Event (5.x-1.0) - en to fr translation catalogue (532 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: List
fr: Lister

en: more
fr: plus

en: None
fr: Aucun(e)

en: Event
fr: Événement

en: Filter by content type
fr: Filtrer par type de contenu

en: Year
fr: Année

en: No upcoming events available
fr: Aucun événement à venir disponible

en: 1 hour | @count hours
fr[0]: 1 heure
fr[1]: @count heures

en: 1 day | @count days
fr[0]: 1 jour
fr[1]: @count jours

en: Never
fr: Jamais

en: Filter
fr: Filtrer

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Start Date
fr: Date de début

en: Month
fr: Mois

en: End Date
fr: Date de fin

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Egypt
fr: Égypte

en: Namibia
fr: Namibie

en: Asia - Former USSR
fr: Asie - Ex URSS

en: Iraq, Syria
fr: Irak, Syrie

en: Israel
fr: Israël

en: Lebanon, Kirgizstan
fr: Liban, Kirghizstan

en: South Australia
fr: Australie du sud

en: Australia, Tasmania
fr: Australie, Tasmanie

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Tonga
fr: Tongien

en: EU and other European countries
fr: UE et autres pays européens

en: Russian Federation
fr: Fédération de Russie

en: North America
fr: Amérique du Nord

en: Brazil
fr: Brésil

en: Chile
fr: Chili

en: Falklands
fr: Îles Malouines

en: Africa/Addis_Ababa
fr: Afrique/Addis-Abeba

en: Africa/Algiers
fr: Afrique/Alger

en: Africa/Asmera
fr: Afrique/Asmera

en: Africa/Bangui
fr: Afrique/Banjul

en: Africa/Blantyre
fr: Afrique/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
fr: Afrique/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
fr: Afrique/Bujumbura

en: Africa/Cairo
fr: Afrique/Le Caire

en: Africa/Ceuta
fr: Afrique/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
fr: Afrique/Dar es-Salaam

en: Africa/Djibouti
fr: Afrique/Djibouti

en: Africa/Douala
fr: Afrique/Douala

en: Africa/Gaborone
fr: Afrique/Gaborone

en: Africa/Harare
fr: Afrique/Harare

en: Africa/Johannesburg
fr: Afrique/Johannesbourg

en: Africa/Kampala
fr: Afrique/Kampala

en: Africa/Khartoum
fr: Afrique/Khartoum

en: Africa/Kigali
fr: Afrique/Kigali

en: Africa/Kinshasa
fr: Afrique/Kinshasa

en: Africa/Lagos
fr: Afrique/Lagos

en: Africa/Libreville
fr: Afrique/Libreville

en: Africa/Luanda
fr: Afrique/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
fr: Afrique/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
fr: Afrique/Lusaka

en: Africa/Malabo
fr: Afrique/Malabo

en: Africa/Maputo
fr: Afrique/Maputo

en: Africa/Maseru
fr: Afrique/Maseru

en: Africa/Mbabane
fr: Afrique/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
fr: Afrique/Mogadiscio

en: Africa/Nairobi
fr: Afrique/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
fr: Afrique/Ndjamena

en: Africa/Niamey
fr: Afrique/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
fr: Afrique/Porto Novo

en: Africa/Tripoli
fr: Afrique/Tripoli

en: Africa/Tunis
fr: Afrique/Tunis

en: Africa/Windhoek
fr: Afrique/Windhoek

en: America/Adak
fr: Amériques/Adak

en: America/Anchorage
fr: Amériques/Anchorage

en: America/Anguilla
fr: Amériques/Anguilla

en: America/Antigua
fr: Amériques/Antigua

en: America/Araguaina
fr: Amériques/Araguaina

en: America/Aruba
fr: Amériques/Aruba

en: America/Asuncion
fr: Amériques/Asuncion

en: America/Atka
fr: Amériques/Atka

en: America/Barbados
fr: Amériques/Barbade (La)

en: America/Belem
fr: Amériques/Belem

en: America/Belize
fr: Amériques/Belize

en: America/Boa_Vista
fr: Amériques/Boa Vista

en: America/Bogota
fr: Amériques/Bogota

en: America/Boise
fr: Amériques/Boise

en: America/Buenos_Aires
fr: Amériques/Buenos Aires

en: America/Cambridge_Bay
fr: Amériques/Cambridge Bay

en: America/Cancun
fr: Amériques/Cancun

en: America/Caracas
fr: Amériques/Caracas

en: America/Catamarca
fr: Amériques/Catamarca

en: America/Cayenne
fr: Amériques/Cayenne

en: America/Cayman
fr: Amériques/Caïman (îles)

en: America/Chicago
fr: Amériques/Chicago

en: America/Chihuahua
fr: Amériques/Chihuahua

en: America/Cordoba
fr: Amériques/Cordoba

en: America/Costa_Rica
fr: Amériques/Costa Rica

en: America/Cuiaba
fr: Amériques/Cuiaba

en: America/Curacao
fr: Amériques/Curacao

en: America/Dawson
fr: Amériques/Dawson

en: America/Dawson_Creek
fr: Amériques/Dawson Creek

en: America/Denver
fr: Amériques/Denver

en: America/Detroit
fr: Amériques/Detroit

en: America/Dominica
fr: Amériques/Dominique (La)

en: America/Edmonton
fr: Amériques/Edmonton

en: America/Eirunepe
fr: Amériques/Eirunepe

en: America/El_Salvador
fr: Amériques/El Salvador

en: America/Ensenada
fr: Amériques/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
fr: Amériques/Fort Wayne

en: America/Fortaleza
fr: Amériques/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
fr: Amériques/Glace Bay

en: America/Godthab
fr: Amériques/Godthab

en: America/Goose_Bay
fr: Amériques/Goose Bay

en: America/Grand_Turk
fr: Amériques/Grand Turk

en: America/Grenada
fr: Amériques/Grenade

en: America/Guadeloupe
fr: Amériques/Guadeloupe

en: America/Guatemala
fr: Amériques/Guatemala

en: America/Guayaquil
fr: Amériques/Guayaquil

en: America/Guyana
fr: Amériques/Guyana

en: America/Halifax
fr: Amériques/Halifax

en: America/Havana
fr: Amériques/Havane (La)

en: America/Hermosillo
fr: Amériques/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
fr: Amériques/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
fr: Amériques/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
fr: Amériques/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
fr: Amériques/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
fr: Amériques/Indianapolis

en: America/Inuvik
fr: Amériques/Inuvik

en: America/Iqaluit
fr: Amériques/Iqaluit

en: America/Jamaica
fr: Amériques/Jamaïque

en: America/Jujuy
fr: Amériques/Jujuy

en: America/Juneau
fr: Amériques/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
fr: Amériques/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
fr: Amériques/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
fr: Amériques/Knox IN

en: America/La_Paz
fr: Amériques/La Paz

en: America/Lima
fr: Amériques/Lima

en: America/Los_Angeles
fr: Amériques/Los Angeles

en: America/Louisville
fr: Amériques/Louisville

en: America/Maceio
fr: Amériques/Maceio

en: America/Managua
fr: Amériques/Managua

en: America/Manaus
fr: Amériques/Manaus

en: America/Martinique
fr: Amériques/Martinique

en: America/Mazatlan
fr: Amériques/Mazatlan

en: America/Mendoza
fr: Amériques/Mendoza

en: America/Menominee
fr: Amériques/Menominee

en: America/Merida
fr: Amériques/Merida

en: America/Mexico_City
fr: Amériques/Mexico City

en: America/Miquelon
fr: Amériques/Miquelon

en: America/Monterrey
fr: Amériques/Monterrey

en: America/Montevideo
fr: Amériques/Montevideo

en: America/Montreal
fr: Amériques/Montréal

en: America/Montserrat
fr: Amériques/Montserrat

en: America/Nassau
fr: Amériques/Nassau

en: America/New_York
fr: Amériques/New York

en: America/Nipigon
fr: Amériques/Nipigon

en: America/Nome
fr: Amériques/Nome

en: America/Noronha
fr: Amériques/Noronha

en: America/Panama
fr: Amériques/Panama

en: America/Pangnirtung
fr: Amériques/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
fr: Amériques/Paramaribo

en: America/Phoenix
fr: Amériques/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
fr: Amériques/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
fr: Amériques/Port of Spain

en: America/Porto_Acre
fr: Amériques/Porto Velho

en: America/Porto_Velho
fr: Amériques/Porto Velho

en: America/Puerto_Rico
fr: Amériques/Puerto Rico

en: America/Rainy_River
fr: Amériques/Rainy River

en: America/Rankin_Inlet
fr: Amériques/Rankin Inlet

en: America/Recife
fr: Amériques/Recife

en: America/Regina
fr: Amériques/Regina

en: America/Rio_Branco
fr: Amériques/Rio Branco

en: America/Rosario
fr: Amériques/Rosario

en: America/Santiago
fr: Amériques/Santiago

en: America/Santo_Domingo
fr: Amériques/Saint Domingue

en: America/Sao_Paulo
fr: Amériques/Sao Paulo

en: America/Scoresbysund
fr: Amériques/Scoresbysund

en: America/Shiprock
fr: Amériques/Shiprock

en: America/St_Johns
fr: Amériques/St Johns

en: America/St_Kitts
fr: Amériques/St Kitts

en: America/St_Lucia
fr: Amériques/Sainte Lucie

en: America/St_Thomas
fr: Amériques/St Thomas

en: America/St_Vincent
fr: Amériques/St Vincent

en: America/Swift_Current
fr: Amériques/Swift Current

en: America/Tegucigalpa
fr: Amériques/Tegucigalpa

en: America/Thule
fr: Amériques/Thule

en: America/Thunder_Bay
fr: Amériques/Thunder Bay

en: America/Tijuana
fr: Amériques/Tijuana

en: America/Tortola
fr: Amériques/Tortola

en: America/Vancouver
fr: Amériques/Vancouver

en: America/Virgin
fr: Amériques/Vierges (îles)

en: America/Whitehorse
fr: Amériques/Whitehorse

en: America/Winnipeg
fr: Amériques/Winnipeg

en: America/Yakutat
fr: Amériques/Yakutat

en: America/Yellowknife
fr: Amériques/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
fr: Antarctique/Casey

en: Antarctica/Davis
fr: Antarctique/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
fr: Antarctique/Dumont d'Urville

en: Antarctica/Mawson
fr: Antarctique/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
fr: Antarctique/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
fr: Antarctique/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
fr: Antarctique/Pôle Sud

en: Antarctica/Syowa
fr: Antarctique/Syowa

en: Antarctica/Vostok
fr: Antarctique/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
fr: Arctique/Longyearbyen

en: Asia/Aden
fr: Asie/Aden

en: Asia/Almaty
fr: Asie/Almaty

en: Asia/Amman
fr: Asie/Amman

en: Asia/Anadyr
fr: Asie/Anadyr

en: Asia/Aqtau
fr: Asie/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
fr: Asie/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
fr: Asie/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
fr: Asie/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
fr: Asie/Bagdad

en: Asia/Bahrain
fr: Asie/Bahreïn

en: Asia/Baku
fr: Asie/Bakou

en: Asia/Bangkok
fr: Asie/Bangkok

en: Asia/Beirut
fr: Asie/Beyrouth

en: Asia/Bishkek
fr: Asie/Bishkek

en: Asia/Brunei
fr: Asie/Brunei

en: Asia/Calcutta
fr: Asie/Calcutta

en: Asia/Chungking
fr: Asie/Chungking

en: Asia/Colombo
fr: Asie/Colombo

en: Asia/Dacca
fr: Asie/Dacca

en: Asia/Damascus
fr: Asie/Damas

en: Asia/Dhaka
fr: Asie/Dhaka

en: Asia/Dili
fr: Asie/Dili

en: Asia/Dubai
fr: Asie/Dubaï

en: Asia/Dushanbe
fr: Asie/Dushanbe

en: Asia/Gaza
fr: Asie/Gaza

en: Asia/Harbin
fr: Asie/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
fr: Asie/Hong Kong

en: Asia/Hovd
fr: Asie/Hovd

en: Asia/Irkutsk
fr: Asie/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
fr: Asie/Istanboul

en: Asia/Jakarta
fr: Asie/Jakarta

en: Asia/Jayapura
fr: Asie/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
fr: Asie/Jerusalem

en: Asia/Kabul
fr: Asie/Kaboul

en: Asia/Kamchatka
fr: Asie/Kamchatka

en: Asia/Karachi
fr: Asie/Karachi

en: Asia/Kashgar
fr: Asie/Kashgar

en: Asia/Katmandu
fr: Asie/Katmandou

en: Asia/Krasnoyarsk
fr: Asie/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
fr: Asie/Kuala Lumpur

en: Asia/Kuching
fr: Asie/Kuching

en: Asia/Kuwait
fr: Asie/Koweït

en: Asia/Macao
fr: Asie/Macao

en: Asia/Magadan
fr: Asie/Magadan

en: Asia/Manila
fr: Asie/Manille

en: Asia/Muscat
fr: Asie/Muscat

en: Asia/Nicosia
fr: Asie/Nicosie

en: Asia/Novosibirsk
fr: Asie/Novossibirsk

en: Asia/Omsk
fr: Asie/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
fr: Asie/Phnom Penh

en: Asia/Pyongyang
fr: Asie/Pyongyang

en: Asia/Qatar
fr: Asie/Qatar

en: Asia/Rangoon
fr: Asie/Rangoon

en: Asia/Riyadh
fr: Asie/Riyadh

en: Asia/Riyadh87
fr: Asie/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
fr: Asie/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
fr: Asie/Riyadh89

en: Asia/Saigon
fr: Asie/Saïgon

en: Asia/Samarkand
fr: Asie/Samarcande

en: Asia/Seoul
fr: Asie/Séoul

en: Asia/Shanghai
fr: Asie/Shanghaï

en: Asia/Singapore
fr: Asie/Singapour

en: Asia/Taipei
fr: Asie/Taïpei

en: Asia/Tashkent
fr: Asie/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
fr: Asie/Tbilisi

en: Asia/Tehran
fr: Asie/Téhéran

en: Asia/Tel_Aviv
fr: Asie/Tel Aviv

en: Asia/Thimbu
fr: Asie/Thimbu

en: Asia/Thimphu
fr: Asie/Thimphu

en: Asia/Tokyo
fr: Asie/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
fr: Asie/Ujung Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
fr: Asie/Oulan Bator

en: Asia/Ulan_Bator
fr: Asie/Oulan Bator

en: Asia/Urumqi
fr: Asie/Urumqi

en: Asia/Vientiane
fr: Asie/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
fr: Asie/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
fr: Asie/Iakoutsk

en: Asia/Yekaterinburg
fr: Asie/Iekaterinbourg

en: Asia/Yerevan
fr: Asie/Yerevan

en: Atlantic/Azores
fr: Atlantique/Açores

en: Atlantic/Bermuda
fr: Atlantique/Bermudes

en: Atlantic/Canary
fr: Atlantique/Canaries

en: Atlantic/Cape_Verde
fr: Atlantique/Cap Vert

en: Atlantic/Faeroe
fr: Atlantique/Feroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
fr: Atlantique/Jan Mayen

en: Atlantic/Madeira
fr: Atlantique/Madère

en: Atlantic/South_Georgia
fr: Atlantique/Géorgie du Sud

en: Atlantic/Stanley
fr: Atlantique/Stanley

en: Australia/ACT
fr: Australie/ACT

en: Australia/Adelaide
fr: Australie/Adélaïde

en: Australia/Brisbane
fr: Australie/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
fr: Australie/Broken Hill

en: Australia/Canberra
fr: Australie/Canberra

en: Australia/Darwin
fr: Australie/Darwin

en: Australia/Hobart
fr: Australie/Hobart

en: Australia/LHI
fr: Australie/LHI

en: Australia/Lindeman
fr: Australie/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
fr: Australie/Lord Howe

en: Australia/Melbourne
fr: Australie/Melbourne

en: Australia/NSW
fr: Australie/NSW

en: Australia/North
fr: Australie/Nord

en: Australia/Perth
fr: Australie/Perth

en: Australia/Queensland
fr: Australie/Queensland

en: Australia/South
fr: Australie/Sud

en: Australia/Sydney
fr: Australie/Sydney

en: Australia/Tasmania
fr: Australie/Tasmanie

en: Australia/Victoria
fr: Australie/Victoria

en: Australia/West
fr: Australie/Ouest

en: Australia/Yancowinna
fr: Australie/Yancowinna

en: Brazil/Acre
fr: Brésil/Acre

en: Brazil/DeNoronha
fr: Brésil/Fernando-de-Noronha

en: Brazil/East
fr: Brésil/Est

en: Brazil/West
fr: Brésil/Ouest

en: Canada/Atlantic
fr: Canada/Atlantique

en: Canada/Central
fr: Canada/Centre

en: Canada/Eastern
fr: Canada/Est

en: Canada/Mountain
fr: Canada/Montagne

en: Canada/Newfoundland
fr: Canada/Terre-Neuve

en: Canada/Pacific
fr: Canada/Pacifique

en: Chile/Continental
fr: Chili/Continent

en: Chile/EasterIsland
fr: Chili/Ile-de-Paques

en: Eire
fr: Irlande

en: Europe/Andorra
fr: Europe/Andorre

en: Europe/Athens
fr: Europe/Athènes

en: Europe/Brussels
fr: Europe/Bruxelles

en: Europe/Bucharest
fr: Europe/Bucarest

en: Europe/Copenhagen
fr: Europe/Copenhague

en: Europe/Istanbul
fr: Europe/Istanboul

en: Europe/Lisbon
fr: Europe/Lisbonne

en: Europe/London
fr: Europe/Londres

en: Europe/Malta
fr: Europe/Malte

en: Europe/Moscow
fr: Europe/Moscou

en: Europe/Nicosia
fr: Europe/Nicosie

en: Europe/San_Marino
fr: Europe/San Marin

en: Europe/Vienna
fr: Europe/Vienne

en: Europe/Warsaw
fr: Europe/Varsovie

en: Indian/Antananarivo
fr: Océan Indien/Antananarivo

en: Indian/Chagos
fr: Océan Indien/Chagos

en: Indian/Christmas
fr: Océan Indien/Christmas

en: Indian/Cocos
fr: Océan Indien/Cocos

en: Indian/Comoro
fr: Océan Indien/Comores (Les)

en: Indian/Kerguelen
fr: Océan Indien/Kerguelen

en: Indian/Mahe
fr: Océan Indien/Mahe

en: Indian/Maldives
fr: Océan Indien/Maldives (Les)

en: Indian/Mauritius
fr: Océan Indien/Maurice (île)

en: Indian/Mayotte
fr: Océan Indien/Mayotte

en: Indian/Reunion
fr: Océan Indien/Réunion (La)

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Libya
fr: Libye

en: Pacific/Apia
fr: Pacifique/Apia

en: Pacific/Auckland
fr: Pacifique/Auckland

en: Pacific/Chatham
fr: Pacifique/Chatham

en: Pacific/Easter
fr: Pacifique/Easter

en: Pacific/Efate
fr: Pacifique/Efate

en: Pacific/Enderbury
fr: Pacifique/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
fr: Pacifique/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
fr: Pacifique/Fiji

en: Pacific/Funafuti
fr: Pacifique/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
fr: Pacifique/Galapagos

en: Pacific/Gambier
fr: Pacifique/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
fr: Pacifique/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
fr: Pacifique/Guam

en: Pacific/Honolulu
fr: Pacifique/Honolulu

en: Pacific/Johnston
fr: Pacifique/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
fr: Pacifique/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
fr: Pacifique/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
fr: Pacifique/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
fr: Pacifique/Majuro

en: Pacific/Marquesas
fr: Pacifique/Marquesas

en: Pacific/Midway
fr: Pacifique/Midway

en: Pacific/Nauru
fr: Pacifique/Nauru

en: Pacific/Niue
fr: Pacifique/Niue

en: Pacific/Norfolk
fr: Pacifique/Norfolk

en: Pacific/Noumea
fr: Pacifique/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
fr: Pacifique/Pago Pago

en: Pacific/Palau
fr: Pacifique/Palau

en: Pacific/Pitcairn
fr: Pacifique/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
fr: Pacifique/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
fr: Pacifique/Port Moresby

en: Pacific/Rarotonga
fr: Pacifique/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
fr: Pacifique/Saipan

en: Pacific/Samoa
fr: Pacifique/Samoa

en: Pacific/Tahiti
fr: Pacifique/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
fr: Pacifique/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
fr: Pacifique/Tongatapu

en: Pacific/Truk
fr: Pacifique/Truk

en: Pacific/Wake
fr: Pacifique/Wake

en: Pacific/Wallis
fr: Pacifique/Wallis

en: Pacific/Yap
fr: Pacifique/Yap

en: Poland
fr: Pologne

en: Singapore
fr: Singapour

en: Turkey
fr: Turquie

en: iCalendar API for Events Modules
fr: Interface de programmation iCalendar pour le module d'événements

en: Month view
fr: Vue par mois

en: Week
fr: Semaine

en: Week view
fr: Vue par semaine

en: Day
fr: Jour

en: Day view
fr: Vue par jour

en: Table
fr: Tableau

en: Table view
fr: Tableau

en: List view
fr: Liste

en: Events
fr: Evénements

en: Filter by taxonomy
fr: Filtrer par taxonomie

en: Event rss feed
fr: Flux rss de l'événement

en: Event dst view
fr: Vue dst de l'événement

en: Event ical feed
fr: Flux ical de l'événement

en: Set up how your site handles events.
fr: Configurer la manière dont votre site gère les événements.

en: Timezone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: Change how timezone information is saved and displayed.
fr: Modifier la manière dont l'information de fuseau horaire est enregistrée et affichée.

en: Event overview
fr: Vue d'ensemble de l'événement

en: Change how event summary information is displayed.
fr: Modifie la manière dont le résumé de l'événement est affiché.

en: Event ical
fr: ical de l'événement

en: Event time zone input
fr: Entrée du fuseau horaire de l'événement

en: Use the sitewide time zone
fr: Utiliser le fuseau horaire du site

en: Use the time zone of the user editing or creating the event
fr: Utiliser le fuseau horaire de l'utilisateur qui édite ou qui créée l'événement

en: Allow users to set event time zones
fr: Autoriser les utilisateurs à configurer les fuseaux horaire des événements

en: Events are saved with a time zone value. This setting allows you to determine how the time zone is determined when creating or editing an event.
fr: Les événements sont sauvegardés avec une indication de fuseau horaire.  Ce paramètre vous permet de déterminer comment le fuseau horaire est déterminé lors de la création ou de l'édition d'un événement.

en: Event time zone display
fr: Affichage du fuseau horaire de l'événement

en: Use the event's time zone
fr: Utiliser le fuseau horaire de l'événement

en: Use the user's time zone
fr: Utiliser le fuseau horaire de l'utilisateur

en: Events are saved with a time zone value. This setting allows you to determine if the event's time zone, the sitewide time zone, or the user's personal time zone setting is used to display the time for an event.
fr: Les événements sont sauvegardés avec une indication de fuseau horaire. Ce paramètre vous permet de déterminer si on utilise le fuseau horaire de l'événement, du site ou bien celui de l'utilisateur, pour afficher le temps d'un événement.

en: Events are saved with a time zone value. This setting allows you to determine how the time zone is determined when creating or editing an event. You must have 'Configurable time zones' enabled in the !url before you can enable user's time zones for this feature.
fr: Les événements sont enregistrés avec une valeur de fuseau horaire. Ce paramètre vous permet de définir la manière dont le fuseau horaire est déterminé à la création ou l'édition d'un événement. Vous devez avoir activé l'option 'Fuseaux horaires configurables' à la page !url avant de pouvoir activer les fuseaux horaires des utilisateurs pour cette fonctionnalité.

en: date/time settings
fr: Paramètres Date/Heure

en: Events are saved with a time zone value. This setting allows you to determine if the event's time zone, the sitewide time zone, or the user's personal time zone setting is used to display the time for an event. You must have 'Configurable time zones' enabled in the !url before you can enable user's time zones for this feature.
fr: Les événements sont enregistrés avec une valeur de fuseau horaire. Ce paramètre vous permet de déterminer si le fuseau horaire de l'événement, le fuseau horaire du site, ou le fuseau horaire des préférences personnelles de l'utilisateur, sera utilisé pour l'heure d'un événement. Vous devez avoir activé 'Fuseaux horaires configurables' sur la page !url avant de pouvoir activer les fuseaux horaires des utilisateurs pour cette fonctionnalité.

en: Time notation preference
fr: Format des heures

en: The time notation system used for entering event times.
fr: Le format des heures pour la saisie des débuts d'événements.

en: Upcoming event block limit
fr: Limite du bloc d'événements à venir

en: Limit the amount of events displayed in the upcoming events block by this amount.
fr: Nombre maximal d'événements affichés dans le bloc des événements à venir.

en: Default overview
fr: Présentation par défaut

en: The default event view to display when no format is specifically requested. This is also the view that will be displayed from the block calendar links.
fr: La vue d'événements à afficher par défaut lorsqu'aucun format n'est spécifiquement demandé. C'est aussi la vue qui sera affichée depuis le groupe des liens du calendrier.

en: Table view default period
fr: Période par défaut de la vue en tableau

en: The default number of days to display in the table view. You can specify a different number of days in the url. More info on the event url format !link
fr: Le nombre de jours par défaut à afficher dans la vue en tableau. Vous pouvez spécifier un nombre différent de jours dans l'url. Plus d'infos sur le format d'url pour un événement sur la page !link

en: here
fr: ici

en: Taxonomy filter controls
fr: Contrôles du filtre par catégorie

en: Show taxonomy filter control on calendar views
fr: Afficher le contrôle du filtre par catégorie sur les vues de calendrier

en: Only show taxonomy filter control when taxonomy filter view is requested
fr: Afficher seulement le contrôle du filtre par catégorie lorsque la vue par filtre de catégorie est demandée

en: Never show taxonomy filter control
fr: Ne jamais afficher le contrôle du filtre par catégorie

en: Content type filter controls
fr: Contrôles du filtre par type de contenu

en: Show content type filter control on calendar views
fr: Afficher le filtre par type de contenu dans les vues de calendrier

en: Only show content type filter control when content type filter view is requested
fr: Afficher seulement le filtre par type de contenu lorsque la vue par type de contenu est demandée

en: Never show content type filter control
fr: Ne jamais afficher le contrôle du filtre par type de contenu

en: View all
fr: Voir tout

en: Week of !month !day, !year
fr: Semaine du !day !month !year

en: Events at %site
fr: Evénements sur %site

en: iCal support not enabled
fr: Le support iCal n'est pas activé

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en:  - Events Feed
fr:  - Fils d'événements

en: Mon
fr: lun

en: Tue
fr: mar

en: Wed
fr: mer

en: Thu
fr: jeu

en: Fri
fr: ven

en: Sat
fr: sam

en: Sun
fr: dim

en: January
fr: Janvier

en: February
fr: février

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: (all)
fr: (tout)

en: Select event terms to filter by
fr: Séléctionnez les termes selon lesquels filtrer

en: Select event type to filter by
fr: Sélectionnez le type d'événement selon lequel filtrer.

en: Calendar to browse events.
fr: Calendrier pour consulter les événements.

en: List of upcoming events.
fr: Liste des événements à venir.

en: Upcoming events
fr: Evénements à venir

en: Now
fr: Maintenant

en: Show in event calendar
fr: Montrer dans le calendrier d'événements

en: All views
fr: Toutes les vues

en: Only in views for this type
fr: Seulement dans vues de ce type

en: All views: This content type will be available for display on all calendar views, including with other events.<br />Only in views for this type: This content type will only appear in calendar views specific to this type and never with other events.<br />Never: This content type will not be associated with the events calendar.
fr: Toutes les vues : Ce type de contenu sera disponible pour l'affichage dans toutes les vues du calendrier, incluant celles avec d'autres événements.<br />Seulement dans vues pour ce type : Ce type de contenu apparaîtra seulement dans les vues spécifiques à ce type et jamais avec d'autres événements.<br />Jamais : Ce type de contenu ne sera pas associé au calendrier d'événements.

en: YYYY-MM-DD HH:MM
fr: AAAA-MM-JJ HH:MM

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Select the time zone this event occurs in.
fr: Sélectionnez le fuseau horaire dans lequel l'événement se produit.

en: Daylight Savings Regions | Current GMT: !date
fr: Régions Heure d'Hiver | Heure GMT courant : !date

en: The event module allows for any type of content to be event enabled,  meaning content can have a start and end time, and appear in calendars.  The ability to event enable any content type combined with the ability to create new types of content make it possible to create unlimited types of calendars.  The ability to broadly event enable content will allow for creative applications combining information and real world events.
fr: Le module d'événements permet à n'importe quel type de contenu d'être événementiel, ce qui signifie que le contenu peut avoir une date de début et de fin, et apparaître dans des calendriers. La possibilité de rendre n'importe quel contenu événementiel, combiné à la possibilité de créer de nouveaux types de contenus, offre des possibilités infinies dans la création de calendriers de différents types. La capacité que tout contenu puisse être événementiel permet toutes sortes d'applications combinant données et événements réels.

en: The administrator can decide which content types should be events for their site.  In content type configuration, administrators can select the calendar view options: never, all views, or only views for this type. For example, this makes it possible to have a general calendar which shows all meetups and house parties in the same calendar, and have a separate calendar for rallies which only contains the rallies content type. Calendars can be customized to view a specific content type or a category of content, using taxonomies.
fr: L'administrateur peut décider quels types de contenu devraient être événementiels pour leurs site. Dans la configuration des types de contenu, les administrateurs peuvent choisir dans les options de vues de calendrier parmi les options: jamais, toutes les vues ou seulement les vues pour ce type. Par exemple, cela permet d'avoir un calendrier général affichant à la fois tous les rendez-vous et toutes les fêtes et d'avoir un calendrier distinct pour les rendez-vous, qui ne contient que le contenu de type rendez-vous. Les calendriers peuvent être personnalisés pour afficher un type de contenu spécifique ou une catégorie de contenu, en utilisant la taxonomie.

en: Administrators can also set two types of options for events; general event options, and event overview options.  General event options are for timezone configuration, time notation formats, and event block configuration.  Event overview options allow calendar and table event default views.  Administrators can also set general filter controls for content types and categories, via the event taxonomy controls.
fr: Les administrateurs peuvent aussi configurer deux types d'options pour les événements : Les options générales des événements et les options de vues d'ensemble des événements. Les options générales des événements concernent la configuration des fuseaux horaires, du format d'écriture des dates et la configuration des groupes d'événements. Les options de vues d'ensemble des événements touchent l'affichage des calendrier et des tableaux d'événements par défaut. Les administrateurs peuvent aussi y configurer le contrôle général de filtres pour les types de contenu, ainsi que les catégories, à travers les contrôles de taxonomie d'événements.

en: <p>You can</p>
    <ul>
    <li>enable content types to be event enabled at <a href="!admin-node-configure-types" title="content type configuration">administer &gt;&gt; content &gt;&gt; content types </a> then click configure for a content type.</li>
    <li>administer general event options <a href="!admin-settings-event" title="administer events">administer &gt;&gt; settings &gt;&gt; events</a>.</li>
    <li><a href="!node-add" title="list of content types that can be created">create content</a> and set a start and end time, if the administrator has set that content type to be event enabled.</li>
    <li>use <a href="!external-http-drupal-org-handbook-modules-rsvp">RSVP</a> or <a href="!external-http-drupal-org-handbook-modules-signup">signup</a> module to invite users to events.</li>
fr: <p>Vous pouvez</p>
    <ul>
    <li>activer les types de contenu qui peuvent être des événements à la page <a href="!admin-node-configure-types" title="configuration des types de contenu">administrer &gt;&gt; Types de contenu</a> et en cliquant sur configurer pour un type de contenu.</li>
    <li><a href="!node-add" title="liste des types de contenu pouvant être créés">créer un contenu</a> et définir une heure de début et de fin, si l'administrateur a défini ce type de contenu comme pouvant être un événement.</li>
    <li>utiliser les modules <a href="!external-http-drupal-org-handbook-modules-rsvp">RSVP</a> ou <a href="!external-http-drupal-org-handbook-modules-signup">inscription</a> pour inviter les utilisateurs aux événements.</li>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="!event">Event page</a>.
fr: Pour plus d'information, veuillez consulter la <a href="!event">page Evénement</a> du manuel de la configuration et personnalisation

en: This is a listing of all the event system's time zones, sorted by daylight savings time regions, and their respective offsets from GMT in seconds. Time zones in the 'None' region do not observe daylight savings time. If you believe there is an error, please first search for the locale on !timeanddate and confirm it. If there is indeed an error please submit a !bugreport on drupal.org so we can fix it.
fr: Ceci est une liste de tous les fuseaux horaires du système d'événements, triés par Région d'heure d'hiver, et leurs décalages respectifs par rapport à l'heure GMT, en secondes. Les fuseaux horaires dans la région 'Aucune' n'observent pas l'heure d'hiver. Si vous pensez qu'il y a une erreur, veuillez d'abord rechercher les paramètres locaux sur !timeanddate et les confirmer. Si il existe effectivement une erreur veuillez soumettre un !bugreport sur drupal.org, pour que nous puissions le corriger.

en: limit view to events of this type
fr: limiter l'affichage aux événements de ce type

en: view this event
fr: voir cet événement

en: Start:
fr: Début :

en: End:
fr: Fin :

en: all day
fr: toute la journée

en: more info
fr: plus d'informations

en: Show detailed information for this event.
fr: Afficher les informations détaillées de cet événement.

en: %month / %day
fr: %day / %month

en: Timezone:
fr: Fuseau horaire :

en: Add to iCalendar
fr: Ajouter à iCalendar

en: Add this calendar to your iCalendar
fr: Ajouter ce calendrier à votre iCalendar

en: More events.
fr: Plus d'événements.

en: Event module successfully uninstalled
fr: Le module Evénement a été desinstallé avec succès

en: Calendaring API, calendar display and export
fr: API calendaire, affichage en calendrier et export

en: All day
fr: Journée Entière

en: Event All Day
fr: Evénement Journée Entière

en: Allows creation of all-day events.
fr: Autorise la création d'événements durant toute une journée

en: now
fr: maintenant

en: Event: Start Year
fr: Événement: Année de début

en: Filter by year. Use the option to select the date field to filter on.
fr: Filtrer par année. Utiliser l'option pour sélectionner le champ date qui servira de filtre

en: Event: Start Month
fr: Événement : Mois de début

en: Filter by month. Use the option to select the date field to filter on.
fr: Filtrer par mois. Utiliser l'option pour sélectionner le champ date qui servira de filtre

en: Event: Start Day
fr: Événement: Jour de début

en: Filter by day. Use the option to select the date field to filter on.
fr: Filtrer par jour. Utiliser l'option pour sélectionner le champ date qui servira de filtre

en: Event: Type
fr: Événement: Type

en: Filter by the event year (YYYY).
fr: Filtrer par année de l'évènement (AAAA)

en: Filter by the event month (1-12). Place this argument after a 'Year' argument.
fr: Filtrer par numéro du mois de l'événement. mettre cet argument après un argument 'Année'

en: Event: Start Week
fr: Événement: Semaine de début

en: Filter by the week number (1-52). Place this argument after a 'Year' argument.
fr: Filtrer par numéro de la semaine (1-52). Mettre cet argument après un argument de type 'Année'

en: Week
fr: semaine

en: Events list filtered by drop-down date selector.
fr: Liste des événements filtrée par sélecteur de date

en: event list
fr: liste des événements

en: Start Time:
fr: Heure de début :

en: End Time:
fr: Heure de fin :

en: Start Year:
fr: Année de début

en: Start Month:
fr: Mois de début

en: Start Day:
fr: Jour de début :

en: Events list filtered by url arguments.
fr: Liste des événements filtrée par les arguments url.
