Drupal core (5.20) - en to pt translation catalogue (2385 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: user
pt: usuário

en: Filter HTML tags
pt: Filtrar tags HTML

en: Show on every page except the listed pages.
pt: Exibir em todas as páginas, exceto nas listadas abaixo.

en: Show on only the listed pages.
pt: Exibir apenas nas páginas listadas abaixo.

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Reset to defaults
pt: Restaurar para as configurações padrão

en: enable
pt: habilitar

en: delete
pt: apagar

en: Administer
pt: Administrar

en: Create a new user account.
pt: Criar uma nova conta de usuário.

en: Request new password via e-mail.
pt: Solicitar uma nova senha por e-mail.

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: left sidebar
pt: barra lateral esquerda

en: content
pt: conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Replies
pt: Respostas

en: Closed
pt: Fechado

en: Wrong username or password.
pt: Nome de usuário ou senha inválido.

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: closed
pt: fechado

en: disabled
pt: desativado

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: deny
pt: negar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Leia mais

en: Log
pt: Registro

en: RSS feed
pt: Feed RSS

en: more
pt: mais

en: The node access table has been rebuilt.
pt: A tabela de acesso aos nodes foi reconstruida.

en: Disable
pt: Desabilitar

en: Access control
pt: Controle de acesso

en: Explanation or submission guidelines
pt: Explicações ou regras para envio

en: Your %post has been created.
pt: O seu post %post foi criado.

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Administration
pt: Administração

en: right sidebar
pt: barra lateral direita

en: footer
pt: rodapé

en: Comments
pt: Comentários

en: More
pt: Mais

en: not verified
pt: não verificado

en: Last updated
pt: Última atualização

en: new
pt: novo

en: error
pt: erro

en: Block title
pt: Título do bloco

en: The title of the block as shown to the user.
pt: O título do bloco exibido para o usuário.

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Blue Lagoon (Default)
pt: Blue Lagoon (Padrão)

en: Ash
pt: Cinzas

en: Aquamarine
pt: Água-Marinha

en: Belgian Chocolate
pt: Chocolate Belga

en: Citrus Blast
pt: Explosão Cítrica

en: Cold Day
pt: Dia Frio

en: Mediterrano
pt: Mediterrâneo

en: Mercury
pt: Mercúrio

en: Nocturnal
pt: Noturno

en: Olivia
pt: Oliva

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Homepage
pt: Página inicial

en: Categories
pt: Categorias

en: Version
pt: Versão

en: view
pt: ver

en: updated
pt: atualizado

en: Available variables are:
pt: As variáveis disponíveis são:

en: Advanced options
pt: Configurações avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: default
pt: padrão

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Logs
pt: Registros do sistema

en: Message
pt: Mensagem

en: No log messages available.
pt: Nenhuma mensagem de registro disponível.

en: Password
pt: Senha

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Variable
pt: Variável

en: by %a on %b
pt: enviado por %a em %b

en: There are currently no posts in this category.
pt: Por enquanto não há nenhum texto nesta categoria.

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Types
pt: Tipos

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Single
pt: Simples

en: Multiple
pt: Múltipla

en: Related terms
pt: Termos relacionados

en: Synonyms
pt: Sinônimos

en: Free tagging
pt: Marcação livre

en: Content is categorized by typing terms instead of choosing from a list.
pt: O conteúdo é categorizado digitando-se os termos ao invés de escolher em uma lista.

en: Multiple select
pt: Seleção múltipla

en: Required
pt: Obrigatório

en: root
pt: raiz

en: Parent
pt: Superior

en: Parents
pt: Superiores

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
pt: As páginas de um mesmo nível são ordenadas primeiro por peso e depois por ordem alfabética de título.

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Add container
pt: Nova categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Add category
pt: Nova categoria

en: Name
pt: Nome

en: edit container
pt: editar categoria

en: edit
pt: editar

en: No categories available.
pt: Nenhuma categoria disponível.

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: up
pt: acima

en: Go to parent page
pt: Ir para a página superior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: General settings
pt: Configurações gerais

en: category
pt: categoria

en: Outline
pt: Esboço

en: %type: updated %title.
pt: %type: %title foi atualizado.

en: header
pt: cabeçalho

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Session opened for %name.
pt: Sessão aberta para %name.

en: Help
pt: Ajuda

en: username
pt: nome de usuário

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Time
pt: Hora

en: View
pt: Ver

en: History
pt: Histórico

en: The configuration options have been reset to their default values.
pt: As configurações foram restauradas aos valores padrão.

en: Path
pt: Caminho

en: Modules
pt: Módulos

en: <p>Blocks are boxes of content that may be rendered into certain regions of your web pages, for example, into sidebars. They are usually generated automatically by modules, but administrators can create blocks manually.</p>
    <p>Only enabled blocks are shown. You can position blocks by specifying which area of the page they should appear in (e.g., a sidebar).  Highlighted labels on this page show the regions into which blocks can be rendered. You can specify where within a region a block will appear by adjusting its weight.</p>
    <p>If you want certain blocks to disable themselves temporarily during high server loads, check the "Throttle" box. You can configure the auto-throttle on the <a href="@throttle">throttle configuration page</a> after having enabled the throttle module.</p>
    <p>You can configure the behaviour of each block (for example, specifying on which pages and for what users it will appear) by clicking the "configure" link for each block.</p>
pt: <p>Um bloco é uma caixa de texto que pode ser exibida em uma certa posição na página, como por exemplo, nas barras laterais. A maioria dos blocos é gerada automaticamente por um módulo, mas um administrador também pode criar blocos personalizados.</p>
    <p>Apenas blocos que estão ativados vão ser exibidos. Você pode posicionar um bloco especificando uma área da página para ele (por exemplo, a barra lateral). As regiões onde um bloco pode ser posicionado estão em destaque nesta página. Você pode mudar a posição (vertical) de um bloco dentro de uma região ajustando o peso do bloco.</p>
    <p>Se você quiser que alguns blocos sejam desabilitados automaticamente quando o servidor congestionar, selecione a checkbox "Regular". Você pode configurar o regulador na <a href="@throttle">página de configurações do regulador</a>. depois de ter ativado o seu respectivo módulo.</p>
    <p>Você pode configurar o comportamento de um bloco (por exemplo, especificar em que páginas ele deve aparecer) clicando no link "configurar" do bloco.</p>

en: Clear index
pt: Limpar o índice

en: edit forum
pt: editar fórum

en: Forum name
pt: Nome do fórum

en: The forum name is used to identify related discussions.
pt: O nome do fórum é usado para identificar discussões sobre o mesmo assunto.

en: The forum description can give users more information about the discussion topics it contains.
pt: A descrição do fórum pode ajudar os usuários a saber em que tipo de discussão há dentro desse fórum.

en: When listing forums, those with lighter (smaller) weights get listed before containers with heavier (larger) weights. Forums with equal weights are sorted alphabetically.
pt: Quando os fóruns forem listados, aqueles mais leves (com menor peso) vão ir para o topo da lista enquanto os mais pesados (com peso maior) vão para o fim da lista. Fóruns de mesmo peso serão ordenadas alfabeticamente.

en: forum
pt: fórum

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o fórum %name?

en: Deleting a forum or container will delete all sub-forums and associated posts as well. This action cannot be undone.
pt: Apagar um fórum ou uma categoria vai apagar todos os subfóruns e qualquer tópicos dentro deles. Essa ação não pode ser desfeita.

en: The forum %term and all sub-forums and associated posts have been deleted.
pt: O fórum %term, todos os subfóruns e todos os seus posts foram apagados.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums and associated posts.
pt: fórum: %term, todos os subfóruns e todos os seus posts foram apagados.

en: Region
pt: Região

en: results
pt: resultados

en: search
pt: buscar

en: Core - optional
pt: Núcleo - opcional

en: never
pt: nunca

en: The username %name does not exist.
pt: O usuário %name não existe.

en: mail
pt: e-mail

en: Add item
pt: Novo item

en: aggregator
pt: agregador

en: read more
pt: leia mais

en: The name of the feed; typically the name of the web site you syndicate content from.
pt: O nome do feed. Em geral é o nome do site que publica o feed.

en: Update interval
pt: Intervalo entre as atualizações

en: The fully-qualified URL of the feed.
pt: A URL completa do feed.

en: Add forum
pt: Novo fórum

en: Add term
pt: Novo termo

en: Screenshot for %theme theme
pt: Screenshot do tema %theme

en: no screenshot
pt: sem screenshot

en: Access log settings
pt: Acessar opções do registro

en: Enable access log
pt: Habilitar registro de acesso

en: Discard access logs older than
pt: Descartar registros de acesso anteriores a

en: Preview comment
pt: Ver comentário

en: Please contact the site administrator.
pt: Por favor entre em contato com o administrador do site.

en: The selected file %name can not be attached to this post, because it is only possible to attach files with the following extensions: %files-allowed.
pt: O arquivo %name não pôde ser anexado à esta página porque são permitidos somente arquivos com as seguintes extensões: %files-allowed.

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Advanced search
pt: Busca avançada

en: You are not authorized to access this page.
pt: Você não está autorizado a acessar esta página.

en: Attachment
pt: Anexo

en: Settings for @role
pt: Opções para @role

en: Permitted file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
pt: Extensões que os usuários neste papel podem enviar. Separe as extensões com um espaço e não inclua o ponto.

en: n/a
pt: n/d

en: Upload
pt: Carregar

en: Picture
pt: Foto

en: The uploaded file was not an image.
pt: O arquivo enviado não é uma imagem.

en: The uploaded image is too large; the maximum file size is %size kB.
pt: A imagem enviada é muito grande; o tamanho máximo permitido é %size kB.

en: The uploaded image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
pt: A imagem enviada é muito grande; as dimensões máximas permitidas são %dimensions pixels.

en: type
pt: tipo

en: Database type
pt: Tipo de banco de dados

en: User
pt: Usuário

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: file
pt: arquivo

en: Error
pt: Erro

en: Contact
pt: Contato

en: New user: %name %email.
pt: Novo usuário: %name %email.

en: Created
pt: Criado

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %title?

en: Save categories
pt: Salvar categorias

en: Content management
pt: Organizar conteúdo

en: Menu item
pt: Item de menu

en: Expanded
pt: Expandido

en: The name of the menu.
pt: O nome do menu.

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
pt: O endereço apontado pelo item do menu. Pode ser um caminho interno do Drupal, como %add-node ou uma URL externa como %drupal. Digite %front para apontar para a página inicial.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
pt: Se esta caixa for selecionada e este item tiver subitens, o menu vai ser sempre exibido expandido.

en: Parent item
pt: Item superior

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
pt: Opcional. No menu, os itens mais pesados vão descer e os mais leves vão ser postos mais acima.

en: Question
pt: Pergunta

en: Add child page
pt: Adicionar página filha

en: Printer-friendly version
pt: Versão para impressão

en: Orphan pages
pt: Páginas orfãs

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: top-level
pt: topo

en: Unknown export format.
pt: Formato de exportação desconhecido.

en: outline
pt: esboçar

en: There are no orphan pages.
pt: Não há páginas orfãs.

en: see printer-friendly version
pt: ver versão para impressão

en: Active
pt: Ativo

en: Last post
pt: Último post

en: Submit @name
pt: Enviar @name

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Add block
pt: Adicionar bloco

en: Page
pt: Página

en: 1 hour | @count hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: @count horas

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Configuration saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Footer message
pt: Mensagem de rodapé

en: Mission
pt: Missão

en: Search box
pt: Caixa de busca

en: Site name
pt: Nome do site

en: Site slogan
pt: Slogan do site

en: User settings
pt: Opções de usuário

en: Public registrations
pt: Cadastro público

en: Only site administrators can create new user accounts.
pt: Apenas um administrador pode criar uma nova conta de usuário.

en: Url
pt: URL

en: Host
pt: Servidor

en: Never
pt: Nunca

en: Up to date
pt: Atualizado

en: Out of date
pt: Desatualizado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Left sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Right sidebar
pt: Barra lateral direita

en: Footer
pt: Rodapé

en: The menu item can be customized and configured only once the menu module has been <a href="@modules-page">enabled</a>.
pt: O item de menu pode ser modificado e configurado apenas se o módulo Menu for <a href="@modules-page">ativado</a>.

en: Recipients
pt: Destinatários

en: Selected
pt: Selecionado

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
pt: Selecione <em>Sim</em> se você quer que essa categoria seja a padrão.

en: You must enter a category.
pt: Você precisa escolher uma categoria.

en: You must enter one or more recipients.
pt: Você precisa digitar um ou mais destinatários.

en: Category %category has been added.
pt: A categoria %category foi adicionada.

en: Category %category has been updated.
pt: A categoria %category foi atualizada.

en: Are you sure you want to delete %category?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a categoria %category?

en: Category not found.
pt: Categoria não encontrada.

en: Category %category has been deleted.
pt: A categoria %category foi apagada.

en: Hourly threshold
pt: Limite por hora

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
pt: Você não pode enviar mais do que %number mensagens por hora. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Your name
pt: Seu nome

en: Your e-mail address
pt: Seu e-mail

en: Send e-mail
pt: Enviar e-mail

en: You must select a valid category.
pt: Você deve escolher uma categoria válida.

en: You must enter a valid e-mail address.
pt: Você deve digitar um e-mail válido.

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Custom
pt: Personalizado

en: Throttle
pt: Regular

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Published
pt: Publicado

en: Input format
pt: Formato de entrada

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Locale
pt: Idioma

en: Title field label
pt: Rótulo do campo título

en: Body field label
pt: Rótulo do campo "corpo"

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo da página

en: Revisions
pt: Revisões

en: Log message
pt: Mensagem de registro

en: Poll duration
pt: Prazo da enquete

en: Explanation
pt: Explicação

en: Selection options
pt: Opções de seleção

en: Vocabulary name
pt: Nome do vocabulário

en: Term name
pt: Nome do termo

en: Role name
pt: Nome do papel

en: E-mail address
pt: Endereço de e-mail

en: Theme configuration
pt: Configurações de tema

en: Last access
pt: Último acesso

en: Time zone
pt: Fuso horário

en: Severity
pt: Severidade

en: Global settings
pt: Configurações globais

en: Vote
pt: Votar

en: Count
pt: Contar

en: The selected file %name can not be attached to this post, because it exceeded the maximum filesize of %maxsize.
pt: O arquivo %name não pôde ser anexado à esta página porque excedeu o tamanho máximo de %maxsize.

en: The selected file %name can not be attached to this post, because the disk quota of %quota has been reached.
pt: O arquivo %name selecionado não pôde ser anexado à esta página para não exceder o limite de espaço em disco de %quota.

en: The selected file %name can not be attached to this post, because the filename is too long.
pt: O arquivo selecionado %name não pôde ser anexado à esta página porque o nome do arquivo é muito longo.

en: Search settings
pt: Configurações da busca

en: Mode
pt: Modo

en: blocked
pt: bloqueado

en: active
pt: ativo

en: OPML feed
pt: Feed OPML

en: configure
pt: configurar

en: Number of news items in block
pt: Número de itens no bloco

en: View this feed's recent news.
pt: Ver as últimas notícias deste feed.

en: View this category's recent news.
pt: Ver as últimas notícias nesta categoria.

en: Feed overview
pt: Visão geral do feed

en: Items
pt: Itens

en: Last update
pt: Última atualização

en: Next update
pt: Próxima atualização

en: %time left
pt: falta %time

en: remove items
pt: apagar itens

en: update items
pt: atualizar itens

en: Category overview
pt: Visão geral da categoria

en: Categorize
pt: Categorizar

en: You are not allowed to categorize this feed item.
pt: Você não tem permissão para categorizar este item.

en: The categories have been saved.
pt: As categorias foram gravadas.

en: in category
pt: na categoria

en: aggregated feeds
pt: feeds agregados

en: Updated:
pt: Atualizado:

en: blog it
pt: publicar no blog

en: Comment on this news item in your personal blog.
pt: Comentar sobre esta notícia no seu blog pessoal.

en: %age old
pt: idade: %age

en: %ago ago
pt: %ago atrás

en: Authored by
pt: Escrito por

en: The news aggregator is a powerful on-site RSS syndicator/news reader that can gather fresh content from news sites and weblogs around the web.
pt: O agregador de notícias é um poderoso leitor de notícias RSS que funciona no seu site puxando conteúdo de sites de notícia e blogs espalhados pela internet.

en: Items shown in sources and categories pages
pt: Itens exibidos nas páginas dos feeds e das categorias de feed

en: The number of items which will be shown with each feed or category in the feed and category summary pages.
pt: O número de itens exibidos em cada feed ou categorias nas suas respectivas páginas.

en: Discard news items older than
pt: Apagar notícias mais velhas que

en: A feed with this URL %url already exists. Please enter a unique URL.
pt: Já está cadastrado um feed do endereço %url. Por favor digite uma outra URL.

en: The feed %feed has been updated.
pt: O feed %feed foi atualizado.

en: Feed %feed deleted.
pt: O feed %feed foi apagado.

en: The feed %feed has been deleted.
pt: O feed %feed foi apagado.

en: Feed %feed added.
pt: Feed %feed adicionado.

en: The feed %feed has been added.
pt: O feed %feed foi adicionado.

en: Delete all
pt: Apagar tudo

en: The news items from %site have been removed.
pt: As notícias de %site foram apagadas.

en: administer news feeds
pt: administrar feeds de notícias

en: access news feeds
pt: acessar feeds de notícias

en: Performance
pt: Desempenho

en: Read full article to view attachments.
pt: Ler artigo completo para ver arquivos anexados.

en: 1 attachment | @count attachments
pt[0]: 1 anexo
pt[1]: @count anexos

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: Details
pt: Detalhes

en: Last reply
pt: Última resposta

en: System
pt: Sistema

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Code
pt: Código

en: No posts available.
pt: Não há posts.

en: Add a role to the selected users
pt: Adicionar um papel para os usuários selecionados

en: Remove a role from the selected users
pt: Remover um papel dos usuários selecionados

en: security
pt: segurança

en: Recent posts
pt: Posts recentes

en: Tonga
pt: Tonganês

en: Table
pt: Tabela

en: Mon
pt: Seg

en: Tue
pt: Ter

en: Wed
pt: Qua

en: Thu
pt: Qui

en: Fri
pt: Sex

en: Sat
pt: Sáb

en: Sun
pt: Dom

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Mai

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Forum
pt: Fórum

en: !time ago
pt: !time atrás

en: Other
pt: Outros

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Navigation
pt: Navegação

en: Color
pt: Cor

en: Theme-specific settings
pt: Configurações específicas do tema

en: These settings only exist for the %theme theme and all the styles based on it.
pt: Essas configurações se aplicam apenas ao tema %theme aos estilos derivados dele.

en: access content
pt: acessar o conteúdo

en: Allow
pt: Permitir

en: Deny
pt: Negar

en: User login
pt: Login do usuário

en: Log in
pt: Entrar

en: Updated URL for feed %title to %url.
pt: A URL do feed %title foi atualizada para %url.

en: Read the rest of this posting.
pt: Ler o resto deste post.

en: Jump to the first comment of this posting.
pt: Ir para o primeiro comentário deste post.

en: Jump to the first new comment of this posting.
pt: Ir para o primeiro comentário novo deste post.

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Add a new comment to this page.
pt: Adicionar novo comentário a esta página.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
pt: Comente suas idéias e opiniões sobre esta página.

en: No terms available.
pt: Não há termos disponíveis.

en: reset
pt: restaurar

en: Users
pt: Usuários

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Choices
pt: Respostas

en: <a href="@help-url">Synonyms</a> of this term, one synonym per line.
pt: <a href="@help-url">Sinônimos</a> para este termo. Um por linha.

en: Minimum cache lifetime
pt: Tempo mínimo de vida do cache

en: Referrer
pt: Referência

en: 1 vote | @count votes
pt[0]: 1 voto
pt[1]: @count votos

en: Site maintenance
pt: Manutenção do site

en: Off-line
pt: Fora do ar

en: When set to "Online", all visitors will be able to browse your site normally. When set to "Off-line", only users with the "administer site configuration" permission will be able to access your site to perform maintenance; all other visitors will see the site off-line message configured below. Authorized users can log in during "Off-line" mode directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
pt: Se você selecionar "Online", todos os visitantes vão poder visitar o seu site normalmente. Se, por outro lado, selecionar "Fora do ar", somente usuários com permissão de "administrar as configurações do site" vão poder acessar o site para cuidar da manutenção, enquanto todos os outros visitantes vão ver uma mensagem avisando que o site está fora do ar. Usuários autorizados podem se logar na página de <a href="@user-login">login</a> enquanto o site estiver fora do ar.

en: Site off-line message
pt: Mensagem do site fora do ar

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pt: O site @site está em manutenção no momento. Voltamos daqui a pouco. Obrigado por sua compreensão.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
pt: Mensagem mostrada aos visitantes quando seu site estiver fora do ar.

en: Default front page
pt: Página inicial padrão

en: Top pages
pt: Páginas mais visitadas

en: Create content
pt: Criar conteúdo

en: access denied
pt: acesso negado

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Recent comments
pt: Comentários recentes

en: Recent hits
pt: Visitas recentes

en: The comment no longer exists.
pt: O comentário não existe mais.

en: The comment and all its replies have been deleted.
pt: O comentário e todas as suas respostas foram apagados.

en: Do not display
pt: Não exibir

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
pt: Exibir somente se o código PHP a seguir retornar <code>TRUE</code> (modo PHP, uso avançado).

en: Preformatted
pt: Pré-formatado

en: Profile
pt: Perfil

en: module
pt: módulo

en: Votes
pt: Votos

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: reply
pt: responder

en: Session closed for %name.
pt: Sessão encerrada para %name.

en: Tracker
pt: Rastreador

en: You have to specify a valid date.
pt: Você deve digitar uma data válida.

en: The name %name is a reserved username.
pt: O nome %name é um nome de usuário reservado pelo sistema.

en: The field %field is required.
pt: O campo %field é necessário.

en: 1 new | @count new
pt[0]: 1 novo
pt[1]: @count novos

en: Add rule
pt: Adicionar regra

en: Delete rule
pt: Apagar regra

en: Table prefix
pt: Prefixo das tabelas

en: Database username
pt: Nome do usuário do banco de dados

en: Database password
pt: Senha do banco de dados

en: Database name
pt: Nome do banco de dados

en: Add user
pt: Adicionar usuário

en: Formatting guidelines
pt: Instruções de formatação

en: Authoring information
pt: Informações de autoria

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
pt: Formato: %time. Deixe em branco para usar a hora do envio do formulário.

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para %anonymous.

en: Attachments
pt: Anexos

en: File attachments
pt: Arquivos anexados

en: Changes made to the attachments are not permanent until you save this post. The first "listed" file will be included in RSS feeds.
pt: As alterações nos anexos só vão ser salvas se você salvar este post. O primeiro arquivo listado será incluído no feed RSS.

en: File attachments are disabled. The file directories have not been properly configured.
pt: A anexação de arquivos está desativada. A pasta de arquivos não foi configurada corretamente.

en: Please visit the <a href="@admin-file-system">file system configuration page</a>.
pt: Por favor visite a <a href="@admin-file-system">página de configuração do sistema de arquivos</a>.

en: Choose the appropriate item from the list:
pt: Escolha um item da lista:

en: On high-traffic sites it can become necessary to enforce a minimum cache lifetime. The minimum cache lifetime is the minimum amount of time that will go by before the cache is emptied and recreated. A larger minimum cache lifetime offers better performance, but users will not see new content for a longer period of time.
pt: Em sites com muito trafego, pode ser necessário definir um tempo mínimo para o cache. Esse tempo é o mínimo que deve passar até o cache ser esvaziado e recriado. Um tempo mínimo maior melhora o desempenho, mas vai demorar mais para os usuários verem novo conteúdo.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Digite uma URL do Drupal por linha. O asterisco (*) serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
pt: O tamanho máximo permitido da imagem é expresso como LARGURAxALTURA (p.ex.: 640x480). Ponha 0 para não deixar nenhuma restrição.

en: Depending on your sever environment, these settings may be changed in the system-wide php.ini file, a php.ini file in your Drupal root directory, in your Drupal site's settings.php file, or in the .htaccess file in your Drupal root directory.
pt: Dependendo do ambiente do seu servidor, essas configurações podem ser alteradas no arquivo php.ini global, em um arquivo php.ini no diretório raiz do seu Drupal, na configuração do seu site, pelo arquivo settings.php, ou no arquivo .htaccess no diretório raiz do seu site.

en: The %role file size limit must be a number and greater than zero.
pt: O limite de tamanho de arquivo para o papel %role deve ser um número maior do que zero.

en: The %role maximum file size per upload is greater than the total file size allowed per user
pt: O limite de tamanho de arquivo por upload para o papel %role é maior que tamanho total de arquivo permitido por usuário.

en: Maximum resolution for uploaded images
pt: Resolução máxima para imagens enviadas

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
pt: O tamanho máximo permitido para a resolução de imagem (ex.: 640x480). Coloque 0 para nenhuma restrição.

en: WIDTHxHEIGHT
pt: LARGURAxALTURA

en: Maximum file size per upload
pt: Tamanho máximo de arquivo por envio

en: Total file size per user
pt: Espaço de arquivos para um usuário

en: The maximum size of all files a user can have on the site (in megabytes).
pt: O máximo de arquivos que os usuários podem ter no site, em megabytes.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed resolution of %resolution pixels.
pt: Sua imagem foi redimensionada para a resolução máxima permitida, que é %resolution pixels.

en: [<a href="@link">more help...</a>]
pt: [<a href="@link">consultar documentação...</a>]

en: Arabic
pt: Arábico

en: English
pt: Inglês

en: French
pt: Francês

en: Italian
pt: Italiano

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Japanese
pt: Japonês

en: Korean
pt: Coreano

en: Edit term
pt: Editar termo

en: Are you sure you want to delete these items?
pt: Você tem certeza que deseja apagar estes itens?

en: The items have been deleted.
pt: Os itens foram apagados.

en: Your preferred username; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
pt: Seu de usuário de sua preferência: pontuação não é permitida, com exceção de pontos, hifens e underscores.

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
pt: Um e-mail válido. Todos os e-mails do sistema serão enviados para este endereço. O endereço de e-mail não será divulgado e será usado apenas se você solicitar uma nova senha ou notificações específicas por e-mail.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
pt: O e-mail %email já foi registrado. <a href="@password">Talvez você tenha esquecido a sua senha?</a>

en: The e-mail address %email has been denied access.
pt: O acesso foi negado para o endereço de email %email.

en: Remove items
pt: Apagar itens

en: Allowed HTML tags
pt: Tags HTML permitidas

en: The list of tags which are allowed in feeds, i.e., which will not be removed by Drupal.
pt: A lista de tags permitidas nos feeds, ou seja, aquelas que não serão removidas pelo Drupal.

en: News aggregator
pt: Agregador de notícias

en: Sources
pt: Fontes

en: !title category latest items
pt: notícias mais recentes da categoria !title

en: !title feed latest items
pt: notícias mais recentes do feed !title

en: A category named %category already exists. Please enter a unique title.
pt: Já existe uma categoria chamada %category. Por favor escolha outro nome.

en: The category %category has been updated.
pt: A categoria %category foi atualizada.

en: Category %category deleted.
pt: A categoria %category foi apagada.

en: The category %category has been deleted.
pt: A categoria %category foi apagada.

en: Category %category added.
pt: A categoria %category foi adicionada.

en: The category %category has been added.
pt: A categoria %category foi adicionada.

en: aggregator - @title
pt: agregador - @title

en: 1 item | @count items
pt[0]: 1 item
pt[1]: @count itens

en: Add menu
pt: Adicionar menu

en: Are you sure you want to delete the menu %item?
pt: Tem certeza que deseja apagar o item de menu %item?

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o item de menu %item?

en: The menu %title has been deleted.
pt: O menu %title foi apagado.

en: Deleted menu %title.
pt: O menu %title foi apagado.

en: The menu item %title has been deleted.
pt: O item %title foi apagado do menu.

en: Deleted menu item %title.
pt: O item de menu %title foi apagado.

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: No items selected.
pt: Nenhum item foi selecionado.

en: The update has been performed.
pt: A atualização foi concluída.

en: View user profile.
pt: Ver perfil do usuário.

en: locked
pt: bloqueado

en: Titles only
pt: Apenas os títulos

en: Full text
pt: Texto completo

en: Upload picture
pt: Enviar foto

en: Message:
pt: Mensagem:

en: Language file
pt: Arquivo de tradução

en: published
pt: publicado

en: Average page generation time
pt: Tempo médio de criação de páginas

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram salvas.

en: Show only users where
pt: Mostrar apenas usuários que

en: Refine
pt: Refinar

en: Undo
pt: Desfazer

en: Member for
pt: Membro há

en: @time ago
pt: @time atrás

en: No users available.
pt: Nenhum usuário disponível.

en: No users selected.
pt: Nenhum usuário foi selecionado.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
pt: Detectada tentativa maliciosa de alterar campos de usuário protegidos.

en: Select all rows in this table
pt: Selecionar todas as linhas da tabela

en: Deselect all rows in this table
pt: Desmarcar todas as linhas da tabela

en: %engine.engine was instructed to override the %name theme function, but no valid template file was found.
pt: Instrui-se ao engine %engine sobrescrever a função %name do tema, mas não foi encontrado um arquivo de template válido.

en: Search results
pt: Resultados da busca

en: Your search yielded no results
pt: A busca não retornou resultados

en: Please enter some keywords.
pt: Por favor, digite algumas palavras.

en: Request new password
pt: Recuperar senha

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
pt: Um visitante pode criar uma conta sem a aprovação de um administrador.

en: Deleted
pt: Apagado

en: Topics
pt: Tópicos

en: Topic
pt: Tópico

en: The maximum size of a file a user can upload (in megabytes).
pt: O tamanho máximo de um arquivo que um usuário pode enviar (em megabytes).

en: Edit menu
pt: Editar menu

en: Delete menu
pt: Apagar menu

en: Add menu item
pt: Novo item de menu

en: Edit menu item
pt: Editar item de menu

en: Reset menu item
pt: Restaurar item de menu

en: Disable menu item
pt: Desativar item de menu

en: Delete menu item
pt: Apagar item de menu

en: No menu items defined.
pt: Não há nenhum item de menu definido.

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Locale settings
pt: Configurações de regionalização

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: How many content items to display in "day" list.
pt: O número de itens exibidos na lista de "mais visitados do dia".

en: Feb
pt: Fev

en: Apr
pt: Abr

en: Aug
pt: Ago

en: Sep
pt: Set

en: Oct
pt: Out

en: Dec
pt: Dez

en: Mission statement
pt: Missão do site

en: Configure permissions
pt: Configurar permissões

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: Revert
pt: Reverter

en: Existing system path
pt: Caminho existente no sistema

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
pt: Digite o caminho para o qual você deseja criar o endereço alternativo. Por exemplo: node/28, taxonomy/term/1+2.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
pt: Especifique um endereço alternativo com o qual essa página pode ser acessada. Por exemplo, digite "quem-somos" para uma página de Quem Somos. Use um caminho relativo e não coloque uma barra no final ou a URL alternativa não vai funcionar.

en: Greater than
pt: Maior que

en: Less than
pt: Menor que

en: Submitted by !a on @b.
pt: Enviado por !a em @b.

en: Log out
pt: Sair

en: Number of day's top views to display
pt: Número de itens exibidos na lista "mais visitados do dia"

en: Number of all time views to display
pt: Número de itens na lista "mais visitados, desde sempre"

en: Number of most recent views to display
pt: Número de itens exibidos na lista de últimos posts visitados

en: The settings have not been saved because of the errors.
pt: As configurações não puderam ser salvas por causa dos erros.

en: Spam link deterrent
pt: Inutilização de link-spam

en: profile
pt: perfil

en: First day of week
pt: Primeiro dia da semana

en: Autocomplete taxonomy
pt: Autocompletar taxonomia

en: Post comment
pt: Enviar comentário

en: The menu item has been disabled.
pt: O item de menu foi desativado.

en: Send yourself a copy.
pt: Enviar uma cópia para você.

en: !name (!name-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site.
pt: !name (!name-url) mandou um email para você usando o seu formulário de contato (!form-url) no site !site.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !url.
pt: Se você não deseja receber emails desse tipo, você pode alterar suas configurações no endereço !url.

en: %name-from sent %name-to an e-mail.
pt: %name-from enviou um email para %name-to.

en: The message has been sent.
pt: A mensagem foi enviada.

en: !name sent a message using the contact form at !form.
pt: !name enviou uma mensagem usando o formulário de contato do site !form.

en: %name-from sent an e-mail regarding %category.
pt: %name-from enviou um email sobre %category.

en: Your message has been sent.
pt: Sua mensagem foi enviada.

en: Create new account
pt: Criar nova conta

en: role
pt: papel dos usuários

en: Are you sure you want to delete the block %name?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o bloco %name?

en: The block %name has been removed.
pt: O bloco %name foi apagado.

en: In listings, the heavier terms will sink and the lighter terms will be positioned nearer the top.
pt: Na listagem, os termos de maior peso irão descer e os de menor peso serão posicionados mais próximos do topo.

en: list terms
pt: listar termos

en: add terms
pt: adicionar termos

en: Created new term %term.
pt: O novo termo %term foi criado.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o termo %title?

en: Deleted term %name.
pt: O termo %name foi apagado.

en: warning
pt: aviso

en: Last run !time ago
pt: Rodou pela última vez há !time

en: Never run
pt: Nunca foi executado

en: Site information
pt: Informações do site

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Default permitted file extensions
pt: Extensões permitidas por padrão

en: Results
pt: Resultados

en: Older polls
pt: Enquetes antigas

en: View the list of polls on this site.
pt: Ver a lista de enquetes neste site.

en: Need more choices
pt: Preciso de mais respostas

en: You must fill in at least two choices.
pt: Você precisa por ao menos duas respostas.

en: open
pt: aberto

en: Visitor
pt: Visitante

en: Cancel your vote
pt: Cancelar o seu voto

en: View the current poll results.
pt: Ver os resultados das enquetes.

en: Your vote was canceled.
pt: O seu voto foi cancelado.

en: create polls
pt: criar enquetes

en: vote on polls
pt: votar nas enquetes

en: cancel own vote
pt: cancelar o próprio voto

en: inspect all votes
pt: ver todos os votos

en: List terms
pt: Listar termos

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
pt: Se você apagar um termo, vai apagar também todos os sub-termos. Esta ação não pode ser desfeita.

en: Parent term
pt: Termo pai

en: Parent terms
pt: Termos superiores

en: Syndicate
pt: Feeds

en: Syndicate content
pt: Divulgar conteúdo

en: Books
pt: Livros

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
pt: O feed do %site parece estar quebrado, devido a um erro "%error" na linha %line.

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
pt: O feed de %site parece estar quebrado, devido ao erro "%error" na linha %line.

en: Forums
pt: Fóruns

en: administer taxonomy
pt: administrar taxonomia

en: access administration pages
pt: acessar a área de administração

en: administer filters
pt: administrar filtros

en: view revisions
pt: ver revisões

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: !date by !username
pt: !date por !username

en: revert
pt: reverter

en: Revision
pt: Revisão

en: current revision
pt: revisão atual

en: The specified passwords do not match.
pt: As duas senhas que você digitou não são a mesma.

en: Track
pt: Rastrear

en: Database schema
pt: Esquema de Banco de Dados

en: Post new forum topic.
pt: Postar novo tópico no fórum.

en: You are not allowed to post a new forum topic.
pt: Você não tem permissão de criar um tópico no fórum.

en: <a href="@login">Login</a> to post a new forum topic.
pt: Faça <a href="@login">Login</a> para criar um tópico no fórum.

en: No forums defined
pt: Não há nenhum fórum definido

en: This topic has been moved
pt: Este tópico foi movido

en: User management
pt: Gerenciamento de usuários

en: e-mail
pt: email

en: Cron has not run. It appears cron jobs have not been setup on your system. Please check the help pages for <a href="@url">configuring cron jobs</a>.
pt: O agendador de tarefas não foi executado. Parece que as tarefas agendadas não foram configuradas. Por favor consulte o manual sobre <a href="@url">a configuração do agendador de tarefas</a>.

en: permission
pt: permissão

en: Number of items per feed
pt: Número de itens por feed

en: Display of XML feed items
pt: Exibição dos itens o feed XML

en: This table lists all the recorded votes for this poll.  If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
pt: Essa tabela lista todos os votos registrados nessa enquete. Se usuários anônimos podem votar, eles serão identificados pelo endereço IP do computador que eles usaram quando votaram.

en: Your vote was recorded.
pt: O seu voto foi computado.

en: You are not allowed to cancel an invalid poll choice.
pt: Você não pode cancelar um voto inválido.

en: Total votes: %votes
pt: Total de votos: %votes

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
pt: Permite que o seu site receba votos sobre diferentes assuntos com um formulário de perguntas de múltipla escolha.

en: Link color
pt: Cor dos links

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
pt: Sua senha e instruções de como prosseguir foram enviadas para seu email.

en: Length of trimmed posts
pt: Comprimento da chamada dos posts

en: 200 characters
pt: 200 caracteres

en: 400 characters
pt: 400 caracteres

en: 600 characters
pt: 600 caracteres

en: 800 characters
pt: 800 caracteres

en: 1000 characters
pt: 1000 caracteres

en: 1200 characters
pt: 1200 caracteres

en: 1400 characters
pt: 1400 caracteres

en: 1600 characters
pt: 1600 caracteres

en: 1800 characters
pt: 1800 caracteres

en: 2000 characters
pt: 2000 caracteres

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
pt: O número máximo de caracteres da chamada do post. O Drupal vai usar essa configuração para determinar o comprimento das chamadas produzidas a partir do texto dos posts. A chamada geralmente é usada para exibir o post na página inicial do site, em feeds XML/RSS, etc. Para desativar as chamadas, selecione "Ilimitado". Note que essas configurações só vão afetar posts novos ou atualizados a partir de agora e não vai afetar posts antigos.

en: System default
pt: Padrão do sistema

en: Not published
pt: Não publicado

en: File settings
pt: Configurações de arquivo

en: Default extensions that users can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
pt: As extensões de arquivo, por padrão , que um usuário pode enviar. Separe as extensões com espaço e não inclua o ponto.

en: Default maximum file size per upload
pt: Tamanho máximo padrão dos arquivos por envio

en: Default total file size per user
pt: Espaço de arquivos para um usuário (padrão)

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
pt: As configurações do seu PHP estão limitando o tamanho de cada arquivo enviado para no máximo %size.

en: Menu settings
pt: Configurações do menu

en: The name to display for this menu link.
pt: O nome a ser exibido nesse link do menu.

en: The description displayed when hovering over a menu item.
pt: A descrição exibida na hora em que o mouse passa por cima do item do menu.

en: Check to delete this menu item.
pt: Marque esta caixa para apagar este item do menu.

en: You may also <a href="@edit">edit the advanced settings</a> for this menu item.
pt: Você também pode <a href="@edit">editar as configurações avançadas</a> para este item de menu.

en: XML feed
pt: Feed XML

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: Attach new file
pt: Anexar novo arquivo

en: Attach
pt: Anexar

en: List files by default
pt: Listar arquivos por padrão

en: File system path
pt: Caminho do sistema de arquivos

en: Add a new @s.
pt: Adicionar @s.

en: %title has been deleted.
pt: %title foi apagado.

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title foi apagado.

en: details
pt: detalhes

en: The username %name has not been activated or is blocked.
pt: O nome de usuário %name não foi ativado ou está bloqueado.

en: Login attempt failed for %user.
pt: Tentativa de login falhou para %user.

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title de %date

en: Themes
pt: Temas

en: If you want to add a static page, like a contact page or an about page, use a page.
pt: Se você deseja adicionar uma página estática, como uma página de contato ou uma página sobre o site, use a página.

en: Story
pt: Artigo

en: Stories are articles in their simplest form: they have a title, a teaser and a body, but can be extended by other modules. The teaser is part of the body too. Stories may be used as a personal blog or for news articles.
pt: Histórias são artigos na sua forma mais simples: eles tem um título, uma chamada e um corpo, mas pode ser extendidos por outros módulos. A chamada é também parte do corpo. As histórias podem ser usadas como blog pessoal ou para artigos de notícias.

en: JPEG quality
pt: Qualidade do JPEG

en: administer nodes
pt: administrar nodes

en: administer comments
pt: administrar comentários

en: Delete comments
pt: Apagar comentários

en: not published
pt: não publicado

en: by
pt: escrito por

en: The comments have been deleted.
pt: Os comentários foram apagados.

en: Published comments
pt: Comentários publicados

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
pt: O seu comentário está agora na fila de moderação e será publicado assim que for aprovado.

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: Protected
pt: Protegido

en: Comment settings
pt: Configurações dos comentários

en: not sticky
pt: não destacado

en: sticky
pt: destaque

en: not promoted
pt: não promovido

en: promoted
pt: promovido

en: Default options
pt: Opções padrão

en: Read only
pt: Somente leitura

en: Contact settings
pt: Opções de contato

en: Reset password
pt: Recuperar senha

en: disable
pt: desativar

en: Line break converter
pt: Conversor de quebra de linha

en: Temporary directory
pt: Diretório temporário

en: date
pt: data

en: File upload error. Could not move uploaded file.
pt: Erro ao enviar o arquivo. Não foi possível mover o arquivo que você enviou.

en: upload files
pt: enviar arquivos

en: Site configuration
pt: Configuração do site

en: The specified date is invalid.
pt: A data especificada é inválida.

en: Choice @n
pt: Resposta @n

en: If the amount of boxes above isn't enough, check this box and click the Preview button below to add some more.
pt: Se você não tiver espaço, em cima, para por todas as respostas que você quer, clique no botão "Visualizar" (abaixo) para incluir uns campos a mais no formulário.

en: The name of this web site.
pt: O nome deste site.

en: A valid e-mail address to be used as the "From" address by the auto-mailer during registration, new password requests, notifications, etc.  To lessen the likelihood of e-mail being marked as spam, this e-mail address should use the same domain as the website.
pt: Um endereço de e-mail válido a ser usado no campo "De" pelo sistema de envio de mensagens automáticas durante o registro, requisição de nova senha, notificações, etc. Para diminuir a probabilidade de um e-mail ser marcado como spam, esse endereço de e-mail deve usar o mesmo domínio do site.

en: The slogan of this website. Some themes display a slogan when available.
pt: O slogan deste site. Alguns temas mostram o slogan quando ele está disponível.

en: Your site's mission statement or focus.
pt: A missão ou objetivo do site.

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
pt: Este texto será mostrado no rodapé de cada página. É útil, por exemplo para exibir informações de direitos autoriais.

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: The name used to indicate anonymous users.
pt: O nome usado para indicar usuários anônimos (que ainda não estão cadastrados no site).

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
pt: A página inicial vai mostrar o conteúdo dessa URL relativa. Se não tiver certeza do que por, use "node".

en: Get help
pt: Ajuda

en: rebuild permissions
pt: reconstruir permissões

en: is
pt: é

en: Approval queue
pt: Fila de moderação

en: Display on separate page
pt: Exibir em uma página separada

en: Location of comment submission form
pt: Posição do formulário de envio de comentários

en: Go to first page
pt: Voltar para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Go to page @number
pt: Ir para a página @number

en: Go to previous forum topic
pt: Ir para o tópico anterior

en: Go to next forum topic
pt: Ir para o próximo tópico

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Digite os termos que você deseja procurar.

en: Underlined
pt: Sublinhado

en: Site building
pt: Construção do site

en: No primary links
pt: Sem links primários

en: No secondary links
pt: Sem links secundários

en: No content types available.
pt: Não há nenhum tipo de conteúdo disponível.

en: Delete role
pt: Apagar papel

en: all messages
pt: todas as mensagens

en: !type messages
pt: mensagens !type

en: Filter by message type
pt: Filtrar por tipo de mensagem

en: Role specific visibility settings
pt: Configurações de visibilidade pelo papel dos usuários

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
pt: Digite o nome do seu novo menu. Lembre-se que você vai precisar depois ir para a <a href="@blocks">área de administração de blocos</a> para ativar o bloco que for criado para esse menu.

en: Manage languages
pt: Administrar idiomas

en: English name
pt: Nome em inglês

en: Translated
pt: Traduzido

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: No fields defined.
pt: Não há nenhum campo definido.

en: Form name
pt: Nome do formulário

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
pt: O título desse novo campo. O título vai ser exibido ao usuário. Por exemplo: "Cor favorita".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
pt: Se quiser, insira uma explicação sobre o campo. Será exibida ao usuário.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value". This is only applicable for a public field.
pt: Para permitir a navegação pelos valores deste campo, escreva um título para a página de navegação. A palavra <code>%value</code> será substituída pelo valor correspondente. Um título, por exemplo, pode ser "Pessoas cuja cor favorita é %value". Aplicável apenas a campos públicos.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed". This is only applicable for a public field.
pt: Para permitir a navegação pelos valores deste campo, escreva um título para a página de navegação. Um título, por exemplo, pode ser "Pessoas que estão empregadas". Aplicável apenas com campos públicos.

en: Save field
pt: Salvar campo

en: Blocks are boxes of content that may be rendered into certain regions of your web pages, for example, into sidebars. Blocks are usually generated automatically by modules (e.g., Recent Forum Topics), but administrators can also define custom blocks.
pt: Um bloco é uma caixa de texto que pode ser exibida em uma certa região na página, como por exemplo, nas barras laterais. A maioria dos blocos é gerada automaticamente por um módulo (por exemplo, "Tópicos recentes do fórum"), mas um administrador também pode criar blocos personalizados.

en: The region each block appears in depends on both which theme you are using (some themes allow greater control over block placement than others), and on the settings in the block administration section.
pt: A região onde o bloco aparece depende do tema que você está usando (alguns temas permitem mais controle sobre a organização dos blocos e outros, menos) e do que você configurou na área de administração de blocos.

en: The block administration screen lets you specify the vertical placement of the blocks within a region. You do this by assigning a weight to each block. Lighter blocks (those having a smaller weight) "float up" towards the top of the region; heavier ones "sink".
pt: A área de administração de blocos permite que você mude a posição vertical dos blocos dentro de uma região. Para isso, especifique um peso para cada bloco. Um bloco mais leve (ou seja, com um peso menor) vai "flutuar" para o topo da região enquanto um outro bloco mais pesado vai "afundar".

en: <p>A block's visibility depends on:</p>
    <ul>
    <li>Its region placement. Blocks with no region assigned to them are never shown.</li>
    <li>Its throttle checkbox when throttle module is enabled. Throttled blocks are hidden during high server loads.</li>
    <li>Its page visibility settings. Blocks can be configured to be visible/hidden on certain pages.</li>
    <li>Its custom visibility settings. Blocks can be configured to be visible only when specific conditions are true.</li>
    <li>Its user visibility settings. Administrators can choose to let users decide whether to show/hide certain blocks.</li>
    <li>Its user-role visibility settings. Administrators can choose to let blocks be visible only for certain user roles.</li>
    <li>Its function. Some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.</li>
    </ul>
pt: <p>A visibilidade do bloco depende de:</p>
    <ul>
    <li>a região em que está posicionado: um bloco que não está posicionado em nenhuma região não será exibido;</li>
    <li>se ele está ou não marcado como "regulado", quando o módulo Regulador estiver ativo; um bloco marcado como regulado poderá ser ocultado quando o servidor estiver congestionado;</li>
    <li>as configurações de visibilidade por página: um bloco pode ser configurado para aparecer ou sumir em determinadas páginas;</li>
    <li>as configurações de visibilidade especiais: um bloco pode ser configurado para aparecer apenas se certas condições forem verdadeiras;</li>
    <li>as configurações de visibilidade do usuário: o administrador pode permitir que cada usuário decida se vai ou não exibir certos blocos.</li>
    <li>as configurações de visibilidade por papel de usuário. Um administrador pode decidir que alguns blocos só vão ser visíveis para certos papéis.</li>
    <li>sua função: alguns blocos dinâmicos, como os que são gerados por um módulo, vão aparecer apenas em certas páginas.</li>
    </ul>

en: Module blocks
pt: Blocos de módulos

en: Some modules generate blocks that become available when the modules are enabled. These blocks can be administered via the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>.</p>
pt: Um bloco gerado por um módulo só fica disponível quando esse módulo está habilitado. Esses blocos podem ser administrados na <a href="@admin-block">área de administração de blocos</a>.</p>

en: Administrator defined blocks
pt: Blocos definidos por um administrador

en: Administrators can also define custom blocks. These blocks consist of a title, a description, and a body which can be as long as you wish. Block content can be in any of the input formats supported for other content.
pt: Um bloco definido por um administrador contém texto inserido manualmente por um administrador. Esses blocos consistem de um título, uma descrição, e um corpo, sem limite de tamanho. O conteúdo do bloco pode estar em qualquer um dos formatos de entrada suportados para os posts.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@block">Block page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@block">manual de configurações de blocos</a>.

en: Here you can create a new block. Once you have created this block you must make it active and give it a place on the page using <a href="@overview">blocks</a>. The description is used in the "block" column on the <a href="@overview">blocks</a> page.
pt: Aqui você pode criar um novo bloco. Uma vez criado, ele precisa ser ativado e posicionado. em uma região da página. Para isso, visite a <a href="@overview">área de administração de blocos</a>. A descrição é usada na coluna "bloco" na <a href="@overview">página de blocos</a>.

en: Blocks
pt: Blocos

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
pt: Configurar quais blocos vão aparecer nas barras laterais e em outras regiões da página.

en: Delete block
pt: Apagar bloco

en: !key settings
pt: Configurações de !key

en: Save blocks
pt: Salvar blocos

en: The block settings have been updated.
pt: As configurações dos blocos foram salvas.

en: Block specific settings
pt: Configurações específicas para o bloco

en: Override the default title for the block. Use <em>&lt;none&gt;</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
pt: Sobrescrever o título padrão do bloco. Use <em>&lt;none&gt;</em> para não exibir nenhum título ou então deixe em branco para exibir o título padrão do bloco.

en: '%name' block
pt: Bloco "%name"

en: User specific visibility settings
pt: Configurações de visibilidade por usuário

en: Custom visibility settings
pt: Configurações de visibilidade

en: Users cannot control whether or not they see this block.
pt: O usuário não pode controlar se esse bloco lhe será visível ou não.

en: Show this block by default, but let individual users hide it.
pt: Por padrão, exibir o bloco, mas permitir que o usuário o desative.

en: Hide this block by default but let individual users show it.
pt: Por padrão, não exibir o bloco, mas permitir que o usuário o ative.

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
pt: Permite que um usuário mude a exibição dos blocos nas suas configurações pessoais.

en: Show block for specific roles
pt: Exibir o bloco para apenas para usuários nos seguintes papéis

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
pt: Exibir este bloco apenas para os usuários nos papéis selecionados. Se você não selecionar nada, o bloco será visível a todos os usuários.

en: Page specific visibility settings
pt: Configurações de visibilidade por página

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
pt: Se você selecionar o modo PHP, escreva o código PHP entre %php. Note que executar código PHP inválido ou errado pode danificar o seu site Drupal.

en: Show block on specific pages
pt: Exibir o bloco apenas nas páginas determinadas

en: Save block
pt: Salvar bloco

en: Please ensure that each block description is unique.
pt: Por favor tenha certeza que a descrição do bloco é única.

en: The block configuration has been saved.
pt: As configurações do bloco foram salvas.

en: The block has been created.
pt: O bloco foi criado.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
pt: Uma descrição curta do seu bloco, exibida na <a href="@overview">visão geral da área administração de blocos</a>.

en: Block body
pt: Corpo do bloco

en: The content of the block as shown to the user.
pt: O conteúdo do bloco que é exibido ao usuário.

en: Block configuration
pt: Configurações dos blocos

en: administer blocks
pt: administrar blocos

en: use PHP for block visibility
pt: usar PHP para definir a visibilidade do bloco

en: Controls the boxes that are displayed around the main content.
pt: Controla que blocos são exibidos em volta do conteúdo principal da página.

en: Core - required
pt: Núcleo - obrigatório

en: <p>Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The menu module provides an interface to control and customize the powerful menu system that comes with Drupal. Menus are primarily displayed as a hierarchical list of links using Drupal's highly flexible <a href="@admin-block">blocks</a> feature. Each menu automatically creates a block of the same name. By default, new menu items are placed inside a built-in menu labelled %navigation, but administrators can also create custom menus.</p>
    <p>Drupal themes generally provide out-of-the-box support for two menus commonly labelled %primary-links and %secondary-links. These are sets of links which are usually displayed in the header or footer of each page (depending on the currently active theme). Any menu can be designated as the primary or secondary links menu via the <a href="@menu-settings">menu settings page</a>.</p>
    Menu administration tabs:
    <ul>
      <li>On the administer menu page, administrators can "edit" to change the title, description, parent or weight of a menu item. Under the "operations" column, click on "enable/disable" to toggle a menu item on or off. Only menu items which are enabled are displayed in the corresponding menu block. Note that the default menu items generated by the menu module cannot be deleted, only disabled.</li>
      <li>Use the "add menu" tab to submit a title for a new custom menu. Once submitted, the menu will appear in a list toward the bottom of the administer menu page underneath the main navigation menu. Under the menu name there will be links to edit or delete the menu, and a link to add new items to the menu.</li>
      <li>Use the "add menu item" tab to create new links in either the navigation or a custom menu (such as a primary/secondary links menu). Select the parent item to place the new link within an existing menu structure. For top level menu items, choose the name of the menu in which the link is to be added.</li>
    </ul>
pt: <p>Menus são conjuntos de links (itens de menu) usados para se navegar em um site. O módulo Menu apresenta uma interface para controlar e personalizar o poderoso sistema de menus que o Drupal traz. Os menus são exibidos como uma lista hierárquica de links pela flexível ferramenta dos <a href="@admin-block">blocos</a>. Cada menu cria automaticamente um bloco de mesmo nome. Por padrão, novos itens de menu são colocados em um menu criado automaticamente chamado "%navigation", mas um administrador também pode colocar itens em menus que ele mesmo crie.</p>
    <p>Os temas do Drupal geralmente trazem prontos suporte para dois menus chamados geralmente de %primary-links e %secondary-links. Eles são dois conjuntos de links exibidos geralmente no cabeçalho e no rodapé de cada página (dependendo do tema que estiver ativo). Qualquer menu pode ser designado para ser os links primários ou secundários nas <a href="@menu-settings">configurações dos menus</a>.</p>
    Abas da área administrativa dos menus:
    <ul>
      <li>Na área de administração de menus, o administrador pode "editar" o menu para alterar o título, a descrição, o item superior ou o peso de um item de menu. Na coluna "operações", clique em "ativar/desativar" para ligar ou desligar um item de menu. Apenas menus ativados são exibidos no bloco do seu respectivo menu. Note que itens padrão, gerado pelo módulo Menu, não podem ser apagados, apenas desativados.</li>
    <li>Use a aba "novo menu" para criar novos links tanto na navegação quanto em um menu personalizado (como o menu dos links primários ou secundários). Selecione o superior para colocar o novo links na estrutura do menu. Para itens de menu do nível mais alto, selecione o nome do menu aonde o link vai ser adicionado.</li>
    </ul>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@menu">Menu page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@menu">manual de configurações dos menus</a>.

en: Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The list(s) below display the currently available menus along with their menu items. Select an operation from the list to manage each menu or menu item.
pt: Menus são um conjunto de links (itens de menu) usados para se navegar dentro de um site. A lista abaixo mostra os menus disponíveis e seus itens. Selecione uma operação na lista para administrar cada menu ou item de menu.

en: Enter the title, path, position and the weight for your new menu item.
pt: Digite o título, o caminho, a posição e o peso do seu novo item de menu.

en: Control your site's navigation menu, primary links and secondary links. as well as rename and reorganize menu items.
pt: Controlar o menu de navegação do seu site, menus primário e secundário; renomear e reorganizar os itens do menu.

en: Primary and secondary links settings
pt: Links primários e secundários

en: Primary and secondary links provide a navigational menu system which usually (depending on your theme) appears at the top-right of the browser window. The links displayed can be generated either from a custom list created via the <a href="@menu">menu administration</a> page or from a built-in list of menu items such as the navigation menu links.
pt: Links primários e secundários são um sistema de navegação que (dependendo do tema) aparecem do topo, a direita, na janela do seu navegador. Os links exibidos podem ser gerados por uma lista personalizada na <a href="@menu">área de administração do menu</a> ou por uma lista automática de itens, como os links de navegação do menu.

en: Menu containing primary links
pt: Menu que contém os links primários

en: Menu containing secondary links
pt: Menu contendo os links secundários

en: If you select the same menu as primary links then secondary links will display the appropriate second level of your navigation hierarchy.
pt: Se você selecionar o mesmo menu para os links primários e para os secundários, então os links secundários vão exibir o segundo nível da hierarquia do menu.

en: Content authoring form settings
pt: Configurações do formulário de criação de novo post

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. The following option limits the menus in which a new link may be added. E.g., this can be used to force new menu items to be created in the primary links menu or to hide admin menu items.
pt: O módulo Menu permite que itens do menu sejam ao mesmo tempo que um novo conteúdo. A configuração a seguir restringe os menus que podem ser usados para a inserção de um novo link. Por exemplo, ela pode ser usada para forçar que itens novos do menu sejam criados nos links primários ou então para esconder os menus da área administrativa.

en: Show all menus
pt: Mostrar todos os menus

en: Restrict parent items to
pt: Restringir itens superiores a

en: Choose the menu to be made available in the content authoring form. Only this menu item and its children will be shown.
pt: Escolher o menu que vai ficar disponível para a inserção de novos itens criados no formulário de criação de novo post. Somente esse item do menu e seus subitens serão exibidos.

en: The name of the menu item.
pt: O nome do item de menu.

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
pt: Você tem certeza que deseja restaurar as configurações padrão para o item %item?

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
pt: Qualquer configuração que você tenha feito será perdida. Essa ação não pode ser desfeita.

en: The menu item was reset to its default settings.
pt: O item de menu voltou a suas configurações originais.

en: The menu item %title has been updated.
pt: O item de menu %title foi atualizado.

en: The menu item %title has been added.
pt: O item de menu %title foi adicionado.

en: Added menu item %title.
pt: O item de menu %title foi adicionado.

en: administer menu
pt: administrar menu

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
pt: Permite que administradores alterem o menu de navegação do site.

en: Create vocabularies and terms to categorize your content.
pt: Cria vocabulários e termos para categorizar seu conteúdo.

en: Add vocabulary
pt: Adicionar vocabulário

en: Edit vocabulary
pt: Editar vocabulário

en: edit vocabulary
pt: editar vocabulário

en: The name for this vocabulary. Example: "Topic".
pt: O nome do vocabulário. Por exemplo: "Assunto".

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
pt: A descrição do vocabulário. Pode ser usada por outros módulos.

en: Instructions to present to the user when choosing a term.
pt: Instruções exibida aos usuários quando forem escolher um termo.

en: A list of node types you want to associate with this vocabulary.
pt: A lista dos tipos de conteúdo que você deseja associar a este vocabulário.

en: Allows <a href="@help-url">a tree-like hierarchy</a> between terms of this vocabulary.
pt: Permite montar <a href="@help-url">uma hierarquia em árvore</a> com os termos do vocabulário.

en: Allows <a href="@help-url">related terms</a> in this vocabulary.
pt: Permite <a href="@help-url">relacionar termos</a> deste vocabulário.

en: Allows nodes to have more than one term from this vocabulary (always true for free tagging).
pt: Permite os conteúdos a ter mais do que um termo deste vocabulário (sempre verdadeiro para marcação livre).

en: If enabled, every node <strong>must</strong> have at least one term in this vocabulary.
pt: Se ativado, cada conteúdo deverá ter <strong>pelo menos um</strong> termo deste vocabulário.

en: In listings, the heavier vocabularies will sink and the lighter vocabularies will be positioned nearer the top.
pt: Na listagem, os vocabulários de maior peso descem e os de menor peso serão posicionados mais próximos do topo.

en: Created new vocabulary %name.
pt: O novo vocabulário %name foi criado.

en: Updated vocabulary %name.
pt: O vocabulário %name foi atualizado.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o vocabulário %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
pt: Apagar um vocabulário vai apagar também todos os seus termos. Esta ação não pode ser desfeita.

en: Deleted vocabulary %name.
pt: O vocabulário %name foi apagado.

en: The name of this term.
pt: O nome deste termo.

en: A description of the term.
pt: Uma descrição do termo.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
pt: Uma lista de termos descrevendo este conteúdo (separados por vírgula). Por exemplo: "engraçado, futebol, Empresa Ltda."

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
pt: O vocabulário %name não pode ser modificado desta forma.

en: The taxonomy module is one of the most popular features because users often want to create categories to organize content by type. A simple example would be organizing a list of music reviews by musical genre.
pt: O módulo Taxonomia é uma das ferramentas mais populares do Drupal, porque os usuários geralmente querem categorizar o conteúdo por tipo. Um exemplo simples seria organizar uma lista de resenhas de livros por gênero literário.

en: Taxonomy is the study of classification. The taxonomy module allows you to define vocabularies (sets of categories) which are used to classify content. The module supports hierarchical classification and association between terms, allowing for truly flexible information retrieval and classification. The taxonomy module allows multiple lists of categories for classification (controlled vocabularies) and offers the possibility of creating thesauri (controlled vocabularies that indicate the relationship of terms) and taxonomies (controlled vocabularies where relationships are indicated hierarchically). To view and manage the terms of each vocabulary, click on the associated <em>list terms</em> link. To delete a vocabulary and all its terms, choose <em>edit vocabulary.</em>
pt: Taxonomia é o estudo das classificações. O módulo Taxonomia permite que você defina vocabulários (grupos de categorias) que vão ser usados para classificar o conteúdo. O módulo suporta classificação hierárquica e associação entre os termos, permitindo criar listas de categorias para classificações (vocabulários controlados) e dicionários (vocabulários controlados com relações entre os termos) e taxonomias (vocabulários controlados organizados hierarquicamente). Para ver e administrar os termos de um vocabulário, clique em <em>listar termos</em>. Para apagar um vocabulário e todos os seus termos, escolha <em>editar vocabulário.</em>

en: A controlled vocabulary is a set of terms to use for describing content (known as descriptors in indexing lingo). Drupal allows you to describe each piece of content (blog, story, etc.) using one or many of these terms. For simple implementations, you might create a set of categories without subcategories, similar to Slashdot's sections. For more complex implementations, you might create a hierarchical list of categories.
pt: Um vocabulário controlado é um grupo de termos para descrever o conteúdo (no jargão técnico, descriptors). O Drupal permite que cada página de conteúdo (página, blog, matéria, etc) seja descrita usando um ou mais destes termos. Para um uso mais simples, você pode criar um grupo de categorias sem subcategorias, similar às seções do site Slashdot. Para usos mais complexos, você pode criar uma lista hierárquica de categorias.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@taxonomy">Taxonomy page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@taxonomy">manual de configurações da taxonomia</a>.

en: The taxonomy module allows you to classify content into categories and subcategories; it allows multiple lists of categories for classification (controlled vocabularies) and offers the possibility of creating thesauri (controlled vocabularies that indicate the relationship of terms), taxonomies (controlled vocabularies where relationships are indicated hierarchically), and free vocabularies where terms, or tags, are defined during content creation. To view and manage the terms of each vocabulary, click on the associated <em>list terms</em> link. To delete a vocabulary and all its terms, choose "edit vocabulary".
pt: O módulo Taxonomia permite que você classifique o conteúdo em categorias e subcategorias e que você crie várias listas de categorias (vocabulário controlado), dicionários (vocabulários controlados com relações entre os termos), taxonomias (vocabulários controlados organizados hierarquicamente) e vocabulários livres (em que os temos, ou tags, são definidos ao criar o conteúdo). Para ver e administrar os termos de cada vocabulário, clique no link <em>listar termos</em>. Para apagar um vocabulário e todos os seus termos, clique em <em>editar vocabulário</em>.

en: When you create a controlled vocabulary you are creating a set of terms to use for describing content (known as descriptors in indexing lingo). Drupal allows you to describe each piece of content (blog, story, etc.) using one or many of these terms. For simple implementations, you might create a set of categories without subcategories. For more complex implementations, you might create a hierarchical list of categories.
pt: Ao criar um vocabulário controlado, você está criando um conjunto de termos para descrever um conteúdo (no jargão técnico, descriptors). O Drupal permite você que você descreva cada página de conteúdo (páginas, blogs, notícias, etc.) usando um ou vários desses termos. Para um uso mais simples, você pode criar um conjunto de categorias sem sub-categorias. Para um uso mais complexo, você talvez deva criar uma hierarquia de categorias.

en: Default time zone
pt: Fuso horário padrão

en: Add field
pt: Adicionar campo

en: These settings only exist for all the templates and styles based on the %engine theme engine.
pt: Essas configurações se aplicam apenas aos temas e estilos baseados no motor de temas %engine.

en: New external user: %user using module %module.
pt: Novo usuário externo: %user usando o módulo %module.

en: Publish
pt: Publicar

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: Permission
pt: Permissão

en: @module module
pt: módulo @module

en: My blog
pt: Meu blog

en: Input formats
pt: Formatos de entrada

en: The comment module creates a discussion board for each post. Users can post comments to discuss a forum topic, weblog post, story, collaborative book page, etc. The ability to comment is an important part of involving members in a community dialogue.
pt: O módulo Comentários cria um pequeno fórum de discussão em cada página do site. Um usuário pode enviar comentários e discutir o assunto de um tópico do fórum, de uma página, livro, etc. Os comentários são uma ferramenta importante para envolver os membros de uma comunidade.

en: An administrator can give comment permissions to user groups, and users can (optionally) edit their last comment, assuming no others have been posted since. Attached to each comment board is a control panel for customizing the way that comments are displayed. Users can control the chronological ordering of posts (newest or oldest first) and the number of posts to display on each page. Comments behave like other user submissions. Filters, smileys and HTML that work in nodes will also work with comments. The comment module provides specific features to inform site members when new comments have been posted.
pt: Um administrador pode conceder a permissão de comentar para um grupo de usuários. Um usuário pode editar seu último comentário, desde que outros ainda não tenham respondido com outros comentários. Junto aos comentários há um painel para personalizar a modo de exibição dos comentários. Um usuário podem escolher ver por ordem cronológica (ou mais recentes ou mais antigos primeiro) e o número de comentários exibidos em cada página. Comentários comportam-se do mesmo jeito que outras contribuições de usuários. Filtros, smileys e HTML que funcionam no conteúdo também funcionarão nos comentários. O módulo Comentários também fornece ferramentas para informar os membros do site quando novos comentários forem enviados.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@comment">Comment page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@comment">manual de configurações de comentários</a>.

en: Posting settings
pt: Configurações de envio

en: Anonymous commenting
pt: Comentários de usuários anônimos

en: Anonymous posters may not enter their contact information
pt: Visitantes não podem enviar sua informação para contato

en: Anonymous posters may leave their contact information
pt: Visitantes podem enviar sua informação para contato

en: Anonymous posters must leave their contact information
pt: Visitantes têm que enviar sua informação para contato

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
pt: Essa opção vai ser ativada se a permissão de enviar comentários for concedida aos usuários anônimos na <a href="@url">página de permissões</a>.

en: Display below post or comments
pt: Exibir no fim da página

en: Default comment setting
pt: Configurações padrão dos comentários

en: Read/Write
pt: Leitura/Escrita

en: Users with the <em>administer comments</em> permission will be able to override this setting.
pt: Um usuário com a permissão de <em>administrar comentários</em> vai poder sobrescrever esta configuração.

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
pt: O conteúdo deste campo é privado e não será exibido ao público.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
pt: Sua assinatura será exibida embaixo dos comentários que você escrever.

en: parent
pt: superior

en: Can not delete non-existent comment.
pt: Não é possível apagar um comentário inexistente.

en: Flat list - collapsed
pt: Lista corrida - recolhida

en: Flat list - expanded
pt: Lista corrida - expandido

en: Threaded list - collapsed
pt: Lista encadeada - recolhida

en: Threaded list - expanded
pt: Lista encadeada - expandido

en: Date - newest first
pt: Data - mais recentes primeiro

en: Date - oldest first
pt: Data - mais antigos primeiro

en: 1 comment | @count comments
pt[0]: 1 comentário
pt[1]: @count comentários

en: 1 new comment | @count new comments
pt[0]: 1 comentário novo
pt[1]: @count comentários novos

en: access comments
pt: acessar comentários

en: post comments
pt: enviar comentários

en: post comments without approval
pt: enviar comentários sem moderação

en: Save content type
pt: Salvar tipo de conteúdo

en: Show descriptions
pt: Exibir descrições

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Save role
pt: Salvar papel

en: file system
pt: sistema de arquivos

en: Escape all tags
pt: Exibir todas as tags

en: Strip disallowed tags
pt: Remover tags não permitidas

en: input formats
pt: formatos de entrada

en: Number of users to display
pt: Número de usuários a exibir

en: Profiles
pt: Perfis

en: Edit container
pt: Editar categoria

en: Last visit
pt: Última visita

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
pt: <a href="@login">Logue-se</a> para poder enviar comentários

en: Reply
pt: Responder

en: Hot topic threshold
pt: Limite do nível de atividade

en: The number of posts a topic must have to be considered hot.
pt: O número de posts que um tópico precisa ter para ser considerado <em>muito</em> ativo.

en: Topics per page
pt: Tópicos por página

en: The default number of topics displayed per page; links to browse older messages are automatically being displayed.
pt: O número de tópicos por página. Os links para navegar pelas mensagens serão mostrados automaticamente.

en: Posts - most active first
pt: Posts - mais ativos no começo

en: Posts - least active first
pt: Posts - menos ativos no começo

en: URL path settings
pt: Configurações de caminho de URL

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt: Você precisa incluir pelo menos uma palavra-chave com pelo menos @count letras.

en: @user's picture
pt: Foto de @user

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a revisão de %revision-date?

en: revert revisions
pt: reverter revisões

en: Search users
pt: Buscar usuários

en: New forum topics
pt: Novos tópicos no fórum

en: @type: deleted %title revision %revision.
pt: @type: apagada a revisão %revision de %title.

en: Page not found
pt: A página não foi encontrada

en: Your filename has been renamed to conform to site policy.
pt: Seu arquivo foi renomeado conforme a política do site.

en: (site default theme)
pt: (tema padrão do site)

en: Preview trimmed version
pt: Visualizar chamada do post

en: Preview full version
pt: Visualizar post completo

en: The body of your @type is too short. You need at least %words words.
pt: O texto do(a) @type é muito curto. Você precisa escrever ao menos %words palavras.

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
pt: Este post acabou de ser modificado por outro usuário. Não foi possível salvar as suas alterações.

en: List, add, and edit users.
pt: Listar, adicionar e editar usuários.

en: The name %name is already taken.
pt: O nome %name já está em uso.

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: The directory %directory does not exist.
pt: O diretório %directory não existe.

en: The directory %directory is not writable
pt: Não há permissão de escrita na pasta %directory

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
pt: Não é possível escrever na pasta %directory. Por favor, verifique as permissões da pasta.

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
pt: Se essa opção estiver ativada, o Drupal vai adicionar a todos os links o atributo rel="nofollow", o que ajuda a reduzir a efetividade de links postados por spammers. Nota: isso também impede que links legítimos sejam seguidos pelos mecanismos de busca. Essa opção portanto é mais útil quando usada com usuários anônimos.

en: Show only items where
pt: Mostrar apenas itens que

en: No comments available.
pt: Nenhum comentário disponível.

en: 1 user | @count users
pt[0]: 1 usuário
pt[1]: @count usuários

en: Rebuild permissions
pt: Reconstruir permissões

en: @type: updated %title.
pt: @type: %title atualizado.

en: @type: added %title.
pt: @type: %title adicionado.

en: Add role
pt: Adicionar papel

en: You must specify a valid role name.
pt: Você tem que digitar um nome válido.

en: The role has been added.
pt: O papel de usuário foi adicionado.

en: Path to custom logo
pt: Caminho para o logo

en: taxonomy
pt: taxonomia

en: Updated term %term.
pt: O termo %term foi atualizado.

en: - Please choose -
pt: - Escolha -

en: - None selected -
pt: - Nada selecionado -

en: Aggregator
pt: Agregador

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
pt: O feed de %site parece estar quebrado, devido ao erro "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
pt: %site não tem nenhum conteúdo novo.

en: There is new syndicated content from %site.
pt: %site tem conteúdo novo.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
pt: O feed de %site parece estar quebrado, devido a "%error".

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
pt: Agrega conteúdo de feeds (RSS, RDF e Atom).

en: Alias
pt: Apelido

en: Account settings
pt: Opções da conta

en: The content type %name has been deleted.
pt: O tipo de conteúdo %name foi apagado.

en: Deleted content type %name.
pt: O tipo de conteúdo %name foi apagado.

en: Enter your keywords
pt: Digite suas palavra-chave

en: Clean URLs
pt: URLs limpas

en: My account
pt: Minha conta

en: Pictures
pt: Fotos

en: Number of topics
pt: Número de tópicos

en: Active forum topics
pt: Tópicos ativos do fórum

en: Read the latest forum topics.
pt: Ler os tópicos mais recentes do fórum.

en: User activity
pt: Atividade do usuário

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
pt: A biblioteca GD para PHP não está instalada ou está desatualizada. Por favor consulte a <a href="@url">documentação do PHP sobre imagens</a> para mais informações sobre como corrigir o defeito.

en: GD library
pt: Biblioteca GD

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
pt: A categoria onde esse novo campo vai ficar. As categorias são usadas para agrupar os campos. Por exemplo: "Informações pessoais".

en: The user must enter a value.
pt: O usuário tem que digitar um valor.

en: Visible in user registration form.
pt: Visível no formulário de registro de usuário.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
pt: Um usuário é considerado "online" pelo seguinte intervalo de tempo após última visita a uma página.

en: Maximum number of currently online users to display.
pt: Número máximo de usuários online a serem exibidos.

en: There is currently %members and %visitors online.
pt: No momento há %members e %visitors online.

en: There are currently %members and %visitors online.
pt: No momento há %members e %visitors online.

en: 1 guest | @count guests
pt[0]: 1 visitante
pt[1]: @count visitantes

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: !a comments per page
pt: !a comentários por página

en: 1 year | @count years
pt[0]: 1 ano
pt[1]: @count anos

en: 1 week | @count weeks
pt[0]: 1 semana
pt[1]: @count semanas

en: 1 min | @count min
pt[0]: 1 minuto
pt[1]: @count minutos

en: 1 sec | @count sec
pt[0]: 1 segundo
pt[1]: @count segundos

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: Croatian
pt: Croata

en: Czech
pt: Tcheco

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Dutch
pt: Holandês

en: Finnish
pt: Finlandês

en: German
pt: Alemão

en: Greek
pt: Grego

en: Hebrew
pt: Hebraico

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: Indonesian
pt: Indonésio

en: Polish
pt: Polonês

en: Romanian
pt: Romeno

en: Russian
pt: Russo

en: Slovak
pt: Eslovaco

en: Swedish
pt: Sueco

en: Turkish
pt: Turco

en: Edit comment
pt: Editar comentário

en: Promote to front page
pt: Promover para a página inicial

en: Edit rule
pt: Editar regra

en: The file could not be created.
pt: O arquivo não pôde ser criado.

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
pt: Recuperação de senha enviada para %name (%email).

en: Error mailing password reset instructions to %name at %email.
pt: Erro ao enviar instruções para recuperação da senha para %name em %email.

en: Unable to send mail. Please contact the site admin.
pt: Erro ao enviar email. Por favor, contate o administrador do site.

en: Account information
pt: Informações da conta

en: The e-mail address %mail is not valid.
pt: O e-mail %mail não é válido.

en: The user receives the combined permissions of the %au role, and all roles selected here.
pt: O usuário recebe as permissões combinadas do papel %au, e de todos papéis selecionados aqui.

en: authenticated user
pt: usuário autenticado

en: Default authentication server
pt: Servidor de autenticação padrão

en: Only allow authentication from default server
pt: Permitir apenas autenticação a partir do servidor padrão

en: Logging into a Drupal site
pt: Autenticando em um site Drupal

en: Allow your site to accept logins from other Drupal sites such as drupal.org.
pt: Permite que o seu site aceite login de outro site Drupal, como por exemplo o drupal.org.

en: Field settings
pt: Configurações do campo

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
pt: Erro de validação. Por favor, tente novamente. Se o erro persistir, por favor, contate o administrador do site.

en: The forum module lets you create threaded discussion forums for a particular topic on your site. This is similar to a message board system such as phpBB. Forums are very useful because they allow community members to discuss topics with one another, and they are archived for future reference.
pt: O módulo Fórum permite que você crie fóruns de discussão de um certo assunto no seu site. Isso é similar a um sistema como o phpBB. Fóruns são muito úteis porque eles permitem que os membros da comunidade discutam uns com os outros, e que essas discussões sejam arquivadas para consulta futura.

en: Forums can be organized under what are called <em>containers</em>. Containers hold forums and, in turn, forums hold threaded discussions. Both containers and forums can be placed inside other containers and forums. By planning the structure of your containers and forums well, you make it easier for users to find a topic area of interest to them. Forum topics can be moved by selecting a different forum and can be left in the existing forum by selecting <em>leave a shadow copy</em>. Forum topics can also have their own URL.
pt: Fóruns podem ser organizados em <em>categorias</em>. Categorias têm fóruns que por sua vez têm discussões. Tanto as categorias quanto os fóruns podem ser colocados dentro de outras categorias e fóruns. Se você planejar bem a estrutura das categorias e fóruns, fica mais fácil para os seus usuários achar o que lhes interessa. Tópicos de um fórum podem ser movidos para outro fórum. Nesse caso, você também pode deixar uma <em>cópia-sombra</em>. Tópicos do fórum também podem ter sua próprias URLS.

en: Forums module <strong>requires Taxonomy and Comments module</strong> be enabled.
pt: O módulo Fóruns <strong>requer que os módulos taxonomia e comentários</strong> estejam ativados.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@forum">Forum page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@forum">manual de configurações do fórum</a>.

en: This is a list of existing containers and forums that you can edit. Containers hold forums and, in turn, forums hold threaded discussions. Both containers and forums can be placed inside other containers and forums. By planning the structure of your containers and forums well, you make it easier for users to find a topic area of interest to them.
pt: Esta é uma lista das categorias e fóruns que você pode editar. Categorias agrupam fóruns que, por sua vez, agrupam discussões sobre um certo assunto. Tanto uma categoria como um fórum pode ser posto dentro de outra categoria ou de outro fórum. Se você planejar bem a estrutura das suas categorias e fóruns, fica mais fácil para os seus usuários achar o que lhes interessa.

en: Containers help you organize your forums. The job of a container is to hold, or contain, other forums that are related. For example, a container named "Food" might hold two forums named "Fruit" and "Vegetables".
pt: As categorias ajudam você a organizar os seus fóruns. O que elas fazem é agrupar alguns fóruns similares. Por exemplo, uma categoria chamada "Comida" pode conter dois fóruns chamados "Frutas" e "Vegetais".

en: A forum holds discussion topics that are related. For example, a forum named "Fruit" might contain topics titled "Apples" and "Bananas".
pt: Um fórum é um lugar para discussões sobre um mesmo assunto. Por exemplo, um fórum chamado "Frutas" pode ter tópicos chamados "Maçã" e "Bananas".

en: These settings provide the ability to fine tune the display of your forum topics.
pt: Estas opções permitem refinar o modo de exibição dos seus tópicos.

en: Control forums and their hierarchy and change forum settings.
pt: Controlar os fóruns e suas hierarquias e mudar as opções do fórum.

en: Edit forum
pt: Editar fórum

en: Default order
pt: Ordem padrão

en: The default display order for topics.
pt: A ordem padrão de exibição dos tópicos.

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
pt: Este é o vocabulário usado pelo fórum. Algumas das opções normais de vocabulário foram desabilitadas.

en: forum topic
pt: tópico do fórum

en: forum topic is affixed to the forum vocabulary.
pt: o tópico do fórum está afixado ao vocabulário do fórum.

en: The item %forum is only a container for forums. Please select one of the forums below it.
pt: O item %forum é só uma categoria de fóruns. Por favor, escolha um fórum dentro dela.

en: Leave shadow copy
pt: Deixar cópia-sombra

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
pt: Se você mover este tópico, você pode deixar no fórum antigo um link para o novo.

en: Container name
pt: Nome da categoria

en: The container name is used to identify related forums.
pt: O nome da categoria usada para identificar fóruns correlatos.

en: The container description can give users more information about the forums it contains.
pt: O nome da categoria pode dar aos usuários mais informações sobre o fóruns dentro dela.

en: When listing containers, those with with light (small) weights get listed before containers with heavier (larger) weights. Containers with equal weights are sorted alphabetically.
pt: Quando as categorias forem listadas, aquelas mais leves (com menor peso) vão ir para o topo da lista enquanto as mais pesadas (com peso maior) vão para o fim da lista. As categorias de mesmo peso serão ordenadas alfabeticamente.

en: forum container
pt: categoria de fórum

en: Created new @type %term.
pt: Novo @type %term criado.

en: The @type %term has been updated.
pt: O @type %term foi atualizado.

en: There are no existing containers or forums. You may add some on the <a href="@container">add container</a> or <a href="@forum">add forum</a> pages.
pt: Não há nenhum fórum e nenhuma categoria criados. Você pode criar agora uma <a href="@container">nova categoria</a> ou um <a href="@forum">novo fórum</a>.

en: Containers are usually placed at the top (root) level of your forum but you can also place a container inside a parent container or forum.
pt: As categorias são geralmente exibidas no nível mais alto da hierarquia, mas você também pode ter uma categoria dentro de outra categoria ou dentro de um fórum.

en: You may place your forum inside a parent container or forum, or at the top (root) level of your forum.
pt: Você pode colocar o seu fórum dentro de uma categoria ou diretamente no nível mais alto da hierarquia dos fóruns.

en: @time ago<br />by !author
pt: há @time<br/>por !autor

en: Create a new topic for discussion in the forums.
pt: Criar um novo tópico de discussão nos fóruns.

en: create forum topics
pt: criar tópicos do fórum

en: edit own forum topics
pt: editar os seus próprios tópicos do fórum

en: administer forums
pt: administrar fóruns

en: Add new field
pt: Novo campo

en: Search content
pt: Buscar conteúdo

en: Search content by keyword.
pt: Procurar conteúdo por palavra chave.

en: Containing any of the words
pt: Contendo qualquer uma dessas palavras

en: Containing the phrase
pt: Com a frase

en: Containing none of the words
pt: Sem nenhuma dessas palavras

en: Only in the category(s)
pt: Somente na(s) categoria(s)

en: Only of the type(s)
pt: Somente do(s) tipo(s)

en: Content ranking
pt: Ranking do conteúdo

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
pt: Os números a seguir controlam o que a busca deve usar para ordenar os resultados. Números maiores significam mais influência, zero significa ignorar. Não é preciso reconstruir o índice de busca depois de alterar esses números. Essas mudanças surtem efeito imediatamente.

en: Keyword relevance
pt: Relevância das palavras chave

en: Recently posted
pt: Enviado recentemente

en: Number of comments
pt: Número de comentários

en: Number of views
pt: Número de visualizações

en: Factor
pt: Fator

en: Hide descriptions
pt: Esconder descrições

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
pt: O arquivo selecionado %file não pôde ser enviado, pois a pasta de destino %directory não esta configurada corretamente.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
pt: O arquivo selecionado %file não pôde ser copiado, pois não existe nenhum arquivo com este nome. Por favor verifique se você forneceu o nome correto do arquivo.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
pt: O arquivo selecionado %file não pôde ser copiado, pois um arquivo com esse nome já existe na pasta de destino.

en: The selected file %file could not be copied.
pt: O arquivo %file não pôde ser copiado.

en: The removal of the original file %file has failed.
pt: Falha ao remover o arquivo original %file.

en: Color set
pt: Conjunto de cores

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue smurf"</em> will match less than <em>blue smurf</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>: <em>blue smurf</em> will match less than <em>blue OR smurf</em>.</li>
    </ul>
pt: <ul> <li>Verifique se não há erros de digitação.</li> <li>Tire as aspas para procurar cada palavra individualmente: <em>"quadrado vermelho"</em> retorna menos resultados do que <em>quadrado vermelho</em>.</li> <li>Talvez você possa melhorar sua pesquisa usando <em>OR</em>: <em>quadrado vermelho</em> produz menos resultados do que <em>quadrado OR vermelho</em>.</li> </ul>

en: Database host
pt: Servidor do banco de dados

en: Maximum link text length
pt: Comprimento máximo de texto de link

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
pt: URLs com mais caracteres que esse número, serão truncadas para evitar que quebrem a formatação. O link será mantido integralmente: só o texto visível é que será truncado.

en: Check e-mail
pt: Verificar email

en: Default picture
pt: Foto padrão

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
pt: URL da imagem que será exibida caso o usuário não envie a sua própria foto. Deixe em branco para não usar uma foto padrão.

en: Select the default site time zone.
pt: Selecione o fuso horário padrão do site.

en: Site status
pt: Status do site

en: Toggle display
pt: Itens a exibir

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
pt: Se você não tem acesso direto ao servidor de arquivos, use este campo para fazer o upload do seu logo.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed to be used as logos.
pt: Apenas imagens JPEG, PNG e GIF podem ser usadas como logo.

en: Configuration file
pt: Arquivo de configurações

en: %percentage of the site has been indexed.
pt: %percentage do site foi indexado.

en: Download method
pt: Método de download

en: Web server
pt: Servidor web

en: Error reporting
pt: Relatório de erros

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
pt[0]: Falta indexar 1 item.
pt[1]: Falta indexar @count itens.

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
pt: Desculpe, nome de usuário ou senha não reconhecidos.   <a href="@password">Você esqueceu sua senha?</a>

en: and
pt: e

en: where
pt: onde

en: URL filter
pt: Filtro de URL

en: Please select one or more comments to perform the update on.
pt: Por favor selecione um ou mais comentários para atualizar.

en: 1 read | @count reads
pt[0]: 1 leitura
pt[1]: @count leituras

en: access statistics
pt: acessar estatísticas

en: view post access counter
pt: ver o contador de acesso

en: All necessary changes to %file have been made, so you should now remove write permissions to this file. Failure to remove write permissions to this file is a security risk.
pt: Todas as modificações necessárias foram feitas ao %file, agora você deve remover as permissões de escrita a este arquivo. Caso contrário você estará colocando seu site em risco.

en: Are you sure you want to disable the menu item %menu-item?
pt: Tem certeza que você quer desabilitar o item de menu %menu-item?

en: Enables the categorization of content.
pt: Permite categorizar o conteúdo.

en: Save rule
pt: Salvar regra

en: Delete contact
pt: Apagar contato

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com'. To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
pt: Por exemplo: "webmaster@seusite.com" ou "vendas@seusite.com". Para ter mais de um destinatário, separe os endereços de email com vírgulas.

en: Auto-reply
pt: Resposta automática

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
pt: Resposta automática opcional. Deixe em branco se você não quiser enviar uma resposta automática  para o usuário.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
pt: %recipient não é um endereço de e-mail válido.

en: Additional information
pt: Informações adicionais

en: You can leave a message using the contact form below.
pt: Você pode enviar uma mensagem usando o formulário de contato abaixo.

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
pt: O número máximo de emails que um usuário pode enviar por hora.

en: Contact form: category %category added.
pt: Formulário de contato: categoria %category adicionada.

en: Contact form: category %category updated.
pt: Formulário de contato: categoria %category atualizada.

en: Lithuanian
pt: Lituânio

en:  (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
pt:  (<span class="admin-disabled">desativado</span>)

en:  (<span class="admin-missing">missing</span>)
pt:  (<span class="admin-missing">não encontrado</span>)

en:  (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
pt:  (<span class="admin-enabled">ativado</span>)

en: Depends on: !dependencies
pt: Depende de: !dependencies

en: Required by: !required
pt: Requerido por: !required

en: Some required modules must be enabled
pt: Alguns módulos requeridos precisam ser ativados

en: Would you like to continue with enabling the above?
pt: Você gostaria de continuar e ativar os módulos acima?

en: You must enable the %dependencies module to install %module. | You must enable the %dependencies modules to install %module.
pt[0]: Você deve habilitar a  %dependencies do módulo para instalar o %module.
pt[1]: Você deve habilitar as  %dependencies dos módulo para instalar o %module.

en: administer site configuration
pt: administrar as configurações do site

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
pt: A importação da tradução falhou. O arquivo %filename não pode ser lido.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
pt: O arquivo de tradução %filename contém um erro na linha %line: "msgstr" era esperado mas não foi encontrado.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
pt: O arquivo de tradução %filename contém um erro na linha %line: "msgid_plural" era esperado mas não foi encontrado.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
pt: O arquivo de tradução %filename contém um erro de sintaxe na linha %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
pt: O arquivo de tradução %filename contém um erro na linha %line: foi encontrado um "msgsid" inesperado.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
pt: O arquivo de tradução %filename contém um erro na linha %line: foi encontrado um "msgstr[]" inesperado.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
pt: O arquivo de tradução %filename contém um erro na linha %line: foi encontrado um "msgstr" inesperado.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
pt: O arquivo de tradução %filename contém um erro na linha %line: foi encontrado uma expressão inesperada.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
pt: O arquivo de tradução %filename terminou inesperadamente na linha %line.

en: Save translations
pt: Salvar traduções

en: Export template
pt: Exportar template

en: anonymous user
pt: usuário anônimo

en: Password and further instructions have been e-mailed to the new user %user.
pt: Senha e instruções detalhadas foram enviadas para o novo usuário %user.

en: Save permissions
pt: Salvar permissões

en: The name %name has been denied access.
pt: O acesso foi negado para o nome %name.

en: directory ping
pt: Ping de uma pasta

en: Original text
pt: Texto original

en: Delete content type
pt: Apagar tipo de conteúdo

en: edit permissions
pt: editar permissões

en: notice
pt: nota

en: by !name
pt: por !name

en: User account
pt: Conta de usuário

en: File download
pt: Download de arquivos

en: Acronym
pt: Sigla

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
pt: Falha ao tentar enviar a imagem; a pasta %directory não existe ou não é gravável.

en: Post new comment
pt: Comentar

en: The field has been updated.
pt: O campo foi atualizado.

en: The machine-readable name can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
pt: O identificador não pode conter nada além de letras minúsculas, números e underscores.

en: The blog API module enables a post to be posted to a site via external GUI applications. Many users prefer to use external tools to improve their ability to read and post responses in a customized way. The blog api provides users the freedom to use the blogging tools they want but still have the blogging server of choice.
pt: O módulo API de blog permite que os usuários enviem conteúdo usando programas externos. Muitos usuários preferem usar ferramentas externas para poderem ler e escrever no site com uma interface personalizada. A API de blog dá aos usuários a liberdade de usar suas próprias ferramentas de blogging com o servidor de blogs de sua escolha.

en: When this module is enabled and configured you can use programs like <a href="@external-http-ecto-kung-foo-tv">Ecto</a> to create and publish posts from your desktop. Blog API module supports several XML-RPC based blogging APIs such as the <a href="@-">Blogger API</a>, <a href="@external-http-www-xmlrpc-com-metaWeblogApi">MetaWeblog API</a>, and most of the <a href="@external-http-www-movabletype-org-docs-mtmanual_programmatic-html">Movable Type API</a>. Any desktop blogging tools or other services (e.g. <a href="@external-http-www-flickr-com">Flickr's</a> "post to blog") that support these APIs should work with this site.
pt: Quando este módulo está ativo e configurado, você pode usar programas como o <a href="@external-http-ecto-kung-foo-tv">Ecto</a> para criar e publicar conteúdo a partir do seu desktop. O módulo de API de Blog suporta várias APIs de blog baseados em XML-RPC como a <a href="@-">API do Blogger</a>, <a href="@external-http-www-xmlrpc-com-metaWeblogApi">API MetaWeblog</a>, e a maior parte da <a href="@external-http-www-movabletype-org-docs-mtmanual_programmatic-html">API Movable Type</a>. Qualquer ferramenta desktop de blogging ou outros serviços (como por exemplo o botão "publicar no blog", do <a href="@external-http-www-flickr-com">Flickr</a>) que suportam essas APIs devem funcionar com este site.

en: This module also allows site administrators to configure which content types can be posted via the external applications. So, for instance, users can post forum topics as well as blog posts. Where supported, the external applications will display each content type as a separate "blog".
pt: Este módulo também permite que um administrador configure quais tipos de conteúdos que os usuários podem publicar com aplicativos externos. Por exemplo, o administrador pode permitir que os usuários publiquem tópicos de fórum e textos de blog. Quando for suportado, o programa externo irá exibir cada tipo de objeto como um "blog" separado.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@blogapi">BlogApi page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@blogapi">manual de configurações da API de blog</a>.

en: Returns a list of weblogs to which an author has posting privileges.
pt: Exibe uma lista de blogs em que um autor tem autorização para contribuir.

en: Returns information about an author in the system.
pt: Mostra informações sobre um autor no sistema.

en: Creates a new post, and optionally publishes it.
pt: Cria um novo post e, opcionalmente, o publica.

en: Updates the information about an existing post.
pt: Atualiza as informações sobre um post.

en: Returns information about a specific post.
pt: Exibe as informações sobre um post específico.

en: Deletes a post.
pt: Apaga um post.

en: Returns a list of the most recent posts in the system.
pt: Exibe uma lista dos posts mais recentes no sistema.

en: Updates information about an existing post.
pt: Atualiza as informações sobre um post.

en: Uploads a file to your webserver.
pt: Envia um arquivo para o servidor web.

en: Returns a list of all categories to which the post is assigned.
pt: Exibe uma lista de todas as categorias relacionadas a esse post.

en: Returns a bandwidth-friendly list of the most recent posts in the system.
pt: Exibe uma lista sucinta dos posts mais recentes no site.

en: Returns a list of all categories defined in the weblog.
pt: Exibe uma lista de todas as categorias definidas no blog.

en: Sets the categories for a post.
pt: Seleciona as categorias de um post.

en: Retrieve information about the XML-RPC methods supported by the server.
pt: Obtém informações sobre os métodos XML-RPC suportados pelo servidor.

en: Retrieve information about the text formatting plugins supported by the server.
pt: Obtém informações sobre as opções de formatação suportadas pelo servidor.

en: Publish (rebuild) all of the static files related to an entry from your weblog. Equivalent to saving an entry in the system (but without the ping).
pt: Publica (refaz) todos os arquivos estáticos relacionados a uma entrada de seu blog. É equivalente a salvar um post no sistema (porém sem o ping).

en: You do not have permission to create the type of post you wanted to create.
pt: Você não tem permissão para criar este tipo de post.

en: Error storing post.
pt: Erro ao salvar o post.

en: You do not have permission to update this post.
pt: Você não tem permissão para atualizar este post.

en: It is not possible to upload the file, because it exceeded the maximum filesize of @maxsize.
pt: Não é possível enviar o arquivo, porque excede o limite de @maxsize.

en: The file can not be attached to this post, because the disk quota of @quota has been reached.
pt: O arquivo não pode ser anexado a este post. A cota disco de @quota foi alcançada.

en: It is not possible to upload the file, because it is only possible to upload files with the following extensions: @extensions
pt: Não foi possível enviar o arquivo. Você pode enviar arquivos apenas nos seguintes formatos: @extensions

en: No file sent.
pt: Nenhum arquivo foi enviado.

en: Error storing file.
pt: Erro ao salvar arquivo.

en: Invalid post.
pt: Post inválido.

en: You either tried to edit somebody else's blog or you don't have permission to edit your own blog.
pt: Você tentou editar um blog de outro usuário ou então você não tem permissão para editar o seu próprio blog.

en: Blog types
pt: Tipos de blog

en: Select the content types for which you wish to enable posting via blogapi. Each type will appear as a different "blog" in the client application (if supported).
pt: Selecione os tipos de conteúdo que você deseja publicar usando a API de Blog. Cada tipo irá aparecer como um "blog" diferente no aplicativo cliente (se suportado).

en: The default maximum file size a user can upload.
pt: O tamanho máximo de arquivo que um usuário pode enviar.

en: The default maximum size of all files a user can have on the site.
pt: Espaço máximo, padrão, que cada usuário tem para guardar arquivos neste site.

en: administer content with blog api
pt: administrar conteúdo com a api de blog

en: List, edit, or add user roles.
pt: Listar, criar ou editar papéis de usuário.

en: edit role
pt: editar papel

en: All recent posts
pt: Todos os posts recentes

en: My recent posts
pt: Meus posts recentes

en: Track posts
pt: Rastrear posts

en: Enables tracking of recent posts for users.
pt: Permite acompanhar as mensagens recentes de cada usuário.

en: Minimum number of words
pt: Número mínimo de palavras

en: Password field is required.
pt: Você tem que digitar uma senha.

en: Confirm password
pt: Confirme a senha

en: Default display order
pt: Ordem padrão

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
pt: A ordem padrão que novos usuários e visitantes do site vão ver os comentários. Os usuários podem mudar essas configurações usando o painel de controle de comentários. Para usuários registrados, essa alteração é guardada como uma preferência de usuário.

en: Administration theme
pt: Tema da área de administração

en: Check username
pt: Verificar nome de usuário

en: Enable personal contact form by default
pt: Ativar por padrão o formulário pessoal de contato

en: Default status of the personal contact form for new users.
pt: O estado padrão do formulário pessoal de contato dos novos usuários.

en: Information to show on the <a href="@form">contact page</a>. Can be anything from submission guidelines to your postal address or telephone number.
pt: Informações para exibir na <a href="@form">página de contato</a>. Pode ser qualquer tipo de texto: tanto regras para entrar em contato quanto endereço postal e número de telefone.

en: Run cron
pt: Rodar cron

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
pt: Aviso de segurança: Não foi possível escrever o arquivo .htaccess. Por favor, crie um arquivo .htaccess na pasta %directory com o seguinte código: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
pt: O arquivo %file não pôde ser salvo porque o envio não chegou a ser completado.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
pt: O arquivo %file não pôde ser salvo. Ocorreu um erro desconhecido.

en: Add to book outline
pt: Adicionar à uma estrutura de livro

en: Discard log entries older than
pt: Descartar entradas do registro mais antigos que

en: The time log entries should be kept. Older entries will be automatically discarded. Requires crontab.
pt: O tempo durante o qual os registros de erro devem ser mantidos. Registros antigos serão automaticamente descartados. Requisito: crontab.

en: Database port
pt: Porta do banco de dados

en: Re-index site
pt: Reindexar o site

en: Items to index per cron run
pt: Itens indexados cada vez que o agendador de tarefas rodar

en: Are you sure you want to re-index the site?
pt: Você tem certeza que deseja reindexar o site?

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
pt: Essas opções só são relevantes para alguns sites. Se você não souber o que por aqui, deixe as configurações padrão ou consulte a sua hospedagem.

en: If your database is located on a different server, change this.
pt: Se o seu banco de dados está localizado em um servidor diferente, altere este campo.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
pt: Se o seu servidor de banco de dados está escutando em uma porta que não é padrão, digite o número dela.

en: Database port must be a number.
pt: A porta do banco de dados tem que ser um número.

en: view uploaded files
pt: ver arquivos enviados

en: Enable or disable the display of certain page elements.
pt: Ativa ou desativa a exibição de certos elementos na página.

en: create url aliases
pt: criar URLs alternativas

en: administer url aliases
pt: administrar URLs alternativas

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
pt: Uma escolha inválida foi detectada. Por favor entre em contato com o administrador do site.

en: Illegal choice %choice in !name element.
pt: Escolha ilegal %choice no elemento !name.

en: Status report
pt: Relatório de status

en: Not writable
pt: Somente leitura

en: Identification
pt: Identificação

en: host
pt: servidor

en: Set whether files attached to nodes are listed or not in the node view by default.
pt: Define se o padrão será listar ou não os arquivos anexados na exibição do node.

en: Notify user of new account
pt: Notificar o usuário sobre a sua nova conta

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory could not be found, or because its permissions do not allow the file to be written.
pt: O arquivo %file não pôde ser enviado, pois a pasta de destino %directory não foi encontrada ou porque ela não tem permissão de escrita.

en: Path to custom icon
pt: Caminho para o ícone

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
pt: A lista abaixo mostra os comentários que estão com a aprovação pendente. Clique no título para ver o comentário, no nome do autor para ver a informações do usuário, em "editar" para alterar o comentário e em "apagar" para eliminar o comentário.

en: Comments can be attached to any node, and their settings are below. The display comes in two types: a 'flat list' where everything is flush to the left side, and comments come in chronological order, and a 'threaded list' where replies to other comments are placed immediately below and slightly indented, forming an outline. They also come in two styles: 'expanded', where you see both the title and the contents, and 'collapsed' where you only see the title. Preview comment forces a user to look at their comment by clicking on a 'Preview' button before they can actually add the comment.
pt: Um comentário pode ser anexado a qualquer tipo de conteúdo, de acordo com as configurações abaixo. Há dois modos de exibição: "lista corrida", na qual todos os comentários são exibidos em ordem cronológica e alinhados à esquerda, e a "lista encadeada", na qual as respostas a um comentários são exibidas logo abaixo do comentário, com um recuo à esquerda. Você também pode escolher entre uma visão "expandida", na qual são exibidos tanto o título como o corpo dos comentários, e uma visão "recolhida", na qual só o título é exibido. "Visualizar comentário", faz com que o usuário seja obrigado a revisar o seu comentário, clicando no botão "Visualizar", antes que o comentário seja efetivamente enviado.

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
pt: Listar e editar os comentários e a fila de moderação dos comentários.

en: Delete comment
pt: Apagar comentário

en: Reply to comment
pt: Responder a este comentário

en: Viewing options
pt: Opções de exibição

en: Default display mode
pt: Modo de exibição padrão

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
pt: O modo padrão de exibição dos comentários. A visão expandida exibe o corpo dos comentários. O modo de lista encadeada agrupa as respostas a um mesmo comentário.

en: Default comments per page
pt: Quantidade padrão de comentários por página

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
pt: Quantidade padrão de comentários por página. Se houver um número maior de comentários, eles serão distribuídos em várias páginas.

en: Comment controls
pt: Controle de comentários

en: Display above the comments
pt: Exibir antes dos comentários

en: Display below the comments
pt: Exibir depois dos comentários

en: Display above and below the comments
pt: Exibir antes e depois dos comentários

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
pt: A posição do painel de controle de comentários. Os controles permitem que o usuário altere o modo de exibição e a ordem dos comentários.

en: Comment subject field
pt: Campo de título do comentário

en: Can users provide a unique subject for their comments?
pt: Os usuários podem escolher um título para o seus comentários?

en: You are not authorized to post comments.
pt: Você não tem permissão para comentar.

en: The comment you are replying to does not exist.
pt: O comentário ao qual você está respondendo não existe.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
pt: A discussão está fechada. Você não pode enviar novos comentários.

en: You are not authorized to view comments.
pt: Você não tem permissão para ler os comentários.

en: Comment: updated %subject.
pt: Comentário %subject atualizado.

en: Comment: duplicate %subject.
pt: Comentário %subject duplicado.

en: Comment: added %subject.
pt: Comentário %subject enviado.

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed node %subject.
pt: Comentário: comentário não-autorizado ou comentário submetido a uma página %subject já fechada.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
pt: Você tem certeza que quer apagar o comentário %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
pt: Qualquer resposta a este comentário será perdida. Esta ação não pode ser desfeita.

en: Publish the selected comments
pt: Publicar os comentários selecionados

en: Unpublish the selected comments
pt: Cancelar a publicação dos comentários selecionados

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
pt: Não há comentários a serem apagados ou o comentário que você selecionou foi apagado por outro administrador.

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
pt: Você tem certeza que deseja apagar este comentário e todas as respostas a ele?

en: You have to specify a valid author.
pt: Você deve escolher um autor válido.

en: The name you used belongs to a registered user.
pt: O nome que você usou pertence a um outro usuário já registrado neste site.

en: You have to leave your name.
pt: Você precisa preencher o seu nome.

en: The e-mail address you specified is not valid.
pt: O e-mail que você digitou não é válido.

en: You have to leave an e-mail address.
pt: Você precisa digitar o seu endereço de email.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
pt: O endereço da sua página não é válido. Lembre-se que a URL deve estar completa, como em <code>http://exemplo.com.br/pasta</code>.

en: (No subject)
pt: (Sem título)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
pt: Escolha o modo de exibição que você preferir e clique em "Salvar configurações".

en: Comment viewing options
pt: Opções de exibição de comentários

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
pt: <a href="@login">Logue-se</a> ou <a href="@register">se registre</a> para poder enviar comentários

en: Comment: deleted %subject.
pt: O comentário %subject foi apagado.

en: Access type
pt: Tipo de acesso

en: Add feed
pt: Novo feed

en: The refresh interval indicating how often you want to update this feed. Requires crontab.
pt: O intervalo entre atualizações indica a freqüência com que deseja atualizar este feed. Requer agendador de tarefas.

en: File system
pt: Sistema de arquivos

en: @name's blog
pt: Blog de @name

en: You need to provide a valid e-mail address to contact other users. Please update your <a href="@url">user information</a> and try again.
pt: Você precisa informar um email válido para poder mandar mensagens para outros usuários. Por favor, atualize sua <a href="@url">conta</a> e tente novamente.

en: You cannot contact more than %number users per hour. Please try again later.
pt: Você não pode mandar mensagens para mais de %number usuários em menos de uma hora. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Enter your @s username.
pt: Digite seu nome de usuário @s.

en: Your virtual face or picture. Maximum dimensions are %dimensions and the maximum size is %size kB.
pt: Sua imagem ou foto. As dimensões máximas são %dimensions e o tamanho máximo é de %size kB.

en: All languages
pt: Todos os idiomas

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. If unsure, specify nothing.
pt: Essa página é exibida se a página que o usuário solicitou não existe. Se não tiver certeza do que por, deixe em branco.

en: %message in %file on line %line.
pt: %message em %file na linha %line.

en: Picture image path
pt: Caminho das fotos

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
pt: Um ou mais problemas foram detectados na sua instalação do Drupal. Verifique o <a href="@status">relatório de status</a> para maiores informações.

en: No help is available for module %module.
pt: Não há ajuda disponível para o módulo %module.

en: @module administration pages
pt: Páginas de administração do módulo @module

en: By module
pt: Por módulo

en: Manage your site's content.
pt: Administrar o conteúdo do seu site.

en: Control how your site looks and feels.
pt: Controlar a aparência e funcionamento do seu site.

en: Adjust basic site configuration options.
pt: Configurar as opções básicas do site.

en: Manage your site's users, groups and access to site features.
pt: Gerenciar os usuários de seu site, grupos e o acesso aos recursos do site.

en: The locale module allows you to present your Drupal site in a language other than the default English. You can use it to set up a multi-lingual web site or replace given <em>built-in</em> text with text which has been customized for your site. Whenever the locale module encounters text which needs to be displayed, it tries to translate it into the currently selected language. If a translation is not available, then the string is remembered, so you can look up untranslated strings easily.
pt: O módulo Idioma possibilita que o seu site Drupal seja apresentado em um outro idioma que não o inglês. Você pode usar esse módulo para criar um site multilíngüe ou então para substituir as mensagens do sistema com textos personalizados. Sempre que o Drupal for exibir um certo texto, o módulo Idioma vai procurar traduzir para o idioma escolhido. Se uma tradução não estiver disponível, a expressão é armazenada e você poderá procurar facilmente por ela mais tarde.

en: The locale module provides two options for providing translations. The first is the integrated web interface, via which you can search for untranslated strings, and specify their translations. An easier and less time-consuming method is to import existing translations for your language. These translations are available as <em>GNU gettext Portable Object files</em> (<em>.po</em> files for short). Translations for many languages are available for download from the translation page.
pt: Com o módulo Idioma, você tem dois jeitos para traduzir o seu site. O primeiro é usando uma página onde você pode procurar por expressões ainda não traduzidas, e digitar sua tradução. Um modo mais fácil, porém, e que gasta menos tempo, é importar uma tradução existente para o seu idioma. Essas traduções estão disponíveis como <em>arquivos do tipo GNU gettext Portable Object</em> (arquivos <em>.po</em>). Traduções para muitos idiomas estão disponíveis para download na página de tradução.

en: If an existing translation does not meet your needs, the <em>.po</em> files are easily edited with special editing tools. The locale module's import feature allows you to add strings from such files into your site's database. The export functionality enables you to share your translations with others, generating Portable Object files from your site strings.
pt: Se uma tradução já feita não estiver boa o bastante para você, os arquivos <em>.po</em> poder ser facilmente editados com certos programas. A ferramenta de importação de tradução do módulo Idioma permite que você adicione expressões destes arquivos no banco de dados do site. A ferramenta de exportação, por outro lado, permite que você compartilhe suas traduções com outras pessoas, criando arquivos <em>.po</em> a partir das expressões do seu site.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@locale">Locale page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@locale">manual de configurações da localização</a>.

en: <p>Drupal provides support for the translation of its interface text into different languages. This page provides an overview of the installed languages. You can add a language on the <a href="@add-language">add language page</a>, or directly by <a href="@import">importing a translation</a>. If multiple languages are enabled, registered users will be able to set their preferred language. The site default will be used for anonymous visitors and for users without their own settings.</p><p>Drupal interface translations may be added or extended by several courses: by <a href="@import">importing</a> an existing translation, by <a href="@search">translating everything</a> from scratch, or by a combination of these approaches.</p>
pt: <p>O Drupal permite que a tradução da interface do seu site seja traduzida para várias línguas. Esta página exibe os idiomas instalados. Você pode adicionar um novo idioma em <a href="@add-language">Nova língua</a>, ou então <a href="@import">importando uma tradução</a>. Se mais de um idioma estiverem ativo, os usuários registrados vão poder definir a língua de sua preferência. O idioma padrão do site vai usado por usuários anônimos e por usuários sem uma configuração específica.</p><p>A tradução da interface do Drupal pode ser adicionada ou extendida de vários modos. Você pode: <a href="@import">importar</a> uma tradução existente, <a href="@search">traduzir tudo</a> a partir do zero, ou então combinar essas duas abordagens.</p>

en: You need to add all languages in which you would like to display the site interface. If you can't find the desired language in the quick-add dropdown, then you will need to provide the proper language code yourself. The language code may be used to negotiate with browsers and to present flags, etc., so it is important to pick a code that is standardised for the desired language. You can also add a language by <a href="@import">importing a translation</a>.
pt: Para exibir a exibir a interface do site na língua que desejar, você vai precisar primeiro adicionar a língua aqui. Se você não achar o idioma desejado na caixa de seleção abaixo, você deve preencher o código do idioma. Como o código do idioma pode ser usado para comunicar com os navegadores e para exibir bandeiras, é importante usar um código padrão. Você também pode adicionar um idioma <a href="@import">importando uma tradução</a>.

en: This page allows you to import a translation provided in the gettext Portable Object (.po) format. The easiest way to get your site translated is to obtain an existing Drupal translation and to import it. You can find existing translations on the <a href="@url">Drupal translation page</a>. Note that importing a translation file might take a while.
pt: Nesta você pode importar uma tradução pronta, a partir de um arquivo no formato gettext Portable Object (.po). O jeito mais fácil de ter o seu site traduzido é obter uma tradução pronta e a importar. Você pode encontrar algumas traduções na <a href="@url">página de tradução do Drupal</a>. Note que a importação do arquivo pode demorar um pouco.

en: This page allows you to export Drupal strings. The first option is to export a translation so it can be shared. The second option generates a translation template, which contains all Drupal strings, but without their translations. You can use this template to start a new translation using various software packages designed for this task.
pt: Nesta página você pode exportar as expressões do seu site Drupal. A primeira opção é exportar a tradução para que ela possa ser compartilhada com outras pessoas. A segunda opção gera um modelo de tradução, que contém todas as expressões do seu site, mas sem as suas traduções. Você pode usar esse modelo para começar uma nova tradução usando um dos vários programas feitos para essa tarefa.

en: It is often convenient to get the strings from your setup on the <a href="@export">export page</a>, and use a desktop Gettext translation editor to edit the translations. On this page you can search in the translated and untranslated strings, and the default English texts provided by Drupal.
pt: Geralmente é conveniente <a href="@export">exportar</a> as expressões da sua instalação para um arquivo gettext e usar um editor desktop para editar as traduções. Nesta página você pode pesquisar entre as frases traduzidas, não traduzidas e os textos em inglês, padrão do Drupal.

en: Localization
pt: Idiomas

en: Configure site localization and user interface translation.
pt: Selecionar o idioma do site e configurar a tradução da interface de usuário.

en: Manage strings
pt: Administrar expressões

en: Add language
pt: Adicionar idioma

en: Edit string
pt: Editar string

en: Delete string
pt: Apagar expressão

en: Interface language settings
pt: Opções de idiomas da interface

en: Selecting a different locale will change the interface language of the site.
pt: Selecionar uma tradução diferente vai mudar a língua da interface do site.

en: The English locale cannot be deleted.
pt: A língua "inglês" não pode ser apagada.

en: Are you sure you want to delete the language %name?
pt: Você tem certeza que quer apagar o idioma %name?

en: Deleting a language will remove all data associated with it. This action cannot be undone.
pt: Apagar a língua vai apagar junto todas as informações relacionadas a ela. Essa ação não pode ser desfeita.

en: The language %locale has been removed.
pt: O idioma %locale foi apagado.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a expressão "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
pt: Ao apagar o texto também removerá todas as traduções desse texto em todos os idiomas. Essa ação não pode ser desfeita.

en: locale
pt: idioma

en: administer locales
pt: gerenciar idiomas

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
pt: O toolkit de manipulação de imagens escolhido, %toolkit, não pode processar corretamente a função %function.

en: @username's blog
pt: Blog de @username

en: Currently using !item !version
pt: Usando !item !version

en: You have tried to use a one-time login for an account which has been blocked.
pt: Você tentou usar um lembrete de senha com uma conta bloqueada.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
pt: Usuário %name efetuou login em %timestamp após recuperação de senha.

en: Failed to modify %settings, please verify the file permissions.
pt: Erro ao modificar %settings. Por favor cheque as permissões do aquivo.

en: Failed to open %settings, please verify the file permissions.
pt: Erro ao abrir %settings. Por favor cheque as permissões do aquivo.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to login. Please change your password.
pt: Você usou um lembrete de senha. Não é mais necessário usar esse link para entrar no site. Por favor, mude sua senha agora.

en: !username has applied for an account.
    
    !edit_uri
pt: !username requisitou uma conta.
    
    !edit_uri

en: Username or e-mail address
pt: Nome de usuário ou e-mail

en: You do not have permission to publish this type of post. Please save it as a draft instead.
pt: Você não tem permissão de publicar esse tipo de post. Em vez disso salve-o como rascunho.

en: You do not have permission to save this post as a draft. Please publish it instead.
pt: Você não tem permissão de salvar este post como rascunho. Por favor, publique-o.

en: Invalid categories submitted.
pt: Uma categoria inválida foi enviada.

en: A category from the @vocabulary_name vocabulary is required.
pt: Você precisa escolher uma categoria do vocabulário @vocabulary_name.

en: You may only choose one category from the @vocabulary_name vocabulary.
pt: Você pode escolher apenas uma categoria do vocabulário @vocabulary_name.

en: Error saving categories. This feature is not available.
pt: Erro ao salvar categorias. Esse recurso não está disponível.

en: @type: added %title using blog API.
pt: @type: %title adicionado com a API de blog.

en: Blog API
pt: API de Blog

en: Allows users to post content using applications that support XML-RPC blog APIs.
pt: Permite que os usuários publiquem conteúdo usando ferramentas ou aplicações que suportem as APIs de blogging XML-RPC.

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
pt: <em>e</em> quando<strong>%property</strong> é <strong>%value</strong>

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
pt: <strong>%property</strong> é <strong>%value</strong>

en: User autocomplete
pt: Auto-completar de nome de usuário

en: 0 sec
pt: 0 seg

en: form
pt: formulário

en: Basic options
pt: Opções básicas

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
pt: Para mudar a senha do usuário, digite a nova senha nos dois campos.

en: You have already used this one-time login link. It is not necessary to use this link to login anymore. You are already logged in.
pt: Você já usou esse lembrete de senha. Não é mais necessário usar esse link para entrar no site: você já está identificado.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
pt: Você tentou usar um lembrete de senha que já expirou. Por favor, solicite outro no formulário abaixo.

en: This login can be used only once.
pt: Este login pode ser usado apenas uma vez.

en: You have tried to use a one-time login link which has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
pt: Você tentou usar um lembrete de senha que já foi usado ou que já expirou. Por favor, peça de novo, usando o formulário abaixo.

en: The translation import of %filename failed.
pt: A importação da tradução %filename falhou.

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: Inserted
pt: Inserido

en: Provide a password for the new account in both fields.
pt: Digite uma senha para a nova conta nos dois campos.

en: For more information, please refer to the <a href="@help">help section</a>, or the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a>, or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
pt: Para maiores informações, por favor consulte a <a href="@help">seção de ajuda</a>, ou os <a href="@handbook">manuais online do Drupal</a>. Você também pode enviar mensagens ao <a href="@forum">fórum do Drupal</a> ou então ver o vasto leque de <a href="@support">opções de suporte</a> disponíveis.

en: Account details for !username at !site
pt: Detalhes da conta de !username em !site

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
pt: !username,
    
    Obrigado por se registrar no site !site. Você pode fazer o login em !login_url com o nome de usuário e senha seguintes:
    
    nome de usuário: !username
    senha: !password
    
    Você também pode fazer o login clicando no link abaixo ou copiando e colando-o em seu navegador:
    
    !login_url
    
    Esse link para login pode ser usado apenas uma vez.
    
    Depois de se conectar, você será redirecionado para !edit_uri para poder editar a sua senha.
    
    
    --  A equipe !site

en: User e-mail settings
pt: Configurações dos emails dos usuários

en: Subject of welcome e-mail
pt: Assunto do email de boas vindas

en: Customize the subject of your welcome e-mail, which is sent to new members upon registering.
pt: Personalizar o assunto do email de boas vindas enviado para os usuários recém-registrados.

en: Body of welcome e-mail
pt: Corpo do email de boas vindas

en: Customize the body of the welcome e-mail, which is sent to new members upon registering.
pt: Personalizar o corpo do email de boas vindas enviado para os usuários recém-registrados.

en: Poll
pt: Enquete

en: Preview post
pt: Visualizar post

en: Must users preview posts before submitting?
pt: Os usuários devem visualizar o post antes de enviar?

en: More information about formatting options
pt: Mais informações sobre as opções de formatação

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
pt: O agendador de tarefas está rodando há mais de uma hora. É possível que ele tenha travado.

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
pt: Tentando executar novamente o cron enquanto ele ainda está sendo executado.

en: Cron run completed.
pt: As tarefas cron foram executadas.

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
pt: Se quiser, escreva uma pequena explicação sobre as mudanças ou atualizações sendo efetuadas, para que outros autores possam entender seus objetivos.

en: The minimum number of words for the body field to be considered valid for this content type. This can be useful to rule out submissions that do not meet the site's standards, such as short test posts.
pt: O número mínimo de palavras que o texto enviado precisa ter para ser considerado válido para ser publicado. Essa configuração pode ser útil para impedir que os usuários enviem textos fora dos padrões do seu site, como por exemplo, posts de testes muito curtos.

en: Optionally specify an alternative URL by which this node can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
pt: Se quiser, digite uma URL alternativa para acessar esta página. Por exemplo, você pode digitar "quem-somos" para uma página de Quem Somos. Use um caminho relativo e não inclua uma barra no final da linha, senão a URL não vai funcionar.

en: Already added languages
pt: Idiomas já adicionados

en: Recent blog posts
pt: Posts recentes no blog

en: Who's new
pt: Novos membros

en: Are you sure you want to delete these users?
pt: Você tem certeza de que deseja apagar estes usuários?

en: The users have been deleted.
pt: Os usuários foram removidos.

en: Language name
pt: Nome do idioma

en: allow
pt: permitir

en: Edit category
pt: Editar categoria

en: The content type %name has been updated.
pt: O tipo de conteúdo %name foi atualizado.

en: The content type %name has been added.
pt: O tipo de conteúdo %name foi criado.

en: Catalan
pt: Catalão

en: Cron ran successfully
pt: O agendador de tarefas rodou com sucesso

en: Contact form
pt: Formulário de contato

en: Rule type
pt: Tipo de regra

en: Mask
pt: Máscara

en: Are you sure you want to delete the @type rule for %rule?
pt: Você tem certeza de que deseja remover a regra @type para %rule?

en: The access rule has been deleted.
pt: A regra de acesso foi apagada.

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an email address.
pt: Desculpe, %name não é um nome de usuário ou um email cadastrado.

en: Database configuration
pt: Configuração do banco de dados

en: Your web server does not appear to support any common database types. Check with your hosting provider to see if they offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
pt: Seu servidor web aparentemente não suporta nenhum dos tipos mais comuns de bancos de dados. Consulte o seu provedor para ver se eles oferecem algum dos bancos de dados <a href="@drupal-databases">suportados pelo Drupal</a>.

en: To set up your @drupal database, enter the following information.
pt: Para configurar seu banco de dados @drupal, informe os dados a seguir.

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
pt: O tipo do banco de dados que vai armazenar os seus dados de @drupal.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
pt: O nome do banco de dados que vai armazenar os dados de seu @drupal. É preciso criá-lo antes de instalar o @drupal.

en: The name of the %db_type database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
pt: O nome do banco de dados %db_type que vai armazenar os dados de seu @drupal. É preciso criá-lo antes de instalar o @drupal.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %db_type server, however your PHP installation currently does not support this database type.
pt: No seu arquivo de configurações %settings_file, você configurou o @drupal para usar um servidor %db_type. Sua instalação atual do PHP, porém, não suporta esse tipo de banco de dados.

en: Select an installation profile
pt: Selecione um perfil de instalação

en: (built-in)
pt: (nativo)

en: No profiles available
pt: Não há perfis disponíveis

en: We were unable to find any installer profiles. Installer profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
pt: Não conseguimos encontrar nenhum perfil de instalação. Perfis de instalação dizem que módulos habilitar e qual esquema de banco de dados instalar. Um perfil é necessário para continuar com o processo de instalação.

en: Drupal already installed
pt: O Drupal já está instalado

en: @drupal installation complete
pt: Instalação do @drupal completa

en: Congratulations, @drupal has been successfully installed.
pt: Parabéns, o @drupal foi instalado com sucesso.

en: Please review the messages above before continuing on to <a href="@url">your new site</a>.
pt: Por favor verifique as mensagens acima antes de continuar para o <a href="@url">seu novo site</a>.

en: You may now visit <a href="@url">your new site</a>.
pt: Você já pode visitar <a href="@url">o seu novo site</a>.

en: Site off-line
pt: Site fora do ar

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
pt: O agendador de tarefas excedeu o tempo limite e foi abortado.

en: MySQL database
pt: Banco de dados MySQL

en: Your MySQL Server is too old. Drupal requires at least MySQL %version.
pt: O seu servidor MySQL está desatualizado. Para instalar o Drupal, você tem que ter a versão %version ou superior.

en: PostgreSQL database
pt: Banco de dados PostgreSQL

en: Your PostgreSQL Server is too old. Drupal requires at least PostgreSQL %version.
pt: O seu servidor PostgreSQL está desatualizado. Para instalar o Drupal, você tem que ter a versão %version ou superior.

en: Your PostgreSQL database is set up with the wrong character encoding (%encoding). It is possible it will not work as expected. It is advised to recreate it with UTF-8/Unicode encoding. More information can be found in the <a href="@url">PostgreSQL documentation</a>.
pt: Seu banco de dados PostgreSQL está configurado com um conjunto de caracteres incorreto (%encoding). É possível que o Drupal não funcione corretamente. Recomenda-se que você recrie o banco com a codificação UTF-8/Unicode. Para maiores informações, consulte a <a href="@url">documentação do PostgreSQL</a>.

en: The directory %directory has been created.
pt: A pasta %directory foi criada.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
pt: Foi adicionado permissão de escrita à pasta %directory.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
pt: !name não pode ter mais que %max caracteres. Você digitou %length caracteres.

en: Illegal choice %choice in %name element.
pt: Escolha ilegal %choice no elemento %name.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
pt: Defina a qualidade de imagens JPEG variando de 0 a 100. Números maiores quer dizer arquivos com mais qualidade, mas maiores.

en: The %module module is required but was not found. Please move it into the <em>modules</em> subdirectory.
pt: O módulo %module é requerido, mas não foi encontrado. Por favor, transfira-o para o subdiretório <em>modules</em>.

en: PHP MySQL support not enabled.
pt: O suporte do PHP ao MySQL não está ativo.

en: PHP MySQLi support not enabled.
pt: O suporte do PHP ao MySQLi não está ativo.

en: PHP PostgreSQL support not enabled.
pt: O suporte do PHP ao PostgreSQL não está ativo.

en: Custom language
pt: Idioma personalizado

en: Add custom language
pt: Novo idioma personalizado

en: Language name in English
pt: Nome do idioma em inglês

en: The language %language (%code) already exists.
pt: O idioma %language (%code) já existe.

en: Invalid language code.
pt: Código de idioma inválido.

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
pt: Deixe em branco para mostrar todas as strings. A pesquisa diferencia letras maíuculas e minúsculas.

en: English (provided by Drupal)
pt: Inglês (padrão do Drupal)

en: Search in
pt: Procurar em

en: Only translated strings
pt: Apenas textos traduzidos

en: Only untranslated strings
pt: Apenas textos não traduzidos

en: Languages not yet added
pt: Idiomas não foram adicionados até agora

en: Import translation
pt: Importar tradução

en: Import into
pt: Importar para

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added
pt: As expressões do arquivo substituem expressões já traduzidas. Novas expressões são adicionadas

en: Existing strings are kept, only new strings are added
pt: As expressões já traduzidas são mantidas. Apenas adiciona as expressões novas

en: Export translation
pt: Exportar tradução

en: String not found.
pt: A expressão não foi encontrada.

en: The string has been saved.
pt: A expressão foi salva.

en: The string has been removed.
pt: A expressão foi apagada.

en: The language selected for import is not supported.
pt: O idioma selecionado para receber a importação não é suportado.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
pt: O arquivo de tradução %filename parece estar com o cabeçalho defeituoso.

en: The translation file %filename contains an error: the plural formula could not be parsed.
pt: O arquivo de tradução contém um erro: a forma de plural não pôde ser lida.

en: Exported %locale translation file: %filename.
pt: A tradução %locale foi exportada para o arquivo %filename.

en: Exported translation file: %filename.
pt: Arquivo de exportação de tradução: %filename.

en: Abkhazian
pt: Abecásio

en: Avestan
pt: Avéstico

en: Afrikaans
pt: Africâner

en: Amharic
pt: Amárico

en: Assamese
pt: Assamês

en: Aymara
pt: Aimará

en: Azerbaijani
pt: Azerbaijano

en: Bashkir
pt: Baxequir

en: Belarusian
pt: Bielorrusso

en: Bihari
pt: Biari

en: Bambara
pt: Bâmbara

en: Tibetan
pt: Tibetano

en: Breton
pt: Bretão

en: Bosnian
pt: Bósnio

en: Chechen
pt: Tchetcheno

en: Corsican
pt: Corso

en: Old Slavonic
pt: Eslavo Eclesiástico

en: Welsh
pt: Escocês

en: Maldivian
pt: Divehi

en: Bhutani
pt: Butanês

en: Ewe
pt: Eué

en: Estonian
pt: Estoniano

en: Basque
pt: Basco

en: Persian
pt: Persa

en: Fulah
pt: Fula

en: Faeroese
pt: Faroense

en: Frisian
pt: Frísio

en: Irish
pt: Irlandês

en: Scots Gaelic
pt: Gaélico Escocês

en: Galician
pt: Galego

en: Gujarati
pt: Guzerate

en: Manx
pt: Manês

en: Hausa
pt: Hauçá

en: Armenian
pt: Armênio

en: Herero
pt: Hereró

en: Interlingua
pt: Interlíngua

en: Icelandic
pt: Islandês

en: Javanese
pt: Javanês

en: Georgian
pt: Georgiano

en: Kongo
pt: Kikongo

en: Kazakh
pt: Cazaque

en: Greenlandic
pt: Groenlandês

en: Cambodian
pt: Cambojano

en: Kannada
pt: Canarês

en: Kashmiri
pt: Caxemir

en: Kurdish
pt: Curdo

en: Cornish
pt: Córnico

en: Kirghiz
pt: quirguiz

en: Latin
pt: Latim

en: Luxembourgish
pt: Luxemburguês

en: Laothian
pt: Laociano

en: Latvian
pt: Letônio

en: Malagasy
pt: Malgaxe

en: Marshallese
pt: Marshalês

en: Maori
pt: maôri

en: Macedonian
pt: Macedônio

en: Malayalam
pt: Malaio

en: Mongolian
pt: Mongol

en: Moldavian
pt: Moldávio

en: Malay
pt: Malaio

en: Maltese
pt: Maltês

en: Burmese
pt: Birmanês

en: North Ndebele
pt: Ndebele do Norte

en: Nepali
pt: Nepalês

en: Norwegian Bokmål
pt: Norueguês Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
pt: Norueguês Nynorsk

en: South Ndebele
pt: Ndebele do Sul

en: Chichewa
pt: Cinyanja

en: Occitan
pt: Occitano

en: Ossetian
pt: Osseto

en: Pali
pt: Páli

en: Portuguese, Portugal
pt: Português, Portugal

en: Portuguese, Brazil
pt: Português, Brasil

en: Rhaeto-Romance
pt: Romanche

en: Sanskrit
pt: Sânscrito

en: Sardinian
pt: Sardo

en: Northern Sami
pt: Lapão Setentrional

en: Serbo-Croatian
pt: Servo-Croata

en: Slovenian
pt: Esloveno

en: Samoan
pt: Samoano

en: Shona
pt: Chona

en: Albanian
pt: Albanês

en: Serbian
pt: Sérvio

en: Siswati
pt: Swati

en: Sudanese
pt: Sudanês

en: Tajik
pt: Tajique

en: Thai
pt: Tailandês

en: Tigrinya
pt: Tigrínia

en: Turkmen
pt: Turcomeno

en: Setswana
pt: Tswana

en: Tatar
pt: Tártaro

en: Tahitian
pt: Taitiano

en: Uighur
pt: uigure

en: Ukrainian
pt: Ucraniano

en: Uzbek
pt: Uzbequi

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: Yoruba
pt: Iorubá

en: Chinese, Simplified
pt: Chinês Simplificado

en: Chinese, Traditional
pt: Chinês Tradicional

en: Operating in off-line mode.
pt: Operando em modo off-line.

en: sort icon
pt: ícone de ordenação

en: sort ascending
pt: ordem crescente

en: sort descending
pt: ordem decrescente

en: The following errors must be resolved before you can continue the installation process
pt: Os seguintes erros precisam ser solucionados antes que o processo de instalação continue

en: The following error must be resolved before you can continue the installation process
pt: O seguinte erro precisa ser solucionado antes que o processo de instalação continue

en: The following installation warnings should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
pt: Os seguintes avisos da instalação precisam ser checados com cuidado, mas na maioria dos casos, podem ser ignorados com segurança

en: The following installation warning should be carefully reviewed, but in most cases may be safely ignored
pt: O seguinte aviso da instalação precisa ser checado com cuidado, mas na maioria dos casos, pode ser ignorado com segurança

en: The PCRE library in your PHP installation is outdated. This will cause problems when handling Unicode text. If you are running PHP 4.3.3 or higher, make sure you are using the PCRE library supplied by PHP. Please refer to the <a href="@url">PHP PCRE documentation</a> for more information.
pt: A biblioteca PCRE da sua instalação do PHP está desatualizada. Isso pode causar problemas na hora de manipular um texto em Unicode. Se você estiver rodando PHP 4.3.3 ou superior, certifique-se de que você está usando a biblioteca PCRE fornecida pelo PHP. Por favor consulte a <a href="@url">documentação do PHP PCRE</a> para mais informações.

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
pt: Operações com strings Unicode estão sendo emuladas. Instale a <a href="@url">extensão mbstring do PHP</a> para um suporte de Unicode mais confiável.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
pt: A sobrecarga de função de string multibyte do PHP está ativa e precisa ser desativada. Verifique a opção <em>mbstring.func_overload</em> no php.ini.  Por favor consulte a <a href="@url">documentação do PHP sobre mbstring</a> para maiores informações.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
pt: A conversão de entrada multibyte no PHP está ativa e precisa ser desativada. Verifique a opção <em>mbstring.encoding_translation</em> no php.ini.  Por favor consulte a <a href="@url">documentação do PHP mbstring</a> para maiores informações.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
pt: A conversão de entrada multibyte no PHP está ativa e precisa ser desativada. Verifique a opção <em>mbstring.http_input</em> no php.ini.  Por favor consulte a <a href="@url">documentação do PHP mbstring</a> para maiores informações.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
pt: A conversão de saída multibyte no PHP está ativa e precisa ser desativada. Verifique a opção <em>mbstring.http_output</em> no php.ini.  Por favor consulte a <a href="@url">documentação do PHP mbstring</a> para maiores informações.

en: Standard PHP
pt: PHP padrão

en: PHP Mbstring Extension
pt: Extensão Mbstring do PHP

en: Unicode library
pt: Biblioteca Unicode

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
pt: Não foi possível converter o código XML %s para UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
pt: A codificação %s não é suportada. Por favor instale o iconv, GNU recode ou mbstring para PHP.

en: Parse error. Not well formed
pt: Erro do parser. Mal formado

en: Parse error. Request not well formed.
pt: Erro do parser. Requisição mal formada.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
pt: Erro do servidor. XML-RPC inválido. A requisição precisa ser um methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
pt: Erro no servidor. O método requisitado @methodname não está especificado.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
pt: Erro do servidor. Número inválido de parâmetros.

en: Server error. Invalid method parameters.
pt: Erro do servidor. Parâmetros do método inválidos.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
pt: Erro no servidor. A função requisitada @method não existe.

en: Invalid syntax for system.multicall.
pt: Sintaxe inválida para system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
pt: Chamadas recursivas de system.multicall estão proibidas.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
pt: Erro no servidor. A assinatura do método requisitado @methodname não está especificada.

en: Categorize news items
pt: Categorizar novos itens

en: A feed named %feed already exists. Please enter a unique title.
pt: Já existe um feed chamado %feed. Por favor, escolha outro nome.

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
pt: Você tem certeza que deseja remover todos os ítens do feed %feed?

en: Category selection type
pt: Tipo de seleção de categoria

en: checkboxes
pt: checkbox

en: multiple selector
pt: seleção em lista

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
pt: Configurar o que o seu site vai recolher de outros sites, com que freqüência ele vai procurar por novos conteúdos e como eles vão ser categorizados.

en: Update items
pt: Atualizar itens

en: Edit feed
pt: Editar feed

en: Post new blog entry.
pt: Escrever novo post.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
pt: Você não tem permissão para escrever no blog.

en: Blog entry
pt: Post do blog

en: View recent blog entries
pt: Ver posts recentes

en: Read the latest blog entries.
pt: Ler os posts mais novos.

en: Enables keeping easily and regularly updated user web pages or blogs.
pt: Permite criar e atualizar facilmente uma página pessoal ou um blog.

en: Save book pages
pt: Salvar páginas de livros

en: Updated book %title.
pt: O livro %title foi atualizado.

en: Update book outline
pt: Atualizar estrutura de livro

en: Remove from book outline
pt: Apagar da estrutura de livro

en: The book outline has been updated.
pt: A estrutura do livro foi atualizada.

en: The post has been removed from the book.
pt: O post foi removido do livro.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
pt: Exibir uma versão para impressão desta página e de suas subpáginas.

en: Users can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
pt: Um usuário pode usar o link <em>versão para impressão</em> no rodapé de uma página de livro para gerar uma exibição para impressão da página e de todas as suas subpáginas.

en: create new books
pt: criar novos livros

en: Book page
pt: Página de livro

en: The color picker only works if the <a href="@url">download method</a> is set to public.
pt: O seletor de cores só funciona se o <a href="@url">método de download</a> está definido como público.

en: Base color
pt: Cor-base

en: Header top
pt: Topo do cabeçalho

en: Header bottom
pt: Parte de baixo do cabeçalho

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
pt: Não há memória o suficiente para o PHP alterar o esquema de cores deste módulo. Você precisa pelo menos mais %size. Consulte a <a href="@url">documentação do PHP</a> para mais informações.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
pt: A biblioteca GD para PHP está ativa, mas ela foi compilada sem suporte para PNG. Por favor consulte a <a href="@url">documentação do PHP sobre imagens</a> para mais informações sobre como corrigir o defeito.

en: Allows the user to change the color scheme of certain themes.
pt: Permite que o usuário altere o esquema de cores de alguns temas.

en: Delete the selected comments
pt: Apagar os comentários selecionados

en: Allows users to comment on and discuss published content.
pt: Permite que os usuários comentem e discutam um texto publicado no site.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
pt: Exemplo: "fale conosco" ou "informações do produto".

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
pt: Quando as categorias forem listadas, aquelas que tiverem peso menor vão ser listadas antes das que tiverem peso maior. Categorias com pesos iguais serão ordenadas alfabeticamente.

en: Contact form: category %category deleted.
pt: Formulário de contato: a categoria %category foi apagada.

en: The contact module also adds a <a href="@menu-settings">menu item</a> (disabled by default) to the navigation block.
pt: O módulo Contato também adiciona um <a href="@menu-settings">item de menu</a> (por padrão, desativado) no menu de navegação.

en: Personal contact form
pt: Formulário de contato pessoal

en: Allow other users to contact you by e-mail via <a href="@url">your personal contact form</a>. Note that while your e-mail address is not made public to other members of the community, privileged users such as site administrators are able to contact you even if you choose not to enable this feature.
pt: Permitir que outros usuários enviem um email para você usando o <a href="@url">seu formulário de contato pessoal</a>. Note que seu email não vai ser publicado e que usuários com privilégios, como os administradores do site, vão podem entrar em contato com você mesmo que esta opção esteja desativada.

en: access site-wide contact form
pt: acessar o formulário de contato com o site

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
pt: Criar um formulário de contato e configurar as categorias que o formulário vai usar.

en: Edit contact category
pt: Editar categoria de contato

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
pt: Cria formulários de contato, pessoais e do site.

en: Recent log entries
pt: Registros mais recentes

en: View events that have recently been logged.
pt: Ver os eventos que foram registrados recentemente.

en: Top 'page not found' errors
pt: Erros de 'página não encontrada' mais comuns

en: View 'page not found' errors (404s).
pt: Ver erros de 'página não encontrada' (404).

en: Top 'access denied' errors
pt: Erros de 'acesso negado' mais comuns

en: View 'access denied' errors (403s).
pt: Ver erros de 'acesso negado' (403).

en: All roles may use default format
pt: Todos os usuários podem usar o formato padrão

en: No roles may use this format
pt: Nenhum papel de usuário pode usar este formato

en: Set default format
pt: Escolha o formato padrão

en: Default format updated.
pt: O formato padrão foi atualizado.

en: Add input format
pt: Novo formato de entrada

en: All roles for the default format must be enabled and cannot be changed.
pt: Todos os usuários podem usar o formato padrão. Isso não pode ser alterado.

en: Specify a unique name for this filter format.
pt: Especifique um nome (não-repetido) para esse formato de entrada.

en: Choose which roles may use this filter format. Note that roles with the "administer filters" permission can always use all the filter formats.
pt: Escolher que papéis podem usar este formato de filtro. Note que papéis com a permissão "administrar filtros" vão sempre poder usar todos os formatos de filtro.

en: Choose the filters that will be used in this filter format.
pt: Escolher os filtros que vão usados com este formato de entrada.

en: No guidelines available.
pt: Não há instruções disponíveis.

en: These are the guidelines that users will see for posting in this input format. They are automatically generated from the filter settings.
pt: Essas são as instruções que os usuários vão ver quando forem criar conteúdo usando esse formato de entrada. Elas são geradas automaticamente dependendo das configurações do filtro.

en: Filter format names need to be unique. A format named %name already exists.
pt: Não pode haver dois formatos com nomes iguais e já existe um formato chamado %name.

en: Added input format %format.
pt: O formato de entrada %format foi adicionado.

en: The input format settings have been updated.
pt: As configurações deste formato de entrada foram atualizadas.

en: Are you sure you want to delete the input format %format?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o formato de entrada %format?

en: If you have any content left in this input format, it will be switched to the default input format. This action cannot be undone.
pt: Se ainda há no site páginas publicadas neste formato de entrada, elas serão republicadas usando o formato de padrão. Esta ação não pode ser desfeita.

en: The default format cannot be deleted.
pt: Você não pode apagar o formato de entrada padrão.

en: Deleted input format %format.
pt: O formato de entrada %format foi apagado.

en: No settings are available.
pt: Nenhuma configuração disponível.

en: The filter ordering has been saved.
pt: A ordem dos filtros foi salva.

en: If you cannot find the settings for a certain filter, make sure you have enabled it on the <a href="@url">view tab</a> first.
pt: Se você não está conseguindo achar as configurações de um certo filtro, <a href="@url">verifique</a> antes se ele está ativado.

en: Allowed HTML tags: @tags
pt: Tags HTML permitidas: @tags

en: 
    <p>This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.</p>
    <p>For more information see W3C's <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.</p>
pt: 
    <p>Este site permite que você use HTML. Embora aprender todos os detalhes de HTML possa parecer um pouco difícil, aprender algumas poucas "tags" HTML, as mais básicas, é fácil. Esta tabela apresenta exemplos de cada tag habilitada neste site.</p>
    <p>Para maiores informações, consulte as <a href="http://www.w3.org/TR/html/">especificações do HTML</a>, da W3C, ou então use algum site de busca para achar algum outro site que fale sobre HTML.</p>

en: Anchors are used to make links to other pages.
pt: Âncoras são usadas para criar links para outras páginas.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
pt: Por padrão, tags de quebra de linha são adicionas automaticamente. Use portanto essa tag somente se quiser pôr quebras de linha adicionais. O uso dessa tag é um pouco diferente, pois não é usada como um par, que abre e fecha. Use um " /" extra dentro da tag para manter a compatibilidade com XHTML 1.0

en: Text with <br />line break
pt: Texto com quebra de linha <br />

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
pt: Por padrão, as tags de parágrafo são inseridas automaticamente. Use portanto essa tag se quiser pôr parágrafos adicionais.

en: Paragraph one.
pt: Parágrafo um.

en: Paragraph two.
pt: Parágrafo dois.

en: Strong
pt: Forte

en: Emphasized
pt: Ênfase

en: Cited
pt: Citação

en: Coded text used to show programming source code
pt: Código-fonte de programação

en: Coded
pt: Codificado

en: Bolded
pt: Negrito

en: Italicized
pt: Itálico

en: Superscripted
pt: Sobrescrito

en: <sup>Super</sup>scripted
pt: <sup>Sobre</sup>scrito

en: Subscripted
pt: Subscrito

en: <sub>Sub</sub>scripted
pt: &lt;sub&gt;Sub&lt;/sub&gt;scrito

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
pt: <abbr title="Abreviação">Abrev.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
pt: <acronym title="Sigla de Três Letras">STL</acronym>

en: Block quoted
pt: Bloco de citação

en: Quoted inline
pt: Citação no texto

en: Table header
pt: Cabeçalho de tabela

en: Table cell
pt: Célula de tabela

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
pt: Lista ordenada - use &lt;li&gt; para iniciar cada item da lista

en: First item
pt: Primeiro item

en: Second item
pt: Segundo item

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
pt: Lista não ordenada - use &lt;li&gt; no começo de cada item da lista

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
pt: Listas de verbetes são similares a outras listas HTML. &lt;dl&gt; inicia a lista de verbetes, &lt;dt&gt; inicia o verbete e &lt;dd&gt; inicia a descrição do verbete.

en: First term
pt: Primeiro termo

en: First definition
pt: Primeira definição

en: Second term
pt: Segundo termo

en: Second definition
pt: Definição 2

en: Subtitle three
pt: Subtítulo 3

en: Subtitle four
pt: Subtítulo 4

en: Subtitle five
pt: Subtítulo 5

en: Subtitle six
pt: Subtítulo 6

en: Tag Description
pt: Descrição da Tag

en: You Type
pt: Você Escreve

en: You Get
pt: Você Terá

en: No help provided for tag %tag.
pt: Não há ajuda disponível sobre a tag %tag.

en: 
    <p>Most unusual characters can be directly entered without any problems.</p>
    <p>If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">entities</a> page. Some of the available characters include:</p>
pt: 
    <p>A maioria dos caracteres, inclusive os pouco usados, podem ser inseridos nenhum problema.</p>
    <p>Se você encontrar algum problema, tente usar entidades HTML de caractere. Um exemplo comum é &amp;amp; para o caractere "e comercial", &amp;. Para uma lista completa das entidades veja a página <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">entidades HTML (em inglês)</a>. Alguns dos caracteres disponíveis são:</p>

en: Ampersand
pt: "E" comercial

en: Quotation mark
pt: Aspas

en: Character Description
pt: Descrição do caractere

en: No HTML tags allowed
pt: Não é permitida nenhuma tag HTML

en: Lines and paragraphs break automatically.
pt: Quebras de linhas e parágrafos são feitos automaticamente.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
pt: Quebras de linhas e parágrafos são automaticamente reconhecidos. As tags de quebra de linha, &lt;br /&gt;, de parágrafo,  &lt;p&gt;, e de fim de parágrafo,  &lt;p&gt;, são inseridas automaticamente. Se os parágrafos não forem reconhecidos, basta inserir algumas linhas em branco.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
pt: Endereços de sites e e-mails serão transformados em links automaticamente.

en: HTML filter
pt: Filtro HTML

en: Converts line breaks into HTML (i.e. &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags).
pt: Converte quebras de linha em HTML (ou seja, converte nas tags &lt;br&gt; e &lt;p&gt;).

en: Turns web and e-mail addresses into clickable links.
pt: Transforma endereços da Internet e de email em links clicáveis.

en: How to deal with HTML tags in user-contributed content. If set to "Strip disallowed tags", dangerous tags are removed (see below). If set to "Escape tags", all HTML is escaped and presented as it was typed.
pt: Como lidar com tags HTML em conteúdo produzido pelos usuários. Se "Exibir todas as tags" estiver selecionado, todo o HTML é exibido como tiver sido digitado.

en: If "Strip disallowed tags" is selected, optionally specify tags which should not be stripped. JavaScript event attributes are always stripped.
pt: Se "Eliminar tags não-permitidas" estiver selecionado, especifique aqui as tags que não devem ser eliminadas. Atributos de eventos JavaScript serão sempre eliminados.

en: Display HTML help
pt: Exibir ajuda HTML

en: If enabled, Drupal will display some basic HTML help in the long filter tips.
pt: Se ativado, o Drupal vai exibir alguma ajuda básica de HTML nas dicas sobre os filtros.

en: Delete input format
pt: Apagar formato de entrada

en: Compose tips
pt: Dicas de composição

en: Handles the filtering of content in preparation for display.
pt: Filtra o conteúdo antes da exibição.

en: Forum topic
pt: Tópico de fórum

en: Enables threaded discussions about general topics.
pt: Permite criar fóruns de discussões sobre assuntos variados.

en: Manages the display of online help.
pt: Gerencia a exibição da ajuda.

en: The machine-readable name of this content type. This field cannot be modified for system-defined content types.
pt: O identificador desse tipo de conteúdo para o sistema. Esse campo não pode ser alterado se o tipo de conteúdo tiver sido definido por um módulo.

en: A brief description of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page.
pt: Uma descrição breve do tipo de conteúdo. Esse texto será exibido na página de <em>criar conteúdo</em>.

en: This content type does not have a title field.
pt: Esse tipo de conteúdo não tem um título.

en: To omit the body field for this content type, remove any text and leave this field blank.
pt: Para omitir o campo "corpo" de conteúdos desse tipo, deixe este campo sem nada escrito nele.

en: This text will be displayed at the top of the submission form for this content type. It is useful for helping or instructing your users.
pt: O texto a ser exibido no topo do formulário de envio deste tipo de conteúdo. Você pode usar para dar alguma instrução aos seus usuários.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
pt: Usuários com permissão de <em>administrar nodes</em> vão poder sobrescrever essas opções.

en: The machine-readable name %type is already taken.
pt: O identificador %type já está em uso.

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
pt: O identificador é invalido. Por favor digite qualquer outro que não %invalid.

en: The human-readable name %name is already taken.
pt: O nome %name já está em uso.

en: The content type %name has been reset to its default values.
pt: As configurações do tipo de conteúdo %name foram restauradas aos padrões.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o tipo de conteúdo %type?

en: Added content type %name.
pt: O tipo de conteúdo %name foi criado.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Possible causes for permission problems are disabling modules or configuration changes to permissions. Rebuilding will remove all privileges to posts, and replace them with permissions based on the current modules and settings.
pt: Se está havendo problemas no seu site com as permissões do conteúdo, é possível que você tenha que reconstruir o cache de permissões. Entre as causas possíveis, está ter desativado módulos ou ter alterado as configurações das permissões. Reconstruir o cache vai remover todos os privilégios a todos os posts e recalcular todas as permissões baseando-se nos módulos e nas configurações atuais.

en: Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed posts will automatically use the new permissions.
pt: Reconstruir o cache pode levar algum tempo se houver muito conteúdo ou configurações de permissões complexas. Depois que o cache estiver reconstruído, os posts vão usar automaticamente as novas permissões.

en: Node access status
pt: Status de acesso ao conteúdo

en: Number of posts on main page
pt: Número de posts na página inicial

en: The default maximum number of posts to display per page on overview pages such as the main page.
pt: O número padrão de posts a serem exibidos por página em páginas de visão geral, como a página inicial.

en: Demote from front page
pt: Retirar da página inicial

en: Make sticky
pt: Destacar

en: Remove stickiness
pt: Desfixar

en: Copy of the revision from %date.
pt: Copiar da revisão de %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
pt: @type: %title revertido para a revisão %revision.

en: Below is a list of all the content types on your site. All posts that exist on your site are instances of one of these content types.
pt: Veja na lista abaixo os tipos de conteúdo disponíveis no seu site. Todos os posts do seu site são instâncias de um desses tipos de conteúdo.

en: To create a new content type, enter the human-readable name, the machine-readable name, and all other relevant fields that are on this page. Once created, users of your site will be able to create posts that are instances of this content type.
pt: Para criar um novo tipo de conteúdo, digite o nome e o tipo e preencha todos os campos relevantes deste formulário. Assim que o tipo de conteúdo estiver criado, os usuários vão poder criar posts que são instâncias desse tipo.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
pt: As revisões permitem que você veja as diferenças entre as várias versões de um post.

en: <h1 class="title">Welcome to your new Drupal website!</h1><p>Please follow these steps to set up and start using your website:</p>
pt: <h1 class="title">Seja bem vindo ao seu novo site Drupal!</h1><p>Por favor siga os passos abaixo para configurar e começar a usar o seu site:</p>

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
pt: <strong>Configure o seu site</strong> Assim que estiver logado, visite a <a href="@admin">área de administração</a>, onde você pode <a href="@config">configurar e personalizar</a> cada pedaço do seu site.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
pt: <strong>Ative outras ferramentas</strong> Em seguida, visite a <a href="@modules">lista de módulos</a> e ative ferramentas que sejam adequadas às suas necessidades. Você pode instalar módulos adicionais na <a href="@download_modules">página de download de módulos do Drupal</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
pt: <strong>Personalize o layout do site</strong> Para alterar a aparência do site, abra a <a href="@themes">área de administração de temas</a>. Você pode escolher usar um dos temas incluídos nesta instalação ou fazer o download de outros temas na <a href="@download_themes">página de download de temas do Drupal</a>.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">create content</a> for your website. This message will disappear once you have promoted a post to the front page.
pt: <strong>Comece a escrever</strong> Finalmente, você pode <a href="@content">criar conteúdo</a> para o seu site. Esta mensagem vai desaparecer assim que você promover algum conteúdo para a página inicial.

en: administer content types
pt: administrar tipos de conteúdo

en: View, edit, and delete your site's content.
pt: Ver, editar e apagar posts do seu site.

en: Post settings
pt: Configurações de postagem

en: Control posting behavior, such as teaser length, requiring previews before posting, and the number of posts on the front page.
pt: Controla o comportamento da criação de conteúdo, como por exemplo o tamanho da chamada, se exige ou não que o usuário pré-visualize o post e o número de posts na página inicial.

en: Manage posts by content type, including default status, front page promotion, etc.
pt: Administrar posts de acordo com o tipo do conteúdo, inclusive o status padrão do post, se ele é promovido à página inicial ou não, etc.

en: Add content type
pt: Adicionar tipo de conteúdo

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
pt: Permite que conteúdo seja postado no site e exibido nas páginas.

en: No URL aliases available.
pt: Não há URL alternativas.

en: Update alias
pt: Atualizar URL alternativa

en: Create new alias
pt: Nova URL alternativa

en: The alias has been saved.
pt: A URL alternativa foi salva.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a URL alternativa %title?

en: The path module allows you to specify aliases for Drupal URLs. Such aliases improve readability of URLs for your users and may help internet search engines to index your content more effectively. More than one alias may be created for a given page.
pt: O módulo Endereço permite que você crie um endereço alternativo para qualquer URL do Drupal, para que os usuários e os buscadores encontrem o conteúdo do seu site mais facilmente.

en: <p>Some examples of URL aliases are:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; store</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; store/products/whirlygigs</li>
    <li>node/3 =&gt; contact</li>
    </ul>
pt: <p>Alguns exemplos de endereços alternativos são:</p>
    <ul>
    <li>user/login =&gt; login</li>
    <li>image/tid/16 =&gt; store</li>
    <li>taxonomy/term/7+19+20+21 =&gt; loja/produtos/teclados</li>
    <li>node/3 =&gt; contato</li>
    </ul>

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
pt: Entre o endereço do sistema, seguido do endereço alternativo que você quer criar.

en: The alias has been deleted.
pt: A URL alternativa foi apagada.

en: The path is already in use.
pt: Este endereço já está em uso.

en: URL aliases
pt: URLs alternativas

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
pt: Alterar as URLs do seu site, criando endereços alternativos.

en: Edit alias
pt: Editar URL alternativa

en: Delete alias
pt: Apagar URL

en: Add alias
pt: Nova URL

en: Allows users to rename URLs.
pt: Permite que usuários renomeiem URLs.

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
pt: Você pode escrever código PHP. Basta incluir as tags &lt;?php ?&gt;.

en: PHP evaluator
pt: Interpretador PHP

en: Failed to notify pingomatic.com (site).
pt: Não foi possível notificar o site pingomatic.com.

en: Alerts other sites when your site has been updated.
pt: Alerta outros sites quando o seu site for atualizado.

en: Most recent poll
pt: Enquetes recente

en: Poll status
pt: Estado da enquete

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
pt: Quando uma enquete é fechada, os visitantes não podem mais votar nela.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
pt: Depois desse prazo, a enquete é fechada automaticamente.

en: Votes for choice @n
pt: Votos para a resposta @n

en: Negative values are not allowed.
pt: Valores negativos não são permitidos.

en: Polls
pt: Enquetes

en: edit %title
pt: editar %title

en: add new %type
pt: criar %type

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
pt: O nome do campo. O nome de formulário não é mostrado ao usuário mas é usado dentro do código HTML e nas URLs. A menos que você saiba o que está fazendo, é altamente recomendável que você coloque <code>profile_</code> no começo do nome de formulário para evitar conflitos com outros campos. Apenas letras (sem acento), números, hífen (-) e underscore (_) são permitidos. Por exemplo: "profile_cor_favorita" ou "profile_cor".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
pt: Uma lista de todas as opções. Coloque cada opção em uma linha diferente. Exemplo de opções: "vermelho", "verde", "azul", etc.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
pt: Campo oculto, acessível somente para administradores, módulos e temas.

en: Private field, content only available to privileged users.
pt: Campo privado, o conteúdo é exibido apenas para usuários privilegiados.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
pt: Campo público, o conteúdo é exibido na página de perfil mas não é usado na listagem de usuários.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
pt: Campo público, o conteúdo é exibido na página de perfil e também na listagem de usuários.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
pt: O peso define a ordem que os campos do formulário são exibidos. Campos mais leves (peso menor) "flutuam" para o topo da categoria.

en: Form will auto-complete while user is typing.
pt: O campo do formulário vai se auto-completar enquanto o usuário estiver digitando.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
pt: O nome do formulário que você digitou contém caracteres não permitidos. Espaços ou qualquer outro caractere especial, exceto hífen (-) e underscore (_), não são permitidos.

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
pt: O nome de formulário especificado está reservado para uso interno do Drupal.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
pt: O nome especificado para a categoria está reservado para uso interno do Drupal.

en: The specified title is already in use.
pt: O título digitado já está em uso.

en: The specified name is already in use.
pt: O nome digitado já está em uso.

en: A hidden field cannot be required.
pt: Campos ocultos não podem ser obrigatórios.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
pt: Campos ocultos não podem ser exibidos no formulário de registro de usuários.

en: The field has been created.
pt: O campo foi criado.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
pt: Tem certeza que deseja apagar o campo %field?

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
pt: Essa ação não pode ser desfeita. Qualquer informação que os usuários tenham digitado nesse campo do perfil será apagada também. Se você quer manter as informações, o melhor talvez seja <a href="@edit-field">editar o campo</a> e transformar ele em um campo oculto, visível somente para os administradores.

en: The field %field has been deleted.
pt: O campo %field foi apagado.

en: Profile field %field added under category %category.
pt: Campo de perfil %field foi adicionado sob a categoria %category.

en: Profile field %field deleted.
pt: O campo de perfil %field foi apagado.

en: User list
pt: Lista de usuários

en: single-line textfield
pt: campo de texto de uma linha

en: multi-line textfield
pt: campo de texto com várias linhas

en: checkbox
pt: caixa de seleção

en: list selection
pt: seleção em lista

en: freeform list
pt: lista livre

en: Author information
pt: Informações do autor

en: Link to full user profile
pt: Link para o perfil completo do usuário

en: Profile fields to display
pt: Campos de perfil que vão ser exibidos

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
pt: Selecione que campos do perfil você quer exibir no bloco. Somente campos marcados como públicos nas <a href="@profile-admin">configurações dos campos de perfil</a> estão disponíveis.

en: View full user profile
pt: Ver o perfil completo do usuário

en: About %name
pt: Sobre %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
pt: Digite cada item em uma linha ou, então, na mesma linha com vírgulas. HTML não é permitido.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
pt: O valor digitado no campo %field não é uma URL válida.

en: Create customizable fields for your users.
pt: Criar campos personalizados para o perfil dos usuários.

en: Profile category autocomplete
pt: Autocompletar das categorias de perfil

en: Edit field
pt: Editar campo

en: Delete field
pt: Apagar campo

en: Profile autocomplete
pt: Autocompletar do perfil

en: Supports configurable user profiles.
pt: Suporta perfis de usuário configuráveis.

en:  The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
pt:  O índice de busca não é esvaziado, mas sim atualizado sistematicamente para se adaptar às novas configurações. A busca vai continuar funcionando mas não nenhum conteúdo novo será indexado até que o conteúdo antigo seja reindexado. Esta ação não pode ser desfeita.

en: The index will be rebuilt.
pt: O índice será reconstruído.

en: Indexing status
pt: Estado da indexação

en: Indexing throttle
pt: Limite de indexação

en: Indexing settings
pt: Configurações de índice

en: Minimum word length to index
pt: Número mínimo de letras para uma palavra ser indexada

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
pt: O número de letras que uma palavra tem que ter para ser indexada. Uma opção menor significa um melhor resultado de busca, mas também um banco de dados maior. Cada busca precisa ter pelo menos uma palavra chave com esse número de letras, ou mais.

en: Simple CJK handling
pt: Manipulação simples de Chinês/Japonês/Coreano

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
pt: Aplicar ou não um manipulador simples de Chinês/Japonês/Coreano baseado em seqüências de sobreposição. Desative esta opção se quiser usar um processador externo. Esta configuração não afeta outros idiomas.

en: Search form
pt: Formulário de busca

en: search content
pt: buscar conteúdo

en: use advanced search
pt: usar busca avançada

en: administer search
pt: administrar a busca

en: Configure relevance settings for search and other indexing options
pt: Configurar a relevância da pesquisa e outras opções de indexação

en: Top search phrases
pt: Palavras-chave mais buscadas

en: View most popular search phrases.
pt: Ver as palavras-chave mais buscadas.

en: Enables site-wide keyword searching.
pt: Permite buscar por palavras-chave no site.

en: Total page generation time
pt: Tempo total de criação de páginas

en: Top pages in the past %interval
pt: Páginas mais visitadas nos(as) últimos(as) %interval

en: unban
pt: cancelar banimento

en: ban
pt: banir

en: Top visitors in the past %interval
pt: Visitantes mais ativos nos(as) últimos(as) %interval

en: Top referrers in the past %interval
pt: Principais referências externas nos(as) últimos(as) %interval

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
pt: Registrar cada acesso. Necessário para estatísticas de referências.

en: Content viewing counter settings
pt: Configurações do contador visitas do conteúdo

en: Count content views
pt: Contar número de visitas ao conteúdo

en: Increment a counter each time content is viewed.
pt: Incrementar um contador toda vez que o conteúdo for visto.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
pt: As configurações para as estatísticas que o Drupal vai manter sobre este site. Consulte <a href="@statistics">as estatísticas do site</a> para maiores informações.

en: Popular content
pt: Conteúdo popular

en: How many content items to display in "all time" list.
pt: Quantos itens devem ser exibidos na lista "mais visitados, desde sempre".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
pt: Quantos itens exibir na lista "últimos posts visitados".

en: Today's:
pt: Hoje:

en: All time:
pt: Desde sempre:

en: Last viewed:
pt: Desde a última visualização:

en: View pages that have recently been visited.
pt: Ver páginas que foram visitadas recentemente.

en: View pages that have been hit frequently.
pt: Ver as páginas mais visitadas neste site.

en: Top visitors
pt: Visitantes mais ativos

en: View visitors that hit many pages.
pt: Ver os visitantes mais ativos.

en: Top referrers
pt: Principais referências externas

en: View top referrers.
pt: Ver principais referências externas.

en: View access log.
pt: Ver registro de acesso.

en: Control details about what and how your site logs.
pt: Controlar os detalhes de como e o que o seu site registra.

en: Track page visits
pt: Rastrear visitas às páginas

en: Logs access statistics for your site.
pt: Registra estatísticas de acesso para seu site.

en: Choose which theme the administration pages should display in. If you choose "System default" the administration pages will use the same theme as the rest of the site.
pt: Escolher com que tema as página de administração devem ser exibidas. Se você escolher "padrão do sistema", as páginas de administração serão exibidas com o mesmo tema do resto do seu site.

en: Please note that the <a href="!admin_theme_page">administration theme</a> is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
pt: Por favor note que <a href="!admin_theme_page">o tema da página de administração</a> ainda é o tema %admin_theme e portanto o tema nesta página não mudou. Todas as páginas não-administrativas do site, porém, vão exibir o tema %selected_theme como padrão.

en: User pictures in posts
pt: Fotos dos usuários nos posts

en: User pictures in comments
pt: Fotos dos usuários nos comentários

en: Shortcut icon
pt: Ícone de atalho

en: Display post information on
pt: Exibir informações do post em

en: Enable or disable the <em>submitted by Username on date</em> text when displaying posts of the following type.
pt: Ativa ou desativa o texto <em>enviado por Usuário em tal data</em> na exibição dos posts dos seguintes tipos.

en: Logo image settings
pt: Configurações do logo

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
pt: Se ativado, o seguinte logo será exibido.

en: Use the default logo
pt: Usar o logo padrão

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
pt: Selecione esta caixa se você quiser usar o logo padrão do tema.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
pt: O caminho para o arquivo que você gostaria de usar como logo do seu site, no lugar do logo padrão.

en: Upload logo image
pt: Enviar logo

en: Shortcut icon settings
pt: Configurações do ícone

en: Use the default shortcut icon.
pt: Usar o ícone padrão.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
pt: Selecione esta caixa se você quiser usar o ícone padrão do tema.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
pt: O caminho para o arquivo que você gostaria de usar como ícone do seu site.

en: Upload icon image
pt: Enviar ícone

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
pt: Se você não tem acesso direto ao servidor de arquivos, use este campo para fazer o upload do seu ícone.

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
pt: Os seguintes módulos serão completamente desinstalados do seu site, e <em>todos os dados relacionados a eles serão perdidos</em>!

en: Confirm uninstall
pt: Confirmar a desinstalação

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
pt: Você gostaria de continuar com a desinstalação desses módulos?

en: No modules selected.
pt: Nenhum módulo foi selecionado.

en: The selected modules have been uninstalled.
pt: Os módulos selecionados foram desinstalados.

en: Default 403 (access denied) page
pt: Página padrão de erro 403 (acesso negado)

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. If unsure, specify nothing.
pt: Essa página é exibida quando um usuário não tem permissão de acessar uma página. Se não tiver certeza do que por, deixe em branco.

en: Default 404 (not found) page
pt: Página padrão de erro 404 (página não encontrada)

en: Write errors to the log
pt: Apenas registrar os erros

en: Write errors to the log and to the screen
pt: Registrar erros e exibir na tela

en: <strong class="ok">Currently, all enabled modules are compatible with the aggressive caching policy.</strong> Please note, if you use aggressive caching and enable new modules, you will need to check this page again to ensure compatibility.
pt: <strong class="ok">No momento, todos os módulos habilitados são compatíveis com a política de cache agressivo.</strong> Por favor note que se você usar cache agressivo, terá de retornar a essa página toda vez que ativar um novo módulo, para se assegurar que há compatibilidade.

en: Page cache
pt: Cache de páginas

en: Caching mode
pt: Modo de cache

en: Aggressive (experts only, possible side effects)
pt: Agressivo (uso avançado, possíveis efeitos colaterais)

en: Bandwidth optimizations
pt: Otimização de banda

en: Public - files are available using HTTP directly.
pt: Público - os arquivos são transferidos diretamente por HTTP.

en: Private - files are transferred by Drupal.
pt: Privado - os arquivos são transferidos pelo Drupal.

en: Select an image processing toolkit
pt: Selecione um toolkit de manipulação de imagem

en: Titles plus teaser
pt: Os títulos mais a chamada

en: The first day of the week for calendar views.
pt: O primeiro dia da semana mostrado no calendário.

en: Short date format
pt: Formato curto de data

en: The short format of date display.
pt: O formato abreviado para mostrar datas.

en: Medium date format
pt: Formato de data médio

en: The medium sized date display.
pt: O formato médio de data a ser usado pelo sistema.

en: Long date format
pt: Formato longo de data

en: Longer date format used for detailed display.
pt: Formato longo de data usado para a visualização detalhada.

en: Command counters
pt: Contadores de comando

en: The number of <code>SELECT</code>-statements.
pt: O número de expressões do tipo <code>SELECT</code>.

en: The number of <code>INSERT</code>-statements.
pt: O número de expressões do tipo <code>INSERT</code>.

en: The number of <code>UPDATE</code>-statements.
pt: O número de expressões do tipo <code>UPDATE</code>.

en: The number of <code>DELETE</code>-statements.
pt: O número de expressões do tipo <code>DELETE</code>.

en: The number of table locks.
pt: Número de travamentos de tabela.

en: The number of table unlocks.
pt: Número de destravamentos de tabela.

en: Query performance
pt: Desempenho das queries

en: The number of joins without an index; should be zero.
pt: O número de JOINs sem um índice: zero é o ideal.

en: The number of sorts done without using an index; should be zero.
pt: O número de ordenações sem um índice; zero é o ideal.

en: The number of times a lock could be acquired immediately.
pt: O número de vezes que um travamento pôde ser adquirido imediatiamente.

en: The number of times the server had to wait for a lock.
pt: O número de vezes que o servidor teve de esperar por uma trava.

en: Query cache information
pt: Informações do cache de query

en: The number of queries in the query cache.
pt: O número de consultas armazenadas no cache.

en: No modules are available to uninstall.
pt: Não há módulos para desinstalar.

en: Welcome to the administration section. Here you may control how your site functions.
pt: Seja bem vindo à área administrativa. Aqui você pode controlar o funcionamento do seu site.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
pt: Esta página mostra todas as tarefas administrativas, por módulo.

en: These options control the display settings for the <code>%template</code> theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used. By clicking "Reset to defaults," you can choose to use the <a href="@global">global settings</a> for this theme.
pt: Estas configurações controla a exibição do tema <code>%template</code>. Se o seu site estiver sendo exibido com esse tema, essas configurações serão usadas. Se você clicar em "Restaurar padrões", as <a href="@global">configurações globais</a> serão usadas para esse tema.

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
pt: Essas opções controlam a exibição padrão de todos os temas do site. A não ser que sejam sobrescritas pelas configurações de um tema específico, são essas configurações que serão usadas.

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it. Not all modules support this feature.
pt: O processo de desinstalação remove todas as informações relacionadas a um módulo. Para desinstalar um módulo, você deve primeiro desativá-lo. Nem todos os módulos têm suporte a esta ferramenta.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
pt: Se você selecionar um tema diferente, você vai mudar a aparência e o comportamento do site.

en: Select your current local time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
pt: Selecione seu fuso horário local. Este fuso horário será usado para mostrar todas as datas e horários neste site.

en: select different theme
pt: selecionar tema alternativo

en: Compact mode
pt: Modo compacto

en: By task
pt: Por tarefa

en: Settings for how your administrative pages should look.
pt: Configurar a aparência da página de administração.

en: Change which theme your site uses or allows users to set.
pt: Escolher que temas seu site usa ou deixa os usuários usarem.

en: Select the default theme.
pt: Escolher o tema padrão.

en: Enable or disable add-on modules for your site.
pt: Habilitar ou desabilitar módulos adicionais para seu site.

en: Change basic site information, such as the site name, slogan, e-mail address, mission, front page and more.
pt: Alterar as informações básicas do site, como o nome do site, slogan, missão, email, página principal, etc.

en: Control how Drupal deals with errors including 403/404 errors as well as PHP error reporting.
pt: Decidir como o Drupal vai lidar com erros, como os erros 403 e 404 e os erros do PHP.

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
pt: Decidir onde armazenar e como acessar os arquivos.

en: Image toolkit
pt: Toolkit de imagens

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
pt: Escolher qual toolkit de imagens usar caso existam toolkits extras instalados.

en: RSS publishing
pt: Publicação em RSS

en: Configure the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
pt: Configurar o número de itens por feed e se os feeds devem ter só títulos, as chamadas ou o texto completo.

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Settings for how Drupal displays date and time, as well as the system's default timezone.
pt: Opções de como o Drupal vai exibir a data e a hora; configuração do fuso horário padrão.

en: Take the site off-line for maintenance or bring it back online.
pt: Tira o site do ar para manutenção ou põe no ar novamente.

en: Enable or disable clean URLs for your site.
pt: Habilita ou desabilita URLs limpas para seu site.

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
pt: Ver um relatório sobre o funcionamento e detectar falhas no site.

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
pt: A sua instalação do PHP está desatualizada. Para instalar o Drupal, você tem que ter a versão %version ou superior.

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
pt: <em>register_globals</em> está ativo. O Drupal requer que essa diretiva de configuração fique desabilitada. Seu site pode ter falhas de segurança se <em>register_globals</em> ficar ativo. O manual PHP tem instruções de <a href="http://www.php.net/manual/pt_BR/configuration.changes.php">como alterar as configurações</a>.

en: Enabled ('@value')
pt: Ativo ('@value')

en: Not protected
pt: Desprotegido

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
pt: O arquivo %file não está protegido contra modificações e isso é um risco à segurança do site. Você deve alterar as permissões do arquivo para que ele seja somente leitura.

en: Cron maintenance tasks
pt: Tarefas agendadas

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
pt: Você pode rodar o <a href="@cron"> agendador de tarefas</a> manualmente.

en: The directory %directory is not writable.
pt: Não há permissões de escrita na pasta %directory.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
pt: Talvez você tenha que configurar o diretório correto na <a href="@admin-file-system">página de configurações do sistema de arquivos</a> ou alterar as permissões do diretório atual para que haja permissões de escrita.

en: Writable (<em>public</em> download method)
pt: Gravável (método de download <em>público</em>)

en: Writable (<em>private</em> download method)
pt: Gravável (método de download <em>privado</em>)

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
pt: Alguns módulos têm alterações a fazer no banco de dados. Você deve rodar a <a href="@update">atualização do banco de dados</a> imediatamente.

en: Handles general site configuration for administrators.
pt: Gerencia as configurações gerais do site pelos administradores.

en: Auto-throttle on anonymous users
pt: Auto-regular com usuários anônimos

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 250 anonymous users online at once, enter '250' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on anonymous users. You can inspect the current number of anonymous users using the "Who's online" block.
pt: O controle de congestionamento pode ser ativado automaticamente quando o número de usuários anônimos visitando o site exceder, num determinado momento, um certo limite especificado. Por exemplo, se você quiser ativar o regulador quando o seu site tiver a partir de 250 visitantes anônimos simultaneamente, digite "250" nesse campo. Deixe esse valor em branco ou com um "0" se você não deseja limitar o número de usuários anônimos. Você pode inspecionar o número de usuário anônimos usando o bloco "Quem está online".

en: Auto-throttle on authenticated users
pt: Auto-regular usuários autenticados

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of authenticated users currently visiting your site exceeds the specified threshold. For example, to start the throttle when your site has 50 registered users online at once, enter '50' in this field. Leave this value blank or set to "0" if you do not wish to auto-throttle on authenticated users. You can inspect the current number of authenticated users using the "Who's online" block.
pt: O controle de congestionamento pode ser ativado automaticamente quando o número de usuários anônimos visitando o site ao mesmo tempo exceder o limite especificado. Por exemplo, para iniciar o regulador quando o seu site tiver 50 usuários registrados simultaneamente, digite "50" nesse campo. Deixe esse valor em branco ou "0" se você não deseja limitar o número de usuários anônimos. Você pode verificar o número de usuário anônimos com o bloco "Quem está online".

en: Auto-throttle probability limiter
pt: Limitador probabilístico do auto-regulador

en: The auto-throttle probability limiter is an efficiency mechanism to statistically reduce the overhead of the auto-throttle. The limiter is expressed as a percentage of page views, so for example if set to the default of 10% we only perform the extra database queries to update the throttle status 1 out of every 10 page views. The busier your site, the lower you should set the limiter value.
pt: O limitador probabilístico do regulador é um recurso que reduz estatisticamente o gasto de recursos do regulador. O limitador é expressado como uma porcentagem do número de visualizações de páginas. Por exemplo, se você definir um valor de 10%, as chamadas extras ao banco de dados para atualizar o status do regulador só serão feitas a cada 10 visualizações de páginas. Quanto mais visitado for o seu site, mais baixo deve ser esse valor.

en: %value is not a valid auto-throttle setting. Please enter a positive numeric value.
pt: %value não é um valor válido para o auto-regulador. Por favor, digite um número positivo.

en: throttle
pt: regular

en: 1 user accessing site; throttle enabled. | @count users accessing site; throttle enabled.
pt[0]: 1 usuário acessando o site; regulador ativado.
pt[1]: @count usuários acessando o site; regulador ativado.

en: 1 guest accessing site; throttle enabled. | @count guests accessing site; throttle enabled.
pt[0]: 1 visitante acessando o site; regulador ativado.
pt[1]: @count visitantes acessando o site; regulador ativado.

en: 1 guest accessing site; throttle disabled | @count guests accessing site; throttle disabled
pt[0]: 1 usuário acessando o site; regulador desativado
pt[1]: @count usuários acessando o site; regulador desativado

en: Control how your site cuts out content during heavy load.
pt: Controla como o seu site regula a exibição de conteúdo quando estiver congestionado.

en: Handles the auto-throttling mechanism, to control site congestion.
pt: Controla o mecanismo regulador para evitar o congestionamento do site.

en: Users with the <a href="@permissions">upload files permission</a> can upload attachments. Users with the <a href="@permissions">view uploaded files permission</a> can view uploaded attachments. You can choose which post types can take attachments on the <a href="@types">content types settings</a> page.
pt: Usuários com <a href="@permissions">permissão de enviar de arquivos</a> podem enviar anexos. Usuários com a <a href="@permissions">permissão de ver arquivos enviados</a> podem ver esses anexos. Você pode escolher quais tipos de conteúdo podem ter anexos na área de <a href="@types">administração de tipos de conteúdo</a>.

en: File uploads
pt: Envio de arquivos

en: Control how files may be attached to content.
pt: Controla de que modo os arquivos são anexados ao conteúdo.

en: Allows users to upload and attach files to content.
pt: Permitir aos usuários enviar arquivos e anexar arquivos nos posts.

en: User registration settings
pt: Opções de registro de usuários

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
pt: Um visitante pode criar uma conta, mas será necessário a aprovação do administrador.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
pt: Verificação obrigatória do email do usuário na criação da nova conta

en: User registration guidelines
pt: Instruções para o registro de usuário

en: Picture support
pt: Suporte a fotos

en: Subdirectory in the directory %dir where pictures will be stored.
pt: A pasta, dentro de %dir, onde as fotos serão guardadas.

en: Picture maximum dimensions
pt: Dimensões máximas da foto

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
pt: Dimensões máximas de uma foto, em pixels.

en: Picture maximum file size
pt: Tamanho máximo do arquivo da foto

en: Maximum file size for pictures, in kB.
pt: Tamanho máximo do arquivo da foto, em kB.

en: Picture guidelines
pt: Instruções de envio de foto

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
pt: Este texto vai ser exibido no topo do formulário de envio de foto, junto das instruções padrões do sistema. Esse pode ser usado para ajudar ou instruir os usuários.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
pt: O nome deste papel. Por exemplo: "moderador", "editor", "administrador", etc.

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
pt: Já existe um papel chamado %name. Por favor escolha outro nome.

en: The role has been renamed.
pt: O nome do papel foi alterado.

en: The role has been deleted.
pt: O papel de usuário foi removido.

en: Matches any number of characters, even zero characters
pt: Compara qualquer número de caracteres, inclusive zero caracteres

en: Matches exactly one character.
pt: Compara exatamente um caractere.

en: The access rule has been saved.
pt: A regra de acesso foi salva.

en: The access rule has been added.
pt: A regra de acesso foi adicionada.

en: No value entered. Please enter a test string and try again.
pt: Nenhum valor digitado. Por favor, digite uma string de teste e tente novamente.

en: Enter a username to check if it will be denied or allowed.
pt: Digite um nome de usuário para testar se ele vai ser aceito ou não.

en: Enter an e-mail address to check if it will be denied or allowed.
pt: Digite um endereço de email para testar se ele vai ser aceito ou não.

en: Enter a hostname or IP address to check if it will be denied or allowed.
pt: Digite o endereço de um site ou um IP para testar se ele vai ser aceito ou não.

en: Check hostname
pt: Verificar hostname

en: The username %name is not allowed.
pt: O nome de usuário %name não foi aceito.

en: The username %name is allowed.
pt: O nome de usuário %name foi aceito.

en: The e-mail address %mail is not allowed.
pt: O email %mail não foi aceito.

en: The e-mail address %mail is allowed.
pt: O email %mail foi aceito.

en: The hostname %host is not allowed.
pt: O hostname %host não foi aceito.

en: The hostname %host is allowed.
pt: O hostname %host  foi aceito.

en: There are currently no access rules.
pt: No momento não há nenhuma regra de acesso.

en: E-mail new password
pt: Enviar nova senha por e-mail

en: %name is not allowed to request a new password.
pt: %name não tem permissão para solicitar uma nova senha.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
pt: Enviamos mais instruções para o seu e-mail.

en: Are you sure you want to delete the account %name?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a conta de %name?

en: All submissions made by this user will be attributed to the anonymous account. This action cannot be undone.
pt: Tudo que tiver sido escrito por este usuário passará a ser atribuído ao usuário anônimo (visitante). Esta ação não pode ser desfeita.

en: %name has been deleted.
pt: A conta de %name foi apagada.

en: You must enter a username.
pt: Você precisa digitar um nome de usuário.

en: The username cannot begin with a space.
pt: O nome de usuário não pode começar com um espaço em branco.

en: The username cannot end with a space.
pt: O nome de usuário não pode terminar com espaço em branco.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
pt: O nome de usuário não pode ter dois espaços em branco seguidos.

en: The username contains an illegal character.
pt: Este nome de usuário contém caracteres não permitidos.

en: The username is not a valid authentication ID.
pt: O nome de usuário não é um identificador de autenticação válido.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
pt: O nome de usuário %name é longo demais. Escolha um nome de usuário com no máximo %max caracteres.

en: You must enter an e-mail address.
pt: Você precisa digitar algum endereço de e-mail.

en: Who's online
pt: Quem está online

en: User list length
pt: Tamanho da lista de usuários

en: Online users
pt: Usuários online

en: Enter the password that accompanies your username.
pt: Digite a senha da sua conta de usuário.

en: The name %name is registered using a reserved e-mail address and therefore could not be logged in.
pt: O nome %name está registrado usando um endereço de e-mail reservado e, portanto, não poderia ser registrado para se logar.

en: Delete picture
pt: Apagar foto

en: Check this box to delete your current picture.
pt: Clique aqui para apagar a sua foto atual.

en: An administrator created an account for you at !site
pt: Um administrador criou uma conta para você em !site

en: !username,
    
    A site administrator at !site has created an account for you. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
pt: !username,
    
    Um administrador do site !site criou uma conta de usuário para você. Você pode fazer o login em !login_url com o nome de usuário e senha seguintes:
    
    nome de usuário: !username
    senha: !password
    
    Você também pode fazer o login clicando no link abaixo ou copiando e colando-o em seu navegador:
    
    !login_url
    
    Esse link para login pode ser usado apenas uma vez.
    
    Depois de se conectar, você será redirecionado para !edit_uri para poder editar a sua senha.
    
    
    --  !site

en: Account details for !username at !site (pending admin approval)
pt: Detalhes da conta de !username em !site (aprovação pendente)

en: Replacement login information for !username at !site
pt: Recuperação de senha de !username em !site

en: !username,
    
    A request to reset the password for your account has been made at !site.
    
    You may now log in to !uri_brief by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
pt: !username,
    
    Foi feito um pedido de lembrete de senha para sua conta no site !site.
    
    Você pode se logar em !uri_brief clicando no link a seguir ou copiando e colando ele em seu navegador:
    
    !login_url
    
    Esse login pode ser usado apenas uma vez. Ele expirará depois de um dia. Nada vai acontecer se você não usar. Depois de se logar, você será redicionado para !edit_uri, para poder alterar sua senha.

en: Unblock the selected users
pt: Desbloquear os usuários selecionados

en: Block the selected users
pt: Bloquear os usuários selecionados

en: Delete the selected users
pt: Apagar os usuários selecionados

en: Drupal allows users to register, login, log out, maintain user profiles, etc. Users of the site may not use their own names to post content until they have signed up for a user account.
pt: O Drupal permite que os usuários se registrem, façam login e logout, mantenham perfis, etc. Os usuários do site não podem usar seus próprios nomes para escrever no site antes de criarem uma conta.

en: Set up username and e-mail address access rules for new <em>and</em> existing accounts (currently logged in accounts will not be logged out). If a username or e-mail address for an account matches any deny rule, but not an allow rule, then the account will not be allowed to be created or to log in. A host rule is effective for every page view, not just registrations.
pt: Criar regras para nome de usuário e endereço de email, tanto para novas contas quanto para aquelas previamente registradas (usuários que estiverem logados neste momento vão permanecer logados). Se um nome de usuário ou um endereço de email for enquadrado em uma regra de proibição, então a conta não será criada ou, se já tiver sido registrada, não vai mais poder fazer login. Uma regra de host é efetiva para toda requisição de página, não apenas para o registro de usuários.

en: Permissions let you control what users can do on your site. Each user role (defined on the <a href="@role">user roles page</a>) has its own set of permissions. For example, you could give users classified as "Administrators" permission to "administer nodes" but deny this power to ordinary, "authenticated" users. You can use permissions to reveal new features to privileged users (those with subscriptions, for example). Permissions also allow trusted users to share the administrative burden of running a busy site.
pt: O sistema de permissões permite que você controle o que os usuários podem fazer no seu site. Cada papel de usuário (criados na <a href="@role">página de administração de papéis</a>) tem um conjunto de permissões. Por exemplo, você pode conceder a permissão de "administrar nodes" para um usuário classificado como "administrador", negando porém para um mero "usuário autenticado". Você também pode usar as permissões para abrir certos recursos do site apenas para usuários com algum privilégio (por exemplo, quem pagar uma mensalidade, por exemplo). Além disso, a distribuição de permissões permite que o trabalho de administrar um grande site seja dividido com outros usuários de confiança.

en: <p>Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined in <a href="@permissions">user permissions</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the <em>role names</em> of the various roles. To delete a role choose "edit".</p><p>By default, Drupal comes with two user roles:</p>
          <ul>
          <li>Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.</li>
          <li>Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.</li>
          </ul>
pt: <p>Os papéis dos usuários permitem que você controle com precisão a segurança e administração do Drupal. Um papel define um grupo de usuários com certos privilégios, definidos na página de <a href="@permissions">permissões de usuário</a>. Por exemplo o papel de um usuário no site pode ser: usuário anônimo, usuário autenticado, moderador, administrador, editor, etc. Nesta área você pode definir os <em>nomes dos papéis dos usuários</em>. Para apagar um papel, clique em "editar".</p><p>O Drupal traz dois papéis pré-definidos:</p>
          <ul>
          <li>Usuário anônimo: incluindo os usuários que não tem uma conta ou não estão logados.</li>
          <li>Usuário autenticado: incluindo, automaticamente, todos os usuários logados no site.</li>
          </ul>

en: Deleted user: %name %email.
pt: Usuário apagado: %name - %email.

en: administer users
pt: administrar usuários

en: access user profiles
pt: acessar perfis de usuários

en: change own username
pt: mudar seu próprio nome de usuário

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, and user pictures.
pt: Configurar o comportamento padrão das contas de usuários, incluindo pedidos de registro, emails e imagens.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
pt: Determinar o acesso dos usuários aos recursos, configurando as permissões aos papéis de usuários.

en: Edit role
pt: Editar papel

en: Access rules
pt: Regras de acesso

en: List and create rules to disallow usernames, e-mail addresses, and IP addresses.
pt: Listar e criar regras para desativar certos nomes de usuário, emails, ou endereços IP.

en: Check rules
pt: Verificar regras

en: Manages the user registration and login system.
pt: Controla o registro de usuários e o sistema de login.

en: By !author at @date
pt: Por !author em @date

en: Skip navigation
pt: Pular navegação

en: All necessary changes to %file have been made. It has been set to read-only for security.
pt: Todas as alterações necessárias em %file foram feitas. Ele dever ser posto como somente leitura por segurança.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process.
pt: O instalador do @drupal requer permissão de escrita em % durante o processo de instalação.

en: Drupal database setup
pt: Configuração do banco de dados do Drupal

en: If more than one @drupal web site will be sharing this database, enter a table prefix for your @drupal site here.
pt: Se mais de um site @drupal for compartilhar esse mesmo banco de dados, digite aqui um prefixo para as tabelas do seu site @drupal.

en: You have configured @drupal to use the default username and password. This is not allowed for security reasons.
pt: Você configurou o @drupal para usar o nome de usuário e senha padrões. Isso não é permitido por questões de segurança.

en: The database table prefix you have entered, %db_prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters or underscores.
pt: O prefixo para as tabelas do banco de dados que você escolheu, %db_prefix, é inválido. O prefixo das tabelas só pode ter caracteres alfanuméricos e sublinhado.

en: In order for Drupal to work and to proceed with the installation process you must resolve all permission issues reported above. We were able to verify that we have permission for the following commands: %commands. For more help with configuring your database server, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what any of this means you should probably contact your hosting provider.
pt: Para o Drupal funcionar e continuar o processo de instalação, você deve resolver todos os problemas de permissões acima. Podemos verificar que temos permissões com os comandos a seguir: %commands. Para maiores informações sobre como configurar o seu servidor do banco de dados, consulte o <a href="http://drupal.org/node/258">manual de instalação e atualização</a>. Se você sabe direito o que isso quer dizer, você talvez deva consultar o seu provedor.

en: Choose your preferred language
pt: Escolha seu idioma preferido

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database and replace the appropriate <em>settings.php</em> with an unmodified copy.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li></ul>
pt: <ul><li>Para recomeçar, você deve limpar o banco de datos e substituir o arquivo <em>settings.php</em> adequado por uma cópia original, não modificada.</li><li>Para instalar para um banco de dados diferente, edite o arquivo <em>settings.php</em> adequado no diretório <em>sites</em>.</li><li>Para atualizar uma instalação existente, use o <a href="@base-url/update.php">script de atualização (update.php)</a>.</li></ul>

en: Modules missing
pt: Módulos não encontrados

en: One or more required modules are missing. Please check the error messages and <a href="!url">try again</a>.
pt: Um ou mais módulos requisitados não foram encontrados. Por favor confira as mensagens de erro e <a href="!url">tente de novo</a>.

en: Incompatible environment
pt: Ambiente incompatível

en: page not found
pt: página não encontrada

en: The file %file could not be saved, because it exceeds the maximum allowed size for uploads.
pt: O arquivo %file não pôde ser salvo, pois o tamanho dele excede o máximo permitido para uploads.

en: Upload Error. Could not move uploaded file (%file) to destination (%destination).
pt: Erro ao enviar arquivo. Não foi possível mover o arquivo enviado (%file) para a pasta de destino (%destination).

en: Built-in GD2 toolkit
pt: Toolkit GD2 embutido

en: The built-in GD2 toolkit is installed and working properly.
pt: O toolkit GD2 está instalado e funcionando corretamente.

en: The built-in GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
pt: O toolkit GD de manipulação de imagens precisa que módulo GD para PHP esteja instalado e configurado corretamente. Para maiores informações, consulte a <a href="@url">documentação do PHP sobre imagens</a>.

en: Failure to connect to your MySQL database server. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
pt: Erro ao se conectar com o seu servidor de banco de dados MySQL. O MySQL retornou a mensagem: %error<ul><li>Você tem certeza que você digitou o nome de usuário e senha corretos?</li><li>Você tem certeza que você digitou o hostname corretamente?</li><li>Você tem certeza que o seu servidor de banco de dados está rodando?</li></ul>Para maiores informações, consulte <a href="http://drupal.org/node/258">o manual de instalação e upgrade</a>. Se você não tem certeza o que isso tudo quer dizer, você, provavelmente, precisa contatar o seu provedor de hospedagem.

en: We were able to connect to the MySQL database server (which means your username and password are valid) but not able to select your database. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct database name?</li><li>Are you sure the database exists?</li><li>Are you sure the username has permission to access the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
pt: Foi possível se conectar com o servidor de bancos de dados MySQL com sucesso (o que significa que seu nome de usuário e senha estão corretos), mas não foi possível selecionar a sua base de dados. O MySQL retornou a mensagem: %error.<ul><li>Você tem certeza que está usando o nome correto da base de dados?</li><li>Você tem certeza que esse banco de dados existe?</li><li>Você tem certeza que o usuário tem permissão de acesso a esse banco de dados?</li></ul>Para maiores informações, consulte o <a href="http://drupal.org/node/258">manual de instalação e upgrade</a>. Se você não tem certeza o que isso tudo quer dizer, você, provavelmente, precisa contatar o seu provedor de hospedagem.

en: We were unable to create a test table on your MySQL database server with the command %query. MySQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary MySQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
pt: Não foi possível criar uma tabela de testes no seu servidor de banco de dados MySQL com o comando %query. O MySQL retornou a mensagem: %error.<ul><li>Você tem certeza que o usuário tem as permissões necessárias para criar tabelas no banco de dados?</li></ul>Para maiores informações, consulte o <a href="http://drupal.org/node/258">manual de instalação e upgrade</a>. Se você não tem certeza o que isso tudo quer dizer, contate o seu servidor.

en: We were unable to insert a value into a test table on your MySQL database server. We tried inserting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
pt: Não foi possível inserir um valor em uma tabela de testes no seu servidor de banco de dados MySQL. Tentamos inserir um valor com o comando %query e o MySQL retornou a mensagem: %error.Não foi possível inserir um valor em uma tabela de testes no seu servidor de banco de dados MySQL. Tentamos inserir um valor com o comando %query e o MySQL retornou o seguinte erro: %error.

en: We were unable to update a value in a test table on your MySQL database server. We tried updating a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
pt: Não foi possível atualizar um valor em uma tabela de testes no seu servidor de banco de dados MySQL. Tentamos atualizar um valor com o comando %query e o MySQL retornou o seguinte erro: %error.

en: We were unable to lock a test table on your MySQL database server. We tried locking a table with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
pt: Não foi possível travar uma tabela de testes no seu servidor de banco de dados MySQL. Tentamos travar uma tabela com o comando %query e o MySQL retornou o seguinte erro: %error.

en: We were unable to unlock a test table on your MySQL database server. We tried unlocking a table with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
pt: Não foi possível destravar uma tabela de testes no seu servidor de banco de dados MySQL. Tentamos destravar uma tabela com o comando %query e o MySQL retornou a mensagem: %error.Não foi possível destravar uma tabela de testes no seu servidor de banco de dados MySQL. Tentamos destravar uma tabela com o comando %query e o MySQL retornou o seguinte erro: %error.

en: We were unable to delete a value from a test table on your MySQL database server. We tried deleting a value with the command %query and MySQL reported the following error: %error.
pt: Não foi possível apagar um valor de uma tabela de testes no seu servidor de banco de dados MySQL. Tentamos apagar um valor com o comando %query e o MySQL retornou o seguinte erro: %error.

en: We were unable to drop a test table from your MySQL database server. We tried dropping a table with the command %query and MySQL reported the following error %error.
pt: Não foi possível remover uma tabela de testes no seu servidor de banco de dados MySQL. Tentamos remover uma tabela com o comando %query e o MySQL retornou o seguinte erro: %error.

en: Failure to connect to your PostgreSQL database server. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure you have the correct username and password?</li><li>Are you sure that you have typed the correct database hostname?</li><li>Are you sure that the database server is running?</li><li>Are you sure you typed the correct database name?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
pt: Erro ao se conectar com o seu servidor de banco de dados PostgreSQL. O PostgreSQL retornou a mensagem: %error<ul><li>Você tem certeza que você digitou o nome de usuário e senha corretos?</li><li>Você tem certeza que você digitou o hostname corretamente?</li><li>Você tem certeza que o seu servidor de banco de dados está rodando?</li><li>Você tem certeza que digitou o nome correto da base de dados?</li></ul>Para maiores informações, consulte <a href="http://drupal.org/node/258">o manual de instalação e upgrade</a>. Se você não tem certeza o que isso tudo quer dizer, você, provavelmente precisa contatar o seu provedor de hospedagem.

en: We were unable to create a test table on your PostgreSQL database server with the command %query. PostgreSQL reports the following message: %error.<ul><li>Are you sure the configured username has the necessary PostgreSQL permissions to create tables in the database?</li></ul>For more help, see the <a href="http://drupal.org/node/258">Installation and upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
pt: Não foi possível criar uma tabela de testes no seu servidor de banco de dados PostgreSQL com o comando %query. O PostgreSQL retornou a mensagem: %error.<ul><li>Você tem certeza que o usuário tem as permissões necessárias para criar tabelas no banco de dados?</li></ul>Para maiores informações, consulte o <a href="http://drupal.org/node/258">manual de instalação e upgrade</a>. Se você não tem certeza o que isso tudo quer dizer, você, provavelmente precisa contatar o seu provedor de hospedagem.

en: We were unable to insert a value into a test table on your PostgreSQL database server. We tried inserting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
pt: Não foi possível inserir um valor em uma tabela de testes no seu servidor de banco de dados PostgreSQL. Tentamos inserir um valor com o comando %query e o PostgreSQL retornou o seguinte erro: %error.

en: We were unable to update a value in a test table on your PostgreSQL database server. We tried updating a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
pt: Não foi possível atualizar um valor em uma tabela de testes no seu servidor de banco de dados PostgreSQL. Tentamos atualizar um valor com o comando %query e o PostgreSQL retornou o seguinte erro: %error.

en: We were unable to lock a test table on your PostgreSQL database server. We tried locking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
pt: Não foi possível travar uma tabela de testes no seu servidor de banco de dados PostgreSQL. Tentamos travar uma tabela com o comando %query e o PostgreSQL retornou o seguinte erro: %error.

en: We were unable to unlock a test table on your PostgreSQL database server. We tried unlocking a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
pt: Não foi possível destravar uma tabela de testes no seu servidor de banco de dados PostgreSQL. Tentamos destravar uma tabela com o comando %query e o PostgreSQL retornou o seguinte erro: %error.

en: We were unable to delete a value from a test table on your PostgreSQL database server. We tried deleting a value with the command %query and PostgreSQL reported the following error: %error.
pt: Não foi possível apagar um valor de uma tabela de testes no seu servidor de banco de dados PostgreSQL. Tentamos apagar um valor com o comando %query e o PostgreSQL retornou o seguinte erro: %error.

en: We were unable to drop a test table from your PostgreSQL database server. We tried dropping a table with the command %query and PostgreSQL reported the following error %error.
pt: Não foi possível apagar uma tabela de testes no seu servidor de banco de dados PostgreSQL. Tentamos apagar uma tabela com o comando %query e o PostgreSQL retornou o seguinte erro: %error.

en: The language %locale has been created and can now be used to import a translation. More information is available in the <a href="@locale-help">help screen</a>.
pt: O idioma %locale foi criado e agora pode ser usado para importar uma tradução. Para maiores informações, consulte a <a href="@locale-help">página de ajuda</a>.

en: The language %locale has been created.
pt: O idioma %locale foi criado.

en: The %language language (%locale) has been created.
pt: O idioma %language (%locale) foi criado.

en: Language list
pt: Lista de idiomas

en: Select your language here, or add it below, if you are unable to find it.
pt: Selecione aqui seu idioma, ou adicione-o abaixo, se você não encontrá-lo.

en: Commonly this is an <a href="@iso-codes">ISO 639 language code</a> with an optional country code for regional variants. Examples include "en", "en-US" and "zh-cn".
pt: Geralmente é um <a href="@iso-codes">código de idioma ISO 639</a>, e opcionalmente um código de país para variações regionais. Por exemplo: "pt", "pt-BR" e "zh-cn".

en: Name of the language. Will be available for translation in all languages.
pt: Nome do idioma. Vai ficar disponível para tradução em todos os idiomas.

en: A gettext Portable Object (.po) file.
pt: Arquivo Portable Object (.po).

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, then it will be added.
pt: Selecione o idioma em que você pretende adicionar as expressões. Se você escolher um idioma que ainda não foi criado, ele será criado automaticamente.

en: Select the language you would like to export in gettext Portable Object (.po) format.
pt: Selecione o idioma que você gostaria de exportar no formato Portable Object (.po).

en: Generate a gettext Portable Object Template (.pot) file with all the interface strings from the Drupal locale database.
pt: Gerar um arquivo gettext Portable Object Template (.pot) com todas as expressões de interface do banco de dados de idioma do Drupal.

en: Strings to search for
pt: Expressões para serem buscadas

en: All strings in that language
pt: Todas as expressões do idioma

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings and %update strings were updated.
pt: A tradução foi importada com sucesso. %number expressões foram criadas e %update, atualizadas.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added and %update updated.
pt: Arquivo %file importado para %locale: %number expressões foram criadas e %update, atualizadas.

en: Locales
pt: Idiomas

en: Singhalese
pt: singalês

en: Edit primary links
pt: Editar links primários

en: !title by !name
pt: !title por !name

en: Users can view the latest news chronologically in the <a href="@aggregator">main news aggregator display</a> or by <a href="@aggregator-sources">source</a>. Administrators can add, edit and delete feeds and choose how often to check for newly updated news for each individual feed. Administrators can also tag individual feeds with categories, offering selective grouping of some feeds into separate displays. Listings of the latest news for individual sources or categorized sources can be enabled as blocks for display in the sidebar through the <a href="@admin-block">block administration page</a>. The news aggregator requires cron to check for the latest news from the sites to which you have subscribed. Drupal also provides a <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all of your subscribed feeds.
pt: Os usuários podem ver as últimas notícias ou por ordem cronológica, na <a href="@aggregator">página inicial do agregagador</a>, ou ordenadas pela <a href="@aggregator-sources">fonte</a>. Um administrador pode adicionar, editar e apagar feeds e configurar a freqüência com que o agregador vai checar atualizações das notícias de cada um dos feeds. Um administrador também pode categorizar os feeds, para que cada grupo seja exibido em páginas separadas. Listas das últimas notícias, por fonte ou por grupo de fontes, podem ser exibidas como blocos na barra lateral, bastando habilitá-los na <a href="@admin-block">área de administração de blocos</a>. Para o agregador de notícias funcionar, o agendador de tarefas (cron) precisa estar habilitado para que o sistema possa checar as últimas notícias dos feeds assinados. O Drupal também fornece um <a href="@aggregator-opml">arquivo OPML</a>, lido por software, com a lista de todos os seus feeds.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@aggregator">Aggregator page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@aggregator">manual de configurações do agregador de notícias</a>.

en: Thousands of sites (particularly news sites and weblogs) publish their latest headlines and/or stories in a machine-readable format so that other sites can easily link to them. This content is usually in the form of an <a href="http://blogs.law.harvard.edu/tech/rss">RSS</a> feed (which is an XML-based syndication standard). To display the feed or category in a block you must decide how many items to show by editing the feed or block and turning on the <a href="@block">feed's block</a>.
pt: Milhares de sites (em especial sites de notícias e blogs) publicam suas últimas manchetes ou matérias em um formato eletrônico para que outros sites possam criar facilmente links. O formato mais comum usado é o feed <a href="http://blogs.law.harvard.edu/tech/rss">RSS</a> (um padrão XML para a divulgação de conteúdo). Para exibir o feed ou a categoria num bloco, você precisa escolher quantos itens exibir. Edite o feed ou o bloco e ative no <a href="@block">bloco do feed</a>.

en: Add a site that has an RSS/RDF/Atom feed. The URL is the full path to the feed file. For the feed to update automatically you must run "cron.php" on a regular basis. If you already have a feed with the URL you are planning to use, the system will not accept another feed with the same URL.
pt: Adicionar um site que tenha um feed RSS/RDF/Atom. A URL é o caminho completo para o arquivo do feed. Para o feed ser atualizado automaticamente, você precisa estar com o agendador de tarefas ativo. Se você já tem um feed com a mesma URL que você está querendo usar, o sistema não vai aceitar o feed com a URL repetida.

en: Categories provide a way to group items from different news feeds together. Each news category has its own feed page and block. For example, you could tag various sport-related feeds as belonging to a category called <em>Sports</em>. News items can be added to a category automatically by setting a feed to automatically place its item into that category, or by using the categorize items link in any listing of news items.
pt: Categorias são um jeito de agrupar itens de diferentes feeds de notícias. Cada categoria tem seus próprios página e bloco. Por exemplo, você pode colocar juntar todos os feeds relacionados a esporte em uma categoria chamada <em>Esportes</em>. Novos itens podem ser adicionados em uma categoria adicionando todo um feed na categoria ou então usando o link "Categorizar" em qualquer lista de notícias.

en: Older news items will be automatically discarded. Requires crontab.
pt: Itens mais antigos serão automaticamente apagados. Requer o agendador de tarefas.

en: The type of category selection widget which is shown on categorization pages. Checkboxes are easier to use; a multiple selector is good for working with large numbers of categories.
pt: O tipo de widget para selecionar a categoria exibido nos formulários de categorizações. Uma checkbox é mais fácil de usar, enquanto uma seleção em lista é útil ao se trabalhar com números maiores de categorias.

en: New items in this feed will be automatically filed in the checked categories as they are received.
pt: Novos itens neste feed serão automaticamente preenchidos nas categorias selecionadas à medida que forem recebidos.

en: A blog is a regularly updated journal or diary made up of individual posts shown in reversed chronological order. Each member of the site may create and maintain a blog.
pt: Um blog é um diário virtual constituído de vários posts exibidos em ordem cronológica decrescente. Cada usuário registrado do seu site pode criar e manter seu próprio blog.

en: Read @username's latest blog entries.
pt: Ver os últimos posts do blog de @username.

en: The blog module allows registered users to maintain an online weblog (commonly known as a blog), often referred to as an online journal or diary. Blogs are made up of individual posts that are time stamped and are typically viewed by date as you would a diary. Blogs often contain links to web pages users have read and/or agree/disagree with.
pt: O módulo Blog permite que os usuários registrados mantenham um blog (também conhecido por weblog ou diário virtual). Blogs são compostos por vários posts individuais, cada um com a data e a hora do envio, e são normalmente lidos por ordem cronológica, como em um diário. Geralmente têm links para as páginas dos usuários que leram e concordam ou discordam dele.

en: The blog module adds a <em>user blogs</em> navigation link to the site, which takes any visitor to a page that displays the most recent blog entries from all the users on the site. The navigation menu has a <em>create a blog entry</em> link (which takes you to a submission form) and a <em>view personal blog</em> link (which displays your blog entries as other people will see them). The blog module also creates a <em>recent blog posts</em> block that can be enabled.
pt: O módulo Blog inclui no site um link "blogs dos usuários", que leva o visitante para a página que mostra os posts de blog mais recentes, de todos os usuários do site. O menu de navegação tem um link <em>criar post no blog</em> (que leva a um formulário de envio) e um link <em>ver blog pessoal</em> (que mostra o seu blog para o público). O módulo blog também cria um bloco de <em>posts recentes no blog</em>, que pode ser ativado e exibido.

en: If a user has the ability to post blogs, then the import module (news aggregator) will display a blog-it link next to each news item in its lists. Clicking on this takes the user to the blog submission form, with the title, a link to the item, and a link to the source into the body text already in the text box, ready for the user to add a comment or explanation. This actively encourages people to add blog entries about things they see and hear elsewhere in the website and from your syndicated partner sites.
pt: Se um usuário tem a permissão de criar posts de blogs, então o agregador de notícias vai exibir um link "postar no blog" ao lado de cada notícia da lista. Clicando nele, o usuário é redirecionado para um formulário de criação de conteúdo, já com o título, um link para a notícia e a caixa de texto preenchida, pronto para que ele coloque o seu comentário ou uma explicação. Isso encoraja as pessoas a colocar e comentar nos seus blogs textos publicados em outros lugares do seu site ou em outros sites da Internet.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@blog">Blog page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@blog">manual de configurações dos blogs</a>.

en: edit own blog
pt: editar o próprio blog

en: @type: updated %title using blog API.
pt: @type: %title atualizado usando API de blog.

en: Blog APIs
pt: APIs de Blog

en: Configure which content types and engines external blog clients can use.
pt: Configure quais tipos de conteúdo e quais motores que podem ser usados pelos clientes externos.

en: A book is a collaborative writing effort: users can collaborate writing the pages of the book, positioning the pages in the right order, and reviewing or modifying pages previously written. So when you have some information to share or when you read a page of the book and you didn't like it, or if you think a certain page could have been written better, you can do something about it.
pt: Um livro é um trabalho conjunto de redação: os usuários podem colaborar escrevendo as páginas do livro, organizando, revisando e reescrevendo. Quando você tiver, portanto, alguma informação para divulgar ou quando você ler a página de um livro que você não gostou ou achou que poderia ser melhor, você pode fazer algo.

en: Manage site's books and orphaned book pages.
pt: Administra os livros do site e as páginas de livro orfãs.

en: The parent section in which to place this page. Note that each page whose parent is &lt;top-level&gt; is an independent, top-level book.
pt: A seção superior a esta página. Note que cada página cuja seção superior é o <em>topo</em> será considerada um livro independente.

en: The parent that this page belongs in.
pt: A página superior desta página.

en: The parent page in the book.
pt: A página superior dentro do livro.

en: An explanation to help other authors understand your motivations to put this post into the book.
pt: Uma explicação para ajudar um outro autor entender porque você incluiu esta página no livro.

en: The post has been added to the book.
pt: O post foi adicionado ao livro.

en: book
pt: livro

en: Updated orphan book pages.
pt: Atualizar as páginas órfãs.

en: The <em>book</em> module is suited for creating structured, multi-page hypertexts such as site resource guides, manuals, and Frequently Asked Questions (FAQs). It permits a document to have chapters, sections, subsections, etc. Authors with suitable permissions can add pages to a collaborative book,  placing them into the existing document by adding them to a table of contents menu.
pt: O módulo Livro é adequado para criar textos estruturados e de várias páginas, como guias, manuais e FAQs. Ele permite que um documento tenha capítulos, seções, subseções, etc. Autores com as permissões corretas podem adicionar páginas a um livro comunitário. Para isso, basta pôr uma página em um documento existente, posicionando-as em um menu com o índice do livro.

en: Book pages have navigation elements at the bottom of the page for moving through the text.  These link to the previous and next pages in the book, as well as a link labeled <em>up</em>, leading to the level above in the structure.  More comprehensive navigation may be provided by enabling the <em>book navigation block</em> on the <a href="@admin-block">block administration page</a>.
pt: Páginas de livros têm links de navegação no fim da página, para o visitante poder navegar pelo texto. Há links para a página anterior e para a próxima e também um link <em>acima</em>, que leva a um nível acima na hierarquia do livro. Um painel de navegação completo pode ser exibido ativando-se o <em>bloco de navegação do livro</em>, na página de <a href="@admin-block">administração de blocos</a>.

en: Posts of type %book are automatically added to the book hierarchy. Users with the <em>outline posts in books</em> permission can also add content of any other type to a book, placing it into the existing book structure through the interface that's available by clicking on the <em>outline</em> tab while viewing that post.
pt: Posts do tipo %book são adicionados automaticamente à hierarquia do livro. Um usuário com permissão de <em>esboçar posts no livro</em> também pode adicionar qualquer outro tipo de conteúdo dentro de um livro. Para isso, use a interface que pode ser acessada clicando na aba <em>esboçar</em> do livro.

en: Administrators can view a list of all books on the <a href="@admin-node-book">book administration page</a>.  In this list there is a link to an outline page for each book, from which is it possible to change the titles of sections, or to change their weight, thus reordering sections. From this administrative interface, it is also possible to determine whether there are any orphan pages - pages that have become disconnected from the rest of the book structure.
pt: Um administrador pode ver uma lista de todos os livros na <a href="@admin-node-book">área de administração</a>. Nessa lista tem um link para uma página de esboço de cada livro, onde é possível alterar o título de cada seção e também o seu peso, para reordená-las. Na área de administração também é possível ver se há páginas orfãs - páginas que não estão ligadas ao resto da estrutura do livro.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@book">Book page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@book">manual de configurações de livros</a>.

en: The book module offers a means to organize content, authored by many users, in an online manual, outline or FAQ.
pt: O módulo livro oferece meios para organizar conteúdo produzido por muitos usuários, como um manual online ou um FAQ.

en: Pages in a book are like a tree. As pages are edited, reorganized and removed, child pages might be left with no link to the rest of the book. Such pages are referred to as "orphan pages". On this page, administrators can review their books for orphans and reattach those pages as desired.
pt: As páginas em um livro tem uma estrutura de árvore. As páginas são editadas, reorganizadas e apagadas e nesse processo, subpáginas podem ficar desligadas do resto do livro. Essas páginas são chamadas de "órfãs". Aqui você pode procurar por páginas órfãs e religá-las como desejar ao resto livro.

en: The outline feature allows you to include posts in the <a href="@book">book hierarchy</a>.
pt: A ferramenta de esboçar livros permite que você inclua posts na <a href="@book">hierarquia do livro</a>.

en: outline posts in books
pt: esboçar posts no livro

en: create book pages
pt: criar novas páginas

en: edit book pages
pt: editar páginas de livros

en: edit own book pages
pt: editar suas próprias páginas de livros

en: Allows users to collaboratively author a book.
pt: Permite que os usuários colaborem para criar um livro.

en: Color module allows a site administrator to quickly and easily change the color scheme of the entire site. In order for color module to work however, a theme must be specifically designed to use the color changing features. The default theme, Garland, (as well as its fixed width counterpart, Minnelli) was designed to take advantage of these features. With color module, you can easily change the color of links, backgrounds, text, and more depending on which color module enabled theme you are using. Color module requires your <a href="@url">file download method</a> to be set to public.
pt: O módulo de cores permite que um administrador do site de forma rápida e fácil mude o esquema de cores de todo o site. Para que o módulo de cores possa trabalhar no entanto, um tema deve ser especificamente concebido para utilizar a esses recursos de mudanças de cor. O tema padrão, Garland, (bem como o seu homólogo de largura fixa, Minnelli) foi projetado para aproveitar esses recursos. Com o módulo de cores, você pode facilmente mudar a cor dos links, backgrounds, texto, e mais, dependendo de qual módulo de cor está ativado no tema que você está usando. Módulo de cor requer o seu <a href="@url">método de arquivo de download </a> seja definido como público.

en: It is important to remember that color module saves a modified copy of the theme's style.css file in the files directory, and includes it after the theme's original style.css. This means that if you make any manual changes to your theme's style.css file, you must save your color settings again, even if they haven't changed. This causes the color module generated version of style.css in the files directory to be recreated using the new version of the original file.
pt: É importante lembrar que o módulo de cor salva uma cópia modificada do arquivo style.css do tema no diretório de arquivos, e inclui-lo após style.css original do tema. Isto significa que se você fizer alguma alteração manual no arquivo style.css do seu tema, você deve salvar as configurações de cores novamente, mesmo se eles não mudaram. Isso faz com que o módulo de cores geradas versão do style.css no diretório de arquivos para ser recriados utilizando a nova versão do arquivo original.

en: Below is a list of the latest comments posted to your site. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information , 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
pt: A lista a seguir mostra os últimos comentários enviados no seu site. Clique no título para ver o comentário, no nome do autor para ver a informações do usuário, em "editar" para modificar o conteúdo e "apagar" para eliminar o comentário.

en: The contact module enables the use of both personal and site-wide contact forms, thereby facilitating easy communication within the community. While personal contact forms allow users to contact each other by e-mail, site-wide forms allow community members to contact the site administration from a central location. Users can specify a subject and message in the contact form, and also request that a copy of the e-mail be sent to their own address.
pt: O módulo de contato permite a utilização de formulários de contato em âmbito pessoal e local do site, facilitando assim uma comunicação fácil dentro da comunidade. Enquanto o formulário de contato pessoal permitem aos usuários entrar em contato por e-mail, o formulário do site permite que os membros da comunidade a manter contato com a administração do site a partir de uma localização central. Os usuários podem especificar um assunto e uma mensagem no formulário de contato, e também solicitar que uma cópia do e-mail que será enviado para o seu próprio endereço.

en: Users can activate/deactivate their personal contact forms in their account settings. Upon activation, a contact tab will appear in their user profiles. Privileged users such as site administrators are able to contact users even if they have chosen not to enable this feature.
pt: Os usuários podem ativar/desativar as suas formas de contato pessoal em suas configurações de conta. Após a ativação, um guia de contato irá aparecer no seu perfil de usuário. Usuários privilegiados como os administradores do site podem entrar em contato com os usuários, mesmo que tenham optado por não ativar esse recurso.

en: Note that the contact tab will not appear when a user views his or her own profile; only when viewing another user's profile, if that user's contact form is enabled.
pt: Note que a aba de contato não aparecerá quando um usuário vir seu próprio perfil; apenas quando estiver vendo o perfil de outro usuário, se esse usuário estiver com o formulário de contato habilitado.

en: If the menu module is enabled, a menu item linking to the site-wide contact page is added to the navigation block. It is disabled by default, but can be enabled via the <a href="@menu-module">menu management</a> page. Links to the contact page may also be added to the primary and secondary links using the same page.
pt: Se o módulo de menu é habilitado, um item de menu linkando para a página de contato do site é adicionada ao bloco de navegação. Isto é desativado por padrão, mas pode ser ativado através do  <a href="@menu-module">menu de gerenciamento</a>. Links para a página de contato também pode ser adicionado aos links primários e secundários utilizando a mesma página.

en: For more information, please read the configuration and customization handbook page for the <a href="@contact">contact module</a>.
pt: Para mais informações, por favor consulte o guia de configuração e personalização para o <a href="@contact">módulo Contato</a>.

en: This page lets you setup <a href="@form">your site-wide contact form</a>. To do so, add one or more categories. You can associate different recipients with each category to route e-mails to different people. For example, you can route website feedback to the webmaster and direct product information requests to the sales department. On the <a href="@settings">settings page</a>, you can customize the information shown above the contact form. This can be useful to provide additional contact information such as your postal address and telephone number.
pt: Esta página permite que você definir o <a  href="@form">formulário de contato do seu site</a>. Para fazer isso, adicione uma ou mais categorias. Você pode associar diferentes destinatários com cada categoria para encaminhar e-mails para pessoas diferentes. Por exemplo, você pode encaminhar um feedback do website para o webmaster e pedidos de informações de produto direto para o departamento de vendas. Nas <a href="@settings">definições de página</a>, você pode personalizar as informações mostradas acima do formulário de contato. Isso pode ser útil para fornecer informações adicionais de contato, como seu endereço postal e número de telefone.

en: The contact form has not been configured.
pt: O formulário de contato não está configurado.

en: The Drupal module uses the XML-RPC network communication protocol to connect your site with a central server that maintains a directory of client sites.
pt: O módulo Drupal usa o protocolo XML-RPC para conectar o seu site com um servidor central que mantém um diretório de sites clientes.

en: <p>Enabling the Drupal module will allow you to:</p>
    <ul>
      <li>register your site with a server, including (optionally) posting information on your installed modules and themes and summary statistics on your number of posts and users, information that can help rank Drupal modules and themes</li>
      <li>enable other sites to register with your site</li>
      <li>allow members on all sites using the Drupal module to log in to your site without registering using their distributed identification</li>
      <li>allow members to log in to any other site that uses the Drupal module, using a login name that looks much like an e-mail address: <em>username@example.com</em></li>
    </ul>
pt: <p>Ativar o módulo Drupal lhe permite:</p>
    <ul>
      <li>registrar seu site num servidor remoto e, opcionalmente, enviar informações sobre seus temas e módulos instalados e um resumo sobre o número de posts e usuários, o que vai poder ajudar a montar estatísicas sobre o uso do Drupal e seus módulos e temas.</li>
      <li>permitir que outros sites autentiquem seus usuários usando o seu site</li>
      <li>permitir que um membro de qualquer site que use o módulo Drupal faça o login em seu site sem se registrar, usando a autenticação distribuída</li>
      <li>deixar os membros de seu site fazerem login em qualquer outro site que usa o módulo Drupal, usando um nome de usuário parecido com um endereço de e-mail: <em>usuário@exemplo.com.br</em></li>
    </ul>

en: The Drupal module administration page allows you to set the xml-rpc server page and other related options.
pt: A página de administração do módulo Drupal permite configurar, entre outras coisas, a página do servidor XML-RPC.

en: <p>If you maintain a directory of sites, you can list them on a page using the <code>drupal_client_page()</code> function. Sample instructions: </p>
    <ul>
      <li>Ensure that you have the page content type enabled, and you can use PHP in an input format.</li>
      <li>Select create content &gt;&gt; page.</li>
      <li>For input format, select PHP code.</li>
      <li>Give the page a title. For body, put:
    <pre>
    &lt;?php
    print drupal_client_page();
    ?&gt;
    </pre>
      <li>Save the page.</li>
    </ul>
pt: <p>Se você mantém um diretório de sites, você pode listar todos eles em uma página usando a função <code>drupal_client_page()</code>. Por exemplo: </p>
    <ul>
      <li>Verifique se o tipo de conteúdo "página" existe e que você pode usar PHP como formato de entrada.</li>
      <li>Clique em Criar conteúdo &raquo; página.</li>
      <li>Selecione "modo PHP" como formato de entrada.</li>
      <li>Escolha um título para a página e no corpo da página escreva:
    <pre>
    &lt;?php
    print drupal_client_page();
    ?&gt;
    </pre>
      <li>Salve a página.</li>
    </ul>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@drupal">Drupal page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@drupal">manual de configurações do Drupal</a>.

en: Using this your site can "call home" to another Drupal server. By calling home to drupal.org and sending a list of your installed modules and themes, you help rank projects on drupal.org and so assist all Drupal administrators to find the best components for meeting their needs. If you want to register with a different server, you can change the Drupal XML-RPC server setting -- but the server has to be able to handle Drupal XML. Some XML-RPC servers may present directories of all registered sites. To get all your site information listed, go to the <a href="@site-settings">site information settings page</a> and set the site name, the e-mail address, the slogan, and the mission statement.
pt: Com este módulo, o seu site pode entrar em contato outro site Drupal. Se o seu site entrar em contato com o drupal.org e enviar uma lista de módulos e temas instalados, você contribui para melhorar as estatísticas dos projetos no drupal.org e ajudar todos os administradores Drupal a encontrar os melhores componentes para as suas necessidades. Se você quiser se registrar com um outro servidor, você pode alterar as configurações do servidor Drupal XML-RPC, mas o servidor precisa ser capaz de lidar com o XML do Drupal. Alguns servidores XML-RPC podem apresentar listas dos sites registrados. Para ter toda as informações do seu site listadas, vá para a área de administração das <a href="@site-settings">informações do site</a> e insira o nome do site, o endereço de email, o slogan e a missão.

en: <p><a href="@Drupal">Drupal</a> is the name of the software that powers %this-site. There are Drupal websites all over the world, and many of them share their registration databases so that users may freely log in to any Drupal site using a single <strong>Drupal ID</strong>.</p>
    <p>So please feel free to log in to your account here at %this-site with a username from another Drupal site. The format of a Drupal ID is similar to an e-mail address: <strong>username</strong>@<em>server</em>. An example of a valid Drupal ID is <strong>mwlily</strong>@<em>drupal.org</em>.</p>
pt: <p><a href="@Drupal">Drupal</a> é o nome do software que %this-site está rodando. Há vários sites em Drupal pelo mundo, e muitos deles compartilham seus bancos de dados de usuários para que eles possam se logar em qualquer site usando um único <strong>Drupal ID</strong>.</p>
    <p>Por favor fique a vontade para se logar em sua conta em %this-site com o nome de usuário e senha de outro site Drupal. O formato de um Drupal ID é similar ao de um endereço email: <strong>usuário</strong>@<em>servidor</em>. Um exemplo de um Drupal ID válido é <strong>mwlily</strong>@<em>drupal.org</em>.</p>

en: You must set the name of your site on the <a href="@url">administer &raquo; settings &raquo; site information</a> page.
pt: Você precisa configurar o nome do seu site na página <a href="@url">administrar &raquo; configurações &raquo; informações do site</a>.

en: You must set an e-mail address for your site on the <a href="@url">site information settings page</a>.
pt: Você precisa configurar um email para o seu site na página <a href="@url">administrar &raquo; configurações &raquo; informações do site</a>.

en: You must set your site slogan on the <a href="@url">site information settings page</a>.
pt: Você precisa configurar o slogan do seu site na página <a href="@url">administrar &raquo; configurações &raquo; informações do site</a>.

en: You must set your site mission on the <a href="@url">site information settings page</a>.
pt: Você precisa configurar a missão do seu site na página <a href="@url">administrar &raquo; configurações &raquo; informações do site</a>.

en: Register with a Drupal server
pt: Registrar-se com um servidor Drupal

en: If enabled, your Drupal site will register itself with the specified Drupal XML-RPC server. For this to work properly, you must set your site's name, e-mail address, slogan and mission statement. When the Drupal XML-RPC server field is set to %drupal-xml-rpc, your web site will register itself with drupal.org. Requires the cron feature to be enabled.
pt: Se ativado, o seu site Drupal vai se registrar com um servidor especificado XML-RPC Drupal. Para que tudo funcione corretamente, você precisa especificar o nome do seu site, o email, o slogan e a missão. Se o campo do formulário "Servidor XML-RPC Drupal" estiver com %drupal-xml-rpc, o seu site vai se registrar com o drupal.org. O agendador é um requisito para este módulo.

en: Drupal XML-RPC server
pt: Servidor Drupal XML-RPC

en: The URL of the Drupal XML-RPC server you wish to register with.
pt: O URL do servidor Drupal XML-RPC com que você deseja se registrar.

en: Send system information
pt: Enviar informações do sistema

en: If enabled, your site will send information on its installed components (modules, themes, and theme engines). This information can help in compiling statistics on usage of Drupal projects.
pt: Se ativado, o seu site irá enviar informações sobre seus componentes instalados (módulos, temas e mecanismos de temas). Esta informação poderá ajudar a compilar estatísticas sobre o uso de projetos Drupal.

en: Send statistics
pt: Enviar estatísticas

en: If enabled, your site will send summary statistics on the number of registered users and the total number of posts. No private information will be sent. These data help to improve the ranking statistics of Drupal projects.
pt: Se ativado, o seu site vai enviar um resumo de estatísticas sobre o número de usuários registrados e o número total de contribuições. Nenhuma informação privada será enviada. Esses dados vão ajudar a melhorar as estatísticas de projetos em Drupal.

en: Allow other Drupal sites to register
pt: Permitir outros sites Drupal se registrarem

en: If enabled, your Drupal site will allow other sites to register with your site and send information to this site. This functionality can be used to maintain a list of related sites.
pt: Se ativado, seu site irá permitir que outros sites se registrem no seu site e envie informações para ele. Essa ferramenta pode ser usada para criar e manter uma lista de sites relacionados.

en: Authentication service
pt: Serviço de autenticação

en: If enabled, your Drupal site will accept logins with the user names of other Drupal sites, and likewise provide authentication for users logging into other Drupal sites, based on their user accounts here.
pt: Se ativado, seu site vai aceitar o login de usuários vindos de outros sites Drupal. Reciprocamente, vai permitir que os seus usuários se autentiquem em outros sites Drupal usando suas contas de usuário daqui.

en: The URL of the default Drupal authentication server. Omit the %http prefix (e.g. drupal.org, www.example.com, etc.). If the authentication service has been enabled, users registered at the server specified here, will not need to append the server to their user name when logging into your site. This enables users to provide a briefer, more familiar username in the login form.
pt: A URL do servidor padrão de autenticação Drupal. Omita o prefixo %http (por exemplo, digite apenas drupal.org, www.exemplo.com.br, etc.). Se o serviço de autenticação estiver ativo, os usuários registrados no servidor especificado aqui não vão precisar incluir o nome do servidor no seu nome de usuário ao se registrarem no seu site. Isso permite que os usuários usem um login mais curto e mais fácil.

en: Only accept remote logins from the above specified default authentication server and not from any other server. Useful when an external system is the solitary authority on user accounts for this site. A common usage is to enable this setting and also enable an authentication module which talks to your company's directory server.
pt: Aceitar apenas login remoto dos servidores acima e não de qualquer servidor. É útil quando um um sistema externo é a única autoridade em relação às contas de usuário desse site. O uso comum é ativar esta opção e também o módulo de autenticação que negocia com o directory server da sua empresa.

en: Ping from %name (%link).
pt: Ping de %name (%link).

en: Handling ping request
pt: Gerenciar solicitação de ping

en: Failed to notify %server; error code: %errno; error message: %error_msg.
pt: Falha ao notificar %server; código do erro: %errno; mensagem: %error_msg.

en: Error %code: %message
pt: Erro %code: %message

en: Sites registry
pt: Registro dos sites

en: Register with another Drupal site (drupal.org by default) for statistics sharing, or set up your server to be a central server for registrations.
pt: Registre o seu site em outro site Drupal (drupal.org, por padrão) para compartilhar informações ou usar um servidor central de registro de usuários.

en: Distributed authentication
pt: Distribuição autenticada

en: client ping
pt: ping de cliente

en: server ping
pt: ping de servidor

en: Lets you register your site with a central server and improve ranking of Drupal projects by posting information on your installed modules and themes
pt: Permite que você registre o seu site em um servidor central e melhore o ranking dos projetos Drupal enviando informações sobre os módulos e temas que você tem instalado

en: The filter module allows administrators to configure  text input formats for the site. For example, an administrator may want a filter to strip out malicious HTML from user's comments. Administrators may also want to make URLs linkable even if they are only entered in an unlinked format.
pt: O módulo Filtro permite que os administradores configurem os formatos de entrada de texto no seu site. Por exemplo, um administrador pode querer um filtro que remova HTML malicioso dos comentários de um usuário. Ele também pode querer transformar em links URLs que o usuário digitar.

en: Users can choose between the available input formats when creating or editing content. Administrators can configure which input formats are available to which user roles, as well as choose a default input format. Administrators can also create new input formats. Each input format can be configured to use a selection of filters.
pt: Um usuário pode escolher, dentre os formatos de entrada disponíveis, qual usar quando estiver criando ou editando conteúdo. Um administrador pode decidir quais formatos de entrada vão ficar disponíveis para quais papéis de usuário e também escolher o formato de entrada padrão.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@filter">Filter page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@filter">manual de configurações de filtros</a>.

en: 
    <p><em>Input formats</em> define a way of processing user-supplied text in Drupal. Every input format has its own settings of which <em>filters</em> to apply. Possible filters include stripping out malicious HTML and making URLs clickable.</p>
    <p>Users can choose between the available input formats when submitting content.</p>
    <p>Below you can configure which input formats are available to which roles, as well as choose a default input format (used for imported content, for example).</p>
    <p>Note that (1) the default format is always available to all roles, and (2) all filter formats can always be used by roles with the "administer filters" permission even if they are not explicitly listed in the Roles column of this table.</p>
pt: 
    <p><em>Formatos de entrada</em> definem a maneira do Drupal processar o texto que os usuários produzem. Cada formato de entrada tem suas própria lista de <em>filtros</em> a usar. Filtragens possíveis incluem remover HTML malicioso e transformar URLs em links.</p>
    <p>Usuários podem escolher entre os formatos de entrada disponíveis quando forem postar conteúdo novo.</p>
    <p>Abaixo você configurar que formatos de entrada vão ficar disponíveis para que papéis e também escolher um formato padrão (usado para importar conteúdo, por exemplo).</p>
    <p>Note que (1) o formato de entrada padrão vai ficar disponível para todos os usuários e que (2) todos os formatos de entrada podem ser usado pelos papéis com permissão de "administrar fitros", mesmo se eles não forem explicitamente listados na coluna Papéis nesta tabela.</p>

en: 
    <p>Every <em>filter</em> performs one particular change on the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Choose which filters you want to apply to text in this input format.</p>
    <p>If you notice some filters are causing conflicts in the output, you can <a href="@rearrange">rearrange them</a>.</p>
pt: 
    <p>Cada <em>filtro</em> realiza uma mudança em particular no texto digitado pelo usuário. Por exemplo, um filtro pode eliminar código HTML malicioso ou transformar URLs em links. Escolha quais filtros você quer aplicar para texto neste formto.</p>
    <p>Se você notar que alguns filtros estão em conflito, você pode <a href="@rearrange">rearranjá-los</a>.</p>

en: 
    <p>Because of the flexible filtering system, you might encounter a situation where one filter prevents another from doing its job. For example: a word in an URL gets converted into a glossary term, before the URL can be converted in a clickable link. When this happens, you will need to rearrange the order in which filters get executed.</p>
    <p>Filters are executed from top-to-bottom. You can use the weight column to rearrange them: heavier filters "sink" to the bottom.</p>
pt: 
    <p>Graças à flexibilidade do sistema de filtros, você pode se deparar com a situação em que um filtro atrapalha o trabalho de outro. Por exemplo, um filtro converte uma palavra em uma URL em um termo de um glossário antes que outro filtro possa converter aquela URL em um link. Quando isso acontecer, basta rearranjar a ordem de execução dos filtros.</p>
    <p>Filtros são executados na ordem, de cima para baixo. Use a coluna "peso" para rearranjá-los: filtros mais pesados "afundam" para o fim da lista.</p>

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags, PHP code tags. Also allows enabling of module-provided filters.
pt: Configura como o conteúdo inserido pelos usuários é filtrado, incluindo filtragem de tags HTML não-permitidas e de código PHP. Além disso, também permite que outros módulos criem seus próprios filtros.

en: !format input format
pt: Formato de entrada !format

en: 
    <h4>Using custom PHP code</h4>
    <p>If you know how to script in PHP, Drupal gives you the power to embed any script you like. It will be executed when the page is viewed and dynamically embedded into the page. This gives you amazing flexibility and power, but of course with that comes danger and insecurity if you do not write good code. If you are not familiar with PHP, SQL or with the site engine, avoid experimenting with PHP because you can corrupt your database or render your site insecure or even unusable! If you do not plan to do fancy stuff with your content then you are probably better off with straight HTML.</p>
    <p>Remember that the code within each PHP item must be valid PHP code - including things like correctly terminating statements with a semicolon. It is highly recommended that you develop your code separately using a simple test script on top of a test database before migrating to your production environment.</p>
    <p>Notes:</p><ul><li>You can use global variables, such as configuration parameters, within the scope of your PHP code but remember that global variables which have been given values in your code will retain these values in the engine afterwards.</li><li>register_globals is now set to <strong>off</strong> by default. If you need form information you need to get it from the "superglobals" $_POST, $_GET, etc.</li><li>You can either use the <code>print</code> or <code>return</code> statement to output the actual content for your item.</li></ul>
    <p>A basic example:</p>
    <blockquote><p>You want to have a box with the title "Welcome" that you use to greet your visitors. The content for this box could be created by going:</p>
    <pre>
      print t("Welcome visitor, ... welcome message goes here ...");
    </pre>
    <p>If we are however dealing with a registered user, we can customize the message by using:</p>
    <pre>
      global $user;
      if ($user->uid) {
        print t("Welcome $user->name, ... welcome message goes here ...");
      }
      else {
        print t("Welcome visitor, ... welcome message goes here ...");
      }
    </pre></blockquote>
    <p>For more in-depth examples, we recommend that you check the existing Drupal code and use it as a starting point, especially for sidebar boxes.</p>
pt: 
    <h4>O uso do código PHP</h4>
    <p>Se você sabe programar em PHP, o Drupal permite embutir qualquer script que você quiser. Ele será executado e embutido em uma página. Embora isso lhe dê grande flexibilidade e controle, também é perigoso e bastante inseguro, se você não escrever um bom código. Se você não tem familiaridade com PHP, SQL ou com os mecanismos do Drupal, evite experimentar usar o PHP, sob o risco de corromper o banco de dados ou deixar o seu site inseguro ou impossível de usar! Se você não planeja fazer coisas especiais com o seu conteúdo, use HTML, mesmo.</p>
    <p>Lembre que o código dentro de cada item PHP tem de ser PHP válido - incluindo o ponto-e-vírgula no final das linhas. É altamente recomendado que você desenvolva o seu código fora do seu site, com um banco de dados de teste, antes de levar ao ar</p>
    <p>Notas:</p><ul><li>Você pode usar variáveis globais, como parâmetros de configurações, dentro do seu código PHP, mas lembre que se o valor de algumas delas for alterada aqui, esse valor não vai se propagar para o resto do Drupal.</li><li>register_globals está <strong>desligada</strong>. Se você precisa de informações de um formulário, puxe-as de um "superglobal", como $_POST, $_GET, etc.</li><li>Você pode usar <code>print</code> ou <code>return</code> para escrever o que você quiser escrever na tela.</li></ul>
    <p>Por exemplo:</p>
    <blockquote><p>Você quer uma caixa de texto com uma mensagem de boas vindas para receber seus visitantes. O conteúdo dessa caixa deve ser criado desse jeito:</p>
    <pre>
      print t("Seja bem vindo, visitante, ... mensagem de boas vindas ...");
    </pre>
    <p>Se você estiver lidando com um usuário registrado, você pode personalizar a mensagem assim:</p>
    <pre>
      global $user;
      if ($user->uid) {
        print t("Seja bem vindo, $user->name, ... mensagem de boas vindas ...");
      }
      else {
        print t("Seja bem vindo, visitante, ... mensagem de boas vindas ...");
      }
    </pre></blockquote>
    <p>Para exemplos mais complexos, recomendamos que você dê uma olhada no código do Drupal e uso como um começo, em especial para seus blocos na barra lateral.</p>

en: Allows you to restrict if users can post HTML and which tags to filter out.
pt: PErmite que você restrinja as tags HTML que os usuários podem usar e defina quais tags filtar.

en: Runs a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
pt: Roda um trecho de código PHP. O uso desse filtro deve ser restrito apenas aos administradores!

en: 
      <h2>Help topics</h2>
      <p>Help is available on the following items:</p>
      !help_pages
      <h2>Glossary of Drupal terminology</h2>
      <dl>
       <dt>Block</dt><dd>A small box containing information or content placed in a region of a web page (e.g. in a sidebar, below or above the content, or in any other region the current theme allows).</dd>
       <dt>Comment</dt><dd>Text attached to a post intended to clarify, explain, criticize, or express an opinion on the original post.</dd>
       <dt>Node</dt><dd>The basic unit of content in Drupal, often referred to as a "post". All content that can be created using the "create content" menu is a node. Keep in mind that comments, blocks, and users are <em>not</em> nodes.</dd>
       <dt>Published</dt><dd>A post that is viewable by every visitor of the site, regardless of whether he is logged in (see also "Unpublished").</dd>
       <dt>Role</dt><dd>A classification users are placed into for the purpose of setting users' permissions. A user receives the combined permissions of all roles to which he or she is subscribed.</dd>
       <dt>Taxonomy</dt><dd>A categorization system that allows the building of complex hierarchial or relational structures and tagging of content (see <a href="@taxonomy">taxonomy help</a>).</dd>
       <dt>Unpublished</dt><dd>A post that is only viewable by administrators and moderators.</dd>
       <dt>User</dt><dd>A person who has an account at your Drupal site, and is currently logged in with that account.</dd>
       <dt>Visitor</dt><dd>A person who does not have an account at your Drupal site or a person who has an account at your Drupal site but is <em>not</em> currently logged in with that account. A visitor is also called an "anonymous user".</dd>
      </dl>
pt: 
      <h2>Tópicos da ajuda</h2>
      <p>A ajuda está disponível nos seguintes lugares:</p>
      !help_pages
      <h2>Glossário dos termos usados no Drupal</h2>
      <dl>
      <dt>Bloco</dt><dd>Uma pequena caixa contendo informações ou conteúdo, posicionada em alguma região da página (por exemplo, nas barras laterais, abaixo ou acima do conteúdo, ou em qualquer outra região que o tema usado permita).</dd>
      <dt>Comentário</dt><dd>Texto anexado a uma página, com a função de esclarecer, explicar, criticar ou expressar uma opinião sobre o conteúdo original.</dd>
      <dt>Não publicado</dt><dd>Um node que só pode ser visto por administradores e moderadores.</dd>
       <dt>Node</dt><dd>A unidade básica de conteúdo no Drupal, também chamada de "post". Todo o conteúdo que pode ser criado usando os menus "criar conteúdo" é um node. Note que comentários, blocos e usuários <em>não</em> são node.</dd>
       <dt>Papel</dt><dd>Uma classificação dos usuários criada para possibilitar a organização das permissões dos usuários. Um usuário recebe, combinadas, as permissões de todos os papéis para os quais está inscrito.</dd>
       <dt>Publicado</dt><dd>Um conteúdo do site que pode ser visto por qualquer pessoa, independemente dela estar logada ou não (veja também "Não publicado").</dd>
       <dt>Taxonomia</dt><dd>Um sistema de categorização que permite que se construa estruturas complexas, hierárquicas ou relacionais, e a classificação do conteúdo (veja a <a href="@taxonomy">ajuda da taxonomia</a>).</dd>
      <dt>Usuário</dt><dd>Uma pessoa que possui uma conta no seu site e que está logado no momento usando essa conta</dd>
       <dt>Visitante</dt><dd>Uma pessoa que não tem uma conta no seu site Drupal ou uma pessoa que tem uma conta, mas <em>não</em> está logada. Um visitante também pode ser chamado de "usuário anônimo".</dd>
      </dl>

en: <p>This guide explains what the various modules in <a href="@Drupal">Drupal</a> do and how to configure them. Additionally, you will find a glossary of basic Drupal terminology to help get you started.</p>
    <p>It is not a substitute for the <a href="@handbook">Drupal handbook</a> available online and should be used in conjunction with it. The online reference handbook might be more up-to-date and has helpful user-contributed comments. It is your definitive reference point for all Drupal documentation.</p>
pt: <p>Este manual explica o que é que os módulos do <a href="@Drupal">Drupal</a> fazem e diz como configurá-los. Além disso, você pode encontrar um glossário com os termos básicos para lhe introduzir ao sistema.</p>
    <p>Isto não é um substituto do <a href="@handbook">manual do Drupal</a>, disponível na Internet, e é importante notar que os dois devem ser utilizados em conjunto. A documentação on-line pode estar mais atualizada e tem a vantagem de contar com os comentários de outros usuários. O manual da Internet deve ser tomado como ponto de referência para a documentação do Drupal.</p>

en: The help module displays context sensitive help information. Users can learn how to use modules and accomplish tasks quicker with less errors by clicking on links in provided by the help module.
pt: O módulo da ajuda exibe a informação de ajuda, relevante ao contexto em que o usuário está. Um usuário pode aprender como usar um módulo e assim efetuar as tarefas mais rapidamente e com menos erros, clicando nos links fornecidos pelo módulo da ajuda.

en: <p>Modules can make documentation available to other modules with this module. All user help should be presented using this module. Some examples of help: </p>
    <ul>
    <li>The module's help text, displayed on the <a href="@help">help page</a> and through the module's individual help link.</li>
    <li>More elaborate help text on sites a module defines.</li>
    <li>The help for a distributed authorization module (if applicable).</li>
    </ul>
pt: <p>Com este módulo, um módulo pode deixar uma documentação disponível para outros módulos. Toda a ajuda deve ser apresentada usando este módulo. Alguns exemplos de ajuda incluem:</p>
    <ul><li>O texto de ajuda do módulo, exibido na <a href="@help">página de ajuda</a> e acessível por um link na página de administração do módulo.</li>
    <li>A documentação mais elaborada em um site que o módulo indicar.</li>
    <li>A ajuda para o módulo de autorização distribuída (se houver).</li>
    </ul>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@help">Help page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@help">manual de configurações da ajuda</a>.

en: The legacy module provides legacy handlers for upgrades from older installations. These handlers help automatically redirect references to pages from old installations and prevent <em>page not found</em> errors for your site.
pt: O módulo Legado fornece ferramentas para manipular conteúdo legado na hora de fazer o upgrade de instalações mais antigas. Essas ferramentas ajudam a redirecionar automaticamente links para endereços de páginas de instalações antigas e evitam que erros de <em>página não encontrada</em> apareçam no seu site.

en: The legacy module handles legacy style taxonomy page, taxonomy feed, and blog feed paths. It also handles URL upgrades from Drupal 4.1. It rewrites old-style URLs to new-style URLs (clean URLs).
pt: O módulo Legado manipula estilos legados de página de taxonomia, feed de taxonomia e URLs de feeds de blogs. Também controla as URL em atualizações ao Drupal 4.1, reescrevendo URLs do estilo antigo para as do estilo novo (URLs limpas).

en: <p>Example Mappings:</p>
    <ul>
    <li><em>taxonomy/page/or/52,97</em> to <em>taxonomy/term/52+97</em>.</li>
    <li><em>taxonomy/feed/or/52,97</em> to <em>taxonomy/term/52+97/0/feed</em>.</li>
    <li><em>blog/feed/52</em> to <em>blog/52/feed</em>.</li>
    <li><em>node/view/52</em> to <em>node/52</em>.</li>
    <li><em>book/view/52</em> to <em>node/52</em>.</li>
    <li><em>user/view/52</em> to <em>user/52</em>.</li>
    </ul>
pt: <p>Exemplos de mapamento:</p>
    <ul>
    <li><em>taxonomy/page/or/52,97</em> para <em>taxonomy/term/52+97</em>.</li>
    <li><em>taxonomy/feed/or/52,97</em> para <em>taxonomy/term/52+97/0/feed</em>.</li>
    <li><em>blog/feed/52</em> para <em>blog/52/feed</em>.</li>
    <li><em>node/view/52</em> para <em>node/52</em>.</li>
    <li><em>book/view/52</em> para <em>node/52</em>.</li>
    <li><em>user/view/52</em> para <em>user/52</em>.</li>
    </ul>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@legacy">Legacy page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor consulte o manual de configuração e customização na <a href="@help">página Legado</a>.

en: Legacy filter
pt: Filtro de legado

en: Replaces URLs from Drupal 4.1 (and lower) with updated equivalents.
pt: Transforma URLs de Drupal 4.1 (ou inferior) para os equivalentes atuais.

en: Legacy
pt: Legado

en: Provides legacy handlers for upgrades from older Drupal installations.
pt: Fornece ferramentas para lidar com upgrades de instalações antigas do Drupal.

en: Enables the translation of the user interface to languages other than English.
pt: Permite que a interface do site seja traduzida para outras línguas além do inglês.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page. It is recommended that this name begins with a capital letter and consists only of letters, numbers, and <strong>spaces</strong>. This name must be unique to this content type.
pt: O nome deste tipo de conteúdo exibido às pessoas. O texto vai ser exibido na página de <em>criar conteúdo</em>. Recomendamos que o nome comece com uma letra maiúscula e tenha só letras, números e <strong>espaços</strong>. O nome tem que ser único e não pode ser igual ao de outro tipo de conteúdo.

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name may consist of only of lowercase letters, numbers, and underscores. Dashes are not allowed. Underscores will be converted into dashes when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique to this content type.
pt: O identificador deste tipo de conteúdo usado pelo sistema. O identificador vai ser usado para montar a URL da página de <em>criar conteúdo</em> do tipo. Você pode usar letras minúsculas, números e underscores. Hifens não são permitidos, pois os underscores são transformados em hifem quando a URL da página de <em>criar conteúdo</em> é construida. O identificador tem de ser único e não pode ser igual a o de outro tipo de conteúdo.

en: Submission form
pt: Formulário de envio

en: <strong>Warning:</strong> there is currently @count %type post on your site. It may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type. | <strong>Warning:</strong> there are currently @count %type posts on your site. They may not be able to be displayed or edited correctly, once you have removed this content type.
pt[0]: <strong>Atenção:</strong> atualmente existe @count %type post no seu site. Pode não ser possível exibi-lo ou edita-lo corretamente, uma vez que você tenha removido esse tipo de conteúdo.
pt[1]: <strong>Atenção:</strong> atualmente existem @count %type posts no seu site. Pode não ser possível exibi-los ou edita-los corretamente, uma vez que você tenha removido esse tipo de conteúdo.

en: All content in a website is stored and treated as <b>nodes</b>. Therefore nodes are any postings such as blogs, stories, polls and forums. The node module manages these content types and is one of the strengths of Drupal over other content management systems.
pt: Todo o conteúdo do site é armazenado e tratado como um <strong>node</strong>. Assim, nodes são qualquer post no site, como páginas, matérias, enquetes e post de blogs e de fóruns. O módulo Node controla esses tipos de conteúdo e sua flexibilidade é uma das vantagens do Drupal sobre outros gerenciadores de conteúdo.

en: Treating all content as nodes allows the flexibility of creating new types of content. It also allows you to painlessly apply new features or changes to all content. Comments are not stored as nodes but are always associated with a node.
pt: Tratar todo o conteúdo do site como "nodes" permite criar, com flexibilidade, novos tipos de conteúdo. Isso também permite que você, facilmente, ponha em uso novas ferramentas ou efetue alterações em todo o conteúdo. Comentários não são armazenados como node mas estão sempre associados a um.

en: <p>Node module features</p>
    <ul>
    <li>The list tab provides an interface to search and sort all content on your site.</li>
    <li>The configure settings tab has basic settings for content on your site.</li>
    <li>The configure content types tab lists all content types for your site and lets you configure their default workflow.</li>
    <li>The search tab lets you search all content on your site</li>
    </ul>
pt: <p>Recursos do módulo Node</p>
    <ul>
    <li>A aba "listar" apresenta uma interface para procurar e organizar o conteúdo no seu site</li>
    <li>A aba de configurações tem as configurações básicas para o conteúdo no seu site.</li>
    <li>A aba de configurar tipos de conteúdo lista todos os tipos de conteúdo e permite que você configure o workflow padrão deles.</li>
    <li>A aba de busca permite que você procure pelo conteúdo do seu site</li>
    </ul>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@node">Node page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@node">manual de configurações de nodes</a>.

en: Enter a simple pattern to search for a post. Words are matched exactly. Phrases can be surrounded by quotes to do an exact search.
pt: Entre um padrão simples para procurar por um post. Serão buscadas apenas palavras idênticas. As frases podem ser postas entre aspas para uma busca mais exata.

en: Are you sure you want to rebuild node permissions on the site?
pt: Você tem certeza que deseja reconstruir as permissões de nodes neste site?

en: This will wipe all current node permissions and rebuild them based on current settings. Rebuilding the permissions may take a while so please be patient. This action cannot be undone.
pt: Isto vai eliminar todas as permissões atuais dos node e reconstruir tudo baseado nas configurações atuais. Reconstruiir as permissões pode levar um tempo, portanto tenha paciência. Essa ação não pode ser desfeita.

en: You tried to revert to an invalid revision.
pt: Você tentou reverter para uma revisão inválida.

en: %title has been reverted back to the revision from %revision-date
pt: O post title foi revertido para uma revisão datada de %revision-date

en: Deletion failed. You tried to delete a non-existing revision.
pt: Falha ao apagar. Você tentou apagar uma revisão que não existe.

en: Deletion failed. You tried to delete the current revision.
pt: Falha ao apagar. Você tentou apagar a revisão atual.

en: Deleted %title revision %revision.
pt: A revisão %revision do post %title foi apagada.

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication. You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.
pt: A chamada do seu post mostra como ele será exibido na página principal ou em feeds RSS. Você pode inserir "&lt;!--break--&gt;" (sem as aspas) para escolher onde o post vai ser cortado.

en: The %post has been updated.
pt: O conteúdo %post foi atualizado.

en: <strong>Create your administrator account</strong> To begin, <a href="@register">create the first account</a>. This account will have full administration rights and will allow you to configure your website.
pt: <strong>Crie sua conta de administrador</strong> Para começar, <a href="@register">crie sua primeira conta</a>. Essa conta vai ter todas as permissões de administração e vai permitir você configurar o seu site.

en: The path module enables an extra field for aliases in all node input and editing forms (when users have the appropriate permissions). It also provides an interface to view and edit all URL aliases. The two permissions related to URL aliasing are "administer url aliases" and "create url aliases".
pt: O módulo Endereço cria (se o usuário tiver as permissões necessárias), em todos os formulários de criação e edição de conteúdo, um campo a mais para inserir o endereço alternativo da página. As duas permissões relacionadas a esse módulo são "administrar endereços alternativos" e "criar endereços alternativos".

en: This module also comes with user-defined mass URL aliasing capabilities, which is useful if you wish to uniformly use URLs different from the default. For example, you may want to have your URLs presented in a different language. Access to the Drupal source code on the web server is required to set up these kinds of aliases.
pt: Este módulo também é capaz de criar uma série de endereços alternativos de uma vez só, o que pode ser útil quando você precisar alterar todas as URLs de um site seguindo um padrão. Por exemplo, você quer que todas suas URLs estejam em uma outra língua. O acesso aos arquivos do núcleo do Drupal no servidor web é necessário para criar esse tipo de endereço alternativo.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@path">Path page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@path">manual de configurações de endereços</a>.

en: Drupal provides users complete control over URLs through aliasing. This feature is typically used to make URLs human-readable or easy to remember. For example, one could map the relative URL 'node/1' onto 'about'. Each system path can have multiple aliases.
pt: O Drupal oferece controle completo sobre as URLs, criando endereços alternativos. Esse recurso é usado normalmente para criar URLs que as pessoas possam ler ou lembrar. Por exemplo, você pode mapear a URL relativa "node/1" como "quem-somos". Cada caminho do sistema pode ter vários endereços alternativos.

en: The alias %alias is already in use.
pt: O endereço %alias já está em uso.

en: The ping module is useful for notifying interested sites that your site has changed. It automatically sends notifications (called "pings") to the <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> service to tell it that your site has changed. In turn pingomatic will ping other services such as weblogs.com, Technorati, blo.gs, BlogRolling, Feedster.com, Moreover, etc.
pt: O módulo ping é usado para avisar para sites interessados que o seu site foi alterado. Ele envia notificações (chamadas "pings") para o serviço <a href="@external-http-pingomatic-com">pingomatic</a> para avisá-lo que o seu site sofreu mudanças. O pingomatic, por sua vez, vai pingar outros serviços como weblogs.com, Technorati, blo.gs, BlogRolling, Feedster.com, Moreover, etc.

en: The ping module requires <code>cron</code> or a similar periodic job scheduler to be enabled.
pt: O módulo ping precisa de um <code>agendador de tarefas</code> ativado.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@ping">Ping page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor consulte o manual de configuração e customização na <a href="@ping">página Ping</a>.

en: The poll module can be used to create simple polls for site users. A poll is a simple multiple choice questionnaire which displays the cumulative results of the answers to the poll. Having polls on the site is a good way to get instant feedback from community members.
pt: O módulo Enquete pode ser usado para criar enquetes simples para os usuários do site responderem. Uma enquete é uma pergunta de múltipla mais um painel para exibir os resultados da pesquisa. Criar enquetes no site é um bom jeito de ter obter informações da comunidade de usuários do site.

en: Users can create a poll. The title of the poll should be the question, then enter the answers and the "base" vote counts. You can also choose the time period over which the vote will run.The <a href="@poll">poll</a> item in the navigation menu will take you to a page where you can see all the current polls, vote on them (if you haven't already) and view the results.
pt: Um usuário pode criar uma enquete. Escreva a pergunta no campo "título". Em seguida, liste as respostas possíveis e os votos iniciais. Você pode também escolher um prazo para fechar a contagem de votos. O item <a href="@poll">enquete</a> no menu leva para uma página que mostra as enquetes abertas e que permite que você vote nelas (se ainda não tiver votado) e ver os resultados.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@poll">Poll page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@poll">manual de configurações de enquetes</a>.

en: A poll is a multiple-choice question which visitors can vote on.
pt: Uma enquete é uma pergunta de múltipla escolha na qual os usuários podem votar.

en: You are not allowed to vote on this poll.
pt: Você não pode votar nesta enquete.

en: You did not specify a valid poll choice.
pt: Você não selecionou uma resposta na enquete.

en: The profile module allows you to define custom fields (such as country, real name, age, ...) in the user profile. This permits users of a site to share more information about themselves, and can help community-based sites to organize users around profile fields.
pt: O módulo Perfil permite que você defina outros campos (como por exemplo, país, nome real, idade) no perfil dos usuários. Isso que o usuário de um site compartilhe mais informações sobre si mesmo, e pode ajudar sites de comunidades a organizarem os seus usuários.

en: <p>The following types of fields can be added to the user profile:</p>
    <ul>
    <li>single-line textfield</li>
    <li>multi-line textfield</li>
    <li>checkbox</li>
    <li>list selection</li>
    <li>freeform list</li>
    <li>URL</li>
    <li>date</li>
    </ul>
pt: <p>Os seguintes tipos de campo podem ser adicionados ao perfil de usuário:</p>
    <ul>
    <li>caixa de texto (uma só linha)</li>
    <li>caixa de texto (várias linhas)</li>
    <li>caixa de seleção</li>
    <li>seleção em lista</li>
    <li>lista livre</li>
    <li>URL</li>
    <li>data</li>
    </ul>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@profile">Profile page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@profile">manual de configurações de perfis</a>.

en: Here you can define custom fields that users can fill in as part of their user profile (such as <em>country</em>, <em>real name</em>, <em>age</em>, ...).
pt: Aqui você pode definir campos personalizados que os usuários irão preencher como parte do seu perfil (tais como <em>país</em>, <em>nome completo</em>, <em>idade</em>, ...).

en: The search module adds the ability to search for content by keywords. Search is often the only practical way to find content on a large site. Search is useful for finding users and posts by searching on keywords.
pt: O módulo Busca permite que se busque conteúdo no site usando palavras-chave. A busca é geralmente o único jeito de achar a informação em um site grande. A busca é útil para se encontrar páginas e usuários buscando por palavras-chave.

en: The search engine works by maintaining an index of the words in your site's content. It indexes the posts and users. You can adjust the settings to tweak the indexing behaviour. Note that the search requires cron to be set up correctly. The index percentage sets the maximum amount of items that will be indexed in one cron run. Set this number lower if your cron is timing out or if PHP is running out of memory.
pt: O mecanismo da busca funciona com um índice de palavras-chave tiradas do seu site, indexando páginas e usuários. Você precisa ajustar as configurações para regular o funcionamento do índice. Note que a busca requer que o agendador de tarefas esteja funcionando corretamente. Escolha um número menor se o seu agendador de tarefas está causando falta de memória no PHP.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@search">Search page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@search">manual de configurações de busca</a>.

en: The search engine works by maintaining an index of the words in your site's content. You can adjust the settings below to tweak the indexing behaviour. Note that the search requires cron to be set up correctly.
pt: O mecanismo da busca funciona com um índice de palavras-chave tiradas do seu site, indexando páginas e usuários. Você precisa ajustar as configurações para regular o funcionamento do índice. Note que a busca requer que o agendador de tarefas esteja funcionando corretamente.

en: The maximum amount of items that will be indexed in one cron run. Set this number lower if your cron is timing out or if PHP is running out of memory.
pt: O número máximo de itens indexados cada vez que o agendador de tarefas rodar. Diminua o número se o agendador estiver esgotando a memória do PHP.

en: <p>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</p><p>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</p>
pt: <p>Se você mudar as configurações abaixo, o site vai ser reindexado.O índice de busca não é esvaziado, mas sim atualizado sistematicamente para se adaptar às novas configurações. A busca vai continuar funcionando mas não será indexado nenhum conteúdo novo até que o conteúdo antigo seja reindexado.</p><p>As configurações padrão são apropriadas para a maioria dos sites.</p>

en: The statistics module keeps track of numerous statistics of site usage. It counts how many times, and from where each of your posts is viewed. The statistics module can be used to learn many useful things about how users are interacting with each other and with your site.
pt: O módulo Estatísticas mantém uma série de estatísticas do uso do seu site. Esse módulo conta quantas vezes e da onde cada uma das páginas do site foi vista. Ele pode ser útil para saber como os usuário estão interagindo e usando o seu site.

en: <p>Statistics module features</p>
    <ul>
    <li>Logs show statistics for how many times your site and specific content on your site has been accessed.</li>
    <li>Referrers tells you from where visitors came from (referrer URL).</li>
    <li>Top pages shows you what's hot, what is the most popular content on your site.</li>
    <li>Top users shows you the most active users for your site.</li>
    <li>Recent hits displays information about the latest activity on your site.</li>
    <li>Node count displays the number of times a node has been accessed in the node's link section next to <em># comments</em>.</li>
    <li>Popular content block creates a block that can display the day's top viewed content, the all time top viewed content, and the last content viewed.</li>
    </ul>
pt: <p>Recursos do módulo Estatísticas</p>
    <ul>
    <li>Registros de acesso mostram quantas vezes seu site ou um conteúdo específico do seu site foi acessado.</li>
    <li>Referências mostram de onde os visitantes vieram (URL de referência).</li>
    <li>A lista das páginas mais visitadas mostra as páginas mais polêmicas ou populares no seu site.</li>
    <li>A lista dos usuários mais ativos mostra quais são os visitantes que mais escrevem no site.</li>
    <li>A lista de cliques recentes informa sobre as últimas atividades no seu site.</li>
    <li>Contadores de visitas mostram quantas vezes um conteúdo foi acessado ao lado do <em>número de comentários</em>.</li>
    <li>Um bloco com o conteúdo mais visitado é criado para mostrar o conteúdo mais popular no dia, na história do site ou os últimos posts visitados.</li>
    </ul>

en: <p>Configuring the statistics module</p>
    <ul>
    <li>Enable access log allows you to turn the access log on and off. This log is used to store data about every page accessed, such as the remote host's IP address, where they came from (referrer), what node they've viewed, and their user name. Enabling the log adds one database call per page displayed by Drupal.</li>
    <li>Discard access logs older than allows you to configure how long an access log entry is saved, after which time it is deleted from the database table. To use this you need to run <em>cron.php</em></li>
    <li>Enable node view counter allows you to turn on and off the node-counting functionality of this module. If it is turned on, an extra database query is added for each node displayed, which increments a counter.</li>
    </ul>
pt: <p>Configurações do módulo Estatísticas</p>
    <ul>
    <li>"Ativar registro de acesso" permite que você ligue ou desligue o registro. Esse registro é usado para armazenar dados sobre cada página acessada, como o IP do visitante, de onde ele está vindo (a referência externa), que conteúdos viu, e o nome do usuário. Ativar este registro acrescenta uma chamada do banco de dados para cada post acessado.</li>
    <li>"Descartar registros de acesso anteriores a" permite especificar o tempo durante o qual um registro de acesso permanece salvo (depois disso é apagado do banco de dados). Para usar essa configuração, é preciso rodar <em>cron.php</em></li>
    <li>"Contar visualizações de conteúdo" permite que você ligue ou desligue o contador de visitas das páginas. Se ativo, acrescenta uma chamada ao banco de dados para cada post acessado.</li>
    </ul>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@statistics">Statistics page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@statistics">manual de configurações das estatísticas</a>.

en: This page shows you the most recent hits.
pt: Esta página exibe os hits mais recentes.

en: This page shows you all external referrers. These are links pointing to your web site from outside your web site.
pt: Esta página exibe todas as referências externas, ou seja, links de outros sites apontando para o seu.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. The most common use for this is to block bots/web crawlers that are consuming too many resources.
pt: Se você banir um visitante, você impede que um computador com o endereço IP dele acesse o seu site. Ao contrário do bloqueio de um usuário, banir um visitante vale para usuários anônimos. O uso mais comum é bloquear robôs e web crawlers que estão consumindo recursos demais do seu site.

en: Older access log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. Requires crontab.
pt: Registro de acesso mais antigos (incluindo estatísticas de referências externas) serão automaticamente eliminados. Requer o agendador de tarefas.

en: The system module provides system-wide defaults such as running jobs at a particular time, and storing web pages to improve efficiency. The ability to run scheduled jobs makes administering the web site more usable, as administrators do not have to manually start jobs. The storing of web pages, or caching, allows the site to efficiently re-use web pages and improve web site performance. The system module provides control over preferences, behaviours including visual and operational settings.
pt: O módulo de sistema fornece ao sistema os padrões gerais, tais como os trabalhos em execução em um determinado momento, e armazenamento de páginas da web para melhorar a eficiência. A habilidade de executar tarefas agendadas faz administração do site mais útil, como os administradores não têm que iniciar manualmente as tarefas. O armazenamento de páginas web, ou cache, permite que o site de forma eficiente re-utilize as páginas na Internet e melhore o desempenho do site. O módulo de sistema fornece controle sobre as preferências, incluindo o compartamento das definições de visual e operacional.

en: Some modules require regularly scheduled actions, such as cleaning up logfiles. Cron, which stands for chronograph, is a periodic command scheduler executing commands at intervals specified in seconds. It can be used to control the execution of daily, weekly and monthly jobs (or anything with a period measured in seconds). The aggregator module periodically updates feeds using cron. Ping periodically notifies services of new content on your site. Search periodically indexes the content on your site. Automating tasks is one of the best ways to keep a system running smoothly, and if most of your administration does not require your direct involvement, cron is an ideal solution. Cron can, if necessary, also be run manually.
pt: Para funcionarem, alguns módulos precisam executar certas tarefas regularmente. O agendador de tarefas (em inglês, "cron"), agenda comandos e os executa em intervalos especificados em segundos. Ele pode ser usado para executar certas tarefas diariamente, semanalmente, mensalmente. O agregador de notícias, por exemplo, atualiza os feeds periodicamente com o agendador de tarefas. O módulo Ping notifica periodicamente a certos serviços que o site foi atualizado. A busca indexa periodicamente conteúdo do seu site. Automatizar certas tarefas é uma das melhores maneiras de manter o seu site rodando corretamente. Se boa parte da administração do site não depende diretamente de você, o agendador é a solução ideal. As tarefas do agendador também podem, se necessário, serem rodadas manualmente.

en: There is a caching mechanism which stores dynamically generated web pages in a database. By caching a web page, the system module does not have to create the page each time someone wants to view it, instead it takes only one SQL query to display it, reducing response time and the server's load. Only pages requested by <em>anonymous</em> users are cached. In order to reduce server load and save bandwidth, the system module stores and sends cached pages compressed.
pt: Há um mecanismo de cache que armazena no banco de dados páginas geradas dinamicamente. Tendo uma página em cache, o módulo Sistema não tem que gerar a página completa cada vez que alguém a requisitar. Ao invés disso, apenas uma chamada ao MySQL é feita, diminuindo o uso do seu servidor. Somente páginas requisitadas por usuários <em>anônimos</em> vão para o cache. Para reduzir o uso do servidor e da banda, o sistema armazena e envia páginas em cache comprimidas.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@system">System page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@system">manual de configurações do sistema</a>.

en: Select which themes are available to your users and specify the default theme. To configure site-wide display settings, click the "configure" task above. Alternately, to override these settings in a specific theme, click the "configure" link for the corresponding theme. Note that different themes may have different regions available for rendering content like blocks. If you want consistency in what your users see, you may wish to enable only one theme.
pt: Selecione quais temas vão ficar disponíveis para os seus usuários e especifique o tema padrão. Para alterar as configurações gerais de exibição do seu site, clique na aba "configurar", Para sobrescrever as configurações gerais com configurações específicas para um tema, clique no link "configurar" do tema. Note que temas diferentes podem ter regiões diferentes para a exibição de conteúdo como os blocos. Se você quer que todos os usuários vejam o site do mesmo jeito, habilite somente um tema.

en: <p>Modules are plugins for Drupal that extend its core functionality. Here you can select which modules are enabled. Click on the name of the module in the navigation menu for their individual configuration pages. Once a module is enabled, new <a href="@permissions">permissions</a> might be made available. Modules can automatically be temporarily disabled to reduce server load when your site becomes extremely busy by enabling the throttle.module and checking throttle. The auto-throttle functionality must be enabled on the <a href="@throttle">throttle configuration page</a> after having enabled the throttle module.</p>
    <p>It is important that <a href="@update-php">update.php</a> is run every time a module is updated to a newer version.</p><p>You can find all administration tasks belonging to a particular module on the <a href="@by-module">administration by module page</a>.</p>
pt: <p>Módulos são plugins para o Drupal que extendem as ferramentas fornecidas por padrão. Aqui você pode escolher que módulos ativar. Clique no nome do módulo no menu de navegação para abrir a sua página de configurações. Uma vez ativo, o módulo pode criar novas <a href="@permissions">permissões</a>. Os módulos podem ser desativados temporariamente e automaticamente para desafogar o seu servidor quando o trafego do seu site aumentar demais. Para fazer isso, ative o módulo Regulador e marque "regular". A ferramenta do auto-regulador precisa estar ativada na <a href="@throttle">área de configurações do regulador</a>.</p>
    <p>È importante que você rode <a href="@update-php">update.php</a> toda vez que um módulo for atualizado para uma nova versão.</p><p>Você pode encontrar todas as configurações e ferramentas administrativas de um módulo abrindo <a href="@by-module">visão por módulo na área administrativa</a>.</p>

en: Here you can find a short overview of your Drupal site's parameters as well as any problems detected with your installation. It is useful to copy/paste this information when you need support.
pt: Nesta página você pode ter uma visão geral das configurações do seu site e também de algum problema eventualmente detectado na sua instalação do Drupal. Seria útil se você copiasse e colasse estas informações quando fosse pedir suporte.

en: Enable or disable page caching for anonymous users, and enable or disable CSS preprocessor.
pt: Ativa ou desativa o cache de páginas para usuários anônimos e o pré-processamento do CSS.

en: View system logs and other status information.
pt: Ver os registros do sistema e outras informações.

en: This option makes Drupal emit "clean" URLs (i.e. without <code>?q=</code> in the URL.)
pt: Esta opção faz que o Drupal use URL limpas, ou seja, URLs sem o <code>?q=</code> no endereço das páginas.

en:  Before enabling clean URLs, you must perform a test to determine if your server is properly configured. If you are able to see this page again after clicking the "Run the clean URL test" link, the test has succeeded and the radio buttons above will be available. If instead you are directed to a "Page not found" error, you will need to change the configuration of your server. The <a href="@handbook">handbook page on Clean URLs</a> has additional troubleshooting information. !run-test
pt:  Antes de habilitar as URLs limpas, você precisa testar o seu servidor para ver se ele está configurado corretamente. Se você puder ver esta página depois de clicar no link "Rodar teste de URL limpa", o teste terá dado certo e os botões acima serão ativados. Se, por outro lado, você for redirecionado para um erro de "Página não encontrada", você terá que alterar as configurações do seu servidor. Para maiores informações de como resolver esses problemas, leia o <a href="@handbook">manual sobre URLs limpas</a>. !run-test

en: Run the clean URL test
pt: Rodar o teste de URL limpa

en:  You have successfully demonstrated that clean URLs work on your server. You may enable/disable them as you wish.
pt:  O teste foi concluído e é garantido que é possível rodar URLs limpas no seu servidor. Você pode agora ativar ou desativá-las se desejar.

en: Where Drupal, PHP and SQL errors are logged. On a production server it is recommended that errors are only written to the error log. On a test server it can be helpful to write logs to the screen.
pt: Escolha onde os erros do Drupal, PHP e SQL são registrados. Em um site oficial é recomendado que os erros sejam escritos apenas no registro de erros. Em um site de testes pode ser útil exibir os erros na tela.

en: The normal cache mode is suitable for most sites and does not cause any side effects. The aggressive cache mode causes Drupal to skip the loading (init) and unloading (exit) of enabled modules when serving a cached page. This results in an additional performance boost but can cause unwanted side effects.
pt: O modo nomal de cache é funcional para a maioria de sites e não tem efeitos colaterais. O modo agressivo de cache força o Drupal pular a os processos de início (init) e fim (exit) dos módulos ativados quando estiverem exibindo uma página em cache. Os resultados são um aumento de desempenho, mas pode ter efeitos indesejados.

en: <strong class="error">The following enabled modules are incompatible with aggressive mode caching and might not function properly: %modules</strong>
pt: <strong class="error"> Os seguintes módulos habilitados são incompatíveis com o modo de cache agressivo e pode não funcionar corretamente: %modules</strong>

en: Enabling the cache will offer a significant performance boost. Drupal can store and send compressed cached pages requested by <em>anonymous</em> users. By caching a web page, Drupal does not have to construct the page each time someone wants to view it.
pt: Ativar o cache pode representar um aumento de desempenho considerável. O Drupal pode armazenar e servir páginas comprimidas no cache quando elas forem requisitadas por <em>usuários anônimos</em>. Se fizer o cache de uma página, o Drupal não tem que construí-la toda ver que alguém quiser vê-la.

en: Normal (recommended, no side effects)
pt: Normal (recomendado, sem efeitos colaterais)

en: These options can help reduce both the size and number of requests made to your website. This can reduce the server load, the bandwidth used, and the average page loading time for your visitors.
pt: Essas opções porem ajudar a reduzir o tamanho e o número de requisições feitas ao seu site. Isso pode diminuir o congestionamento do servidor, a banda usada e o tempo médio de carregamento das páginas.

en: Aggregate and compress CSS files
pt: Agregar e compactar os arquivos CSS

en: Some Drupal modules include their own CSS files. When these modules are enabled, each module's CSS file adds an additional HTTP request to the page, which can increase the load time of each page. These HTTP requests can also slightly increase server load. It is recommended to only turn this option on when your site is in production, as it can interfere with theme development. This option is disabled if you have not set up your files directory, or if your download method is set to private.
pt: Alguns módulos Drupal incluem seus próprios arquivos CSS. Quando esses módulos estiverem ativos, o arquivo CSS de cada um vai gerar uma requisição HTTP extra para cada página, o que pode aumentar o tempo de resposta e aumentar um pouco a carga do servidor. Recomenda-se que você ative essa opção somente quando o site for publicado, já que ela pode interferir no desenvolvimento do tema. Essa opção é desativada se você não tiver configurado a pasta de arquivos ou se o método de download selecionado for o privado.

en: A file system path where the files will be stored. This directory has to exist and be writable by Drupal. If the download method is set to public this directory has to be relative to the Drupal installation directory, and be accessible over the web. When download method is set to private this directory should not be accessible over the web. Changing this location after the site has been in use will cause problems so only change this setting on an existing site if you know what you are doing.
pt: Um caminho do sistema de arquivos é onde os arquivos serão guardados. Esse diretório deve existir e o Drupal deve ter permissões de escrita. Se o método de download for "público", esse caminho deve ser relativo à instalação do Drupal e acessível pela rede. Se o método de download for "privado", esse diretório não deve ser acessível pela rede. Alterar o caminho em um site que já está em uso pode causar problemas. Só altere essa configuração se você souber o que você está fazendo.

en: Location where uploaded files will be kept during previews. Relative paths will be resolved relative to the Drupal installation directory.
pt: Pasta onde os arquivos que você fez upload serão mantidos durante os previews. Caminhos relativos vão ser resolvidos a partir da pasta de instalação do Drupal.

en: If you want any sort of access control on the downloading of files, this needs to be set to <em>private</em>. You can change this at any time, however all download URLs will change and there may be unexpected problems so it is not recommended.
pt: Se você quer que haja qualquer tipo de controle no acesso aos arquivos, escolha a opção <em>privado</em>. Você pode alterar essa configuração quando desejar, embora não seja muito recomendável. Se você alterar, todas as URLs dos arquivos vão mudar e isso pode causar problemas inesperados.

en: No image toolkits found. Drupal will use PHP's built-in GD library for image handling.
pt: Não foi encontrado nenhum toolkit de manipulação de imagens. O Drupal vai usar o toolkit padrão do PHP, a biblioteca GD.

en: The default number of items to include in a feed.
pt: O número de itens a serem incluidos em um feed.

en: Global setting for the length of XML feed items that are output by default.
pt: Configurações globais sobre o tamanho padrão dos itens dos feeds XML.

en: Configurable time zones
pt: Fuso horário configurável

en: Enable or disable user-configurable time zones. When enabled, users can set their own time zone and dates will be updated accordingly.
pt: Ativar ou desativar fuso horários configuráveis. Se ativado, os usuários poderão escolher seus próprios fusos horários e as datas serão exibidas de acordo.

en: Cron run failed
pt: O agendador de tarefas falhou

en: The MySQL query cache can improve performance of your site by storing the result of queries.  Then, if an identical query is received later, the MySQL server retrieves the result from the query cache rather than parsing and executing the statement again.
pt: O cache de consultas MySQL pode melhorar o desempenho do seu site ao armazenar o resultado das consultas que forem realizadas. Assim, se uma consulta idêntica for recebida de novo, o servidor MySQL recupera o resultado do cache ao invés de ler e processar a consulta outra vez.

en: The number of times that MySQL found previous results in the cache.
pt: O número de vezes que o MySQL encontrou resultados anteriores armazenados no cache.

en: The number of times that MySQL added a query to the cache (misses).
pt: O número de vezes que o MySQL armazenou uma consulta ao cache.

en: The number of times that MySQL had to remove queries from the cache because it ran out of memory.  Ideally should be zero.
pt: O número de vezes que o MySQL teve de remover uma consulta do seu cache por ter esgotado a memória. Zero é o ideal.

en: Your shortcut icon or 'favicon' is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
pt: O ícone do site (ou "favicon") exibido na barra de endereço e na lista de favoritos, na maioria dos navegadores.

en: Engine-specific settings
pt: Configurações específicas ao motor de temas

en: Produce a less compact layout that includes descriptions.
pt: Produz uma página mais extensa, incluindo as descrições.

en: Produce a more compact layout that doesn't include descriptions.
pt: Produz uma página mais compacta, sem as descrições.

en: URL Filter module was disabled; this functionality has now been added to core.
pt: Filtro de URL desbilitado; essa ferramenta agora é parte do núcleo do Drupal.

en: legacy
pt: legado

en: The throttle module provides a congestion control throttling mechanism for automatically detecting a surge in incoming traffic. If the site gets linked to by a popular website, or otherwise comes under a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. This mechanism is utilized by other modules to automatically optimize their performance by temporarily disabling CPU-intensive functionality. For example, in the site theme, you might choose to disable pictures when the site is too busy (reducing bandwidth), or in modules, you might choose to disable some complicated logic (reducing CPU utilization).
pt: O módulo Regulador é um sistema de controle de trafego que detecta quando há um congestionamento no seu site. Se um site muito popular criar um link para o seu, ou se você sofrer um ataque de "Denial of Service" (DoS), o seu servidor pode ficar sobrecarregado. Esse mecanismo é usado por outros módulos para automaticamente melhorar seu desempenho, desativando temporariamente recursos que dependam de muito processamento. Por exemplo, no caso de um congestionamento, você pode desativar imagens do tema do site ou algumas lógicas mais complexas dos módulos.

en: The congestion control throttle can be automatically enabled when the number of anonymous or authenticated users currently visiting the site exceeds the specified threshold.
pt: O regulador de congestionamento pode ser automaticamente ativado quando o número de usuários anônimos ou autenticados visitando seu site exceder o limite especificado.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@throttle">Throttle page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@throttle">manual de configurações do regulador</a>.

en: If your site gets linked to by a popular website, or otherwise comes under a "Denial of Service" (DoS) attack, your webserver might become overwhelmed. This module provides a congestion control throttling mechanism for automatically detecting a surge in incoming traffic. This mechanism is utilized by other Drupal modules to automatically optimize their performance by temporarily disabling CPU-intensive functionality.
pt: Se um site muito popular criar um link para o seu, ou se você sofrer um ataque de "Denial of Service" (DoS), o seu servidor pode ficar sobrecarregado. Este módulo fornece um controle de trafego que detecta quando há um congestionamento no seu site. Esse mecanismo é usado por outros módulos para automaticamente melhorar seu desempenho, desativando temporariamente recursos que dependam de muito processamento.

en: The tracker module displays the most recently added or updated content to the website allowing users to see the most recent contributions. The tracker module provides user level tracking for those who like to follow the contributions of particular authors.
pt: O módulo Rastreador exibe as contribuições recentemente adicionadas ou modificadas. O módulo também rastreia as contribuições por usuário, para quem quiser acompanhar o conteúdo escrito por um determinado autor.

en: The  &quot;recent posts&quot; page is available via a link in the navigation menu block and contains a reverse chronological list of new and recently-updated content. The table displays  the content type, the title, the author's name, how many comments that item has received, and when it was last updated. Updates include any changes to the text, either by the original author or someone else, as well as any new comments added to an item. To use the tracker module to <em>watch</em> for a user's updated content, click on that user's profile, then the <em>track</em> tab.
pt: A página &quot;conteúdo recente&quot; é acessível por um link do menu de navegação e contém uma lista em ordem cronológica descendente de todo o conteúdo que foi incluído ou atualizado recentemente. A tabela exibe o tipo de conteúdo, o título, o nome do autor, quantos comentários há sobre o item e a data da última atualização. Atualizações podem ser uma alteração do conteúdo de uma página, ou pelo autor original ou por outro usuário, ou então um novo comentário. Para usar o módulo Rastreador para ver tudo o que um usuário editou, abra o perfil do usuário e clique na página <em>rastrear</em>.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@tracker">Tracker page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@tracker">manual de configurações do rasterador</a>.

en: The upload module allows users to upload files to the site. The ability to upload files to a site is important for members of a community who want to share work. It is also useful to administrators who want to keep uploaded files connected to a node or page.
pt: O módulo Envio de Arquivos permite que os usuários enviem arquivos para o site. Poder enviar arquivos para o site é importante para que membros de uma comunidade compartilhem seus trabalhos. Isso também é útil para um administrador que deseje manter arquivos ligados a um node ou página.

en: Users with the upload files permission can upload attachments. You can choose which post types can take attachments on the content types settings page. Each user role can be customized for the file size of uploads, and the dimension of image files.
pt: Um usuário com permissão de enviar de arquivos pode enviar anexos. Você pode escolher quais os tipos de conteúdo podem ter anexos área de administração de tipos de conteúdo. Você também pode estabelecer limites de tamanho de um arquivo e de dimensões máximas de uma imagem por papel de usuário.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@upload">Upload page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@upload">manual de configurações do envio de arquivos</a>.

en: Search users by name.
pt: Buscar usuários pelo nome.

en: Enter your @s username, or an ID from one of our affiliates: !a.
pt: Digite seu nome de usuário @s, ou um ID de um de nossos afiliados: !a.

en: External load by %user using module %module.
pt: Carregado externamente por %user usando o módulo %module.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date</p><p>Click on this button to login to the site and change your password.</p>
pt: <p>Este é o login-único para o usuário %user_name e irá expirar em %expiration_date</p><p>Clique neste botão para entrar no site e mudar sua senha.</p>

en: Note: if you have an account with one of our affiliates (!s), you may <a href="@login_uri">login now</a> instead of registering.
pt: Observação: se você tem uma conta com um de nossos afiliados (!s), você pode <a href="@login_uri">fazer o login agora</a> ao invés de se registrar.

en: Drupal user account details for !s
pt: Detalhes da conta de usuário do Drupal para !s

en: !username,
    
    You may now login to !uri using the following username and password:
    
      username: !username
      password: !password
    
    !edit_uri
    
    --drupal
pt: !username,
    
    Agora você pode fazer o login em !uri usando o seguinte nome de usuário e senha:
    
      nome de usuário: !username
      senha: !password
    
    !edit_uri
    
    --drupal

en: <p>Welcome to Drupal. You are user #1, which gives you full and immediate access. All future registrants will receive their passwords via e-mail, so please make sure your website e-mail address is set properly under the general settings on the <a href="@settings">site information settings page</a>.</p><p> Your password is <strong>%pass</strong>. You may change your password below.</p>
pt: <p>Bem-vindo ao Drupal. Você é o usuário #1, o que garante acesso imediato e irrestrito. Todos os usuários registrados posteriormente receberão suas senhas por email. Tenha então por favor tenha certeza de que o email de seu site está configurado corretamente na <a href="@settings">página de configuração das informações do site</a>.</p><p> Sua senha é <strong>%pass</strong>. Você pode mudar sua senha abaixo.</p>

en: Created a new user account. No e-mail has been sent.
pt: Uma nova conta de usuário foi criada. Nenhum e-mail foi enviado.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
pt: Obrigado por solicitar uma conta. Ela está agora sujeita a aprovação pelo administrador do site.<br />No entanto, sua senha e algumas instruções foram enviadas para o seu email.

en: The account does not exist or has already been deleted.
pt: Esta conta não existe ou foi apagada.

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been granted, you may log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you may wish to change your password at !edit_uri
    
    
    --  !site team
pt: !username,
    
    Obrigado por se registrar em !site. Por enquanto, a conta solicitada está pendente. Depois de aprovada, você pode ser logar em !login_url usando o nome de usuário e senha a seguir:
    
    nome de usuário: !username
    senha: !password
    
    Você também pode fazer o login clicando no link abaixo ou copiando e colando no seu navegador:
    
    !login_url
    
    Esse é um login único, o que quer dizer que ele só pode ser usado uma única vez.
    
    Depois de logado, você será redirecionado para !edit_uri Para poder editar a sua senha.
    
    
    --  A equipe !site

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into to the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
pt: Se esta caixa estiver marcada, um novo usuário tem que validar o seu email antes de se logar no site, e receberão uma senha gerada pelo sistema. Com ela desmarcada, usuários serão logados automaticamente após registrar, e poderão selecionar suas próprias senhas durante o registro.

en: This text is displayed at the top of the user registration form. It's useful for helping or instructing your users.
pt: Este texto vai ser exibido no topo do formulário de registro de usuário. Ele pode ser útil para ajudar ou instruir os usuários que vão se inscrever no site.

en: Subject of welcome e-mail (user created by administrator)
pt: Assunto do email de boas vindas (usuário criado pelo administrador)

en: Customize the subject of your welcome e-mail, which is sent to new member accounts created by an administrator.
pt: Personalize o assunto do seu email de boas vindas enviado para os novos usuários com conta criada por um administrador.

en: Body of welcome e-mail (user created by administrator)
pt: Corpo do email de boas vindas (usuário criado por um administrador)

en: Customize the body of the welcome e-mail, which is sent to new member accounts created by an administrator.
pt: Personalize o corpo do email de boas vindas enviado para os novos usuários com conta criada por um administrador.

en: Subject of welcome e-mail (awaiting admin approval)
pt: Assunto do email de boas vindas (aguardando aprovação do administrador)

en: Customize the subject of your awaiting approval welcome e-mail, which is sent to new members upon registering.
pt: Personalizar o assunto do seu email de boas vindas enviado para usuários recém-registrados aguardando aprovação.

en: Body of welcome e-mail (awaiting admin approval)
pt: Corpo do email de boas vindas (aguardando aprovação do administrador)

en: Customize the body of the awaiting approval welcome e-mail, which is sent to new members upon registering.
pt: Personalizar o corpo do email de boas-vindas enviado para usuários recém-registrados aguardando aprovação.

en: Subject of password recovery e-mail
pt: Assunto do email de recuperar de senha

en: Customize the subject of your forgotten password e-mail.
pt: Personalize o assunto do email de recuperar senha.

en: Body of password recovery e-mail
pt: Corpo do email de recuperar senha

en: Customize the body of the forgotten password e-mail.
pt: Personalizar o corpo do email de recuperar senha.

en: Enable picture support.
pt: Ativar fotos no site.

en: The user module allows users to register, login, and log out. Users benefit from being able to sign on because it associates content they create with their account and allows various permissions to be set for their roles. The user module supports user roles which can setup fine grained permissions allowing each role to do only what the administrator wants them to. Each user is assigned to one or more roles. By default there are two roles <em>anonymous</em> - a user who has not logged in, and <em>authenticated</em> a user who has signed up and who has been authorized.
pt: O módulo Usuário permite aos usuários se registrarem, fazer login e logout. A utilidade para as pessoas de fazer login é poder associar o conteúdo criado com sua conta de usuário e ter uma série de permissões associadas ao seu papel. O módulo permite que papéis sejam definidos. Com eles, o administrador pode regular detalhadamente as permissões, permitindo um papel fazer somente o que ele deixar fazer. Por padrão, há dois papeis: o <em>anônimo</em> (um usuário que não está logado) e o <em>autenticado</em> (um usuário que está logado e foi autorizado).

en: Users can use their own name or handle and can fine tune some personal configuration settings through their individual my account page. Registered users need to authenticate by supplying either a local username and password, or a remote username and password such as DelphiForums ID, or one from a Drupal powered website. A visitor accessing your website is assigned an unique ID, the so-called session ID, which is stored in a cookie. For security's sake, the cookie does not contain personal information but acts as a key to retrieve the information stored on your server.
pt: Os usuários podem usar seu próprio nome ou apelido e podem ajustar as suas configurações pessoais na sua própria página de "Minha conta". Usuários registrados precisam se autenticar com um nome de usuário e senha locais ou então com um usuário remoto, como um ID do DelphiForuns ou um de um site Drupal. Um visitante, ao acessar o seu site, recebe um ID único, chamado de "ID de sessão", que é armazenado em um cookie. Por segurança, o cookie não guarda nenhuma informação pessoal, mas funciona como uma chave para recuperar informação armazenada no servidor.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@user">User page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@user">manual de configurações de usuários</a>.

en: This web page allows the administrators to register new users by hand. Note that you cannot have a user where either the e-mail address or the username match another user in the system.
pt: Esta página web permite que os administradores registrar novos usuários à mão. Note que você não pode ter um usuário onde quer o endereço de correio electrónico ou o nome de outro usuário do jogo no sistema.

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda".
pt: Digite um padrão simples ("*" pode ser usado como coringa) para procurar por um usuário. Por exemplo, você pode pesquisar por "ca" e o Drupal vai retornar "camila", "carolina" e "carlos".

en: one of our affiliates
pt: um de nossos afiliados

en: 
          <h3>Distributed authentication<a id="da"></a></h3>
          <p>One of the more tedious moments in visiting a new website is filling out the registration form. Here at @site, you do not have to fill out a registration form if you are already a member of !affiliate-info. This capability is called <em>distributed authentication</em>, and <a href="@drupal">Drupal</a>, the software which powers @site, fully supports it.</p>
          <p>Distributed authentication enables a new user to input a username and password into the login box, and immediately be recognized, even if that user never registered at @site. This works because Drupal knows how to communicate with external registration databases. For example, lets say that new user 'Joe' is already a registered member of <a href="@delphi-forums">Delphi Forums</a>. Drupal informs Joe on registration and login screens that he may login with his Delphi ID instead of registering with @site. Joe likes that idea, and logs in with a username of joe@remote.delphiforums.com and his usual Delphi password. Drupal then contacts the <em>remote.delphiforums.com</em> server behind the scenes (usually using <a href="@xml">XML-RPC</a>, <a href="@http-post">HTTP POST</a>, or <a href="@soap">SOAP</a>) and asks: "Is the password for user Joe correct?". If Delphi replies yes, then we create a new @site account for Joe and log him into it. Joe may keep on logging into @site in the same manner, and he will always be logged into the same account.</p>
pt: 
          <h3>Autenticação distribuida<a id="da"></a></h3>
          <p>Uma das coisas mais chatas de se visitar um novo site é ter que preencher o formulário para se registrar. Aqui em @site, você não precisa se registrar se você já for membro de !affiliate-info. Essa ferramenta é chamada de <em>autenticação distribuída</em>, e o <a href="@drupal">Drupal</a>, o software por trás de @site, Tem suporte completo a isso.</p>
          <p>A autenticação distribuída permite que um usuário novo entre com um nome de usuário e senha no formulário de login e seja imediatamente reconhecido, mesmo se nunca tenha se registrado em @site. Isso funciona porque o Drupal sabe como se comunicar com bancos de dados externos de usuários. Por exemplo, digamos que o novo usuário "Fulano" já é um membro registrado do <a href="@delphi-forums">Delphi Forums</a>. O Drupal informa ao Fulano que ele pode se logar com o seu Delphi ID ao invés de ter que se registrar de novo em @site. Ele gosta da idéia e faz o login com fulano@remote.delphiforums.com e sua senha normal do Delphi. O Drupal então contata o servidor <em>remote.delphiforums.com</em>, nos bastidores (geralmente usando <a href="@xml">XML-RPC</a>, <a href="@http-post">HTTP POST</a>, ou <a href="@soap">SOAP</a>) e pergunta se essa é a senha correta para o usuário "Fulano"? Se o Delphi responder que sim, então uma nova conta aqui será criada para o "Fulano" e ele vai ser logado automaticamente. A partir daí, ele vai poder continuar se logando aqui da mesma maneira e será sempre direcionado para a mesma conta.</p>

en: administer access control
pt: administrar permissões

en: The watchdog module monitors your system, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. This is useful for site administrators who want a quick overview of activities on their site. The logs also record the sequence of events, so it can be useful for debugging site errors.
pt: O módulo Cão-de-guarda monitora o seu site, capturando eventos do sistema em um registro para ser examinado posteriormente por um usuário autorizado. Isso é útil para um administrador que quiser uma visão rápida das atividades do site. Os registros também gravam a seqüencia de eventos, facilitando a detecção e depuração de problemas no site.

en: The watchdog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the watchdog report on a regular basis to ensure their site is working properly.
pt: O registro cão-de-guarda é uma lista de eventos gravados com informações sobre o uso, desempenho, erros, avisos e informações operacionais. Um administrador deve consultar os relatórios do cão-de-guarda regularmente para ter certeza de que seu site está funcionando normalmente.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@watchdog">Watchdog page</a>.
pt: Para maiores informações, por favor leia o <a href="@watchdog">manual de configurações do Cão-de-guarda</a>.

en: The watchdog module monitors your web site, capturing system events in a log to be reviewed by an authorized individual at a later time. The watchdog log is simply a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the watchdog report on a regular basis as it is often the only way to tell what is going on.
pt: Isso é útil para um administrador que quiser uma visão rápida das atividades do site. O registro cão-de-guarda é uma lista de eventos gravados com informações sobre o uso, desempenho, erros, avisos e informações operacionais. É muito importante que o administrador consulte os relatórios do cão-de-guarda regularmente para ter certeza de que seu site está funcionando normalmente.

en: Logs and records system events.
pt: Registra e armazena eventos do sistema.
