e-Commerce (5.x-3.6) - en to tr translation catalogue (401 entries)

en: list
tr: liste

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Next
tr: Sonraki

en: user
tr: kullanıcı

en: delete
tr: sil

en: title
tr: başlık

en: size
tr: boyut

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Transaction ID
tr: İşlem kodu

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Item
tr: Ürün

en: Type
tr: Tür

en: List
tr: Listele

en: Subject
tr: Konu

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Explanation or submission guidelines
tr: Açıklama ya da gönderi kılavuxu

en: Disabled
tr: Etkin Değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Cost
tr: Maliyet

en: Quantity
tr: Miktar

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Download
tr: İndir

en: view
tr: görüntüle

en: updated
tr: güncellendi

en: created
tr: oluşturulma

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Password
tr: Şifre

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: none
tr: hiçbiri

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Back
tr: Geri

en: Preview
tr: Önizleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Session opened for %name.
tr: %name için oturum açıldı.

en: Default
tr: Ön tanımlı

en: Update
tr: Güncelle

en:  and
tr:  ve

en: week
tr: hafta

en: Add
tr: Ekle

en: remove
tr: Kaldır

en: Length
tr: Uzunluk

en: History
tr: Geçmiş

en: Region
tr: Bölge

en: Visible
tr: Görünür

en: mail
tr: posta

en: Text
tr: Metin

en: add
tr: ekle

en: Total
tr: Toplam

en: Advanced search
tr: Gelişmiş Arama

en: type
tr: çeşit

en: User
tr: Kullanıcı

en: Continue
tr: Devam et

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Email
tr: E-posta

en: status
tr: durum

en: Options
tr: Seçenekler

en: New user: %name %email.
tr: Yeni kullanıcı: %name %email.

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Create
tr: Oluştur

en: Update options
tr: Güncelleme seçenekleri

en: Year
tr: Yıl

en: Area
tr: Bölge

en: E-Commerce Product Types
tr: E-Ticaret Ürün Çeşitleri

en: Module
tr: Eklenti

en: To
tr: Kime

en: Roles
tr: Roller

en: Location
tr: Konum

en: E-mail address
tr: E-posta adresi

en: Items
tr: Öğeler

en: Delete all
tr: Hepsini sil

en: Month
tr: Ay

en: Place your order
tr: Siparişinizi gönderin

en: Qty
tr: Adet

en: Price
tr: Fiyat

en: Customers
tr: Müşteriler

en: Amount
tr: Tutar

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Add to cart
tr: Sepete ekle

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Invoice
tr: Fatura

en: create invoice
tr: fatura oluştur

en: payment status
tr: ödeme statüsü

en: total
tr: toplam

en: Code
tr: Kod

en: Stock
tr: Stok

en: operations
tr: işlemler

en: Payment
tr: Ödeme

en: Payment settings
tr: Ödeme ayarları

en: Payments
tr: Ödemeler

en: Store
tr: Mağaza

en: Egypt
tr: Mısır

en: Namibia
tr: Namibya

en: Israel
tr: İsrail

en: Iran
tr: İran

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: Cuba
tr: Küba

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Chile
tr: Şili

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Poland
tr: Polonya

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Singapore
tr: Singapur

en: Turkey
tr: Türkiye

en: E-Commerce Core
tr: E-Commerce Çekirdeği

en: Role
tr: Rol

en: First name
tr: Adınız

en: Last name
tr: Soyad

en: reset
tr: sıfırla

en: Anonymous
tr: Ziyaretçi

en: Checkout
tr: Kasa

en: Credit Card
tr: Kredi Kartı

en: Phone Number
tr: Telefon

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Expiration date
tr: Geçerlilik tarihi

en: First Name
tr: Adı

en: Last Name
tr: Soyadı

en: City
tr: Şehir

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Algeria
tr: Cezayir

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Antarctica
tr: Antartika

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Belgium
tr: Belçika

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna Hersek

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Canada
tr: Kanada

en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

en: China
tr: Çin

en: Christmas Island
tr: Christmas Adası

en: Cocos (Keeling) Islands
tr: Cocos (Keeling) Adaları

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: Ecuador
tr: Ekvador

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Finland
tr: Finlandiya

en: France
tr: Fransa

en: French Guiana
tr: Fransız Ginesi

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Ghana
tr: Gana

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Guinea
tr: Gine

en: Heard Island and McDonald Islands
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Iceland
tr: İzlanda

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Italy
tr: İtalya

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Latvia
tr: Letonya

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Liberia
tr: Liberya

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Malawi
tr: Malavi

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Mexico
tr: Meksika

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijery

en: North Korea
tr: Kuzey Kore

en: Norway
tr: Norveç

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Qatar
tr: Katar

en: Romania
tr: Romanya

en: Russia
tr: Rusya

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Somalia
tr: Somali

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adalar

en: Sweden
tr: İsveç

en: Syria
tr: Suriye

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tanzania
tr: Tanzanya

en: Thailand
tr: Tayland

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirliği

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık(İngiltere)

en: United States
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Wallis and Futuna
tr: Wallis ve Futuna

en: Zambia
tr: Zambiya

en: Hidden
tr: Gizli

en: Street Address
tr: Adres

en: Zip/Postal Code
tr: Posta Kodu

en: Change
tr: Değiştir

en: Are you sure you want to delete these items?
tr: Bu öğeleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The items have been deleted.
tr: Öğeler silindi.

en: 1 item | @count items
tr[0]: @count öğe

en: update
tr: güncelle

en: published
tr: yayında

en: unlimited
tr: limitsiz

en: checkout
tr: Ödeme yap

en: User's name
tr: Kullanıcının adı

en: day
tr: gün

en: month
tr: ay

en: year
tr: yıl

en: Workflow
tr: İş akışı

en: workflow
tr: iş akışı

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Trial Invoice - Not Yet Posted
tr: Fatura - Henüz Ödenmedi

en: Shipping to
tr: Kime gönderilecek

en: Billing to
tr: Fatura adresi

en: Shipping method:
tr: Gönderi yöntemi:

en: Items ordered
tr: Sipariş Adeti

en: Payment Info
tr: Ödeme Bilgisi

en: Taxes
tr: Vergiler

en: Last modified
tr: Son değişiklik

en: Please choose...
tr: Lütfen seçiniz...

en: Address Line 1
tr: adres satırı 1

en: Address Line 2
tr: adres satırı 2

en: Zip / Postal Code
tr: Posta Kodu

en: Update address
tr: Adresi güncelle

en: Create new address
tr: Yeni adres oluştur

en: The address has been saved.
tr: Adres kaydedildi.

en: Address Book
tr: Adres Defteri

en: %username's - address book
tr: %username - Adres defteri

en: The address has been deleted.
tr: Adres silindi.

en: edit pending invoice
tr: sıradaki faturayı düzenle

en: Click here to add a new address
tr: Yeni bir adres eklemek için burayı tıklayınız

en: address
tr: adres

en: options
tr: seçenekler

en: tel: %phone
tr: telefon:%phone

en: Enable address books for users. Take shipping and billing addresses in the checkout.
tr: Kullanıcılar için adres defterini etkinleştirir. Fatura ve gönderi adreslerini kasada alın

en: Shopping Cart
tr: Alışveriş Sepeti

en: %title is not a product. Unable to add to cart
tr: %title bir ürün değil. Bu yüzden sepete eklenemez.

en: Shopping cart
tr: Alışveriş Sepeti

en: Hide block if cart is empty
tr: kart boşsa bloğu gizle.

en: Your item has been removed.
tr: Ürününüz kaldırıldı.

en: This form is used to control the order the pages are viewed in the checkout process. Number the order you would like these screens to appear.
tr: Bu form, kasa işlemlerinde görüntülenen sayfaların sırasını kontrol etmek için kullanılır. Bu ekranların görüntlülenme sıralarını belirleyin.

en: Your item(s) have been updated.
tr: Ürünleriniz güncellendi.

en: Update Cart
tr: Sepeti güncelle

en: View your cart
tr: Kartınızı görüntüleyin

en: Your cart
tr: Sepetiniz

en: Ready to <a href="!checkout-url">checkout</a>?
tr: <a href="!checkout-url">Kasa</a>ya gidin.

en: View your cart items
tr: Kartınızdaki ürünleri görüntüleyin

en: View your cart items.
tr: Kartınızdaki ürünleri görüntüleyin

en: Qty.
tr: Adet.

en: This item is in !cart_view.
tr: !cart_view.

en: Your shopping cart
tr: Alışveriş sepetin

en: Cart
tr: Sepet

en: Default Auction Length
tr: Varsayılan açıkarttırma süresi

en: When a new auction is created, the expiry date will default to this number of days into the future.
tr: Yeni açık arttırma oluşturulduğunda, sona erme tarihi bu rakam olarak belirlenecektir.

en: Bidding closed
tr: Teklif süresi dolmuştur

en: Bid now
tr: Teklif ver

en: Place your bid for this item
tr: Teklifinizi veriniz.

en: bid
tr: Teklif

en: A product that can be auctioned for a fixed period, and then sold to the highest bidder.
tr: Açık arttırma ile en yüksek teklif verene satılacak bir ürün

en: Auction Items
tr: Açık arttırma öğeleri

en: Login ID
tr: Giriş K. Adı

en: Transaction key
tr: İşlem kodu

en: Discount
tr: İndirim

en: Day(s)
tr: Gün(ler)

en: Week(s)
tr: Hafta(lar)

en: Month(s)
tr: Ay(lar)

en: Year(s)
tr: Yıl(lar)

en: Order history
tr: Sipariş geçmişi

en: Product
tr: Ürün

en: Mail settings
tr: Posta ayarları

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
tr: Şifreniz ve detaylı yönergeler e-posta adresinize gönderildi.

en: Please select a payment method
tr: Ödeme türünü seçiniz

en: Screen order
tr: Ekran sırası

en: Determine the order of your checkout screens.
tr: Kasa ekranlarının sırasını belirleyin

en: Please review and submit your order
tr: Lütfen siparişinizi gözden geçirin ve gönderin

en: Subtotal
tr: Ara toplam

en: Order Summary
tr: Sipariş Özeti

en: Update screen order
tr: Ekran sırasını güncelle

en: The screen order has been saved.
tr: Ekranların sırası kaydedildi.

en: Login or <a href="!reg-link">register</a> to continue the checkout process
tr: Kasa işlemlerine devam edebilmek için giriş yapın ya da <a href="!reg-link">kayıt olun</a>

en: Your order has been submitted.
tr: Siparişiniz gönderildi.

en: administer store
tr: Mağazayı yönet

en: Billing address
tr: Fatura adresi

en: There are no addresses in your addressbook.  Please add a shipping/delivery address now.
tr: Adres defterinizde hiç adres yok. Lütfen şimdi bir gönderi/teslim adresi ekleyiniz.

en: Choose a shipping and billing address
tr: Gönderi ve faturalandırma için bir adres seçiniz

en: Choose a billing address
tr: Faturalandırma için bir adres seçiniz

en: Shipping and billing address
tr: Gönderi ve faturalandırma adresi

en: Shipping address
tr: Gönderi adersi:

en: Ship to:
tr: Gönderi adresi:

en: Billing to:
tr: Ftura adresi:

en: (change)
tr: (değiştir)

en: filename
tr: dosya ismi

en: My files
tr: Dosyalarım

en: Payment method
tr: Ödeme yöntemi

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Payment details
tr: Ödeme ayrıntıları

en: Invoice Summary
tr: Fatura Çıkarma

en: Create Invoice
tr: Fatura Oluştur

en: Discard Invoice
tr: Faturayı Sil

en: This action is permanant
tr: Silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Products
tr: Ürünler

en: Add Products
tr: Ürün Ekle

en: Product Ids
tr: Ürün ID'si

en: Update Products
tr: Ürünleri Güncelle

en: No Products Currently on this Invoice
tr: Güncel olarak bu faturada hiçbir ürün yok

en: administer products
tr: Ürünleri yönet

en: Product settings
tr: Ürün ayarları

en: Street address
tr: Adres

en: Province / Region
tr: İl / Bölge

en: Standard
tr: Standart

en: Aland Islands
tr: Aland Adaları

en: Falkland Islands
tr: Falkland Adaları

en: South Korea
tr: Güney Kore

en: British Virgin Islands
tr: İngiliz Virgin Adaları

en: U.S. Virgin Islands
tr: ABD Virgin Adaları

en: Orders
tr: Siparişler

en: View Invoice
tr: Faturayı Görüntüle

en: File settings
tr: Dosya ayarları

en:  for
tr:  için

en: pending
tr: beklemede

en: Currency code
tr: Para cinsi kodu

en: The e-mail address %email is already taken.
tr: %email e-mail adresi zaten kullanımda.

en: You need to select a shipping address.
tr: Gönderi için bir adres seçmelisiniz

en: You need to select a billing address.
tr: Faturalandırma için bir adres seçmelisiniz.

en: @firstname @lastname, @street in @city
tr: @firstname @lastname, @street Şehir:@city

en: Please choose where you would like the items to be delivered. You can also <a href="!add_address">add a new address</a>.
tr: Lütfen teslimatın yapılmasını istediğiiz yeri seçiniz. Ya da <a href="!add_address">yeni bir adres ekleyin</a>.

en: Please choose where you would like the invoice to be sent. You can also <a href="!add_address">add a new address</a>.
tr: Lütfen faturanın gönderilmesini istediğiniz yeri seçiniz. Ya da <a href="!add_address">yeni bir adres ekleyiniz</a>.

en: <p>Your address book is used to save addresses for billing and shipping of items from our store.</p>
tr: <p>Adres defterinizi, gönderi ve faturalandırmanın yapılacağı adresleri kaydetmek için kullanabilirsiniz.</p>

en: E-Commerce Customer Interface
tr: E-Commerce Müşteri Arayüzü

en: Subtotal:
tr: Ara toplam:

en: Your shopping cart is empty. You may continue shopping from our !product-page.
tr: Sepetiniz boş. !product-page sayfamızdan alış-verişe devam edebilirsiniz.

en: Product page
tr: Ürünler sayfası

en: Login or <a href="%reg-link">register</a> to continue the checkout process
tr: Kasa işlemlerine devam edebilmek için giriş yapın ya da <a href="!reg-link">kayıt olun</a>

en: <strong>%product-title</strong> added to <a href="!cart_view">your shopping cart</a>
tr: strong>%product-title</strong>,  <a href="!cart_view">sepetiniz</a>e eklendi.

en: E-Commerce: Cart tables have been created.
tr: E-Commerce: Sepet tabloları oluşturuldu.

en: Ecommerce shopping cart.
tr: Ecommerce sepet

en: Creates an apparel product.
tr: Bir giyim ürünü oluşturur.

en: Apparel Product
tr: Giyim Ürünü

en: create apparel products
tr: giyim ürünleri oluştur.

en: edit own apparel products
tr: kendi giyim ürünlerini düzenle

en: Apparel
tr: Giyim

en: Apparel products for E-Commerce.
tr: E-ticaret için giysiler

en: Please enter an expiration date.
tr: Lütfen son teklif tarihini giriniz.

en: COD
tr: Teslimatta çek

en: Address book
tr: Adres defteri

en: Pending Invoices
tr: Beklemedeki Faturalar

en: Process Payment Now.
tr: Şimdi ödemeyi işleme tabi tut.

en: Choose one
tr: Seçim

en: View your order history
tr: Sipariş geçmişini görüntüle

en: items ordered
tr: sipariş adedi

en: %username's order history
tr: %username kullanıcısının sipariş geçmişi

en: due date
tr: son tarih

en: make payment
tr: ödemeyi yap

en: Base price
tr: Temel fiyat

en: Attribute name
tr: Nitelik ismi

en: Tax
tr: Vergi
