Event (5.x-1.0) - en to ja translation catalogue (625 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: List
ja: リスト

en: more
ja: 続き...

en: None
ja: なし

en: Event
ja: イベント

en: Filter by content type
ja: コンテンツタイプでフィルター

en: Year
ja: 年

en: No upcoming events available
ja: 参加可能な今後のイベントがありません

en: 1 minute | @count minutes
ja[0]: 1分
ja[1]: @count 分

en: 1 hour | @count hours
ja[0]: 1時間
ja[1]: @count時間

en: 1 day | @count days
ja[0]: 1日
ja[1]: @count日

en: Never
ja: なし

en: Filter
ja: フィルター

en: Time zone
ja: タイムゾーン

en: Start Date
ja: 開始日

en: Month
ja: 月

en: End Date
ja: 終了日

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Egypt
ja: エジプト

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Asia - Former USSR
ja: アジア - 旧ソ連

en: Iraq, Syria
ja: イラク、シリア

en: Israel
ja: イスラエル

en: Lebanon, Kirgizstan
ja: レバノン、キルギス

en: Palestine
ja: パレスチナ自治区

en: Iran
ja: イラン

en: South Australia
ja: 南オーストラリア

en: Australia, Tasmania
ja: オーストラリア、タスマニア

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Tonga
ja: トンガ語

en: EU and other European countries
ja: EUと他のヨーロッパ諸国

en: Russian Federation
ja: ロシア連邦

en: North America
ja: 北米

en: Cuba
ja: キューバ

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Chile
ja: チリ

en: Falklands
ja: フォークランド諸島

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Africa/Addis_Ababa
ja: アフリカ/アディスアベバ

en: Africa/Algiers
ja: アフリカ/アルジェ

en: Africa/Asmera
ja: アフリカ/アスマラ

en: Africa/Bangui
ja: アフリカ/バンギ

en: Africa/Blantyre
ja: アフリカ/ブランタイヤ

en: Africa/Brazzaville
ja: アフリカ/ブラザビル

en: Africa/Bujumbura
ja: アフリカ/ブジュンブラ

en: Africa/Cairo
ja: アフリカ/カイロ

en: Africa/Ceuta
ja: アフリカ/セウタ

en: Africa/Dar_es_Salaam
ja: アフリカ/ダルエスサラーム

en: Africa/Djibouti
ja: アフリカ/ジブチ

en: Africa/Douala
ja: アフリカ/ドゥアラ

en: Africa/Gaborone
ja: アフリカ/ハボローネ

en: Africa/Harare
ja: アフリカ/ハラレ

en: Africa/Johannesburg
ja: アフリカ/ヨハネスブルグ

en: Africa/Kampala
ja: アフリカ/カンパラ

en: Africa/Khartoum
ja: アフリカ/ハルツーム

en: Africa/Kigali
ja: アフリカ/キガリ

en: Africa/Kinshasa
ja: アフリカ/キンシャサ

en: Africa/Lagos
ja: アフリカ/ラゴス

en: Africa/Libreville
ja: アフリカ/リーブルビル

en: Africa/Luanda
ja: アフリカ/ルアンダ

en: Africa/Lubumbashi
ja: アフリカ/ルブンバシ

en: Africa/Lusaka
ja: アフリカ/ルサカ

en: Africa/Malabo
ja: アフリカ/マラボ

en: Africa/Maputo
ja: アフリカ/マプト

en: Africa/Maseru
ja: アフリカ/マセル

en: Africa/Mbabane
ja: アフリカ/ムババーネ

en: Africa/Mogadishu
ja: アフリカ/モガディシュ

en: Africa/Nairobi
ja: アフリカ/ナイロビ

en: Africa/Ndjamena
ja: アフリカ/ンジャメナ

en: Africa/Niamey
ja: アフリカ/ニアメ

en: Africa/Porto-Novo
ja: アフリカ/ポルトノボ

en: Africa/Tripoli
ja: アフリカ/トリポリ

en: Africa/Tunis
ja: アフリカ/チュニス

en: Africa/Windhoek
ja: アフリカ/ウィントフック

en: America/Adak
ja: アメリカ/アダック

en: America/Anchorage
ja: アメリカ/アンカレッジ

en: America/Anguilla
ja: アメリカ/アンギラ

en: America/Antigua
ja: アメリカ/アンティグア

en: America/Araguaina
ja: アメリカ/アラグァイナ

en: America/Aruba
ja: アメリカ/アルバ

en: America/Asuncion
ja: アメリカ/アスンシオン

en: America/Atka
ja: アメリカ/アトカ

en: America/Barbados
ja: アメリカ/バルバドス

en: America/Belem
ja: アメリカ/ベレン

en: America/Belize
ja: アメリカ/ベリーズ

en: America/Boa_Vista
ja: アメリカ/ボアビスタ

en: America/Bogota
ja: アメリカ/ボゴタ

en: America/Boise
ja: アメリカ/ボイシ

en: America/Buenos_Aires
ja: アメリカ/ブエノスアイレス

en: America/Cambridge_Bay
ja: アメリカ/ケンブリッジベイ

en: America/Cancun
ja: アメリカ/カンクン

en: America/Caracas
ja: アメリカ/カラカス

en: America/Catamarca
ja: アメリカ/カタマルカ

en: America/Cayenne
ja: アメリカ/カイエン

en: America/Cayman
ja: アメリカ/ケイマン

en: America/Chicago
ja: アメリカ/シカゴ

en: America/Chihuahua
ja: アメリカ/チワワ

en: America/Cordoba
ja: アメリカ/コルドバ

en: America/Costa_Rica
ja: アメリカ/コスタリカ

en: America/Cuiaba
ja: アメリカ/クイアバ

en: America/Curacao
ja: アメリカ/キュラソー

en: America/Dawson
ja: アメリカ/ドーソン

en: America/Dawson_Creek
ja: アメリカ/ドーソンクリーク

en: America/Denver
ja: アメリカ/デンバー

en: America/Detroit
ja: アメリカ/デトロイト

en: America/Dominica
ja: アメリカ/ドミニカ

en: America/Edmonton
ja: アメリカ/エドモントン

en: America/Eirunepe
ja: アメリカ/エイルネペ

en: America/El_Salvador
ja: アメリカ/エルサルバドル

en: America/Ensenada
ja: アメリカ/エンセナダ

en: America/Fort_Wayne
ja: アメリカ/フォートウェイン

en: America/Fortaleza
ja: アメリカ/フォルタレザ

en: America/Glace_Bay
ja: アメリカ/グレースベイ

en: America/Godthab
ja: アメリカ/ゴットホープ

en: America/Goose_Bay
ja: アメリカ/グースベイ

en: America/Grand_Turk
ja: アメリカ/グランドターク

en: America/Grenada
ja: アメリカ/グレナダ

en: America/Guadeloupe
ja: アメリカ/グアドループ島

en: America/Guatemala
ja: アメリカ/グアテマラ

en: America/Guayaquil
ja: アメリカ/グアヤキル

en: America/Guyana
ja: アメリカ/ガイアナ

en: America/Halifax
ja: アメリカ/ハリファックス

en: America/Havana
ja: アメリカ/ハバナ

en: America/Hermosillo
ja: アメリカ/エルモシヨ

en: America/Indiana/Indianapolis
ja: アメリカ/インディアナ/インディアナポリス

en: America/Indiana/Knox
ja: アメリカ/インディアナ/ノックス

en: America/Indiana/Marengo
ja: アメリカ/インディアナ/マレンゴ

en: America/Indiana/Vevay
ja: アメリカ/インディアナ/ビベー

en: America/Indianapolis
ja: アメリカ/インディアナポリス

en: America/Inuvik
ja: アメリカ/イヌヴィク

en: America/Iqaluit
ja: アメリカ/イカルイト

en: America/Jamaica
ja: アメリカ/ジャマイカ

en: America/Jujuy
ja: アメリカ/フフイ

en: America/Juneau
ja: アメリカ/ジュノー

en: America/Kentucky/Louisville
ja: アメリカ/ケンタッキー/ルイスビル

en: America/Kentucky/Monticello
ja: アメリカ/ケンタッキー/モンティチェロ

en: America/Knox_IN
ja: アメリカ/ノックス

en: America/La_Paz
ja: アメリカ/ラパス

en: America/Lima
ja: アメリカ/リマ

en: America/Los_Angeles
ja: アメリカ/ロサンゼルス

en: America/Louisville
ja: アメリカ/ルイスビル

en: America/Maceio
ja: アメリカ/マセイオ

en: America/Managua
ja: アメリカ/マナグア

en: America/Manaus
ja: アメリカ/マナウス

en: America/Martinique
ja: アメリカ/マルティニーク島

en: America/Mazatlan
ja: アメリカ/マサトラン

en: America/Mendoza
ja: アメリカ/メンドーサ

en: America/Menominee
ja: アメリカ/メノミニー

en: America/Merida
ja: アメリカ/メリダ

en: America/Mexico_City
ja: アメリカ/メキシコシティー

en: America/Miquelon
ja: アメリカ/ミクロン島

en: America/Monterrey
ja: アメリカ/モンテレイ

en: America/Montevideo
ja: アメリカ/モンテビデオ

en: America/Montreal
ja: アメリカ/モントリオール

en: America/Montserrat
ja: アメリカ/モントセラト

en: America/Nassau
ja: アメリカ/ナッソー

en: America/New_York
ja: アメリカ/ニューヨーク

en: America/Nipigon
ja: アメリカ/ニピゴン

en: America/Nome
ja: アメリカ/ノーム

en: America/Noronha
ja: アメリカ/ノロニャ

en: America/Panama
ja: アメリカ/パナマ

en: America/Pangnirtung
ja: アメリカ/パンナータング

en: America/Paramaribo
ja: アメリカ/パラマリボ

en: America/Phoenix
ja: アメリカ/フェニックス

en: America/Port-au-Prince
ja: アメリカ/ポルトープランス

en: America/Port_of_Spain
ja: アメリカ/ポートオブスペイン

en: America/Porto_Acre
ja: アメリカ/ポルトアクレ

en: America/Porto_Velho
ja: アメリカ/ポルトヴェリョ

en: America/Puerto_Rico
ja: アメリカ/プエルトリコ

en: America/Rainy_River
ja: アメリカ/レイニーリバー

en: America/Rankin_Inlet
ja: アメリカ/ランキンインレット

en: America/Recife
ja: アメリカ/レシフェ

en: America/Regina
ja: アメリカ/レジーナ

en: America/Rio_Branco
ja: アメリカ/リオブランコ

en: America/Rosario
ja: アメリカ/ロサリオ

en: America/Santiago
ja: アメリカ/サンティアゴ

en: America/Santo_Domingo
ja: アメリカ/サントドミンゴ

en: America/Sao_Paulo
ja: アメリカ/サンパウロ

en: America/Scoresbysund
ja: アメリカ/スコアスビサンド

en: America/Shiprock
ja: アメリカ/シップロック

en: America/St_Johns
ja: アメリカ/セントジョンズ

en: America/St_Kitts
ja: アメリカ/セントキッツ

en: America/St_Lucia
ja: アメリカ/セントルシア

en: America/St_Thomas
ja: アメリカ/セントトーマス

en: America/St_Vincent
ja: アメリカ/セントヴィンセント

en: America/Swift_Current
ja: アメリカ/スウィフトカレント

en: America/Tegucigalpa
ja: アメリカ/テグシガルパ

en: America/Thule
ja: アメリカ/トゥーレ

en: America/Thunder_Bay
ja: アメリカ/サンダーベイ

en: America/Tijuana
ja: アメリカ/ティファナ

en: America/Tortola
ja: アメリカ/トルトラ

en: America/Vancouver
ja: アメリカ/バンクーバー

en: America/Virgin
ja: アメリカ/ヴァージン

en: America/Whitehorse
ja: アメリカ/ホワイトホース

en: America/Winnipeg
ja: アメリカ/ウィニペグ

en: America/Yakutat
ja: アメリカ/ヤクタット

en: America/Yellowknife
ja: アメリカ/イエローナイフ

en: Antarctica/Casey
ja: 南極大陸/ケーシー

en: Antarctica/Davis
ja: 南極大陸/デービス

en: Antarctica/DumontDUrville
ja: 南極大陸/デュモンダービル

en: Antarctica/Mawson
ja: 南極大陸/モーソン

en: Antarctica/McMurdo
ja: 南極大陸/マクマード

en: Antarctica/Palmer
ja: 南極大陸/パーマー

en: Antarctica/South_Pole
ja: 南極大陸/南極点

en: Antarctica/Syowa
ja: 南極大陸/昭和基地

en: Antarctica/Vostok
ja: 南極大陸/ボストーク

en: Arctic/Longyearbyen
ja: 北極/ロングイェールビーン

en: Asia/Aden
ja: アジア/アデン

en: Asia/Almaty
ja: アジア/アルマトイ

en: Asia/Amman
ja: アジア/アンマン

en: Asia/Anadyr
ja: アジア/アナディリ

en: Asia/Aqtau
ja: アジア/アクタウ

en: Asia/Aqtobe
ja: アジア/アクトベ

en: Asia/Ashgabat
ja: アジア/アシガバード

en: Asia/Ashkhabad
ja: アジア/アシハバード

en: Asia/Baghdad
ja: アジア/バグダッド

en: Asia/Bahrain
ja: アジア/バーレーン

en: Asia/Baku
ja: アジア/バクー

en: Asia/Bangkok
ja: アジア/バンコク

en: Asia/Beirut
ja: アジア/ベイルート

en: Asia/Bishkek
ja: アジア/ビシュケク

en: Asia/Brunei
ja: アジア/ブルネイ

en: Asia/Calcutta
ja: アジア/カルカッタ

en: Asia/Chungking
ja: アジア/重慶

en: Asia/Colombo
ja: アジア/コロンボ

en: Asia/Dacca
ja: アジア/ダッカ

en: Asia/Damascus
ja: アジア/ダマスカス

en: Asia/Dhaka
ja: アジア/ダッカ

en: Asia/Dili
ja: アジア/ディリ

en: Asia/Dubai
ja: アジア/ドバイ

en: Asia/Dushanbe
ja: アジア/ドゥシャンベ

en: Asia/Gaza
ja: アジア/ガザ地区

en: Asia/Harbin
ja: アジア/ハルビン

en: Asia/Hong_Kong
ja: アジア/香港

en: Asia/Hovd
ja: アジア/ホブド

en: Asia/Irkutsk
ja: アジア/イルクーツク

en: Asia/Istanbul
ja: アジア/イスタンブール

en: Asia/Jakarta
ja: アジア/ジャカルタ

en: Asia/Jayapura
ja: アジア/ジャヤプラ

en: Asia/Jerusalem
ja: アジア/エルサレム

en: Asia/Kabul
ja: アジア/カブール

en: Asia/Kamchatka
ja: アジア/カムチャツカ

en: Asia/Karachi
ja: アジア/カラチ

en: Asia/Kashgar
ja: アジア/カシュガル

en: Asia/Katmandu
ja: アジア/カトマンズ

en: Asia/Krasnoyarsk
ja: アジア/クラスノヤルスク

en: Asia/Kuala_Lumpur
ja: アジア/クアラルンプール

en: Asia/Kuching
ja: アジア/クチン

en: Asia/Kuwait
ja: アジア/クウェート

en: Asia/Macao
ja: アジア/マカオ

en: Asia/Magadan
ja: アジア/マガダン

en: Asia/Manila
ja: アジア/マニラ

en: Asia/Muscat
ja: アジア/マスカット

en: Asia/Nicosia
ja: アジア/ニコシア

en: Asia/Novosibirsk
ja: アジア/ノボシビルスク

en: Asia/Omsk
ja: アジア/オムスク

en: Asia/Phnom_Penh
ja: アジア/プノンペン

en: Asia/Pyongyang
ja: アジア/平壌

en: Asia/Qatar
ja: アジア/カタール

en: Asia/Rangoon
ja: アジア/ラングーン

en: Asia/Riyadh
ja: アジア/リヤド

en: Asia/Riyadh87
ja: サウジアラビア/ナジュド地方/リヤド87

en: Asia/Riyadh88
ja: サウジアラビア/ナジュド地方/リヤド88

en: Asia/Riyadh89
ja: サウジアラビア/ナジュド地方/リヤド89

en: Asia/Saigon
ja: アジア/サイゴン

en: Asia/Samarkand
ja: アジア/サマルカンド

en: Asia/Seoul
ja: アジア/ソウル

en: Asia/Shanghai
ja: アジア/上海

en: Asia/Singapore
ja: アジア/シンガポール

en: Asia/Taipei
ja: アジア/台北

en: Asia/Tashkent
ja: アジア/タシケント

en: Asia/Tbilisi
ja: アジア/トビリシ

en: Asia/Tehran
ja: アジア/テヘラン

en: Asia/Tel_Aviv
ja: アジア/テルアビブ

en: Asia/Thimbu
ja: アジア/ティンプー

en: Asia/Thimphu
ja: アジア/ティンプー

en: Asia/Tokyo
ja: アジア/東京

en: Asia/Ujung_Pandang
ja: アジア/ウジュンパンダン

en: Asia/Ulaanbaatar
ja: アジア/ウランバートル

en: Asia/Ulan_Bator
ja: アジア/ウランバートル

en: Asia/Urumqi
ja: アジア/ウルムチ

en: Asia/Vientiane
ja: アジア/ビエンチャン

en: Asia/Vladivostok
ja: アジア/ウラジオストク

en: Asia/Yakutsk
ja: アジア/ヤクーツク

en: Asia/Yekaterinburg
ja: アジア/エカテリンブルク

en: Asia/Yerevan
ja: アジア/エレバン

en: Atlantic/Azores
ja: 大西洋/アゾレス諸島

en: Atlantic/Bermuda
ja: 大西洋/バミューダ

en: Atlantic/Canary
ja: 大西洋/カナリー

en: Atlantic/Cape_Verde
ja: 大西洋/カーボべルデ

en: Atlantic/Faeroe
ja: 大西洋/フェロー諸島

en: Atlantic/Jan_Mayen
ja: 大西洋/ファンメイン

en: Atlantic/Madeira
ja: 大西洋/マデイラ

en: Atlantic/South_Georgia
ja: 大西洋/サウスジョージア

en: Atlantic/Stanley
ja: 大西洋/スタンレー

en: Australia/ACT
ja: オーストラリア/ACT

en: Australia/Adelaide
ja: オーストラリア/アデレード

en: Australia/Brisbane
ja: オーストラリア/ブリスベン

en: Australia/Broken_Hill
ja: オーストラリア/ブロークンヒル

en: Australia/Canberra
ja: オーストラリア/キャンベラ

en: Australia/Darwin
ja: オーストラリア/ダーウィン

en: Australia/Hobart
ja: オーストラリア/ホバート

en: Australia/LHI
ja: オーストラリア/LHI

en: Australia/Lindeman
ja: オーストラリア/リンデマン

en: Australia/Lord_Howe
ja: オーストラリア/ロードハウ島

en: Australia/Melbourne
ja: オーストラリア/メルボルン

en: Australia/NSW
ja: オーストラリア/ニューサウスウェールズ州

en: Australia/North
ja: オーストラリア/北部

en: Australia/Perth
ja: オーストラリア/パース

en: Australia/Queensland
ja: オーストラリア/クイーンズランド州

en: Australia/South
ja: オーストラリア/南部

en: Australia/Sydney
ja: オーストラリア/シドニー

en: Australia/Tasmania
ja: オーストラリア/タスマニア州

en: Australia/Victoria
ja: オーストラリア/ビクトリア州

en: Australia/West
ja: オーストラリア/西部

en: Australia/Yancowinna
ja: オーストラリア/ヤンコウイナ

en: Brazil/Acre
ja: ブラジル/アクレ

en: Brazil/DeNoronha
ja: ブラジル/デノローニャ

en: Brazil/East
ja: ブラジル/東部

en: Brazil/West
ja: ブラジル/西部

en: Canada/Atlantic
ja: カナダ/大西洋側

en: Canada/Central
ja: カナダ/中部

en: Canada/Central-Saskatchewan
ja: カナダ/中央サスカチュワン

en: Canada/Eastern
ja: カナダ/東部

en: Canada/Mountain
ja: カナダ/山岳部

en: Canada/Newfoundland
ja: カナダ/ニューファンドランド島

en: Canada/Pacific
ja: カナダ/太平洋側

en: Canada/Saskatchewan
ja: カナダ/サスカチュワン州

en: Canada/Yukon
ja: カナダ/ユーコン準州

en: Chile/Continental
ja: チリ/大陸部

en: Chile/EasterIsland
ja: チリ/イースター島

en: Europe/Amsterdam
ja: ヨーロッパ/アムステルダム

en: Europe/Andorra
ja: ヨーロッパ/アンドラ

en: Europe/Athens
ja: ヨーロッパ/アテネ

en: Europe/Belfast
ja: ヨーロッパ/ベルファスト

en: Europe/Belgrade
ja: ヨーロッパ/ベオグラード

en: Europe/Berlin
ja: ヨーロッパ/ベルリン

en: Europe/Bratislava
ja: ヨーロッパ/ブラチスラバ

en: Europe/Brussels
ja: ヨーロッパ/ブリュッセル

en: Europe/Bucharest
ja: ヨーロッパ/ブカレスト

en: Europe/Budapest
ja: ヨーロッパ/ブダペスト

en: Europe/Chisinau
ja: ヨーロッパ/キシニョフ

en: Europe/Copenhagen
ja: ヨーロッパ/コペンハーゲン

en: Europe/Dublin
ja: ヨーロッパ/ダブリン

en: Europe/Gibraltar
ja: ヨーロッパ/ジブラルタル

en: Europe/Helsinki
ja: ヨーロッパ/ヘルシンキ

en: Europe/Istanbul
ja: ヨーロッパ/イスタンブール

en: Europe/Kaliningrad
ja: ヨーロッパ/カリーニングラード

en: Europe/Kiev
ja: ヨーロッパ/キエフ

en: Europe/Lisbon
ja: ヨーロッパ/リスボン

en: Europe/Ljubljana
ja: ヨーロッパ/リュブリャナ

en: Europe/London
ja: ヨーロッパ/ロンドン

en: Europe/Luxembourg
ja: ヨーロッパ/ルクセンブルグ

en: Europe/Madrid
ja: ヨーロッパ/マドリッド

en: Europe/Malta
ja: ヨーロッパ/マルタ

en: Europe/Minsk
ja: ヨーロッパ/ミンスク

en: Europe/Monaco
ja: ヨーロッパ/モナコ

en: Europe/Moscow
ja: ヨーロッパ/モスクワ

en: Europe/Nicosia
ja: ヨーロッパ/ニコシア

en: Europe/Oslo
ja: ヨーロッパ/オスロ

en: Europe/Paris
ja: ヨーロッパ/パリ

en: Europe/Prague
ja: ヨーロッパ/プラハ

en: Europe/Riga
ja: ヨーロッパ/リガ

en: Europe/Rome
ja: ヨーロッパ/ローマ

en: Europe/Samara
ja: ヨーロッパ/サマラ

en: Europe/San_Marino
ja: ヨーロッパ/サンマリノ

en: Europe/Sarajevo
ja: ヨーロッパ/サラエボ

en: Europe/Simferopol
ja: ヨーロッパ/シンフェロポリ

en: Europe/Skopje
ja: ヨーロッパ/スコピエ

en: Europe/Sofia
ja: ヨーロッパ/ソフィア

en: Europe/Stockholm
ja: ヨーロッパ/ストックホルム

en: Europe/Tallinn
ja: ヨーロッパ/タリン

en: Europe/Tirane
ja: ヨーロッパ/ティラナ

en: Europe/Tiraspol
ja: ヨーロッパ/ティラスポリ

en: Europe/Uzhgorod
ja: ヨーロッパ/ウジゴロド

en: Europe/Vaduz
ja: ヨーロッパ/ファドゥーツ

en: Europe/Vatican
ja: ヨーロッパ/バチカン

en: Europe/Vienna
ja: ヨーロッパ/ウィーン

en: Europe/Vilnius
ja: ヨーロッパ/ビリニュス

en: Europe/Warsaw
ja: ヨーロッパ/ワルシャワ

en: Europe/Zagreb
ja: ヨーロッパ/ザグレブ

en: Europe/Zaporozhye
ja: ヨーロッパ/ザポロジェ

en: Europe/Zurich
ja: ヨーロッパ/チューリッヒ

en: GB
ja: イギリス

en: GB-Eire
ja: イギリス - エーラ

en: Hongkong
ja: 香港

en: Indian/Antananarivo
ja: インド洋/アンタナナリボ

en: Indian/Chagos
ja: インド洋/チャゴス

en: Indian/Christmas
ja: インド洋/クリスマス島

en: Indian/Cocos
ja: インド洋/ココス諸島

en: Indian/Comoro
ja: インド洋/コモロ

en: Indian/Kerguelen
ja: インド洋/ケルゲレン

en: Indian/Mahe
ja: インド洋/マエ

en: Indian/Maldives
ja: インド洋/モルディブ

en: Indian/Mauritius
ja: インド洋/モーリシャス

en: Indian/Mayotte
ja: インド洋/マヨット島

en: Indian/Reunion
ja: インド洋/レユニオン

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Kwajalein
ja: クェゼリン

en: Libya
ja: リビア

en: Mexico/BajaNorte
ja: メキシコ/バハ・カリフォルニア・ノルテ州

en: Mexico/BajaSur
ja: メキシコ/バハ・カリフォルニア・スル州

en: Mexico/General
ja: メキシコ/全体

en: Mideast/Riyadh87
ja: 中東/リヤド87

en: Mideast/Riyadh88
ja: 中東/リヤド88

en: Mideast/Riyadh89
ja: 中東/リヤド89

en: NZ
ja: ニュージーランド

en: Navajo
ja: ナヴァホ語

en: Pacific/Apia
ja: 太平洋/アピア

en: Pacific/Auckland
ja: 太平洋/オークランド

en: Pacific/Chatham
ja: 太平洋/チャタム

en: Pacific/Easter
ja: 太平洋/イースター島

en: Pacific/Efate
ja: 太平洋/エファテ島

en: Pacific/Enderbury
ja: 太平洋/エンダベリー

en: Pacific/Fakaofo
ja: 太平洋/ファカオフォ

en: Pacific/Fiji
ja: 太平洋/フィジー

en: Pacific/Funafuti
ja: 太平洋/フナフティ

en: Pacific/Galapagos
ja: 太平洋/ガラパゴス

en: Pacific/Gambier
ja: 太平洋/ガンビア

en: Pacific/Guadalcanal
ja: 太平洋/ガダルカナル

en: Pacific/Guam
ja: 太平洋/グアム

en: Pacific/Honolulu
ja: 太平洋/ホノルル

en: Pacific/Johnston
ja: 太平洋/ジョンストン島

en: Pacific/Kiritimati
ja: 太平洋/キリティマティ

en: Pacific/Kosrae
ja: 太平洋/コスラエ

en: Pacific/Kwajalein
ja: 太平洋/クエゼリン

en: Pacific/Majuro
ja: 太平洋/マジュロ

en: Pacific/Marquesas
ja: 太平洋/マルケサス諸島

en: Pacific/Midway
ja: 太平洋/ミッドウェイ

en: Pacific/Nauru
ja: 太平洋/ナウル

en: Pacific/Niue
ja: 太平洋/ニウエ

en: Pacific/Norfolk
ja: 太平洋/ノーフォーク

en: Pacific/Noumea
ja: 太平洋/ヌーメア

en: Pacific/Pago_Pago
ja: 太平洋/パゴパゴ

en: Pacific/Palau
ja: 太平洋/パラオ

en: Pacific/Pitcairn
ja: 太平洋/ピトケアン島

en: Pacific/Ponape
ja: 太平洋/ポナペ

en: Pacific/Port_Moresby
ja: 太平洋/ポートモレスビー

en: Pacific/Rarotonga
ja: 太平洋/ラロトンガ

en: Pacific/Saipan
ja: 太平洋/サイパン

en: Pacific/Samoa
ja: 太平洋/サモア

en: Pacific/Tahiti
ja: 太平洋/タヒチ

en: Pacific/Tarawa
ja: 太平洋/タラワ

en: Pacific/Tongatapu
ja: 太平洋/トンガタプ

en: Pacific/Truk
ja: 太平洋/トラック諸島

en: Pacific/Wake
ja: 太平洋/ウェーク島

en: Pacific/Wallis
ja: 太平洋/ウォリス

en: Pacific/Yap
ja: 太平洋/ヤップ

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Turkey
ja: トルコ

en: US/Alaska
ja: アメリカ合衆国/アラスカ州

en: US/Aleutian
ja: アメリカ合衆国/アリューシャン列島

en: US/Arizona
ja: アメリカ合衆国/アリゾナ州

en: US/Central
ja: アメリカ合衆国/中部

en: US/East-Indiana
ja: アメリカ合衆国/東インディアナ

en: US/Eastern
ja: アメリカ合衆国/東部

en: US/Hawaii
ja: アメリカ合衆国/ハワイ州

en: US/Indiana-Starke
ja: アメリカ合衆国/インディアナ州スターク郡

en: US/Michigan
ja: アメリカ合衆国/ミシガン州

en: US/Mountain
ja: アメリカ合衆国/山岳部

en: US/Pacific
ja: アメリカ合衆国/太平洋側

en: US/Samoa
ja: アメリカ合衆国/サモア

en: Pacific/French Polynesia-Marquesas Islands
ja: 太平洋/仏領ポリネシアマルキーズ諸島

en: iCalendar API for Events Modules
ja: Eventsモジュール用iCalendar API

en: Month view
ja: 月次表示

en: Week
ja: 週

en: Week view
ja: 週次表示

en: Day
ja: 日

en: Day view
ja: 日次表示

en: Table
ja: テーブル

en: Table view
ja: テーブル表示

en: List view
ja: リスト表示

en: Events
ja: イベント

en: Filter by taxonomy
ja: タクソノミーでフィルター

en: Event rss feed
ja: イベントRSSフィード

en: Event dst view
ja: イベントDST表示

en: Event ical feed
ja: イベントiCalフィード

en: Set up how your site handles events.
ja: あなたのサイトがどのようにイベントを扱うかを設定します。

en: Timezone handling
ja: タイムゾーンの扱い

en: Change how timezone information is saved and displayed.
ja: どのようにタイムゾーン情報が保存され表示されるかを変更します。

en: Event overview
ja: イベントの概要

en: Change how event summary information is displayed.
ja: イベントの概要情報をどのように表示するかを変更します。

en: Event ical
ja: イベントiCal

en: Event time zone input
ja: イベントタイムゾーンの入力

en: Use the sitewide time zone
ja: サイト全体のタイムゾーンを使用

en: Use the time zone of the user editing or creating the event
ja: イベントを編集または作成するユーザーのタイムゾーンを使用

en: Allow users to set event time zones
ja: ユーザーにイベントのタイムゾーンの設定を許可

en: Events are saved with a time zone value. This setting allows you to determine how the time zone is determined when creating or editing an event.
ja: イベントはタイムゾーン値で保存されます。この設定はイベントを生成または編集する時にタイムゾーンがどのように決定されるかを決定することを許可します。

en: Event time zone display
ja: イベントのタイムゾーン表示

en: Use the event's time zone
ja: イベントのタイムゾーンを使用

en: Use the user's time zone
ja: ユーザーのタイムゾーンを使用

en: Events are saved with a time zone value. This setting allows you to determine if the event's time zone, the sitewide time zone, or the user's personal time zone setting is used to display the time for an event.
ja: イベントはタイムゾーン値で保存されます。この設定は、イベントのタイムゾーン、サイト全体のタイムゾーン、またはユーザーの個人的タイムゾーンがイベントの時間の表示に使用される場合、あなたが決定することを許可します。

en: Events are saved with a time zone value. This setting allows you to determine how the time zone is determined when creating or editing an event. You must have 'Configurable time zones' enabled in the !url before you can enable user's time zones for this feature.
ja: イベントはタイムゾーン値で保存されます。この設定は、イベントを生成または編集する時にタイムゾーンがどのように決定されるかを、あなたが決定することを許可します。あなたはこの機能にユーザーのタイムゾーンを有効にする前に!urlで有効にされた'構成可能なタイムゾーン'を持つ必要があります。

en: date/time settings
ja: 日付/時間設定

en: Events are saved with a time zone value. This setting allows you to determine if the event's time zone, the sitewide time zone, or the user's personal time zone setting is used to display the time for an event. You must have 'Configurable time zones' enabled in the !url before you can enable user's time zones for this feature.
ja: イベントはタイムゾーン値で保存されます。この設定は、イベントのタイムゾーン、サイト全体のタイムゾーン、またはユーザーの個人的タイムゾーンがイベントの時間の表示に使用される場合、あなたが決定することを許可します。あなたはこの機能にユーザーのタイムゾーンを有効にする前に!urlで有効にされた'構成可能なタイムゾーン'を持つ必要があります。

en: Time notation preference
ja: 時間表記の設定

en: 24h
ja: 24時間

en: 12h
ja: 12時間

en: The time notation system used for entering event times.
ja: 入力されたイベント時間に使用される時間表記システム。

en: Upcoming event block limit
ja: 今後のイベントブロックの制限

en: Limit the amount of events displayed in the upcoming events block by this amount.
ja: この量によって今後のイベントブロックに表示されるイベントの量を制限します。

en: Default overview
ja: デフォルトの概観

en: The default event view to display when no format is specifically requested. This is also the view that will be displayed from the block calendar links.
ja: 形式が特に指定されていない時に表示されるデフォルトのイベントビューです。これはまた、ブロックのカレンダーリンクから表示されるビューです。

en: Table view default period
ja: テーブル表示のデフォルト期間

en: The default number of days to display in the table view. You can specify a different number of days in the url. More info on the event url format !link
ja: テーブル表示に表示されるデフォルトの日数です。urlに異なった日数を指定できます。イベントURL書式の詳しい情報は !link を参照して下さい。

en: here
ja: こちら

en: Taxonomy filter controls
ja: タクソノミーフィルター制御

en: Show taxonomy filter control on calendar views
ja: カレンダー表示にタクソノミーフィルター制御を表示

en: Only show taxonomy filter control when taxonomy filter view is requested
ja: タクソノミーフィルター表示が要求された時のみタクソノミーフィルター制御を表示

en: Never show taxonomy filter control
ja: タクソノミーフィルター制御を表示しない

en: Content type filter controls
ja: コンテンツタイプフィルター制御

en: Show content type filter control on calendar views
ja: カレンダー表示にコンテンツタイプフィルター制御を表示

en: Only show content type filter control when content type filter view is requested
ja: コンテンツタイプフィルター表示が要求された時のみコンテンツタイプフィルター制御を表示

en: Never show content type filter control
ja: コンテンツタイプフィルター制御を表示しない

en: View all
ja: 全てを表示

en: Week of !month !day, !year
ja: !month !day, !yearの週

en: Events at %site
ja: %site でのイベント

en: iCal support not enabled
ja: iCal サポートが無効

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en:  - Events Feed
ja:  - イベントフィード

en: Mon
ja: 月

en: Tue
ja: 火

en: Wed
ja: 水

en: Thu
ja: 木

en: Fri
ja: 金

en: Sat
ja: 土

en: Sun
ja: 日

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: am
ja: 午前

en: pm
ja: 午後

en: (all)
ja: (すべて)

en: Select event terms to filter by
ja: 以下によりフィルターするイベントのタームを選択します

en: Select event type to filter by
ja: 以下によりフィルターするイベントの型を選択します

en: Calendar to browse events.
ja: イベントを表示するカレンダー。

en: List of upcoming events.
ja: 今後のイベントの一覧。

en: Upcoming events
ja: 今後のイベント

en: Now
ja: 今

en: Show in event calendar
ja: イベントカレンダーに表示

en: All views
ja: 全て表示

en: Only in views for this type
ja: このタイプ用の表示にのみ

en: All views: This content type will be available for display on all calendar views, including with other events.<br />Only in views for this type: This content type will only appear in calendar views specific to this type and never with other events.<br />Never: This content type will not be associated with the events calendar.
ja: 全て表示: このコンテンツタイプは他のイベントを含む全てのカレンダー表示に表示可能になります。<br />このタイプ用の表示にのみ: このコンテンツタイプのみがこのタイプに指定し他のイベントを持たないカレンダー表示に表示されます。<br />なし: このコンテンツタイプはイベントカレンダーに関連付けられません。

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Select the time zone this event occurs in.
ja: このイベントの発生時のタイムゾーンを選択します。

en: Daylight Savings Regions | Current GMT: !date
ja: 夏時間の地域 | 現在のGMT: !date

en: The event module allows for any type of content to be event enabled,  meaning content can have a start and end time, and appear in calendars.  The ability to event enable any content type combined with the ability to create new types of content make it possible to create unlimited types of calendars.  The ability to broadly event enable content will allow for creative applications combining information and real world events.
ja: Eventモジュールは、コンテンツが開始/終了時間を持つことができる事を意味し、カレンダーに表示されるイベントが有効にされるためのコンテンツの任意のタイプを許可します。イベントの能力は、カレンダーの無制限のタイプを作成することを可能にするコンテンツの新しいタイプを作成するための能力を組み合わせた任意のコンテンツタイプを有効にします。幅広いイベントの能力は、コンテンツが情報と現実世界のイベントを組み合わせたアプリケーションの創造を許可することを可能にします。

en: The administrator can decide which content types should be events for their site.  In content type configuration, administrators can select the calendar view options: never, all views, or only views for this type. For example, this makes it possible to have a general calendar which shows all meetups and house parties in the same calendar, and have a separate calendar for rallies which only contains the rallies content type. Calendars can be customized to view a specific content type or a category of content, using taxonomies.
ja: 管理者はサイトの中でどのコンテンツタイプがイベントになるべきかを決定できます。コンテンツタイプ設定の中で、管理者はカレンダー表示のオプションを選択できます: なし、全て表示、またはこのタイプ用の表示にのみ。例えば、これは会合とホームパーティーの全てを同じカレンダー上に表示する一般的なカレンダーを持つこと、そして集会のコンテンツタイプのみを含む集会のための別のカレンダーを持つことを可能にします。カレンダーは指定したコンテンツタイプやタクソノミーを使用してコンテンツのカテゴリーを指定した表示をするために改造することができます。

en: Administrators can also set two types of options for events; general event options, and event overview options.  General event options are for timezone configuration, time notation formats, and event block configuration.  Event overview options allow calendar and table event default views.  Administrators can also set general filter controls for content types and categories, via the event taxonomy controls.
ja: 管理者はまたイベントに二つのオプションタイプを設定できます; イベントの全体オプションとイベントの概要オプション。イベントの全体オプションはタイムゾーン設定、時間表記書式とイベントブロックの設定です。イベントの概要オプションはイベントのデフォルト表示にカレンダーとテーブルを許可します。管理者はまたコンテンツタイプとタクソノミー制御を介してカテゴリーについて全体的なフィルター制御を設定できます。

en: <p>You can</p>
    <ul>
    <li>enable content types to be event enabled at <a href="!admin-node-configure-types" title="content type configuration">administer &gt;&gt; content &gt;&gt; content types </a> then click configure for a content type.</li>
    <li>administer general event options <a href="!admin-settings-event" title="administer events">administer &gt;&gt; settings &gt;&gt; events</a>.</li>
    <li><a href="!node-add" title="list of content types that can be created">create content</a> and set a start and end time, if the administrator has set that content type to be event enabled.</li>
    <li>use <a href="!external-http-drupal-org-handbook-modules-rsvp">RSVP</a> or <a href="!external-http-drupal-org-handbook-modules-signup">signup</a> module to invite users to events.</li>
ja: <p>以下のことができます。</p>
    <ul>
    <li>コンテンツタイプの設定をクリックした時、<a href="!admin-node-configure-types" title="コンテンツタイプの設定">管理 &gt;&gt; コンテンツの管理 &gt;&gt; コンテンツタイプ </a>でイベントに有効にされるようにコンテンツタイプを有効にする。</li>
    <li><a href="!admin-settings-event" title="イベントの管理">管理 &gt;&gt; サイトの環境設定 &gt;&gt; イベント</a>で全般のイベントのオプションを管理する。</li>
    <li>管理者がイベントが有効にされるコンテンツタイプを設定している場合、<a href="!node-add" title="作成されるべきコンテンツタイプの一覧">コンテンツの作成</a>と開始終了時間の設定。</li>
    <li><a href="!external-http-drupal-org-handbook-modules-rsvp">RSVP</a>モジュールまたはイベントへユーザーを招待するために<a href="!external-http-drupal-org-handbook-modules-signup">Signup</a>モジュールの使用。</li>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="!event">Event page</a>.
ja: より詳しい情報は<a href="!event">イベントのページ</a>で設定とカスタマイズの手引きを参照して下さい。

en: This is a listing of all the event system's time zones, sorted by daylight savings time regions, and their respective offsets from GMT in seconds. Time zones in the 'None' region do not observe daylight savings time. If you believe there is an error, please first search for the locale on !timeanddate and confirm it. If there is indeed an error please submit a !bugreport on drupal.org so we can fix it.
ja: これは夏時間の地域と秒単位でGMTからのそれぞれのオフセットにより並べ替えられた全てのイベントシステムのタイムゾーンをリスティングしたものです。'なし'地域のタイムゾーンは夏時間が適用されません。それらがエラーだと信じるならば、初めに !timeanddate でロケールの検索をして確認して下さい。そこに確かにエラーが存在するなら、私たちがそれを修正しますので、drupal.orgに !bugreport を送信して下さい。

en: limit view to events of this type
ja: このタイプのイベントへの表示を限定

en: view this event
ja: このイベントを表示

en: Start:
ja: 開始:

en: End:
ja: 終了:

en: all day
ja: 全日

en: more info
ja: より詳しい情報

en: Show detailed information for this event.
ja: このイベントの詳細情報を表示します。

en: Timezone:
ja: タイムゾーン:

en: Add to iCalendar
ja: iCalendarに追加

en: Add this calendar to your iCalendar
ja: あなたのiCalendarにこのカレンダーを追加

en: More events.
ja: イベントをもっと見る。

en: Event module was successfully installed with default options. To customize event and/or location settings for events, please view the <a href="!settings">event content type settings page</a>.
ja: Eventモジュールはデフォルトオプションでインストールに成功しました。イベントかつ/またはイベントについての場所設定をカスタマイズするには、<a href="!settings">イベントコンテンツタイプ設定ページ</a>を参照して下さい。

en: Event module successfully uninstalled
ja: Eventモジュールのアンインストールは成功しました

en: Calendaring API, calendar display and export
ja: カレンダーの表示とエクスポートをするCalendaring API

en: An event is a story which can be given a start and end date, thus appearing in the events calendar.
ja: イベントはこのようにイベントカレンダーに表示される開始日と終了日が与えられるべきストーリーです。

en: event content-type settings page
ja: イベントコンテンツタイプ設定ページ

en: The event node is currently set to never appear in the calendar. You will not be able to set the start and end dates until an administrator changes the content-type settings. This is done using the !link.
ja: イベントノードは現在カレンダーに表示されないように設定されています。管理者がコンテンツタイプ設定を変えない限りあなたは開始日と終了日を設定できません。これは !link を使用してできます。

en: create events
ja: イベントを作成

en: edit own events
ja: 自分のイベントの編集

en: A story-like node that implements the event API automatically.
ja: イベントAPIを自動的に実装するストーリーのようなノード。

en: All day
ja: 全日

en: Event All Day
ja: 全日イベント

en: Allows creation of all-day events.
ja: 全日イベントの作成を許可します。

en: <p>The Event Views module makes the event fields available to the Views module, and creates default event views that filter dates using a drop-down date selector, the jscalendar selector, or by arguments in the url. Set up a default event view by going to %link and select <strong>add</strong>. Save the default views as-is or make any changes you like.</p>
ja: <p>Event ViewsモジュールはViewsモジュールにイベントフィールドを利用可能にし、ドロップダウン日付セレクター、JScalendarセレクター、またはURLの要素を使用して日付をフィルターするデフォルトイベント表示を作成します。 %link に行くことでデフォルトイベント表示を設定し、<strong>追加</strong>を選択します。デフォルトイベントをそのまま、あるいはあなたの好きなように変更した上で保存します。</p>

en: <p>You can change the format of the output. The default views display a list of events, but you can change it to a table or a teaser list in the <strong>Page</strong> settings. You can also add or remove fields from the view.</p>
ja: <p>出力書式を変更できます。デフォルト表示はイベントのリストを表示しますが、テーブルまたは<strong>ページ</strong>設定中でティーザーリストに変更できます。また、ビューからフィールドを追加あるいは削除することもできます。</p>

en: <p>You can filter events in several ways. Use filters to pre-select a date range, expose those filters to allow the viewer to select a date range, or eliminate the filters and give the view year, month, and day arguments to filter the events by the url (i.e. YYYY/MM/DD).</p>
ja: <p>いくつかの方法でイベントをフィルターできます。日付の範囲をまず選択するためにフィルターを使用し、日付の範囲を選択するためのビューアーを許可するためにそれらのフィルターを公開し、またはフィルターを無効化してURL(例 YYYY/MM/DD)によりイベントをフィルターするための年月日の表示を与えます。</p>

en: Event: Start Time
ja: イベント: 開始時間

en: Event: End Time
ja: イベント: 終了時間

en: Event: Timezone
ja: イベント: タイムゾーン

en: Event: Start Date
ja: イベント: 開始日

en: This filter allows events to be filtered by their start date. Enter dates in the format: CCYY-MM-DD HH:MM:SS. Enter 'now' to use the current time. You may enter a delta (in seconds) to the option that will be added to the time; this is most useful when combined with now. If you have the jscalendar module from jstools installed, you can use a popup date picker here.
ja: このフィルターはイベントの開始時間によりフィルタリングできるようにします。以下の書式で日付を入力します: CCYY-MM-DD HH:MM:SS。現在時刻には'now'を入力します。時間に追加されるようなオプションにはデルタ(秒)を入力する必要があります; これはnowと組み合わせる時に最も役に立ちます。jstoolsのJScalendarモジュールをインストールしている場合、ここでポップアップ日付ピッカーを利用できます。

en: Event: End Date
ja: イベント: 終了日

en: This filter allows events to be filtered by their end date. Enter dates in the format: CCYY-MM-DD HH:MM:SS. Enter 'now' to use the current time. You may enter a delta (in seconds) to the option that will be added to the time; this is most useful when combined with now. If you have the jscalendar module from jstools installed, you can use a popup date picker here.
ja: このフィルターはイベントの終了時間によりフィルタリングできるようにします。以下の書式で日付を入力します: CCYY-MM-DD HH:MM:SS。現在時刻には'now'を入力します。時間に追加されるようなオプションにはデルタ(秒)を入力する必要があります; これはnowと組み合わせる時に最も役に立ちます。jstoolsのJScalendarモジュールをインストールしている場合、ここでポップアップ日付ピッカーを利用できます。

en: Event: Start Year
ja: イベント: 開始年

en: Filter by year. Use the option to select the date field to filter on.
ja: 年でフィルターします。フィルタリングする日付フィールドを選択するためのオプションを使用します。

en: Event: Start Month
ja: イベント: 開始月

en: Filter by month. Use the option to select the date field to filter on.
ja: 月でフィルターします。フィルタリングする日付フィールドを選択するためのオプションを使用します。

en: Event: Start Day
ja: イベント: 開始日

en: Filter by day. Use the option to select the date field to filter on.
ja: 日でフィルターします。フィルタリングする日付フィールドを選択するためのオプションを使用します。

en: Event: Type
ja: イベント: タイプ

en: A node type selector that is limited to event-enabled node types. Use as exposed filter that only contains event node types.
ja: イベントが利用可能なノードタイプに限定されたノードタイプ選択肢です。イベントノードタイプを含むだけの公開されたフィルターとして使用します。

en: Filter by the event year (YYYY).
ja: イベントの年(YYYY)でフィルターします。

en: Filter by the event month (1-12). Place this argument after a 'Year' argument.
ja: イベントの月(1-12)でフィルターします。この要素は'年'要素の後に配置します。

en: Filter by the event day (1-31). Place this argument after a 'Year' and a 'Month' argument.
ja: イベントの日(1-31)でフィルターします。この要素は'年'と'月'要素の後に配置します。

en: Event: Start Week
ja: イベント: 開始週

en: Filter by the week number (1-52). Place this argument after a 'Year' argument.
ja: イベントの週の数(1-52)でフィルターします。この要素は'年'要素の後に配置します。

en: Week
ja: 週

en: Events list filtered by drop-down date selector.
ja: ドロップダウン日付セレクターによりフィルタリングされたイベント一覧。

en: event list
ja: イベント一覧

en: Start Time:
ja: 開始時間:

en: End Time:
ja: 終了時間:

en: Start Year:
ja: 開始年:

en: Start Month:
ja: 開始月:

en: Start Day:
ja: 開始日:

en: Events list filtered by js date selector.
ja: JS日付セレクターによりフィルタリングされたイベント一覧。

en: Events list filtered by url arguments.
ja: URL引数によりフィルタリングされたイベント一覧。

en: Views-enables the event fields and creates default event views.
ja: イベントフィールドとデフォルトイベント表示をViewsモジュールに有効化します。
