Panels (5.x-2.0-rc1a) - en to da translation catalogue (417 entries)

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Next
da: Næste

en: select
da: vælg

en: context
da: sammenhæng

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: more
da: mere

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Comments
da: Kommentarer

en: Categories
da: Kategorier

en: Edit
da: Redigér

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Block settings
da: Blokindstillinger

en: Comment form
da: Kommentarformular

en: Related terms
da: Beslægtede ord

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: settings
da: indstillinger

en: Back
da: Tilbage

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Access
da: Adgang

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Path
da: Sti

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Node type
da: Indholdstype

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: User
da: Bruger

en: Configure
da: Konfigurér

en: User ID
da: Bruger ID

en: Error
da: Fejl

en: Node
da: Indholdselement

en: Node edit form
da: Indholdsformular

en: Node add form
da: Redigeringsformular

en: Submit @name
da: Indsend @name

en: Panels
da: Paneler

en: Autocomplete node
da: Autofuldfør indholdselement

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: Page title
da: Sidetitel

en: The CSS ID to apply to this page
da: Sidens CSS ID

en: Only the checked roles will be able to see this panel in any form; if no roles are checked, access will not be restricted.
da: Kun de valgte rolle kan se panelet. Hvis ingen roller er valgt har alle adgang.

en: Create pages that are divided into areas of the page.
da: Opret sider der er inddelt i underområdet.

en: Block
da: Blok

en: Override title
da: Tilsidesæt titel

en: CSS class
da: CSS klasse

en: Enter the title or NID of a post
da: Indtast node ID for indlæg

en: Check here to show only the node teaser
da: Vis kun smagsprøver

en: Display links
da: Vis links

en: Check here to display the links with the post.
da: Vis links

en: View type
da: Visningstype

en: Select which type of the view to display.
da: Vælg hvilken udgave af visning der skal vises.

en: Page
da: Side

en: Embedded
da: Indlejret

en: Pager ID
da: Sideskifter-ID

en: Select the number of posts to display, or 0 to display all results.
da: Vælg hvor mange indlæg der skal vises, eller 0 for at vise alle indlæg.

en: Override URL
da: Tilsidesæt URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
da: Tilsidesæt visnings-URL; det kan nogle gange være nyttigt at bruge panel-URLen i stedet.

en: Three column 25/50/25
da: Tre spalter 25/50/25

en: Left side
da: Venstre side

en: Middle column
da: Midterste spalte

en: Right side
da: Højre side

en: Three column 25/50/25 stacked
da: Tre spalter 25/50/25 stablet

en: Bottom
da: Bund

en: Three column 33/34/33
da: Tre spalter 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
da: Tre spalter 33/34/33 stablet

en: Two column
da: To spalter

en: Two column stacked
da: To spalter stablet

en: 1 hour | @count hours
da[0]: 1 time
da[1]: @count timer

en: 1 day | @count days
da[0]: 1 dag
da[1]: @count dage

en: User picture
da: Brugerbillede

en: Node types
da: Indholdstyper

en: Your changes have been saved.
da: Ændringer gemt.

en: Left sidebar
da: Venstre sidepanel

en: Right sidebar
da: Højre sidepanel

en: Custom
da: Tilpasset

en: Input format
da: Inputformat

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Vocabulary ID
da: Ordforråd ID

en: Term name
da: Ord

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: Mode
da: Tilstand

en: Advanced
da: Avanceret

en: Up
da: Op

en: An error occurred
da: Der opstod en fejl

en: Method
da: Metode

en: Other
da: Anden

en: List type
da: Listetype

en: Rows
da: Rækker

en: Anonymous
da: Anonym

en: Edit view
da: Rediger oversigt

en: Provide Menu
da: Tilbyd menu

en: Provide Menu as Tab
da: Tilbyd menu som faneblad

en: Tab Weight
da: Fanebladsvægt

en: If this is a menu tab, select the weight; lower numbers will be further to the left.
da: Vælg en vægt hvis dette er et menufaneblad; lavere tal vises længere mod venstre.

en: Menu Title
da: Menutitel

en: Enter the title to use for the menu entry or tab. If blank, the page title will be used.
da: Indtast menupunktets eller fanebladets titel. Lad titlen være tom for at bruge sidens titel.

en: Default Menu Tab
da: Standard menu-fane

en: Make Default Menu Tab
da: Lav standard menufaneblad

en: Parent Menu Item Type
da: Overordnet menupunkts type

en: Tab
da: Fane

en: Normal menu item
da: Normalt menupunkt

en: Already exists (don't create)
da: Eksisterer allerede (opret ikke)

en: Select type of parent item to use for this default menu tab. You can either specify the parent should be a tab (the default), a normal menu item, or to use the menu item that already exists at the specified URL. For example, if the URL for the default tab is 'tracker/all', then 'tracker' would already have to be a valid menu item to use this final choice.
da: Vælg typen af overordnet menupunkt som skal bruges for denne standard menufane. Du kan enten angive at det overordnede punkt skal være en fane (standard), et normalt menupunkt eller at bruge et eksisterende menupunkt på den angivne URL. Hvis URLen for standardfanen er 'tracker/all', skal 'tracker' være et gyldigt menupunkt for at kunne bruge den sidste valgmulighed.

en: If the parent menu item is a tab, select the weight; lower numbers will be further to the left.
da: Vælg en vægt hvis dette er et menufaneblad; lavere tal vises længere mod venstre.

en: Parent Menu Item Title
da: Overordnet menupunkts titel

en: Down
da: Ned

en: Arguments
da: Parametre

en: Term description
da: Beskrivelse af term

en: Child terms
da: Undertermer

en: Operation
da: Handling

en: Created date
da: Oprettelsesdato

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Sidebar left
da: Venstre sidepanel

en: Sidebar right
da: Højre sidepanel

en: Edit term
da: Redigér ord

en: Cache settings
da: Indstillinger for cache

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: First
da: Første

en: Middle
da: Midt

en: Configure block
da: Indstil blok

en: Second
da: Sekund

en: Granularity
da: Granularitet

en: Fixed
da: Fast

en: Revert
da: Gendan

en: Empty
da: Tom

en: Open in new window
da: Åbn i nyt vindue

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Flexible
da: Fleksibel

en: Relationships
da: Forbindelser

en: Basic information
da: Grundlæggende information

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
da: Navnet kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: administer nodes
da: administrér indhold

en: Loading...
da: Indlæser...

en: You must select a node.
da: Du skal vælge et indholdselement.

en: Lifetime
da: Levetid

en: Relationship type
da: Forbindelsestype

en: No caching
da: Ingen caching

en: Menus
da: Menuer

en: Third
da: Tredje

en: Fourth
da: Fjerde

en: Fifth
da: Femte

en: Form
da: Formular

en: Edit this term
da: Redigér denne term

en: Contexts
da: Kontekster

en: Loading
da: Indlæser

en: Attach files
da: Vedhæft filer

en: Profile Category
da: Profilkategori

en:  Panels module is the core engine for a number of sub-modules, including Panels pages, Panels nodes, Mini panels, and Views panes. Panels module allows the website adminstrator (or sometimes the end-user) to manipulate the layout of individual pages, sidebars, and content pieces, as well as easily dictate what content is displayed in the layout.
da:  Panels-modulet er fundamentet for en række undermoduler, bl.a. Panels pages, Panels nodes og Views pages. Panels-modulet tillader sitets administrator (eller nogle gange slutbrugeren) at manipulere layoutet af individuelle sider, sidepaneler og indholdsstumper, samt nemt bestemme hvilket indhold der vises i layoutet.

en: Panel pages
da: Panelsider

en: Panel nodes
da: Panel indholdselementer

en: Mini panels
da: Minipaneler

en: Views panes
da: Views ruder

en: Administer items related to the Panels module.
da: Administrér elementer relateret til Panels-modulet.

en: The input was invalid
da: Ugyldigt input

en: by @user
da: af @user

en: view all panes
da: vis alle ruder

en: view pane admin links
da: vis link til rudeadministration

en: administer pane visibility
da: administrér synlighed af rude

en: administer pane access
da: administrér adgang til rude

en: administer advanced pane settings
da: administrér avancerede indstillinger for rude

en: Own display
da: Overtag visning

en: Argument type
da: Argumenttype

en: Deleted/missing block @module-@delta
da: Slettet/manglende blok @module-@delta

en: New custom content
da: Nyt tilpasset indhold

en: Create a completely custom piece of HTML content.
da: Opret et brugerdefineret stykke HTML-indhold.

en: Custom PHP
da: Tilpasset PHP

en: Context
da: Kontekst

en: Generic form
da: Generisk formular

en: General form
da: Generel formular

en: Form goes here.
da: Formularen vises her.

en: "@s" base form
da: "@s" basisformular

en: Node type description
da: Beskrivelse af indholdstype

en: Attached files
da: Vedhæftede filer

en: Attached files go here.
da: Vedhæftede filer vises her.

en: A list of files attached to the node.
da: En liste af filer vedhæftet noden.

en: Node context
da: Node kontekst

en: "@s" attachments
da: "@s" bilag

en: Book navigation
da: Bognavigation

en: Book navigation goes here.
da: Bognavigation vises her.

en: "@s" book navigation
da: "@s" bognavigation

en: Node comment form
da: Kommentarformular

en: Add comment
da: Tilføj kommentar

en: Comment form here.
da: Kommentarformular her.

en: A form to add a new comment.
da: En formular til tilføjelse af en ny kommentar.

en: "@s" comment form
da: "@s" kommentarformular

en: Node comments
da: Kommentarer

en: Node comments go here.
da: Kommentarer vises her.

en: The comments of the referenced node.
da: Kommentarerne fra det refererede indholdselement.

en: Sort
da: Sortér

en: !a comments per page
da: !a kommentarer pr. side

en: Pager
da: Sideskifter

en: "@s" comments
da: "@s" kommentarer

en: Node content
da: Node indhold

en: The content of the referenced node.
da: Indholdet af det refererede indholdselement.

en: Node title.
da: Titel.

en: Node content goes here.
da: Indhold vises her.

en: Edit node
da: Redigér indholdselement

en: Edit this node
da: Redigér dette indholdselement

en: Link title to node
da: Link titel til indholdselement

en: Check here to make the title link to the node.
da: Afkryds her for at gøre titlen til et link til indholdselementet.

en: Check here to show only the node teaser.
da: Markér dette for kun at vise indholdselementets resumé.

en: Node page
da: Indholdsside

en: Check here if the node is being displayed on a page by itself.
da: Afkryds her hvis indholdselementet bliver vist på en side for sig selv.

en: No extras
da: Intet ekstra indhold

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
da: Markér her for at deaktivere udvidelser som moduler kan tilføje til indholdselementet, som f.eks. vedhæftede filer og CCK-felter; dette bør kun vise resuméet eller brødteksten.

en: Identifier
da: Identifikator

en: "@s" content
da: "@s" indhold

en: Node form publishing options
da: Indholdsformulr udgivelsesindstillinger

en: Publishing options on the Node form.
da: Udgivelsesindstillinger på indholdsformularen.

en: Node form author information
da: Indholdsformular forfatterinformation

en: Author information on the Node form.
da: Forfatterinformation på indholdsformularen.

en: Node form input format
da: Indholdsformular inputformat

en: Input format for the body field on a node.
da: Inputformatet for indholdselementets brødtekstfelt.

en: Node form comment settings
da: Kommentarindstillinger for redigeringsformular

en: Comment settings on the Node form.
da: Kommentarindstillinger på indholdsformularen.

en: Node form menu settings
da: Menuindstillinger for redigeringsformular

en: URL Path settings
da: Instillinger for URL sti

en: Node form file attachments
da: Indholdsformulat vedhæftede filer

en: File attachments on the Node form.
da: Vedhæftninger på indholdsformularen.

en: Node form categories
da: Indholdsformular kategorier

en: Taxonomy categories for the node.
da: Indholdselementets taksonomikategorier.

en: Node form book options
da: Indholdsformular bogindstillinger

en: Book options for the node.
da: Indholdselementets bogindstillinger.

en: Publishing options.
da: Udgivelsesindstillinger.

en: Comment options
da: Kommentarindstillinger

en: Comment options.
da: Kommentarindstillinger.

en: Authoring information.
da: Forfatter.

en: Menu options
da: Menuindstillinger

en: Menu options.
da: Menuindstillinger

en: URL path options
da: Indstillinger for URL

en: URL Path options.
da: Indstillinger for URL

en: Attach files.
da: Vedhæft filer.

en: Categories.
da: Kategorier.

en: Book options
da: Bogindstillinger

en: Book options.
da: Bogindstillinger.

en: Input format.
da: Input-format.

en: Modified date
da: Ændringsdato

en: "@s" meta content
da: "@s" metaindhold

en: Node type description goes here.
da: Indholdstypebeskrivelsen vises her.

en: Node type description.
da: Beskrivelse af indholdstype.

en: "@s" type description
da: "@s" typebeskrivelse

en: Profile Fields
da: Profilfelter

en: Profile content goes here.
da: Profilindhold vises her.

en: Profile category contents.
da: Indhold af profilkategori.

en: User context
da: Brugerkontekst

en: Which category
da: Hvilken kategori

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
da: Teksten der vises hvis kategorien ikke indeholder data. Bemærk at titlen ikke vises med mindre den tilsidesættes.

en: "@s" profile fields
da: "@s" profilfelter

en: Term description goes here.
da: Term-beskrivelsen vises her.

en: Term description.
da: Term-beskrivelse.

en: "@s" term description
da: "@s" term-beskrivelse

en: List of related terms
da: Liste af relaterede termer

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
da: Termer relateret til en eksisterende term; kan være underordnet, ligeordnet eller topniveau.

en: Sibling terms
da: Beslægtede ord

en: Top level terms
da: Øverste termer

en: Term synonyms
da: Synonymer

en: Which terms
da: Hvilke termer

en: Unordered
da: Ikke sorteret

en: Ordered
da: Sorteret

en: The picture of a user.
da: Et brugerbillede

en: "@s" user picture
da: "@s" brugerbillede

en: User profile
da: Brugerprofil

en: The profile of a user.
da: Brugerens profil.

en: "@s" user profile
da: "@s" brugerprofil

en: Vocabulary terms
da: Termer i ordforråd

en: All the terms in a vocabulary.
da: Alle termerne i et ordforråd.

en: "@s" terms
da: "@s" termer

en: Maximum depth
da: Maksimumdybde

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
da: Angive maksimumdybden af de viste termer.

en: Display as tree
da: Vis som træ

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
da: Afkryds her for at vise termerne i et træ, ellers vises de i en flad liste.

en: A node object.
da: Et indholdselement-objekt.

en: Currently set to !link
da: Sat til !link

en: Invalid node selected.
da: Ugyldigt indholdselement valgt.

en: A node add form.
da: En formular til oprettelse af et indholdselement.

en: External source
da: Ekstern kilde

en: Select the node type for this form.
da: Vælg indholdstypen for denne formular.

en: A node edit form.
da: En formular til redigering af et indholdselement.

en: A single taxonomy term object.
da: Et enkelt taksonomi term-objekt.

en: A single user object.
da: Et enkelt brugerobjekt.

en: Taxonomy vocabulary
da: Ordforråd

en: A single taxonomy vocabulary object.
da: Et enkelt taksonomi ordforråds-objekt.

en: Select the vocabulary for this form.
da: Vælg ordforrådet for denne formular.

en: New @s
da: Ny @s

en: Add argument
da: Tilføj argument

en: relationship
da: relation

en: Add relationship
da: Tilføj relation

en: Add context
da: Tilføj kontekst

en: Required contexts
da: Obligatoriske kontekster

en: required context
da: obligatorisk kontekst

en: Add required context
da: Tilføj obligatorisk kontekst

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Close window
da: Luk vindue

en: Move this item up
da: Flyt dette element op

en: Move this item down
da: Flyt dette element ned

en: Remove this item
da: Fjern dette element

en: Configure this item
da: Indstil dette element

en: Add @type "@context"
da: Tilføj @type "@context"

en: Edit @type "@context"
da: Redigér @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
da: Indtast et navn til at identificere denne !type på administrationssider.

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
da: Indtast et nøgleord til brug for erstatninger i titler.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
da: Ignorér det; indhold som kræver denne kontekst vil ikke være tilgængeligt.

en: Display page not found.
da: Visningsside ikke fundet.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
da: Vælg hvordan dette skal opføre sig hvis argumentet mangler eller er ugyldigt.

en: Context @count
da: Kontekst @count

en: From @title
da: Fra @title

en: 1 year | @count years
da[0]: 1 år
da[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
da[0]: 1 uge
da[1]: @count uger

en: 1 min | @count min
da[0]: 1 minut
da[1]: @count minutter

en: 1 sec | @count sec
da[0]: 1 sek.
da[1]: @count sekunder

en: Add content to this panel
da: Tilføj indhold til dette panel

en: Configure this pane
da: Indstil denne rude

en: Control caching
da: Kontrollér caching

en: Show this pane
da: Vis denne rude

en: Hide this pane
da: Skjul denne rude

en: Remove this pane
da: Fjern denne rude

en: Hide all
da: Skjul alle

en: Show all
da: Vis alle

en: Choose layout
da: Vælg layout

en: Panel Title
da: Paneltitel

en: Hide Title?
da: Skjul titel?

en: Missing content type
da: Manglende indholdstype

en: Add content to !s
da: Tilføj indhold til !s

en: Choose type
da: Vælg type

en: Contributed modules
da: Tredjepartsmoduler

en: Contrib modules
da: Contrib-moduler

en: Configure !subtype_title
da: Indstil !subtype_title

en: Add pane
da: Tilføj rude

en: Select cache method
da: Vælg cache-metode

en: Panel settings
da: Panelindstillinger

en: No title
da: Ingen titel

en: Unknown context
da: Ukendt kontekst

en: No context
da: Ingen kontekst

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
da: Du kan bruge %keywords fra kontekster, samt %title for at bruge den oprindelige titel.

en: Context %count
da: Kontekst %count

en: % (percentage)
da: % (procentdel)

en: Total width
da: Samlet bredde

en: Module name
da: Modulnavn

en: Enter the module name to export code to.
da: Indtast navnet på modulet som koden skal eksporteres til.

en: Layout settings
da: Layoutindstillinger

en: Local
da: Lokal

en: Panel content
da: Panelindhold

en: Add a node from your site as content.
da: Tilføj en node til dit site, som indhold.

en: To use a NID from the URL, you may use %0, %1, ..., %N to get URL arguments. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel.
da: Du kan bruge %0, %1, ..., %N for at bruge NID fra URL-argumenterne. Ellers kan du bruge @0, @1, @2, ..., @N for at bruge panelets argumenter.

en: Leave node title
da: Behold titel

en: Advanced: if checked, do not touch the node title; this can cause the node title to appear twice unless your theme is aware of this.
da: Avanceret: hvis feltet ikke er markeret påvirkes titlen ikke; dette kan resultere i at titlen vises to gange med mindre dit tema er opmærksom på det.

en: Invalid node
da: Ugyldigt indhold

en: Node loaded from @var
da: Indholdselement indlæst fra @var

en: Deleted/missing node @nid
da: Slettet/manglende indholdselement @nid

en: Add panel page
da: Tilføj panelside

en: Page settings
da: Sideindstillinger

en: Path is required.
da: Stien er påkrævet.

en: Edit panel
da: Redigér panel

en: Argument wildcard
da: Joker argument

en: No argument
da: Intet argument

en: From context
da: Fra kontekst

en: From panel argument
da: Fra panelargument

en: Input on pane config
da: Indtast på pane-konfigurationen

en: Required context
da: Påkrævet kontekst

en: If "From context" is selected, which context to require.
da: Hvis "fra kontekst" er valgt: hvilken kontekst der er påkrævet.

en: Panel argument
da: Panelargument

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
da: Hvis "fra panel argument" er valgt: hvilket panel argument der skal bruges.

en: Sixth
da: Sjette

en: Fixed argument
da: Fast argument

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
da: Hvis "fast" er valgt: hvad der skal bruges som argument.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
da: Hvilken label der skal gives til dette argument hvis det vises til en panels-bruger.

en: Use pager
da: Brug paginering

en: Items to display
da: Elementer som skal vises

en: Offset
da: Forskydning

en: Link to view
da: Link til view

en: More link
da: Mere-link

en: More link text
da: Tekst på "Mere"-link

en: Edit this view
da: Rediger dette view

en: Link title to view
da: Link titel til view

en: If checked, the title will be a link to the view.
da: Gør titlen til et link til viewet.

en: Provide a "more" link that links to the view
da: Vis et "mere" link som linker til viewet

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
da: Dette er uafhængigt af et eventuelt mere-link fra viewet; hvis du ser to mere-links skal du deaktivere dette link. Views viser kun et mere-link hvis du bruger "block"-typen, så hvis du bruger "embed" skal du bruge dette link.

en: Display feed icons
da: Vis feed-ikoner

en: If checked, any feed icons provided by this view will be displayed.
da: Vis feed-ikoner fra dette view.

en: Num posts
da: Antal indlæg

en: Offset in the node list or 0 to start at 1st item.
da: Indholdslistens forskydning eller 0 for at starte med det første element.

en: Send arguments
da: Send argumenter

en: Select this to send all arguments from the panel directly to the view. If checked, the panel arguments will come after any context arguments above and precede any additional arguments passed in through the Arguments field below.
da: Send alle panelets argumenter direkte til viewet. Panelargumenterne kommer efter kontekstargumenterne ovenfor og før argumenter som angives via argumentfeltet nedenfor.

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel.
da: Yderligere argumenter der sendes til viewet som om de var en del af URLen på formen arg1/arg2/arg3. Du kan bruge %0, %1, ..., %N til at hente argumenter fra URLen. Eller bruge @0, @1, @2, ..., @N til at bruge panelets argumenter.

en: Deleted/missing view @view
da: Slettet/manglende view @view

en: Book parent
da: Overordnet bog

en: Adds a book parent from a node context.
da: Tilføjer en overordnet bogside fra en indholdskontekst.

en: Immediate parent
da: Nærmeste overordnede

en: Top level book
da: Øverste bog

en: Term from node
da: Term fra indholdselement

en: Adds a taxonomy term from a node context; if multiple terms are selected, this will get the "first" term only.
da: Tilføjer en taksonomiterm fra en indholdselementkontekst; hvis flere termer er valgt vil dette kun give den "første" term.

en: Term parent
da: Overordnet term

en: Adds a taxonomy term parent from a term context.
da: Tilføjer en overordnet taksonomiterm fra en term-kontekst.

en: Top level term
da: Øverste term

en: System block
da: Systemblok
