Actions (5.x-2.6) - en to ar translation catalogue (131 entries)

en: user
ar: مستخدم

en: delete
ar: احذف

en: Delete
ar: احذف

en: Operations
ar: العمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Comments
ar: التعليقات

en: error
ar: خطأ

en: Taxonomy
ar: التصنيفات

en: Message
ar: رسالة

en: Name
ar: الاسم

en: Save
ar: احفظ

en: URL
ar: المسار

en: actions
ar: الإجراءات

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Unassign
ar: ألغ الربط

en: action
ar: إجراء

en: Sent email to %recipient
ar: أُرسل البريد إلى %recipient

en: Unable to send email to %recipient
ar: تعذّر إرسال البريد إلى %recipient

en: The subject of the message.
ar: موضوع الرسالة.

en: Create
ar: أنشئ

en: Send e-mail
ar: أرسل بريد إلكتروني

en: configure
ar: اضبط

en: Recipient
ar: المتسلم

en: Users
ar: المستخدمين

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Operation
ar: عملية

en: This cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذا.

en: Cron
ar: الدورية

en: Redirect to URL
ar: وجّه إلى مسار

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
ar: اسم المستخدم الذي تريد نسبة الموضوع إليه.

en: Please enter a valid username.
ar: رجاء أدخل اسم مستخدم صحيح.

en: Please enter a valid email address or %author.
ar: من فضلك أدخل بريدا إلكترونيا سليما أو %author.

en: Manage the actions defined for your site.
ar: أدِر الإجراءات المعرّفة على موقعك.

en: Delete action
ar: احذف الإجراء

en: Actions available to Drupal:
ar: الإجراءات المتاحة في دروبال:

en: The action has been successfully saved.
ar: حُفِظ المقطع بنجاح.

en: Remove orphaned actions
ar: احذف الإجراءات اليتيمة

en: administer actions
ar: يدير الإجراءات

en: Assign
ar: اربط

en: The email address to which the message should be sent OR enter %author if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الذي ستُرسل إليه الرسالة، أو أدخل %author إذا كنت تريد إرسالها إلى مؤلف الموضوع الأصلي.

en: Action %action has been unassigned.
ar: أُلغي ربط الإجراء %action.

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
ar: فيض المكدّس: استدعاءات كثيرة جدا لدالة ‪actions_do()‬. ستُجهض لمنع التكرار لمالا نهاية.

en: Action %action saved.
ar: حُفظ الإجراء '%action'.

en: Action %action created.
ar: أُنشئ الإجراء %action.

en: Triggers are system events, such as when new content is added or when a user logs in. Trigger module combines these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure additional actions.
ar: المُطلِقات هي أحداث النظام مثل إضافة محتوى جديد أو ولوج مستخدم. تربط وحدة المُطلِق بين هذه المطلقات وإجراءات (مهام وظيفية)، مثل رفع محتوى منشور أو إرسال بريد إلى إداري. تحتوي <a href="@url">صفحة إعدادات الإجراءات</a> على قائمة بالإجراءات الموجودة وتوفر إمكانية إنشاء وضبط إجراءات إضافية.

en: Actions are individual tasks that the system can do, such as unpublishing a piece of content or banning a user. Modules, such as the trigger module, can fire these actions when certain system events happen; for example, when a new post is added or when a user logs in. Modules may also provide additional actions.
ar: الإجراءات هي المهام المفردة التي يستطيع النظام تأديتها، مثل رفع محتوى منشور أو منع أحد المستخدمين. تستطيع الوحدات -مثل وحدة المُطْلق- إطلاق هذه الإجراءات عند حدوث أحد أحداث النظام، مثلا: عند إضافة موضوع جديد أو عند ولوج مستخدم. كما تستطيع الوحدات توفير إجراءات إضافية.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions can do more than simple actions; for example, send an e-mail to a specified address, or check for certain words within a piece of content. These actions need to be created and configured first before they may be used. To create an advanced action, select the action from the drop-down below and click the <em>Create</em> button.
ar: الإجراءات نوعان: بسيطة ومتقدمة. الإجراءات البسيطة لا تتطلب أي إعدادات إضافية وتظهر هنا تلقائيا. الإجراءات المتقدمة تستطيع أكثر مما تستطيعه الإجراءات البسيطة، مثل إرسال رسالة إلى بريد إلكتروني معيّن، أو التماس وجود كلمات معينة في محتوى ما. يتعين إنشاء هذه الإجراءات وضبطها قبل استخدامها. لإنشاء إجراء متقدم اختره من القائمة المنسدلة أدناه ثم انقر زر <em>أنشئ</em>.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
ar: ربما تريد الذهاب إلى صفحة <a href="@url">المُطلقات</a> لربط هذه الإجراءات بأحداث النظام.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
ar: يوفر الإجراء المتقدم خيارات ضبط إضافية يمكن ملؤها أدناه. يُنصح بتغيير خانة <em>الوصف</em> ليسها التعرف على الإجراء بدقة. سيظهر هذا الوصف في الوحدات مثل وحدة المُطلِق عند ربط الإجراءات بأحداث النظام، لذا يُستحسن أن يكون واضحا قدر الإمكان (مثلا، "أرسل بريدا إلى فريق الإشراف" بدلا من مجرد "أرسل بريدا").

en: Below you can assign actions to run when certain comment-related triggers happen. For example, you could promote a post to the front page when a comment is added.
ar: أدناه يمكنك ربط إجراءات بالمُطلقات المتعلقة بالتعليقات. يمكنك مثلا ترقية موضوع إلى الصفحة الرئيسية عندما يُضاف تعليق.

en: Below you can assign actions to run when certain content-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a post is created or updated.
ar: أدناه يمكنك ربط إجراءات بالمُطلقات المتعلقة بالمحتوى. يمكنك مثلا إرسال بريد إلى إداري عند إنشاء أو تحديث موضوع.

en: Below you can assign actions to run when certain taxonomy-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a term is deleted.
ar: أدناه يمكنك ربط إجراءات بالمُطلقات المتعلقة بالتصنيفات. يمكنك مثلا إرسال بريد إلى إداري عند حذف مفردة.

en: Below you can assign actions to run when certain user-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a user account is deleted.
ar: أدناه يمكنك ربط إجراءات بالمُطلقات المتعلقة بالمستخدمين. يمكنك مثلا إرسال بريد إلى إداري عند حذف حساب مستخدم.

en: The Trigger module provides the ability to trigger <a href="@actions">actions</a> upon system events, such as when new content is added or when a user logs in.
ar: توفر وحدة المُطلِق إمكانية إطلاق <a href="@actions">إجراءات</a> استجابة أحداث النظام، مثل إضافة محتوى أو ولوج مستخدم.

en: The combination of actions and triggers can perform many useful tasks, such as e-mailing an administrator if a user account is deleted, or automatically unpublishing comments that contain certain words. By default, there are five "contexts" of events (Comments, Content, Cron, Taxonomy, and Users), but more may be added by additional modules.
ar: ربط الإجراءات بالمُطلِقات يمكن أن يؤدي مهام قيمة، مثل إرسال برد إلى إداري عند حذف حساب مستخدم، أو رفع التعليقات المنشورة تلقائيا إذا كانت تحتوي كلمات معينة. مبدئيا تتوفر خمسة سياقات من الأحداث (التعليقات، المحتوى، الدورية، التصنيف، المستخدمين)، لكن يمكن أن تضيف الوحدات الإضافية المزيد منها.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@trigger">Trigger module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@trigger">وحدة المُطلِق</a> في كتيب الاستخدام.

en: Manage actions
ar: أدر الإجراءات

en: Configure an advanced action
ar: اضبط إجراء متقدما

en: Delete an action.
ar: احذف إجراء.

en: Remove orphans
ar: احذف الأيتام

en: Triggers
ar: المُطلِقات

en: Tell Drupal when to execute actions.
ar: أخبر دروبال متى يُنفذ الإجراءات.

en: Unassign an action from a trigger.
ar: ألغِ ربط إجراء بمُطلِق.

en: Choose an advanced action
ar: اختر إجراء متقدما

en: Action type
ar: نوع الإجراء

en: Make a new advanced action available
ar: أضف إجراء متقدما جديدا

en: A unique description for this advanced action. This description will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
ar: وصف فريد لهذا الإجراء المتقدم. سيظهر هذا الوصف في واجهات الوحدات التي تتعامل مع الإجراءات، مثل وحدة المُطلِق.

en: Are you sure you want to delete the action %action?
ar: أمتأكد أنك ترغب في حذف الإجراء %action؟

en: Action %action was deleted
ar: حُذف الإجراء %action

en: Deleted orphaned action (%action).
ar: حذف إجراء يتيم (%action).

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
ar: أمتأكد من رغبتك في إلغاء ربط الإجراء %title؟

en: You can assign it again later if you wish.
ar: تستطيع ربطه لاحقا إذا أردت.

en: Trigger:
ar: المُطلِق:

en: unassign
ar: ألغ الربط

en: Choose an action
ar: اختر إجراءً

en: No available actions for this trigger.
ar: لا يتوفر أي إجراء لهذا المُطلِق.

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
ar: الإجراء الذي اخترته مربوط بالفعل بهذا المُطلِق.

en: You have added an action that changes a the property of a post. A Save post action has been added so that the property change will be saved.
ar: لقد أضفت إجراء يغير أحد خواص الموضوع. أضيف إجراء "حفظ" لهذه الخاصية حتى يُحفظ تغيّر الخاصية.

en: When cron runs
ar: عند تشغيل الدورية

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
ar: المسار الذي سيُوجّه إليه المستخدم. يمكن أن يكون مساراً داخلياً مثل node/1234 أو مساراً خارجياً مثل http://drupal.org.

en: When either saving a new post or updating an existing post
ar: عند حفظ موضوع جديد أو تحديث موجود

en: After saving a new post
ar: بعد حفظ موضوع جديد

en: After saving an updated post
ar: بعد حفظ موضوع محدّث

en: After deleting a post
ar: بعد حذف موضوع

en: When content is viewed by an authenticated user
ar: عندما يعرض مستخدم مستوثق المحتوى

en: Publish post
ar: انشر الموضوع

en: Unpublish post
ar: لا تنشر الموضوع

en: Make post sticky
ar: ثَبِّت الموضوع

en: Make post unsticky
ar: ارفع تثبيت الموضوع

en: Promote post to front page
ar: رَقِّ الموضوع للصفحة الرئيسية

en: Remove post from front page
ar: ارفع الموضوع من الصفحة الرئيسية

en: Change the author of a post
ar: غيّر مؤلف الموضوع

en: Save post
ar: احفظ الموضوع

en: Unpublish post containing keyword(s)
ar: ألغِ نشر الموضوع المحتوي الكلمة المفتاحية

en: Display a message to the user
ar: اعرض رسالة للمستخدم

en: Unpublish comment
ar: تراجع عن نشر التعليق

en: Unpublish comment containing keyword(s)
ar: تراجع عن نشر التعليق المحتوي الكلمة المفتاحية

en: Block current user
ar: امنع المستخدم الحالي

en: Ban IP address of current user
ar: احظر رقم إنترنت (IP) المستخدم الحالي

en: Set @type %title to published.
ar: جعل @type %title منشورا.

en: Set @type %title to unpublished.
ar: جعل @type %title غير منشور.

en: Set @type %title to sticky.
ar: جعل @type %title مثبّتا.

en: Set @type %title to unsticky.
ar: جعل @type %title غير مثبّت.

en: Promoted @type %title to front page.
ar: رُقَِيَ @type %title للصفحة الرئيسية.

en: Removed @type %title from front page.
ar: رُفع @type %title من الصفحة الرئيسية.

en: Saved @type %title
ar: حُفِظ @type %title

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
ar: غُيّر مالك @type %title إلى %name.

en: The post will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
ar: سيلغى نشر الموضوع إذا كان يحتوي أيا من التتابعات المذكورة أعلاه. استخدم قائمة مفصولة بفاصلة من تتابعات الحروف. مثلا: "شركة, ممتع, ألعاب.". تتابعات الحروف حساسة لحالة الحرف.

en: After saving a new comment
ar: بعد حفظ تعليق جديد

en: After saving an updated comment
ar: بعد حفظ تعليق محدّث

en: After deleting a comment
ar: بعد حذف تعليق

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
ar: عندما يعرض مستخدم مستوثق تعليقا

en: Unpublished comment %subject.
ar: تعليق غير منشور %subject.

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
ar: سيلغى نشر التعليق إذا كان يحتوي أيا من التتابعات المذكورة أعلاه. استخدم قائمة مفصولة بفاصلة من تتابعات الحروف. مثلا: "شركة, ممتع, ألعاب.". تتابعات الحروف حساسة لحالة الحرف.

en: After a user account has been created
ar: بعد إنشاء حساب مستخدم

en: After a user's profile has been updated
ar: بعد تحديث الملف الشخصي لمستخدم

en: After a user has been deleted
ar: بعد حذف مستخدم

en: After a user has logged in
ar: بعد ولوج المستخدم

en: After a user has logged out
ar: بعد خروج المستخدم

en: When a user's profile is being viewed
ar: عند عرض صفحة المستخدم الشخصية

en: Blocked user %name.
ar: مُنع المستخدم: %name.

en: Banned IP address %ip
ar: حُظِر رقم الإنترنت %ip

en: After saving a new term to the database
ar: بعد حفظ مفردة جديدة في قاعدة البيانات

en: After saving an updated term to the database
ar: بعد حفظ مفردة مُحدّثة في قاعدة البيانات

en: After deleting a term
ar: بعد حذف مفردة

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
ar: تمكّن إطلاق إجراءات استجابة لأحداث معينة في النظام، عند إنشاء محتوى جديد مثلا.
