Actions (5.x-2.6) - en to fi translation catalogue (129 entries)

en: user
fi: käyttäjä

en: delete
fi: poista

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Subject
fi: Aihe

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Description
fi: Kuvaus

en: Comments
fi: Kommentit

en: error
fi: virhe

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: Message
fi: Viesti

en: Name
fi: Nimi

en: Save
fi: Tallenna

en: actions
fi: toimenpiteet

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Unassign
fi: Poista tilanteesta

en: action
fi: toiminto

en: Sent email to %recipient
fi: Sähköposti lähetettiin (vastaanottajana %recipient)

en: Unable to send email to %recipient
fi: Sähköpostia ei voitu lähettää (vastaanottajana %recipient)

en: The subject of the message.
fi: Viestin aihe.

en: Create
fi: Luo

en: Send e-mail
fi: Lähetä sähköpostia

en: configure
fi: Muokkaa

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Operation
fi: Toimenpide

en: This cannot be undone.
fi: Tätä ei voi perua.

en: Redirect to URL
fi: Ohjaa osoitteeseen

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
fi: Sen käyttäjän tunnus, jolle haluat antaa omistuksen.

en: Please enter a valid username.
fi: Anna käyttäjätunnus.

en: Please enter a valid email address or %author.
fi: Kirjoita kelvollinen sähköpostiosoite tai %author.

en: Manage the actions defined for your site.
fi: Määrittele, millaisia toimenpiteitä Drupal voi tehdä automaattisesti.

en: Delete action
fi: Poista toimenpide

en: Actions available to Drupal:
fi: Drupalin käytettävissä olevat toimenpiteet:

en: The action has been successfully saved.
fi: Toimenpiteen tallentaminen onnistui.

en: Remove orphaned actions
fi: Poista orvot toimenpiteet

en: administer actions
fi: toimenpiteiden ylläpito

en: Assign
fi: Liitä tilanteeseen

en: The email address to which the message should be sent OR enter %author if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
fi: Sähköpostiosoite, johon viesti lähetetään <em>tai</em> %author, jos haluat lähettää postia alkuperäisen kirjoituksen tekijälle.

en: Action %action has been unassigned.
fi: Toimenpide %category on poistettu tilanteesta.

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
fi: Ylivuoto: liikaa kutsuja funktioon actions_do(). Toiminto keskeytettiin loputtoman rekursion ehkäisemiseksi.

en: Action %action saved.
fi: Toimenpide %action tallennttiin.

en: Action %action created.
fi: Toimenpide %action luotiin.

en: Triggers are system events, such as when new content is added or when a user logs in. Trigger module combines these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure additional actions.
fi: Tilanteet ovat järjestelmän tapahtumia, kuten uuden kirjoituksen lisääminen tai käyttäjän kirjaaminen sisään. Tilannemoduuli tekee eri tilanteissa automaattisesti halutut toimenpiteet, kuten lähettää sähköpostia ylläpitäjälle. <a href="@url">Toimenpiteiden ylläpitosivulta</a> löytyy lista nykyisistä toimenpiteistä. Siellä voi myös luoda ja säätää uusia toimenpiteitä.

en: Actions are individual tasks that the system can do, such as unpublishing a piece of content or banning a user. Modules, such as the trigger module, can fire these actions when certain system events happen; for example, when a new post is added or when a user logs in. Modules may also provide additional actions.
fi: Toimenpiteet ovat tehtäviä joita järjestelmä voi tehdä, kuten kirjoituksen poistaminen tai käyttäjän asettaminen pannaan. Eri moduulit (esim. tilannemoduuli) voivat suorittaa näitä toimenpiteitä eri tilanteissa, kuten silloin kun uusi kirjoitus lisätään tai käyttäjä kirjautuu sisään. Moduulit voivat myös tarjota lisää toimenpiteitä.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions can do more than simple actions; for example, send an e-mail to a specified address, or check for certain words within a piece of content. These actions need to be created and configured first before they may be used. To create an advanced action, select the action from the drop-down below and click the <em>Create</em> button.
fi: Toimenpiteitä on kahta tyyppiä: yksinkertainen ja edistynyt. Yksinkertaiset toimenpiteet eivät vaadi säätämistä, ja ne listataan tällä sivulla automaattisesti. Edistyneet toimenpiteet tekevät enemmän kuin yksinkertaiset: ne voivat esim. lähettää sähköpostia tiettyyn osoitteeseen tai tarkistaa kirjoituksesta tietyt sanat. Nämä toimenpiteet pitää luoda ja säätää ennen käyttöä. Luo edistynyt toimenpide valitsemalla toimenpide alla olevasta pudotusvalikosta ja klikkammalla <em>Luo</em>-painiketta.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
fi: Voit edetä <a href="@url">Tilanteet</a> -sivulle ja liittää näitä toimenpiteitä järjestelmän tilanteisiin.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
fi: Edistyneisiin toimenpiteisiin liittyy lisäasetuksia, jotka voit täyttää alla. <em>Kuvaus</em> kannattaa muuttaa, jotta tunnistat helpommin tarkan toimenpiteen. Kuvaus näytetään moduuleissa jotka liittävät toimenpiteitä järjestelmän tilanteisiin (kuten tilannemoduuli). On parasta olla mahdollisimman kuvaava. Kirjoita esimerkiksi "Lähetä sähköpostia valvontaryhmälle", ei vain "Lähetä sähköpostia".

en: Below you can assign actions to run when certain comment-related triggers happen. For example, you could promote a post to the front page when a comment is added.
fi: Alla voit lisätä toimenpiteitä kommentointiin liittyviin tilanteisiin. Voit esimerkiksi lisätä kirjoituksen etusivulle, kun siihen lisätään kommentti.

en: Below you can assign actions to run when certain content-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a post is created or updated.
fi: Alla voit lisätä toimenpiteitä sisältöön liittyviin tilanteisiin. Voit esimerkiksi lähettää ylläpitäjälle sähköpostia, kun kirjoitus lisätään tai sitä muokataan.

en: Below you can assign actions to run when certain taxonomy-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a term is deleted.
fi: Alla voit lisätä toimenpiteitä luokitteluun liittyviin tilanteisiin. Voit esimerkiksi lähettää sähköpostia ylläpitäjälle aina kun termi poistetaan.

en: Below you can assign actions to run when certain user-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a user account is deleted.
fi: Alla voit lisätä toimenpiteitä käyttäjiin liittyviin tilanteisiin. Voit esimerkiksi lähettää sähköpostia ylläpitäjälle, kun käyttäjätili poistetaan.

en: The Trigger module provides the ability to trigger <a href="@actions">actions</a> upon system events, such as when new content is added or when a user logs in.
fi: Tilannemoduuli tekee määrätyt <a href="@actions">toimenpiteet</a> automaattisesti eri tilanteissa, kuten silloin kun kirjoitus lisätään tai käyttäjä kirjautuu sisään.

en: The combination of actions and triggers can perform many useful tasks, such as e-mailing an administrator if a user account is deleted, or automatically unpublishing comments that contain certain words. By default, there are five "contexts" of events (Comments, Content, Cron, Taxonomy, and Users), but more may be added by additional modules.
fi: Tilanteita ja toimenpiteitä yhdistämällä voi tehdä monta hyödyllistä asiaa, kuten lähettää sähköpostia ylläpitäjälle jos käyttäjätili poistetaan, tai poistaa kirjoitus automaattisesti jos se sisältää tiettyjä sanoja. Tilanteilla on oletuksena viisi asiayhteyttä (kommentit, sisältö, cron, luokittelu ja käyttäjät). Moduulit voivat luoda niitä lisää.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@trigger">Trigger module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@trigger">tilanteista ja toimenpiteistä</a>.

en: Manage actions
fi: Hallinnoi toimenpiteitä

en: Configure an advanced action
fi: Mukauta edistynyttä toimenpidettä

en: Delete an action.
fi: Poista toimenpide

en: Remove orphans
fi: Poista orvot

en: Triggers
fi: Tilanteet

en: Tell Drupal when to execute actions.
fi: Kerro Drupalille milloin toimintoja suoritetaan.

en: Unassign an action from a trigger.
fi: Poista toimenpide tilanteesta

en: Choose an advanced action
fi: Valitse edistynyt toimenpide

en: Action type
fi: Toimenpiteen tyyppi

en: Make a new advanced action available
fi: Lisää uusi edistynyt toiminto

en: A unique description for this advanced action. This description will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
fi: Tämän edistyneen toiminnon ainutkertainen kuvaus. Tämä kuvaus näytetään moduuleissa jotka käyttävät toimenpiteitä, kuten tilannemoduuli.

en: Are you sure you want to delete the action %action?
fi: Haluatko varmasti poistaa toimenpiteen %action?

en: Action %action was deleted
fi: Toimenpide %action poistettiin

en: Deleted orphaned action (%action).
fi: Poistettiin orpotoiminto (%action).

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa tästä tilanteesta toiminnon %title?

en: You can assign it again later if you wish.
fi: Voit halutessasi palauttaa toimenpiteen myöhemmin takaisin käyttöön.

en: Trigger:
fi: Tilanne:

en: unassign
fi: poista tilanteesta

en: Choose an action
fi: Valitse toimenpide

en: No available actions for this trigger.
fi: Tähän tilanteeseen ei ole liitetty toimenpiteitä.

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
fi: Valitsemasi toimenpide tehdään jo kyseisessä tilanteessa.

en: You have added an action that changes a the property of a post. A Save post action has been added so that the property change will be saved.
fi: Olet lisännyt toimenpiteen, joka muuttaa kirjoituksen ominaisuuksia. <em>Tallenna kirjoitus</em> -toimenpide lisättiin, jotta muuttunut ominaisuus tallennetaan.

en: When cron runs
fi: Kun Cron ajetaan

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fi: Osoite, johon käyttäjä ohjataan. Tämä voi olla sisäinen osoite kuten node/1234 tai ulkoinen osoite kuten http://drupal.org.

en: When either saving a new post or updating an existing post
fi: Kun kirjoitus tallennetaan tai päivitetään

en: After saving a new post
fi: Uuden kirjoituksen tallentamisen jälkeen

en: After saving an updated post
fi: Päivtetyn kirjoituksen tallentamisen jälkeen

en: After deleting a post
fi: Kirjoituksen poistamisen jälkeen

en: When content is viewed by an authenticated user
fi: Kun sisään kirjautunut käyttäjä lukee sisältöä

en: Publish post
fi: Julkaise kirjoitus

en: Unpublish post
fi: Peru kirjoituksen julkaisu

en: Make post sticky
fi: Kiinnitä kirjoitus listojen alkuun

en: Make post unsticky
fi: Irroita kirjoitus listojen alusta

en: Promote post to front page
fi: Näytä kirjoitus etusivulla

en: Remove post from front page
fi: Poista kirjoitus etusivulta

en: Change the author of a post
fi: Vaihda kirjoituksen kirjoittajaa

en: Save post
fi: Tallenna kirjoitus

en: Unpublish post containing keyword(s)
fi: Poista kirjoitus, joka sisältää tiettyjä sanoja

en: Display a message to the user
fi: Näytä käyttäjälle viesti

en: Unpublish comment
fi: Peru kommentin julkaisu

en: Unpublish comment containing keyword(s)
fi: Peru kommentin julkaisu, jos se sisältää avainsanan/sanoja

en: Block current user
fi: Sulje tämän käyttäjän tili

en: Ban IP address of current user
fi: Aseta kyseisen käyttäjän IP-osoite pannaan

en: Set @type %title to published.
fi: Julkaistiin @type %title.

en: Set @type %title to unpublished.
fi: Peruttiin julkaisu: @type %title.

en: Set @type %title to sticky.
fi: Kiinnitettiin @type %title listojen alkuun.

en: Set @type %title to unsticky.
fi: Irroitettiin @type %title listojen alusta.

en: Promoted @type %title to front page.
fi: Näytetään @type %title etusivulla.

en: Removed @type %title from front page.
fi: Poistettiin @type %title etusivulta.

en: Saved @type %title
fi: Tallennettiin @type %title

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
fi: Kirjoituksen %title omistajaksi vaihdettiin %name.

en: The post will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
fi: Kirjoitusta ei julkaista, jos se sisältää yhdenkin ylläolevista merkkijonoista. Käytä pilkulla erotettua listaa merkkijonoista. Esimerkki: hassu, benji-hyppy, "Aho, Juhani". Isot ja pienet kirjaimet ovat erillisiä.

en: After saving a new comment
fi: Uuden kommentin tallentamisen jälkeen

en: After saving an updated comment
fi: Päivitetyn kommentin tallentamisen jälkeen

en: After deleting a comment
fi: Kommentin poistamisen jälkeen

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
fi: Kun sisään kirjautunut käyttäjä lukee kommenttia

en: Unpublished comment %subject.
fi: Peruttiin kommentin %subject julkaisu.

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
fi: Kommenttia ei julkaista, jos se sisältää yhdenkin ylläolevista merkkijonoista. Käytä pilkulla erotettua listaa merkkijonoista. Esimerkki: hassu, benji-hyppy, "Aho, Juhani". Isot ja pienet kirjaimet ovat erillisiä.

en: After a user account has been created
fi: Kun käyttäjätili on luotu

en: After a user's profile has been updated
fi: Kun käyttäjän profiilia on päivitetty

en: After a user has been deleted
fi: Kun käyttäjä on poistettu

en: After a user has logged in
fi: Kun käyttäjä on kirjautunut sisään

en: After a user has logged out
fi: Kun käyttäjä on kirjautunut ulos

en: When a user's profile is being viewed
fi: Kun käyttäjän profiilia katsellaan

en: Blocked user %name.
fi: Käyttäjätili suljettu: %name.

en: Banned IP address %ip
fi: IP-osoite %ip asetettiin pannaan

en: After saving a new term to the database
fi: Kun uusi termi tallennetaan

en: After saving an updated term to the database
fi: Kun päivitetty termi tallennetaan

en: After deleting a term
fi: Kun termi poistetaan

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
fi: Tee jokin toimenpide automaattisesti tietyssä tilanteessa, esimerkiksi silloin kun kirjoitus julkaistaan.
