Comments in vBulletin (5.x-3.1) - en to ar translation catalogue (150 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: user
ar: مستخدم

en: Status
ar: الحالة

en: E-mail
ar: بريد إلكتروني

en: Delete
ar: احذف

en: content
ar: المحتوى

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: القائمة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: Disabled
ar: مُعَطَّل

en: Enabled
ar: مُفَعَّل

en: Administration
ar: الإدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: new
ar: جديد

en: Homepage
ar: الصفحة الأولى

en: view
ar: اعرض

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذة العملية.

en: Required
ar: ضروري

en: Settings
ar: الإعدادات

en: edit
ar: تحرير

en: Preview
ar: عاين

en: Save
ar: احفظ

en: Update
ar: حَدِّث

en: Time
ar: الوقت

en: View
ar: عرض

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Preview comment
ar: عاين التعليق

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: Drupal
ar: دروبال

en: Your name
ar: اسمك

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Signature
ar: التوقيع

en: Authored by
ar: ألّفه

en: here
ar: هنا

en: Jump to the first comment of this posting.
ar: اذهب إلى أول تعليق في هذه الصفحة.

en: Jump to the first new comment of this posting.
ar: اذهب إلى أول تعليق جديد في هذه الصفحة.

en: Add new comment
ar: علِّق

en: Add a new comment to this page.
ar: أضف تعليقا جديدا على هذه الصفحة.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
ar: شارك بأفكارك وآراؤك المتعلقة بهذه الصفحة.

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Optional
ar: اختياري

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: The comment no longer exists.
ar: حُذِف التعليق.

en: The comment and all its replies have been deleted.
ar: تم حذف التعليق و كل الردود عليه.

en: Do not display
ar: لا تعرضها

en: Save settings
ar: احفظ الإعدادات

en: reply
ar: رد

en: You have to specify a valid date.
ar: يجب أن تحدد تاريخا صحيحا.

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: The update has been performed.
ar: تم التحديث.

en: @time ago
ar: منذ @time

en: Not published
ar: لم ينشر

en: administer comments
ar: يدير التعليقات

en: Delete comments
ar: احذف التعليقات

en: by
ar: كتبه

en: The comments have been deleted.
ar: تم حذف التعليقات.

en: Published comments
ar: تعليقات منشورة

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
ar: وُضع التعليق في قائمة الانتظار للمراجعة، وسينشر بعد أن يوافق عليه الإداريون.

en: Comment settings
ar: إعدادات التعليق

en: Read only
ar: للقراءة فقط

en: Approval queue
ar: طابور الموافقة على النشر

en: Display on separate page
ar: في صفحة منفصلة

en: Location of comment submission form
ar: موضع استمارة التعليق

en: Anonymous commenting
ar: تعليق مجهول الهوية

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ar: المستخدم المجهول لا يمكنه أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Anonymous posters may leave their contact information
ar: المستخدم المجهول يمكن أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Anonymous posters must leave their contact information
ar: المستخدم المجهول لابد أن يدخل بيانات الاتصال به

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
ar: تُفعّل هذه الخاصية عندما يسمح للمستخدم مجهول الهوية بنشر تعليقاته في <a href="@url">صفحة الصلاحيات</a>.

en: Display below post or comments
ar: أسفل المحتوى أو التعليق

en: Default comment setting
ar: إعدادات التعليق المبدئية

en: Read/Write
ar: قراءة/كتابة

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
ar: محتويات هذا الحقل سرية ولن تظهر للآخرين.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
ar: يظهر توقيعك علنا في نهاية تعليقاتك.

en: parent
ar: الأم

en: Can not delete non-existent comment.
ar: لا يمكن الحذف, تعليق غير موجود.

en: Flat list - collapsed
ar: قائمة مسطحة - مضمومة

en: Flat list - expanded
ar: قائمة مسطحة - موسعة

en: Threaded list - collapsed
ar: قائمة شجرية - مضمومة

en: Date - newest first
ar: التاريخ - الأحدث أولا

en: Date - oldest first
ar: التاريخ - الأقدم أولا

en: 1 comment | @count comments
ar[0]: تعليق واحد
ar[1]: لا تعليقات
ar[2]: تعليقان
ar[3]: @count تعليقات
ar[4]: @count تعليقا
ar[5]: @count تعليق

en: 1 new comment | @count new comments
ar[0]: تعليق واحد جديد
ar[1]: لا تعليقات جديدة
ar[2]: تعليقان جديدان
ar[3]: @count تعليقات جديدة
ar[4]: @count تعليقا جديدا
ar[5]: @count تعليق جديد

en: access comments
ar: يصل إلى التعليقات

en: post comments
ar: ينشر التعليقات

en: post comments without approval
ar: ينشر التعليقات بدون موافقة

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
ar: <a href="@login">لُج</a> لتعلق.

en: Reply
ar: رد

en: No comments available.
ar: لا تعليقات.

en: Error saving user account.
ar: خطأ أثناء حفظ حساب المستخدم.

en: !a comments per page
ar: !a تعليقات في الصفحة

en: Edit comment
ar: حرر التعليق

en: Please select one or more comments to perform the update on.
ar: من فضلك اختر تعليقا أو أكثر لتطبيق التحديثات عليها.

en: Unpublish comment
ar: تراجع عن نشر التعليق

en: Unpublish comment containing keyword(s)
ar: تراجع عن نشر التعليق المحتوي الكلمة المفتاحية

en: After saving a new comment
ar: بعد حفظ تعليق جديد

en: After saving an updated comment
ar: بعد حفظ تعليق محدّث

en: After deleting a comment
ar: بعد حذف تعليق

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
ar: عندما يعرض مستخدم مستوثق تعليقا

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
ar: سيلغى نشر التعليق إذا كان يحتوي أيا من التتابعات المذكورة أعلاه. استخدم قائمة مفصولة بفاصلة من تتابعات الحروف. مثلا: "شركة, ممتع, ألعاب.". تتابعات الحروف حساسة لحالة الحرف.

en: Post new comment
ar: علِّق

en: Default display order
ar: الترتيب المبدئي للعرض

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
ar: يحدد الترتيب المبدئي لعرض التعليقات للمستخدمين الجدد و المجهولين. يمكن لكل مستخدم تغيير أسلوب عرض التعليقات باستخدام لوحة التحكم في التعليقات. تحفظ إعدادات المستخدمين المسجلين.

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
ar: أدناه قائمة بالتعليقات المطلوب الموافقة عليها بالموقع. للموافقة على التعليق اضغط على "حرر"، و بعدها غير "حالة الرقابة" إلى الموافقة. اضغط على العنوان لعرض التعليق، و على اسم المؤلف لتحرر صفحته، و على "حرر" لتعدّل، و على "احذف" لتحذف التعليق.

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
ar: اسرد و حرر التعليقات في الموقع، و في طابور الموافقة على النشر.

en: Delete comment
ar: احذف التعليق

en: Reply to comment
ar: رد على التعليق

en: Viewing options
ar: خيارات العرض

en: Default display mode
ar: أسلوب العرض المبدئي

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
ar: يحدد الأسلوب المبدئي لعرض التعليقات، حيث الطريقة الممددة تعرض متن التعليق؛ و الشجرية تجمع الردود حسب علاقتها.

en: Default comments per page
ar: العدد المبدئي للتعليقات في الصفحة

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
ar: العدد المبدئي للتعليقات في الصفحة: التعليقات الأكثر من ذلك توزع على عدد من الصفحات.

en: Comment controls
ar: لوحة تحكمات التعليقات

en: Display above the comments
ar: اعرضها أعلى التعليقات

en: Display below the comments
ar: اعرضها أسفل التعليقات

en: Display above and below the comments
ar: اعرضها أعلى وأسفل التعليقات

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
ar: موضع لوحة تحكمات التعليق التي تُمكِّن المستخدم من التحكم في أسلوب عرض و ترتيب التعليقات.

en: Comment subject field
ar: هل يمكن للمعلق إدخال عنوان لتعليقه؟

en: Can users provide a unique subject for their comments?
ar: هل يمكن للمستخدمين إدخال عنوان معين لتعليقاتهم؟

en: You are not authorized to post comments.
ar: لست مخولا بنشر تعليقات.

en: The comment you are replying to does not exist.
ar: التعليق الذي ترد عليه غير موجود.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
ar: هذه المناقشة مغلقة: لا يمكنك نشر تعليقات جديدة.

en: You are not authorized to view comments.
ar: لست مخولا بعرض التعليقات.

en: Comment: updated %subject.
ar: التعليق: تم تحديث %subject.

en: Comment: duplicate %subject.
ar: التعليق: %subject مكرر.

en: Comment: added %subject.
ar: التعليق: أُضيف %subject.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف التعليق %title؟

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
ar: أي ردود على هذا التعليق سوف تضيع، و لن يمكن التراجع عن هذا الفعل.

en: Publish the selected comments
ar: انشر التعليقات المؤشر عليها

en: Unpublish the selected comments
ar: تراجع عن نشر التعليقات المؤشر عليها

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
ar: يبدو أنه لا توجد أي تعليقات للحذف أو أن التعليقات التي اخترتها قد حذفها إداري آخر.

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
ar: هل ترغب فعلا في حذف هذه التعليقات مع كل الردود عليها؟

en: You have to specify a valid author.
ar: يجب أن تحدد مؤلفا صحيحا.

en: The name you used belongs to a registered user.
ar: الاسم الذي اخترته مسجل لمستخدم آخر.

en: You have to leave your name.
ar: لابد أن تكتب اسمك.

en: The e-mail address you specified is not valid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني ليس صحيحا.

en: You have to leave an e-mail address.
ar: يجب أن تدخل عنوان بريدك الإلكتروني.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
ar: مسار موقعك غير صحيح. تذكر أن المسار يجب أن يكتب بالصورة الكاملة مثلا: <code>http://example.com/directory</code>.

en: (No subject)
ar: (لا موضوع)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
ar: اختر الطريقة التي تفضلها لعرض التعليقات، ثم اضغط على "احفظ الإعدادات" لتفعل التغيرات.

en: Comment viewing options
ar: خيارات عرض التعليق

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
ar: <a href="@login" >لُج</a> أو <a href="@register">سجل</a> لتعلق

en: Comment: deleted %subject.
ar: التعليق: حُذِف %subject.

en: Comment permissions are assigned to user roles, and are used to determine whether anonymous users (or other roles) are allowed to comment on posts. If anonymous users are allowed to comment, their individual contact information may be retained in cookies stored on their local computer for use in later comment submissions. When a comment has no replies, it may be (optionally) edited by its author. The comment module uses the same input formats and HTML tags available when creating other forms of content.
ar: تخصص صلاحية التعليق حسب أدوار المستخدمين، و تستخدم في تحديد إمكانية أن يعلّق المستخدمين المجهولين (أو الأدوار الأخرى) على محتوى الموقع. في حال السماح للمجهولين بالتعليق يمكن أن يضيفوا بياناتهم الشخصية للتعليق، سيحتفظ المتصفح بتلك البيانات ليستخدمها عند إضافة تعليقات جديدة. إذا لم يرد أحد على التعليق فيمكن لصاحب التعليق تعديله (اختياريا). تستخدم وحدة التعليقات نفس أنساق الإدخال و المرشحات المستخدمة في إنشاء المحتوى.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، من فضلك طالع صفحة <a href="@comment">وحدة التعليقات</a> في كتيب الاستخدام.

en: Below is a list of the latest comments posted to your site. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
ar: أدناه قائمة بالتعليقات المضافة إلى الموقع. اضغط على العنوان لعرض التعليق، و على اسم المؤلف لتحرر صفحته، و على "حرر" لتعدّل النص، و على "احذف" لتحذف التعليق.

en: Forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment
ar: يجبر المستخدم على مشاهدة تعليقة بالنقر على زر 'عاين' قبل إضافة التعليق فعليا.

en: Submitted by !username on @datetime.
ar: نشره !username يوم @datetime.
