Localizer (5.x-2.1) - en to tr translation catalogue (214 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Show on every page except the listed pages.
tr: Listelenen sayfalar haricindeki tüm sayfalarda göster.

en: Show on only the listed pages.
tr: Sadece listelenen sayfalarda göster.

en: Pages
tr: Sayfalar

en: enable
tr: izin ver

en: delete
tr: sil

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tür

en: List
tr: Listele

en: disabled
tr: etkin değil

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Disabled
tr: Etkin Değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Block title
tr: Blok başlığı

en: The title of the block as shown to the user.
tr: Bloğun kullanıcıya gösterilecek başlığı.

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Categories
tr: Kategoriler

en: view
tr: görüntüle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Weight
tr: Ağırlık

en: There are currently no posts in this category.
tr: Henüz bu kategoride gönderi yok.

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Types
tr: Biçimler

en: Hierarchy
tr: Hiyerarşi

en: Single
tr: Tekli

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Related terms
tr: İlgili terimler

en: Synonyms
tr: Eşanlamlılar

en: Free tagging
tr: Serbest etiketleme

en: Content is categorized by typing terms instead of choosing from a list.
tr: İçerik listeden terim seçmek yerine terimler yazılarak sınıflandırılır.

en: Multiple select
tr: Çoklu seçim

en: Required
tr: Zorunlu

en: root
tr: kök

en: Parent
tr: Üst

en: Parents
tr: Üstler

en: none
tr: hiçbiri

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: No categories available.
tr: Kategori yok.

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Preview
tr: Önizleme

en: Path
tr: Yol

en: <p>Blocks are boxes of content that may be rendered into certain regions of your web pages, for example, into sidebars. They are usually generated automatically by modules, but administrators can create blocks manually.</p>
    <p>Only enabled blocks are shown. You can position blocks by specifying which area of the page they should appear in (e.g., a sidebar).  Highlighted labels on this page show the regions into which blocks can be rendered. You can specify where within a region a block will appear by adjusting its weight.</p>
    <p>If you want certain blocks to disable themselves temporarily during high server loads, check the "Throttle" box. You can configure the auto-throttle on the <a href="@throttle">throttle configuration page</a> after having enabled the throttle module.</p>
    <p>You can configure the behaviour of each block (for example, specifying on which pages and for what users it will appear) by clicking the "configure" link for each block.</p>
tr: <p>Bloklar bölgelerin, genelde sitenizin sağ ve sol kenar çubuklarındaki kutular, içine konulan içeriklerdir. Eklentilerce erişilebilir hale gelir ya da elle oluşturulurlar.</p> <p>Sadece etkinleştirilen bloklar gösterilir. Sayfanın hangi alanında (ör: kenar çubuğu) ve hangi sırada (ağırlık) gösterileceğine karar vererek blokların yerini belirleyebilirsiniz. Bu sayfa üzerindeki parlatılmış yazılar içeriğin konulabileceği alanları gösterir.</p> <p>Eğer belli blokların aşırı yük altında kendisini geçici olarak devre dışı bırakmasını istiyorsanız, 'Kısma' kutusunu işaretleyin. Kısma eklentisini etkinleştirdikten sonra <a href="@throttle">kısma yapılandırma sayfası</a>nda otomatik-kısma'yı yapılandırabilirsiniz.</p>
    <p>Her bir bloğun davranışını (ör: hangi sayfalarda ve hangi kullanıcılar için görüneceğini) bloğa ait yapılandır bağlantısını izleyerek belirleyebilirsiniz.</p>

en: Region
tr: Bölge

en: Menu
tr: Menü

en: Core - optional
tr: Çekirdek - Seçime bağlı

en: Add item
tr: Öğe ekle

en: Add term
tr: Terim ekle

en: Menu item
tr: Menü öğesi

en: Expanded
tr: Genişletilmiş

en: The name of the menu.
tr: Menünün adı.

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
tr: Bu menü öğesinin bağlandığı yol. Bu %add-node gibi dahili bir Drupal yolu veya %drupal gibi harici bir URL olabilir. Ana sayfaya bağlanmak için %front girin.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
tr: Eğer seçilirse ve bu menü öğesi alt öğelere sahipse, menü her zaman açık görüntülenecektir.

en: Parent item
tr: Üst öğe

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
tr: Seçime bağlı. Menüde ağır öğeler batar ve hafif öğeler yukarıya daha yakın yerleştirilirler.

en: Active
tr: Etkin

en: Block
tr: Blok

en: Add block
tr: Blok ekle

en: Throttle
tr: Kısma

en: Vocabulary name
tr: Sözlük adı

en: Term name
tr: Terim adı

en: configure
tr: yapılandır

en: Inactive
tr: Etkin değil

en: No terms available.
tr: Terim yok.

en: reset
tr: sıfırla

en: <a href="@help-url">Synonyms</a> of this term, one synonym per line.
tr: Bu terimin <a href="@help-url">Eşanlamlıları</a>, her satıra bir eşanlam.

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
tr: Aşağıdaki PHP kodu <code>TRUE</code> dönerse göster (PHP-kipi, sadece uzmanlar).

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Drupal yolunu kullanarak satır başına bir sayfa girin. '*' karakteri jokerdir. Örnek yollar ağ günlüğü sayfası için '%blog' ve tüm kişisel ağ günlükleri için %blog-wildcard. %front ana sayfadır.

en: Edit term
tr: Terim düzenle

en: Add menu
tr: Menü ekle

en: Are you sure you want to delete the menu %item?
tr: %item menüsünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
tr: %item özel menü öğesini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The menu %title has been deleted.
tr: %title menüsü silindi.

en: Deleted menu %title.
tr: %title menüsü silindi.

en: The menu item %title has been deleted.
tr: Menü öğesi %title silindi.

en: Deleted menu item %title.
tr: Menü öğesi %title silindi.

en: menu
tr: menü

en: locked
tr: kilitli

en: Edit menu
tr: Menü düzenle

en: Delete menu
tr: Menü sil

en: Add menu item
tr: Menü öğesi ekle

en: Edit menu item
tr: Menü öğesi düzenle

en: Reset menu item
tr: Menü öğesi sıfırla

en: Disable menu item
tr: Menü öğesini devre dışı bırak

en: Delete menu item
tr: Menü öğesi sil

en: No menu items defined.
tr: Tanımlı menü öğesi yok.

en: Configure block
tr: Bloğu yapılandır

en: Autocomplete taxonomy
tr: Oto-tamamla sınıflandırması

en: The menu item has been disabled.
tr: Menü öğesi %title devre dışı bırakıldı.

en: Are you sure you want to delete the block %name?
tr: %name bloğunu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The block %name has been removed.
tr: %name bloğu kaldırıldı.

en: In listings, the heavier terms will sink and the lighter terms will be positioned nearer the top.
tr: Listelerde, daha ağır terimler batacak ve daha hafif terimler daha yukarıda konumlandırılacaktır.

en: list terms
tr: terimleri listele

en: add terms
tr: terimler ekle

en: Created new term %term.
tr: %term yeni terimi yaratıldı.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
tr: %title terimini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Deleted term %name.
tr: %name terimi silindi.

en: List terms
tr: Terimleri listele

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
tr: Bir terimi silmek varsa alt terimlerini de silecektir. Bu işlem geri alınamaz.

en: Parent term
tr: Üst terim

en: Parent terms
tr: Üst terimler

en: administer taxonomy
tr: sınıflandırmayı yönet

en: Menu settings
tr: Menü ayarları

en: The name to display for this menu link.
tr: Bu menü bağlantısı için gösterilecek isim.

en: The description displayed when hovering over a menu item.
tr: Bir menü öğesinin üstüne gelince gösterilecek açıklama.

en: Check to delete this menu item.
tr: Bu menü öğesini silmek için işaretleyin.

en: You may also <a href="@edit">edit the advanced settings</a> for this menu item.
tr: Ayrıca bu menü öğesi için <a href="@edit">gelişmiş ayarları düzenleyebilirsiniz</a>.

en: disable
tr: izin verme

en: No primary links
tr: Birincil bağlantı yok

en: No secondary links
tr: İkincil bağlantı yok

en: Role specific visibility settings
tr: Role özel görünürlük ayarları

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
tr: Yeni menünüzün ismini girin. Yeni yaratılan bloğu <a href="@blocks">blok yönetim sayfası</a>ndan etkinleştirmeyi unutmayın.

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Blocks are boxes of content that may be rendered into certain regions of your web pages, for example, into sidebars. Blocks are usually generated automatically by modules (e.g., Recent Forum Topics), but administrators can also define custom blocks.
tr: Bloklar sitenizin kenarlarında görülebilen ilişkili/gruplanmış verilerin olduğu kutulardır. Bunlar genellikle eklentiler tarafından otomatik olarak oluşturulurlar (ör. en yeni forum başlıkları), ayrıca yöneticiler kendi bloklarını tanımlayabilirler.

en: The region each block appears in depends on both which theme you are using (some themes allow greater control over block placement than others), and on the settings in the block administration section.
tr: Her bloğun göründüğü kenar çubuğu hem kullandığınız temaya (bazıları konumlandırmada diğerlerinden daha esnektir) hem de blok yönetimindeki ayarlara bağlıdır.

en: The block administration screen lets you specify the vertical placement of the blocks within a region. You do this by assigning a weight to each block. Lighter blocks (those having a smaller weight) "float up" towards the top of the region; heavier ones "sink".
tr: Blok yönetim ekranı blokların kenar çubuğu içindeki ağırlıklarını belirtmenizi sağlar. Bunu her bloğa bir ağırlık atayarak yaparsınız. Hafif bloklar (düşük ağırlık) kenar çubuğunun üstüne doğru "yüzer". Ağır olanlar aşağı doğru "batar".

en: <p>A block's visibility depends on:</p>
    <ul>
    <li>Its region placement. Blocks with no region assigned to them are never shown.</li>
    <li>Its throttle checkbox when throttle module is enabled. Throttled blocks are hidden during high server loads.</li>
    <li>Its page visibility settings. Blocks can be configured to be visible/hidden on certain pages.</li>
    <li>Its custom visibility settings. Blocks can be configured to be visible only when specific conditions are true.</li>
    <li>Its user visibility settings. Administrators can choose to let users decide whether to show/hide certain blocks.</li>
    <li>Its user-role visibility settings. Administrators can choose to let blocks be visible only for certain user roles.</li>
    <li>Its function. Some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.</li>
    </ul>
tr: <p>Bir bloğun görünürlülüğü şunlara bağlıdır:</p>
    <ul>
    <li>Etkinleştirme onay kutusu. Etkinleştirilmeyen bloklar asla gösterilmez.</li>
    <li>Kısma onay kutusu. Kısılmış bloklar yoğun yük altındaki sunucularda gizli tutulur.</li>
    <li>Yol seçenekleri. Blokların sadece belli sayfalarda gösterilmesi/gösterilmemesi yapılandırılabilir.</li>
    <li>Kullanıcı ayarları. Yöneticiler kullanıcılara bazı blokları göstermeye veya gizlemeye karar vermesine izin verebilir.</li>
    <li>Görevi. Dinamik bloklar (eklentilerce tanımlananlar gibi) bazı sayfalarda boş olabilirler ve gösterilmeyebilirler.</li>
    </ul>

en: Module blocks
tr: Eklenti blokları

en: Some modules generate blocks that become available when the modules are enabled. These blocks can be administered via the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>.</p>
tr: Bazı eklentiler etkinleştirilince blok oluşturabilirler. Bu bloklar <a href="@admin-block">blok yönetimi sayfası</a>nda yönetilebilir.

en: Administrator defined blocks
tr: Yönetici tanımlı bloklar

en: Administrators can also define custom blocks. These blocks consist of a title, a description, and a body which can be as long as you wish. Block content can be in any of the input formats supported for other content.
tr: Yöneticiler de ayrıca özel bloklar tanımlayabilirler. Bu bloklar bir başlık, açıklama ve istediğiniz uzunlukta gövdeden oluşur.Blok içeriği diğer içerik biçimlerinin desteklediği her hangi bir biçimde olabilir.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@block">Block page</a>.
tr: Daha fazla bilgi için lütfen yapılandırma ve kişiselleştirme el kitabının <a href="@block">blok sayfası</a>'nı okuyun.

en: Here you can create a new block. Once you have created this block you must make it active and give it a place on the page using <a href="@overview">blocks</a>. The description is used in the "block" column on the <a href="@overview">blocks</a> page.
tr: <p>Burda yeni bir blok oluşturabilirsiniz. Bu bloğu oluşturduktan sonra onu etkinleştirmeli ve ona <a href="@overview">bloklar</a>ı kullanarak sayfada bir yer vermelisiniz. Başlık blok görüntülenirken kullanılır. Açıklama <a href="@overview">bloklar</a> sayfasında "blok" sütununda kullanılır.</p>

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
tr: Sayfalarınızın yanlarında veya başka bölgelerde hangi blok içeriğinin görüneceğini ayarlayın.

en: Delete block
tr: Blok sil

en: !key settings
tr: !key ayarları

en: Save blocks
tr: Blokları kaydet

en: The block settings have been updated.
tr: Blok ayarları güncellendi.

en: Block specific settings
tr: Bloğa özel ayarlar

en: Override the default title for the block. Use <em>&lt;none&gt;</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
tr: Blok için öntanımlı başlığı değiştir. Başlık görünmesin istiyorsanız <em>&lt;none&gt;</em> yazın ya da öntanımlı başlığın görünmesi için boş bırakın.

en: '%name' block
tr: blok '%name'

en: User specific visibility settings
tr: Kullanıcıya özel görünürlük ayarları

en: Custom visibility settings
tr: Özel görünürlük ayarları

en: Users cannot control whether or not they see this block.
tr: Kullanıcılar bu bloğu görüp görmeyeceklerini kontrol edemezler.

en: Show this block by default, but let individual users hide it.
tr: Bu bloğu varsayılan olarak göster fakat kullanıcıların gizlemesine izin ver.

en: Hide this block by default but let individual users show it.
tr: Bu bloğu varsayılan olarak gizle fakat kullanıcıların göstermesine izin ver.

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
tr: Kullanıcıların bu bloğun görünürlüğünü kendi hesap ayarlarından değiştirmelerine izin ver.

en: Show block for specific roles
tr: Bloğu belli roller için göster

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
tr: Bu bloğu sadece seçili rollere göster. Eğer rol seçmezseniz, blok tüm kullanıcılar tarafından görülebilir.

en: Page specific visibility settings
tr: Sayfaya özel görünürlük ayarları

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
tr: Eğer PHP kipi seçildiyse PHP kodlarını %php arasında girin. Hatalı PHP kodu çalıştırmanın Drupal sitenizi bozacağını unutmayın.

en: Show block on specific pages
tr: Bloğu belirli sayfalarda göster

en: Save block
tr: Bloğu kaydet

en: Please ensure that each block description is unique.
tr: Lütfen her blok için özgün bir açıklama kullanın.

en: The block configuration has been saved.
tr: Blok yapılandırması kaydedildi.

en: The block has been created.
tr: Blok oluşturuldu.

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">block overview page</a>.
tr: Bloğunuzun kısa bir açıklaması.<a href="@overview">blok genel durumu sayfası</a>nda kullanılacak.

en: Block body
tr: Blok gövdesi

en: The content of the block as shown to the user.
tr: Bloğun kullanıcıya gösterilecek içeriği.

en: Block configuration
tr: Blok yapılandırması

en: administer blocks
tr: blokları yönet

en: use PHP for block visibility
tr: block görünürlüğü için PHP kullan

en: Controls the boxes that are displayed around the main content.
tr: Ana içeriğin çevresinde gösterilen kutuları yönetir.

en: Core - required
tr: Çekirdek - zorunlu

en: <p>Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The menu module provides an interface to control and customize the powerful menu system that comes with Drupal. Menus are primarily displayed as a hierarchical list of links using Drupal's highly flexible <a href="@admin-block">blocks</a> feature. Each menu automatically creates a block of the same name. By default, new menu items are placed inside a built-in menu labelled %navigation, but administrators can also create custom menus.</p>
    <p>Drupal themes generally provide out-of-the-box support for two menus commonly labelled %primary-links and %secondary-links. These are sets of links which are usually displayed in the header or footer of each page (depending on the currently active theme). Any menu can be designated as the primary or secondary links menu via the <a href="@menu-settings">menu settings page</a>.</p>
    Menu administration tabs:
    <ul>
      <li>On the administer menu page, administrators can "edit" to change the title, description, parent or weight of a menu item. Under the "operations" column, click on "enable/disable" to toggle a menu item on or off. Only menu items which are enabled are displayed in the corresponding menu block. Note that the default menu items generated by the menu module cannot be deleted, only disabled.</li>
      <li>Use the "add menu" tab to submit a title for a new custom menu. Once submitted, the menu will appear in a list toward the bottom of the administer menu page underneath the main navigation menu. Under the menu name there will be links to edit or delete the menu, and a link to add new items to the menu.</li>
      <li>Use the "add menu item" tab to create new links in either the navigation or a custom menu (such as a primary/secondary links menu). Select the parent item to place the new link within an existing menu structure. For top level menu items, choose the name of the menu in which the link is to be added.</li>
    </ul>
tr: <p>Menüler web sitesini gezmek için kullanılan bağlantıların (menü öğelerinin) bir toplamasıdır. Menü eklentisi Drupal ile gelen güçlü menü sistemini kontrol etmeniz ve kişiselleştirmeniz için bir arayüz sağlar. Menüler öncelikle Drupal'ın oldukça esnek <a href="@admin-block">blok</a> özelliğini kullanan hiyerarşik bir bağlantı listesi olarak görüntülenirler. Her menü otomatik olarak kendi adıyla bir blok oluşturur. Öntanımlı olarak, yeni menü öğeleri %navigation denen yerleşik bir menüye yerleştirilirler, fakat yöneticiler özel menüler de yaratabilirler.</p>
    <p>Drupal temaları genellikle %primary-links ve %secondary-links denilen iki menü için destek sağlarlar. Bunlar genelde her sayfanın üstünde veya altında (etkin temaya bağlı) gösterilen bağlantı kümeleridir. Herhangi bir <a href="@menu-settings">menü ayarlarında</a> menü birincil veya ikincil menü olarak atanabilir.</p>
    Menü yönetimi sekmeleri:
    <ul>
    <li>Menü yönetimi sayfasında, yöneticiler bir menü öğesinin başlığını, açıklamasını, üstünü veya ağırlığını değiştirmek için "düzenleyebilirler". İşlemler sütununda, bir menü öğesini açıp/kapatmak için "etkinleştir/devre dışı bırak"a basın. Yalnızca etkin olan menü öğeleri menü bloğunda görüntülenirler. Menü eklentisince oluşturulmuş öntanımlı menü öğeleri silinemez, sadece devre dışı bırakılabilirler.</li>
    <li>Yeni bir özel menüye başlık girmek için "menü ekle"yi kullanın. Girildikten sonra, menü bir listede görünecektir, menü yönetim sayfasında, ana gezinti menüsünün aşağılarında. Menü adının altında menüyü düzenlemek veya silmek için bağlantılar ve menüye yeni öğeler eklemek için bir bağlantı bulunacaktır.</li>
    <li>Gezintide veya özel bir menüde (birincil ve ikincil bağlantılar menüsü gibi) yeni bağlantılar yaratmak için "menü öğesi ekle"yi kullanın. Yeni bağlantıyı var olan menü yapısının içine yerleştirmek için bir üst seçin. Üst seviye menü öğeleri için, bağlantının ekleneceği menünün adını seçin.</li>
    </ul>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@menu">Menu page</a>.
tr: Daha fazla bilgi için yapılandırma ve kişiselleştirme el kitabının <a href="@menu">Menü sayfası</a>nı okuyun.

en: Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The list(s) below display the currently available menus along with their menu items. Select an operation from the list to manage each menu or menu item.
tr: Menüler web sitesini gezmek için kullanılan bağlantıların (menü öğelerinin) bir toplamasıdır. Aşağıdaki liste(ler) şu an var olan menüleri menü öğeleriyle beraber gösteriyor. Herhangi bir menü veya menü öğesini yönetmek için bir işlem seçin.

en: Enter the title, path, position and the weight for your new menu item.
tr: Yeni menü öğenizin başlığını, yolunu, yerleşimini ve ağırlığını girin.

en: Menus
tr: Menüler

en: Control your site's navigation menu, primary links and secondary links. as well as rename and reorganize menu items.
tr: Sitenizin dolaşım menüsünü, birincil ve ikincil bağlantıları yönetin. Menü öğelerini adlandırın ve yeniden düzenleyin.

en: Primary and secondary links settings
tr: Birincil ve ikincil bağlantı ayarları

en: Primary and secondary links provide a navigational menu system which usually (depending on your theme) appears at the top-right of the browser window. The links displayed can be generated either from a custom list created via the <a href="@menu">menu administration</a> page or from a built-in list of menu items such as the navigation menu links.
tr: Birincil ve ikincil bağlantılar gezilebilen bir menü sistemi sağlarlar, genelde (temanıza bağlı olarak) gezgin penceresinin sağ üstünde görünür. Gösterilen bağlantılar <a href="@menu">menü yönetimi</a> ile yaratılan özel bir listeden veya gezinti menü bağlantıları gibi yerleşik menü öğeleri listesinden oluşturulurlar.

en: Menu containing primary links
tr: Birincil bağlantıları içeren menü

en: Menu containing secondary links
tr: İkincil bağlantıları içeren menü

en: If you select the same menu as primary links then secondary links will display the appropriate second level of your navigation hierarchy.
tr: Eğer aynı menüyü birincil bağlantı olarak seçerseniz o zaman ikincil bağlantılar gezinti sınıflandırmanızda uygun ikinci seviyede gösterilecektir.

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. The following option limits the menus in which a new link may be added. E.g., this can be used to force new menu items to be created in the primary links menu or to hide admin menu items.
tr: Menü eklentisi gönderi yazma formunda menü bağlantıları yaratmanıza izin verir. Takip eden seçenek yeni bağlantı eklenebilecek menüleri sınırlandırır. Örneğin, bu yeni menü öğelerinin birincil bağlantıların içinde yaratılmasına zorlamakta ya da yönetici menü öğelerini saklamakta kullanılabilir.

en: Show all menus
tr: Tüm menüleri göster

en: Restrict parent items to
tr: Üst öğeleri buna kısıtla

en: Choose the menu to be made available in the content authoring form. Only this menu item and its children will be shown.
tr: Gönderi yazma formunda var olacak menüyü seçin. Sadece bu menü ve onun alt öğeleri gösterilecek.

en: The name of the menu item.
tr: Menü öğesinin adı.

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
tr: %item öğesini öntanımlı değerlerine getirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
tr: Tüm kişiselleştirmeler kaybedilecek. Bu işlem geri alınamaz.

en: The menu item was reset to its default settings.
tr: Menü öğesi %title öntanımlı ayarlarına getirildi.

en: The menu item %title has been updated.
tr: Menü öğesi %title güncellendi.

en: The menu item %title has been added.
tr: Menü öğesi %title eklendi.

en: Added menu item %title.
tr: Menü öğesi %title eklendi.

en: administer menu
tr: menü yönetimi

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
tr: Yöneticilerin site dolaşım menüsünü kişiselleştirmelerine imkan verir.

en: Create vocabularies and terms to categorize your content.
tr: İçeriğinizi sınıflandırmak için sözlükler ve terimler oluşturun.

en: Add vocabulary
tr: Sözlük ekle

en: Edit vocabulary
tr: Sözlük düzenle

en: edit vocabulary
tr: sözlük düzenle

en: The name for this vocabulary. Example: "Topic".
tr: Bu sözlüğün adı. Örnek: "Konu".

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
tr: Sözlüğün açıklaması; eklentiler tarafından kullanılabilir.

en: Instructions to present to the user when choosing a term.
tr: Kullanıcı terim seçerken sunulacak yönergeler.

en: A list of node types you want to associate with this vocabulary.
tr: Bu sözlükle ilişkilendirmek istediğiniz içerik çeşitlerinin listesi.

en: Allows <a href="@help-url">a tree-like hierarchy</a> between terms of this vocabulary.
tr: Bu sözlüğün terimleri arasında <a href="@help-url">ağaç-benzeri hiyerarşi</a>ye izin verir.

en: Allows <a href="@help-url">related terms</a> in this vocabulary.
tr: Bu sözlükte <a href="@help-url">ilgili terimler</a>e izin verir.

en: Allows nodes to have more than one term from this vocabulary (always true for free tagging).
tr: İçeriklerin bu sözlükteki terimlerden birden fazlasına sahip olmasına izin verir (serbest etiketleme için her zaman doğru).

en: If enabled, every node <strong>must</strong> have at least one term in this vocabulary.
tr: Etkinleştirilirse, her içerik bu sözlükten en az bir terime sahip olmak <strong>zorundadır</strong>.

en: In listings, the heavier vocabularies will sink and the lighter vocabularies will be positioned nearer the top.
tr: Listelerde, daha ağır sözlükler batacak ve daha hafif sözlükler daha yukarıda konumlandırılacaktır.

en: Created new vocabulary %name.
tr: %name sözlüğü yaratıldı.

en: Updated vocabulary %name.
tr: %name sözlüğü güncellendi.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
tr: %title sözlüğünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
tr: Bir sözlüğü silmek içindeki tüm terimleri de silecektir. Bu işlem geri alınamaz.

en: Deleted vocabulary %name.
tr: %name sözlüğü silindi.

en: The name of this term.
tr: Bu terim için ad.

en: A description of the term.
tr: Terimin açıklaması.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
tr: Bu içeriği tanımlayan terimlerin virgülle ayrılmış listesi. Örnek: eğlenceli, bungee jumping, "Şirket, Ltd.".

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
tr: %name sözlüğü bu şekilde değiştirilemez.

en: The taxonomy module is one of the most popular features because users often want to create categories to organize content by type. A simple example would be organizing a list of music reviews by musical genre.
tr: Sınıflandırma eklentisi en beğenilen özelliklerden birisidir çünkü kullanıcılar çoğu zaman içeriklerini çeşitlerine göre düzenleyebilecekleri kategoriler yaratmak isterler. Basit bir örnek müzik çeşidine göre müzik incelemelerini düzenlemek olabilir.

en: Taxonomy is the study of classification. The taxonomy module allows you to define vocabularies (sets of categories) which are used to classify content. The module supports hierarchical classification and association between terms, allowing for truly flexible information retrieval and classification. The taxonomy module allows multiple lists of categories for classification (controlled vocabularies) and offers the possibility of creating thesauri (controlled vocabularies that indicate the relationship of terms) and taxonomies (controlled vocabularies where relationships are indicated hierarchically). To view and manage the terms of each vocabulary, click on the associated <em>list terms</em> link. To delete a vocabulary and all its terms, choose <em>edit vocabulary.</em>
tr: Sınıflandırma eklentisi size içeriğinizi sınıflandırmanız için sözlük (kategori kümesi) oluşturma imkanı verir. Bu eklenti çok esnek bilgi edinme ve sınıflandırmaya izin veren hiyerarşik sınıflandırmayı ve terimler arasında ilişkiyi destekler. Sınıflandırma eklentisi sınıflandırma için çoklu listelere (yönetilen sözlükler) izin verir ve kavramlar dizini (terimleri arasında ilişki bulunan yönetilen sözlük), sınıflandırmalar (ilişkilerin hiyerarşik olduğu yönetilen sözlük) ve terimlerin içerik yaratılırken tanımlandığı serbest sözlükler oluşturma olanağı sunar. Sözlüğün terimlerini görüntülemek ve yönetmek için ilişkili <em>terimleri listele</em> bağlantısını tıklayın. Bir sözlüğü ve tüm terimlerini silmek için <em>sözlüğü düzenleyi</em> seçin.

en: A controlled vocabulary is a set of terms to use for describing content (known as descriptors in indexing lingo). Drupal allows you to describe each piece of content (blog, story, etc.) using one or many of these terms. For simple implementations, you might create a set of categories without subcategories, similar to Slashdot's sections. For more complex implementations, you might create a hierarchical list of categories.
tr: Yönetilen bir sözlük içeriği tanımlamak için kullanılan bir takım terimlerdir. Drupal size içeriğinizin her parçasını (ağ günlüğü, sayfa, vb.) bu terimlerin biri veya bir kaçı ile tanımlama imkanı sağlar. Basit uygulamalar için, alt kategorilere sahip olmayan bir kategoriler kümesi yaratabilirsiniz. Daha karmaşık uygulamalar için, hiyerarşik bir kategori düzeni yaratabilirsiniz.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@taxonomy">Taxonomy page</a>.
tr: Daha fazla bilgi için lütfen yapılandırma ve kişiselleştirme kitapçığının <a href="@taxonomy">Sınıflandırma sayfası</a>nı okuyun.

en: The taxonomy module allows you to classify content into categories and subcategories; it allows multiple lists of categories for classification (controlled vocabularies) and offers the possibility of creating thesauri (controlled vocabularies that indicate the relationship of terms), taxonomies (controlled vocabularies where relationships are indicated hierarchically), and free vocabularies where terms, or tags, are defined during content creation. To view and manage the terms of each vocabulary, click on the associated <em>list terms</em> link. To delete a vocabulary and all its terms, choose "edit vocabulary".
tr: Sınıflandırma eklentisi içeriğinizi kategori ve alt kategorilere göre sınıflandırmanıza izin verir; sınıflandırma için çoklu listelere (yönetilen sözlükler) izin verir ve kavramlar dizini (terimleri arasında ilişki bulunan yönetilen sözlük), sınıflandırmalar (ilişkilerin hiyerarşik olduğu yönetilen sözlük) ve terimlerin içerik yaratılırken tanımlandığı serbest sözlükler oluşturma olanağı sunar. Sözlüğün terimlerini görüntülemek ve yönetmek için ilişkili <em>terimleri listele</em> bağlantısını tıklayın. Bir sözlüğü ve tüm terimlerini silmek için "sözlüğü düzenle"yi seçin.

en: When you create a controlled vocabulary you are creating a set of terms to use for describing content (known as descriptors in indexing lingo). Drupal allows you to describe each piece of content (blog, story, etc.) using one or many of these terms. For simple implementations, you might create a set of categories without subcategories. For more complex implementations, you might create a hierarchical list of categories.
tr: Yönetilen bir sözlük oluşturduğunuzda içeriğinizi tanımlayacak terimler yaratırsınız. Drupal size içeriğinizin her parçasını (ağ günlüğü, sayfa, vb.) bu terimlerin biri veya bir kaçı ile tanımlama imkanı sağlar. Basit uygulamalar için, alt kategorilere sahip olmayan bir kategoriler kümesi yaratabilirsiniz. Daha karmaşık uygulamalar için, hiyerarşik bir kategori düzeni yaratabilirsiniz.
