Comments in vBulletin (5.x-3.1) - en to da translation catalogue (155 entries)

en: Title
da: Titel

en: user
da: bruger

en: Delete
da: Slet

en: content
da: indhold

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Cancel
da: Annullér

en: Last comment
da: Seneste kommentar

en: Read more
da: Læs mere

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: new
da: ny

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: view
da: vis

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: by %a on %b
da: af %a, %b

en: Required
da: Obligatorisk

en: Settings
da: Indstillinger

en: edit
da: redigér

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Update
da: Opdatér

en: Time
da: Tid

en: View
da: Vis

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Preview comment
da: Gennemse kommentar

en: Update options
da: Opdatering

en: Your name
da: Dit navn

en: Comment
da: Kommentar

en: Published
da: Udgivet

en: Signature
da: Signatur

en: Authored by
da: Skrevet af

en: here
da: her

en: Jump to the first comment of this posting.
da: Gå til den første kommentar til indlægget.

en: Jump to the first new comment of this posting.
da: Gå til den første nye kommentar til indlægget.

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Add a new comment to this page.
da: Tilføj en kommentar til siden.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
da: Del dine tanker og meninger om dette indlæg.

en: Anonymous
da: Anonym

en: Optional
da: Valgfrit

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: The comment no longer exists.
da: Kommentaren eksisterer ikke længere.

en: The comment and all its replies have been deleted.
da: Kommentaren og alle dens svar er blevet slettet.

en: Do not display
da: Skjult

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: reply
da: svar

en: You have to specify a valid date.
da: Du skal angive en gyldig dato.

en: Authored on
da: Skrevet den

en: The update has been performed.
da: Opdatering udført.

en: Source
da: Kilde

en: @time ago
da: @time siden

en: Post comment
da: Indsend kommentar

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: administer comments
da: administrér kommentarer

en: Delete comments
da: Slet kommentarer

en: by
da: af

en: The comments have been deleted.
da: Kommentarer slettet

en: Published comments
da: Udgivne kommentarer

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
da: Din kommentar er sat i kø til bedømmelse af sitets administratorer og bliver offentligtgjort, når den er godkendt.

en: Comment settings
da: Kommentarer

en: Read only
da: Læse

en: Approval queue
da: Godkend kommentarer

en: Display on separate page
da: Vis på separat side

en: Location of comment submission form
da: Placering af formular

en: Posting settings
da: Indstillinger for oprettelse af indhold

en: Anonymous commenting
da: Anonyme kommentarer

en: Anonymous posters may not enter their contact information
da: Anonyme brugere <em>må ikke</em> indtaste kontakt information

en: Anonymous posters may leave their contact information
da: Anonyme brugere <em>kan</em> indtaste kontakt information

en: Anonymous posters must leave their contact information
da: Anonyme brugere <em>skal</em> indtaste kontakt information

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
da: Denne funktion er aktiveret når anonyme brugere har tilladelse til at skrive kommentarer: Se siden med <a href="@url">tilladelser</a>.

en: Display below post or comments
da: Vis under indlæg eller kommentarer

en: Default comment setting
da: Standardindstilling

en: Read/Write
da: Læse/skrive

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
da: Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
da: Din signatur vises under dine kommentarer.

en: parent
da: forrige

en: Can not delete non-existent comment.
da: Kan ikke slette ikke-eksisterende kommentar.

en: Flat list - collapsed
da: Liste - overskrifter

en: Flat list - expanded
da: Liste - indlæg

en: Threaded list - collapsed
da: Emner - overskrifter

en: Date - newest first
da: Dato - nyeste først

en: Date - oldest first
da: Dato - ældste først

en: 1 comment | @count comments
da[0]: 1 kommentar
da[1]: @count kommentarer

en: 1 new comment | @count new comments
da[0]: 1 ny kommentar
da[1]: @count nye kommentarer

en: access comments
da: tilgå kommentarer

en: post comments
da: indsend kommentarer

en: post comments without approval
da: indsend kommentarer uden godkendelse

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
da: <a href="@login">log ind</a> for at skrive kommentarer

en: Reply
da: Svar

en: No comments available.
da: Der er ingen kommentarer at vise.

en: Error saving user account.
da: Fejl ved opdatering af brugerkonto.

en: !a comments per page
da: !a kommentarer pr. side

en: Edit comment
da: Redigér kommentar

en: Please select one or more comments to perform the update on.
da: Vælg venligst en eller flere kommentarer, som du ønsker at opdatere.

en: Unpublish comment
da: Skjul kommentarer

en: Unpublish comment containing keyword(s)
da: Skjul kommentarer efter nøgleord

en: After saving a new comment
da: Efter en ny kommentar er gemt

en: After saving an updated comment
da: Efter en opdateret kommentar er gemt

en: After deleting a comment
da: Efter en kommentar er slettet

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
da: Når en kommentar ses af en godkendt bruger

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
da: Kommentaren skjules hvis den indeholder en af tegnsekvenserne herover. Indtast en kommasepareret liste af tegnsekvenser. F.eks.: sjovt, trampolinspring, "Firma A/S". Der skelnes mellem store og små bogstaver.

en: Login to forum failed for user %user.
da: Login til forum mislykkedes for brugeren %user.

en: Post new comment
da: Indsend kommentar

en: Default display order
da: Standardsortering

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
da: Standardsortering for nye brugere og anonyme brugere når de læser kommentarer. Brugerne kan ændre visning med kommentar kontrolpanelet. For registrerede brugere huskes den valgte indstilling.

en: 2 weeks
da: 2 uger

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
da: Herunder er en liste over kommentarer, der kræver godkendelse. Godkend en kommentar ved at klikke på "rediger" og ændre dens status til "Udgivet". Klik på et emne for at læse kommentaren, forfatterens navn for at redigere brugerinformation, "rediger" for at ændre teksten eller "slet" for at slette kommentaren.

en: Comments can be attached to any node, and their settings are below. The display comes in two types: a 'flat list' where everything is flush to the left side, and comments come in chronological order, and a 'threaded list' where replies to other comments are placed immediately below and slightly indented, forming an outline. They also come in two styles: 'expanded', where you see both the title and the contents, and 'collapsed' where you only see the title. Preview comment forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment.
da: Kommentarer kan knyttes til alt indhold. Kommentarer kan vises på to måder: en "flad" venstrejusteret liste hvor kommentarer vises i kronologisk orden, og som "emner" hvor svar til kommentarer indrykkes en smule for at vise hierarkiet. For hver visning kan vælges: "indlæg" hvor du kan se kommentarens overskrift og indhold, og "overskrifter" hvor du kun kan se overskriften. Gennemse kommentar tvinger brugeren til at se et eksempel på deres kommentar før den kan indsendes.

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
da: Vis og redigér kommentarer og udgivelseskøen.

en: Delete comment
da: Slet kommentar

en: Reply to comment
da: Svar på kommentar

en: Viewing options
da: Visning

en: Default display mode
da: Standardvisning

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
da: Standardvisning af kommentarer. Udvidet visning viser indholdet af kommentarerne. Emnevisning holder svar samlet.

en: Default comments per page
da: Kommentarer pr. side

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
da: Antal kommentarer der vises pr. side. Yderligere kommentarer fordeles over flere sider.

en: Comment controls
da: Kontrolpanel

en: Display above the comments
da: Over kommentarer

en: Display below the comments
da: Under kommentarer

en: Display above and below the comments
da: Over og under kommentarer

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
da: Placering af kontrolpanelet. Med kontrolpanelet kan brugerne vælge visning og sortering af kommentarer.

en: Comment subject field
da: Emnefelt

en: Can users provide a unique subject for their comments?
da: Kan brugerne angive et emne for deres kommentarer?

en: You are not authorized to post comments.
da: Du har ikke adgang til at skrive kommentarer.

en: The comment you are replying to does not exist.
da: Kommentaren, som du svarer på, eksisterer ikke længere.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
da: Diskussionen er lukket: du kan ikke skrive nye kommentarer.

en: You are not authorized to view comments.
da: Du har ikke adgang til at se kommentarer

en: Comment: updated %subject.
da: Kommentar: %subject opdateret.

en: Comment: duplicate %subject.
da: Kommentar: %subject dublet.

en: Comment: added %subject.
da: Kommentar: %subject tilføjet.

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed node %subject.
da: Kommentar: uautoriseret kommentar indsendt eller kommentar indsendt til lukket indholdselement %subject.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
da: Ønsker du at slette kommentaren %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
da: Alle svar på denne kommentar vil gå tabt. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Publish the selected comments
da: Udgiv de valgte kommentarer

en: Unpublish the selected comments
da: Skjul de valgte kommentarer

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
da: Der er ingen kommentarer at slette eller du har valgt en kommentar der allerede er blevet slettet af en anden administrator.

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
da: Ønsker du at slette kommentarerne og alle deres svar?

en: You have to specify a valid author.
da: Du skal angive en gyldig forfatter.

en: The name you used belongs to a registered user.
da: Du har brugt et navn der tilhører en registreret bruger.

en: You have to leave your name.
da: Du skal skrive dit navn.

en: The e-mail address you specified is not valid.
da: Du har angivet en ugyldig e-mail-adresse.

en: You have to leave an e-mail address.
da: Du skal angive en e-mail-adresse.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
da: Din hjemmesides URL er ikke gyldig. Den skal være fuldt kvalificeret, dvs. den skal være på formen <code>http://eksempel.com/mappe/</code>.

en: (No subject)
da: (Ingen titel)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
da: Vælg din foretrukne kommentarvisning og klik på "Gem indstillinger" for at aktivere dit valg.

en: Comment viewing options
da: Kommentarvisning

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
da: <a href="@login">log ind</a> eller <a href="@register">opret konto</a> for at skrive kommentarer

en: Comment: deleted %subject.
da: Kommentar: %subject slettet.

en: Comment permissions are assigned to user roles, and are used to determine whether anonymous users (or other roles) are allowed to comment on posts. If anonymous users are allowed to comment, their individual contact information may be retained in cookies stored on their local computer for use in later comment submissions. When a comment has no replies, it may be (optionally) edited by its author. The comment module uses the same input formats and HTML tags available when creating other forms of content.
da: Kommentartilladelser knyttes til brugerroller, og bruges til at bestemme om anonyme brugere (eller andre roller) har lov til at kommentere indhold. Hvis anonyme brugere har lov til at kommentere gemmes deres kontaktinformation i en cookie på deres lokale computer til senere brug. Hvis der ikke er svaret på en kommentar, kan dens forfatter redigere den. Kommentarmodulet bruger samme formater og HTML tags som andre indholdstyper.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@comment">kommentarer</a> for yderligere information.

en: Below is a list of the latest comments posted to your site. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
da: Herunder er en liste over de seneste kommentarer på sitet. Klik på et emne for at læse kommentaren, forfatterens navn for at redigere brugerinformation, 'redigér' for at ændre teksten eller 'slet' for at slette kommentaren.

en: Forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment
da: Tving brugeren til at gennemse kommentaren ved at klikke på knappen 'Gennemse' før kommentaren kan tilføjes.

en: Submitted by !username on @datetime.
da: Skrevet af !username, @datetime
