e-Commerce (5.x-3.6) - en to uk translation catalogue (1299 entries)

en: list
uk: список

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Текст

en: Next
uk: Наступний

en: user
uk: користувач

en: delete
uk: видалити

en: title
uk: назва

en: size
uk: розмір

en: Delete
uk: Вилучити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Дії

en: Transaction ID
uk: Ідентіфікаційний номер трансакції

en: Username
uk: Користувач

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Item
uk: Елемент

en: Transactions
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: List
uk: Список

en: Subject
uk: Тема

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Explanation or submission guidelines
uk: Пояснення або вказівки щодо подання

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Ввімкнено

en: Cost
uk: Вартість

en: Quantity
uk: Кількість

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Download
uk: Завантаження

en: view
uk: вид

en: unpublished
uk: неопубліковане

en: updated
uk: оновлено

en: created
uk: створено

en: File
uk: Файл

en: File path
uk: Шлях до файлу

en: register
uk: реєстрація

en: Login
uk: Вхід

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Search
uk: Пошук

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію не можна буде скасувати.

en: Password
uk: Пароль

en: Country
uk: Країна

en: Weight
uk: Вага

en: none
uk: нічого

en: Name
uk: Ім'я

en: edit
uk: редагувати

en: Back
uk: Назад

en: Preview
uk: Перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Session opened for %name.
uk: Відкрито сеанс для %name.

en: Default
uk: Типово

en: Update
uk: Оновлення

en:  and
uk:  і

en: Schedule
uk: Розклад

en: week
uk: тиждень

en: Add
uk: Додати

en: remove
uk: видалити

en: Length
uk: Тривалість

en: History
uk: Історія

en: Region
uk: Область

en: Visible
uk: Видимий

en: mail
uk: пошта

en: Text
uk: Текст

en: name
uk: ім'я

en: add
uk: додати

en: Total
uk: Сума

en: Search for
uk: Шукати за

en: ID
uk: Ідентифікатор

en: Advanced search
uk: Розширений пошук

en: States
uk: Стани

en: Subscriptions
uk: Підписка

en: type
uk: тип

en: Mail
uk: Пошта

en: Main settings
uk: Основні настроювання

en: User
uk: Користувач

en: Continue
uk: Продовження

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Email
uk: Пошта

en: CSV File
uk: Файл CSV

en: status
uk: стан

en: Options
uk: Настроювання

en: New user: %name %email.
uk: Новий користувач: %name %email.

en: Created
uk: Створено

en: Please enter a valid email address
uk: Будь ласка, введіть існуючий адрес електронної адреси

en: Create
uk: Створення

en: Update options
uk: Оновити налаштування

en: Year
uk: Рік

en: Area
uk: Область

en: E-Commerce Product Types
uk: E-Commerce Типи продукту

en: Module
uk: Модуль

en: To
uk: До

en: Roles
uk: Ролі

en: Location
uk: Адреса

en: E-mail address
uk: Електронна пошта

en: items
uk: шт.

en: Items
uk: Елементи

en: Delete all
uk: Стерти все

en: Sold out
uk: Розпроданий

en: E-Commerce Uncategorized
uk: E-Commerce без категорій

en: Volume
uk: Гучність

en: Enter your merchant login ID.
uk: Уведіть ваш логін ID торговця.

en: Successful payment URL
uk: URL успішного платежу

en: Your items
uk: Ваші предмети

en: Month
uk: Місяць

en: Place your order
uk: Вкласти Ваш рахунок

en: E-Commerce Payment Methods
uk: E-Commerce Способи оплати

en: Qty
uk: К-ть

en: Price
uk: Ціна

en: Customers
uk: Клієнти

en: Model
uk: Модель

en: Customer
uk: Замовник

en: Product ID
uk: ІД виробу

en: Amount
uk: Сума

en: add to cart
uk: додати в кошик

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Add to cart
uk: Додати в кошик

en: Address
uk: Адреса

en: State
uk: Стан

en: Invoice
uk: Рахунок

en: create invoice
uk: створити рахунок

en: print invoice
uk: друк рахунку

en: total
uk: загалом

en: Code
uk: Код

en: Stock
uk: Товарні запаси

en: operations
uk: операції

en: Payment
uk: Оплата

en: Payment settings
uk: Налаштування оплати

en: Payments
uk: Оплата

en: added
uk: додано

en: Store
uk: Магазин

en: store
uk: магазин

en: Egypt
uk: Єгипет

en: Namibia
uk: Намібія

en: Israel
uk: Ізраїль

en: Iran
uk: Іран

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: Tonga
uk: Тонґа

en: Cuba
uk: Куба

en: Brazil
uk: Бразилія

en: Chile
uk: Чилі

en: Paraguay
uk: Парагвай

en: Jamaica
uk: Ямайка

en: Japan
uk: Японія

en: Libya
uk: Лівія

en: Poland
uk: Польща

en: Portugal
uk: Португалія

en: Singapore
uk: Сингапур

en: Turkey
uk: Туреччина

en: here
uk: тут

en: Downloads
uk: Звантаження

en: SKU
uk: Артикул

en: Subproducts
uk: Субпродукти

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Variation
uk: Варіант

en: E-Commerce Core
uk: E-Commerce базовий

en: Role
uk: Роль

en: First name
uk: Ім’я

en: Last name
uk: Прізвище

en: Location Type
uk: Тип місця розташування

en: reset
uk: скинути

en: Anonymous
uk: Гість

en: Checkout
uk: Оформлення

en: Operator
uk: Оператор

en: Credit Card
uk: Кредитна карта

en: Phone Number
uk: Номер телефону

en: Cron settings
uk: Настроювання Cron

en: expired
uk: просрочене

en: expires
uk: прострочений

en: Save settings
uk: Зберегти параметри

en: Expiration Date
uk: Термін Придатності

en: Expiration date
uk: Дата завершення строку дії

en: Expiry
uk: Закінчується

en: Sorry. Unrecognized username or password.
uk: Вибачте. Нерозпізнаний логін або пароль.

en: Have you forgotten your password?
uk: Ви забули пароль?

en: First Name
uk: Ім'я

en: Last Name
uk: Прізвище

en: City
uk: Місто

en: Afghanistan
uk: Афганістан

en: Albania
uk: Албанія

en: Algeria
uk: Алжир

en: American Samoa
uk: Американське Самоа

en: Andorra
uk: Андорра

en: Angola
uk: Ангола

en: Anguilla
uk: Ангілья

en: Antarctica
uk: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
uk: Антігуа та Барбуда

en: Argentina
uk: Аргентина

en: Armenia
uk: Вірменія

en: Aruba
uk: Аруба

en: Australia
uk: Австралія

en: Austria
uk: Австрія

en: Azerbaijan
uk: Азербайджан

en: Bahamas
uk: Багами

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Bangladesh
uk: Бангладеш

en: Barbados
uk: Барбадос

en: Belarus
uk: Білорусь

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Belize
uk: Беліз

en: Benin
uk: Бенін

en: Bermuda
uk: Бермуди

en: Bhutan
uk: Бутан

en: Bolivia
uk: Болівія

en: Bosnia and Herzegovina
uk: Боснія і Герцеговина

en: Botswana
uk: Ботсвана

en: Bouvet Island
uk: Острів Буве

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Burkina Faso
uk: Буркіна-Фасо

en: Burundi
uk: Бурунді

en: Cambodia
uk: Камбоджа

en: Cameroon
uk: Камерун

en: Canada
uk: Канада

en: Cape Verde
uk: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
uk: Кайманові острови

en: Central African Republic
uk: Центрально-Африканська Республіка

en: China
uk: Китай

en: Christmas Island
uk: Острів Різдва

en: Cocos (Keeling) Islands
uk: Кокосові (Килинг) острова

en: Colombia
uk: Колумбія

en: Comoros
uk: Коморські острови

en: Cook Islands
uk: Острови Кука

en: Costa Rica
uk: Коста-Рика

en: Croatia (Hrvatska)
uk: Хорватія

en: Cyprus
uk: Кіпр

en: Czech Republic
uk: Чеська республіка

en: Denmark
uk: Данія

en: Djibouti
uk: Джибуті

en: Dominica
uk: Домініка

en: Dominican Republic
uk: Домініканська республіка

en: Ecuador
uk: Еквадор

en: El Salvador
uk: Ель Сальвадор

en: Equatorial Guinea
uk: Екваторіальна Гвінея

en: Eritrea
uk: Еритрея

en: Estonia
uk: Естонія

en: Ethiopia
uk: Ефіопія

en: Faroe Islands
uk: Фарерські острови

en: Finland
uk: Фінляндія

en: France
uk: Франція

en: French Guiana
uk: Французька Гвіана

en: French Polynesia
uk: Французька Полінезія

en: Gabon
uk: Габон

en: Gambia
uk: Гамбія

en: Georgia
uk: Грузія

en: Ghana
uk: Гана

en: Gibraltar
uk: Гібралтар

en: Greece
uk: Греція

en: Greenland
uk: Гренландія

en: Grenada
uk: Гренада

en: Guadeloupe
uk: Гваделупа

en: Guam
uk: Гуам

en: Guatemala
uk: Гватемала

en: Guinea
uk: Гвінея

en: Guinea-Bissau
uk: Гвінея-Бісау

en: Guyana
uk: Гайяна

en: Haiti
uk: Гаїті

en: Heard Island and McDonald Islands
uk: Острів Херд і Острови Макдональд

en: Honduras
uk: Гондурас

en: Hungary
uk: Угорщина

en: Iceland
uk: Ісландія

en: India
uk: Індія

en: Indonesia
uk: Індонезія

en: Iraq
uk: Ірак

en: Ireland
uk: Ірландія

en: Italy
uk: Італія

en: Jordan
uk: Йорданія

en: Kazakhstan
uk: Казахстан

en: Kenya
uk: Кенія

en: Kiribati
uk: Кірибаті

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: Kyrgyzstan
uk: Киргизстан

en: Laos
uk: Лаос

en: Latvia
uk: Латвія

en: Lebanon
uk: Ліван

en: Lesotho
uk: Лесото

en: Liberia
uk: Ліберія

en: Liechtenstein
uk: Ліхтенштейн

en: Lithuania
uk: Литва

en: Luxembourg
uk: Люксембург

en: Madagascar
uk: Мадагаскар

en: Malawi
uk: Малаві

en: Malaysia
uk: Малайзія

en: Maldives
uk: Мальдіви

en: Mali
uk: Малі

en: Malta
uk: Мальта

en: Marshall Islands
uk: Маршаллові острови

en: Martinique
uk: Мартиніка

en: Mauritania
uk: Мавританія

en: Mauritius
uk: Маврикій

en: Mayotte
uk: Майотт

en: Mexico
uk: Мексика

en: Moldova
uk: Молдова

en: Monaco
uk: Монако

en: Mongolia
uk: Монголія

en: Montserrat
uk: Монтсеррат

en: Morocco
uk: Марокко

en: Mozambique
uk: Мозамбік

en: Nauru
uk: Науру

en: Nepal
uk: Непал

en: Netherlands
uk: Нідерланди

en: Netherlands Antilles
uk: Нідерландські Антильські острови

en: New Caledonia
uk: Нова Каледонія

en: Nicaragua
uk: Нікарагуа

en: Niger
uk: Нігер

en: Nigeria
uk: Нігерія

en: Niue
uk: Ніу

en: Norfolk Island
uk: Острів Норфолк

en: North Korea
uk: Північна Корея

en: Northern Mariana Islands
uk: Північні Маріанські острови

en: Norway
uk: Норвегія

en: Oman
uk: Оман

en: Pakistan
uk: Пакистан

en: Palau
uk: Палау

en: Panama
uk: Панама

en: Papua New Guinea
uk: Папуа Нова Гвінея

en: Peru
uk: Перу

en: Philippines
uk: Філіппіни

en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Рико

en: Qatar
uk: Катар

en: Reunion
uk: Реюніон

en: Romania
uk: Румунія

en: Russia
uk: Росія

en: Rwanda
uk: Руанда

en: Samoa
uk: Самоа

en: San Marino
uk: Сан Марино

en: Saudi Arabia
uk: Саудівська Аравія

en: Senegal
uk: Сенегал

en: Serbia and Montenegro
uk: Сербія та Чорногорія

en: Seychelles
uk: Сейшели

en: Sierra Leone
uk: Сьєрра-Леоне

en: Slovakia
uk: Словаччина

en: Slovenia
uk: Словенія

en: Solomon Islands
uk: Соломонові острови

en: Somalia
uk: Сомалі

en: South Africa
uk: Південна Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
uk: Південна Джорджія та Південні Сандвічеві Острови

en: Sri Lanka
uk: Шрі Ланка

en: Sudan
uk: Судан

en: Suriname
uk: Суринам

en: Swaziland
uk: Свазиленд

en: Sweden
uk: Швеція

en: Syria
uk: Сирія

en: Taiwan
uk: Тайвань

en: Tajikistan
uk: Таджикистан

en: Tanzania
uk: Танзанія

en: Thailand
uk: Таїланд

en: Togo
uk: Того

en: Tokelau
uk: Токелау

en: Trinidad and Tobago
uk: Тринідад і Тобаго

en: Tunisia
uk: Туніс

en: Turkmenistan
uk: Туркменістан

en: Turks and Caicos Islands
uk: Острови Теркс і Кайкос

en: Tuvalu
uk: Тувалу

en: Uganda
uk: Уганда

en: Ukraine
uk: Україна

en: United Arab Emirates
uk: Об'єднані Арабські Емірати

en: United Kingdom
uk: Великобританія

en: United States
uk: США

en: United States Minor Outlying Islands
uk: Малі Віддалені Острови Сполучених Штатів

en: Uruguay
uk: Уругвай

en: Uzbekistan
uk: Узбекистан

en: Vanuatu
uk: Вануату

en: Vatican City
uk: Ватикан

en: Venezuela
uk: Венесуела

en: Wallis and Futuna
uk: Уолліс і Футуна

en: Yemen
uk: Ємен

en: Zambia
uk: Замбія

en: Zimbabwe
uk: Зімбабве

en: Hidden
uk: Сховано

en: Street Address
uk: Вулиця

en: Zip/Postal Code
uk: Поштовий індекс

en: install
uk: встановити

en: Change
uk: Змінити

en: Countries
uk: Країни

en: Are you sure you want to delete these items?
uk: Ви впевнені, що прагнете вилучити ці елементи?

en: The items have been deleted.
uk: Позиції будуть вилучені.

en: 1 item | @count items
uk[0]: 1 елемент
uk[1]: @count елемента
uk[2]: @count елементів

en: update
uk: оновлення

en: published
uk: опубліковано

en: unlimited
uk: безмежно

en: checkout
uk: розрахунки

en: User's name
uk: Ім'я користувача

en: day
uk: день

en: month
uk: місяць

en: year
uk: рік

en: Workflow
uk: Процес

en: access control
uk: права доступу

en: Unit
uk: Одиниця

en: workflow
uk: документообіг

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Submit %name
uk: Відправити %name

en: Transaction items
uk: Позиції операції

en: price
uk: ціна

en: Trial Invoice - Not Yet Posted
uk: Пробні Рахунки - ще не розміщені

en: %site-name Invoice
uk: %site-name Рахунок

en: Shipping to
uk: Доставити

en: Billing to
uk: Розрахунки в

en: Shipping method:
uk: Спосіб доставки:

en: E-mail:
uk: Ел. пошта:

en: Items ordered
uk: Замовлені позиції

en: Payment Info
uk: Інформація про оплату

en: Taxes
uk: Податки

en: Add tax
uk: Додати ціноутворення

en: Product type
uk: Тип продукту

en: Last modified
uk: Востаннє змінено

en: Please choose...
uk: Будь ласка виберіть ...

en: Address Line 1
uk: Адреса основна

en: Address Line 2
uk: Адреса додаткова

en: Zip / Postal Code
uk: ZIP / Поштовий індекс

en: Update address
uk: Оновити адресу

en: Create new address
uk: Утворити нову адресу

en: The address has been saved.
uk: Адреса була збережена.

en: Address Book
uk: Адресна книга

en: %username's - address book
uk: %username's - адресна книга

en: The address has been deleted.
uk: Адреса вилучена.

en: edit pending invoice
uk: редагувати незавершений рахунок

en: Click here to add a new address
uk: Натисніть для додавання нової адреси

en: address
uk: адреса

en: options
uk: настроювання

en: tel: %phone
uk: тел: %phone

en: Enable address books for users. Take shipping and billing addresses in the checkout.
uk: Включити адресу для користувачів. Брати адреси доставки й повідомлення в розрахунках.

en: Shopping Cart
uk: Кошик для покупок

en: %title is not a product. Unable to add to cart
uk: %title не є продуктом. Неможливо додати в кошик

en: Shopping cart
uk: Кошик

en: Hide block if cart is empty
uk: Сховати блок якщо кошик порожній

en: Your item has been removed.
uk: Товар був вилучений.

en: This form is used to control the order the pages are viewed in the checkout process. Number the order you would like these screens to appear.
uk: Ця форма використовується для перевірки рахунку в процесі перегляду сторінок розрахунків.

en: Your item(s) have been updated.
uk: Ваші позиції було оновлено.

en: Update Cart
uk: Змінити вміст кошика

en: View your cart
uk: Перегляд Вашого кошика

en: Your cart
uk: Вашого кошика

en: View your cart items
uk: Перегляд позицій Вашого кошика

en: View your cart items.
uk: Перегляд позицій у Вашім кошику

en: Qty.
uk: Кількість

en: Add this item to your shopping cart.
uk: Додати позицію в кошик для покупок.

en: This item is in !cart_view.
uk: Ця позиція є в !cart_view.

en: Your shopping cart
uk: Ваш кошик для покупок

en: Cart
uk: Кошик

en: This auction has ended.
uk: Аукціон завершений.

en: Enter an amount above %base-bid-amount.
uk: Внесення суми більше %base-bid-amount.

en: You must bid more than %current-price.
uk: Ви повинні запропонувати ціну більше чим %current-price.

en: You must enter a price.
uk: Ви повинні ввести ціну.

en: Your bid of %bid-amount has been placed.
uk: Ваша пропозиція %bid-amount додана.

en: Default Auction Length
uk: Тривалість аукціону базово

en: When a new auction is created, the expiry date will default to this number of days into the future.
uk: Коли новий аукціон створений, дата закінчення базово по витіканню кількості днів.

en: Enter the date this product is no longer open for bidding.
uk: Уведіть дату закриття торгів для продукту.

en: Bidding closed
uk: Торги закриті

en: Place your bid for this item
uk: Місце Вашої цінової пропозиції для цієї позиції

en: Auction
uk: Аукціон

en: bid
uk: цінова пропозиція

en: Pay for your items
uk: Оплата Ваших позицій

en: Auction Item
uk: Позиція аукціону

en: A product that can be auctioned for a fixed period, and then sold to the highest bidder.
uk: Продукт продавався на аукціоні обмежений період, і був проданий покупцеві, що запропонував найбільшу ціну.

en: Invalid date specified.
uk: Невірна дата.

en: Auction Items
uk: Позиції  аукціону

en: Pay for your winning auction items
uk: Оплата позицій аукціону який Ви перемогли

en: No bids
uk: Немає пропозицій

en: You are currently the highest bidder.
uk: На теперішній момент ви лідер торгів.

en: Place Bid
uk: Цінова пропозиція

en: You may place a bid.
uk: Ви можете розмістити пропозицію.

en: This auction is over.
uk: Цей аукціон завершений.

en: You have paid for this item.
uk: Ви можете оплатити цю позицію.

en: Proceed to Checkout
uk: Перейти до розрахунків

en: Place a Bid
uk: Додати пропозиції

en: Current bid:
uk: Поточна ціна:

en: Your bid:
uk: Запропонована Вами ціна:

en: Date of bid
uk: Дата цінової пропозиції

en: Time left:
uk: Час завершення:

en: High bidder:
uk: Лідер торгів:

en: edit own auction items
uk: редагування власних аукціонних позицій

en: place bids
uk: цінові пропозиції

en: Login ID
uk: Логін ID

en: Transaction key
uk: Ключ трансакції

en: Authorize.net test mode
uk: Authorize.net тестовий режим

en: Coupon
uk: Номінальний дохід

en: Type of Discount
uk: Тип знижки

en: Discount Paid
uk: Оплата по знижці

en: Discount Available
uk: Знижка діє

en: Transaction
uk: Транзакція

en: How much would you like the Gift Certificate to be?
uk: Як часто ти використовуєш подарунковий сертифікат ?

en: Coupon/Gift Certificate Number
uk: Номер купона/Подарункового Сертифіката

en: Invalid or Previously Used Coupon/Gift Certificate
uk: Неправильний або використаний подарунковий купон/Подарунковий сертифікат

en: Coupon/Gift Certificate has already been added to this order
uk: Подарунковий купон/Подарунковий сертифікат уже доданий у цей рахунок

en: Coupon e-mail
uk: e-mail подарункового купона

en: This text will be emailed to customer after they buy a coupon.
uk: Цей текст відправлений на email покупцеві після покупки.

en: Coupon or gift certificate delivery mail
uk: Подарунковий купон або сертифікат доставки поштою

en: Gift Certificate for %site
uk: Подарунковий сертифікат %site

en: Coupons
uk: Подарункові купони

en: Delete coupon
uk: Вилучити купон

en: Configure coupons
uk: Настроювання купонів

en: Creates Gift Certificates for customers to use for later purchases.
uk: Створені Подарункові Сертифікати для клієнтів використовуються в наступних покупках.

en: Enter the value of the coupons to be created. eg. 10%, a set value of 5.00
uk: Введення значення подарункових купонів для створення. Для 10%, значення 5.00

en: Value of Coupons
uk: Значення подарункових купонів

en: Number of Coupons to Create
uk: Кількість створених подарункових купонів

en: Show on Page
uk: Показувати на сторінці

en: Printable Page
uk: Сторінка для друку

en: Select output method
uk: Виберіть метод виводу

en: Create Coupons
uk: Створення подарункового купона

en: Coupon Value is a required field
uk: Значення подарункового купона є обов'язковим полем

en: Coupon Value is not in a valid format
uk: Значення подарункового купона не правильного формату

en: Coupon Count is a required field and must be a positive numeric
uk: Сума подарункового купона є обов'язковим полем повинна бути позитивним числом

en: Do you want to delete coupon %coupon
uk: Ви прагнете вилучити подарунковий купон %coupon

en: This coupon will not longer be able to be redeemed once it has been deleted.
uk: Цей подарунковий купон більше не діє після одноразового використання він був вилучений.

en: Coupon %coupon has been deleted
uk: Подарунковий купон %coupon вилучений

en: Gift certificate number.
uk: Номер подарункового сертифіката.

en: Gift certificate discount amount.
uk: Подарунковий сертифікат на знижку.

en: Coupon No.
uk: Подарунковий купон номер.

en: Discount
uk: Знижка

en: Redeem Coupon/Gift Certificates
uk: Разовий купон/Подарунковий Сертифікат

en: Donation
uk: Пожертвування

en: A donation is a financial contribution.
uk: Пожертвування це фінансовий внесок.

en: How much would you like to donate?
uk: Як багато Ви готові пожертвувати ?

en: make donations
uk: Зробити пожертвування

en: edit own donations
uk: Редагувати власні пожертвування

en: Donate
uk: Пожертвувати

en: Calculation order
uk: Розрахувати рахунок

en: Display this amount as 'included', but don't add it to the subtotal.
uk: Відображати цей результат як 'включений', але не додавати в разом.

en: Suppress this row in the cart if the total charge = 0.
uk: Приховувати цей рядок у кошику, якщо витрати = 0.

en: Charge rate
uk: Ставки витрат

en: Save charge
uk: Зберегти витрати

en: Display label
uk: Мітка для показу

en: This is the description for the review screen and invoice.
uk: Цей опис для перегляду на екрані й у рахунку.

en: The charge has been saved.
uk: Витрати були збережені.

en: Additional attributes required for this product.
uk: Для цього продукту потрібні додаткові атрибути.

en: Shipping
uk: Доставка

en: Simple shipping
uk: Основна доставка

en: Weight and region based simple shipping.
uk: Вага й регіон є підставою для базової доставки.

en: Product weight
uk: Вага продукту

en: The weight of the product (in %unit)
uk: Вага продукту  (в %unit)

en: Region:
uk: Регіон:

en: Enable charge for this region.
uk: Включити витрати для цього регіону.

en: Base cost
uk: Основні витрати

en: Shipping regions configuration
uk: Настроювання регіонів доставки

en: Object structure
uk: Структура об'єкта

en: No renewals
uk: Немає відновлень

en: 1 renewal
uk: 1 оновлення

en: !i renewals
uk: !i відновлень

en: Reminder mail sent.
uk: Нагадування відправлене поштою.

en: view reminder
uk: перегляд нагадування

en: Product expiry time
uk: Час строку закінчення продукту

en: Reminder mail to use
uk: Використовувати повідомлення для нагадування

en: At product expiry
uk: Строк закінчення продукту

en: Numunits
uk: Числове значення

en: Number of units before expiry of the product. Select <b>at expiry</b> if you want the mail sent when the product expires. You can select any unit for mails sent at expiry.
uk: Кількість одиниць перед закінченням строку продукту. Виберіть  <b>строк закінчення</b> якщо Вам необхідно відправляти повідомлення на пошту коли строк минувся. Ви можете вибрати інші одиниці виміру для відправлення повідомлень про закінчення строку.

en: Add reminder
uk: Додати нагадування

en: Update reminder
uk: Нагадування про оновлення

en: Please select an numunits
uk: Будь ласка, виберіть числове значення

en: Please select a unit
uk: Будь ласка виберіть одиниці

en: Reminder email %op.
uk: Нагадування на email %op.

en: Hour of expiry
uk: Годин до закінчення строку

en: Select the hour of the day at which the cron system will expire products. NOTE: This only works if you have setup a cron task.
uk: Виберіть перша година дня в якім автоматична система (cron) визначить строк закінчення продуктів. ПРИМІТКА: Працює тільки якщо Ви поставили завдання автоматичній системі (cron).

en: Recurring Products
uk: Періодичні продукти

en: Recurring products
uk: Періодичні продукти

en: Renewal schedule
uk: Обновити розклад

en: Add another schedule
uk: Додати інший розклад

en: Day(s)
uk: день

en: Week(s)
uk: Тиждень(і)

en: Month(s)
uk: Місяці

en: Year(s)
uk: Рік(років)

en: Recurring product reminder
uk: Нагадування про періодичну закупівлю продукту

en: Default renewal reminder
uk: Стандартне нагадування про оновлення

en: Default expiration notice
uk: Стандартне повідомлення про закінчення

en: Schedules
uk: Розклад

en: Add expiry schedule
uk: Додати розклад закінчення строку

en: Configure your cron settings for processing schedules.
uk: Настроюванню установки Вашого cron для роботи розкладів.

en: Active recurring products
uk: Активні періодичні продукти

en: Order history
uk: Історія замовлення

en: Edit expiry schedule
uk: Редагувати закінчення розкладу

en: Delete reminder
uk: Вилучити нагадування

en: Edit reminder
uk: Редагувати нагадування

en: Product expiry processed.
uk: Відбулось застарівання продукту.

en: View transaction
uk: Перегляд операції

en: Only one entry of this product can be added to the cart
uk: Такий продукт уже є у візку

en: Do you want to remove this reminder
uk: Ви прагнете вилучити це нагадування

en: All unexpired events have been updated also
uk: Усі незавершені події змінені теж

en: Are you sure you want to delete %name
uk: Ви впевнені, що прагнете вилучити %name

en: Number of units
uk: Кількість одиниць

en: Number of renewals
uk: Кількість повторень

en: Select the number of renewals this schedule has.
uk: Виберіть кількість повторень для розкладу.

en: Reminder mails
uk: Поштові нагадування

en: Update schedule
uk: Змінити розклад

en: Add schedule
uk: Додати розклад

en: Name is too long
uk: Ім'я дуже довге

en: Unit selected is too small for the reminder schedules to be valid
uk: Обрані одиниці виміру дуже малі для системи нагадування за розкладом

en: Schedule added
uk: Розклад доданий

en: Schedule updated
uk: Розклад змінений

en: No schedules were found
uk: Розклади не знайдені

en: Product expiry date
uk: Дата закінчення строку для продукту

en: Time to product expiry (in weeks and days).
uk: Час закінчення строку для продукту (у тижнях і днях)

en: Product
uk: Продукція

en: Unit undefined
uk: Одиниця виміру не визначена

en: View your subscriptions
uk: Перегляд Ваших підписок

en: %username's subscriptions
uk: %username's підписки

en: expiry date
uk: дата закінчення строку

en: time to expiry
uk: час до закінчення строку

en: renewals remaining
uk: оновлення, Що Залишилися,

en: renew
uk: оновлення

en: With unlimited renewals
uk: Необмежене оновлення

en: With no option to renew
uk: Без можливості оновлення

en: With %ncycles renewals
uk: З %ncycles оновленнями

en: before expiry
uk: До закінчення строку

en: ACTIVE
uk: АКТИВНИЙ

en: RENEWED
uk: ВІДНОВЛЕНИЙ

en: UNKNOWN
uk: НЕВІДОМЕ

en: administer expiry schedules
uk: управляти закінченням розкладів

en: Roles that can not be adjusted at product purchase or expiry
uk: Ролі не задані для покупки продукта або термін вичерпано

en: The customer receives the roles selected here when payment is received.
uk: Клієнт одержить обрані ролі після одержання оплати.

en: Roles added at expiry
uk: Строк доданої ролі минув

en: Roles added to user %user: %roles
uk: Ролі додано користувачеві %user: %roles

en: Roles removed from user %user: %roles
uk: Ролі прибрані з користувача %user: %roles

en: Confirm the account of this user?
uk: Підтвердити особовий рахунок для цього користувача ?

en: Thank you for confirming your email address.
uk: Спасибі за підтвердження Вашого email адреси.

en: Email address confirmation
uk: Підтвердження адреси на email

en: Confirmation e-mail
uk: Лист із підтвердженням

en: Mail settings
uk: Налаштування пошти

en: Welcome mail
uk: Лист c запрошенням

en: Days to confirmation expiry
uk: Днів до закінчення підтвердження

en: This is the number of days an email confirmation is valid for. If the confirmation is not made within this time the cron system removes them along with the unused user account.
uk: Ця кількість днів для підтвердження на email. Якщо підтвердження не виконано в цей період cron вилучить його як невикористовуваний особовий рахунок користувача.

en: User account provision
uk: Забезпечення користувацького особового рахунку

en: Block the user's account when this product expires.
uk: Блокувати користувацькі рахунки по закінченню строку продукту.

en: %site: Confirmation of your email address
uk: %site: Підтвердження Вашого email адреси

en: Welcome to %site!
uk: Ласкаво просимо на %site!

en: Default welcome mail
uk: E-mail повідомлення вітання

en: Site welcome email
uk: email із запрошенням на сайт

en: Email confirmation
uk: Підтвердження поштою

en: Setting for blocking user accounts at expiry has been cleared because no recurring schedule was set.
uk: Установки для блокування особових рахунків користувача, які будуть очищені якщо встановлений не періодичний розклад.

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
uk: Ваш пароль та подальші вказівки було надіслано на вашу адресу електронної пошти.

en: Confirmation URL
uk: URL для підтвердження

en: Time to confirmation expiry
uk: Час підтвердження минув

en: User's clear text password
uk: Скидання користувацького пароля

en: Removed SPAM user account
uk: Видалений SPAM особового рахунку користувача

en: Role discount
uk: Знижка для ролі

en: Configure store discounts by role.
uk: Настроювання знижок магазину для ролі.

en: Save price adjustments
uk: Зберегти ціноутворення

en: Price adjustments have been updated.
uk: Ціноутворення було змінено.

en: Role Discount
uk: Знижка для ролі

en: Please select a payment method
uk: Будь ласка, виберіть метод оплати

en: Please choose a payment method.
uk: Будь ласка, виберіть метод оплати.

en: Next Day Air Early AM
uk: Наступний день повітряний транспорт ранком

en: Your %site order has shipped (#%txnid)
uk: Ваш %site замовлення доставлене (#%txnid)

en: Customer invoice
uk: Рахунок клієнта

en: Processing error notification
uk: Повідомлення про помилку обробки

en: Transaction cancelled notice
uk: Повідомлення про скасування операції

en: Query to customer
uk: Запит клієнтові

en: Your %site order
uk: Ваш  %site замовлення

en: Purchase problem, %site
uk: Проблема з оплатою, %site

en: Your %site order has been canceled
uk: Ваш рахунок на %site був відмінний

en: Questions regarding your order from %site
uk: Питання щодо Вашого на %site

en: email confirmation
uk: email підтвердження

en: confirmation sent
uk: підтвердження відправлене

en: Anonymous purchases
uk: Анонімні покупки

en: Anonymous purchasing policy for this product
uk: Правила анонімних покупок для продукту

en: site-wide setting
uk: Установки на сайті

en: Anonymous purchasing policy
uk: Правила анонімних покупок

en: Registered only
uk: Тільки для зареєстровиних

en: Flexible
uk: Гнучкий

en: Anonymous only
uk: Тільки анонімні користувачі

en: Unset
uk: Вимкнено

en: Anonymous policy for this product has been reset to %policy.
uk: Правила анонімних користувачів для цього продукту були скинуті до %policy.

en: Only non-registered users can purchase this product
uk: Цей продукт можуть купувати тільки не зареєстровині користувачі

en: Only registered users can purchase this product
uk: Цей продукт можуть купувати тільки зареєстровині користувачі

en: ec_anon module has been set as the first checkout screen
uk: ec_anon модуль був установлений на першому екрані розрахунків

en: Anonymous purchasing
uk: Анонімні покупки

en: Implements anonymous purchasing policy settings and enforcement.
uk: Забезпечити виконання анонімними користувачами встановлених правил покупок примусово.

en: Screen order
uk: Екран рахунку

en: Determine the order of your checkout screens.
uk: Визначите рахунок на екрані Вашого розрахунків.

en: Please review and submit your order
uk: Будь ласка, переглянете й відправте Ваш рахунок

en: Subtotal
uk: Підсумок

en: Order Summary
uk: Підсумок рахунку

en: Update screen order
uk: Обновити замовлення

en: The screen order has been saved.
uk: Рахунок був збережений.

en: Your order has been submitted.
uk: Ваше замовлення було відправлено.

en: Quantity must be a numeric value
uk: Кількість повинна бути числом

en: Manage your store
uk: Керування магазином

en: Permanent link to this search query.
uk: Незмінне посилання на запит пошуку.

en: Search criteria:
uk: Критерій пошуку:

en: Reset search criteria.
uk: Скидання критерію пошуку.

en: administer store
uk: управляти магазином

en: Billing address
uk: Адреса платника

en: There are no addresses in your addressbook.  Please add a shipping/delivery address now.
uk: У Вашій адресній книзі немає адрес. Будь ласка додайте адреси для відвантаження/доставки.

en: Choose a shipping and billing address
uk: Виберіть адресу доставки й оплати

en: Choose a billing address
uk: Виберіть адресу для розрахунків

en: Shipping and billing address
uk: Адреса доставки й повідомлення

en: Shipping address
uk: Адреса доставки

en: Ship to:
uk: Доставити до:

en: Billing to:
uk: Розрахунки на:

en: (change)
uk: (зміна)

en: filename
uk: назва файлу

en: %interval ago
uk: %interval тому назад

en: You have no files to download.
uk: У Вас немає файлів для завантаження.

en: Some files may not be available until your transactions has finished being processed.
uk: Деякі файли можуть бути не доступні поки не завершаться операції.

en: My files
uk: Мої файли

en: File download product
uk: Продукт файлового завантаження

en: A file can be downloaded by purchasers.
uk: Покупці можуть завантажити файл.

en: File Product
uk: Файловий продукт

en: Creates a file product.
uk: Створити файловий продукт.

en: Are you sure you want to delete all%type mails?
uk: Ви дійсно прагнете вилучити всі поштові %type ?

en: This mail is currently in use and can not be deleted.
uk: Це поштове повідомлення зараз використовується й не може бути вилучене.

en: Are you sure you want to delete this mail?
uk: Ви дійсно прагнете вилучити це поштове повідомлення ?

en: Mail type
uk: Тип пошти

en: See available tokens
uk: Переглянути наявні символи заміни

en: Update mail
uk: Обновити пошту

en: Add mail
uk: Додати поштове повідомлення

en: Subject is too long
uk: Тема дуже довга

en: List of mails
uk: Список поштових повідомлень

en: Mail tokens
uk: Поштові символи заміни

en: View mail
uk: Перегляд пошти

en: Edit mail
uk: Редагувати поштове повідомлення

en: Delete mail
uk: Вилучити пошту

en: Mail added
uk: Пошта додана

en: Mail updated
uk: Пошта оновлена

en: The mail templates shown here can be modified on the !mailpage.
uk: Поштові шаблони доступні для зміни на !mailpage.

en: Mail template for %var could not be found!
uk: Поштовий шаблон для  %var не може бути знайдений !

en: Sending the mail failed. It was not accepted for delivery.
uk: Відправлення пошти не вдалося. Пошта не доставлена.

en: mail types
uk: поштові типи

en: see tokens for all mail types
uk: дивитися символи заміни для всіх поштових типів

en: op
uk: операція

en: No mails were found
uk: Поштові повідомлення не знайдені

en: To address is not a valid email address.
uk: Адреса не є правильною email адресою.

en: administer ec emails
uk: керування ec emails

en: Implements mail API and centralized mail template management.
uk: Забезпечення поштового API і централізоване керування поштовими шаблонами.

en: Cancel payment URL
uk: URL скасування платежу

en: Payment method
uk: Спосіб оплати

en: Date created
uk: Дата створення

en: Payment status
uk: Стан оплати

en: Completed
uk: Завершено

en: Cardholder name
uk: Ім'я власника

en: Credit card number
uk: Номер кредитної карти

en: Card expiry date
uk: Дата закінчення терміну дії карти

en: Card verification number
uk: Номер перевірки карти

en: The card verification number (cvn) is the last three or four digit number printed on the signature strip of a credit card
uk: Номер перевірки для карти (cvn) це останні 3 або 4 цифри номера надрукованого на смужці підпису кредитної карти

en: A valid Credit Card Number is required
uk: Перевірка Номера кредитної карти обов'язкова

en: Credit Card Number is not valid. Please check number
uk: Номер кредитної карти неправильний. Будь ласка перевірте номер

en: Card Verification Number is a required field, and must be numeric
uk: Номер перевірки для карти є обов'язковим полем, і повинен бути числом

en: (Change)
uk: (Зміна)

en: Payment details
uk: Подробиці оплати

en: Order of Invoice Screens
uk: Порядок відображення Рахунків

en: Invoice Terms
uk: Елементи Рахунку

en: Pending invoices
uk: Незакриті рахунки

en: Manage invoices which are currently being created but have not been posted.
uk: Керування створеними рахунками, які не відправлені.

en: Configuration settings for the invoice module
uk: Настроювання установок для модуля рахунків

en: Invoice Summary
uk: Сума Рахунку

en: Delete Pending Invoice
uk: Видалення не завершеного Рахунку

en: Build Invoice for %name
uk: Увести Рахунок для %name

en: Update Invoice
uk: Змінити Рахунок

en: Create Invoice
uk: Створити Рахунок

en: Discard Invoice
uk: Відмовитися від рахунку

en: Invoice %txnid has been created.
uk: Рахунок %txnid створений.

en: This action is permanant
uk: Ця дія первинна

en: pending invoice for %contact_name deleted
uk: незакінчені рахунки для %contact_name вилучені

en: Back office function to allow the store owner to create and edit transactions for customers.
uk: Функція офісної програми, що дозволяють власникові магазину створювати й редагувати операції для клієнтів.

en: Product deleted
uk: Продукт вилучений

en: Products
uk: Товари

en: Add Products
uk: Додати продукти

en: Product Ids
uk: Ids продукту

en: Update Products
uk: Обновити продукти

en: Provide the product details to display on the page.
uk: Показати опис продукту на сторінці.

en: How much does this product retail for? Note: This price may be different from the selling price due to price adjustments elsewhere.
uk: Скільки коштує цей продукт у роздріб ? Примітка: Ця ціна може відрізнятися від ціни продажу обумовленої для іншого місця.

en: Not a product
uk: Не продукт

en: This item not for sale.
uk: Це позиція не продається.

en: Add to store
uk: Додати у магазин

en: Remove from store
uk: Забрати з магазину

en: No Products Currently on this Invoice
uk: У цьому рахунку немає продуктів

en: Product: List of products
uk: Продукт: Список продуктів

en: Product: SKU
uk: Продукт: SKU

en: Product: Price
uk: Продукт: Ціна

en: Product types
uk: Типи продукту

en: Cannot Locate Product %nid
uk: Неможливо визначити Місце розташування продукту %nid

en: The quantity must be a positive integer
uk: Кількість повинна бути позитивним числом

en: There has been a problem with the products entered. This has now been corrected. Please check your products and continue.
uk: Виникли проблеми при введенні продукту. Це може бути виправлене. Будь ласка, перевірте продукти й продовжите.

en: List of all of the products set up on this site, useful for finding and editing a product.
uk: Список усіх продуктів на сайті, призначений для пошуку й редагування продукту.

en: Product quicklist
uk: Список продуктів

en: Configure product types
uk: Настроювання типів продукту

en: Add a !s.
uk: Додати a !s.

en: Choose from the following available product types:
uk: Виберіть із наявних типів продуктів:

en: You are not allowed to create products.
uk: Вам не дозволено створювати продукти.

en: Product SKU.
uk: SKU Продукту.

en: Product price.
uk: Ціна продукту.

en: administer products
uk: управляти товарами

en: There are no fulfillment centers configured.
uk: Немає настроєних центрів доставки замовлень.

en: Shipping partner
uk: Партнер по доставці

en: Product settings
uk: Налаштування товарів

en: Shipping methods
uk: Методи доставки

en: Select the shipping methods you wish to make available for this product type.
uk: Виберіть можливі методи доставки для цього типу продукту.

en: Save @partner settings
uk: Зберегти установки @partner

en: Address of sender
uk: Адреса відправника

en: Street address
uk: Вулиця

en: Specify a state if the address is within the United States.
uk: Указати штат, якщо адреса в межах Сполучених штатів.

en: Province / Region
uk: Область / Край

en: Zipcode / Postal code
uk: Zipcode / Поштовий індекс

en: Please select a shipping method.
uk: Будь ласка, виберіть метод доставки.

en: Choose shipping method
uk: Виберіть метод доставки

en: Subject of shipping e-mail
uk: Тема e-mail про доставку

en: Shipping email
uk: email про доставку

en: This text will be emailed to customers after their order has been shipped.
uk: Цей текст буде відправлений користувачам на email після доставки їх замовлення.

en: Inventory control
uk: Інвентарний контроль

en: Inventory management for this item
uk: Інвентарне керування для цієї позиції

en: Number of products in inventory.
uk: Кількість продуктів в інвентаризації.

en: How long it will take this item to leave the fulfillment center once the order has been placed?
uk: У який строк дозволена доставка цієї позиції центром доставки після того, як вона  замовлена?

en: Usually ships in 24 hours.
uk: Звичайна доставка в 24 години.

en: Usually ships in 2-3 days.
uk: Звичайна доставка в 2-3 дня.

en: Usually ships in 1-2 weeks.
uk: Звичайна доставка в 1-2 тижнів.

en: Usually ships in 4-6 weeks.
uk: Звичайна доставка в 4-6 тижнів.

en: Select the shipping methods you wish to make available for this product.
uk: Виберіть методи доставки, які Ви прагнете дозволити для даного продукту.

en: No shipping default fulfillment center configured, shipping prices will not be accurate.
uk: Центр доставки замовлень базово не настроєний, ціни на доставку неправильні.

en: Confirm deletion of fulfillment center <em>%shipfrom</em>
uk: Підтвердження видалення центру доставки замовлень  <em>%shipfrom</em>

en: Click the <em>Delete</em> button to permanently delete the <em>%shipfrom</em> fulfillment center. This action cannot be undone.
uk: Натисніть кнопку <em>Видалення</em> щоб вилучити <em>%shipfrom</em> центр обробки. Ця дія не відміняється.

en: Edit fulfillment center
uk: Редагувати центр доставки замовлень

en: Add fulfillment center
uk: Додати центр доставки замовлень

en: The name of the fulfillment center.
uk: Назва центру доставки замовлень.

en: The country that the fulfillment center is located in.
uk: Країна де розташований центр доставки замовлень.

en: Region (State/Province)
uk: Область (Штат/Провінція)

en: The region (state/province) that the fulfillment center is located in.
uk: область (штат/провінція) де розташований центр доставки замовлень.

en: The city that the fulfillment center is located in.
uk: Місто де розташоване центр доставки замовлень.

en: Zip/Postal code
uk: Zip/Поштовий код

en: The fulfillment center zipcode or postal code.
uk: Zipcode або поштовий код центру доставки замовлень.

en: Fulfillment center updated.
uk: Центр доставки замовлень оновлений.

en: Fulfillment center added.
uk: Центр доставки замовлень доданий.

en: Shipment notification
uk: Повідомлення про відправлення

en: Fulfillment centers
uk: Центри доставки замовлень

en: Shipping notification page.
uk: Сторінка повідомлення про доставку.

en: Shipping notification
uk: Повідомлення про доставку

en: Please enter a numeric value for stock.
uk: Будь ласка, уведіть числове значення для складу

en: %description (code %code)
uk: %description (код %code)

en: Australia Post settings
uk: Australia Post установки

en: Australia Post server/page URL
uk: Australia Post сервер/сторінка URL

en: Post Code
uk: Поштовий індекс

en: This is the Post Code of your business and is used for calculating shipping costs.
uk: Це поштовий код вашої фірми який використовується для розрахунків витрат доставки.

en: Enter the current cost of registering a domestic parcel.
uk: Уведіть поточні витрати для реєстрації місцевої посилки.

en: Australia Post
uk: Австралійська пошта

en: Priority Courier
uk: Терміновий кур'єр

en: Expedited
uk: Швидко відправляти

en: Regular
uk: Звичайна

en: Small Packets Air
uk: Відправлення маленьких товарів повітряним транспортом

en: Potal Code
uk: Поштовий індекс

en: This is the Postal Code of your business and is used for calculating shipping costs.
uk: Це поштовий індекс Вашої фірми,який використовується для обчислення витрат доставки.

en: Testing
uk: Перевірка

en: Test Canada Post configuration
uk: Перевірка настроювань Canada Post

en: Next Day Air
uk: Наступний день повітряний траспорт

en: Next Day Air Saver
uk: Наступний день повітряний транспорт ощадливий

en: 2nd Day Air AM
uk: 2-х денний повітряний транспорт до полудня

en: 2nd Day Air
uk: 2-х денний повітряний транспорт

en: 3 Day Select
uk: 3 денний відбір

en: Ground
uk: Земля

en: Canada Standard
uk: Канада стандарт

en: Worldwide Express
uk: Всесвітній експрес

en: Worldwide Express Plus
uk: Всесвітній експрес +

en: Worldwide Expedited
uk: Всесвітній терміновий

en: UPS settings
uk: UPS установки

en: UPS Access Key
uk: UPS ключ доступу

en: UPS User ID
uk: UPS ID користувача

en: UPS Password
uk: UPS пароль

en: UPS Server URL
uk: URL UPS сервера

en: Enter the fully qualified URL of the UPS shipping rate server, as provided by UPS.
uk: Ввведите правильний URL для UPS сервера розцінок доставки, наданий UPS.

en: UPS Test Server URL
uk: UPS URL сервера перевірки

en: Test ups configuration
uk: Перевірка ups настроювань

en: There is an error with your <em>User ID</em>, please verify that you have entered it correctly and try again.
uk: Помилка у Вашім <em>ID користувача</em>, будь ласка перевірте його правильність і введіть знову.

en: There is an error with your <em>Password</em>, please verify that you have entered it correctly and try again.
uk: Помилка у Вашім <em>Паролі</em>, будь ласка перевірте його правильність і введіть знову.

en: Standard
uk: Базово

en: Next Day Air, Early AM
uk: Наступний день, ранній ранок

en: 2nd Day Air, AM
uk: На 2 день повітряний транспорт, до полудня

en: United States Postal Service.
uk: Поштова служба Сполучених штатів.

en: Express Mail to PO Addressee
uk: Експрес пошта PO адресата

en: First-Class Mail
uk: Пошта 1 клас

en: Priority Mail
uk: Термінова пошта

en: Parcel Post
uk: Поштова служба

en: Bound Printed Matter
uk: Готова бандероль

en: Media Mail
uk: Мультимедійна пошта

en: Library Mail
uk: Бібліотечна пошта

en: Global Express Guaranteed Document Service
uk: Світова експрес служба з гарантією (документальна)

en: Global Express Guaranteed Non-Document Service
uk: Світова експрес служба з гарантією (не документальна)

en: Global Priority Mail, Flat-rate Large Envelope
uk: Світова термінова пошта, ставки для більших конвертів

en: Global Priority Mail, Flat-rate Small Envelope
uk: Світова термінова пошта, ставки для невеликих конвертів

en: Global Priority Mail, Variable Rate
uk: Світова термінова пошта, змінні ставки

en: Global Express Mail
uk: Світова експрес пошта

en: Airmail Letter Post
uk: Доставка листів повітряним транспортом

en: Airmail Parcel Post
uk: Доставка посилок повітряним транспортом

en: Economy Mail, Letter Post
uk: Economy Mail, Доставка листів

en: Economy Mail, Parcel Post
uk: Economy Mail, Доставка посилок

en: USPS settings
uk: USPS установки

en: USPS User ID
uk: USPS ID користувача

en: Your unique USPS User ID is provided when you %register for the USPS Web Tools.
uk: Ваш унікальний USPS ID користувача створюється коли Ви %register в USPS Web інструментах.

en: USPS Password
uk: USPS Пароль

en: Your unique USPS password is provided when you %register for the USPS Web Tools.
uk: Ваш унікальний USPS пароль створюється коли Ви %register в USPS Web інструментах.

en: USPS Server URL
uk: Адреса (URL) USPS сервера

en: USPS Test Server URL
uk: USPS URL сервера перевірки

en: USPS provides a service to test your site configuration prior to launch.  Enter the fully qualified URL of the USPS shipping rate testing server.  Clicking <em>Test configuration</em> below will use your User ID and (optional for testing) Password to test a transaction against the USPS Test Server URL.
uk: USPS забезпечує перевірку працездатності настроювань на Вашім сайті. Уведіть правильний URL для тестового сервера розцінок доставки USPS. Натисніть <em>Перевірка настроювань</em> потім використовуйте Ваш користувацький ID і (необов'язково для тесту) і пароль для перевірки працездатності операції на USPS URL тестового сервера.

en: Test usps configuration
uk: Перевірка настроювань usps

en: %description (error %code)
uk: %description (помилка %code)

en: Order #@txnid created @timestamp ago
uk: Замовлення №@txnid створене @timestamp тому

en: Total: @gross
uk: Усього: @gross

en: @order of @title at @price each
uk: @order @title по @price кожний

en: Order history overview
uk: Перегляд історії рахунків

en: This text will be displayed at the top of users' order history pages.
uk: Цей текст буде показаний угорі сторінки історії клієнтських рахунків.

en: Users adds product to cart using link.
uk: Користувачі додають продукти в кошик з використанням посилання.

en: Transaction notices
uk: Повідомлення операції

en: Email Notifications
uk: Email Повідомлення

en: Customer invoice e-mail
uk: e-mail рахунок клієнта

en: This text will be emailed to customers after they make a purchase.
uk: Цей текст буде відправлений клієнтам на e-mail після здійснення ними покупки.

en: Payment error e-mail
uk: e-mail помилка при оплаті

en: This text will be e-mailed to customers if there is a payment processing problem.
uk: Цей текст буде відправлений клієнтам на e-mail у випадку проблем з операцією оплати.

en: Ask customer e-mail template
uk: e-mail шаблон питання клієнтові

en: This text is used as a template for asking customer.
uk: Цей текст використовується як шаблон для запитів клієнтові.

en: Cancel transaction e-mail
uk: e-mail скасування операції

en: This text will be e-mailed to customers if their purchase has been canceled.
uk: Цей текст буде відправлений клієнтам на e-mail, якщо їх покупка буде скасована.

en: Store location
uk: Місце розташування магазину

en: Default unit measure of weight.
uk: Одиниця виміру ваги базово.

en: Default unit measure of length.
uk: Одиниця виміру довжини базово.

en: Default unit measure of area.
uk: Одиниця виміру площі базово.

en: Default unit measure of volume.
uk: Одиниця виміру обсягу базово.

en: Price Formatting
uk: Формат ціни

en: Currency Symbol
uk: Символ валюти

en: Enter the currency symbol you wish to associate with your price. This will be displayed in front of the price. Default is the dollar symbol.
uk: Уведіть символ валюти для цін. Він буде показаний перед ціною. Базово це символ долара.

en: This option places the currency symbol of the left or right side of the price.
uk: Місце для символу валюти ліворуч або праворуч від ціни.

en: Thousands separator
uk: Розділювач тисяч

en: Enter the sign for the thousands separator.
uk: Уведіть символ для поділу тисяч.

en: Decimal separator
uk: Відокремлюють цілу частину від дробової

en: Number of places after the decimal separator
uk: Скільки знаків після коми ?

en: How many slots are needed after the decimal?
uk: Скільки знаків після коми ?

en: Update transaction
uk: Змінити операцію

en: Create new transaction
uk: Створити нову операцію

en: The ID number of a transaction.
uk: ID номер операції.

en: Find a transaction that has the following product(s).
uk: Знайти операцію утримуючу наступні продукти.

en: Product expiration
uk: Продукт зіпсувався

en: Date product expires.
uk: Дата закінчення строку придатності продукту.

en: Date transaction was created.
uk: Дата створення операції.

en: Date due
uk: Дата платежу

en: Date transaction was due.
uk: Дата коли була оплачена операція.

en: Total cost
uk: Загальна вартість

en: Payments pending
uk: Очікування оплат

en: Payment status: Pending, workflow: Not Complete
uk: Стан оплати: Очікування, документообіг: Не завершений

en: Payment status: Complete, workflow: Not Complete
uk: Стан оплати: Завершений, документообіг: Не завершений

en: Monthly orders
uk: Місячні рахунки

en: Monthly sales
uk: Місячні продажі

en: Yearly sales
uk: Річні продажі

en: Invalid username
uk: Невірне ім'я користувача

en: Please enter only numeric values or commas in the product id field.
uk: Будь ласка, уведіть числове значення в поле id продукту.

en: Invoice overview
uk: Перегляд рахунку

en: Transaction workflow
uk: Документообіг операції

en: Enter either an username or e-mail address below.
uk: Уведіть ім'я користувача або e-mail.

en: Street1
uk: Вулиця1

en: Street2
uk: Вулиця2

en: Item #%nid
uk: Позиція #%nid

en: -please choose-
uk: - будь ласка, виберіть-

en: Billing cycle length
uk: Строк циклу розрахунків

en: Interval
uk: Проміжок

en: Number of payments cycles
uk: Кількість циклів оплати

en: Select the number of recurring payment cycles this product has.
uk: Виберіть кількість повторень циклів оплати для цього продукту.

en: Aland Islands
uk: Аландські острови

en: Brunei Darussalam
uk: Бруней

en: Democratic Republic of the Congo (formerly Zaire)
uk: Демократична Республіка Конго

en: Congo (Republic of the Congo)
uk: Конго

en: Switzerland (Confoederatio Helvetica)
uk: Швейцарія

en: Germany (Deutschland)
uk: Німеччина

en: Western Sahara (formerly Spanish Sahara)
uk: Західна Сахара

en: Spain (Espana)
uk: Іспанія

en: Fiji
uk: Фіджі

en: Falkland Islands
uk: Фольклендські острови

en: Federated States of Micronesia
uk: Федеративні Штати Мікронезії

en: Hong Kong
uk: Гонг Конг

en: British Indian Ocean Territory (including Diego Garcia)
uk: Британська територія в Індійському океані ( у тому числі Диего-Гарсия)

en: Saint Kitts and Nevis
uk: Сент Кітс і Невіс

en: South Korea
uk: Південна Корея

en: Saint Lucia
uk: Санта Люсія

en: Former Yugoslav Republic of Macedonia
uk: Македонія

en: Myanmar (Burma)
uk: Мьянма

en: Macao (Macau)
uk: Макао

en: Saint-Pierre and Miquelon
uk: Сен-Пьер і Микелон

en: Palestinian Territories (West Bank and Gaza Strip)
uk: Палестинська Територія

en: Saint Helena
uk: Острів Святої Єлени

en: Sao Tome and Principe
uk: Сан-Томе і Принсипі

en: Chad (Tchad)
uk: Чад

en: French Southern Territories
uk: Французькі Південні Території

en: Timor-Leste (East Timor)
uk: Демократична Республіка Тимор Лоросае (Східний Тимор)

en: Saint Vincent and the Grenadines
uk: Сент Вікент і Гренадіни

en: British Virgin Islands
uk: Британські Віржинські острови

en: U.S. Virgin Islands
uk: U.S. Віргінські острови (Карибське море)

en: Vietnam
uk: В'єтнам

en: Purchased Product: Title
uk: Куплені продукти: Заголовок

en: Purchased Product: Quantity
uk: Куплені продукти: Кількість

en: Purchased Product: Price
uk: Куплені продукти: Ціна

en: Purchased Product: Number of Purchases
uk: Куплені продукти: Кількість покупок

en: Orders
uk: Замовлення

en: Transaction id
uk: id операції

en: Product id
uk: id продукту

en: Product expires
uk: Строк придатності продукту

en: Date Due
uk: Дата платежу

en: shipping notify
uk: повідомлення про доставку

en: ask customer
uk: запитати клієнта

en: cancel transaction
uk: скасування операції

en: View Invoice
uk: Переглянути рахунок-фактуру

en: Ask customer
uk: Запитати клієнта

en: Print invoice
uk: Надрукувати рахунок

en: Admin items ordered
uk: Керування порядком позицій

en: Edit transaction items
uk: Редагування позицій операції

en: No items found for the transaction
uk: Позиції в операції не знайдені

en: Add products
uk: Додати продукти

en: Ask customer a question
uk: Запитати клієнта

en: Cancel transaction notification
uk: Повідомлення про скасування операції

en: Confirm delete
uk: Підтвердження видалення

en: sku
uk: артикул

en: Notify customer
uk: Послати повідомлення клієнтові

en: Check here if you want a mail notification sent to the customer.
uk: Відзначте, якщо прагнете послати повідомлення на пошту клієнта.

en: Change Workflow
uk: Змінити Документообіг

en: Check here if you want to change the transaction workflow to <strong>%new_workflow</strong>.
uk: Відзначте це, якщо прагнете змінити документообіг операції на <strong>%new_workflow</strong>.

en: The transaction workflow has been updated.
uk: Документообіг операції змінений.

en: the transaction has been created
uk: операція створена

en: received
uk: отримане

en: invoiced
uk: рахунок виписаний

en: shipped
uk: відвантажене

en: awaiting customer response
uk: очікування відповіді клієнта

en: canceled
uk: скасоване

en: completed
uk: завершене

en: security violation
uk: порушення безпеки

en: Transaction ID.
uk: ID операції.

en: Transaction balance.
uk: Баланс операції.

en: Current state of the transaction.
uk: Поточний стан операції.

en: Cost of shipping.
uk: Затрати на доставку.

en: Current payment status.
uk: Поточний стан оплати.

en: Mail address stored with the transaction.
uk: Адреса пошти збережена разом з операцією.

en: First name of the customer.
uk: Ім'я клієнта.

en: Surname of the customer.
uk: Прізвище клієнта.

en: Billing address.
uk: Адреса розрахунків.

en: Billing address is automatically added here
uk: Адреса розрахунків автоматично додана

en: Shipping address.
uk: Адреса доставки.

en: Shipping address is automatically added here
uk: Адреса доставки автоматично додана

en: Shipping method is automatically added here
uk: Метод доставки автоматично доданий

en: Three other transaction tokens joined together: [txn-ship-to] [txn-shipping-method] [txn-bill-to].
uk: Три інші операції, об'єднані разом: [txn-ship-to] [txn-shipping-method] [txn-bill-to].

en: Listing of items in the transaction.
uk: Список позицій в операції.

en: Site url without the protocol (http://).
uk: url сайту без (http://).

en: Overdue
uk: Прострочений

en: Can not update the %module module until the following modules are installed:
uk: Неможливо обновити  %module поки наступні модулі встановлені:

en: Add to Cart
uk: Додати в кошик

en: Subproduct
uk: Субтовар

en: File settings
uk: Властивості файла

en: failed
uk: невдало

en: Adjustment
uk: Вирівнювання

en:  for
uk:  для

en: audio
uk: звук

en: pending
uk: очікує

en: product
uk: товар

en: Add address
uk: Додати адресу

en: Delete address
uk: Вилучити адреса

en: In listings, the heavier terms (with a larger weight) will sink and the lighter terms will be positioned nearer the top.
uk: У списках, терми з більшим значенням порядку розташування опустяться донизу, терми з меншим значенням піднімуться нагору.

en: modules
uk: модулі

en: Radio Buttons
uk: Радіо кнопки

en: Regions
uk: Регіони

en: Mark transaction workflow as completed?
uk: Відзначити операцію як завершена ?

en: Marks transactions that have no shippable items as completed in the workflow
uk: Відзначити операції, які не мають позицій з доставкою, як завершені в документообігу

en: Currency code
uk: Код валюти

en: The e-mail address %email is already taken.
uk: Адреса електронної пошти %email вже існує.

en: You need to select a shipping address.
uk: Вам необхідно вибрати адресу доставки.

en: You need to select a billing address.
uk: Вам необхідно вибрати адресу рахунку-фактури.

en: @firstname @lastname, @street in @city
uk: @firstname @lastname, @street в @city

en: <p>Your address book is used to save addresses for billing and shipping of items from our store.</p>
uk: <p>Ваша адресна книга використовується для зберігання адрес рахунку-фактури й адрес доставки для товарів куплених у нас</p>

en: Country is required.
uk: Країна необхідна.

en: %item_count %item_suffix in !your_cart
uk: %item_count %item_suffix в !your_cart

en: Subtotal:
uk: Підсумок:

en: <strong>%product-title</strong> added to <a href="!cart_view">your shopping cart</a>
uk: Товар <strong>%product-title</strong> додано до <a href="!cart_view">вашого кошику</a>

en: Please enter an expiration date.
uk: Будь ласка, уведіть дату закінчення.

en: Bid history for  &quot;%product-name&quot;
uk: Історія цінової пропозиції для  &quot;%product-name&quot;

en: Script error.
uk: Помилка в скрипті.

en: Bid history
uk: Історія цінової пропозиції

en: You've won this auction!
uk: Поздоровляємо, Ви виграли цей аукціон !

en: E-Commerce: Auction tables have been created.
uk: E-Commerce: Таблиці аукціону створені.

en: Auction products for E-Commerce.
uk: Аукціонні продукти для E-Commerce.

en: Title to use COD
uk: Заголовок для використання COD

en: COD
uk: Готівкою при отримані

en: Description to show shoppers for this type of payment.
uk: Сторінка для показу покупців по цьому типу оплати.

en: Page to go to after payment
uk: Сторінка для переходу після оплати

en: Page to go to after payment is completed.
uk: Сторінка для переходу після закінчення оплати.

en: Mark transaction as paid?
uk: Відзначити операцію як оплачену ?

en: Whether to mark transactions as paid immediately, or wait till the store admin marks them as paid
uk: Відзначати операції як оплачені негайно, або очікувати поки адміністратор відзначить їх

en: Your purchase has been completed.
uk: Ваша покупка завершена.

en: Your purchase has been received.
uk: Ваша покупка отримана.

en: Make a COD Payment
uk: Зробити COD оплату

en: Generic manual payment method for E-Commerce.
uk: Основний ручний метод оплати для E-Commerce.

en: Gift Certificate
uk: Подарунковий сертифікат

en: E-Commerce: Coupon tables have been created.
uk: E-Commerce: Таблиці подарункового купона створені.

en: Development tools for E-Commerce.
uk: Інструменти розробки для E-Commerce.

en: List of all recurring products.
uk: Список усіх періодичних продуктів.

en: Product auto-renewed.
uk: Товар автоматично відновлений.

en: <p>You have no active subscriptions.</p>
uk: <p>Ви не маєте активних підписок</p>

en: E-Commerce: Recurring tables have been created.
uk: E-Commerce: Таблиці повторних оплат створені.

en: Define geographic regions that are used by other modules.
uk: Визначити географію регіонів, яка використовується іншими модулями.

en: Delete region
uk: Вилучити регіон

en: Add region
uk: Додати регіон

en: Region name
uk: Назва регіону

en: Region used by
uk: Регіон використовується

en: The area of E-Commerce where this region will be used.
uk: Зона E-Commerce де цей регіон використовується.

en: The region %name has been updated.
uk: Регіон %name змінений.

en: Are you sure you want to delete the region %name?
uk: Ви дійсно бажаєте вилучити регіон %name?

en: The region has been deleted.
uk: Регіон був вилучений.

en: Update regions
uk: Обновити регіони

en: The regions have been updated.
uk: Регіони були оновлені.

en: Create regions that can be used by other modules. Optionally use location.module.
uk: Створити регіони які можуть використовуватися іншими модулями. Використання location.module необов'язково.

en: <b>NOTE:</b> To enable this control save a recurring schedule for this product (requires !link module).
uk: <b>ПРИМІТКА:</b> Включити контроль збереження періодичного розкладу для цього продукту ( потрібно !link модуль).

en: E-Commerce: Roles tables have been created.
uk: E-Commerce: Таблиці ролей створені.

en: Check this box when you want a user account created for the customer when they buy this product. It will only create the account if the user does not have one already.
uk: Відзначте це якщо бажаєте створити особовий рахунок користувача для клієнта в випадку придбання цього продукту. Створення можливе тільки якщо в користувача ще не було рахунку.

en: This functionality can be enabled by installing the !link module.
uk: Ця можливість може бути включена для встановленого !link модуля.

en: Check this box if you want the customer's user account blocked when this product expires. It will only block the account if the user has no other unexpired products at the time of expiry.
uk: Відзначте тут якщо ви бажаєте блокувати користувацькі рахунки по витіканні строку продукту. Це дозволяє блокувати рахунок тільки якщо користувач не має інші незавершені продукти під час закінчення строку.

en: E-Commerce: User Account tables have been created.
uk: E-Commerce: Таблиці User Account створені.

en: Record activity types
uk: Записати типи активності

en: Donations only
uk: Тільки пожертвування

en: All transactions
uk: Усі операції

en: Countries which use Abbreviations for States
uk: Країни, які використовують скорочення для Штатів

en: Some countries prefer the use of the Abreviation instead of the full name when displaying States.
uk: Деякі країни воліють використовувати скорочення замість повного назви при відображенні Штатів.

en: Address book
uk: Адресна книга

en: You need to select a billing address which includes a valid email.
uk: Ви повинні вибрати адресу розрахунків, яка включає правильний email.

en: E-mail address:
uk: Поштова адреса:

en: Unable to load contact %id.
uk: Неможливо завантажити контакт %id.

en: Please choose where you would like the items to be delivered. You can also !add_address.
uk: Будь ласка, виберіть куди доставити позиції. Ви можете !add_address.

en: add an address
uk: додати адресу

en: Please choose where you would like the invoice to be sent. You can also !add_address.
uk: Будь ласка, виберіть куди Ви бажаєте відправити рахунок. Ви можете також !add_address.

en: Please double-check to make sure you email address is correct.
uk: Будь ласка, перевірте ще раз правильність адреси e-mail.

en: Donation and Purchase of %gross
uk: Пожертвування й покупка %gross

en: Donation of %gross
uk: Пожертвування %gross

en: Purchase of %gross
uk: Покупка %gross

en: %username's address book
uk: Адресна книга %username

en: Are you sure you want to delete this address
uk: Ви впевнені, що потрібно вилучити цю адресу

en: Problems load contact %id
uk: Проблеми завантаження контакту %id

en: Please select your state...
uk: Будь ласка виберіть Ваш штат ...

en: Please select your country...
uk: Будь ласка виберіть Вашу країну

en: Location Type must be unique for all addresses
uk: Тип Місце розташування повинен бути унікальним для кожної адреси

en: Please select a country.
uk: Будь ласка, виберіть країну.

en: State or Provice must be a valid name or abbreviation
uk: Штат або область повинні мати правильне ім'я або позначення

en: State or Province is required
uk: Потрібен штат або область

en: E-Commerce: E-Civicrm tables have been created.
uk: E-Commerce: Таблиці E-Civicrm створені.

en: Product: Add to cart link
uk: Продукт: посилання 'Додати в кошик'

en: product name
uk: назва товару

en: Add custom charges to the checkout. Useful and simple replacement for Tax and Shipping charges in some situations.
uk: Додати клієнтські витрати в розрахунки. Корисна й проста заміна Tax і Shipping charges у деяких ситуаціях.

en: Debug mode (watchdog)
uk: Режим налагодження (журнал)

en: <p>You may define a price adjustment for each role. This adjustment can be a simple price addition, subtraction, or a percentage multiplier. For example, to add 5.00 to every price, enter +5.00. To multiply every price times 75%, enter 75%. If no operator is given, addition is assumed.</p>
uk: <p>Ви можете визначити ціноутворення для кожної ролі. Це ціноутворення може бути додане, відняте або помножене на відсотки до базової ціни. Наприклад, додати 5.00 до всіх цін, уводимо +5.00. Збільшити всі ціни на 75%, уводимо 75%. Якщо оператор не заданий, застосовується додавання</p>

en: E-Commerce: Role Discount tables have been created.
uk: E-Commerce: таблиці Role Discount створені.

en: Role discounts for E-Commerce.
uk: Знижки для ролі E-Commerce.

en: Turn Around Time (Hours)
uk: Проміжок часу (годинник)

en: Product Weight
uk: Вага продукту

en: The weight of the product (in Kilograms)
uk: Вага продукту ( у кілограмах)

en: Product Length
uk: Довжина продукту

en: The length of the product (in Centimeters).
uk: Довжина продукту (у сантиметрах)

en: Product Height
uk: Висота продукту

en: The height of the product (in Centimeters)
uk: Висота продукту (у сантиметрах)

en: Product Width
uk: Ширина продукту

en: The width of the product (in Centimeters)
uk: Ширина продукту (у сантиметрах)

en: Product length
uk: Довжина продукту

en: The length of the product (in inches)
uk: Довжина продукту (у дюймах)

en: Product width
uk: Ширина продукту

en: The width of the product (in inches)
uk: Ширина продукту (у дюймах)

en: Product depth
uk: Глибина продукту

en: The depth of the product (in inches)
uk: Висота продукту (у дюймах)

en: Please continue with the checkout process.
uk: Будь ласка, продовжіть процес розрахунків.

en: <b>OR</b> if you already have an account
uk: <b>АБО</b>якщо Ви вже маєте рахунок

en: Please supply a username
uk: Будь ласка, надайте ім'я користувача

en: Please supply a password
uk: Будь ласка, надайте пароль

en: Sorry. Your account is currently blocked. Please contact the store by phone or email to arrange your purchase
uk: Вибачте. Ваш обліковий запис заблокований. Будь ласка, зв'яжіться з магазином по телефону або emil, для здійснення покупок

en: E-Commerce: Anon tables have been created.
uk: E-Commerce: таблиці Anon створені.

en: <p><strong>From:</strong> %from<br />
uk: <p><strong> Від:</strong> %from<br />

en: <strong>To:</strong> %to<br />
uk: <strong> Для:</strong> %to<br />

en: <strong>Subject:</strong> %subject</p>
uk: <strong>Тема:</strong> %subject</p>

en: <p><strong>Body:</strong></p><pre>%body</pre>
uk: <p><strong>Зміст:</strong></p><pre>%body</pre>

en: <p>The message shown below is to be sent from %from to %to. You can take this opportunity to modify the message before sending it.</p>
uk: <p>Повідомлення нижче відправлене від %from для %to. Ви можете змінити повідомлення перед відправленням</p>

en: Mail subsystem
uk: Поштова підсистема

en: Product file quicklist
uk: Скорочений список файлів продукту

en: User Files
uk: Файли користувача

en: Please enter the path to the file.
uk: Будь ласка, уведіть шлях до файлу.

en: The file doesn't exist.
uk: Файл не існує.

en: Do not edit.  File is managed by %nodetype node.
uk: Не редагувати. Файл управляється %nodetype матеріалом.

en: Ecommerce file download settings (%revision)
uk: Ecommerce установки завантаження файлу (%revision)

en: File path for products
uk: Файловий шлях для продуктів

en: A file system path where the product files are stored. This directory has to exist and be writable by Drupal. This directory should not be accessible over the web. Changing this location after the site has been in use will cause problems so only change this setting on an existing site if you know what you are doing.
uk: Шлях куди зберігаються файли продукту. Директорія повинна існувати й доступна для запису Drupal'ом. Директорія не повинна бути загальнодоступна на web. Зміни цього шляху після початку роботи сайту може викликати проблеми, змінюйте ці установки тільки у випадку якщо Ви точно знаєте що робите.

en: View your downloads
uk: Перегляд Ваших завантажень

en: changed
uk: змінено

en: %username's expired files
uk: файли з терміном, що закінчився %username's

en: %username's files
uk: файли %username's

en: Transaction %status
uk: Операція %status

en: create file products
uk: створити файлові продукти

en: edit own file products
uk: редагувати власні файлові продукти

en: E-Commerce: File tables have been created.
uk: E-Commerce: таблиці File створені.

en: Non-Shippable Product
uk: товар, Що Не доставляється,

en: create non-shippable products
uk: створити товари, що не доставляються,

en: edit own non-shippable products
uk: змінити свої товари, що не доставляються

en: Generic Product
uk: Загальний товар

en: Pending Invoices
uk: Незавершені Рахунки

en: E-Commerce: Invoice tables have been created.
uk: E-Commerce: таблиці Invoice створені.

en: A collection of products is a package or group of items sold as a whole.
uk: Колекція товарів - це комплект або група позицій, що продаються разом.

en: This product contains the following items
uk: Цей товар містить наступні позиції

en: create collections of products
uk: створення колекцій товарів

en: edit own collections of products
uk: редагувати власні колекції товарів

en: E-Commerce: Parcel product tables have been created.
uk: E-Commerce: таблиці Parcel продукту створені.

en: Choose one
uk: Виберіть один

en: payment received
uk: платіж отримано

en: denied
uk: відмовлене

en: refunded
uk: сума відшкодована

en: Your payment has been accepted. Below is the receipt for your purchase. We recommend printing the receipt using the print. Thank you for shopping at %site.
uk: Ваш платіж було прийнято
    Нижче ви знайдете чек на ваш платіж. Ми радимо роздрукувати чек за допомогою кнопки 'Роздрукувати'.
    Дякуємо що скористалися послугами %site.

en: A product is a good or service that you wish to sell on your site.
uk: Товар це крам або послуга, які ви хочете продавати на сайті.

en: No product types are available.
uk: Типи товарів відсутні.

en: Please enter a numeric%blank value for the product price.
uk: Будь ласка, уведіть числове %blank значення для ціни продукту.

en: <p>There are no products to view.
uk: <p>Нема товарів для перегляду.

en: E-Commerce: Shipping tables have been created.
uk: E-Commerce: Таблиці Shipping створені.

en: Shipping API
uk: API Доставки

en: Enable a shipping module API for ecommerce. You must also install and enable at least one shipping module to use the API.
uk: Включення API модуля доставки для ecommerce. Ви повинні встановити й включити принаймні один модуль доставки.

en: <p>No mail will be sent to the user.</p>
uk: <p>Користувачеві не відправлялися листи</p>

en: Perform a deep search on your transactions using a range of criteria.
uk: Застосувати глибокий пошук по Ваших операціях з використанням критеріїв відбору.

en: Transaction list
uk: Список операцій

en: Create transaction
uk: Створити операцію

en: E-Commerce configuration
uk: E-Commerce настроювання

en: Configure your E-Commerce store.
uk: Настроювання Вашого E-Commerce магазину.

en: Product Catalog
uk: Каталог товарів

en: View your order history
uk: Перегляд історії Вашого рахунку

en: <div><strong>Due Date:</strong> %due-date</div>
uk: <div><strong>Дата платежу:</strong> %due-date</div>

en: <div><strong>Transaction ID:</strong> %txnid</div>
uk: <div><strong>ID операції:</strong> %txnid</div>

en: Monthly figures
uk: Місячні дані

en: General statistics
uk: Загальна статистика

en: Searches the title and content of a product for a string of text.
uk: Пошук текстового рядка в заголовку й змісті продукту.

en: Username or ID
uk: Ім'я користувача або ID

en: The user that placed the order.
uk: Користувач розмістив рахунок.

en: txnid
uk: номер операції

en: gross
uk: загальна сума

en: duedate
uk: Кінцева дата оплати

en: addresses
uk: адреси

en: <h2>%result found</h2>
uk: <h2>знайдене %result</h2>

en: <h2>No results found</h2>
uk: <h2>Дані не знайдені</h2>

en: <h2>No transactions found</h2>
uk: <h2>Операції не знайдені</h2>

en: Clicking links marked with an asterisk will also cause the transaction to shift into it's respective workflow state.
uk: посилання, Що Натискаються, позначені зірочкою виноски у випадку коли операція переміщається у відповідний стан документообігу.

en: user account
uk: обліковий запис користувача

en: due date
uk: дата платежу

en: make payment
uk: оплатити

en: E-Commerce: Store tables have been created.
uk: E-Commerce: таблиці Store створені.

en: Configuration module for ecommerce.
uk: Настроювання модуля для ecommerce.

en: No variations defined.  To generate subproducts, variations and attributes must be defined for the product type %type.
uk: Варіанти не визначені. Створення субпродуктів, варіантів і властивостей повинні бути визначені для типу продукту  %type.

en: %title: select variations
uk: %title: вибір варіантів

en: You must select at least one option from each of the variations.
uk: Ви повинні вибрати хоча б одну опцію з кожного варіанта.

en: Parameter
uk: Параметр

en: Surcharge
uk: Доплата

en: # in stock
uk: # на складі

en: %title: refine settings
uk: %title: очистити установки

en: %product: refine settings for each subproduct.
uk: %product: очистити установки для субпродуктів.

en: Here is the full list of subproducts.  You can select which ones you wish to create and adjust their settings before generating.
uk: От повний список субпродуктів. Ви можете вибрати для якого з них ви бажаєте створити й настроїти установки перед генерацією.

en: Check all currently requires javascript support.
uk: Відзначте всі потребуючі в цей час підтримку javascript.

en: Check all:
uk: Відзначити все:

en: Generate
uk: Згенерувати

en: * There are already some subproducts with this base.
uk: * існують деякі субпродукти засновані на цьому.

en: Select attributes
uk: Вибір властивостей

en: Base price
uk: Базова ціна

en: quantity
uk: кількість

en: A subproduct with this base already exists.
uk: Такий субпродукт уже існує.

en: Add variation
uk: Додати варіант

en: Add attribute
uk: Додати властивість

en: Edit variation
uk: Редагувати варіант

en: Edit attribute
uk: Редагувати властивість

en: Unable to find the correct product based upon the variation combination.
uk: Неможливо знайти правильний продукт по комбінації варіанта.

en: Unable to find the correct product based upon the combination of attributes.
uk: Неможливо знайти правильний продукт по комбінації властивостей.

en: Please select some items to perform the update on.
uk: Будь-ласка, оберіть елементи для оновлення.

en: Selected nodes have been published.
uk: Обрані матеріали будуть опубліковані.

en: Selected nodes have been unpublished.
uk: Обрані матеріали будуть зняті з публікації.

en: Are you sure you want to delete these items? This action cannot be undone.
uk: Ви впевнені, що потрібно вилучити позиції ? Ця дія не може бути скасована.

en: Select a model
uk: Виберіть модель

en: Select a %name
uk: Виберіть %name

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
uk: Ви впевнені що бажаєте видалити атрибут %name?

en: Are you sure you want to delete the variation %name?
uk: Ви впевнені, що потрібно вилучити варіант %name ?

en: Deleting a variation will delete all of its attributes, and any products based on those attributes. This action cannot be undone.
uk: Видалення варіанта викличе видалення всіх його властивостей, і всіх продуктів заснованих на цих властивостях. Ця дія не може бути скасована.

en: Variation name
uk: Назва властивості

en: The variation name is used to identify a group of attributes.
uk: Ця назва властивості вже використовується як група властивостей.

en: I want to mark up each shirt price by this percent of the base price.
uk: Я хочу відзначити кожну ціну як відсоток до основної ціни.

en: I want to sell all my shirts at this exact price.
uk: Я хочу продавати все за фіксованою ціною.

en: Attribute name
uk: Назва властивості

en: Please enter name for the attribute.
uk: Уведіть назву властивості.

en: The variation %variation has been updated.
uk: Варіант %variation змінений.

en: The variation was deleted.
uk: Варіант був вилучений.

en: Created new variation %variation.
uk: Створений новий варіант %variation.

en: The attribute %attribute has been updated.
uk: Властивість %attribute змінена.

en: The attribute was deleted.
uk: Властивість була вилучена.

en: Created new attribute %attribute.
uk: Створена нова властивість %attribute.

en: edit variation
uk: редагування варіанта

en: delete variation
uk: видалення варіанта

en: edit attribute
uk: редагування властивості

en: delete attribute
uk: видалення властивості

en: There are no existing variations or attributes. To add some, first select a product type.
uk: Відсутні властивості або варіанти. Спочатку виберіть тип продукту, для них додавання.

en: Enable this setting to have subproducts automatically deleted when their parent product is deleted.
uk: Включити установку яка відповідає за автоматичне видалення субпродуктів при видаленні батьківського продукту.

en: Aggregation parameters
uk: Об'єднані параметри

en: administer subproducts
uk: керування субпродуктами

en: administer own subproducts
uk: керування власними субпродуктами

en: Shippable Product
uk: Товар придатний до доставки

en: Enter tax rules here.
uk: Уведіть правила ціноутворення.

en: Tax
uk: Податки

en: rule
uk: правило

en: There are currently no tax rules.
uk: Немає ставок правил.

en: You must enter a location value.
uk: Ви повинні ввести значення місця розташування.

en: Invalid operator
uk: Невірний оператор

en: You must enter a rate.
uk: Ви повинні ввести ставки

en: Are you sure you want to delete this tax rule
uk: Ви впевнені, що потрібно вилучити ці правила ціноутворення

en: tax rule deleted
uk: Правила ціноутворення вилучені

en: Type of Location to define the new tax rule for
uk: Тип місця розташування визначає нові правила ціноутворення

en: This value will be checked against the customer's shipping address.
uk: Це значення було перевірено на відповідність адресам доставки клієнтів.

en: This rate can be a simple price addition or a percentage multiplier. For example, to add a 5.00 tax, enter +5.00. To multiply the gross price times 75%, enter 75%. If no operand is given, addition is assumed.
uk: Це ставка може додаватися до основної ціни або збільшувати її на відсоток. Наприклад, для додавання 5.00, уведіть +5.00. Для збільшення ціни на 75%, уведіть 75%. Якщо операнд не заданий, то додається.

en: Check the product types this tax rule applies to.
uk: Перевірте типи продукту для яких застосовується ціноутворення.
