Localizer (5.x-2.1) - en to da translation catalogue (211 entries)

en: Title
da: Titel

en: Show on every page except the listed pages.
da: Vis på alle sider undtagen de nævnte.

en: Show on only the listed pages.
da: Vis kun på de nævnte sider.

en: Pages
da: Sider

en: enable
da: aktiver

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: List
da: Vis

en: disabled
da: deaktiveret

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Block title
da: Titel

en: The title of the block as shown to the user.
da: Blokkens titel. Vises til brugerne.

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Categories
da: Kategorier

en: view
da: vis

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Weight
da: Vægt

en: There are currently no posts in this category.
da: Der er ingen indlæg i denne kategori.

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Types
da: Typer

en: Hierarchy
da: Hierarki

en: Single
da: Enkelt

en: Multiple
da: Flere

en: Related terms
da: Beslægtede ord

en: Synonyms
da: Synonymer

en: Free tagging
da: Fri mærkning

en: Content is categorized by typing terms instead of choosing from a list.
da: Indhold kategoriseres ved at indtaste ord i stedet for at vælge fra en liste.

en: Multiple select
da: Flere valg

en: Required
da: Obligatorisk

en: root
da: rod

en: Parent
da: Overordnet element

en: Parents
da: Overordnede ord

en: none
da: ingen

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: No categories available.
da: Ingen kategorier tilgængelige.

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Preview
da: Gennemse

en: Path
da: Sti

en: <p>Blocks are boxes of content that may be rendered into certain regions of your web pages, for example, into sidebars. They are usually generated automatically by modules, but administrators can create blocks manually.</p>
    <p>Only enabled blocks are shown. You can position blocks by specifying which area of the page they should appear in (e.g., a sidebar).  Highlighted labels on this page show the regions into which blocks can be rendered. You can specify where within a region a block will appear by adjusting its weight.</p>
    <p>If you want certain blocks to disable themselves temporarily during high server loads, check the "Throttle" box. You can configure the auto-throttle on the <a href="@throttle">throttle configuration page</a> after having enabled the throttle module.</p>
    <p>You can configure the behaviour of each block (for example, specifying on which pages and for what users it will appear) by clicking the "configure" link for each block.</p>
da: <p>Blokke er kasser med indhold, der vises i specielle regioner på dine sider, f.eks. sidepanelerne. De oprettes normalt automatisk af moduler, men administratorer kan oprette blokke manuelt.</p>
    <p>Kun aktive blokke vises. Du kan vælge blokkenes placering ved at angive hvilken del af siden, de skal vises på (f.eks. et sidepanel). Fremhævede etiketter på denne side viser hvilke regioner blokke kan placeres i. Du kan bestemme placeringen i region ved at justere blokkens vægt.</p>
    <p>Hvis du ønsker at visse blokke skal deaktiveres, når belastningen på serveren er høj, skal du afkrydse feltet "Begræns". Når du har aktiveret throttlemodulet, kan du indstille auto-throttle på <a href="@throttle">throttlesiden</a>.</p>
    <p>Du kan bestemme hver bloks opførsel (f.eks. angive på hvilke sider og for hvilke brugere blokken vises) ved at klikke på linket "konfigurer" ud for hver blok.</p>

en: Core - optional
da: Kerne - valgfri

en: Add item
da: Tilføj menupunkt

en: Add term
da: Tilføj ord

en: Menu item
da: Menupunkt

en: Expanded
da: Udvidet

en: The name of the menu.
da: Menuens navn.

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
da: Stien dette menupunkt henviser til. Kan være en intern Drupal-sti som %add-node eller en ekstern URL som %drupal. Indtast %front for at henvise til forsiden.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
da: Hvis menuen har underpunkter vil de altid blive vist.

en: Parent item
da: Overordnet menupunkt

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
da: Valgfri. I menuen vil tunge punkter synke til bunds og lette punkter vil blive placeret tættere på toppen.

en: Active
da: Aktiv

en: Block
da: Blok

en: Add block
da: Tilføj blok

en: Vocabulary name
da: Ordforråd

en: Term name
da: Ord

en: configure
da: indstil

en: Inactive
da: Inaktiv

en: No terms available.
da: Ingen ord til rådighed.

en: reset
da: gendan

en: <a href="@help-url">Synonyms</a> of this term, one synonym per line.
da: <a href="@help-url">Synonymer</a> til dette ord, ét synonym pr. linje.

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
da: Vis hvis følgende PHP-kode returnerer <code>SAND</code> (PHP-tilstand, kun for eksperter).

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Indtast én sti pr. linje som Drupal-stier. Brug '*'-tegnet som joker. Indtast f.eks. %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Edit term
da: Redigér ord

en: Add menu
da: Tilføj menu

en: Are you sure you want to delete the menu %item?
da: Ønsker du at slette menuen %item?

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
da: Ønsker du at slette den tilpassede menu %item?

en: The menu %title has been deleted.
da: Menuen %title slettet.

en: Deleted menu %title.
da: Menuen %title slettet.

en: The menu item %title has been deleted.
da: Menupunktet %title slettet.

en: Deleted menu item %title.
da: Menupunktet %title slettet.

en: locked
da: låst

en: Edit menu
da: Redigér menu

en: Delete menu
da: Slet menu

en: Add menu item
da: Tilføj menupunkt

en: Edit menu item
da: Redigér menupunkt

en: Reset menu item
da: Gendan menupunkt

en: Disable menu item
da: Deaktiver menupunkt

en: Delete menu item
da: Slet menupunkt

en: No menu items defined.
da: Ingen menupunkter defineret.

en: Configure block
da: Indstil blok

en: Autocomplete taxonomy
da: Autofuldfør taksonomi

en: The menu item has been disabled.
da: Menupunkt deaktiveret.

en: Are you sure you want to delete the block %name?
da: Ønsker du at slette blokken %name?

en: The block %name has been removed.
da: Blokken %name fjernet.

en: In listings, the heavier terms will sink and the lighter terms will be positioned nearer the top.
da: I lister vil tunge ord synke til bunds, mens lette ord vil blive placeret nær toppen.

en: list terms
da: vis ord

en: add terms
da: tilføj ord

en: Created new term %term.
da: Nyt ord %term oprettet

en: Are you sure you want to delete the term %title?
da: Ønsker du at slette ordet %title?

en: Deleted term %name.
da: Ordet %name slettet.

en: List terms
da: Vis ord

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
da: Slettes et ord slettes alle underliggende ord. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Parent term
da: Overordnet ord

en: Parent terms
da: Overordnede ord

en: administer taxonomy
da: administrér taksonomi

en: Menu settings
da: Menu

en: The name to display for this menu link.
da: Menupunktets titel.

en: The description displayed when hovering over a menu item.
da: Beskrivelsen der vises når musen holdes over et menupunkt.

en: Check to delete this menu item.
da: Marker for at slette menupunkt.

en: You may also <a href="@edit">edit the advanced settings</a> for this menu item.
da: Du kan også <a href="@edit">redigere menupunktets avancerede indstillinger</a>.

en: disable
da: deaktivér

en: is
da: er

en: No primary links
da: Ingen primære links

en: No secondary links
da: Ingen sekundære links

en: Role specific visibility settings
da: Rollespecifikke synlighedsindstillinger

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
da: Indtast navnet på den nye menu. Husk at aktivere den nye blok på <a href="@blocks">administrationssiden</a> for blokke.

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Blocks are boxes of content that may be rendered into certain regions of your web pages, for example, into sidebars. Blocks are usually generated automatically by modules (e.g., Recent Forum Topics), but administrators can also define custom blocks.
da: Blokke er kasser med indhold, der kan indsættes i bestemte områder på dine sider, f.eks. i sidepaneler. De oprettes som regel automatisk af moduler (f.eks. seneste forumemner), men administratorer kan også oprette deres egne blokke.

en: The region each block appears in depends on both which theme you are using (some themes allow greater control over block placement than others), and on the settings in the block administration section.
da: Hvilken region en blok vises i afhænger af, hvilket tema du bruger (nogle temaer giver mere kontrol over blokkenes placering end andre) samt af blokindstillingerne.

en: The block administration screen lets you specify the vertical placement of the blocks within a region. You do this by assigning a weight to each block. Lighter blocks (those having a smaller weight) "float up" towards the top of the region; heavier ones "sink".
da: På bloksiden kan du bestemme den lodrette rækkefølge af blokkene i en region. Det gør du ved at angive en vægt for hver blok. Lette blokke (lav vægt) vises i toppen af regionen. Tunge blokke vises nederst.

en: <p>A block's visibility depends on:</p>
    <ul>
    <li>Its region placement. Blocks with no region assigned to them are never shown.</li>
    <li>Its throttle checkbox when throttle module is enabled. Throttled blocks are hidden during high server loads.</li>
    <li>Its page visibility settings. Blocks can be configured to be visible/hidden on certain pages.</li>
    <li>Its custom visibility settings. Blocks can be configured to be visible only when specific conditions are true.</li>
    <li>Its user visibility settings. Administrators can choose to let users decide whether to show/hide certain blocks.</li>
    <li>Its user-role visibility settings. Administrators can choose to let blocks be visible only for certain user roles.</li>
    <li>Its function. Some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.</li>
    </ul>
da: <p>En bloks synlighed afhænger af:</p>
    <ul>
    <li>Dens region. Blokke uden region vises aldrig.</li>
    <li>Afkrydsningsfeltet Throttle'. Begrænsede blokkede vises ikke under høj serverbelastning.</li>
    <li>Dens stiindstillinger. Blokke kan indstilles til at vises eller skjules på bestemte sider.</li>
    <li>Dens indstillinger for synlighed. Blokke kan indstilles til kun at være synlige, når bestemte betingelser er opfyldt.</li>
    <li>Brugerindstillinger. Administratorer kan vælge at lade brugerne bestemme synligheden af bestemte blokke.</li>
    <li>Dens funktion. Dynamiske blokke (som dem, der defineres af moduler) kan være tomme på nogle sider og bliver derfor ikke vist.</li>
    </ul>

en: Module blocks
da: Modulblokke

en: Some modules generate blocks that become available when the modules are enabled. These blocks can be administered via the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>.</p>
da: Nogle moduler opretter blokke, der bliver tilgængelige når moduler er aktiveret. Blokkene administreres på <a href="@admin-block">bloksiden</a>.

en: Administrator defined blocks
da: Blokke defineret af administrator

en: Administrators can also define custom blocks. These blocks consist of a title, a description, and a body which can be as long as you wish. Block content can be in any of the input formats supported for other content.
da: Administratorer kan definere tilpassede blokke. Disse blokke består af en titel, en beskrivelse og indhold af vilkårlig længde. Indholdet kan være i ethvert af de inddataformater der understøttes af andre indholdstyper.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@block">Block page</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@block">blokke</a> for yderligere information.

en: Here you can create a new block. Once you have created this block you must make it active and give it a place on the page using <a href="@overview">blocks</a>. The description is used in the "block" column on the <a href="@overview">blocks</a> page.
da: Her kan du oprette en ny blok. Når du har tilføjet blokken skal du gå til <a href="@overview">oversigten</a> for at aktivere den og vælge dens placering på siden. Titlen bruges når blokken vises. Beskrivelsen vises i kolonnen "Blok" i <a href="@overview">oversigten</a>.

en: Blocks
da: Blokke

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
da: Bestem hvilke blokke der vises i sitets sidepaneler og andre regioner.

en: Delete block
da: Slet blok

en: !key settings
da: !key indstillinger

en: Save blocks
da: Gem blokke

en: The block settings have been updated.
da: Blokindstillinger opdateret.

en: Block specific settings
da: Blokindstillinger

en: Override the default title for the block. Use <em>&lt;none&gt;</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
da: Vælg en anden titel til blokken. Brug <em>&lt;none&gt;</em> hvis du ikke ønsker en titel, eller lad feltet stå tomt for at bruge standardtitlen.

en: '%name' block
da: Blokken '%name'

en: User specific visibility settings
da: Brugerspecifikke synlighedsindstillinger

en: Custom visibility settings
da: Tilpasset synlighed

en: Users cannot control whether or not they see this block.
da: Brugerne kan ikke bestemme om blokken er synlig.

en: Show this block by default, but let individual users hide it.
da: Vis blokken, men lad brugerne skjule den.

en: Hide this block by default but let individual users show it.
da: Skjul blokken, men lad brugerne vise den.

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
da: Brugerne kan bestemme om blokken er synlig.

en: Show block for specific roles
da: Vis blok til bestemte roller

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
da: Vis kun denne blok til udvalgte roller. Hvis du ikke vælger mindst én rolle vil alle brugere kunne se blokken.

en: Page specific visibility settings
da: Sidespecifikke synlighedsindstillinger

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: Show block on specific pages
da: Vis blok på bestemte sider

en: Save block
da: Gem blok

en: Please ensure that each block description is unique.
da: Blokbeskrivelse skal være unik.

en: The block configuration has been saved.
da: Blokindstillinger gemt.

en: The block has been created.
da: Blok oprettet.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
da: Kort beskrivelse af blokken. Vises i <a href="@overview">oversigten</a>.

en: Block body
da: Indhold

en: The content of the block as shown to the user.
da: Blokkens indhold. Vises til brugerne.

en: Block configuration
da: Blokindstillinger

en: administer blocks
da: administrér blokke

en: use PHP for block visibility
da: angiv bloksynlighed med PHP

en: Controls the boxes that are displayed around the main content.
da: Styrer kasserne der vises omkring hovedindholdet.

en: Core - required
da: Kerne - obligatorisk

en: <p>Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The menu module provides an interface to control and customize the powerful menu system that comes with Drupal. Menus are primarily displayed as a hierarchical list of links using Drupal's highly flexible <a href="@admin-block">blocks</a> feature. Each menu automatically creates a block of the same name. By default, new menu items are placed inside a built-in menu labelled %navigation, but administrators can also create custom menus.</p>
    <p>Drupal themes generally provide out-of-the-box support for two menus commonly labelled %primary-links and %secondary-links. These are sets of links which are usually displayed in the header or footer of each page (depending on the currently active theme). Any menu can be designated as the primary or secondary links menu via the <a href="@menu-settings">menu settings page</a>.</p>
    Menu administration tabs:
    <ul>
      <li>On the administer menu page, administrators can "edit" to change the title, description, parent or weight of a menu item. Under the "operations" column, click on "enable/disable" to toggle a menu item on or off. Only menu items which are enabled are displayed in the corresponding menu block. Note that the default menu items generated by the menu module cannot be deleted, only disabled.</li>
      <li>Use the "add menu" tab to submit a title for a new custom menu. Once submitted, the menu will appear in a list toward the bottom of the administer menu page underneath the main navigation menu. Under the menu name there will be links to edit or delete the menu, and a link to add new items to the menu.</li>
      <li>Use the "add menu item" tab to create new links in either the navigation or a custom menu (such as a primary/secondary links menu). Select the parent item to place the new link within an existing menu structure. For top level menu items, choose the name of the menu in which the link is to be added.</li>
    </ul>
da: <p>Menuer er samlinger af links (menupunkter), der bruges til at navigere på et site. Menumodulet  har en grænseflade, der gør det muligt at håndtere og tilpasse det kraftfulde menusystem der følger med Drupal. Menuer vises for det meste som hierarkiske lister af links vha. Drupals fleksible <a href="@admin-block">blokke</a>. Hver menu opretter automatisk en blok med det samme navn. Som standard placeres nye menupunkter i den indbyggede menu %navigation, men administratorer kan oprette tilpassede menuer.</p>
    <p>Drupal-temaer understøtter som standard to menuer kaldet %primary-links og %secondary-links. De er grupper af links som oftest vises i sidehovedet eller sidefoden på hver side (afhængigt af det valgte tema). Enhver menu kan vælges som primær eller sekundær menu vha. siden <a href="@menu-settings">menuindstillinger</a>.</p>
    <p>Faneblade i menuadministration:</p>
    <ul>
    <li>På menusiden kan administratorer vælge "rediger" for at ændre et menupunkts titel, beskrivelse, overordnede menupunkt og vægt. Klik på "aktiver/deaktiver" i kolonnen "handlinger" for at slå et menupunkt til eller fra. Kun aktive menupunkter vises i den tilhørende blok. Bemærk at menupunkter der genereres af menumodulet ikke kan slettes, kun deaktiveres.</li>
    <li>Brug fanebladet "tilføj menu" til at indtaste en titel på en ny menu. Når menuen er oprettet optræder den nederst på menusiden under navigationsmenuen. Under menuens navn er der links til at redigere eller slette menuen og et link til at tilføje nye punkter til menuen.</li>
    <li>Brug fanebladet "tilføj menupunkt" til at oprette nye links i navigationsmenuen eller i tilpassede menuer (som f.eks. en menu til primære/sekundære links). Vælg det overordnede menupunkt for at placere et link i en eksisterende menustruktur. For menupunkter på øverste niveau skal du vælge navnet på den menu, hvor linket skal tilføjes.</li>
    </ul>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@menu">Menu page</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@menu">menuer</a> yderligere information.

en: Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The list(s) below display the currently available menus along with their menu items. Select an operation from the list to manage each menu or menu item.
da: Menuer er samlinger af links (menupunkter), der bruges til at navigere på et site. Listen herunder viser de tilgængelige menuer og menupunkter. Vælg en handling fra listen for at håndtere hver menu eller hvert menupunkt.

en: Enter the title, path, position and the weight for your new menu item.
da: Indtast det nye menupunkts titel, sti, position og vægt.

en: Menus
da: Menuer

en: Control your site's navigation menu, primary links and secondary links. as well as rename and reorganize menu items.
da: Tilpas sitets navigationsmenu, primære og sekundære links, organiser menupunkter.

en: Primary and secondary links settings
da: Indstillinger for primære og sekundære links

en: Primary and secondary links provide a navigational menu system which usually (depending on your theme) appears at the top-right of the browser window. The links displayed can be generated either from a custom list created via the <a href="@menu">menu administration</a> page or from a built-in list of menu items such as the navigation menu links.
da: Primære og sekundære links optræder normalt (afhængigt af det valgte tema) i øverste højre hjørne i vinduet. Links kan enten genereres fra en tilpasset liste oprettet på <a href="@menu">menu administrationssiden</a> eller fra en indbygget liste af menupunkter som f.eks. navigationsmenuen.

en: Menu containing primary links
da: Menu med primære links

en: Menu containing secondary links
da: Menu med sekundære links

en: If you select the same menu as primary links then secondary links will display the appropriate second level of your navigation hierarchy.
da: Hvis du vælger den samme menu som de primære links vil de sekundære links vise det korrekte andet niveau i dit navigationshieraki.

en: Content authoring form settings
da: Indstillinger for formular til oprettelse af indhold

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. The following option limits the menus in which a new link may be added. E.g., this can be used to force new menu items to be created in the primary links menu or to hide admin menu items.
da: Menumodulet gør det muligt at oprette menu-links samtidig med at nyt indhold tilføjes. De følgende valgmuligheder begrænser hvilke menuer, der kan tilføjes menupunkter. Det kan f.eks. bruges at at sikre at alle nye menupunkter føjes til menuen med primære links eller til at gemme administrationsmenuer.

en: Show all menus
da: Vis alle menuer

en: Restrict parent items to
da: Begræns overordnede elementer til

en: Choose the menu to be made available in the content authoring form. Only this menu item and its children will be shown.
da: Vælg hvilken menu der skal gøres tilgængelig ved tilføjelse af indhold. Kun den valgte menu og dens underpunkter vises.

en: The name of the menu item.
da: Menupunktets navn.

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
da: Ønsker du at gendanne menupunktet %items standardværdi?

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
da: Alle tilpasninger vil gå tabt. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: The menu item was reset to its default settings.
da: Menupunktets standardindstillinger gendannet.

en: The menu item %title has been updated.
da: Menupunkt %title opdateret.

en: The menu item %title has been added.
da: Menupunktet %title tilføjet.

en: Added menu item %title.
da: Menupunktet %title tilføjet.

en: administer menu
da: administrér menu

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
da: Lader administratorer tilpasse sitets navigationsmenu.

en: Create vocabularies and terms to categorize your content.
da: Brug ordforråd og ord til at kategorisere dit indhold.

en: Add vocabulary
da: Tilføj ordforråd

en: Edit vocabulary
da: Redigér ordforråd

en: edit vocabulary
da: redigér ordforråd

en: The name for this vocabulary. Example: "Topic".
da: Ordforrådets navn. Eksempel: "Emne".

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
da: Beskrivelse af ordforrådet; kan bruges af moduler.

en: Instructions to present to the user when choosing a term.
da: Instruktioner der vises når brugeren vælger et ord.

en: A list of node types you want to associate with this vocabulary.
da: En liste over indholdstyper som skal knyttes til dette ordforråd.

en: Allows <a href="@help-url">a tree-like hierarchy</a> between terms of this vocabulary.
da: Opret et <a href="@help-url">trælignende hierarki</a> af ord i dette ordforråd.

en: Allows <a href="@help-url">related terms</a> in this vocabulary.
da: Brug <a href="@help-url">beslægtede ord</a> i dette ordforråd.

en: Allows nodes to have more than one term from this vocabulary (always true for free tagging).
da: Hvis dette aktiveres kan indholdstyper knyttes til mere end et ord i dette ordforråd (gælder altid for fri mærkning).

en: If enabled, every node <strong>must</strong> have at least one term in this vocabulary.
da: Hvis dette aktiveres skal <em>skal</em> alle markerede indholdstyper knyttes til mindst et ord i dette ordforråd.

en: In listings, the heavier vocabularies will sink and the lighter vocabularies will be positioned nearer the top.
da: I lister vil de tunge ordforråd blive placeret i bunden, mens de lette placeres nær toppen.

en: Created new vocabulary %name.
da: Ordforråd %name oprettet.

en: Updated vocabulary %name.
da: Ordforråd %name opdateret.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
da: Ønsker du at slette ordforrådet %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
da: Slettes et ordforråd slettes alle ordene i det. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Deleted vocabulary %name.
da: Ordforråd %name slettet.

en: The name of this term.
da: Ordets navn

en: A description of the term.
da: Beskrivelse af ordet.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
da: En kommasepareret liste af ord der beskriver indholdet. Eksempel: sjovt, bungie jumping, "Firmanavn".

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
da: Ordforrådet %name kan ikke ændres på denne måde.

en: The taxonomy module is one of the most popular features because users often want to create categories to organize content by type. A simple example would be organizing a list of music reviews by musical genre.
da: Taksonomimodulet er en af de mest populære funktioner fordi brugere ofte ønsker at oprette kategorier til at organisere indhold efter type. Et simpelt eksempel er at ordne en liste over musikanmeldelser efter genre.

en: Taxonomy is the study of classification. The taxonomy module allows you to define vocabularies (sets of categories) which are used to classify content. The module supports hierarchical classification and association between terms, allowing for truly flexible information retrieval and classification. The taxonomy module allows multiple lists of categories for classification (controlled vocabularies) and offers the possibility of creating thesauri (controlled vocabularies that indicate the relationship of terms) and taxonomies (controlled vocabularies where relationships are indicated hierarchically). To view and manage the terms of each vocabulary, click on the associated <em>list terms</em> link. To delete a vocabulary and all its terms, choose <em>edit vocabulary.</em>
da: Taksonomi er studiet af klassifikation. Taksonomimodulet lader dig definere ordforråd (mængder af kategorier) som bruges til at klassificere indhold. Modulet understøtter hierarkisk klassificering og tilknytning af ord, hvilket giver mulighed for fleksibel hentning og klassificering af information. Taksonomimodulet tillader flere lister af kategorier til brug ved klassifikation (kontrollerede ordforråd) og gør det muligt at oprette thesauri (kontrollerede ordforråd der viser sammenhæng mellem ord) og taksonomier (kontrollerede ordforråd hvor sammenhænge indikeres hierarkisk). Klik på henvisningen <em>vis ord</em> for at se og håndtere ordene i de enkelte ordforråd. Vælg <em>rediger ordforråd</em> for at slette et ordforråd og alle dets ord.

en: A controlled vocabulary is a set of terms to use for describing content (known as descriptors in indexing lingo). Drupal allows you to describe each piece of content (blog, story, etc.) using one or many of these terms. For simple implementations, you might create a set of categories without subcategories, similar to Slashdot's sections. For more complex implementations, you might create a hierarchical list of categories.
da: Et kontrolleret ordforråd er en række ord som bruges til at beskrive indhold. Drupal lader dig beskrive ethvert indholdselement (blogindlæg, artikel, osv.) ved hjælp af et eller flere ord. I den simpleste opsætning kan du oprette en række kategorier uden underkategorier svarende til Slashdots sektioner. For mere avancerede opsætninger kan du oprette en hierarkisk liste af kategorier.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@taxonomy">Taxonomy page</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@taxonomy">taksonomi</a> for yderligere information.

en: The taxonomy module allows you to classify content into categories and subcategories; it allows multiple lists of categories for classification (controlled vocabularies) and offers the possibility of creating thesauri (controlled vocabularies that indicate the relationship of terms), taxonomies (controlled vocabularies where relationships are indicated hierarchically), and free vocabularies where terms, or tags, are defined during content creation. To view and manage the terms of each vocabulary, click on the associated <em>list terms</em> link. To delete a vocabulary and all its terms, choose "edit vocabulary".
da: Taksonomimodulet lader dig organisere indhold i kategorier og underkategorier. Du kan oprette flere lister af kategorier for klassifikation (kontrollerede ordforråd), oprette begrebsordbøger (thesauri, kontrollerede ordforråd som angiver sammenhæng mellem ord), oprette taksonomier (kontrollerede ordforråd hvor sammenhænge angives hierarkisk) og oprette frie ordforråd hvor ord, eller mærker, defineres når der oprettes indhold. Klik på linket <em>vis ord</em> for at se og håndtere ordene i de enkelte ordforråd. Vælg <em>rediger ordforråd</em> for at slette et ordforråd og alle dets ord.

en: When you create a controlled vocabulary you are creating a set of terms to use for describing content (known as descriptors in indexing lingo). Drupal allows you to describe each piece of content (blog, story, etc.) using one or many of these terms. For simple implementations, you might create a set of categories without subcategories. For more complex implementations, you might create a hierarchical list of categories.
da: Når du opretter et kontrolleret ordforråd, vælger du en række ord, som skal bruges til at beskrive indhold. Du kan beskrive ethvert indholdselement (blog indlæg, historier osv.) med et eller flere af ordene. I den simpleste opsætning kan du oprette en række kategorier og underkategorier svarende til dem, der bruges på Slashdot.org eller Kuro5hin.org. For mere avancerede opsætninger kan du oprette en hierarkisk liste af kategorier.
