abuse (5.x-2.1) - en to fr translation catalogue (203 entries)

en: Remove
fr: Retirer

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Update
fr: Mettre à jour

en: remove
fr: retirer

en: History
fr: Historique

en: add
fr: ajouter

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Default settings
fr: Paramètres par défaut

en: email
fr: courriel

en: here
fr: ici

en: Allow
fr: Autoriser

en: Email content
fr: Contenu du courriel

en: Flag
fr: Signaler un contenu

en: Hidden
fr: Caché

en: Pending
fr: En attente

en: send
fr: envoyer

en: Moderate
fr: Modérer

en: from
fr: Expéditeur

en: comment
fr: commentaire

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: <p>The abuse module allows users and site moderators to report abusive content. When content is reported as abuse the person reporting can optionally select from a list of abuse categories and include a message to send to the site moderators. Content that has been reported as abuse can be automatically hidden from view after a configurable number of reports. A site moderator can assess the content that was submitted for review and allow or remove the content from the site and optionally warn the user that submitted the content. For particularly problematic users, the option to ban the user from the site is also available.</p>
fr: <p>Le module Abuse autorise les utilisateurs et les modérateurs du site à signaler un contenu abusif. Quand un contenu est reporté comme abusif, la personne faisant le signalement peut optionnellement selectionner dans une catégorie d'abus et inclure un message à envoyer aux modérateurs du site. Le contenu qui a été signalé comme abusif peut être automatiquement caché de la vue apres un certain nombre configurable de signalements. Un modérateur du site peut évaluer le contenu qui a été soumis vers une révision et autoriser ou retirer le contenu. Pour les utilisateurs particulièrement problématiques, l'option de bannir l'utilisateur du site est aussi disponible.</p>

en: Warn user
fr: Avertir l'utilisateur

en: Ban user
fr: Bannir l'utilisateur

en: Abuse moderation
fr: Modération d'abus

en: Manage abuse reports submitted for nodes and comments.
fr: Gérer les reports d'abus soumis pour les noeuds et les commentaires.

en: Abuse configuration
fr: Configuration des abus

en: Configure settings for abuse reporting and moderation.
fr: Configurer les réglages pour le report d'abus et la modération.

en: Abuse reporting categories
fr: Catégories de report d'abus

en: Administer list of abuse reporting categories.
fr: Administrer la liste des categories de report d'abus.

en: Pending (!num)
fr: En attente (!num)

en: Hidden (!num)
fr: Caché (!num)

en: Removed (!num)
fr: Retiré (!num)

en: These settings apply to all content that is allowed to be flagged into the abuse administration system
fr: Ces réglages sont appliqués à tous les contenus qui sont autorisés à être signalés dans le systeme d'administration des abus

en: Updating content resets abuse status
fr: Mettre à jour le contenu remet à zéro les statuts d'abus

en: Allow content already approved by a moderator to be flagged again if the content is updated.
fr: Autorise le conteu déjà approuvé par un modérateur à être signalé de nouveau si le conteu est mis à jour.

en: Abuse reporting threshold
fr: Seuil du signalement d'abus

en: Set the number of times a content item can be reported as abuse before it becomes automatically unpublished. <b>Note</b>: this threshold value does not apply to the site administrator or users with the 'direct flag' user permission.
fr: définit le nombre de fois qu'un contenu peut etre signalé comme abus avant qu'il devienne automatiquement dépublié. <b>Note</b>: cete valeur de seuil ne s'applique pas aux administrateurs du site ou aux utilisateurs ayant la permission 'signalement direct'

en: Abuse warning email configuration
fr: Configuration du courriel d'avertissement d'abus

en: Abuse email warning subject
fr: Sujet du courriel d'avertissement d'abus

en: Abuse email warning BCC address
fr: Adresses BCC du courriel d'avertissement d'abus

en: If you wish to receive a copy of every abuse warning email sent, enter an email address here. Leave the field blank if you do not want include a BCC.
fr: SI vous souhaitez recevoir une copie de chaque courriel d'avertissement d'abus envoyé, entrez une adresse de courriel ici. Laissez le champ vide si vous ne voulez pas inclure de BCC.

en: Abuse email warning body
fr: Corps du courriel d'averissement d'abus

en: Report abuse form introductory text
fr: Texte du formulaire de signalement d'abus

en: The text in the form above will be shown at the top of the abuse reporting page when a user submits content as abuse.
fr: Le texte du formulaire ci dessus sera montré au dessus des pages de report d'abus quand un utilisateur soumet un contenu comme abusif.

en: Enable flagging for these content types
fr: Activer le signalement pour ces types de contenus

en: You must enter a valid number for the "Abuse reporting threshold" setting.
fr: Vous devez entrer un nombre valide pour le réglage de "Seuil d'avertissement de report d'abus".

en: You must enter a valid email address for the "Abuse email warning BCC address" setting.
fr: Vous devez entrer une adresse de courriel valide pour le réglage de "Adresse BCC de courriel d'avertissement de report d'abus".

en: Add new reason
fr: Ajouter une nouvelle raison

en: Abuse category name
fr: Nom de la catégorie d'abus

en: Enter a short name for the abuse reporting category. This name will appear in a drop-down menu of abuse reporting categories when a user reports abusive content.
fr: Entrez un nom court pour la catégorie de report d'abus. Ce nom apparaîtra dans une menu déroulant des catégories de report d'abus quand un utilisateur signale un contenu abusif.

en: Abuse category description
fr: Description de la catégorie d'abus

en: Enter a detailed description of the abuse category.
fr: Entrez une descriptions détaillée de la catégorie d'abus.

en: Abuse warning email text
fr: Texte du courriel d'avertissement d'abus

en: The text entered here will automatically be included in the abuse warning email sent to the author of content reported as abuse.
fr: Le texte entré ici sera automatiquement inclus dans le courriel d'avertissement d'abus envoyé à l'auteur du contenu reporté comme abusif.

en: Current list of reasons - check items that you wish to remove
fr: Liste actuelle des raisons - vérifiez les éléments que vous souhaiteriez retirer

en: You MUST provide a reason.
fr: Vous DEVEZ fournir une raison.

en: You MUST provide a description of the reason.
fr: Vous DEVEZ fournir une description de la raison.

en: You MUST provide an email notice that may be sent to the user for this reason.
fr: Vous DEVEZ fournir une note de courriel qui peut être envoyee à l'utilisateur pour cette raison.

en: An invalid option was chosen.
fr: Une option invalide a été choisie.

en: Reason successfully added to list of reasons.
fr: Raison ajoutée avec succès a la liste des raisons.

en: Reasons successfully removed from list of reasons.
fr: Raison supprimée avec succès de la liste des raisons.

en: Flag as offensive
fr: Signaler un abus

en: Notify administrators of problematic content
fr: Avertir les administrateurs d'un contenu problématique

en: Notify administrators of problematic comment
fr: Avertir les administrateurs d'un commentaire problématique

en: You cannot flag your own content
fr: Vous ne pouvez pas signaler votre propre contenu

en: Thank you for your report.  The item in question with be looked at by our moderators shortly.
fr: Merci pour votre signalement. L'élément en question sera verrouillé par nos modérateurs dans les plus courts délais.

en: about
fr: sujet

en: reason
fr: raison

en: cancel
fr: annuler

en: <em>!field</em> is required
fr: <em>!field</em> est requis

en: a valid email address is required
fr: une adresse de courriel valide est requise

en: please give a reason
fr: s'il vous plait, donnez une raison

en: We have already received your report.  Thank you very much!
fr: Nous avons déjà reçu votre signalement. Merci beaucoup!

en: Thank you for your report.
fr: Merci pour votre signalement.

en: Warn and Remove
fr: Avertir et Retirer

en: Warn and Allow
fr: Avertir et Autoriser

en: Ban
fr: Bannir

en: Item allowed
fr: Elément autorisé

en: Item removed
fr: Elément retiré

en: Unknown operation on content
fr: Opération inconnue sur le contenu

en: Warning subject
fr: Sujet de l'avertissement

en: available fields are !title, !url, and !name
fr: les champs disponibles sont !title, !url et !name

en: Action cancelled
fr: Action annulée

en: Your email has been sent.
fr: Votre courriel a été envoyé

en: Are you sure you want to ban !name?
fr: Etes vous sûr(e) de vouloir bannir !name ?

en: The user !name has been banned.
fr: L'utilisateur !name a été banni.

en: by: !name
fr: par: !name

en: [!offence offences | !warning warnings]
fr: [!offence offenses | !warning avertissements]

en: Removed
fr: Retiré

en: administer abuse
fr: administrer les abus

en: moderate abuse
fr: modérer les abus

en: direct flag
fr: signalement direct

en: report abuse
fr: reporter les abus

en: abuse module database table {abuse} created successfully.
fr: la table {abuse} a été créée avec succès dans la base de données.

en: abuse module database table {abuse} creation failure. Please view the abuse module folder and read the README.txt
fr: erreur de création de la table {abuse} dans la base de données. S'il vous plait regardez le dossier du module Abuse et lisez le fichier README.txt

en: abuse module database table {abuse_warnings} created successfully.
fr: la table {abuse_warnings} a été créée avec succès dans la base de données.

en: abuse module database table {abuse_warnings} creation failure. Please view the abuse module folder and read the README.txt
fr: la création de la table {abuse_warnings} a échoué. S'il vous plait, regardez le conteu du dossier du module Abuse et lisez le fichier README.txt

en: abuse module database table {abuse_status} created successfully.
fr: la table {abuse_status} a été crée avec succès dans la base de données.

en: abuse module database table {abuse_status} creation failure. Please view the abuse module folder and read the README.txt
fr: la création de la table {abuse_status} a échoué. S'il vous plait, regardez le conteu du dossier du module Abuse et lisez le fichier README.txt

en: abuse module database table {abuse_reasons} created successfully.
fr: la table {abuse_reasons} a été crée avec succès dans la base de données.

en: abuse module database table {abuse_reasons} creation failure. Please view the abuse module folder and read the README.txt
fr: la création de la table {abuse_reasons} a échoué. S'il vous plait, regardez le conteu du dossier du module Abuse et lisez le fichier README.txt

en: The user wrote very mean things
fr: L'utilisateur écrit des choses très méchantes

en: Please refrain from writing such mean things
fr: S'il vous plait, retenez vous d'écrire des choses trop méchantes

en: The user's wrote very explicit language
fr: L'utilisateur a écrit des choses dans un language trop vulgaire

en: The user wrote very derogatory comments
fr: L'utilisateur écrit des commentaires très désobligeants

en: The user wrote about private information
fr: L'utilisateur a écrit à propos d'informations privées

en: The user wrote about other types of mean things
fr: L'utilisateur a écrit à propos d'autres types de raison

en: Abuse
fr: Abuser

en: An abuse system to flag content on the site
fr: Un système d'abus pour signaler le contenu sur le site

en: Checks for words as part of a watchlist and adds them to the abuse backend for verification
fr: Verifier les mots comme parts d'une liste de surveillance et les ajouter dans la gestion des abus pour vérification

en: Watchlist Settings
fr: Réglages de la liste de vérification

en: Area to enter a regular expression of all watchlist content
fr: Aire pour entrer une expression régulière pour tous les contenus de la liste de vérification

en: Watch list
fr: Liste de vérification

en: The watch list, one per line
fr: Liste de surveillance, un par ligne

en: Badwords filter
fr: Filtre de gros mots

en: Allows filtering for bad words.  Uses words from the watchlist settings.
fr: Autorise le filtrage pour les gros mots. Utilise les mots des réglages de la liste de surveillance.

en: Replacement string
fr: Phrase de remplacement

en: The list of words to check for, one per line
fr: Liste des mots à surveiller, un par ligne

en: administer watchlist words
fr: administrer les mots à surveiller

en: Allows nodes and comments to be automatically marked into a pending pile and so extension of the abuse module
fr: Autorise les noeuds et commentaires à être automatiquement marqués dans la pile d'attente et les extensions du module Abuse

en: users
fr: utilisateurs

en: allow users to report abusive content
fr: autorise les utilisateurs à reporter du contenu abusif

en: View abuse history
fr: Voir l'historique des abus

en: Click !link to unban @username.
fr: Cliquer sur !link pour débannir @username.

en: Abuse Moderation Settings
fr: Réglage de la modération d'abus

en: Allow flagging for @type nodes
fr: Autorise le signalement pour les noeuds de type @type

en: Sorry, you cannot flag your own content
fr: Désolé, vous ne pouvez pas signaler votre propre contenu

en: Sorry, you are not allowed to flag this content
fr: Désolé, vous n'êtes pas autorisé(e) à signaler ce contenu

en: A valid email address is required.
fr: Une adresse de courriel valide est requise.

en: Please give a reason.
fr: S'il vous plait, donnez une raison

en: Please provide a more detailed description - no links please.
fr: S'il vous plait, fournissez une description plus détaillée - pas de liens svp.

en: Please do not use links in your description of the problem.
fr: S'il vous plait, n'utilisez pas de liens dans votre description du problème.

en: Thank you for your report.  We will look into this shortly.
fr: Merci pour votre signalement. Nous allons regarder cela rapidement.

en: Anonymous Admin
fr: Anonyme Admin

en: Superadmin Assigned
fr: Assigné Superadmin

en: Invalid user account - content cannot be allowed
fr: Compte utilisateur invalide - l'utilisateur n'a pu être autorisé

en: Abuse Moderation settings
fr: Réglage de la modération d'abus

en: Configure the various parts in moderation
fr: Configurez les parties variées dans la modération

en: Abuse Moderation reasons
fr: Raisons d'abus pour la modération

en: Add, edit, or remove reasons for flagging content
fr: Ajouter, éditer ou retirer les raisons pour le signalement de contenu

en: Edit reason
fr: Editer la raison

en: Edit a reason with a provided ID
fr: Editer une raison avec un ID fourni

en: Moderate content
fr: Modérer le contenu

en: Unban user
fr: Débannir un utilisateur

en: Pending Items (!num)
fr: Eléments en attente (!num)

en: Removed Items (!num of !num2)
fr: Eléments retirés (!num sur !num2)

en: Manage items that were either flagged by the system or by other users
fr: Gérer les éléments qui ont soit été signalés par le système ou bien par les autres utilisateurs

en: Check the status of a particular item
fr: Vérifier le statut d'un élément particulier

en: A way to associate a flag for content by a user
fr: Façon d'associer un signalement de contenu par un utilisateur

en: ID of the flag
fr: ID du signalement

en: Original content ID
fr: ID du contenu original

en: ID of user flagging content
fr: ID de l'utilisateur signalant le contenu

en: Name of user
fr: Nom de l'utilisateur

en: General reason for flagging content
fr: Raison générale de signalement du contenu

en: Text from user on what is wrong with content
fr: Texte de l'utilisateur indiquant ce qui ne va pas avec le contenu

en: Check that the flag is valid
fr: Verifier que le signalement est valide

en: A list of warnings that have been sent out to users for inappropriate content
fr: Liste d'avertissements qui ont été envoyé aux utilisateurs pour un conteu inaproprié

en: Flagged content user ID
fr: ID d'utilisateur de contenu signalé

en: Current status of a particular piece of content
fr: Statut courant d'un morceau de conteu particulier

en: Moderating user content has been assigned to
fr: La modération du contenu utilisateur a été assignée à

en: Last timestamp of when content status was added/changed
fr: Dernier timestamp de quand le statut a été adjouté/changé

en: Current status of the content
fr: Statut courant du contenu

en: A log of the change to the status of a given content
fr: Journal de changements de statut d'un contenu donné

en: Status of the content
fr: Statut du contenu

en: A customizable reasons (categories) for flagging content on the site
fr: Raisons personnalisables (catégories) pour signaler le contenu sur le site

en: Reason ID
fr: ID de la raison

en: Short sentence of reason for flagging content
fr: Phrases courtes de la raison de signaler le contenu

en: A description for admins on what this reason is
fr: Description pour les admins sur ce qu'est cette raison

en: Text that will be added to the email body
fr: Texte qui sera ajouté au corps du courriel

en: abuse
fr: abus

en: Bad words filter
fr: Filtre de gros mots

en: Replaces bad words in the string with a user specified safe text
fr: Remplace les gros mots dans la phrase avec un texte sûr spécifié par un utilisateur

en: Do you wish to have @type nodes moderated?
fr: Souhaitez vous avoir les noeuds de type @type modérés ?

en: Moderated content automatically flags any content that may be questionable.  If content is found to contain any of words (or match regular expressions) found from the watchlist or banned list, the node is placed into a pending or hidden pile, respectively.  In the case of the latter, it is hidden to other users so the moderator can decide what should be done.
fr: Le contenu modéré qui peut etre questionnable est automatiquement signalé. Si le contenu contient un des mots (ou correspond a une expression régulière) trouvé dans la liste de surveillance ou la liste de bannissement, le noeud sera respectivement placé en attente ou dans une pile cachée. Dans le cas de ce dernier, il est caché aux autres utilisateurs donc le modérateur peut décider ce qui doit être fait.

en: Do you wish to have @type nodes pre-moderated?
fr: Souhaitez vous avoir les nœuds de type @type pré-modérés ?

en: PRE-Moderated content is automatically hidden on the site and placed into an appropriate bin depending on how good or bad the content may be.  It is then up to the moderator to allow or remove the node from being displayed on the site.
fr: Le contenu pré-modéré est automatiquement caché sur le site et placé dans une corbeille appropriée au fait que le contenu soit bon ou mauvais. Il est ensuite sous le choix du modérateur d'autoriser ou retirer le noeud de l'affichage sur le site.

en: Watchlist word settings
fr: Réglages de la liste des mots à surveiller

en: These words fall in a grey area of being good or bad.  Content found with these words will be flagged into the pending pile (and into a hidden pile if premoderation is allowed on the content type)
fr: Ces mots ont été mis dans une zone de verification comme étant bons ou mauvais. Les contenus trouvés avec ces mots seront signalés dans la pile d'attente (et dans une pile cachée si la pré-modération est autorisée sur le type de contenu)

en: The watch list, one per line.  Do not use empty line breaks.
fr: Liste à surveiller, un par ligne. N'utilisez pas de retours à la ligne vides.

en: Filtered/banned word settings
fr: Réglages des mots filtrés/bannis

en: These words will enable content to be automatically flagged on the site and, if allowed back on site, filters the banned words
fr: Ces mots activeront automatiquement le signalement du contenu sur le site et si de nouveau autorisés sur le site, filtreront les mots bannis

en: Filtered/banned word list
fr: Liste des mots bannis/fltrés

en: The banned word list, one per line.  Do not use empty line breaks.
fr: Liste des mots bannis, un par ligne. N'utilisez pas de retours à la ligne vides.

en: String to replace banned words with
fr: Phrase avec laquelle remplacer les mots bannis

en: Enable moderation from the watchlist and banned list for these content types
fr: Activer la modération depuis la liste de surveillance et liste de bannis pour ces types de contenu

en: Validate the username is not part of a bad list of words
fr: Valider le nom d'utilisateur ne fait pas partie d'une mauvaise liste de mots

en: Enable pre-moderation from the watchlist and banned list for these content types
fr: Activer la pré-modération depuis la liste de surveillance et liste de bannis pour ces types de contenu

en: Content gets flagged regardless of abuse module setting.
fr: Les contenus deviennent signalés selon les réglages du module Abuse

en: Please remove all empty line breaks from the %list list
fr: S'il vous plait, retirez tous les retours à la ligne vides de la liste %list

en: Test out watchlist word settings
fr: Tester les réglages de la liste de mots surveillés

en: Test the validity of the watch word list and banned word list.
fr: Tester la validité de la liste des mots surveillés et la liste des mots bannis.

en: Test Box
fr: Boîte de test

en: The text you wish to test.
fr: Le texte que vous souhaitez tester.

en: Inappropriate name !name requested.
fr: Le nom requis !name est innaproprié

en: No watched or banned words found.
fr: Aucun mot surveillé ou banni trouvé.

en: Watchlist settings
fr: Réglages de liste de surveillance

en: Set the watchlist words, types of content to act on, pre-moderation
fr: Définir les mots à surveiller, types et contenus sur lesquels agir, pré-modération

en: Test watchlist settings
fr: Tester les réglages de la liste de surveillance

en: Test the regular expressions set in the watchlist by testing words and sentences
fr: Tester les expressions régulières définies dans la liste de surveillance en testant les mots et les phrases

en: watchlist
fr: Liste de surveillance

en: A filter/check system to validate content on the site
fr: Système de filtre/verification pour valider le contenu sur le site
