Actions (5.x-2.6) - en to da translation catalogue (127 entries)

en: user
da: bruger

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Username
da: Brugernavn

en: Subject
da: Emne

en: Actions
da: Handlinger

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Comments
da: Kommentarer

en: error
da: fejl

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Message
da: Meddelelse

en: Name
da: Navn

en: Save
da: Gem

en: actions
da: handlinger

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Unassign
da: Fjern

en: action
da: handling

en: Sent email to %recipient
da: E-mail sendt til %recipient

en: Unable to send email to %recipient
da: Kunne ikke sende e-mail til %recipient

en: The subject of the message.
da: Meddelelsens emne.

en: Create
da: Opret

en: Send e-mail
da: Send besked

en: configure
da: indstil

en: Recipient
da: Modtager

en: Users
da: Brugere

en: Anonymous
da: Anonym

en: Operation
da: Handling

en: This cannot be undone.
da: Dette kan ikke fortrydes.

en: Redirect to URL
da: Omdirigér til URL

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
da: Brugernavnet på brugeren som skal tildeles ejerskab.

en: Please enter a valid username.
da: Indtaste et gyldigt brugernavn.

en: Please enter a valid email address or %author.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse eller %author.

en: Manage the actions defined for your site.
da: Håndtér sitets handlinger.

en: Delete action
da: Slet handling

en: Actions available to Drupal:
da: Tilgængelige handlinger:

en: The action has been successfully saved.
da: Handlingen er blevet gemt.

en: Remove orphaned actions
da: Fjern løsrevne handlinger

en: administer actions
da: administrér handlinger

en: Assign
da: Tildel

en: The email address to which the message should be sent OR enter %author if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
da: E-mail-adressen som meddelelsen skal sendes til ELLER %author hvis du vil sende en e-mail til forfatteren af det oprindelige indlæg.

en: Action %action has been unassigned.
da: Handling %action fjernet.

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
da: Stack overflow: for mange kald til actions_do(). Afbryder handlingen for at forhindre yderligere rekursion.

en: Action %action saved.
da: Handling '%action' gemt.

en: Action %action created.
da: Handling '%action' oprettet.

en: Triggers are system events, such as when new content is added or when a user logs in. Trigger module combines these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure additional actions.
da: Triggers er system-hændelser, som når der tilføjes indhold eller en bruger logger ind. Trigger-modulet kombinerer triggers med handlinger, som at skjule indhold eller sende e-mail til en administrator. <a href="@url">Indstillinger for handlinger</a> indeholder en liste over eksisterende handlinger og gør det muligt at oprette og indstille yderligere handlinger.

en: Actions are individual tasks that the system can do, such as unpublishing a piece of content or banning a user. Modules, such as the trigger module, can fire these actions when certain system events happen; for example, when a new post is added or when a user logs in. Modules may also provide additional actions.
da: Handlinger er individuelle opgaver som systemet kan udføre, som f.eks. at skjule indhold eller blokere en bruger. Moduler som f.eks. Trigger-modulet kan udløse handlingerne når bestemte systemhændelser opstår, f.eks. når der oprettes et indlæg eller når en bruger logger ind. Moduler kan levere yderligere handlinger.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions can do more than simple actions; for example, send an e-mail to a specified address, or check for certain words within a piece of content. These actions need to be created and configured first before they may be used. To create an advanced action, select the action from the drop-down below and click the <em>Create</em> button.
da: Der er to typer af handlinger: Simple og avancerede. Simple handlinger kræver ikke yderligere indstilling og vises automatisk her. Avancerede handlinger kan gøre mere end simple handlinger, f.eks. sende e-mail til en bestemt adresse eller tjekke om bestemte ord optræder i indholdet. Det kan være nødvendigt at oprette og indstille disse handlinger før de kan tages i brug. Opret en avanceret handling ved at vælge den fra listen herunder og klikke på knappen <em>Opret</em>.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
da: Du kan fortsætte til siden <a href="@url">triggers</a> for at knytte handlingerne til systemhændelser.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
da: En avanceret handling muliggør yderligere indstillinger som kan vælges herunder. Det anbefales at opdatere feltet <em>beskrivelse</em> så det beskriver den præcise handling der udføres. Beskrivelsen vises bl.a. i Trigger-modulet når handlinger knyttes til systemhændelser, så den børvære så sigende som muligt (f.eks. "send e-mail til moderatorer" i stedet for "send e-mail").

en: Below you can assign actions to run when certain comment-related triggers happen. For example, you could promote a post to the front page when a comment is added.
da: Herunder kan du tildele handlinger til bestemte kommentar-relaterede triggers. Du kan f.eks. vise indlæg på forsiden når der tilføjes en kommentar.

en: Below you can assign actions to run when certain content-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a post is created or updated.
da: Herunder kan du tildele handlinger til bestemte indholdsrelaterede triggers. Du kan f.eks. sende en e-mail til en administrator når indhold oprettes eller redigeres.

en: Below you can assign actions to run when certain taxonomy-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a term is deleted.
da: Herunder kan du tildele handlinger til bestemte taksonomirelaterede triggers. Du kan f.eks. sende en e-mail til en administrator når en term bliver slettet.

en: Below you can assign actions to run when certain user-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a user account is deleted.
da: Herunder kan du tildele handlinger til bestemte brugerrelaterede triggers. Du kan f.eks. sende en e-mail til en administrator når en brugerkonto slettes.

en: The Trigger module provides the ability to trigger <a href="@actions">actions</a> upon system events, such as when new content is added or when a user logs in.
da: Trigger-modulet kan udføre <a href="@actions">handlinger</a> ved bestemte systemhændelser, som når nyt indhold tilføjes eller en bruger logger ind.

en: The combination of actions and triggers can perform many useful tasks, such as e-mailing an administrator if a user account is deleted, or automatically unpublishing comments that contain certain words. By default, there are five "contexts" of events (Comments, Content, Cron, Taxonomy, and Users), but more may be added by additional modules.
da: Kombinationen af handlinger og triggers kan løse mange nyttige opgaver, som f.eks. at sende en e-mail til administratoren når en konto slettes, eller automatisk skjule kommentarer, der indeholder bestemte ord. Som standard er hændelser fordelt på fem "kontekster" (kommentarer, indhold, cron, taksonomi og brugere), men kontekster kan tilføjes af moduler.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@trigger">Trigger module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@trigger">Trigger-modulet</a> for yderligere information.

en: Manage actions
da: Håndtér handlinger

en: Configure an advanced action
da: Indstil en avanceret handling

en: Delete an action.
da: Slet en handling.

en: Remove orphans
da: Fjern forældreløse

en: Tell Drupal when to execute actions.
da: Fortæl Drupal hvornår handlinger skal udføres.

en: Unassign an action from a trigger.
da: Fjern handling fra trigger.

en: Choose an advanced action
da: Vælg en avanceret handling

en: Action type
da: Handlingstype

en: Make a new advanced action available
da: Gør en ny avanceret handling tilgængelig

en: A unique description for this advanced action. This description will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
da: En unik beskrivelse af denne avancerede handling. Beskrivelsen vises i grænsefladen til moduler som integrerer med handlinger, som Trigger-modulet.

en: Are you sure you want to delete the action %action?
da: Ønsker du at slette handlingen %action?

en: Action %action was deleted
da: Handlingen %action slettet

en: Deleted orphaned action (%action).
da: Forældreløs handling slettet  (%action).

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
da: Ønsker du at fjerne handlingen %title?

en: You can assign it again later if you wish.
da: Du kan tildele den senere.

en: unassign
da: fjern

en: Choose an action
da: Vælg en handling

en: No available actions for this trigger.
da: Ingen gyldige handlinger for denne trigger.

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
da: Den valgte handling er allerede knyttet til triggeren.

en: You have added an action that changes a the property of a post. A Save post action has been added so that the property change will be saved.
da: Du har tilføjet en handling som ændrer en egenskab ved et indholdselement. En "gem indlæg"-handling er blevet tilføjet så ændringen af egenskaben bliver gemt.

en: When cron runs
da: Når cron kører

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
da: URLen som brugeren viderestilles til. Kan være en intern URL som node/1234 eller en ekstern url som http://drupal.org.

en: When either saving a new post or updating an existing post
da: Når et indlæg gemmes eller opdateres

en: After saving a new post
da: Efter nyt indlæg er gemt

en: After saving an updated post
da: Efter opdateret indlæg er gemt

en: After deleting a post
da: Efter et indlæg er slettet.

en: When content is viewed by an authenticated user
da: Når indhold læses af en godkendt bruger

en: Publish post
da: Udgiv indlæg

en: Unpublish post
da: Skjul indlæg

en: Make post sticky
da: Gør indlægget klæbrigt

en: Make post unsticky
da: Fjern klæbrighed

en: Promote post to front page
da: Vis på forsiden

en: Remove post from front page
da: Fjern fra forsiden

en: Change the author of a post
da: Skift indlæggets forfatter

en: Save post
da: Gem indlæg

en: Unpublish post containing keyword(s)
da: Skjul indlæg der indeholder

en: Display a message to the user
da: Vis en meddelelse til brugeren

en: Unpublish comment
da: Skjul kommentarer

en: Unpublish comment containing keyword(s)
da: Skjul kommentarer efter nøgleord

en: Block current user
da: Blokér aktuelle bruger

en: Ban IP address of current user
da: Bandlys aktuelle brugers IP adresse

en: Set @type %title to published.
da: @type %title sat til udgivet.

en: Set @type %title to unpublished.
da: @type %title sat til skjult.

en: Set @type %title to sticky.
da: @type %title sat til klæbrig.

en: Set @type %title to unsticky.
da: @type %title sat til ikke klæbrig.

en: Promoted @type %title to front page.
da: @type %title vises nu på forsiden.

en: Removed @type %title from front page.
da: @type %title fjernet fra forsiden.

en: Saved @type %title
da: @type %title gemt

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
da: Ejer af @type %title ændret til uid %name.

en: The post will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
da: Indlægget skjules hvis det indeholder en af tegnsekvenserne ovenfor. Brug en kommasepareret liste af tegnsekvenser. F.eks. sjov, trampolinspring, "Firma A/S". Der skelnes mellem store og små bogstaver.

en: After saving a new comment
da: Efter en ny kommentar er gemt

en: After saving an updated comment
da: Efter en opdateret kommentar er gemt

en: After deleting a comment
da: Efter en kommentar er slettet

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
da: Når en kommentar ses af en godkendt bruger

en: Unpublished comment %subject.
da: Skjulte kommentarer

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
da: Kommentaren skjules hvis den indeholder en af tegnsekvenserne herover. Indtast en kommasepareret liste af tegnsekvenser. F.eks.: sjovt, trampolinspring, "Firma A/S". Der skelnes mellem store og små bogstaver.

en: After a user account has been created
da: Efter en konto er oprettet.

en: After a user's profile has been updated
da: Efter en brugerprofil er opdateret

en: After a user has been deleted
da: Efter en bruger er slettet.

en: After a user has logged in
da: Efter en bruger er logget ind

en: After a user has logged out
da: Efter en bruger er logget ud

en: When a user's profile is being viewed
da: Når en brugerprofil vises

en: Blocked user %name.
da: Bruger %name blokeret.

en: Banned IP address %ip
da: IP adresse %ip blokeret

en: After saving a new term to the database
da: Efter et nyt ord er gemt i databasen

en: After saving an updated term to the database
da: Efter et opdateret ord er gemt i databasen

en: After deleting a term
da: Efter et ord er slettet

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
da: Udfører handlinger ved bestemte systemhændelser, f.eks. når der oprettes nyt indhold.
