Location (5.x-3.1-rc1) - en to uk translation catalogue (318 entries)

en: Delete
uk: Вилучити

en: Development
uk: Розробка

en: unknown
uk: невідомо

en: None
uk: Ні

en: Country
uk: Країна

en: Weight
uk: Вага

en: Name
uk: Ім'я

en: Default
uk: Типово

en: Display Settings
uk: Параметри відображення

en: Advanced search
uk: Розширений пошук

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Main settings
uk: Основні настроювання

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Options
uk: Настроювання

en: Location
uk: Адреса

en: Address
uk: Адреса

en: Egypt
uk: Єгипет

en: Namibia
uk: Намібія

en: Israel
uk: Ізраїль

en: Iran
uk: Іран

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: Tonga
uk: Тонґа

en: Cuba
uk: Куба

en: Brazil
uk: Бразилія

en: Chile
uk: Чилі

en: Paraguay
uk: Парагвай

en: Jamaica
uk: Ямайка

en: Japan
uk: Японія

en: Libya
uk: Лівія

en: Poland
uk: Польща

en: Portugal
uk: Португалія

en: Singapore
uk: Сингапур

en: Turkey
uk: Туреччина

en: Allow
uk: Дозволити

en: <All>
uk: <Усі>

en: Location name
uk: Назва місцезнаходження

en: Street
uk: Вулиця

en: Additional
uk: Додатковий

en: City
uk: Місто

en: Postal code
uk: Поштовий індекс

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: State/Province
uk: Область/Район

en: Map links
uk: Зв'язки з картами

en: Geocoding options
uk: Настроювання геокодування

en: Settings for Location module
uk: Настроювання модуля Location

en: km
uk: км

en: None supported.
uk: Не підтримується.

en: Street location
uk: Вулиця місцезнаходження

en: Configure parameters for %service geocoding
uk: Налаштуйте параметри для геокодування %service

en: No service selected for country.
uk: Для країни не зазначений сервіс.

en: Configure parameters
uk: Налаштуйте параметри

en: Locative information
uk: Інформація про місце розташування

en: Number of locations
uk: Кількість розташувань

en: Collapsible
uk: Можливість звертання

en: Make the location box collapsible.
uk: Дозволяє звертати поле розташування.

en: Collapsed
uk: Згорнуте

en: Display the location box collapsed.
uk: Відображає поле розташування завжди згорнутим.

en: Location #%number
uk: Розташування #%number

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
uk: Ця країна буде автоматично вибиратися при виборі нового розташування.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
uk: Використовувати Google Map для установки ширини й довготи

en: Coordinates
uk: Координати

en: Fax number
uk: Номер факсу

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: Google Maps API Key
uk: Ключ від Google Maps API

en: In order to use the Google Maps API geocoding web-service, you will need a Google Maps API Key.  You can obtain one at the !sign_up_link for the !google_maps_api.  PLEASE NOTE: You will <em>not</em> have to re-enter your API key for each country for which you have selected Google Maps for geocoding.  This setting is global.
uk: Для того, щоб використовувати геокодування за допомогою Google Maps API, Вам  потрібний Google Maps API Key.  Ви можете одержати його на сторінці !sign_up_link  для !google_maps_api.  ЗВЕРНІТЬ УВАГУ : Вам <em>не</em> треба вводити API key для кожної країни, яку ви вибрали для геокодування Google Maps. Ці опції загальні для сайту.

en: Germany
uk: Німеччина

en: Afghanistan
uk: Афганістан

en: Albania
uk: Албанія

en: Algeria
uk: Алжир

en: American Samoa
uk: Американське Самоа

en: Andorra
uk: Андорра

en: Angola
uk: Ангола

en: Anguilla
uk: Ангілья

en: Antarctica
uk: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
uk: Антігуа та Барбуда

en: Argentina
uk: Аргентина

en: Armenia
uk: Вірменія

en: Aruba
uk: Аруба

en: Australia
uk: Австралія

en: Austria
uk: Австрія

en: Azerbaijan
uk: Азербайджан

en: Bahamas
uk: Багами

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Bangladesh
uk: Бангладеш

en: Barbados
uk: Барбадос

en: Belarus
uk: Білорусь

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Belize
uk: Беліз

en: Benin
uk: Бенін

en: Bermuda
uk: Бермуди

en: Bhutan
uk: Бутан

en: Bolivia
uk: Болівія

en: Bosnia and Herzegovina
uk: Боснія і Герцеговина

en: Botswana
uk: Ботсвана

en: Bouvet Island
uk: Острів Буве

en: Brunei
uk: Бруней

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Burkina Faso
uk: Буркіна-Фасо

en: Burundi
uk: Бурунді

en: Cambodia
uk: Камбоджа

en: Cameroon
uk: Камерун

en: Canada
uk: Канада

en: Cape Verde
uk: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
uk: Кайманові острови

en: Central African Republic
uk: Центрально-Африканська Республіка

en: Chad
uk: Чад

en: China
uk: Китай

en: Christmas Island
uk: Острів Різдва

en: Cocos (Keeling) Islands
uk: Кокосові (Килинг) острова

en: Colombia
uk: Колумбія

en: Comoros
uk: Коморські острови

en: Cook Islands
uk: Острови Кука

en: Costa Rica
uk: Коста-Рика

en: Cyprus
uk: Кіпр

en: Czech Republic
uk: Чеська республіка

en: Denmark
uk: Данія

en: Djibouti
uk: Джибуті

en: Dominica
uk: Домініка

en: Dominican Republic
uk: Домініканська республіка

en: East Timor
uk: Східний Тимор

en: Ecuador
uk: Еквадор

en: El Salvador
uk: Ель Сальвадор

en: Equatorial Guinea
uk: Екваторіальна Гвінея

en: Eritrea
uk: Еритрея

en: Estonia
uk: Естонія

en: Ethiopia
uk: Ефіопія

en: Faroe Islands
uk: Фарерські острови

en: Finland
uk: Фінляндія

en: France
uk: Франція

en: French Guiana
uk: Французька Гвіана

en: French Polynesia
uk: Французька Полінезія

en: Gabon
uk: Габон

en: Gambia
uk: Гамбія

en: Georgia
uk: Грузія

en: Ghana
uk: Гана

en: Gibraltar
uk: Гібралтар

en: Greece
uk: Греція

en: Greenland
uk: Гренландія

en: Grenada
uk: Гренада

en: Guadeloupe
uk: Гваделупа

en: Guam
uk: Гуам

en: Guatemala
uk: Гватемала

en: Guinea
uk: Гвінея

en: Guinea-Bissau
uk: Гвінея-Бісау

en: Guyana
uk: Гайяна

en: Haiti
uk: Гаїті

en: Heard Island and McDonald Islands
uk: Острів Херд і Острови Макдональд

en: Honduras
uk: Гондурас

en: Hungary
uk: Угорщина

en: Iceland
uk: Ісландія

en: India
uk: Індія

en: Indonesia
uk: Індонезія

en: Iraq
uk: Ірак

en: Ireland
uk: Ірландія

en: Italy
uk: Італія

en: Jordan
uk: Йорданія

en: Kazakhstan
uk: Казахстан

en: Kenya
uk: Кенія

en: Kiribati
uk: Кірибаті

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: Kyrgyzstan
uk: Киргизстан

en: Laos
uk: Лаос

en: Latvia
uk: Латвія

en: Lebanon
uk: Ліван

en: Lesotho
uk: Лесото

en: Liberia
uk: Ліберія

en: Liechtenstein
uk: Ліхтенштейн

en: Lithuania
uk: Литва

en: Luxembourg
uk: Люксембург

en: Madagascar
uk: Мадагаскар

en: Malawi
uk: Малаві

en: Malaysia
uk: Малайзія

en: Maldives
uk: Мальдіви

en: Mali
uk: Малі

en: Malta
uk: Мальта

en: Marshall Islands
uk: Маршаллові острови

en: Martinique
uk: Мартиніка

en: Mauritania
uk: Мавританія

en: Mauritius
uk: Маврикій

en: Mayotte
uk: Майотт

en: Mexico
uk: Мексика

en: Micronesia
uk: Мікронезія

en: Moldova
uk: Молдова

en: Monaco
uk: Монако

en: Mongolia
uk: Монголія

en: Montserrat
uk: Монтсеррат

en: Morocco
uk: Марокко

en: Mozambique
uk: Мозамбік

en: Myanmar
uk: М’янма

en: Nauru
uk: Науру

en: Nepal
uk: Непал

en: Netherlands
uk: Нідерланди

en: Netherlands Antilles
uk: Нідерландські Антильські острови

en: New Caledonia
uk: Нова Каледонія

en: Nicaragua
uk: Нікарагуа

en: Niger
uk: Нігер

en: Nigeria
uk: Нігерія

en: Niue
uk: Ніу

en: Norfolk Island
uk: Острів Норфолк

en: North Korea
uk: Північна Корея

en: Northern Mariana Islands
uk: Північні Маріанські острови

en: Norway
uk: Норвегія

en: Oman
uk: Оман

en: Pakistan
uk: Пакистан

en: Palau
uk: Палау

en: Panama
uk: Панама

en: Papua New Guinea
uk: Папуа Нова Гвінея

en: Peru
uk: Перу

en: Philippines
uk: Філіппіни

en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Рико

en: Qatar
uk: Катар

en: Reunion
uk: Реюніон

en: Romania
uk: Румунія

en: Russia
uk: Росія

en: Rwanda
uk: Руанда

en: Samoa
uk: Самоа

en: San Marino
uk: Сан Марино

en: Saudi Arabia
uk: Саудівська Аравія

en: Senegal
uk: Сенегал

en: Seychelles
uk: Сейшели

en: Sierra Leone
uk: Сьєрра-Леоне

en: Slovakia
uk: Словаччина

en: Slovenia
uk: Словенія

en: Solomon Islands
uk: Соломонові острови

en: Somalia
uk: Сомалі

en: South Africa
uk: Південна Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
uk: Південна Джорджія та Південні Сандвічеві Острови

en: Spain
uk: Іспанія

en: Sri Lanka
uk: Шрі Ланка

en: Sudan
uk: Судан

en: Suriname
uk: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
uk: Свальбард і Ян Маєн

en: Swaziland
uk: Свазиленд

en: Sweden
uk: Швеція

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Syria
uk: Сирія

en: Taiwan
uk: Тайвань

en: Tajikistan
uk: Таджикистан

en: Tanzania
uk: Танзанія

en: Thailand
uk: Таїланд

en: Togo
uk: Того

en: Tokelau
uk: Токелау

en: Trinidad and Tobago
uk: Тринідад і Тобаго

en: Tunisia
uk: Туніс

en: Turkmenistan
uk: Туркменістан

en: Turks and Caicos Islands
uk: Острови Теркс і Кайкос

en: Tuvalu
uk: Тувалу

en: Uganda
uk: Уганда

en: Ukraine
uk: Україна

en: United Arab Emirates
uk: Об'єднані Арабські Емірати

en: United Kingdom
uk: Великобританія

en: United States
uk: США

en: United States Minor Outlying Islands
uk: Малі Віддалені Острови Сполучених Штатів

en: Uruguay
uk: Уругвай

en: Uzbekistan
uk: Узбекистан

en: Vanuatu
uk: Вануату

en: Venezuela
uk: Венесуела

en: Wallis and Futuna
uk: Уолліс і Футуна

en: Yemen
uk: Ємен

en: Zambia
uk: Замбія

en: Zimbabwe
uk: Зімбабве

en: Source
uk: Джерело

en: User locations
uk: Розташування користувачів

en: Do it!
uk: Зробити!

en: Search options
uk: Настроювання пошуку

en: Aland Islands
uk: Аландські острови

en: Fiji
uk: Фіджі

en: Falkland Islands
uk: Фольклендські острови

en: Saint Kitts and Nevis
uk: Сент Кітс і Невіс

en: South Korea
uk: Південна Корея

en: Saint Lucia
uk: Санта Люсія

en: Saint Helena
uk: Острів Святої Єлени

en: Sao Tome and Principe
uk: Сан-Томе і Принсипі

en: French Southern Territories
uk: Французькі Південні Території

en: Saint Vincent and the Grenadines
uk: Сент Вікент і Гренадіни

en: British Virgin Islands
uk: Британські Віржинські острови

en: U.S. Virgin Islands
uk: U.S. Віргінські острови (Карибське море)

en: Vietnam
uk: В'єтнам

en: Province
uk: Область

en: Guernsey
uk: Гернсі

en: Jersey
uk: Джерсі

en: British Indian Ocean Territory
uk: Британські Території в Індійському океані

en: Croatia
uk: Хорватія

en: Macedonia
uk: Македонія

en: Pitcairn
uk: Піткерн

en: Western Sahara
uk: Західна Сахара

en: Collect
uk: Збирати

en: Distance
uk: Відстань

en: Postal Code
uk: Поштовий індекс

en: Country code
uk: Код країни

en: Palestinian Territory
uk: Палестинська територія

en: Vatican
uk: Ватикан

en: Require
uk: Обов'язково

en: Please select
uk: Будь ласка виберіть

en: Congo (Kinshasa)
uk: Конго (Кіншаса)

en: Congo (Brazzaville)
uk: Конго (Браззавіль)

en: Ivory Coast
uk: Берег Слонової Кості

en: Serbia And Montenegro
uk: Сербія та Чорногорія

en: Hong Kong S.A.R., China
uk: S.A.R. Гонконг, Китай

en: Isle of Man
uk: Острів Мен

en: Montenegro
uk: Чорногорія

en: Macao S.A.R., China
uk: S.A.R. Макао, Китай

en: Saint Pierre and Miquelon
uk: Сен-П'єр і Мікелон

en: Serbia
uk: Сербія

en: Locations
uk: Адреси

en: Location Fields
uk: Поля місцезнаходження

en: Do not collect
uk: Не записувати

en: Country name
uk: Назва країни

en: RSS Settings
uk: RSS-Einstellungen

en: Here, you can change how locative data affects RSS feeds on nodes.
uk: Тут ви можете вказати, як використовувати місцезнаходження матеріалу в RSS-стрічці.

en: RSS mode
uk: Режим RSS

en: Select how to use locations in RSS feeds for this content type.
uk: Виберіть, як використовувати дані про місцезнаходження в Rss-Стрічці для цього типу матеріалу.

en: None (Do not put locational data in RSS feeds)
uk: Ніяк (не використовувати місцезнаходження в Rss-Стрічці)

en: W3C Geo (deprecated)
uk: W3C Geo (застаріло)

en: Allows you to add a fax number to a location.
uk: Дозволяє додати номер факсу до місцезнаходження.

en: Allows you to add a phone number to a location.
uk: Дозволяє додати номер телефону до місцезнаходження.

en: mi
uk: миля
