e-Commerce (5.x-3.6) - en to ru translation catalogue (1506 entries)

en: list
ru: список

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Основная часть

en: Next
ru: Далее

en: delete
ru: удалить

en: title
ru: заголовок

en: size
ru: размер

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Действия

en: Transaction ID
ru: ID транзакции

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Email address
ru: Адреса электронной почты

en: Item
ru: Элемент

en: Transactions
ru: Операции

en: Type
ru: Тип

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Cancel
ru: Отменить

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Explanation or submission guidelines
ru: Пояснения или инструкции по отправке материала

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Cost
ru: Стоимость

en: Quantity
ru: Количество

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Download
ru: Скачать

en: view
ru: просмотр

en: unpublished
ru: Сняты с публикации

en: updated
ru: обновлено

en: created
ru: создан

en: File
ru: Файл

en: File path
ru: Путь к файлу

en: register
ru: зарегистрируйтесь

en: Login
ru: Войти

en: Edit
ru: Изменить

en: Date
ru: Дата

en: Search
ru: Поиск

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Password
ru: Пароль

en: Country
ru: Страна

en: Weight
ru: Вес

en: none
ru: нет

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Back
ru: Назад

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Session opened for %name.
ru: Сессия пользователя «%name» октрыта.

en: Default
ru: По умолчанию

en: Update
ru: Обновить

en:  and
ru:  и

en: Schedule
ru: Расписание

en: week
ru: неделя

en: Add
ru: Добавить

en: remove
ru: удалить

en: Length
ru: Длительность

en: History
ru: История

en: Region
ru: Область сайта

en: Visible
ru: Видимый

en: mail
ru: почта

en: Text
ru: Текст

en: name
ru: наим

en: add
ru: добавить

en: Total
ru: Сумма

en: Search for
ru: Искать

en: ID
ru: Идентификатор

en: Advanced search
ru: Расширенный поиск

en: States
ru: Состояния

en: Subscriptions
ru: Подписки

en: type
ru: тип

en: Mail
ru: Электронная почта

en: Main settings
ru: Основные настройки

en: User
ru: Пользователь

en: Continue
ru: Продолжить

en: Configure
ru: Настройки

en: CSV File
ru: CVS файл

en: status
ru: состояние

en: Options
ru: Параметры

en: New user: %name %email.
ru: Новый пользователь: %name (%email).

en: Created
ru: Создано

en: Please enter a valid email address
ru: Пожалуйста введите правильный email адрес

en: Create
ru: Создать

en: Update options
ru: Изменить настройки

en: Year
ru: Год

en: Area
ru: Область

en: E-Commerce Product Types
ru: E-Commerce Типы Товаров

en: Module
ru: Модуль

en: To
ru: Кому

en: Roles
ru: Роли

en: Location
ru: Местоположение

en: E-mail address
ru: Адрес электронной почты

en: items
ru: пункты

en: Items
ru: Элементы

en: Delete all
ru: Удалить всё

en: Sold out
ru: Распроданный

en: E-Commerce Uncategorized
ru: E-Commerce без категорий

en: Volume
ru: Объем

en: Enter your merchant login ID.
ru: Введите ваш логин ID торговца.

en: Successful payment URL
ru: URL успешного платежа

en: Your items
ru: Ваши предметы

en: Month
ru: Месяц

en: Place your order
ru: Одобрите заказ.

en: E-Commerce Payment Methods
ru: E-Commerce Способы оплаты

en: Qty
ru: Количество

en: Price
ru: Стоимость для покупателя

en: Customers
ru: Покупатели

en: Model
ru: Модель

en: Customer
ru: Покупатель

en: Product ID
ru: ID товара

en: Amount
ru: Количество

en: add to cart
ru: добавить в тележку

en: Unlimited
ru: Не ограничено

en: Add to cart
ru: Добавить в корзину

en: Address
ru: Адрес

en: State
ru: Режим

en: Invoice
ru: счет

en: create invoice
ru: создать счет

en: payment status
ru: состояние оплаты

en: print invoice
ru: печать счета

en: total
ru: всего

en: Code
ru: Код

en: Stock
ru: Складской запас

en: operations
ru: операции

en: Payment
ru: Платеж

en: Payment settings
ru: Установки оплаты

en: Payments
ru: Платежи

en: added
ru: добавлено

en: Store
ru: Магазин

en: store
ru: магазин

en: Egypt
ru: Египет

en: Namibia
ru: Намибия

en: Israel
ru: Израиль

en: Iran
ru: Иран

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Tonga
ru: Тонга

en: Cuba
ru: Куба

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Chile
ru: Чили

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Japan
ru: Япония

en: Libya
ru: Ливия

en: Poland
ru: Польша

en: Portugal
ru: Португалия

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Turkey
ru: Турция

en: here
ru: тут

en: Downloads
ru: Загрузки

en: SKU
ru: Артикул

en: Subproducts
ru: Субтовары

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Variation
ru: Вариант

en: E-Commerce Core
ru: E-Commerce базовый

en: Role
ru: Роль

en: First name
ru: Имя

en: Last name
ru: Отчество

en: Location Type
ru: Тип местоположения

en: reset
ru: сбросить

en: Anonymous
ru: Гость

en: Checkout
ru: Оформление заказа

en: Operator
ru: Оператор

en: Credit Card
ru: Кредитная карта

en: Phone Number
ru: Телефон

en: Cron settings
ru: Настройки Cron

en: expired
ru: истеченным

en: expires
ru: Истекает

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Expiration date
ru: Истечение срока даты

en: Expiry
ru: Окончание срока

en: Sorry. Unrecognized username or password.
ru: Извините. Неизвестное имя пользователя или неверный пароль.

en: Have you forgotten your password?
ru: Забыли пароль?

en: First Name
ru: Имя

en: Last Name
ru: Фамилия

en: City
ru: Населенный пункт

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Albania
ru: Албания

en: Algeria
ru: Алжир

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Andorra
ru: Андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Armenia
ru: Армения

en: Aruba
ru: Аруба

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Bahamas
ru: Багамские Острова

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Belarus
ru: Белоруссия

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермудские Острова

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Canada
ru: Канада

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Central African Republic
ru: Центральноафриканская Республика

en: China
ru: Китай

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые острова

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Comoros
ru: Коморские острова

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Croatia (Hrvatska)
ru: Хорватия

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чехия

en: Denmark
ru: Дания

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская Республика

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Finland
ru: Финляндия

en: France
ru: Франция

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Georgia
ru: Грузия

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Greece
ru: Греция

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru: Гайана

en: Haiti
ru: Гаити

en: Heard Island and McDonald Islands
ru: Остров Херд и Острова Макдоналд

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Iceland
ru: Исландия

en: India
ru: Индия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Iraq
ru: Ирак

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Italy
ru: Италия

en: Jordan
ru: Иордания

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kenya
ru: Кения

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизия

en: Laos
ru: Лаос

en: Latvia
ru: Латвия

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Liberia
ru: Либерия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Lithuania
ru: Литва

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Malawi
ru: Малави

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Mexico
ru: Мексика

en: Moldova
ru: Молдавия

en: Monaco
ru: Монако

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: Morocco
ru: Морокко

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Nauru
ru: Науру

en: Nepal
ru: Непал

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Netherlands Antilles
ru: Нидерландские Антильские острова

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Niue
ru: Ниуэ

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: North Korea
ru: Северная Корея

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Norway
ru: Норвегия

en: Oman
ru: Оман

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Palau
ru: Палау

en: Panama
ru: Панама

en: Papua New Guinea
ru: Папуа – Новая Гвинея

en: Peru
ru: Перу

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Pitcairn Islands
ru: остров Питкэрн

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Qatar
ru: Катар

en: Reunion
ru: Реюньон

en: Romania
ru: Румыния

en: Russia
ru: Россия

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Samoa
ru: Самоа

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Serbia and Montenegro
ru: Сербия и Черногория

en: Seychelles
ru: Сейшельские Острова

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы острова

en: Somalia
ru: Сомали

en: South Africa
ru: ЮАР

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ru: Южная Георгия и Южные Сандвичевы острова

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: Sudan
ru: Судан

en: Suriname
ru: Суринам

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Syria
ru: Сирия

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tanzania
ru: Танзания

en: Thailand
ru: Таиланд

en: Togo
ru: Того

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Turkmenistan
ru: Туркмения

en: Turks and Caicos Islands
ru: Тёркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ukraine
ru: Украина

en: United Arab Emirates
ru: Объединённые Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: Соединённые Штаты Америки

en: United States Minor Outlying Islands
ru: Внешние малые острова США

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Vatican City
ru: государство Ватикан

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Wallis and Futuna
ru: Уоллис и Футуна

en: Yemen
ru: Йемен

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Hidden
ru: Скрыто

en: Street Address
ru: Адрес улицы

en: Zip/Postal Code
ru: ZIP/Почтовый код

en: install
ru: устанавливать

en: Change
ru: Изменить

en: Countries
ru: Страны

en: Are you sure you want to delete these items?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эти элементы?

en: The items have been deleted.
ru: Элементы удалены.

en: 1 item | @count items
ru[0]: @count пункт
ru[1]: @count пункта
ru[2]: @count пунктов

en: update
ru: обновление

en: published
ru: опубликовано

en: checkout
ru: расчет

en: User's name
ru: Имя пользователя.

en: day
ru: день

en: month
ru: месяц

en: year
ru: год

en: Workflow
ru: Документооборот

en: access control
ru: контроля доступа

en: Unit
ru: Подразделение

en: workflow
ru: документооборот

en: Left
ru: Левый

en: Right
ru: Правый

en: Submit %name
ru: Отправить %name

en: Transaction items
ru: Позиции операции

en: price
ru: цена

en: <strong>Total:</strong> %total
ru: <strong>Общая суммаl:</strong> %total

en: Trial Invoice - Not Yet Posted
ru: Пробные Счета - еще не размещенные

en: %site-name Invoice
ru: %site-name Счет

en: Shipping to
ru: Доставка: !shipping_address

en: Billing to
ru: Счёт: !billing_address

en: Shipping method:
ru: Способ доставки:

en: Items ordered
ru: Позиции упорядочены

en: Payment Info
ru: Информация об оплате

en: Taxes
ru: Налоги, пошлины

en: Add tax
ru: Добавить налог

en: Product type
ru: Тип продукта

en: Last modified
ru: Последний измененный

en: Please choose...
ru: Пожалуйста, віберите ...

en: Address Line 1
ru: Адрес

en: Address Line 2
ru: Адрес (дополнительно)

en: Zip / Postal Code
ru: Почтовый код

en: Update address
ru: Обновить адрес

en: Create new address
ru: Создать новый адрес

en: The address has been saved.
ru: Адрес сохранен.

en: Address Book
ru: Адресная Книга

en: %username's - address book
ru: %username's - адресная книга

en: The address has been deleted.
ru: Адрес удален.

en: edit pending invoice
ru: редактировать счет

en: Click here to add a new address
ru: Нажмите здесь чтобы добавить новый адрес

en: address
ru: адрес

en: options
ru: параметры

en: tel: %phone
ru: тел.: %phone

en: Enable address books for users. Take shipping and billing addresses in the checkout.
ru: Активировать адресную книгу для пользователей. Брать адрес доставки и адрес плательщика при оформлении рассчета.

en: Shopping Cart
ru: Тележка для покупок

en: %title is not a product. Unable to add to cart
ru: %title не является продуктом. Невозможно добавить в тележку

en: Shopping cart
ru: Корзина

en: Hide block if cart is empty
ru: Скрывать блок, если корзина пуста

en: Your item has been removed.
ru: Товар был удалён.

en: This form is used to control the order the pages are viewed in the checkout process. Number the order you would like these screens to appear.
ru: Эта форма используется для проверки заказа в процессе просмотра страниц расчета. Number the order you would like these screens to appear.

en: Your item(s) have been updated.
ru: Ваши товары были обновлены.

en: Update Cart
ru: Изменить содержимое тележки

en: View your cart
ru: Просмотр Вашей тележки

en: Your cart
ru: Вашей тележке

en: Ready to <a href="!checkout-url">checkout</a>?
ru: Готово к <a href="%21checkout-url">рассчету</a>?

en: View your cart items
ru: Просмотр товаров в Вашей корзине

en: View your cart items.
ru: Просмотр позиций в Вашей тележке

en: Qty.
ru: Кол-во

en: Add this item to your shopping cart.
ru: Добавить позицию в тележку для покупок.

en: This item is in !cart_view.
ru: Эта позиция есть в !cart_view.

en: Your shopping cart
ru: Ваша тележка для покупок

en: Cart
ru: Корзина

en: This auction has ended.
ru: Аукцион завершён.

en: Enter an amount above %base-bid-amount.
ru: Ввести как сумму больше %base-bid-amount.

en: Confirm bid
ru: Подтвердить ценовое предложение

en: You must bid more than %current-price.
ru: Вы должны предложить цену больше чем %current-price.

en: You must enter a price.
ru: Вы должны ввести цену.

en: Your bid of %bid-amount has been placed.
ru: Ваше ценовое предложение %bid-amount было размещено.

en: Default Auction Length
ru: Продолжительность аукциона по умолчанию

en: When a new auction is created, the expiry date will default to this number of days into the future.
ru: Когда новый аукцион создан, дата окончания по умолчанию по истечению количества дней.

en: Enter the date this product is no longer open for bidding.
ru: Введите дату закрытия торгов для продукта.

en: Bidding closed
ru: Торги закрыты

en: Bid now
ru: Текущее ценовое предложение

en: Place your bid for this item
ru: Ваше ценовое предложение для этого товара

en: Auction
ru: Аукцион

en: bid
ru: ценовое предложение

en: Pay for your items
ru: Оплата Ваших товаров

en: You are not authorised to bid.
ru: Вы не авторизированы для торгов.

en: Auction Item
ru: Товар Аукциона

en: A product that can be auctioned for a fixed period, and then sold to the highest bidder.
ru: Продукт продавался на аукционе ограниченный период, и был продан покупателю предложившему наибольшую цену.

en: Invalid date specified.
ru: Неверная дата.

en: Auction Items
ru: Товары Аукциона

en: Pay for your winning auction items
ru: Оплата товаров торгов, которые Вы выйграли

en: No bids
ru: Нет ценовых предложений

en: You are currently the highest bidder.
ru: На текущий момент вы лидер торгов.

en: Place Bid
ru: Установленное Ценовое Предложение

en: You may place a bid.
ru: Вы можете разместить ценовое предложение.

en: This auction is over.
ru: Этот аукцион завершен.

en: You have paid for this item.
ru: Вы можете оплатить этот товар.

en: Proceed to Checkout
ru: Перейти к расчету

en: Place a Bid
ru: Установка Ценового Предложения

en: Current bid:
ru: Текущее ценовое предложение:

en: Your bid:
ru: Предложенное Вами ценовое предложение:

en: Bid
ru: Ценовое преложение

en: Date of bid
ru: Дата ценового предложения

en: Time left:
ru: Время завершения:

en: High bidder:
ru: Лидер торгов:

en: edit own auction items
ru: редактирование собственных аукционных товаров

en: place bids
ru: установленные ценовые предложения

en: Login ID
ru: # логина

en: Transaction key
ru: Транзакционный ключ

en: Authorize.net test mode
ru: Authorize.net тестовый режим

en: Coupon
ru: Подарочный купон

en: Type of Discount
ru: Тип скидки

en: Discount Paid
ru: Скидочная оплата

en: Discount Available
ru: Скидка действует

en: Transaction
ru: Перевод

en: How much would you like the Gift Certificate to be?
ru: Как часто ты используешь подарочный сертификат ?

en: Coupon/Gift Certificate Number
ru: Номер купона/Подарочного Сертификата

en: Invalid or Previously Used Coupon/Gift Certificate
ru: Неправильный или использованный подарочный купон/Подарочный сертификат

en: Coupon/Gift Certificate has already been added to this order
ru: Подарочный купон/Подарочный сертификат уже добавлен в этот счет

en: Coupon e-mail
ru: e-mail подарочного купона

en: This text will be emailed to customer after they buy a coupon.
ru: Этот текст отправлен на email покупателю после покупки.

en: Coupon or gift certificate delivery mail
ru: Подарочный купон или сертификат доставки почтой

en: Gift Certificate for %site
ru: Подарочный сертификат %site

en: Coupons
ru: Подарочные купоны

en: Manage gift certificates and coupons
ru: Упарвление подарочными сертификатами и купонами

en: Delete coupon
ru: Удалить купон

en: Configure coupons
ru: Настройка купонов

en: Creates Gift Certificates for customers to use for later purchases.
ru: Созданные Подарочные Сертификаты для клиентов используются в следующих покупках.

en: Enter the value of the coupons to be created. eg. 10%, a set value of 5.00
ru: Введеное значение подарочных купонов было создано. 10%, установленое значение 5.00

en: Value of Coupons
ru: Значение подарочныз купонов

en: Number of Coupons to Create
ru: Количество созданных подарочных купонов

en: Show on Page
ru: Показывать на странице

en: Printable Page
ru: Страница для печати

en: Select output method
ru: Выберите метод вывода

en: Create Coupons
ru: Создание подарочного купона

en: Coupon Value is a required field
ru: Значение подарочного купона является обязательным полем

en: Coupon Value is not in a valid format
ru: Значение подарочного купона не правильного формата

en: Coupon Count is a required field and must be a positive numeric
ru: Сумма подарочного купона является обязательным полем должна быть положительным числом

en: Do you want to delete coupon %coupon
ru: Вы хотите удалить подарочный купон %coupon

en: This coupon will not longer be able to be redeemed once it has been deleted.
ru: Этот подарочный купон больше не действует после одноразового использования он был удален.

en: Coupon %coupon has been deleted
ru: Подарочный купон %coupon удален

en: Gift certificate number.
ru: Номер подарочного сертификата.

en: Gift certificate discount amount.
ru: Подарочный сертификат на скидку.

en: Coupon No.
ru: Подарочный купон номер.

en: Discount
ru: Скидка

en: Redeem Coupon/Gift Certificates
ru: Разовый купон/Подарочный Сертификат

en: Donation
ru: Пожертвования

en: A donation is a financial contribution.
ru: Пожертвования это финансовый взнос.

en: How much would you like to donate?
ru: Как много Вы готовы пожертвовать ?

en: make donations
ru: Сделать пожертвования

en: edit own donations
ru: Редактировать сосбственные пожертвования

en: Donate
ru: Пожертвовать

en: Calculation order
ru: Рассчитать счет

en: Display a subtotal before?
ru: Отображать до итого ?

en: Display a subtotal after?
ru: Отображать после итого ?

en: Display this amount as 'included', but don't add it to the subtotal.
ru: Отображать этот результат как 'включенный', но не добавлять в итого.

en: Suppress this row in the cart if the total charge = 0.
ru: Скрывать эту строку в корзине, если затраты = 0.

en: Charge rate
ru: Ставки расходов

en: Use positive or negative values. You can specify percent like 10 or -20, use the operator to specify percentage.
ru: Ипсользуйте положительные или отрицательные значения. Для определения процентов например 10 или 20, используйте оператор процентов.

en: Save charge
ru: Сохранить расходы

en: Display label
ru: Метка для показа

en: This is the description for the review screen and invoice.
ru: Это описание для просмотра на экране и в счете.

en: The charge has been saved.
ru: Расходы были сохранены.

en: Additional attributes required for this product.
ru: Для этого продукта требуются дополнительные атрибуты.

en: Shipping
ru: доставка

en: Shipping rates based on weight, size and destination.
ru: Тарифы доставки основаны на весе, размере и пукте назначения.

en: Simple shipping
ru: Основная доставка

en: Weight and region based simple shipping.
ru: Вес и регион являются основанием для базовой доставки.

en: Product weight
ru: Вес продукта

en: The weight of the product (in %unit)
ru: Вес продукта (в %unit)

en: Region:
ru: Регион:

en: Enable charge for this region.
ru: Включить затраты для этого региона.

en: Base cost
ru: Основные затарты

en: This amount forms the base shipping cost, regardless of weight.
ru: Это форма результата основных расходов на доставку, ничтожно мала.

en: Used to calculate shipping cost.
ru: Использовался расчет расходов на доставку.

en: Unallocated locations
ru: Неразмещенные местоположения

en: Shipping regions configuration
ru: Настройка регионов доставки

en: Site-wide Charges.
ru: Вынесенные на сайт расходы.

en: Object structure
ru: Структура объекта

en: No renewals
ru: Нет обновлений

en: 1 renewal
ru: 1 обновление

en: !i renewals
ru: !i обновлений

en: Reminder mail sent.
ru: Напоминание отправлено почтой.

en: view reminder
ru: просмотр напоминания

en: Product expiry time
ru: Время срока окончания продукта

en: Reminder mail to use
ru: Использовать сообщения для напоминания

en: At product expiry
ru: Срок окончания продукта

en: Numunits
ru: Числовое значение

en: Number of units before expiry of the product. Select <b>at expiry</b> if you want the mail sent when the product expires. You can select any unit for mails sent at expiry.
ru: Количество единиц перед окончанием срока продукта. Выберите  <b>срок окончания</b> если Вам необходимо отправлять сообщение на почту когда срок окончился. Вы можете выбрать другие единицы измерения для отправки сообщений об окончании срока.

en: Add reminder
ru: Добавить напоминание

en: Update reminder
ru: Напоминание об обновлении

en: Please select an numunits
ru: Пожалуйста, выберите числовое значение

en: Please select a unit
ru: Пожалуйста выберите единицы

en: Reminder email %op.
ru: Напоминание на email %op.

en: Hour of expiry
ru: Часов до окончания срока

en: Select the hour of the day at which the cron system will expire products. NOTE: This only works if you have setup a cron task.
ru: Выберите час дня в котором автоматическая система (cron) определит срок окончания продуктов. ПРИМЕЧАНИЕ: Работает только если Вы поставили задачи автоматической системе (cron).

en: Recurring Products
ru: Повторяющиеся товары

en: Recurring products
ru: Периодические продукты

en: Renewal schedule
ru: Обновить расписание

en: Select the renewal schedule to be used for this product. !link. NOTE: save your changes to this product first.
ru: Выберите обновление расписания для использования этого продукта. !link. ПРИМЕЧАНИЕ: сначала сохраните изменения для этого продукта.

en: Add another schedule
ru: Добавить другое расписание

en: Day(s)
ru: День(дни)

en: Week(s)
ru: Неделя(и)

en: Month(s)
ru: Месяц(месяцев)

en: Year(s)
ru: Год(ы)

en: Recurring product reminder
ru: Напоминание о периодической закупке продукта

en: Default renewal reminder
ru: Стандартное напоминание об обновлении

en: Your %site renewal
ru: Ваше %site обновление

en: Default expiration notice
ru: Стандартное уведомление об окончании

en: Your %site renewal has expired
ru: Ваши  %site повтореные закупки завершены

en: Schedules
ru: Расписание

en: Add expiry schedule
ru: Добавить расписание окончания срока

en: Configure your cron settings for processing schedules.
ru: Настройке установки Вашего cron для работы расписаний.

en: Renew item
ru: Позиция обновлена

en: Display a list of all recurring products.
ru: Показать список всех возвращённых продуктов.

en: Active recurring products
ru: Активные периодические продукты

en: Order history
ru: История заказов

en: Edit expiry schedule
ru: Редактировать окончание расписания

en: Delete reminder
ru: Удалить напоминания

en: Edit reminder
ru: Редактировать напоминание

en: Product expiry processed.
ru: Обратываемый продукт завершен.

en: View transaction
ru: Просмотр операции

en: To change the expiry schedule of a product with unexpired purchases, you must create another version of the product.
ru: Для изменения расписания по сроку окончания продуктов с безсрочными покупками, Вы должны создать другую версию продукта.

en: Only one entry of this product can be added to the cart
ru: Такой продукт уже есть в тележке

en: You have reached the limit of renewals for this product
ru: Вы можете перенести ограничения на обновления по этому продукту

en: Do you want to remove this reminder
ru: Вы хотите удалить это напоминание

en: The new reminder has been added to all unexpired products.
ru: Новое напоминание было добавлено для всех безсрочных продуктов.

en: The reminder has been updated for all unexpired products.
ru: Напоминание было изменено для всех безсрочных продуктов.

en: All unexpired events have been updated also
ru: Все незавершенные события изменены тоже

en: Are you sure you want to delete %name
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name

en: <b>WARNING:</b> Some unexpired products exist that use this schedule. Only name changes are possible until %date
ru: <b>ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ:</b>Эт орасписание использует некоторые не завершенные продукты. До %date возможно изменение только имени

en: Number of units
ru: Количество единиц

en: Number of renewals
ru: Количество повторений

en: Select the number of renewals this schedule has.
ru: Выберите количество повторений для расписания.

en: Example expiry date
ru: Примерная дата окончания

en: Reminder mails
ru: Почтовые напоминания

en: No reminders added to schedule. <a href="!url">Add one</a>.
ru: В расписании нет напоминаний. <a href="!url">Добавить одно</a>.

en: Update schedule
ru: Изменить расписание

en: Add schedule
ru: Добавить расписание

en: Name is too long
ru: Имя очень длинное

en: Unit selected is too small for the reminder schedules to be valid
ru: Выбранные единицы измерения очень малы для системы напоминания по расписанию

en: Schedule added
ru: Расписание добавлено

en: Schedule updated
ru: Расписание изменено

en: No schedules were found
ru: Расписания не найдены

en: Product expiry date
ru: Дата окончания срока для продукта

en: Time to product expiry (in weeks and days).
ru: Время окончания срока для продукта (в неделях и днях)

en: Product
ru: Товар

en: Unit undefined
ru: Единица измерения не определена

en: View your subscriptions
ru: Просмотр Ваших подписок

en: %username's subscriptions
ru: %username's подписки

en: expiry date
ru: дата окончания срока

en: time to expiry
ru: время до окончания срока

en: renewals remaining
ru: Оставшиеся обновления

en: This item is in <a href="!cart_view">your shopping cart</a>.
ru: Эта вещь в <a href="!cart_view">Вашей корзине</a>.

en: renew
ru: обновление

en: Invalid timestamp
ru: Ошибочный временной штамп

en: With unlimited renewals
ru: Неограниченное обновление

en: With no option to renew
ru: Без возможности обновления

en: With %ncycles renewals
ru: С %ncycles обновлениями

en: before expiry
ru: До окончания срока

en: ACTIVE
ru: АКТИВНЫЙ

en: EXPIRED
ru: ЗАВЕРШИВШИЙСЯ

en: RENEWED
ru: ВОССТАНОВЛЕННЫЙ

en: UNKNOWN
ru: НЕИЗВЕСТНЫЙ

en: administer expiry schedules
ru: управлять окончанием расписаний

en: Roles that can not be adjusted at product purchase or expiry
ru: Роли не заданы для покупки продукта или срок исчет

en: Select the roles you want to hide from product edit forms.
ru: Выберите роли для которых Вам необходимо скрыть формы редактирования продукта.

en: A recurring schedule must be selected for roles to be removed at product expiry.
ru: Периодическое расписание должно быть выбрано для ролей и извлечено в связи с окончанием срока.

en: A recurring schedule must be selected for roles to be added at product expiry.
ru: Периодическое расписание должно быть выбрано для ролей с целью добавления срока окончания продукта.

en: Setting for roles removed at expiry has been cleared because no recurring schedule was set.
ru: Установки для ролей извлечены и срок окончания очищен потому что установлено не преиодическое расписание.

en: Setting for roles added at expiry has been cleared because no recurring schedule was set.
ru: Установки срока окончания для добавленных ролей будет очищены в случае, если установлено не периодическое расписание.

en: Roles assigned at purchase
ru: Ролям доступны покупки

en: The customer receives the roles selected here when payment is received.
ru: Клиент получит выбранные роли после получения оплаты.

en: Roles removed at purchase
ru: Запретить ролям возможность покупки

en: Roles selected here will be removed from the customer when payment is received.
ru: Выбранные роли будут извлечены у клиента при получении оплаты.

en: Roles removed at expiry
ru: Роль извлечена в связи с окончанием срока

en: Roles selected here will be removed from the customer when this product expires.
ru: Выберите здесь из из которых Вы желаете извлечь клиенту когда срок проудкта истечет.

en: Roles added at expiry
ru: Срок добавленной роли истек

en: Roles selected here will be added to the customer when this product expires.
ru: Выберите здесь роли которые Вы желаете добавить клиенту когда срок проудкта истечет.

en: Could not add purchased role "%role" to user %user.
ru: Невозможно добавить роль закупок  "%role" для пользователя %user.

en: Roles added to user %user: %roles
ru: Роли добавленые пользователю %user: %roles

en: Could not remove purchased role "%role" from user %user.
ru: Невозможно убрать продажи для роли "%role" пользователь %user.

en: Roles removed from user %user: %roles
ru: Роли убраны из пользователя %user: %roles

en: Confirm the account of this user?
ru: Подтвердить лицевой счет для этого пользователя ?

en: Check this box to confirm the user account.
ru: Отметьте эт одля подтверждения пользовательского лицевого счета.

en: Thank you for confirming your email address.
ru: Спасибо за подтверждение Вашего email адреса.

en: Email address confirmation
ru: Подтверждение адреса на email

en: An email has been sent to the email address you specified during the checkout process. Inside it there are instructions on confirming your email address. The instructions in that email will only work for a limited time. See the email for more details. Thank you for registering with us.
ru: На email были отправлены адреса определенные Вами во время процесса расчета. Внутри находится инструкция для подтверждения Вашего email адреса. Инструкции в этом письме работают только ограниченное время. Смотри email для выяснения подробностей. Спасибо за регистрацию.

en: Confirmation e-mail
ru: Письмо с подтверждением

en: Mail settings
ru: Установки mail

en: Welcome mail
ru: Письмо c приглашением

en: Days to confirmation expiry
ru: Дней до окончания подтверждения

en: This is the number of days an email confirmation is valid for. If the confirmation is not made within this time the cron system removes them along with the unused user account.
ru: Это количество дней для подтверждения на email. Если подтверждение не выполенно в это период cron удалит его как неиспользуемый лицевой счет пользователя.

en: User account provision
ru: Обеспечение пользовательского лицевого счета

en: Block the user's account when this product expires.
ru: Блокировать пользовательские счета по окончанию срока продукта.

en: %site: Confirmation of your email address
ru: %site: Подтверждение Вашего email адреса

en: Welcome to %site!
ru: Добро пожаловать на %site!

en: Default welcome mail
ru: E-mail сообщение приветствия

en: Site welcome email
ru: email с приглашением на сайт

en: Email confirmation
ru: Подтверждение почтой

en: Setting for blocking user accounts at expiry has been cleared because no recurring schedule was set.
ru: Установки для блокирования лицевых счетов пользователя, которые будут очищены если установлено не периодическое расписание.

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
ru: Пароль и дальнейшие инструкции высланы на ваш e-mail.

en: Confirmation URL
ru: URL для подтверждения

en: Time to confirmation expiry
ru: Время подтверждения истекло

en: User's clear text password
ru: Сброс пользовательского пароля

en: A recurring schedule must be selected for accounts to be blocked at product expiry.
ru: Периодическое расписание должно быть выбрано для лицевых счетов блокированных по окончанию продукта.

en: Removed SPAM user account
ru: Извлечен SPAM лицевого счета пользователя

en: Role discount
ru: Скидка для роли

en: Configure store discounts by role.
ru: Настройка скидок магазина для роли.

en: Configure discounts based upon user role
ru: Настройка скидокдля роли пользователя

en: Save price adjustments
ru: Сохранить ценообразование

en: Price adjustments have been updated.
ru: Ценообразование было изменено.

en: Role Discount
ru: Скидка для роли

en: Please select a payment method
ru: Пожалуйста, выберите метод оплаты

en: Please choose a payment method.
ru: Пожалуйста, выберите метод оплаты.

en: Next Day Air Early AM
ru: Следующий день воздушный транспорт утром

en: Your %site order has shipped (#%txnid)
ru: Ваш %site заказ доставлен (#%txnid)

en: Customer invoice
ru: Счет клиента

en: Processing error notification
ru: Уведомление об ошибке обработки

en: Transaction cancelled notice
ru: Уведомление об отмене операции

en: Query to customer
ru: Запрос клиенту

en: Your %site order
ru: Ваш  %site заказ

en: Purchase problem, %site
ru: Проблема с оплатой, %site

en: Your %site order has been canceled
ru: Ваш счет на %site был отменен

en: Questions regarding your order from %site
ru: Вопросы относительно Вашего на %site

en: LoginToboggan module
ru: LoginToboggan модуль

en: LoginToboggan settings page
ru: LoginToboggan страница установок

en: email confirmation
ru: уведомление по email

en: confirmation sent
ru: подтверждение отправлено

en: Anonymous purchases
ru: Анонимные покупки

en: Anonymous purchasing policy for this product
ru: Правила анонимных покупок для продукта

en: site-wide setting
ru: Установки на сайте

en: Anonymous purchasing policy
ru: Правила анонимных покупок

en: Please follow the link contained in that email then proceed to the checkout to complete your purchase.
ru: Пожалуйста,

en: Registered only
ru: Только для зарегестрированных

en: Flexible
ru: Гибкий

en: Anonymous only
ru: Только анонимные пользователи

en: Unset
ru: Возрат в исходное состояние

en: Anonymous policy for this product has been reset to %policy.
ru: Правила анонимных пользователей для этого продукта были сброшены к %policy.

en: Only non-registered users can purchase this product
ru: Этот продукт могут покупать только не зарегестрированные пользователи

en: Only registered users can purchase this product
ru: Этот продукт могут покупать только зарегестрированные пользователи

en: ec_anon module has been set as the first checkout screen
ru: ec_anon модуль был установлен, как первая страница при оформлении покупки

en: Anonymous purchasing policy for the site has been set to <b>!policy</b>. You can change it on the <a href="@settingsurl">store settings page</a>.
ru: Правила осуществленияпокупок анонимными пользователями установлены <b>!policy</b>. Вы можете изменить их на <a href="@settingsurl">странице установок магазина</a>.

en: Anonymous purchasing
ru: Анонимные покупки

en: Implements anonymous purchasing policy settings and enforcement.
ru: Обеспечить выполнение анонимными пользователями установленных правил покупок принудительно.

en: Screen order
ru: Заказ

en: Determine the order of your checkout screens.
ru: Определите заказ на экране Вашего расчета.

en: Please review and submit your order
ru: Пожалуйста, просмотрите и отправьте Ваш счет

en: Subtotal
ru: Подитог

en: Order Summary
ru: Итог счета

en: Update screen order
ru: Обновить заказ

en: The screen order has been saved.
ru: Заказ был сохранен.

en: Login or <a href="!reg-link">register</a> to continue the checkout process
ru: Войдите или <a href="%21reg-link">зарегестрируйтесь</a> для продолжения процесса расcчета

en: Your order has been submitted.
ru: Ваш заказ был отправлен.

en: Quantity must be a numeric value
ru: Количество должно быть числом

en: Manage your store
ru: Управление магазином

en: Permanent link to this search query.
ru: Неизменная ссылка на запрос поиска.

en: Search criteria:
ru: Критерий поиска:

en: Reset search criteria.
ru: Сброс критерия поиска.

en: administer store
ru: управлять магазином

en: Billing address
ru: Адрес выставления счетов

en: There are no addresses in your addressbook.  Please add a shipping/delivery address now.
ru: В Вашей адресной книге нет адресов. Пожалуйста, добавьте адрес доставки.

en: Choose a shipping and billing address
ru: Выберите адрес доставки и адрес счета-фактуры

en: Choose a billing address
ru: Выберите адрес счета-фактуры

en: Shipping and billing address
ru: Адрес доставки и адрес счета-фактуры

en: Shipping address
ru: Адрес доставки товара

en: Ship to:
ru: Отправить на:

en: Billing to:
ru: Расчет на:

en: (change)
ru: (изменить)

en: filename
ru: Файл

en: %interval ago
ru: %interval назад

en: You have no files to download.
ru: У Вас нет файлов для загрузки.

en: There are shippable items in your cart that may cause your files to not be immediately available.
ru: Доставляемые позиии в Вашей тележки могут быть причиной невозможности моментально доступа к Ваших файлов.

en: Some files may not be available until your transactions has finished being processed.
ru: Некоторые файлы могут быть не доступны пока не завершатся операции.

en: My files
ru: Мои файлы

en: File download product
ru: Продукт файловой загрузки

en: A file can be downloaded by purchasers.
ru: Покупатели могут загрузить файл.

en: File Product
ru: Файловый товар

en: Creates a file product.
ru: Создать файловый продукт.

en: Are you sure you want to delete all%type mails?
ru: Вы действительно хотите удалить все почтовые %type ?

en: This mail is currently in use and can not be deleted.
ru: Это почтовое сообщение сейчас используется и не может быть удалено.

en: Are you sure you want to delete this mail?
ru: Вы действительно хотите удалить это почтовое сообщение ?

en: Mail type
ru: Тип почты

en: See available tokens
ru: Просмотреть имеющиеся символы замены

en: Update mail
ru: Обновить почту

en: Add mail
ru: Добавить почтовое сообщение

en: Subject is too long
ru: Тема очень длинная

en: List of mails
ru: Список почтовых сообщений

en: Mail tokens
ru: Почтовые символы замены

en: Mail: "@name"
ru: Почта: "@name"

en: View mail
ru: Просмотр почты

en: Edit mail
ru: Редактировать почтовое сообщение

en: Delete mail
ru: Удалить почту

en: Mail added
ru: Почта добавлена

en: Mail updated
ru: Почта обновлена

en: The mail templates shown here can be modified on the !mailpage.
ru: Почтовые шаблоны доступны для изменения на !mailpage.

en: Mail template for %var could not be found!
ru: Почтовый шаблон для  %var не может быть найден !

en: Sending the mail failed. It was not accepted for delivery.
ru: Отправка почты не удалась. Почта не доставлена.

en: mail types
ru: почтовые типы

en: see tokens for all mail types
ru: смотреть символы замены для всех почтовых типов

en: op
ru: операция

en: No mails were found
ru: Почтовые сообщения не найдены

en: To address is not a valid email address.
ru: Адрес не является правильным email адресом.

en: administer ec emails
ru: управление ec emails

en: Implements mail API and centralized mail template management.
ru: Обеспечение почтового API и централизованное управление почтовыми шаблонами.

en: Cancel payment URL
ru: URL отмены платежа

en: Payment method
ru: Способ оплаты

en: Date created
ru: Создан

en: Payment status
ru: Состояние оплаты

en: Completed
ru: Завершенный

en: Cardholder name
ru: Имя владельца

en: Credit card number
ru: Номер кредитной карты

en: Card expiry date
ru: Дата окончания срока действия карты

en: Card verification number
ru: Номер проверки карты

en: The card verification number (cvn) is the last three or four digit number printed on the signature strip of a credit card
ru: Номер проверки для карты (cvn) это последние 3 или 4 цифры номера напечатанного на полоске подписи кредитной карты

en: A valid Credit Card Number is required
ru: Проверка Номера кредитной карты обязательна

en: Credit Card Number is not valid. Please check number
ru: Номер кредитной карты неправильный. Пожалуйста проверьте номер

en: Card Verification Number is a required field, and must be numeric
ru: Номер проверки для карты является обязательным полем, и должен быть числом

en: (Change)
ru: (Изменение)

en: Payment details
ru: Подробности платежа

en: Order of Invoice Screens
ru: Порядок оторажения Счетов

en: Invoice Terms
ru: Элементы Счета

en: Enter the terms for any invoice that is created. Values like "4 Weeks" or "Next Month" can be used. See !help_url1 or !help_url2 for more information.<br />The current value will return a due date of %due from %now
ru: Введите элементы для счетов которые созданы. Могут использоваться значения  "4 Недели" или "Следующий месяц". See !help_url1 or !help_url2 for more information.<br />The current value will return a due date of %due from %now

en: Pending invoices
ru: Незакрытые счета

en: Manage invoices which are currently being created but have not been posted.
ru: Управление созданными счетами, которые не отправлены.

en: Configuration settings for the invoice module
ru: Настройка установок для модуля счетов

en: Invoice Summary
ru: Сумма Счета

en: Delete Pending Invoice
ru: Удаление не завершенного Счета

en: Build Invoice for %name
ru: Ввести Счет для %name

en: Update Invoice
ru: Изменить Счет

en: Create Invoice
ru: Создать Счет

en: Discard Invoice
ru: Отказаться от счета

en: Invoice %txnid has been created.
ru: Счет %txnid создан.

en: Delete pending invoice for %contact_name
ru: Удаление незавершенныго счета для %contact_name

en: This action is permanant
ru: Это действие первично

en: pending invoice for %contact_name deleted
ru: незаконченные счета для %contact_name удалены

en: Back office function to allow the store owner to create and edit transactions for customers.
ru: Функция офисной программы позволяющие владельцу магазина создавать и редактировать операции для клиентов.

en: Product deleted
ru: Продукт удален

en: Products
ru: Товары

en: Add Products
ru: Добавить продкты

en: Product Ids
ru: IDs товара

en: Update Products
ru: Обновить продукты

en: Provide the product details to display on the page.
ru: Показать описание продукта на странице.

en: How much does this product retail for? Note: This price may be different from the selling price due to price adjustments elsewhere.
ru: Сколько стоит этот продукт в розницу ? Примечание: Эта цена может отличаться от цены продажи определяемой для другого места.

en: If you have an unique identifier for this product from another system or database, enter that here. This is optional, as system IDs are automatically created for each product.
ru: Если у Вас есть уникальный идентификатор для продукта из другой системы или базы, введите его здесь. Это дополнение так как системный IDs автоматически создается для каждого продукта.

en: Not a product
ru: Не продукт

en: This item not for sale.
ru: Это позиция не продается.

en: Add to store
ru: Добавить в тележку

en: Remove from store
ru: Убрать из магазина

en: Check here to delete product information.  Takes effect when changes are submitted.
ru: Проверьте удаляемую информацию о продукте. Изменения вступят в силу после отправки.

en: No Products Currently on this Invoice
ru: В этом счете нет продуктов

en: Product: List of products
ru: Товар: Список товаров

en: Product: SKU
ru: Товар: Артикул

en: Product: Price
ru: Продукт: Цена

en: This action cannot be undone
ru: Это действие не может быть отменено

en: Product types
ru: Типы товаров

en: Cannot Locate Product %nid
ru: Невозможно определить Местоположение продукта %nid

en: Node "%title" is not a valid product
ru: Материал "%title" не правильный продукт

en: The quantity must be a positive integer
ru: Количество должно быть положительным числом

en: There has been a problem with the products entered. This has now been corrected. Please check your products and continue.
ru: Возникли проблемы при вводе продукта. Это может быть исправлено. Пожалуйста, проверьте продукты и продолжите.

en: List of all of the products set up on this site, useful for finding and editing a product.
ru: Список всех продуктов на сайте, предназначен для поиска и редактирования продукта.

en: Product quicklist
ru: Список продуктов

en: Configure product types
ru: Настройка типов продукта

en: Add a !s.
ru: Добваить a !s.

en: Choose from the following available product types:
ru: Выберите из имеющихся типов продуктов:

en: You are not allowed to create products.
ru: Вам не разрешено создавать продукты.

en: Product SKU.
ru: SKU Продукта.

en: Product price.
ru: Цена продукта.

en: administer products
ru: управление товарами

en: There are no fulfillment centers configured.
ru: Нет настроенных центров доставки заказов.

en: Shipping partner
ru: Партнер по доставке

en: Product settings
ru: Установки товара

en: Shipping APIs settings
ru: Установки  APIs доставки

en: Shipping methods
ru: Методы доставки

en: Select the shipping methods you wish to make available for this product type.
ru: Выберите возможные методы доставки для этого типа продукта.

en: Save @partner settings
ru: Сохранить установки @partner

en: Address of sender
ru: Адрес отправителя

en: Street address
ru: Улица

en: Specify a state if the address is within the United States.
ru: Указать штат, если адрес в пределах Соединенных штатов.

en: Province / Region
ru: Район

en: Zipcode / Postal code
ru: Zipcode / Почтовый индекс

en: Please select a shipping method.
ru: Пожалуйста, выберите метод доставки.

en: Choose shipping method
ru: Выберите метод доставки

en: Subject of shipping e-mail
ru: Тема e-mail о доставке

en: Shipping email
ru: email о доставке

en: This text will be emailed to customers after their order has been shipped.
ru: Этот текст будет отправлен пользователям на email после доставки их заказа.

en: This text will be emailed to customer after their order has been shipped.
ru: Этот текст будет отправлен на email пользователю после после доставки заказа.

en: Inventory control
ru: Инвентарный контроль

en: Inventory management for this item
ru: Инвентарное управление для этой позиции

en: Number of products in inventory.
ru: Количество продуктов в инвентаризации.

en: How long it will take this item to leave the fulfillment center once the order has been placed?
ru: В какой срок разрешена доставка этой позиции центром доставки после того, как она  заказана?

en: --none--
ru: --отсутствует--

en: Usually ships in 24 hours.
ru: Обычная доставка в 24 часа.

en: Usually ships in 2-3 days.
ru: Обычная доставка в 2-3 дня.

en: Usually ships in 1-2 weeks.
ru: Обычная доставка в 1-2 недель.

en: Usually ships in 4-6 weeks.
ru: Обычная доставка в 4-6 недель.

en: Availability estimate
ru: Возможность определения стоимости

en: Select the shipping methods you wish to make available for this product.
ru: Выберите методы доставки, которые Вы хотите разрешить для данного продукта.

en: No shipping default fulfillment center configured, shipping prices will not be accurate.
ru: Центр доставки заказов по умолчанию не настроен, цены на доставку неправильные.

en: Confirm deletion of fulfillment center <em>%shipfrom</em>
ru: Подтверждение удаления центра доставки заказов  <em>%shipfrom</em>

en: Click the <em>Delete</em> button to permanently delete the <em>%shipfrom</em> fulfillment center. This action cannot be undone.
ru: Нажмите кнопку <em>Удаление</em> чтобы удалить <em>%shipfrom</em> процессинговый центр. Это действие не отменяется.

en: Edit fulfillment center
ru: Редактировать центр доставки заказов

en: Add fulfillment center
ru: Добавить центр доставки заказов

en: The name of the fulfillment center.
ru: Название центра доставки заказов.

en: The country that the fulfillment center is located in.
ru: Страна где расположен центр доставки заказов.

en: Region (State/Province)
ru: Область  (Штат/Провинция)

en: The region (state/province) that the fulfillment center is located in.
ru: область (штат/провинция) где расположен центр доставки заказов.

en: The city that the fulfillment center is located in.
ru: Город где расположен центр доставки заказов.

en: Zip/Postal code
ru: Zip/Почтовый код

en: The fulfillment center zipcode or postal code.
ru: Zipcode или почтовый код центра доставки заказов.

en: Fulfillment center updated.
ru: Центр доставки заказов обновлен.

en: Fulfillment center added.
ru: Центр доставки заказов добавлен.

en: Shipment notification
ru: Уведомление об отправке

en: Fulfillment centers
ru: Центры доставки заказов

en: These are the locations from which you ship. Currently used by Shipping API calculations like UPS.
ru: Это меторасположение из которого необходима достака. В настоящее время используется API расчета доставки UPS.

en: Configure your shipping APIs and determine which methods apply to different product types.
ru: Настройте  APIs для доставки и определите какие методы применяются для разных типов продукта.

en: APIs
ru: API

en: Connection settings for shipping providers like UPS, USPS and CanadaPost.
ru: Установки соединения для обеспечения доставки с использованием  UPS, USPS and CanadaPost.

en: Shipping notification page.
ru: Страница уведомления о доставке.

en: Shipping notification
ru: Уведомление о доставке

en: Please enter a numeric value for stock.
ru: Пожалуйста, введите числовое значение для склада

en: %description (code %code)
ru: %description (код %code)

en: Australia Post settings
ru: Australia Post установки

en: Australia Post server/page URL
ru: Australia Post сервер/страница URL

en: Enter the fully qualified URL of the Australia Post shipping rate server, as provided by Australia Post API docs.
ru: Введите правильный URL Australia Post сервреа расчета тарифов, который написан в  Australia Post API документации.

en: Post Code
ru: Почтовый индекс

en: This is the Post Code of your business and is used for calculating shipping costs.
ru: Это почтовый код вашей фирмы который используется для расчета издержек доставки.

en: Turn Around Time
ru: Настройте продолжительность

en: Enter the current cost of registering a domestic parcel.
ru: Введите текущие издержки для регистрации местной посылки.

en: Australia Post
ru: Австралийская почта

en: Priority Courier
ru: Срочный курьер

en: Expedited
ru: Быстро отправлять

en: Regular
ru: Постоянный

en: Small Packets Air
ru: Отправка маленьких товаров воздушным транспортом

en: CanadaPost settings
ru: CanadaPost установки

en: Your unique CanadaPost Merchant ID is provided when you %register for the CanadaPost VentureOne Account (free).
ru: Ваш уникальный CanadaPost  Merchant ID предоставленный когда Вы %register на CanadaPost VentureOne Account (неограниченный).

en: Potal Code
ru: Почтовый индекс

en: This is the Postal Code of your business and is used for calculating shipping costs.
ru: Это почтовый индекс Вашей фирмы,который используется для вычисления издержек доставки.

en: This is the turn around time between receiving the order and shipping the product. (ie. enter 24 for a 24 hour turn around time.)
ru: Это промежуток времени меджу получением счета и доставкой продукции. (например: введите 24 если  промежуток времени составляет 24 часа.)

en: CanadaPost Server URL
ru: CanadaPost URL сервера

en: Enter the fully qualified URL of the CanadaPost shipping rate server, as provided by CanadaPost.
ru: Введите правильный URL для CanadaPost сервера тарифов доставки, полученный от  CanadaPost.

en: Testing
ru: Тестирование

en: CanadaPost Test Server URL
ru: CanadaPost URL тестового сервера

en: CanadaPost provides a test server to test your site configuration prior to launch. Clicking <em>Test configuration</em> below will use your Access Key, User ID and Password to test several transactions against the CanadaPost Test Server URL.
ru: CanadaPost предоставляет тестовый сервис с цель проверки настроек Вашего сайта по взаимодействию. Нажмите <em>Проверка настроек</em> далее используя Ваш ключ доступа, ID пользователя и пароль проверьте несколько операций по CanadaPost URL для проверки.

en: Test Canada Post configuration
ru: Проверка настроек Canada Post

en: To test UPS configuration you must first <a href="/node/add/product/!ptype">create a %ptype_nice</a> and assign it shippable properties.
ru: Для проверки UPS настроек Вы должны сначала  <a href="/node/add/product/!ptype">создать %ptype_nice</a>и  установить свойства доставки.

en: Next Day Air
ru: Следующий день воздушный траспорт

en: Next Day Air Saver
ru: Следующий день воздушный транспорт экономный

en: 2nd Day Air AM
ru: 2-х дневный воздушный транспорт до полудня

en: 2nd Day Air
ru: 2-х дневный воздушный транспорт

en: 3 Day Select
ru: 3 дневный отбор

en: Ground
ru: Местность

en: Canada Standard
ru: Канада стандарт

en: Worldwide Express
ru: Всемирный экспресс

en: Worldwide Express Plus
ru: Всемирный экспресс +

en: Worldwide Expedited
ru: Всемирный срочный

en: UPS settings
ru: UPS установки

en: UPS Access Key
ru: UPS ключ доступа

en: UPS User ID
ru: UPS ID пользователя

en: UPS Password
ru: UPS пароль

en: UPS Server URL
ru: URL UPS сервера

en: Enter the fully qualified URL of the UPS shipping rate server, as provided by UPS.
ru: Ввведите правильный URL для UPS сервера расценок доставки, предоставленный UPS.

en: UPS Test Server URL
ru: UPS URL сервера проверки

en: Test ups configuration
ru: Проверка ups настроек

en: There is an error with your <em>User ID</em>, please verify that you have entered it correctly and try again.
ru: Ошибка в Вашем <em>ID пользователя</em>, пожалуйста проверьте его правильность и введите снова.

en: There is an error with your <em>Password</em>, please verify that you have entered it correctly and try again.
ru: Ошибка в Вашем <em>Пароле</em>, пожалуйста проверьте его правильность и введите снова.

en: Standard
ru: Стандартный

en: Next Day Air, Early AM
ru: Следующий день, раннее утро

en: 2nd Day Air, AM
ru: На 2 день воздушный транспорт, до полудня

en: United States Postal Service.
ru: Почтовая служба Соединенных штатов.

en: Express Mail to PO Addressee
ru: Экспресс почта PO адресата

en: First-Class Mail
ru: Почта 1 класс

en: Priority Mail
ru: Срочная почта

en: Parcel Post
ru: Почтовая служба

en: Bound Printed Matter
ru: Готовая бандероль

en: Media Mail
ru: Мультимедийная почта

en: Library Mail
ru: Библиотечная почта

en: Global Express Guaranteed Document Service
ru: Мировая экспресс служба с гарантией (документальная)

en: Global Express Guaranteed Non-Document Service
ru: Мировая экспресс служба с гарантией (не документальная)

en: Global Priority Mail, Flat-rate Large Envelope
ru: Мировая срочная почта, ставки для больших конвертов

en: Global Priority Mail, Flat-rate Small Envelope
ru: Мировая срочная почта, ставки для небольших конвертов

en: Global Priority Mail, Variable Rate
ru: Мировая срочная почта, переменные ставки

en: Global Express Mail
ru: Мировая экспресс почта

en: Airmail Letter Post
ru: Доставка писем воздушным транспортом

en: Airmail Parcel Post
ru: Доставка посылок воздушным транспортом

en: Economy Mail, Letter Post
ru: Economy Mail, Доставка писем

en: Economy Mail, Parcel Post
ru: Economy Mail, Доставка посылок

en: USPS settings
ru: USPS установки

en: USPS User ID
ru: USPS ID пользователя

en: Your unique USPS User ID is provided when you %register for the USPS Web Tools.
ru: Ваш уникальный USPS ID пользователя создается когда Вы %register в USPS Web инструментах.

en: USPS Password
ru: USPS Пароль

en: Your unique USPS password is provided when you %register for the USPS Web Tools.
ru: Ваш уникальный USPS пароль создается когда Вы %register в USPS Web инструментах.

en: USPS Server URL
ru: Адрес (URL) USPS сервера

en: Enter the fully qualified URL and of the USPS shipping rate server, including the API DLL, as provided by USPS.  For testing, you generally use <em>http://testing.shippingapis.com/ShippingAPITest.dll</em> or <em>https://secure.shippingapis.com/ShippingAPITest.dll</em>.  For production, you generally use <em>http://production.shippingapis.com/shippingapi.dll</em>.
ru: Введите URL для USPS сервера расчета ставок доставки, включите API DLL, предоставленный USPS.  Для проверки, используйте <em>http://testing.shippingapis.com/ShippingAPITest.dll</em> или <em>https://secure.shippingapis.com/ShippingAPITest.dll</em>. Для получения, используйте <em>http://production.shippingapis.com/shippingapi.dll</em>.

en: USPS Test Server URL
ru: USPS URL сервера проверки

en: USPS provides a service to test your site configuration prior to launch.  Enter the fully qualified URL of the USPS shipping rate testing server.  Clicking <em>Test configuration</em> below will use your User ID and (optional for testing) Password to test a transaction against the USPS Test Server URL.
ru: USPS обеспечивает проверку работоспособности настроек на Вашем сайте. Введите правильный URL для тестового сервера расценок доставки USPS. Нажмите <em>Проверка настроек</em> затем используйте Ваш пользовательский ID и (необязательно для теста) и пароль для проверки работоспособности операции на USPS URL тестового сервера.

en: Test usps configuration
ru: Проверка настроек usps

en: %description (error %code)
ru: %description (ошибка %code)

en: Order #@txnid created @timestamp ago
ru: Заказ №@txnid создан @timestamp назад

en: Workflow status: @transaction-workflow
ru: Документооборотный статус: @transaction-workflow

en: Total: @gross
ru: Всего: @gross

en: @order of @title at @price each
ru: @order @title по @price каждый

en: Order history overview
ru: Просмотр истории счетов

en: This text will be displayed at the top of users' order history pages.
ru: Этот текст будет показан вверху страницы истории клиентских счетов.

en: Users adds product to cart using link.
ru: Пользователи добавляют продукты в тележку с использованием ссылки.

en: Transaction notices
ru: Извещение операции

en: Email Notifications
ru: Email Уведомления

en: Customer invoice e-mail
ru: e-mail счет клиента

en: This text will be emailed to customers after they make a purchase.
ru: Этот текст будет отправлен клиентам на e-mail после совершения ими покупки.

en: Payment error e-mail
ru: e-mail ошибка при оплате

en: This text will be e-mailed to customers if there is a payment processing problem.
ru: Этот текст будет отправлен клиентам на e-mail в случае проблем с операцией оплаты.

en: Ask customer e-mail template
ru: e-mail шаблон вопроса клиенту

en: This text is used as a template for asking customer.
ru: Этот текст используется как шаблон для запросов клиенту.

en: Cancel transaction e-mail
ru: e-mail отмены операции

en: This text will be e-mailed to customers if their purchase has been canceled.
ru: Этот текст будет отправлен клиентам на e-mail, если их покупка будет отменена.

en: Store location
ru: Местоположение магазина

en: Default unit measure of weight.
ru: Единица измерения веса по умолчанию.

en: Default unit measure of length.
ru: Единица измерения длины по умолчанию.

en: Default unit measure of area.
ru: Единица измерения площади по умолчанию.

en: Default unit measure of volume.
ru: Единица измерения объема по умолчанию.

en: Price Formatting
ru: Формат цены

en: Currency Symbol
ru: Символ валюты

en: Enter the currency symbol you wish to associate with your price. This will be displayed in front of the price. Default is the dollar symbol.
ru: Введите символ валюты для цен. Он будет показан перед ценой. По умолчанию это символ доллара.

en: This option places the currency symbol of the left or right side of the price.
ru: Место для символа валюты слева или справа от цены.

en: Thousands separator
ru: Разделитель тысяч

en: Enter the sign for the thousands separator.
ru: Введите символ для разделения тысяч.

en: Decimal separator
ru: Десятичный разделитель

en: Enter the sign to seperate real numbers from floating numbers.
ru: Введите символ отделяющий действительное число от плавающей части.

en: Number of places after the decimal separator
ru: Сколько знаков после запятой ?

en: How many slots are needed after the decimal?
ru: Сколько знаков после запятой ?

en: Update transaction
ru: Изменить операцию

en: Create new transaction
ru: Создать новую операцию

en: The ID number of a transaction.
ru: ID номер операции.

en: Find a transaction that has the following product(s).
ru: Найти операцию содержащую следующие продукты.

en: Product expiration
ru: Продукт испортился

en: Date product expires.
ru: Дата окончания срока годности продукта.

en: Date transaction was created.
ru: Дата создания операции.

en: Date due
ru: Дата платежа

en: Date transaction was due.
ru: Дата когда была оплачена операция.

en: Total cost
ru: Общая стоимость

en: Payments pending
ru: Ожидание оплат

en: Payment status: Pending, workflow: Not Complete
ru: Состояние оплаты: Ожидание, документооборот: Не завершен

en: Orders needing action
ru: Счета требующие действия

en: Payment status: Complete, workflow: Not Complete
ru: Состояние оплаты: Завершен, документооборот: Не завершен

en: Monthly orders
ru: Месячные счета

en: Monthly sales
ru: Месячные продажи

en: Yearly sales
ru: Годовые продажи

en: Can not %op the %module module until the following modules are installed:
ru: Невозможно %op модуля %module пока следующте модули не установлены:

en: Invalid username
ru: Неправильное имя пользователя

en: Invalid changed date. Please use the form "18 January 2005"
ru: Неправильная дата. Пожалуйста, используйте формат "18 января 2005"

en: Please fill out all shipping information fields.
ru: Пожалуйста, заполните информацию для доставки.

en: Please fill out all billing information fields.
ru: Пожалуйсиа, заполните информационные поля для расчета.

en: Please enter only numeric values or commas in the product id field.
ru: Пожалуйста, введите числовое значение в поле id продукта.

en: Invoice overview
ru: Просмотр счета

en: Transaction workflow
ru: Документооборот операции

en: Enter either an username or e-mail address below.
ru: Введите имя пользователя или e-mail.

en: Street1
ru: Улица1

en: Street2
ru: Улица2

en: Item #%nid
ru: Позиция #%nid

en: -please choose-
ru: -пожалуйста, выберите-

en: Billing cycle length
ru: Срок цикла расчета

en: Interval
ru: Интервал

en: Number of payments cycles
ru: Количество циклов оплаты

en: Select the number of recurring payment cycles this product has.
ru: Выберите количество повторений циклов оплаты для этого продукта.

en: The date the product will expire, or if using recurring payments, the date of the next billing cycle unless all payment cycles have ended.
ru: Срок годности продукта истек, или если используется повторные оплаты, дата следующего расчетного цикла, кроме всех циклов оплаты, просрочена.

en: Product IDs
ru: Идентификаторы товара

en: Aland Islands
ru: Аландские острова

en: Brunei Darussalam
ru: Бруней

en: Democratic Republic of the Congo (formerly Zaire)
ru: Демократическая Республика Конго

en: Congo (Republic of the Congo)
ru: Конго

en: Switzerland (Confoederatio Helvetica)
ru: Швейцария

en: Cote d'Ivoire (Ivory Coast)
ru: Кот-д'Ивуар

en: Germany (Deutschland)
ru: Германия

en: Western Sahara (formerly Spanish Sahara)
ru: Западная Сахара

en: Spain (Espana)
ru: Испания

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Falkland Islands
ru: Фолклендские острова

en: Federated States of Micronesia
ru: Федеративные Штаты Микронезии

en: Hong Kong
ru: Гонконг

en: British Indian Ocean Territory (including Diego Garcia)
ru: Британская территория в Индийском океане (в том числе Диего-Гарсия)

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: South Korea
ru: Южная Корея

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Former Yugoslav Republic of Macedonia
ru: Македония

en: Myanmar (Burma)
ru: Мьянма

en: Macao (Macau)
ru: Макао

en: Saint-Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Palestinian Territories (West Bank and Gaza Strip)
ru: Палестинская Территория

en: Saint Helena
ru: Остров Святой Елены

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ru: Шпицберген и Ян-Майен острова

en: Sao Tome and Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: Chad (Tchad)
ru: Чад

en: French Southern Territories
ru: Французские Южные и Антарктические территории

en: Timor-Leste (East Timor)
ru: Демократическая Республика Тимор Лоросае (Восточный Тимор)

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: British Virgin Islands
ru: Британские Виргинские острова

en: U.S. Virgin Islands
ru: Американские Виргинские острова

en: Vietnam
ru: Вьетнам

en: Purchased Product: Title
ru: Купленные продукты: Заголовок

en: Purchased Product: Quantity
ru: Купленные продукты: Количество

en: Purchased Product: Price
ru: Купленные продукты: Цена

en: Purchased Product: Number of Purchases
ru: Купленные продукты: Количество покупок

en: Orders
ru: Заказы

en: Transaction id
ru: id операции

en: Product id
ru: Идентификатор товара

en: Product expires
ru: Срок годности продукта

en: Date Due
ru: Дата платежа

en: shipping notify
ru: уведомление о доставке

en: ask customer
ru: спросить клиента

en: cancel transaction
ru: отмена операции

en: Use this search form to find transaction related information.
ru: Используйте форму посика для того, чтобы найти операцию по известным данным.

en: View Invoice
ru: Просмотр Счета

en: Message preview
ru: Предпросмотр сообщения

en: Ask customer
ru: Спросить клиента

en: Print invoice
ru: Распечатать

en: Admin items ordered
ru: Управление порядком позиций

en: Edit transaction items
ru: Редактирование позиций операции

en: No items found for the transaction
ru: Позиции в операции не найдены

en: Add products
ru: Добавить товары

en: Invalid list of product IDs
ru: Неверный список идентификаторов товара

en: Ask customer a question
ru: Спросить клиента

en: Cancel transaction notification
ru: Уведомление об отмене операции

en: Are you sure you want to delete this transaction?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту операцию?

en: Are you sure you want to delete transaction #%txnid?  This cannot be undone.
ru: Вы действительно хотите удалить операцию #%txnid? Это действие не может быть отменено.

en: Confirm delete
ru: Подтверждение удаления

en: sku
ru: артикул

en: qty
ru: кол

en: Notify customer
ru: Послать уведомление клиенту

en: Check here if you want a mail notification sent to the customer.
ru: Отметьте, если хотите послать уведомление на почту клиента.

en: Change Workflow
ru: Изменить Документооборот

en: Check here if you want to change the transaction workflow to <strong>%new_workflow</strong>.
ru: Отметьте это, если хотите изменить документооборот операции на <strong>%new_workflow</strong>.

en: The mail has been accepted for delivery to the customer.
ru: Почта для доставки клеинту принята.

en: The transaction workflow has been updated.
ru: Документооборот операции изменен.

en: the transaction has been created
ru: операция создана

en: received
ru: получено

en: invoiced
ru: счет выписан

en: shipped
ru: отгружено

en: awaiting customer response
ru: ожидание ответа клиента

en: canceled
ru: отменено

en: completed
ru: завершено

en: security violation
ru: нарушение безопасности

en: Transaction ID.
ru: ID операции.

en: Transaction balance.
ru: Баланс операции.

en: Date the order/transaction was created.
ru: Дата заказа/операции создана.

en: Date the transaction was last modified.
ru: Дата операции была недавно изменена.

en: Current state of the transaction.
ru: Текущее состояние операции.

en: Cost of shipping.
ru: Затарты на доставку.

en: Current payment status.
ru: Текущее состояние оплаты.

en: Payment method used.
ru: Отработанный метод оплаты.

en: Date payment was made.
ru: Дата оплаты установлена.

en: Mail address stored with the transaction.
ru: Адрес почты сохранен вместе с операцией.

en: First name of the customer.
ru: Имя клиента.

en: Surname of the customer.
ru: Фамилия клиента.

en: Billing address.
ru: Адрес плательщика.

en: Billing address is automatically added here
ru: Адрес плательщика автоматически добавлен

en: Shipping address.
ru: Адрес доставки.

en: Shipping address is automatically added here
ru: Адрес доставки автоматически добавлен

en: Shipping method is automatically added here
ru: Метод доставки автоматически добавлен

en: Three other transaction tokens joined together: [txn-ship-to] [txn-shipping-method] [txn-bill-to].
ru: Три свойства операции объеденены вместе: [txn-ship-to] [txn-shipping-method] [txn-bill-to].

en: Listing of items in the transaction.
ru: Список позиций в операции.

en: Site url without the protocol (http://).
ru: url сайта без (http://).

en: Overdue
ru: Просроченный

en: Can not update the %module module until the following modules are installed:
ru: Невозможно обновить  %module пока следующие модули установлены:

en: Add to Cart
ru: Добавить в тележку

en: Subproduct
ru: Субтовар

en: Create subproducts based on attributes like color, size, etc.
ru: Создать субтовары, основанные на атрибутах (цвет, размер и т.д.)

en: File settings
ru: Файлы

en: failed
ru: Неудачно

en: File autocomplete
ru: Автоподбор файла

en: Adjustment
ru: Корректировка

en:  for
ru:  для

en: audio
ru: аудио

en: pending
ru: незавершенный

en: product
ru: товар

en: Add address
ru: Добавить адрес

en: Delete address
ru: Удалить адрес

en: In listings, the heavier terms (with a larger weight) will sink and the lighter terms will be positioned nearer the top.
ru: В списке, более тяжелые элементы (с большим весом) опускаются, а более легкие элементы распологаются выше.

en: modules
ru: Модули

en: Radio Buttons
ru: Радио кнопки

en: Regions
ru: Регионы

en: Mark transaction workflow as completed?
ru: Отметить операцию как завершенная ?

en: Marks transactions that have no shippable items as completed in the workflow
ru: Отметить операции, которые имеют не перемещаемые позиции как завершенные в документообороте

en: Currency code
ru: Код валюты

en: The e-mail address %email is already taken.
ru: Адрес %email уже используется.

en: You need to select a shipping address.
ru: Вы должны выбрать адрес доставки.

en: You need to select a billing address.
ru: Вы должны выбрать адрес доставки.

en: @firstname @lastname, @street in @city
ru: @firstname @lastname, @street в @city

en: Please choose where you would like the items to be delivered. You can also <a href="!add_address">add a new address</a>.
ru: Пожалуйста выберите позиции которые Вы хотите получить. Вы можете также <a href="!add_address">добавить новый адрес</a>.

en: Please choose where you would like the invoice to be sent. You can also <a href="!add_address">add a new address</a>.
ru: Пожалуйста выберите куда отправить счет. Вы можете также <a href="!add_address">добавить новый адрес</a>.

en: <p>Your address book is used to save addresses for billing and shipping of items from our store.</p>
ru: <p> Ваша адресная книга используется для сохранения адресов доставки и расчетов позиций из нашего магазина.</p>

en: Country is required.
ru: Страна, если требуется.

en: State/province/region is required.
ru: Требуется Область / округ / регион.

en: %item_count %item_suffix in !your_cart
ru: %item_count %item_suffix в !your_cart

en: Subtotal:
ru: Подитог:

en: Your shopping cart is empty. You may continue shopping from our !product-page.
ru: Ваша корзины для покупок пуста. Вы можете перейти на !product-page.

en: Product page
ru: Страница товаров

en: Login or <a href="%reg-link">register</a> to continue the checkout process
ru: Войдите или <a href="%reg-link">зарегестрируйтесь</a> для продолжения процесса расчета

en: <strong>%product-title</strong> added to <a href="!cart_view">your shopping cart</a>
ru: Товар <strong>%product-title</strong> добавлен к <a href="!cart_view">вашей корзине покупок</a>

en: E-Commerce: Cart tables have been created.
ru: E-Commerce: Таблицы тележки были созданы.

en: Ecommerce shopping cart.
ru: Тележка для покупок в электронной коммерции.

en: Apparel Product
ru: Товар из разряда одежды

en: create apparel products
ru: создать товар из разряда одежды

en: edit own apparel products
ru: изменить свои товары из разряда одежды

en: Apparel products for E-Commerce.
ru: Товары из разряда одежды для E-Commerce.

en: Please enter an expiration date.
ru: Пожалуйста, введите дату окончания.

en: Bid history for  &quot;%product-name&quot;
ru: История ценового предложения для  &quot;%product-name&quot;

en: Script error.
ru: Ошибка в скрипте.

en: Bid history
ru: История ценового предложения

en: You've won this auction!
ru: Поздравляем, Вы выйграли этот аукцион!

en: create auction items
ru: создать предметы аукциона

en: E-Commerce: Auction tables have been created.
ru: E-Commerce: Таблицы аукциона созданы.

en: Auction products for E-Commerce.
ru: Аукционные продукты для E-Commerce.

en: Title to use COD
ru: Заголовок для использования COD

en: COD
ru: Наличными

en: Description to show shoppers for this type of payment.
ru: Страница для показа покупателям по этому типу оплаты.

en: Page to go to after payment
ru: Страница для перехода после оплаты

en: Page to go to after payment is completed.
ru: Страница для перхода после окончания оплаты.

en: Mark transaction as paid?
ru: Отметить операцию как оплаченную ?

en: Whether to mark transactions as paid immediately, or wait till the store admin marks them as paid
ru: Отмечать операции как оплаченные немедленно, или ожидать пока администратор отметит их

en: Your purchase has been completed.
ru: Ваша покупка завершена.

en: Your purchase has been received.
ru: Ваша покупка получена.

en: Make a COD Payment
ru: Сделать COD оплату

en: Generic manual payment method for E-Commerce.
ru: Основной ручной метод оплаты для E-Commerce.

en: If a value of $0.00 is nominated then users will have a form which allow the entry of the value of the Gift Certificate. If an amount is nominated then this will be to value that is added.
ru: Если предложено значение $0.00 то пользователи могут самостоятельно ввести значение подарочного сертификата. Введеное значение будет добавлено.

en: Gift Certificate
ru: Подарочный сертификат

en: E-Commerce: Coupon tables have been created.
ru: E-Commerce: Таблицы подарочного купона созданы.

en: Price adjustment module for E-Commerce.
ru: Модуль ценобразования для  E-Commerce.

en: Development tools for E-Commerce.
ru: Инструмент разработки для E-Commerce.

en: List of all recurring products.
ru: Список всех периодических продуктов.

en: Product auto-renewed.
ru: Товар автоматически возобновлён.

en: <p>You have no active subscriptions.</p>
ru: <p>Вы не имеете активных подписок.</p>

en: E-Commerce: Recurring tables have been created.
ru: E-Commerce: Таблицы повторных оплат созданы.

en: Define geographic regions that are used by other modules.
ru: Определить географию регионов, которая используется другими модулями.

en: Delete region
ru: Удалить регион

en: Realm:
ru: Государства:

en: Add region
ru: Добавить регион

en: Region name
ru: Название региона

en: The name of this region. Examples: "Interstate", "Taxable destinations"
ru: Название этого региона. Например:  "Междуштатный", "Место назначения облагаемое налогом"

en: Region used by
ru: Регион используется

en: The area of E-Commerce where this region will be used.
ru: Зона E-Commerce где этот регион используется.

en: The region %name has been updated.
ru: Регион %name изменен.

en: Are you sure you want to delete the region %name?
ru: Вы действительно желаете удалить регион %name?

en: This action can not be undone, you will lose any country/state associations belonging to his region.
ru: Это действие не может быть завершено, Вы утратите любую страну/штат объединенные принадлежностью к его региону.

en: The region has been deleted.
ru: Регион был удален.

en: Update regions
ru: Обновить регионы

en: The regions have been updated.
ru: Регионы были обновлены.

en: Create regions that can be used by other modules. Optionally use location.module.
ru: Создать регионы которые могут использоваться другими модулями. Использование location.module необязательно.

en: <b>NOTE:</b> To enable this control save a recurring schedule for this product (requires !link module).
ru: <b>ПРИМЕЧАНИЕ:</b> Включить контроль сохранения периодического расписания для этого продукта ( требуется !link модуль).

en: E-Commerce: Roles tables have been created.
ru: E-Commerce: Таблицы ролей созданы.

en: Create an account for the user when this product is purchased.
ru: Создать учётную запись для пользователя, когда заказан данный товар.

en: Check this box when you want a user account created for the customer when they buy this product. It will only create the account if the user does not have one already.
ru: Отметьте это если желаете создать лицевой счет пользователя для клиента в случае приобретения этого продукта. Создание возможно только если у пользователя еще небыло счета.

en: This functionality can be enabled by installing the !link module.
ru: Это возможность может быть включена для установленного !link модуля.

en: Check this box if you want the customer's user account blocked when this product expires. It will only block the account if the user has no other unexpired products at the time of expiry.
ru: Отметьте здесь если вы желаете блокировать пользовательские счета по истечении срока продукта. Это позволяет блокировать счет только если пользователь не имеет другие незавершенные продукты во время окончания срока.

en: E-Commerce: User Account tables have been created.
ru: E-Commerce: Таблицы User Account созданы.

en: Record activity types
ru: Записать типы активности

en: Donations only
ru: Только пожертвования

en: All transactions
ru: Все операции

en: Select what type of activites should be recorded in the CiviCRM activity history.
ru: Выберите какой тип активности должен быть записан в CiviCRM историю активности.

en: Countries which use Abbreviations for States
ru: Страны, которые используют сокращения для Штатов

en: Some countries prefer the use of the Abreviation instead of the full name when displaying States.
ru: Некоторые страны предпочитают использовать сокращение вместо полного названия при отображении Штатов.

en: Require Billing location to have Email for Anonymous Users
ru: Требуется местоположение расчетов имеет email анонимных пользователей.

en: Address book
ru: Адресная книга

en: You need to select a billing address which includes a valid email.
ru: Вы должны выбрать адрес расчетов, который включает правильный email.

en: E-mail address:
ru: E-mail адресс:

en: Unable to load contact %id.
ru: Невозможно загрузить контакт %id.

en: Please choose where you would like the items to be delivered. You can also !add_address.
ru: Пожалуйста, выберите куда доставить позиции. Вы можете !add_address.

en: add an address
ru: добавить адрес

en: Please choose where you would like the invoice to be sent. You can also !add_address.
ru: Пожалуйста, выберите куда Вы желаете отправить счет. Вы можете также !add_address.

en: Please double-check to make sure you email address is correct.
ru: Пожалуйста подтвержите корректность Вашего email двойным нажатием

en: Donation and Purchase of %gross
ru: Пожертвование и покупка %gross

en: Donation of %gross
ru: Пожертвование %gross

en: Purchase of %gross
ru: Покупка %gross

en: %username's address book
ru: %username's  адресная книга

en: Are you sure you want to delete this address
ru: Вы уверены что хотите удалить этот адрес

en: Problems load contact %id
ru: Проблемы загрузки контакта %id

en: A unique location type must be selected.
ru: Должен быть выбрать уникальный тип местоположения

en: Addt'l Address 1
ru: ddt'l адрес 1

en: Please select your state...
ru: Пожалуйста выберите Ваш штат ...

en: Please select your country...
ru: Пожалуйста выберите Вашу страну

en: Location Type must be unique for all addresses
ru: Тип Местоположение должен быть уникальным для каждого адреса

en: Please select a country.
ru: Пожалуйста выберите страну.

en: State or Provice must be a valid name or abbreviation
ru: Штат или область должны иметь правильное имя или обозначение

en: State or Province is required
ru: Требуется штат или область

en: E-Commerce: E-Civicrm tables have been created.
ru: E-Commerce: Таблицы E-Civicrm созданы.

en: For integrating CiviCRM with E-Commerce.
ru: Для сопряжения CiviCRM с E-Commerce.

en: Product: Add to cart link
ru: Товар: ссылка 'Добавить в корзину'

en: product name
ru: название товара

en: Add custom charges to the checkout. Useful and simple replacement for Tax and Shipping charges in some situations.
ru: Добавить клиентские расходы в расчет. Полезная и простая замена Tax и Shipping charges  в некоторых ситуациях.

en: Debug mode (watchdog)
ru: Режим отладки (журнал)

en: <p>You may define a price adjustment for each role. This adjustment can be a simple price addition, subtraction, or a percentage multiplier. For example, to add 5.00 to every price, enter +5.00. To multiply every price times 75%, enter 75%. If no operator is given, addition is assumed.</p>
ru: <p>Вы можете определить ценообразование для каждой роли. Это ценообразование может быть добавлено, вычтено или умножено на проценты к базовой цене. Например, добавить 5.00 ко всем ценам, вводим +5.00. Увеличить все цены на 75%, вводим 75%. Если оператор не задан, применяется добавление.</p>

en: E-Commerce: Role Discount tables have been created.
ru: E-Commerce: таблицы Role Discount созданы.

en: Role discounts for E-Commerce.
ru: Скидки для роли E-Commerce.

en: %partner configuration error. Please notify the site administrator.
ru: %partner ошибка настройки. Пожалуйста сообщите администратору сайта.

en: Turn Around Time (Hours)
ru: Промежуток времени (часы)

en: Product Weight
ru: Вес товара

en: The weight of the product (in Kilograms)
ru: Вес продукта ( в килограммах)

en: Product Length
ru: Длина продукта

en: The length of the product (in Centimeters).
ru: Длина продукта (в сантиметрах)

en: Product Height
ru: Высота продукта

en: The height of the product (in Centimeters)
ru: Высота продукта (в сантиметрах)

en: Product Width
ru: Ширина продукта

en: The width of the product (in Centimeters)
ru: Ширина продукта (в сантиметрах)

en: Product length
ru: Длина товара

en: The length of the product (in inches)
ru: Длина продукта (в дюймах)

en: Product width
ru: Ширина товара

en: The width of the product (in inches)
ru: Ширина продукта (в дюймах)

en: Product depth
ru: Глубина продукта

en: The depth of the product (in inches)
ru: Высота продукта (в дюймах)

en: This sets the policy for user registrations during checkout for this product. This setting overrides the !link, which is currently set to <i>!setting</i>.<br/>
ru: Установки правил зарегестрированного пользователя для расчета по этому продукту. Эти установки доминируют над !link, которые сейчас установлены в <i>!setting</i>.<br/>

en: This sets the site-wide policy for anonymous purchasing. This setting can be overridden by product settings.<br/>
ru: Это установки правил на сайте для анонимных покупок. Эти установки могут быть аннулирована установками продукта.

en: Please continue with the checkout process.
ru: Пожалуйста, продолжите процесс расчета.

en: <b>OR</b> if you already have an account
ru: <b>ИЛИ</b>если Вы уже имеете учетную запись

en: Register for an account
ru: Зарегестрировать учетную запись

en: Please supply a username
ru: Пожалуйста, замените имя пользователя

en: Please supply a password
ru: Пожалуйста, замените пароль

en: Sorry. Your account is currently blocked. Please contact the store by phone or email to arrange your purchase
ru: Извините. Ваша учетная запись заблокирована. Пожалуйста, свяжитесь с магазином по телефону или emil, для совершения покупок

en: E-Commerce: Anon tables have been created.
ru: E-Commerce: таблицы Anon созданы.

en: <p>This is a preview of the message.</p>
ru: <p>Это предпросмотр сообщения.</p>

en: <p><strong>From:</strong> %from<br />
ru: <p><strong>От:</strong> %from<br />

en: <strong>To:</strong> %to<br />
ru: <strong>Для:</strong> %to<br />

en: <strong>Subject:</strong> %subject</p>
ru: <strong>Тема:</strong> %subject</p>

en: <p><strong>Body:</strong></p><pre>%body</pre>
ru: <p><strong>Содержание:</strong></p><pre>%body</pre>

en: <p>The message shown below is to be sent from %from to %to. You can take this opportunity to modify the message before sending it.</p>
ru: <p>Сообщение ниже отправлено от %from для %to. Вы можете изменить сообщение перед отправкой.</p>

en: EC Mail settings page
ru: EC Mail станица установок

en: E-Commerce: Mail tables have been created.
ru: E-Commerce: тадлицы Mail созданы.

en: Mail subsystem
ru: Почтовая подсистема

en: Product file quicklist
ru: Сокращенный список файлов продукта

en: User Files
ru: Файлы пользователя

en: Please enter the path to the file.
ru: Пожалуйста, введите путь к файлу.

en: The file doesn't exist.
ru: Файл не существует.

en: Do not edit.  File is managed by %nodetype node.
ru: Не редактировать. Файл управляется %nodetype материалом.

en: Enter the filesystem path to this file (not the URL). This path will be prefixed with <b>!file_path</b> Here is a <a href="!file_quicklist" onclick="window.open(this.href, '!file_quicklist', 'width=480,height=480,scrollbars=yes,status=yes'); return false">list of files</a> in this directory. You may need to FTP your file to this directory before you can create the file product.
ru: Введите путь к этому файлу (не URL). Этот путь должен начинаться с <b>!file_path</b> Вот <a href="!file_quicklist" onclick="window.open(this.href, '!file_quicklist', 'width=480,height=480,scrollbars=yes,status=yes'); return false">список файлов</a>в этой директории. Вам может потребоваться FTP доступ к этой директории перед созданием файлового продукта.

en: Ecommerce file download settings (%revision)
ru: Ecommerce установки загрузки файла (%revision)

en: File path for products
ru: Файловый путь для продуктов

en: A file system path where the product files are stored. This directory has to exist and be writable by Drupal. This directory should not be accessible over the web. Changing this location after the site has been in use will cause problems so only change this setting on an existing site if you know what you are doing.
ru: Путь куда сохраняются файлы продукта. Директория должна существовать и доступна для записи Drupal'ом. Директория не должна быть общедоступна на web. Изменения этого пути после начала работы сайта может вызвать проблемы, изменяйте эти установки только в случае если Вы точно знаете что делаете.

en: Default renewal schedule
ru: Расписание обновления по умолчанию

en: Select a default renewal schedule to be used for files. Note: This is not used yet.
ru: Выберите расписание обновления по умолчанию которое будет использоваться для файлов. Примечание: Если еще не используется.

en: View your downloads
ru: Просмотр Ваших загрузок

en: changed
ru: изменено

en: <p><a href="!files-uri">Click here to view your files.</a></p>
ru: <p><a href="!files-uri">Нажмите для просмотра Ваших файлов.</a></p>

en: %username's expired files
ru: файлы с истекшим сроком %username's

en: <p><a href="!expired-files-uri">Click here to view your expired files.</a></p>
ru: <p><a href="!expired-files-uri">Нажмите для просмотра файлов срок которых истек.</a></p>

en: %username's files
ru: файлы %username's

en: <a href="!file-download-uri">download</a>
ru: <a href="!file-download-uri">загрузка</a>

en: Transaction %status
ru: Операция %status

en: create file products
ru: создать файловые продукты

en: edit own file products
ru: редактировать собственные файловые продукты

en: E-Commerce: File tables have been created.
ru: E-Commerce: таблицы File созданы.

en: Non-Shippable Product
ru: Не доставляемый товар

en: create non-shippable products
ru: создать не доставляемые товары

en: edit own non-shippable products
ru: изменить свои не доставляемые товары

en: Generic Product
ru: Общий товар

en: Pending Invoices
ru: Незавершенные Счета

en: E-Commerce: Invoice tables have been created.
ru: E-Commerce: таблицы Invoice созданы.

en: <p>This module provides a way for you to create a package of products. First, individually create the products and then create a product package and add those items. These actions can be done using any of the options under <a href="!node_add">create content</a>.</p>
ru: <p>Модуль обеспечивает средство для создания комплекта продуктов. Сначала, создайте продукты а зетем создайте комплекты продуктов и добавьте в них позиции. Эти действия могут использовать любые возможности по  <a href="!node_add">созданию содержания</a>.</p>

en: A collection of products is a package or group of items sold as a whole.
ru: Коллекция продуктов это комплект или группа позиций продаваемых вместе.

en: Please enter only numeric values or commas in the product IDs field.
ru: Пожалуйста, введите числовое значение или IDs продуктов через запятую.

en: Collection of Products
ru: Собрание товаров

en: This product contains the following items
ru: Этот продукт содержит следующие позиции

en: create collections of products
ru: создание коллекций продуктов

en: edit own collections of products
ru: редактировать собственные коллекции продуктов

en: E-Commerce: Parcel product tables have been created.
ru: E-Commerce: таблицы Parcel продукта созданы.

en: Parcel Product
ru: Parcel Продукта

en: Create packages of ecommerce items.
ru: Создать пакет предметов.

en: Choose one
ru: Выберите

en: payment received
ru: оплата получена

en: denied
ru: отказано

en: refunded
ru: сумма возмещена

en: A product is a good or service that you wish to sell on your site.
ru: Продукт это товар или услуга, которые вы можете продавать на сайте.

en: 'Add to cart' link
ru: Ссылка 'Добавить в корзину'

en: Choose whether or not you want the 'Add to cart' link visible for this product.
ru: Выберите любой из двух способов или без ссылки 'Добавить в тележку' этот продукт.

en: No product types are available.
ru: Типы продуктов отсутствуют.

en:  or blank
ru:  или пустой

en: Please enter a numeric%blank value for the product price.
ru: Пожалуйста, введите числовое %blank значение для цены продукта.

en: <p>There are no products to view.
ru: <p>Нет продуктов для просмотра.

en: E-Commerce: Product tables have been created.
ru: E-Commerce: Таблицы товаров были созданы.

en: Creates products for ecommerce.
ru: Создаёт товары для E-Commerce.

en: Check this box if this is the default fulfillment center.  (<em>Currently all shipments are sent from the default fulfillment center.</em>)
ru: Нажмите, если хотите сделать выбор по умолчанию этого центра доставки заказов.  (<em>В настоящее время все отправки осуществляются из центра доставки заказов по умолчанию.</em>)

en: E-Commerce: Shipping tables have been created.
ru: E-Commerce: Таблицы Shipping созданы.

en: Shipping API
ru: API Доставки

en: Enable a shipping module API for ecommerce. You must also install and enable at least one shipping module to use the API.
ru: Включение API модуля доставки для ecommerce. Вы должны установить и включить по крайней мере один модуль доставки.

en: Once a payment status is marked complete, it can't be changed
ru: Вы не можете изменить состояние оплаты если оно принял значение 'завершено'

en: <pre>[cart_link|product id|link text(optional)|quantity(optional)]</pre>
ru: <pre>[cart_link|продукт id|текстовая сслыка (дополнительно)|количество (дополнительно)]</pre>

en: <p>This tag allows you to create an 'add to cart link', where 'product id' is the unique ID of the product you wish the button link to be made for. 'link text' is the words you want to be linked and 'quantity' is the number of items to add to the cart when the button link is clicked.</p>
ru: <p>Этот тэг позволяет создавать 'ссылка добавить в тележку', где 'продукт id' уникальный IDпродукта. Вы можете сделать для этого ссылку на кнопку. 'текстовая ссылка' слова которые необходимо сделать ссылками и 'количество'  позиций для добавления в тележку при нажатии кнопки.</p>

en: <pre>[product_price|product id|number of decimal places(optional)]</pre>
ru: <pre>[product_price|продукт id|количество знаков десятичной части(дополнительно)]</pre>

en: <p>This tag allows you to display the price of a product. If you don't want to display a value for the decimal places, enter 0 for the 'number of decimal places' value.</p>
ru: <p>Этот тэг позволяет Вам просматривать цену продукта. Если нет необходимости просматривать значение десятичной части, введите 0 для значения 'длина десятичной части'.</p>

en: (These orders will no longer be listed once the transaction workflow is set to either 'Completed' or 'Canceled')
ru: (Эти счета  больше не будут перечислены если их состояние документооборота 'Завершен' или 'Отменен')

en: <p>This is all the transactions for your store. Use the search form if you want to <a href="!transaction_search">search the data and filter the results</a>.</p>
ru: <p>Это все операции на Вашего магазина. Для поиска используйте <a href="!transaction_search">поиск данных и фильтр результатов.</a>.</p>

en: <p>No mail will be sent to the user.</p>
ru: <p>Пользователю не отправлялись письма.</p>

en: <p>Can't find an order?  <a href="!show_all_transactions">View</a> or <a href="!transaction_search">search</a> all transactions.</p>
ru: <p>Не можете найти заказ?  <a href="!show_all_transactions">Просмотр</a> или <a href="!transaction_search">поиск</a> всех операций.</p>

en: Perform a deep search on your transactions using a range of criteria.
ru: Применить глубокий поиск по Вашим операциям с использованием критериев отбора.

en: All transaction in your E-Commerce store.
ru: Все операции в Вашем E-Commerce магазине.

en: Transaction list
ru: Список операций

en: Create transaction
ru: Создать операцию

en: E-Commerce configuration
ru: E-Commerce настройка

en: Configure your E-Commerce store.
ru: Настройка Вашего E-Commerce магазина.

en: Enable or disable transaction notifications.  If enabled, the site administrator (%site_mail) will receive an email summarizing the status of all orders. The frequency of emails is dependent on how often the site administrator has scheduled to run cron jobs.  Finally, The site administrator e-mail address can be changed in the <a href="!general_config_screen">general configuration screen</a>,
ru: Включить или выключить уведомления операции.  Если включено, администратор сайта (%site_mail) может получать на email текущий статус всех счетов. частота получения соответствует расписанию запуска задания cron. e-mail администартора сайта изменяется на странице <a href="!general_config_screen">экран главных настроек</a>,

en: User is directed to the shopping cart after adding item.
ru: После добавления позиции пользователь будет направлен в тележку для покупок.

en: Product Catalog
ru: Каталог товаров

en: View your order history
ru: Просмотр истории Вашего счета

en: <div><strong>Ordered On:</strong> %order-date</div>
ru: <div><strong>Упорядоченно на:</strong> %order-date</div>

en: <div><strong>Due Date:</strong> %due-date</div>
ru: <div><strong>Дата платежа:</strong> %due-date</div>

en: <div><strong>Transaction ID:</strong> %txnid</div>
ru: <div><strong>ID операции:</strong> %txnid</div>

en: Monthly figures
ru: Месячные данные

en: Active products
ru: Активные товары

en: General statistics
ru: Общая статистика

en: Searches the title and content of a product for a string of text.
ru: Поиск текстовой строки в заголовке и содержании продукта.

en: <p>The textfields in this form recognize special operators like greater than (&gt;), less than (&lt;), comma separated values and equals to, which is also the default option if none is specified. This allows you to easily find ranges and multiple values and works with IDs and dates.</p>
ru: <p>Текстовые поля формы распознают специальные операторы  такие как больше чем (&gt;), меньше чем (&lt;), значения разделенные запятой и равно, которые действую по умолчанию, если не определено что-то другое. Это позволяет легко находить интервалы и множества значений для работы с IDs и датами.</p>

en: Username or ID
ru: Имя пользователя или ID

en: The user that placed the order.
ru: Пользователь разместил счет.

en: txnid
ru: номер операции

en: gross
ru: общая сумма

en: duedate
ru: дата платежа

en: items ordered
ru: предметы заказаны

en: addresses
ru: адреса

en: <h2>%result found</h2>
ru: <h2>найдено %result</h2>

en: <h2>No results found</h2>
ru: <h2>Данные не найдены</h2>

en: <h2>No transactions found</h2>
ru: <h2>Операции не найдены</h2>

en: Clicking links marked with an asterisk will also cause the transaction to shift into it's respective workflow state.
ru: Нажимаемые ссылки помечены звездочкой сноски в случае когда операция перемещается в соответствующее состояние документооборота.

en: user account
ru: учетная запись пользователя

en: %username's order history
ru: история счет %username's

en: due date
ru: дата платежа

en: make payment
ru: Оплатить

en: E-Commerce: Store tables have been created.
ru: E-Commerce: таблицы Store созданы.

en: Configuration module for ecommerce.
ru: Настройка модуля для ecommerce.

en: No variations defined.  To generate subproducts, first <a href="%link">define variations and attributes</a> for the product type %type.
ru: Варианты не определены.  Для создания субпродуктов, сначала <a href="%link">определите варианты и свойства</a> для типа продукта %type.

en: No variations defined.  To generate subproducts, variations and attributes must be defined for the product type %type.
ru: Варианты не определены. Создание субпродуктов, вариантов и свойств должны быть определены для типа продукта  %type.

en: %title: select variations
ru: %title: выбор вариантов

en: %product: select default values for each of the following variations.
ru: %product: выберите значения по умолчанию для каждого из вариантов.

en: Save as default
ru: Сохранить как значение по умолчанию

en: Check to have these settings saved as defaults, which will be loaded the next time you generate subproducts.
ru: Проверьте, что эти установки сохранены как значения по умолчанию, которые будут загружены в следующий раз при создании субпродукта.

en: Review options
ru: Опции предпросмотра

en: You must select at least one option from each of the variations.
ru: Вы должны выбрать хотя бы одну опцию из каждого варианта.

en: Parameter
ru: Параметр

en: Surcharge
ru: Доплата

en: # in stock
ru: # на складе

en: %title: refine settings
ru: %title: очистить установки

en: %product: refine settings for each subproduct.
ru: %product: очистить установки для субпродуктов.

en: Here is the full list of subproducts.  You can select which ones you wish to create and adjust their settings before generating.
ru: Вот полный список субпродуктов. Вы можете выбрать для какого из них вы желаете создать и настроить установки перед генерацией.

en: Check all currently requires javascript support.
ru: Отметьте все требующие в настоящее время поддержку javascript.

en: Check all:
ru: Отметить все:

en: Generate
ru: Создать

en: %title: select base models
ru: %title: выберите основную модель

en: %product: select the base models to apply your product to.
ru: %product: выберите основную модель для Вашего продукта.

en: * There are already some subproducts with this base.
ru: * существуют некоторые субпродукты основанные на этом.

en: Select attributes
ru: Выбор свойств

en: Base price
ru: Базовая цена

en: Variations
ru: Вариации

en: quantity
ru: количество

en: A subproduct with these variations already exists.
ru: Субтовар с этими вариациями уже существует.

en: Based on <a href="%url">%title</a>.
ru: Основан на <a href="%url">%title</a>.

en: A subproduct with this base already exists.
ru: Такой субпродукт уже существует.

en: Configuration of sub-product product types
ru: Настройка субпродуктовых типов продукта

en: Product variations
ru: Вариации товара

en: Configuration of product variations and attributes
ru: Конфигурация вариаций и атрибутов товара

en: Add variation
ru: Добавить вариант

en: Add attribute
ru: Добавить свойство

en: Edit variation
ru: Редактировать вариант

en: Edit attribute
ru: Редактировать атрибут

en: The price of %title has been set at the cost of the base product.
ru: Цена %title  устанавливает издержки основного продукта.

en: Unable to find the correct product based upon the variation combination.
ru: Невозможно найти правильный продукт по комбинации варианта.

en: Unable to find the correct product based upon the combination of attributes.
ru: Невозможно найти правильный продукт по комбинации свойств.

en: %title: subproducts
ru: %title: субтовары

en: Publish the selected subproducts
ru: Опубликовать выделенные субтовары

en: Unpublish the selected subproducts
ru: Снять с публикации выделенные субтовары

en: Delete the selected subproducts
ru: Удалить выделенные субтовары

en: Please select some items to perform the update on.
ru: Пожалуйста выберите хотя бы один пункт, чтобы выполнить обновление.

en: Selected nodes have been published.
ru: Выбранные материалы будут опубликованы.

en: Selected nodes have been unpublished.
ru: Выбранные материалы будут сняты с публикации.

en: Are you sure you want to delete these items? This action cannot be undone.
ru: Вы действительно хотите удалить позиции ? Это действие не может быть отменено.

en: Select a model
ru: Выберите модель

en: Select a %name
ru: Выберите %name

en: The %name of this product
ru: %name этого товара

en: No subproducts available.
ru: Нет доступных субтоваров.

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить свойство  %name ?

en: Deleting a attribute will delete all products based on the attribute. This action cannot be undone.
ru: Удаление свойства приведет к удалению всех продктов основанных на этом свойстве. Это действие не может быть отменено.

en: Are you sure you want to delete the variation %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить вариант %name ?

en: Deleting a variation will delete all of its attributes, and any products based on those attributes. This action cannot be undone.
ru: Удаление варианта вызовет удаление всех его свойств, и всех продуктов основанных на этих свойствах. Это действие не может быть отменено.

en: Variation name
ru: Название свойства

en: The variation name is used to identify a group of attributes.
ru: Это название свойства уже используется как группа свойств.

en: I want to mark up each shirt's base price by this many dollars.
ru: Я хочу отметить каждую базовую цену от сумму долларов.

en: I want to mark up each shirt price by this percent of the base price.
ru: Я хочу отметить каждую цену как процент к основной цене.

en: I want to sell all my shirts at this exact price.
ru: Я хочу продавать все по фиксированной цене.

en: (must be higher than the base price, see our <a href="%url" target="_blank">price chart</a> for details)
ru: (должна быть больше основной цены, побробности смотри в<a href="%url" target="_blank">ценовой таблице</a>)

en: Attribute name
ru: Название атрибута

en: The name is used to identify the attribute.
ru: Название свойства совпадает с используемым.

en: In listings, the heavier (with a higher weight value) attributes will sink and the lighter attributes will be positioned nearer the top.
ru: В списке, более тяжелые (с большим значение веса) свойства будут опускаться а более легкие распологаться ближе к верху.

en: What is the amount added to the price of a product of this attribute?
ru: Что доабвит в результате к цене продукта это свойство ?

en: Please enter a numeric value for the attribute surcharge.
ru: Пожадуйста, введите числовое значение для свойства доплаты.

en: Please enter name for the attribute.
ru: Введите название свойства.

en: The variation %variation has been updated.
ru: Вариант  %variation изменен.

en: The variation was deleted.
ru: Вариант был удален.

en: Created new variation %variation.
ru: Создан новый вариант %variation.

en: The attribute %attribute has been updated.
ru: Свойство %attribute изменено.

en: The attribute was deleted.
ru: Свойство было удалено.

en: Created new attribute %attribute.
ru: Создано новое свойство %attribute.

en: edit variation
ru: редактирование варианта

en: delete variation
ru: удаление варианта

en: edit attribute
ru: редактирование свойства

en: delete attribute
ru: удаление свойства

en: There are no existing variations or attributes. To add some, first select a product type.
ru: Отсутствуют свойства или варианты. Сначала выберите тип продукта, для их добавления.

en: Delete child products
ru: Удалить дочерние товары.

en: Enable this setting to have subproducts automatically deleted when their parent product is deleted.
ru: Включить установку которая отвечает за автоматическое удаление субпродуктов при удалении родительского продукта.

en: Aggregation parameters
ru: Объединенные параметры

en: You may optionally choose to aggregate product variations by selecting an aggregation field here.  If you had apparel products that varied by manufacture, color, and size, choosing to aggregate by size would mean that users would select from available manufacture and color options, and then be offered available sizes on a subsequent screen.
ru: Здесь через соединение и отбор полей Вы можете дополнтельно выбрать разновидности составного продукта. Если Вы упаковывываете продукты различных производителей, цветов и размеров, выберите сборку по размеру и предложите пользователям выбрать из имеющихся производителей и цветов, после чего возможные размеры появятся на следующем экране.

en: Note: aggregation not yet implemented!
ru: Примечание: сборка еще не закончена!

en: Products in cart
ru: Товары в корзине

en: administer variations
ru: управлять вариациями

en: administer subproducts
ru: управление субпродуктами

en: administer own subproducts
ru: управление собственными субпродуктами

en: Shippable Product
ru: Товар пригодный к доставке

en: create shippable products
ru: создавать товары с доставкой

en: edit own shippable products
ru: изменять свои доставляемые товары

en: Enter tax rules here.
ru: Введите правила ценообразования.

en: tax calculation methods are <a href="!tax_calc_url">here</a>.
ru: методы ценообразования<a href="!tax_calc_url">здесь</a>.

en: Configure tax rules
ru: Настроить правила налогов

en: Edit tax
ru: Изменить налог

en: Delete tax
ru: Удалить налог

en: Tax autocomplete
ru: Автоподбор ценообразования

en: Tax
ru: Налог

en: rule
ru: правило

en: There are currently no tax rules.
ru: Нет ставок правил.

en: You must enter a location value.
ru: Вы должны ввести значение месторасположения.

en: You must choose a product type.
ru: Вы должны выбрать тип товара.

en: Invalid operator
ru: Неверный оператор

en: You must enter a rate.
ru: Вы должны ввести ставки

en: Are you sure you want to delete this tax rule
ru: Вы уверены, что хотите удалить эти правила ценообразования

en: tax rule deleted
ru: Правила ценообразования удалены

en: State / Province / Region
ru: Область / Округ / Регион

en: Type of Location to define the new tax rule for
ru: Тип месторасположения определяет новые правила ценообразования

en: This value will be checked against the customer's shipping address.
ru: Это значение было проверено на соответствие адресам доставки клиентов.

en: Value for State / Province / Region
ru: Значение Области/округа/региона

en: This rate can be a simple price addition or a percentage multiplier. For example, to add a 5.00 tax, enter +5.00. To multiply the gross price times 75%, enter 75%. If no operand is given, addition is assumed.
ru: Это ставка может добавляться к основной цене или увеличивать ее на процент. Например, для добавления 5.00, введите +5.00. Для увеличения цены на 75%, введите 75%. Если операнд не задан, то добавляется.

en: Check the product types this tax rule applies to.
ru: Проверьте типы продукта для которых применяется ценообразование.

en: Tax API
ru: Методы назаначения цены API

en: Enable a simple tax API for ecommerce.
ru: Включение основного API ценообразования для ecommerce.
