Drupal (5.21) - en to da translation catalogue (1213 entries)

en: Filter HTML tags
da: Filtrér HTML tags

en: Show on every page except the listed pages.
da: Vis på alle sider undtagen de nævnte.

en: Show on only the listed pages.
da: Vis kun på de nævnte sider.

en: Pages
da: Sider

en: Administer
da: Administration

en: Create a new user account.
da: Opret en brugerkonto.

en: Request new password via e-mail.
da: Bestil ny adgangskode via e-mail.

en: Submit
da: Indsend

en: Value
da: Værdi

en: disabled
da: deaktiveret

en: deny
da: afvis

en: Read more
da: Læs mere

en: more
da: mere

en: Disable
da: Deaktiver

en: Explanation or submission guidelines
da: Forklaring eller retningslinjer.

en: not verified
da: ikke efterprøvet

en: Block title
da: Titel

en: The title of the block as shown to the user.
da: Blokkens titel. Vises til brugerne.

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Categories
da: Kategorier

en: updated
da: opdateret

en: Available variables are:
da: Tilgængelige variable er:

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: No log messages available.
da: Ingen log-beskeder til rådighed.

en: - None -
da: - Ingen -

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Variable
da: Variabel

en: There are currently no posts in this category.
da: Der er ingen indlæg i denne kategori.

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Related terms
da: Beslægtede ord

en: Synonyms
da: Synonymer

en: Multiple select
da: Flere valg

en: Parents
da: Overordnede ord

en: Add container
da: Tilføj beholder

en: edit container
da: redigér beholder

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: category
da: kategori

en: Session opened for %name.
da: Session åbnet for %name.

en: username
da: brugernavn

en: History
da: Historik

en: The configuration options have been reset to their default values.
da: Indstillingernes standardværdier er blevet gendannet.

en: edit forum
da: redigér forum

en: Forum name
da: Forumnavn

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
da: Ønsker du at slette forummet %name?

en: The forum %term and all sub-forums and associated posts have been deleted.
da: Forummet %term samt alle underforummer og indlæg slettet.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums and associated posts.
da: forum: %term samt alle underforummer og indlæg slettet.

en: search
da: søg

en: The username %name does not exist.
da: Brugernavnet %name findes ikke.

en: Add item
da: Tilføj menupunkt

en: aggregator
da: indsamler

en: Add forum
da: Tilføj forum

en: Add term
da: Tilføj ord

en: Screenshot for %theme theme
da: Skærmbillede af tema %theme

en: no screenshot
da: intet screenshot

en: Timestamp
da: Tidspunkt

en: Access log settings
da: Tilgangslog

en: Preview comment
da: Gennemse kommentar

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: You are not authorized to access this page.
da: Du har ikke adgang til at tilgå siden.

en: Picture
da: Billede

en: Continue
da: Fortsæt

en: file
da: fil

en: Error
da: Fejl

en: Created
da: Oprettet

en: Are you sure you want to delete %title?
da: Ønsker du at slette %title?

en: Content management
da: Indhold

en: Menu item
da: Menupunkt

en: Expanded
da: Udvidet

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
da: Stien dette menupunkt henviser til. Kan være en intern Drupal-sti som %add-node eller en ekstern URL som %drupal. Indtast %front for at henvise til forsiden.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
da: Hvis menuen har underpunkter vil de altid blive vist.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
da: Valgfri. I menuen vil tunge punkter synke til bunds og lette punkter vil blive placeret tættere på toppen.

en: Add child page
da: Tilføj underside

en: Last post
da: Seneste indlæg

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Page title
da: Sidetitel

en: Add block
da: Tilføj blok

en: Page
da: Side

en: Configuration saved.
da: Indstillinger gemt

en: Footer message
da: Sidefod

en: Mission
da: Formål

en: Search box
da: Søgefelt

en: Site name
da: Sitets navn

en: Site slogan
da: Sitets slogan

en: User settings
da: Brugerindstillinger

en: Public registrations
da: Offentlig registrering

en: Host
da: Værtsnavn

en: Footer
da: Sidefod

en: Custom
da: Tilpasset

en: Visibility
da: Synlighed

en: Input format
da: Inputformat

en: Signature
da: Signatur

en: Location
da: Placering

en: Title field label
da: Navn på titelfelt

en: Body field label
da: Navn på brødtekstfelt

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Revisions
da: Versioner

en: Log message
da: Logbesked

en: Explanation
da: Forklaring

en: Selection options
da: Valgmuligheder

en: Vocabulary name
da: Ordforråd

en: Term name
da: Ord

en: Role name
da: Navn

en: Theme configuration
da: Temaindstillinger

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Time zone
da: Tidszone

en: Severity
da: Grad

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Vote
da: Stem

en: Count
da: Antal

en: Mode
da: Opførsel

en: blocked
da: blokeret

en: active
da: aktiv

en: Categorize
da: Kategoriser

en: Performance
da: Ydelse

en: This field is required.
da: Feltet er obligatorisk.

en: Last reply
da: Sidste svar

en: Code
da: Kode

en: Add a role to the selected users
da: Tilføj en rolle til de valgte brugere

en: Remove a role from the selected users
da: Fjern en rolle fra de valgte brugere

en: node
da: indholdselement

en: Table
da: Tabel

en: Mon
da: man

en: Tue
da: tir

en: Wed
da: ons

en: Thu
da: tor

en: Fri
da: fre

en: Sat
da: lør

en: Sun
da: søn

en: May
da: maj

en: Other
da: Anden

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Theme-specific settings
da: Tema-specifikke indstillinger

en: These settings only exist for the %theme theme and all the styles based on it.
da: Indstillinger findes kun for temaet %theme og dets varianter.

en: access content
da: tilgå indhold

en: Allow
da: Tillad

en: Deny
da: Afvis

en: User login
da: Log ind

en: Log in
da: Log ind

en: Jump to the first comment of this posting.
da: Gå til den første kommentar til indlægget.

en: Jump to the first new comment of this posting.
da: Gå til den første nye kommentar til indlægget.

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Add a new comment to this page.
da: Tilføj en kommentar til siden.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
da: Bidrag med dine tanker og meninger om dette indlæg.

en: No terms available.
da: Ingen ord til rådighed.

en: reset
da: gendan

en: String
da: Tekst

en: Not installed
da: Ikke installeret.

en: Minimum cache lifetime
da: Mindste cachelevetid

en: Site maintenance
da: Vedligeholdelse

en: Off-line
da: Offline

en: When set to "Online", all visitors will be able to browse your site normally. When set to "Off-line", only users with the "administer site configuration" permission will be able to access your site to perform maintenance; all other visitors will see the site off-line message configured below. Authorized users can log in during "Off-line" mode directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
da: Når "Online" er valgt, kan alle brugere se dit site som normalt. Når "Offline" er valgt kan kun brugere med tilladelsen "administrer indstillinger" tilgå sitet for at udføre vedligehold. Alle andre brugere vil se den besked, som du indtaster herunder. Autoriserede brugere kan <a href="@user-login">logge ind</a> selv om sitet er offline.

en: Site off-line message
da: Offline-besked

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
da: Beskeden der vises til besøgende når sitet er offline.

en: Default front page
da: Standardforside

en: Create content
da: Opret indhold

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Filters
da: Filtre

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: The comment no longer exists.
da: Kommentaren eksisterer ikke længere.

en: The comment and all its replies have been deleted.
da: Kommentaren og alle dens svar er blevet slettet.

en: Do not display
da: Skjult

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
da: Vis hvis følgende PHP-kode returnerer <code>SAND</code> (PHP-tilstand, kun for eksperter).

en: Preformatted
da: Præformateret

en: reply
da: svar

en: Session closed for %name.
da: Session lukket for %name.

en: The name %name is a reserved username.
da: Navnet %name er reserveret.

en: The field %field is required.
da: Feltet %field er obligatorisk.

en: Add rule
da: Tilføj regel

en: Delete rule
da: Slet regel

en: Add user
da: Tilføj bruger

en: Formatting guidelines
da: Retningslinjer

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
da: Format: %time. Lad feltet stå tomt for at bruge oprettelsestidspunktet.

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Indtast én sti pr. linje som Drupal-stier. Brug '*'-tegnet som joker. Indtast f.eks. %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: [<a href="@link">more help...</a>]
da: [<a href="@link">mere hjælp...</a>]

en: Arabic
da: Arabisk

en: English
da: Engelsk

en: French
da: Fransk

en: Italian
da: Italiensk

en: Spanish
da: Spansk

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

en: Edit term
da: Redigér ord

en: Are you sure you want to delete these items?
da: Ønsker du at slette disse elementer?

en: The items have been deleted.
da: Indholdselementer slettet.

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse. Al e-mail fra sitet sendes til denne adresse. E-mail-adressen offentliggøres ikke, og bruges kun hvis du ønsker at modtage en ny adgangskode eller nyheder og opdateringer via e-mail.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
da: E-mail-adressen %email er allerede i brug. <a href="@password">Har du glemt din adgangskode?</a>

en: The e-mail address %email has been denied access.
da: E-mail-adressen %email er nægtet adgang.

en: Remove items
da: Fjern elementer

en: Add menu
da: Tilføj menu

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
da: Ønsker du at slette den tilpassede menu %item?

en: The menu item %title has been deleted.
da: Menupunktet %title slettet.

en: Deleted menu item %title.
da: Menupunktet %title slettet.

en: ‹ previous
da: « forrige

en: next ›
da: næste »

en: No items selected.
da: Ingen elementer valgt.

en: locked
da: låst

en: Titles only
da: Kun titler

en: Full text
da: Fuld tekst

en: Upload picture
da: Upload billede

en: Language file
da: Sprogfil

en: published
da: udgivet

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Show only users where
da: Vis kun brugere hvor

en: Member for
da: Medlem i

en: No users available.
da: Ingen brugere tilgængelige.

en: No users selected.
da: Ingen brugere valgt.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
da: Opdaget forsøg på at ændre beskyttede felter.

en: Select all rows in this table
da: Vælg alle rækker i tabellen

en: Deselect all rows in this table
da: Fravælg alle rækker i tabellen

en: Request new password
da: Bestil ny adgangskode

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
da: Besøgende kan oprette konti uden godkendelse

en: Deleted
da: Slettet

en: Topics
da: Emner

en: Topic
da: Emne

en: Edit menu
da: Redigér menu

en: Delete menu
da: Slet menu

en: Edit menu item
da: Redigér menupunkt

en: Reset menu item
da: Gendan menupunkt

en: Delete menu item
da: Slet menupunkt

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: Locale settings
da: Lokalitet

en: Configure block
da: Indstil blok

en: Jan
da: jan

en: Feb
da: feb

en: Mar
da: mar

en: Apr
da: apr

en: Jun
da: jun

en: Jul
da: jul

en: Aug
da: aug

en: Sep
da: sep

en: Oct
da: okt

en: Nov
da: nov

en: Dec
da: dec

en: Posts
da: Indlæg

en: Mission statement
da: Formålsparagraf

en: Configure permissions
da: Tilladelser

en: Revert
da: Gendan

en: Greater than
da: Større end

en: Less than
da: Mindre end

en: Log out
da: Log ud

en: The settings have not been saved because of the errors.
da: På grund af fejlene er indstillingerne ikke blevet gemt.

en: Spam link deterrent
da: Begræns spam-links

en: profile
da: profil

en: First day of week
da: Første dag i ugen

en: Autocomplete taxonomy
da: Autofuldfør taksonomi

en: Create new account
da: Opret konto

en: role
da: rolle

en: Are you sure you want to delete the block %name?
da: Ønsker du at slette blokken %name?

en: The block %name has been removed.
da: Blokken %name fjernet.

en: list terms
da: vis ord

en: add terms
da: tilføj ord

en: Created new term %term.
da: Nyt ord %term oprettet

en: Are you sure you want to delete the term %title?
da: Ønsker du at slette ordet %title?

en: Deleted term %name.
da: Ordet %name slettet.

en: Last run !time ago
da: Sidst kørt for !time siden

en: Never run
da: Aldrig kørt

en: Site information
da: Generel information

en: Blocked
da: Blokeret

en: List terms
da: Vis ord

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
da: Slettes et ord slettes alle underliggende ord. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Parent terms
da: Overordnede ord

en: Syndicate
da: Udgiv

en: Syndicate content
da: Udgiv indhold

en: Forums
da: Forummer

en: administer taxonomy
da: administrer taksonomi

en: access administration pages
da: tilgå administrationssider

en: administer filters
da: administrer filtre

en: view revisions
da: se versioner

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: !date by !username
da: !date af !username

en: revert
da: gendan

en: Revision
da: Version

en: current revision
da: aktuel version

en: The specified passwords do not match.
da: De angivne adgangskoder er forskellige.

en: No forums defined
da: Ingen forummer oprettet

en: This topic has been moved
da: Emne flyttet

en: User management
da: Brugerhåndtering

en: permission
da: tilladelse

en: Link color
da: Linkfarve

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
da: Din adgangskode og yderligere forklaring er blevet sendt til din e-mail-adresse.

en: Length of trimmed posts
da: Længde af beskårne indlæg

en: 200 characters
da: 200 tegn

en: 400 characters
da: 400 tegn

en: 600 characters
da: 600 tegn

en: 800 characters
da: 800 tegn

en: 1000 characters
da: 1000 tegn

en: 1200 characters
da: 1200 tegn

en: 1400 characters
da: 1400 tegn

en: 1600 characters
da: 1600 tegn

en: 1800 characters
da: 1800 tegn

en: 2000 characters
da: 2000 tegn

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
da: Det maksimale antal tegn i beskårne indlæg. Drupal bruger indstillingen til at bestemme hvor i teksten lange indlæg beskæres. Den beskårne version af et indlæg bruges når indlægget vises på forsiden eller i XML kilder. Sæt til ubegrænset hvis du ikke ønsker at vise beskårne indlæg. Bemærk at denne indstilling kun påvirker nyt eller opdateret indhold.

en: System default
da: Standard

en: Menu settings
da: Menuindstillinger

en: The description displayed when hovering over a menu item.
da: Beskrivelsen der vises når musen holdes over et menupunkt.

en: XML feed
da: XML kilde

en: Color scheme
da: Farvevalg

en: File system path
da: Filsystemsti

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: details
da: detaljer

en: The username %name has not been activated or is blocked.
da: Brugernavnet %name er blokeret eller ikke aktiveret.

en: Login attempt failed for %user.
da: Login-forsøg mislykkedes for %user.

en: Revision of %title from %date
da: Version af %title fra %date

en: JPEG quality
da: JPEG-kvalitet

en: administer nodes
da: administrer indhold

en: administer comments
da: administrer kommentarer

en: Delete comments
da: Slet kommentarer

en: not published
da: ikke udgivet

en: by
da: af

en: The comments have been deleted.
da: Kommentarer slettet

en: Published comments
da: Udgivne kommentarer

en: Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval.
da: Din kommentar er sat i kø til bedømmelse af sitets administratorer og bliver offentligtgjort, når den er godkendt.

en: !name field is required.
da: Feltet !name er obligatorisk.

en: Protected
da: Beskyttet

en: Comment settings
da: Kommentarer

en: not sticky
da: ikke klæbrig

en: sticky
da: klæbrig

en: not promoted
da: ikke forfremmet

en: promoted
da: forfremmet

en: Default options
da: Standardindstillinger

en: Read only
da: Læse

en: Reset password
da: Nulstil adgangskode

en: Line break converter
da: Linjeskiftskonvertering

en: Temporary directory
da: Mappe til midlertidige filer

en: date
da: dato

en: File upload error. Could not move uploaded file.
da: Fejl ved filoverførsel. Kunne ikke flytte den overførte fil.

en: Site configuration
da: Indstillinger

en: The specified date is invalid.
da: Den angivne dato er ugyldig.

en: This text will be displayed at the bottom of each page. Useful for adding a copyright notice to your pages.
da: Denne tekst vises i bunden af alle sider. Kan bruges til at tilføje en copyright-besked til alle sider.

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: The name used to indicate anonymous users.
da: Navnet der tildeles anonyme brugere.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
da: Forsiden viser indhold fra denne relative URL. Vælg "node" hvis du er i tvivl.

en: Get help
da: Hjælp

en: Approval queue
da: Godkend kommentarer

en: Display on separate page
da: Vis på separat side

en: Location of comment submission form
da: Placering af formular

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Go to page @number
da: Gå til side @number

en: Go to previous forum topic
da: Gå til forrige forumemne

en: Go to next forum topic
da: Gå til næste forumemne

en: Underlined
da: Understreget

en: Site building
da: Opbygning

en: No primary links
da: Ingen primære links

en: No secondary links
da: Ingen sekundære links

en: No content types available.
da: Ingen indholdstyper til rådighed.

en: Delete role
da: Slet rolle

en: Role specific visibility settings
da: Rollespecifikke synlighedsindstillinger

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
da: Indtast navnet på den nye menu. Husk at aktivere den nye blok på <a href="@blocks">administrationssiden</a> for blokke.

en: English name
da: Engelsk navn

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Form name
da: Feltnavn

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
da: Titlen på det nye felt. Titlen vises til brugeren. Et eksempel på en titel er "Yndlingsfarve".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
da: En valgfri forklaring til det nye felt. Forklaringen vises til brugeren.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value". This is only applicable for a public field.
da: Indtast titlen på siden for at aktivere gennemsyn af dette felt efter værdi. Ordet <code>%value</code> bliver erstattet med den pågældende værdi. Et eksempel på en sidetitel er "Personer hvis yndlingsfarve er %value". Gælder kun for offentlige felter.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed". This is only applicable for a public field.
da: Indtast titlen på siden for at aktivere gennemsyn af dette felt efter værdi. Et eksempel på en sidetitel er "Ansatte". Gælder kun for offentlige felter.

en: Save field
da: Gem felt

en: Blocks
da: Blokke

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
da: Bestem hvilke blokke der vises i sitets sidepaneler og andre regioner.

en: Delete block
da: Slet blok

en: Save blocks
da: Gem blokke

en: The block settings have been updated.
da: Blokindstillinger opdateret.

en: Block specific settings
da: Blokindstillinger

en: Override the default title for the block. Use <em>&lt;none&gt;</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
da: Vælg en anden titel til blokken. Brug <em>&lt;none&gt;</em> hvis du ikke ønsker en titel, eller lad feltet være tomt for at bruge standardtitlen.

en: '%name' block
da: Blokken '%name'

en: User specific visibility settings
da: Brugerspecifikke synlighedsindstillinger

en: Custom visibility settings
da: Tilpasset synlighed

en: Users cannot control whether or not they see this block.
da: Brugerne kan ikke bestemme om blokken er synlig.

en: Show this block by default, but let individual users hide it.
da: Vis blokken, men lad brugerne skjule den.

en: Hide this block by default but let individual users show it.
da: Skjul blokken, men lad brugerne vise den.

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
da: Brugerne kan bestemme om blokken er synlig.

en: Show block for specific roles
da: Vis blok til bestemte roller

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
da: Vis kun denne blok til udvalgte roller. Hvis du ikke vælger mindst én rolle vil alle brugere kunne se blokken.

en: Page specific visibility settings
da: Sidespecifikke synlighedsindstillinger

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: Show block on specific pages
da: Vis blok på bestemte sider

en: Save block
da: Gem blok

en: Please ensure that each block description is unique.
da: Blokbeskrivelse skal være unik.

en: The block configuration has been saved.
da: Blokindstillinger gemt.

en: The block has been created.
da: Blok oprettet.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
da: Kort beskrivelse af blokken. Vises i <a href="@overview">oversigten</a>.

en: Block body
da: Indhold

en: The content of the block as shown to the user.
da: Blokkens indhold. Vises til brugerne.

en: Block configuration
da: Blokindstillinger

en: administer blocks
da: administrer blokke

en: use PHP for block visibility
da: angiv bloksynlighed med PHP

en: Menus
da: Menuer

en: Control your site's navigation menu, primary links and secondary links. as well as rename and reorganize menu items.
da: Tilpas sitets navigationsmenu, primære og sekundære links, organiser menupunkter.

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
da: Ønsker du at gendanne menupunktet %items standardværdi?

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
da: Alle tilpasninger vil gå tabt. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: The menu item was reset to its default settings.
da: Menupunktets standardindstillinger gendannet.

en: administer menu
da: administrer menu

en: Add vocabulary
da: Tilføj ordforråd

en: Edit vocabulary
da: Redigér ordforråd

en: edit vocabulary
da: redigér ordforråd

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
da: Beskrivelse af ordforrådet; kan bruges af moduler.

en: Created new vocabulary %name.
da: Ordforråd %name oprettet.

en: Updated vocabulary %name.
da: Ordforråd %name opdateret.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
da: Ønsker du at slette ordforrådet %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
da: Slettes et ordforråd slettes alle ordene i det. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Deleted vocabulary %name.
da: Ordforråd %name slettet.

en: The name of this term.
da: Ordet's navn.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
da: En kommasepareret liste af ord der beskriver indholdet. Eksempel: sjovt, bungie jumping, "Firmanavn".

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
da: Ordforrådet %name kan ikke ændres på denne måde.

en: Default time zone
da: Standardtidszone

en: Add field
da: Tilføj felt

en: These settings only exist for all the templates and styles based on the %engine theme engine.
da: Indstillingerne vises kun for temaer baseret på %engine motoren.

en: Publish
da: Udgiv

en: Unpublish
da: Træk tilbage

en: Permission
da: Tilladelse

en: @module module
da: @module modul

en: Input formats
da: Inputformater

en: Anonymous commenting
da: Anonyme kommentarer

en: Anonymous posters may not enter their contact information
da: Anonyme brugere <em>må ikke</em> indtaste kontakt information

en: Anonymous posters may leave their contact information
da: Anonyme brugere <em>kan</em> indtaste kontakt information

en: Anonymous posters must leave their contact information
da: Anonyme brugere <em>skal</em> indtaste kontakt information

en: This option is enabled when anonymous users have permission to post comments on the <a href="@url">permissions page</a>.
da: Denne funktion er aktiveret når anonyme brugere har tilladelse til at skrive kommentarer: Se siden med <a href="@url">tilladelser</a>.

en: Display below post or comments
da: Vis under indlæg eller kommentarer

en: Default comment setting
da: Standardindstilling

en: Read/Write
da: Læse/skrive

en: Users with the <em>administer comments</em> permission will be able to override this setting.
da: Brugere med tilladelsen <em>administrer kommentarer</em> kan tilsidesætte denne indstilling.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
da: Din signatur vises under dine kommentarer.

en: parent
da: forrige

en: Flat list - collapsed
da: Liste - overskrifter

en: Flat list - expanded
da: Liste - indlæg

en: Threaded list - collapsed
da: Emner - overskrifter

en: Threaded list - expanded
da: Emner - indlæg

en: access comments
da: tilgå kommentarer

en: post comments
da: indsend kommentarer

en: post comments without approval
da: indsend kommentarer uden godkendelse

en: Save content type
da: Gem indholdstype

en: Show descriptions
da: Vis beskrivelser

en: Subtitle
da: Underrubrik

en: Language code
da: Sprogkode

en: Save role
da: Gem rolle

en: Escape all tags
da: Konvertér alle tags

en: Strip disallowed tags
da: Fjern tags

en: input formats
da: inputformater

en: Number of users to display
da: Antal brugere der vises

en: Profiles
da: Profiler

en: Edit container
da: Redigér beholder

en: <a href="@login">Login</a> to post comments
da: <a href="@login">log ind</a> for at skrive kommentarer

en: Reply
da: Svar

en: Hot topic threshold
da: Popularitetsgrænse

en: Topics per page
da: Emner pr. side

en: Posts - most active first
da: Indlæg - mest aktive først

en: Posts - least active first
da: Indlæg - mindst aktive først

en: @user's picture
da: @users billede

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at vende tilbage til versionen fra %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at slette versionen fra %revision-date?

en: revert revisions
da: gendan versioner

en: KB
da: kB

en: New forum topics
da: Nye emner

en: @type: deleted %title revision %revision.
da: @type: %title version %revision slettet.

en: Page not found
da: Side ikke fundet

en: (site default theme)
da: (sitets standardtema)

en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: Preview trimmed version
da: Gennemse beskåret version

en: Preview full version
da: Gennemse fuld version

en: The body of your @type is too short. You need at least %words words.
da: Indholdet af din @type er for kort. Du skal skrive mindst %words ord.

en: This content has been modified by another user, changes cannot be saved.
da: Indholdet er blevet ændret af en anden bruger. Ændringerne kan ikke gemmes.

en: List, add, and edit users.
da: Vis, tilføj og redigér brugere.

en: The name %name is already taken.
da: Navnet %name er allerede taget.

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: The directory %directory is not writable
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory fordi tilladelserne er forkerte.

en: Rearrange
da: Sorter filtre

en: If enabled, Drupal will add rel="nofollow" to all links, as a measure to reduce the effectiveness of spam links. Note: this will also prevent valid links from being followed by search engines, therefore it is likely most effective when enabled for anonymous users.
da: Aktiveres denne funktion indsætter Drupal rel="nofollow" i alle links i et forsøg på at reducere effektiviteten af spamlinks. Bemærk: Det bevirker at gyldige links ikke følges af søgemaskiner, derfor er det mest effektivt når det aktiveres for anonyme brugere.

en: Show only items where
da: Vis kun elementer hvor

en: No comments available.
da: Ingen kommentarer tilgængelige.

en: Rebuild permissions
da: Gendan tilladelser

en: @type: updated %title.
da: @type: %title opdateret.

en: @type: added %title.
da: @type: %title tilføjet.

en: Add role
da: Tilføj rolle

en: You must specify a valid role name.
da: Du skal angive et gyldigt rollenavn.

en: The role has been added.
da: Rolle tilføjet.

en: Path to custom logo
da: Sti til logo

en: taxonomy
da: taksonomi

en: Updated term %term.
da: %term opdateret.

en: - None selected -
da: - Ingen valgt -

en: Account settings
da: Kontoindstillinger

en: The content type %name has been deleted.
da: Indholdstypen %name slettet.

en: Deleted content type %name.
da: Indholdstypen %name slettet.

en: Clean URLs
da: Rene URLer

en: My account
da: Min konto

en: Pictures
da: Billeder

en: Number of topics
da: Antal emner

en: Active forum topics
da: Aktive emner

en: Read the latest forum topics.
da: Læs de seneste emner.

en: User activity
da: Brugeraktivitet

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
da: GD-biblioteket er for gammelt eller findes ikke. Læs <a href="@url">PHP dokumentationen</a> for at lære hvordan du kan rette op på det.

en: GD library
da: GD-bibliotek

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
da: Kategorien som feltet skal være en del af. Kategorier bruges til at gruppere felter logisk. Et eksempel på en kategori er "Personlig information".

en: The user must enter a value.
da: Feltet <em>skal</em> udfyldes.

en: Visible in user registration form.
da: Feltet vises på indmeldelsesformularen.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
da: En bruger bliver opfattet som online i dette tidsrum efter hun sidst har set en side.

en: Maximum number of currently online users to display.
da: Hvor mange brugere skal der maksimalt vises.

en: There is currently %members and %visitors online.
da: Der er i øjeblikket %members og %visitors online.

en: There are currently %members and %visitors online.
da: Der er i øjeblikket %members og %visitors online.

en: !a comments per page
da: !a kommentarer pr. side

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Czech
da: Tjekkisk

en: Danish
da: Dansk

en: Dutch
da: Hollandsk

en: Finnish
da: Finsk

en: German
da: Tysk

en: Greek
da: Græsk

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: Indonesian
da: Indonesisk

en: Polish
da: Polsk

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Russian
da: Russisk

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Swedish
da: Svensk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Edit comment
da: Redigér kommentar

en: Promote to front page
da: Forfrem til forside

en: Edit rule
da: Redigér regel

en: The file could not be created.
da: File kan ikke oprettes.

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
da: Instruktioner om nulstilling af adgangskode sendt til %name på %email.

en: Account information
da: Konto

en: The e-mail address %mail is not valid.
da: E-mail-adressen %mail er ugyldig.

en: authenticated user
da: godkendt bruger

en: Field settings
da: Feltindstillinger

en: Control forums and their hierarchy and change forum settings.
da: Konfigurér dine forummers hierarki og indstillinger.

en: Edit forum
da: Redigér forum

en: Default order
da: Sortering

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
da: Dette ordforråd bruges af forummer. Nogle af de almindelige ordforrådsmuligheder er blevet fjernet.

en: The item %forum is only a container for forums. Please select one of the forums below it.
da: Forummet %forum bruges til gruppering af andre forummer. Vælg venligst et af de underliggende forummer.

en: Leave shadow copy
da: Efterlad kopi

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
da: Hvis du flytter emnet, kan du oprette et link fra den gamle til den nye placering.

en: Container name
da: Beholdernavn

en: forum container
da: forumbeholder

en: Created new @type %term.
da: Nyt @type %term oprettet.

en: The @type %term has been updated.
da: @type %term opdateret.

en: @time ago<br />by !author
da: @time siden<br />af !author

en: create forum topics
da: opret emner

en: edit own forum topics
da: redigér egne emner

en: administer forums
da: administrer forummer

en: Add new field
da: Tilføj felt

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholdende sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholdende ingen af ordene

en: Only in the category(s)
da: Kun i kategorierne

en: Only of the type(s)
da: Kun af typen

en: Content ranking
da: Rangliste

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
da: De følgende tal bestemmer hvilke egenskaber søgefunktionen skal vægte højest når søgeresultaterne sorteres. Højere tal betyder større indflydelse, nul betyder at egenskaben ignoreres. Hvis du ændrer tallene skal søgeindekset ikke genopbygges. Ændringerne har øjeblikkelig virkning.

en: Keyword relevance
da: Nøgleordsrelevans

en: Recently posted
da: Oprettet for nylig

en: Number of comments
da: Antal kommentarer

en: Number of views
da: Antal visninger

en: Factor
da: Faktor

en: Hide descriptions
da: Skjul beskrivelser

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
da: Filen %file kan ikke overføres, fordi mappen %directory ikke er indstillet korrekt.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
da: Filen %file kan ikke kopieres, fordi filen med det angivne navn ikke eksisterer. Undersøg venligst om du har angivet det korrekte filnavn.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
da: Filen %file kan ikke kopieres, fordi der allerede findes en fil med det angivne navn.

en: The selected file %file could not be copied.
da: Filen %file kan ikke kopieres.

en: The removal of the original file %file has failed.
da: Den oprindelige fil %file kan ikke fjernes.

en: Color set
da: Farvevalg

en: Maximum link text length
da: Maksimal længde af link-tekst

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
da: URLer, der er længere end det angive antal tegn, beskæres. Linket forbliver intakt, men teksten bliver forkortet.

en: Check e-mail
da: Tjek adresse

en: Default picture
da: Standardbillede

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
da: URL for billede der vises for brugere der ikke har uploadet deres eget billede. Lad dette felt være tomt hvis du ikke ønsker et standard billede.

en: Select the default site time zone.
da: Vælg standardtidszone for sitet.

en: Site status
da: Site-status

en: Toggle display
da: Vælg visning

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
da: Har du ikke direkte adgang til serveren kan du bruge dette felt til at uploade dit logo.

en: Configuration file
da: Konfigurationsfil

en: Download method
da: Filoverførsel

en: Web server
da: Webserver

en: Error reporting
da: Fejlrapportering

en: sort by @s
da: sorter efter @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
da: Ukendt brugernavn eller adgangskode. <a href="@password">Har du glemt din adgangskode?</a>

en: URL filter
da: URL-filter

en: Please select one or more comments to perform the update on.
da: Vælg venligst en eller flere kommentarer, som du ønsker at opdatere.

en: Save rule
da: Gem regel

en: You can leave a message using the contact form below.
da: Du kan sende en besked vha. formularen herunder.

en: Lithuanian
da: Littauisk

en: Depends on: !dependencies
da: Afhænger af: !dependencies

en: Required by: !required
da: Kræves af: !required

en: Some required modules must be enabled
da: Nogle påkrævede moduler skal aktiveres

en: Would you like to continue with enabling the above?
da: Ønsker du at aktivere alle ovennævnte?

en: administer site configuration
da: administrer indstillinger

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
da: Oversættelsen kan ikke importeres fordi filen %filename ikke kan læses.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid_plural" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en syntaksfejl på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr[]" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: uventet tekst på linje %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename sluttede uventet på linje %line.

en: Save translations
da: Gem oversættelser

en: Export template
da: Eksportér skabelon

en: anonymous user
da: anonym bruger

en: Save permissions
da: Gem tilladelser

en: The name %name has been denied access.
da: Navnet %name er nægtet adgang.

en: Original text
da: Oprindelig tekst

en: Delete content type
da: Slet indholdstype

en: edit permissions
da: redigér tilladelser

en: notice
da: meddelelse

en: User account
da: Brugerkonto

en: File download
da: Fil download

en: Acronym
da: Akronym

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
da: Kan ikke overføre billedet. Mappen %directory eksisterer ikke, eller der kan ikke skrives til den.

en: Post new comment
da: Indsend kommentar

en: The field has been updated.
da: Felt opdateret.

en: List, edit, or add user roles.
da: Vis, tilføj og redigér brugerroller.

en: edit role
da: redigér rolle

en: Minimum number of words
da: Mindste antal ord

en: Password field is required.
da: Adgangskoden er obligatorisk.

en: Confirm password
da: Bekræft adgangskode

en: Default display order
da: Standardsortering

en: The default sorting for new users and anonymous users while viewing comments. These users may change their view using the comment control panel. For registered users, this change is remembered as a persistent user preference.
da: Standardsortering for nye brugere og anonyme brugere når de læser kommentarer. Brugerne kan ændre visning med kommentar kontrolpanelet. For registrerede brugere huskes den valgte indstilling.

en: Administration theme
da: Administrationstema

en: Check username
da: Tjek brugernavn

en: Somali
da: Somalisk

en: Run cron
da: Kør cron

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
da: Sikkerhedsadvarsel: Kan ikke oprette .htaccess fil. Opret venligst en .htaccess fil i mappen %directory med følgende indhold: <code>!htaccess</code>

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
da: Filen %file kan ikke gemmes, fordi overførslen ikke blev fuldført.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
da: Filen %file kan ikke gemmes. En ukendt fejl opstod.

en: Enable or disable the display of certain page elements.
da: Vælg visning af sidelementer.

en: Illegal choice %choice in !name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet !name.

en: Status report
da: Statusrapport

en: Not writable
da: Ikke skrivbar

en: host
da: værtsnavn

en: Notify user of new account
da: Påmind bruger om ny konto

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory could not be found, or because its permissions do not allow the file to be written.
da: Filen %file kan ikke overføres, fordi mappen %directory ikke findes, eller fordi dens tilladelser gør det umuligt at skrive til filen.

en: Path to custom icon
da: Sti til tilpasset ikon

en: Below is a list of the comments posted to your site that need approval. To approve a comment, click on 'edit' and then change its 'moderation status' to Approved. Click on a subject to see the comment, the author's name to edit the author's user information, 'edit' to modify the text, and 'delete' to remove their submission.
da: Herunder er en liste over kommentarer, der kræver godkendelse. Godkend en kommentar ved at klikke på "rediger" og ændre dens status til "Udgivet". Klik på et emne for at læse kommentaren, forfatterens navn for at redigere brugerinformation, "rediger" for at ændre teksten eller "slet" for at slette kommentaren.

en: List and edit site comments and the comment moderation queue.
da: Vis og redigér kommentarer og udgivelseskøen.

en: Delete comment
da: Slet kommentar

en: Reply to comment
da: Svar på kommentar

en: Default display mode
da: Standardvisning

en: The default view for comments. Expanded views display the body of the comment. Threaded views keep replies together.
da: Standardvisning af kommentarer. Udvidet visning viser indholdet af kommentarerne. Emnevisning holder svar samlet.

en: Default comments per page
da: Kommentarer pr. side

en: Default number of comments for each page: more comments are distributed in several pages.
da: Antal kommentarer der vises pr. side. Yderligere kommentarer fordeles over flere sider.

en: Comment controls
da: Kontrolpanel

en: Display above the comments
da: Over kommentarer

en: Display below the comments
da: Under kommentarer

en: Display above and below the comments
da: Over og under kommentarer

en: Position of the comment controls box. The comment controls let the user change the default display mode and display order of comments.
da: Placering af kontrolpanelet. Med kontrolpanelet kan brugerne vælge visning og sortering af kommentarer.

en: Comment subject field
da: Emnefelt

en: Can users provide a unique subject for their comments?
da: Kan brugerne angive et emne for deres kommentarer?

en: You are not authorized to post comments.
da: Du har ikke adgang til at skrive kommentarer.

en: The comment you are replying to does not exist.
da: Kommentaren, som du svarer på, eksisterer ikke længere.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
da: Diskussionen er lukket: du kan ikke skrive nye kommentarer.

en: You are not authorized to view comments.
da: Du har ikke adgang til at se kommentarer

en: Comment: updated %subject.
da: Kommentar: %subject opdateret.

en: Comment: added %subject.
da: Kommentar: %subject tilføjet.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
da: Ønsker du at slette kommentaren %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
da: Alle svar på denne kommentar vil gå tabt. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Publish the selected comments
da: Udgiv de valgte kommentarer

en: Unpublish the selected comments
da: Skjul de valgte kommentarer

en: There do not appear to be any comments to delete or your selected comment was deleted by another administrator.
da: Der er ingen kommentarer at slette eller du har valgt en kommentar der allerede er blevet slettet af en anden administrator.

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
da: Ønsker du at slette kommentarerne og alle deres svar?

en: You have to specify a valid author.
da: Du skal angive en gyldig forfatter.

en: The name you used belongs to a registered user.
da: Du har brugt et navn der tilhører en registreret bruger.

en: You have to leave your name.
da: Du skal skrive dit navn.

en: The e-mail address you specified is not valid.
da: Du har angivet en ugyldig e-mail-adresse.

en: You have to leave an e-mail address.
da: Du skal angive en e-mail-adresse.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
da: Din hjemmesides URL er ikke gyldig. Den skal være fuldt kvalificeret, dvs. den skal være på formen <code>http://eksempel.com/mappe/</code>.

en: (No subject)
da: (Ingen titel)

en: Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.
da: Vælg din foretrukne kommentarvisning og klik på "Gem indstillinger" for at aktivere dit valg.

en: Comment viewing options
da: Kommentarvisning

en: <a href="@login">Login</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
da: <a href="@login">log ind</a> eller <a href="@register">opret konto</a> for at skrive kommentarer

en: Comment: deleted %subject.
da: Kommentar: %subject slettet.

en: Access type
da: Adgangstype

en: File system
da: Filsystem

en: Enter your @s username.
da: Indtast dit @s brugernavn.

en: Your virtual face or picture. Maximum dimensions are %dimensions and the maximum size is %size kB.
da: Dit billede. Maksimal størrelse er %dimensions og den maksimale filstørrelse er %size kB.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. If unsure, specify nothing.
da: Vises når intet indhold svarer til forespørgslen. Lad feltet være tomt hvis du er i tvivl.

en: %message in %file on line %line.
da: %message i %file på linje %line.

en: Picture image path
da: Sti til billeder

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
da: Der er et eller flere problemer med din Drupal-installation. Se <a href="@status">statusrapporten</a> for yderligere information.

en: No help is available for module %module.
da: Ingen hjælp tilgængelig for modulet %module.

en: @module administration pages
da: @modules' administrationssider

en: By module
da: Efter modul

en: Manage your site's content.
da: Håndtér sitets indhold.

en: Control how your site looks and feels.
da: Bestem hvordan sitet ser ud og opfører sig.

en: Adjust basic site configuration options.
da: Tilpas grundlæggende indstillinger.

en: Manage your site's users, groups and access to site features.
da: Håndtér brugere, grupper og adgangsbegrænsning.

en: Edit string
da: Redigér tekststreng

en: Delete string
da: Slet tekststreng

en: Are you sure you want to delete the language %name?
da: Ønsker du at slette sproget %name?

en: The language %locale has been removed.
da: Sproget %locale fjernet.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
da: Er du sikker på at du vil slette teksten "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
da: Hvis du sletter denne tekst slettes også alle oversættelser af teksten på alle sprog. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
da: Det valgte billedværktøj %toolkit kan ikke behandle %function korrekt.

en: Currently using !item !version
da: Bruger !item !version

en: You have tried to use a one-time login for an account which has been blocked.
da: Du har forsøgt at bruge et engangs-login til en konto som er blevet blokeret.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
da: Brugeren %name brugte et engangslogind-link %timestamp.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to login. Please change your password.
da: Du har netop brugt dit engangslogind-link. Det er ikke længere nødvendigt at bruge dette link til at logge ind. Skift venligst din adgangskode.

en: !username has applied for an account.
    
    !edit_uri
da: !username har ansøgt om en konto.
    
    !edit_uri

en: Username or e-mail address
da: Brugernavn eller e-mail-adresse

en: <em>and</em> where <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
da: <em>og</em> hvor <strong>%property</strong> er <strong>%value</strong>

en: <strong>%property</strong> is <strong>%value</strong>
da: <strong>%property</strong> er <strong>%value</strong>

en: User autocomplete
da: Autofuldfør bruger

en: 0 sec
da: 0 sek

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
da: Indtast den  nye adgangskode i begge felter for at ændre din nuværende adgangskode.

en: You have already used this one-time login link. It is not necessary to use this link to login anymore. You are already logged in.
da: Du har allerede brugt dette engangslogind-link. Det er ikke længere nødvendigt at bruge dette link for at logge ind. Du er allerede logget ind.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
da: Du har forsøgt at bruge en engangslogind-URL som er udløbet. Brug formularen herunder til at anmode om en ny.

en: This login can be used only once.
da: Dette logind kan kun bruges én gang.

en: You have tried to use a one-time login link which has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
da: Du har forsøgt at bruge en engangslogind-URL, som er blevet brugt eller ikke ikke længere er gyldig. Brug formularen herunder til at anmode om en ny.

en: The translation import of %filename failed.
da: Import af oversættelsen %filename mislykkedes.

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Inserted
da: Indsat

en: Provide a password for the new account in both fields.
da: Vælg en adgangskode til den nye konto.

en: For more information, please refer to the <a href="@help">help section</a>, or the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a>, or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
da: For mere information henvises til <a href="@help">online-hjælpen</a> eller <a href="@handbook">Drupal-håndbogen</a>. Du kan også spørge i <a href="@forum">Drupal-forummet</a> eller se det store udvalg af andre <a href="@support">muligheder for hjælp</a>.

en: Account details for !username at !site
da: Konto information for !username på !site

en: !username,
    
    Thank you for registering at !site. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
da: !username,
    
    Tak fordi du har registreret dig som bruger på !site. Du kan logge ind på !login_uri med følgende brugernavn og adgangskode:
    
    Brugernavn: !username
    Adgangskode: !password
    
    Du kan også logge ind ved at klikke på følgende link eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    !login_url
    
    Dette er et engangs-login, så det kan kun bruges én gang.
    
    Når du er logget ind, bliver du omdirigeret til !edit_uri, så du kan skifte din adgangskode.
    
    
    -- !site holdet

en: User e-mail settings
da: Bruger e-mail-indstillinger

en: Preview post
da: Gennemse indlæg

en: Must users preview posts before submitting?
da: Skal brugerne gennemse indlæg før de indsendes?

en: More information about formatting options
da: Mere information om formateringsmuligheder

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
da: Cron har kørt i over en time og sidder højst sandsynligt fast.

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
da: Prøver at køre cron igen selvom det allerede kører.

en: Cron run completed.
da: Cron-opgave fuldført.

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
da: En beskrivelse af de tilføjelser eller ændringer, der er foretaget, for at hjælpe andre bidragydere med at forstå dine motiver.

en: The minimum number of words for the body field to be considered valid for this content type. This can be useful to rule out submissions that do not meet the site's standards, such as short test posts.
da: Det mindste antal ord i brødteksten for at den anses som gyldig i denne indholdstype. Brug denne funktion til at ignorere testindlæg o.l.

en: Already added languages
da: Allerede tilføjede sprog

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Are you sure you want to delete these users?
da: Ønsker du at slette disse brugere?

en: The users have been deleted.
da: Brugere slettet

en: Language name
da: Sprognavn

en: allow
da: tillad

en: The content type %name has been updated.
da: Indholdstypen %name opdateret.

en: The content type %name has been added.
da: Indholdstypen %name tilføjet.

en: Catalan
da: Catalansk

en: Rule type
da: Regeltype

en: Mask
da: Maske

en: Are you sure you want to delete the @type rule for %rule?
da: Ønsker du at slette reglen @type for %rule?

en: The access rule has been deleted.
da: Adgangsregel slettet.

en: Site off-line
da: Site offline

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
da: Cron overskred tidsfristen og er blevet afbrudt.

en: Your MySQL Server is too old. Drupal requires at least MySQL %version.
da: Din MySQL server er for gammel. Drupal kræver minimum MySQL %version.

en: Your PostgreSQL Server is too old. Drupal requires at least PostgreSQL %version.
da: Din PostgreSQL server er for gammel. Drupal kræver minimum PostgreSQL %version.

en: Your PostgreSQL database is set up with the wrong character encoding (%encoding). It is possible it will not work as expected. It is advised to recreate it with UTF-8/Unicode encoding. More information can be found in the <a href="@url">PostgreSQL documentation</a>.
da: Din PostgreSQL database bruger en forkert tegnkodning (%encoding). Den vil muligvis ikke virke som forventet. Det anbefales at du gendanner den med UTF-8/Unicode kodning. Yderligere information findes i <a href="@url">PostgreSQL dokumentationen</a>.

en: The directory %directory has been created.
da: Mappen %directory oprettet.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
da: Tilladelserne på mappen %directory er ændret så der kan skrives til den.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
da: !name er på %length tegn men må ikke være længere en %max tegn.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
da: Angiv billedkvaliteten af JPEG-manipulationer. Går fra 0 til 100. Højere værdier betyder bedre kvalitet men større filer.

en: Custom language
da: Brugerdefineret sprog

en: Add custom language
da: Tilføj brugerdefineret sprog

en: Language name in English
da: Sprognavn på Engelsk

en: The language %language (%code) already exists.
da: Sproget %language (%code) findes allerede.

en: Invalid language code.
da: Ugyldig sprogkode.

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
da: Lad feltet stå tomt for at vise alle tekster. Der skelnes mellem store og små bogstaver.

en: English (provided by Drupal)
da: Engelsk (stillet til rådighed af Drupal)

en: Search in
da: Søg i

en: Only translated strings
da: Kun oversatte tekster

en: Only untranslated strings
da: Kun uoversatte tekster

en: Languages not yet added
da: Sprog der endnu ikke er tilføjet

en: Import translation
da: Importér oversættelse

en: Import into
da: Importér til

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added
da: Tekster i filen erstatter eksisterende tekster, nye tekster tilføjes

en: Existing strings are kept, only new strings are added
da: Eksisterende tekster bibeholdes, kun nye tekster tilføjes

en: Export translation
da: Eksportér oversættelse

en: String not found.
da: Tekststreng ikke fundet.

en: The string has been saved.
da: Tekst gemt.

en: The string has been removed.
da: Tekst fjernet.

en: The language selected for import is not supported.
da: Import til det valgte sprog er ikke understøttet.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
da: Oversættelsesfilen %filename indholder et misdannet teksthoved.

en: The translation file %filename contains an error: the plural formula could not be parsed.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: flertalsformlen kan ikke tolkes.

en: Exported %locale translation file: %filename.
da: %locale oversættelse eksporteret: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
da: Oversættelse eksporteret: %filename.

en: Abkhazian
da: Abkhaziansk

en: Avestan
da: Avestansk

en: Amharic
da: Amharisk

en: Assamese
da: Assamesisk

en: Avar
da: Avarisk

en: Azerbaijani
da: Azerbaijansk

en: Belarusian
da: Belarussisk

en: Bengali
da: Bengalsk

en: Tibetan
da: Tibetansk

en: Breton
da: Bretonsk

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Chechen
da: Tjetjensk

en: Corsican
da: Korsikansk

en: Old Slavonic
da: Slavisk

en: Welsh
da: Walisisk

en: Maldivian
da: Maldivisk

en: Estonian
da: Estonsk

en: Basque
da: Baskisk

en: Persian
da: Persisk

en: Faeroese
da: Færøsk

en: Frisian
da: Frisisk

en: Irish
da: Irsk

en: Scots Gaelic
da: Gælisk, Skotsk

en: Galician
da: Galicisk

en: Armenian
da: Armensk

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Javanese
da: Javanesisk

en: Georgian
da: Georgisk

en: Greenlandic
da: Grønlandsk

en: Cambodian
da: Cambodiansk

en: Kashmiri
da: Kashmirsk

en: Kurdish
da: Kurdisk

en: Cornish
da: Cornisk

en: Kirghiz
da: Kirghisisk

en: Luxembourgish
da: Luxembourgsk

en: Laothian
da: Laothisk

en: Latvian
da: Lettisk

en: Marshallese
da: Marshallesisk

en: Macedonian
da: Makedonsk

en: Mongolian
da: Mongolsk

en: Moldavian
da: Moldavisk

en: Malay
da: Malaysisk

en: Maltese
da: Maltesisk

en: Burmese
da: Burmesisk

en: North Ndebele
da: Ndebele (nord)

en: Nepali
da: Nepalesisk

en: Norwegian Bokmål
da: Norsk Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
da: Norsk Nynorsk

en: South Ndebele
da: Ndele (syd)

en: Ossetian
da: Ossetisk

en: Portuguese, Portugal
da: Portugisisk, Portugal

en: Portuguese, Brazil
da: Portugisisk, Brasilien

en: Rhaeto-Romance
da: Rhaeto-Romansk

en: Sardinian
da: Sardinsk

en: Sindhi
da: Sardinsk

en: Northern Sami
da: Samisk

en: Serbo-Croatian
da: Serbo-kroatisk

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Samoan
da: Samoansk

en: Albanian
da: Albansk

en: Serbian
da: Serbisk

en: Sudanese
da: Sudanesisk

en: Tamil
da: Tamilsk

en: Turkmen
da: Turkmenisk

en: Tahitian
da: Tahitiansk

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Uzbek
da: Uzbekisk

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Chinese, Simplified
da: Kinesisk, simplificeret

en: Chinese, Traditional
da: Kinesisk, traditionelt

en: Operating in off-line mode.
da: Arbejder i offline-tilstand.

en: sort icon
da: sorteringsikon

en: sort ascending
da: sorter stigende

en: sort descending
da: sorter faldende

en: The PCRE library in your PHP installation is outdated. This will cause problems when handling Unicode text. If you are running PHP 4.3.3 or higher, make sure you are using the PCRE library supplied by PHP. Please refer to the <a href="@url">PHP PCRE documentation</a> for more information.
da: PCRE biblioteket i din PHP installation er forældet. Det vil skabe problemer ved håndtering af Unicode tekst. Hvis du bruger PHP 4.3.3 eller senere skal du sikre dig at du bruger PCRE biblioteket, der leveres med PHP. Se venligst <a href="@url">PCRE dokumentationen</a> for yderligere information.

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
da: Standard PHP: handlinger på Unicode tekststrenge efterlignes så godt som muligt. Installer PHPs <a href="@url">mbstring udvidelse</a> for bedre understøttelse af Unicode.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Overdefinering af multibyte tekstfunktioner er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.func_overload</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Konvertering af multibyte input er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.encoding_translation</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Konvertering af multibyte input er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.http_input</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Konvertering af multibyte uddata er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.http_output</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: PHP Mbstring Extension
da: PHP mbstring-udvidelse

en: Unicode library
da: Unicode-bibliotek

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
da: Kan ikke konvertere XML-kodningen %s til UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
da: Kodningen %s understøttes ikke. Installer venligst iconv, GNU recode eller mbstring til PHP.

en: Parse error. Not well formed
da: Fortolkningsfejl. Ikke velformet

en: Parse error. Request not well formed.
da: Fortolkningsfejl. Forespørgsel ikke velformet.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
da: Serverfejl. Ugyldig XML-RPC. Forespørgsel skal være et methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
da: Serverfejl. Den forespurgte metode @methodname er ikke beskrevet.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
da: Serverfejl. Forkert antal parametre.

en: Server error. Invalid method parameters.
da: Serverfejl. Ugyldige parametre.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
da: Serverfejl. Den forespurgte funktion @method eksisterer ikke.

en: Invalid syntax for system.multicall.
da: Ugyldig syntaks for system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
da: Rekursive kald til system.multicall er forbudt.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
da: Serverfejl. Signaturen til den forespurgte metode @methodname er ikke beskrevet.

en: The color picker only works if the <a href="@url">download method</a> is set to public.
da: Farvevælgeren virker kun hvis <a href="@url">download-metoden</a> er sat til offentlig.

en: Base color
da: Grundfarve

en: Header top
da: Sidehovede top

en: Header bottom
da: Sidehovede bund

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
da: PHP har ikke nok hukommelse til at ændre dette farveskema. Du skal bruge mindst %size mere. Se <a href="@url">PHP dokumentationen</a> for yderligere information.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
da: GD-biblioteket er aktiveret men er kompileret uden PNG-understøttelse. Læs <a href="@url">PHP dokumentationen</a> for at lære hvordan du kan rette op på det.

en: Delete the selected comments
da: Slet de valgte kommentarer

en: Recent log entries
da: Seneste loglinjer

en: View events that have recently been logged.
da: Vis seneste hændelser.

en: Top 'page not found' errors
da: Hyppige 'side ikke fundet'-fejl

en: View 'page not found' errors (404s).
da: Vis 'side ikke fundet'-fejl (404).

en: Top 'access denied' errors
da: Hyppige 'adgang nægtet'-fejl

en: View 'access denied' errors (403s).
da: Vis 'adgang nægtet'-fejl (403).

en: All roles may use default format
da: Alle roller kan bruge standardformatet

en: No roles may use this format
da: Ingen roller kan bruge dette format

en: Set default format
da: Vælg standard inputformat

en: Default format updated.
da: Standard inputformat opdateret.

en: Add input format
da: Tilføj inputformat

en: All roles for the default format must be enabled and cannot be changed.
da: Alle roller skal være aktiveret for standardformatet, og kan ikke ændres.

en: Specify a unique name for this filter format.
da: Angiv et unikt navn på dette filterformat.

en: Choose which roles may use this filter format. Note that roles with the "administer filters" permission can always use all the filter formats.
da: Vælg hvilke roller der kan bruge dette filterformat. Bemærk at roller med tilladelsen "administrer filtre" altid kan bruge alle filterformater.

en: Choose the filters that will be used in this filter format.
da: Vælg hvilke filtre der skal bruges i filterformatet

en: No guidelines available.
da: Ingen retningslinjer til rådighed.

en: These are the guidelines that users will see for posting in this input format. They are automatically generated from the filter settings.
da: Retningslinjerne vises når brugerne vælger dette inputformat. De opbygges automatisk på basis af filterindstillingerne.

en: Filter format names need to be unique. A format named %name already exists.
da: Navne på filterformater skal være unikke. Der findes allerede et format med navnet %name.

en: Added input format %format.
da: Inputformat %format tilføjet.

en: The input format settings have been updated.
da: Indstillinger for inputformat opdateret.

en: Are you sure you want to delete the input format %format?
da: Ønsker du at slette inputformatet %format?

en: If you have any content left in this input format, it will be switched to the default input format. This action cannot be undone.
da: Hvis du har indhold der bruger dette format vil det blive ændret til standardformatet. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: The default format cannot be deleted.
da: Standardformatet kan ikke slettes.

en: Deleted input format %format.
da: Inputformat %format slettet.

en: No settings are available.
da: Ingen indstillinger til rådighed.

en: The filter ordering has been saved.
da: Filterrækkefølge gemt.

en: If you cannot find the settings for a certain filter, make sure you have enabled it on the <a href="@url">view tab</a> first.
da: <p>Hvis du ikke kan finde et bestemt filters indstillinger, skal du sikre dig, at filtret er aktiveret i <a href="@url">filteroversigten</a>.</p>

en: Allowed HTML tags: @tags
da: Tilladte HTML tags: @tags

en: 
    <p>This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.</p>
    <p>For more information see W3C's <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.</p>
da: 
    <p>Sitet tillader brugen af HTML. Det kan virke overskueligt at lære alt om HTML, men det kan være praktisk at kende de mest brugte HTML "tags". Denne tabel giver eksempler på de tags der kan bruges på sitet.</p>
    <p>Se W3C's <a href="http://www.w3.org/TR/html/">HTML specifikation</a> for yderligere information eller brug din foretrukne søgemaskine til at finde sites der forklarer brugen af HTML.</p>

en: Anchors are used to make links to other pages.
da: Ankre bruges til at lave links til andre sider.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
da: Linjeskift-tags tilføjes normalt automatisk, men du kan bruge dette tag til at tilføje ekstra linjeskift. Dette tag optræder ikke i et start/slut par som alle andre tags. Brug det ekstra "/"-tegn i tagget for at sikre kompatibilitet med XHTML 1.0.

en: Text with <br />line break
da: Tekst med <br />linjeskift

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
da: Afsnits-tags tilføjes normalt automatisk, men du kan bruge dette tag til at indsætte ekstra afsnit.

en: Paragraph one.
da: Afsnit et.

en: Paragraph two.
da: Afsnit to.

en: Strong
da: Stærk

en: Emphasized
da: Fremhævet

en: Cited
da: Citeret

en: Coded text used to show programming source code
da: Kode bruges til at vise kildekode

en: Coded
da: Kode

en: Bolded
da: Fed

en: Italicized
da: Kursiv

en: Superscripted
da: Hævet

en: <sup>Super</sup>scripted
da: <sup>Hævet</sup>tekst

en: Subscripted
da: Sænket

en: <sub>Sub</sub>scripted
da: <sub>Sænket</sub>tekst

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
da: <abbr title="Forkortelse">Forkort.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
da: <acronym title="Tre-Bogstavs Forkortelse">TBF</acronym>

en: Block quoted
da: Blokcitat

en: Quoted inline
da: Citat

en: Table header
da: Tabelhovede

en: Table cell
da: Tabelcelle

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
da: Ordnet liste - brug &lt;li&gt; for at starte et punkt på listen

en: First item
da: Første punkt

en: Second item
da: Andet punkt

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
da: Uordnet liste - brug &lt;li&gt; for at starte et punkt på listen

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
da: Definitionslister svarer til de andre HTML lister. &lt;dl&gt; startet definitionslisten, &lt;dt&gt; starter et ord og &lt;dd&gt; starter beskrivelsen af ordet.

en: First term
da: Første ord

en: First definition
da: Første definition

en: Second term
da: Andet ord

en: Second definition
da: Anden definition

en: Subtitle three
da: Underrubrik tre

en: Subtitle four
da: Underrubrik fire

en: Subtitle five
da: Underrubrik fem

en: Subtitle six
da: Underrubrik seks

en: Tag Description
da: Beskrivelse af mærke

en: You Type
da: Du indtaster

en: You Get
da: Du får

en: No help provided for tag %tag.
da: Ingen hjælp tilgængelig for mærket %tag.

en: 
    <p>Most unusual characters can be directly entered without any problems.</p>
    <p>If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">entities</a> page. Some of the available characters include:</p>
da: 
    <p>De fleste tegn kan indtastes direkte uden problemer.</p>
    <p>Hvis du alligevel støder på problemer kan du prøve at bruge HTML tegnkoder. Brug f.eks. &amp;amp; for at vise et ampersand &amp; tegn. Se desuden den komplette <a href="http://www.w3.org/TR/html4/sgml/entities.html">liste af tegnkoder</a>. De mest brugte tegn er:</p>

en: Quotation mark
da: Citationstegn

en: Character Description
da: Tegn

en: No HTML tags allowed
da: Ingen HTML tags tilladt

en: Lines and paragraphs break automatically.
da: Linjer og afsnit ombrydes automatisk.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
da: Linjer og afsnit genkendes automatisk. Linjeskift-tagget &lt;br/&gt; samt  afsnits-taggene &lt;p&gt; og &lt;/p&gt; indsættes automatisk. Hvis afsnit ikke genkendes skal du blot indsætte et par tomme linjer.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
da: Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.

en: HTML filter
da: HTML-filter

en: Converts line breaks into HTML (i.e. &lt;br&gt; and &lt;p&gt; tags).
da: Konverterer linjeskift til HTML (f.eks. &lt;br&gt; og &lt;p&gt; tags).

en: Turns web and e-mail addresses into clickable links.
da: Omdanner web- og e-mail-adresser til links.

en: How to deal with HTML tags in user-contributed content. If set to "Strip disallowed tags", dangerous tags are removed (see below). If set to "Escape tags", all HTML is escaped and presented as it was typed.
da: Hvordan HTML tags i input håndteres. Vælg "Fjern tags" for at fjerne alle farlige HTML tags (se herunder). Vælg "Konvertér tags" for at vise alle HTML tags som de indtastes af brugeren.

en: If "Strip disallowed tags" is selected, optionally specify tags which should not be stripped. JavaScript event attributes are always stripped.
da: Hvis "Fjern tags" er valgt kan du bestemme hvilke tags der ikke skal fjernes. Javascript hændelsesattributter fjernes altid.

en: Display HTML help
da: Vis hjælp til HTML

en: If enabled, Drupal will display some basic HTML help in the long filter tips.
da: Aktiveres hvis du ønsker at Drupal skal vise basal hjælp i brugen af HTML.

en: Delete input format
da: Slet inputformat

en: Compose tips
da: Vejledning

en: Forum topic
da: Forumemne

en: The machine-readable name of this content type. This field cannot be modified for system-defined content types.
da: Indholdstypens interne navn. Du kan ikke ændre navnet på indbyggede indholdstyper.

en: A brief description of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>create content</em> page.
da: En kort beskrivelse af indholdstypen. Teksten vises som en del af listen på siden <em>opret indhold</em>.

en: This content type does not have a title field.
da: Denne indholdstype har ikke et titelfelt.

en: To omit the body field for this content type, remove any text and leave this field blank.
da: For at udelade brødteksten fra indholdstypen skal du lade dette felt stå tomt.

en: This text will be displayed at the top of the submission form for this content type. It is useful for helping or instructing your users.
da: Denne tekst vises i toppen af redigeringsformularen når der oprettes nyt indhold af denne type. Den kan bruges til at hjælpe og vejlede dine brugere.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
da: Brugere med tilladelsen <em>administrer indholdselementer</em> kan tilsidesætte disse indstillinger.

en: The machine-readable name %type is already taken.
da: Navnet %type er allerede i brug.

en: Invalid machine-readable name. Please enter a name other than %invalid.
da: Ugyldigt maskinlæsbart navn. Indtast et andet navn end %invalid.

en: The human-readable name %name is already taken.
da: Navnet %name er allerede i brug.

en: The content type %name has been reset to its default values.
da: Indstillinger for indholdstypen %name nulstillet.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
da: Ønsker du at slette indholdstypen %type?

en: Added content type %name.
da: Indholdstype %name tilføjet.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Possible causes for permission problems are disabling modules or configuration changes to permissions. Rebuilding will remove all privileges to posts, and replace them with permissions based on the current modules and settings.
da: Hvis der er problemer med adgang til indholdet kan det være nødvendigt at gendanne adgangslisten. Problemerne kan skyldes at du har deaktiveret et modul eller ændret indstillingerne for adgangsstyring. Når du gendanner adgangslisten erstattes alle tilladelser med standarder baseret på de nuværende moduler og indstillinger.

en: Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed posts will automatically use the new permissions.
da: Det kan tage lidt tid at gendanne adgangslisten hvis der er meget indhold eller komplicerede tilladelser. Efter gendannelsen bruges de nye tilladelser automatisk.

en: Node access status
da: Status for adgang

en: Number of posts on main page
da: Antal indlæg på forsiden

en: The default maximum number of posts to display per page on overview pages such as the main page.
da: Det maksimale antal indlæg der vises pr. side på oversigtssider som forsiden.

en: Demote from front page
da: Degrader fra forside

en: Make sticky
da: Gør indlægget klæbrigt

en: Remove stickiness
da: Fjern klæbrighed

en: Copy of the revision from %date.
da: Kopi af versionen fra %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
da: @type: %title version %revision gendannet.

en: Below is a list of all the content types on your site. All posts that exist on your site are instances of one of these content types.
da: Herunder er en liste over alle indholdstyperne på dit site. Alt indhold på sitet tilhører en af disse indholdstyper.

en: To create a new content type, enter the human-readable name, the machine-readable name, and all other relevant fields that are on this page. Once created, users of your site will be able to create posts that are instances of this content type.
da: Indtast et læsevenligt navn, et systemnavn og alle andre relevante oplysninger for at oprette en indholdstype. Derefter kan brugerne oprette indhold af den givne type.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
da: Versioner lader dig se forskellene mellem flere udgaver af et indholdselement.

en: <h1 class="title">Welcome to your new Drupal website!</h1><p>Please follow these steps to set up and start using your website:</p>
da: <h1 class="title">Velkommen til dit nye Drupal-site!</h1><p>Følg venligst disse trin for at komme i gang med at bruge dit nye site:</p>

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
da: <strong>Konfigurér dit site</strong> Når du er logget ind kan du gå til <a href="@admin">administrationssiderne</a> hvor du kan <a href="@config">indstille og tilpasse</a> alle aspekter af dit site.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
da: <strong>Aktivér ekstra funktionalitet</strong> Gå derefter til <a href="@modules">modullisten</a> og aktivér de funktioner, der svarer til dine behov. Du kan finde flere moduler på <a href="@download_modules">Drupal.org</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
da: <strong>Tilpas sitets design</strong> Du kan ændre sitets udseende ved at gå til <a href="@themes">temasiderne</a>. Du kan vælge ét af de inkluderede temaer eller hente flere temaer fra <a href="@download_themes">Drupal.org</a>.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">create content</a> for your website. This message will disappear once you have promoted a post to the front page.
da: <strong>Opret indhold</strong> Til slut kan du <a href="@content">oprette indhold</a> på sitet. Denne besked forsvinder når du har forfremmet et indlæg til forsiden.

en: administer content types
da: administrer indholdstyper

en: View, edit, and delete your site's content.
da: Vis, redigér og slet indhold.

en: Post settings
da: Indstillinger

en: Control posting behavior, such as teaser length, requiring previews before posting, and the number of posts on the front page.
da: Bestem længde af resumé, tvungne gennemsyn og antallet af indlæg på forsiden.

en: Manage posts by content type, including default status, front page promotion, etc.
da: Håndtér indhold efter indholdstype, status, rang osv.

en: Add content type
da: Tilføj indholdstype

en: edit %title
da: redigér %title

en: add new %type
da: tilføj ny(t) %type

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
da: Feltets navn. Feltnavnet vises ikke til brugeren, men bruges internt i HTML-koden og URLer.
    Medmindre du er sikker på hvad du foretager dig, bør du indsætte <code>profil_</code> foran alle feltnavne for at undgå sammenfald med eksisterende feltnavne. Mellemrum og alle specialtegn undtagen bindestreg (-) og underscore (_) er ikke tilladt. Et eksempel på et navn er "profil_yndlingsfarve" eller måske blot "profil_farve".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
da: En liste over alle valgmuligheder. Skriv hvert valg på en separat linje. Eksempler på valg er "rød", "grøn", "blå", osv.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
da: Skjult profilfelt. Kun tilgængeligt for administratorer, moduler og temaer.

en: Private field, content only available to privileged users.
da: Privat felt, indhold kun tilgængeligt for brugere med særlig adgang.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
da: Offentligt felt, indholdet vises i brugerprofilen men ikke på medlemslisten.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
da: Offentligt felt, indholdet vises i brugerprofilen og på medlemslisten.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
da: Vægten bestemmer rækkefølgen felterne vises i. Lette felter "flyder" til toppen af kategorien.

en: Form will auto-complete while user is typing.
da: Aktiver autofuldførsel.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
da: Det angivne feltnavn indeholder et eller flere ugyldige tegn. Mellemrum og alle andre specialtegn end bindestreg (-) og underscore (_) er ikke tilladt.

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
da: Det angivne navn er reserveret af Drupal.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
da: Det angivne kategorinavn er reserveret af Drupal.

en: The specified title is already in use.
da: Den angivne titel er i brug.

en: The specified name is already in use.
da: Det angivne navn er i brug.

en: A hidden field cannot be required.
da: Et skjult felt kan ikke være obligatorisk.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
da: Et skjult felt kan ikke vises på indmeldelsesformularen.

en: The field has been created.
da: Felt oprettet.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
da: Ønsker du at slette feltet %field?

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
da: Handlingen kan ikke fortrydes. Hvis brugerne har indtastet værdier i dette felt i deres profiler, vil de indtastede data blive slettet. Hvis du ønsker at beholde de indtastede værdier, kan du <a href="@edit-field">redigere feltet</a> og ændre det til et %hidden-field, så det kun er tilgængeligt for administratorer.

en: The field %field has been deleted.
da: Felt %field slettet.

en: Profile field %field added under category %category.
da: Profilfelt %field tilføjet i kategorien %category.

en: Profile field %field deleted.
da: Profilfelt %field slettet.

en: User list
da: Brugerliste

en: single-line textfield
da: tekstfelt

en: multi-line textfield
da: tekstområde

en: checkbox
da: afkrydsningsfelt

en: list selection
da: liste

en: freeform list
da: fri liste

en: Author information
da: Forfatterinformation

en: Link to full user profile
da: Henvisning til brugerprofil

en: Profile fields to display
da: Vis profilfelter

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
da: Vælg hvilke profilfelter du ønsker at vise i blokken. Kun felter der er defineret som offentlige i <a href="@profile-admin">indstillingerne</a> er til rådighed.

en: View full user profile
da: Vis full brugerprofil

en: About %name
da: Om %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
da: Skriv hvert element på en ny linje eller adskil med kommaer. Ingen HTML tilladt.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
da: Indholdet af %field er ikke en gyldig URL.

en: Create customizable fields for your users.
da: Tilføj nye felter til brugerkonti.

en: Profile category autocomplete
da: Profilkategori autofuldførsel

en: Edit field
da: Redigér felt

en: Delete field
da: Slet felt

en: Profile autocomplete
da: Profil autofuldfør

en: Choose which theme the administration pages should display in. If you choose "System default" the administration pages will use the same theme as the rest of the site.
da: Vælg hvilket tema der skal bruges på administrationssiderne. Hvis du vælge "standard" bruges samme tema som på resten af sitet.

en: Please note that the <a href="!admin_theme_page">administration theme</a> is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
da: Bemærk at <a href="!admin_theme_page">administrationstema</a> stadig er sat til %admin_theme. Det betyder at temaet på denne side ikke ændres. Alle ikke-administrative sider på sitet viser det valgte tema %selected_theme som standard.

en: User pictures in posts
da: Brugerbilleder i indlæg

en: User pictures in comments
da: Brugerbilleder i kommentarer

en: Shortcut icon
da: Genvejsikon

en: Display post information on
da: Vis information

en: Enable or disable the <em>submitted by Username on date</em> text when displaying posts of the following type.
da: Bestem om teksten <em>skrevet af brugernavn den</em> skal vises sammen med følgende indholdstyper.

en: Logo image settings
da: Logo

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
da: Vis følgende logo.

en: Use the default logo
da: Brug standardlogo.

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
da: Aktiver dette hvis du ønsker at temaet skal bruge det medfølgende logo.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
da: Stien til den fil du ønsker at bruge som logo i stedet for standardlogoet.

en: Upload logo image
da: Upload logobillede

en: Shortcut icon settings
da: Indstillinger for genvejsikon

en: Use the default shortcut icon.
da: Brug standard genvejsikonet.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
da: Aktiver dette hvis du ønsker at temaet skal bruge det medfølgende genvejsikon.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
da: Stien til den fil du ønsker at bruge som genvejsikon i stedet for standardikonet.

en: Upload icon image
da: Upload ikonbillede

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
da: Har du ikke direkte adgang til serveren kan du bruge dette felt til at uploade dit genvejsikon.

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
da: Følgende moduler afinstalleres fra dit site og <em>alle data fra disse moduler går tabt!</em>

en: Confirm uninstall
da: Fortsæt afinstallering

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
da: Ønsker du at afinstallere ovennævnte?

en: No modules selected.
da: Ingen moduler markeret.

en: The selected modules have been uninstalled.
da: De valgte moduler er blevet afinstalleret.

en: Default 403 (access denied) page
da: Standard 403 (adgang nægtet) side

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. If unsure, specify nothing.
da: Vises når brugeren nægtes adgang til den efterspurgte side. Lad feltet være tomt hvis du er i tvivl.

en: Default 404 (not found) page
da: Standard 404 (ikke fundet) side

en: Write errors to the log
da: Skriv fejl til loggen

en: Write errors to the log and to the screen
da: Skriv fejl til loggen og til skærmen

en: <strong class="ok">Currently, all enabled modules are compatible with the aggressive caching policy.</strong> Please note, if you use aggressive caching and enable new modules, you will need to check this page again to ensure compatibility.
da: <strong class="ok">Alle aktive moduler er kompatible med den aggressive cachemetode.</strong> Hvis du bruger den aggressive cachemetode og aktiverer yderligere moduler skal du besøge denne side igen for at sikre kompatibilitet.

en: Page cache
da: Sidecache

en: Caching mode
da: Cachetilstand

en: Aggressive (experts only, possible side effects)
da: Aggressiv (kun for eksperter, mulige bivirkninger)

en: Bandwidth optimizations
da: Båndbreddeoptimering

en: Public - files are available using HTTP directly.
da: Offentlig - filer er tilgængelige via HTTP.

en: Private - files are transferred by Drupal.
da: Privat - filer overføres via Drupal

en: Select an image processing toolkit
da: Vælg et værktøj til billedbehandling

en: Titles plus teaser
da: Titler og resuméer

en: The first day of the week for calendar views.
da: Den første dag i ugen ved kalendervisning.

en: Short date format
da: Kort datoformat

en: The short format of date display.
da: Kort datovisning

en: Medium date format
da: Mellem datoformat

en: The medium sized date display.
da: Mellem datovisning

en: Long date format
da: Langt datoformat

en: Longer date format used for detailed display.
da: Lang datovisning

en: Command counters
da: Tællere

en: The number of <code>SELECT</code>-statements.
da: Antal <code>SELECT</code>-udtryk.

en: The number of <code>INSERT</code>-statements.
da: Antal <code>INSERT</code>-udtryk.

en: The number of <code>UPDATE</code>-statements.
da: Antal <code>UPDATE</code>-udtryk.

en: The number of <code>DELETE</code>-statements.
da: Antal <code>DELETE</code>-udtryk.

en: The number of table locks.
da: Antal tabel-låsninger.

en: The number of table unlocks.
da: Antal tabel-oplukninger.

en: Query performance
da: Ydelse

en: The number of joins without an index; should be zero.
da: Antal joins uden indeks. Bør være nul.

en: The number of sorts done without using an index; should be zero.
da: Antal sorteringer uden brug af indeks. Bør være nul.

en: The number of times a lock could be acquired immediately.
da: Antal gange en lås ikke kunne opnås med det samme.

en: The number of times the server had to wait for a lock.
da: Antal gange serveren måtte vente på en lås.

en: Query cache information
da: Information om cache til forespørgsler

en: The number of queries in the query cache.
da: Antal cachede forespørgsler.

en: No modules are available to uninstall.
da: Der er ingen moduler at afinstallere.

en: Welcome to the administration section. Here you may control how your site functions.
da: Velkommen til administrationssektionen. Her kan du bestemme hvordan dit site virker.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
da: Denne side viser dig alle tilgængelige administrative handlinger for hvert modul.

en: These options control the display settings for the <code>%template</code> theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used. By clicking "Reset to defaults," you can choose to use the <a href="@global">global settings</a> for this theme.
da: Disse indstillinger gælder for <code>%template</code> temaet. Når sitet vises med dette tema vil disse indstillinger blive brugt. Ved at klikke på "gendan standarder" kan du vælge at bruge de <a href="@global">globale indstillinger</a> for dette tema.

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
da: Disse indstillinger gælder for alle temaer på sitet. Indstillinger i de enkelte temaer overskriver disse indstillinger.

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it. Not all modules support this feature.
da: Afinstalleringsprocessen fjerner alle data der hører til et modul. Du skal deaktivere et modul før du kan afinstallere det. Ikke alle moduler understøtter denne funktion.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the site.
da: Vælg et andet tema for at skifte sitets udseende.

en: Select your current local time. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
da: Vælg din lokale tid. Datoer og tidspunkter på sitet vises med den valgte tidszone.

en: select different theme
da: vælg andet tema

en: Compact mode
da: Kompakt visning

en: By task
da: Efter opgave

en: Settings for how your administrative pages should look.
da: Indstillinger for administrationssidernes udseende.

en: Change which theme your site uses or allows users to set.
da: Bestem hvilket tema sitet bruger eller som brugerne kan vælge.

en: Select the default theme.
da: Vælg standard-tema.

en: Enable or disable add-on modules for your site.
da: Aktivér eller deaktivér sitets udvidelsesmoduler.

en: Change basic site information, such as the site name, slogan, e-mail address, mission, front page and more.
da: Skift grundlæggende information, som f.eks. sitets navn, slogan, e-mail-adresse, formål, forside m.m.

en: Control how Drupal deals with errors including 403/404 errors as well as PHP error reporting.
da: Bestem hvordan Drupal håndterer fejl inklusive 403/404-fejl såvel som PHP fejlrapportering.

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
da: Vælg hvor Drupal skal gemme uploadede filer og hvordan de kan hentes.

en: Image toolkit
da: Billedværktøj

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
da: Vælg hvilket billedværktøj du ønsker at bruge.

en: RSS publishing
da: RSS-udgivelse

en: Configure the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
da: Indstil antallet af emner pr. feed og hvorvidt feeds skal vise titler, resuméer eller fuldtekst.

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Settings for how Drupal displays date and time, as well as the system's default timezone.
da: Indstillinger for hvordan Drupal viser dato og tid samt systemets tidszone.

en: Take the site off-line for maintenance or bring it back online.
da: Sæt sitet offline til vedligehold eller sæt det online igen.

en: Enable or disable clean URLs for your site.
da: Aktivér eller deaktivér rene URLer på sitet.

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
da: Få en statusrapport og en oversigt over eventuelle problemer med sitet.

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
da: Din PHP-installation er for gammel. Drupal kræver minimum PHP %version.

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
da: <em>register_globals</em> er slået til. Drupal kræver at denne indstilling slås fra. Dit er muligvis ikke sikkert når <em>register_globals</em> er slået til. Se <a href="http://php.net/configuration.changes">PHP manualen</a> for information om hvordan du ændrer denne indstilling.

en: Enabled ('@value')
da: Aktiveret ('@value')

en: Not protected
da: Ikke beskyttet

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
da: Filen %file er ikke beskyttet mod ændringer og udgør en sikkerhedsrisiko. Du skal ændre filens tilladelser så der ikke kan skrives til den.

en: Cron maintenance tasks
da: Cron-opgaver

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
da: Du kan <a href="@cron">køre cron manuelt</a>.

en: The directory %directory is not writable.
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
da: Du skal muligvis vælge den rigtige mappe under <a href="@admin-file-system">indstillinger for filsystem</a> eller ændre mappens tilladelser så der kan skrives til den.

en: Writable (<em>public</em> download method)
da: Skrivbar (<em>offentlig</em> download-metode)

en: Writable (<em>private</em> download method)
da: Skrivbar (<em>privat</em> download-metode)

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
da: Et eller flere moduler har opdateringer til databasen. Du bør køre <a href="@update">database-opdateringen</a> med det samme.

en: User registration settings
da: Indstillinger for nye brugere

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
da: Besøgende kan oprette konti men nye konti skal godkendes af administratoren.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
da: Kræv e-mail bekræftelse når en besøgende opretter en konto

en: User registration guidelines
da: Retningslinjer for nye brugere

en: Picture support
da: Billedunderstøttelse

en: Subdirectory in the directory %dir where pictures will be stored.
da: Undermappe i mappen %dir hvor billeder gemmes.

en: Picture maximum dimensions
da: Dimensioner

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
da: Maksimal filstørrelse for billeder, i pixels.

en: Picture maximum file size
da: Filstørrelse

en: Maximum file size for pictures, in kB.
da: Maksimal filstørrelse for billeder, i kB.

en: Picture guidelines
da: Retningslinjer

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
da: Denne tekst vises når brugeren overfører et billede. Den kan bruges til at hjælpe brugerne.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
da: Rollens navn. Eksempel: "godkender", "redaktører", "udvikler".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
da: Rollen %name findes allerede. Vælg venligst et andet navn.

en: The role has been renamed.
da: Rolle omdøbt.

en: The role has been deleted.
da: Rolle slettet.

en: Matches any number of characters, even zero characters
da: Matcher ethvert antal tegn, også nul tegn

en: Matches exactly one character.
da: Matcher nøjagtigt et tegn

en: The access rule has been saved.
da: Adgangsregel gemt.

en: The access rule has been added.
da: Adgangsregel tilføjet.

en: No value entered. Please enter a test string and try again.
da: Ingen værdi indtastet. Indtast venligst en teststreng og prøv igen.

en: Enter a username to check if it will be denied or allowed.
da: Indtast et brugernavn for at undersøge om det bliver tilladt eller afvist.

en: Enter an e-mail address to check if it will be denied or allowed.
da: Indtast en e-mail-adresse for at undersøge om den bliver tilladt eller afvist.

en: Enter a hostname or IP address to check if it will be denied or allowed.
da: Indtast et værtsnavn eller en IP adresse for at undersøge om den bliver afvist eller tilladt.

en: Check hostname
da: Tjek værtsnavn

en: The username %name is not allowed.
da: Brugernavnet %name er ikke tilladt.

en: The username %name is allowed.
da: Brugernavnet %name er tilladt.

en: The e-mail address %mail is not allowed.
da: E-mail-adressen %mail er ikke tilladt.

en: The e-mail address %mail is allowed.
da: E-mail-adressen %mail er tilladt.

en: The hostname %host is not allowed.
da: Værtsnavnet %host er ikke tilladt.

en: The hostname %host is allowed.
da: Værtsnavnet %host er tilladt.

en: There are currently no access rules.
da: Der er i øjeblikket ingen regler.

en: E-mail new password
da: Send ny adgangskode

en: %name is not allowed to request a new password.
da: %name har ikke lov til at bestille en ny adgangskode.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
da: Yderligere instruktioner er sendt til din e-mail-adresse.

en: Are you sure you want to delete the account %name?
da: Ønsker du at slette kontoen %name?

en: All submissions made by this user will be attributed to the anonymous account. This action cannot be undone.
da: Alle indlæg skrevet af denne bruger bliver tilskrevet den anonyme konto. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: %name has been deleted.
da: %name slettet.

en: You must enter a username.
da: Du skal indtaste et brugernavn.

en: The username cannot begin with a space.
da: Brugernavnet må ikke begynde med et mellemrum.

en: The username cannot end with a space.
da: Brugernavnet må ikke slutte med et mellemrum.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
da: Brugernavnet må ikke indholde flere mellemrum i træk.

en: The username contains an illegal character.
da: Brugernavnet indeholder et ugyldigt tegn.

en: The username is not a valid authentication ID.
da: Brugernavnet er ikke en gyldig ID.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
da: Brugernavnet %username er for langt. Det skal være kortere end %max tegn.

en: You must enter an e-mail address.
da: Du skal indtaste en e-mail-adresse.

en: Who's online
da: Hvem er online

en: User list length
da: Længde af brugerliste

en: Online users
da: Brugere online

en: Enter the password that accompanies your username.
da: Indtast adgangskoden der hører til dit brugernavn.

en: The name %name is registered using a reserved e-mail address and therefore could not be logged in.
da: Navnet %name er registreret med en reserveret e-mail-adresse og kan derfor ikke logge ind.

en: Delete picture
da: Slet billede

en: Check this box to delete your current picture.
da: Marker dette felt for at slette dit nuværende billede.

en: An administrator created an account for you at !site
da: En administrator har oprettet en konto til dig på !site

en: !username,
    
    A site administrator at !site has created an account for you. You may now log in to !login_uri using the following username and password:
    
    username: !username
    password: !password
    
    You may also log in by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
    
    
    --  !site team
da: !username,
    
    En administrator på !site har oprettet en konto til dig. Du kan logge ind på !login_uri med følgende brugernavn og adgangskode:
    
    Brugernavn: !username
    Adgangskode: !password
    
    Du kan også logge ind ved at klikke på følgende link eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    !login_url
    
    Dette er et engangs-login, så det kan kun bruges én gang.
    
    Når du er logget ind, bliver du omdirigeret til !edit_uri, så du kan skifte din adgangskode.
    
    
    -- !site holdet

en: Account details for !username at !site (pending admin approval)
da: Konto detaljer for !username på !site (afventer godkendelse af administrator)

en: Replacement login information for !username at !site
da: Ny login-information for !username på !site

en: !username,
    
    A request to reset the password for your account has been made at !site.
    
    You may now log in to !uri_brief by clicking on this link or copying and pasting it in your browser:
    
    !login_url
    
    This is a one-time login, so it can be used only once. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    After logging in, you will be redirected to !edit_uri so you can change your password.
da: !username,
    
    Der er lavet en forespørgsel om at nulstille adgangskoden for din konto på !site.
    
    Du kan logge ind på !uri_brief ved at klikke på følgende link eller kopiere det til din browser:
    
    !login_url
    
    Dette er et engangs-login. Det udløber efter én dag. Der sker ikke noget hvis du ikke bruger det.
    
    Når du har logget ind vil du blive viderestillet til !edit_uri så du kan ændre din adgangskode.

en: Unblock the selected users
da: Fjern blokering af valgte brugere

en: Block the selected users
da: Bloker valgte brugere

en: Delete the selected users
da: Slet valgte brugere

en: Drupal allows users to register, login, log out, maintain user profiles, etc. Users of the site may not use their own names to post content until they have signed up for a user account.
da: Brugere kan registrere sig, logge ind, logge ud, vedligeholde brugerprofiler osv. En besøgende kan ikke skrive indlæg i eget navn før hun har oprettet en brugerkonto.

en: Set up username and e-mail address access rules for new <em>and</em> existing accounts (currently logged in accounts will not be logged out). If a username or e-mail address for an account matches any deny rule, but not an allow rule, then the account will not be allowed to be created or to log in. A host rule is effective for every page view, not just registrations.
da: Opret regler for brugernavne og e-mail-adresser for nye <em>og</em> eksisterende konti (brugere, der i øjeblikket er logget ind, bliver ikke logget ud). Hvis et brugernavn eller en e-mail-adresse svarer til en af afvis-reglerne men ikke en tillad-regel, vil en ny konto ikke kunne oprettes. En værtsregel gælder for alle sidevisninger, ikke kun oprettelse af en ny bruger.

en: Permissions let you control what users can do on your site. Each user role (defined on the <a href="@role">user roles page</a>) has its own set of permissions. For example, you could give users classified as "Administrators" permission to "administer nodes" but deny this power to ordinary, "authenticated" users. You can use permissions to reveal new features to privileged users (those with subscriptions, for example). Permissions also allow trusted users to share the administrative burden of running a busy site.
da: Tilladelser bestemmer hvad brugerne kan foretage sig på sitet. Hver brugerrolle (oprettet under <a href="@role">brugerroller</a>) har sine egne tilladelser. Du kan f.eks. give brugerne med rollen "administrator" tilladelsen "administrer indhold" og fjerne denne mulighed for almindelige brugere. Du kan også bruge tilladelser til at give særlige muligheder til priviligerede brugere eller brugere som hjælper med at administrere sitet.

en: <p>Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined in <a href="@permissions">user permissions</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the <em>role names</em> of the various roles. To delete a role choose "edit".</p><p>By default, Drupal comes with two user roles:</p>
          <ul>
          <li>Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.</li>
          <li>Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.</li>
          </ul>
da: <p>Roller bruges til at justere sikkerheden og administrationen af Drupal. En rolle beskriver en gruppe af brugere med bestemte privilegier defineret under <a href="@permissions">tilladelser</a>. Eksempler på roller er: anonym bruger, godkendt bruger, godkender, administrator osv. Her bestemmer du <em>navnene</em> på de forskellige roller. Klik på "rediger" for at slette en rolle.</p><p>Som standard indeholder Drupal to roller:</p>
    <ul>
    <li>Anonym bruger: bruges til brugere, der ikke har en konto, eller som ikke er godkendt.</li>
    <li>Godkendt bruger: tildeles automatisk til godkendte brugere.</li>
    </ul>

en: Deleted user: %name %email.
da: Bruger slettet: %name %email.

en: administer users
da: administrer brugere

en: access user profiles
da: tilgå brugerprofiler

en: change own username
da: skift eget brugernavn

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, and user pictures.
da: Brugerindstillinger, som f.eks. krav til registrering, e-mails og billeder.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
da: Bestem adgang til forskellige funktioner ved at give tilladelser til roller.

en: Edit role
da: Redigér rolle

en: Access rules
da: Kontoregler

en: List and create rules to disallow usernames, e-mail addresses, and IP addresses.
da: Vis og opret regler til at forbyde brugernavne, e-mail-adresser og IP-adresser.

en: Check rules
da: Tjek regler
