Panels (5.x-2.0-rc1a) - en to fi translation catalogue (368 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Next
fi: Seuraava

en: select
fi: valitse

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: List
fi: Lista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: more
fi: lisää

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Comments
fi: Kommentit

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Edit
fi: Muokkaa

en: None
fi: Ei yhtään

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Block settings
fi: Lohkon asetukset

en: Related terms
fi: Sukulaistermit

en: Category
fi: Kategoria

en: Settings
fi: Asetukset

en: Name
fi: Nimi

en: Import
fi: Tuo

en: Export
fi: Vie

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: settings
fi: asetukset

en: Back
fi: Takaisin

en: Node ID
fi: Solmun ID

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: Default
fi: Oletus

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Views
fi: Näkymät

en: Access
fi: Pääsy

en: Add
fi: Lisää

en: View
fi: Näytä

en: Path
fi: Polku

en: Vocabularies
fi: Sanastot

en: Node type
fi: Solmun tyyppi

en: Menu
fi: Valikko

en: Advanced settings
fi: Edistyneet asetukset

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Layout
fi: Ulkoasu

en: User
fi: Käyttäjä

en: Configure
fi: Määrittele

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: Error
fi: Virhe

en: Node
fi: Solmu

en: Submit @name
fi: Lähetä @name

en: Panels
fi: Paneelit

en: Autocomplete node
fi: Täydennä solmu automaattisesti

en: Add content
fi: Lisää sisältöä

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: The CSS ID to apply to this page
fi: Sivulla käytettävä CSS ID

en: Only the checked roles will be able to see this panel in any form; if no roles are checked, access will not be restricted.
fi: Ainoastaan valituilla rooleilla on pääsy paneeliin missään muodossa. Pääsyä ei rajoiteta mikäli rooleja ei ole valittuina.

en: Create pages that are divided into areas of the page.
fi: Luo sivuja jotka on jaettu alueiksi sivulla.

en: Block
fi: Lohko

en: Override title
fi: Ohita otsikko

en: CSS class
fi: CSS luokka

en: Enter the title or NID of a post
fi: Valitse artikkelin otsikko tai NID

en: Check here to show only the node teaser
fi: Valitse tämä näyttääksesi ainoastaan solmun teaser

en: Display links
fi: Näytä linkit

en: Check here to display the links with the post.
fi: Valitse tästä näyttääksesi linkit postin yhteydessä

en: View type
fi: Näkymän tyyppi

en: Select which type of the view to display.
fi: Valitse näytettävän näkymän tyyppi.

en: Page
fi: Sivu

en: Embedded
fi: Sisällytetty

en: Pager ID
fi: Sivutuksen ID

en: Select the number of posts to display, or 0 to display all results.
fi: Valitse kuinka monta artikkelia näytetään, 0 näyttääksesi kaikki tulokset.

en: Override URL
fi: Ohita osoite

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
fi: Mikäli valittuna, ohitetaan näkymän osoite. Tämä on välillä hyödyllistä paneelin osoitetta määritettäessä

en: Three column 25/50/25
fi: Kolme palstaa 25750/25

en: Left side
fi: Vasen sivu

en: Middle column
fi: Keskipalsta

en: Right side
fi: Oikea sivu

en: Three column 25/50/25 stacked
fi: Kolme palstaa 25/50/25 pinottu

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Three column 33/34/33
fi: Kolme palstaa 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
fi: Kolme palstaa 33/34/33 pinottu

en: Two column
fi: Kaksi palstaa

en: Two column stacked
fi: Kaksi palstaa pinottu

en: 1 hour | @count hours
fi[0]: 1 tunti
fi[1]: @count tuntia

en: 1 day | @count days
fi[0]: 1 päivä
fi[1]: @count päivää

en: Node types
fi: Solmutyypit

en: Your changes have been saved.
fi: Muutoksesi on tallennettu.

en: Left sidebar
fi: Vasen sivupalkki

en: Right sidebar
fi: Oikea sivupalkki

en: Custom
fi: Oma

en: Input format
fi: Syöttömuoto

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: Vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: Term ID
fi: Termin ID

en: Term name
fi: Termin nimi

en: Overridden
fi: Ohitettu

en: Mode
fi: Tila

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Up
fi: Ylös

en: Caching
fi: Välimuistin käyttö

en: An error occurred
fi: Tapahtui virhe

en: Method
fi: Tapa

en: Other
fi: Muu

en: List type
fi: Listan tyyppi

en: Rows
fi: Rivejä

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Edit view
fi: Muokkaa näkymää

en: Normal menu item
fi: Normaali valikkoelementti

en: Down
fi: Alas

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Term description
fi: Termin kuvaus

en: Operation
fi: Toimenpide

en: Created date
fi: Luontipäivä

en: Authoring information
fi: Julkaisutiedot

en: Sidebar left
fi: Vasen sivupalkki

en: Sidebar right
fi: Oikea sivupalkki

en: Edit term
fi: Muokkaa termiä

en: Cache settings
fi: Välimuistin asetukset

en: unlimited
fi: rajoittamaton

en: Publishing options
fi: Julkaisuasetukset

en: Middle
fi: Keskellä

en: Configure block
fi: Lohkon asetukset

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: Fixed
fi: Kiinteä

en: Revert
fi: Palauta käyttöön

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: Flexible
fi: Joustava

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Nimien on oltava aakkosnumeerisia sisältäen lisäksi ainoastaan alaviivoja.

en: administer nodes
fi: solmujen ylläpito

en: Lifetime
fi: Elinaika

en: Information
fi: Tietoa

en: Relationship type
fi: Relaation tyyppi

en: No caching
fi: Ei välimuistitusta

en: Menus
fi: Valikot

en: Contexts
fi: Kontekstit

en: Loading
fi: Lataa

en: Panel pages
fi: Paneelisivut

en: Panel nodes
fi: Paneelisolmut

en: Mini panels
fi: Minipaneelit

en: Administer items related to the Panels module.
fi: Ylläpidä Paneelit moduuliin liittyviä elementtejä.

en: view all panes
fi: näytä kaikki ruudut

en: view pane admin links
fi: näytä ruudun ylläpitolinkit

en: administer pane visibility
fi: ylläpidä ruutujen näkyvyysasetuksia

en: administer pane access
fi: ylläpidä ruutujen pääsyoikeuksia

en: administer advanced pane settings
fi: ylläpidä ruutujen laajennettuja asetuksia

en: use panels caching features
fi: käytä paneeleiden välimuistitusominaisuuksia

en: Update #5218 only has changes for PostgreSQL. There are no updates for MySQL databases - since you're running MySQL, you should consider this update successful.
fi: Päivitys #5218 sisältää muutoksia ainoastaan PostgreSQL varten. Päivitys ei sisällä muutoksia MySQL tietokantaa varten - koska käytössäsi on MySQL, voit tulkita päivityksen onnistuneesti suoritetuksi.

en: You can disregard failed attempts to add new columns in update #5216 as long as the two queries preceding this text were successful.
fi: Voit jättää epäonnistuneet palstojenlisäys yritykset huomiotta päivityksessä #5216 niin kauan kuin tätä tekstiä edeltävät kyselyt suoritettiin onnistuneesti.

en: Argument type
fi: Argumentin tyyppi

en: Context
fi: Konteksti

en: Book navigation
fi: Kirjan navigaatio

en: !a comments per page
fi: !a kommenttia per sivu

en: Edit this node
fi: Muokkaa solmua

en: Unordered
fi: Järjestämätön

en: Ordered
fi: Järjestetty

en: Taxonomy vocabulary
fi: Luokittelusanasto

en: New @s
fi: Uusi @s

en: New content of other types
fi: Uutta muuntyyppistä sisältöä

en: New content behavior
fi: Uuden sisällön käyttäytyminen

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
fi: Valitse miten järjestelmään lisätty uusi sisältö käyttäytyy. Mikäli valittuna uusi sisältö on välittömästi käytettävissä Paneelisivuilla, muussa tapauksessa sisältö on paneelisivujen käytettävissä vasta sallittuasi sen täällä.

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
fi: <p>Valitse Lähetä saadaksesi täydellinen lista valitsemiksesi oletuksiksi asetetuista sisältötyypeistä.</p>

en: Allowed @s content
fi: sallittu @s sisältö

en: Select allowed layouts
fi: Valitse sallitut ulkoasut

en: Check the boxes for all layouts you want to allow users choose from when picking a layout. You must allow at least one layout.
fi: Valitse kaikki ulkoasut joiden haluat olevan käyttäjien valittavissa ulkoasua valittaessa. Sinun on sallittava vähintään yksi ulkoasu.

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Move this item down
fi: Siirrä alaspäin

en: Remove this item
fi: Poista

en: Configure this item
fi: Muokkaa asetuksia

en: Add @type "@context"
fi: Lisää @type "@context"

en: Edit @type "@context"
fi: Muokkaa @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
fi: Syötä ylläpitosivuilla !type tunnistamiseen käytettävä nimi.

en: Keyword
fi: Avainsana

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
fi: Syötä otsikoiden substituutiossa käytettävä avainsana.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
fi: Hylää se; sisältöä joka vaatii tämän kontekstin ei ole tarjolla.

en: Display page not found.
fi: Sivunäkymää ei löydy.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
fi: Valitse toimintatapa jos argumentti puuttuu tai ei validoidu.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified by the administrator.
fi: Määrittele käytettävä otsikko jos argumentti on läsnä. Voit käyttää substituutiona %KEYWORD jossa avainsana on ylläpitäjän määrittelemä.

en: Argument @count
fi: Argumentti @count

en: Context @count
fi: Konteksti @count

en: From @title
fi: Otsikosta @title

en: 1 year | @count years
fi[0]: 1 vuosi
fi[1]: @count vuotta

en: 1 week | @count weeks
fi[0]: 1 viikko
fi[1]: @count viikkoa

en: 1 sec | @count sec
fi[0]: 1 s
fi[1]: @count s

en: Grab the title bar of any pane to drag-and-drop it into another panel. Click the add pane button (!addicon) in any panel to add more content. Click the configure (!configicon) button on any pane to re-configure that pane. Click the cache (!cacheicon) button to configure caching for that pane specifically. Click the show/hide (!showicon/!hideicon) toggle button to show or hide that pane. Panes hidden in this way will be hidden from <em>everyone</em> until the hidden status is toggled off.
fi: Vedä ja pudota minkä tahansa ruudun osoitepalkki toiseen paneeliin. Paina lisää ruutu nappia (!addicon) missä tahansa paneelissa lisätäksesi uutta sisältöä. Paina muokkaa (!configicon) nappia missä tahansa näkymässä muuttaaksesi ruudun asetuksia. Paina välimuistin (!cacheicon) nappia muuttaaksesi ruudun välimuistitustapaa.  Paina Näytä/Piilota nappia (!showicon/!hideicon) nappia näyttääksesi tai piilottaaksesi ruudun sisältö. Tällä tavoin piilotetut paneelit piilotetaan <em>kaikilta</em> kunnes tila on muutettu näytä muotoon.

en: Add content to this panel
fi: Lisää sisältöä paneeliin

en: Configure this pane
fi: Muokkaa ruudunasetuksia

en: Control caching
fi: Ylläpidä välimuistitusta

en: Show this pane
fi: Näytä ruutu

en: Hide this pane
fi: Piilota ruutu

en: Show/Hide Toggle
fi: Piilota/Näytä toggle

en: Remove this pane
fi: Poista ruutu

en: Hide all
fi: Piilota kaikki

en: Show all
fi: Näytä kaikki

en: Panel content has been updated.
fi: Paneelin sisältö on päivitetty.

en: Choose layout
fi: Valitse ulkoasu

en: Move content in @layout to
fi: Siirrä sisältö @layout

en: Panel Title
fi: Paneelin otsikko

en: Hide Title?
fi: Piilota otsikko?

en: Check this box to hide the main page title for this panel.
fi: Valitse tämä piilottaaksesi paneelin pääotsikko.

en: Missing content type
fi: Puuttuva sisältötyyppi

en: This pane's content type is either missing or has been deleted. This pane will not render.
fi: Ruudun sisältötyyppi joko puuttuu tai on poistettu. Ruutu ei renderöidy.

en: Add content to !s
fi: Lisää sisältöä !s

en: There are no content types you may add to this display.
fi: Sisältötyyppejä joita voisit lisätä tähän näkymään ei löydy.

en: Add pane
fi: Lisää ruutu

en: Select cache method
fi: Valitse välimuistitustapa

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
fi: Välimuistitustapoja ei ole tällä hetkellä määritettynä. Välimuistitusta käyttääksesi ota käyttöön Paneeleiden välimuistitusmoduuli.

en: Configure cache settings
fi: Muokkaa välimuistitusasetuksia

en: Panel settings
fi: Paneelin asetukset

en: Default panel style
fi: Paneelin oletustyyli

en: Edit style settings
fi: Muokkaa tyyliasetuksia

en: Per panel settings
fi: Paneelikohtaiset asetukset

en: If this is checked, each region in the display can have its own style.
fi: Tämän ollessa valittuna kaikilla näkymän alueilla voi olla omat tyylinsä.

en: Use the default panel style
fi: Käytä paneelin oletustyyliä

en: There are no style settings to edit.
fi: Muokattavia tyyliasetuksia ei löytynyt.

en: Edit style settings for @style
fi: Muuta tyyliasetuksia tyylille @style

en: This style does not have any settings.
fi: Tyylillä ei ole asetuksia.

en: No title
fi: Ei otsikkoa

en: Unknown context
fi: Tuntematon konteksti

en: No context
fi: Ei kontekstia

en: Deleted/missing content type @type
fi: Poistettu/puuttuva sisältötyyppi: @type

en: Pane style
fi: Ruudun tyyli

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
fi: Voit käyttää avainsanoja %keywords konteksteista samoten kuin %title sisällyttääksesi alkuperäisen otsikon.

en: CSS ID to apply to this content. This may be blank.
fi: Sisällössä käytettävä CSS ID. Voi olla myös tyhjä.

en: CSS class to apply to this content. This may be blank.
fi: Sisällössä käytettävä CSS luokka. Voi olla myös tyhjä.

en: Incoming content will be displayed here.
fi: Sisääntuleva sisältö näytetään tässä.

en: Does not meet context requirements
fi: Ei täytä kontekstin vaatimuksia

en: Context %count
fi: Konteksti %count

en: Multiple contexts are valid for this pane; one must be chosen.
fi: Useammat kontekstit ovat sallittuja tälle ruudulle; yhden on oltava valittuna.

en: <p>Here you may determine the number of rows and columns your layout may have. Each row can have its own number of columns, and each column can have its width set independently. When changing the number of rows or columns, click Save to update the form so you can set the widths for new cells properly.</p><p><strong>Note: Removing cells which contain panes will cause those panes to be disappear. Please move any content you wish to keep.</strong></p>
fi: <p>Tässä voit määrittää kuinka monta riviä ja palstaa ulkoasussasio voi olla. Jokaisella rivillä voi olla oma määränsä palstoja ja jokaisen palstan leveys voidaan asettaa yksilöllisesti. Muutettaessa rivien tai palstojen lukumäärää klikkaa Tallenna kaavakkeen päivittämiseksi jotta voit asettaa uusien solujen leveydet.</p><p><strong>Huomautus: solujen poistaminen sisältöruuduista aiheuttaa niiden ruutujen katoamisen. Siirrä kaikki sisältö jonka haluat säilyttää.</strong></p>

en: Width unit type
fi: Leveyden yksikön tyyppi

en: % (percentage)
fi: % (prosentti)

en: px (pixels)
fi: px (pikseliä)

en: em (current)
fi: em (nykyinen)

en: The width unit type this layout can have: %, px or em. When using percentage, your layout will be fluid; when using px or em, your layout will be fixed.
fi: Tämän tyyoun ulkoasuina voidaan käyttää %, px tai em. Jos käytät prosentuaalista arvoa ulkoasustasi tulee joustava; käyttäessäsi px tai em leveydestä tulee kiinteä.

en: Total width
fi: Kokonaisleveys

en: If using the percentage width, choose the total width that this layout must add up to; if you are having problems with your flexible layout having columns fall off, try lowering this number and adjusting the width of individual columns to match.
fi: Jos käytät prosentuaalista leveyttä, valitse kokonaisleveys jonka mukaan se lasketaan. Jos sinulla on ongelmia juostavan ulkoasusi kanssa, koita pienentää tätä arvoa ja muuta myös jokaisen palstan leveyttä täsmätäksesi.

en: The number of rows this layout can have.
fi: Kuinka monta riviä tässä ulkoasussa voi olla.

en: Row @d
fi: Rivi @d

en: Columns
fi: Palstat

en: Width @d
fi: Leveys @d

en: Column titles, separated by commas
fi: Palstojen otsikot pilkuilla eroteltuina

en: Sidebars
fi: Sivupalkit

en: If a sidebar is selected, enter the width of the sidebar.
fi: Jos sivupalkki on valittuna syötä sivupalkin leveys.

en: The width unit type activated sidebars will have: %, px or em. When using percentage, your sidebars will be fluid; when using px or em, your sidebars will be fixed.
fi: Aktivoitujen sivupalkkien leveysyksikön tyyppi: %, px, tai em. Käyttäessäsi prosentuaalista leveyttä sivupalkkiesi leveys tulee joustavaksi, px ja em käytöstä seuraa kiinteäleveyksinen sivupalkki.

en: Rows must be a positive integer.
fi: Rivien lukumäärän on oltava positiivinen muuttuja.

en: Columns must be a positive integer.
fi: Palstojen lukumäärän on oltava positiivinen muuttuja.

en: Column widths must add up to 100.
fi: Palstojen leveyden on oltava yhteensä 100

en: Row @row, Column @col
fi: Rivi @row, palsta @col

en: Single column
fi: Yksittäinen palsta

en: Use minimalistic (plain) output
fi: Käytä minimalistista (puhdasta) ulosantia

en: Enable this option to output minimal panels display HTML markup.
fi: Käytä tätä vaihtoehtoa näyttääksesi paneeli mahdollisimman vähällä HTML markupilla.

en: Two column bricks
fi: Kahden palstan ruudukko

en: Left above
fi: Vasemmalle ylös

en: Right above
fi: Oikealle ylös

en: Left below
fi: Vasemmalle alas

en: Right below
fi: Oikealle alas

en: Export panels
fi: Vie paneeleita

en: Export panels in bulk.
fi: Vie paneeleita bulkkina.

en: There are no panels to be exported at this time.
fi: Vietäviä paneeleita ei tällä hetkellä löytynyt.

en: Module name
fi: Moduulin nimi

en: Enter the module name to export code to.
fi: Syötä moduulin nimi johon koodia siirretään.

en: use panels exporter
fi: käytä paneeleiden vientityökalua

en: Panels exporter
fi: Paneeleiden vientityökalu

en: Allows exporting multiple panel pages, mini panels and other types at once.
fi: Mahdollistaa useiden paneelisivujen, minipaneeleiden ja muiden tyyppien lataamisen kerralla.

en: You can edit existing mini panels, or click add to create a new one.
fi: Voit muokata olemassaolevia minipaneeleita tai luoda uuden minipaneelin.

en: Mini panels are the small variants of panel pages. Instead of pages, they define blocks.
fi: Minipaneelit ovat paneelisivujen pieniä variantteja jotka sivun sijasta määrittelevät lohkoja.

en: Create and administer mini panels (panels exposed as blocks).
fi: Luo ja ylläpidä minipaneeleita (lohkoina esitettyjä paneeleita)

en: Layout settings
fi: Ulkoasun asetukset

en: Delete mini panel
fi: Poista minipaneeli

en: Are you sure you want to delete the mini panel "@title"?
fi: Oletko varma että haluat poistaa minipaneelin " @title"?

en: Import panel mini "@s"
fi: Tuo minipaneeli "@s"

en: Panel mini code
fi: Minipaneelin koodi

en: Cut and paste the results of an exported mini panel here.
fi: Leikkaa ja liitä tähän viedyn minipaneelin koodi.

en: Import mini panel "@s"
fi: Tuo minipaneeli "@s"

en: Unable to get a mini panel out of that.
fi: Minipaneelin haku epäonnistui.

en: Mini panel title
fi: Minipaneelin otsikko

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
fi: Minipaneelin otsikko. Otsikko voidaan ohittaa lohkon asetuksissa.

en: Mini panel name
fi: Minipaneelin nimi

en: A unique name used to identify this panel page internally. It must be only be alpha characters and underscores. No spaces, numbers or uppercase characters.
fi: Yksilöllistä nimeä käytetään paneelisivun sisäiseen tunnistamiseen. Nimen on oltava aakkosnumeerinen minkä lisäksi ainoastaan alaviivat ovat sallittuja. Ei isoja kirjaimia, välilyöntejä tai numeroita.

en: Mini panel category
fi: Minipaneelin kategoria

en: The category that this mini-panel will be grouped into on the Add Content form. Only upper and lower-case alphanumeric characters are allowed. If left blank, defaults to 'Mini panels'.
fi: Kategoria johon tämä minipaneeli sisällytetään Lisää sisältöä syöttökaavakkeessa. Sinoastaan isot ja pienet aakkkosnumeeriset merkit ovat sallittuja. Jos jätät tämän tyhjäksi, oletuksena käytetään "Minipaneelit".

en: Save and proceed
fi: Tallenna ja jatka

en: Panel mini name is required.
fi: Minipaneelin nimi on pakollinen.

en: Categories may contain only alphanumerics or spaces.
fi: Luokat voivat sisältää aioastaan aaakosnumeerisia merkkejä tai välilyöntejä.

en: Panel name must be unique.
fi: Paneelin nimen on oltava uniikki.

en: Your new mini panel %title has been saved.
fi: Uusi minipaneelisi %title on tallennettu.

en: Deleted/missing mini panel @name
fi: Puuttuva/poistetty minipaneeli @name

en: Untitled mini panel
fi: Nimetön minipaneeli

en: create mini panels
fi: luo minipaneeleita

en: administer mini panels
fi: ylläpidä minipaneeleita

en: Panel
fi: Paneelit

en: Panel layout
fi: Paneeliulkoasu

en: Panel content
fi: Paneelisisältö

en: The teaser is a piece of text to describe when the panel is listed (such as when promoted to front page); the actual content will only be displayed on the full node view.
fi: Teaseri on pala tekstiä jonka avulla kuvataan paneeli sen ollessa listattuna (esimerkiksi nostettuna etusivulle); itse sisältö näytetään ainoastaan koko sivun näkymässä.

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
fi: CSS ID jota voidaan käyttää paneelin stylisoinnissa.

en: Please select a layout.
fi: Valitse ulkoasu.

en: create panel-nodes
fi: luo paneelisolmuja

en: edit own panel-nodes
fi: muokkaa omia paneelisolmuja

en: administer panel-nodes
fi: ylläpidä paneelisolmuja

en: Create nodes that are divided into areas with selectable content.
fi: Luo solmuja jotka on jaettu valittavaa sisältöä sisältäviin alueisiin.

en: Invalid node
fi: Kielletty solmu

en: Page settings
fi: Sivuasetukset

en: Disable Drupal blocks/regions
fi: Poista käytöstä Drupalin lohkot/alueet

en: CSS code
fi: CSS koodi

en: Simple cache
fi: Yksinkertainen välimuisti

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
fi: Yksinkertainen välimuistitus on aikapohjainen välimuisti. Sitä on vaikea rajoittaa ja kun sisältö on kertaalleen päätynyt välimuistiin se pysyy siellä vanhenemiseensa asti.

en: If "arguments" are selected, this content will be cached per individual argument to the entire display; if "contexts" are selected, this content will be cached per unique context in the pane or display; if "neither" there will be only one cache for this pane.
fi: jos "argumentit" on valittuna, sisältö tallennetaan välimuistiin jokaista argumenttia kohden koko näkymään. Jos "kontekstit" on valittuna silloin sisältö tallennetaan välimuistiin jokaista erillistä ruudun tai näkymän kontekstia kohden. Jos "ei kumpaakaan" on valittuna, tälle ruudulle on ainoastaan yksi välimuisti.

en: Use pager
fi: Käytä sivustusta

en: Items to display
fi: Näytettävät elementit

en: More link
fi: "Lisää" linkki

en: More link text
fi: "Lisää" linkin teksti

en: Override view URL
fi: Ohita näkymän osoite

en: Set view URL to panel URL
fi: Aseta osoitteeksi paneelin osoite

en: Allow the pane configuration to modify the "set view URL to panel URL" setting.
fi: Salli ruudun asetusten muokata asetusta "aseta osoiteeksi paneelin osoite".

en: Panel view name is required.
fi: Paneelinäkymän nimi on pakollinen.

en: The panel view has been saved.
fi: Paneelinäkymä on tallennettu.

en: Are you sure you want to delete the panel view "@title"?
fi: Oletko varma että haluat poistaa paneelinäkymän "@title"?

en: Import panel view "@s"
fi: Lataa paneelinäkymä "@s"

en: Panel view code
fi: Paneelinäkymän koodi

en: Cut and paste the results of an exported panel view here.
fi: Leikkaa ja liitä tähän viedyn paneelinäkymän koodi

en: Unable to load the view for that import. Be sure the view already exists in your system.
fi: Ladattavan näkymän lataaminen ei onnistunut. Varmista että näkymä on jo olemassa järjestelmässäsi.

en: Unable to get a panel view out of that.
fi: Paneelinäkymän hakeminen ei onnistunut.

en: Panel view enabled
fi: Paneelinäkymä käytössä

en: Panel view disabled
fi: Paneelinäkymä poissa käytöstä

en: Edit this view
fi: Muokkaa tätä näkymää

en: Link title to view
fi: Linkitä otsikko näkymään

en: If checked, the title will be a link to the view.
fi: Valitessasi tämän, otsikko linkitetään näkymään.

en: Provide a "more" link that links to the view
fi: Tarjoa "lisää" linkki joka linkittyy näkymään

en: "More" link text
fi: "Lisää" linkin teksti

en: Display feed icons
fi: Näytä syötteiden kuvakkeet

en: If checked, any feed icons provided by this view will be displayed.
fi: Mikäli valittuna, näkymän mahdollisesti tarjoamien syötteiden kuvakkeet näytetään.

en: administer panel views
fi: ylläpidä paneelinäkymiä

en: Creates views as content types that can be added to displays
fi: Luo näkymät sisältötyyppinä joita voidaan lisätä näkymiin

en: Legacy views
fi: Legacy näkymät

en: Information about the legacy views content type.
fi: Tietoa Legacy näkymät sisältötyypistä.

en: Send arguments
fi: Lähetä argumentteja

en: Select this to send all arguments from the panel directly to the view. If checked, the panel arguments will come after any context arguments above and precede any additional arguments passed in through the Arguments field below.
fi: Valitse tämä lähettääksesi argumentit suoraan paneelista näkymään. Jos valitset tämän, paneelin argumentit näytetäään kontekstin argumenttien jälkeen ennen mitä tahansa allaolevassa argumenttikentässä määriteltyä argumenttia.

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel.
fi: Näkymälle osoitteen perässä lähetettävät lisäargumentit muodossa arg1/arg2/arg3. Voit käyttää %0, %1, ..., %N ottaaksesi argumentin osoitteesta. Voit myös käyttää @0, @1, ..., @N käyttääksesi paneelille lähetettyjä argumentteja.

en: Deleted/missing view @view
fi: Poistettu/puuttuva näkymä: @view

en: Legacy views panes
fi: Legacy views ruudut

en: Provides all views as panes to be added to displays; this is provided for legacy use and should not be used in new installations.
fi: Mahdollistaa kaikkien ruutunäkymien lisäämisen näkymiin. Tätä ei tulisi käyttää uusissa asennuksissa.

en: Book parent
fi: Kirjaisäntä

en: Adds a book parent from a node context.
fi: Lisää kirjaisännön solmun kontekstista.

en: Immediate parent
fi: Välitön isäntä

en: Top level book
fi: Ylätason kirja

en: Term from node
fi: Termi solmusta

en: Adds a taxonomy term from a node context; if multiple terms are selected, this will get the "first" term only.
fi: Lisää luokittelutermin solmun kontekstista; jos useita termejä on valittuna se hakee ainoastaan ensimmäisen termin.

en: Term parent
fi: Termin isäntä

en: Adds a taxonomy term parent from a term context.
fi: Lisää isäntätermin termin kontekstista.

en: Top level term
fi: Ylätason termi

en: User from node
fi: Käyttäjä solmusta

en: Adds a user from node author context
fi: Lisää käyttäjän solmun luojan kontekstista

en: System block
fi: Järjestelmälohko

en: Display the pane as a system block; this is more restrictive than the default.
fi: Näyttää ruudut järjestelmälohkoina; tämä on rajoitetumpaa kuin oletusarvo.

en: The default panel rendering style; displays each pane with a separator.
fi: Paneelin oletusrenderöintitapa; näyttää jokaisen ruudun erottajan kanssa.

en: Presents the panes in the form of an HTML list.
fi: Näyttää ruudut HTML listana.

en: Rounded corners
fi: Pyöristetyt kulmat

en: Presents the panes or panels with a rounded corner box around them
fi: Näyttää ruudut tai paneelit pyöristetyin kulmin varustetun laatikon sisällä

en: Box around
fi: Laatikko ympärillä

en: Each pane
fi: Jokainen ruutu

en: Each panel
fi: Jokainen paneeli

en: Choose whether to include the box around each pane (piece of content) or panel (each column or region)
fi: Valitse näytetäänkö pyöristetty laatikko jokaisen ruudun (sisällön osa) vai paneelin (jokainen palsta tai alue) ympärillä.
