Organic groups (5.x-2.4) - en to pt translation catalogue (289 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: enabled
pt: activo

en: approve
pt: aprovar

en: E-mail
pt: Email

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Private
pt: Privado

en: Groups
pt: Grupos

en: Displays <em>yes</em> if group automatically sends email notifications to subscribers
pt: Mostra <em>sim</em> se o grupo envia notificações automáticas por email aos membros do grupo

en: Displays the language selected for a given group
pt: Mostra o idioma seleccionado de um dado grupo

en: Admin specifies whether or not a group appears in the public listings.
pt: Administrador especifica se um grupo aparece ou não na lista pública.

en: Filter for a given organic group. <em>Value</em> should be a numeric nid.
pt: Filtro para um dado grupo orgânico <em>Valor</em> deve ter um nid numérico.

en: Filter for a given organic group type.
pt: Filtro para um determinado tipo de grupo orgânico

en: Displays <em>yes</em> if post is public according to OG.
pt: Mostra <em>sim</em> se a mensagem é pública de acordo com o OG.

en: Og: Group names
pt: Og: Nome do Grupo

en: Display links to any groups that are affiliated with a post.
pt: Mostrar ligações a quaisquer grupos que se encontrem afiliados a um artigo.

en: Og: Subscription email
pt: Og: email de subscrição

en: Does subscriber receive email notifications for a group.
pt: Deve o subscritor receber notificações por email de um grupo.

en: Groups are filtered to where current user is a member .
pt: Grupos são filtrados para onde o presente utilizador for membro.

en: Posts are filtered to groups that current user is a member of.
pt: Artigos são filtrados aos grupos cujo utilizador actual pertence.

en: OG: type (selector)
pt: OG: tipo (selecionador)

en: A node type selector that is limited to og-enabled node types. Use as exposed filter that only contains og node types.
pt: Um selector de tipo de nó que se limita a tipos de nó OG. Use como filtro exposto, que contém apenas tipos de nó OG.

en: OG: type
pt: OG: tipo

en: Is
pt: É

en: Restrict to node types which have been designated behave as groups.
pt: Restringir o tipo de nós que tenham sido designadas para se comportarem como grupos.

en: Og: Group nid
pt: Og: nid do Grupo

en: Filter for a given organic group
pt: Filtro para um determinado grupo orgânico

en: Shows all activity in subscribed groups.
pt: Mostra toda a actividade nos grupos subscritos.

en: Recent posts in my groups
pt: Artigos recentes nos meus grupos

en: There are no posts in your subscribed groups.
pt: Não há novas mensagens nos grupos subscritos.

en: My recent
pt: Meus recentes

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Replies
pt: Respostas

en: Last Post
pt: Última entrada

en: Shows unread posts in subscribed groups.
pt: Mostra artigos não lidos nos grupos subscritos.

en: Unread posts in my groups
pt: Artigos não lidos nos meus grupos

en: There are no new posts in your subscribed groups.
pt: Não há participações novas nos grupos em que está inscrito.

en: My unread
pt: Meus não lidos

en: external website
pt: site externo

en: Closed
pt: Encerrada

en: Invite only
pt: Apenas por convite

en: subscribe
pt: subscrever

en: my subscription
pt: minha subscrição

en: yes
pt: sim

en: unrecognized user ID: %uid
pt: ID de utilizador não reconhecido: %uid

en: Wrong username or password.
pt: Erro no nome ou senha.

en: User is not a member of the specified group
pt: Utilizador não é membro do grupo especificado

en: User is not allowed to retrieve subscriptions for another user.
pt: O utilizador não tem permissão para obter assinaturas para outro utilizador.

en: Group specific blocks are only visible on group pages and not on systemwide pages like the home page or admin pages.
pt: Blocos específicos de grupos são visíveis apenas nas páginas do grupo e não em páginas de todo o sistema, como a página principal ou páginas de administração.

en: In order to let group admins determine their own group theme, you must enable multiple themes using !page.
pt: Com o objectivo de permitir que os administradores do grupo determinem o seu próprio tema de grupo, você deve activar vários temas usando !page

en: theme configuration page
pt: Página de configuração de temas

en: Subscribe to group
pt: Subscrever grupo

en: Unsubscribe from group
pt: Anular a subscrição do grupo

en: Approve subscription request
pt: Aprovar pedido de subscrição

en: Deny subscription request
pt: Negar o pedido de subscrição

en: Create group administrator
pt: Criar um administrador do grupo

en: Delete group administrator
pt: Eliminar administrador de grupo

en: Group feed
pt: feed do grupo

en: Send invitation
pt: Enviar convite

en: Manage subscription
pt: Gerir inscrições

en: Group activity
pt: Actividade do grupo

en: Organic groups
pt: Grupos orgânicos

en: Administer the suite of Organic groups modules.
pt: Administrar o conjunto de módulos de grupos orgânicos.

en: Organic groups configuration
pt: Configuração de grupos orgânicos

en: Configure the main Organic groups module (og)
pt: Configura o módulo principal do Organic Groups (OG)

en: Subscribers
pt: Subscritores

en: List
pt: Lista

en: Add subscribers
pt: Adicionar subscritores

en: Send email to %group
pt: Enviar email para %group

en: Your email will be sent to !count in this group. Please use this feature sparingly.
pt: Seu email será enviado para a !count deste grupo. Por favor, use este recurso com moderação.

en: Subject
pt: Assunto

en: Enter a subject for your email.
pt: Insira um assunto para o seu email.

en: Enter a body for your email.
pt: Escreva o texto do seu email

en: Send email
pt: Enviar email

en: You may not unsubscribe from this group because it is a %closed group. You should request unsubscription from a group administrator.
pt: Não pode sair deste grupo, porque é um grupo %closed. Deve solicitar o cancelamento a um administrador do grupo.

en: closed
pt: encerrada

en: You may not unsubscribe from this group because you are its owner. A site administrator can assign ownership to another user and then you may unsubscribe.
pt: Não pode desistir deste grupo, porque é o seu proprietário. Um administrador local pode atribuir a propriedade para outro utilizador e então poderá desistir.

en: Unsubscribe from this group
pt: Anular a subscrição deste grupo

en: Actions
pt: Ações

en: Email notification
pt: Notificação por email

en: disabled
pt: inactivo

en: Do you want to receive an email each time a message is posted to this group?
pt: Quer receber um email cada vez que uma nova participação é publicada neste grupo?

en: Your !prof is configured to: <em>Always receive email notifications</em>.
pt: O seu !prof está configurado para: <em>Receber sempre notificações por email</em>.

en: personal profile
pt: perfil pessoal

en: Your !prof is configured to: <em>Never receive email notifications</em>.
pt: O seu !prof está configurado para: <em>Nunca receber notificações por email</em>.

en: Subscription saved.
pt: Subscrição guardada

en: !name already approved to group %group
pt: !name já aprovado para o grupo %group

en: Subscription request approved.
pt: Pedido de subscrição aprovado

en: Subscription request denied.
pt: Pedido de subscrição negado.

en: Are you sure you want to make %name a group administrator for the group %title?
pt: Tem a certeza de que quer criar %name como grupo administrador para o grupo %title?

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: %name was promoted to %ga
pt: %name foi promovido para %ga

en: group administrator
pt: administrador do grupo

en: Are you sure you want to remove %name as a group administrator for the group %title?
pt: Você tem certeza que quer remover %name como administrador do grupo para o grupo %title?

en: Remove
pt: Remover

en: %name is no longer a %ga
pt: %name não é mais um %ga

en: Email addresses or usernames
pt: Endereço de email ou utilizador

en: Enter up to %max email addresses or usernames. Separate multiple addresses by commas or new lines. Each person will receive an invitation message from you.
pt: Entre até %max endereços de email ou utilizadores. Separe vários endereços por vírgulas ou novas linhas. Cada pessoa receberá uma mensagem de convite sua.

en: Personal message
pt: Mensagem pessoal

en: Optional. Enter a message which will become part of the invitation email.
pt: Opcional. Escreva uma mensagem que fará parte do email de convite.

en: You may not specify more than %max email addresses or usernames.
pt: Não pode especificar mais do que %max endereços de email ou utilizadores.

en: You may not invite yourself - @self
pt: Não se pode convidar a si próprio - @self

en: invalid email address or username:
pt: Endereço de email ou utilizador inválidos

en: @user is already subscribed to the group @group
pt: @user já está inscrito no grupo @group

en: Additional details
pt: Detalhes adicionais

en: Add any detail which will help an administrator decide whether to approve or deny your subscription request.
pt: Adicione alguma informação que possa ajudar um administrador a dicidir pela aprovação ou recusa do seu pedido de inscrição.

en: Are you sure you want to join the group %title?
pt: Tem a certeza que se quer juntar ao grupo %title?

en: Subscribe
pt: Subscrever

en: 
    
    Personal message from @name:
    ------------------
    
    @request
pt: 
    
    Mensagem pessoal de @name:
    ------------------
    
    @request

en: Subscription request to the %group group awaits approval by an administrator.
pt: Subscrição pedida para o  %group grupo aguarda a aprovação por um administrador.

en: Subscribed to the @group
pt: Inscrito no @group

en: Subscription request to the @group group was rejected, only group administrators can add users to this group.
pt: Solicitação de inscrição para o grupo @group foi rejeitado, apenas os administradores de grupo podem adicionar utilizadores a este grupo.

en: Are you sure you want to unsubscribe !name from the group %title?
pt: Tem certeza de que deseja retirar !name do grupo %title?

en: Unsubscribe
pt: Cancelar subscrição

en: User unsubscribed from group.
pt: Utilizador retirado do grupo.

en: List of users
pt: Lista de utilizadores

en: Add one or more usernames in order to associate users with this group. Multiple usernames should be separated by a comma.
pt: Adicionar um ou mais nomes de utilizadores, a fim de os associar a este grupo. Vários nomes de utilizadores devem ser separados por uma vírgula.

en: Unrecognized %names:
pt: %names não reconhecidos:

en: manager
pt: gestor

en: (approval needed)
pt: (é necessária aprovação)

en: administrator
pt: administrador

en: unsubscribe
pt: anular inscrição

en: admin: remove
pt: admin: remover

en: admin: create
pt: admin: criar

en: deny
pt: recusar

en: Manager
pt: Gestor

en: Node cnt
pt: Nó cnt

en: Comment cnt
pt: Comentário cnt

en: Age
pt: Idade

en: Last comment
pt: Último comentário

en: Description
pt: Descrição

en: No posts in this group.
pt: Não existem artigos neste grupo.

en: No public posts in this group.
pt: Não existem artigos públicos neste grupo.

en: A brief description for the group details block and the group directory.
pt: Uma breve descrição para o bloco de detalhes do grupo e do diretório de grupo.

en: Group website
pt: Site do grupo

en: If your group has its own website, enter the address here.
pt: Se o seu grupo tem seu próprio site, digite o endereço aqui.

en: Subscription requests
pt: Pedidos de subscrição

en: open - subscription requests are accepted immediately.
pt: aberto - inscrições são automaticamente aceites.

en: moderated - subscription requests must be approved.
pt: moderador - os pedidos de inscrição devem ser aprovados.

en: invite only - subscriptions must be created by an administrator.
pt: apenas convite - inscrições terão de ser criadas por um administrador.

en: closed - subscriptions are fully administered by an administrator.
pt: fechado - inscrições são totalmente administradas por um administrador.

en: How should subscription requests be handled in this group? When you select <em>closed</em>, users will not be able to subscribe <strong>or</strong> unsubscribe.
pt: Como devem manuseados os pedidos de subscrição, neste grupo?  Ao selecionar <em>fechado</em>, os utilizadores não poderão se subscrever <strong>ou</strong> anular a subscrição.

en: registration form
pt: Formulário de registo

en: Should this group be available for subscription during registration?. If checked, a corresponding checkbox will be added to the registration form.
pt: Este grupo deve estar disponível para inscrição durante o registro?. Se selecionado, uma caixa de seleção correspondente será adicionada ao formulário de registo.

en: list in groups directory
pt: lista no directório dos grupos

en: Should this group appear on the !page?
pt: Deve este grupo aparecer na !page?

en: list of groups page
pt: Página da lista de grupos

en: Language
pt: Idioma

en: Selecting a different locale will change the interface language of the group. Users who have chosen a preferred language always see their chosen language.
pt: Seleccionar um local diferente vai mudar o idioma da interface do grupo. Os utilizadores que optaram por um idioma preferido irão ver sempre o seu idioma escolhido.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the group.
pt: Selecionando um tema diferente vai mudar a aparência do grupo.

en: Please enter a valid URL for group website, such as  http://www.example.com/
pt: Por favor introduz um endereço válido para o grupo de página web, como por exemplo http://www.exemplo.com/

en: You must !join before posting on this web site.
pt: Tem de se !join antes de poder publicar artigos neste sítio.

en: join a group
pt: junte-se a um grupo

en: Create foo
pt: Criar foo

en: Do nothing.
pt: Não faça nada.

en: Delete all group posts which don't also belong to another group.
pt: Apagar todos os artigos que não pertencem também a outro grupo.

en: Move all group posts to the group listed below.
pt: Mover todos os artigos deste grupo para o grupo listado abaixo.

en: Group posts
pt: Artigos do grupo

en: In addition to deleting this group, you may choose how to disposition the posts within it.
pt: Para além de apagar este grupo, pode escolher a disposição dos artigos dentro deste.

en: Target group
pt: Grupo-alvo

en: If you chose <b>Move all group posts</b> above, specify a destination group.
pt: Se escolher a opção <b>Mover todos os artigos do grupo</b>  acima, especifique um grupo de destino.

en: Delete group
pt: Eliminar grupo

en: Public
pt: Público

en: Audience
pt: Público

en: You must !join before posting a %type.
pt: Você deve !join antes colocar um %type.

en: Read more
pt: Ler mais

en: View original
pt: Ver original

en: Log
pt: Registo

en: @group: '@title' at @site
pt: @group: '@title' em @site

en: @type '@subject' by @username
    
    @body
    
    !read_more: !content_url
    Post reply: !reply_url
    
    --
    You are subscribed to the group '@group' at @site.
    To manage your subscription, visit !group_url
pt: @type '@subject' por @username
    
    @body
    
    !read_more: !content_url
    Resposta: !reply_url
    
    --
    Está subscrito ao grupo '@group' em @site.
    Para gerir a sua subscrição, visite !group_url

en: @body
    
    --
    This message was sent by an administrator in the '@group' group at @site. To visit this group, browse to !url_group. To unsubscribe from this group, visit !url_unsubscribe
pt: @body
    
    ..
    Esta mensagem foi enviada por um administrador do '@group' grupo no @site. Para visitar este grupo, aceda a !url_group. Para se desinscrever deste grupo, aceda a !url_unsubscrive.

en: Subscription request approved for '@title'
pt: Pedido de subscrição aprovado para '@title'

en: Subscription request denied for '@title'
pt: Pedido de subscrição rejeitado para '@title'

en: Sorry, your subscription request was denied.
pt: Lamentamos, o seu pedido de subscrição foi negado.

en: Invitation to join the group '@group' at @site
pt: Convite para aderir ao grupo '@group' em @site

en: Hi. I'm a member of '@group' and I welcome you to join this group as well. Please see the link and message below.
    
    @group
    @description
    Subscribe: !group_url
    @body
pt: Olá. Eu sou um membro do grupo '@group' e tenho o prazer de o convidar para se juntar ao mesmo. Por favor veja a hiperligação abaixo.
    
    @group
    @description
    Subscrever: !group_url
    @body

en: Subscription request for '@group' from '@username'
pt: Pedido de subscrição para o grupo '@group' por '@username'

en: To instantly approve this request, visit !approve_url.
    You may deny this request or manage subscribers at !group_url. !request
pt: Para aprovar imediatamente este pedido, visite !approve_url.
    Pode recusar este pedido ou gerir os subscritores em !group_url. !request

en: You are now an administrator for the group '@group'
pt: É agora um administrador do grupo '@group'

en: @username, you are now an administrator for the group '@group'.
    
    You can administer this group by logging in here:
     !group_url
pt: @username, a partir de agora é um administrador do grupo '@group'.
    
    Pode gerir este grupo ao fazer login aqui:
    !group_url

en: Subscribe to @name.
pt: subscrever a @name.

en: Organic groups settings
pt: Definições dos Grupos Orgânicos

en: Never send email notifications. Useful when tracking activity via RSS feed instead.
pt: Nunca enviar notificações por email. Útil quando se monitoriza a actividade via feeds RSS.

en: Always send email notifications
pt: Enviar sempre notificações por email

en: Selectively send email notification based on the checkbox for each of my group's <em>My Subscription</em> page
pt: Envia notificações por email de forma selectiva, baseado nas caixas de selecção para cada grupo da página <em>As Minhas Subscrições</em>.

en: Email notifications
pt: Notificações por email

en: When posts are submitted into your subscribed groups, you may be notified via email.
pt: Quando as inscrições são apresentadas nos grupos subscritos, você pode ser notificado via email.

en: Group details
pt: Detalhes do Grupo

en: Group subscribers
pt: Membros do Grupo

en: New groups
pt: Novos grupos

en: Group notifications
pt: Notificações do grupo

en: Maximum number of items to show
pt: Número máximo de itens para mostrar

en: This group offers a !groupfeed and an !email.
pt: Este grupo oferece um !groupfeed e um !email.

en: RSS feed
pt: Feed RSS

en: email subscription
pt: email de inscrição

en: page
pt: página

en: my unread:
pt: não lido

en: my group:
pt: meu grupo:

en: all posts:
pt: todas as entradas:

en: OPML file
pt: Ficheiro OPML

en: more
pt: mais

en: Browse the newest groups.
pt: Navegar nos grupos mais recentes

en: View all subscribers.
pt: Ver todos os inscritos

en: Recently joined
pt: Juntou-se recentemente

en: Invite friend
pt: Convidar um amigo

en: Manager:
pt: Gestor:

en: My subscription
pt: Minha subscrição

en: website
pt: site

en: Your subscription request awaits approval.
pt: O seu pedido de subscrição aguarda aprovação.

en: delete request
pt: pedido apagado

en: This is a @closed group. The group administrators add/remove subscribers as needed.
pt: Este é um grupo @closed. Os administradores do grupo adicionam/removem inscrições conforme necessário.

en: Request subscription
pt: Subscrição pedida

en: Create !type
pt: Criar !type

en: Add a new !s in this group.
pt: Adicionar um novo !s neste grupo.

en: Enable
pt: Ativar

en: The node access table has been rebuilt.
pt: A tabela de acesso aos nós foi reconstruída.

en: Disable
pt: Desativar

en: Before disabling this module, use the button below to restore default permissions.
pt: Antes de desactivar este módulo, use o botão em baixo para restaurar as permissões iniciais.

en: Enable access control if you want to author any content that is restricted to group members. The button below will delete one record in your node_access table (if needed) and thus enable node permissions on your site. You may revert by clicking the same button again. If you switch back and forth, your node permissions are preserved.
pt: Ativar controlo de acesso se você quiser que o autor de qualquer conteúdo seja restrito aos membros do grupo. O botão abaixo irá apagar um registo na tabela node_access (se necessário) e, assim, permitir permissões de nó em seu site. Você pode voltar, clicando no mesmo botão novamente. Se você alternar, suas permissões de nó são preservados.

en: Access control
pt: Controlo de acessos

en: Organic groups access control is currently %status.
pt: Controle de acesso a Grupos orgânicos está %status.

en: New groups don't appear in the groups directory. Administrators control the directory exclusively.
pt: Novos grupos não aparecem no diretório de grupos. Administradores controlam a exclusividade do directório.

en: New groups always appear in the groups directory.
pt: Novos grupos aparecem sempre no diretório de grupos.

en: Group creator chooses whether her group appears in the directory. Defaults to %in.
pt: Criador do grupo escolhe se o seu grupo aparece no directório. Padrões para%in.

en: in directory
pt: no directório

en: Group creator chooses whether her group appears in the directory. Defaults to %out.
pt: Criador do grupo escolhe se o seu grupo aparece no directório. Padrões para %out.

en: not in directory
pt: não no directório

en: Groups directory control
pt: Controlo do directório de grupos

en: OG admins always see the checkbox for adding a group to the %dir. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting.
pt: Administradores OG vê sempre  a caixa de selecção para adicionar um grupo para a %dir. Note que a alteração dessa definição não tem efeito sobre as mensagens existentes. Voltar a guardar as mensagens para adquirir esta nova definição.

en: groups directory
pt: directório de grupos

en: New groups don't appear in on the registration form. Administrators control the form exclusively.
pt: Novos grupos não aparecem no formulário de registo. Os administradores controlam esse formulário em exclusivo.

en: New groups always appear on the registration form.
pt: Novos grupos aparecem sempre no formulário de registo.

en: Group creator chooses whether her group appears on the registration form. Defaults to %in.
pt: Criador do grupo escolhe se o seu grupo aparece no formulário de inscrição. Predefinições para %in.

en: on form
pt: no formulário

en: Group creator chooses whether her group appears on the registration form. Defaults to %out.
pt: Criador do grupo escolhe se o seu grupo aparece no formulário de inscrição. Predefinições para %out.

en: not on form
pt: Não no formulário

en: Registration form control
pt: Controlo do Formulário de Registo

en: New registrants are not subscribed to group email notifications by default. A user may choose to enable this from her profile page or her my subscriptions page.
pt: Novos registados não são subscritos às notificações do email do grupo predefinido. Um utilizador pode escolher activar esta opção através da sua página de perfil, na sua página de subscrições.

en: New registrants are subscribed to group email notifications by default. A user may choose to disable this from her profile page.
pt: Novos registados são subscritos às notificações por email do grupo predefinido. Um utilizador pode escolher desactivar esta opção através da sua página de perfil.

en: Group email notifications
pt: Notificações em email para o grupo

en: Should new registrants automatically be notified via email when new content is posted to their subscribed group? Note that changing this setting has no effect on existing subscriptions.
pt: Devem ser notificados os novos registados via email quando novo conteúdo é publicado no seu grupo subscrito? Note que alterando esta definição não tem efeito nas subscrições existentes.

en: Node authoring form
pt: Formulário de criação do nó

en: Explanation or submission guidelines
pt: Linhas de orientação das explicações e submissões

en: This text will be displayed at the top of the group submission form.  It is useful for helping or instructing your users.
pt: Este texto vai ser exibido no topo do formulário de submissão de grupo. É útil para ajudar ou instruir os seus utilizadores.

en: Audience checkboxes
pt: Caixas de verificação de audiência

en: Show each subscribed group as a checkbox in the Audience section. This enables user to place her post into multiple groups. If unchecked, simplify the user interface by omitting the checkboxes and assuming user wants to post into the current group. Group administrators always see checkboxes.
pt: Mostra cada grupo inscrito como uma caixa de selecção na secção de Audiência. Isso permite ao utilizador colocar sua mensagem em vários grupos. Se não for verificado, simplifique a interface do utilizador, omitindo as caixas e assumindo os pedidos do utilizador para postar no grupo actual. Os administradores do grupo vêem sempre as caixas de selecção.

en: Visible only within the targeted groups
pt: Visível apenas dentro dos grupos alvo

en: Visible within the targeted groups and on other pages
pt: Visível nos grupos alvo e noutras páginas

en: Visibility chosen by author/editor using a checkbox on the posting form.
pt: Visibilidade escolhida por autor/editor utilizando uma caixa de verificação no formulário de envio.

en: Visibility of posts
pt: Visibilidade dos artigos

en: optional
pt: opcional

en: required
pt: necessário

en: Audience required
pt: Audiência necessária

en: Omitted content types
pt: Tipo de conteúdos omitidos

en: Group home page
pt: Página principal do grupo

en: Presentation style
pt: Estilo de apresentação

en: Group home page node types
pt: Página principal do tipo de nó

en: create a simple node type
pt: criar um tipo de nó simples

en: Email settings
pt: configurações do email

en: New content subject
pt: Novo tópico de conteúdo

en: New content body
pt: Novo corpo de conteúdo

en: Group admin email body
pt: Corpo do email do grupo admin

en: User approved email subject
pt: O utilizador aprovou o tópico por email

en: User approved email body
pt: O utilizador aprovou o corpo por email

en: User denied email subject
pt: O utilizador negou o tópico por email

en: User denied email body
pt: O utilizador negou o corpo por email

en: Invite user email subject
pt: Convidar utilizador por tópico de email

en: Invite user email body
pt: Convidar utilizador por corpo de email

en: Request user email subject
pt: Pedido de assunto do utilizador de email

en: Request user email body
pt: Necessita do corpo de email do utilizador

en: Member pictures
pt: Fotos dos membros

en: User configuration
pt: Configuração do utilizador

en: (pending approval)
pt: (pendendo aprovação)

en: Subscribe a user to a group
pt: Subscreva um utilizador a um grupo

en: All subscribers for a given group.
pt: Todos os inscritos para um dado grupo.

en: 1 email sent. | @count emails sent
pt[0]: 1 email enviado.
pt[1]: @count emails enviados

en: 1 invitation sent. | @count invitations sent.
pt[0]: 1 convite enviado.
pt[1]: @count convites enviados.

en: name | names
pt[0]: nome
pt[1]: nomes

en: 1 subscriber | @count subscribers
pt[0]: 1 subscritor
pt[1]: @count subscritores

en: administer organic groups
pt: administrar grupos orgânicos

en: Enable users to create and manage their own 'groups'
pt: Permite que os utilizadores criem e possam gerir os seus próprios grupos

en: Search
pt: Procurar

en: Manage
pt: Gerir

en: My groups
pt: Meus grupos

en: Recent posts
pt: Entradas recentes
