Localization server (5.x-1.0-alpha5) - en to ro translation catalogue (154 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Status
ro: Stare

en: Approve
ro: Aprobă

en: Language
ro: Limba

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Project
ro: Proiect

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: Edit
ro: Modifică

en: Reset
ro: Resetează

en: Save
ro: Salvare

en: View
ro: Afişează

en: Configure
ro: Configurează

en: All
ro: Toate

en: Filter
ro: Filtru

en: Contains
ro: Conţine

en: Anonymous
ro: Anonim

en: No data available.
ro: Nu existp date disponibile.

en: Clear
ro: Elimină

en: Not available
ro: Nu e disponibil

en: Translations
ro: Traduceri

en: Information
ro: Informații

en: Translated
ro: Tradus

en: Translation
ro: Traducere

en: Contribute
ro: Contribuiţi

en: Suggestions
ro: Sugestii

en: Untranslated
ro: Netradus

en: File %file already exists.
ro: Fişierul %file există deja.

en: Unable to download and save %download_link file.
ro: Fişierul %download_link nu poate fi descărcat şi salvat.

en: The drupal.org localization community connector watches for new projects at drupal.org, downloads the new packages and extracts their translatable strings. Here you can set up the limits of how these operations are performed. The <a href="@scan_link">Scan tab</a> allows you to initiate a manual scan.
ro: Conectorul pentru comunitatea drupal.org verifică existenţa proiectelor noi la drupal.org, descă noile pachete şi extrage şirurile de caractere traductibile. Aici se pot configura limitele în care aceste operaţii sunt derulate. Optiunea <a href="@scan_link">Scan</a> permite iniţierea unei scanări manuale.

en: Connector for drupal.org
ro: Conector pentru drupal.org

en: Configure the drupal.org connector.
ro: Configurare conector drupal.org.

en: Number of projects to scan at once
ro: Numărul de proiecte scanate la o trecere

en: The number of projects to scan on a manual or cron run. Scanning is synchronous, so you need to wait for the download to complete and Drupal to extract and parse the tarball content. If everything goes well, detailed data about the project and its releases, files, and translatable strings will be inserted into the database and become available for translation.
ro: Numărul de proiecte care sunt scanate la o rulare manuală sau cron. Scanarea este sincronă de aceea trebuie să aşteptaţi ca descărcările să se finalizeze iar Drupal să extragă şi să proceseze conţinutul tarball. Dacă totul merge bine vor fi inserate in baza de date şi vor deveni disponibile pentru traduceri informaţii detaliate despre proiect, versiuni, fişiere şi textele traductibile.

en: Scan new projects on every cron run
ro: Caută proiecte noi la fiecare rulare a cron

en: administer localization community for drupal.org
ro: administrează comunitatea de localizare pentru drupal.org

en: Localization community for drupal.org
ro: Comunitatea de localizare pentru drupal.org

en: Maintains a copy of project and release listings, extracts translateable strings from project files. WARNING: don't use when setting up your own Localization server!
ro: Întreţine o copie a listelor proiectelor şi versiunilor, extrage textele traductibile din fişierele proiectelor. ATENŢIE: nu folosiţi atunci când vă configuraţi propriul server de localizare!

en: Localization server
ro: Server de localizare

en: The local package connector for localization community looks at a local directory and handles packages you upload there, making them available for localization on the web interface. Set up the properties of that directory here. The <a href="@scan_link">Scan tab</a> allows you to initiate a manual scan on files in the directory, but it is advised to set up cron to check for new packages periodically.
ro: Conectorul pentru pachete locale al comunităţii de traducători citeşte un director local şi manipulează pachetele pe care le-aţi încărcat acolo, punându-le la dispoziţie pentru traducere prin interfaţa web. Configuraţi proprietăţile acelui director aici. <a href="@scan_link">Tabul Scan</a> vă permite să iniţiaţi o scanare manuală a fişierelor în director, dar este recomandat să configuraţi cron pentru a face o verificare periodică a noilor pachete.

en: Local package connector
ro: Conector pentru pachete locale

en: Configure where does the server look for files locally.
ro: Configuraţi locaţia unde serverul va căuta fişierele locale.

en: Local packages directory
ro: Directorul pachetelor locale

en: The directory on the local file system to be scanned for packages. Either relative to the Drupal site root or an absolute path on your file system. Drupal should have read access to the files and directories found there. Projects are identified based on subdirectory names or the first part of filenames if put directly in the root directory. Releases are identified based on the second part of package filenames. Examples: Drupal/drupal-6.0.tar.gz is from project "Drupal" in version 6.0, while og-5.x-2.0-alpha1 is project "og" in version 5.x-2.0-alpha1.
ro: Directorul din sistemul local de fişiere care va fi scanat pentru pachete. Poate fi ori o cale relativă la rădăcina Drupal, ori o cale absolută a sistemului de fişiere. Drupal trebuie să aibă acces de citire la fişierele şi directoarele găsite acolo. Proiectele sunt identificate pe baza numelui subdirectoarelor sau pe baza primei părţi a numelui dacă sunt plasate direct în rădăcina directorului. Versiunile sunt identificate pe baza celei de-a doua părţi a numelui de fişier al pachetului. Exemple: Drupal/drupal-6.0.tar.gz este din proiectul "Drupal", versiunea 6.0 în timp ce og-5.x-2.0-alpha1 este proiectul "og", versiunea 5.x-2.0-alpha1.

en: The number of projects to scan on a manual or cron run. Scanning is synchronous, so you need to wait for Drupal to extract and parse the tarball content.
ro: Numărul de proiecte care să fie scanate la o rulare manuală sau la o rulare cron. Scanarea e sincronă, aşa că va trebui să aşteptaţi ca Drupal să extragă şi să proceseze conţinutul arhivei.

en: It is advised to set up a regular cron run to parse new package files, instead of hitting the Scan tab manually.
ro: Este recomandat să configuraţi un proces cron regulat care să proceseze noile pachete decât să efectuaţi un Scan manual.

en: Assign drupal.org home links to packages
ro: Atribuie legături drupal.org pachetelor

en: Assigns http://drupal.org/project/<em>project</em> type home links to projects. These home links are used to guide users to the home pages of the projects. The setting only affects newly parsed packages.
ro: Atribuie legături http://drupal.org/project/<em>project</em> proiectului. Aceste legături sunt folosite pentru a ghida utilizatorii către paginile principale ale proiectelor. Configuraţia afectează doar pachetele nou procesate.

en: File name should have project codename and version number included separated with hyphen, such as drupal-5.2.tar.gz.
ro: Numele fişierului ar trebui să conţine numele de cod al proiectului şi numărul versiunii separate cu cratimă (minus), precum drupal-5.2.tar.gz.

en: @release was already parsed, no need to scan again.
ro: @release a fost deja procesat, nu este necesară o reprocesare.

en: administer localization community for local packages
ro: administrează comunitatea de localizare pentru pachete locale

en: Localization community for local packages
ro: Comunitatea de localizare pentru pachete locale

en: Extracts translateable strings from local package files.
ro: Extrage textele traductibile din fişierele pachetelor locale.

en: Used in:
ro: Folosit în:

en: <strong>Translated by:</strong><br /> %username at %date
ro: <strong>Tradus de:</strong><br /> %username la %date

en: Approve suggestion.
ro: Aprobă sugestie.

en: Decline suggestion.
ro: Declină sugestie.

en: by %user at %date
ro: de %user la %date

en: Outstanding suggestions:
ro: Sugestii în aşteptare:

en: No suggestions found.
ro: Nu a fost găsită nici o sugestie.

en: Translate
ro: Traduce

en: Export @language translations
ro: Exportă traducerile în @language

en: Explore languages
ro: Explorează limbile

en: Export @project translation templates
ro: Exportă şabloanele de traducere pentru @project

en: Explore projects
ro: Explorează proiectele

en: Source data
ro: Date sursă

en: Choose a project
ro: Alege un proiect

en: Release
ro: Versiune

en: Exporting with all releases is useful for translators, but is not optimal to use for end users because unused data would clutter up their database, when files get imported. Export for all releases if you would like to provide a complete translation, and you work with a desktop tool.
ro: Exportul cu toate versiunile este util pentru traducători, dar nu este optim pentru utilizatorii finali, deoarece datele nefolosite vor încarcă baza lor de date atunci când fişierele vor fi importate. Exportaţi toate versiunile dacă doriţi să furnizaţi o traducere completă şi lucraţi cu un program desktop.

en: Type of export
ro: Tip de export

en: Translation template
ro: Şablon traducere

en: Templates only contain the source (English) strings, translations are represented by empty placeholders.
ro: Şabloanele conţin doar textele sursă (în engleză), traducerile sunt reprezentate de substituenţi goi.

en: Format used
ro: Format utilizat

en: Drupal 6 package format
ro: Format pachet Drupal 6

en: Drupal 5 package format for autolocale module
ro: Format pachet Drupal 5 pentru modulul autolocale

en: Flat package for CVS commit
ro: Pachet plat pentru operare în CVS

en: All in one file
ro: Toate într-un fişier

en: Drupal 5's autolocale module and Drupal 6 use different conventions for directory naming in packages. Temporarily, as long as you need to use CVS to distribute translations the flat package helps you generate a package for committing to Drupal.org. Additionally, for testing, spell checking and smaller modules, you can also export in one file without packaging as well. It is not advised to use big .po files for importing in Drupal though, as it might lead to incomplete imports. Use packages for usage with Drupal importing.
ro: Modulul autolocale din Drupal 5 şi Drupal 6 utilizează convenţii diferite pentru denumirea directorului în pachete. Temporar, atâta timp cât va fi nevoie să folosiţi sistemul CVS pentru a distribui traduceri, pachetul plat vă ajută să generaţi un pachet pentru comiterea către Drupal.org. În plus, pentru testarea, verificarea ortografiei şi module mai mici, aveţi posibilitatea de export într-un singur fişier fără împachetare. Nu se recomandă utilizarea de fişiere .po mari pentru importul în Drupal pentru că ar putea duce la importuri incomplete. Utilizaţi pachetele pentru importul în Drupal.

en: Choose project
ro: Alegeţi proiectul

en: You should choose a project, submit the form and choose a release.
ro: Trebuie să alegeţi un proiect, să trimiteţi formularul, după care să alegeţi o versiune.

en: Invalid project chosen.
ro: A fost ales un proiect invalid.

en: You should choose a release.
ro: Trebuie să alegeţi o versiune.

en: Invalid release chosen.
ro: Versiunea aleasă este invalidă.

en: The Archive/Tar.php PEAR extension could not be found on your server. This file is required for exporting translations.
ro: Extensia PEAR Archive/Tar.php nu a putut fi găsită pe server. Acest fişier este necesar pentru exportul traducerilor.

en: There are no strings in the %release release of %project to export.
ro: Nu există şiruri de caractere pentru export în versiunea %release a proiectului %project.

en: There are no strings in any releases of %project to export.
ro: Nu există şiruri de caractere pentru export în nici o vrsiune a proiectului %project.

en: The Archive/Tar.php PEAR extension could not be found on your server. This file is required for extracting translatable text from packages.
ro: Extensia PEAR Archive/Tar.php nu a putut fi găsită pe server. Acest fişier este necesar pentru extragerea de text traductibil din pachete.

en: Package to parse (%file) does not exist.
ro: Pachetul pentru procesare (%file) nu există.

en: Temporary directory %path already exists.
ro: Directorul temporar %path există deja.

en: Error on untaring %filename file.
ro: Eroare la dezarhivarea fişierului %filename.

en: Contents of %filename have been scanned.
ro: Conţinutul %filename a fost scanat.

en: Import translations to @language
ro: Importă traducerile în @language

en: Import suggestions to @language
ro: Importă sugestiile în @language

en: Translate projects
ro: Traduceţi proiecte

en: Translation file
ro: Fişier de traducere

en: A Gettext Portable Object (.po) file to upload.
ro: Un fişier Gettext Portable Object (.po) pentru încărcare.

en: Store as suggestions
ro: Salvează ca sugestii

en: Check if the translations you import need discussion. If checked, all translations in the imported file will be saved as suggestions.
ro: Verifică dacă traducerile pe care le importaţi necesită discuţii. Dacă e bifat, toate traducerile din fişierul importat vor fi salvate ca şi sugestii.

en: The translation was successfully imported.
ro: Traducerea a fost importată cu succes.

en: File to import not found.
ro: Fişierul pentru import nu a fost găsit.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
ro: Procesul de import al traducerii a eşuat, deoarece fişierul %filename nu poate fi citit.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare: era aşteptat "msgstr" la linia %line, dar nu a fost găsit.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare: era aşteptat "msgid_plural" la linia %line, dar nu a fost găsit.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare de sintaxă la linia %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare: nu era aşteptat "msgid" la linia %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare: nu era aşteptat "msgstr[]" la linia %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare: nu era aşteptat "msgstr" la linia %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename conţine o eroare: există un şir text neaşteptat la linia %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
ro: Fişierul de traducere %filename se termină brusc la linia %line.

en: No languages to list.
ro: Nu există nici o limbă în listă.

en: No strings to translate.
ro: Nu există texte de tradus.

en: No projects found.
ro: Nu au fost găsite proiecte.

en: No language selected.
ro: Nu e selectată nici  limbă.

en: @language overview
ro: Prezentare generală @language

en: There are currently no posts set for display here. Mark posts to display here with the %tagname tag, using the taxonomy module.
ro: Nu există articole configurate să fie afişate aici. Articolele pe care doriţi să le afişaţi aici trebuie marcate cu eticheta %tagname tag, utilizând modulul de clasificare.

en: The <a href="@group">%language group</a> pages might provide you with more information, translation suggestions and guidelines.
ro: Paginile <a href="@group">grupului %language</a> pot să vă ofere mai multe informaţii, sugestii pentru traducere şi linii directoare.

en: Review, translate, import
ro: Revizuire, traducere, import

en: Different tabs allow you to view existing translations, suggest new ones, import translations completed offline or export translations for import to Drupal or offline work.
ro: Diferite taburi vă permit să vizualizaţi traducerile existente, să sugeraţi altele noi, să importaţi traduceri realizate offline sau să exportaţi traduceri pentru a fi importate în Drupal sau prelucrate offline.

en: Progress status
ro: Stadiul curent

en: Status overview
ro: Privire de ansamblu asupra stării curente

en: Top contributors
ro: Principalii contribuitori

en: People with most approved translations
ro: Utilizatorii cu cele mai multe traduceri aprobate

en: Nobody contributed to this translation yet.
ro: Nimeni nu a contribuit la această traducere până acum.

en: No project selected.
ro: Nici un proiect nu este selectat.

en: @project project translations
ro: Traduceri în proiectul @project

en: Translations overview
ro: Situaţia traducerilor

en: Overall status of translations
ro: Situaţia generală a traducerilor

en: Export, translate, review
ro: Exportaţi, traduceţi, revizuiţi

en: Select a language from the overview to review translations and contribute to the translation efforts. The export tab allows exporting of translation templates, but translations can also be exported on the language pages.
ro: Selectaţi o limbă din listă pentru a revizui traducerile şi a contribui la efortul de traducere. Fila de export permite exportul şabloanelor pentru traduceri dar traducerile pot fi, de asemenea, exportate din paginile de limbă.

en: @project summary
ro: Sumar @project

en: Some details we know about this project
ro: Unele detalii pe care le cunoaştem despre acest proiect

en: Project home
ro: Pagina proiectului

en: No marker error found
ro: Nici o eroare marcaj nu a fost găsită

en: @project project errors
ro: Erorile proiectului @project

en: No marker errors found in any of the parsed releases of this project.
ro: Nu au fost găsite erori de marcaj în nici una din versiunile procesate ale acestui proiect.

en: No errors found in this release.
ro: Nu au fost găsite erori în această versiune.

en: !percent translated
ro: !percent tradus

en: !percent untranslated
ro: !percent netradus

en: Overall status
ro: Situaţia generală

en: 1 contributor | @count contributors
ro[0]: 1 contribuitor
ro[1]: @count contribuitori
ro[2]: @count de contribuitori

en: 1 string to translate | @count strings to translate
ro[0]: 1 şir de tradus
ro[1]: @count şiruri de tradus
ro[2]: @count de şiruri de tradus

en: 1 translation recorded | @count translations recorded
ro[0]: 1 traducere înregistrată
ro[1]: @count traduceri înregistrate
ro[2]: @count de traduceri înregistrate

en: 1 suggestion awaiting approval | @count suggestions awaiting approval
ro[0]: 1 sugestie aşteaptă aprobarea
ro[1]: @count sugestii aşteaptă aprobarea
ro[2]: @count de sugestii aşteaptă aprobarea

en: !name - 1 translation | !name - @count translations
ro[0]: !name - o traducere
ro[1]: !name - @count traduceri
ro[2]: !name - @count de traduceri

en: 1 release in total | @count releases in total
ro[0]: în total o versiune
ro[1]: în total @count versiuni
ro[2]: în total @count de versiuni

en: 1 release parsed | @count releases parsed
ro[0]: 1 versiune procesată
ro[1]: @count versiuni procesate
ro[2]: @count de versiuni procesate

en: 1 source string in total | @count source strings in total
ro[0]: în total un şir sursă
ro[1]: în total @count şiruri sursă
ro[2]: în total @count de şiruri sursă

en: 1 marker error found | @count marker errors found
ro[0]: 1 eroare de marcaj găsită
ro[1]: @count erori de marcaj găsite
ro[2]: @count de erori de marcaj găsite

en: No strings found with this filter. Try adjusting the filter options.
ro: Nu au fost găsite şiruri de caractere cu acest filtru. Încercaţi să ajustaţi opţiunile de filtrare.

en: @language translations
ro: Traduceri @language

en: Translate to @language
ro: Traduceţi în @language

en: Has suggestion
ro: Are sugestie

en: Save translations
ro: Salvează traducerile

en: Export template
ro: Exportă şablonul
