Project issue tracking (5.x-0.2-beta) - en to uk translation catalogue (165 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Next
uk: Наступний

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Вилучити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Дії

en: content
uk: матеріал

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Subscribe
uk: Підписатися

en: Description
uk: Опис

en: Comments
uk: Коментарі

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Last updated
uk: Останнє оновлення

en: Project information
uk: Інформація проекту

en: Projects
uk: Проекти

en: Project
uk: Проект

en: Categories
uk: Категорії

en: Version
uk: Версія

en: My projects
uk: Мої проекти

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: None
uk: Ні

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію не можна буде скасувати.

en: Weight
uk: Вага

en: Category
uk: Категорія

en: Name
uk: Ім'я

en: Preview
uk: Перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Summary
uk: Звіт

en: View
uk: Перегляд

en: New comment
uk: Новий коментар

en: Updates
uk: Оновлення

en: Attachment:
uk: Прикріплений файл

en: !count submitted by !user on !date
uk: !user відправив(а) !count (!date)

en: project_issue: added comment %title
uk: project_issue: доданий коментар: %title

en: Preview comment
uk: Переглянути коментар

en: Component
uk: Компонент

en: All issues
uk: Усі проблеми

en: Overall
uk: Усі

en: Last month
uk: Останній місяць

en: Average lifetime
uk: Середній час існування

en: Issue activity
uk: Активність по проблемі

en: Total
uk: Сума

en: Project overview
uk: Огляд проекту

en: Own issues
uk: Мої проблеми

en: Subscription settings saved.
uk: Настроювання підписки збережене.

en: Subscribe to receive e-mail notification when an issue for this project is updated.
uk: Підписатися на одержання повідомлень по електронній пошті, коли проблема по цьому проекту обновляється.

en: Subscribe to @project issues
uk: Підписатися на проблеми для @project

en: All projects
uk: Усі проекти

en: Unassign
uk: Відмінити призначення

en: Issue information
uk: Інформація про проблему

en: Assigned
uk: Призначено

en: Issue details
uk: Подробиці проблеми

en: Note: modifying this value will change the title of the entire issue, not your follow-up comment.
uk: Зауваження: зміна цього значення змінить заголовок усієї проблеми, а не вашого коментаря.

en: File attachment
uk: Прикріплений файл

en: A file already exists, if you upload another file the current file will be replaced.
uk: Файл уже існує. При завантаженні нового файлу поточний буде вилучений.

en: Optionally attach a file, for example a patch or a screenshot.
uk: Додатково ви можете приєднати файл, наприклад латку або знімок екрана.

en: File attachments are disabled. The issue directory has not been properly configured.
uk: Приєднання файлів відключене. Папка для проблем не була коректно настроєна.

en: Project issue settings
uk: Настроювання проблем проекту

en: Please contact the site administrator.
uk: Зверніться до адміністратора сайту.

en: You have to specify a valid project.
uk: Необхідно вказати проект.

en: You have to specify a valid version.
uk: Необхідно вказати версію.

en: You have to specify a valid component.
uk: Необхідно вказати компонент.

en: You have to specify a valid category.
uk: Необхідно вказати категорію.

en: You have to specify a valid title.
uk: Необхідно вказати заголовок.

en: You have to specify a valid description.
uk: Необхідно вказати опис.

en: You must either specify a description or change something about this issue.
uk: Вам потрібно або вказати опис або змінити що-небудь у цій проблемі.

en: The selected file %name can not be attached to this post, because it is only possible to attach files with the following extensions: %files-allowed.
uk: Обраний файл %name не може бути вкладено до матеріалу, через те, що дозволені розширення: %files-allowed.

en: Component:
uk: Компонент:

en: Category:
uk: Категорія:

en: Priority:
uk: Пріоритет:

en: Assigned:
uk: Відповідальний:

en: Status:
uk: Стан:

en: Issues
uk: Проблеми

en: bug reports
uk: звіти про помилки

en: tasks
uk: завдання

en: feature requests
uk: пропозиції

en: support requests
uk: запит підтримки

en: bug report
uk: звіт про помилку

en: task
uk: завдання

en: feature request
uk: пропозиція

en: support request
uk: запит підтримки

en: Search issues for %name
uk: Знайти проблеми для %name

en: Search issues for all projects
uk: Знайти проблеми для всіх проектів

en: Search for
uk: Шукати за

en: Has attachment.
uk: Має прикріплення (файли)

en: Versions
uk: Версії

en: Components
uk: Компоненти

en: Priorities
uk: Пріоритети

en: Submitted by
uk: Відправив(а)

en: Participant
uk: Учасник

en: ID
uk: Ідентифікатор

en: Author may set
uk: Автор може встановлювати

en: Status %status already exists.
uk: Статус %status уже існує

en: Reassign status
uk: Перевизначити статус.

en: Project issue status %issue deleted.
uk: Стан проблеми проекту ""%issue"" було вилучено.

en: Issues for %name
uk: Проблеми для %name

en: Statistics
uk: Статистика

en: See statistics about @project issues.
uk: Дивитися статистику проблем проекту @project.

en: Receive email updates about @project issues.
uk: Одержувати зміни проблем @project по електронній пошті.

en: Advanced search
uk: Розширений пошук

en: Use the advanced search page to find @project issues.
uk: Використовуйте сторінку розширеного пошуку, щоб знайти проблеми для @project.

en: Issues for all projects
uk: Проблеми всіх проектів

en: See statistics about issues.
uk: Дивитися статистику проблем.

en: Receive email updates about issues.
uk: Одержувати зміни проблем по електронній пошті.

en: Use the advanced search page for finding issues.
uk: Використовуйте сторінку розширеного пошуку для того, щоб знайти проблеми.

en: Assigned to
uk: Призначено

en: Permalink to search query.
uk: Постійна посилання на пошуковий запит.

en: No issues found.
uk: Немає проблем.

en: Username '@user' not found.
uk: Ім'я користувача '@user' не знайдене.

en: issues
uk: проблеми

en: You are not authorized to access this page.
uk: Зареєструйтеся, щоб одержати доступ до цієї сторінки.

en: You had some errors in your submission:
uk: Виявлені наступні помилки:

en: Email submission to !sn failed - !subj
uk: Підписка по електронній пошті для !sn не вдалася - !subj

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Reported by
uk: Повідомлене:

en: Issue status update for !link
uk: Відновлення стану проблеми !link

en: Post a follow up: !link
uk: Зробити додавання: !link

en: Attachment
uk: Долучення

en: Previous comments:
uk: Попередні коментарі:

en: Your submitted bugs for !date
uk: Помилки описані вами за !date

en: Release critical bugs for !date
uk: Показати критичні помилки за !date

en: Add a new issue (bug report, feature request, etc) to an existing project.
uk: Нова проблема (звіт про помилку, пропозиція й ін.) з існуючим проектом.

en: Issue
uk: Проблема

en: An issue that can be tracked, such as a bug report, feature request, or task.
uk: Проблема за якою можна стежити, такі як звіт про помилку, пропозиція або завдання.

en: Issue directory
uk: Папка проблем

en: Subdirectory in the directory '%dir' where attachments to issues will be stored.
uk: Підпапка в папці '%dir', де приєднані до проблем файли будуть зберігатися.

en: Reply-to address on e-mail notifications
uk: Адреса reply-to на e-mail повідомлення.

en: Settings for @role
uk: Параметри для @role

en: Permitted file extensions
uk: Дозволені розширення файлів

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
uk: Розширення, які користувачі з певною роллю можуть завантажити. Розділіть розширення пробілами і не ставте попереду крапку.

en: My issues
uk: Мої проблеми

en: Specify where attachments to issues should be stored on your site, and what filename extensions should be allowed.
uk: Визначите, де повинні зберігатися вкладення до проблем на вашім сайті. А також які розширення припустимі.

en: Project issue status options
uk: Параметри станів проблем проектів

en: Configure what issue status values should be used on your site.
uk: Настроїти які стани проблем повинні використовуватися на вашім сайті.

en: Issue tracker
uk: Стежити за проблемами

en: Enable issue tracker
uk: Включити спостереження за проблемами

en: Let users submit bug requests, patches, feature requests, support requests, etc.
uk: Дозволити користувачам відправляти повідомлення про помилки, заплатки, пропозиції, прохання про допомогу й ін.

en: Submission guidelines
uk: Посібник з опису проблем

en: Issue e-mail options
uk: Параметри електронної пошти для проблем

en: Weekly critical issues report
uk: Щотижневі звіти про критичні проблеми

en: To get a weekly digest of critical issues specify an e-mail address.
uk: Щоб одержувати щотижневий огляд критичних проблем, укажіть вашу адресу електронної пошти.

en: Issues e-mail address
uk: Адреса електронної пошти для проблем

en: If you wish to receive a copy of all the issues to a central location specify an address here.
uk: Якщо Ви прагнете одержувати копію всіх проблем на одну основна адресу - укажіть його тут.

en: Which issue categories to e-mail. If none is checked all categories will be posted.
uk: Які категорії завдань відправляти по електронній пошті. Якщо нічого не обране, то будуть відправлені всі категорії.

en: States
uk: Стани

en: Which issue states to e-mail. If none is checked all states will be posted.
uk: Які стани відправляти по електронній пошті. Якщо нічого не обране, усі стани будуть відправлені.

en: Monthly reminder
uk: Щомісячне нагадування.

en: Send monthly reminders to users
uk: Відправляти щомісячні нагадування користувачам.

en: Enabling this will send a monthly reminder to users that have open issues registered.
uk: Якщо включене, то щомісяця будуть відсилатися нагадування користувачам, які мають невирішені проблеми.

en: Issue settings have been saved.
uk: Настроювання проблеми були збережене.

en: Projects by @user
uk: Проекти користувача @user

en: You need to log in to see your projects.
uk: Необхідно авторизуватися для перегляду Ваших проектів.

en: Issue links
uk: Посилання проблеми

en: Project updated
uk: Проект оновлений

en: You have no projects.
uk: У Вас немає проектів.

en: This user has no projects.
uk: Користувач не має проектів.

en: Add release
uk: Додати реліз

en: n/a
uk: н/д

en: Project links
uk: Посилання проекту

en: create project issues
uk: описувати проблеми проектів

en: access project issues
uk: мати доступ до проблем проектів

en: edit own project issues
uk: змінювати свої проблеми проектів

en: access own project issues
uk: мати доступ до своїх проблем проектів
