Comments in vBulletin (5.x-3.1) - en to sv translation catalogue (156 entries)

en: Title
sv: Titel

en: user
sv: användare

en: E-mail
sv: E-post

en: Delete
sv: Radera

en: content
sv: innehåll

en: Author
sv: Författare

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Last comment
sv: Sista kommentar

en: Read more
sv: Läs mer

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Comments
sv: Kommentarer

en: new
sv: nytt

en: Homepage
sv: Hemsida

en: view
sv: visa

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: by %a on %b
sv: Inlagd av %a %b

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Settings
sv: Inställningar

en: edit
sv: redigera

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Update
sv: Uppdatera

en: Time
sv: Tid

en: View
sv: Visa

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Preview comment
sv: Förhandsvisa kommentar

en: Update options
sv: Alternativ för uppdatering

en: Your name
sv: Ditt namn

en: Comment
sv: Kommentar

en: Published
sv: Publicerad

en: Signature
sv: Signatur

en: Authored by
sv: Författad av

en: here
sv: här

en: Jump to the first comment of this posting.
sv: Hoppa till detta inläggs första kommentar.

en: Jump to the first new comment of this posting.
sv: Hoppa till detta inläggs första nya kommentar.

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Add a new comment to this page.
sv: Lägg till en ny kommentar till denna sida.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
sv: Dela med dig av dina tankar och åsikter som har med detta inlägg att göra.

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Optional
sv: Valfritt

en: Recent comments
sv: Senaste kommentarer

en: The comment no longer exists.
sv: Kommentaren finns inte längre.

en: The comment and all its replies have been deleted.
sv: Kommentaren inklusive alla dess svar har raderats.

en: Do not display
sv: Visa ej

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: reply
sv: svara

en: You have to specify a valid date.
sv: Du måste ange ett giltigt datum.

en: Authored on
sv: Författad

en: The update has been performed.
sv: Uppdateringen har genomförts.

en: Source
sv: Källa

en: @time ago
sv: @time sedan

en: Post comment
sv: Publicera kommentar

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: 1 month
sv: 1 månad

en: administer comments
sv: administrera kommentarer

en: Delete comments
sv: Radera kommentarer

en: by
sv: av

en: The comments have been deleted.
sv: Kommentarerna har raderats.

en: Published comments
sv: Publicerade kommentarer

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
sv: Din kommentar har lagts i kö för moderering av webbplatsens administratörer och kommer att publiceras efter godkännande.

en: Comment settings
sv: Inställningar för kommentarer

en: Read only
sv: Endast läsa

en: Approval queue
sv: Godkännandekö

en: Display on separate page
sv: Visa på en separat sida

en: Location of comment submission form
sv: Placering av kommentarsformuläret

en: Posting settings
sv: Inställningar för inlägg

en: Anonymous commenting
sv: Kommentering för gäster

en: Anonymous posters may not enter their contact information
sv: Gäster som skriver kan inte ange sina kontaktuppgifter

en: Anonymous posters may leave their contact information
sv: Gäster som skriver kan ange sina kontaktuppgifter

en: Anonymous posters must leave their contact information
sv: Gäster som skriver måste ange sin kontaktinformation

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
sv: Detta alternativ är aktiverat när gäster har behörighet att skriva kommentarer. Se vidare på sidan <a href="@url">behörigheter</a>.

en: Display below post or comments
sv: Visa under inlägg eller kommentar

en: Default comment setting
sv: Förvald inställning för kommentarer

en: Read/Write
sv: Läsa/Skriva

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
sv: Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas offentligt.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
sv: Din signatur kommer att visas öppet i slutet på dina kommentarer.

en: parent
sv: ovanliggande

en: Can not delete non-existent comment.
sv: Kan inte radera kommentar som inte finns.

en: Flat list - collapsed
sv: Rak lista - hopfällt läge

en: Flat list - expanded
sv: Rak lista - utfällt läge

en: Threaded list - collapsed
sv: Trådad lista - hopfällt läge

en: Date - newest first
sv: Datum - nyaste först

en: Date - oldest first
sv: Datum - äldsta först

en: 1 comment | @count comments
sv[0]: 1 kommentar
sv[1]: @count kommentarer

en: 1 new comment | @count new comments
sv[0]: 1 ny kommentar
sv[1]: @count nya kommentarer

en: access comments
sv: komma åt kommentarer

en: post comments
sv: lägga in kommentarer

en: post comments without approval
sv: lägg in kommentarer utan godkännande

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
sv: <a href="@login">Logga in</a> för att skriva kommentarer

en: Reply
sv: Besvara

en: No comments available.
sv: Inga kommentarer tillgängliga.

en: Error saving user account.
sv: Fel vid sparande av användarens konto.

en: !a comments per page
sv: !a kommentarer per sida

en: Edit comment
sv: Redigera kommentar

en: Please select one or more comments to perform the update on.
sv: Välj en eller flera kommentarer som uppdateringen skall genomföras på.

en: Unpublish comment
sv: Avpublicera kommentaren

en: Unpublish comment containing keyword(s)
sv: Avpublicera kommentarer som innehåller nyckelord(en)

en: After saving a new comment
sv: Efter sparande av ny kommentar

en: After saving an updated comment
sv: Efter sparande av uppdaterad kommentar

en: After deleting a comment
sv: Efter radering av kommentar

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
sv: När en kommentar visas av en verifierad användare

en: The comment will be unpublished if it contains any of the character sequences above. Use a comma-separated list of character sequences. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.". Character sequences are case-sensitive.
sv: Kommentaren kommer att avpubliceras om den innehåller någon av ovanstående teckenserier. Använd en kommaseparerad lista med teckenserier. Exempel: rolig, hoppa fallskärm, "Företag, AB". Teckenserierna skiljer på gemener och versaler.

en: Post new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Default display order
sv: Förvald visningsordning

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
sv: Förvald sortering för nya användare och gäster när de tittar på kommentarer. Dessa användare kan ändra visningsformat via kontrollpanelen för kommentar. För registrerade användare lagras denna användarinställning.

en: 2 weeks
sv: 2 veckor

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
sv: Nedan finns en lista över kommentarer, som lagts till på din webbplats, som behöver godkännande. Klicka på "redigera" och ändra sedan dess "status för moderering" till Godkänd. Klicka på ett ämne för att se kommentaren, författarens namn för att redigera användarinformationen, "redigera" för att ändra texten och "radera" för att ta bort kommentaren.

en: Comments can be attached to any node, and their settings are below. The display comes in two types: a 'flat list' where everything is flush to the left side, and comments come in chronological order, and a 'threaded list' where replies to other comments are placed immediately below and slightly indented, forming an outline. They also come in two styles: 'expanded', where you see both the title and the contents, and 'collapsed' where you only see the title. Preview comment forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment.
sv: Kommentarer kan bifogas till vilken nod som helst, och inställningarna för dessa finns här nedan. Visningen finns i två varianter: en "rak lista" där alla kommentarer ligger i datumordning, linjerade i vänsterkanten,och en "trådad lista" där svar på en kommentar placeras omedelbart under och något förskjutet, och därmed skapas en kontur. Kommentarer kan också ha två olika utseenden: "utfällt", där både rubriker och innehåll syns, och "ihopfällt", där man bara ser rubrikerna. Förhandsvisa tvingar användaren att titta igenom kommentaren genom att klicka på en "Förhandsvisa"-knapp innan kommentaren kan läggas till.

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
sv: Lista och redigera webbplatsens kommentarer och modereringskön för kommentarer.

en: Delete comment
sv: Radera kommentar

en: Reply to comment
sv: Besvara kommentar

en: Viewing options
sv: Visningsalternativ

en: Default display mode
sv: Förvalt visningsläge

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
sv: Förvald vy för kommentarer. Utfällt läge visar innehållet i kommentaren. Trådad visning håller ihop relaterade svar med varandra.

en: Default comments per page
sv: Förvalt antal kommentarer per sida

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
sv: Förvalt antal kommentarer per sida. Fler kommentarer fördelas över flera sidor.

en: Comment controls
sv: Styrningar för kommentarer

en: Display above the comments
sv: Visa ovanför kommentarerna

en: Display below the comments
sv: Visa under kommentarerna

en: Display above and below the comments
sv: Visa över och under kommentarerna

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
sv: Placering av kontrollpanelen för kommentar. Kontrollpanelen för kommentarer låter användaren ändra förvalt visningsläge och ordning på kommentarerna.

en: Comment subject field
sv: Ämnesfält för kommentarer

en: Can users provide a unique subject for their comments?
sv: Kan användarna ange ett unikt ämne för sina kommentarer?

en: You are not authorized to post comments.
sv: Du har inte behörighet att skriva kommentarer.

en: The comment you are replying to does not exist.
sv: Kommentaren du besvarar finns inte.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
sv: Den här diskussionen är stängd: Du kan inte skriva nya kommentarer.

en: You are not authorized to view comments.
sv: Du har inte behörighet att se kommentarer.

en: Comment: updated %subject.
sv: Kommentar: uppdaterade %subject.

en: Comment: duplicate %subject.
sv: Kommentar: duplicerat %subject

en: Comment: added %subject.
sv: Kommentar: lade till %subject

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed node %subject.
sv: Kommentar: obehörig kommentar skickad eller kommentar skickad till stängd node %subject.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
sv: Är du säker på att du vill radera kommentaren %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
sv: Alla svar på denna kommentar kommer att förloras. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Publish the selected comments
sv: Publicera de valda kommentarerna

en: Unpublish the selected comments
sv: Avpublicera de valda kommentarerna

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
sv: Det verkar inte finnas några kommentarer att radera eller så har den valda kommentaren raderats av en annan administratör.

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
sv: Är du säker på att du vill radera dessa kommentarer och alla dess underliggande kommentarer?

en: You have to specify a valid author.
sv: Du måste ange en giltig författare.

en: The name you used belongs to a registered user.
sv: Namnet du använde hör till en registrerad användare.

en: You have to leave your name.
sv: Du måste ange ditt namn.

en: The e-mail address you specified is not valid.
sv: Den e-postadress du angav är inte giltig.

en: You have to leave an e-mail address.
sv: Du måste ange en e-postadress.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
sv: URL:en till din hemsida är ogiltig. Kom ihåg att den måste vara helt giltig, det vill säga i formen <code>http://exempel.se/katalog</code>.

en: (No subject)
sv: (Inget ämne)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
sv: Välj ditt önskade sätt att visa kommentarerna och klicka på "Spara" för att verkställa dina ändringar.

en: Comment viewing options
sv: Alternativ för kommentarvisning

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
sv: <a href="@login">Logga in</a> eller <a href="@register">registrera dig</a> för att kunna kommentera

en: Comment: deleted %subject.
sv: Kommentar: raderat %subject.

en: Comment permissions are assigned to user roles, and are used to determine whether anonymous users (or other roles) are allowed to comment on posts. If anonymous users are allowed to comment, their individual contact information may be retained in cookies stored on their local computer for use in later comment submissions. When a comment has no replies, it may be (optionally) edited by its author. The comment module uses the same input formats and HTML tags available when creating other forms of content.
sv: Användarrollerna är tilldelade behörigheter och används för att fastställa om en gäst (eller en annan roll) är tillåten att kommentera inlägg. Om gäster är tillåtna att kommentera kan deras individuella kontaktinformation erhållas i cookies sparade på deras lokala dator, för att användas i senare kommentarsinlägg. När en kommentar inte har några svar kan den redigeras (valfritt) av dess författare. Modulen Comment använder samma inmatningsformat och HTML-taggar som finns tillgängligt när det skapas andra former av innehåll.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
sv: Läs mer om <a href="@comment">modulen Comment </a> i onlinehandboken.

en: Below is a list of the latest comments posted to your site. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
sv: Nedan finns en lista över de senaste kommentarerna som lagts till på din webbplats. Klicka på ett ämne för att se kommentaren, författarens namn för att redigera användarinformationen, "redigera" för att ändra texten och "radera" för att ta bort kommentaren.

en: Forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment
sv: Tvingar en användare att titta på sina kommentarer genom att klicka på knappen <em>förhandsvisa</em> innan de faktiskt kan lägga till sin kommentar.

en: Submitted by !username on @datetime.
sv: Skrivet av !username den @datetime.
