Panels (5.x-2.0-rc1a) - en to uk translation catalogue (268 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Текст

en: Next
uk: Наступний

en: select
uk: вибір

en: context
uk: матеріал

en: Delete
uk: Вилучити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Дії

en: Content
uk: Матеріали

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: more
uk: ще

en: Enable
uk: Ввімкнути

en: Disable
uk: Вимкнено

en: Comments
uk: Коментарі

en: Categories
uk: Категорії

en: Edit
uk: Редагувати

en: None
uk: Ні

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію не можна буде скасувати.

en: Block settings
uk: Параметри Блоку

en: Comment form
uk: Форма коментування

en: Related terms
uk: Пов'язані терміни

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Ім'я

en: Import
uk: Імпорт

en: Export
uk: Експорт

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: settings
uk: налаштування

en: Back
uk: Назад

en: Node ID
uk: ID документа

en: Label
uk: Заголовок

en: Preview
uk: Перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Типово

en: Top
uk: Вгору

en: Views
uk: Види

en: Access
uk: Повноваження

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: URL
uk: Посилання

en: Path
uk: Шлях

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Node type
uk: Тип матеріалу

en: Menu
uk: Меню

en: Advanced settings
uk: Додаткові налаштування

en: Teaser
uk: Анонс

en: Layout
uk: Розмітка

en: User
uk: Користувач

en: Configure
uk: Налаштувати

en: User ID
uk: ID користувача

en: Error
uk: Помилка

en: Node
uk: Матеріал

en: Node add form
uk: Форма додавання матеріалу

en: Submit @name
uk: Зберегти  @name

en: Panels
uk: Панелі

en: Add content
uk: Додати матеріали

en: Page title
uk: Назва сторінки

en: The CSS ID to apply to this page
uk: CSS ID, що ставляться до цієї сторінки

en: Only the checked roles will be able to see this panel in any form; if no roles are checked, access will not be restricted.
uk: Тільки виділені ролі будуть здатними бачити цю панель; якщо ролі не зазначені, доступ буде необмежений.

en: Create pages that are divided into areas of the page.
uk: Створити сторінки, які розбиті на області.

en: Block
uk: Блок

en: CSS class
uk: КЛАС CSS

en: Enter the title or NID of a post
uk: Уведіть назву або NID поста

en: Check here to show only the node teaser
uk: Чек тут, щоб показувати тільки анонс

en: Display links
uk: Відображення посилань

en: View type
uk: Тип Виду

en: Select which type of the view to display.
uk: Вибір типу виду, для відображення.

en: Page
uk: Сторінка

en: Embedded
uk: Вбудований

en: Pager ID
uk: Пейджер ID

en: Three column 25/50/25
uk: Три колонки 25/50/25

en: Left side
uk: Ліва колонка

en: Middle column
uk: Середня колонка

en: Right side
uk: Права колонка

en: Three column 25/50/25 stacked
uk: Три колони 25/50/25 стеком

en: Bottom
uk: Донизу

en: Three column 33/34/33
uk: Три колонки 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
uk: Три колонки 33/34/33 стеком

en: Two column
uk: Дві колонки

en: Two column stacked
uk: Дві колонки стеком

en: 1 hour | @count hours
uk[0]: @count година
uk[1]: @count години
uk[2]: @count годин

en: 1 day | @count days
uk[0]: @count день
uk[1]: @count дні
uk[2]: @count днів

en: User picture
uk: Користувацьке зображення

en: Node types
uk: Типи документів

en: Your changes have been saved.
uk: Ваші зміни збережені.

en: Left sidebar
uk: Ліва колонка

en: Right sidebar
uk: Права колонка

en: Custom
uk: Власний

en: Input format
uk: Формат вводу

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Vocabulary ID
uk: ID словника

en: Term
uk: Термін

en: Term ID
uk: ID терміну

en: Term name
uk: Назва терміну

en: Overridden
uk: Пріоритетно

en: Mode
uk: Режим

en: Advanced
uk: Додатково

en: Up
uk: Вгору

en: Caching
uk: Кешування

en: An error occurred
uk: Сталася помилка

en: Method
uk: Метод

en: Other
uk: Інше

en: List type
uk: Тип списку

en: Rows
uk: Рядки

en: Anonymous
uk: Гість

en: Edit view
uk: Змінити вид

en: Provide Menu
uk: Надати Меню

en: Provide Menu as Tab
uk: Надати меню як вкладки

en: Tab Weight
uk: Вага закладки

en: If this is a menu tab, select the weight; lower numbers will be further to the left.
uk: Якщо це закладка, виберіть вагу. Чим менше число, тем лівіше розташована закладка.

en: Menu Title
uk: Заголовок меню

en: Enter the title to use for the menu entry or tab. If blank, the page title will be used.
uk: Уведіть заголовок для пункту меню або закладки. Якщо порожньо, буде використовуватися заголовок сторінки.

en: Default Menu Tab
uk: Типова Вкладка Меню

en: Make Default Menu Tab
uk: Зробити вкладку меню базово

en: Parent Menu Item Type
uk: Тип пункту батьківського меню

en: Tab
uk: Вкладка

en: Normal menu item
uk: Нормальний елемент меню

en: Already exists (don't create)
uk: Уже існує (не створювати)

en: If the parent menu item is a tab, select the weight; lower numbers will be further to the left.
uk: Якщо батьківський пункт меню є вкладкою, виберіть вагу. Менші номери будуть ближче до лівого краю.

en: Parent Menu Item Title
uk: Заголовок батьківського пункту меню

en: Down
uk: Вниз

en: Arguments
uk: Аргументи

en: Term description
uk: Опис терміна

en: Child terms
uk: Дочірні терміни

en: Operation
uk: Дія

en: Created date
uk: Дата створення

en: Authoring information
uk: Інформація про автора

en: Sidebar left
uk: Ліва панель

en: Sidebar right
uk: Права панель

en: Edit term
uk: Редагувати термін

en: Cache settings
uk: Налаштування кеша

en: unlimited
uk: безмежно

en: Publishing options
uk: Налаштування публікації

en: First
uk: Перше

en: Middle
uk: Середина

en: Configure block
uk: Налаштувати блок

en: Second
uk: Секунда

en: Granularity
uk: Деталізація

en: Fixed
uk: Виправлено

en: Revert
uk: Відновити

en: Empty
uk: Порожньо

en: Open in new window
uk: Відкрити у новому вікні

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Flexible
uk: Гнучкий

en: Relationships
uk: Зв'язки

en: Basic information
uk: Основна інформація

en: administer nodes
uk: керувати матеріалами

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: You must select a node.
uk: Ви повинні вибрати матеріал.

en: Information
uk: Інформація

en: Relationship type
uk: Тип відносин

en: Menus
uk: Меню

en: Third
uk: Третій

en: Fourth
uk: Четвертий

en: Fifth
uk: П'ятий

en: Form
uk: Форма

en: Contexts
uk: Контексти

en: Loading
uk: Завантаження

en: Most Drupal users are familiar with the block to region layout mechanism in which you can assign a block to any region defined in your theme.  Panels takes this concept a massive step forward.  Through the panels interface you can start by creating a layout with any number of columns, headers, and footer, and control the width of those areas.
uk: Більшість користувачів Друпала знайомо з механізмом блокового поділу сторінки, у якім Ви можете призначити блок на будь-яку область, доступну у вашій темі. Модуль Панелі розбудовують це поняття й роблять масивний крок уперед. Через інтерфейс Панелей Ви можете  створювати сторінки з будь-яким числом колонок, заголовків і підвалів, і управляти шириною всіх областей.

en: Panel pages
uk: Панельні сторінки

en: Panel nodes
uk: Панель документів

en: Mini panels
uk: Міні-панелі

en: Views panes
uk: Панелі видів

en: by @user
uk: автор: @user

en: view all panes
uk: переглянути всі панелі

en: Argument type
uk: Тип аргументу

en: Custom PHP
uk: Власний PHP

en: Context
uk: Контекст

en: Attached files
uk: Вкладені файли

en: Node context
uk: Вміст матеріалу

en: Book navigation
uk: Навіґація книги

en: Add comment
uk: Додати коментар

en: A form to add a new comment.
uk: Форма додавання нових коментарів.

en: Sort
uk: Сортування

en: !a comments per page
uk: !a коментарів на сторінку

en: Pager
uk: Пейджер

en: Edit node
uk: Редагувати матеріал

en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: Comment options
uk: Налаштування коментарів

en: Menu options
uk: Налаштування меню

en: Profile Fields
uk: Поля профілю

en: User context
uk: Користувацький зміст

en: Ordered
uk: Впорядкований

en: User profile
uk: Профіль користувача

en: All the terms in a vocabulary.
uk: Всі терміни в словнику.

en: Maximum depth
uk: Макс. глибина

en: A node add form.
uk: Форма додавання матеріалу.

en: Taxonomy vocabulary
uk: Словник таксономії

en: Add argument
uk: Додати аргумент

en: Add relationship
uk: Додати зв'язки

en: Add context
uk: Додати контекст

en: Required contexts
uk: Необхідний контекст

en: Required contexts are passed in from some external source, such as a containing panel. If a mini panel has required contexts, it can only appear when that context is available, and therefore will not show up as a standard Drupal block.
uk: Необхідні контексти передаються із зовнішніх джерел, таких як утримуючі панелі. Якщо міні-панель має Необхідний контекст, він може з'являтися тільки в коли контекст доступний, і, отже, не буде відображатися в якості стандартаного Drupal блоку.

en: Add required context
uk: Додати необхідний контекст

en: Close Window
uk: Закрити Вікно

en: Close window
uk: Закрити вікно

en: Remove this item
uk: Видалити цей елемент

en: Add @type "@context"
uk: Додати @type "@context"

en: Keyword
uk: Ключове слово

en: 1 year | @count years
uk[0]: 1 рік
uk[1]: @count роки
uk[2]: @count років

en: 1 week | @count weeks
uk[0]: 1 тиждень
uk[1]: @count тижня
uk[2]: @count тижнів

en: 1 min | @count min
uk[0]: 1 хв
uk[1]: @count хв
uk[2]: @count хв

en: 1 sec | @count sec
uk[0]: 1 секунда
uk[1]: @count секунди
uk[2]: @count секунд

en: Add content to this panel
uk: Додайте вміст до цієї панелі

en: Configure this pane
uk: Редагувати панель

en: Remove this pane
uk: Вилучити панель

en: Hide all
uk: Сховати все

en: Show all
uk: Показати всі

en: Panel content has been updated.
uk: Панельний уміст скоректований.

en: Choose layout
uk: Вибір форматів

en: Move content in @layout to
uk: Перемістити вміст - @layout в

en: Add content to !s
uk: Додати вміст - !s

en: Choose type
uk: Вибір типу

en: Contributed modules
uk: Додаткові модулі

en: Contrib modules
uk: Підсумок внесків модулів у документ

en: There are no content types you may add to this display.
uk: Немає типів які Ви можете додати до цього виду.

en: Only the checked roles will be able to see this pane; if no roles are checked, access will not be restricted.
uk: Тільки перевірені ролі будуть здатними бачити цю панель; якщо ролі не відзначені, доступ буде необмежений.

en: Add pane
uk: Зберегти панель

en: Panel settings
uk: Параметри панелі

en: No title
uk: Без назви

en: Unknown context
uk: Невідомий контекст

en: No context
uk: Немає контексту

en: Incoming content will be displayed here.
uk: Вхідний вміст відобразиться тут.

en: Columns
uk: Стовпчики

en: Sidebars
uk: Бічні панелі

en: Single column
uk: Одна колонка

en: Two column bricks
uk: Цегельні колонки

en: Export panels
uk: Експорт панелей

en: Module name
uk: Ім'я модуля

en: Enter the module name to export code to.
uk: Уведіть ім'я модуля для експорту коду.

en: Layout settings
uk: Налаштування Верстки

en: Panel mini code
uk: Код міні-панелі

en: Cut and paste the results of an exported mini panel here.
uk: Вставте код експортованої міні-панелі тут

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
uk: Назва для міні-панелі. Воно може бути перевизначене в блоці конфігурації.

en: Mini panel name
uk: Ім'я Міні-панелі

en: A unique name used to identify this panel page internally. It must be only be alpha characters and underscores. No spaces, numbers or uppercase characters.
uk: Унікальне ім'я, використовуване для визначення цієї сторінки усередині панелі. Воно може містити тільки латинські символи й символ підкреслення, без пробілів, цифр або символів верхнього регістру.

en: Mini panel category
uk: Категорія Міні-панелі

en: Save and proceed
uk: Зберегти й далі

en: Your new mini panel %title has been saved.
uk: Ваша нова міні-панель %title збережена

en: Local
uk: Локаль

en: Panel
uk: Панель

en: Panel content
uk: Уміст панелі

en: create content
uk: створити документ

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
uk: ID, який використовує CSS у стилі панелі.

en: Please select a layout.
uk: Будь ласка виберіть макет.

en: Deleted/missing node @nid
uk: Стерте/помилкове повідомлення @nid

en: Page settings
uk: Параметри сторінки

en: CSS code
uk: КОД CSS

en: Additional arguments
uk: Додаткові аргументи

en: Separated by /
uk: Розділене /

en: Delete panel page
uk: Вилучити панельну сторінку

en: Edit '@title'
uk: Редагувати '@title'

en: Category weight
uk: Вага категорії

en: Argument: @arg
uk: Аргумент: @arg

en: Use pager
uk: По сторінках

en: Items to display
uk: Відображати елементів

en: Offset
uk: Зміщення

en: More link
uk: Посилання "ще(далі)"

en: Edit this view
uk: Правити вид

en: Book parent
uk: Батьківська підшивка

en: Top level book
uk: Верхній рівень підшивки

en: Rounded corners
uk: Закруглені кути
