Localizer (5.x-2.1) - en to fi translation catalogue (165 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: Show on every page except the listed pages.
fi: Näytä kaikilla paitsi näillä sivuilla.

en: Show on only the listed pages.
fi: Näytä vain näillä sivuilla.

en: Pages
fi: Sivut

en: delete
fi: poista

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Type
fi: Tyyppi

en: List
fi: Lista

en: disabled
fi: ei käytössä

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Description
fi: Kuvaus

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Block title
fi: Lohkon otsikko

en: The title of the block as shown to the user.
fi: Lohkon otsikko sellaisena kuin se näytetään käyttäjille.

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Categories
fi: Kategoriat

en: view
fi: näkymä

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Reset
fi: Palauta oletusarvoihin

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Weight
fi: Paino

en: There are currently no posts in this category.
fi: Tämän termin mukaisia kirjoituksia ei tällä hetkellä ole.

en: Help text
fi: Ohjeteksti

en: Types
fi: Tyypit

en: Hierarchy
fi: Hierarkia

en: Multiple
fi: Monivalinta

en: Related terms
fi: Sukulaistermit

en: Synonyms
fi: Synonyymit

en: Multiple select
fi: Monivalinta

en: Required
fi: Pakollinen

en: root
fi: juuri

en: Parent
fi: Isäntä

en: Parents
fi: Ylätermit

en: none
fi: ei yhtään

en: Settings
fi: Asetukset

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: No categories available.
fi: Luokkia ei ole saatavilla.

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Path
fi: Polku

en: <p>Blocks are boxes of content that may be rendered into certain regions of your web pages, for example, into sidebars. They are usually generated automatically by modules, but administrators can create blocks manually.</p>
    <p>Only enabled blocks are shown. You can position blocks by specifying which area of the page they should appear in (e.g., a sidebar).  Highlighted labels on this page show the regions into which blocks can be rendered. You can specify where within a region a block will appear by adjusting its weight.</p>
    <p>If you want certain blocks to disable themselves temporarily during high server loads, check the "Throttle" box. You can configure the auto-throttle on the <a href="@throttle">throttle configuration page</a> after having enabled the throttle module.</p>
    <p>You can configure the behaviour of each block (for example, specifying on which pages and for what users it will appear) by clicking the "configure" link for each block.</p>
fi: <p>Lohkot ovat laatikoita jotka renderöidään sivuston eri sisältöalueille, esimerkiksi sivupalkkeihin. Useimmiten lohkot ovat moduulien luomia mutta ylläpitäjät voivat myöskin luoda lohkoja manuaalisesti.</p>
    <p>Ainoastaan aktivoidut lohkot näytetään. Voit asemoida lohkoja määrittelemällä, missä sivuston sisältöalueilla ne näytetään (esim. sivupalkit). Korostetut otsikot tällä sivulla näyttävät eri alueet joille lohkot voidaan renderöidä. Voit määritellä missä kohtaa sisältöaluetta lohko esitellään muuttamalla sen painoarvoa.</p>
    <p>Jos haluat lohkojen poistavan itsensä käytöstä esimerkiksi korkean palvelinkuormituksen ajaksi, klikkaa päälle "Throttle" valintaruutu. Voit myöskin ottaa käyttää auto-throttlen <a href="@throttle">throttlen asetussivulla</a>, tämä vaatii että otat ensin Throttle moduulin käyttöön.</p>
    <p>Voit säätää jokaisen lohkon toimivuutta (esimerkiksi millä sivuilla lohko näytetään tai mille käyttäjille se näytetään) klikkaamalla jokaisen lohkon "säädä" linkkiä.</p>

en: Region
fi: Alue

en: Menu
fi: Valikko

en: Core - optional
fi: Ydin - valinnaiset

en: Add item
fi: Lisää kohta

en: Add term
fi: Lisää termi

en: Menu item
fi: Valikon kohta

en: Expanded
fi: Laajennettu

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
fi: Polku johon tämä valikon kohta viittaa. Tämä voi olla Drupalin sisäinen polku, kuten %add-node tai ulkoinen verkko-osoite, kuten %drupal. Jos haluat linkin johtavan etusivulle, kirjoita %front.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
fi: Jos valitset tämän vaihtoehdon ja tällä kohdalla on alakohtia, se näytetään aina laajennettuna.

en: Parent item
fi: Yläkohta

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
fi: Valinnainen. Painavammat valikkokohdat "uppoavat" valikon pohjalle ja kevyemmät nousevat ylös.

en: Active
fi: Toiminnassa

en: Block
fi: Lohko

en: Add block
fi: Lisää lohko

en: Throttle
fi: Kiihdytys

en: Vocabulary name
fi: Sanaston nimi

en: Term name
fi: Termin nimi

en: configure
fi: Muokkaa

en: No terms available.
fi: Yhtään termiä ei ole saatavilla.

en: reset
fi: nollaa

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
fi: Näytä vain, jos seuraava PHP-koodi palauttaa arvon <code>TRUE</code> (PHP-tila, vain asiantuntijoille).

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fi: Kirjoita kullekin riville yksi Drupalin polku. Tähti (*) toimii jokerimerkkinä. Esimerkiksi polku %blog tarkoittaa blogisivuja ja %blog-wildcard jokaista henkilökohtaista blogia. Etusivu on %front.

en: Edit term
fi: Muokkaa termiä

en: Add menu
fi: Lisää valikko

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
fi: Haluatko varmasti poistaa valikosta kohdan %item?

en: The menu item %title has been deleted.
fi: Valikosta poistettiin kohta %title.

en: Deleted menu item %title.
fi: Valikosta poistettiin kohta %title.

en: menu
fi: valikko

en: locked
fi: lukittu

en: Edit menu
fi: Muokkaa valikkoa

en: Delete menu
fi: Poista valikko

en: Edit menu item
fi: Muokkaa valikon kohtaa

en: Reset menu item
fi: Palauta valikon kohdan asetukset oletusarvoihinsa

en: Delete menu item
fi: Poista valikon kohta

en: Configure block
fi: Lohkon asetukset

en: Autocomplete taxonomy
fi: Luokittelun automaattitäydennys

en: Are you sure you want to delete the block %name?
fi: Haluatko varmasti poistaa lohkon %name?

en: The block %name has been removed.
fi: Lohko %name on poistettu.

en: list terms
fi: termien tarkastelu

en: add terms
fi: termien lisääminen

en: Created new term %term.
fi: Luotiin uusi termi %term.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa termin %title?

en: Deleted term %name.
fi: Termi %name poistettu.

en: List terms
fi: Listaa termit

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
fi: Termin poistaminen poistaa myös kaikki sen mahdolliset alatermit. Tätä ei voi perua.

en: Parent term
fi: Isäntätermi

en: Parent terms
fi: Ylemmän tason termit

en: administer taxonomy
fi: luokittelun ylläpito

en: Menu settings
fi: Valikon asetukset

en: The description displayed when hovering over a menu item.
fi: Kuvaus, joka näytetään jätettäessä hiiri valikon kohdan päälle.

en: disable
fi: pois käytöstä

en: is
fi: on

en: No primary links
fi: Ei ensisijaisia linkkejä

en: No secondary links
fi: Ei toissijaisia linkkejä

en: Role specific visibility settings
fi: Roolikohtaiset näkyvyysasetukset

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
fi: Anna uuden valikon nimi. Muista myös kytkeä nyt luomasi lohko käyttöön <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulta</a>.

en: Block description
fi: Lohkon kuvaus

en: Blocks are boxes of content that may be rendered into certain regions of your web pages, for example, into sidebars. Blocks are usually generated automatically by modules (e.g., Recent Forum Topics), but administrators can also define custom blocks.
fi: Lohkot ovat sisältöjä, jotka voidaan sijoittaa tietyille alueille sivuja, esimerkiksi sivupalkkiin. Lohkot ovat usein ohjelmallisesti luotuja (esim Viimeisimmät foorumin aiheet), mutta ylläpitäjät voivat myös kustomoituja lohkoja.

en: The region each block appears in depends on both which theme you are using (some themes allow greater control over block placement than others), and on the settings in the block administration section.
fi: Se millä alueella lohko näkyy on riippuvainen käyttämästäsi teemasta (jotkut teemat sallivat suuremman hallittavuuden lohkojen asemoinnissa kuin toiset). Lisäksi lohkojen näkyvyyteen vaikuttavat lohkojen ylläpitosivuston asetukset.

en: The block administration screen lets you specify the vertical placement of the blocks within a region. You do this by assigning a weight to each block. Lighter blocks (those having a smaller weight) "float up" towards the top of the region; heavier ones "sink".
fi: Lohkojen ylläpitosivut antavat sinun määritellä lohkon pystyttäisasemoinnin sisältöalueen sisällä. Voit tehdä tämän määrittelemällä kullekin lohkolle painoarvon. Lohkot näytetään painoarvojärjestyksessä siten että kevyimmät (ts. ne joilla on pienin painoarvo) renderöidään ensiksi.

en: <p>A block's visibility depends on:</p>
    <ul>
    <li>Its region placement. Blocks with no region assigned to them are never shown.</li>
    <li>Its throttle checkbox when throttle module is enabled. Throttled blocks are hidden during high server loads.</li>
    <li>Its page visibility settings. Blocks can be configured to be visible/hidden on certain pages.</li>
    <li>Its custom visibility settings. Blocks can be configured to be visible only when specific conditions are true.</li>
    <li>Its user visibility settings. Administrators can choose to let users decide whether to show/hide certain blocks.</li>
    <li>Its user-role visibility settings. Administrators can choose to let blocks be visible only for certain user roles.</li>
    <li>Its function. Some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.</li>
    </ul>
fi: <p>Lohkon näkyvyys riippuu:</p>
    <ul>
    <li>Sen sijoittelusta (sisältöalueesta). Ainoastaan lohkot joille on asetettu sisältöalue näytetään käyttäjille.</li>
    <li>Throttle valintaruudun asetuksesta mikäli Throttle moduuli on käytössä. Kiihdytetyn (eng. throttled) lohkot piilotetaan korkeiden palvelinkuormitusten ajaksi.</li>
    <li>Lohkon näkyvyysasetuksisata. Lohkot voidaan säätää näkymään tietyillä sivuilla jne.</li>
    <li>Lohkon kustomoiduista näkyvyysasetuksista. Lohkot voidaan asettaa näkymään kun määritellyt ehdot täyttyvät.</li>
    <li>Käyttäjän määrittelemistä lohkon näkyvyysasetuksista. Ylläpitäjä voi sallia käyttäjien päättää itse, näytetäänkö lohko vaiko ei.</li>
    <li>Lohkon roolikohtaisista näkyvyysasetuksista. Ylläpitäjät voivat valita mille rooleille lohkot näytetään.</li>
    <li>Lohkon funktiosta. Jotkut dynaamiset lohkot, esimerkiksi moduulien luomat lohkot, näytetään vain tietyillä sivuilla.
    </li>
    </ul>

en: Module blocks
fi: Moduulilohkot

en: Some modules generate blocks that become available when the modules are enabled. These blocks can be administered via the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>.</p>
fi: Jotkut moduulit luovat lohkoja jotka ovaat käytettävissä kun moduuli on enabloitu. Lohkoja voidaan ylläpitää <a href="@admin-block">lohkojen hallintasivuilla</a>.

en: Administrator defined blocks
fi: Ylläpidä määritettyjä lohkoja

en: Administrators can also define custom blocks. These blocks consist of a title, a description, and a body which can be as long as you wish. Block content can be in any of the input formats supported for other content.
fi: Ylläpitäjät voivat myös määritellä kustomoituja lohkoja. Lohkot muodostuvat otsikosta, kuvauksesta ja rungosta joka voi olla niin pitkä kuin haluat. Lohkon sisältö voidaan syötää millä tahansa tuetulla syöttömuodolla.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@block">Block page</a>.
fi: Lue lisää kustomointi- ja konfigurointikäsikirjan <a href="@block">Lohko sivulta</a>.

en: Here you can create a new block. Once you have created this block you must make it active and give it a place on the page using <a href="@overview">blocks</a>. The description is used in the "block" column on the <a href="@overview">blocks</a> page.
fi: Täällä voit luoda uuden lohkon. Luotuasi tämän lohkon sinun täytyy aktivoida se ja määritellä sille paikka sivulla käyttäen <a href="@overview">lohkoja</a>. Kuvaus näytetään "lohko" sarakkeessa href="@overview">lohkot</a> sivulla.

en: Blocks
fi: Lohkot

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
fi: Valitse lohkot, jotka näytetään sivujen laidoilla ja muilla alueilla.

en: Delete block
fi: Poista lohko

en: !key settings
fi: !key asetukset

en: Save blocks
fi: Tallenna lohkot

en: The block settings have been updated.
fi: Lohkojen asetukset on tallennettu.

en: Block specific settings
fi: Lohkokohtaiset asetukset

en: Override the default title for the block. Use <em>&lt;none&gt;</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
fi: Korvaa lohkon oletusotsikon. Voit kirjoittaa <em>&lt;none&gt;</em>, jolloin otsikkoa ei näytetä, tai jättää tämän tyhjäksi jolloin näytetään oletusotsikko.

en: '%name' block
fi: '%name' -lohko

en: User specific visibility settings
fi: Käyttäjäkohtaiset näkyvyysasetukset

en: Custom visibility settings
fi: Mukautetut näkyvyysasetukset

en: Users cannot control whether or not they see this block.
fi: Käyttäjät eivät voi vaikuttaa siihen, näkevätkö he tämän lohkon.

en: Show this block by default, but let individual users hide it.
fi: Lohko on oletuksena näkyvissä, mutta käyttäjät voivat halutessaan piilottaa sen.

en: Hide this block by default but let individual users show it.
fi: Lohko on oletuksena piilotettuna, mutta käyttäjät voivat halutessaan nähdä sen.

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
fi: Kayttäjät voivat valita käyttäjätilinsä asetuksissa, näkevätkö he tämän lohkon.

en: Show block for specific roles
fi: Näytä lohko näille rooleille

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
fi: Tämä lohko näytetään vain valittuille rooleille. Jos et valitse yhtäkään roolia, lohko näkyy kaikille käyttäjille.

en: Page specific visibility settings
fi: Sivukohtaiset näkyvyysasetukset

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
fi: Jos PHP-tila on valittuna, syötä PHP-koodi %php -tagien väliin. Huom!  Virheellisen PHP-koodin ajaminen voi rikkoa sivuston.

en: Show block on specific pages
fi: Näytä lohko tietyillä sivuilla

en: Save block
fi: Tallenna lohko

en: Please ensure that each block description is unique.
fi: Varmista, että jokaisen lohkon kuvaus on ainutkertainen.

en: The block configuration has been saved.
fi: Lohkon asetukset on tallennettu.

en: The block has been created.
fi: Lohko on luotu.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
fi: Lohkon lyhyt kuvaus. Kuvausta käytetään <a href="@overview">lohkojen yleisnäkymäsivulla</a>.

en: Block body
fi: Lohkon sisältö

en: The content of the block as shown to the user.
fi: Lohkon sisältö sellaisena, kuin se näytetään käyttäjille.

en: Block configuration
fi: Lohkojen asetukset

en: administer blocks
fi: lohkojen ylläpito

en: use PHP for block visibility
fi: PHP:n käyttäminen lohkon näkyvyysasetuksissa

en: Controls the boxes that are displayed around the main content.
fi: Lisää sivuille lohkoja, jotka näkyvät joka sivun laidassa.

en: Core - required
fi: Ydin - pakolliset

en: Menus
fi: Valikot

en: Control your site's navigation menu, primary links and secondary links. as well as rename and reorganize menu items.
fi: Muokkaa navigaatiovalikkoa sekä ensisijaisia ja toissijaisia linkkejä. Järjestele valikon kohtia ja nimeä niitä uudelleen.

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
fi: Oletko varma, että haluat palauttaa kohdan %item oletusarvoonsa?

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
fi: Kaikki mukautukset menetetään. Tätä ei voi perua.

en: The menu item was reset to its default settings.
fi: Valikon kohta on palautettu oletusarvoonsa.

en: administer menu
fi: valikon ylläpito

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
fi: Muokkaa navigaatiovalikoita.

en: Add vocabulary
fi: Lisää sanasto

en: Edit vocabulary
fi: Muokkaa sanastoa

en: edit vocabulary
fi: sanaston muokkaaminen

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
fi: Sanaston kuvaus. Moduulit voivat käyttää tätä kuvausta.

en: Created new vocabulary %name.
fi: Uusi sanasto %name luotu.

en: Updated vocabulary %name.
fi: Sanasto %name päivitetty.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa sanaston %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
fi: Sanaston poistaminen tuhoaa myös kaikki sen sisältämät termit. Tätä ei voi perua.

en: Deleted vocabulary %name.
fi: Sanasto %name poistettu.

en: The name of this term.
fi: Nimi tälle termille.

en: A description of the term.
fi: Termin kuvaus.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
fi: Pilkulla erotettu lista tätä sisältöä kuvaavista termeistä. Esimerkki: hauska, kotimaan uutiset, "Aho, Juhani".

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
fi: Sanastoa %name ei voi muokata tällä tavoin.
