Event (5.x-1.0) - en to sv translation catalogue (592 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: List
sv: Lista

en: more
sv: mer

en: None
sv: Ingen

en: Event
sv: Händelse

en: Filter by content type
sv: Filtrera på innehållstyp

en: Year
sv: År

en: No upcoming events available
sv: Inga kommande aktiviteter planerade

en: 1 minute | @count minutes
sv[0]: 1 minut
sv[1]: @count minuter

en: 1 hour | @count hours
sv[0]: 1 timme
sv[1]: @count timmar

en: 1 day | @count days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: @count dagar

en: Never
sv: Aldrig

en: Filter
sv: Filtrera

en: Time zone
sv: Tidszon

en: Start Date
sv: Startdatum

en: Month
sv: Månad

en: End Date
sv: Slutdatum

en: Calendar
sv: Kalender

en: Egypt
sv: Egypten

en: Asia - Former USSR
sv: Asien - Forna Sovjetunionen

en: Iraq, Syria
sv: Irak, Syrien

en: Lebanon, Kirgizstan
sv: Libanon, Kirgizistan

en: Palestine
sv: Palestina

en: South Australia
sv: Södra Australien

en: Australia, Tasmania
sv: Australien, Tasmanien

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: EU and other European countries
sv: EU och andra europeiska länder

en: Russian Federation
sv: Ryssland

en: North America
sv: Nordamerika

en: Cuba
sv: Kuba

en: Brazil
sv: Brasilien

en: Falklands
sv: Falklandsöarna

en: Africa/Addis_Ababa
sv: Afrika/Addis Abeba

en: Africa/Algiers
sv: Afrika/Algeriet

en: Africa/Asmera
sv: Afrika/Asmera

en: Africa/Bangui
sv: Afrika/Bangui

en: Africa/Blantyre
sv: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
sv: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
sv: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
sv: Afrika/Kairo

en: Africa/Ceuta
sv: Afrika/Ceuta

en: Africa/Dar_es_Salaam
sv: Afrika/Dar es-Salaam

en: Africa/Djibouti
sv: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
sv: Afrika/Douala

en: Africa/Gaborone
sv: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
sv: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
sv: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
sv: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
sv: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
sv: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
sv: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
sv: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
sv: Afrika/Libreville

en: Africa/Luanda
sv: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
sv: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
sv: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
sv: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
sv: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
sv: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
sv: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
sv: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Nairobi
sv: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
sv: Afrika/N'Djamena

en: Africa/Niamey
sv: Afrika/Niamey

en: Africa/Porto-Novo
sv: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Tripoli
sv: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
sv: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
sv: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
sv: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
sv: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
sv: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
sv: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
sv: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
sv: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
sv: Amerika/Asunción

en: America/Atka
sv: Amerika/Atka

en: America/Barbados
sv: Amerika/Barbados

en: America/Belem
sv: Amerika/Belém

en: America/Belize
sv: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
sv: Amerika/Boa Vista

en: America/Bogota
sv: Amerika/Bogotá

en: America/Boise
sv: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
sv: Amerika/Buenos Aires

en: America/Cambridge_Bay
sv: Amerika/Cambridge Bay

en: America/Cancun
sv: Amerika/Cancún

en: America/Caracas
sv: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
sv: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
sv: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
sv: Amerika/Caymanöarna

en: America/Chicago
sv: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
sv: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
sv: Amerika/Córdoba

en: America/Costa_Rica
sv: Amerika/Costa Rica

en: America/Cuiaba
sv: Amerika/Cuiabá

en: America/Curacao
sv: Amerika/Curaçao

en: America/Dawson
sv: Amerika/Dawson City

en: America/Dawson_Creek
sv: Amerika/Dawson Creek

en: America/Denver
sv: Amerika/Denver

en: America/Detroit
sv: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
sv: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
sv: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
sv: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
sv: Amerika/El Salvador

en: America/Ensenada
sv: Amerika/Ensenada

en: America/Fort_Wayne
sv: Amerika/Fort Wayne

en: America/Fortaleza
sv: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
sv: Amerika/Glace Bay

en: America/Godthab
sv: Amerika/Nuuk

en: America/Goose_Bay
sv: Amerika/Goose Bay

en: America/Grand_Turk
sv: Amerika/Grand Turk

en: America/Grenada
sv: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
sv: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
sv: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
sv: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
sv: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
sv: Amerika/Halifax

en: America/Havana
sv: Amerika/Havanna

en: America/Hermosillo
sv: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
sv: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
sv: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
sv: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
sv: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
sv: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
sv: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
sv: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
sv: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
sv: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
sv: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
sv: Amerika/Kentucky/Lousville

en: America/Kentucky/Monticello
sv: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
sv: Amerika//Illinois/Knox

en: America/La_Paz
sv: Amerika/La Paz

en: America/Lima
sv: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
sv: Amerika/Los Angeles

en: America/Louisville
sv: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
sv: Amerika/Maceió

en: America/Managua
sv: Amerika/Managua

en: America/Manaus
sv: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
sv: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
sv: Amerika/Mazatlán

en: America/Mendoza
sv: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
sv: Amerika/Menominee

en: America/Merida
sv: Amerika/Mérida

en: America/Mexico_City
sv: Amerika/Mexico City

en: America/Miquelon
sv: Amerika/Saint-Pierre och Miquelon

en: America/Monterrey
sv: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
sv: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
sv: Amerika/Montréal

en: America/Montserrat
sv: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
sv: Amerika/Nassau

en: America/New_York
sv: Amerika/New York

en: America/Nipigon
sv: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
sv: Amerika/Nome

en: America/Noronha
sv: Amerika/Fernando de Noronha

en: America/Panama
sv: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
sv: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
sv: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
sv: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
sv: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
sv: Amerika/Port of Spain

en: America/Porto_Acre
sv: Amerika/Porto Acre

en: America/Porto_Velho
sv: Amerika/Porto Velho

en: America/Puerto_Rico
sv: Amerika/Puerto Rico

en: America/Rainy_River
sv: Amerika/Rainy River

en: America/Rankin_Inlet
sv: Amerika/Rankin Inlet

en: America/Recife
sv: Amerika/Recife

en: America/Regina
sv: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
sv: Amerika/Rio Branco

en: America/Rosario
sv: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
sv: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
sv: Amerika/Santo Domingo

en: America/Sao_Paulo
sv: Amerika/São Paulo

en: America/Scoresbysund
sv: Amerika/Ittoqqortoormiit

en: America/Shiprock
sv: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
sv: Amerika/Saint John's

en: America/St_Kitts
sv: Amerika/Saint Kitts

en: America/St_Lucia
sv: Amerika/Saint Lucia

en: America/St_Thomas
sv: Amerika/Saint Thomas

en: America/St_Vincent
sv: Amerika/Saint Vincent

en: America/Swift_Current
sv: Amerika/Swift Current

en: America/Tegucigalpa
sv: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
sv: Amerika/Qaanaaq

en: America/Thunder_Bay
sv: Amerika/Thunder Bay

en: America/Tijuana
sv: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
sv: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
sv: Amerika/Vancouver

en: America/Virgin
sv: Amerika/Jungfruöarna

en: America/Whitehorse
sv: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
sv: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
sv: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
sv: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
sv: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
sv: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
sv: Antarktis/Dumont d'Urville

en: Antarctica/Mawson
sv: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
sv: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
sv: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
sv: Antarktis/Sydpolen

en: Antarctica/Syowa
sv: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Vostok
sv: Antarktis/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
sv: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
sv: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
sv: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
sv: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
sv: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
sv: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
sv: Asien/Aqtöbe

en: Asia/Ashgabat
sv: Asien/Asjchabad

en: Asia/Ashkhabad
sv: Asien/Asjchabad

en: Asia/Baghdad
sv: Asien/Baghdad

en: Asia/Bahrain
sv: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
sv: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
sv: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
sv: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
sv: Asien/Bisjkek

en: Asia/Brunei
sv: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
sv: Asien/Calcutta

en: Asia/Chungking
sv: Asien/Chongqing

en: Asia/Colombo
sv: Asien/Colombo

en: Asia/Dacca
sv: Asien/Dhaka

en: Asia/Damascus
sv: Asien/Damaskus

en: Asia/Dhaka
sv: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
sv: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
sv: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
sv: Asien/Dushanbe

en: Asia/Gaza
sv: Asien/Gaza

en: Asia/Harbin
sv: Asien/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
sv: Asien/Hongkong

en: Asia/Hovd
sv: Asien/Chovd

en: Asia/Irkutsk
sv: Asien/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
sv: Asien/Istanbul

en: Asia/Jakarta
sv: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
sv: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
sv: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
sv: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
sv: Asien/Kamtjatka

en: Asia/Karachi
sv: Asien/Karachi

en: Asia/Kashgar
sv: Asien/Kashgar

en: Asia/Katmandu
sv: Asien/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
sv: Asien/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
sv: Asien/Kuala Lumpur

en: Asia/Kuching
sv: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
sv: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
sv: Asien/Macao

en: Asia/Magadan
sv: Asien/Magadan

en: Asia/Manila
sv: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
sv: Asien/Muskat

en: Asia/Nicosia
sv: Asien/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
sv: Asien/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
sv: Asien/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
sv: Asien/Phnom Penh

en: Asia/Pyongyang
sv: Asien/P'yŏngyang

en: Asia/Qatar
sv: Asien/Qatar

en: Asia/Rangoon
sv: Asien/Rangoon

en: Asia/Riyadh
sv: Asien/Riyadh

en: Asia/Riyadh87
sv: Asien/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
sv: Asien/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
sv: Asien/Riyadh89

en: Asia/Saigon
sv: Asien/Saigon

en: Asia/Samarkand
sv: Asien/Samarkand

en: Asia/Seoul
sv: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
sv: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
sv: Asien/Singapore

en: Asia/Taipei
sv: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
sv: Asien/Tasjkent

en: Asia/Tbilisi
sv: Asien/Tbilisi

en: Asia/Tehran
sv: Asien/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
sv: Asien/Tel Aviv

en: Asia/Thimbu
sv: Asien/Thimphu

en: Asia/Thimphu
sv: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
sv: Asien/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
sv: Asien/Makassar

en: Asia/Ulaanbaatar
sv: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
sv: Asien/Ulan Bator

en: Asia/Urumqi
sv: Asien/Ürümqi

en: Asia/Vientiane
sv: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
sv: Asien/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
sv: Asien/Jakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
sv: Asien/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
sv: Asien/Yerevan

en: Atlantic/Azores
sv: Atlanten/Azorerna

en: Atlantic/Bermuda
sv: Atlanten/Bermuda

en: Atlantic/Canary
sv: Atlanten/Kanarieöarna

en: Atlantic/Cape_Verde
sv: Atlanten/Kap Verde

en: Atlantic/Faeroe
sv: Atlanten/Färöarna

en: Atlantic/Jan_Mayen
sv: Atlanten/Jan Mayen

en: Atlantic/Madeira
sv: Atlanten/Madeira

en: Atlantic/South_Georgia
sv: Atlanten/Sydgeorgien

en: Atlantic/Stanley
sv: Atlanten/Stanley

en: Australia/ACT
sv: Australien/ACT

en: Australia/Adelaide
sv: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
sv: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
sv: Australien/Broken Hill

en: Australia/Canberra
sv: Australien/Canberra

en: Australia/Darwin
sv: Australien/Darwin

en: Australia/Hobart
sv: Australien/Hobart

en: Australia/LHI
sv: Australien/LHI

en: Australia/Lindeman
sv: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
sv: Australien/Lord Howe

en: Australia/Melbourne
sv: Australien/Melbourne

en: Australia/NSW
sv: Australien/NSW

en: Australia/North
sv: Australien/Norra

en: Australia/Perth
sv: Australien/Perth

en: Australia/Queensland
sv: Australien/Queensland

en: Australia/South
sv: Australien/Södra

en: Australia/Sydney
sv: Australien/Sydney

en: Australia/Tasmania
sv: Australien/Tasmanien

en: Australia/Victoria
sv: Australien/Victoria

en: Australia/West
sv: Australien/Västra

en: Australia/Yancowinna
sv: Australien/Yancowinna

en: Brazil/Acre
sv: Brasilien/Acre

en: Brazil/DeNoronha
sv: Brasilien/De Noronha

en: Brazil/East
sv: Brasilien/Östra

en: Brazil/West
sv: Brasilien/Västra

en: Canada/Atlantic
sv: Kanada/Atlantisk

en: Canada/Central
sv: Kanada/Central

en: Canada/Eastern
sv: Kanada/Östra

en: Canada/Mountain
sv: Kanada/Bergstid

en: Canada/Newfoundland
sv: Kanada/Newfoundland

en: Canada/Pacific
sv: Kanada/Stilla havet

en: Canada/Saskatchewan
sv: Kanada/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
sv: Kanada/Yukon

en: Chile/Continental
sv: Chile/Kontinental

en: Chile/EasterIsland
sv: Chile/Påskön

en: Eire
sv: Irland

en: Etc/GMT-1
sv: Övrig/GMT-1

en: Etc/GMT-10
sv: Övrig/GMT-10

en: Etc/GMT-11
sv: Övrig/GMT-11

en: Etc/GMT-12
sv: Övrig/GMT-12

en: Etc/GMT-2
sv: Övrig/GMT-2

en: Etc/GMT-3
sv: Övrig/GMT-3

en: Etc/GMT-4
sv: Övrig/GMT-4

en: Etc/GMT-5
sv: Övrig/GMT-5

en: Etc/GMT-6
sv: Övrig/GMT-6

en: Etc/GMT-7
sv: Övrig/GMT-7

en: Etc/GMT-8
sv: Övrig/GMT-8

en: Etc/GMT-9
sv: Övrig/GMT-9

en: Etc/GMT
sv: Övrig/GMT

en: Etc/GMT+1
sv: Övrig/GMT+1

en: Etc/GMT+10
sv: Övrig/GMT+10

en: Etc/GMT+11
sv: Övrig/GMT+11

en: Etc/GMT+12
sv: Övrig/GMT+12

en: Etc/GMT+13
sv: Övrig/GMT+13

en: Etc/GMT+14
sv: Övrig/GMT+14

en: Etc/GMT+2
sv: Övrig/GMT+2

en: Etc/GMT+3
sv: Övrig/GMT+3

en: Etc/GMT+4
sv: Övrig/GMT+4

en: Etc/GMT+5
sv: Övrig/GMT+5

en: Etc/GMT+6
sv: Övrig/GMT+6

en: Etc/GMT+7
sv: Övrig/GMT+7

en: Etc/GMT+8
sv: Övrig/GMT+8

en: Etc/GMT+9
sv: Övrig/GMT+9

en: Europe/Amsterdam
sv: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
sv: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
sv: Europa/Aten

en: Europe/Belfast
sv: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
sv: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
sv: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
sv: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
sv: Europa/Bryssel

en: Europe/Bucharest
sv: Europa/Bukarest

en: Europe/Budapest
sv: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
sv: Europa/Chișinȃu

en: Europe/Copenhagen
sv: Europa/Köpenhamn

en: Europe/Dublin
sv: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
sv: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
sv: Europa/Helsingfors

en: Europe/Istanbul
sv: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
sv: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
sv: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
sv: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
sv: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
sv: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
sv: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
sv: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
sv: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
sv: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
sv: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
sv: Europa/Moskva

en: Europe/Nicosia
sv: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
sv: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
sv: Europa/Paris

en: Europe/Prague
sv: Europa/Prag

en: Europe/Riga
sv: Europa/Riga

en: Europe/Rome
sv: Europa/Rom

en: Europe/Samara
sv: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
sv: Europa/San Marino

en: Europe/Sarajevo
sv: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
sv: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
sv: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
sv: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
sv: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
sv: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
sv: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
sv: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
sv: Europa/Uzjhorod

en: Europe/Vaduz
sv: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
sv: Europa/Vatikanstaten

en: Europe/Vienna
sv: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
sv: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
sv: Europa/Warszawa

en: Europe/Zagreb
sv: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
sv: Europa/Zaporizjzja

en: Europe/Zurich
sv: Europa/Zürich

en: GB
sv: Storbritanien

en: GB-Eire
sv: Storbritanien-Irland

en: Indian/Antananarivo
sv: Indiska oceanen/Antananarivo

en: Indian/Chagos
sv: Indiska oceanen/Chagos

en: Indian/Christmas
sv: Indiska oceanen/Julön

en: Indian/Cocos
sv: Indiska oceanen/Kokosöarna

en: Indian/Comoro
sv: Indiska oceanen/Komorerna

en: Indian/Kerguelen
sv: Indiska oceanen/Kerguelen

en: Indian/Mahe
sv: Indiska oceanen/Mahé

en: Indian/Maldives
sv: Indiska oceanen/Maldiverna

en: Indian/Mauritius
sv: Indiska oceanen/Mauritius

en: Indian/Mayotte
sv: Indiska oceanen/Mayotte

en: Indian/Reunion
sv: Indiska oceanen/Réunion

en: Libya
sv: Libyen

en: Mexico/General
sv: Mexico/Vanlig

en: Mideast/Riyadh88
sv: Mellanöstern/Riyadh88

en: Mideast/Riyadh89
sv: Mellanöstern/Riyadh89

en: NZ
sv: Nya Zeeland

en: Pacific/Apia
sv: Stila havet/Apia

en: Pacific/Auckland
sv: Stila havet/Auckland

en: Pacific/Chatham
sv: Stila havet/Chatham

en: Pacific/Easter
sv: Stila havet/Påskön

en: Pacific/Efate
sv: Stila havet/Efate

en: Pacific/Enderbury
sv: Stila havet/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
sv: Stila havet/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
sv: Stila havet/Fiji

en: Pacific/Funafuti
sv: Stilla havet/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
sv: Stilla havet/Galapagos

en: Pacific/Gambier
sv: Stilla havet/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
sv: Stilla havet/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
sv: Stilla havet/Guam

en: Pacific/Honolulu
sv: Stilla havet/Honolulu

en: Pacific/Johnston
sv: Stilla havet/Johnstonatollen

en: Pacific/Kiritimati
sv: Stilla havet/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
sv: Stilla havet/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
sv: Stilla havet/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
sv: Stilla havet/Majuro

en: Pacific/Marquesas
sv: Stilla havet/Marquesaöarna

en: Pacific/Midway
sv: Stilla havet/Midway

en: Pacific/Nauru
sv: Stilla havet/Nauru

en: Pacific/Niue
sv: Stilla havet/Niue

en: Pacific/Norfolk
sv: Stilla havet/Norfolk

en: Pacific/Noumea
sv: Stilla havet/Nouméa

en: Pacific/Pago_Pago
sv: Stilla havet/Pago Pago

en: Pacific/Palau
sv: Stilla havet/Palau

en: Pacific/Pitcairn
sv: Stilla havet/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
sv: Stilla havet/Pohnpei

en: Pacific/Port_Moresby
sv: Stilla havet/Port Moresby

en: Pacific/Rarotonga
sv: Stilla havet/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
sv: Stilla havet/Saipan

en: Pacific/Samoa
sv: Stilla havet/Samoa

en: Pacific/Tahiti
sv: Stilla havet/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
sv: Stilla havet/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
sv: Stilla havet/Tongatapu

en: Pacific/Truk
sv: Stilla havet/Chuuk

en: Pacific/Wake
sv: Stilla havet/Wake

en: Pacific/Wallis
sv: Stilla havet/Wallis

en: Pacific/Yap
sv: Stilla havet/Yap

en: Poland
sv: Polen

en: Turkey
sv: Turkiet

en: US/Alaska
sv: USA/Alaska

en: US/Aleutian
sv: USA/Aleutian

en: US/Arizona
sv: USA/Arizona

en: US/Central
sv: USA/Central

en: US/East-Indiana
sv: USA/Östra-Indiana

en: US/Eastern
sv: USA/Östra

en: US/Hawaii
sv: USA/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
sv: USA/Indiana-Starke

en: US/Michigan
sv: USA/Michigan

en: US/Mountain
sv: USA/Bergs

en: US/Pacific
sv: USA/Stilla havet

en: US/Samoa
sv: USA/Samoa

en: Pacific/French Polynesia-Marquesas Islands
sv: Stilla havet/Franska Polynesien-Marquesasöarna

en: Month view
sv: Månadsvy

en: Week
sv: Vecka

en: Week view
sv: Veckovy

en: Day
sv: Dag

en: Day view
sv: Dagvy

en: Table
sv: Tabell

en: Table view
sv: Tabellvy

en: List view
sv: Listvy

en: Events
sv: Aktiviteter

en: Filter by taxonomy
sv: Filtrera på taxonomi

en: Event rss feed
sv: RSS för aktivitet

en: Event dst view
sv: Vy över DST för aktivitet

en: Event ical feed
sv: Innehållsflöde för iCal åt aktivitet

en: Set up how your site handles events.
sv: Ställ in hur din webbplas hanterar aktiviteter

en: Timezone handling
sv: Ställ in tidszon

en: Change how timezone information is saved and displayed.
sv: Ändra hur information om tidszon ska sparas och visas.

en: Event overview
sv: Översikt över aktiviteter

en: Change how event summary information is displayed.
sv: Ändra hur information om sammanfattning för aktivitet visas.

en: Event ical
sv: iCal för aktivitet

en: Event time zone input
sv: Inställning av tidszon för aktivitet

en: Use the sitewide time zone
sv: Använd webbplatsens tidszon

en: Use the time zone of the user editing or creating the event
sv: Använd användarens angivna tidszon när aktivitet läggs till eller ändras

en: Allow users to set event time zones
sv: Tillåt användare att ställa in tidszoner för aktiviteter

en: Events are saved with a time zone value. This setting allows you to determine how the time zone is determined when creating or editing an event.
sv: Aktiviteter sparas med ett tidszonsvärde. Denna inställning tillåter dig att bestämma hur tidszonen avgörs när en aktivitet skapas eller ändras.

en: Event time zone display
sv: Visa tidszon för aktivitet

en: Use the event's time zone
sv: Använd aktivitetens tidszon

en: Use the user's time zone
sv: Använd användarens tidszon

en: Events are saved with a time zone value. This setting allows you to determine if the event's time zone, the sitewide time zone, or the user's personal time zone setting is used to display the time for an event.
sv: Aktiviteter sparas med ett tidszonsvärde. Denna inställning tillåter dig att bestämma tidszon för aktiviteten, siten eller användaren.

en: Events are saved with a time zone value. This setting allows you to determine how the time zone is determined when creating or editing an event. You must have 'Configurable time zones' enabled in the !url before you can enable user's time zones for this feature.
sv: Aktiviteter sparas med ett tidszonsvärde. Denna inställning låter dig välja hur tidszonen ska bestämmas när en aktivitet skapas eller ändras. Du måste ha konfigurerbara tidszoner inställt på !url innan det går att göra detta val.

en: date/time settings
sv: datum/tidsinställningar

en: Time notation preference
sv: Inställningar för tidsangivelse

en: 24h
sv: 24 tim

en: 12h
sv: 12 tim

en: The time notation system used for entering event times.
sv: System för tidsangivelse när tider för aktiviteter läggs in.

en: Upcoming event block limit
sv: Begränsning för blocket Kommande aktiviteter

en: Limit the amount of events displayed in the upcoming events block by this amount.
sv: Största antal aktiviteter som visas i blocket Kommande aktiviteter.

en: Default overview
sv: Förvald översikt

en: The default event view to display when no format is specifically requested. This is also the view that will be displayed from the block calendar links.
sv: Den förvalda översiktsvyn för aktiviteter, visas när inget speciellt format efterfrågas. Detta är också den vy som kommer att visas från blocket Kalenderlänkar.

en: Table view default period
sv: Förvald period för tabellvy

en: The default number of days to display in the table view. You can specify a different number of days in the url. More info on the event url format !link
sv: Antal dagar som visas som förvalt i tabellvyn. Du kan ange ett annat antal dagar i URL:en. Mer info om detta på !link

en: here
sv: här

en: Taxonomy filter controls
sv: Styrning av taxonomifilter

en: Show taxonomy filter control on calendar views
sv: Visa styrning av taxonomifilter på kalendervyer

en: Only show taxonomy filter control when taxonomy filter view is requested
sv: Visa styrning av taxonomifilter endast när detta efterfrågas

en: Never show taxonomy filter control
sv: Visa aldrig styrning för taxonomifiltret

en: Content type filter controls
sv: Filterstyrning för innehållstyper

en: Show content type filter control on calendar views
sv: Visa filterstyrning för innehållstyper i kalendervyer

en: Only show content type filter control when content type filter view is requested
sv: Visa bara filterstyrning för innehållstyper när detta efterfrågas

en: Never show content type filter control
sv: Visa aldrig filterstyrning för innehållstyper

en: View all
sv: Visa alla

en: !weekday !month !day, !year
sv: !weekday den !day !month !year

en: Week of !month !day, !year
sv: Veckan !day !month !year

en: !startmonth !startdate, !startyear - !endmonth !enddate, !endyear
sv: !startdate !startmonth !startyear - !enddate !endmonth !endyear

en: iCal support not enabled
sv: Stöd för iCal är inte aktiverat

en: Start
sv: Från

en: End
sv: Till

en:  - Events Feed
sv:  - innehållsflöde för aktiviteter

en: Mon
sv: mån

en: Tue
sv: tis

en: Wed
sv: ons

en: Thu
sv: tors

en: Fri
sv: fre

en: Sat
sv: lör

en: Sun
sv: sön

en: January
sv: januari

en: February
sv: februari

en: March
sv: mars

en: April
sv: april

en: May
sv: maj

en: June
sv: juni

en: July
sv: juli

en: August
sv: augusti

en: September
sv: september

en: October
sv: oktober

en: November
sv: november

en: December
sv: december

en: am
sv: fm

en: pm
sv: em

en: (all)
sv: (alla)

en: Select event terms to filter by
sv: Välj vilka aktivitetstermer du vill filtrera genom

en: Select event type to filter by
sv: Välj vilka aktivitetstyper du vill filtrera genom

en: Calendar to browse events.
sv: Kalender för att bläddra genom aktiviteter

en: List of upcoming events.
sv: Lista över kommande aktiviteter.

en: Upcoming events
sv: Kommande aktiviteter

en: Now
sv: Nu

en: Show in event calendar
sv: Visa aktivitet i kalender

en: All views
sv: Alla visningar

en: Only in views for this type
sv: Bara visningar för denna typ

en: All views: This content type will be available for display on all calendar views, including with other events.<br />Only in views for this type: This content type will only appear in calendar views specific to this type and never with other events.<br />Never: This content type will not be associated with the events calendar.
sv: Alla vyer: Denna innehållstyp kommer att bli tillgänglig för visning på alla kalendervyer tillsammans med andra aktiviteter.<br />Bara visningar för denna typ: Denna innehållstyp kommer bara att visas i kalendervyer som är specifika för denna typ av aktiviteter och aldrig tillsammans med andra aktiviteter.<br />Aldrig: Denna innehållstyp kommer inte att associeras med aktivitetskalendern.

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: Select the time zone this event occurs in.
sv: Välj tidszon för denna aktivitet

en: The event module allows for any type of content to be event enabled,  meaning content can have a start and end time, and appear in calendars.  The ability to event enable any content type combined with the ability to create new types of content make it possible to create unlimited types of calendars.  The ability to broadly event enable content will allow for creative applications combining information and real world events.
sv: Aktivitetsmodulen gör det möjligt att koppla alla sorters innehåll till olika aktiviteter, det vill säga att innehåll kan ha en start- och en sluttid och synas i kalendrar. Detta gör det möjligt att skapa en obegränsad mängd typer av kalendrar. På så sätt går det att genom kreativa applikationer kombinera information och aktiviteter.

en: The administrator can decide which content types should be events for their site.  In content type configuration, administrators can select the calendar view options: never, all views, or only views for this type. For example, this makes it possible to have a general calendar which shows all meetups and house parties in the same calendar, and have a separate calendar for rallies which only contains the rallies content type. Calendars can be customized to view a specific content type or a category of content, using taxonomies.
sv: Administratören kan bestämma vilka innehållstyper som ska utgöra aktiviteter på sidan. I inställningarna för innehållstyper kan admin göra inställningar för kalendervyer: aldrig, alla vyer eller bara en viss typ av vyer. På så sätt går det både att lägga olika typer av aktiviteter i samma kalender och att använda separata kalendrar. Kalendrarna kan också anpassas att visa speciella innehållstyper eller kategorier genom att använda taxonomier.

en: Administrators can also set two types of options for events; general event options, and event overview options.  General event options are for timezone configuration, time notation formats, and event block configuration.  Event overview options allow calendar and table event default views.  Administrators can also set general filter controls for content types and categories, via the event taxonomy controls.
sv: Administratörer kan ställa in två alternativ för aktiviteter; allmäna inställningar och inställningar för översikt. Allmäna inställningar är till för att ställa in tidszon, tidformat och inställningar för aktivitetsblock. Översiktsinställningar är till för att ställa in standardvyer för kalender och tabeller. Admin kan också ställa in generella filterkontroller för innehållstyper och kategorier via taxonomikontrollerna.

en: <p>You can</p>
    <ul>
    <li>enable content types to be event enabled at <a href="!admin-node-configure-types" title="content type configuration">administer &gt;&gt; content &gt;&gt; content types </a> then click configure for a content type.</li>
    <li>administer general event options <a href="!admin-settings-event" title="administer events">administer &gt;&gt; settings &gt;&gt; events</a>.</li>
    <li><a href="!node-add" title="list of content types that can be created">create content</a> and set a start and end time, if the administrator has set that content type to be event enabled.</li>
    <li>use <a href="!external-http-drupal-org-handbook-modules-rsvp">RSVP</a> or <a href="!external-http-drupal-org-handbook-modules-signup">signup</a> module to invite users to events.</li>
sv: <p>Du kan</p>
    <ul>
    <li>ställa in innehållstyper så att de kan läggas till aktiviteter på <a href="!admin-node-configure-types" title="content type configuration">administrera &gt;&gt; innehåll &gt;&gt; innehållstyper </a> klicka sedan på redigera innehållstyp.</li>
    <li>gör allmänna inställningar för aktiviteter <a href="!admin-settings-event" title="administer events">administrera &gt;&gt; inställningar &gt;&gt; aktiviteter</a>.</li>
    <li><a href="!node-add" title="list of content types that can be created">skapa innehåll</a> och sätt start- och sluttid om admin möjliggjort för innehållstypen att sättas som aktivitet.</li>
    <li>använd <a href="!external-http-drupal-org-handbook-modules-rsvp">RSVP</a> eller <a href="!external-http-drupal-org-handbook-modules-signup">signup</a> modulen för att bjuda in andra till aktiviteter.</li>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="!event">Event page</a>.
sv: Läs handboken för mer information <a href="!event">Event page</a>.

en: This is a listing of all the event system's time zones, sorted by daylight savings time regions, and their respective offsets from GMT in seconds. Time zones in the 'None' region do not observe daylight savings time. If you believe there is an error, please first search for the locale on !timeanddate and confirm it. If there is indeed an error please submit a !bugreport on drupal.org so we can fix it.
sv: Detta är en lista över systemets alla tidszoner sorterade på tidszoner och deras tidsskillnad från GMT i sekunder. Om du tror att det finns ett fel sök först den lokala tiden på !timeanddate och bekräfta. Om det verkligen föreligger ett fel är det snällt om du vill skicka en !bugreport till drupal.org så att detta kan rättas till.

en: limit view to events of this type
sv: begränsa visning till aktiviteter av denna typ

en: view this event
sv: visa denna aktivitet

en: End:
sv: Slut:

en: all day
sv: hela dagen

en: more info
sv: mer info

en: Show detailed information for this event.
sv: Visa detaljer för denna aktivitet.

en: %month / %day
sv: %day %month

en: %weekday %month %day, %year
sv: %weekday %day %month %year

en: Timezone:
sv: Tidszon:

en: Add to iCalendar
sv: Lägg till iCalendar

en: Add this calendar to your iCalendar
sv: Lägg denna kalender till din iCalendar

en: More events.
sv: Fler aktiviteter

en: Event module successfully uninstalled
sv: Installationen av Aktivitetsmodulen lyckades!

en: All day
sv: Hela dagen

en: now
sv: nu
