Panels (5.x-2.0-rc1a) - en to ja translation catalogue (265 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Next
ja: 次へ

en: select
ja: 選択

en: context
ja: コンテキスト

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: more
ja: 続き...

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Comments
ja: コメント

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Edit
ja: 編集

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Block settings
ja: ブロックの設定

en: Comment form
ja: コメントフォーム

en: Related terms
ja: 関連するターム

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 環境設定

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: settings
ja: 設定

en: Back
ja: 戻る

en: Node ID
ja: ノードID

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Top
ja: トップ

en: Views
ja: 表示

en: Access
ja: アクセス

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Path
ja: パス

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: Menu
ja: メニュー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Layout
ja: レイアウト

en: User
ja: ユーザー

en: Configure
ja: 設定

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Error
ja: エラー

en: Node
ja: ノード

en: Submit @name
ja: 「@name」の投稿

en: Panels
ja: パネル

en: Add content
ja: コンテンツの追加

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: The CSS ID to apply to this page
ja: このページに適用するCSS ID

en: Block
ja: ブロック

en: CSS class
ja: CSSクラス

en: Display links
ja: リンクを表示

en: View type
ja: ビュータイプ

en: Page
ja: ページ

en: Pager ID
ja: ページャーID

en: Three column 25/50/25
ja: 3カラム 25/50/25

en: Left side
ja: 左サイド

en: Middle column
ja: 中カラム

en: Right side
ja: 右サイド

en: Three column 25/50/25 stacked
ja: 3カラム 25/50/25 スタック

en: Bottom
ja: ボトム

en: Three column 33/34/33
ja: 3カラム 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
ja: 3カラム 33/34/33 スタック

en: Two column
ja: 2カラム

en: Two column stacked
ja: 2カラム スタック

en: 1 hour | @count hours
ja[0]: 1時間
ja[1]: @count時間

en: 1 day | @count days
ja[0]: 1日
ja[1]: @count日

en: User picture
ja: ユーザー画像

en: Node types
ja: ノードタイプ

en: Your changes have been saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Left sidebar
ja: 左サイドバー

en: Right sidebar
ja: 右サイドバー

en: Custom
ja: カスタム

en: Input format
ja: 入力書式

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Term
ja: ターム

en: Term ID
ja: タームID

en: Term name
ja: タームの名称

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Mode
ja: モード

en: Advanced
ja: 高度

en: Up
ja: 上へ

en: Caching
ja: キャッシュ

en: Method
ja: メソッド

en: Other
ja: その他

en: List type
ja: リスト形式

en: Rows
ja: 行数

en: Anonymous
ja: 匿名ユーザー

en: Edit view
ja: ビューを編集

en: Tab
ja: タブ

en: Normal menu item
ja: 通常のメニューアイテム

en: Down
ja: 下へ

en: Arguments
ja: 引数

en: Term description
ja: タームの説明

en: Operation
ja: 操作

en: Created date
ja: 作成日時

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Edit term
ja: タームの編集

en: Cache settings
ja: キャッシュの設定

en: unlimited
ja: 無制限

en: Publishing options
ja: 掲載オプション

en: Middle
ja: 中

en: Configure block
ja: ブロックの設定

en: Second
ja: 秒

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Fixed
ja: 固定

en: Revert
ja: 戻す

en: Empty
ja: 空

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Flexible
ja: フレキシブル

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
ja: 名前に使用できる文字は半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけです。

en: administer nodes
ja: ノードの管理

en: Loading...
ja: ロード中…

en: You must select a node.
ja: コンテンツを選択してください。

en: Lifetime
ja: 存続期間

en: Information
ja: 情報

en: Relationship type
ja: リレーションシップのタイプ

en: No caching
ja: キャッシュなし

en: Menus
ja: メニュー

en: Form
ja: フォーム

en: Contexts
ja: コンテクスト

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Profile Category
ja: プロフィールカテゴリー

en: Panel pages
ja: パネルページ

en: Panel nodes
ja: パネルノード

en: Mini panels
ja: ミニパネル

en: Administer items related to the Panels module.
ja: Panelsモジュールに関連するアイテムの管理。

en: view all panes
ja: すべてのペインの表示

en: view pane admin links
ja: ペインの管理リンクの表示

en: administer pane visibility
ja: ペインの表示の管理

en: administer pane access
ja: ペインのアクセス権限の管理

en: administer advanced pane settings
ja: ペインの高度な設定の管理

en: use panels caching features
ja: パネルのキャッシュ機能の使用

en: Update #5218 only has changes for PostgreSQL. There are no updates for MySQL databases - since you're running MySQL, you should consider this update successful.
ja: 更新 #5218 にはPostgreSQL向けの変更だけが含まれています。MySQLに対しては何の更新もありません。MySQLで運用している場合は、この更新が成功したものと扱ってください。

en: You can disregard failed attempts to add new columns in update #5216 as long as the two queries preceding this text were successful.
ja: このテキストの前のふたつのクエリーが成功している場合に限り、更新 #5216 による新しいカラムを追加する試みの失敗を無視することができます。

en: Argument type
ja: 引数のタイプ

en: Custom PHP
ja: カスタムPHP

en: Context
ja: コンテキスト

en: Attached files
ja: 添付ファイル

en: Book navigation
ja: ブックナビゲーション

en: "@s" comment form
ja: "@s"コメントフォーム

en: Sort
ja: 並べ替え

en: !a comments per page
ja: !a コメント／ページ

en: Identifier
ja: 識別子

en: Profile Fields
ja: プロフィールフィールド

en: Unordered
ja: 順序不同

en: Ordered
ja: 順序通り

en: Maximum depth
ja: 最大の深さ

en: Taxonomy vocabulary
ja: タクソノミーボキャブラリー

en: New @s
ja: 新しい@s

en: New content of other types
ja: その他のタイプの新しいコンテンツ

en: New content behavior
ja: 新しいコンテンツの振る舞い

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
ja: 新しいコンテンツをシステムに追加した時のデフォルトの振る舞いを選択してください。チェックがあると、新しいコンテンツは自動で即座に使用可能となり、パネルページに加えることができます。チェックがなければ、新しいコンテンツはここで指定するまで使用可能となりません。

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
ja: <p>保存をクリックすると、使用可能なコンテンツがすべてリストで表示されます。</p>

en: Allowed @s content
ja: 使用可能な@sのコンテンツ

en: Select allowed layouts
ja: 使用可能なレイアウトを選択

en: Check the boxes for all layouts you want to allow users choose from when picking a layout. You must allow at least one layout.
ja: ユーザーが選択可能なレイアウトにチェックを入れてください。少なくともひとつのレイアウトは許可してください。

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Remove this item
ja: このアイテムを除去

en: Keyword
ja: キーワード

en: 1 year | @count years
ja[0]: 1年
ja[1]: @count年

en: 1 week | @count weeks
ja[0]: 1週
ja[1]: @count週

en: 1 min | @count min
ja[0]: 1分
ja[1]: @count分

en: 1 sec | @count sec
ja[0]: 1秒
ja[1]: @count秒

en: Panel content has been updated.
ja: パネルコンテンツを更新しました。

en: Choose layout
ja: レイアウトの選択

en: Move content in @layout to
ja: @layoutのコンテンツの移動先

en: Check this box to hide the main page title for this panel.
ja: このチェックボックスにチェックを入れると、このパネルのメインページタイトルが表示されません。

en: Missing content type
ja: 消失したコンテンツ

en: This pane's content type is either missing or has been deleted. This pane will not render.
ja: このペインのコンテンツは消失したかまたは削除されています。このペインは出力されません。

en: Add content to !s
ja: !sにコンテンツを追加

en: Contributed modules
ja: 拡張モジュール

en: There are no content types you may add to this display.
ja: このディスプレイに追加することのできるコンテンツがありません。

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
ja: 現在、キャッシュのオプションを使用できません。キャッシュのオプションを使用するには、panels chachingモジュールを有効にしてください。

en: Panel settings
ja: パネルの設定

en: Default panel style
ja: デフォルトのパネルスタイル

en: Edit style settings
ja: スタイル設定の編集

en: Per panel settings
ja: パネルごとの設定

en: If this is checked, each region in the display can have its own style.
ja: このチェックボックスにチェックを入れると、ディスプレイの各リージョンにそれぞれスタイルを設定することができます。

en: Use the default panel style
ja: デフォルトのパネルスタイルを使用

en: There are no style settings to edit.
ja: スタイルの設定がありません。

en: Edit style settings for @style
ja: @styleのスタイル設定を編集

en: This style does not have any settings.
ja: このスタイルには設定がありません。

en: No title
ja: タイトルなし

en: Deleted/missing content type @type
ja: 削除された/消失したコンテンツ @type

en: Incoming content will be displayed here.
ja: 今後のコンテンツがここに表示されます。

en: Columns
ja: カラム

en: Row @row, Column @col
ja: 行 @row、カラム @col

en: Single column
ja: シングルカラム

en: Two column bricks
ja: 2カラム レンガ状

en: Left above
ja: 左上

en: Right above
ja: 右上

en: Left below
ja: 左下

en: Right below
ja: 右下

en: Module name
ja: モジュール名

en: Enter the module name to export code to.
ja: コードをエクスポートするモジュール名を入力して下さい。

en: Layout settings
ja: レイアウトの設定

en: Are you sure you want to delete the mini panel "@title"?
ja: ミニパネル「@title」を本当に削除しますか？

en: Import panel mini "@s"
ja: ミニパネル「@s」をインポート

en: Panel mini code
ja: ミニパネルのコード

en: Cut and paste the results of an exported mini panel here.
ja: ミニパネルをエクスポートした結果をコピーして、ここに貼り付けてください。

en: Import mini panel "@s"
ja: ミニパネル「@s」をインポート

en: Unable to get a mini panel out of that.
ja: ミニパネルを検出できませんでした。

en: Mini panel title
ja: ミニパネルのタイトル

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
ja: このミニパネルのタイトル。ブロックの設定で上書きすることができます。

en: Mini panel name
ja: ミニパネルの名前

en: A unique name used to identify this panel page internally. It must be only be alpha characters and underscores. No spaces, numbers or uppercase characters.
ja: このパネルページを内部的に判別するための固有の名前。使用できる文字は半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけです。スペースは使用できません。

en: Mini panel category
ja: ミニパネルのカテゴリー

en: The category that this mini-panel will be grouped into on the Add Content form. Only upper and lower-case alphanumeric characters are allowed. If left blank, defaults to 'Mini panels'.
ja: 「コンテンツの追加」フォームでこのミニパネルが含まれるカテゴリー。使用できる文字は半角英数字とスペースだけです。空欄の場合はデフォルトの「Mini panels」となります。

en: Save and proceed
ja: 保存して進む

en: Panel mini name is required.
ja: ミニパネルの名前を入力してください。

en: Categories may contain only alphanumerics or spaces.
ja: カテゴリーに使用できる文字は半角英数字とスペースだけです。

en: Panel name must be unique.
ja: パネルの名前は固有でなければなりません。

en: Your new mini panel %title has been saved.
ja: 新しいミニパネル %title を保存しました。

en: Deleted/missing mini panel @name
ja: 削除された/消失したミニパネル @name

en: Untitled mini panel
ja: タイトルなしのミニパネル

en: create mini panels
ja: ミニパネルの作成

en: administer mini panels
ja: ミニパネルの管理

en: Panel
ja: パネル

en: Panel layout
ja: パネルレイアウト

en: Panel content
ja: パネルコンテンツ

en: The teaser is a piece of text to describe when the panel is listed (such as when promoted to front page); the actual content will only be displayed on the full node view.
ja: ノード一覧でパネルが表示される際（例えば表紙に固定の場合）の説明文がティーザーです。実際のコンテンツは、ノード全体が表示される場合にだけ表示されます。

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
ja: パネルのスタイルをCSSで指定する際に使用するID。

en: Please select a layout.
ja: レイアウトを選択してください。

en: create panel-nodes
ja: パネルノードの作成

en: edit own panel-nodes
ja: 自分のパネルノードの編集

en: administer panel-nodes
ja: パネルノードの管理

en: Create nodes that are divided into areas with selectable content.
ja: いくつかのエリアに分かれていて、そのそれぞれに対してコンテンツを選択することのできるノードを作成します。

en: Page settings
ja: ページの設定

en: Disable Drupal blocks/regions
ja: Drupalのブロック/リージョンを無効化

en: CSS code
ja: CSSコード

en: Simple cache
ja: シンプルキャッシュ

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
ja: シンプルキャッシュは時系列のキャッシュです。期限が決まっており、いったんキャッシュされると、期限が切れるまでキャッシュが残ります。

en: If "arguments" are selected, this content will be cached per individual argument to the entire display; if "contexts" are selected, this content will be cached per unique context in the pane or display; if "neither" there will be only one cache for this pane.
ja: 「引数」が選択されていれば、引数ごとにディスプレイ全体をキャッシュします。「コンテクスト」が選択されていれば、ペインやディスプレイのコンテクストそれぞれをキャッシュします。「なし」であれば、ペインのキャッシュはひとつだけとなります。

en: Use pager
ja: ページャーを使用

en: Items to display
ja: 表示件数

en: Offset
ja: オフセット

en: More link
ja: 続きへのリンク

en: More link text
ja: 続きへのリンクのテキスト

en: Edit this view
ja: このビューを編集

en: Book parent
ja: 親ブック

en: Top level book
ja: トップレベルのブック

en: System block
ja: システムブロック

en: Display the pane as a system block; this is more restrictive than the default.
ja: システムブロックとしてペインを表示; デフォルトよりも制限が多くなります。

en: The default panel rendering style; displays each pane with a separator.
ja: デフォルトのパネル出力スタイル; セパレータを入れて各ペインを表示します。

en: Presents the panes in the form of an HTML list.
ja: HTMLリストの形式でペインを出力します。

en: Rounded corners
ja: 角丸

en: Presents the panes or panels with a rounded corner box around them
ja: ペインやパネルを角丸のボックスで囲んで表示

en: Box around
ja: 枠線

en: Each pane
ja: 各ペイン
