Organic groups (5.x-3.1) - en to da translation catalogue (216 entries)

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: enabled
da: aktiveret

en: approve
da: godkend

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Private
da: Privat

en: Groups
da: Grupper

en: Displays <em>yes</em> if group automatically sends email notifications to subscribers
da: Viser <em>ja</em> hvis gruppen automatisk sender e-mail-notifikationer til abonnenter

en: Displays the language selected for a given group
da: Vis sprogetvalget i en bestemt gruppe

en: Admin specifies whether or not a group appears in the public listings.
da: Administrator angiver hvorvidt en gruppe vises i de offentlige oversigter.

en: Og: Group names
da: Og: Gruppenavne

en: Is
da: Er

en: Filter for a given organic group
da: Filtrér efter en given gruppe

en: Shows all activity in subscribed groups.
da: Viser al aktivitet i dine grupper.

en: Recent posts in my groups
da: Seneste indlæg i mine grupper

en: There are no posts in your subscribed groups.
da: Der er ingen indlæg i dine grupper.

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: Replies
da: Svar

en: Last Post
da: Seneste svar

en: Shows unread posts in subscribed groups.
da: Viser ulæste indlæg i tilmeldte grupper.

en: Unread posts in my groups
da: Ulæste indlæg i mine grupper

en: There are no new posts in your subscribed groups.
da: Der er ingen nye indlæg i dine tilmeldte grupper.

en: My unread
da: Mine ulæste

en: external website
da: eksternt webeside

en: Closed
da: Lukket

en: subscribe
da: abonnér

en: my subscription
da: mit abonnement

en: yes
da: ja

en: Wrong username or password.
da: Forkert brugernavn eller adgangskode.

en: User is not a member of the specified group
da: Bruger er ikke medlem af den pågældende gruppe

en: Group specific blocks are only visible on group pages and not on systemwide pages like the home page or admin pages.
da: Gruppe-specifikke blokke er kun synlige på gruppesider og ikke på systemsider som forsiden og administrationssiderne.

en: theme configuration page
da: tema konfigurationsside

en: Subscribe to group
da: Tilmeld gruppe

en: Unsubscribe from group
da: Frameld gruppe

en: Approve subscription request
da: Godkend ønske om tilmelding

en: Deny subscription request
da: Afslå ønske om tilmelding

en: Create group administrator
da: Opret gruppeadministrator

en: Delete group administrator
da: Slet gruppeadministrator

en: Manage subscription
da: Håndtér tilmeldinger

en: Group activity
da: Gruppeaktivitet

en: Organic groups
da: Organiske grupper

en: Administer the suite of Organic groups modules.
da: Administrér samlingen af Organic groups-moduler.

en: Organic groups configuration
da: Indstillinger for organiske grupper

en: Subscribers
da: Abonnenter

en: List
da: Vis

en: Add subscribers
da: Tilføj abonnenter

en: Send email to %group
da: Send e-mail til %group

en: Your email will be sent to !count in this group. Please use this feature sparingly.
da: Din e-mail bliver sendt til !count i denne gruppe. Brug venligst denne funktion med omhu.

en: Subject
da: Emne

en: Enter a subject for your email.
da: Indtast et emne på din e-mail.

en: Enter a body for your email.
da: Indtast indholdet i din e-mail.

en: Send email
da: Send e-mail

en: You may not unsubscribe from this group because it is a %closed group. You should request unsubscription from a group administrator.
da: Du må ikke udmelde dig fra denne gruppe fordi det er en %closed gruppe. Du skal få en gruppeadministrator til at udmelde dig.

en: closed
da: lukket

en: Unsubscribe from this group
da: Opsig abonnement på denne gruppe

en: Actions
da: Handlinger

en: Email notification
da: E-mail-notifikation

en: disabled
da: deaktiveret

en: Do you want to receive an email each time a message is posted to this group?
da: Ønsker du at modtage en e-mail hver gang der oprettes et indlæg i denne gruppe?

en: Your !prof is configured to: <em>Always receive email notifications</em>.
da: Din !prof er konfigureret til: <em>Modtag altid e-mail-meddelelser</em>.

en: personal profile
da: personlig profil

en: Your !prof is configured to: <em>Never receive email notifications</em>.
da: Din !prof er konfigureret til: <em>Modtag aldrig e-mail-meddelelser</em>.

en: Subscription saved.
da: Abonnement gemt.

en: !name already approved to group %group
da: !name er allerede godkendt til gruppen %group

en: Subscription request approved.
da: Abonnementsanmodning godkendt.

en: Subscription request denied.
da: Abonnementsanmodning afvist.

en: Are you sure you want to make %name a group administrator for the group %title?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gøre %name til administrator for gruppen %title?

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: %name was promoted to %ga
da: %name er forfremmet til %ga

en: group administrator
da: gruppeadministrator

en: Are you sure you want to remove %name as a group administrator for the group %title?
da: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne %name som administrator for gruppen %title?

en: Remove
da: Fjern

en: %name is no longer a %ga
da: %name er ikke længere %ga

en: Email addresses or usernames
da: E-mail-adresser eller brugernavne

en: Enter up to %max email addresses or usernames. Separate multiple addresses by commas or new lines. Each person will receive an invitation message from you.
da: Indtast op til %max e-mail-adresser eller brugernavne. Adskil flere adresser med komma eller linjeskift. Hver person vil modtage en invitation fra dig.

en: Personal message
da: Personlig besked

en: You may not specify more than %max email addresses or usernames.
da: Du må ikke angive mere end %max e-mail-adresser eller brugernavne.

en: You may not invite yourself - @self
da: Du kan ikke invitere dig selv - @self

en: invalid email address or username:
da: ugyldig e-mail-adresse eller brugernavn:

en: Are you sure you want to join the group %title?
da: Er du sikker på, at du vil melde dig ind i gruppen %title?

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Unsubscribe
da: Opsig abonnement

en: User unsubscribed from group.
da: Bruger afmeldt fra gruppe.

en: List of users
da: Liste af brugere

en: Add one or more usernames in order to associate users with this group. Multiple usernames should be separated by a comma.
da: Tilføj ét eller flere brugernavne for at knytte brugere til denne gruppe. Flere brugernavne adskilles med komma.

en: Unrecognized %names:
da: Ukendte %names:

en: manager
da: administrator

en: (approval needed)
da: (godkendelse nødvendig)

en: unsubscribe
da: afmeld

en: admin: remove
da: admin: fjern

en: admin: create
da: admin: opret

en: deny
da: afvis

en: Manager
da: Administrator

en: Age
da: Alder

en: Last comment
da: Seneste kommentar

en: Description
da: Beskrivelse

en: No posts in this group.
da: Ingen indlæg i denne gruppe.

en: A brief description for the group details block and the group directory.
da: En kort beskrivelse af gruppen til gruppeblokken og gruppeoversigten.

en: Group website
da: Gruppe website

en: If your group has its own website, enter the address here.
da: Hvis din gruppe har sit eget website, kan du indtaste adressen her.

en: Subscription requests
da: Abonnementsanmodninger

en: open - subscription requests are accepted immediately.
da: åben - tilmeldinger godkendes med det samme.

en: moderated - subscription requests must be approved.
da: modereret - abonnemtsanmodninger skal godkendes.

en: invite only - subscriptions must be created by an administrator.
da: kun invitation - abonnementer skal oprettes af en administrator

en: closed - subscriptions are fully administered by an administrator.
da: lukket - tilmeldinger håndteres af en administrator.

en: registration form
da: tilmeldingsformular

en: Should this group be available for subscription during registration?. If checked, a corresponding checkbox will be added to the registration form.
da: Skal det være muligt at tilmelde sig denne gruppe under brugeroprettelse? Tilføjer et afkrydsningsfelt til tilmeldingsformularen.

en: list in groups directory
da: vis i gruppeoversigt

en: Should this group appear on the !page?
da: Skal gruppen vises på !page?

en: Language
da: Sprog

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the group.
da: Vælg et andet tema for at ændre gruppens udseende.

en: Please enter a valid URL for group website, such as  http://www.example.com/
da: Indtast en gylding URL for gruppens website, såsom http://www.example.com/

en: join a group
da: meld dig ind i en gruppe

en: Create foo
da: Opret foo

en: Do nothing.
da: Gør intet.

en: Delete all group posts which don't also belong to another group.
da: Slet alle gruppebeskeder som ikke tilhører andre grupper.

en: Move all group posts to the group listed below.
da: Flyt alle gruppebeskeder til gruppen som er markeret herunder.

en: Group posts
da: Gruppeindlæg

en: If you chose <b>Move all group posts</b> above, specify a destination group.
da: Hvis du valgte <b>Flyt alle gruppebeskeder</b> ovenfor, skal du angive en modtagergruppe.

en: Delete group
da: Slet gruppe

en: Public
da: Offentlig

en: Audience
da: Publikum

en: You must !join before posting a %type.
da: Du skal !join før du kan oprette en %type.

en: Read more
da: Læs mere

en: View original
da: Vis original

en: @group: '@title' at @site
da: @group: '@title' på @site

en: @type '@subject' by @username
    
    @body
    
    !read_more: !content_url
    Post reply: !reply_url
    
    --
    You are subscribed to the group '@group' at @site.
    To manage your subscription, visit !group_url
da: @type '@subject' af @username
    
    @body
    
    !read_more: !content_url
    Besvar: !reply_url
    
    --
    Du er tilmeldt gruppen '@group' på @site.
    Gå til !group_url for at administrere dit abonnement

en: Sorry, your subscription request was denied.
da: Beklager, din abonnementsanmodning blev afvist.

en: Hi. I'm a member of '@group' and I welcome you to join this group as well. Please see the link and message below.
    
    @group
    @description
    Subscribe: !group_url
    @body
da: Hej jeg er medlem af '@group' og jeg byder dig velkommen til gruppen. Se venligst linket og beskeden herunder.
    
    @group
    @description
    Tilmeld: !group_url
    @body

en: You are now an administrator for the group '@group'
da: Du er nu administrator for gruppen '@group'

en: @username, you are now an administrator for the group '@group'.
    
    You can administer this group by logging in here:
     !group_url
da: @username, du er nu administrator for gruppen '@group'.
    
    Du kan administrere gruppen ved at logge ind her:
     !group_url

en: Subscribe to @name.
da: Abonnér på @name.

en: Organic groups settings
da: Indstillinger for Organic Groups

en: Always send email notifications
da: Send altid e-mail-notifikationer

en: Email notifications
da: E-mail-notifikationer

en: Group details
da: Gruppedetaljer

en: Group subscribers
da: Gruppemedlemmer

en: New groups
da: Nye grupper

en: Group notifications
da: Gruppenotifikationer

en: Maximum number of items to show
da: Antal elementer der vises

en: RSS feed
da: RSS-feed

en: email subscription
da: e-mail-abonnement

en: page
da: side

en: my unread:
da: mine ulæste:

en: my group:
da: min gruppe:

en: all posts:
da: alle indlæg:

en: OPML file
da: OPML-fil

en: more
da: mere

en: Browse the newest groups.
da: Gennemse nyeste grupper.

en: View all subscribers.
da: Vis alle abonnenter.

en: Recently joined
da: Nyligt tilmeldte

en: Invite friend
da: Invitér ven

en: My subscription
da: Mit abonnement

en: Your subscription request awaits approval.
da: Din abonnementsanmodning afventer godkendelse.

en: delete request
da: slet anmodning

en: Request subscription
da: Anmod om abonnement

en: Create !type
da: Opret !type

en: Add a new !s in this group.
da: Tilføj en ny !s i denne gruppe.

en: Enable
da: Aktivér

en: The node access table has been rebuilt.
da: Adgangsliste genopbygget.

en: Disable
da: Deaktivér

en: Access control
da: Adgangsbegrænsning

en: New groups always appear in the groups directory.
da: Nye grupper vises altid i gruppeoversigten.

en: Group creator chooses whether her group appears in the directory. Defaults to %in.
da: Gruppens ejer vælger om hendes gruppe skal vises i oversigten. Som standard vises gruppen %in.

en: in directory
da: i oversigten

en: Group creator chooses whether her group appears in the directory. Defaults to %out.
da: Gruppens ejer vælger om hendes gruppe skal vises i oversigten. Som standard vises gruppen %out.

en: not in directory
da: ikke i oversigten

en: Explanation or submission guidelines
da: Forklaring eller retningslinjer

en: This text will be displayed at the top of the group submission form.  It is useful for helping or instructing your users.
da: Denne tekst vises øverst i gruppeformularen. Den er nyttig til at hjælpe eller vejlede dine brugere.

en: Visible only within the targeted groups
da: Kun synlig i de valgte grupper

en: Visible within the targeted groups and on other pages
da: Synlig i de valgte grupper og på andre sider

en: Checkbox defaults to @pub.
da: Afkrydsningsfelt er som standard sat til @pub.

en: Checkbox defaults to @pri.
da: Afkrydsningsfeltet er som standard sat til @pri.

en: Visibility of posts
da: Synlighed af indlæg

en: optional
da: valgfri

en: required
da: obligatorisk

en: Audience required
da: Publikum påkrævet

en: Omitted content types
da: Udeladte indholdstyper

en: Group home page
da: Gruppens hjemmeside

en: create a simple node type
da: opret en simpel indholdstype

en: Email settings
da: E-mail-indstillinger

en: New content subject
da: Overskrift til nyt indhold

en: New content body
da: Brødtekst til nyt indhold

en: Group admin email body
da: Gruppeadministrator e-mail-brødtekst

en: User approved email subject
da: Bruger godkendt, overskrift

en: User approved email body
da: Bruger godkendt, brødtekst

en: Invite user email subject
da: Invitér bruger, overskrift

en: Invite user email body
da: Invitér bruger, brødtekst

en: New admin user email subject
da: Ny administrationsbruger, overskrift

en: New admin user email body
da: Ny administrationsbruger, brødtekst

en: Member pictures
da: Medlemsbilleder

en: User configuration
da: Brugerindstillinger

en: (pending approval)
da: (afventer godkendelse)

en: Subscribe a user to a group
da: Tilmeld en bruger til en gruppe

en: All subscribers for a given group.
da: Alle tilmeldte brugere til en angivet gruppe

en: The name of the organic group this post belongs to.
da: Navnet på gruppen som denne besked tilhører.

en: 1 email sent. | @count emails sent
da[0]: 1 e-mail sendt.
da[1]: @count e-mails sendt

en: 1 invitation sent. | @count invitations sent.
da[0]: 1 invitation sendt.
da[1]: @count invitationer sendt.

en: name | names
da[0]: navn
da[1]: navne

en: 1 user added to the group | @count users added to the group
da[0]: 1 bruger tilføjet til gruppen
da[1]: @count brugere tilføjet til gruppen

en: Show this post in this group. | Show this post in these groups.
da[0]: Vis denne besked i gruppen.
da[1]: Vis denne besked i disse grupper.

en: 1 subscriber | @count subscribers
da[0]: 1 abonnent.
da[1]: @count abonnenter.

en: administer organic groups
da: administrér organiske grupper

en: Your %post has been created.
da: %post oprettet.

en: Search
da: Søg

en: Manage
da: Håndtér

en: Email
da: E-mail

en: OG: Posts in current group
da: OG: indlæg i aktuelle gruppe

en: My groups
da: Mine grupper

en: No groups
da: Ingen grupper

en: Recent posts across whole site
da: Seneste indlæg på hele sitet

en: Recent posts
da: Seneste indlæg

en: In order to subscribe to this group, you must login or register a new account. After you have successfully done so, you will need to follow the <em>subscribe</em> link again.
da: For at abonnere på denne gruppe skal du først logge ind eller oprette en konto. Når du har gjort det, kan du klikke på linket <em>abonnér</em> igen.
