e-Commerce (5.x-3.6) - en to hu translation catalogue (963 entries)

en: list
hu: lista

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Next
hu: Következő

en: user
hu: felhasználó

en: delete
hu: törlés

en: title
hu: cím

en: size
hu: méret

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Transaction ID
hu: Tranzakcióazonosító

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Email address
hu: E-mail cím

en: Item
hu: Elem

en: Transactions
hu: Tranzakciók

en: Type
hu: Típus

en: List
hu: Lista

en: Subject
hu: Tárgy

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Explanation or submission guidelines
hu: Magyarázat vagy beküldési irányelvek

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Cost
hu: Költség

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Download
hu: Letöltés

en: view
hu: megtekintés

en: unpublished
hu: rejtett

en: updated
hu: frissült

en: created
hu: létrehozva

en: File
hu: Fájl

en: File path
hu: Fájlútvonal

en: register
hu: regisztráció

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Search
hu: Keresés

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Password
hu: Jelszó

en: Country
hu: Ország

en: Weight
hu: Súly

en: none
hu: nincs

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Back
hu: Vissza

en: Preview
hu: Előnézet

en: Save
hu: Mentés

en: Session opened for %name.
hu: %name felhasználó bejelentkezett.

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Update
hu: Frissítés

en:  and
hu:  és

en: Schedule
hu: Időzítés

en: week
hu: hét

en: Add
hu: Hozzáadás

en: remove
hu: eltávolítás

en: Length
hu: Hossz

en: History
hu: Történet

en: Region
hu: Régió

en: Visible
hu: Látható

en: mail
hu: levél

en: Text
hu: Szöveg

en: name
hu: név

en: add
hu: hozzáadás

en: Total
hu: Mindösszesen

en: Search for
hu: Keresés

en: ID
hu: Azonosító

en: Advanced search
hu: Részletes keresés

en: Subscriptions
hu: Feliratkozások

en: type
hu: típus

en: Mail
hu: Levél

en: Main settings
hu: Fő beállítások

en: User
hu: Felhasználó

en: Continue
hu: Folytatás

en: Configure
hu: Beállítás

en: CSV File
hu: CSV fájl

en: status
hu: állapot

en: Options
hu: Lehetőségek

en: New user: %name %email.
hu: Új felhasználó: „%name” %email.

en: Created
hu: Létrehozva

en: Create
hu: Létrehozás

en: Update options
hu: Frissítési lehetőségek

en: Year
hu: Év

en: Area
hu: Terület

en: E-Commerce Product Types
hu: E-kereskedelmi terméktípusok

en: Module
hu: Modul

en: To
hu: Hova

en: Roles
hu: Csoportok

en: Location
hu: Helyszín

en: E-mail address
hu: Email cím

en: items
hu: tételek

en: Items
hu: Elemek

en: Delete all
hu: Mindegyik törlése

en: Sold out
hu: Elfogyott

en: E-Commerce Uncategorized
hu: E-Commerce kategórizálatlan

en: Volume
hu: Mennyiség

en: Do not submit this form twice, or you may be double billed!
hu: Ne küldje el ezt az űrlapot kétszer, mivel ebben az esetben előfordulhat, hogy számláját duplán terheljük.

en: This text will be displayed at the top of the credit card submission form.
hu: Ez a szöveg fog megjelenni a bankkártya kezelő lap tetején.

en: Enter your merchant login ID.
hu: Kérjük adja meg a kereskedői felhasználói azonosítóját.

en: Successful payment URL
hu: Fizetési URL elfogadva

en: If enabled, transactions will be sent in test mode and cards will not be charged.
hu: Ha engedélyezett, a tranzakciók teszt üzemmódban kerülnek lebonyolításra és nem terhelik a hitelkártyákat.

en: Your items
hu: Termékek

en: Month
hu: Hónap

en: Place your order
hu: Adja meg rendelését

en: 1 order | @count orders
hu[0]: 1 rendelés
hu[1]: @count rendelés

en: E-Commerce Payment Methods
hu: E-Commerce fizetési módok

en: Qty
hu: Menny.

en: Price
hu: Ár

en: Customers
hu: Vevők

en: Model
hu: Modell

en: Customer
hu: Vevő

en: Product ID
hu: Termékazonosító

en: Amount
hu: Összeg

en: add to cart
hu: kosárba

en: Unlimited
hu: Korlátlan

en: Add to cart
hu: Kosárba

en: Address
hu: Cím

en: State
hu: Állapot

en: Invoice
hu: Számla

en: create invoice
hu: számla létrehozása

en: payment status
hu: fizetés állapota

en: print invoice
hu: bizonylat nyomtatás

en: total
hu: összesen

en: Code
hu: Kód

en: Stock
hu: Készlet

en: operations
hu: műveletek

en: Payment
hu: Fizetés

en: Payment settings
hu: Fizetési beállítások

en: Payments
hu: Fizetési lehetőségek

en: Store
hu: Bolt

en: store
hu: bolt

en: Egypt
hu: Egyiptom

en: Namibia
hu: Namíbia

en: Israel
hu: Izrael

en: Iran
hu: Irán

en: New Zealand
hu: Új-Zéland

en: Cuba
hu: Kuba

en: Brazil
hu: Brazília

en: Japan
hu: Japán

en: Libya
hu: Líbia

en: Poland
hu: Lengyelország

en: Portugal
hu: Portugália

en: Singapore
hu: Szingapur

en: Turkey
hu: Törökország

en: here
hu: ide

en: Downloads
hu: Letöltések

en: SKU
hu: Cikkszám

en: Attributes
hu: Tulajdonságok

en: Role
hu: Csoport

en: First name
hu: Keresztnév

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: reset
hu: alaphelyzet

en: Checkout
hu: Fizetés

en: Operator
hu: Művelet

en: Credit Card
hu: Hitelkártya

en: Phone Number
hu: Telefonszám

en: expired
hu: lejárt

en: expires
hu: lejár

en: Save settings
hu: Beállítások mentése

en: Expiration Date
hu: Lejárat dátuma

en: Expiration date
hu: Elavulás dátuma

en: First Name
hu: Keresztnév

en: Last Name
hu: Vezetéknév

en: City
hu: Város

en: Afghanistan
hu: Afganisztán

en: Albania
hu: Albánia

en: Algeria
hu: Algéria

en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

en: Antarctica
hu: Antarktisz

en: Antigua and Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

en: Argentina
hu: Argentína

en: Armenia
hu: Örményország

en: Australia
hu: Ausztrália

en: Austria
hu: Ausztria

en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

en: Bahamas
hu: Bahamák

en: Bahrain
hu: Bahrein

en: Bangladesh
hu: Banglades

en: Belarus
hu: Fehéroroszország

en: Bhutan
hu: Bhután

en: Bolivia
hu: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
hu: Bosznia-Hercegovina

en: Bouvet Island
hu: Bouvet-sziget

en: Bulgaria
hu: Bulgária

en: Cambodia
hu: Kambodzsa

en: Cameroon
hu: Kamerun

en: Canada
hu: Kanada

en: Cape Verde
hu: Zöld-foki Köztársaság

en: Cayman Islands
hu: Kajmán-szigetek

en: Central African Republic
hu: Közép-Afrikai Köztársaság

en: China
hu: Kína

en: Christmas Island
hu: Karácsony-sziget

en: Cocos (Keeling) Islands
hu: Kókusz (Keeling)-szigetek

en: Colombia
hu: Kolumbia

en: Comoros
hu: Comore-szigetek

en: Cook Islands
hu: Cook-szigetek

en: Cyprus
hu: Ciprus

en: Czech Republic
hu: Csehország

en: Denmark
hu: Dánia

en: Djibouti
hu: Dzsibuti

en: Dominica
hu: Dominika

en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

en: El Salvador
hu: Salvador

en: Equatorial Guinea
hu: Egyenlítői-Guinea

en: Estonia
hu: Észtország

en: Ethiopia
hu: Etiópia

en: Faroe Islands
hu: Feröer-szigetek

en: Finland
hu: Finnország

en: France
hu: Franciaország

en: French Guiana
hu: Francia Guyana

en: French Polynesia
hu: Francia Polinézia

en: Georgia
hu: Grúzia

en: Ghana
hu: Ghána

en: Gibraltar
hu: Gibraltár

en: Greece
hu: Görögország

en: Greenland
hu: Grönland

en: Guinea-Bissau
hu: Bissau-Guinea

en: Heard Island and McDonald Islands
hu: Heard-sziget és McDonald-szigetek

en: Hungary
hu: Magyarország

en: Iceland
hu: Izland

en: Indonesia
hu: Indonézia

en: Iraq
hu: Irak

en: Ireland
hu: Írország

en: Italy
hu: Olaszország

en: Jordan
hu: Jordánia

en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

en: Kuwait
hu: Kuvait

en: Kyrgyzstan
hu: Kírgizisztán

en: Laos
hu: Laosz

en: Latvia
hu: Lettország

en: Lebanon
hu: Libanon

en: Liberia
hu: Libéria

en: Lithuania
hu: Litvánia

en: Luxembourg
hu: Luxemburg

en: Madagascar
hu: Madagaszkár

en: Malaysia
hu: Malajzia

en: Maldives
hu: Maldív-szigetek

en: Malta
hu: Málta

en: Marshall Islands
hu: Marshall-szigetek

en: Mauritania
hu: Mauritánia

en: Mexico
hu: Mexikó

en: Mongolia
hu: Mongólia

en: Morocco
hu: Marokkó

en: Mozambique
hu: Mozambik

en: Nauru
hu: Nauri

en: Nepal
hu: Nepál

en: Netherlands
hu: Hollandia

en: Netherlands Antilles
hu: Holland Antillák

en: New Caledonia
hu: Új-Kaledónia

en: Nigeria
hu: Nigéria

en: Norfolk Island
hu: Norfolk-sziget

en: North Korea
hu: Koreai Népi Demokratikus Köztársaság

en: Northern Mariana Islands
hu: Északi-Mariana-szigetek

en: Norway
hu: Norvégia

en: Oman
hu: Omán

en: Pakistan
hu: Pakisztán

en: Papua New Guinea
hu: Pápua Új-Guinea

en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

en: Qatar
hu: Katar

en: Reunion
hu: Réunion

en: Romania
hu: Románia

en: Russia
hu: Oroszország

en: Rwanda
hu: Ruanda

en: Samoa
hu: Szamoa

en: Saudi Arabia
hu: Szaud-Arábia

en: Senegal
hu: Szenegál

en: Serbia and Montenegro
hu: Szerbia és Montenegró

en: Seychelles
hu: Seychelle-szigetek

en: Slovakia
hu: Szlovákia

en: Slovenia
hu: Szlovénia

en: Solomon Islands
hu: Salamon-szigetek

en: Somalia
hu: Szomália

en: South Africa
hu: Dél-Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hu: Dél-Georgia és Déli Sandwich-szigetek

en: Sri Lanka
hu: Srí Lanka

en: Sudan
hu: Szudán

en: Swaziland
hu: Szváziföld

en: Sweden
hu: Svédország

en: Syria
hu: Szíria

en: Taiwan
hu: Tajvan

en: Tajikistan
hu: Tadzsikisztán

en: Tanzania
hu: Tanzánia

en: Thailand
hu: Thaiföld

en: Trinidad and Tobago
hu: Trinidad és Tobago

en: Tunisia
hu: Tunézia

en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

en: Turks and Caicos Islands
hu: Turks és Caicos-szigetek

en: Ukraine
hu: Ukrajna

en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emírségek

en: United Kingdom
hu: Egyesült Királyság

en: United States
hu: Egyesült Államok

en: United States Minor Outlying Islands
hu: Amerikai Egyesült Államok Külső Szigetei

en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

en: Wallis and Futuna
hu: Wallis és Futuna

en: Yemen
hu: Jemen

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Street Address
hu: Utca cím

en: Zip/Postal Code
hu: Irányítószám

en: Change
hu: Változtat

en: Countries
hu: Országok

en: Are you sure you want to delete these items?
hu: Ezek az elemek biztosan törölhetők?

en: The items have been deleted.
hu: A tartalmak törölve lettek.

en: 1 item | @count items
hu[0]: 1 elem
hu[1]: @count elem

en: update
hu: frissítés

en: published
hu: közzétett

en: unlimited
hu: korlátlan

en: checkout
hu: pénztár

en: User's name
hu: A felhasználó neve

en: day
hu: nap

en: month
hu: hónap

en: year
hu: év

en: Workflow
hu: Munkafolyamat

en: access control
hu: elérés szabályozás

en: Unit
hu: Egység

en: workflow
hu: munkafolyamat

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Submit %name
hu: Beküldés: %name

en: Transaction items
hu: Tranzakció tételei

en: price
hu: ár

en: <strong>Total:</strong> %total
hu: <strong>Összesen:</strong> %total

en: Trial Invoice - Not Yet Posted
hu: Próba számla - még nem postázott

en: %site-name Invoice
hu: %site-name bizonylat

en: Shipping to
hu: Szállítás név

en: Billing to
hu: Számlázási név

en: Shipping method:
hu: Szállítási mód:

en: E-mail:
hu: Email

en: Items ordered
hu: Tételek megrendelve

en: Payment Info
hu: Fizetési információ

en: Taxes
hu: Adók

en: Add tax
hu: Adó hozzáadása

en: Product type
hu: Terméktípus

en: Last modified
hu: Utoljára módosítva

en: Please choose...
hu: Kérem válasszon...

en: Zip / Postal Code
hu: Postai irányítószám

en: Update address
hu: Cím frissítése

en: Create new address
hu: Új cím létrehozása

en: Address Book
hu: Címjegyzék

en: The address has been deleted.
hu: A cím törlése megtörtént.

en: address
hu: cím

en: options
hu: beállítások

en: tel: %phone
hu: Telefon: %phone

en: Enable address books for users. Take shipping and billing addresses in the checkout.
hu: Címtár engedélyezése a felhasználók számára. Szállítási és számlázási címek tárolása a pénztárnál.

en: Shopping Cart
hu: Bevásárlókosár

en: %title is not a product. Unable to add to cart
hu: %title nem termék. Nem adható hozzá a kosárhoz.

en: Shopping cart
hu: Kosár

en: Hide block if cart is empty
hu: Blokk elrejtése ha a kosár üres

en: Your item has been removed.
hu: Az elem eltávolításra került.

en: This form is used to control the order the pages are viewed in the checkout process. Number the order you would like these screens to appear.
hu: Ezzel az űrlappal lehet meghatározni a fizetési folyamat oldalainak sorrendjét. A megadott szám jelenti majd a képernyő sorszámát.

en: Your item(s) have been updated.
hu: A tétel vagy tételek frissítése megtörtént.

en: Update Cart
hu: Kosár frissítése

en: View your cart
hu: Kosár megtekintése

en: Your cart
hu: Kosaram

en: Ready to <a href="!checkout-url">checkout</a>?
hu: Készen áll a <a href="!checkout-url">fizetésre</a>?

en: View your cart items
hu: Kosár megtekintése

en: View your cart items.
hu: Kosár megtekintése.

en: Qty.
hu: Mennyiség

en: Add this item to your shopping cart.
hu: A termék kosárba helyezése.

en: This item is in !cart_view.
hu: A termék benne van: !cart_view.

en: Your shopping cart
hu: Kosaram

en: Cart
hu: Kosár

en: This auction has ended.
hu: Az árverés lezárult.

en: Enter an amount above %base-bid-amount.
hu: %base-bid-amount feletti mennyiség.

en: Confirm bid
hu: Licit megerősítése

en: You must bid more than %current-price.
hu: Csak %current-price feletti licit fogadható el.

en: You must enter a price.
hu: Meg kell adni egy árat.

en: Your bid of %bid-amount has been placed.
hu: %bid-amount licit leadásra került.

en: Default Auction Length
hu: Az árverés alapértelmezett hossza

en: When a new auction is created, the expiry date will default to this number of days into the future.
hu: Amikor egy új licitálás létrejön, a lejárat időpontja a mai dátumhoz képest ennyi napra lesz.

en: Enter the date this product is no longer open for bidding.
hu: Adja meg a termékre való licitfogadás végső dátumát.

en: Bidding closed
hu: A licitálás lezárult

en: Bid now
hu: Licit!

en: Place your bid for this item
hu: Licitálás erre a termékre

en: Auction
hu: Árverés

en: bid
hu: licit

en: Pay for your items
hu: Fizetés a termékért

en: You are not authorised to bid.
hu: Nincs jogosultság a licitáláshoz

en: Auction Item
hu: Árverés elem

en: A product that can be auctioned for a fixed period, and then sold to the highest bidder.
hu: A termék egy rögzített időtartam alatt licitálható, ezt követően a legmagasabb ajánlattevőnek lesz eladva

en: Invalid date specified.
hu: Érvénytelen dátum lett megadva.

en: Auction Items
hu: Árverés elemek

en: Pay for your winning auction items
hu: Fizetés a termékért

en: No bids
hu: Nincs még licit

en: You are currently the highest bidder.
hu: Ön a legtöbbet ajánló.

en: Place Bid
hu: Licit leadása

en: You may place a bid.
hu: Licitet lehet leadni.

en: This auction is over.
hu: Az árverés lezárult.

en: You have paid for this item.
hu: A termék már ki lett fizetve.

en: Proceed to Checkout
hu: Tovább a Pénztárhoz

en: Place a Bid
hu: Licit leadás

en: Current bid:
hu: Jelenlegi legmagasabb licit:

en: Your bid:
hu: Az Ön licitje:

en: Bid
hu: Licit

en: Date of bid
hu: Licit dátuma

en: Time left:
hu: Fennmaradó idő:

en: High bidder:
hu: Magas licitáló:

en: 1 bid | @count bids
hu[0]: 1 licit
hu[1]: @count licit

en: edit own auction items
hu: saját árverés elem szerkesztése

en: place bids
hu: licitek leadása

en: Login ID
hu: Felhasználói azonosító

en: Transaction key
hu: Tranzakciókulcs

en: Enter your merchant transaction key.
hu: Kérjük adja meg a kereskedői tranzakciós kulcsát.

en: Authorize.net processing URL
hu: Authorize.net feldolgozó URL

en: URL of the secure payment processing page.
hu: A biztonságos fizetés lebonyolító oldal URL-je.

en: Authorize.net test mode
hu: Authorize.net teszt üzemmód

en: Email Authorize.net Reciept
hu: Email az Authorize.net-es vásárlónak.

en: If enabled, the customer will recieve a payment confirmation email from Authorize.Net. Keep in mind the ecommerce package sends it own transaction summary as well. Enabling this option is recommended because it provides the customer with an accurate confirmation of the amount you have charged.
hu: Ha engedélyezett, a vásárló a fizetésről kap egy nyugtát emailben az Authorize.net-től. Ne felejtsük el, hogy az ecommerce modul is elküldi a maga tranzakció összefoglaló levelét, mindazonáltal érdemes bekapcsolni ezt az opciót, hiszen a vásárló így pontosan tudni fogja, mennyivel terheltük a számláját.

en: Discount
hu: Árengedmény

en: Donation
hu: Adomány

en: How much would you like to donate?
hu: Az adomány mértéke?

en: Shipping
hu: Szállítás

en: Recurring Products
hu: Ismétlődő termékek

en: Day(s)
hu: Nap(ok)

en: Week(s)
hu: Hét (Hetek)

en: Month(s)
hu: Hónap(ok)

en: Year(s)
hu: Év(ek)

en: Schedules
hu: Ütemezések

en: Order history
hu: Rendeléstörténet

en: View transaction
hu: Tranzakciók megtekintése

en: Name is too long
hu: A név túl hosszú

en: Product
hu: Termék

en: %username's subscriptions
hu: %username feliratkozásai

en: Mail settings
hu: E-mail beállítások

en: Email confirmation
hu: Megerősítés e-mailben

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
hu: Az új jelszó és a további teendők leírása nemsokára megérkezik a megadott email címre.

en: Please select a payment method
hu: Fizetési mód kiválasztása

en: Please choose a payment method.
hu: Fizetési mód kiválasztása

en: Your %site order has shipped (#%txnid)
hu: %site (rendelési azonosító: %txnid) megrendelése kiszállítva

en: Hello %first_name,
    
    We have shipped the following item(s) from Order #%txnid, received  %order_date.
    
    Items(s) Shipped:
    %items
    %shipping_to
    Questions about your order? Please contact us at %email.
    
    Thanks for shopping at %site.  We hope to hear from you again real soon!
    
    %uri
hu: Tisztelt %first_name %last_name!
    
    Megrendelt tételeit kiszállítottuk.
    Megrendelésének adatai:
    Azonosító: #%txnid
    Megrendelés időpontja: %order_date
    
    Kiszállított tételek:
    %items
    %shipping_to
    Amennyiben kérdése, kérése merülne fel a megrendeléssel kapcsolatban az %email címen kapcsolatba léphet velünk. Reméljük hamarosan viszontláthatjuk oldalainkon!
    
    %uri

en: Customer invoice
hu: Számla

en: Processing error notification
hu: Hibaértesítő feldolgozása

en: Transaction cancelled notice
hu: Értesítő tranzakció megszakításáról

en: Query to customer
hu: Vevő lekérdezése

en: Your %site order
hu: %site-ról megrendelései

en: Dear %billing_name,
    
    Thanks for your recent purchase from %site.  This message includes important information about your order. Please take a moment to read it closely, and be sure to save a copy for future reference.
    
    ********************************
    Billing and Shipping Information
    ********************************
    %user_data
    ********************************
    Order Details
    ********************************
    %items
    Questions about your order? Please contact us at %email
    
    ********************************
    Shipping Instructions
    ********************************
    We will notify you by email as soon as your order ships.
    
    Thanks for shopping at %site.  We hope to hear from you again real soon!
    
    %uri
hu: Kedves %billing_name!
    
    Köszönjük, hogy %site webhelyünkön vásárolt. Ez a levél fontos információkat tartalmaz a rendeléséről. Kérjük nézze át, és esetleges későbbi hivatkozásokhoz őrizze meg.
    
    **********************************
    Számlázási és szállítási információ
    **********************************
    %user_data
    **********************************
    A rendelés részletei
    **********************************
    %items
    
    Kérdése van a rendelésével kapcsolatosan? Vegye fel velünk a kapcsolatot email címünkön: %email.
    
    **********************************
    Szállítási információk
    **********************************
    A rendelés szállításával kapcsolatban hamarosan értesítjük Önt emailen.
    
    Köszönjük a vásárlást! Bízunk benne, hogy hamarosan újra találkozunk!
    
    %uri

en: Purchase problem, %site
hu: %site vásárlási probléma merült fel

en: Dear Customer
    
    It seems there was a problem while processing your order (%txnid). Please contact us at %email for further details.
    
    Regards,
    %site team
    %uri
hu: Kedves Vásárló!
    
    A rendelés (azonosító: %txnid) feldolgozása során problémák léptek fel. Kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot emailen (%email) vagy máselérhetőségeinken.
    
    Tisztelettel:
    %site csapata
    %uri

en: Your %site order has been canceled
hu: A rendelés törölve lett az alábbi webhelyen: %site

en: Dear %billing_name,
    
    Your order (%txnid) has been canceled. Please contact us at %email for further details.
    
    Regards,
    %site team
    %uri
hu: Kedves %billing_name,
    
    A rendelés (azonosító: %txnid) törölve lett. Kérjük a részletekért vegye fel
    velünk a kapcsolatot email címünkön: %email . 
    Tisztelettel:
    %site csapata
    %uri

en: Questions regarding your order from %site
hu: %site webhelyen leadott rendeléssel kapcsolatos kérdések

en: Dear %billing_name,
    
    We have some questions regarding your order from %site.
    
    Regards,
    %site team
    %uri
hu: Kedves %billing_name!
    
    A %site webhelyen leadott rendeléssel kapcsolatban néhány kérdés merült fel.
    
    Tisztelettel:
    %site csapata
    %uri

en: Anonymous purchasing policy for this product
hu: Névtelen vásárlás szabály ehhez a termékhez

en: site-wide setting
hu: teljes webhelyre kiterjedő beállítások

en: Anonymous purchasing policy
hu: Névtelen vásárlás szabályai

en: Flexible
hu: Rugalmas

en: Screen order
hu: Képernyő sorrend

en: Determine the order of your checkout screens.
hu: A pénztári képernyők sorrendjének meghatározása.

en: Please review and submit your order
hu: Kérjük tekintse át majd küldje el rendelését

en: Subtotal
hu: Részösszeg

en: Order Summary
hu: A rendelés összesítése

en: Update screen order
hu: Képernyősorrend frissítése

en: The screen order has been saved.
hu: A képernyősorrend el lett mentve.

en: Your order has been submitted.
hu: Megrendelése sikeresen beküldve.

en: Quantity must be a numeric value
hu: A mennyiségnek számnak kell lennie

en: Manage your store
hu: Bolt karbantartása

en: Permanent link to this search query.
hu: Lekérdezéshez állandó hivatkozás

en: Search criteria:
hu: Keresési feltétel:

en: Reset search criteria.
hu: Keresési feltétel alapállapotba helyezése.

en: 1 result | @count results
hu[0]: 1 eredmény
hu[1]: @count eredmény

en: administer store
hu: bolt adminisztrációja

en: Billing address
hu: Számlázási cím

en: Shipping address
hu: Szállítási cím

en: Ship to:
hu: Címzett:

en: filename
hu: fájlnév

en: %interval ago
hu: %interval előtt

en: You have no files to download.
hu: Nincsenek letölthető fájlok.

en: There are shippable items in your cart that may cause your files to not be immediately available.
hu: Kosarában szállítható tételek vannak, ezért előfordulhat, hogy fájlai nem azonnal hozzáférhetőek.

en: Some files may not be available until your transactions has finished being processed.
hu: Néhány fájl elérhetetlen lesz amíg a tranzakciói le nem zárultak.

en: My files
hu: Fájlaim

en: File download product
hu: Termékletöltés

en: A file can be downloaded by purchasers.
hu: Az fájlt a vevők letölthetik.

en: File Product
hu: Fájl termékek

en: Creates a file product.
hu: Fájl termékek létrehozása.

en: Are you sure you want to delete all%type mails?
hu: Biztos, hogy az összes %type típusú levél törölni kell?

en: This mail is currently in use and can not be deleted.
hu: A levél használatban van, ezért nem törölhető.

en: Are you sure you want to delete this mail?
hu: Ez a levél biztosan törölhető?

en: Mail type
hu: Levél típusa

en: See available tokens
hu: Elérhető jelölések megtekintése

en: Update mail
hu: Levél frissítése

en: Add mail
hu: Levél hozzáadás

en: Subject is too long
hu: A tárgy túl hosszú

en: List of mails
hu: Levelek listája

en: Mail tokens
hu: Levél jelölések

en: Mail: "@name"
hu: Levél: „@name”

en: View mail
hu: Levél megtekintése

en: Edit mail
hu: Levél szerkesztése

en: Delete mail
hu: Levél törlése

en: Mail added
hu: A levél hozzá lett adva

en: Mail updated
hu: A levél frissítve lett

en: The mail templates shown here can be modified on the !mailpage.
hu: A levelezési sablonok megtekinthetőek itt és az alábbi oldalon módosíthatóak: !mailpage

en: Mail template for %var could not be found!
hu: Levélsablon nem található %var!

en: Sending the mail failed. It was not accepted for delivery.
hu: A levélküldés nem sikerült. A levél nem kézbesíthető.

en: mail types
hu: levéltípusok

en: see tokens for all mail types
hu: jelölések megtekintése minden levéltípusra

en: op
hu: választás

en: No mails were found
hu: Nem található levél

en: To address is not a valid email address.
hu: A címzett email címe érvénytelen.

en: administer ec emails
hu: bolt emailjeinek beállítása

en: This is the destination to which you would like to send your customers when their payment has been successfully completed. The URL must be a Drupal system path. If you are not using clean URLs, specify the part after '?q='. If unsure, specify 'node'. You may also enter '%order-history' to link to the user's order history.
hu: Ez a célállomás, amelyet

en: Cancel payment URL
hu: Fizetési URL elvetve

en: Payment method
hu: Fizetési mód

en: Date created
hu: Létrehozás időpontja

en: Payment status
hu: Fizetés állapota

en: Completed
hu: Teljesítve

en: Cardholder name
hu: Kártyatulajdonos neve

en: Credit card number
hu: Bankkártyaszám

en: Card expiry date
hu: Bankkártya lejárati ideje

en: Card verification number
hu: Bankkártya ellenőrző száma

en: The card verification number (cvn) is the last three or four digit number printed on the signature strip of a credit card
hu: Bankkártya ellenőrző száma az utolsó három, vagy négy szám, amelyet rendszerint az aláírás alá szoktak nyomtatni.

en: A valid Credit Card Number is required
hu: Megfelelő bankkártyaszám szükséges

en: Credit Card Number is not valid. Please check number
hu: Bankkártya szám nem megfelelő.

en: Card Verification Number is a required field, and must be numeric
hu: Szükséges kitölteni a bankkártya ellenőrző számot, amely csak számot tartalmazhat.

en: (Change)
hu: (Változtatás)

en: Payment details
hu: A fizetés részletei

en: Order of Invoice Screens
hu: Számlaképernyők rendezése

en: Invoice Terms
hu: Számla kifejezések

en: Enter the terms for any invoice that is created. Values like "4 Weeks" or "Next Month" can be used. See !help_url1 or !help_url2 for more information.<br />The current value will return a due date of %due from %now
hu: Adjon meg kifejezéseket bármely már létrehozott számlához. Az alkalmazható értékek lehetnek pl. "4 hét" vagy a "következő hónap". Bővebb információ: !help_url1 vagy  !help_url2.<br />A jelenlegi érték a %due esedékességi dátummal fog visszatérni a %nowból.

en: Pending invoices
hu: függő számlák

en: Manage invoices which are currently being created but have not been posted.
hu: Már létező, de az ügyfélnek még nem postázott számlák kezelése.

en: Configuration settings for the invoice module
hu: A számla modul konfigurációs beállításai

en: Invoice Summary
hu: Számla összesítő

en: Delete Pending Invoice
hu: Függő számlák törlése

en: Build Invoice for %name
hu: Számlakészítés %name részére

en: Update Invoice
hu: Számla frissítése

en: Create Invoice
hu: Számla létrehozása

en: Discard Invoice
hu: Számla érvénytelenítése

en: Invoice %txnid has been created.
hu: A %txnid számla létrehozva.

en: Delete pending invoice for %contact_name
hu: %contact_name függő számláinak törlése

en: This action is permanant
hu: Ez a művelet nem visszavonható

en: pending invoice for %contact_name deleted
hu: %contact_name függő számlái törölve

en: Back office function to allow the store owner to create and edit transactions for customers.
hu: Ez a funkció lehetővé teszi az áruház tulajdonosa számára, hogy ügyfelei részére tranzakciókat hozzon létre és ezeket szerkessze.

en: PayPal Receiver Email
hu: PayPal vevő e-mail

en: Primary email address of the payment recipent. This is also your main paypal email address.
hu: A fizetéselfogadó elsődleges e-mail címe. Ez lesz egyébként az Ön fő paypal e-mail címe.

en: PayPal processing URL
hu: PayPal feldolgozás URL

en: URL of the secure payment page customers are sent to for payment processing.
hu: URL a biztonságos fizetési oldalhoz, amelyen keresztül az ügyfelek a fizetési folyamatot lebonyolíthatják.

en: PayPal IPN "request back" validation URL
hu: PayPal IPN "request back" érvényesítő URL

en: URL where IPN "request back" is posted to validate the transaction.
hu: Az URL ahová az IPN "request back"postázandó, a tranzakció érvényesítéséhez.

en: Process payments using paypal.
hu: Fizetés PayPal segítségével

en: Product deleted
hu: A termék törölve lett

en: Products
hu: Termékek

en: Add Products
hu: Termékek hozzáadása

en: Product Ids
hu: Termékazonosítók

en: Update Products
hu: Termékek frissítése

en: Provide the product details to display on the page.
hu: A termékek részleteit jeleníti meg.

en: How much does this product retail for? Note: This price may be different from the selling price due to price adjustments elsewhere.
hu: Mennyi a termék kiskereskedelmi ára? Megjegyzés: ez az ár az eladási ártól eltérő lehet, mert máshol még tovább finomítható.

en: If you have an unique identifier for this product from another system or database, enter that here. This is optional, as system IDs are automatically created for each product.
hu: Ha van egy másik rendszerből származó egyedi azonosítója a terméknek, akkor azt itt célszerű megadni, de nem kötelező mert a Drupal minden termékhez egy másik rendszerazonosítót is rendel.

en: Not a product
hu: Nem termék

en: This item not for sale.
hu: Ez az elem nem eladó.

en: Add to store
hu: Hozzáadás a bolt kínálatához

en: Remove from store
hu: Eltávolítás a bolt kínálatából

en: Check here to delete product information.  Takes effect when changes are submitted.
hu: Itt törölhető a termék információ. Csak a beküldés után lép érvénybe.

en: No Products Currently on this Invoice
hu: Ezen a számlán jelenleg nincs termék

en: Product: SKU
hu: Termék: Cikkszám

en: Product types
hu: Terméktípusok

en: Cannot Locate Product %nid
hu: A termék nem található: %nid

en: Node "%title" is not a valid product
hu: A tartalom érvénytelen termék: „%title”

en: The quantity must be a positive integer
hu: A mennyiségnek pozitív egész számnak kell lennie

en: There has been a problem with the products entered. This has now been corrected. Please check your products and continue.
hu: A megadott termékekkel problémák voltak, melyek később javítva lettek. Érdemes a termékeket ellenőrizni.

en: List of all of the products set up on this site, useful for finding and editing a product.
hu: A boltban található összes termék listája. Hasznos lehet egy termékek keresésekor vagy egy termék szerkesztésénél.

en: Product quicklist
hu: Termék gyorslista

en: Configure product types
hu: Terméktípusok beállítása

en: Choose from the following available product types:
hu: Az alábbi terméktípusokból lehet választani:

en: You are not allowed to create products.
hu: Nincs meg a megfelelő jogosultság a termékek létrehozásához.

en: Product SKU.
hu: Termék CIKKSZ.

en: Product price.
hu: Ár

en: administer products
hu: termékek adminisztrációja

en: There are no fulfillment centers configured.
hu: Nincs terjesztési központ beállítva.

en: Product settings
hu: Termék beállitása

en: Shipping methods
hu: Szállítás módok

en: Street address
hu: Utca

en: Zipcode / Postal code
hu: Irányítószám / Postakód

en: Please select a shipping method.
hu: Szállítás módjának kiválasztása.

en: Choose shipping method
hu: Válasszon szállítási módot

en: Subject of shipping e-mail
hu: Szállítási email tárgya

en: Shipping email
hu: Szállítási email

en: This text will be emailed to customers after their order has been shipped.
hu: A szállítást követően az ügyfélnek ez a szöveg lesz elküldve.

en: This text will be emailed to customer after their order has been shipped.
hu: A szállítást követően az ügyfélnek ez a szöveg lesz elküldve.

en: Inventory control
hu: Készletgazdálkodás

en: Inventory management for this item
hu: Készletgazdálkodás erre az elemre

en: Number of products in inventory.
hu: A raktáron levő termékek száma.

en: How long it will take this item to leave the fulfillment center once the order has been placed?
hu: A rendeléstől a szállítás megkezdéséig előreláthatóan mennyi időnek kell eltelnie?

en: --none--
hu: --nincs--

en: Usually ships in 24 hours.
hu: 24 órán belüli várható szállítás

en: Usually ships in 2-3 days.
hu: 2-3 napon belüli várható szállítás

en: Usually ships in 1-2 weeks.
hu: 1-2 héten belüli várható szállítás

en: Usually ships in 4-6 weeks.
hu: 4-6 héten belüli várható szállítás

en: Availability estimate
hu: Várható elérhetőség

en: Select the shipping methods you wish to make available for this product.
hu: Válassza ki a termék szállítás módját!

en: No shipping default fulfillment center configured, shipping prices will not be accurate.
hu: Nincs alapértelmezett terjesztési központ meghatározva, a szállítási költségek pontatlanul lesznek meghatározva.

en: Confirm deletion of fulfillment center <em>%shipfrom</em>
hu: Terjesztési központ törlésének jóváhagyása: <em>%shipfrom</em>

en: Click the <em>Delete</em> button to permanently delete the <em>%shipfrom</em> fulfillment center. This action cannot be undone.
hu: <em>Törlés</em> gombra kattintva a <em>%shipfrom</em> terjesztési központ törölhető. Vissza nem csinálható művelet.

en: Edit fulfillment center
hu: Terjesztési központ szerkesztése

en: Add fulfillment center
hu: Terjesztési központ hozzáadása

en: The name of the fulfillment center.
hu: Terjesztési központ megnevezése.

en: The country that the fulfillment center is located in.
hu: Terjesztési központ országa.

en: Region (State/Province)
hu: Megye (régió/állam)

en: The region (state/province) that the fulfillment center is located in.
hu: Megye (régió/állam) amelyben terjesztési központ megtalálható.

en: The city that the fulfillment center is located in.
hu: Település amelyben a terjesztési központ megtalálható.

en: Zip/Postal code
hu: Irányítószám

en: The fulfillment center zipcode or postal code.
hu: Terjesztési központ irányítószáma.

en: Fulfillment center updated.
hu: Terjesztési központ frissítve.

en: Fulfillment center added.
hu: Terjesztési központ hozzáadva.

en: Shipment notification
hu: Szállítási értesítő

en: Fulfillment centers
hu: Terjesztési központ

en: These are the locations from which you ship. Currently used by Shipping API calculations like UPS.
hu: Azok a helyek, ahonnan a szállítás történik. A Shipping API (szállítási felület) használja az összeg kiszámításához (például a UPS modul esetén).

en: Please enter a numeric value for stock.
hu: Kérem a készletet jelezze egy számmal.

en: Testing
hu: Próba

en: Standard
hu: Szabványos

en: @order of @title at @price each
hu: @order/@title összesen @price

en: Order history overview
hu: Megrendelések történetének áttekintése

en: This text will be displayed at the top of users' order history pages.
hu: Ez a szöveg a legtöbbet megrendelő felhasználók oldalán lesz láthjató.

en: Users adds product to cart using link.
hu: Felhasználó terméket kosárba rak hivatkozás.

en: Transaction notices
hu: Tranzakciós értesítések

en: Email Notifications
hu: Email értesítő

en: Customer invoice e-mail
hu: Megrendelési bizonylat email

en: This text will be emailed to customers after they make a purchase.
hu: Ez a szöveg lesz a vásárlónak a megrendelést követően elküldve.

en: Payment error e-mail
hu: Fizetési hiba email

en: This text will be e-mailed to customers if there is a payment processing problem.
hu: Fizetési probléma esetében ez a szöveg lesz a vásárlónak elküldve.

en: Ask customer e-mail template
hu: A vevő megkérdezésének e-mail sablonja

en: This text is used as a template for asking customer.
hu: Alap sablonként használható a vásárlóhoz intézett kérdés megfogalmazásában

en: Cancel transaction e-mail
hu: Tranzakciós megszakítása email

en: This text will be e-mailed to customers if their purchase has been canceled.
hu: Ez a szöveg lesz a vásárlónak a megrendelés megszakítását követően elküldve.

en: Store location
hu: Bolt helye

en: Default unit measure of weight.
hu: Súly alapértelmezett mértékegysége.

en: Default unit measure of length.
hu: Hossz alapértelmezett mértékegysége.

en: Default unit measure of area.
hu: A terület alapértelmezett egysége.

en: Default unit measure of volume.
hu: A mennyiség alapértelmezett egysége.

en: Price Formatting
hu: Ár formázása

en: Currency Symbol
hu: Pénznem jele

en: Enter the currency symbol you wish to associate with your price. This will be displayed in front of the price. Default is the dollar symbol.
hu: Pénznem jelének meghatározása (például „Ft”). Az ár előtt és után is elhelyezkedhet. Alapértelmezett a dollár, magyarban javasolt a Ft.

en: This option places the currency symbol of the left or right side of the price.
hu: A beállítás a pénznem jelének elhelyezésre van lehetőség. meghatározható, hogy a pénznem az összeg előtt, vagy azt követően jelenjen meg.

en: Thousands separator
hu: Ezres elválasztó

en: Enter the sign for the thousands separator.
hu: Ezres elválasztó jelének meghatározása.

en: Decimal separator
hu: Tizedes jegy elválasztója

en: Enter the sign to seperate real numbers from floating numbers.
hu: Számok egész részének elválasztása a tizedes jegyektől.

en: Number of places after the decimal separator
hu: Tizedes elválasztót követő helyek száma

en: How many slots are needed after the decimal?
hu: Mennyi helyre van szükség a tizedesknél?

en: Update transaction
hu: Tranzakció frissítés

en: Create new transaction
hu: Új tranzakció létrehozása

en: The ID number of a transaction.
hu: A tranzakció azonosítószáma

en: Find a transaction that has the following product(s).
hu: Azon tranzakciók megkeresése, amelyek a következő terméket/termékeket tartalmazzák.

en: Product expiration
hu: Termék lejárati ideje

en: Date product expires.
hu: Az a dátum, amikor a termék lejár.

en: Date transaction was created.
hu: Dátum tranzakció létrehozva.

en: Date due
hu: Lejárat ideje

en: Date transaction was due.
hu: Dátum tranzakció lejárt.

en: Total cost
hu: Teljes költség

en: Payments pending
hu: Fizetés függőben

en: Payment status: Pending, workflow: Not Complete
hu: Fizetés állapota: függőben, munkafolyamat: nem befejezett

en: Orders needing action
hu: A rendelés beavatkozást igényel

en: Payment status: Complete, workflow: Not Complete
hu: Fizetés állapota: teljesítve, munkafolyamat: nem befejezett

en: Monthly orders
hu: Havi rendelések

en: Monthly sales
hu: Havi eladások

en: Yearly sales
hu: Éves eladás

en: Invalid username
hu: A megadott felhasználói név érvénytelen

en: Invalid changed date. Please use the form "18 January 2005"
hu: A megadott dátumformátum érvénytelen

en: Please fill out all shipping information fields.
hu: Minden szállítási információ megadása szükséges.

en: Please fill out all billing information fields.
hu: Minden számlázási információ megadása szükséges.

en: Please enter only numeric values or commas in the product id field.
hu: Szám, vagy vesszővel elválasztott termékazonosítók megadása lehetséges a mezőben.

en: Invoice overview
hu: Számla áttekintése

en: Transaction workflow
hu: Tranzakció munkafolyamata

en: Enter either an username or e-mail address below.
hu: Felhasználónév vagy email cím megadása kötelező.

en: Street1
hu: Címsor 1.

en: Street2
hu: Címsor 2.

en: Item #%nid
hu: Tétel %nid

en: -please choose-
hu: -válasszon-

en: Billing cycle length
hu: Számlázási ciklus hossza

en: Interval
hu: Időköz

en: Number of payments cycles
hu: Fizetési ciklusok száma.

en: Select the number of recurring payment cycles this product has.
hu: Szükséges az ismétlődő fizetéseknél a fizetési ciklusok számát meghatározni.

en: The date the product will expire, or if using recurring payments, the date of the next billing cycle unless all payment cycles have ended.
hu: A dátum, amikor a termék le fog járni vagy ismétlődő kifizetéseknél a következő számlázási ciklus kezdete, amennyiben az összes számlázási ciklus letelt.

en: Product IDs
hu: Termék-azonosítók (ID)

en: Aland Islands
hu: Aland-szigetek

en: Brunei Darussalam
hu: Brunei Szultanátus

en: Fiji
hu: Fidzsi

en: Falkland Islands
hu: Falkland-szigetek

en: Federated States of Micronesia
hu: Mikronézia

en: Hong Kong
hu: Hong-Kong

en: Saint Kitts and Nevis
hu: Saint Kitt és Nevis

en: South Korea
hu: Koreai Köztársaság

en: Saint Helena
hu: Szent Ilona

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
hu: Svalbard és Jan Mayen szigetek

en: Sao Tome and Principe
hu: Sao Tomé és Príncipe

en: French Southern Territories
hu: Francia Déli Területek

en: Saint Vincent and the Grenadines
hu: Saint Vincent és Granadin-szigetek

en: British Virgin Islands
hu: Angol Szűz-szigetek

en: U.S. Virgin Islands
hu: Amerikai Szűz-szigetek

en: Vietnam
hu: Vietnám

en: Orders
hu: Rendelések

en: Transaction id
hu: Tranzakciós azonosító

en: Product id
hu: Termékazonosító

en: Product expires
hu: Termék lejár

en: Date Due
hu: Lejárati dátum

en: shipping notify
hu: szállítási értesítő

en: ask customer
hu: vevő megkérdezése

en: cancel transaction
hu: tranzakció megszakítása

en: Use this search form to find transaction related information.
hu: Ezt a keresési űrlapot használva a tranzakciókkal kapcsolatos információk jeleníthetőek meg.

en: View Invoice
hu: Bizonylat megtekintése

en: Message preview
hu: Üzenet előnézete

en: Ask customer
hu: Vevő megkérdezése

en: Print invoice
hu: Számla nyomtatása

en: Admin items ordered
hu: Adminisztrátori tételek megrendelve

en: Edit transaction items
hu: Tranzakciós tételek szerkesztése

en: Location settings that may be used by modules such as shipping.
                              Default country and units of measure.
hu: Hely beállításai, amelyet akár a szállítási (shipping) modul is használhat.
    Alapértelmezett ország és mértékegység.

en: No items found for the transaction
hu: Tranzakcióhoz kapcsolódó tétel nem található

en: Add products
hu: Termék hozzáadása

en: Invalid list of product IDs
hu: Helytelen termékazonosító lista

en: Ask customer a question
hu: Vevő megkérdezése

en: Cancel transaction notification
hu: Tranzakciós értesítés megszakítása

en: Are you sure you want to delete this transaction?
hu: Ez a tranzakció biztosan törölhető?

en: Are you sure you want to delete transaction #%txnid?  This cannot be undone.
hu: Biztosan törölve legyen a #%txnid azonosítószámú tranzakció? A művelet nem visszavonható.

en: Confirm delete
hu: Törlés jóváhagyása

en: nid
hu: termék ID

en: sku
hu: cikkszám

en: qty
hu: mennyiség

en: Notify customer
hu: Vevő értesítése

en: Check here if you want a mail notification sent to the customer.
hu: Bejelölve a vevő egy értesítő levelet kap.

en: Change Workflow
hu: Munkafolyamat megváltoztatása

en: Check here if you want to change the transaction workflow to <strong>%new_workflow</strong>.
hu: Munkafolyamat megváltoztatása: <strong>%new_workflow</strong>.

en: The mail has been accepted for delivery to the customer.
hu: A levél elküldve a vásárlónak.

en: The transaction workflow has been updated.
hu: A tranzakciós munkafolyamat frissítve.

en: the transaction has been created
hu: a tranzakció létre lett hozva

en: invoiced
hu: bizonylat kiállítva

en: shipped
hu: kiszállítva

en: awaiting customer response
hu: várakozás a vevő válaszára

en: canceled
hu: megszakítva

en: completed
hu: teljesítve

en: security violation
hu: biztonsági áthágás

en: Transaction ID.
hu: Tranzakció azonosító.

en: Transaction balance.
hu: Tranzakciós egyenleg.

en: Date the order/transaction was created.
hu: A tranzakció/megrendelés létrehozásának ideje.

en: Date the transaction was last modified.
hu: A tranzakció módosításának ideje.

en: Current state of the transaction.
hu: A tranzakció pillanatnyi állapota.

en: Cost of shipping.
hu: Szállítási költség.

en: Current payment status.
hu: A pillanatnyi fizetési állapot.

en: Payment method used.
hu: Használt fizetési mód.

en: Date payment was made.
hu: Fizetés időpontja.

en: Mail address stored with the transaction.
hu: A levelezési cím, amely a tranzakció létrejöttekor rögzítve lett.

en: First name of the customer.
hu: Vevő vezetékneve.

en: Surname of the customer.
hu: A vevő keresztneve.

en: Billing address.
hu: Számlázási cím.

en: Billing address is automatically added here
hu: A számlázási cím itt automatikusan megadható

en: Shipping address.
hu: Szállítási cím.

en: Shipping address is automatically added here
hu: Szállítási cím automatikusan megadható itt

en: Shipping method is automatically added here
hu: Szállítás módja automatikusan megadható itt

en: Three other transaction tokens joined together: [txn-ship-to] [txn-shipping-method] [txn-bill-to].
hu: Három tranzakciós jellemző összekapcsolása: [txn-ship-to] [txn-shipping-method] [txn-bill-to].

en: Listing of items in the transaction.
hu: Tranzakciós tételek listája.

en: Site url without the protocol (http://).
hu: Oldal url-je protokoll nélkül (http://).

en: Overdue
hu: Lejárt

en: Add to Cart
hu: Kosárba

en: File settings
hu: Fájl beállítások

en: failed
hu: sikertelen

en: File autocomplete
hu: Fájl automatikus kiegészítés

en: Adjustment
hu: Igazítás

en:  for
hu:  a

en: Credit Card Number
hu: Hitelkártya szám

en: pending
hu: függőben

en: product
hu: termék

en: Add address
hu: Cím megadása

en: Delete address
hu: Cím törlése

en: modules
hu: modulok

en: Credit Card Payment
hu: Hitelkártyás Fizetés

en: This is the destination to which you would like to send your customers when their payment has been successfully completed. The URL must be a Drupal system path. If you are not using clean URLs, specify the part after '?q='. If unsure, specify 'node'.
hu: Az az oldal, ahova a vevő kerül, ha a fizetés sikeresen megtörtént. Ha a tiszta URL-ek nincsenek használatban, akkor a '?q=' utáni rész. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, adjuk meg azt, hogy 'node', vagy azt, hogy '%order-history'. Utóbbinál a felhasználó az eddigi rendeléseinek kimutatásához kerül vissza.

en: %order of <b>%title</b> at %price each
hu: %order db. <b>%title</b> darabonként: %price

en: Error in credit card number. Please make sure it is typed correctly.
hu: Hibás bankkártya szám. Kérem ellenőrizze, hogy helyesen adta-e meg.

en: Regions
hu: Régiók

en: Currency code
hu: Valuta kódja

en: The e-mail address %email is already taken.
hu: %email email-cím már foglalt.

en: Country is required.
hu: Az országot muszáj kitölteni.

en: %item_count %item_suffix in !your_cart
hu: %item_count %item_suffix a !your_cart

en: Subtotal:
hu: Mindösszesen:

en: Your shopping cart is empty. You may continue shopping from our !product-page.
hu: A bevásárlókosár üres. A vásárlás folytatható a !product-page oldalon.

en: Product page
hu: Termék oldal

en: Login or <a href="%reg-link">register</a> to continue the checkout process
hu: Kérjük jelentkezzen be, vagy  <a href="%reg-link">regisztráljon</a> a vásárlás folytatáshoz.

en: <strong>%product-title</strong> added to <a href="!cart_view">your shopping cart</a>
hu: <strong>%product-title</strong> bekerült a <a href="!cart_view">kosárba</a>

en: Please enter an expiration date.
hu: Adja meg a lejárat dátumát.

en: Bid history for  &quot;%product-name&quot;
hu: „%product-name” licitálásának története

en: Script error.
hu: Szkript hiba.

en: Bid history
hu: Licitálás története

en: You've won this auction!
hu: Megnyerte a licitálást!

en: create auction items
hu: árverés elem létrehozása

en: E-Commerce: Auction tables have been created.
hu: E-kereskedelem: az Árverés modul táblái létrejöttek.

en: Auction products for E-Commerce.
hu: Licitálható termékek támogatása az E-kereskedelem modulhoz.

en: You need to have an authorize.net merchant account in order to use this module. See <a href="http://authorize.net/solutions/gettingstarted.php">here</a> for more information.
hu: <p>Ahhoz, hogy ezt a modult használni tudjuk, rendelkeznünk kell egy számlával az authorize.net-nél. További információ <a href="http://authorize.net/solutions/gettingstarted.php">ezen az oldalon</a> található.

en: Pay with credit card
hu: Fizetés hitelkártyával

en: You must enter a credit card number.
hu: Meg kell adnia a bankkártya számot.

en: COD
hu: UTÁNVÉT

en: Description to show shoppers for this type of payment.
hu: Leírás, amely tájékoztatja a vevőket erről a fizetési formáról.

en: Page to go to after payment
hu: Az oldal, amely a fizetés után jelenik meg

en: Page to go to after payment is completed.
hu: Az oldal, amely a fizetés teljesítése után jelenik meg.

en: Add region
hu: Régió hozzáadása

en: Address book
hu: Címjegyzék

en: Please select your country...
hu: Ország kiválasztása...

en: Please select a country.
hu: Az ország kiválasztása.

en: Product: Add to cart link
hu: Termék: Kosárba link

en: Payment Accepted
hu: Elfogadott fizetés

en: <p>This is a preview of the message.</p>
hu: <p>Ez egy előnézet az üzenetből.</p>

en: <p><strong>From:</strong> %from<br />
hu: <p><strong>Feladó:</strong> %from<br />

en: <strong>To:</strong> %to<br />
hu: <p><strong>Címzett:</strong> %to<br />

en: <strong>Subject:</strong> %subject</p>
hu: <strong>Tárgy:</strong> %subject</p>

en: <p><strong>Body:</strong></p><pre>%body</pre>
hu: <p><strong>Levél szövege:</strong></p><pre>%body</pre>

en: <p>The message shown below is to be sent from %from to %to. You can take this opportunity to modify the message before sending it.</p>
hu: <p>Az alábbiakban szereplő levélnek %from feladója és %to címzettje van. A levél elküldés előtt még módosítható.</p>

en: EC Mail settings page
hu: Bolt levelezésének beállításai

en: Product file quicklist
hu: Termékfájl gyorslista

en: User Files
hu: Felhasználói fájlok

en: Please enter the path to the file.
hu: Meg kell adni a fájl elérési útját.

en: The file doesn't exist.
hu: A fájl nem létezik.

en: Do not edit.  File is managed by %nodetype node.
hu: Nem szerkeszthető. Az fájlt %nodetype tipusú tartalom kezeli.

en: Enter the filesystem path to this file (not the URL). This path will be prefixed with <b>!file_path</b> Here is a <a href="!file_quicklist" onclick="window.open(this.href, '!file_quicklist', 'width=480,height=480,scrollbars=yes,status=yes'); return false">list of files</a> in this directory. You may need to FTP your file to this directory before you can create the file product.
hu: Meg kell adni a filerendszer elérési utat ehhez a termékhez (nem URL-t). Ez az útvonal a következő előtaggal lesz megtoldva: <b>!file_path</b>. Az fájlok listája <a href="!file_quicklist" onclick="window.open(this.href, '!file_quicklist', 'width=480,height=480,scrollbars=yes,status=yes'); return false">itt található</a> ebben a könyvtárban. Mielőtt fájl terméket hozhatna létre, szükséges lehet a fájl FTP -n keresztül való előzetes feltöltése.

en: Ecommerce file download settings (%revision)
hu: E-Commerce fájlletöltési beállítások (%revision)

en: File path for products
hu: Fájl elérési út a termékekhez

en: A file system path where the product files are stored. This directory has to exist and be writable by Drupal. This directory should not be accessible over the web. Changing this location after the site has been in use will cause problems so only change this setting on an existing site if you know what you are doing.
hu: A fájlrendszer elérési útja, ahol a termék fájlok tárolva lesznek. A könyvtárnak léteznie kell és a Drupal számára írhatónak kell lennie. E könyvtár a weben keresztül nem lesz hozzáférhető. Ha e beállítást azután változtatja meg, hogy a webhely már használatba vette, problémák merülhetnek fel, így csak akkor változtasson rajta, ha pontosan tudja, mit is tesz.

en: Default renewal schedule
hu: Alapértelmezett tartalék-jegyzék

en: Select a default renewal schedule to be used for files. Note: This is not used yet.
hu: Kiválaszthat egy alapértelmezett megújítási ciklus a fájlok számára. Megjegyzés: eddig még nem volt használva.

en: View your downloads
hu: Letöltések megtekintése

en: changed
hu: változott

en: <p><a href="!files-uri">Click here to view your files.</a></p>
hu: <p>Fájlai megtekintéséhez <a href="!files-uri">kattintson ide.</a></p>

en: %username's expired files
hu: %username lejárt fájlai

en: <p><a href="!expired-files-uri">Click here to view your expired files.</a></p>
hu: <p><a href="!expired-files-uri">Ide kattintva megtekintheti lejárt fájlait.</a></p>

en: %username's files
hu: %username fájlai

en: <a href="!file-download-uri">download</a>
hu: <a href="!file-download-uri">letöltés</a>

en: Transaction %status
hu: Tranzakció %status

en: create file products
hu: fájl termék létrehozása

en: edit own file products
hu: saját fájl termékek szerkesztése

en: E-Commerce: File tables have been created.
hu: E-Commerce: a fájl terméktípus adatbázis táblái sikeresen létrejöttek.

en: A non-shippable item has no inventory management. Examples are service based items.
hu: A nem szállítható tétel nem igényel készlet gazdálkodást. Ilyenek például a szolgáltatások.

en: Non-Shippable Product
hu: Nem szállítható termékek

en: create non-shippable products
hu: nem szállítható termék létrehozása

en: edit own non-shippable products
hu: saját termékek szerkesztése

en: Generic Product
hu: Általános termék

en: Creates a generic product.
hu: Általános termékek létrehozása.

en: Pending Invoices
hu: Függő számlák

en: E-Commerce: Invoice tables have been created.
hu: E-Commerce: a számla táblák sikeresen létrejöttek.

en: <p>This module provides a way for you to create a package of products. First, individually create the products and then create a product package and add those items. These actions can be done using any of the options under <a href="!node_add">create content</a>.</p>
hu: <p>Ez a modul lehetővé teszi, hogy az áruházban szereplő termékekből csomagot lehessen létrehozni. Először az egyes termékeket kell létrehozni, majd a termékcsomagot amelyhez majd e termékeket hozzáadhatja.Ezek a műveletek a <a href="!node_add">tartalom létrehozása</a> lapon szereplő opciók bármelyikének használatával végrehajthatók.</p>

en: A collection of products is a package or group of items sold as a whole.
hu: Termékek kollekció, amely egy csomag vagy a tételek egy csoportja egyben eladva.

en: You must add at least one existing product to this group of products to sell.
hu: Most legalább egy létező terméket hozzá kell adni ehhez a termékcsoporthoz.

en: Please enter only numeric values or commas in the product IDs field.
hu: A termékazonosító mezőbe csak számok és vesszők írhatóak.

en: Collection of Products
hu: Termékcsomag

en: This product contains the following items
hu: Ez a termék a következő tételeket tartalmazza

en: create collections of products
hu: termékkollekciók létrehozása

en: edit own collections of products
hu: saját termékcsomagok szerkesztése

en: E-Commerce: Parcel product tables have been created.
hu: E-Commerce: a termékcsomag terméktípus adatbázis táblái létrejöttek.

en: Parcel Product
hu: Termékcsomag

en: Create packages of ecommerce items.
hu: Csomag létrehozása a webáruház tételeiből.

en: Process Payment Now.
hu: Fizetés most.

en: Payment Testing
hu: Fizetés teszt

en: Enable payment testing
hu: Fizetés teszt engedélyezése

en: The current transactions payment status is not correct, Please contact the system administrator
hu: Fizetés állapota nem megfelelő, lérjük lépjen kapcsolatba az oldal üzemeltetőjével!

en: Choose one
hu: Választás

en: payment received
hu: fizetés elfogadva

en: denied
hu: visszautasítva

en: refunded
hu: visszatérítve

en: Your payment has been accepted. Below is the receipt for your purchase. We recommend printing the receipt using the print. Thank you for shopping at %site.
hu: Fizetését elfogadtuk. Vásárlásról az alábbiakban látható a visszaigazolás. Köszönjük vásárlását a %site weblapon!

en: our online store
hu: a mi online üzletünk

en: <p>In order to use this module, you need to create an account with PayPal. Also, you can setup Instant Payment Notification (IPN) to track PayPal payments from your own website. The IPN URL of your site is:</p><p><strong> %ipn_url</strong></p>
hu: <p>Hogy megfelelőképpen használhassa e modult, először egy fiókot kell létrehoznia a PayPal segítségével. Ezután telepítheti az Azonnali Fizetési Értesítőt (Instant Payment Notification - IPN), hogy nyomonkövethesse a PayPal segítségével megvalósuló tranzakciókat webhelyéről. Az Ön lapjához tartozó IPN URL a következő:</p><p><strong> %ipn_url</strong></p>

en: Configuration for the PayPal payment gateway
hu: A PayPal fizetési átjáró beállítása

en: The currecy code that PayPal should process the payment in.
hu: A valutakód, amelyet a PayPal alkalmazhat a fizetési folyamatokban.

en: Debug Instant Payment Notification (IPN)
hu: IPN hibakeresés

en: If enabled, you'll receive an email whenever IPN is activated on your site.
hu: Ha engedélyezi ezt az opciót, e-mail értesítést fog kapni, ahányszor csak aktiválja valaki az IPN-t a weblapján.

en: Minimum purchase amount
hu: Értékküszöb

en: What is the minimum amount an user must purchase for when checking out with Paypal?
hu: Mekkora a vásárlónként megkivánt legkisebb összeg, amelyhez a PayPal fizetési mód engedélyezését köti?

en: Your purchase total must be at least %min-purchase-amount for Paypal purchases.
hu: Vásárlásának végösszegének el kell érnie a %min-purchase-amount, hogy a tranzakciót a PayPal segítségével bonyolíthassa.

en: @site_name order #@txn_id for @user_name
hu: @site_name rendelés #@txn_id @user_name számára

en: @site_name order #@txn_id
hu: @site_name rendelés #@txn_id

en: A Transaction ID exists and is #%key
hu: A tranzakció azaonosítója a következő: #%key

en: An HTTP error occurred
hu: Egy HTTP hiba történt

en: PayPal has verified the transaction
hu: A PayPal megerősítette a tranzakciót

en: Transaction has been processed.
hu: A tranzakció feldolgozva.

en: The transaction has returned an invalid result from PayPal.
hu: A tranzakció érvénytelen eredményel tért vissza a PayPaltól.

en: PayPal debug results for
hu: PayPal hibakeresés eredményei

en: E-Commerce: Paypal tables have been created.
hu: E-Commerce: PayPal táblák sikeresen létrehozva.

en: A product is a good or service that you wish to sell on your site.
hu: A termék egy eladásra szánt áru vagy szolgáltatás, amelyet a webhely értékesít.

en: 'Add to cart' link
hu: „Kosárba” link

en: Choose whether or not you want the 'Add to cart' link visible for this product.
hu: Megadható, hogy a „Kosárba” link megjelenjen-e ennél a terméknél.

en: No product types are available.
hu: Nincs elérhető terméktípus.

en:  or blank
hu:  vagy üres

en: Please enter a numeric%blank value for the product price.
hu: Szám%blank értéket kell megadni a termék árának.

en: <p>There are no products to view.
hu: <p>Nincs megtekinthető termék.

en: Creates products for ecommerce.
hu: E-kereskedelmi termékek létrehozása.

en: Check this box if this is the default fulfillment center.  (<em>Currently all shipments are sent from the default fulfillment center.</em>)
hu: Alapértelmezett terjesztési központ jelölhető meg. (<em>Pillanatnyilag minden szállítás az alapértelmezett terjesztési központból történik.</em>)

en: Once a payment status is marked complete, it can't be changed
hu: Amennyiben a fizetés állapota „teljesített”-re lesz átváltva, azt már megváltoztani nem lehet

en: (These orders will no longer be listed once the transaction workflow is set to either 'Completed' or 'Canceled')
hu: (Ezek a megrendelések a továbbiakban nem lesznek felsorolva a munkafolyamatoknál, mindaddig amíg ’Teljesített’, vagy ’Megszakított’ állapotban nem lesznek.)

en: <p>This is all the transactions for your store. Use the search form if you want to <a href="!transaction_search">search the data and filter the results</a>.</p>
hu: <p>Ez a bolt összes tranzakciója. A <a href="!transaction_search">keresési űrlapot </a>használva a találatok száma szűkíthető.</p>

en: <p>No mail will be sent to the user.</p>
hu: <p>Felhasználónak nem lesz levél küldve.</p>

en: <p>Can't find an order?  <a href="!show_all_transactions">View</a> or <a href="!transaction_search">search</a> all transactions.</p>
hu: <p>Nem megtalálható a megrendelés? Kattintson az összes tranzakció <a href="!show_all_transactions">litájára</a>, vagy a <a href="!transaction_search">keresésre</a>.</p>

en: E-Commerce
hu: E-kereskedelem

en: Perform a deep search on your transactions using a range of criteria.
hu: Részletes keresés a tranzakciókban a szűkítési feltételek megadásával.

en: All transaction in your E-Commerce store.
hu: Összes tranzakció a boltban.

en: Transaction list
hu: Tranzakciós lista

en: Create transaction
hu: Tranzakció létrehozása

en: E-Commerce configuration
hu: Bolt beállítása

en: Configure your E-Commerce store.
hu: Web bolt alapvető beállításai.

en: General settings for your E-Commerce installation.
                              Store transaction notices. Email notifications. Behaviour
                              of cart links.
hu: Általános beállítások a web bolthoz.
    Tranzakciós értesítések. Email értesítők. Kosár viselkedésének hivatkozásai.

en: Enable or disable transaction notifications.  If enabled, the site administrator (%site_mail) will receive an email summarizing the status of all orders. The frequency of emails is dependent on how often the site administrator has scheduled to run cron jobs.  Finally, The site administrator e-mail address can be changed in the <a href="!general_config_screen">general configuration screen</a>,
hu: Tranzakciós értesítők be-, vagy kikapcsolása. Bekapcsolt állapotban az üzemeltető (%site_mail) értesítést kap minden megrendelés állapotáról emial-ben. Az email-ek gyakorisága a függ az időzített feladatok (cron jobs) futásának gyakoriságától is. Az email cím a <a href="!general_config_screen">Webhely információk</a> oldalon állítható be.

en: If this field is unchecked a form will be placed at
        the bottom of the product view which will allow the user select the
        quantity and other information.
hu: Amikor nincs bejelölve az űrlap a termék megjelenítés 
    aljára lesz elhelyezve. Beállíthatja ott a felhasználó
     a mennyiséget és más információkat is.

en: User is directed to the shopping cart after adding item.
hu: Tétel hozzáadást követően a bevásárlókosárhoz irányítja a felhasználót.

en: If left unchecked, the user will remain
        on the product page and a message will alert them that the item has been added
        to their cart.
hu: Kikapcsolt állapotban a felhasználó a
     termékoldalon marad és csak az üzenetet látja, hogy a 
    termék a bevásárlókosarába lett téve.

en: View your order history
hu: Megrendelés története

en: <div><strong>Ordered On:</strong> %order-date</div>
hu: <div><strong>Megrendelés időpontja:</strong> %order-date</div>

en: <div><strong>Due Date:</strong> %due-date</div>
hu: <div><strong>Esedékesség időpontja:</strong> %due-date</div>

en: <div><strong>Transaction ID:</strong> %txnid</div>
hu: <div><strong>Tranzakció azonosító:</strong> %txnid</div>

en: Monthly figures
hu: Havi elszámolás

en: Active products
hu: Aktív termékek

en: General statistics
hu: Általános statisztika

en: Searches the title and content of a product for a string of text.
hu: Termék megnevezésének, vagy leírásában szövegrészlet keresése.

en: <p>The textfields in this form recognize special operators like greater than (&gt;), less than (&lt;), comma separated values and equals to, which is also the default option if none is specified. This allows you to easily find ranges and multiple values and works with IDs and dates.</p>
hu: <p>A szövegmező speciális műveleteket is elfogad, mint például: nagyobb mint (&gt;), kisebb mint (&lt;), vesszővel elválasztott értékek. Ennek segítségével könnyen megtalálhatóak intervallumok, összetett értékek, azonosítók és dátumok is.

en: Username or ID
hu: Felhasználó vagy azonosító

en: The user that placed the order.
hu: A felhasználó, aki a megrendelést tette.

en: txnid
hu: azonosító

en: gross
hu: bruttó

en: duedate
hu: lejárat

en: items ordered
hu: tételek megrendelve

en: <h2>%result found</h2>
hu: <h2>%result találat</h2>

en: <h2>No results found</h2>
hu: <h2>Nincs találat</h2>

en: <h2>No transactions found</h2>
hu: <h2>Nincs ilyen tranzakció</h2>

en: Clicking links marked with an asterisk will also cause the transaction to shift into it's respective workflow state.
hu: A csillagos hivatkozásra kattintva a tranzakció a megfelelő állapotba kerül.

en: user account
hu: felhasználó egyenleg

en: %username's order history
hu: %username's rendelési története

en: due date
hu: lejárat ideje

en: make payment
hu: fizetés

en: 
    Billing to:
    %billing-address
hu: 
    Számlázás:
    %billing-address

en: Shipping to:
    %shipping-address
hu: Szállítás:
    %shipping-address

en: 
    Shipping service:
    %shipping-service
hu: 
    Szállítási szolgáltató:
    %shipping-service

en: 
    Billing to:
    @billing-address
hu: 
    Számlázás:
    @billing-address

en: Shipping to:
    @shipping-address
hu: Szállítás:
    @shipping-address

en: 
    Shipping service:
    @shipping-service
hu: 
    Szállítási szolgáltató:
    @shipping-service

en: Base price
hu: Alapár

en: Edit attribute
hu: Tulajdonság szerkesztése

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
hu: „%name” tulajdonság biztosan törölhető?

en: Attribute name
hu: Tulajdonság neve

en: A shippable product is a tangible, physical item. Optional features includes inventory control and availability estimates.
hu: A szállítható termék kézzel fogható, fizikai elem. A modul kiegészítője a készletgazdálkodás és a szállításbecslés.

en: Shippable Product
hu: Szállítható termék

en: This product is currently out of stock
hu: Jelenleg ez a termék nincs raktáron

en: When enabled, the number in stock will be decremented whenever an order of this item is made. When stock reaches zero, the 'Add to cart' will be replaced with 'Sold out'.
hu: Engedélyezésével a raktárkészlet rendelés esetén automatikusan csökken. Ha eléri a nullát, a „Kosárba” helyett az „Elfogyott” jelenik meg.

en: Number in stock
hu: Raktáron

en: create shippable products
hu: szállítható termékek létrehozása

en: edit own shippable products
hu: szállítható termékek szerkesztése

en: Enter tax rules here.
hu: Adózási szabályok beállítása

en: tax calculation methods are <a href="!tax_calc_url">here</a>.
hu: Az adók számításának módjainak beállítása <a href="!tax_calc_url">itt taláható</a>.

en: Configure tax rules
hu: Adózási szabályok beállítása

en: Edit tax
hu: Adó szerkesztése

en: Delete tax
hu: Adó törlés

en: Tax autocomplete
hu: Adó automatikus kiegészítése

en: Tax
hu: Adó

en: rule
hu: szabály

en: Add %operator%operand where %realm = '%realm-value'
hu: %operator%operand hozzáadása, ahol %realm = '%realm-value'

en: There are currently no tax rules.
hu: Pillanatnyilag nincs adószabály meghatározva.

en: You must enter a location value.
hu: Szükséges a hely értékének megadása.

en: You must choose a product type.
hu: Szükséges terméktípus kiválasztani.

en: Invalid operator
hu: Érvénytelen művelet

en: You must enter a rate.
hu: Szükséges értéket megadni.

en: Are you sure you want to delete this tax rule
hu: Ez az adószabály biztosan törölhető?

en: tax rule deleted
hu: Adószabály törölve

en: State / Province / Region
hu: Megye (régió/állam)

en: Type of Location to define the new tax rule for
hu: Hely típusa, amelyhez az új adószabály meghatározva lesz

en: This value will be checked against the customer's shipping address.
hu: Ez az érték ismételten ellenőrizve lesz a vásárló szállítási címénél.

en: Value for State / Province / Region
hu: Megye (régió/állam) értéke

en: This rate can be a simple price addition or a percentage multiplier. For example, to add a 5.00 tax, enter +5.00. To multiply the gross price times 75%, enter 75%. If no operand is given, addition is assumed.
hu: Az érték lehet szám hozzáadása, vagy százalékos szorzó. Például: 5.00 adó hozzáadásához +5.00 értéket kell megadni. Magyarországi példát véve a 20%-os áfa értéket a nettó árból kiindulva „20%”-ként tudjuk megadni. Amennyiben nincs művelet megadva a hozzáadás az érvényes.

en: Check the product types this tax rule applies to.
hu: Szükséges ellenőrizni a terméktípusát, amelyre majd az adószabály vonatkozik.
