Localizer (5.x-2.1) - en to ro translation catalogue (173 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Show on every page except the listed pages.
ro: Afişează pe toate paginile exceptând paginile selectate.

en: Show on only the listed pages.
ro: Afişează numai pe paginile selectate.

en: Pages
ro: Pagini

en: enable
ro: activare

en: delete
ro: şterge

en: Delete
ro: Şterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operaţii

en: Type
ro: Tip

en: List
ro: Lista

en: disabled
ro: dezactivat

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Description
ro: Descriere

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Block title
ro: Titlul blocului

en: The title of the block as shown to the user.
ro: Titlul blocului, aşa cum apare utilizatorului.

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Categories
ro: Categorii

en: view
ro: afişează

en: Edit
ro: Modifică

en: Reset
ro: Resetează

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Weight
ro: Greutate

en: There are currently no posts in this category.
ro: În prezent nu sunt articole în această categorie.

en: Help text
ro: Text de ajutor

en: Types
ro: Tipuri

en: Hierarchy
ro: Ierarhie

en: Single
ro: Singură

en: Multiple
ro: Multiplă

en: Related terms
ro: Termeni înrudiţi

en: Synonyms
ro: Sinonime

en: Free tagging
ro: Etichetare liberă

en: Content is categorized by typing terms instead of choosing from a list.
ro: Conţinutul este categorisit prin scrierea termenilor în loc să fie aleşi dintr-o listă.

en: Multiple select
ro: Selecţie multiplă

en: Required
ro: Necesar

en: root
ro: rădăcină

en: Parent
ro: Părinte

en: Parents
ro: Părinţi

en: none
ro: nimic

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: No categories available.
ro: Nu este disponibilă nicio categorie.

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Path
ro: Cale

en: <p>Blocks are boxes of content that may be rendered into certain regions of your web pages, for example, into sidebars. They are usually generated automatically by modules, but administrators can create blocks manually.</p>
    <p>Only enabled blocks are shown. You can position blocks by specifying which area of the page they should appear in (e.g., a sidebar).  Highlighted labels on this page show the regions into which blocks can be rendered. You can specify where within a region a block will appear by adjusting its weight.</p>
    <p>If you want certain blocks to disable themselves temporarily during high server loads, check the "Throttle" box. You can configure the auto-throttle on the <a href="@throttle">throttle configuration page</a> after having enabled the throttle module.</p>
    <p>You can configure the behaviour of each block (for example, specifying on which pages and for what users it will appear) by clicking the "configure" link for each block.</p>
ro: <p>Blocurile sunt casete de conţinut care pot fi afişate în diferite zone ale paginilor, de exemplu, în barele laterale. Ele sunt în general generate automat de către module, dar administratorii pot crea blocuri manual.</p>
    <p>Numai blocurile active sunt afişate. Blocurile se pot poziţiona prin specificarea zonei din pagină unde ar trebui să apară (ex., o bară laterală).  Etichete evidenţiate în această pagină arată regiunile în care pot fi poziţionate blocurile. Se poate specifica poziţia din cadrul regiunii unde să apară blocul prin ajustarea greutăţii lui.</p>
    <p>Dacă se doreşte ca anumite blocuri să se dezactiveze singure pe perioadele de încărcare mare a serverului, se bifează căsuţa "Gâtuire". Se poate configura auto-gâtuirea în <a href="@throttle">pagina de configurare gâtuire</a> după activarea modulului de gâtuire.</p>
    <p>Se poate configura comportamentul fiecărui bloc (de exemplu, se poate specifica în ce pagini şi pentru ce utilizatori va fi afişat) dând clic pe  "configurare" pentru fiecare bloc.</p>

en: Region
ro: Regiune

en: Menu
ro: Meniu

en: Core - optional
ro: Nucleu - Opţional

en: Add item
ro: Adaugă element

en: Add term
ro: Adaugă termen

en: Menu item
ro: Articol de meniu

en: Expanded
ro: Expandat

en: The name of the menu.
ro: Numele meniului.

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
ro: Calea la cate acest element meniu va fi legată. Acesta poate fi o cale internă Drupal cum ar fi %add-node sau un URL extern cum ar fi %drupal. Introduceţi %front pentru link la prima pagină.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
ro: Dacă este selectat şi dacă acest articol de meniu are descendenţi, atunci acest meniu va apare întotdeauna expandat.

en: Parent item
ro: Articol părinte

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ro: Opţional. În meniu, articolele mai grele se scufundă, iar articolele mai uşoare se ridică spre suprafaţă.

en: Active
ro: Activ

en: Block
ro: Bloc

en: Add block
ro: Adaugă blocul

en: Vocabulary name
ro: Nume clasificare

en: Term name
ro: Numele termenului

en: configure
ro: configurează

en: No terms available.
ro: Nu sunt termeni disponibili.

en: <a href="@help-url">Synonyms</a> of this term, one synonym per line.
ro: <a href="@help-url">Sinonime</a> ale acestui termen, un sinonim pe linie.

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ro: Indică dacă următorul cod PHP întoarce <code>TRUE</code> (mod-PHP, numai pentru experţi).

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Introdu câte o pagină pe rând, sub formă de căi de acces Drupal. Caracterul '*' este universal. Exemple de căi sunt '%blog' pentru pagina de blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Edit term
ro: Modifică termen

en: Add menu
ro: Adaugă meniu

en: Are you sure you want to delete the menu %item?
ro: Sigur doreşti ştergerea intrării din meniu %item?

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi articolul personal de meniu %item ?

en: The menu %title has been deleted.
ro: Meniul %title a fost şters.

en: Deleted menu %title.
ro: A fost şters meniul %title.

en: The menu item %title has been deleted.
ro: Articolul de meniu %title a fost şters.

en: Deleted menu item %title.
ro: Articolul de meniu %title a fost şters.

en: menu
ro: meniu

en: locked
ro: blocat

en: Edit menu
ro: Modifică meniu

en: Delete menu
ro: Şterge meniu

en: Add menu item
ro: Adăugare intrare în meniu

en: Edit menu item
ro: Modifică articolul meniu

en: Reset menu item
ro: Iniţializează articolul meniu

en: Disable menu item
ro: Dezactivare intrare din meniu

en: Delete menu item
ro: Şterge articolul meniu

en: No menu items defined.
ro: Nu sunt definite intrări în meniu.

en: Configure block
ro: Configurează blocul

en: Autocomplete taxonomy
ro: Auto-completează taxonomie

en: The menu item has been disabled.
ro: Intrarea din meniu a fost dezactivată.

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ro: Sigur doreşti să ştergi blocul %name ?

en: The block %name has been removed.
ro: Blocul %name a fost înlăturat.

en: In listings, the heavier terms will sink and the lighter terms will be positioned nearer the top.
ro: În liste, termenii mai grei vor fi afişaţi mai jos iar termenii mai uşori vor fi poziţionaţi mai spre vârf.

en: list terms
ro: afişează termeni

en: add terms
ro: adaugă termeni

en: Created new term %term.
ro: Noul termen %term a fost creat.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi termenul %title?

en: Deleted term %name.
ro: Termenul %name a fost şters.

en: List terms
ro: Afişează termeni

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
ro: Ştergerea unui termen implică automat şi ştergerea eventualilor descendenţi. Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Parent term
ro: Termen părinte

en: Parent terms
ro: Termeni părinte

en: administer taxonomy
ro: administratre taxonomie

en: Menu settings
ro: Opţiuni de meniu

en: The name to display for this menu link.
ro: Numele care va fi afişat pentru această intrare de meniu.

en: The description displayed when hovering over a menu item.
ro: Descrierea afişată la trecerea peste un articol de meniu.

en: Check to delete this menu item.
ro: Bifează pentru a şterge această intrare din meniu.

en: You may also <a href="@edit">edit the advanced settings</a> for this menu item.
ro: Se pot deasemenea <a href="@edit">edita setările avansate</a> pentru această intrare din meniu.

en: disable
ro: dezactivare

en: is
ro: este

en: No primary links
ro: Fără link-uri primare

en: No secondary links
ro: Fără link-uri secundare

en: Role specific visibility settings
ro: Setări de vizibilitate specifice rolului

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
ro: Introduceţi numele noului dumneavoastră meniu. Nu uitaţi să activaţi blocul nou creat în <a href="@blocks">pagina de administrare blocuri</a>.

en: Block description
ro: Descrierea blocului

en: Module blocks
ro: Blocuri modul

en: Administrator defined blocks
ro: Blocuri definite de administrator

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
ro: Configurează ce conţinut bloc apare în coloanele laterale sau în alte regiuni.

en: Delete block
ro: Şterge blocul

en: !key settings
ro: setări !key

en: Save blocks
ro: Salvează blocuri

en: The block settings have been updated.
ro: Opţiunile blocului au fost actualizate.

en: Block specific settings
ro: Opţiuni specifice blocului

en: Override the default title for the block. Use <em>&lt;none&gt;</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
ro: Suprascrieţi titlul impicit pentru bloc. Utilizaţi <em>&lt;none&gt;</em> pentru a nu afişa nici un titlu sau lăsaţi liber pentru a fi afişat titlul implicit al blocului.

en: '%name' block
ro: blocul '%name'

en: User specific visibility settings
ro: Setări de vizibilitate specifice utilizatorului

en: Custom visibility settings
ro: Opţiuni specifice de afişare

en: Users cannot control whether or not they see this block.
ro: Utilizatorii nu pot controla modul de afişare al acestui bloc.

en: Show this block by default, but let individual users hide it.
ro: Afişează implicit acest bloc, dar permite utilizatorilor să-l poată ascundă.

en: Hide this block by default but let individual users show it.
ro: Ascunde implicit acest bloc, dar permite utilizatorilor să-l poată afişa.

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
ro: Permite utilizatorilor individuali să  personalizeze vizibilitatea acestui bloc în preferinţe.

en: Show block for specific roles
ro: Afişează blocul pentru anumite roluri

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
ro: Afişează acest bloc doar pentru rolurile selectate. Blocul va fi vizibil pentru toţi utilizatorii dacă nu a fost selectat nici un rol.

en: Page specific visibility settings
ro: Setări de vizibilitate specifice paginii

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ro: Dacă a fost ales modul PHP, introdu cod PHP intre %php. Reţine că executarea de cod PHP incorect poate duce la năruirea întregului sit Drupal.

en: Show block on specific pages
ro: Afişează blocul pe anumite pagini

en: Save block
ro: Salvează blocul

en: Please ensure that each block description is unique.
ro: Asigură-te ca descrierea fiecărui bloc este unică.

en: The block configuration has been saved.
ro: Configuraţia blocului a fost salvată.

en: The block has been created.
ro: Blocul a fost creat.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
ro: O descriere sumară a blocului tău; folosită la <a href="@overview">block overview page</a>.

en: Block body
ro: Corpul blocului

en: The content of the block as shown to the user.
ro: Conţinutul blocului, aşa cum apare utilizatorului.

en: Block configuration
ro: Configurare blocuri

en: administer blocks
ro: administrează blocurile

en: use PHP for block visibility
ro: utilizează PHP pentru vizibilitatea blocului

en: Controls the boxes that are displayed around the main content.
ro: Controlează blocurile afişate în jurul conţinutului principal.

en: Core - required
ro: Nucleu - necesar

en: Menus
ro: Meniuri

en: Control your site's navigation menu, primary links and secondary links. as well as rename and reorganize menu items.
ro: Controlează meniul de navigare, linkurile primare şi secundare şi, în acelaşi timp, redenumeşte şi reorganizează elementele din meniu.

en: Show all menus
ro: Afişare toate meniurile

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
ro: Sigur doriţi resetarea articolului de meniu %item la valoarea sa predefinită ?

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
ro: Toate personalizările vor fi pierdute. Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: The menu item was reset to its default settings.
ro: Articolul de meniu a fost resetat la opţiunile implicite.

en: administer menu
ro: administrează meniurile

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
ro: Permite administratorilor să personalizeze meniul de navigare în sit.

en: Add vocabulary
ro: Adaugă clasificare

en: Edit vocabulary
ro: Modifică clasificare

en: edit vocabulary
ro: modifică clasificarea

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
ro: Descrierea clasificării; poate fi folosită de module.

en: Created new vocabulary %name.
ro: Clasificarea %name a fost creată.

en: Updated vocabulary %name.
ro: Clasificarea %name a fost actualizată.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi clasificarea %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
ro: Ştergerea unei clasificări implică automat şi ştergerea tuturor termenilor conţinuţi. Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Deleted vocabulary %name.
ro: Clasificarea %name a fost ştearsă.

en: The name of this term.
ro: Numele acestui termen.

en: A description of the term.
ro: O descriere a termenului.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
ro: O listă de termeni separaţi prin virgulă, care descriu conţinutul. De exemplu: haios, sărituri cu coarda, "Firma SRL".

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
ro: Clasificarea %name nu poate fi modificată în acest fel.
