Image (5.x-2.0-alpha3) - en to uk translation catalogue (191 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Текст

en: Images
uk: Зображення

en: Image size
uk: Розмір зображення

en: Delete
uk: Вилучити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Дії

en: List
uk: Список

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Ввімкнено

en: view
uk: вид

en: Size
uk: Розмір

en: None
uk: Ні

en: Weight
uk: Вага

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: root
uk: корінь

en: Parent
uk: Батько

en: Name
uk: Ім'я

en: Import
uk: Імпорт

en: Label
uk: Заголовок

en: Preview
uk: Перегляд

en: Import path
uk: Шлях імпорту

en: No galleries available
uk: Немає доступних галерей

en: Dimensions
uk: Розміри

en: No files were found
uk: Файли не знайдені

en: %filename as <a href="!node-link">@node-title</a> <a href="!edit-link">[edit]</a>
uk: %filename в <a href="!node-link">@node-title</a> <a href="!edit-link">[edit]</a>

en: Error importing %filename.
uk: Помилка імпорту %filename.

en: Last updated: %date
uk: Останнє оновлення: %date

en: There is 1 image in this gallery | There are @count images in this gallery
uk[0]: В цій галереї @count зображення
uk[1]: В цій галереї @count зображення
uk[2]: В цій галереї @count зображень

en: File name
uk: Ім'я файлу

en: Random image
uk: Випадкове зображення

en: Gallery settings
uk: Параметри галереї

en: New window
uk: Нове вікно

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Image galleries
uk: Галереї зображень

en: Sharpening filter
uk: Фільтр чіткості

en: Sharpness filter strength
uk: Сила фільтру різкості

en: Sharpness filter radius
uk: Радіус фільтра різкості

en: Color profile
uk: Профіль кольору

en: Path to color profile
uk: Шлях до профілю кольору

en: Exists
uk: Існує

en: File Id which represents the file.
uk: Файл Id, який представляє файл.

en: Plain
uk: Простий

en: With download link
uk: З посиланням завантаження

en: Display file name
uk: Відобразити ім'я файлу

en: Display Path to File.
uk: Показати шлях до файлу.

en: This filter allows nodes to be filtered by mime type.
uk: Цей фільтр дозволяє повідомлення фільтруватися типом MIME.

en: Posted by: !name
uk: Опубліковано: !name

en: Operation
uk: Дія

en: Original
uk: Оригінал

en: Hidden
uk: Сховано

en: Image module settings.
uk: Настроювання властивостей модуля  Зображень

en: Image sizes
uk: Розмір зображення

en: Gray
uk: Сірий

en: Path to the "convert" binary
uk: Шлях "convert" двійковий

en: Import images from the filesystem.
uk: Імпорт зображень з файлової системи.

en: Successfully imported:
uk: Успішно імпортований:

en: No image files were imported.
uk: Файлів зображень не було імпортовано.

en: <strong>Note:</strong> a path begining with a <kbd>/</kbd> indicates the path is relative to the server's root, not the website's root. One starting without a <kbd>/</kbd> specifies a path relative to Drupal's root. For example: <kbd>/tmp/image</kbd> would be the temp directory off the root while <kbd>tmp/image</kbd> would be inside Drupal's directory.
uk: <strong>Примітка:</strong> шлях, який починається із слешу <kbd>/</kbd> означає шлях, відносно кореню файлової системи серверу, а не кореню сайту.

en: You can't import from the image module's directory. The import deletes the original files so you would just be asking for trouble.
uk: Ви не можете імпортувати з каталогу модулю Image. Оскільки імпорт видаляє оригінальні файли, це може створити проблеми.

en: Image Galleries
uk: Галереї зображеннь

en: Image Gallery
uk: Галерея зображень

en: image
uk: зображення

en: <Hidden>
uk: <Приховано>

en: JPEG quality
uk: Якість JPEG

en: Same window
uk: У цьому ж вікні

en: Image gallery
uk: Галерея зображень

en: Click "Browse..." to select an image to upload.
uk: Клікніть "Огляд..." щоб вибрати зображення для додавання.

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
uk: ImageMagick - автономна програма, використовувана, щоб маніпулювати зображеннями. Для її використання вона повинна бути встановлена на вашому сервері і потрібно знати, де вона розташована. Якщо ви невпевнені щодо точного шляху консультуйтеся з вашим ISP або з серверним адміністратором.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
uk: Конкретизуйте повний шлях до ImageMagic <kbd>convert</kbd> двійковий. Наприклад: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> або <kbd>C:Program FilesImageMagick-6.3.4-Q16convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
uk: Показати налагоджувальну інформацію

en: The specified ImageMagic path %file does not exist.
uk: Шлях %file для ImageMagic не існує.

en: ImageMagick could not be found. The admin will need to set the path on the <a href='@image-toolkit-settings'>image toolkit page</a>.
uk: ImageMagick

en: ImageMagick command: @command
uk: ImageMagick команда: @command

en: ImageMagick output: @output
uk: ImageMagick випуск: @output

en: ImageMagick reported an error: %error
uk: ImageMagick повідомив про помилку: %error

en: Image: Display Image
uk: Зображення: Показати зображення

en: Image with link
uk: Зображення з посиланням

en: The image module is used to create and administer images for your site. Each image is stored as a post, with thumbnails of the original generated automatically. There are two default thumbnail sizes, thumbnail and preview. The thumbnail size is shown as the preview for image posts and when browsing image galleries. The preview is the default size when first displaying an image node.
uk: Модуль image використовується для створення та керування зображеннями на вашому сайті. Кожне забраження зберігається як окреме повідомлення, а мініатюри створюються автоматично. Базово існують два типи мініатюр: "мініатюра" (thumbnail) і "преперегляд" (preview). Мініатюра показується при преперегляді повідомлень і під час  перегляду галерей. Преперегляд - розмір базово під час першого показу зображення-повідомлення.

en: Image administration allows the image directory and the image sizes to be set.</p><p>
    Image galleries are used to organize and display images in galleries.   The list tab allows users to edit existing image gallery names, descriptions, parents and relative position, known as a weight.  The add galleries tab allows you to create a new image gallery defining name, description, parent and weight.
uk: Адміністрування дозволяє встановлювати папки зображень і розміри.</p><p>
    Галереї використовуються, щоб організувати і показати зображення в галереях. Список користувачів, яким дозволено редагувати існуючі галереї, описи, батьківські і відносні позиції, відомі як вага. Додавання галереї дозволяє вам створити нові визначення імені, опису, батьківства і ваги.

en: <p>You can</p>
    <ul>
    <li>view image handling messages in <a href="!admin-settings">administer &gt;&gt; settings</a>.</li>
    <li>configure image sizes and file directories at <a href="!admin-settings-image">administer &gt;&gt; settings &gt;&gt; image</a>.</li>
    <li>use the <a href="!external-http-drupal-org-project-img_assist">image assist module</a> to upload and insert images into posts.</li>
uk: <p>

en: An image (with thumbnail). This is ideal for publishing photographs or screenshots.
uk: Зображення (із прев'ю). Це ідеально для публікації фотографій абоскріншотів.

en: File paths
uk: Шлях до файлу

en: Default image path
uk: Типовий шлях зображення

en: Subdirectory in the directory "%dir" where pictures will be stored. Do not include trailing slash.
uk: Підпапка в папці "%dir" куди слід зберігати зображення. Без закривання слешем.

en: Maximum upload size
uk: Максимальний розмір завантаження

en: KB
uk: КБ

en: Must specify a width or height.
uk: Необхідно вказати ширину і висоту.

en: Changes to the images sizes mean that the derivative images will need to be regenerated.
uk: Зміни до розмірів зображень означають, що похідні зображення буде потрібно перегенерувати.

en: Rebuild image thumbnails
uk: Перебудувати мініатюри

en: The original image was resized to fit within the maximum allowed resolution of %width x %height pixels.
uk: Додане зображення змінене до максимально можливого розміру %width x %height пікселів.

en: Latest image
uk: Останнє зображення

en: You must upload an image.
uk: Необхідно завантажити зображення.

en: Unable to create scaled %label image
uk: Неможливо створити масштабоване зображення %label

en: create images
uk: створити зображення

en: view original images
uk: перегляд оргинального зображення

en: edit own images
uk: редагувати власні зображення

en: edit images
uk: редагувати зображення

en: Allows uploading, resizing and viewing of images.
uk: Дозволяє завантажувати, змінювати розмір і переглядати зображення.

en: Allows easy attaching of image nodes to other content types.
uk: Дозволяє легко додавати зображення до інших типів вмісту.

en: Image Attachment View
uk: Перегляд приєднаних зображень

en: Image attach
uk: Прикріплене зображення

en: Enable image attach for content
uk: Дозволити прикріпляти зображення до вмісту

en: Attach existing images
uk: Приєднати доступні зображення

en: When enabled, will allow existing image nodes to be attached instead of uploading new images.
uk: Якщо можливо, існуючі повідомлення будуть додані замість нових зображень.

en: Attached Images
uk: Приєднані зображення

en: This determines the size of the image that appears in the block.
uk: Це визначає розмір зображення, яке з'являється в блоці

en: Image Attach settings
uk: Параметри додавання зображень

en: Attach Images
uk: Прикріпити зображення

en: Should this node allows users to upload an image?
uk: Чи це повідомлення дозволяє користувачам додавати зображення?

en: Teaser image size
uk: Розмір зображення Teaser

en: Full node image size
uk: Повний розмір зображення повідомлення

en: Full node image weight
uk: Повновагість зображення повідомлення

en: This value determines the order of the image when displayed in the body.
uk: Це значення визначає порядок зображення, коли його показано в тілі

en: Existing Image
uk: Доступні зображення

en: Choose an image already existing on the server if you do not upload a new one.
uk: Виберіть зображення, що вже існує на сервері, якщо ви не додаєте нове.

en: -or-
uk: -або-

en: Upload Image
uk: Завантажити зображення

en: Image title
uk: Заголовок зображення

en: The title the image will be shown with.
uk: Буде відображатися заголовок зображення.

en: Image Attach: Display Image
uk: Додані зображення: Показати

en: Image with link to attaching node
uk: Зображення із лінком на повідомлення

en: Image with link to attached image
uk: Зображення з посиланням на зображення

en: Image Attach: Attached image
uk: Додані зображення: Вкласти зображення

en: Filter by whether or not the node has an attached image.
uk: Фільтрувати якщо прикріплене зображення або не прикріплене.

en: Image Attach
uk: Зображення додано

en: Image galleries can be used to organize and present groups of images. Galleries may be nested. To add a new gallery click the "add gallery" tab.
uk: Галереї зображень можуть бути використані для організації і показу груп. Галереї можуть бути вкладеними. Щоб додати нову галерею клікніть вкладку "Додати галерею".

en: Create and manage image galleries.
uk: Створити і керувати галереєю зображень.

en: Add gallery
uk: Додати галерею

en: Configure appearance of image galleries.
uk: Зовнішність вибору конфігурації галерей зображення.

en: Edit image gallery
uk: Редагувати галерею зображень

en: Images per page
uk: Зображень за сторінку

en: Sets the number of images to be displayed in a gallery page.
uk: Встановлює число зображень, які показуються на сторінці галереї

en: Display node info
uk: Показати інформацію повідомлення

en: edit gallery
uk: редагувати галерею

en: Gallery name
uk: Назва галереї

en: The name is used to identify the gallery.
uk: Назва використовується, для ідентифікування галереї

en: The description can be used to provide more information about the image gallery.
uk: Опис може бути використаний для забезпечення більшої інформації про галереї зображень.

en: When listing galleries, those with with light (small) weights get listed before containers with heavier (larger) weights. Galleries with equal weights are sorted alphabetically.
uk: Коли галерея у вигляді списку, більш легкі контейнери вище ніж більш важкі. Однакововагі галереї сортуються в алфавітному порядку.

en: Created new gallery %term.
uk: Створити нову галерею %term.

en: The gallery %term has been updated.
uk: Галерея %term була оновлена.

en: The gallery %term has been deleted.
uk: Галерея %term була видалена.

en: Are you sure you want to delete the image gallery %name?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити галерею %name?

en: Deleting an image gallery will delete all sub-galleries. This action cannot be undone.
uk: Видалення галереї видалить всі під-галереї. Ця дія не може бути відмінена.

en: The image gallery %term and all sub-galleries have been deleted.
uk: Галерея %term і всі під-галереї були видалені.

en: Image galleries may be nested below other galleries.
uk: Зображення, можливо, вкладені нижче до інших галерей.

en: administer images
uk: адмініструвати зображення

en: Allows sorting and displaying of image galleries based on categories.
uk: Дозволяє сортувати і показувати галереї за категоріями.

en: ImageMagick Advanced Options
uk: ImageMagick розширені опції

en: <None>
uk: <Нічого>

en: Change image resolution to 72 ppi
uk: Змінюють роздільну здатність зображення до 72 ppi

en: The JPEG quality must be a positive number between 1 and 100.
uk: JPEG якість повинна бути число між 1 і 100.

en: The ICC profile could not be read.
uk: ICC профіль не читається.

en: Import multiple image files and save them as image nodes. The files will be moved from their location into the image module's files directory.
uk: Імпортуйте файли зображень і збережіть їх як повідомлення. Файли будуть переміщені до файлової директорії модулю зображень.

en: Searching for image files in %dirpath.
uk: Пошук зображення в %dirpath.

en: Configure the image import module's settings.
uk: Сформуйте настроювані параметри модуля імпорту зображення

en: Image import
uk: Імпорт зображення

en: Change settings for the Image Import module.
uk: Змінити налаштування для модуля імпорту зображень.

en: You need to configure the import directory on the image import module's <a href='!admin-settings-image_import'>settings page</a>.
uk: Ви повинні встановити папку імпорту на <a href='!admin-settings-image_import'>сторінці налаштувань</a> модулю імпорту зображень.

en: The directory to import image nodes from. Drupal will need to have write access to this directory so we can move the file.
uk: Папка для імпорту зображень. Drupal повинен мати допуск на запис в цю папку, щоб копіювати туди файли.

en: import images
uk: Імпорт зображень

en: Image Import
uk: Імпорт зображень

en: Allows batches of images to be imported from a directory on the server.
uk: Дозволяє імпортувати зображення з папки на сервері.

en: Deleted/missing node @nid
uk: Стерте/помилкове повідомлення @nid

en: Image: File Id
uk: Зображення: Id файлу

en: Image: File name
uk: Зображення: Ім'я файлу

en: Image: File path
uk: Зображення: Шлях файлу

en: Image: File size
uk: Зображення: Розмір файлу

en: Display the file size of the associated file.
uk: Показувати розмір зв'язаного файлу

en: Image: Mime type
uk: Зображення: Mime тип

en: Scale image
uk: Масштаб зображення

en: Scale and crop image
uk: Масштаб і обрізка зображення

en: Add a image as content.
uk: Додати зображення як вміст

en: Enter the title or NID of an image
uk: Введіть заголовок чи NID зображення

en: What size of the image should be inserted?
uk: Який розмір зображення потрібно вставити?

en: Image caption
uk: Заголовок зображення

en: Existing caption
uk: Доступний заголовок

en: Custom caption
uk: Вибраний заголовок

en: Which caption (if any) should be displayed?
uk: Який заголовок (якщо є) потрібно показати?

en: Invalid image
uk: Непрацездатне зображення

en: Image:
uk: Зображення:

en: Basic image gallery. Embedded by the image_gallery module.
uk: Базова галерея. Вкладено модулем image_gallery.

en: There are no images in this gallery.
uk: Немає зображень у цій галереї.

en: Image display sort order
uk: Порядок сортування зображень

en: Create date, newest first
uk: Дата створення, нові спочатку

en: Create date, oldest first
uk: Дата створення, старі спочатку
