e-Commerce (5.x-4.0-alpha11) - en to sv translation catalogue (347 entries)

en: list
sv: lista

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Next
sv: Nästa

en: user
sv: användare

en: delete
sv: radera

en: title
sv: titel

en: size
sv: storlek

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Transaction ID
sv: Transaktions-ID

en: Attribute
sv: Egenskap

en: Username
sv: Användarnamn

en: Email address
sv: E-postadress

en: Item
sv: Artikel

en: Transactions
sv: Transaktioner

en: Private
sv: Privat

en: Type
sv: Typ

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Default currency
sv: Förvald valuta

en: Cost
sv: Kostnad

en: Quantity
sv: Antal

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: view
sv: visa

en: updated
sv: uppdaterad

en: Overview
sv: Översikt

en: register
sv: registrera

en: Login
sv: Logga in

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Links
sv: Länkar

en: Search
sv: Sök

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Country
sv: Land

en: Weight
sv: Vikt

en: none
sv: ingen

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: settings
sv: inställningar

en: Back
sv: Tillbaka

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Session opened for %name.
sv: Session startad för %name.

en: Default
sv: Förvald

en: Update
sv: Uppdatera

en: Schedule
sv: Schemaläggning

en: week
sv: vecka

en: Add
sv: Lägg till

en: remove
sv: ta bort

en: View
sv: Visa

en: Length
sv: Längd

en: History
sv: Historia

en: Visible
sv: Synlig

en: mail
sv: e-post

en: Total
sv: Totalt

en: Search for
sv: Sök efter

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

en: type
sv: typ

en: Mail
sv: E-post

en: User
sv: Användare

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Email
sv: E-post

en: Options
sv: Alternativ

en: New user: %name %email.
sv: Ny användare: %name %email.

en: Created
sv: Skapad

en: To:
sv: Till:

en: Submit @name
sv: Lägg till @name

en: Module
sv: Modul

en: Always
sv: Alltid

en: Never
sv: Aldrig

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Roles
sv: Roller

en: Signature
sv: Signatur

en: Location
sv: Plats

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: Items
sv: Poster

en: Qty
sv: Antal

en: Price
sv: Pris

en: Customers
sv: Kunder

en: Customer
sv: Kund

en: Amount
sv: Summa

en: add to cart
sv: lägg till i varukorg

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Add to cart
sv: Lägg till i varukorg

en: Address
sv: Adress

en: State
sv: Läge

en: Invoice
sv: Faktura

en: Code
sv: Kod

en: Stock
sv: Lager

en: Payments
sv: Betalningar

en: Store
sv: Butik

en: Egypt
sv: Egypten

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: Cuba
sv: Kuba

en: Brazil
sv: Brasilien

en: Libya
sv: Libyen

en: Poland
sv: Polen

en: Turkey
sv: Turkiet

en: here
sv: här

en: SKU
sv: Artikelnummer

en: List type
sv: Typ av lista

en: Attributes
sv: Attributer

en: Role
sv: Roll

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: reset
sv: återställ

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Checkout
sv: Kassan

en: Down
sv: Ned

en: Filters
sv: Filtrering

en: Optional
sv: Valfritt

en: Equals
sv: Är lika med

en: Expiration date
sv: Utgångsdatum

en: City
sv: Stad

en: State/Province
sv: Län/landskap

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Armenia
sv: Armenien

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien och Hercegovina

en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Canada
sv: Kanada

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: China
sv: Kina

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: Denmark
sv: Danmark

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: France
sv: Frankrike

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

en: Georgia
sv: Georgien

en: Greece
sv: Grekland

en: Greenland
sv: Grönland

en: Heard Island and McDonald Islands
sv: Heard- och McDonaldsöarna

en: Hungary
sv: Ungern

en: Iceland
sv: Island

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Iraq
sv: Irak

en: Ireland
sv: Irland

en: Italy
sv: Italien

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: Latvia
sv: Lettland

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Moldova
sv: Moldavien

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Morocco
sv: Marocko

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: Norfolk Island
sv: Norfolkön

en: North Korea
sv: Nordkorea

en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

en: Norway
sv: Norge

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Reunion
sv: Réunion

en: Romania
sv: Rumänien

en: Russia
sv: Ryssland

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: Suriname
sv: Surinam

en: Sweden
sv: Sverige

en: Syria
sv: Syrien

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Tokelau
sv: Tokelauöarna

en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States
sv: Förenta Staterna

en: United States Minor Outlying Islands
sv: Förenta staternas avlägset belägna öar

en: Wallis and Futuna
sv: Wallis- och Futunaöarna

en: Yemen
sv: Jemen

en: Full name
sv: Fullständigt namn

en: Hidden
sv: Dolda

en: Pending
sv: Väntar på

en: Change
sv: Ändra

en: Countries
sv: Länder

en: 1 item | @count items
sv[0]: 1 post
sv[1]: @count poster

en: update
sv: uppdatera

en: unlimited
sv: obegränsad

en: Delete feature
sv: Radera funktion

en: day
sv: dag

en: month
sv: månad

en: year
sv: år

en: Workflow
sv: Arbetsflöde

en: Unit
sv: Enhet

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Submit %name
sv: Lägg till %name

en: price
sv: pris

en: Shipping method:
sv: Leveransmetod:

en: Product type
sv: Produkttyp

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: options
sv: alternativ

en: Shopping Cart
sv: Varukorg

en: Shopping cart
sv: Varukorg

en: Hide block if cart is empty
sv: Dölj block om varukorgen är tom

en: Your item has been removed.
sv: Din produkt har tagits borg.

en: This form is used to control the order the pages are viewed in the checkout process. Number the order you would like these screens to appear.
sv: Detta formulär bestämmer ordningen för sidorna i betalningsprocessen. Bestäm ordningen genom att numrera sidorna i den ordning du vill de ska visas.

en: Your item(s) have been updated.
sv: Dina artiklar har uppdaterats.

en: View your cart
sv: Visa varukorgen

en: View your cart items.
sv: Visa varukorgen

en: Qty.
sv: Antal

en: Add this item to your shopping cart.
sv: Lägg till produkten i din varukorg.

en: Your shopping cart
sv: Varukorgen

en: Cart
sv: Varukorg

en: Transaction key
sv: Transaktionsnyckel

en: Credit card details
sv: Detaljer för kontokort

en: Discount
sv: Rabatt

en: Calculation
sv: Beräkning

en: Shipping
sv: Leverans

en: Reversed
sv: Omvänd

en: Day(s)
sv: Dag(ar)

en: Week(s)
sv: Vecka(or)

en: Month(s)
sv: Månad(er)

en: Year(s)
sv: År

en: Schedules
sv: Schemaläggningar

en: Order history
sv: Beställningshistorik

en: Product
sv: Vara

en: Your password and further instructions have been sent to your e-mail address.
sv: Ditt lösenord samt vidare instruktioner har skickats till din registrerade e-postadress.

en: Flexible
sv: Flexibel

en: Screen order
sv: Sidordning

en: Please review and submit your order
sv: Granska och bekräfta din beställning

en: Subtotal
sv: Delsumma

en: Order Summary
sv: Beställning

en: Update screen order
sv: Uppdatera ordningen på sidor

en: The screen order has been saved.
sv: Ordningen på sidorna har sparats.

en: Your order has been submitted.
sv: Tack för din beställning!

en: administer store
sv: administrera butik

en: Global Settings
sv: Globala inställningar

en: Billing address
sv: Faktureringsadress

en: Shipping address
sv: Leveransadress

en: Ship to:
sv: Skicka till:

en: filename
sv: filnamn

en: Payment method
sv: Betalningsmetod

en: Balance
sv: Saldo

en: Changed
sv: Ändrad

en: Date created
sv: Datum för skapande

en: Received
sv: Mottagen

en: Completed
sv: Slutförd

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Denied
sv: Nekad

en: Recurring Payments
sv: Återkommande betalning

en: Payment details
sv: Betalningsdetaljer

en: Reverse
sv: Omvänd

en: Refund
sv: Återbetalning

en: Products
sv: Varor

en: Provide the product details to display on the page.
sv: Skriv den detaljerade produktbeskrivningen.

en: How much does this product retail for? Note: This price may be different from the selling price due to price adjustments elsewhere.
sv: Vad är inköpspriset för denna produkt? Obs: Detta pris kan vara annorlunda än det slutgiltiga säljpriset p g a andra prisjusteringar.

en: If you have an unique identifier for this product from another system or database, enter that here. This is optional, as system IDs are automatically created for each product.
sv: Om det finns ett unikt nummer eller en kod för denna produkt som du vill kunna visa, skriv in den här. Detta är valfritt, systemet skapar automatiskt interna nummer för alla produkter.

en: Product: SKU
sv: Vara: Artikelnummer

en: This action cannot be undone
sv: Denna åtgärd kan inte ångras

en: Shippable
sv: Transporterbar

en: Product types
sv: Produkttyper

en: Please enter a numeric value for the product price.
sv: Vänligen skriv in ett numeriskt värde som produktpris.

en: administer products
sv: administrera varor

en: names
sv: namn

en: Product settings
sv: Varuinställningar

en: Street address
sv: Gatuadress

en: shipping
sv: transportering

en: Testing
sv: Test

en: Forbidden
sv: Otillåten

en: Thousands separator
sv: Avskiljare för tusental

en: Total cost
sv: Total kostnad

en: Total:
sv: Totalt:

en: Transaction ID:
sv: Transaktions-ID:

en: -please choose-
sv: - vänligen välj -

en: Billing cycle length
sv: Längd på faktureringscykel.

en: Interval
sv: Intervall

en: Number of payments cycles
sv: Antal betalcykler

en: Select the number of recurring payment cycles this product has.
sv: Bestäm antalet återkommande betalcykler denna produkt har.

en: Aland Islands
sv: Åland

en: Falkland Islands
sv: Falklandsöarna

en: Saint Kitts and Nevis
sv: Saint Kitts och Nevis

en: South Korea
sv: Sydkorea

en: Saint Helena
sv: Sankta Helena

en: Sao Tome and Principe
sv: São Tomé och Príncipe

en: French Southern Territories
sv: Franska sydterritorierna

en: Saint Vincent and the Grenadines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

en: British Virgin Islands
sv: Brittiska Jungfruöarna

en: U.S. Virgin Islands
sv: Amerikanska Jungfruöarna

en: Province
sv: Landskap

en: Pounds
sv: Pund

en: Grams
sv: Gram

en: Kilograms
sv: Kilogram

en: Ounces
sv: Uns

en: Inches
sv: Tum

en: Feet
sv: Fot

en: Orders
sv: Beställningar

en: Print invoice
sv: Skriv ut faktura

en: nid
sv: NID

en: sku
sv: artikelnummer

en: qty
sv: antal
