Event (5.x-1.0) - en to cy translation catalogue (205 entries)

en: Home
cy: Hafan

en: Title
cy: Pennawd

en: Body
cy: Corff

en: List
cy: Rhestr

en: more
cy: mwy

en: None
cy: Dim

en: Year
cy: Blwyddyn

en: 1 day | @count days
cy[0]: 1 diwrnod

en: Never
cy: Byth

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Time zone
cy: Cylchfa amser

en: Month
cy: Mis

en: Calendar
cy: Calendr

en: Tonga
cy: Tongeg

en: Africa/Algiers
cy: Affrica/Algiers

en: Africa/Asmera
cy: Affrica/Asmera

en: Africa/Bangui
cy: Affrica/Bangui

en: Africa/Blantyre
cy: Affrica/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
cy: Affrica/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
cy: Affrica/Bujumbura

en: Africa/Cairo
cy: Affrica/ Cairo

en: Africa/Ceuta
cy: Affrica/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
cy: Affrica/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
cy: Affrica/Djibouti

en: Africa/Douala
cy: Affrica/Douala

en: Africa/Gaborone
cy: Affrica/Gaborone

en: Africa/Harare
cy: Affrica/Harare

en: Africa/Johannesburg
cy: Affrica/Johannesburg

en: Africa/Kampala
cy: Affrica/Kampala

en: Africa/Khartoum
cy: Affrica/Khartoum

en: Africa/Kigali
cy: Affrica/Kigali

en: Africa/Kinshasa
cy: Affrica/Kinshasa

en: Africa/Lagos
cy: Affrica/Lagos

en: Africa/Libreville
cy: Affrica/Libreville

en: Africa/Luanda
cy: Affrica/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
cy: Affrica/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
cy: Affrica/Lusaka

en: Africa/Malabo
cy: Affrica/Malabo

en: Africa/Maputo
cy: Affrica/Maputo

en: Africa/Maseru
cy: Affrica/Maseru

en: Africa/Mbabane
cy: Affrica/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
cy: Affrica/Mogadishu

en: Africa/Nairobi
cy: Affrica/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
cy: Affrica/Ndjamena

en: Africa/Niamey
cy: Affrica/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
cy: Affrica/Porto-Novo

en: Africa/Tripoli
cy: Affrica/Tripoli

en: Africa/Tunis
cy: Affrica/Tunis

en: Africa/Windhoek
cy: Affrica/Windhoek

en: America/New_York
cy: America/Efrog_Newydd

en: Antarctica/South_Pole
cy: Antarctica/Pegwn_y_De

en: Asia/Damascus
cy: Asia/Damascws

en: Asia/Jerusalem
cy: Asia/Jeriwsalem

en: Atlantic/Azores
cy: Iwerydd/Azores

en: Atlantic/Bermuda
cy: Iwerydd/Bermuda

en: Atlantic/Canary
cy: Iwerydd/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
cy: Iwerydd/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
cy: Iwerydd/Ffaro

en: Atlantic/Jan_Mayen
cy: Iwerydd/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
cy: Iwerydd/Madeira

en: Atlantic/South_Georgia
cy: Iwerydd/De_Georgia

en: Atlantic/Stanley
cy: Iwerydd/Stanley

en: Australia/ACT
cy: Awstralia/ACT

en: Australia/Adelaide
cy: Awstralia/Adelaide

en: Australia/Brisbane
cy: Awstralia/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
cy: Awstralia/Broken_Hill

en: Australia/Canberra
cy: Awstralia/Canberra

en: Australia/Darwin
cy: Awstralia/Darwin

en: Australia/Hobart
cy: Awstralia/Hobart

en: Australia/LHI
cy: Awstralia/LHI

en: Australia/Lindeman
cy: Awstralia/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
cy: Awstralia/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
cy: Awstralia/Melbourne

en: Australia/NSW
cy: Awstralia/NSW

en: Australia/North
cy: Awstralia/Gogledd

en: Australia/Perth
cy: Awstralia/Perth

en: Australia/Queensland
cy: Awstralia/Queensland

en: Australia/South
cy: Awstralia/De

en: Australia/Sydney
cy: Awstralia/Sydney

en: Australia/Tasmania
cy: Awstralia/Tasmania

en: Australia/Victoria
cy: Awstralia/Fictoria

en: Australia/West
cy: Awstralia/Gorllewin

en: Australia/Yancowinna
cy: Awstralia/Yancowinna

en: Europe/Amsterdam
cy: Ewrop/Amsterdam

en: Europe/Andorra
cy: Ewrop/Andorra

en: Europe/Athens
cy: Ewrop / Athen

en: Europe/Belfast
cy: Ewrop/Belfast

en: Europe/Belgrade
cy: Ewrop/Belgrad

en: Europe/Berlin
cy: Ewrop/Berlin

en: Europe/Bratislava
cy: Ewrop/Bratislava

en: Europe/Brussels
cy: Ewrop/Brwsel

en: Europe/Bucharest
cy: Ewrop/Bucharest

en: Europe/Budapest
cy: Ewrop/Budapest

en: Europe/Chisinau
cy: Ewrop/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
cy: Ewrop/Copenhagen

en: Europe/Dublin
cy: Ewrop/Dulyn

en: Europe/Gibraltar
cy: Ewrop/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
cy: Ewrop/Helsinki

en: Europe/Istanbul
cy: Ewrop/Istanbwl

en: Europe/Kaliningrad
cy: Ewrop?Kaliningrad

en: Europe/Kiev
cy: Ewrop/Kiev

en: Europe/Lisbon
cy: Ewrop/Lisbon

en: Europe/Ljubljana
cy: Ewrop/Ljubljana

en: Europe/London
cy: Ewrop/ Llundain

en: Europe/Luxembourg
cy: Ewrop/ Lwcsembwrg

en: Europe/Madrid
cy: Ewrop/Madrid

en: Europe/Malta
cy: Ewrop/Malta

en: Europe/Minsk
cy: Ewrop/Minsk

en: Europe/Monaco
cy: Ewrop/Monaco

en: Europe/Moscow
cy: Ewrop/Moscow

en: Europe/Nicosia
cy: Ewrop/Nicosia

en: Europe/Oslo
cy: Ewrop/Oslo

en: Europe/Paris
cy: Ewrop/Paris

en: Europe/Prague
cy: Ewrop/Prag

en: Europe/Riga
cy: Ewrop/Riga

en: Europe/Rome
cy: Ewrop/Rhufain

en: Europe/Samara
cy: Ewrop/Samara

en: Europe/San_Marino
cy: Ewrop/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
cy: Ewrop/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
cy: Ewrop/Simferopol

en: Europe/Skopje
cy: Ewrop/Skopje

en: Europe/Sofia
cy: Ewrop/Sofia

en: Europe/Stockholm
cy: Ewrop/Stockholm

en: Europe/Tallinn
cy: Ewrop/Tallinn

en: Europe/Tirane
cy: Ewrop/Tirane

en: Europe/Tiraspol
cy: Ewrop/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
cy: Ewrop/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
cy: Ewrop/Vaduz

en: Europe/Vatican
cy: Ewrop/Fatican

en: Europe/Vienna
cy: Ewrop/Fienna

en: Europe/Vilnius
cy: Ewrop/Vilnius

en: Europe/Warsaw
cy: Ewrop/Warsaw

en: Europe/Zagreb
cy: Ewrop/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
cy: Ewrop/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
cy: Ewrop/Zurich

en: Indian/Antananarivo
cy: India/Antananarivo

en: Indian/Chagos
cy: India/Chagos

en: Indian/Christmas
cy: India/Nadolig

en: Indian/Cocos
cy: India/Cocos

en: Indian/Comoro
cy: India/Comoro

en: Indian/Kerguelen
cy: India/Kerguelen

en: Indian/Mahe
cy: India/Mahe

en: Indian/Maldives
cy: India/Maldives

en: Indian/Mauritius
cy: India/Mauritius

en: Indian/Mayotte
cy: India/Mayotte

en: Indian/Reunion
cy: India/Reunion

en: Navajo
cy: Nafacho

en: Pacific/Apia
cy: Tawelfor/Apia

en: Pacific/Auckland
cy: Tawelfor/Auckland

en: Pacific/Chatham
cy: Tawelfor/Chatham

en: Pacific/Easter
cy: Tawelfor/Y Pasg

en: Pacific/Efate
cy: Tawelfor/Efate

en: Pacific/Enderbury
cy: Tawelfor/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
cy: Tawelfor/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
cy: Tawelfor/Fiji

en: Pacific/Funafuti
cy: Tawelfor/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
cy: Tawelfor/Galapagos

en: Pacific/Gambier
cy: Tawelfor/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
cy: Tawelfor/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
cy: Tawelfor/Guam

en: Pacific/Honolulu
cy: Tawelfor/Honolulu

en: Pacific/Johnston
cy: Tawelfor/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
cy: Tawelfor/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
cy: Tawelfor/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
cy: Tawelfor/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
cy: Tawelfor/Majuro

en: Pacific/Marquesas
cy: Tawelfor/Marquesas

en: Pacific/Midway
cy: Tawelfor/Midway

en: Pacific/Nauru
cy: Tawelfor/Nauru

en: Pacific/Niue
cy: Tawelfor/Niue

en: Pacific/Norfolk
cy: Tawelfor/Norfolk

en: Pacific/Noumea
cy: Tawelfor/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
cy: Tawelfor/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
cy: Tawelfor/Palau

en: Pacific/Pitcairn
cy: Tawelfor/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
cy: Tawelfor/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
cy: Tawelfor/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
cy: Tawelfor/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
cy: Tawelfor/Saipan

en: Pacific/Samoa
cy: Tawelfor/Samoa

en: Pacific/Tahiti
cy: Pasiffig/ Tahiti

en: Pacific/Tarawa
cy: Tawelfor/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
cy: Tawelfor/Tongatapu

en: Pacific/Truk
cy: Tawelfor/Truk

en: Pacific/Wake
cy: Tawelfor/Wake

en: Pacific/Wallis
cy: Tawelfor/Wallis

en: Pacific/Yap
cy: Tawelfor/Yap

en: Week
cy: Wythnos

en: Day
cy: Dyddiad

en: Table
cy: Tabl

en: Events
cy: Digwyddiadau

en: Start
cy: Dechrau

en: End
cy: Diwedd

en: Mon
cy: Llun

en: Tue
cy: Maw

en: Wed
cy: Mer

en: Thu
cy: Iau

en: Fri
cy: Gwen

en: Sat
cy: Sad

en: Sun
cy: Sul

en: May
cy: Mai

en: am
cy: yb

en: pm
cy: yp

en: Now
cy: Nawr

en: All day
cy: Trwy'r dydd
