Event (5.x-1.0) - en to da translation catalogue (570 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: List
da: Vis

en: more
da: mere

en: None
da: Ingen

en: Event
da: Begivenhed

en: Filter by content type
da: Filtrér efter indholdstype

en: Year
da: År

en: No upcoming events available
da: Ingen kommende arrangementer.

en: 1 minute | @count minutes
da[0]: 1 minut
da[1]: @count minutter

en: 1 hour | @count hours
da[0]: 1 time
da[1]: @count timer

en: 1 day | @count days
da[0]: 1 dag
da[1]: @count dage

en: Never
da: Aldrig

en: Time zone
da: Tidszone

en: Start Date
da: Startdato

en: Month
da: Måned

en: End Date
da: Slutdato

en: Calendar
da: Kalender

en: Egypt
da: Ægypten

en: Asia - Former USSR
da: Asien - tidligere USSR

en: Iraq, Syria
da: Irak, Syrien

en: Lebanon, Kirgizstan
da: Libanon, Kirgisistan

en: Palestine
da: Palæstina

en: South Australia
da: Sydaustralien

en: Australia, Tasmania
da: Australien, Tasmanien

en: EU and other European countries
da: EU og andre Europæiske lande

en: Russian Federation
da: Russiske føderation

en: North America
da: Nordamerika

en: Brazil
da: Brasilien

en: Falklands
da: Falklandsøerne

en: Africa/Addis_Ababa
da: Afrika/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
da: Afrika/Algiers

en: Africa/Asmera
da: Afrika/Asmera

en: Africa/Bangui
da: Afrika/Bangui

en: Africa/Blantyre
da: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
da: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
da: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
da: Afrika/Cairo

en: Africa/Ceuta
da: Afrika/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
da: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
da: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
da: Afrika/Douala

en: Africa/Gaborone
da: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
da: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
da: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
da: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
da: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
da: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
da: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
da: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
da: Afrika/Libreville

en: Africa/Luanda
da: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
da: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
da: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
da: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
da: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
da: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
da: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
da: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Nairobi
da: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
da: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
da: Afrika/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
da: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Tripoli
da: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
da: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
da: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
da: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
da: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
da: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
da: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
da: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
da: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
da: Amerika/Asuncion

en: America/Atka
da: Amerika/Atka

en: America/Barbados
da: Amerika/Barbados

en: America/Belem
da: Amerika/Belem

en: America/Belize
da: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
da: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
da: Amerika/Bogota

en: America/Boise
da: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
da: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
da: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
da: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
da: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
da: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
da: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
da: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
da: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
da: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
da: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
da: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
da: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
da: Amerika/Curacao

en: America/Dawson
da: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
da: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
da: Amerika/Denver

en: America/Detroit
da: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
da: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
da: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
da: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
da: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
da: Amerika/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
da: Amerika/Fort_Wayne

en: America/Fortaleza
da: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
da: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
da: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
da: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
da: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
da: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
da: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
da: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
da: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
da: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
da: Amerika/Halifax

en: America/Havana
da: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
da: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
da: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
da: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
da: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
da: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
da: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
da: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
da: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
da: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
da: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
da: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
da: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
da: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
da: Amerika/Knox_IN

en: America/La_Paz
da: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
da: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
da: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
da: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
da: Amerika/Maceio

en: America/Managua
da: Amerika/Managua

en: America/Manaus
da: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
da: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
da: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
da: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
da: Amerika/Menominee

en: America/Merida
da: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
da: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
da: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
da: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
da: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
da: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
da: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
da: Amerika/Nassau

en: America/New_York
da: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
da: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
da: Amerika/Nome

en: America/Noronha
da: Amerika/Noronha

en: America/Panama
da: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
da: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
da: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
da: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
da: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
da: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
da: Amerika/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
da: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
da: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
da: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
da: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
da: Amerika/Recife

en: America/Regina
da: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
da: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
da: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
da: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
da: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
da: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
da: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
da: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
da: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
da: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
da: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
da: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
da: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
da: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
da: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
da: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
da: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
da: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
da: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
da: Amerika/Vancouver

en: America/Virgin
da: Amerika/Virgin

en: America/Whitehorse
da: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
da: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
da: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
da: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
da: Antarktika/Casey

en: Antarctica/Davis
da: Antarktika/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
da: Antarktika/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
da: Antarktika/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
da: Antarktika/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
da: Antarktika/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
da: Antarktika/South_Pole

en: Antarctica/Syowa
da: Antarktika/Syowa

en: Antarctica/Vostok
da: Antarktika/Vostok

en: Asia/Aden
da: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
da: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
da: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
da: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
da: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
da: Asien/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
da: Asien/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
da: Asien/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
da: Asien/Baghdad

en: Asia/Bahrain
da: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
da: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
da: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
da: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
da: Asien/Bishkek

en: Asia/Brunei
da: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
da: Asien/Calcutta

en: Asia/Chungking
da: Asien/Chungking

en: Asia/Colombo
da: Asien/Colombo

en: Asia/Dacca
da: Asien/Dacca

en: Asia/Damascus
da: Asien/Damascus

en: Asia/Dhaka
da: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
da: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
da: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
da: Asien/Dushanbe

en: Asia/Gaza
da: Asien/Gaza

en: Asia/Harbin
da: Asien/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
da: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
da: Asien/Hovd

en: Asia/Irkutsk
da: Asien/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
da: Asien/Istanbul

en: Asia/Jakarta
da: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
da: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
da: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
da: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
da: Asien/Kamchatka

en: Asia/Karachi
da: Asien/Karachi

en: Asia/Kashgar
da: Asien/Kashgar

en: Asia/Katmandu
da: Asien/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
da: Asien/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
da: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
da: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
da: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
da: Asien/Macao

en: Asia/Magadan
da: Asien/Magadan

en: Asia/Manila
da: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
da: Asien/Muscat

en: Asia/Nicosia
da: Asien/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
da: Asien/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
da: Asien/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
da: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pyongyang
da: Asien/Pyongyang

en: Asia/Qatar
da: Asien/Qatar

en: Asia/Rangoon
da: Asien/Rangoon

en: Asia/Riyadh
da: Asien/Riyadh

en: Asia/Riyadh87
da: Asien/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
da: Asien/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
da: Asien/Riyadh89

en: Asia/Saigon
da: Asien/Saigon

en: Asia/Samarkand
da: Asien/Samarkand

en: Asia/Seoul
da: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
da: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
da: Asien/Singapore

en: Asia/Taipei
da: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
da: Asien/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
da: Asien/Tbilisi

en: Asia/Tehran
da: Asien/Tehran

en: Asia/Tel_Aviv
da: Asien/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
da: Asien/Thimbu

en: Asia/Thimphu
da: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
da: Asien/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
da: Asien/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
da: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
da: Asien/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
da: Asien/Urumqi

en: Asia/Vientiane
da: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
da: Asien/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
da: Asien/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
da: Asien/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
da: Asien/Yerevan

en: Atlantic/Azores
da: Atlanten/Azores

en: Atlantic/Bermuda
da: Atlanten/Bermuda

en: Atlantic/Canary
da: Atlanten/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
da: Atlanten/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
da: Atlanten/Faeroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
da: Atlanten/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
da: Atlanten/Madeira

en: Atlantic/South_Georgia
da: Atlanten/South_Georgia

en: Atlantic/Stanley
da: Atlanten/Stanley

en: Australia/ACT
da: Australien/ACT

en: Australia/Adelaide
da: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
da: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
da: Australien/Broken_Hill

en: Australia/Canberra
da: Australien/Canberra

en: Australia/Darwin
da: Australien/Darwin

en: Australia/Hobart
da: Australien/Hobart

en: Australia/LHI
da: Australien/LHI

en: Australia/Lindeman
da: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
da: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
da: Australien/Melbourne

en: Australia/NSW
da: Australien/NSW

en: Australia/North
da: Australien/Nord

en: Australia/Perth
da: Australien/Perth

en: Australia/Queensland
da: Australien/Queensland

en: Australia/South
da: Australien/Syd

en: Australia/Sydney
da: Australien/Sydney

en: Australia/Tasmania
da: Australien/Tasmania

en: Australia/Victoria
da: Australien/Victoria

en: Australia/West
da: Australien/West

en: Australia/Yancowinna
da: Australien/Yancowinna

en: Eire
da: Irland

en: Etc/GMT-1
da: Andre/GMT-1

en: Etc/GMT-10
da: Andre/GMT-10

en: Etc/GMT-11
da: Andre/GMT-11

en: Etc/GMT-12
da: Andre/GMT-12

en: Etc/GMT-2
da: Andre/GMT-2

en: Etc/GMT-3
da: Andre/GMT-3

en: Etc/GMT-4
da: Andre/GMT-4

en: Etc/GMT-5
da: Andre/GMT-5

en: Etc/GMT-6
da: Andre/GMT-6

en: Etc/GMT-7
da: Andre/GMT-7

en: Etc/GMT-8
da: Andre/GMT-8

en: Etc/GMT-9
da: Andre/GMT-9

en: Etc/GMT
da: Andre/GMT

en: Etc/GMT+1
da: Andre/GMT+1

en: Etc/GMT+10
da: Andre/GMT+10

en: Etc/GMT+11
da: Andre/GMT+11

en: Etc/GMT+12
da: Andre/GMT+12

en: Etc/GMT+13
da: Andre/GMT+13

en: Etc/GMT+14
da: Andre/GMT+14

en: Etc/GMT+2
da: Andre/GMT+2

en: Etc/GMT+3
da: Andre/GMT+3

en: Etc/GMT+4
da: Andre/GMT+4

en: Etc/GMT+5
da: Andre/GMT+5

en: Etc/GMT+6
da: Andre/GMT+6

en: Etc/GMT+7
da: Andre/GMT+7

en: Etc/GMT+8
da: Andre/GMT+8

en: Etc/GMT+9
da: Andre/GMT+9

en: Europe/Amsterdam
da: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
da: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
da: Europa/Athens

en: Europe/Belfast
da: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
da: Europa/Belgrade

en: Europe/Berlin
da: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
da: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
da: Europa/Brussels

en: Europe/Bucharest
da: Europa/Bucharest

en: Europe/Budapest
da: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
da: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
da: Europa/Copenhagen

en: Europe/Dublin
da: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
da: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
da: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
da: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
da: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
da: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
da: Europa/Lisbon

en: Europe/Ljubljana
da: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
da: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
da: Europa/Luxembourg

en: Europe/Madrid
da: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
da: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
da: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
da: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
da: Europa/Moscow

en: Europe/Nicosia
da: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
da: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
da: Europa/Paris

en: Europe/Prague
da: Europa/Prague

en: Europe/Riga
da: Europa/Riga

en: Europe/Rome
da: Europa/Rome

en: Europe/Samara
da: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
da: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
da: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
da: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
da: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
da: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
da: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
da: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
da: Europa/Tirane

en: Europe/Tiraspol
da: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
da: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
da: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
da: Europa/Vatican

en: Europe/Vienna
da: Europa/Vienna

en: Europe/Vilnius
da: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
da: Europa/Warsaw

en: Europe/Zagreb
da: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
da: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
da: Europa/Zurich

en: GB
da: Storbritanien

en: GB-Eire
da: Storbritanien-Irland

en: Indian/Antananarivo
da: Indien/Antananarivo

en: Indian/Chagos
da: Indien/Chagos

en: Indian/Christmas
da: Indien/Christmas

en: Indian/Cocos
da: Indien/Cocos

en: Indian/Comoro
da: Indien/Comoro

en: Indian/Kerguelen
da: Indien/Kerguelen

en: Indian/Mahe
da: Indien/Mahe

en: Indian/Maldives
da: Indien/Maldives

en: Indian/Mauritius
da: Indien/Mauritius

en: Indian/Mayotte
da: Indien/Mayotte

en: Indian/Reunion
da: Indien/Reunion

en: Libya
da: Libyen

en: Mexico/General
da: Mexico/Generelt

en: Mideast/Riyadh87
da: Mellemøsten/Riyadh87

en: Mideast/Riyadh88
da: Mellemøsten/Riyadh88

en: Mideast/Riyadh89
da: Mellemøsten/Riyadh89

en: Pacific/Apia
da: Stillehavet/Apia

en: Pacific/Auckland
da: Stillehavet/Auckland

en: Pacific/Chatham
da: Stillehavet/Chatham

en: Pacific/Easter
da: Stillehavet/Easter

en: Pacific/Efate
da: Stillehavet/Efate

en: Pacific/Enderbury
da: Stillehavet/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
da: Stillehavet/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
da: Stillehavet/Fiji

en: Pacific/Funafuti
da: Stillehavet/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
da: Stillehavet/Galapagos

en: Pacific/Gambier
da: Stillehavet/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
da: Stillehavet/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
da: Stillehavet/Guam

en: Pacific/Honolulu
da: Stillehavet/Honolulu

en: Pacific/Johnston
da: Stillehavet/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
da: Stillehavet/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
da: Stillehavet/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
da: Stillehavet/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
da: Stillehavet/Majuro

en: Pacific/Marquesas
da: Stillehavet/Marquesas

en: Pacific/Midway
da: Stillehavet/Midway

en: Pacific/Nauru
da: Stillehavet/Nauru

en: Pacific/Niue
da: Stillehavet/Niue

en: Pacific/Norfolk
da: Stillehavet/Norfolk

en: Pacific/Noumea
da: Stillehavet/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
da: Stillehavet/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
da: Stillehavet/Palau

en: Pacific/Pitcairn
da: Stillehavet/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
da: Stillehavet/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
da: Stillehavet/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
da: Stillehavet/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
da: Stillehavet/Saipan

en: Pacific/Samoa
da: Stillehavet/Samoa

en: Pacific/Tahiti
da: Stillehavet/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
da: Stillehavet/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
da: Stillehavet/Tongatapu

en: Pacific/Truk
da: Stillehavet/Truk

en: Pacific/Wake
da: Stillehavet/Wake

en: Pacific/Wallis
da: Stillehavet/Wallis

en: Pacific/Yap
da: Stillehavet/Yap

en: Poland
da: Polen

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: US/Alaska
da: USA/Alaska

en: US/Aleutian
da: USA/Aleutian

en: US/Arizona
da: USA/Arizona

en: US/Central
da: USA/Central

en: US/East-Indiana
da: USA/East-Indiana

en: US/Eastern
da: USA/Eastern

en: US/Hawaii
da: USA/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
da: USA/Indiana-Starke

en: US/Michigan
da: USA/Michigan

en: US/Mountain
da: USA/Mountain

en: US/Pacific
da: USA/Pacific

en: US/Samoa
da: USA/Samoa

en: Pacific/French Polynesia-Marquesas Islands
da: Stillehavet/French Polynesia-Marquesas Islands

en: iCalendar API for Events Modules
da: iCalendar API for Event-moduler

en: Month view
da: Månedsoversigt

en: Week
da: Uge

en: Week view
da: Ugeoversigt

en: Day
da: Dag

en: Day view
da: Dagsoversigt

en: Table
da: Tabel

en: Table view
da: Tabelvisning

en: List view
da: Listevisning

en: Events
da: Begivenheder

en: Filter by taxonomy
da: Filtrér efter taksonomi

en: Event rss feed
da: Begivenhed RSS feed

en: Event dst view
da: Begivenhed DST-visning

en: Event ical feed
da: Begivenhed iCal feed

en: Set up how your site handles events.
da: Indstil sitets håndtering af begivenheder.

en: Timezone handling
da: Tidszonehåndtering

en: Change how timezone information is saved and displayed.
da: Bestem hvordan tidszoneoplysninger gemmes og vises.

en: Event overview
da: Oversigt over begivenheder

en: Change how event summary information is displayed.
da: Bestem hvordan resuméer af begivenheder vises.

en: Event ical
da: Begivenhed iCal

en: Event time zone input
da: Indtastning af tidszone

en: Use the sitewide time zone
da: Brug sitets tidszone

en: Use the time zone of the user editing or creating the event
da: Brug tidszonen for brugeren der opretter eller redigerer begivenheden

en: Allow users to set event time zones
da: Tillad brugerne at angive tidszoner for begivenheder

en: Events are saved with a time zone value. This setting allows you to determine how the time zone is determined when creating or editing an event.
da: Begivenheder gemmes med en tidszoneværdi. Her kan du angive hvordan tidszonen bestemmes, når du opretter eller redigerer en begivenhed.

en: Event time zone display
da: Visning af begivenhedens tidszone

en: Use the event's time zone
da: Brug begivenhedens tidszone

en: Use the user's time zone
da: Brug brugerens tidszone

en: Events are saved with a time zone value. This setting allows you to determine if the event's time zone, the sitewide time zone, or the user's personal time zone setting is used to display the time for an event.
da: Begivenheder gemmes med en tidszoneværdi. Her kan du angive om begivenhedens tidszone, sitets tidszone eller brugerens personlige tidszone skal bruges til at vise tidspunktet for begivenheden.

en: Events are saved with a time zone value. This setting allows you to determine how the time zone is determined when creating or editing an event. You must have 'Configurable time zones' enabled in the !url before you can enable user's time zones for this feature.
da: Begivenheder gemmes med en tidszoneværdi. Her kan du angive hvordan tidszonen bestemmes når en bruger opretter eller redigerer en begivenhed. Indstillingen 'Konfigurérbare tidszoner' skal være aktiveret på !url før du kan anvende brugerens tidszone med denne feature.

en: date/time settings
da: Indstillinger for dato/tid

en: Events are saved with a time zone value. This setting allows you to determine if the event's time zone, the sitewide time zone, or the user's personal time zone setting is used to display the time for an event. You must have 'Configurable time zones' enabled in the !url before you can enable user's time zones for this feature.
da: Begivenheder gemmes med en tidszoneværdi. Her kan du angive om begivenhedens tidszone, sitets tidszone eller brugerens personlige tidszone skal bruges til at vise tidspunktet for begivenheden. Indstillingen 'Konfigurérbare tidszoner' skal være aktiveret på !url før du kan anvende brugerens tidszone med denne feature.

en: Time notation preference
da: Foretrukkent tidsformat

en: 24h
da: 24t

en: 12h
da: 12t

en: The time notation system used for entering event times.
da: Tidsformat til indtastning af tidspunkter.

en: Upcoming event block limit
da: Grænse for blokken med kommende begivenheder

en: Limit the amount of events displayed in the upcoming events block by this amount.
da: Begræns antallet af begivenheder som vises i blokken med kommende begivenheder med dette antal.

en: Default overview
da: Standard oversigt

en: The default event view to display when no format is specifically requested. This is also the view that will be displayed from the block calendar links.
da: Standard oversigt for begivenheder når der ikke er angivet et specielt format. Dette er også oversigten som vises af blokken med kalender-links.

en: Table view default period
da: Standardperiode for tabelvisning

en: The default number of days to display in the table view. You can specify a different number of days in the url. More info on the event url format !link
da: Antal dage der vises som standard i tabelvisningen. Du kan angive et andet antal i URLen. Du kan læse mere om Event URL-formatet på !link

en: here
da: her

en: Taxonomy filter controls
da: Taksonomifilter

en: Show taxonomy filter control on calendar views
da: Vis taksonomifilter på kalendervisninger

en: Only show taxonomy filter control when taxonomy filter view is requested
da: Vis kun taksonomi filterkontrol når der er bedt om taksonomi filter oversigt

en: Never show taxonomy filter control
da: Vis aldrig taksonomi filterkontrol

en: Content type filter controls
da: Indholdstype filterkontroller

en: Show content type filter control on calendar views
da: Vis indholdtype filterkontrol på kalenderoversigter

en: Only show content type filter control when content type filter view is requested
da: Vis kun indholdstype filterkontrol når der er bedt om indholdstype filter oversigt

en: Never show content type filter control
da: Vis aldrig indholdstype filterkontrol

en: View all
da: Vis alle

en: Week of !month !day, !year
da: Uge for !month !day, !year

en: Events at %site
da: Begivenheder på %site

en: iCal support not enabled
da: iCal-understøttelse ikke aktiveret

en: End
da: Slut

en:  - Events Feed
da:  - Begivenheder Feed

en: Mon
da: man

en: Tue
da: tir

en: Wed
da: ons

en: Thu
da: tor

en: Fri
da: fre

en: Sat
da: lør

en: Sun
da: søn

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: (all)
da: (alle)

en: Select event terms to filter by
da: Vælg begivenhedsudtryk at filtrere med

en: Select event type to filter by
da: Vælg begivenhedstype at filtrere med

en: Calendar to browse events.
da: Kalender til at browse begivenheder.

en: List of upcoming events.
da: Liste af kommende begivenheder

en: Upcoming events
da: Kommende begivenheder

en: Now
da: Nu

en: Show in event calendar
da: Vis i begivenhedskalender

en: All views
da: Alle oversigter

en: Only in views for this type
da: Kun i oversigter af denne type

en: All views: This content type will be available for display on all calendar views, including with other events.<br />Only in views for this type: This content type will only appear in calendar views specific to this type and never with other events.<br />Never: This content type will not be associated with the events calendar.
da: Alle oversigter: Denne indholdstype kan vises på alle kalender oversigter, også med andre begivenheder.<br />Kun i oversigter af denne type: Denne indholdstype vil kun vises i kalenderoversigter specifikke for denne type og aldrig med andre begivenheder. <br /> Aldrig: Denne indholdstype vil ikke blive associeret med begivenhedskalenderen.

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Select the time zone this event occurs in.
da: Vælg tidszonen som denne begivenhed foregår i.

en: Daylight Savings Regions | Current GMT: !date
da: Sommertid (DST) Regioner | Aktuelle GMT: !date

en: The event module allows for any type of content to be event enabled,  meaning content can have a start and end time, and appear in calendars.  The ability to event enable any content type combined with the ability to create new types of content make it possible to create unlimited types of calendars.  The ability to broadly event enable content will allow for creative applications combining information and real world events.
da: Event-modulet gør det muligt for alle indholdstyper at optræde som begivenheder, forstået på den måde at de kan have en start- og en slutdato og blive vist i kalendre. Dette, kombineret med muligheden for at oprette nye indholdstyper, gør det nemt at oprette et ubegrænset antal kalendertyper. Evnen til at gøre alt indhold til begivenheder muliggør kreative kombinationer af information og begvienheder i den virkelige verden.

en: The administrator can decide which content types should be events for their site.  In content type configuration, administrators can select the calendar view options: never, all views, or only views for this type. For example, this makes it possible to have a general calendar which shows all meetups and house parties in the same calendar, and have a separate calendar for rallies which only contains the rallies content type. Calendars can be customized to view a specific content type or a category of content, using taxonomies.
da: Administratoren kan bestemme hvilke indholdstyper der skal anvendes som begivenheder på sitet. Under indstillingerne for indholdstyperne kan administratorerne vælge indstillingerne for kalendervisningen: aldrig, alle visninger eller kun visninger af denne type. Det gør det for eksempel muligt at have en generel kalender som viser alle møder og en separat kalender for alle stævner som kun indeholder indholdstypen 'stævne'. Kalendre kan tilpasses til at vise en bestemt indholdstype eller en bestemt kategori ved hjælp af taksonomier.

en: Administrators can also set two types of options for events; general event options, and event overview options.  General event options are for timezone configuration, time notation formats, and event block configuration.  Event overview options allow calendar and table event default views.  Administrators can also set general filter controls for content types and categories, via the event taxonomy controls.
da: Administratorer kan angive to typer af indstillinger for begivenheder: Generelle indstillinger for begivenheder, og indstillinger for oversigter. Generelle indstillinger dækker over tidszoneindstillinger, tidsformater og blokindstillinger. Indstillinger for oversigter kontrollerer standardvisning på tabel- og kalenderformat. Administratorer kan angive generelle filterkontroller for indholdstyper og kategorier vha. begivenhedens taksonomikontroller.

en: <p>You can</p>
    <ul>
    <li>enable content types to be event enabled at <a href="!admin-node-configure-types" title="content type configuration">administer &gt;&gt; content &gt;&gt; content types </a> then click configure for a content type.</li>
    <li>administer general event options <a href="!admin-settings-event" title="administer events">administer &gt;&gt; settings &gt;&gt; events</a>.</li>
    <li><a href="!node-add" title="list of content types that can be created">create content</a> and set a start and end time, if the administrator has set that content type to be event enabled.</li>
    <li>use <a href="!external-http-drupal-org-handbook-modules-rsvp">RSVP</a> or <a href="!external-http-drupal-org-handbook-modules-signup">signup</a> module to invite users to events.</li>
da: <p>Du kan</p>
    <ul>
    <li>aktivere indholdtyper som begivenheder på <a href="!admin-node-configure-types" title="content type configuration">administration &gt;&gt; indhold &gt;&gt; indholdstyper</a> og klikke redigér for en indholdstype</li>
    <li>administrere generelle indstillinger for begivenheder <a href="!admin-settings-event" title="administrer begivenheder ">administration &gt;&gt; indstillinger &gt;&gt; events</a>.</li>
    <li><a href="!node-add" title="Liste af indholdstyper der kan oprettes">oprette indhold</a> og angive en start- og sluttid, hvis administrator har aktiveret denne indholdstype som begivenhed.</li>
    <li>bruge <a href="!external-http-drupal-org-handbook-modules-rsvp">RSVP</a> eller <a href="!external-http-drupal-org-handbook-modules-signup">signup</a> modulet til at invitere brugere til begivenheder.</li>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="!event">Event page</a>.
da: For mere information læs venligst konfigurations- og tilpasnings-håndbogen <a href="!event">Event page</a>(engelsk).

en: This is a listing of all the event system's time zones, sorted by daylight savings time regions, and their respective offsets from GMT in seconds. Time zones in the 'None' region do not observe daylight savings time. If you believe there is an error, please first search for the locale on !timeanddate and confirm it. If there is indeed an error please submit a !bugreport on drupal.org so we can fix it.
da: Dette er en liste af alle event-systemets tidszoner, sorteret efter sommertidsregioner og deres respektive offset fra GMT i sekunder. Tidszoner i regionen 'Ingen' har ikke sommertid. Hvis du mener at der er en fejl, skal du først søge efter lokationen på !timeanddate for at bekræfte det. Hvis der virkelig er en fejl, bedes den rapporteret som en !bugreport på drupal.org, så vi kan rette den.

en: limit view to events of this type
da: Begræns oversigt til begivenheder af denne type

en: view this event
da: vis denne begivenhed

en: End:
da: Slut:

en: all day
da: hele dagen

en: more info
da: mere information

en: Show detailed information for this event.
da: Vis detaljeret information for denne begivenhed

en: Timezone:
da: Tidszone:

en: Add to iCalendar
da: Tilføj til iCalendar

en: Add this calendar to your iCalendar
da: Tilføj denne kalender til din iCalendar

en: More events.
da: Flere begivenheder

en: Event module was successfully installed with default options. To customize event and/or location settings for events, please view the <a href="!settings">event content type settings page</a>.
da: Event-modulet installeret korrekt med standardindstillingerne. Se venligst <a href="!settings">indstillinger for indholdstypen begivenhed<a/> for at tilpasse indstillingerne for begivenheder og placering.

en: Event module successfully uninstalled
da: Event-modul afinstalleret

en: Calendaring API, calendar display and export
da: Kalender API, kalender visning og eksport

en: All day
da: Hele dagen

en: now
da: nu

en: Start Month:
da: Startmåned:

en: Start Day:
da: Startdag:
