Organic groups (5.x-3.1) - en to nl translation catalogue (291 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Berichttekst

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: approve
nl: goedkeuren

en: E-mail
nl: E-mailadres

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Handelingen

en: Private
nl: Privé

en: Groups
nl: Groepen

en: Displays <em>yes</em> if group automatically sends email notifications to subscribers
nl: Geeft <em>ja</em> weer als de groep automatisch e-mailnotificaties verstuurt naar de leden

en: Displays the language selected for a given group
nl: Geeft de geselecteerde taal voor een bepaalde groep weer.

en: Admin specifies whether or not a group appears in the public listings.
nl: De beheerder bepaalt of een groep al dan niet verschijnt in de publieke lijst.

en: Displays <em>yes</em> if post is public according to OG.
nl: <em>ja</a> tonen als een bericht publiek is volgens OG.

en: Og: Group names
nl: Og: Groepnamen

en: Display links to any groups that are affiliated with a post.
nl: Toont links naar elke aan de inhoud verwante groep.

en: Og: Subscription email
nl: Og: Aanmeldingsmail

en: Does subscriber receive email notifications for a group.
nl: Ontvangt het lid e-mailnotificaties voor een groep.

en: Groups are filtered to where current user is a member .
nl: Groepen zijn gesorteerd naar lidmaatschap van de huidige gebruiker.

en: Og: Post in User Subbed Groups
nl: Og: post in gebruiker sub groepen

en: Posts are filtered to groups that current user is a member of.
nl: Inzendingen zijn gesorteerd naar groepen waar de huidige gebruiker lid van is.

en: OG: type (selector)
nl: OG: type (kiezer)

en: Og: Group nid
nl: Og: nid van groep

en: Shows all activity in subscribed groups.
nl: Toon alle activiteit in mijn groepen.

en: Recent posts in my groups
nl: Nieuwe inzendingen in mijn groepen

en: There are no posts in your subscribed groups.
nl: Er zijn geen berichten in uw groepen.

en: My recent
nl: Mijn recente inzendingen

en: Group
nl: Groep

en: Author
nl: Auteur

en: Replies
nl: Antwoorden

en: Last Post
nl: Laatste bericht

en: Shows unread posts in subscribed groups.
nl: Toon ongelezen inhoud in mijn groepen.

en: Unread posts in my groups
nl: Ongelezen berichten in mijn groepen

en: There are no new posts in your subscribed groups.
nl: Er zijn geen nieuwe berichten in jouw groepen.

en: My unread
nl: Ongelezen

en: external website
nl: externe website

en: Closed
nl: Gesloten

en: Invite only
nl: Alleen op uitnodiging

en: subscribe
nl: inschrijven

en: my subscription
nl: mijn aanmelding

en: yes
nl: ja

en: unrecognized user ID: %uid
nl: Onbekende gebruikers-ID: %uid.

en: Wrong username or password.
nl: Foute gebruikersnaam of wachtwoord.

en: User is not a member of the specified group
nl: Deze gebruiker is géén lid van de gespecificeerde groep

en: User is not allowed to retrieve subscriptions for another user.
nl: Gebruiker mag geen lidmaatschappen van andere gebruikers opvragen

en: Group specific blocks are only visible on group pages and not on systemwide pages like the home page or admin pages.
nl: Specifieke groep blokken zijn enkel zichtbaar op de groep pagina's en niet op algemene pagina's zoals de home pagina of beheer pagina's.

en: In order to let group admins determine their own group theme, you must enable multiple themes using !page.
nl: Om toe te laten dat beheerders hun eigen groep-theme instellen, moeten meerdere themes actief zijn op !page.

en: theme configuration page
nl: theme configuratie pagina

en: Subscribe to group
nl: Aanmelding bij groep

en: Unsubscribe from group
nl: Groeplidmaatschap opzeggen

en: Approve subscription request
nl: Lidmaatschap goedkeuren

en: Deny subscription request
nl: Lidmaatschap afkeuren

en: Create group administrator
nl: Maak groepsbeheerder

en: Delete group administrator
nl: Groepsbeheerder verwijderen

en: Group feed
nl: Feed van de groep

en: Send invitation
nl: Uitnodiging versturen

en: Manage subscription
nl: Inschrijving beheren

en: Group activity
nl: Groepsactiviteit

en: Administer the suite of Organic groups modules.
nl: Beheer de verzameling van Organic Groups modules

en: Organic groups configuration
nl: Organische groepen configuratie

en: Configure the main Organic groups module (og)
nl: Configureer de hoofdmodule van Organic Groups (og)

en: Subscribers
nl: Abonnees

en: List
nl: Lijst

en: Faces
nl: Gezichten

en: Add subscribers
nl: Leden toevoegen

en: Send email to %group
nl: Email verzenden naar %group

en: Your email will be sent to !count in this group. Please use this feature sparingly.
nl: Uw email wordt verzonden naar !count in deze groep. Gebruik deze functie met mate.

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Enter a subject for your email.
nl: Geef een onderwerp voor uw email.

en: Enter a body for your email.
nl: Geef een berichttekst voor uw email.

en: Send email
nl: Verstuur email

en: You may not unsubscribe from this group because it is a %closed group. You should request unsubscription from a group administrator.
nl: U kan zich niet uitschrijven uit deze groep omdat het een %closed groep is. Vraag de groepsbeheerder om uitschrijving.

en: closed
nl: gesloten

en: You may not unsubscribe from this group because you are its owner. A site administrator can assign ownership to another user and then you may unsubscribe.
nl: U kan zich niet uitschrijven uit deze groep omdat u de eigenaar bent. Een sitebeheerder kan een andere gebruiker als eigenaar instellen. Pas dan kunt u zich uitschrijven.

en: Unsubscribe from this group
nl: Uitschrijven uit deze groep

en: Actions
nl: Acties

en: Email notification
nl: E-mailnotificatie

en: disabled
nl: uitgeschakeld

en: Do you want to receive an email each time a message is posted to this group?
nl: Wilt u een e-mail ontvangen als er een bericht wordt geplaatst in deze groep?

en: Your !prof is configured to: <em>Always receive email notifications</em>.
nl: Uw !prof is ingesteld op: <em>Altijd e-mailnotificaties ontvangen</em>.

en: personal profile
nl: persoonlijk profiel

en: Your !prof is configured to: <em>Never receive email notifications</em>.
nl: Uw !prof is ingesteld op: <em>Nooit e-mailnotificaties ontvangen</em>.

en: Subscription saved.
nl: Inschrijving opgeslagen.

en: !name already approved to group %group
nl: !name is reeds aanvaard in de groep %group

en: Subscription request approved.
nl: Aanvraag tot Inschrijving aanvaard.

en: Subscription request denied.
nl: Aanvraag tot inschrijving geweigerd.

en: Are you sure you want to make %name a group administrator for the group %title?
nl: Weet u zeker dat %name groepsbeheerder mag worden van de groep %title

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: %name was promoted to %ga
nl: %name is %ga geworden

en: group administrator
nl: groepsbeheerder

en: Are you sure you want to remove %name as a group administrator for the group %title?
nl: Weet u zeker dat %name geen groepsbeheerder meer mag zijn van de groep %title

en: Remove
nl: Verwijderen

en: %name is no longer a %ga
nl: %name is niet langer een %ga

en: Email addresses or usernames
nl: E-mailadressen of gebruikersnamen

en: Enter up to %max email addresses or usernames. Separate multiple addresses by commas or new lines. Each person will receive an invitation message from you.
nl: Geef tot %max e-mailadressen of gebruikersnamen. Scheid meerdere adressen met komma's of nieuwe regels. Elke persoon zal een uitnodiging van u ontvangen.

en: Personal message
nl: Persoonlijk bericht

en: Optional. Enter a message which will become part of the invitation email.
nl: Optioneel. Een bericht opstellen dat onderdeel wordt van de uitnodigingse-mail.

en: You may not specify more than %max email addresses or usernames.
nl: Maximaal %max e-mailadressen of gebruikers opgeven.

en: You may not invite yourself - @self
nl: U mag uzelf niet uitnodigen - @self

en: invalid email address or username:
nl: ongeldig e-mailadres of gebruikersnaam:

en: @user is already subscribed to the group @group
nl: @user is al lid van de groep @group

en: Additional details
nl: Overige gegevens

en: Add any detail which will help an administrator decide whether to approve or deny your subscription request.
nl: Vul in waarom de beheerder u moet accepteren als lid.

en: Are you sure you want to join the group %title?
nl: Weet u zeker dat u lid wilt worden van de groep %title?

en: Subscribe
nl: Inschrijven

en: 
    
    Personal message from @name:
    ------------------
    
    @request
nl: 
    
    Persoonlijk bericht van @name:
    ------------------
    
    @request

en: Subscription request to the %group group awaits approval by an administrator.
nl: Aanvraag tot de %group groep heeft nog goedkeuring van een beheerder nodig.

en: Subscribed to the @group
nl: Ingeschreven in %group

en: Subscription request to the @group group was rejected, only group administrators can add users to this group.
nl: Aanvraag voor de @group groep is geweigerd, alleen groep beheerders kunnen gebruikers toevoegen aan deze groep.

en: Are you sure you want to unsubscribe !name from the group %title?
nl: Weet u zeker dat !name geen lid meer mag zijn van de groep %title?

en: Unsubscribe
nl: Uitschrijven

en: User unsubscribed from group.
nl: Gebruiker is uitgeschreven uit de groep.

en: List of users
nl: Lijst van gebruikers

en: Add one or more usernames in order to associate users with this group. Multiple usernames should be separated by a comma.
nl: Geef een of meerdere gebruikersnamen op om toe te voegen aan deze groep. Meerdere gebruikersnamen dienen gescheiden te worden door een komma.

en: Unrecognized %names:
nl: Niet herkende %names:

en: manager
nl: beheerder

en: (approval needed)
nl: (goedkeuring nodig)

en: administrator
nl: beheerder

en: unsubscribe
nl: uitschrijven

en: admin: remove
nl: beheren: verwijderen

en: admin: create
nl: beheren: aanmaken

en: deny
nl: weigeren

en: admin
nl: beheerder

en: Manager
nl: Beheerder

en: Node cnt
nl: Aantal nodes

en: Comment cnt
nl: Aantal reacties

en: Age
nl: Leeftijd

en: Last comment
nl: Laatste reactie

en: Description
nl: Omschrijving

en: No posts in this group.
nl: Geen berichten in deze groep.

en: No public posts in this group.
nl: Geen openbare berichten in deze groep.

en: A brief description for the group details block and the group directory.
nl: Een korte beschrijving voor de groep details blok en de groep folder.

en: Group website
nl: Groep website

en: If your group has its own website, enter the address here.
nl: Indien uw groep een eigen website heeft, geef dan hier het adres in.

en: Subscription requests
nl: Aanvragen

en: open - subscription requests are accepted immediately.
nl: open - aanvragen worden onmiddellijk aanvaard.

en: moderated - subscription requests must be approved.
nl: beheerd - aanvragen moeten goedgekeurd worden.

en: invite only - subscriptions must be created by an administrator.
nl: enkel op uitnodiging - aanvragen moeten gemaakt worden door de beheerder.

en: closed - subscriptions are fully administered by an administrator.
nl: gesloten - aanvragen worden volledig beheerd door beheerder.

en: How should subscription requests be handled in this group? When you select <em>closed</em>, users will not be able to subscribe <strong>or</strong> unsubscribe.
nl: Hoe moeten aanvragen voor deze groep worden behandeld? Indien u <em>gesloten</em> selecteert, hebben gebruikers niet de mogelijkheid om in <strong>of</strong> uit te schrijven.

en: registration form
nl: registratie formulier

en: Should this group be available for subscription during registration?. If checked, a corresponding checkbox will be added to the registration form.
nl: Moet deze groep beschikbaar zijn om in te schrijven tijdens de registratie? Indien aangevinkt, wordt een checkbox getoond op de registratie pagina.

en: list in groups directory
nl: lijst in de groep folder

en: Should this group appear on the !page?
nl: Moet deze groep getoond worden op !page?

en: list of groups page
nl: lijst van groep pagina's

en: Language
nl: Taal

en: Selecting a different locale will change the interface language of the group. Users who have chosen a preferred language always see their chosen language.
nl: Het selecteren van een andere lokalisatie heeft invloed op de taal van de groep.Gebruikers die een taalvoorkeur hebben ingesteld zullen altijd hun gekozen taal zien.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the group.
nl: Het selecteren van een andere theme zal de weergave van de groep bepalen.

en: Please enter a valid URL for group website, such as  http://www.example.com/
nl: Geef een geldige URL voor de groepwebsite, zoals http://www.example.com/

en: You must !join before posting on this web site.
nl: !join om informatie aan deze website toe te voegen.

en: join a group
nl: van een groep lid worden

en: Do nothing.
nl: Doe niets.

en: Delete all group posts which don't also belong to another group.
nl: Alle groepsberichten verwijderen die niet in een andere groep voorkomen.

en: Move all group posts to the group listed below.
nl: Verplaats alle groepsberichten naar de hieronder weergegeven groep.

en: Group posts
nl: Groepsberichten

en: Target group
nl: Doelgroep

en: Delete group
nl: Groep verwijderen

en: Public
nl: Publiek

en: Audience
nl: Publiek

en: You must !join before posting a %type.
nl: U moet !join voordat u een %type toevoegt.

en: Read more
nl: Lees verder

en: View original
nl: Origineel bekijken

en: @group: '@title' at @site
nl: @group: '@title' op @site

en: @body
    
    --
    This message was sent by an administrator in the '@group' group at @site. To visit this group, browse to !url_group. To unsubscribe from this group, visit !url_unsubscribe
nl: @body
    
    --
    Dit bericht werd verzonden door de beheerder van de groep '@group' op @site. 
    De groep bezoeken: !url_group. 
    Uitschrijven uit de groep: !url_unsubscribe

en: Subscription request approved for '@title'
nl: Aanvraag voor '@title' goedgekeurd

en: Subscription request denied for '@title'
nl: Aanvraag voor '@title' geweigerd

en: Sorry, your subscription request was denied.
nl: Sorry, uw aanvraag is geweigerd.

en: Invitation to join the group '@group' at @site
nl: Uitnodiging om lid te worden van de groep '@group' op @site

en: Hi. I'm a member of '@group' and I welcome you to join this group as well. Please see the link and message below.
    
    @group
    @description
    Subscribe: !group_url
    @body
nl: Hallo. Ik ben lid van '@group' en ik nodig je uit om ook lid te worden van deze groep. Zie de link en het bericht hier onder.
    
    @group
    @description
    Inschrijven: !group_url
    @body

en: Subscription request for '@group' from '@username'
nl: Aanvraag voor '@group' van '@username'

en: You are now an administrator for the group '@group'
nl: U bent nu beheerder van de groep '@group'

en: @username, you are now an administrator for the group '@group'.
    
    You can administer this group by logging in here:
     !group_url
nl: @username, u bent nu beheerder van de groep '@group'.
    
    Om de groep te beheren, logt u hier in:
     !group_url

en: Subscribe to @name.
nl: Inschrijven op @name.

en: Organic groups settings
nl: Organische groep instellingen

en: Never send email notifications. Useful when tracking activity via RSS feed instead.
nl: Nooit e-mailberichten versturen. Nuttig als activiteiten via RSS worden gevolgd.

en: Always send email notifications
nl: Altijd e-mailberichten versturen

en: Selectively send email notification based on the checkbox for each of my group's <em>My Subscription</em> page
nl: E-mailberichten versturen volgens de instelling in elk van de <em>Mijn inschrijving</em>-pagina's van mijn groepen.

en: Email notifications
nl: E-mailberichten

en: When posts are submitted into your subscribed groups, you may be notified via email.
nl: Als berichten worden toegevoegd in uw groepen, ontvangt u via e-mail een bericht.

en: Group details
nl: Groepsdetails

en: Group subscribers
nl: Groepsleden

en: New groups
nl: Nieuwe groepen

en: Group notifications
nl: Groepsberichten

en: Maximum number of items to show
nl: Maximum aantal weergegeven berichten

en: This group offers a !groupfeed and an !email.
nl: Deze groep biedt een !groupfeed en een !email.

en: RSS feed
nl: RSS-feed

en: email subscription
nl: email inschrijving

en:  Or subscribe to these personalized, sitewide feeds:
nl:  Of inschrijven op deze gepersonaliseerde, algemene feeds:

en: page
nl: pagina

en: my unread:
nl: mijn ongelezen:

en: my group:
nl: mijn groep:

en: all posts:
nl: alle inzendingen:

en: OPML file
nl: OPML bestand

en: more
nl: meer

en: Browse the newest groups.
nl: Doorzoek de nieuwste groepen.

en: View all subscribers.
nl: Bekijk alle leden.

en: Recently joined
nl: Pas lid geworden

en: Invite friend
nl: Nodig een vriend uit

en: Manager:
nl: Beheerder:

en: My subscription
nl: Mijn lidmaatschap

en: Your subscription request awaits approval.
nl: Uw aanvraag wacht op goedkeuring.

en: delete request
nl: aanvraag verwijderen

en: This is a @closed group. The group administrators add/remove subscribers as needed.
nl: Dit is een @closed groep. De groepsbeheerder voegt nieuwe leden toe of verwijderd ze.

en: Request subscription
nl: Lidmaatschap aanvragen

en: Create !type
nl: !type aanmaken

en: Add a new !s in this group.
nl: Voeg een nieuw !s toe in deze groep.

en: Enable
nl: Inschakelen

en: The node access table has been rebuilt.
nl: De toegangsrechten zijn opnieuw samengesteld.

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Before disabling this module, use the button below to restore default permissions.
nl: Vooraleer deze module uit te schakelen, gebruik de knop onderaan om de standaard instellingen terug te plaatsen.

en: Access control
nl: Toegangscontrole

en: Organic groups access control is currently %status.
nl: Toegangscontrole van de organische groepen is momenteel %status.

en: New groups don't appear in the groups directory. Administrators control the directory exclusively.
nl: Nieuwe groepen worden niet in de groep folder getoond. Beheerders beheren de folder exclusief.

en: New groups always appear in the groups directory.
nl: Nieuwe groepen worden altijd in de groep folder getoond.

en: Group creator chooses whether her group appears in the directory. Defaults to %in.
nl: De maker van de groep beslist of de groep in de folder vertoond wordt. Standaard op %in.

en: in directory
nl: in folder

en: Group creator chooses whether her group appears in the directory. Defaults to %out.
nl: De maker van de groep beslist of de groep in de folder vertoond wordt. Standaar op %out.

en: not in directory
nl: niet in folder

en: Groups directory control
nl: Groep folder beheer

en: OG admins always see the checkbox for adding a group to the %dir. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting.
nl: OG beheerders zien altijd de checkbox om groepen toe te voegen tot de %dir. Let op dat het veranderen van deze instelling geen invloed heeft op bestaande berichten. Sla de berichten opnieuw op om de instellingen te activeren.

en: groups directory
nl: groep folder

en: New groups don't appear in on the registration form. Administrators control the form exclusively.
nl: Nieuwe groepen worden niet getoond op de registratie pagina. Beheerders hebben volledige controle erover.

en: New groups always appear on the registration form.
nl: Nieuwe groepen verschijnen altijd op de registratie pagina.

en: Group creator chooses whether her group appears on the registration form. Defaults to %in.
nl: De makers van groepen beslissen of hun groep op de registratie pagina wordt getoond. Standaar op %in.

en: on form
nl: op de pagina

en: Group creator chooses whether her group appears on the registration form. Defaults to %out.
nl: De makers van groepen beslissen of hun groep op de registratie pagina worden getoond. Standaard op %out.

en: not on form
nl: niet op de pagina

en: Registration form control
nl: Registratie pagina beheer

en: New registrants are not subscribed to group email notifications by default. A user may choose to enable this from her profile page or her my subscriptions page.
nl: Nieuwe leden worden niet geactiveerd om groep mails standaard te onvangen. Een gebruiker kan kiezen of hij deze optie activeerd op zijn profiel pagina of zijn mijn instellingen pagina.

en: New registrants are subscribed to group email notifications by default. A user may choose to disable this from her profile page.
nl: Nieuwe leden worden standaard geactiveerd om groep mails standaard te onvangen. Een gebruiker kan deze instelling uitschakelen op zijn profiel pagina.

en: Group email notifications
nl: Groeps-e-mailnotificaties

en: Should new registrants automatically be notified via email when new content is posted to their subscribed group? Note that changing this setting has no effect on existing subscriptions.
nl: Moeten nieuwe gebruikers automatisch verwittigd worden via email als hun nieuwe berichten toegevoegd worden in hun groep? Het wijzigen van deze instelling geen effect heeft op bestaande inschrijvingen.

en: Node authoring form
nl: Node bewerking pagina

en: Explanation or submission guidelines
nl: Uitleg of indienrichtlijnen

en: This text will be displayed at the top of the group submission form.  It is useful for helping or instructing your users.
nl: Deze tekst wordt getoond bovenaan de groep aanvraag pagina. Dit is handig voor help of instructies voor uw gebruikers.

en: Audience checkboxes
nl: Checkboxes voor het lezerspubliek

en: Show each subscribed group as a checkbox in the Audience section. This enables user to place her post into multiple groups. If unchecked, simplify the user interface by omitting the checkboxes and assuming user wants to post into the current group. Group administrators always see checkboxes.
nl: Elke ingeschreven groep als een selectievakje op de Lezerspubliek pagina weergeven. Hiermee kunnen  gebruikers hun berichten in meerdere groepen tegelijk plaatsen. Indien niet geselecteerd, wordt de gebruikersinterface vereenvoudigd door het weglaten van de selectievakjes en wordt er van uitgegaan dat de gebruiker zijn bericht wil toevoegen tot de huidige groep. Groepbeheerders zien de selectievakjes altijd.

en: Visible only within the targeted groups
nl: Enkel zichtbaar binnen de betroffen groepen

en: Visible within the targeted groups and on other pages
nl: Zichtbaar binnen de beschikbare groepen en op andere pagina's

en: Visibility chosen by author/editor using a checkbox on the posting form.
nl: De zichtbaarheid wordt gekozen door de auteur/bewerker via een checkbox op de bewerk pagina

en: Checkbox defaults to @pub.
nl: Checkbox standaard op @pub.

en: Checkbox defaults to @pri.
nl: Checkbox standaard op @pri.

en: Visibility of posts
nl: Zichtbaarheid van berichten

en: Determine how broadly available a given post should be when it is affiliated with a group. OG admins always see the checkbox for making a post @pub. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting.
nl: Aangeven hoe breed beschikbaar een bepaald bericht moet zijn wanneer het behoort tot een groep. OG beheerders zien altijd de checkbox om een bericht @pub te maken. Het wijzigen van deze instelling heeft geen effect op bestaande berichten. Sla de berichten opnieuw op om de instellingen te activeren.

en: optional
nl: optioneel

en: required
nl: verplicht

en: Audience required
nl: Lezerspubliek verplicht

en: Omitted content types
nl: Negeerde inhoudstypes

en: Select any node types which should <em>not</em> participate in the Audience targetting system. Node types which are designated as group home page node types (see below) will be automatically excluded.
nl: Selecteer alle inhoudstypes die <em>niet</em> dienen worden opgenomen te worden in het Lezerspubliek systeem. Inhoudstypes die toegewezen zijn als groep home pagina nodes (zie onder) worden automatisch uitgesloten.

en: Group home page
nl: Groep home pagina

en: Presentation style
nl: Presentatie stijl

en: Group home page node types
nl: Groep home pagina inhoudstypes

en: <b>Required</b>. Select the node types which act as group home pages. Usually, you will want to !create called <em>group</em> for this purpose.
nl: <b>Verplicht</b>. Selecteer de inhoudstypes die gebruikt worden als groep home-pagina's. Advies: maak u hiervoor een inhoudstype aan met de naam <em>groep</em>.

en: create a simple node type
nl: maak een eenvoudig inhoudstype aan

en: Email settings
nl: Email instellingen

en: New content subject
nl: Nieuw onderwerp

en: New content body
nl: Nieuw tekstveld

en: Group admin email body
nl: Groep beheerder email tekstvak

en: User approved email subject
nl: Aanvaarde gebruiker email onderwerp

en: User approved email body
nl: Aanvaarde gebruiker email tekst

en: User denied email subject
nl: Geweigerde gebruiker email onderwerp

en: User denied email body
nl: Geweigerde gebruiker email tekst

en: Invite user email subject
nl: Uitgenodigede gebruiker email onderwerp

en: Invite user email body
nl: Uitgenodige gebruiker email tekst

en: Request user email subject
nl: Aanvraag gebruiker email onderwerp

en: Request user email body
nl: Aanvraag gebruiker email tekst

en: Member pictures
nl: Foto's van leden

en: Should member pictures be shown in the group subscribers and group details blocks? You must also enable pictures in !user.
nl: Moeten de foto's van leden getoond worden in de blokken groepsleden en groepsdetails? Dan dient u ook foto's te activeren in !user.

en: User configuration
nl: Gebruikersconfiguratie

en: (pending approval)
nl: (wacht op goedkeuring)

en: Subscribe a user to a group
nl: Voeg een gebruiker toe tot een groep

en: All subscribers for a given group.
nl: Alle leden van een bepaalde groep.

en: Retrieve the group subscriptions for a given user.
nl: Geef de groepen van een bepaalde gebruiker.

en: The name of the organic group this post belongs to.
nl: De naam van de organische groep waar dit bericht bij hoort.

en: the sole subscriber | all @count subscribers
nl[0]: het enig lid
nl[1]: alle @count leden

en: 1 email sent. | @count emails sent
nl[0]: 1 email verzonden
nl[1]: @count email verzonden

en: 1 invitation sent. | @count invitations sent.
nl[0]: 1 uitnodiging verstuurd
nl[1]: @count uitnodigingen verstuurd

en: name | names
nl[0]: naam
nl[1]: namen

en: 1 user added to the group | @count users added to the group
nl[0]: 1 gebruiker toegevoegd tot de groep
nl[1]: @count gebruikers toegevoegd tot de groep

en: Show this post in this group. | Show this post in these groups.
nl[0]: Toon het bericht in deze groep
nl[1]: Toon de berichten van deze groepen.

en: 1 subscriber | @count subscribers
nl[0]: 1 lid
nl[1]: @count leden

en: administer organic groups
nl: beheer organische groepen

en: Enable users to create and manage their own 'groups'
nl: Gebruikers mogen hun eigen 'groepen' aanmaken en beheren

en: Your %post has been created.
nl: De %post is aangemaakt.

en: Search
nl: Zoeken

en: Manage
nl: Beheer

en: Email
nl: E-mail

en: My groups
nl: Mijn groepen

en: No groups
nl: Geen groepen

en: Search for a group by name
nl: Zoeken op groepsnaam

en: Recent posts
nl: Recente berichten
