Localizer (5.x-3.13) - en to el translation catalogue (176 entries)

en: Home
el: Αρχική

en: Title
el: Τίτλος

en: Pages
el: Σελίδες

en: enable
el: ενεργοποίηση

en: delete
el: διαγραφή

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Submit
el: Υποβολή

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: Type
el: Τύπος

en: List
el: Λίστα

en: disabled
el: απενεργοποιημένο

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Description
el: Περιγραφή

en: Language
el: Γλώσσα

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Content types
el: Τύποι ύλης

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: view
el: προβολή

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Reset
el: Επαναφορά

en: This action cannot be undone.
el: Η ενέργεια αυτή δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: - None -
el: - Κανένα -

en: Weight
el: Βάρος

en: There are currently no posts in this category.
el: Δεν υπάρχουν προς το παρόν καταχωρίσεις σε αυτή την κατηγορία.

en: Help text
el: Κείμενο βοήθειας

en: Types
el: Τύποι

en: Hierarchy
el: Ιεραρχία

en: Single
el: Απλή

en: Multiple
el: Πολλαπλή

en: Related terms
el: Σχετικοί όροι

en: Synonyms
el: Συνώνυμα

en: Free tagging
el: Ελεύθερη σήμανση

en: Content is categorized by typing terms instead of choosing from a list.
el: Η ύλη κατηγοριοποιείται με την πληκτρολόγηση όρων, αντί να επιλέγονται από μια λίστα.

en: Multiple select
el: Πολλαπλή επιλογή

en: Required
el: Υποχρεωτικό

en: root
el: ρίζα

en: Parent
el: Γονέας

en: Parents
el: Γονικοί όροι

en: none
el: κανένα

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Name
el: Όνομα

en: edit
el: επεξεργασία

en: No categories available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες κατηγορίες.

en: Taxonomy term
el: Όρος ταξινόμισης

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Path
el: Διαδρομή

en: Core - optional
el: Πυρήνας - προαιρετικά

en: Add item
el: Προσθήκη στοιχείου μενού

en: Text
el: Κείμενο

en: Add term
el: Προσθήκη όρου

en: Create
el: Δημιουργία

en: Menu item
el: Στοιχείο μενού

en: Expanded
el: Σε ανάπτυξη

en: The name of the menu.
el: Το όνομα του μενού.

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
el: Η διαδρομή στην οποία παραπέμπει αυτό το στοιχείο μενού. Αυτή μπορεί να είναι μια εσωτερική διαδρομή του Drupal, όπως η %add-node, ή μια εξωτερική διεύθυνση URL, όπως η %drupal. Εισάγετε %front για παραπομπή στην αρχική σελίδα του ιστοτόπου.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
el: Αν το επιλέξετε και αυτό το στοιχείο μενού έχει θυγατρικά, το μενού θα εμφανίζεται πάντα σε ανάπτυξη.

en: Parent item
el: Γονικό στοιχείο

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
el: Προαιρετικό. Στο μενού, τα βαρύτερα στοιχεία θα βουλιάζουν και τα ελαφρύτερα θα τοποθετούνται πιο κοντά στην κορυφή.

en: top-level
el: πρώτου επιπέδου

en: Active
el: Ενεργό

en: Vocabulary name
el: Όνομα λεξιλογίου

en: Term name
el: Όνομα όρου

en: No terms available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμοι όροι.

en: reset
el: επαναφορά

en: <a href="@help-url">Synonyms</a> of this term, one synonym per line.
el: Τα <a href="@help-url">συνώνυμα</a> αυτού του όρου, ένα σε κάθε γραμμή.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
el: Εισάγετε μία σελίδα ανά γραμμή ως μορφή διαδρομών του Drupal. Ο χαρακτήρας '*' είναι μπαλαντέρ. Παραδείγματα διαδρομών: %blog για τη σελίδα των ιστολογίων και %blog-wildcard για κάθε προσωπικό ιστολόγιο. %front είναι η κεντρική σελίδα.

en: Enabled languages
el: Ενεργοποιημένες γλώσσες

en: Edit term
el: Τροποποίηση όρου

en: Add menu
el: Προσθήκη μενού

en: Are you sure you want to delete the menu %item?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε το μενού %item;

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε το προσαρμοσμένο στοιχείο μενού %item;

en: The menu %title has been deleted.
el: Το μενού %title διαγράφηκε.

en: Deleted menu %title.
el: Διαγράφηκε το μενού %title.

en: The menu item %title has been deleted.
el: Το στοιχείο μενού %title διαγράφηκε.

en: Deleted menu item %title.
el: Διαγράφηκε το μενού %title.

en: menu
el: μενού

en: locked
el: κλειδωμένο

en: Edit menu
el: Επεξεργασία μενού

en: Delete menu
el: Διαγραφή μενού

en: Add menu item
el: Προσθήκη στοιχείου μενού

en: Edit menu item
el: Τροποποίηση στοιχείου μενού

en: Reset menu item
el: Επαναφορά στοιχείου μενού

en: Disable menu item
el: Απενεργοποίηση στοιχείου μενού

en: Delete menu item
el: Διαγραφή στοιχείου μενού

en: No menu items defined.
el: Δεν έχουν οριστεί στοιχεία μενού.

en: Autocomplete taxonomy
el: Αυτόματη συμπλήρωση όρων ταξινόμησης

en: The menu item has been disabled.
el: Το στοιχείο μενού απενεργοποιήθηκε.

en: In listings, the heavier terms will sink and the lighter terms will be positioned nearer the top.
el: Στις λίστες, οι βαρύτεροι όροι θα βουλιάζουν και οι ελαφρύτεροι θα τοποθετούνται πιο κοντά στην κορυφή.

en: list terms
el: λίστα όρων

en: add terms
el: προσθήκη όρων

en: Created new term %term.
el: Ο νέος όρος %term δημιουργήθηκε.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε τον όρο %title;

en: Deleted term %name.
el: Ο όρος %name διαγράφηκε.

en: List terms
el: Λίστα όρων

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
el: Με τη διαγραφή ενός όρου διαγράφονται όλοι οι θυγατρικοί του, αν υπάρχουν. Η ενέργεια αυτή είναι μη αντιστρέψιμη.

en: Parent term
el: Γονικός όρος

en: Parent terms
el: Γονικοί όροι

en: administer taxonomy
el: διαχείριση ταξινόμισης

en: Menu settings
el: Ρυθμίσεις μενού

en: The name to display for this menu link.
el: Το όνομα που θα εμφανίζεται γι' αυτόν τον σύνδεσμο μενού.

en: The description displayed when hovering over a menu item.
el: Η περιγραφή που θα εμφανίζεται όταν το ποντίκι βρίσκεται πάνω από το μενού.

en: Check to delete this menu item.
el: Επιλέξτε το για να διαγράψετε αυτό το στοιχείο μενού.

en: You may also <a href="@edit">edit the advanced settings</a> for this menu item.
el: Μπορείτε επίσης να <a href="@edit">τροποποιήσετε τις προχωρημένες ρυθμίσεις</a> γι' αυτό το στοιχείο μενού.

en: disable
el: απενεργοποίηση

en: is
el: είναι

en: No primary links
el: Όχι πρωτεύοντες σύνδεσμοι

en: No secondary links
el: Όχι δευτερεύοντες σύνδεσμοι

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
el: Ορίστε το όνομα του νέου μενού. Θυμηθείτε να ενεργοποιήσετε το νέο μπλοκ που θα δημιουργηθεί από την <a href="@blocks">σελίδα διαχείρισης των μπλοκ</a>.

en: Translation
el: Μετάφραση

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
el: Αν έχει επιλεχτεί η κατάσταση λειτουργίας PHP, εισάγετε τον κώδικα PHP μεταξύ των %php. Πρέπει να σημειωθεί ότι η εκτέλεση λανθασμένου κώδικα PHP μπορεί να θέσει εκτός λειτουργίας τον ιστοτόπο σας.

en: <p>Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The menu module provides an interface to control and customize the powerful menu system that comes with Drupal. Menus are primarily displayed as a hierarchical list of links using Drupal's highly flexible <a href="@admin-block">blocks</a> feature. Each menu automatically creates a block of the same name. By default, new menu items are placed inside a built-in menu labelled %navigation, but administrators can also create custom menus.</p>
    <p>Drupal themes generally provide out-of-the-box support for two menus commonly labelled %primary-links and %secondary-links. These are sets of links which are usually displayed in the header or footer of each page (depending on the currently active theme). Any menu can be designated as the primary or secondary links menu via the <a href="@menu-settings">menu settings page</a>.</p>
    Menu administration tabs:
    <ul>
      <li>On the administer menu page, administrators can "edit" to change the title, description, parent or weight of a menu item. Under the "operations" column, click on "enable/disable" to toggle a menu item on or off. Only menu items which are enabled are displayed in the corresponding menu block. Note that the default menu items generated by the menu module cannot be deleted, only disabled.</li>
      <li>Use the "add menu" tab to submit a title for a new custom menu. Once submitted, the menu will appear in a list toward the bottom of the administer menu page underneath the main navigation menu. Under the menu name there will be links to edit or delete the menu, and a link to add new items to the menu.</li>
      <li>Use the "add menu item" tab to create new links in either the navigation or a custom menu (such as a primary/secondary links menu). Select the parent item to place the new link within an existing menu structure. For top level menu items, choose the name of the menu in which the link is to be added.</li>
    </ul>
el: <p>Τα μενού είναι μια συλλογή συνδέσμων (στοιχείων μενού) που χρησιμοποιούνται για την πλοήγηση σε έναν ιστοτόπο. Η μονάδα menu παρέχει μια διεπαφή χρήστη για να ελέγχετε και να προσαρμόζετε το πανίσχυρο σύστημα μενού που συνοδεύει το Drupal. Τα μενού παρουσιάζονται κυρίως ως μια ιεραρχική λίστα συνδέσμων που χρησιμοποιούν τα πολύ ευέλικτα <a href="@admin-block">μπλοκ</a> του Drupal. Κάθε μενού δημιουργεί αυτόματα ένα μπλοκ με το ίδιο όνομα. Εξ ορισμού, τα νέα στοιχεία μενού τοποθετούνται μέσα σε ένα προϋπάρχον μενού που ονομάζεται %navigation, αλλά οι διαχειριστές μπορούν επίσης να δημιουργούν προσαρμοσμένα μενού.</p>
    <p>Οι θεματικές παραλλαγές του Drupal γενικά παρέχουν εξ αρχής υποστήριξη για δύο έτοιμα μενού που ονομάζονται %primary-links και %secondary-links. Αυτά είναι σύνολα συνδέσμων που εμφανίζονται συνήθως στην κεφαλίδα ή το υποσέλιδο κάθε σελίδας (ανάλογα με την τρέχουσα ενεργή παραλλαγή). Οποιοδήποτε μενού μπορεί να οριστεί ως μενού των πρωταρχικών ή των δευτερευόντων συνδέσμων, από τη <a href="@menu-settings">σελίδα ρυθμίσεων μενού</a>.</p>
    Καρτέλες διαχείρισης μενού:
    <ul>
      <li>Στη σελίδα διαχείρισης των μενού, οι διαχειριστές μπορούν να τα "τροποποιούν" για να αλλάζουν τον τίτλο, την περιγραφή, το γονέα ή το βάρος ενός στοιχείου μενού. Στη στήλη "ενέργειες", πατήστε στην "ενεργοποίηση/απενεργοποίηση" για να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε ένα στοιχείο μενού. Μόνο τα στοιχεία μενού που είναι ενεργοποιημένα εμφανίζονται στο αντίστοιχο μπλοκ μενού. Πρέπει να σημειωθεί ότι τα έτοιμα στοιχεία μενού που παράγονται από τη μονάδα menu δεν μπορούν να διαγραφούν, παρά μόνο να απενεργοποιηθούν.</li>
      <li>Χρησιμοποιήστε την καρτέλα "νέο μενού" για να υποβάλετε έναν τίτλο για ένα νέο προσαρμοσμένο μενού. Μετά την υποβολή, το μενού θα εμφανιστεί σε μια λίστα στο κάτω μέρος της σελίδας διαχείρισης των μενού, κάτω από το κύριο μενού πλοήγησης. Κάτω από το όνομα του μενού θα υπάρχουν παραπομπές για να τροποποιήσετε ή να διαγράψετε το μενού, και μια παραπομπή για να του προσθέσετε νέα στοιχεία.</li>
      <li>Χρησιμοποιήστε την καρτέλα "νέο στοιχείο μενού" για να δημιουργήσετε νέες παραπομπές είτε στο μενού πλοήγησης είτε σε ένα προσαρμοσμένο (όπως τα μενού των κύριων/δευτερευουσών παραπομπών). Επιλέξτε το μητρικό στοιχείο όπου θα τοποθετηθεί η νέα παραπομπή μέσα σε μια υπάρχουσα δομή μενού. Για στοιχεία μενού του πρώτου επιπέδου, επιλέξτε το όνομα του μενού στο οποίο θα προτεθούν οι παραπομπές.</li>
    </ul>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@menu">Menu page</a>.
el: Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε το εγχειρίδιο ρύθμισης και προσαρμογής, <a href="@menu">σελίδα Menu</a>.

en: Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The list(s) below display the currently available menus along with their menu items. Select an operation from the list to manage each menu or menu item.
el: Τα μενού είναι συλλογές συνδέσμων (στοιχείων μενού) που χρησιμοποιούνται για την πλοήγηση σε έναν ιστοτόπο. Η παρακάτω λίστα(ες) παρουσιάζει τα τρέχοντα διαθέσιμα μενού καθώς και τα στοιχεία τους. Επιλέξτε μια ενέργεια από τη λίστα για να διαχειριστείτε κάθε μενού ή στοιχείο μενού.

en: Enter the title, path, position and the weight for your new menu item.
el: Ορίστε τον τίτλο, τη διαδρομή, τη θέση και το βάρος του νέου σας στοιχείου μενού.

en: Menus
el: Μενού

en: Control your site's navigation menu, primary links and secondary links. as well as rename and reorganize menu items.
el: Διαχείριση των μενού πλοήγησης του ιστοτόπου, των πρωτευόντων και δευτερευόντων συνδέσμων, καθώς επίσης μετονομασία και αναδιοργάνωση των στοιχείων μενού.

en: Primary and secondary links settings
el: Ρυθμίσεις για τους πρωταρχικούς και τους δευτερεύοντες συνδέσμους

en: Primary and secondary links provide a navigational menu system which usually (depending on your theme) appears at the top-right of the browser window. The links displayed can be generated either from a custom list created via the <a href="@menu">menu administration</a> page or from a built-in list of menu items such as the navigation menu links.
el: Οι πρωταρχικοί και οι δευτερεύοντες σύνδεσμοι παρέχουν ένα σύστημα μενού πλοήγησης που εμφανίζεται συνήθως (ανάλογα με τη θεματική παραλλαγή) στην επάνω δεξιά γωνία στο παράθυρο του πλοηγητή ιστοσελίδων. Οι σύνδεσμοι που εμφανίζονται μπορεί να παράγονται είτε από μια προσαρμοσμένη λίστα που δημιουργείται από τη σελίδα <a href="@menu">διαχείρισης των μενού</a> είτε από μια ενσωματωμένη λίστα στοιχείων μενού, όπως οι σύνδεσμοι του μενού πλοήγησης.

en: Menu containing primary links
el: Μενού που περιέχει τους πρωταρχικούς συνδέσμους

en: Menu containing secondary links
el: Μενού που περιέχει τους δευτερεύοντες συνδέσμους

en: If you select the same menu as primary links then secondary links will display the appropriate second level of your navigation hierarchy.
el: Αν επιλέξετε το ίδιο μενού με τους πρωταρχικούς συνδέσμους, τότε οι δευτερεύοντες σύνδεσμοι θα εμφανίζουν το ανάλογο δεύτερο επίπεδο της ιεραρχίας πλοήγησής σας.

en: Content authoring form settings
el: Ρυθμίσεις για τη φόρμα υποβολής ύλης

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. The following option limits the menus in which a new link may be added. E.g., this can be used to force new menu items to be created in the primary links menu or to hide admin menu items.
el: Η μονάδα menu επιτρέπει τη δημιουργία επιτόπου συνδέσμων μενού στις φόρμες υποβολής ύλης. Η παρακάτω επιλογή περιορίζει τα μενού στα οποία μπορεί να προστεθεί ένας νέος σύνδεσμος. Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί, για παράδειγμα, για να δημιουργούνται αναγκαστικά τα νέα στοιχεία στο μενού πρωταρχικών συνδέσμων ή για να κρύβονται στοιχεία του μενού διαχείρισης.

en: Show all menus
el: Να εμφανίζονται όλα τα μενού

en: Restrict parent items to
el: Να περιοριστούν τα γονικά στοιχεία στα εξής

en: Choose the menu to be made available in the content authoring form. Only this menu item and its children will be shown.
el: Διαλέξτε το μενού που θα είναι διαθέσιμο στη φόρμα υποβολής ύλης. Μόνο αυτό το στοιχείο μενού και τα θυγατρικά του θα εμφανίζονται.

en: The name of the menu item.
el: Το όνομα του στοιχείου μενού.

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
el: Θέλετε σίγουρα να επαναφέρετε το στοιχείο %item στις αρχικές του τιμές;

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
el: Οποιεσδήποτε προσαρμογές θα χαθούν. Η ενέργεια αυτή είναι μη αναστρέψιμη.

en: The menu item was reset to its default settings.
el: Το στοιχείο μενού επανήλθε στις αρχικές του ρυθμίσεις.

en: The menu item %title has been updated.
el: Το στοιχείο μενού %title ενημερώθηκε.

en: The menu item %title has been added.
el: Το στοιχείο μενού %title προστέθηκε.

en: Added menu item %title.
el: Προστέθηκε στοιχείο μενού %title.

en: administer menu
el: διαχείριση μενού

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
el: Επιτρέπει στους διαχειριστές να προσαρμόζουν το μενού πλοήγησης του ιστοτόπου.

en: Create vocabularies and terms to categorize your content.
el: Δημιουργία λεξιλογίων και όρων για την κατηγοριοποίηση της ύλης σας.

en: Add vocabulary
el: Προσθήκη λεξιλογίου

en: Edit vocabulary
el: Τροποποίηση λεξιλογίου

en: edit vocabulary
el: τροποποίηση λεξιλογίου

en: The name for this vocabulary. Example: "Topic".
el: Το όνομα αυτού του λεξιλογίου. Παράδειγμα: "Θέμα".

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
el: Περιγραφή του λεξιλογίου· μπορεί να χρησιμοποιείται από τις μονάδες.

en: Instructions to present to the user when choosing a term.
el: Οδηγίες που θα παρουσιάζονται στο χρήστη όταν διαλέγει έναν όρο.

en: A list of node types you want to associate with this vocabulary.
el: Λίστα των τύπων κόμβων που θέλετε να συσχετίσετε με αυτό το λεξιλόγιο.

en: Allows <a href="@help-url">a tree-like hierarchy</a> between terms of this vocabulary.
el: Επιτρέπει μια <a href="@help-url">ιεραρχία σε μορφή δέντρου</a> μεταξύ των όρων αυτού του λεξιλογίου.

en: Allows <a href="@help-url">related terms</a> in this vocabulary.
el: Επιτρέπει <a href="@help-url">σχετιζόμενους όρους</a> σε αυτό το λεξιλόγιο.

en: Allows nodes to have more than one term from this vocabulary (always true for free tagging).
el: Επιτρέπει να έχουν οι κόμβοι περισσότερους από έναν όρους από αυτό το λεξιλόγιο (ισχύει πάντα για την ελεύθερη σήμανση).

en: If enabled, every node <strong>must</strong> have at least one term in this vocabulary.
el: Αν επιλεχθεί, κάθε κόμβος <strong>πρέπει</strong> να έχει τουλάχιστον έναν όρο από αυτό το λεξιλόγιο.

en: In listings, the heavier vocabularies will sink and the lighter vocabularies will be positioned nearer the top.
el: Στις λίστες, τα βαρύτερα λεξιλόγια θα βουλιάζουν και τα ελαφρύτερα θα τοποθετούνται πιο κοντά στην κορυφή.

en: Created new vocabulary %name.
el: Το νέο λεξιλόγιο %name δημιουργήθηκε.

en: Updated vocabulary %name.
el: Το λεξιλόγιο %name ενημερώθηκε.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε το λεξιλόγιο %title;

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
el: Με τη διαγραφή ενός λεξιλογίου διαγράφονται όλοι οι όροι που περιέχει. Η ενέργεια αυτή είναι μη αντιστρέψιμη.

en: Deleted vocabulary %name.
el: Το λεξιλόγιο %name διαγράφηκε.

en: The name of this term.
el: Το όνομα αυτού του όρου.

en: A description of the term.
el: Μια περιγραφή για τον όρο.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
el: Λίστα όρων διαχωρισμένων με κόμματα που περιγράφουν αυτήν την ύλη. Παράδειγμα: αστεία, χειμερινά σπορ, "Εταιρία, ΕΠΕ".

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
el: Το λεξιλόγιο %name δεν μπορεί να τροποποιηθεί με αυτόν τον τρόπο.

en: The taxonomy module is one of the most popular features because users often want to create categories to organize content by type. A simple example would be organizing a list of music reviews by musical genre.
el: Η μονάδα taxonomy είναι από τις πιο δημοφιλείς λειτουργικές δυνατότητες, επειδή οι χρήστες συχνά θέλουν να δημιουργούν κατηγορίες για να οργανώνουν την ύλη κατά είδος. Ένα απλό παράδειγμα είναι η οργάνωση μιας λίστας μουσικών κριτικών κατά είδος μουσικής.

en: Taxonomy is the study of classification. The taxonomy module allows you to define vocabularies (sets of categories) which are used to classify content. The module supports hierarchical classification and association between terms, allowing for truly flexible information retrieval and classification. The taxonomy module allows multiple lists of categories for classification (controlled vocabularies) and offers the possibility of creating thesauri (controlled vocabularies that indicate the relationship of terms) and taxonomies (controlled vocabularies where relationships are indicated hierarchically). To view and manage the terms of each vocabulary, click on the associated <em>list terms</em> link. To delete a vocabulary and all its terms, choose <em>edit vocabulary.</em>
el: Ταξινομία είναι η μελέτη της ταξινόμησης. Η μονάδα taxonomy σάς επιτρέπει να ορίζετε λεξιλόγια (σύνολα κατηγοριών) τα οποία χρησιμεύουν στην ταξινόμηση της ύλης. Η μονάδα υποστηρίζει ιεραρχική ταξινόμηση και συσχέτιση μεταξύ όρων, επιτρέποντας πραγματικά ευέλικτη ανάκτηση και κατάταξη της πληροφορίας. Η μονάδα ταξινομία επιτρέπει να χρησιμοποιούνται πολλές λίστες κατηγοριών για την ταξινόμηση (ελεγχόμενα λεξιλόγια) και παρέχει τη δυνατότητα να δημιουργούνται θησαυροί (ελεγχόμενα λεξιλόγια που υποδηλώνουν τη σχέση μεταξύ όρων) και ταξινομίες (ελεγχόμενα λεξιλόγια όπου οι σχέσεις υποδηλώνονται ιεραρχικά). Για να δείτε και να διαχειριστείτε τους όρους κάθε λεξιλογίου, πατήστε στην αντίστοιχη παραπομπή <em>λίστας όρων</em>. Για να διαγράψετε ένα λεξιλόγιο και όλους τους όρους του, επιλέξτε <em>τροποποίηση λεξιλογίου.</em>

en: A controlled vocabulary is a set of terms to use for describing content (known as descriptors in indexing lingo). Drupal allows you to describe each piece of content (blog, story, etc.) using one or many of these terms. For simple implementations, you might create a set of categories without subcategories, similar to Slashdot's sections. For more complex implementations, you might create a hierarchical list of categories.
el: Ελεγχόμενο λεξιλόγιο είναι ένα σύνολο όρων που χρησιμοποιούνται για την περιγραφή της ύλης (γνωστοί ως περιγραφείς στην ειδική ορολογία της ευρετηρίασης). Το Drupal σάς επιτρέπει να περιγράφετε κάθε στοιχείο της ύλης (ιστολόγιο, ιστόρημα κ.λπ.) χρησιμοποιώντας έναν ή πολλούς από αυτούς τους όρους. Για απλές υλοποιήσεις, θα μπορούσατε να δημιουργήσετε ένα σύνολο κατηγοριών χωρίς υποκατηγορίες, παρόμοιες με τα τμήματα του Slashdot. Για πιο σύνθετες υλοποιήσεις, θα μπορούσατε να δημιουργήσετε μια ιεραρχική λίστα κατηγοριών.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@taxonomy">Taxonomy page</a>.
el: Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε το εγχειρίδιο διευθέτησης και προσαρμογής, <a href="@taxonomy">σελίδα Taxonomy</a>.

en: The taxonomy module allows you to classify content into categories and subcategories; it allows multiple lists of categories for classification (controlled vocabularies) and offers the possibility of creating thesauri (controlled vocabularies that indicate the relationship of terms), taxonomies (controlled vocabularies where relationships are indicated hierarchically), and free vocabularies where terms, or tags, are defined during content creation. To view and manage the terms of each vocabulary, click on the associated <em>list terms</em> link. To delete a vocabulary and all its terms, choose "edit vocabulary".
el: Η μονάδα taxonomy σάς επιτρέπει να ταξινομείτε την ύλη σε κατηγορίες και υποκατηγορίες· επιτρέπει πολλές λίστες κατηγοριών για την ταξινόμηση (ελεγχόμενα λεξιλόγια) και παρέχει τη δυνατότητα να δημιουργούνται θησαυροί (ελεγχόμενα λεξιλόγια που υποδηλώνουν τη σχέση μεταξύ των όρων), ταξινομίες (ελεγχόμενα λεξιλόγια όπου οι σχέσεις υποδηλώνονται ιεραρχικά) και ελεύθερα λεξιλόγια όπου οι όροι, ή ετικέτες, ορίζονται κατά την καταχώριση της ύλης. Για να δείτε και να διαχειριστείτε τους όρους κάθε λεξιλογίου, πατήστε στην αντίστοιχη παραπομπή <em>λίστα όρων</em>. Για να διαγράψετε ένα λεξιλόγιο και όλους τους όρους του, επιλέξτε "τροποποίηση λεξιλογίου".

en: When you create a controlled vocabulary you are creating a set of terms to use for describing content (known as descriptors in indexing lingo). Drupal allows you to describe each piece of content (blog, story, etc.) using one or many of these terms. For simple implementations, you might create a set of categories without subcategories. For more complex implementations, you might create a hierarchical list of categories.
el: Όταν δημιουργείτε ένα ελεγχόμενο λεξιλόγιο, δημιουργείτε ένα σύνολο όρων που θα χρησιμοποιούνται για την περιγραφή της ύλης (γνωστοί ως περιγραφείς στην ειδική ορολογία της ευρετηρίασης). Το Drupal σάς επιτρέπει να περιγράφετε κάθε στοιχείο της ύλης (ιστολόγιο, ιστόρημα κ.λπ.) χρησιμοποιώντας έναν ή πολλούς από αυτούς τους όρους. Για απλές υλοποιήσεις, θα μπορούσατε να δημιουργήσετε ένα σύνολο κατηγοριών χωρίς υποκατηγορίες. Για πιο σύνθετες υλοποιήσεις, θα μπορούσατε να δημιουργήσετε μια ιεραρχική λίστα κατηγοριών.

en: taxonomy
el: ταξινόμηση

en: Updated term %term.
el: Ο όρος %term ενημερώθηκε.

en: - Please choose -
el: - Παρακαλώ επιλέξτε -

en: - None selected -
el: - Δεν επιλέχθηκε κανένα στοιχείο -

en: All necessary changes to %file have been made, so you should now remove write permissions to this file. Failure to remove write permissions to this file is a security risk.
el: Όλες οι απαραίτητες αλλαγές στο αρχείο %file ολοκληρώθηκαν, οπότε μπορείτε να αφαιρέσετε τις άδειες εγγραφής στο αρχείο. Η αποτυχία αφαίρεσης των αδειών εγγραφής στο αρχείο αυτό αποτελεί ρίσκο ασφαλείας.

en: Are you sure you want to disable the menu item %menu-item?
el: Θέλετε σίγουρα να απενεργοποιήσετε το μενού %menu-item;

en: - Select -
el: - Επιλέξτε -

en: Enables the categorization of content.
el: Επιτρέπει την κατηγοριοποίηση της ύλης.
