Localizer (5.x-3.13) - en to uk translation catalogue (202 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Pages
uk: Сторінки

en: enable
uk: увімкнути

en: delete
uk: видалити

en: Delete
uk: Вилучити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Дії

en: Type
uk: Тип

en: List
uk: Список

en: disabled
uk: вимкнено

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Disable
uk: Вимкнено

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Content types
uk: Типи матеріалів

en: Categories
uk: Категорії

en: view
uk: вид

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію не можна буде скасувати.

en: - None -
uk: - Немає -

en: Weight
uk: Вага

en: There are currently no posts in this category.
uk: На даний момент жодних дописів в обраній категорії немає.

en: Help text
uk: Довідковий текст

en: Types
uk: Типи

en: Hierarchy
uk: Ієрархія

en: Single
uk: Єдиний

en: Multiple
uk: Численний

en: Related terms
uk: Пов'язані терміни

en: Synonyms
uk: Синоніми

en: Free tagging
uk: Вільний ввід тегів

en: Content is categorized by typing terms instead of choosing from a list.
uk: Матеріали категоризуються шляхом вводу термінів замість вибору зі списку.

en: Multiple select
uk: Множинний вибір

en: Required
uk: Необхідний

en: root
uk: корінь

en: Parent
uk: Батько

en: Parents
uk: Батьки

en: none
uk: нічого

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Ім'я

en: edit
uk: редагувати

en: No categories available.
uk: Немає жодної категорії.

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Preview
uk: Перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Path
uk: Шлях

en: Core - optional
uk: Ядро - додаткове

en: Add item
uk: Додати пункт

en: Text
uk: Текст

en: Add term
uk: Додати термін

en: Create
uk: Створення

en: Menu item
uk: Пункт меню

en: Expanded
uk: Розширене

en: The name of the menu.
uk: Назва меню.

en: The path this menu item links to. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
uk: Шлях, куди веде цей елемент меню. Це може бути внутрішній шлях Друпалу (напр. %add-node) або зовнішня URL-адреса (напр.%drupal). Введіть %front для лінку на головну сторінку.

en: If selected and this menu item has children, the menu will always appear expanded.
uk: Якщо відмічене і пункт меню має дочірнє меню, то воно буде завжди розгорнуте.

en: Parent item
uk: Батьківський пункт

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
uk: Додатково. Більш важкі пункти в меню будуть опускатися вниз, а легені підніматися наверх.

en: top-level
uk: верхній рівень

en: Active
uk: Діючий

en: Vocabulary name
uk: Назва словника

en: Term name
uk: Назва терміну

en: Inactive
uk: Неактивний

en: No terms available.
uk: Терміни відсутні.

en: reset
uk: скинути

en: <a href="@help-url">Synonyms</a> of this term, one synonym per line.
uk: <a href="@help-url">Синоніми</a> для даного терміну, по одному на рядок.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
uk: Введіть по одній сторінці на рядок у вигляді адрес Друпалу. Символ '*' буде означати будь-що. Наприклад %blog для сторінки блогу і %blog-* для будь-якого персонального блогу. %front - головна сторінка.

en: Enabled languages
uk: Доступні мови

en: Edit term
uk: Редагувати термін

en: Add menu
uk: Додати меню

en: Are you sure you want to delete the menu %item?
uk: Ви дійсно бажаєте стерти меню %item ?

en: Are you sure you want to delete the custom menu item %item?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити встановлений пункт меню %item?

en: The menu %title has been deleted.
uk: Меню %title вилучене .

en: Deleted menu %title.
uk: Вилучене меню %title.

en: The menu item %title has been deleted.
uk: Пункт меню %title видалено.

en: Deleted menu item %title.
uk: Видалено пункт меню %title.

en: menu
uk: меню

en: locked
uk: блоковано

en: Edit menu
uk: Змінити меню

en: Delete menu
uk: Вилучити меню

en: Add menu item
uk: Додати елемент меню

en: Edit menu item
uk: Змінити елемент меню

en: Reset menu item
uk: Скинути пункт меню

en: Disable menu item
uk: Вимкнути пункт меню

en: Delete menu item
uk: Вилучити пункт меню

en: No menu items defined.
uk: Не зазначено жодного елементу меню.

en: Autocomplete taxonomy
uk: Авто-доповнення таксономії

en: The menu item has been disabled.
uk: Елемент меню відключено.

en: In listings, the heavier terms will sink and the lighter terms will be positioned nearer the top.
uk: У списках важчі терміни будуть опускатися нижче, а легші підніматимуться вгору.

en: list terms
uk: список термінів

en: add terms
uk: додати терміни

en: Created new term %term.
uk: Створено новий терм %term.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
uk: Ви дійсно бажаєте стерти терм %title?

en: Deleted term %name.
uk: Вилучений термін %name.

en: List terms
uk: Список термінів

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
uk: Знищення терміну потягне за собою видалення всіх дочірніх термінів у ньому. Цю дію не можна відмінити.

en: Parent term
uk: Батьківський термін

en: Parent terms
uk: Батьківські терміни

en: administer taxonomy
uk: управляти таксономією

en: Content settings
uk: Настроювання вмісту

en: Menu settings
uk: Налаштування меню

en: The name to display for this menu link.
uk: Назва для цього пункту меню.

en: The description displayed when hovering over a menu item.
uk: Опис елементу меню при наведенні на нього курсору мишки.

en: Check to delete this menu item.
uk: Ви дійсно хочете видалити цей пункт меню?

en: You may also <a href="@edit">edit the advanced settings</a> for this menu item.
uk: Ви можете <a href="@edit">змінити додаткові налаштування</a> цього меню.

en: Translations
uk: Переклади

en: disable
uk: вимкнути

en: Flag icons path
uk: Шлях до піктограм мови

en: Configure multilingual support
uk: Настроїти багатомовну підтримку

en: Text without flag
uk: Текст без прапора

en: Text with flag
uk: Текст із прапором

en: Only flag
uk: Тільки прапор

en: is
uk: є

en: @hostname hostname
uk: @hostname ім'я хоста

en: No primary links
uk: Немає основних посилань

en: No secondary links
uk: Немає додаткових посилань

en: Enter the name for your new menu. Remember to enable the newly created block in the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
uk: Введіть назву нового меню. Не забудьте включити створений блок на <a href="@blocks">сторінці адміністрування блоків</a>.

en: Translation
uk: Переклад

en: Language switching block
uk: Блок перемикання мови

en: Show flag
uk: Відображати прапор

en: Path for flag icons, relative to Drupal installation. '*' is a placeholder for language code.
uk: Шлях до піктограм прапорів, щодо шляху установки Drupal. '*' - це груповий символ для коду мови

en: Flag icons size
uk: Розмір піктограм мови

en: Detect through browser's language
uk: Визначати за допомогою мови броузера

en: Language switching options
uk: Настроювання перемикання мови

en: By hostname
uk: З урахуванням імені хоста

en: Switch by hostname
uk: Перемикати з урахуванням імені хоста

en: If this option is active all the other switching options will be ignored.
uk: Якщо це настроювання активне, усі інші настроювання перемикання будуть проігноровані.

en: Provides multilingual support
uk: Надає багатомовну підтримку

en: Localizer menu
uk: Меню Localizer

en: Provides multilingual support for menu module
uk: Надає багатомовну підтримку для модуля меню

en: Provides multilingual support for node module
uk: Надає багатомовну підтримку для модуля матеріалів

en: Provides multilingual support for taxonomy module
uk: Надає багатомовну підтримку для модуля таксономії

en: Provides multilingual support for user module
uk: Надає багатомовну підтримку для модуля користувача

en: Provides multilingual support for variables
uk: Надає багатомовну підтримку для змінних

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
uk: Якщо вибрано режим PHP, введіть PHP код між %php. Пам'ятайте - виконання неправильного коду PHP може зламати Ваш сайт.

en: <p>Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The menu module provides an interface to control and customize the powerful menu system that comes with Drupal. Menus are primarily displayed as a hierarchical list of links using Drupal's highly flexible <a href="@admin-block">blocks</a> feature. Each menu automatically creates a block of the same name. By default, new menu items are placed inside a built-in menu labelled %navigation, but administrators can also create custom menus.</p>
    <p>Drupal themes generally provide out-of-the-box support for two menus commonly labelled %primary-links and %secondary-links. These are sets of links which are usually displayed in the header or footer of each page (depending on the currently active theme). Any menu can be designated as the primary or secondary links menu via the <a href="@menu-settings">menu settings page</a>.</p>
    Menu administration tabs:
    <ul>
      <li>On the administer menu page, administrators can "edit" to change the title, description, parent or weight of a menu item. Under the "operations" column, click on "enable/disable" to toggle a menu item on or off. Only menu items which are enabled are displayed in the corresponding menu block. Note that the default menu items generated by the menu module cannot be deleted, only disabled.</li>
      <li>Use the "add menu" tab to submit a title for a new custom menu. Once submitted, the menu will appear in a list toward the bottom of the administer menu page underneath the main navigation menu. Under the menu name there will be links to edit or delete the menu, and a link to add new items to the menu.</li>
      <li>Use the "add menu item" tab to create new links in either the navigation or a custom menu (such as a primary/secondary links menu). Select the parent item to place the new link within an existing menu structure. For top level menu items, choose the name of the menu in which the link is to be added.</li>
    </ul>
uk: <p>Меню - це набір лінків (елементів меню) що використовуються для навігації по сайту. Модуль меню забезпечує інтерфейс для контролю і настройки потужної системи меню, що іде у поставці із Друпалом. Меню відображаються спочатку як ієрархічний список лінків використовуючи гнучку систему <a href="@admin-block">блоків</a> Друпалу. Кожне меню автоматичнно створює одноіменний блок. Базово, нові елементи меню розташовуються всередині вбудованого меню з назвою %navigation, але адміністратори можуть створювати власні меню.</p>
    <p>Теми дизайну Друпалу звичайно підтримують два унікальні меню -  %primary-links і %secondary-links. Ці меню є наборами лінків, що звичайно відображаються у верхньому та нижньому колонтитулах кожної сторінки (залежно від активної у даний момент теми). Кожне меню може бути визначене як меню первинних або вторинних лінків через <a href="@menu-settings">сторінку настройок меню</a>.</p>
    Вкладки адміністрування меню:
    <ul>
      <li>На сторінці адміністрування меню адміністратори можуть"змінити" заголовок, визначення, батьківський елемент або вагу елементу меню. У стовпці "операції" натисніть "включити/відключити" щоб переключити елемент меню у включений чи відключений стан. Тільки включені елементи меню відображаються у відповідному блоці меню. Пам'ятайте - стандартні елементи меню, згенеровані модулем меню, не знищуються, їх можна тільки відключити.</li>
      <li>Використовуйте вкладку "додати меню", щоб створити заголовок для нового власного меню. Створене меню з'явиться внизу списку на сторінці адміністрування меню під головним навігаційним меню. Під назвою меню будуть знаходитись лінки для зміни або видалення меню, і лінк для додавання нового елементу в дане меню.</li>
      <li>Використовуйте вкладку "додати елемент меню", щоб створювати нові лінки для навігаційного або іншого меню (наприклад для меню первинних/вторинних лінків). Виберіть батьківський елемент, щоб розташувати новий лінк у існуючій структурі меню. Для елементів меню найвищого рівня виберіть назву меню, до якого повинен бути доданий новий лінк.</li>
    </ul>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@menu">Menu page</a>.
uk: Для отримання повнішої інформації рекомендуємо прочитати підручник з конфігурації та індивідуальної настройки <a href="@menu">сторінки меню</a>.

en: Menus are a collection of links (menu items) used to navigate a website. The list(s) below display the currently available menus along with their menu items. Select an operation from the list to manage each menu or menu item.
uk: Меню - це набір лінків (елементів меню) що використовуються для навігації по сайту. Список нижче показує доступні на даний момент меню разом з їх елементами. Виберіть операцію зі списку для керуванням кожним меню або елементом меню.

en: Enter the title, path, position and the weight for your new menu item.
uk: Введіть назву, шлях, розташування і значимість нового пункту меню.

en: Menus
uk: Меню

en: Control your site's navigation menu, primary links and secondary links. as well as rename and reorganize menu items.
uk: Керування навігаційним меню вашого сайту, основними і додатковими посиланнями. Наприклад, перейменування або впорядкування пунктів меню.

en: Primary and secondary links settings
uk: Налаштування основних і додаткових посилань

en: Primary and secondary links provide a navigational menu system which usually (depending on your theme) appears at the top-right of the browser window. The links displayed can be generated either from a custom list created via the <a href="@menu">menu administration</a> page or from a built-in list of menu items such as the navigation menu links.
uk: Первинні і вторинні лінки забезпечують систему навігаційного меню, яка зазвичай (залежно від вашої теми) з'являється в правій верхній частині вікна браузера. Показані лінки можуть також генеруватися окремим списком, створений через <a href="@menu">сторінку адміністрування меню</a> або з вбудованого списку елементів меню, як наприклад лінки навігаційного меню.

en: Menu containing primary links
uk: Меню, що містить основні посилання.

en: Menu containing secondary links
uk: Меню, що містить додаткові посилання.

en: If you select the same menu as primary links then secondary links will display the appropriate second level of your navigation hierarchy.
uk: Якщо ви виберете те ж саме меню, що і для основних посилань, то додаткові посилання будуть показані на другому рівні вашої навігаційної ієрархії.

en: Content authoring form settings
uk: Настроювання форми авторства

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. The following option limits the menus in which a new link may be added. E.g., this can be used to force new menu items to be created in the primary links menu or to hide admin menu items.
uk: Модуль меню дозволяє створення лінків меню 'на льоту' у формах публікації наповнення. Наступна опція обмежує меню, у які може бути доданий новий лінк. Це може використовуватися наприклад, щоб примусити нові пункти меню, створюватися у первинних лінках, або щоб приховувати елементи меню адміністратора.

en: Show all menus
uk: Показати всі меню

en: Restrict parent items to
uk: Обмежити батьківські елементи до

en: Choose the menu to be made available in the content authoring form. Only this menu item and its children will be shown.
uk: Виберіть меню, що буде доступним у формі публікації. Буде показано тільки це меню і його дочірні.

en: The name of the menu item.
uk: Назва елемента меню.

en: Are you sure you want to reset the item %item to its default values?
uk: Ви дійсно хочете скинути пункт %item до значень базово?

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
uk: Всі персоналізовані дані будуть втрачені. Ця дія незворотня, її не можна скасувати.

en: The menu item was reset to its default settings.
uk: Пункт меню скинуто до базових налаштувань?

en: The menu item %title has been updated.
uk: Елемент меню %title було змінено.

en: The menu item %title has been added.
uk: Пункт меню %title додано.

en: Added menu item %title.
uk: Додано пункт меню %title.

en: administer menu
uk: управляти меню

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
uk: Дозволяє адміністраторам видозмінювати меню навіґації сайтом.

en: Create vocabularies and terms to categorize your content.
uk: Створення словників і термінів для розбивки матеріалів по категоріям.

en: Add vocabulary
uk: Додати словник

en: Edit vocabulary
uk: Редагувати словник

en: edit vocabulary
uk: редагувати словник

en: The name for this vocabulary. Example: "Topic".
uk: Назва для цього словника. Наприклад: "Тема".

en: Description of the vocabulary; can be used by modules.
uk: Опис словника; може бути використаний модулями.

en: Instructions to present to the user when choosing a term.
uk: Інструкції для відображення користувачам при виборі цього терміну.

en: A list of node types you want to associate with this vocabulary.
uk: Список типів матеріалів, які ви хочете пов'язати з цим словником.

en: Allows <a href="@help-url">a tree-like hierarchy</a> between terms of this vocabulary.
uk: Дозволяє використання <a href="@help-url">деревоподібної ієрархії</a> термінів у цьому словнику.

en: Allows <a href="@help-url">related terms</a> in this vocabulary.
uk: Дозволяє використання <a href="@help-url">пов'язаних термінів</a>  у цьому словнику.

en: Allows nodes to have more than one term from this vocabulary (always true for free tagging).
uk: Дозволяє матеріалам мати більше одного терміну із цього словника (завжди правильно при вільному виборі термінів).

en: If enabled, every node <strong>must</strong> have at least one term in this vocabulary.
uk: Якщо увімкнено, то кожен матеріал <strong>повинен</strong> мати як мінімум один термін у цьому словнику.

en: In listings, the heavier vocabularies will sink and the lighter vocabularies will be positioned nearer the top.
uk: У переліку словники з меншим значенням порядку розташування знаходяться на початку, з більшим значенням порядку -- в кінці.

en: Created new vocabulary %name.
uk: Створено новий словник %name.

en: Updated vocabulary %name.
uk: Поновлено словник %name.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
uk: Ви дійсно бажаєте вилучити словник %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
uk: Стирання словника знищить всі його терми. Ця дія незворотня, її не можна скасувати.

en: Deleted vocabulary %name.
uk: Видалено словник %name.

en: The name of this term.
uk: Назва цього терміну.

en: A description of the term.
uk: Опис терміна.

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
uk: Перелік розділених комами термінів, що описують матеріал. Наприклад: відпочинок, дайвінг, "Компанія ТзОВ.".

en: The %name vocabulary can not be modified in this way.
uk: Словник %name неможна змінити таким чином.

en: The taxonomy module is one of the most popular features because users often want to create categories to organize content by type. A simple example would be organizing a list of music reviews by musical genre.
uk: Модуль таксономії - одна з найпопулярніших особливостей, тому що користувачі часто хочуть створювати категорії для систематизації наповнення типами. Простим прикладом може бути систематизація списку музичних рецензій за жанром музики.

en: Taxonomy is the study of classification. The taxonomy module allows you to define vocabularies (sets of categories) which are used to classify content. The module supports hierarchical classification and association between terms, allowing for truly flexible information retrieval and classification. The taxonomy module allows multiple lists of categories for classification (controlled vocabularies) and offers the possibility of creating thesauri (controlled vocabularies that indicate the relationship of terms) and taxonomies (controlled vocabularies where relationships are indicated hierarchically). To view and manage the terms of each vocabulary, click on the associated <em>list terms</em> link. To delete a vocabulary and all its terms, choose <em>edit vocabulary.</em>
uk: Таксономія - це аналіз класифікації. Модуль таксономії дозволяє визначати словники (набори категорій), які використовуються для класифікації наповнення. Модуль підтримує ієрархічну класифікацію і асоціації між термінами, дозволяючи по справжньому гнучкий пошук і класифікацію інформації. Модуль таксономії дозволяє створювати численні списки категорій для класифікації (керовані словники) і пропонує можливість створення тезаурусів (керованих словників, що вказують взаємовідношення термінів) і таксономій (керованих словників, де взаємовідношення вказуються ієрархічно). Для перегляду і управління термінами кожного словника, клікніть на віповідному лінку <em>список термінів</em>. Щоб видалити словник і всі його терміни виберіть <em>змінити словник</em>.

en: A controlled vocabulary is a set of terms to use for describing content (known as descriptors in indexing lingo). Drupal allows you to describe each piece of content (blog, story, etc.) using one or many of these terms. For simple implementations, you might create a set of categories without subcategories, similar to Slashdot's sections. For more complex implementations, you might create a hierarchical list of categories.
uk: Керований словник - це набір термінів, що використовуються для опису наповнення (на жаргоні індексації відомі як дескриптори). Друпал дозволяє описувати кожну частину наповнення (блоґ, історія, і т.п.) використовуючи один або кілька таких термінів. Для простих задач Ви можете створити набір категорій без субкатегорій. Для складніших завдань ви можете створити ієрархічний список категорій.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@taxonomy">Taxonomy page</a>.
uk: Для отримання повнішої інформації рекомендуємо прочитати підручник з конфігурації та індивідуальної настройки <a href="@taxonomy">сторінки таксономії</a>.

en: The taxonomy module allows you to classify content into categories and subcategories; it allows multiple lists of categories for classification (controlled vocabularies) and offers the possibility of creating thesauri (controlled vocabularies that indicate the relationship of terms), taxonomies (controlled vocabularies where relationships are indicated hierarchically), and free vocabularies where terms, or tags, are defined during content creation. To view and manage the terms of each vocabulary, click on the associated <em>list terms</em> link. To delete a vocabulary and all its terms, choose "edit vocabulary".
uk: Модуль таксономії дозволяє класифікувати матеріали за категоріями та підкатегоріями, створювати декілька списків категорій для класифікації (керовані словники), дає можливість створювати синоніми (керовані словники, що відображають зв'язки термінів), таксономії (керовані словники, зв'язки у яких відображаються за ієрархією), а також вільні словники, у яких терміни чи теги визначаються підчас створення матеріалів. Для перегляду та управління термінами кожного словника, оберіть відповідне <em>перелік термінів</em> посилання. Щоб видалити словник та усі його терміни, оберіть "редагувати словник".

en: When you create a controlled vocabulary you are creating a set of terms to use for describing content (known as descriptors in indexing lingo). Drupal allows you to describe each piece of content (blog, story, etc.) using one or many of these terms. For simple implementations, you might create a set of categories without subcategories. For more complex implementations, you might create a hierarchical list of categories.
uk: Коли ви створюєте керований словник ви створюєте набір термінів, що будуть використовуватись для опису (позначення, класифікації) матеріалів. Drupal дозволяє вам описувати кожен тип матеріалу (блоґ, новина, тощо) використавши один або декілька з цих термінів. Для простих задач достатньо створити набір категорій без підкатегорій. Для більш комплексного використання ви можете створити ієрархічний список категорій.

en: taxonomy
uk: класифікація

en: Updated term %term.
uk: Оновлено термін %term.

en: - Please choose -
uk: - Оберіть будь-ласка -

en: - None selected -
uk: - Не обрано -

en: All necessary changes to %file have been made, so you should now remove write permissions to this file. Failure to remove write permissions to this file is a security risk.
uk: Були зроблені всі необхідні зміни у файлі  %file, тепер можна забрати права на запис для цього файлу. Залишити їх - означає знизити безпеку.

en: Are you sure you want to disable the menu item %menu-item?
uk: Ви дійсно бажаєте вимкнути елемент меню %menu-item?

en: Disconnect
uk: Роз'єднати

en: - Select -
uk: - Оберіть -

en: Enables the categorization of content.
uk: Дозволяє впорядкувати матеріали по категоріях.
