abuse (5.x-2.1) - en to da translation catalogue (205 entries)

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Update
da: Opdatér

en: remove
da: fjern

en: History
da: Historik

en: add
da: tilføj

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Default settings
da: Standardindstillinger

en: OK
da: O.k.

en: email
da: e-mail

en: here
da: her

en: Allow
da: Tillad

en: Email content
da: E-mail indhold

en: Hidden
da: Skjult

en: Pending
da: Afventer

en: message
da: meddelelse

en: Moderate
da: Moderér

en: from
da: fra

en: comment
da: kommentar

en: Content Type
da: Indholdstype

en: <p>The abuse module allows users and site moderators to report abusive content. When content is reported as abuse the person reporting can optionally select from a list of abuse categories and include a message to send to the site moderators. Content that has been reported as abuse can be automatically hidden from view after a configurable number of reports. A site moderator can assess the content that was submitted for review and allow or remove the content from the site and optionally warn the user that submitted the content. For particularly problematic users, the option to ban the user from the site is also available.</p>
da: <p>Abuse-modulet gør det muligt for brugere og moderatorer at anmelde tvivlsomt indhold. Når indholdet anmeldes kan anmelderen vælge mellem en række af misbrugskategorier og indtaste en besked til moderatorerne. Indhold, som er blevet anmeldt, kan skjules automatisk efter et vist antal anmeldelser. En moderator kan vurdere det anmeldte indhold og enten tillade det eller fjerne det, og evt. sende en advarsel til brugeren, som oprettede indholdet. Det er også muligt at bandlyse særligt problematiske brugere.</p>

en: Warn user
da: Advar bruger

en: Ban user
da: Bandlys bruger

en: Abuse moderation
da: Behandl misbrug

en: Manage abuse reports submitted for nodes and comments.
da: Håndtér rapporter om misbrug af indholdselementer og kommentarer.

en: Abuse configuration
da: Indstillinger for misbrug

en: Configure settings for abuse reporting and moderation.
da: Tilpas indstillinger for misbrugsrapportering og godkendelse.

en: Abuse reporting categories
da: Kategorier af misbrugsrapporter

en: Administer list of abuse reporting categories.
da: Administrér liste af misbrugskategorier.

en: Pending (!num)
da: Afventer (!num)

en: Hidden (!num)
da: Skjult (!num)

en: Removed (!num)
da: Fjernet (!num)

en: These settings apply to all content that is allowed to be flagged into the abuse administration system
da: Disse indstillinger påvirker alt indhold som kan markeres i misbrugssystemet.

en: Updating content resets abuse status
da: Opdatering af indhold nulstiller misbrugsstatus

en: Allow content already approved by a moderator to be flagged again if the content is updated.
da: Indhold som allerede er blevet godkendt af en moderator kan anmeldes igen hvis indholdet opdateres.

en: Abuse reporting threshold
da: Rapporteringstærskel for misbrug

en: Set the number of times a content item can be reported as abuse before it becomes automatically unpublished. <b>Note</b>: this threshold value does not apply to the site administrator or users with the 'direct flag' user permission.
da: Angiv hvor mange gange et indholdselement kan anmeldes for misbrug før det automatisk afpubliceres. <strong>Bemærk:</strong> Denne grænse påvirker ikke sitets administrator eller brugere med tilladelsen 'direkte anmeldelse'.

en: Abuse warning email configuration
da: Indstillinger for e-mail om misbrug

en: Abuse email warning subject
da: Emne på advarsels-mail.

en: Abuse email warning BCC address
da: Send kopi til

en: If you wish to receive a copy of every abuse warning email sent, enter an email address here. Leave the field blank if you do not want include a BCC.
da: Hvis du ønsker at modtage en kopi af hver misbrugs-mail skal du indtaste en e-mail-adresse her. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at medtage en BCC.

en: Abuse email warning body
da: Brødtekst i advarsels-mail.

en: Report abuse form introductory text
da: Indledningstekst til misbrugsformular

en: The text in the form above will be shown at the top of the abuse reporting page when a user submits content as abuse.
da: Teksten ovenfor vises øverst på siden når en bruger anmelder tvivlsomt indhold.

en: Enable flagging for these content types
da: Aktivér markering af disse indholdstyper

en: You must enter a valid number for the "Abuse reporting threshold" setting.
da: Du skal indtaste et gyldigt tal under "Grænse for misbrugsrapportering".

en: You must enter a valid email address for the "Abuse email warning BCC address" setting.
da: Du skal indtaste en gyldig e-mail-adresse under indstillingen for "Send kopi til".

en: Add new reason
da: Tilføj ny grund

en: Abuse category name
da: Navn på misbrugskategori

en: Enter a short name for the abuse reporting category. This name will appear in a drop-down menu of abuse reporting categories when a user reports abusive content.
da: Indtast et kort navn på misbrugskategorien. Navnet vises i rullemenuen når en bruger anmelder tvivlsomt indhold.

en: Abuse category description
da: Beskrivelse af misbrugskategori

en: Enter a detailed description of the abuse category.
da: Indtast en detaljeret beskrivelse af misbrugskategorien.

en: Abuse warning email text
da: Advarselstekst

en: The text entered here will automatically be included in the abuse warning email sent to the author of content reported as abuse.
da: Den indtastede tekst inkluderes automatisk i den e-mail, som sendes til forfatteren af det anmeldte indhold.

en: Current list of reasons - check items that you wish to remove
da: Den aktuelle liste af begrundelser - markér de elementer, som du ønsker at fjerne.

en: You MUST provide a reason.
da: Du SKAL angive en grund.

en: You MUST provide a description of the reason.
da: Du SKAL angive en beskrivelse af begrundelsen.

en: You MUST provide an email notice that may be sent to the user for this reason.
da: Du SKAL angive en e-mail-besked som kan sendes til brugeren om denne grund.

en: An invalid option was chosen.
da: En ugyldig valgmulighed blev valgt.

en: Reason successfully added to list of reasons.
da: Begrundelse tilføjet til listen.

en: Reasons successfully removed from list of reasons.
da: Begrundelser fjernet fra listen.

en: Flag as offensive
da: Marker som stødende

en: Notify administrators of problematic content
da: Advisér administratorer om problematisk indhold

en: Notify administrators of problematic comment
da: Giv administratorer besked om en problematisk kommentar

en: You cannot flag your own content
da: Du kan ikke anmelde dit eget indhold

en: Thank you for your report.  The item in question with be looked at by our moderators shortly.
da: Tak for din anmeldelse. Det berørte element bliver kontrolleret af vores moderatorer hurtigst muligt.

en: about
da: om

en: reason
da: grund

en: cancel
da: fortryd

en: <em>!field</em> is required
da: <em>!field</em> er obligatorisk

en: a valid email address is required
da: en gyldig e-mail-adresse er påkrævet.

en: please give a reason
da: angiv venligst en grund

en: We have already received your report.  Thank you very much!
da: Vi har allerede modtaget din rapport. Mange tak for det!

en: Thank you for your report.
da: Tak for din rapport.

en: Warn and Remove
da: Advar og fjern

en: Warn and Allow
da: Advar og tillad

en: Ban
da: Bandlys

en: Item allowed
da: Element tilladt

en: Item removed
da: Element fjernet

en: Unknown operation on content
da: Ukendt handling på indhold

en: Warning subject
da: Emne på advarsel

en: available fields are !title, !url, and !name
da: tilgængelige felter er !title, !url og !name

en: Action cancelled
da: Handling afbrudt

en: Your email has been sent.
da: Din e-mail er blevet sendt.

en: Are you sure you want to ban !name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at bandlyse !name?

en: The user !name has been banned.
da: Brugeren !name er blevet bandlyst.

en: by: !name
da: af: !name

en: [!offence offences | !warning warnings]
da: [!offence forseelser | !warning advarsler]

en: Removed
da: Fjernet

en: administer abuse
da: administrér misbrug

en: moderate abuse
da: behandl misbrug

en: direct flag
da: direkte markering

en: report abuse
da: rapportér misbrug

en: abuse module database table {abuse} created successfully.
da: abuse-modulets databasetabel {abuse} er blevet oprettet.

en: abuse module database table {abuse} creation failure. Please view the abuse module folder and read the README.txt
da: abuse-modulets databasetabel {abuse} kunne ikke oprettes. Læs venligst README.txt-filen i abuse-mappen.

en: abuse module database table {abuse_warnings} created successfully.
da: abuse-modulets databasetabel {abuse_warnings} blev oprettet.

en: abuse module database table {abuse_warnings} creation failure. Please view the abuse module folder and read the README.txt
da: abuse-modulets databasetabel {abuse_warnings} kunne ikke oprettes. Læs venligst README.txt-filen i abuse-mappen.

en: abuse module database table {abuse_status} created successfully.
da: abuse-modulets databasetabel {abuse_status} blev oprettet.

en: abuse module database table {abuse_status} creation failure. Please view the abuse module folder and read the README.txt
da: abuse-modulets databasetabel {abuse_status} kunne ikke oprettes. Læs venligst README.txt-filen i abuse-mappen.

en: abuse module database table {abuse_reasons} created successfully.
da: abuse-modulets databasetabel {abuse_reasons} blev oprettet.

en: abuse module database table {abuse_reasons} creation failure. Please view the abuse module folder and read the README.txt
da: abuse-modulets databasetabel {abuse_reasons} kunne ikke oprettes. Læs venligst README.txt-filen i abuse-mappen.

en: The user wrote very mean things
da: Brugeren skrev nogle meget slemme ting

en: Please refrain from writing such mean things
da: Afstå venligst at skrive sådanne slemme ting

en: The user's wrote very explicit language
da: Brugerens sprogvalg var meget eksplicit

en: The user wrote very derogatory comments
da: Brugeren skrev meget nedgørende kommentarer

en: The user wrote about private information
da: Brugeren skrev om privat information

en: The user wrote about other types of mean things
da: Brugeren skrev andre onde ting

en: Abuse
da: Misbrug

en: An abuse system to flag content on the site
da: Et system til markering af misbrug af sitet

en: Checks for words as part of a watchlist and adds them to the abuse backend for verification
da: Kontrollerer om ord er blevet sortlistet og sender dem til godkendelse

en: Watchlist Settings
da: Indstillinger for observationsliste

en: Area to enter a regular expression of all watchlist content
da: Indtast et regulært udtryk for hele sortlisten.

en: Watch list
da: Observationsliste

en: The watch list, one per line
da: Observationslisten, én pr. linje

en: Badwords filter
da: Beskidte ord filter

en: Allows filtering for bad words.  Uses words from the watchlist settings.
da: Gør det muligt at filtrere efter slemme ord. Bruger ord fra indstillingerne for sortlisten.

en: Replacement string
da: Erstatningstekst

en: The list of words to check for, one per line
da: Listen af ord, som der kigges efter, ét pr. linje

en: administer watchlist words
da: administrér observationsliste

en: Watchlist
da: Observationsliste

en: Allows nodes and comments to be automatically marked into a pending pile and so extension of the abuse module
da: Sætter automatisk indholdselementer og kommentarer i kø til godkendelse, og er dermed en udvidelse af Abuse-modulet.

en: users
da: brugere

en: allow users to report abusive content
da: tillad brugerne at rapportere uønsket indhold

en: View abuse history
da: Vis misbrugshistorik

en: Click !link to unban @username.
da: Klik !link for at fjerne bandlysningen af @username.

en: Abuse Moderation Settings
da: Indstillinger for misbrugs-moderering

en: Allow flagging for @type nodes
da: Tillad markering af @type-elementer

en: Sorry, you cannot flag your own content
da: Beklager, du kan ikke markere dit eget indhold

en: Sorry, you are not allowed to flag this content
da: Beklager, du kan ikke markere dette indhold

en: A valid email address is required.
da: En gyldig e-mail-adresse er påkrævet.

en: Please give a reason.
da: Angiv venligst en begrundelse.

en: Please provide a more detailed description - no links please.
da: Giv venligst en mere detaljeret beskrivelse - ingen links, tak.

en: Please do not use links in your description of the problem.
da: Undgå venligst links i din beskrivelse af problemet.

en: Thank you for your report.  We will look into this shortly.
da: Tak for din rapport. Vi kigger på den så hurtigt som muligt.

en: Anonymous Admin
da: Anonym administrator

en: Superadmin Assigned
da: Superadministrator valgt

en: Invalid user account - content cannot be allowed
da: Ugyldig brugerkonto - indhold kan ikke tillades

en: Abuse Moderation settings
da: Indstillinger for misbrugsmoderering

en: Configure the various parts in moderation
da: Indstil de enkelte dele af modereringen

en: Abuse Moderation reasons
da: Begrundelser for misbrugsmoderering

en: Add, edit, or remove reasons for flagging content
da: Tilføj, redigér eller fjern grunder grunde til markering af indhold

en: Edit reason
da: Redigér begrundelse

en: Edit a reason with a provided ID
da: Redigér en grund med et givent ID

en: Moderate content
da: Moderér indhold

en: Unban user
da: Ophæv bandlysning af bruger

en: Pending Items (!num)
da: Afventende elementer (!num)

en: Removed Items (!num of !num2)
da: Fjernede elementer (!num af !num2)

en: Manage items that were either flagged by the system or by other users
da: Håndtér elementer som enten er blevet markeret af systemet eller af andre brugere

en: Check the status of a particular item
da: Kontrollér status for et bestemt element

en: A way to associate a flag for content by a user
da: En måde til at knytte et flag til en brugers indhold

en: ID of the flag
da: Flagets ID

en: Original content ID
da: ID på oprindeligt indhold

en: ID of user flagging content
da: ID på bruger som markerer indhold

en: Name of user
da: Brugerens navn

en: General reason for flagging content
da: Generel grund til markering af indhold

en: Text from user on what is wrong with content
da: Tekst fra brugeren om hvad der er galt med indholdet

en: Check that the flag is valid
da: Kontrollér at flaget er gyldigt

en: A list of warnings that have been sent out to users for inappropriate content
da: En liste af advarsler som er blevet sendt til brugerne om upassende indhold

en: Flagged content user ID
da: Bruger-ID på markeret indhold

en: Current status of a particular piece of content
da: Aktuel status for et bestem stykke indhold

en: Moderating user content has been assigned to
da: Moderering af brugerindhold er blevet tildelt til

en: Last timestamp of when content status was added/changed
da: Tidsstempel for hvornår indholdets status sidst blev tilføjet/ændret

en: Current status of the content
da: Indholdets aktuelle status

en: A log of the change to the status of a given content
da: En log over ændringer af status for et bestemt stykke indhold

en: Status of the content
da: Indholdets status

en: A customizable reasons (categories) for flagging content on the site
da: En tilpasset grund (kategorier) til markering af indhold på sitet

en: Reason ID
da: Begrundelses-ID

en: Short sentence of reason for flagging content
da: En kort beskrivelse af grunden til markering af indholdet

en: A description for admins on what this reason is
da: En beskrivelse af begrundelsen til administratorerne

en: Text that will be added to the email body
da: Tekst som tilføjes til e-mail-beskeden

en: abuse
da: misbrug

en: Bad words filter
da: Uønskede ord

en: Replaces bad words in the string with a user specified safe text
da: Erstatter forbudte ord i tekststrengen med ord angivet af brugeren

en: Do you wish to have @type nodes moderated?
da: Ønsker du at moderere @type-indholdselementer?

en: Moderated content automatically flags any content that may be questionable.  If content is found to contain any of words (or match regular expressions) found from the watchlist or banned list, the node is placed into a pending or hidden pile, respectively.  In the case of the latter, it is hidden to other users so the moderator can decide what should be done.
da: Markerer automatisk problematiske indlæg. Hvis indlæg indeholder ord fra overvågningslisten eller listen af forbudte ord (eller matcher et regulært udtryk) placeres de enten i kø til godkendelse eller skjules automatisk. I det sidste tilfælde er det skjult for andre brugere så moderatoren kan bestemme hvad der skal ske.

en: Do you wish to have @type nodes pre-moderated?
da: Ønsker du at forhåndsmoderere @type-indholdselementer?

en: PRE-Moderated content is automatically hidden on the site and placed into an appropriate bin depending on how good or bad the content may be.  It is then up to the moderator to allow or remove the node from being displayed on the site.
da: Præmodereret indhold skjules automatisk fra sitet og placeres i den rette kø afhængigt af hvor godt eller skidt indholdet er. Derefter er det moderatorens opgave at tillade eller fjerne indholdet.

en: Watchlist word settings
da: Indstillinger for overvågningsliste

en: These words fall in a grey area of being good or bad.  Content found with these words will be flagged into the pending pile (and into a hidden pile if premoderation is allowed on the content type)
da: Disse ord er i gråzonen mellem gode og dårlige. Indlæg som indeholder disse ord bliver sat i kø (og sat i en skjult kø hvis præ-moderering er tilladet på indholdstypen)

en: The watch list, one per line.  Do not use empty line breaks.
da: Overvågningslisten, én pr. linje. Brug ikke tomme linjeskift.

en: Filtered/banned word settings
da: Indstillinger for filtrerede/forbudte ord

en: These words will enable content to be automatically flagged on the site and, if allowed back on site, filters the banned words
da: Disse ord gør det muligt at markere og filtrere indholdet automatisk

en: Filtered/banned word list
da: List af filtrerede/forbudte ord

en: The banned word list, one per line.  Do not use empty line breaks.
da: Listen af forbudte ord, ét ord pr. linje. Brug ikke tomme linjeskift.

en: String to replace banned words with
da: Tekststreng til erstatning af forbudte ord

en: Enable moderation from the watchlist and banned list for these content types
da: Brug overvågningslisten og listen af forbudte ord til at moderere disse indholdstyper

en: Validate the username is not part of a bad list of words
da: Kontrollér at brugernavnet ikke indeholder forbudte ord

en: Enable pre-moderation from the watchlist and banned list for these content types
da: Brug overvågningslisten og listen af forbudte ord til at moderere disse indholdstyper på forhånd

en: Content gets flagged regardless of abuse module setting.
da: Indhold markeres uanset indstillingerne for Abuse-modulet.

en: Please remove all empty line breaks from the %list list
da: Fjern venligst alle tomme linjeskift fra %list-listen

en: Test out watchlist word settings
da: Kontrollér indstillingerne af overvågningslisten

en: Test the validity of the watch word list and banned word list.
da: Kontrollér gyldigheden af overvågningslisten og listen af forbudte ord.

en: Test Box
da: Testboks

en: The text you wish to test.
da: Teksten som du ønsker at teste.

en: Inappropriate name !name requested.
da: Anmodning om upassende navn !name.

en: No watched or banned words found.
da: Ingen forbudte ord fundet.

en: Watchlist settings
da: Indstillinger for overvågningsliste

en: Set the watchlist words, types of content to act on, pre-moderation
da: Angive overvågede ord, indholdstyper de skal virke på og forhåndsmoderering

en: Test watchlist settings
da: Test indstillinger for overvågningsliste

en: Test the regular expressions set in the watchlist by testing words and sentences
da: Kontrollér de regulære udtryk i overvågningslisten ved at teste ord og sætninger

en: watchlist
da: overvågningsliste

en: A filter/check system to validate content on the site
da: Et filter/kontrolsystem til validering af indhold på sitet
