Localizer (5.x-3.13) - en to ja translation catalogue (178 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Pages
ja: ページ

en: enable
ja: 有効

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: disabled
ja: 無効

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Disable
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: view
ja: ビュー

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: There are currently no posts in this category.
ja: 現在のところ、このカテゴリーに投稿はありません。

en: Help text
ja: ヘルプテキスト

en: Types
ja: タイプ

en: Hierarchy
ja: 階層構造

en: Single
ja: 1つ

en: Multiple
ja: 複数

en: Related terms
ja: 関連するターム

en: Synonyms
ja: シノニム（同義語）

en: Free tagging
ja: フリータギング

en: Content is categorized by typing terms instead of choosing from a list.
ja: フリータギングを許可するかどうかを指定してください。 ここにチェックを入れると、リストから分類用語を選ぶ代わりに、ユーザー自身が入力した分類用語を使用してカテゴリーに分類されます。 なお、その際にユーザーが入力した新しい分類用語は、このグループの分類用語として自動的に追加されます。

en: Multiple select
ja: 複数選択

en: Required
ja: 必須

en: root
ja: ルート

en: Parent
ja: 親

en: Parents
ja: 上位

en: none
ja: なし

en: Settings
ja: 環境設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: No categories available.
ja: 利用できるカテゴリーはありません。

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Path
ja: パス

en: Core - optional
ja: コア - 任意

en: Add item
ja: 項目の追加

en: Text
ja: テキスト

en: Add term
ja: タームの追加

en: Create
ja: 作成

en: Menu item
ja: メニュー項目

en: Expanded
ja: 展開

en: The name of the menu.
ja: メニューの名称を入力してください。

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
ja: このメニュー項目がリンクするパスを入力してください。 パスには %add-node のようなDrupalの内部パスや、 %drupal のような外部のURLを指定できます。 %front を入力するとフロントページへのリンクとなります。

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
ja: このメニュー項目の下位にサブメニューがあり、常にそれを展開した状態で表示したい場合は、ここにチェックを入れてください。

en: Parent item
ja: 上位の項目

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ja: 同じ階層にあるメニュー間での表示順位を決める、ウェイトを指定してください。ウェイトの数値が小さいほど上部に、大きいほど下部に配置されます。

en: top-level
ja: 最上位

en: Active
ja: アクティブ

en: Vocabulary name
ja: ボキャブラリーの名称

en: Term name
ja: タームの名称

en: No terms available.
ja: 利用できるタームはありません。

en: reset
ja: リセット

en: <a href="@help-url">Synonyms</a> of this term, one synonym per line.
ja: この分類用語の<a href="@help-url">同義語</a>を入力してください。 複数の同義語を入力する場合は、1行につき1つだけを指定してください。

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、Drupalパスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。<br />

en: Enabled languages
ja: 利用可能な言語

en: Edit term
ja: タームの編集

en: Add menu
ja: メニューの追加

en: Are you sure you want to delete the menu %item?
ja: 本当に、メニュー %item を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
ja: 本当に、カスタムメニュー項目 %item を削除してもよろしいですか？

en: The menu %title has been deleted.
ja: メニュー %title が削除されました。

en: Deleted menu %title.
ja: メニュー %title が削除されました。

en: The menu item %title has been deleted.
ja: メニュー項目 %title が削除されました。

en: Deleted menu item %title.
ja: メニュー項目 %title が削除されました。

en: menu
ja: メニュー

en: locked
ja: 固定

en: Edit menu
ja: メニューの編集

en: Delete menu
ja: メニューの削除

en: Add menu item
ja: メニュー項目の追加

en: Edit menu item
ja: メニュー項目の編集

en: Reset menu item
ja: メニュー項目のリセット

en: Disable menu item
ja: メニュー項目の無効化

en: Delete menu item
ja: メニュー項目の削除

en: No menu items defined.
ja: メニュー項目が定義されていません。

en: Autocomplete taxonomy
ja: タクソノミーの自動補完

en: The menu item has been disabled.
ja: メニュー項目が無効にされました。

en: In listings, the heavier terms will sink and the lighter terms will be positioned nearer the top.
ja: この分類用語の表示順位を指定してください。 分類用語がリストアップされる際、優先順位が高い（数値が小さい）ものほど上部に、優先順位が低い（数値が大きい）ものほど下部に配置されます。

en: list terms
ja: タームのリスト

en: add terms
ja: タームの追加

en: Created new term %term.
ja: 新しいターム %term が作成されました。

en: Are you sure you want to delete the term %title?
ja: 本当に、ターム %title を削除してもよろしいですか？

en: Deleted term %name.
ja: ターム %name が削除されました。

en: List terms
ja: タームのリスト

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
ja: タームを削除すると、下位に含まれるすべてのタームも削除されます。<br />この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Parent term
ja: 上位の分類用語

en: Parent terms
ja: 上位のターム

en: administer taxonomy
ja: タクソノミーの管理

en: Content settings
ja: コンテンツ設定

en: Menu settings
ja: メニューの設定

en: The name to display for this menu link.
ja: メニューで表示される、このメニューリンクの名称を入力してください。

en: The description displayed when hovering over a menu item.
ja: マウスカーソルをメニュー項目に乗せた際に表示される、簡単な説明文を入力してください。

en: Check to delete this menu item.
ja: このメニュー項目を削除したい場合は、ここにチェックを入れてください。

en: You may also <a href="@edit">edit the advanced settings</a> for this menu item.
ja: このメニュー項目の<a href="@edit">より詳細な設定</a>を行うこともできます。

en: Translations
ja: 翻訳

en: disable
ja: 無効

en: is
ja: が

en: No primary links
ja: プライマリーリンクなし

en: No secondary links
ja: セカンダリーリンクなし

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
ja: 新しく作成したいメニューの名称を入力してください。 新しいメニューブロックを表示するためには、<a href="@blocks">ブロックの管理ページ</a>で有効化する必要があることを忘れないでください。

en: Translation
ja: 翻訳

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ja: PHPモードを選択した場合、<b>%php</b> で囲まれたPHPコード（※ return や print 等の命令を使用して結果を返す必要があります）を記入してください。 ただし、間違ったPHPコードを実行するとサイトを壊す可能性もありますので、十分に注意を払うようにしてください。

en: <p>Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The menu module provides an interface to control and customize the powerful menu system that comes with Drupal. Menus are primarily displayed as a hierarchical list of links using Drupal's highly flexible <a href="@admin-block">blocks</a> feature. Each menu automatically creates a block of the same name. By default, new menu items are placed inside a built-in menu labelled %navigation, but administrators can also create custom menus.</p>
    <p>Drupal themes generally provide out-of-the-box support for two menus commonly labelled %primary-links and %secondary-links. These are sets of links which are usually displayed in the header or footer of each page (depending on the currently active theme). Any menu can be designated as the primary or secondary links menu via the <a href="@menu-settings">menu settings page</a>.</p>
    Menu administration tabs:
    <ul>
      <li>On the administer menu page, administrators can "edit" to change the title, description, parent or weight of a menu item. Under the "operations" column, click on "enable/disable" to toggle a menu item on or off. Only menu items which are enabled are displayed in the corresponding menu block. Note that the default menu items generated by the menu module cannot be deleted, only disabled.</li>
      <li>Use the "add menu" tab to submit a title for a new custom menu. Once submitted, the menu will appear in a list toward the bottom of the administer menu page underneath the main navigation menu. Under the menu name there will be links to edit or delete the menu, and a link to add new items to the menu.</li>
      <li>Use the "add menu item" tab to create new links in either the navigation or a custom menu (such as a primary/secondary links menu). Select the parent item to place the new link within an existing menu structure. For top level menu items, choose the name of the menu in which the link is to be added.</li>
    </ul>
ja: <p>メニューは、サイトをナビゲートするために使われるリンク（メニュー項目）をグループ化したものです。 メニューモジュールは、Drupal に搭載された強力なメニューシステムのコントロールや、カスタマイズのためのインターフェイスを提供します。 メニューは主に、Drupal の非常に柔軟な<a href="@admin-block">ブロック</a>機能を使い、リンクを階層構造のリストとして表示します。 それぞれのメニューは、メニューに付けられたのと同じタイトルを持つブロックを自動的に作成します。 デフォルトでは、新しいメニュー項目を追加すると「%navigation（ナビゲーション）」というタイトルの Drupal に内蔵されたメニュー内に配置されますが、管理者が作成した独自のメニューに配置することもできます。</p>
    <p>一般に Drupal のテーマは、通例として「%primary-links（プライマリーリンク）」と「%secondary-links（セカンダリーリンク）」の名称が付けられた、すぐに使える2つのメニューを提供します。 これらは通常、それぞれのページのヘッダやフッタ（配置は使用しているテーマによる）に表示されるリンク一式で、どんなメニューでも<a href="@menu-settings">メニューの設定ページ</a>から指定することができます。</p>
    メニュー管理ページの説明：
    <ul>
      <li>管理者はメニューの管理ページで、それぞれのメニュー項目にある「編集」をクリックし、タイトルや説明、上位の項目やメニュー項目の優先順位などを変更することができます。 「操作」欄にある 「有効・無効」をクリックすることで、対応するブロックでのメニュー項目の表示・非表示を切り替えることができます。 管理者が新たに追加したメニュー項目は削除できますが、メニューモジュールによって生成されるデフォルトのメニュー項目は無効にすることだけができ、削除することはできないことに留意してください。</li>
      <li>新しいメニューを作成するには、「メニューの追加」タブをクリックして同名のページへ行き、追加したいカスタムメニューのタイトルを入力し送信します。 送信されるとすぐに、タイトルの下にメニューの編集や削除、あるいはメニュー項目の追加ができるリンクを備えた新しいメニューがメニューの管理ページの一番下に現れます。</li>
      <li>Drupal に内蔵されている「ナビゲーション」メニュー、管理者が作成したカスタムメニュー、あるいはテーマで使われるプライマリー・セカンダリーリンクメニューに新しいメニュー項目を追加するには、「メニュー項目の追加」タブをクリックして同名のページへ行き、必要な項目をそれぞれ入力します。 既存のメニュー構造内での新しいメニュー項目の配置は、「上位の項目」から選択して指定します。 その際、最上位のメニュー項目にしたい場合は、メニュー項目を追加したいメニューのタイトルを選択します。</li>
    </ul>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@menu">Menu page</a>.
ja: より詳しい情報を得たい場合は、<a href="@menu">Drupalハンドブックの Menu のページ（英文）</a>を参照してみてください。

en: Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The list(s) below display the currently available menus along with their menu items. Select an operation from the list to manage each menu or menu item.
ja: メニューは、サイトをナビゲートするために使われるリンク（メニュー項目）をグループ化したものです。 以下のリストでは、現在利用できるメニューと、そのメニュー項目を表示しています。 リストから操作を選択し、それぞれのメニューやメニュー項目を管理してください。

en: Enter the title, path, position and the weight for your new menu item.
ja: 新しいメニュー項目のタイトルやパスなどの入力、配置や優先順位などを指定してください。

en: Menus
ja: メニュー

en: Control your site's navigation menu, primary links and secondary links. as well as rename and reorganize menu items.
ja: サイトのナビゲーションメニューやプライマリー・セカンダリーリンクのコントロール、メニュー項目のリネームや再編成をします。

en: Primary and secondary links settings
ja: プライマリーリンクとセカンダリーリンクの設定

en: Primary and secondary links provide a navigational menu system which usually (depending on your theme) appears at the top-right of the browser window. The links displayed can be generated either from a custom list created via the <a href="@menu">menu administration</a> page or from a built-in list of menu items such as the navigation menu links.
ja: プライマリーとセカンダリーのリンクは、使用するテーマによって異なりますが、通常はサイトの右上などに配置されてナビゲーション用のメニューシステムを提供します。 表示されるリンクは<a href="@menu">メニューの管理</a>ページで作成されたカスタムメニューのリスト、または、ナビゲーションメニューのような内蔵されたメニューのリストから生成することができます。

en: Menu containing primary links
ja: プライマリーリンクに使用するメニュー

en: Menu containing secondary links
ja: セカンダリーリンクに使用するメニュー

en: If you select the same menu as primary links then secondary links will display the appropriate second level of your navigation hierarchy.
ja: セカンダリー・プライマリーの両リンクに同じメニューを指定すると、セカンダリーリンクは、表示するページに応じてメニューの第2階層にあるメニュー項目を適切に表示します。

en: Content authoring form settings
ja: コンテンツ投稿フォームの設定

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. The following option limits the menus in which a new link may be added. E.g., this can be used to force new menu items to be created in the primary links menu or to hide admin menu items.
ja: Menuモジュールは、コンテンツのメニューリンクを投稿フォーム内で作成できる機能を提供しています。 以下のオプションでは、新しく追加するメニュー項目を特定のメニュー内に限定させたり、管理メニュー項目などを隠すために、リンクを追加できるメニューを制限することができます。

en: Show all menus
ja: すべてのメニューを表示

en: Restrict parent items to
ja: メニューの制限

en: Choose the menu to be made available in the content authoring form. Only this menu item and its children will be shown.
ja: リンクを追加することのできるメニューを指定してください。 コンテンツの投稿フォーム内では、ここで指定されたメニュー階層下のメニュー項目のみが表示されます。

en: The name of the menu item.
ja: メニュー項目の名称を入力してください。

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
ja: 本当に、アイテム %item をデフォルトの値に戻してもよろしいですか？

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
ja: すべての変更は失われます。この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: The menu item was reset to its default settings.
ja: メニュー項目はデフォルトの設定に戻されました。

en: The menu item %title has been updated.
ja: メニュー項目 %title が更新されました。

en: The menu item %title has been added.
ja: メニュー項目 %title が追加されました。

en: Added menu item %title.
ja: メニュー項目 %title が追加されました。

en: administer menu
ja: メニューの管理

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
ja: 管理者にナビゲーションメニューのカスタマイズを許可する。

en: Create vocabularies and terms to categorize your content.
ja: コンテンツを分類するためのボキャブラリーと分類用語を作成します。

en: Add vocabulary
ja: ボキャブラリーの追加

en: Edit vocabulary
ja: ボキャブラリーの編集

en: edit vocabulary
ja: ボキャブラリーの編集

en: The name for this vocabulary. Example: "Topic".
ja: このボキャブラリーの名称を入力してください。<br />例えば、このボキャブラリーに「野球」「サッカー」「テニス」などの分類用語を含める場合は「スポーツ」、「イヌ」「ネコ」「ウサギ」ならば「動物」、「リンゴ」「バナナ」「ミカン」ならば「フルーツ」といった具合に、このグループに含める分類用語の総称となるものを指定するのが一般的です。

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
ja: このボキャブラリーについての説明を記入してください。 モジュールによって、この項目を利用する場合があります。

en: Instructions to present to the user when choosing a term.
ja: このボキャブラリーに関する簡単な説明を入力してください。<br />投稿フォームでコンテンツのカテゴリーを選ぶ際、分類用語リストの下部に表示され、ユーザーの選択を助けるために役立ちます。

en: A list of node types you want to associate with this vocabulary.
ja: このボキャブラリーに関連付けたいコンテンツタイプを指定してください。 チェックを入れたコンテンツタイプは、このグループに含まれる分類用語を使用して、カテゴリーに分類することができるようになります。

en: Allows <a href="@help-url">a tree-like hierarchy</a> between terms of this vocabulary.
ja: このグループに含まれる分類用語に、上位の分類用語を持つことを許可するかどうかを指定してください。 許可をした場合、このグループに含まれる分類用語間で<a href="@help-url">ツリー状の階層構造</a>を構築することができるようになります。

en: Allows <a href="@help-url">related terms</a> in this vocabulary.
ja: このグループに含まれる分類用語に、関連した分類用語を持つことを許可するかどうかを指定してください。 ここにチェックを入れると、このグループに含まれる分類用語間で<a href="@help-url">関連した分類用語</a>を持つことができるようになります。

en: Allows nodes to have more than one term from this vocabulary (always true for free tagging).
ja: このグループに含まれる分類用語の複数選択を許可するかどうかを指定してください。 ここにチェックを入れると、このグループに含まれる複数の分類用語を使用してカテゴリーに分類することができるようになります。 なお、フリータギングでは常に複数の分類用語を使用することができます。

en: If enabled, every node <strong>must</strong> have at least one term in this vocabulary.
ja: このグループのカテゴリーに分類することを、義務付けるかどうかを指定してください。 ここにチェックを入れると、関連付けられたすべてのコンテンツタイプで、このグループに含まれる分類用語のうち、少なくとも1つの分類用語を使用してカテゴリーに分類することが<strong>必須</strong>となります。

en: In listings, the heavier vocabularies will sink and the lighter vocabularies will be positioned nearer the top.
ja: このグループの表示順位を指定してください。 ボキャブラリーがリストアップされる際、優先順位が高い（数値が小さい）ものほど上部に、優先順位が低い（数値が大きい）ものほど下部に配置されます。

en: Created new vocabulary %name.
ja: 新しいボキャブラリー %name が作成されました。

en: Updated vocabulary %name.
ja: ボキャブラリー %name が更新されました。

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
ja: 本当に、ボキャブラリー %title を削除してもよろしいですか？

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
ja: ボキャブラリーを削除すると、含まれるすべてのタームも削除されます。<br />この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Deleted vocabulary %name.
ja: ボキャブラリー %name が削除されました。

en: The name of this term.
ja: このタームの名称を入力してください。<br />例えば、このタームが「スポーツ」というボキャブラリーに含まれる場合は「野球」や「サッカー」、「動物」ならば「イヌ」や「ネコ」、「フルーツ」ならば「リンゴ」や「バナナ」といったように、含まれるボキャブラリーに関連したものを指定するのが一般的です。

en: A description of the term.
ja: この分類用語についての説明を記入してください。 この項目は分類用語のアンカータグで title 属性として使われ、ユーザーがこの分類用語のリンクにマウスカーソルを合わせた際、ここで記入された説明がポップアップ表示されます。

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
ja: このコンテンツを表現する言葉を入力してください。 ここに入力された言葉はそのままタームとなり、それを使用したカテゴリーにコンテンツが分類されます。 複数の言葉を指定したい場合は、それぞれの言葉をコンマで区切って入力してください。 また、指定したい言葉の中にコンマが含まれる場合は <b>"Co., Ltd."</b> のように引用符で括ってください。&nbsp;&nbsp;例： Drupal, CMS, ブログ, "Drupal Japan Co., Ltd."

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
ja: ボキャブラリー %name をこの方法で修正することはできません。

en: The taxonomy module is one of the most popular features because users often want to create categories to organize content by type. A simple example would be organizing a list of music reviews by musical genre.
ja: Taxonomyモジュールは、非常に柔軟かつ効率的にコンテンツをカテゴリーに分類するための機能を提供します。 ユーザーはタイプごとにコンテンツを整理するために、多くの場合はカテゴリーの作成を必要とします。 このため、このモジュールは最も人気のある機能のうちの1つです。 このモジュールを使った単純な例として、音楽のジャンルに応じた音楽レビューリストの整理などが挙げられます。

en: Taxonomy is the study of classification. The taxonomy module allows you to define vocabularies (sets of categories) which are used to classify content. The module supports hierarchical classification and association between terms, allowing for truly flexible information retrieval and classification. The taxonomy module allows multiple lists of categories for classification (controlled vocabularies) and offers the possibility of creating thesauri (controlled vocabularies that indicate the relationship of terms) and taxonomies (controlled vocabularies where relationships are indicated hierarchically). To view and manage the terms of each vocabulary, click on the associated <em>list terms</em> link. To delete a vocabulary and all its terms, choose <em>edit vocabulary.</em>
ja: Taxonomyモジュールを使うことで、コンテンツを分類するために使われる「<b>分類用語</b>」と、それらをグループ化するための「<b>ボキャブラリー</b>」を定義することができます。 「分類用語」は、あらかじめ定義できるのはもちろんのこと、コンテンツを作成中に自由に定義することのできる「フリータギング」と呼ばれる機能もサポートしています。 また、真に柔軟な情報検索と分類を考慮しているため、「分類用語」間での階層的な分類や、関連付けをサポートしています。 これらの機能を上手に使いこなし、分類に「分類用語」の複数のリストを割り当てることで、シソーラス（関連用語による分類）やタクソノミー（関連が階層構造で表される分類）を作り出すことができます。<br />それぞれの「ボキャブラリー」に含まれる「分類用語」の表示や管理は、「分類用語のリスト」リンクから行うことができます。 また「ボキャブラリー」と、そこに含まれるすべての「分類用語」を削除するには、「ボキャブラリーの編集」リンクから行うことができます。

en: A controlled vocabulary is a set of terms to use for describing content (known as descriptors in indexing lingo). Drupal allows you to describe each piece of content (blog, story, etc.) using one or many of these terms. For simple implementations, you might create a set of categories without subcategories, similar to Slashdot's sections. For more complex implementations, you might create a hierarchical list of categories.
ja: 「ボキャブラリー」は、コンテンツを分類するために使われる「分類用語」をグループ化するためのものです。 Drupal では、これらの「分類用語」を1つ（あるいは複数）使って、それぞれのコンテンツ（ブログ、ストーリー、その他）を分類することができます。 例えば、<a href="http://slashdot.jp/">スラッシュドット ジャパン</a>の「セクション」のような、サブカテゴリーを持たないカテゴリー集であれば、簡単に作成して実現することができます。 さらに複雑なカテゴリーを実現したい場合は、サブカテゴリーも含めた階層構造のリストを作成することもできます。

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@taxonomy">Taxonomy page</a>.
ja: より詳しい情報を得たい場合は、<a href="@taxonomy">Drupalハンドブックの Taxonomy のページ（英文）</a>を参照してみてください。

en: The taxonomy module allows you to classify content into categories and subcategories; it allows multiple lists of categories for classification (controlled vocabularies) and offers the possibility of creating thesauri (controlled vocabularies that indicate the relationship of terms), taxonomies (controlled vocabularies where relationships are indicated hierarchically), and free vocabularies where terms, or tags, are defined during content creation. To view and manage the terms of each vocabulary, click on the associated <em>list terms</em> link. To delete a vocabulary and all its terms, choose "edit vocabulary".
ja: Taxonomyモジュールは、「分類用語」を使ったカテゴリーやサブカテゴリーにコンテンツを分類できるようにします。 分類に「分類用語」の複数のリストを割り当てることで、シソーラス（関連用語による分類）やタクソノミー（関連が階層構造で表される分類）を作り出すことができます。 分類のための「分類用語」は、あらかじめ定義できるのはもちろん、コンテンツを作成中に自由に定義することのできる「フリータギング」機能も提供されています。 それぞれの「ボキャブラリー」に含まれる「分類用語」の表示や管理は、「分類用語のリスト」リンクから行うことができます。 また「ボキャブラリー」と、そこに含まれるすべての「分類用語」を削除するには、「ボキャブラリーの編集」リンクから行うことができます。

en: When you create a controlled vocabulary you are creating a set of terms to use for describing content (known as descriptors in indexing lingo). Drupal allows you to describe each piece of content (blog, story, etc.) using one or many of these terms. For simple implementations, you might create a set of categories without subcategories. For more complex implementations, you might create a hierarchical list of categories.
ja: 「ボキャブラリー」は、コンテンツを分類するために使われる「分類用語」をグループ化するためのものです。 Drupal では、これらの「分類用語」を1つ（あるいは複数）使って、それぞれのコンテンツ（ブログ、ストーリー、その他）を分類することができます。 例えば、<a href="http://slashdot.jp/">スラッシュドット ジャパン</a>の「セクション」のような、サブカテゴリーを持たないカテゴリー集であれば、簡単に作成して実現することができます。 さらに複雑なカテゴリーを実現したい場合は、サブカテゴリーも含めた階層構造のリストを作成することもできます。

en: taxonomy
ja: タクソノミー

en: Updated term %term.
ja: ターム %term が更新されました。

en: - Please choose -
ja: - 選択してください -

en: - None selected -
ja: - 選択されていません -

en: All necessary changes to %file have been made, so you should now remove write permissions to this file. Failure to remove write permissions to this file is a security risk.
ja: %file に対して必要なすべての変更は行われましたので、今すぐ、このファイルのパーミッションから書き込み権限を取り除いてください。 このファイルから書き込み権限を取り除かないままでいると、セキュリティー上の危険性があります。

en: Are you sure you want to disable the menu item %menu-item?
ja: 本当に、メニュー項目 %menu-item を無効にしてもよろしいですか？

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Enables the categorization of content.
ja: コンテンツのカテゴリー分類を可能にする
