Event (5.x-1.0) - en to ru translation catalogue (614 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Основная часть

en: List
ru: Список

en: more
ru: ещё

en: None
ru: Нет

en: Event
ru: Событие

en: Filter by content type
ru: Выбор по типу содержания

en: Year
ru: Год

en: No upcoming events available
ru: Не произойдет ничего

en: 1 hour | @count hours
ru[0]: @count час
ru[1]: @count часа
ru[2]: @count часов

en: 1 day | @count days
ru[0]: 1 день
ru[1]: @count дня
ru[2]: @count дней

en: Never
ru: Никогда

en: Filter
ru: Фильтр

en: Time zone
ru: Временная зона

en: N/A
ru: нет

en: Start Date
ru: Дата начала:

en: Month
ru: Месяц

en: End Date
ru: Дата конца

en: Calendar
ru: Календарь

en: Egypt
ru: Египет

en: Namibia
ru: Намибия

en: Asia - Former USSR
ru: Азия - преждний СССР

en: Iraq, Syria
ru: Ирак, Сирия

en: Israel
ru: Израиль

en: Lebanon, Kirgizstan
ru: Ливан, Киргизстан

en: Palestine
ru: Палестина

en: Iran
ru: Иран

en: South Australia
ru: Северная Авсралия

en: Australia, Tasmania
ru: Австралия, Тасмания

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Tonga
ru: Тонга

en: EU and other European countries
ru: ЕС и другие европейские страны

en: Russian Federation
ru: Российская Федерация

en: North America
ru: Северная Америка

en: Cuba
ru: Куба

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Chile
ru: Чили

en: Falklands
ru: Фолкленды

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Africa/Addis_Ababa
ru: Африка/Адис_Абеба

en: Africa/Algiers
ru: Африка/Алжир

en: Africa/Asmera
ru: Африка/Асмера

en: Africa/Bangui
ru: Африка/Банги

en: Africa/Brazzaville
ru: Африка/Браззавиль

en: Africa/Bujumbura
ru: Африка/Бужумбура

en: Africa/Cairo
ru: Африка/Каир

en: Africa/Ceuta
ru: Африка/Сеута

en: Africa/Dar_es_Salaam
ru: Африка/Дар-эс-Салам

en: Africa/Djibouti
ru: Африка/Джибути

en: Africa/Douala
ru: Африка/Дуала

en: Africa/Gaborone
ru: Африка/Габороне

en: Africa/Harare
ru: Африка/Хараре

en: Africa/Johannesburg
ru: Африка/Иоганнесбург

en: Africa/Kampala
ru: Африка/Кампала

en: Africa/Khartoum
ru: Африка/Хартум

en: Africa/Kigali
ru: Африка/Кигали

en: Africa/Kinshasa
ru: Африка/Киншаса

en: Africa/Libreville
ru: Африка/Либревиль

en: Africa/Luanda
ru: Африка/Луанда

en: Africa/Lubumbashi
ru: Африка/Лубумбаши

en: Africa/Lusaka
ru: Африка/Лусака

en: Africa/Malabo
ru: Африка/Малабо

en: Africa/Maputo
ru: Африка/Мапуту

en: Africa/Maseru
ru: Африка/Масеру

en: Africa/Mbabane
ru: Африка/Мбабане

en: Africa/Mogadishu
ru: Африка/Могадишо

en: Africa/Nairobi
ru: Африка/Найроби

en: Africa/Ndjamena
ru: Африка/Нджамена

en: Africa/Niamey
ru: Африка/Ниамей

en: Africa/Porto-Novo
ru: Африка/Порто-Ново

en: Africa/Tripoli
ru: Африка/Триполи

en: Africa/Tunis
ru: Африка/Тунис

en: Africa/Windhoek
ru: Африка/Виндхук

en: America/Adak
ru: Америка/Адак

en: America/Anchorage
ru: Америка/Анкоридж

en: America/Anguilla
ru: Америка/Ангилья

en: America/Antigua
ru: Америка/Антигуа

en: America/Araguaina
ru: Америка/Арагуайна(Бразилия)

en: America/Aruba
ru: Америка/Аруба

en: America/Asuncion
ru: Америка/Асунсьон

en: America/Atka
ru: Америка/Арка

en: America/Barbados
ru: Америка/Барбадос

en: America/Belem
ru: Америка/Белен

en: America/Belize
ru: Америка/Белиз

en: America/Boa_Vista
ru: Америка/Боа_Виста(Бразилия)

en: America/Bogota
ru: Америка/Белен

en: America/Boise
ru: Америка/Белен

en: America/Buenos_Aires
ru: Америка/Буэнос-Айрес

en: America/Cambridge_Bay
ru: Америка/Кембриджский_Залив

en: America/Cancun
ru: Америка/Канкун(Мексика)

en: America/Caracas
ru: Амерка/Каракас

en: America/Catamarca
ru: Америка/Катамарка(Аргентина)

en: America/Cayenne
ru: Америка/Кайенна

en: America/Cayman
ru: Америка/Кайман

en: America/Chicago
ru: Америка/Чикаго

en: America/Chihuahua
ru: Америка/Чиуауа

en: America/Cordoba
ru: Америка/Кордова

en: America/Costa_Rica
ru: Америка/Коста-Рика

en: America/Cuiaba
ru: Америка/Куяба

en: America/Curacao
ru: Америка/Кюрасао

en: America/Dawson
ru: Америка/Доусон

en: America/Dawson_Creek
ru: Америка/Доусонский_Ручей

en: America/Denver
ru: Америка/Денвер

en: America/Detroit
ru: Америка/Детройт

en: America/Dominica
ru: Америка/Доминиканская_республика

en: America/Edmonton
ru: Америка/Эдмонтон

en: America/Eirunepe
ru: Америка/Эйрунепе(Бразилия)

en: America/El_Salvador
ru: Америка/Сальвадор

en: America/Ensenada
ru: Америка/Энсенада(Мексика)

en: America/Fort_Wayne
ru: Америка/Форт-Уэйн

en: America/Fortaleza
ru: Америка/Фортализа

en: America/Glace_Bay
ru: Америка/Глейс-Бей

en: America/Godthab
ru: Америка/Готхоб

en: America/Goose_Bay
ru: Америка/Гуз_Бэй

en: America/Grand_Turk
ru: Америка/Гранд-Терк

en: America/Grenada
ru: Америка/Гренада

en: America/Guadeloupe
ru: Америка/Гваделупа

en: America/Guatemala
ru: Америка/Гватемала

en: America/Guayaquil
ru: Америка/Гуаякиль

en: America/Guyana
ru: Америка/Гайана

en: America/Halifax
ru: Америка/Галифакс

en: America/Havana
ru: Америка/Гавана

en: America/Hermosillo
ru: Америка/Эрмосильо

en: America/Indiana/Indianapolis
ru: Америка/Индиана/Индианаполис

en: America/Indiana/Knox
ru: Америка/Индиана/Нокс

en: America/Indiana/Marengo
ru: Америка/Индиана/Маренго

en: America/Indiana/Vevay
ru: Америка/Индиана/Вевей

en: America/Indianapolis
ru: Америка/Индианаполис

en: America/Inuvik
ru: Америка/Инувик

en: America/Iqaluit
ru: Америка/Икалуит

en: America/Jamaica
ru: Америка/Ямайка

en: America/Jujuy
ru: Америка/Жужуй

en: America/Juneau
ru: Америка/Джуно

en: America/Kentucky/Louisville
ru: Америка/Кентукки/Луисвилл

en: America/Kentucky/Monticello
ru: Америка/Кентуки/Монтиселло

en: America/Knox_IN
ru: Америка/Нокс IN

en: America/La_Paz
ru: Америка/Ла-Пас

en: America/Lima
ru: Америка/Лима

en: America/Los_Angeles
ru: Америка/Лос-Анджелес

en: America/Louisville
ru: Америка/Луисвилл

en: America/Maceio
ru: Америка/Масейо

en: America/Managua
ru: Америка/Манагуа

en: America/Manaus
ru: Америка/Манаус

en: America/Martinique
ru: Америка/Мартиника

en: America/Mazatlan
ru: Америка/Масатлан

en: America/Mendoza
ru: Америка/Мендоса

en: America/Menominee
ru: Америка/Меномини

en: America/Merida
ru: Америка/Мерида

en: America/Mexico_City
ru: Америка/Мехико

en: America/Miquelon
ru: Америка/Микелон

en: America/Monterrey
ru: Америка/Монтеррей

en: America/Montreal
ru: America/Монреаль

en: America/Montserrat
ru: Америка/Монтсеррат

en: America/Nassau
ru: Америка/Нассау

en: America/New_York
ru: Америка/Нью_Йорк

en: America/Nipigon
ru: Америка/Нипигон

en: America/Nome
ru: Америка/Ном

en: America/Noronha
ru: Америка/Норонха

en: America/Panama
ru: Америка/Панама

en: America/Pangnirtung
ru: Америка/Пангниртанг

en: America/Paramaribo
ru: Америка/Парамарибо

en: America/Phoenix
ru: Америка/Финикс

en: America/Port-au-Prince
ru: Америка/Порт-о-Пренс

en: America/Port_of_Spain
ru: Америка/Порт-оф-Спейн

en: America/Porto_Acre
ru: Америка/Порто_Акр

en: America/Porto_Velho
ru: Америка/Порту-Велью

en: America/Puerto_Rico
ru: Америка/Пуэрто_Рико

en: America/Rainy_River
ru: Америка/Рейни-Ривер

en: America/Rankin_Inlet
ru: Америка/Ранкин Инлет

en: America/Regina
ru: Америка/Реджина

en: America/Rio_Branco
ru: Америка/Риу-Бранку

en: America/Rosario
ru: Америка/Росарио

en: America/Santiago
ru: Америка/Сантьяго

en: America/Santo_Domingo
ru: Америка/Санто-Доминго

en: America/Sao_Paulo
ru: Америка/Сан_Пауло

en: America/Scoresbysund
ru: Америка/Скорсбайсанд(Гренландия)

en: America/Shiprock
ru: Америка/Шипрок

en: America/St_Johns
ru: Америка/С-Джонс

en: America/St_Kitts
ru: Америка/С-Киттс

en: America/St_Lucia
ru: Америка/С-Лючия

en: America/St_Thomas
ru: Америка/С-Томас

en: America/St_Vincent
ru: Америка/С-Винсент

en: America/Swift_Current
ru: Америка/Свифт_Каррент

en: America/Tegucigalpa
ru: Америка/Тегусигальпа

en: America/Thunder_Bay
ru: Америка/Тандер-Бей

en: America/Tijuana
ru: Америка/Тихуана

en: America/Tortola
ru: Америка/Тортола

en: America/Vancouver
ru: Америка/Ванкувер

en: America/Virgin
ru: Америка/Вирджин

en: America/Whitehorse
ru: Америка/Уайтхорс

en: America/Winnipeg
ru: Америка/Виннипег

en: America/Yakutat
ru: Америка/Якутат

en: America/Yellowknife
ru: Америка/Йеллоунайф

en: Antarctica/Casey
ru: Антарктида/Кейси

en: Antarctica/Davis
ru: Антарктида/Дэвис

en: Antarctica/DumontDUrville
ru: Антарктика/Дюмон Д'Урвиль

en: Antarctica/Mawson
ru: Антарктида/Моусон

en: Antarctica/McMurdo
ru: Антарктика/МакМердо

en: Antarctica/Palmer
ru: Антарктида/Паломник

en: Antarctica/South_Pole
ru: Антарктида/Южный_полюс

en: Antarctica/Syowa
ru: Антарктика/Syowa

en: Antarctica/Vostok
ru: Антарктика/Восток

en: Arctic/Longyearbyen
ru: Арктика/Лонгйир

en: Asia/Aden
ru: Азия/Аден

en: Asia/Almaty
ru: Азия/Алма-Ата

en: Asia/Amman
ru: Азия/Омман

en: Asia/Anadyr
ru: Азия/Анадырь

en: Asia/Aqtau
ru: Азия/Актау

en: Asia/Aqtobe
ru: Азия/Актюбинск

en: Asia/Ashgabat
ru: Азия/Ашгабат

en: Asia/Ashkhabad
ru: Азия/Ашхабад

en: Asia/Baghdad
ru: Азия/Багдад

en: Asia/Bahrain
ru: Азия/Бахрейн

en: Asia/Baku
ru: Азия/Баку

en: Asia/Bangkok
ru: Азия/Бангкок

en: Asia/Beirut
ru: Азия/Бейрут

en: Asia/Bishkek
ru: Азия/Бишкек

en: Asia/Brunei
ru: Азия/Бруней

en: Asia/Calcutta
ru: Азия/Калькутта

en: Asia/Chungking
ru: Азия/Чунцин

en: Asia/Colombo
ru: Азия/Коломбо

en: Asia/Dacca
ru: Азия/Дакка

en: Asia/Damascus
ru: Азия/Дамаск

en: Asia/Dhaka
ru: Азия/Дакка

en: Asia/Dili
ru: Азия/Дили

en: Asia/Dubai
ru: Азия/Дубаи

en: Asia/Dushanbe
ru: Азия/Душанбе

en: Asia/Gaza
ru: Азия/Газа

en: Asia/Harbin
ru: Азия/Харбин

en: Asia/Hong_Kong
ru: Азия/Гонконг

en: Asia/Hovd
ru: Азия/Ховд

en: Asia/Irkutsk
ru: Азия/Иркутск

en: Asia/Istanbul
ru: Азия/Стамбул

en: Asia/Jakarta
ru: Азия/Джакарта

en: Asia/Jayapura
ru: Азия/Джаяпура

en: Asia/Jerusalem
ru: Азия/Иерусалим

en: Asia/Kabul
ru: Азия/Кабул

en: Asia/Kamchatka
ru: Азия/Камчатка

en: Asia/Karachi
ru: Азия/Карачи

en: Asia/Kashgar
ru: Азия/Кашгар

en: Asia/Katmandu
ru: Азия/Катманду

en: Asia/Krasnoyarsk
ru: Азия/Красноярск

en: Asia/Kuala_Lumpur
ru: Азия/Куала-Лумпур

en: Asia/Kuching
ru: Азия/Кучинг

en: Asia/Kuwait
ru: Азия/Кувейт

en: Asia/Macao
ru: Азия/Макао

en: Asia/Magadan
ru: Азия/Магадан

en: Asia/Manila
ru: Азия/Манила

en: Asia/Muscat
ru: Азия/Мускат

en: Asia/Nicosia
ru: Азия/Никосия

en: Asia/Novosibirsk
ru: Азия/Новосибирск

en: Asia/Omsk
ru: Азия/Омск

en: Asia/Phnom_Penh
ru: Азия/Пномпень

en: Asia/Pyongyang
ru: Азия/Пхеньян

en: Asia/Qatar
ru: Азия/Катар

en: Asia/Rangoon
ru: Азия/Рангун

en: Asia/Riyadh
ru: Азия/Эр-Рияд

en: Asia/Riyadh87
ru: Азия/Эр-Рияд87

en: Asia/Riyadh88
ru: Азия/Эр-Рияд88

en: Asia/Riyadh89
ru: Азия/Эр-Рияд89

en: Asia/Saigon
ru: Азия/Сайгон

en: Asia/Samarkand
ru: Азия/Самарканд

en: Asia/Seoul
ru: Азия/Сеул

en: Asia/Shanghai
ru: Азия/Шанхай

en: Asia/Singapore
ru: Азия/Сингапур

en: Asia/Taipei
ru: Азия/Тайбэй

en: Asia/Tashkent
ru: Азия/Ташкент

en: Asia/Tbilisi
ru: Азия/Тбилиси

en: Asia/Tehran
ru: Азия/Тегеран

en: Asia/Tel_Aviv
ru: Азия/Тель-Авив

en: Asia/Thimbu
ru: Азия/Тхимпху

en: Asia/Thimphu
ru: Азия/Тхимпху

en: Asia/Tokyo
ru: Азия/Токио

en: Asia/Ujung_Pandang
ru: Азия/Уджунгпанданг

en: Asia/Ulaanbaatar
ru: Азияч/Улан-Батор

en: Asia/Ulan_Bator
ru: Азия/Улан-Батор

en: Asia/Urumqi
ru: Азия/Урумчи

en: Asia/Vientiane
ru: Азия/Вьентьян

en: Asia/Vladivostok
ru: Азия/Владивосток

en: Asia/Yakutsk
ru: Азия/Якутск

en: Asia/Yekaterinburg
ru: Азия/Екатеринбург

en: Asia/Yerevan
ru: Азия/Ереван

en: Atlantic/Azores
ru: Атлантика/Азорские_острова

en: Atlantic/Bermuda
ru: Атантика/Бермуды

en: Atlantic/Canary
ru: Атлантика/Канары

en: Atlantic/Cape_Verde
ru: Атлантика/Зеленый_Мыс

en: Atlantic/Faeroe
ru: Атлантический океан/Фарерских

en: Atlantic/Jan_Mayen
ru: Атлантический океан/Ян-Майен

en: Atlantic/Madeira
ru: Атлантика/Мадейра

en: Atlantic/South_Georgia
ru: Атлантика/Южная_Георгия

en: Atlantic/Stanley
ru: Атлантика/Стэнли

en: Australia/ACT
ru: Австралия/ACT

en: Australia/Adelaide
ru: Австралия/Аделаида

en: Australia/Brisbane
ru: Австралия/Брисбен

en: Australia/Broken_Hill
ru: Австралия/Брокен-Хилл

en: Australia/Canberra
ru: Австралия/Канберра

en: Australia/Darwin
ru: Австралия/Дарвин

en: Australia/Hobart
ru: Австралия/Хобарт

en: Australia/LHI
ru: Австралия/LHI

en: Australia/Lindeman
ru: Австралия/Линдеман

en: Australia/Lord_Howe
ru: Австралия/Лорд-Хау

en: Australia/Melbourne
ru: Австралия/Мельбурн

en: Australia/NSW
ru: Австралия/NSW

en: Australia/North
ru: Австралия/Север

en: Australia/Perth
ru: Австралия/Перт

en: Australia/Queensland
ru: Австралия/Квинсленд

en: Australia/South
ru: Австралия/Юг

en: Australia/Sydney
ru: Австралия/Сидней

en: Australia/Tasmania
ru: Австралия/Тасмания

en: Australia/Victoria
ru: Австралия/Виктория

en: Australia/West
ru: Австралия/Запад

en: Australia/Yancowinna
ru: Австралия/Янковинна

en: Brazil/Acre
ru: Бразилия/Акр

en: Brazil/East
ru: Бразилия/Восток

en: Brazil/West
ru: Бразилия/Запад

en: Canada/Atlantic
ru: Канада/Атлантика

en: Canada/Central
ru: Канада/Центральная

en: Canada/Eastern
ru: Канада/Восточная

en: Canada/Mountain
ru: Канада/Монтана

en: Canada/Newfoundland
ru: Канада/Ньюфаундлен

en: Canada/Pacific
ru: Канада/Тихоокеанская

en: Canada/Saskatchewan
ru: Канада/Саскачеван

en: Canada/Yukon
ru: Канада/Юкон

en: Chile/Continental
ru: Чили/Континентальный

en: EST
ru: EST(восточное стандартное время)

en: Eire
ru: Эйре

en: Europe/Amsterdam
ru: Европа/Амстердам

en: Europe/Andorra
ru: Европа/Андорра

en: Europe/Athens
ru: Европа/Афины

en: Europe/Belfast
ru: Европа/Белфаст

en: Europe/Belgrade
ru: Европа/Белград

en: Europe/Berlin
ru: Европа/Берлин

en: Europe/Bratislava
ru: Европа/Братислава

en: Europe/Brussels
ru: Европа/Брюссель

en: Europe/Bucharest
ru: Европа/Бухарест

en: Europe/Budapest
ru: Европа/Будапешт

en: Europe/Chisinau
ru: Европа/Кишинев

en: Europe/Copenhagen
ru: Европа/Копенгаген

en: Europe/Dublin
ru: Европа/Дублин

en: Europe/Gibraltar
ru: Европа/Гибралтар

en: Europe/Helsinki
ru: Европа/Хельсинки

en: Europe/Istanbul
ru: Europe/Стамбул

en: Europe/Kaliningrad
ru: Европа/Калининград

en: Europe/Kiev
ru: Европа/Киев

en: Europe/Lisbon
ru: Европа/Лисабон

en: Europe/Ljubljana
ru: Европа/Любляна

en: Europe/London
ru: Европа/Лондон

en: Europe/Luxembourg
ru: Европа/Люксембург

en: Europe/Madrid
ru: Европа/Мадрид

en: Europe/Malta
ru: Европа/Мальта

en: Europe/Minsk
ru: Европа/Минск

en: Europe/Monaco
ru: Европа/Монако

en: Europe/Moscow
ru: Европа/Москва

en: Europe/Nicosia
ru: Европа/Никосия

en: Europe/Oslo
ru: Европа/Осло

en: Europe/Paris
ru: Европа/Париж

en: Europe/Prague
ru: Европа/Прага

en: Europe/Riga
ru: Европа/Рига

en: Europe/Rome
ru: Европа/Рим

en: Europe/Samara
ru: Европа/Самара

en: Europe/San_Marino
ru: Европа/Сан-Марино

en: Europe/Sarajevo
ru: Европа/Сараево

en: Europe/Simferopol
ru: Европа/Симферополь

en: Europe/Skopje
ru: Европа/Скопье

en: Europe/Sofia
ru: Европа/София

en: Europe/Stockholm
ru: Европа/Стокгольм

en: Europe/Tallinn
ru: Европа/Таллин

en: Europe/Tirane
ru: Европа/Тирана

en: Europe/Tiraspol
ru: Европа/Тирасполь

en: Europe/Uzhgorod
ru: Европа/Ужгород

en: Europe/Vatican
ru: Europe/Ватикан

en: Europe/Vienna
ru: Европа/Вена

en: Europe/Vilnius
ru: Европа/Вильнюс

en: Europe/Warsaw
ru: Европа/Варшава

en: Europe/Zagreb
ru: Европа/Загреб

en: Europe/Zaporozhye
ru: Европа/Запорожье

en: Europe/Zurich
ru: Европа/Цюрих

en: GB
ru: ГБ

en: Hongkong
ru: Гонконг

en: Indian/Antananarivo
ru: Индия/Антананариву

en: Indian/Chagos
ru: Индийский океан/Чагос

en: Indian/Christmas
ru: Индия/Рождество

en: Indian/Cocos
ru: Индия/Кокос

en: Indian/Comoro
ru: Индийский океан/Коморские острова

en: Indian/Kerguelen
ru: Индия/Кергелен

en: Indian/Mahe
ru: Индия/Маэ

en: Indian/Maldives
ru: Индия/Мальдивы

en: Indian/Mauritius
ru: Индус/Маврикий

en: Indian/Mayotte
ru: Индийский океан/Майотта

en: Indian/Reunion
ru: Индийский океан/Реюньон

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Japan
ru: Япония

en: Kwajalein
ru: Кваджалейн

en: Libya
ru: Ливия

en: Mexico/General
ru: Мексика/Центральная

en: Mideast/Riyadh87
ru: Ближневосточный/Эр-Рияд87

en: Mideast/Riyadh88
ru: Ближневосточный/Эр-Рияд88

en: Mideast/Riyadh89
ru: Ближневосточный/Эр-Рияд89

en: Navajo
ru: Навахо

en: Pacific/Apia
ru: Tихоокеанский/Апиа

en: Pacific/Chatham
ru: Tихоокеанский/Чатем

en: Pacific/Easter
ru: Tихоокеанский/Пасха

en: Pacific/Efate
ru: Tихоокеанский/Эфате

en: Pacific/Enderbury
ru: Tихоокеанский/Енденбург

en: Pacific/Fakaofo
ru: Тихий океан/Факаофо

en: Pacific/Fiji
ru: Tихоокеанский/Фиджи

en: Pacific/Funafuti
ru: Tихоокеанский/Фунафути

en: Pacific/Galapagos
ru: Tихоокеанский/Галапагос

en: Pacific/Gambier
ru: Тихий океан/Гамбьер

en: Pacific/Guadalcanal
ru: Tихоокеанский/Гуадалканал

en: Pacific/Guam
ru: Tихоокеанский/Гуам

en: Pacific/Honolulu
ru: Tихоокеанский/Гонолулу

en: Pacific/Johnston
ru: Tихоокеанский/Джонстон

en: Pacific/Kiritimati
ru: Тихий океан/Остров Рождества

en: Pacific/Kosrae
ru: Тихий океан/Косраэ

en: Pacific/Kwajalein
ru: Tихоокеанский/Кваджалейн

en: Pacific/Majuro
ru: Тихий океан/Маджуро

en: Pacific/Marquesas
ru: Тихоокеанский/Маркизы

en: Pacific/Midway
ru: Тихий океан/Мидуэй

en: Pacific/Nauru
ru: Tихоокеанский/Науру

en: Pacific/Niue
ru: Tихоокеанский/Ниуэ

en: Pacific/Norfolk
ru: Tихоокеанский/Норфолк

en: Pacific/Noumea
ru: Tихоокеанский/Нумеа

en: Pacific/Pago_Pago
ru: Tихоокеанский/Паго-Паго

en: Pacific/Palau
ru: Tихоокеанский/Палау

en: Pacific/Pitcairn
ru: Тихий океан/Питкэрн

en: Pacific/Ponape
ru: Tихоокеанский/Понапе

en: Pacific/Port_Moresby
ru: Tихоокеанский/Порт-Морсби

en: Pacific/Rarotonga
ru: Tихоокеанский/Раротонга

en: Pacific/Saipan
ru: Tихоокеанский/Сайпан

en: Pacific/Samoa
ru: США/Самоа

en: Pacific/Tahiti
ru: Tихоокеанский/Таити

en: Pacific/Tarawa
ru: Tихоокеанский/Тарава

en: Pacific/Tongatapu
ru: Tихоокеанский/Тонгатапу

en: Pacific/Truk
ru: Тихий океан/Трук.

en: Pacific/Wake
ru: Тихий океан/Уэйк

en: Pacific/Wallis
ru: Tихоокеанский/Воллис

en: Pacific/Yap
ru: Tихоокеанский/Тявк

en: Poland
ru: Польша

en: Portugal
ru: Португалия

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Turkey
ru: Турция

en: US/Alaska
ru: США/Аляска

en: US/Aleutian
ru: США/Алеут

en: US/Arizona
ru: США/Аризона

en: US/Central
ru: США/Центральный

en: US/East-Indiana
ru: США/Восточная-Индиана

en: US/Eastern
ru: США/Восточный

en: US/Hawaii
ru: США/Гаваи

en: US/Indiana-Starke
ru: Америка/Индиана Старк

en: US/Michigan
ru: США/Мичеган

en: US/Mountain
ru: США/Монтана

en: US/Pacific
ru: США/Тихоокеанский

en: US/Samoa
ru: США/Самоа

en: Pacific/French Polynesia-Marquesas Islands
ru: Тихоокеанская/Французская Полинезия-Маркизские-острова

en: iCalendar API for Events Modules
ru: iCalendar API для модуля Event

en: Month view
ru: По месяцу

en: Week
ru: Неделя

en: Week view
ru: По неделе

en: Day
ru: День

en: Day view
ru: По дню

en: Table
ru: Таблица

en: Table view
ru: Таблицей

en: List view
ru: В виде списка

en: Events
ru: Событие

en: Filter by taxonomy
ru: Выбор по тематике

en: Event rss feed
ru: RSS канал событий

en: Event dst view
ru: По месту события

en: Event ical feed
ru: iCal канал событий

en: Set up how your site handles events.
ru: Устанавливает, как ваш сайт будет обрабатывать события.

en: Timezone handling
ru: Обработка часового пояса

en: Change how timezone information is saved and displayed.
ru: Установите, как временная зона сохраняется и отражается на сайте.

en: Event overview
ru: Отражение событий

en: Change how event summary information is displayed.
ru: Установите, как отражается анонс события.

en: Event time zone input
ru: Ввод часового пояса события

en: Use the sitewide time zone
ru: Использовать часовой пояс сайта

en: Use the time zone of the user editing or creating the event
ru: Использовать часовой пояс пользователя, создавшего события

en: Allow users to set event time zones
ru: Поволить пользователям устанавливать часовой пояс

en: Events are saved with a time zone value. This setting allows you to determine how the time zone is determined when creating or editing an event.
ru: События хранят значения часовых поясов. Эти установки позволяют вам определять, как формируется часовой пояс при создании/ редактировании события.

en: Event time zone display
ru: Показ часового пояса

en: Use the event's time zone
ru: Использовать часовой пояс

en: Use the user's time zone
ru: Использовать часовой пояс пользователя

en: Events are saved with a time zone value. This setting allows you to determine if the event's time zone, the sitewide time zone, or the user's personal time zone setting is used to display the time for an event.
ru: События хранят значения часовых поясов. Эти установки позволяют вам определять, какой часовой пояс используется - пользователя или сайта.

en: Events are saved with a time zone value. This setting allows you to determine how the time zone is determined when creating or editing an event. You must have 'Configurable time zones' enabled in the !url before you can enable user's time zones for this feature.
ru: События хранят значения часовых поясов. Эти установки позволяют вам определять, как формируется часовой пояс при создании или редактировании события. Для Вас должны включить 'Настраиваемые часовые пояса' по ссылке !url, прежде чем использовать свой часовой пояс.

en: date/time settings
ru: Установки Даты и Времени

en: Events are saved with a time zone value. This setting allows you to determine if the event's time zone, the sitewide time zone, or the user's personal time zone setting is used to display the time for an event. You must have 'Configurable time zones' enabled in the !url before you can enable user's time zones for this feature.
ru: События хранят значения часовых поясов. Эти установки позволяют вам определять, какой часовой пояс используется - пользователя или сайта. Для Вас должны включить 'Настраиваемые часовые пояса' по ссылке !url, прежде чем использовать свой часовой пояс.

en: Time notation preference
ru: Как отражать время

en: 24h
ru: 24 часа

en: 12h
ru: 12 часов

en: The time notation system used for entering event times.
ru: Используется в поле ввода времени

en: Upcoming event block limit
ru: Ограничение количества в блоке 'Наступающие события'.

en: Limit the amount of events displayed in the upcoming events block by this amount.
ru: Это значение ограничивает количество событий, показываемое в блоке 'Наступающие события'.

en: Default overview
ru: Вывод по умолчанию

en: The default event view to display when no format is specifically requested. This is also the view that will be displayed from the block calendar links.
ru: Обычный вывод события, если не указан специальный формат. Используется также и для показа ссылок в календаре событий.

en: Table view default period
ru: Период для показа в виде таблицы

en: The default number of days to display in the table view. You can specify a different number of days in the url. More info on the event url format !link
ru: Обычное количество дней для показа в виде таблицы. Вы можете указать другое количество дней в url. Подробнее смотрите в формате url события !link

en: here
ru: тут

en: Taxonomy filter controls
ru: Управление фильтром тематики

en: Show taxonomy filter control on calendar views
ru: Показывать фильтр тематики на календаре

en: Only show taxonomy filter control when taxonomy filter view is requested
ru: Показывать фильтр тематики, только когда фильтр запрошен

en: Never show taxonomy filter control
ru: Никогда не показывать фильтр тематики

en: Content type filter controls
ru: Управление фильтром типа материалов

en: Show content type filter control on calendar views
ru: Показывать фильтр материалов на календаре

en: Only show content type filter control when content type filter view is requested
ru: Показывать фильтр материалов, только когда фильтр запрошен

en: Never show content type filter control
ru: Никогда не показывать фильтр материалов на календаре

en: View all
ru: Смотреть все

en: Events at %site
ru: События на сайте %site

en: iCal support not enabled
ru: Поддержка iCal не доступна

en: Start
ru: С

en: End
ru: Конец

en:  - Events Feed
ru:  - События

en: Mon
ru: пн

en: Tue
ru: вт

en: Wed
ru: ср

en: Thu
ru: чтв

en: Fri
ru: птн

en: Sat
ru: сб

en: Sun
ru: вс

en: January
ru: января

en: February
ru: февраля

en: March
ru: марта

en: April
ru: апреля

en: May
ru: мая

en: June
ru: июня

en: July
ru: июля

en: August
ru: августа

en: September
ru: сентября

en: October
ru: октября

en: November
ru: ноября

en: December
ru: декабря

en: g
ru: г.

en: am
ru: утра

en: pm
ru: вечера

en: H
ru: ч

en: (all)
ru: (все)

en: Select event terms to filter by
ru: Показать события по теме

en: Select event type to filter by
ru: Показать события по типу

en: Calendar to browse events.
ru: Календарь для просмотра события

en: List of upcoming events.
ru: Список грядущих событий

en: Upcoming events
ru: Случится вскоре

en: Now
ru: Сейчас

en: Show in event calendar
ru: Показывать в календаре

en: All views
ru: Все представления

en: Only in views for this type
ru: Только в представлениях этого типа

en: All views: This content type will be available for display on all calendar views, including with other events.<br />Only in views for this type: This content type will only appear in calendar views specific to this type and never with other events.<br />Never: This content type will not be associated with the events calendar.
ru: Всегда: Этот тип контента будет показан во всех видах календаря, включая и другие события.<br />Только в представлениях этого типа: Этот тип контента будет показываться только со своим типом и никогда с другими.<br />Никогда: Этот тип контента никогда не будет показан в календаре.

en: YYYY-MM-DD HH:MM
ru: DD.MM.YYYY HH:MM

en: Start date
ru: Начальная дата

en: End date
ru: Дата конца

en: Select the time zone this event occurs in.
ru: Выберите часовой пояс места, в котором событие произойдет

en: Daylight Savings Regions | Current GMT: !date
ru: Регион перехода времени | Текущее GMT: !date

en: The event module allows for any type of content to be event enabled,  meaning content can have a start and end time, and appear in calendars.  The ability to event enable any content type combined with the ability to create new types of content make it possible to create unlimited types of calendars.  The ability to broadly event enable content will allow for creative applications combining information and real world events.
ru: Модуль event позволяет Вам использовать любой тип материалов, имея ввиду, что контент может иметь даты начала и окончания, и показываться в календаре. Возможность работать с любым типом контента в сочетании с возможностью создавать новые типы дает широкие возможности в созданни любых вариантов календарей. Эти возможности позволят приложениям комбинировать собственные и реальные мировые события.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="!event">Event page</a>.
ru: Подробнее о настройках и конфигурации читайте руководство <a href="!event">Event page</a>.

en: This is a listing of all the event system's time zones, sorted by daylight savings time regions, and their respective offsets from GMT in seconds. Time zones in the 'None' region do not observe daylight savings time. If you believe there is an error, please first search for the locale on !timeanddate and confirm it. If there is indeed an error please submit a !bugreport on drupal.org so we can fix it.
ru: Это список всех используемых в системе событий часовых поясов, отсортированных по "летнему времени" и их относительной разницы с GMT в секундах.Если выбран регион "Нет", то не учитывается "летнее время". Если вы уверены, что есть ошибка, пожалуйста, сначала посмотрите

en: limit view to events of this type
ru: Ограничить просмотр событий этого типа

en: view this event
ru: Показать это событие

en: Start:
ru: Начало:

en: End:
ru: Конец:

en: all day
ru: все дни

en: more info
ru: подробнее

en: Show detailed information for this event.
ru: Показать полную информацию по этому событию

en: %weekday %month %day, %year
ru: %День недели %Месяц %День, %Год

en: Timezone:
ru: Часовой пояс:

en: Add to iCalendar
ru: Добавить в iCalendar

en: Add this calendar to your iCalendar
ru: Добавить этот календарь в Ваш iCalendar

en: More events.
ru: Еще события.

en: Event module was successfully installed with default options. To customize event and/or location settings for events, please view the <a href="!settings">event content type settings page</a>.
ru: Модуль Event был успешно установлен с настройками по умолчанию. Для настройки event и/или location установок для событий, смотрите <a href="!settings">страницу настроек Типов материалов -event</a>.

en: Event module successfully uninstalled
ru: Модуль Event был успешно отключен

en: Calendaring API, calendar display and export
ru: Календарь: API, показ и экспорт

en: An event is a story which can be given a start and end date, thus appearing in the events calendar.
ru: Событие это материал, имеющий даты начала и окончания, по которым отражается в календаре.

en: event content-type settings page
ru: Страница настроек типа материала-event

en: The event node is currently set to never appear in the calendar. You will not be able to set the start and end dates until an administrator changes the content-type settings. This is done using the !link.
ru: С текущими настройками event node никогда не отразится в календаре. У вас не будет доступа к датам начала и конца, пока администратор не изменит настройки типа материала. Это делается в !link.

en: create events
ru: создать события

en: edit own events
ru: править свои события

en: Basic event
ru: Типичное событие

en: A story-like node that implements the event API automatically.
ru: Похожий на заметку материал, к которому автоматически подключен event API

en: All day
ru: Весь день

en: Event All Day
ru: Событие на весь день

en: Allows creation of all-day events.
ru: Разрешает создание событий на все дни.

en: <p>The Event Views module makes the event fields available to the Views module, and creates default event views that filter dates using a drop-down date selector, the jscalendar selector, or by arguments in the url. Set up a default event view by going to %link and select <strong>add</strong>. Save the default views as-is or make any changes you like.</p>
ru: <p>Модуль Event Views делает поля события доступными для Views модуля, и создает стандартное представление событий с фильтром по датам, выбираемыми из ниспадающего списка, или с использованием jscalendar, или через аргументы в url. Установите стандартное представление перейдя в  %link и выберите <strong>Добавить</strong>. Сохраните стандартное представление как есть или сделайте любые изменения по своему выбору.</p>

en: <p>You can change the format of the output. The default views display a list of events, but you can change it to a table or a teaser list in the <strong>Page</strong> settings. You can also add or remove fields from the view.</p>
ru: <p>Вы можете изменить формат вывода. Обычное Представление показывает список событий, но Вы можете изменить его в таблицу или список с анонсами в настройках <strong>Страницы</strong>. Вы также можете добавить или удалить поля из Представления.</p>

en: <p>You can filter events in several ways. Use filters to pre-select a date range, expose those filters to allow the viewer to select a date range, or eliminate the filters and give the view year, month, and day arguments to filter the events by the url (i.e. YYYY/MM/DD).</p>
ru: <p>Вы можете фильтровать события различными путями. Используйте фильтры для предустановленного диапазона дат, выставляйте эти фильтры, позволяя посетителю самому указывать диапазон дат, или спрячьте фильтры и давайте представления событий по году, месяцу и дню через аргументы в url (например YYYY/MM/DD).</p>

en: Event: Start Time
ru: Событие: время начала

en: Event: End Time
ru: Событие: время окончания

en: Event: Timezone
ru: Событие: часовой пояс

en: Event: Start Date
ru: Событие: Дата начала

en: This filter allows events to be filtered by their start date. Enter dates in the format: CCYY-MM-DD HH:MM:SS. Enter 'now' to use the current time. You may enter a delta (in seconds) to the option that will be added to the time; this is most useful when combined with now. If you have the jscalendar module from jstools installed, you can use a popup date picker here.
ru: Этот фильтр позволяет выбирать события по их начальной дате. Введите даты в формате: CCYY-MM-DD HH:MM:SS. Введите 'now' чтобы использовать текущее время. Дополнительно Вы можете ввести смещение (в секундах), которое будет добавлено ко времени; Это наиболее часто используется в сочетании с 'now'. Если у Вас установлен модуль jscalendar из набора jstools, Вы можете использовать его для выбора даты.

en: Event: End Date
ru: Событие: Дата окончания

en: This filter allows events to be filtered by their end date. Enter dates in the format: CCYY-MM-DD HH:MM:SS. Enter 'now' to use the current time. You may enter a delta (in seconds) to the option that will be added to the time; this is most useful when combined with now. If you have the jscalendar module from jstools installed, you can use a popup date picker here.
ru: Этот фильтр позволяет выбирать события по их конечной дате. Введите даты в формате: CCYY-MM-DD HH:MM:SS. Введите 'now' чтобы использовать текущее время. Дополнительно Вы можете ввести смещение (в секундах), которое будет добавлено ко времени; Это наиболее часто используется в сочетании с 'now'. Если у Вас установлен модуль jscalendar из набора jstools, Вы можете использовать его для выбора даты.

en: Event: Start Year
ru: Событие: Год начала

en: Filter by year. Use the option to select the date field to filter on.
ru: Фильтр по году. Используется для фильтрации поля даты

en: Event: Start Month
ru: Событие: Месяц начала

en: Filter by month. Use the option to select the date field to filter on.
ru: Фильтр по месяцу. Используется для фильтрации поля даты

en: Event: Start Day
ru: Событие: День начала

en: Filter by day. Use the option to select the date field to filter on.
ru: Фильтр по дню. Используется для фильтрации поля даты

en: Event: Type
ru: Событие: Тип

en: A node type selector that is limited to event-enabled node types. Use as exposed filter that only contains event node types.
ru: Выбор типов материалов, который ограничен только типами с подключенными полями событий. Используется как фильтр, показывающий только событийно-ориентированные типы материалов.

en: Filter by the event year (YYYY).
ru: Фильтр по году (YYYY)

en: Filter by the event month (1-12). Place this argument after a 'Year' argument.
ru: Фильтр по номеру месяца (1-12). Поместите этот аргумент после 'Года'

en: Filter by the event day (1-31). Place this argument after a 'Year' and a 'Month' argument.
ru: Фильтр по номеру дня (1-31). Поместите этот аргумент после 'Года' и 'Месяца'

en: Event: Start Week
ru: Событие: Неделя начала

en: Filter by the week number (1-52). Place this argument after a 'Year' argument.
ru: Фильтр по номеру недели (1-52). Поместите этот аргумент после 'Года'

en: Week
ru: Неделя

en: Events list filtered by drop-down date selector.
ru: Список событий отфильтрован по дате

en: event list
ru: список событий

en: Start Time:
ru: Время начала:

en: End Time:
ru: Время окончания:

en: Start Year:
ru: Год начала:

en: Start Month:
ru: Месяц начала:

en: Start Day:
ru: Дата начала:

en: Events list filtered by js date selector.
ru: Список событий отфильтрован через js-выбор даты.

en: Events list filtered by url arguments.
ru: Список событий отфильтрован по аргументам url.

en: Event Views
ru: Представления событий

en: Views-enables the event fields and creates default event views.
ru: Разрешает доступ к полям события из Представления и создает стандартное Представление событий.
