Actions (5.x-2.6) - en to sv translation catalogue (129 entries)

en: user
sv: användare

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Username
sv: Användarnamn

en: Subject
sv: Ämne

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Comments
sv: Kommentarer

en: error
sv: fel

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Message
sv: Meddelande

en: Name
sv: Namn

en: Save
sv: Spara

en: actions
sv: åtgärder

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Unassign
sv: Koppla från

en: action
sv: åtgärd

en: Sent email to %recipient
sv: Skickade e-post till %recipient

en: Unable to send email to %recipient
sv: Kunde inte skicka e-post till %recipient

en: The subject of the message.
sv: Meddelandets ämnesrad.

en: Create
sv: Skapa

en: Send e-mail
sv: Skicka e-post

en: configure
sv: konfigurera

en: Recipient
sv: Mottagare

en: Users
sv: Användare

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Operation
sv: Funktion

en: This cannot be undone.
sv: Detta kan inte ångras.

en: Cron
sv: Schemalagda aktiviteter

en: Redirect to URL
sv: Omdirigera till URL

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
sv: Användarnamnet för den användare som du vill tilldela ägarskapet till.

en: Please enter a valid username.
sv: Du måste ange ett giltigt användarnamn.

en: Please enter a valid email address or %author.
sv: Ange en giltig e-postadress eller %author.

en: Manage the actions defined for your site.
sv: Hantera de åtgärder som definierats för din webbplats.

en: Delete action
sv: Radera åtgärd

en: Actions available to Drupal:
sv: Åtgärder som är tillgängliga för Drupal:

en: The action has been successfully saved.
sv: Åtgärden har sparats.

en: Remove orphaned actions
sv: Ta bort oanvända åtgärder

en: administer actions
sv: administrera åtgärder

en: Assign
sv: Tilldela

en: The email address to which the message should be sent OR enter %author if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
sv: E-postadressen som meddelandet ska skickat till ELLER ange %author om du vill skicka e-post till författaren av det ursprungliga inlägget.

en: Action %action has been unassigned.
sv: Åtgärden %action har kopplats från.

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
sv: Stacken översvämmad: för många anrop till actions_do(). Avbryter för att undvika oändlig rekursion.

en: Action %action saved.
sv: Åtgärden %action sparades.

en: Action %action created.
sv: Åtgärden %action skapades.

en: Triggers are system events, such as when new content is added or when a user logs in. Trigger module combines these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure additional actions.
sv: Utlösare är systemhändelser, som när nytt innehåll läggs till eller när en användare loggar in. Modulen Trigger kopplar samman dessa utlösare med åtgärder (funktionella uppgifter), som att avpublicera innehåll eller att skicka e-post till en administratör. Inställningssidan för <a href="@url">Åtgärder</a> innehåller en lista över tillgängliga åtgärder och gör det möjligt att skapa och anpassa ytterligare åtgärder.

en: Actions are individual tasks that the system can do, such as unpublishing a piece of content or banning a user. Modules, such as the trigger module, can fire these actions when certain system events happen; for example, when a new post is added or when a user logs in. Modules may also provide additional actions.
sv: Åtgärder är enskilda arbetsuppgifter som systemet kan utföra, som att avpublicera ett visst inlägg eller blockera en användare. Moduler, exempelvis Trigger, kan utlösa dessa åtgärder när vissa systemhändelser sker, till exempel när ett nytt inlägg har lagts till eller när en användare loggar in. Moduler kan också erbjuda ytterligare åtgärder.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions can do more than simple actions; for example, send an e-mail to a specified address, or check for certain words within a piece of content. These actions need to be created and configured first before they may be used. To create an advanced action, select the action from the drop-down below and click the <em>Create</em> button.
sv: Det finns två typer av åtgärder: Enkla och avancerade. Enkla åtgärder kräver inga extra inställningar och visas här automatiskt. Avancerade åtgärder kan göra mer än enkla åtgärder, till exempel skicka e-post till en specifik adress, eller hålla utkik efter särskilda ord inom ett visst inlägg. Dessa åtgärder måste skapas och konfigureras innan de kan användas. Välj åtgärden från rutan nedan och klicka på knappen <em>Skapa</em> för att skapa en avancerad åtgärd.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
sv: Du kan fortsätta till <a href="@url">Triggersidan</a> för att koppla ihop dessa åtgärder med systemhändelser.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
sv: En avancerad åtgärd erbjuder ytterligare inställningsalternativ som kan fyllas i nedan. Att ändra fältet <em>Beskrivning</em> är att rekommendera för att bättre kunna identifiera precis den åtgärd som sker. Denna beskrivning kommer att visas i moduler som Trigger när åtgärder kopplas till systemhändelser. Förslagsvis bör den vara så beskrivande som möjligt (till exempel: "Skicka e-post till teamet för moderering" hellre än bara "Skicka e-post").

en: Below you can assign actions to run when certain comment-related triggers happen. For example, you could promote a post to the front page when a comment is added.
sv: Nedan kan du tilldela åtgärder som skall utföras när vissa utlösningar relaterade till kommentarer sker. Du kan exempelvis välja att visa ett inlägg på startsidan när en kommentar läggs till.

en: Below you can assign actions to run when certain content-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a post is created or updated.
sv: Nedan kan du tilldela åtgärder som skall utföras när vissa innehållsrelaterade utlösningar sker. Du kan exempelvis skicka e-post till en administratör när ett inlägg skapas eller uppdateras.

en: Below you can assign actions to run when certain taxonomy-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a term is deleted.
sv: Nedan kan du tilldela åtgärder som skall utföras när vissa taxonomirelaterade utlösningar sker. Du kan exempelvis skicka e-post till en administratör när en term raderas.

en: Below you can assign actions to run when certain user-related triggers happen. For example, you could send an e-mail to an administrator when a user account is deleted.
sv: Nedan kan du tilldela åtgärder som skall utföras när vissa användarrelaterade utlösningar sker. Du kan exempelvis skicka e-post till en administratör när ett användarkonto raderas.

en: The Trigger module provides the ability to trigger <a href="@actions">actions</a> upon system events, such as when new content is added or when a user logs in.
sv: Modulen Trigger ger möjlighet att utföra <a href="@actions">åtgärder</a> vid vissa systemhändelser, som när nytt innehåll läggs till eller när en användare loggar in.

en: The combination of actions and triggers can perform many useful tasks, such as e-mailing an administrator if a user account is deleted, or automatically unpublishing comments that contain certain words. By default, there are five "contexts" of events (Comments, Content, Cron, Taxonomy, and Users), but more may be added by additional modules.
sv: Kombinationen av åtgärder och utlösare kan utföra många användbara uppgifter, som att skicka e-post till en administratör när ett användarkonto raderas eller att automatiskt avpublicera kommentarer som innehåller vissa ord. Som standard finns det fem "händelsesammanhang" (Kommentarer, Innehåll, Schemalagda aktiviteter, Taxonomi och Användare), men tillagda moduler kan lägga till fler.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@trigger">Trigger module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@trigger">modulen Trigger</a> i onlinehandboken.

en: Manage actions
sv: Hantera åtgärder

en: Configure an advanced action
sv: Konfigurera en avancerad åtgärd

en: Delete an action.
sv: Radera en åtgärd

en: Remove orphans
sv: Ta bort olänkade poster

en: Triggers
sv: Utlösare

en: Tell Drupal when to execute actions.
sv: Tala om för Drupal när åtgärder ska utföras.

en: Unassign an action from a trigger.
sv: Koppla från en åtgärd från en trigger.

en: Choose an advanced action
sv: Välj en avancerad åtgärd

en: Action type
sv: Typ av åtgärd

en: Make a new advanced action available
sv: Gör en ny avancerad åtgärd tillgänglig.

en: A unique description for this advanced action. This description will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
sv: En unik beskrivning för den här avancerade åtgärden. Denna beskrivning kommer att visas i gränssnittet för moduler som integrerar med åtgärder, såsom Trigger.

en: Are you sure you want to delete the action %action?
sv: Är du säker på att du vill radera åtgärden %action?

en: Action %action was deleted
sv: Åtgärden %action raderades

en: Deleted orphaned action (%action).
sv: Tog bort olänkad åtgärd (%action).

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
sv: Är du säker på att du vill koppla från åtgärden %title?

en: You can assign it again later if you wish.
sv: Du kan tilldela den igen senare om du vill.

en: unassign
sv: koppla från

en: Choose an action
sv: Välj en åtgärd

en: No available actions for this trigger.
sv: Inga åtgärder finns tillgängliga för denna trigger.

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
sv: Åtgärden du valde är redan tilldelad till denna utlösare.

en: You have added an action that changes a the property of a post. A Save post action has been added so that the property change will be saved.
sv: Du har lagt till en åtgärd som ändrar ett inläggs egenskaper. En åtgärd för att Spara har lagts till så att ändringen sparas.

en: When cron runs
sv: När schemalagda aktiviteter körs

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
sv: Den URL som användaren skall omdirigeras till. Detta kan vara en intern URL som node/1234 eller en extern URL som http://drupal.org.

en: When either saving a new post or updating an existing post
sv: När antingen ett nytt inlägg sparas eller ett existerande inlägg uppdateras

en: After saving a new post
sv: När ett nytt inlägg sparats

en: After saving an updated post
sv: När ett uppdaterat inlägg sparats

en: After deleting a post
sv: När ett inlägg har raderats

en: When content is viewed by an authenticated user
sv: När innehåll visas för en verifierad användare

en: Publish post
sv: Publicera inlägg

en: Unpublish post
sv: Avpublicera inlägg

en: Make post sticky
sv: Visa inlägget överst i listor

en: Make post unsticky
sv: Visa inte inlägget överst i listor

en: Promote post to front page
sv: Visa inlägg på startsidan

en: Remove post from front page
sv: Ta bort inlägget från startsidan

en: Change the author of a post
sv: Ändra författaren av inlägget

en: Save post
sv: Spara inlägg

en: Unpublish post containing keyword(s)
sv: Avpublicera inlägg innehållande nyckelord(en)

en: Display a message to the user
sv: Visa ett meddelande för användaren

en: Unpublish comment
sv: Avpublicera kommentaren

en: Unpublish comment containing keyword(s)
sv: Avpublicera kommentarer som innehåller nyckelord(en)

en: Block current user
sv: Spärra aktuell användare

en: Ban IP address of current user
sv: Spärra IP-adress för nuvarande användare

en: Set @type %title to published.
sv: Angav %title (@type) som publicerad.

en: Set @type %title to unpublished.
sv: Angav %title (@type) som ej publicerad.

en: Set @type %title to sticky.
sv: Visa %title (@type) överst i listor.

en: Set @type %title to unsticky.
sv: Visa inte %title (@type) överst i listor

en: Promoted @type %title to front page.
sv: Visar %title (@type) på startsidan.

en: Removed @type %title from front page.
sv: Tog bort %title (@type) från startsidan.

en: Saved @type %title
sv: Sparade %title (@type)

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
sv: Ändrade ägare av %title (@type) till uid %name.

en: The post will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
sv: Inlägget kommer att avpubliceras om det innehåller någon av ovanstående teckenserier. Använd en kommaseparerad lista med teckenserier. Exempel: rolig, hoppa fallskärm, "Företag, AB". Teckenserierna skiljer på gemener och versaler.

en: After saving a new comment
sv: Efter sparande av ny kommentar

en: After saving an updated comment
sv: Efter sparande av uppdaterad kommentar

en: After deleting a comment
sv: Efter radering av kommentar

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
sv: När en kommentar visas av en verifierad användare

en: Unpublished comment %subject.
sv: Avpublicera kommentaren %subject.

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
sv: Kommentaren kommer att avpubliceras om den innehåller någon av ovanstående teckenserier. Använd en kommaseparerad lista med teckenserier. Exempel: rolig, hoppa fallskärm, "Företag, AB". Teckenserierna skiljer på gemener och versaler.

en: After a user account has been created
sv: Efter att ett användarkonto har skapats

en: After a user's profile has been updated
sv: Efter att en användarprofil har uppdaterats

en: After a user has been deleted
sv: Efter att en användare har raderats

en: After a user has logged in
sv: Efter att en användare har loggat in

en: After a user has logged out
sv: Efter att en användare har loggat ut

en: When a user's profile is being viewed
sv: När en användares profil visas

en: Blocked user %name.
sv: Spärrade användare: %name.

en: Banned IP address %ip
sv: Spärrade IP-adressen %ip

en: After saving a new term to the database
sv: Efter sparande av en ny term till databasen

en: After saving an updated term to the database
sv: Efter sparande av en uppdaterad term till databasen

en: After deleting a term
sv: Efter att en term raderats

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
sv: Låter åtgärder utföras vid vissa systemhändelser, som när nytt innehåll skapas.
