FCKeditor - WYSIWYG HTML editor (5.x-2.3-rc1) - en to sv translation catalogue (201 entries)

en: enabled
sv: aktiverad

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Language
sv: Språk

en: Access control
sv: Behörighet

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: None
sv: Ingen

en: edit
sv: redigera

en: Save
sv: Spara

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: Include
sv: Inkludera

en: Exclude
sv: Uteslut

en: Expanded
sv: Utfällt

en: administer
sv: administrera

en: Roles
sv: Roller

en: Global settings
sv: Globala inställningar

en: Width
sv: Bredd

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Security
sv: Säkerhet

en: Configure the rich editor.
sv: Konfigurera redigeraren av typen Rich Text.

en: Default state
sv: Förvalt läge

en: Deleted profile
sv: Raderade profil

en: Create profile
sv: Skapa profil

en: Update profile
sv: Uppdatera profil

en: Basic setup
sv: Grundläggande inställningar

en: Profile name
sv: Namn på profil

en: Roles allowed to use this profile
sv: Roller med rätt att använda den här profilen

en: false
sv: falskt

en: true
sv: sant

en: Show disable/enable rich text editor toggle
sv: Visa knappen aktivera/avaktivera redigeraren Rich Text

en: Editor appearance
sv: Redigerarens utseende

en: Cleanup and output
sv: Rensa upp och skicka

en: Apply source formatting
sv: Applicera källkodsformatering

en: Editor CSS
sv: Redigerarens CSS

en: use theme css
sv: använd temats CSS

en: define css
sv: definiera CSS

en: CSS path
sv: Sökväg till CSS

en: Profile
sv: Profil

en: You must give a profile name.
sv: Du måste ange ett profilnamn.

en: Enables the usage of FCKeditor (WYSIWYG editor) instead of plain text fields.
sv: Aktiverar användningen av FCKeditor (redigerare av typen WYSIWYG) istället för rena textfält.

en: FCKeditor homepage
sv: Hemsida för FCKeditor

en: FCKeditor userguide
sv: Användarguide för FCKeditor

en: filters
sv: filter

en: checking for %filename
sv: söker efter %filename

en: The FCKeditor component is not installed correctly. Please go to the !fckeditorlink to download the latest version. After that you must extract the files to %modulepath and make sure that the directory %modulesubdir and the file %modulefile exist. Refer to the !readme for more information.
sv: Komponenten för FCKeditor är inte korrekt installerad. Var vänlig gå till !fckeditorlink för att ladda ned den senaste versionen. Efter det måste du packa upp filerna till %modulepath och göra klart att katalogen %modulesubdir och filen %modulefile existerar. Läs mer i !readme för mer information.

en: Use FCKeditor in a popup window
sv: Använd FCKeditor i ett poppuppfönster

en: Visibility settings
sv: Inställningar för synlighet

en: Minimum rows
sv: Minsta antal rader

en: FCKeditor will be triggered if the textarea has more rows than entered here. Enter '1' if you do not want to use this feature.
sv: FCKeditor kommer att utlösas om textområdet har fler rader än angivet här. Ange "1" om du inte vill använda dig av denna funktion.

en: Use inclusion or exclusion mode
sv: Använd läget inkludera eller exkludera

en: Start the toolbar expanded
sv: Starta verktygsmenyn utfälld

en: The toolbar start expanded or collapsed.
sv: Verktygsmenyn startar utfälld eller hopfälld.

en: Width in pixels or percent. Ex: 400 or 100%
sv: Bredd i pixlar eller procent. Till exempel: 400 eller 100%

en: File browser settings
sv: Filhanterarens inställningar

en: Allow basic file management
sv: Tillåt grundläggande filhantering

en: Allow advanced file management
sv: Tillåt utökad filhantering

en: Open rich editor
sv: Öppna redigerare av typen Rich Text

en: allow fckeditor file uploads
sv: tillåt filuppladdning i FCKeditor

en: Enables the usage of FCKeditor (WYSIWYG) instead of plain text fields.
sv: Aktiverar användningen av FCKeditor (WYSIWYG) istället för vanliga textfält.

en: Collapsed
sv: Hopfällt

en: Show
sv: Visa

en: profile
sv: profil

en: permission
sv: behörighet

en: Global Settings
sv: Globala inställningar

en: Role precedence
sv: Rollprioritet

en: Hide
sv: Dölj

en: Profiles
sv: Profiler

en: Skin
sv: Skal

en: Create new profile
sv: Skapa ny profil

en: clone
sv: klona

en: permissions
sv: behörigheter

en: <p>Note: FCKeditor is highly configurable. The most commonly used features are listed below. If you want to take a look at all available settings, open <code>!fckconfig</code> and then customize <code>!fckeditor_config</code> to your needs. This is also the only way to define new toolbar sets. It is advised to not edit <code>fckconfig.js</code> because you may overwrite it accidentally when you update the editor.</p>
sv: <p>Observera: FCKedit är väldigt anpassningsbart. De vanligaste funktionerna visas här nedanför. Om du vill se alla tillgängliga inställningar, öppna <code>!fckconfig</code> och anpassa sen <code>!fckeditor_config</code> för att passa dina behov. Det här är också enda sättet att definiera nya verktyg på menyn. Det rekommenderas att inte redigera <code>fckconfig.js</code> eftersom du kan råka skriva över den när du uppdaterar redigeraren.</p>

en: <p>The Global Profile allows you to define settings that are common for all profiles. Values defined in other profiles will be appended to the global configuration. This way you can avoid repeating some of the settings that are usually the same in each profile.</p>
sv: <p>Den globala profilen låter dig definiera inställningar som är gemensamma för alla profiler. Värden som är definierade i andra profiler kommer att bifogas till den globala konfigurationen. Genom detta sätt kan du undvika att behöva repetera några av inställningarna som ofta är samma för varje profil.</p>

en: <p>The FCKeditor module allows Drupal to replace textarea fields with a rich text or <acronym title="What You See Is What You Get">WYSIWYG</acronym> editor. This editor brings many of the powerful functionalities of known desktop editors like Word to the web. It's relatively lightweight and doesn't require any kind of installation on the client computer.</p><p>More information about the editor is located at the !fckeditorlink. A small user guide is located at !userguidelink.</p>
sv: <p>Modulen FCKeditor låter Drupal ersätta textområden med en redigerare av typen Rich Text eller <acronym title="What You See Is What You Get (vad du ser är vad du får)">WYSIWYG</acronym>. Den här redigeraren erbjuder webben många av de kraftfulla funktionerna som kända skrivbordsprogram såsom Microsoft Word tillhandahåller. Den tar inte så mycket resurser och kräver ingen installation på klientdatorn.</p><p>Mer information om redigeraren finns på !fckeditorlink. En liten användarguide finns på !userguidelink.</p>

en: <p>Profiles can be defined based on user roles. A FCKeditor profile can define which pages receive this FCKeditor capability, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor functions. It is possible also to define the Global Profile that will hold values that will be appended to all other profiles.</p><p>Lastly, only users with the <code>!access1</code> !permission will be able to use FCKeditor. </p>
sv: <p>Profiler kan definieras baserat på användarroller. En profil i FCKeditor kan definiera vilka sidor som skall använda sig av redigeraren, vilka knappar eller teman som är aktiverade, hur den visas och en del andra funktioner. Det är också möjligt att definiera en global profil som innehåller värden som läggs till i alla profiler.</p><p>Till sist, enbart användare med !permission <code>!access1</code> kommer att kunna använda FCKeditor.</p>

en: access fckeditor
sv: åtkomst till FCKeditor

en: <p>The FCKeditor module allows Drupal to replace textarea fields with a rich text or <acronym title="What You See Is What You Get">WYSIWYG</acronym> editor. This editor brings many of the powerful functionalities of known desktop editors like Word to the web. It's relatively lightweight and doesn't require any kind of installation on the client computer.</p><p>More information is located at the !fckeditorlink. A small user guide is located at !userguidelink.</p>
sv: <p>Modulen FCKeditor låter Drupal ersätta textområden med en redigerare av typen Rich Text eller <acronym title="What You See Is What You Get (vad du ser är vad du får)">WYSIWYG</acronym>. Den här redigeraren erbjuder webben många av de kraftfulla funktionerna som kända skrivbordsprogram såsom Microsoft Word tillhandahåller. Den tar inte så mycket resurser och kräver ingen installation på klientdatorn.</p><p>Mer information om redigeraren finns på !fckeditorlink. En liten användarguide finns på !userguidelink.</p>

en: The correct directory structure is as follows: <blockquote><pre>!structure</pre></blockquote>
sv: Den korrekta katalogstrukturen är följande: <blockquote><pre>!structure</pre></blockquote>

en: <h3>Plugins: Teaser break and Pagebreak</h3><p>By default, FCKeditor module comes with two plugins that can handle teaser break (&lt;!--break--&gt;) and pagebreak (&lt;!--pagebreak--&gt;). You can enable any (or even both) of them.<ol><li>Open <code>!fckeditor.config.js</code> and uncomment these three lines: <pre>!code</pre></li><li>The second step is to add buttons to the toolbar (in the same file). The button names are: <code>DrupalBreak, DrupalPageBreak</code>. For example if you have a toolbar with an array of buttons defined as follows: <pre>!buttons1</pre> simply add those two buttons at the end of array: <pre>!buttons2</pre> (remember about single quotes).</li></ol></p>
sv: <h3>Insticksprogram: Ingresser och Sidrytning</h3><p>Som förvalt kommer modulen FCKeditor med två insticksprogram som kan handa ingresser (&lt;!--break--&gt;) och sidbrytning (&lt;!--pagebreak--&gt;). Du kan aktivera antingen ena, eller båda.<ol><li>Öppna <code>!fckeditor.config.js</code> och avkommentera dessa tre rader: <pre>!code</pre></li><li>Den andra åtgärden är att lägga till knappar till verktygsmenyn (i samma fil). Namnen på knapparna är: <code>DrupalBreak, DrupalPageBreak</code>. Till exempel om du har en verktygsmeny med en serie knappar definerade enligt följande: <pre>!buttons1</pre> behöver du bara lägga till dessa två knappar i slutet av serien: <pre>!buttons2</pre> (glöm ej att använda enkla citattecken).</li></ol></p>

en: <h3>Uploading images and files</h3><p>There are three ways of uploading files: By using the built-in file browser, by using a module like !imce or using the core upload module.</p>
sv: <h3>Uppladdning av bilder och filer</h3><p>Det finns tre sätt att ladda upp filer: Genom att använda den inbyggda filhanteraren, att använda en modul såsom !imce eller använda kärnans uppladdningsmodul.</p>

en: <h3>How to enable the file browser</h3><p>The editor gives the end user the flexibility to create a custom file browser that can be integrated on it. The included file browser allows users to view the content of a specific directory on the server and add new content to that directory (create folders and upload files).</p><p><ol><li>To enable file browsing you need to edit the connector configuration file in your fckeditor module directory, the file should be in:<blockquote><code>!config3</code> <br/> (FCKeditor 2.5+)<br/><br/> or <br/><br/><code>!config1</code><br/> and <br/><code>!config2</code> <br/> (FCKeditor 2.3.x - 2.4.x)</blockquote></p><p>In this file(s) you will need to enable the file browser by adding one line that includes file with the special authentication function for Drupal (<code>filemanager.config.php</code>). Add this code: <blockquote><code>!code1</code><br/> (FCKeditor 2.5+)</blockquote> or <blockquote><code>!code2</code> <br/> (FCKeditor 2.3.x - 2.4.x)</blockquote> straight below this line: <blockquote><code>!code3</code></blockquote> The config.php file also holds some other important settings, please take a look at it and adjust it to your needs (optional).</p></li>
sv: <h3>Hur du aktiverar filhantering</h3><p>Redigeraren ger användaren flexibiliteten att skapa en anpassad filhanterare som kan integreras i redigeraren. Den inbyggda filhanteraren låter användarna visa innehåll från en specifik katalog på servern och att lägga till nytt innehåll till denna katalog (skapa kataloger och ladda upp filer).</p><p><ol><li>För att aktivera filhantering behöver du redigera anslutningens konfigurationsfil i din katalog för modulen FCKeditor. Filen skall finnas i:<blockquote><code>!config3</code> <br/> (FCKeditor 2.5+)<br/><br/> eller <br/><br/><code>!config1</code><br/> och <br/><code>!config2</code> <br/> (FCKeditor 2.3.x - 2.4.x)</blockquote></p><p>I denna fil (filerna) måste du aktivera filhantering genom att lägga till en rad som inkluderar filer med den speciella verifieringsfunktionen för Drupal (<code>filemanager.config.php</code>). Lägg till denna kod: <blockquote><code>!code1</code><br/> (FCKeditor 2.5+)</blockquote> eller <blockquote><code>!code2</code> <br/> (FCKeditor 2.3.x - 2.4.x)</blockquote> precis nedanför denna rad: <blockquote><code>!code3</code></blockquote> Filen config.php file innehåller också andra viktiga inställningar så var vänlig att titta igenom den och anpassa den till dina behov (valfritt).</p></li>

en: separate permission
sv: separat behörighet

en: <li>Lastly, adjust the !fb for each !profile.</li></ol>
sv: <li>Till sist, ändra !fb> för varje !profile.</li></ol>

en: <h3>Modules: Image Assist</h3><p>Image Assist can be integrated with FCKeditor. To do this, simply copy the <code>!iaf1</code> file to <code>!iaf2</code>.</p>
sv: <h3>Moduler: Image Assist</h3><p>Image Assist kan integreras i FCKeditor. För att göra detta kopierar du helt enkelt filen <code>!iaf1</code> till <code>!iaf2</code>.</p>

en: Include mode selected, but no fields/paths given. Enter at least one path or field where FCKeditor should appear.
sv: Läge för inkludering vald, men inget fält/sökväg givet. Ange åtminstoe en sökväg eller fält där FCKeditor skall förekomma.

en: Minimum rows must be a valid number
sv: Minsta antal rader måste vara ett giltigt nummer.

en: If FCKeditor is enabled by default, popup window must be disabled.
sv: Om FCKeditor är aktiverat som förvalt måste poppuppfönstret vara avaktiverat.

en: If toggle is enabled, popup window must be disabled.
sv: Om knappen är aktiverad måste poppuppfönstret avaktiveras.

en: Enter valid width. Ex: 400 or 100%
sv: Ange en giltig bredd. Exempelvis: 400 eller 100%

en: CSS path is not empty. Please set the "Editor CSS" option to "define css" mode.
sv: Sökvägen för CSS är inte tom. Var vänlig ange alternativet "Redigerarens CSS" till "definiera CSS".

en: Double quotes are not allowed in CSS path.
sv: Dubbla citeringstecken är inte tillåtet i sökvägen för CSS.

en: Enter valid path, do not surround it with quotes.
sv: Ange en giltig sökväg, omgärda den inte med citeringstecken.

en: Path to predefined styles is not empty. Please set the "Predefined styles" option to "define path to fckstyles.xml" mode.
sv: Sökväg till fördefinierade stilar är inte tomt. Var vänlig ange alternativet läget "Fördefinierad stilar" till "definiera sökväg till fckstyles.xml".

en: Double quotes are not allowed in path.
sv: Dubbla citattecken är inte tillåtna i sökvägen.

en: Enter valid, semicolon separated, list of HTML font formats (no semicolon at the end of list expected).
sv: Ange giltig, semikolonseparerad lista över fontformat i HTML (inget semikolon förväntas i slutet av listan).

en: Invalid field specified: %1
sv: Ogiltigt fält specificerat: %1

en: Invalid path specified: %1
sv: Ogiltig sökväg specificerad: %1

en: Path to uploaded files is required.
sv: Sökväg till uppladdade filer är nödvändigt.

en: Absolute path to uploaded files is required.
sv: Fullständig sökväg till uppladdade filer är nödvändigt.

en: Edit FCKeditor profile
sv: Redigera profilen för FCKeditor

en: Deleted Global profile
sv: Radera profil

en: Your FCKeditor profile has been updated.
sv: Din profil i FCKeditor har uppdaterats.

en: Your FCKeditor profile has been created.
sv: Din profil i FCKeditor har skapats.

en: Create global profile
sv: Skapa global profil

en: Update global profile
sv: Uppdatera global profil

en: FCKeditor global profile has been saved.
sv: Global profil för FCKeditor har lagrats.

en: FCKeditor settings
sv: FCKeditor

en: Could not find the FCKeditor engine installed at <strong>!fckeditor-directory</strong>. Please !download, uncompress it and copy the folder into !fckeditor-path.
sv: Kunde inte hitta motorn för FCKeditor installerad på <strong>!fckeditor-directory</strong>. Var vänlig !download, packa upp och kopiera mappen till !fckeditor-path.

en: download FCKeditor
sv: ladda ned FCKeditor

en: There is currently no role with the <strong>!access</strong> permission. Visit !acl administration section.
sv: Det finns för närvarande ingen roll med behörigheten <strong>!access</strong>. Besök administrationsdelen !acl.

en: No FCKeditor profiles found. At this moment, nobody is able to use FCKeditor. Create new profile below.
sv: Inga profiler i FCKeditor hittades. Just nu är det ingen som kan använda FCKeditor. Skapa en ny profil nedan.

en: Not all roles with <strong>!access</strong> permission are associated with FCKeditor profiles. As a result, users having the following roles may be unable to use FCKeditor: !list Create new or edit FCKeditor profiles below and in the <strong>Basic setup</strong> section, check &quot;Roles allowed to use this profile&quot;.
sv: Inte alla roller med behörighet <strong>!access</strong> är associerade med profiler i FCKeditor. Som följd av detta kan användare med följande roller vara oförmögna att använda FCKeditor: !list Skapa nya eller redigera en profil nedan och i delen <strong>Grundläggande inställning</strong> markerar du &quot;Roller tillåtna att använda denna profil&quot;.

en: No profiles found. Click here to !create.
sv: Inga profiler funna. Klicka här för att !create.

en: create a new profile
sv: skapa en ny profil

en: Global Profile not found. Click here to !create.
sv: Global profil hittades inte. Klicka här för att !create.

en: create the global profile
sv: skapa den globala profilen

en: FCKeditor Global Profile
sv: Global profil för FCKeditor

en: Switch to plain text editor
sv: Byt till redigerare av typen ren text

en: Switch to rich text editor
sv: Byt till redigerare av typen Rich Text

en: excluding or including
sv: exkluderar eller inkluderare

en: Rich Text Editor settings
sv: Inställningar för redigeraren av typen Rich Text

en: Should rich-text editing be enabled or disabled by default in textarea fields? If disabled, rich text editor may still be enabled using toggle or popup window.
sv: Skall redigering av typen Rich Text vara aktiverad eller ej som förvalt i textfältens område? Om avaktiverad kan fortfarande redigeraren av typen Rich Text aktiveras genom knapp eller poppuppfönster.

en: Whether or not to show the disable/enable rich text editor toggle below the textarea. Works only if FCKeditor is not running a popup window (see below).
sv: Huruvida visning av knappen aktivera/avaktivera Rich Text skall visas nedanför textområdet. Fungerar enbart om FCKeditor inte körs i ett poppuppfönster (se nedan).

en: If this option is enabled a link to a popup window will be used instead of a textarea replace.
sv: Om det här alternativet är aktiverat kommer en länk till ett popupfönster att användas istället för att textområdena byts ut.

en: Choose a FCKeditor skin.
sv: Välj ett skal för FCKeditor.

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: Choose a FCKeditor toolbar set.
sv: Välj en verktygsmeny för FCKeditor.

en: The language for the FCKeditor interface.
sv: Språket på FCKeditors gränssnitt.

en: Auto-detect language
sv: Automatisk upptäckt av språk

en: Use auto detect user language feature.
sv: Använd funktionen för automatisk upptäckt av användarens språk.

en: Global profile already exist. Only one global profile is allowed.
sv: Global profil existerar redan. Enbart en global profil är tillåten.

en: Main setup
sv: Grundläggande inställning

en: A user having <strong>multiple roles</strong> gets the permissions of the highest one. Sort role IDs according to their <strong>precedence from higher to lower</strong> by putting > in between.<br />
sv: En användare som har <strong>flera roller</strong> får behörigheterna för den högsta. Sortera rollernas ID i enlighet med deras <strong>prioritet från högsta till lägsta</strong> genom att sätta > därimellan.<br />

en: Here is the id-name pairs of roles having access to FCKeditor:
sv: Här är rollernas ID för namnen som har behörighet till FCKeditor:

en: You haven't assigned the <code>!access1</code> !permissions yet.
sv: Du har inte tilldelat !permissions <code>!access1</code> ännu.

en: exclude
sv: exkludera

en: include
sv: inkludera

en: Choose the way of disabling/enabling FCKeditor on selected fields/paths (see below). Use exclude to disable FCKeditor on selected fields/paths. Use include if you want to load FCKeditor only on selected paths/fields.
sv: Välj alternativet för aktivering/avaktivering av FCKeditor på valda fält/sökvägar (se neda). Använd exkludera för att avaktivera FCKeditor på valda fält/sökvägar. Använd include om du vill ladda FCKeditor på endast de sökvägarna/fälten.

en: Fields to exclude/include
sv: Fält att inkkludera/exkludera

en: Paths to exclude/include
sv: Sökvägar att exkludera/inkludera

en: Enter drupal paths here, depending on the chosen option for the inclusion/exclusion mode.<br />Paths may be used the same way as in the drupal blocks configuration.<br />You may separate the different entries by commas, spaces or newlines. <br />You may also use * as a wildcard character (for example <code>comment/*</code>).
sv: Ange Drupalsökvägar här, beroende på det valda alternativet för inkludering/exkludering.<br />Sökvägar kan användas på samma sätt som i Drupals inställningar för block.<br />Du kan separera olika poster genom komman, mellanslag eller nya rader.<br />Du kan också använda * som jokertecken (till exempel <code>comment/*</code>).

en: Force simplified toolbar on the following fields
sv: Påtvinga förenklad verktygsmeny på följande fält

en: Force simplified toolbar on the following paths
sv: Påtvinga förenklad vertygsmeny på följande sökvägar

en: You haven't assigned <code>!access1</code> !permissions yet.<br/>It is recommended to assign the <code>!access1</code> !permissions before updating FCKeditor profiles.
sv: Du har inte tilldelat !permissions <code>!access1</code> ännu.<br />Det rekommenderas att du gör detta innan du uppdaterar profilerna för FCKeditor.

en: Add new FCKeditor profile
sv: Lägg till ny profil i FCKeditor

en: Not all user roles are shown since they already have fckeditor profiles. You must first unassign profiles in order to add them to a new one.
sv: Inte alla roller visas eftersom de redan har profiler för FCKeditor. Du måste först ta bort profiler från tilldelningen för att kunna lägga till dem till en ny.

en: Enter a name for this profile. This name is only visible within the fckeditor administration page.
sv: Ange ett namn för den här profilen. Det här namnet syns bara inom administrationssidorna för FCKeditor.

en: Only roles with '!access1' permission will be shown here. If no role is available, make sure that you have assigned the '!access1' !permission.
sv: Enbart roller med behörighet "!access1" kommer att visas här. Se till att du har tilldelat behörigheten "!access1" om ingen roll finns tillgänglig.

en: Allow users to customize FCKeditor appearance
sv: Tillåt användarna att anpassa utseendet av FCKeditor

en: If allowed, users will be able to override <code>Editor appearance</code> by visiting their profile page.
sv: Om tillåten kommer användarna att kunna åsidosätta <code>Redigerarens utseende</code> genom att gå till sina profilsidor.

en: Default editor state. If disabled, rich text editor may still be enabled using toggle or popup window.
sv: Förvalt redigeringsläge. Om avaktiverad kan fortfarande redigeraren av typen Rich Text aktiveras genom knapp eller poppuppfönster.

en: Whether or not to show the disable/enable rich text editor toggle below the textarea. Works only if FCKeditor is not running in a popup window (see below).
sv: Huruvida visning av knappen aktivera/avaktivera Rich Text skall visas nedanför textområden. Fungerar enbart om FCKeditor inte körs i ett popupfönster (se nedan).

en: Choose a default skin.
sv: Välj förvalt skal.

en: Choose a default toolbar set. To define new toolbar, edit <code>fckeditor.config.js</code> located in !module_path.
sv: Välj förvald verktygsmeny. Redigera <code>fckeditor.config.js</code> lokaliserad i !module_path för att definiera en ny verktygsmeny

en: Enter mode
sv: Alternativ för Enter

en: Set which tag FCKeditor should use when [Enter] key is pressed.
sv: Ange vilken tagg FCKeditor skall använda när [Enter] trycks ned.

en: Shift + Enter mode
sv: Alternativ för Skift + Enter

en: Set which tag FCKeditor should use when [Shift] + [Enter] is pressed.
sv: Ange vilken tagg FCKeditor skall använda när [Skift] + [Enter] trycks ned.

en: Font formats
sv: Fontformat

en: Semicolon separated list of HTML font formats. Allowed values are: p;div;pre;address;h1;h2;h3;h4;h5;h6
sv: Semikolonseparerad lista över fontformat i HTML. Tillåtna värden är: p;div;pre;address;h1;h2;h3;h4;h5;h6

en: When set to "true" the editor will format the XHTML when switching from WYSIWYG view to Source view, by inserting line breaks on some tags endings and indenting paragraphs, tables and lists.
sv: Om satt till "sant" kommer redigeraren att formatera XHTML genom att sätta in radbrytningar på några avslutningstaggar och indragsstycken, tabeller och listor, när byte sker från läget WYSIWYG till visning av källkod,

en: Format output
sv: Formatera utmatning

en: When set to "true" the editor will format the XHTML output by inserting line breaks on some tags endings and indenting paragraphs, tables and lists.
sv: Om satt till "sant" kommer redigeraren formatera utmatning av typen XHTML genom att sätta in radbrytningar på några avslutningstaggar och indrag, tabeller och listor.

en: FCKeditor default
sv: förvald för FCKeditor

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />use theme css - load style.css from current site theme.<br/>define css - enter path for css file below.<br />FCKeditor default - uses default CSS from editor.
sv: Anger vilken CSS som skall användas i redigerarens utrymme.<br />använd temats CSS - ladda style.css från nuvarande webbplats tema.<br />ange CSS - ange sökväg för CSS-filen nedan.<br />förvald för FCKeditor - använder förvald CSS från redigeraren.

en: Predefined styles
sv: Förvalda stilar

en: use theme fckstyles.xml
sv: använd temabaserad fckstyles.xml

en: define path to fckstyles.xml
sv: definiera sökväg till fckstyles.xml

en: Define the location of <code>fckstyles.xml</code> file. It is used by the &quot;Style&quot; dropdown list available in the Default toolbar.<br />Copy !fckstyles.xml inside your theme directory (<code>!theme</code>) and adjust it to your needs.
sv: Definiera platsen för filen <code>fckstyles.xml</code>. Den används av rullgardinslistan &quot;Style&quot; som återfinns i den förvalda verktygsmenyn.<br />Kopiera !fckstyles.xml till katalogen för ditt tema  (<code>!theme</code>) och anpassa den till dina behov.

en: Predefined styles path
sv: Sökväg till förvalda stilar

en: Enter path to XML file with predefined styles (<em>example: /fckstyles.xml</em>).<br />Macros: %h (host name: !host), %t (path to theme: !theme), %m (path to FCKeditor module: !module)<br />Be sure to select "define path to fckstyles.xml" above.
sv: Ange sökväg till XML-fil med fördefinierade stilar (<em>exempel: /fckstyles.xml</em>).<br />Makron: %h (värddatornamn: !host), %t (sökväg till tema: !theme), %m (sökväg till modulen FCKeditor: !module)<br />Kom ihåg att välja "definiera sökväg till fckstyles.xml" ovan.

en: Set file browser settings. If you enable file uploads and disable basic and advanced file management, you will need to manage your images and other files with the core upload module or a contrib module like !imce. Please note that these options require manual configuration, check !readme for more information.<br />
sv: Ange inställningar för filhantering. Om du aktiverar filuppladdning och avaktiverar grundläggande och utökad filhantering måste du hantera dina bilder och filer med kärnans uppladdningsmodul eller en bidragen modul såsom !imce. Var vänlig observera att dessa inställningar kräver manuell konfigurering, läs !readme för mer information.<br />

en: Allow quick uploads.
sv: Tillåt snabb uppladdning.

en: Allow file management in the advanced file manager.
sv: Tillåt filhantering i den utökade filhanteraren.

en: Path to uploaded files
sv: Sökväg till uppladdade filer

en: Path to uploaded files relative to the document root.<br />Available wildcard characters:<br/><strong>%b</strong> - base URL path of the Drupal installation (!base).<br/><strong>%f</strong> - Drupal file system path where the files are stored (!files).<br /><strong>%u</strong> - User ID.<br />Current path: !path
sv: Sökväg till uppladade filer relativt till rotdokumenten.<br />Tillgängliga jokertecken :<br /><strong>%b</strong> - webbadressens bassökväg för installationen av Drupal (!base).<br /><strong>%f</strong> - sökväg till Drupals filsystem där filer lagras (!files).<br /><strong>%u</strong> - ID för användaren.<br />Nuvarande sökväg: !path

en: Absolute path to uploaded files
sv: Fullständig sökväg till uppladdade filer

en: The path to the local directory (in the server) which points to the path defined above. If empty, FCKeditor will try to discover the right path.<br />Available wildcard characters:<br/><strong>%d</strong> - server path to document root (!root).<br /><strong>%b</strong> - base URL path of the Drupal installation (!base).<br/><strong>%f</strong> - Drupal file system path where the files are stored (!files).<br /><strong>%u</strong> - User ID.<br />Current path: !path
sv: Sökvägen till den lokala katalogen (på servern) som pekar mot sökvägen definierad ovan. Om tom kommer FCKeditor att försöka hitta den rätta sökvägen.<br />Tillgängliga jokertecken :<br /><strong>%d</strong> - serverns rotsökväg till dokument (!root).<br /><strong>%b</strong> - webbadressens bassökväg för installationen av Drupal (!base).<br /><strong>%f</strong> - sökväg till Drupals filsystem där filer lagras (!files).<br /><strong>%u</strong> - ID för användaren.<br />Nuvarande sökväg: !path

en: Custom javascript configuration
sv: Anpassad inställning av JavaScript

en: FCKeditor documentation
sv: dokumentationen för FCKeditor

en: Yes, delete!
sv: Ja, radera!

en: You're about to delete the FCKeditor profile, read the question below carefully.
sv: Du är på väg att radera profilen för FCKeditor, läs frågan nedan noggrannt.

en: administer fckeditor
sv: administrera FCKeditor

en: Built-in filebrowser
sv: Inbyggd filhanterare

en: File browser type
sv: Typ av filhanterare

en: Select the file browser that you would like to use to upload files, images and flash movies.
sv: Välj den filhanterare som du vill använda för att ladda upp filer, bilder och flashfilmer.

en: Allow quick uploads
sv: Tillåt snabbuppladdning

en: Enter the paths to the textarea fields on which you want to enable or disable FCKeditor.
sv: Ange sökvägarna till textområden där du vill aktivera eller inaktivera FCKeditor.

en: Include mode selected, but no paths given. Enter at least one path where FCKeditor should appear.
sv: Läge för inkludering vald, men inget fält/sökväg givet. Ange åtminstoe en sökväg eller fält där FCKeditor skall förekomma.

en: This profile name is reserved. Please choose a different name.
sv: Detta proflnamn är reserverat. Välj ett annat namn.

en: Path to FCKeditor
sv: Sökväg till FCKeditor

en: Local path to FCKeditor
sv: Lokal sökväg till FCKeditor

en: Show field name hint below each rich text editor
sv: Visa hänvisning för fältnamnen nedanför varje redigerare av typen rich text.

en: Rule %rule is ambiguous: please append .* if %rule is a path or prepend *. if %rule is a field
sv: Regeln %rule är tvetydig: lägg till .* om %rule är en sökväg eller *. om %rule är ett fält
