Internationalization (5.x-2.6) - en to uk translation catalogue (168 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Текст

en: Reset to defaults
uk: Скинути до базового

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Operations
uk: Дії

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: Remove
uk: Вилучити

en: Language
uk: Мова

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Ввімкнено

en: Categories
uk: Категорії

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Ні

en: none
uk: нічого

en: Category
uk: Категорія

en: Name
uk: Ім'я

en: edit
uk: редагувати

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Типово

en: Advanced settings
uk: Додаткові налаштування

en: add
uk: додати

en: n/a
uk: н/д

en: Options
uk: Настроювання

en: Page title
uk: Назва сторінки

en: CSS ID of this custom content.
uk: CSS ID для замовленого вмісту.

en: CSS class
uk: КЛАС CSS

en: CSS class of this custom content.
uk: КЛАС CSS цього замовленого вмісту.

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Explanation
uk: Пояснення

en: Selection options
uk: Опції вибору

en: Fields
uk: Поля

en: Code
uk: Код

en: No posts available.
uk: Матеріали відсутні.

en: Profile
uk: Профіль

en: File attachments
uk: Приєднані файли

en: English
uk: Англійська

en: published
uk: опубліковано

en: Languages
uk: Мови

en: Moderate
uk: Модерувати

en: None.
uk: Ні.

en: profile
uk: профіль

en: Promote
uk: Публікація

en: Not published
uk: Не оприлюднено

en: Translations
uk: Переклади

en: not published
uk: не опубліковано

en: Comment settings
uk: Налаштування коментарів

en: Sticky
uk: Приліпити

en: Timezone
uk: Часова зона

en: Not translated
uk: Не перекладено

en: This module provides support for multilingual content in Drupal sites:
uk: Цей модуль забезпечує підтримку багатомовності змісту на сайтах Drupal:

en: Browser language detection
uk: Автовизначення мови в браузері

en: Multilingual menu items
uk: Багатомовні елементи меню

en: Multilingual system
uk: Багатомовна система

en: Internationalization
uk: Багатомовність

en: Manage languages
uk: Управляти мовами

en: Configure languages.
uk: Настроювання мов.

en: Reset language for all terms.
uk: Скинути мови для всіх термінів

en: Language icons settings
uk: Установки піктограм мов

en: Language icons path
uk: Шлях до піктограм мов

en: Path for language icons, relative to Drupal installation. '*' is a placeholder for language code.
uk: Шлях до піктограм мов, щодо інсталяції Друпала. '*' заміняється на код мови.

en: Language icons size
uk: Розмір піктограм мов

en: Content selection mode
uk: Режим вибору матеріалів

en: Determines which content to show depending on language.
uk: Вибірка вмісту залежно вид обраного мови

en: Only current and default languages and no language
uk: Тільки обрана мова й мова базово, а також без мови.

en: Only default language and no language
uk: Тільки мова базово і без мови.

en: Only current language
uk: Тільки поточна мова

en: All content. No language conditions apply
uk: Всі матеріали. Без залежності від мови.

en: Normal - All enabled languages will be allowed.
uk: Нормально - Всі увімкнені мови будуть доступні

en: Extended - All defined languages will be allowed.
uk: Розширено - Всі зазначені мови будуть доступні

en: Multilingual options
uk: Параметри багатомовності

en: This language will be set for all terms in this vocabulary
uk: Ця мова буде обрана для всіх термінів категорії.

en: Multilingual content
uk: Багатомовний зміст

en: Multilingual settings
uk: Параметри багатомовності

en: If you change the Language, you must click on <i>Preview</i> to get the right Categories &amp; Terms for that language.
uk: Якщо ви змінюєте мову, ви повинні кликнути на  <i>Перегляд</i>, щоб одержати список Категорій і Термінів для цієї мови.

en: English name
uk: Назва англійською

en: Native name
uk: Справжня назва

en: Translated
uk: Перекладено

en: This is a multilingual variable.
uk: Це - багатомовна змінна

en: administer all languages
uk: адміністрування всіх мов

en: Supports translatable custom menu items.
uk: Підтримує власні елементи меню з можливістю перекладання

en: Strings
uk: Рядки

en: Synchronize translations
uk: Синхронізація перекладів

en: Select which fields to synchronize for all translations of this content type.
uk: Вибір полей для синхронізації в усіх перекдалаж даного типу матеріала

en: Standard node fields.
uk: Стандартні поля матеріалу

en: Revision (Create also new revision for translations)
uk: Зміна (Створити також нову зміну для перекладу)

en: Book outline (With the translated parent)
uk: Підшивка книжки (з перекладеним батьківським елементом)

en: Image Attach module
uk: Модуль приєднання Зображення

en: Attached image nodes
uk: Вкладені графічні матеріали

en: Event fields
uk: Поля Подій

en: Event start
uk: Початок Події

en: Event end
uk: Кінець Події

en: CCK fields
uk: поля CCK

en: Synchronization
uk: Синхронізація

en: Translation: !title
uk: Переклад: !title

en: Block description
uk: Опис блоку

en: Delete this block
uk: Вилучити цей блок

en: Supports translation for profile module field names and descriptions.
uk: Підтримує переклад модуля профілю, поля імен і описів

en: translation
uk: переклад

en: The content of this field is private and only visible to yourself.
uk: Тільки ви можете побачити вміст цього поля.

en: No fields defined.
uk: Жодного поля не обрано.

en: Form name
uk: Назва форми

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
uk: Заголовок нового поля. Заголовок показується користувачеві. Приклад заголовку - "Улюблений колір".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
uk: Можливе пояснення для нового поля. Пояснення показується користувачеві.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value". This is only applicable for a public field.
uk: Щоб надати можливість перегляду цього поля за значенням, введіть заголовок сторінки результату. Слово <Code>%value</code> буде замінено відповідним значенням. Приклад заголовку сторінки: "Люди, чий улюблений колір - %value". Це застосовуєтсья тільки для публіних полів.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed". This is only applicable for a public field.
uk: Чтобы дать возможность просмотра значения этого поля, укажите заголовок итоговой страницы. Например: "Люди, которые участвовали в проекте". Применяется только для публичных полей.

en: Save field
uk: Зберегти поле

en: Enables multilingual profile fields.
uk: Вмикає багатомовні поля профілю

en: Taxonomy Terms
uk: Термін словника

en: <h2>Translations</h2>
uk: <h2>Переклади</h2>

en: Translation
uk: Переклад

en: Language Management
uk: Керування мовами

en: Interface language depends on content.
uk: Мова інтерфейсу залежить вид умісту.

en: Interface language is independent
uk: Мова інтерфейсу існує окремо

en: Main page only
uk: Тільки головна сторінка

en: Teaser and Main page
uk: Резюме й головна сторінка

en: Language and translations
uk: Мова й переклади

en: Select translation for %language
uk: Виберіть переклад для %language

en: edit translation
uk: редагувати переклад

en: create translation
uk: створити переклад

en: select node
uk: вибрати матеріал

en: source language
uk: вихідна мова

en: translation language
uk: мова перекладу

en: translation status
uk: статус перекладу

en: Translation status
uk: Статус перекладу

en: Current translations
uk: Поточні переклади

en: The translation has been saved
uk: Переклад збережений

en: Removed translation information from term
uk: Інформація про переклади терміна вилучена

en: Edit term translations
uk: Правка перекладів терміну

en: new translation
uk: новий переклад

en: Term translations have been updated
uk: Переклади термінів були оновлені

en: Source content (to be translated)
uk: Вихідний зміст ( для  перекладу)

en: Blocks
uk: Блоки

en: Language neutral
uk: Нейтральна мова

en: Multilanguage
uk: Багатомовність

en: All languages
uk: Всі мови

en: Node title autocomplete
uk: Автодоповнення заголовків матеріалів

en: This module improves support for multilingual content in Drupal sites:
uk: Цей модуль надає підтримку багатомовності матеріалів для Друпал базованих сайтів

en: Shows content depending on page language.
uk: Відображає матеріал в залежності від мови сторінки

en: Handles multilingual variables.
uk: Перехоплює багатомовні змінні

en: Extended language option for chosen content types. For these content types transations will be allowed for all defined languages, not only for enabled ones.
uk: Розширений параметр мови для обраних типів матеріалу. Для цих типів переклади будуть доступні для всіх зазначених мов, а не тільки для увімкнених.

en: Provides a block for language selection and two theme functions: <em>i18n_flags</em> and <em>i18n_links</em>.
uk: Надає блок для вибору мови і дві функції теми: <em>i18n_flags</em> та <em>i18n_links</em>.

en: This is the base module for several others adding different features:
uk: Це базовий модуль для кількох інших, що додають різні можливості:

en: Multilingual menu items.
uk: Багатомовні елементи меню

en: Multilingual taxonomy adds a language field for taxonomy vocabularies and terms.
uk: Багатомовна таксономія додає поле мови для словників та термінів

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@i18n">Internationalization module</a>.
uk: Для додаткової інформації дивіться в онлайновий довідник <a href="@i18n">модуля Багатомовності</a>.

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
uk: Для вмикання підтримки багатомовності для спеціальних типів матеріалу відвідайте <a href="@configure_content_types">налаштування типів матеріалів</a>.

en: Extended language support
uk: Розширена підтримка багатомовності

en: If enabled, all defined languages will be allowed for this content type in addition to only enabled ones. This is useful to have more languages for content than for the interface.
uk: Якщо увімкнено, всі зазначені мови будуть доступні для цього типу матеріала на додаток до увімкнених. Це корисно, якщо у Вас в наявності більше мов для матеріалів чим для інтерфейсу.

en: Extended, but not displayed - All defined languages will be allowed for input, but not displayed in links.
uk: Розширено але не відображено - Всі зазначені мови будуть доступні на ввід, але не відображені в посиланнях

en: administer translations
uk: керування перекладами

en: Configure extended options for multilingual content and translations.
uk: Розширені параметри для багатомовного вмісту та перекладів.

en: Extends Drupal support for multilingual features.
uk: Розширює Друпал підтримкою багатомовності

en: Localizable block
uk: Багатомовний блок

en: Multilingual block (Metablock)
uk: Багатомовний блок (Метаблок)

en: This module provides support for multilingual blocks.
uk: Цей модуль надає підтримку багатомовних блоків

en: You can set up a language for a block or define it as translatable:
uk: Ви можете назначати мову блока або задавати його з можливістю перекладу:

en: Blocks with a language will be displayed only in pages with that language.
uk: Блоки з мовою будуть відображені тільки на сторінках з цією мовою

en: Translatable blocks can be translated using the localization interface.
uk: Блоки з можливістю перекладу можуть бути перекладені через інтерфейс перекладу

en: To search and translate strings, use the <a href="@translate-interface">translation interface</a> pages.
uk: Для пошуку і перекладу рядків, використовуйте сторінки <a href="@translate-interface">перекладу інтерфейсу</a>

en: This is a translatable block.
uk: Цей блок - можна перекладати

en: All languages (Translatable)
uk: Всі мови ( Можна перекладати )

en: Block translation
uk: Переклад блоку

en: Enables multilingual blocks and block translation.
uk: Вмикання багатомовних блоків та перекладу блоків

en: Profile translation
uk: Переклад профілю
