Ubercart (5.x-1.7) - en to da translation catalogue (2686 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Images
da: Billeder

en: Next
da: Næste

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: enabled
da: aktiveret

en: enable
da: aktiver

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Transaction ID
da: Transaktions ID

en: Attribute
da: Attribut

en: Username
da: Brugernavn

en: Gross
da: Brutto

en: Subject
da: Emne

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Age
da: Alder

en: Description
da: Beskrivelse

en: Enable
da: Aktivér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Default currency
da: Standardvaluta

en: Action
da: Handling

en: Cost
da: Omkostning

en: Quantity
da: Mængde

en: Purchased
da: Købt

en: random
da: tilfældig

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: view
da: vis

en: Overview
da: Overblik

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: Message
da: Meddelelse

en: Password
da: Adgangskode

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Variable
da: Variabel

en: Quote
da: Tilbud

en: Image
da: Billede

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Required
da: Obligatorisk

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Back
da: Tilbage

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Changes
da: Ændringer

en: Help
da: Hjælp

en: Default
da: Standard

en: Move
da: Flyt

en: Update
da: Opdatér

en: Catalog
da: Katalog

en: view catalog
da: vis katalog

en: administer catalog
da: administrér katalog

en: Time
da: Tid

en: Add
da: Tilføj

en: remove
da: fjern

en: View
da: Vis

en: Length
da: Længde

en: The configuration options have been reset to their default values.
da: Indstillingernes standardværdier er blevet gendannet.

en: hidden
da: skjult

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Filename
da: Filnavn

en: Display
da: Vis

en: never
da: aldrig

en: The username %name does not exist.
da: Brugernavnet %name findes ikke.

en: Total
da: I alt

en: Statistics
da: Statistik

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: Unknown
da: Ukendt

en: User
da: Bruger

en: Continue
da: Fortsæt

en: Files
da: Filer

en: Remove file
da: Fjern fil

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: Create
da: Opret

en: Active
da: Aktiv

en: Year
da: År

en: Date format
da: Datoformat

en: Submit changes
da: Gem ændringer

en: Header
da: Overskrift

en: You must enter a valid e-mail address.
da: Du skal indtaste en gyldig e-mail-adresse.

en: Roles
da: Roller

en: Comment
da: Kommentar

en: Signature
da: Signatur

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: Message text
da: Besked tekst

en: Average
da: Gennemsnit

en: Click here
da: Klik her

en: Mode
da: Tilstand

en: blocked
da: blokeret

en: active
da: aktiv

en: Items
da: Overskrifter

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: using
da: bruger

en: Card Type
da: Korttype

en: Card Number
da: Kortnummer

en: Start Date
da: Startdato

en: Month
da: Måned

en: Add line
da: Tilføj linje

en: Qty
da: Antal

en: Price
da: Pris

en: Customers
da: Kunder

en: Customer
da: Kunde

en: Amount
da: Beløb

en: Add to cart
da: Tilføj til indkøbskurv

en: Phone
da: Telefon

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Invoice
da: Faktura

en: Code
da: Kode

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Stock
da: Lager

en: Payment
da: Betaling

en: Payment settings
da: Betalingsindstillinger

en: Payments
da: Betalinger

en: quote
da: tilbud

en: Store
da: Butik

en: Company
da: Firma

en: directory
da: mappe

en: Directory
da: Mappe

en: Method
da: Metode

en: Day
da: Dag

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Other
da: Anden

en: Attributes
da: Attributter

en: Role
da: Rolle

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: Clicks
da: Klik

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Anonymous
da: Anonym

en: Checkout
da: Til kassen

en: Order
da: Rækkefølge

en: Class name
da: Klassenavn

en: Credit Card
da: Kreditkort

en: Remaining
da: Resterende

en: Do not display
da: Skjult

en: Process
da: Behandl

en: Close
da: Luk

en: Expiration
da: Udløb

en: Operation
da: Handling

en: Duration
da: Varighed

en: Expiration date
da: Udløbsdato

en: Threshold
da: Tærskelværdi

en: City
da: By

en: Postal code
da: Postnummer

en: State/Province
da: Landsdel

en: Fax number
da: Faxnummer

en: Phone number
da: Telefonnummer

en: Labels
da: Etiketter

en: Pending
da: Afventer

en: Upload file
da: Upload fil

en: List price
da: Listepris

en: English
da: Engelsk

en: Spanish
da: Spansk

en: update
da: opdatér

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Features
da: Egenskaber

en: Add file
da: Tilføj fil

en: (disabled)
da: (deaktiveret)

en: List order
da: Sorteringsr

en: Text field
da: Tekstfelt

en: None.
da: Ingen.

en: The settings have not been saved because of the errors.
da: På grund af fejlene er indstillingerne ikke blevet gemt.

en: Left
da: Venstre

en: Select one...
da: Vælg én...

en: may
da: kan

en: Production
da: Produktion

en: Shipping method:
da: Forsendelsesmetode:

en: Taxes
da: Afgifter

en: Product count
da: Antal varer

en: Delete package
da: Slet pakke

en: Match
da: Resultat

en: Search options
da: Søgeindstillinger

en: options
da: valgmuligheder

en: Shopping cart
da: Indkøbskurv

en: Your item(s) have been updated.
da: Din indkøbskurv er blevet opdateret.

en: Qty.
da: Antal

en: Cart
da: Indkøbskurv

en: Transaction key
da: Transaktionsnøgle

en: Credit card details
da: Kreditkort oplysninger

en: Discount
da: Rabat

en: Shipping
da: Forsendelse

en: Day(s)
da: Dag(e)

en: Week(s)
da: Uge(r)

en: Year(s)
da: År

en: Order history
da: Ordrehistorik

en: Product
da: Produkt

en: administer store
da: administrér butik

en: Billing address
da: Betalingsadresse

en: Shipping address
da: Forsendelsesadresse

en: Ship to:
da: Send til:

en: Payment method
da: Betalingsmetode

en: Balance
da: Saldo

en: Received
da: Modtaget

en: Completed
da: Gennemført

en: Recurring Payments
da: Tilbagevendende betaling

en: Payment details
da: Betalingsdetaljer

en: Products
da: Produkter

en: Product: SKU
da: Vare: SKU

en: administer products
da: administrér produkter

en: Product settings
da: Produktindstillinger

en: Street address
da: Adresse

en: shipping
da: forsendelse

en: Testing
da: Test

en: Total:
da: I alt:

en: Transaction ID:
da: Transaktions ID:

en: Grams
da: Gram

en: Kilograms
da: Kg

en: Orders
da: Ordrer

en: Print invoice
da: Udskriv faktura

en: User name
da: Brugernavn

en: Credit
da: Kredit

en: Default weight
da: Standardvægt

en: Live
da: Eksisterende

en: hour(s)
da: time(r)

en: day(s)
da: dag(e)

en: week(s)
da: uge(r)

en: month(s)
da: måned(er)

en: Contact settings
da: Kontaktindstillinger

en: cancel
da: fortryd

en: Processing
da: Behandler

en: disable
da: deaktivér

en: Upload File
da: Upload fil

en: Percentage (%)
da: Procent (%)

en: Apply
da: Udfør

en: Select
da: Vælg

en: Copy
da: Kopier

en: collapsed
da: sammenklappet

en: Uploaded file is not a valid image
da: Den uploadede fil er ikke et gyldigt billede.

en: Contact phone number
da: Kontakt på telefonnr.

en: Canceled
da: Annulleret

en: Default gateway
da: Standardgateway

en: Ubercart - payment
da: Ubercart - betaling

en: Order ID
da: Ordre ID

en: Grid
da: Gitter

en: Search returned the following results:
da: Søgningen gav følgende resultater:

en: View user details.
da: Vis brugerdetaljer

en: Rate
da: Bedøm

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
da: Der opstod en fejl under betalingen. Kontakt os venligst for at sikre dig at din ordre er registeret

en: A payment has been accepted.
da: En betaling er accepteret.

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Unavailable
da: Ikke tilgængelig

en: Purchase date
da: Købsdato

en: Please contact an administrator to solve the issue.
da: Kontakt venligst en administrator for at løse problemet.

en: <Any>
da: <Ethvert>

en: Applicable Model/SKU
da: Gældende Model/SKU

en: year(s)
da: år

en: This !type does not have any attributes.
da: Denne !type har ingen attributter.

en: product
da: vare

en: product class
da: varegruppe

en: Saved addresses
da: Gemte adresser

en: You must enter a number.
da: Du skal indtaste et tal.

en: Packages
da: Pakker

en: Package
da: Pakke

en: Attribute settings
da: Attributindstillinger

en: Add role
da: Tilføj rolle

en: Advanced server settings
da: Avancerede serverindstillinger

en: Country code
da: Landekode

en: Order #
da: Ordre #

en: Close window
da: Luk vindue

en: Any
da: Nogen

en: daily
da: dagligt

en: weekly
da: ugentligt

en: Stock settings
da: Indstillinger for lager

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholdende sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholdende ingen af ordene

en: Only in the category(s)
da: Kun i kategorierne

en: Only of the type(s)
da: Kun af typen

en: Billing information
da: Betalingsoplysninger

en: Company name
da: Firmanavn

en: Transaction mode
da: Transaktionsmåde

en: Authorization
da: Godkendelse

en: Credit card charged: !amount
da: Hævet på kreditkort: !beløb

en: Search returned no results.
da: Søgningen gav ingen resultater.

en: Reports
da: Rapporter

en: copy
da: kopier

en: Report settings
da: Indstillinger for rapporter

en: not set
da: ikke sat

en: Revenue
da: Omsætning

en: Payment method title
da: Titel på betalingsmetode

en: Order review submit button text
da: Tekst på send-knap på ordreoversigt

en: Submit Order
da: Send ordre

en: Checkout review instructions
da: Checkout gennemse instruktioner

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout review screen.
da: Vis indtruktioner til kunder i toppen af gennemse-siden.

en: Order created through website.
da: Ordre modtaget via hjemmeside.

en: Receiving new order notification for order !order_id.
da: Modtager ny ordre besked til order !order_id.

en: custom
da: tilpasset

en: Product information
da: Produktinformation

en: Sell price
da: Salgspris

en: Customer purchase price.
da: Kundens købspris.

en: Notify
da: Informer

en: Metric
da: Metrisk

en: Not checked
da: Ikke checket

en: View cart
da: Se indkøbskurv

en: Invalid e-mail address.
da: Ugyldig e-mail-adresse.

en: Click to view.
da: Klik for at se.

en: Shipping Address:
da: Leveringsadresse:

en: Order #:
da: Ordre #:

en: Shipping Method:
da: Forsendelsesmetode:

en: Ship order !order_id packages.
da: Afsend ordre !order_id pakker.

en: Ship
da: Send

en: This order has no comments associated with it.
da: Der er ingen kommentarer tilknyttet denne ordre.

en: Product reports
da: Produktrapporter

en: Sales per year
da: Salg pr år

en: Products sold
da: Produkter solgt

en: Total revenue
da: Samlet oms

en: Update report
da: Opdater rapport

en: Sold
da: Solgt

en: No products found
da: Ingen produkter fundet

en: Number of orders
da: Antallet af ordrer

en: Average order
da: Gennemsnitlig ordre

en: Total @year
da: Samlet @year

en: Sales year
da: Salg

en: Sales summary
da: Salg sammendrag

en: Sales data
da: Salg data

en: Today, !date
da: I dag, !date

en: Yesterday, !date
da: I går

en: Daily average for @month
da: Dagligt gennemsnit for @month

en: Projected totals for @date
da: Forventede totaler for @date

en: Grand total sales
da: Samlet salg

en: The CSV data could not be retreived. It's possible the data might have expired. Refresh the report page and try to retrieve the CSV file again.
da: CSV-data kunne ikke hentes frem. Det er muligt, at dataene kan være udløbet. Opdatér rapportsiden og forsøg at hente CSV-filen igen.

en: New packages
da: Nye pakker

en: Edit package
da: Redigér pakke

en: Cancel package shipment
da: Annuller forsendelse af pakke

en: Shipments
da: Forsendelser

en: New shipment
da: Ny forsendelse

en: Shipment !id
da: Forsendelse !id

en: Cancel shipment
da: Annuller forsendelse

en: Delete shipment
da: Slet forsendelse

en: Ship packages
da: Send pakker

en: Package ID
da: Pakke ID

en: Shipping type
da: Forsendelsestype

en: Package type
da: Pakketype

en: Shipment ID
da: Forsendelses ID

en: Tracking number
da: Trackingnummer

en: cancel shipment
da: annuller forsendelse

en: This order's products have not been organized into packages.
da: Denne ordres varer er ikke blevet organiseret i pakker.

en: Create packages.
da: Opret pakker.

en: Order @order_id does not exist.
da: Ordre @order_id eksisterer ikke.

en: Are you sure you want to delete this package?
da: Er du sikker på at du vil slette denne pakke?

en: The products it contains will be available for repackaging.
da: De varer, den indeholder, vil være tilgængelige for ompakning.

en: Ship date
da: Forsendelsesdato

en: Estimated delivery
da: Estimeret levering

en: No shipments have been made for this order.
da: Ingen forsendelser er blevet lavet for denne ordre.

en: Make a new shipment
da: Opret en ny forsendelse

en: Put products into packages to make shipments.
da: Put produkter i pakker for at foretage forsendelser.

en: Ship Manually
da: Send manuelt

en: Shipping method
da: Leveringsmetode

en: There is no sense in making a shipment with no packages on it, right?
da: Der er ingen mening i at foretage en forsendelse uden pakker, vel?

en: Are you sure you want to delete this shipment?
da: Er du sikker på at du vil slette denne forsendelse?

en: The shipment will be canceled and the packages it contains will be available for reshipment.
da: Forsendelsen vil blive annulleret og pakkerne den indeholder vil være tilgængelige for genforsendelse.

en: The shipment %tracking could not be canceled with %carrier. To delete it anyway, remove the tracking number and try again.
da: Forsendelsen %tracking kunne ikke annulleres med %carrier. For at slette den alligevel, skal du fjerne trackingnummer og prøve igen.

en: Are you sure you want to cancel the shipment of this package?
da: Er du sikker på at du vil annullere forsendelsen af denne pakke?

en: It will be available for reshipment.
da: Den vil være til rådighed for genforsendelse.

en: Payment received
da: Betaling modtaget

en: customer user account
da: kunde brugerkonto

en: Currency code
da: Valutakode

en: Shippable product
da: Leveringsklar vare

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Enter
da: Indtast

en: No response
da: Intet svar

en: Order complete
da: Ordre gennemført

en: Payment methods
da: Betalingsmetoder

en: User account
da: Brugerkonto

en: A file directory needs to be configured in <a href="!url">product feature settings</a> before a file can be selected.
da: En fil-mappe skal konfigureres i <a href="!url"> vareegenskabs-indstillinger</a>, før en fil kan vælges.

en: File download
da: Fil download

en: The file that can be downloaded when product is purchased (enter a path relative to the %dir directory).
da: Den fil, der kan downloades, når varen er købt (indtast en sti i forhold til %dir mappen).

en: %file is not a valid file or directory inside file download directory.
da: %file er ikke en gyldig fil eller mappe inden i fil-download mappe.

en: Credit card
da: Kreditkort

en: Order total:
da: Ordretotal:

en: Current balance:
da: Nuværende saldo:

en: Customer used a different e-mail address during payment: !email
da: Kunden har brugt en anden e-mail adresse under betaling: !email

en: Vendor account number
da: Leverandørkontonummer

en: Notification settings
da: Indstillinger for underretninger

en: Unknown status
da: Ukendt status

en: None available.
da: Ikke mulig.

en: Editable
da: Redigérbar

en: Invoice template
da: Fakturaskabelon

en: Address book
da: Adressebog

en: Product: Add to cart link
da: Produkt: Tilf

en: Base price
da: Basis pris

en: Edit attribute
da: Redigér attribut

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
da: Er du sikker på at du vil slette attributten %name?

en: Tax
da: Skat

en: Customer messages
da: Kundebeskeder

en: Default price
da: Standardpris

en: Pickup type
da: Afhentningstype

en: You do not have any items in your shopping cart.
da: Du har ingen varer i din indkøbskurv.

en: Return to order view screen.
da: Retur til ordreoversigt

en: Charge
da: Opkræve

en: You must enter a number for the amount.
da: Du skal indtaste beløbet som et tal.

en: Invalid order ID.  Unable to process payment.
da: Ordrenummer kunne ikke findes. Ude af stand til at gennemføre betalingen.

en: yearly
da: årligt

en: monthly
da: månedligt

en: Sorry, you can only add one of those at a time.
da: Beklager, du kan kun tilføje én af disse ad gangen.

en: Default cart form
da: Standard indkøbskurv-formular

en: Cart Contents
da: Indkøbskurv indhold

en: Display the contents of a customer's shopping cart.
da: Vis indholdet af en kundes indkøbskurv.

en: This account has been banned and can't download files anymore.
da: Denne konto er blokeret og kan ikke længere downloade filer.

en: Watermark Text
da: Vandmærke tekst

en: Add Watermark
da: Tilføj vandmærke

en: Uploaded file is not a valid JPEG
da: Uploadet fil er ikke en gyldig JPEG

en: Must fill in text
da: Tekst skal udfyldes

en: Empty Line
da: Tom linje

en: Package order !order_id products.
da: Pakkeordre !order_id varer.

en: Specify and collect payment for an order.
da: Specificer og indhent betaling for en ordre.

en: Test Gateway
da: Test gateway

en: Process credit card payments through the Test Gateway.
da: Kør kreditkortbetalinger gennem test gateway.

en: Check or Money Order
da: Check eller bankanvisning

en: Pay by mailing a check or money order.
da: Betaling med check eller postanvisning.

en: Customer Supplied Package
da: Kundeleveret pakke

en: Tube
da: Rør

en: Pallet
da: Palle

en: Small Packages
da: Små pakker

en: Credit card encryption
da: Kreditkortkryptering

en: Credit card data in the database is currently being encrypted.
da: Kreditkortdata i databasen krypteres i øjeblikket.

en: This block of text represents a configurable message such as a set of instructions or an e-mail template.  Using hook_uc_message to handle the default values for these is so easy even your grandma can do it!
da: Denne tekstblok repræsenterer en konfigurerbar meddelelse, som fx instruktioner eller en e-mail skabelon. Ved brug af hook_uc_message til håndtering af standardværdier for disse, er det så let at selv din bedstemor kan gøre det!

en: Credit card on a secure server:
da: Kreditkort på en sikker server:

en: Credit card/eCheck
da: Kreditkort/eCheck

en: Redirect to 2Checkout to pay by credit card or eCheck.
da: Omdirigér til 2Checkout for betaling med kreditkort eller eCheck.

en: Select your payment type:
da: Vælg betalingsform:

en: Your 2Checkout vendor account number.
da: Dit 2Checkout leverandørkontonummer

en: Secret word for order verification
da: Vælg kodeord til ordre verifikation

en: The secret word entered in your 2Checkout account Look and Feel settings.
da: Kodeord indtastet under din 2Checkout kontos "Look and Feel"-indstillinger

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
da: Aktivér demo, giver dig mulighed for at teste gennemførsel af ordrer.

en: Language preference
da: Sprogindstillinger

en: Adjust language on 2Checkout pages.
da: Tilpas sprog på 2Checkout-sider

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
da: Tillad kunder at vælge mellem kreditkortbetaling eller online check.

en: Show credit card icons beside the payment method title.
da: Vis kreditkort ikoner ved siden af betalingsmetodetitlen

en: Provide 2Checkout specific text for the submit button on the order review page.
da: Angiv 2Checkout-specifik tekst til knappen på ordreoversigten.

en: Single page checkout only works for stores selling intangible products using credit card payments.
da: Enkelt side kasse virker kun for butikker, der sælger uhåndgribelige produkter, ved brug af kreditkortsbetaling.

en: Multi-page checkout
da: Flersidet kasse

en: Single page checkout
da: Enkelt side kasse

en: Attempted unverified 2Checkout completion for this order.
da: Forsøgt uverificeret 2Checkout færdiggørelse af denne ordre.

en: Paid by !type, 2Checkout.com order #!order.
da: Betal med !type, 2Checkout.com ordre #!order.

en: credit card
da: kreditkort

en: echeck
da: e-Check

en: Your order will be processed as soon as your payment clears at 2Checkout.com.
da: Din ordre vil blive ekspederet så snart din betaling er godkendt ved 2Checkout.com

en: !type payment is pending approval at 2Checkout.com.
da: !type betaling afventer godkendelse ved 2Checkout.com

en: Update your payment details
da: Opdater dine betalingsoplysninger

en: Update the payment details for a recurring fee.
da: Opdater betalingsoplysningerne for en tilbagevendende betaling.

en: Cancel the recurring fee?
da: Afbryd den tilbagevendende betaling

en: Cancel a recurring fee.
da: Afbryd en tilbagevendende betaling

en: Update ARB subscription
da: Opdater ARB abonnement

en: Cancel ARB subscription
da: Annullér ARB abonnement

en: Process credit card payments using the AIM service of Authorize.net.
da: Gennemfør kreditkort betaling med AIM service fra Authorize.net

en: The Authorize.net AIM service requires cURL.  Please talk to your system administrator to get this configured.
da: Authorize.net AIM servicen kræver cURL. Kontakt din systemadministrator for at få dette konfigureret.

en: API Login ID and Transaction Key
da: API Login ID og Transaktionsnøgle

en: This information is required for Ubercart to interact with your payment gateway account.  It is different from your login ID and password and may be found through your account settings page.
da: Denne information kræves for at Ubercart kan samarbejde med din betalingsgatewaykonto. Den er forskellig fra dit login ID og adgangskode, og kan findes igennem din kontoindstillingsside.

en: API Login ID
da: API login ID

en: Transaction Key
da: Transaktions nøgle

en: AIM settings
da: AIM opsætning

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
da: Disse indstillinger hører til Authorize.Net AIM betalingsmetoden, for transaktioner hvor hverken kort, eller kortholder er tilstede (Card-not-present).

en: Only specify a developer test account if you login to your account through https://test.authorize.net.<br/>Adjust to live transactions when you are ready to start processing real payments.
da: Specificer kun en udviklertest konto, hvis du logger på din konto igennem https://test.authorize.net.<br/>Ændre til rigtige transaktioner når du er klar til at starte behandling af rigtige betalinger.

en: Live transactions in a live account
da: Rigtige transaktioner i en rigtig konto

en: Test transactions in a live account
da: Test transaktioner på en rigtig konto

en: Developer test account transactions
da: Udvikler testkonto transaktioner

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
da: Meddel Authorize.net om at sende en e-mail til kunden med en kvittering baseret på dine kontoindstillinger.

en: ARB settings
da: ARB indstillinger

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
da: Disse indstillinger hører til Authorize.Net Automated Recurring Billing servicen.

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
da: Specificer kun en udviklertilstand hvis du logger på din konto igennem https://test.authorize.net.<br />Ændre til produktionstilstand når du er klar til at påbegynde behandlingen af rigtige gentagende betalinger.

en: Developer test
da: Udvikler test

en: MD5 Hash
da: MD5 hash

en: <b>Note:</b> You must first configure credit card encryption before setting this.<br />Enter the value here you entered in your Auth.Net account settings.
da: <b>Note:</b> Du skal først konfigurere kreditkortkryptering før denne indstilling.<br/>Indtast her, den værdi du indtastede i din Auth.Net kontoindstillinger.

en: Log reported ARB payments in watchdog.
da: Log rapporterede ARB betalinger i watchdog.

en: Make sure you have set your Silent POST URL in Authorize.Net to @url.
da: Vær opmærksom på at du har indstillet din Silent POST-URL i Authorize.Net til @url.

en: CIM settings
da: CIM indstillinger

en: These settings pertain to the Authorize.Net Customer Information Management service.
da: Disse indstillinger hører til Authorize.Net Customer Information Management-tjenesten.

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
da: Opret altid en CIM-profil for sikker opbevaring af CC info til senere brug.

en: Which server to use for CIM.
da: Hvilken server der skal bruges til CIM.

en: Once you are ready to go live, change this to "Live".
da: Når du er klar til at gå live, skal du ændre dette til "Live".

en: New customer profile created successfully at Authorize.Net.
da: Ny kundeprofil oprettet succesfuldt hos Authorize.Net.

en: Authorize.Net: Creating CIM profile failed.<br />@error - @text
da: Authorize.Net: Oprettelse af CIM-profil mislykkedes.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: CIM profile created - @id
da: Authorize.Net: CIM-profil oprettet - @id

en: Order @order taking place at @date
da: Ordre @order finder sted @date

en: cURL error: @error
da: cURL fejl: @error

en: Credit card payment declined: @message
da: Kreditkortbetaling afvist: @message

en: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Amount: @amount<br />AVS response: @avs
da: <b>@type</b><br /><b>@status:</b> @message<br />Beløb: @amount<br />AVS svar: @avs

en: ACCEPTED
da: GODKENDT

en: REJECTED
da: AFVIST

en: CVV match: @cvv
da: Kontrolcifre resultat: @cvv

en: !arbSilent POST received: <pre>@post</pre>
da: !arbSilent POST modtaget: <pre>@post</pre>

en: Invalid ARB payment notification received.
da: Ugyldig ARB betalingsbesked modtaget.

en: ARB payment reported for order @order_id: <pre>@post</pre>
da: ARB betaling rapporteret for bestilling @order_id: <pre>@post</pre>

en: Product @sku has invalid interval settings for Authorize.Net - @length @unit
da: Vare @sku har ugyldige intervalindstillinger for Authorize.Net - @length @unit

en: Order @order_id
da: Ordre @order_id

en: Order @order_id - @sku
da: Ordre @order_id - @sku

en: Authorize.Net: Recurring fee for @model failed.<br />@error - @text
da: Authorize.Net: Gentagen betaling for @model mislykkedes.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Recurring fee setup for @model.<br />Subscription ID: @subscription_id
da: Authorize.Net: Gentagen betaling indstillinger for @model.<br />Abonnement ID: @subscription_id

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated failed.<br />@error - @text
da: Authorize.Net: Abonnement @subscription_id opdatering mislykkedes.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id updated.
da: Authorize.Net: Abonnement @subscription_id opdateret.

en: Subscription ID: @subscription_id
da: Abonnement ID: @subscription_id

en: Subscription data updated at Authorize.Net.
da: Abonnementdata opdateret ved Authorize.Net.

en: Subscription update failed. See order admin comments for more details.
da: Abonnementopdatering mislykkedes. Se ordreadministrators kommentarer for flere oplysninger.

en: Recurring fee order ID: @order_id
da: Gentagen betaling ordre ID: @order_id

en: The payment details for that recurring fee have been updated.
da: Betalingsoplysningerne for den gentagende betaling er blevet opdateret.

en: An error has occurred while updating your payment details. Please try again and contact us if you are unable to perform the update.
da: En fejl er opstået under opdateringen af dine betalingsoplysninger. Prøv venligst igen og kontakt os hvis du er ude af stand til at gennemføre opdateringen.

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancellation failed.<br />@error - @text
da: Authorize.Net: Abonnement @subscription_id afmelding mislykkedes.<br />@error - @text

en: Authorize.Net: Subscription @subscription_id cancelled.
da: Authorize.Net: Abonnement @subscription_id annuleret.

en: Are you sure you wish to cancel this subscription?
da: Er du sikker på at du vil annullere dette abonnement?

en: Subscription cancelled through Authorize.Net.
da: Abonnement annulleret via Authorize.Net.

en: Subscription cancellation failed. See order admin comments for more details.
da: Abonnementannullering mislykkedes. Se ordreadministrators kommentarer for flere oplysninger.

en: Are you sure you wish to cancel this fee?
da: Er du sikker på at du vil annullere denne betaling?

en: This action cannot be undone and may result in the termination of subscription services.
da: Denne handling kan ikke fortrydes og kan resultere i en ophævelse af abonnementservices.

en: The recurring fee has been canceled.
da: Den tilbagevendende betaling er blevet annulleret.

en: An error has occurred. Please try again and contact us if the problem persists.
da: En fejl er opstået. Prøv venligst igen og kontakt os hvis problemet fortsætter.

en: Address (Street) matches, ZIP does not
da: Adresse (gade) matcher, postnr. gør ikke

en: Address information not provided for AVS check
da: Adresseinformation til AVS check er ikke opgivet

en: AVS error
da: AVS fejl

en: Non-U.S. Card Issuing Bank
da: Kortets udstedende bank er ikke amerikansk

en: No Match on Address (Street) or ZIP
da: Ingen resultat på adressen (gade) eller postnummer

en: AVS not applicable for this transaction
da: AVS er ikke anvendelig ved denne transaktion

en: Retry – System unavailable or timed out
da: Prøv igen - Systemet fik timeout eller er ikke tilstede

en: Service not supported by issuer
da: Service ikke understøttet af udsteder

en: Address information is unavailable
da: Adresseinformation er ikke tilgængelig

en: Nine digit ZIP matches, Address (Street) does not
da: Ni cifret postnummer matcher, adressen (gade) gør ikke

en: Address (Street) and nine digit ZIP match
da: Adresse (gade) og ni cifret postnummer matcher

en: Address (Street) and five digit ZIP match
da: Adresse (gade) og fem cifret postnummer matcher

en: Five digit ZIP matches, Address (Street) does not
da: Fem cifret postnummer matcher, adresse (gade) gør ikke

en: No Match
da: Intet resultat

en: Not Processed
da: Ikke gennemført

en: Should have been present
da: Skulle have været tilstede

en: Issuer unable to process request
da: Udsteder ude af stand til at gennemføre forespørgsel

en: Authorization and capture
da: Godkend og gem

en: Authorization only
da: Kun godkendelse

en: Prior authorization capture
da: Tidligere gemte godkendelser

en: Capture only
da: Gem kun

en: Void
da: Annuller

en: The Authorize.Net module requires cURL.  Please talk to your system administrator to get this configured.
da: Authorize.Net modulet kræver cURL. Kontakt din systemadministrator for at få dette konfigureret.

en: Process payments using Authorize.net. Supports AIM and ARB.
da: Påbegynd betalinger ved brug af Authorize.net. Understøtter AIM og ARB.

en: CVV information
da: Kontrolcifferinformation

en: Encrypt existing credit card data
da: Krypter eksisterende kreditkortdata

en: Credit card terminal: Order @order_id
da: Kreditkortterminal: Ordre @order_id

en: Process a credit card payment for order @order_id.
da: Påbegynd en kreditkortsbetaling for ordre @order_id.

en: Credit card encryption must be configured to accept credit card payments.
da: Kreditkort kryptering skal konfigureres, for at kreditkort betaling kan accepteres.

en: To protect our customers from identity theft, credit card details are erased when a browser refreshes on the checkout review page.  Please enter your card details again and re-submit the form.
da: For at beskytte vore kunders net sikkerhed, slettes alle kreditkort deltaljer, når du opdaterer ved kassen. Venligst oplys dine kort detaljer igen og gensend formularen.

en: Authorize and capture immediately
da: Godkend og træk beløb øjeblikkeligt

en: Default credit transaction type
da: Standard kredittransaktionstype

en: Only available transaction types are listed. The default will be used unless an administrator chooses otherwise through the terminal.
da: Kun tilgængelige transaktionstyper er opført. Standarden vil blive brugt, medmindre en administrator vælger en anden måde gennem terminalen.

en: Credit card data is encrypted during checkout for maximum security.
da: Kreditkort data krypteres ved kassen for at maximere sikkerheden.

en: You must review your <a href="!url">credit card security settings</a> and enable encryption before you can accept credit card payments.
da: Du skal gennemgå dine <a href="!url"> kreditkort sikkerhedsindstillinger</a> og aktivere kryptering, før du kan acceptere betalinger med kreditkort.

en: Credit card debug mode
da: Kreditkort fejlretningstilstand

en: Because you are using debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards. Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
da: Da du er i fejlretningstilstand, kan kreditkortdetaljer blive gemt i strid mod PCI sikkerhedsstandarder. Fejlretningstilstand anbefales kun til test-transaktioner med fiktive kreditkort.

en: Credit card encryption must be setup to process credit cards.
da: Kreditkortskryptering skal være indstillet, før kreditkort kan behandles.

en: We were unable to process your credit card payment. Please verify your card details and try again.  If the problem persists, contact us to complete your order.
da: Der opstod en fejl i betalingen med kreditkortet. Kan skyldes at du har tastet forkerte oplysninger fra kreditkortet. Venligst prøv igen. Er der stadig problemer, bedes du kontakte os for at gennemføre din ordre.

en: Credit card:
da: Kreditkort:

en: Pay by credit card.
da: Betal med kreditkort.

en: (Last 4)
da: (Sidste 4)

en: Enter the owner name as it appears on the card.
da: Indtast kortholders navn som det fremgår af kortet.

en: You have entered an invalid credit card number.
da: Du har indtastet et ugyldigt kreditkortnummer.

en: The start date you entered is invalid.
da: Den indtastede startdato er ugyldig.

en: The credit card you entered has expired.
da: Det indtastede kreditkort er udløbet.

en: The issue number you entered is invalid.
da: Udgaven, du har du har tastet, er ugyldig.

en: You have entered an invalid CVV number.
da: Kontrolcifrene er ikke korrekte.

en: You must enter the issuing bank for that card.
da: Du skal angive den udstendende bank for denne korttype

en: Card Owner
da: Kortholder

en: Issue Number
da: Udgave-nummer

en: CVV
da: Kontrolcifre

en: Issuing Bank
da: Udstedende bank:

en: View card details.
da: Vis kortoplysninger

en: Card Type:
da: Korttype:

en: Card Owner:
da: Kortholder:

en: Card Number:
da: Kortnummer:

en: Start Date:
da: Startdato:

en: Expiration:
da: Udløb:

en: Issue Number:
da: Udgave-nummer:

en: CVV:
da: Kontrolcifre:

en: Issuing Bank:
da: Udstedende Bank:

en: You must have access to <b>administer credit cards</b> to adjust these settings.
da: Du skal have adgang til <b>administrer kreditkort</b> for at ændre disse oplysninger.

en: Credit card data security
da: Kreditkort datasikkerhed

en: You are responsible for the security of your website, including the protection of credit card numbers.  Please be aware that choosing some settings in this section may decrease the security of credit card data on your website and increase your liability for damages in the case of fraud.
da: Du er ansvarlig for sikkerheden på din hjemmeside, incl. beskyttelse af kreditkortoplysninger. Vær opmærksom på, at til-/fravalg af visse oplysninger kan forringe sikkerheden for beskyttelse af kreditkortdata på din hjemmeside og forøge din erstatningsansvar i tilfælde af bedrageri.

en: Card number encryption key filepath
da: Kortnummer krypteringsnøgle dokumentsti

en: <b>You must enable encryption</b> by following the <a href="!url">encryption instructions</a> in order to accept credit card payments.<br />In short, you must specify a path outside of your document root where the encryption key may be stored.<br />Relative paths will be resolved relative to the Drupal installation directory.<br />Once this is set, you should not change it.
da: <b>Du skal aktivere kryptering</b> ved at følge <a href="!url">krypteringsinstruktioner</a> for at acceptere kreditkortbetalinger.<br />Kort sagt, du skal angive en sti udenfor dokumentets rod hvor krypteringsnøglen kan gemmes.<br />Relative paths will be resolved relative to the Drupal installation directory.<br />Når denne er angivet, bør du ikke ændre den.

en: Not configured, see below.
da: Ikke konfigureret, se nedenfor.

en: Operate in credit card debug mode.
da: Arbejd i kreditkort fejlretningstilstand.

en: In debug mode, credit card details may be stored in violation of PCI security standards.<br />Debug mode is only recommended for testing transactions with fake credit card details.
da: I fejlretningstilstand kan kreditkort detailjer gemmes på en måde, som overtræder PCI sikkerhedsstandarder. <br />Fejlretnings-mode anbefales kun til test-transaktioner med falske kreditkortdetaljer.

en: Checkout workflow
da: Kassen arbejdsgang

en: These settings alter the way credit card data is collected and used during checkout.
da: Denne opsætning ændrer måden, hvorpå kreditkortdata samles og bruges ved kassen.

en: Validate credit card numbers at checkout.
da: validér kreditkort numre ved kassen.

en: Invalid card numbers will show an error message to the user so they can correct it.<br />This feature is recommended unless you are in debug mode.
da: Indstastning af ugyldige kort numre vil give en fejlmeddelse, så kunden får mulighed for at genindtaste.<br />Denne mulighed anbefales med mindre du er i fejlretningstilstand.

en: Attempt to process credit card payments at checkout.
da: Forsøg at behandle kreditkortbetalinger ved kassen.

en: Failed attempts will prevent checkout completion and display the error message from above.<br />This box must be checked to process customer credit cards if you are not in debug mode.
da: Mislykkede forsøg vil forhindre fuldførelse ved kassen og vise ovenstående fejlmeddelse.<br />Dette felt skal checkes for at behandle kundens kreditkort, med mindre du arbejder i fejlretningstilstand.

en: Debug mode data clearing
da: Fejlretningstilstand data afregning.

en: Specify below the status and age of orders whose credit card details will be removed.  This setting only applies when operating in debug mode.  When not in debug mode, no credit card information except the last 4 digits of the card number will be stored.
da: Angiv nedenfor status og alder på de ordrer, hvorfra kreditkortdetaljer slettes. Denne indstilling gælder kun i fejlretningstilstand. Når du ikke arbejder i fejlretningstilstand , vil ingen kreditkortinformationer blive gemt, udover de sidste 4 tal i kreditkortet.

en: Order status
da: Ordrestatus

en: Unit of time
da: Tidsenhed

en: Credit card fields
da: Kreditkort felter

en: Specify what information to collect from customers in addition to the card number.
da: Angiv hvilken information, der skal angives af kunden udover kreditkortnummer.

en: Enable CVV text field on checkout form.
da: Aktiver kontrolcifre felt på checkout formularen.

en: The CVV is an added security measure on credit cards. On Visa, Mastercard, and Discover cards it is a three digit number, and on AmEx cards it is a four digit number. If your credit card processor or payment gateway requires this information, you should enable this feature here.
da: Kontrolcifrene er et ekstra sikkerheds tiltag for kreditkort. For Visa, Mastercard og Discover er det er tre-cifret tal, for AmEx kort er det et fire-cifret tal. Hvis din kreditkortbehandler eller betalingsgateway kræver denne information, skal du slå den til her.

en: Enable card owner text field on checkout form.
da: Aktiver kortindehaver tekstfelt på kasse formular.

en: Enable card start date on checkout form.
da: Aktiver kortets startdato på kasseformular.

en: Enable card issue number text field on checkout form.
da: Aktiver kortets udgave-nummer tekstfelt på kasse formular.

en: Enable issuing bank text field on checkout form.
da: Aktiver udstedende bank tekstfelt på kasse formular.

en: Enable card type selection on checkout form.
da: Aktiver valg af korttype på kasse formular.

en: If enabled, specify in the textarea below which card options to populate the select box with.
da: Hvis aktiveret, angiv i nedenstående tekstområde, hvilke korttyper, der skal kunne vælges.

en: Card type select box options
da: Korttype valgmuligheder

en: Enter one card type per line. These fields will populate the card type select box if it is enabled.
da: Skriv én korttype pr. linje. Disse felter vil beskrive, hvilke korttyper der kan vælges, hvis aktiveret.

en: Accepted card types (for validation)
da: Accepterede kreditkort (til validering)

en: Use the checkboxes to specify which card types you accept for payment. Selected card types will show their icons in the payment method selection list and be used for card number validation.
da: Brug check-felter til at angive hvilke kreditkort, du kan acceptere. De valgte korttyper vil fremstå med deres ikon i betalingsmetodelisten og brugt til kreditkortnummer verificering.

en: Here you can alter messages displayed to customers using credit cards.
da: Her kan du ændre beskeder, der vises kunder, der betaler med kreditkort.

en: Credit card payment policy
da: Betalingspolitik for kreditkort

en: Instructions for customers on the checkout page above the credit card fields.
da: Instruktioner til kunden på check-ud siden ovenover kreditkortfeltet.

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
da: Dine fakturerings oplysninger skal være den samme som faktureringsadressen for det kreditkort der blev angivet nedenfor, eller vil vi ikke være i stand til at gennemføre betalingen.

en: Card processing failure message
da: Fejlmeddelelse for kreditkort behandlingen

en: Error message displayed to customers when an attempted payment fails at checkout.
da: Fejlmeddelese til kunden, når en forsøgt betalingsmetode mislykkes ved kassen.

en: You have specified a non-existent directory.
da: Du har angivet en ikke-eksisterende mappe.

en: Cannot write to directory, please verify the directory permissions.
da: Kan ikke skrive til mappen, venligst verificer mappe tilladelse.

en: Cannot read from directory, please verify the directory permissions.
da: Kan ikke læse fra mappen, venligst verificer mappe tilladelse.

en: Credit card encryption key file creation failed. Check your filepath settings and directory permissions.
da: Dannelse af kreditkort krypteringsnøglefil mislykkes. Check sti-oplysninger og mappe tilladelse.

en: Credit card encryption key file generated. Card data will now be encrypted.
da: Kreditkort krypteringsnøglefil er dannet. Kortdata vil nu blive krypteret.

en: If you are updating from a previous version and have any pre-existing credit card data, you should <a href="!url">click here</a> to encrypt it before receiving any more credit card orders or the data may be lost.
da: Hvis du opdaterer fra en tidligere version og allerede har eksisterende kreditkortsdata, skal du <a href="!url">klikke her</A> for at kryptere det, før du modtager flere kreditkortsordre. Ellers vil dataene gå tabt.

en: Credit card encryption key file generated.
da: Kreditkort krypteringsnøgle fil er dannet.

en: You have chosen to not process credit card payments during checkout, but customer credit card data is not being stored once checkout is completed. This configuration is not recommended for a live site, as you will not be able to collect payment for your orders.
da: Du har valgt ikke at gennemføre kreditkortbetaling ved kassen, men kundens kreditkortdata gemmes ikke når kassen er afsluttet. Denne konfiguration anbefales ikke til en aktiv hjemmeside, da du ikke vil være i stand til at indkassere betaling for dine ordrer.

en: Card type
da: Korttype

en: Card owner
da: Kortholder

en: Card number
da: Kortnummer

en: Start Month
da: Start måned

en: Start Year
da: Start år

en: Expiration Month
da: Udløbsmåned

en: Expiration Year
da: Udløbsår

en: Issuing bank
da: Udstedende bank

en: (if present)
da: (hvis tilstede)

en: Expiration Date:
da: Udløbsdato:

en: What's the CVV?
da: Hvad er kontrolcifre?

en: What is the CVV?
da: Hvad er kontrolcifre?

en: CVV stands for Card Verification Value. This number is used as a security feature to protect you from credit card fraud.  Finding the number on your card is a very simple process.  Just follow the directions below.
da: CVC er en forkortelse for Card Verification Code (kontrolcifre). Denne kode benyttes for at øge sikkerheden, og for at beskytte dig mod svindel med kreditkort. Du kan let finde hvor koden er på dit kreditkort, følg bare instruktionerne nedenfor.

en: The CVV for these cards is found on the back side of the card.  It is only the last three digits on the far right of the signature panel box.
da: Kontrolcifrene findes på kortets bagside. Det er de sidste 3 cifre, længst mod højre printet i underskriftsfeltet.

en: The CVV on American Express cards is found on the front of the card.  It is a four digit number printed in smaller text on the right side above the credit card number.
da: Kontrolcifrene på American Express kort findes på forsiden af kortet. Det er et 4-cifret nummer printet med små typer på højre side af kortet over kreditkortnummeret.

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
da: Brug denne terminal til at gennemføre kreditkortbetalinger gennem din standard gateway.

en: Be warned that credit card data will automatically be converted to the last 4 digits of the card once a transaction has occurred.  As such, subsequent charges after a partial payment will not have any stored credit card information to use.
da: Vær opmærksom på at kreditkortsdata automatisk vil blive konverteret til de sidste 4 cifre på kortet, så snart en handel er sket. Efterfølgende ydelser, efter en delvist

en: Order total: @total
da: Ordretotal: @total

en: Balance: @balance
da: Saldo: @balance

en: Charge Amount
da: Beløb der hæves

en: Use the available buttons in this fieldset to process with the specified card details.
da: Brug de tilgængelige knapper i dette fieldset for at gennemføre processen med de angivne kortoplysninger.

en: Charge amount
da: Beløb der hæves

en: Authorize amount only
da: Godkend kun beløb

en: Set a reference only
da: Angiv kun en reference

en: Credit amount to this card
da: Kreditér beløb til dette kort

en: @auth_id - @date - @amount authorized
da: @auth_id - @date - @amount godkendt

en: Prior authorizations
da: Tidligere godkendelser

en: Use the available buttons in this fieldset to select and act on a prior authorization. The charge amount specified above will be captured against the authorization listed below.  Only one capture is possible per authorization, and a capture for more than the amount of the authorization may result in additional fees to you.
da: Brug de tilgængelige knapper i dette fieldset, for at vælge og handle, på en forudgående tilladelse. Beløb angivet ovenfor, vil blive trukket imod tilladelsen anført nedenfor. Kun et træk er muligt pr tilladelse, og et træk for mere end det beløb af tilladelsen kan resultere i yderligere gebyrer for dig.

en: Select authorization
da: Vælg tilladelse

en: Capture amount to this authorization
da: Træk beløb i henhold til denne tilladelse.

en: Void authorization
da: Annuller tilladelse

en: @ref_id - @date - (Last 4) @card
da: @ref_id - @date - (Sidste 4) @card

en: Customer references
da: Kundereference

en: Use the available buttons in this fieldset to select and act on a customer reference.
da: Brug de tilgængelige knapper i dette fieldset til at vælge og handle på en kundereference.

en: Select references
da: Vælg henvisninger

en: Charge amount to this reference
da: Afkræv beløb i henhold til denne reference

en: Remove reference
da: Fjern referencer

en: Credit amount to this reference
da: Kreditbeløb til denne reference

en: You must enter a positive number for the amount.
da: Antal må ikke være negativt

en: The credit card was processed successfully. See the admin comments for more details.
da: Kreditkortet blev behandlet med succes. Se admin kommentarer for yderligere informationer.

en: There was an error processing the credit card.  See the admin comments for details.
da: Der opstod en fejl i kreditkortbetalingen. Se kommentarerne fra administrator.

en: You must first setup your credit card encryption key filepath.
da: Du skal først indstille din kreditkortskrypteringsnøglefil.

en: This action may not be repeated.
da: Denne handling kan ikke gentages.

en: Existing credit card numbers should be encrypted for future usage. The encryption process may take a few moments if you have a lot of data that needs to be encrypted. Click <a href="!url">this link</a> to update them now.
da: Eksisterende kreditkortnumre skal krypteres for fremtidig brug. Krypteringsprocessen kan tage et øjeblik, hvis du har meget data der skal krypteres. Klik <a href="!url">på dette link</A> for at opdatere dem nu.

en: Your existing credit card data has been encrypted.
da: Dine eksisterende kreditkortsdata er blevet krypteret.

en: Reference transaction
da: Referencetransaktion

en: administer credit cards
da: administrer kreditkort

en: view cc details
da: vis kreditkortdetaljer

en: view cc numbers
da: vis kreditkortnumre

en: process credit cards
da: behandl kreditkort

en: Receive credit card payments through checkout.
da: Modtag kreditkort betalinger ved kassen.

en: Order @order_id Taxes
da: Ordre @order_id Afgift

en: Process credit card payments using the Silent Order POST service of CyberSource.
da: Behandl kreditkort betalinger ved brug af Silent Order POST servicen fra CyberSource.

en: You must download the security script from your CyberSource account (found in Tools & Settings > Hosted Order Page > Security) and place it in the ubercart/payment/uc_cybersource directory to use the Silent Order POST.
da: Du skal downloade sikkerhedshåndbogen fra din CyberSource konto (findes i Tools & Settings > Hosted Order Page > Security) og gem den i ubercart/payment/uc_cybersource mappen, for at gøre brug af Silent Order POST.

en: Payment server
da: Betalingsserver

en: CyberSource server used when processing payments.
da: CyberSource server brugt til behandling af betalinger.

en: You must ensure your CyberSource account and web server are able to use the service you select.<br />Silent Order POST requires cURL support and a modified <a href="!url">HOP.php</a>.<br />The SOAP Toolkit API requires the SOAP and DOM extensions for PHP.
da: Du skal sikre at din CyberSource konto og webserver er i stand til at bruge den service du har valgt.<br />Silent Order POST kræver cURL understøttelse og en redigeret <a href="!url">HOP.php</a>.<br />SOAP Toolkit API kræver SOAP og DOM udvidelserne for PHP.

en: Ensure address verification
da: Gennentving kontrol af adresse

en: Process transaction only if address passes verification.
da: Gennemfør kun transaktionen, såfremt adressen verificeres.

en: Process transaction regardless of the result of address verification.
da: Gennemfør transaktionen uanset resultatet af adresse verifikationen.

en: SOAP Toolkit API settings
da: SOAP Toolkit API indstillinger

en: Create a CyberSource Basic Profile for every new credit card order processed.
da: Opret en CyberSource Basic Profile for hver ny kreditkortordre der er gennemført.

en: Enable calculation of taxes through the CyberSource tax service.
da: Aktiver udregningen af afgifter via CyberSource afgiftsservice.

en: Tax calculation "Ship from" address
da: Afgiftsudregning "Send fra" adresse

en: This address will be used when calculating taxes with CyberSource tax service.
da: Denne adresse vil blive brugt, når der udregnes afgifter via CyberSource afgiftsservice.

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
da: Indtast forkortelsen på to bogstaver for din landsdel.

en: ZIP/Postal code
da: Postnummer

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
da: Indtast ISO 3166-1 koden (2 bogstaver); konsulter Wikipedia hvis du ikke kender din kode.

en: The credit card type did not pass validation.
da: Kreditkorttypen bestod ikke kontrollen.

en: Could not figure out cc type: @number / @type
da: Kunne ikke genkende cc type: @number / @type

en: Cybersource requires cURL.  Please talk to your system administrator to get this configured.
da: Cybersource kræver cURL. Kontakt din systemadministrator for at få dette konfigureret.

en: Silent Order POST requires the HOP.php provided by CyberSource.
da: Silent Order POST kræver HOP.php der er stillet til rådighed af CyberSource.

en: <b>Credit card !type:</b> !amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
da: <b>Kreditkortt!type:</b> !amount<br /><b>Beslutning: @decision</b><br /><b>Årsag:</b> !reason

en: !id<br />!decision, Reason: !reason
da: !id<br />!decision, Grund: !reason

en: <br /><b>CVV:</b> !cvv
da: <br /><b>Kontrolcifre:</b> !kontrolcifre

en: No response returned from CyberSource.
da: Intet svar fra Cybersource.

en: CyberSource needs PHP to have the SOAP and DOM extensions enabled.  Please talk to your system administrator to get this configured.
da: CyberSource behøver PHP for at få SOAP og DOM udvidelserne aktiveret. Kontakt din systemadministrator for at få dette konfigureret.

en: Unable to connect to CyberSource via SOAP.
da: Ude af stand til at skabe forbindelse til CyberSource via SOAP.

en: We apologize for the delay, but we are unable to process your credit card at this time. Please <a href="!url">contact sales</a> to complete your order.
da: Vi undskylder forsinkelsen, men vi er ude af stand til at behandle dit kreditkort i øjeblikket. Venligst <a href="!url">kontakt salgsafdelingen</a> for at gennemføre din ordre.

en: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Decision: @decision</b><br /><b>Reason:</b> !reason
da: <b>@type:</b> @amount<br /><b>Beslutning: @decision</b><br /><b>Grund:</b> !reason

en: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Reason: !reason
da: <b>@type:</b><br />@id<br />@decision, Grund: !reason

en: <b>CyberSource profile created.</b><br /><b>Subscription ID:</b> @id
da: <b>CyberSource profil oprettet.</b><br /><b>Abonnement ID:</b> @id

en: <b>Attempt to create CyberSource profile failed.</b><br /><b>Reason:</b> @code
da: <b>Forsøg på oprettelse af CyberSource profil mislykkedes.</b><br /><b>Årsag:</b> @code

en: No taxes returned for this order.
da: Ingen afgifter tilbagebetalt på denne ordre.

en: Order not found.
da: Ordre ikke fundet.

en: @city city tax
da: @city by afgift

en: County tax
da: Amt afgift

en: District tax
da: Distrikt afgift

en: @state state tax
da: @state landsdel afgift

en: Tax calculation produced uneven results.  Expected a total of @total, received the following: @dump
da: Afgiftsudregningen viste uensartede resultater. Forventet total på @total, modtaget den følgende: @dump

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id - reason @code
da: Forsøg på at udregne afgifter mislykkedes for følgende ordre @order_id - årsag @code

en: Attempted to calculate taxes failed for order @order_id. No response returned from CyberSource.
da: Forsøg på at udregne afgifter mislykkedes for følgende ordre @order_id. Intet svar fra Cybersource.

en: Successful transaction.
da: Successfuld transaktion.

en: One or more fields in the request are missing or invalid.<br /><b>Possible action:</b> Resend the request with the correct information.
da: Et eller flere områder i anmodningen mangler eller er ugyldige.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Gensend anmodningen med den korrekte information.

en: <b>Error:</b> General system failure.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
da: <b>Fejl:</b> Fejl i systemet generelt.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Vent et par minutter og gensend anmodningen.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a server time-out occurred. This error does not include time-outs between the client and the server.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
da: <b>Fejl:</b> Anmodningen blev modtaget, men der opstod server time-out. Denne fejl inkludere ikke time-outs mellem kunden og serveren.<br /><b>Forsøg evt.:</b> At undgå at gentage en allerede modtaget ordre, ved at checke ordrestatus i Business Center inden ordren evt. gensendes.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a service did not finish running in time.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the order, do not resend the request until you have reviewed the order status in the Business Center.
da: At undgå at gentage en allerede modtaget ordre, ved at checke ordrestatus i Business Center inden ordren evt. gensendes.<b>Fejlr:</b> Anmodningen blev modtaget, men et element blev ikke færdiggjort i tide.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Check ordrestatus i the Business Center, før du evt. sender igen.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the Address Verification Service (AVS) check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
da: Anmodningen om autorisation blev godt af banken men nægtet af CyberSource, p.g.a. Address Verification Service (AVS) check.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Du kan bevare autorisationen, men check ordren for evt. kreditkort misbrug.

en: Expired card.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Kortet er udløbet.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om et andet kort eller en anden betalingsmetode.

en: General decline of the card. No other information provided by the issuing bank.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Kortet er afvist. Der er ikke givet yderligere information fra den udstedende bank.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om et andet kort eller en anden betalingsmåde.

en: Insufficient funds in the account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Der er ikke penge nok på kontoen.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om brug af et andet kort eller en anden betalingsmetode.

en: Stolen or lost card.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's information and determine if you want to request a different card from the customer.
da: Stjålet eller mistet kort.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Check kundes detaljer og beslut om du vil anmode om brug af et andet kort.

en: Issuing bank unavailable.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
da: Udstedende bank svarer ikke.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Vent nogle minutter og gensend anmodningen.

en: Inactive card or card not authorized for card-not-present transactions.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Ikke aktiveret kort eller et kort, der kun er autoriseret intern brug. <br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om brug af et andet kort eller en anden betalingsmetode.

en: The card has reached the credit limit.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Kortets kreditmax. er nået. <br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om et andet kort eller en anden betalingsmetode.

en: The card verification number is invalid.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Kortets verifikationsnummer er ugyldigt.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om brug af et andet kort eller en anden betalingsmetode.

en: The processor declined the request based on a general issue with the customer's account.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
da: Bruget af kortet blev afvist p.g.a. et problem med kundens konto.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om en anden betalingsmetode.

en: The customer matched an entry on the processor’s negative file.<br /><b>Possible action:</b> Review the order and contact the payment processor.
da: Kunden optræder på den negative kundeliste.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Overvej ordren og kontant betalingsbehandler.

en: The customer's bank account is frozen.<br /><b>Possible action:</b> Review the order or request a different form of payment.
da: Kundens bankkonto er spærret. <br /><b>Forsøg evt.:</b> Gennemse ordren eller anmod om anden betalingsmetode.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource because it did not pass the card verification number check.<br /><b>Possible action:</b> You can capture the authorization, but consider reviewing the order for the possibility of fraud.
da: Autorisationensanmodningen blev godkendt af den udstedende bank men nægtet af CyberSource p.g.a. problemer med kortets verifikationsnummer.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Du kan bevare autorisationen, men genovervej ordren for evt. bedrageri.

en: Invalid account number.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment.
da: Ugyldigt kontonr. <br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om et andet kort eller en anden betalingsmåde.

en: The card type is not accepted by the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> Request a different card or other form of payment. Also, check with CyberSource Customer Support to make sure that your account is configured correctly.
da: Korttypen accepteres ikke af betalingsbehandler.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om et andet kort eller en anden betalingsmetode. Check også med CyberSource kundeservice om din konto er korrekt konfigureret.

en: The processor declined the request based on an issue with the request itself.<br /><b>Possible action:</b> Request a different form of payment.
da: Behandleren afviste anmodningen p.g.a. et problem med selve anmodningen.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Anmod om en anden betalingsmetode.

en: There is a problem with your CyberSource merchant configuration.<br /><b>Possible action:</b> Do not resend the request. Contact Customer Support to correct the configuration problem.
da: Der er et problem med din CyberSource sælger konfiguration.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Gensend ikke din anmodning. Kontakt kundeservice for at få rettet fejlen.

en: Processor failure.<br /><b>Possible action:</b> Possible action: Wait a few minutes and resend the request.
da: Fejl under behandling.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Forsøg evt: Vent et par minutter og gensend anmodningen.

en: The card type sent is invalid or does not correlate with the credit card number.<br /><b>Possible action:</b> Ask your customer to verify that the card is really the type indicated in your Web store, then resend the request.
da: Korttypen er ugyldig eller stemmer ikke overens med kreditkortnummeret.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Bed kunden om at bekræfte, at kortet er af den oplyste type, forsøg derefter at gensende anmodningen.

en: <b>Error:</b> The request was received, but a time-out occurred with the payment processor.<br /><b>Possible action:</b> To avoid duplicating the transaction, do not resend the request until you have reviewed the transaction status in the Business Center.
da: <b>Fejl:</b> Anmodningen er modtaget, men time-out fejl opstod med betalingsbehandlingen.<br /><b>Forsøg evt.:</b> For at undgå dobbelt-anmodning, må du ikke sende anmodningen, før du har checket transaktionsstatus i Business Center.

en: The customer is enrolled in payer authentication.<br /><b>Possible action:</b> Authenticate the cardholder before continuing with the transaction.
da: Kunden er tilmeldt betalingsverifikation.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Verficer kortindehaver før transaktionen fortsættes.

en: The customer cannot be authenticated.<br /><b>Possible action:</b> Review the customer's order.
da: Kunden kan ikke verificeres.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Check kundens ordre.

en: The authorization request was approved by the issuing bank but declined by CyberSource based on your Smart Authorization settings.<br /><b>Possible action:</b> Do not capture the authorization without further review. Review the avsCode, cvResult, and factorCode fields to determine why CyberSource rejected the request.
da: Autorisationsanmodningen belv godkendt af udstedende bank men nægtet af CyberSource p.g.a. din Smart Authorization opsætning.<br /><b>Forsøg evt.:</b> Accepter ikke autorisationen uden yderligere undersøgelse. Check avsCode, cvResult, og factorCode områderne for forklaring på, hvorfor CyberSource nægtede anmodningen.

en: Street address matches, but 5- and 9-digit postal codes do not match.
da: Vejnavn passer, men 5- og 9-cifret posnr. er forkerte.

en: Street address matches, but postal code not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
da: Vejnavn passer, men postnr. stemmer ikke. Vises kun for kort udstedt udenfor US.

en: Street address and postal code do not match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
da: Hverken vejnavn eller postnr. stemmer. Ses kun for Visakort ikke udstedt i USA.

en: Street address and postal code match. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
da: Vejnavn og postnr. stemmer. Ses kun for visakort ikke udstedt i USA.

en: AVS data is invalid, or AVS is not allowed for this card type.
da: AVS data er ugyldig, eller AVS er ikke tilladt for denne korttype.

en: Card member's name does not match, but postal code matches. Returned only for the American Express card type.
da: Kortindehavers navn stemmer ikke, men postnr. stemmer. Ses kun for American Express.

en: Non-U.S. issuing bank does not support AVS.
da: Ikke-U.S.A. udstedende bank understøtter ikke AVS.

en: Card member's name does not match. Street address and postal code match. Returned only for the American Express card type.
da: Kortetindehavers navn stemmer ikke. Vejnavn og postnr. stemmer. Vises kun for American Express kort.

en: Address not verified. Returned only for non U.S.-issued Visa cards.
da: Adressen ikke godkendt. Ses kun for Visakort ikke udstedt i USA.

en: Card member's name matches but billing address and billing postal code do not match. Returned only for the American Express card type.
da: Kortindehavers navn stemmer, men fakturaadresse og postnr. stemmer ikke. Vises kun for American Express kort.

en: Card member's name and billing postal code match, but billing address does not match. Returned only for the American Express card type
da: Kortetindehavers navn og fakturerings postnr. stemmer, men faktureringsadressen stemmer ikke. Vises kun for American Express kort.

en: Street address and postal code do not match. - or - Card member's name, street address and postal code do not match. Returned only for the American Express card type.
da: Vejnavn og postnr. stemmer ikke. - eller - kortindehavers navn, vejnavn og postnr. stemmer ikke. Vises kun for American Express kort.

en: Card member's name and billing address match, but billing postal code does not match. Returned only for the American Express card type.
da: Kortindehavers navn og faktureringsadresse stemmer, men fakturerings postnr. stemmer ikke. Ses kun for American Express.

en: Postal code matches, but street address not verified. Returned only for non-U.S.-issued Visa cards.
da: Postnr. stemmer, men vejnavn kan ikke bekræftes. Vises kun for Visakort ikke udstedt i USA.

en: System unavailable.
da: Systemet kan ikke kontaktes.

en: U.S.-issuing bank does not support AVS.
da: Den udstedende bank i USA understøtter ikke AVS.

en: Card member's name does not match, but street address matches. Returned only for the American Express card type.
da: Kortets indehavernavn stemmer ikke, men vejnavn stemmer. Ses kun for American Express.

en: Address information unavailable. Returned if non-U.S. AVS is not available or if the AVS in a U.S. bank is not functioning properly.
da: Addresse information kan ikke checkes. Ses kun hvis ikke-USA AVS er til rådighed eller hvis AVS i USA banken ikke fungerer korrekt.

en: Street address does not match, but 9-digit postal code matches.
da: Vejnavn stemmer ikke, men 9-cifret postnr. passer.

en: Exact match. Street address and 9-digit postal code match.
da: Alle oplysninger stemmer. Vejnavn og 9-cifret postkode stemmer.

en: Exact match. Street address and 5-digit postal code match.
da: Alle oplysninger stemmer. Gadenavn og 5-cifret postkode stemmer.

en: Street address does not match, but 5-digit postal code matches.
da: Adresse (gade) matcher ikke, men 5-cifret postnummer matcher.

en: AVS is not supported for this processor or card type.
da: AVS understøttes ikke af denne behandler eller korttype.

en: The processor returned an unrecognized value for the AVS response.
da: Behandleren returnerede et ugenkendeligt beløb for AVS tilbagemeldingen.

en: Transaction determined suspicious by issuing bank.
da: Transaktionen er betegnet som mistænkelig af den udstedende bank.

en: Card verification number failed processor's data validation check.
da: Kortets verifikationsnr. blev ikke godkendt af behandlers datavalideringscheck.

en: Card verification number matched.
da: Kort verifikations nummer stemmer.

en: Card verification number not matched.
da: Kortets verificationsnummer stemmer ikke.

en: Card verification number not processed by processor for unspecified reason.
da: Kortverifikationsnummeret er ikke behandlet af uspecificeret årsag.

en: Card verification number is on the card but was not included in the request.
da: Kortverifikationsnummeret er på kortet men var ikke inkluderet i anmodningen.

en: Card verification is not supported by the issuing bank.
da: Kortverifikation er ikke understøttet af den udstedende bank.

en: Card verification is not supported by the card association.
da: Kortverifikation understøttes ikke af kreditkortsammenslutningen.

en: Card verification is not supported for this processor or card type.
da: Kortverifikation understøttes ikke af denne behandler eller korttype.

en: Unrecognized result code returned by processor for card verification response.
da: Ugenkendelig resultatkode returneret af behandler for kortverifikationstilbagemelding.

en: No result code returned by processor.
da: Ingen resultatkode returneret af behandler.

en: Enable to process payments using CyberSource Silent Order POST.
da: I stand til at behandle betalinger ved brug af CyberSource Silent Order POST.

en: Continue with checkout to complete payment.
da: Fortsæt med checkout for at gennemføre betalingen.

en: Javascript must be enabled to view the order total preview.
da: Javascript skal være aktiveret for at se oversigt over ordren.

en: Select a payment method from the following options.
da: Vælg betalingsmetode her:

en: Paying by
da: Betaling med

en: Show the order total preview on the payment pane.
da: Vis ordretotal i betalingsfelt.

en: Checkout cannot be completed without any payment methods enabled. Please contact an administrator to resolve the issue.
da: Checkout kan ikke gennemføres uden at en betalingsmetode er aktiveret. Kontakt venligst en administrator for at løse problemet.

en: Method: @payment_method
da: Betalingsmetode: @payment_method

en: Modify 'Payment info'
da: Ændre 'betalings info'

en: None available
da: Ikke tilgængelig

en: Update order status on full payment
da: Opdater ordrestatus ved fuldstændig betaling

en: Update order status upon checkout completion with full payment
da: Opdater ordrestatus ved checkout med komplet betaling

en: A payment gets entered for an order
da: En betaling indsættes for en ordre

en: Check the order balance
da: Check restordre

en: Check the order payment method
da: Kontroller ordrebetalings-metoden

en: Balance is less than !zero.
da: Saldo er mindre end !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
da: Saldo er mindre end eller lig med !zero.

en: Balance is equal to !zero.
da: Saldo er lig med!zero.

en: Balance is greater than !zero.
da: Beløbet er over !zero.

en: Balance comparison type
da: Beløb sammenligningstype

en: Credit card charge failed.
da: Kreditkortgebyr fejlede.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
da: Beløb trukket, code: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
da: Kreditkortbetalingen er gennemført.

en: Configure the payment settings.
da: Konfigurer betalingsindstillingerne.

en: View the payment settings.
da: Se betalingsindstillingerne.

en: Edit the payment settings.
da: Ændre betalingsindstillingerne.

en: Edit the basic payment settings.
da: Redigér de grundliggende betalingsindstillinger.

en: Edit the payment method settings.
da: Redigér betalingsmetode-indstillingerne.

en: Payment gateways
da: Betalingsgateway

en: Edit the payment gateway settings.
da: Redigér betalingsgateway-indstillingerne.

en: Return order totals
da: Returner ordretotaler

en: Add the payment details to the checkout pane.
da: Tilføj betalingsdetaljer til kasse felt.

en: Add the payment details to the order pane.
da: Tilføj betalingsdetaljer til ordrefelt.

en: Select payment gateway
da: Vælg betalingsgateway

en: Delete payment?
da: Slet betaling?

en: The payment method of the order.
da: Ordrens betalingsmetode.

en: The payment balance of the order
da: Restbeløb på ordren

en: The payments table on the order payments screen.
da: Betalingens tabel på ordrebetalingens skærm.

en: Select a payment method from the enabled payment modules.
da: Vælgt en betalingsmetode fra mulige betalingsmoduler.

en: Payment tracking is !status.
da: Betalingssporing er !status.

en: Payments !status be deleted by approved users.
da: Betalinger !status slettes af godkendte brugere.

en: may not
da: kan ikke

en: Payments are !status in the order logs.
da: Betalinger er !status i ordre logsene.

en: tracked
da: sporet

en: not tracked
da: ikke sporet

en: Default payment details message:<br/>%message
da: Standardbetalingsdetaljer besked:<br />%message

en: !title is !status for checkout.
da: !title er !status for checkout.

en: !title is !status.
da: !title er !status.

en: Enable payment tracking.
da: Aktiver betalingssporing.

en: Allow payments to be deleted by users with permission.
da: Brugere med tilladelse kan slette betalinger

en: Log payments entered and deleted to order log.
da: Betalingsjournal indsat og slettet fra ordrejournal.

en: Default payment details message
da: Standard betalingsdetalje besked

en: Message displayed when a payment method does not display any further details.
da: Meddelelse vist når en betalingsmetode ikke viser yderligere oplysninger.

en: The settings forms below are for the payment methods defined by enabled modules. Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly. Methods are listed in order of appearance on the checkout screen, determined by the weight setting (current value shown in parentheses).
da: Indstillingsformularerne herunder er for betalingsmetoderne derfinerede ved aktiverede moduler. Klik på et navn for at udvide valgmulighederne og tilpasse indstillingerne. Metoder er oplistet i den rækkefølge de fremkommer på checkoutskærmen, bestemt af deres betydningen (nuværende værdi angives i parentes).

en: !method settings
da: !method indstillinger

en: No payment methods founds.
da: Ingen betalingsmetode fundet.

en: Payment gateways are web services that allow you to process various types of payments remotely.  The settings forms below are for the payment gateways you have installed.  Click a name to expand its options and adjust the settings accordingly.
da: Betalingsgateways er web-tjenester, der giver dig mulighed for at behandle forskellige typer af betalinger via fjernadgang. Indstillingsformularerne herunder er for betalingsgateways du har installeret. Klik på et navn for at udvide valgmulighederne og tilpasse indstillingerne.

en: @gateway_name settings
da: Indstillinger for @gateway_name

en: This gateway supports the following payment methods:
da: Denne gateway understøtter følgende betalingsmetoder:

en: Enable this payment gateway for use.
da: Aktiver denne betalingsgateway til brug.

en: Order total preview:
da: Ordre total:

en: Order %id does not exist.
da: Ordre %id eksisterer ikke.

en: Payment entered.
da: Betaling indtastet.

en: An error loading the payment information occurred.
da: Der opstod en fejl under loading af betalingsinformationen.

en: Payment information:
da: Betalingsinformation:

en: @method payment of @amount received on @date.
da: @method betaling af @amount modtaget den @date.

en: Are you sure you want to delete this payment?
da: Er du sikker på du vil slette denne betaling?

en: Payment deleted.
da: Betaling slettet.

en: Please choose a payment gateway to use for that payment.
da: Vælg en betalingsgateway til brug for denne betaling.

en: Use gateway
da: Brug gateway

en: You are not able to process %type payments.
da: Du kan ikke behandle %type-betalinger.

en: Attempted to process a %type payment but the gateway's function was not found.
da: Forsøgte at gennemføre en %type betaling, men gateway-funktionen blev ikke fundet.

en: An error has occurred with your payment gateway.  The charge function could not be found.
da: Der er opstået en fejl med din betalingsgateway. Opkrævningsfunktionen kunne ikke findes.

en: Payment failed: @message
da: Betaling mislykkedes: @message

en: @method payment for @amount entered by @user.
da: @method betalinga af @amount indtastet af @user.

en: !method payment for !amount deleted by !user.
da: !method betaling for !amount annuleret af !user.

en: view payments
da: vis betalinger

en: manual payments
da: manuelle betalinger

en: delete payments
da: slet betalinger

en: Adds a credit card gateway that simulates a successful payment for testing checkout.
da: Tilføjer en kreditkort port, som simulerer en gennemført betaling til testbrug af check-up.

en: Defines an API to let payment modules interact with the cart.
da: Definerer en API, som tillader betalingsmoduler at samarbejde med indkøbskurven.

en: Receive Check
da: Modtag check

en: Check or money order
da: Check eller postanvisning

en: Cash on delivery
da: Kontant ved levering

en: Pay cash on delivery on pick-up.
da: Kontant betaling ved afhentning.

en: A generic payment method type.
da: En fælles betalingsmetode type.

en: Full payment is expected upon delivery or prior to pick-up.
da: Beløbet betales fuld ud ved levering eller før afhentning.

en: Orders totalling more than !number are <b>not eligible</b> for COD.
da: Ordre der overstiger  !number <b>udelades</b> til COD.

en: Delivery Date
da: Leveringsdato

en: Desired delivery date:
da: Ønsket leveringsdato:

en: Your final order total exceeds the maximum for COD payment.  Please go back and select a different method of payment.
da: Din endelige ordre overskrider det maksimale for COD betaling. Gå tilbage og vælg en anden betalingsmetode.

en: Maximum order total eligible for COD
da: Maximum ordre til COD

en: Set to 0 for no maximum order limit.
da: Set til 0 for intet ordremaximumsgrænse.

en: Let customers enter a desired delivery date.
da: Lad kunderne indtaste den ønskede leveringsdato.

en: Enter a desired delivery date:
da: Ønsket leveringsdato:

en: Checks should be made out to:
da: Checks udstedes til:

en: Mail to
da: Skriv til

en: Clear Date:
da: Klar til levering den:

en: Check received
da: Check modtaget

en: Expected clear date:
da: Forventet klar til levering den:

en: Set the mailing address to display to customers who choose this payment method during checkout.
da: Indsæt postadressen, så den vises til kunder, der vælger denne betalingsmetode ved kassen.

en: Direct checks to a person or department.
da: Adressér checks til en person eller en afdeling.

en: Check payment policy
da: Check-betalingspolitik

en: Instructions for customers on the checkout page.
da: Vejledning til kunderne på siden for kassen.

en: Personal and business checks will be held for up to 10 business days to ensure payment clears before an order is shipped.
da: Det tager ca. 10 arbejdsdage inden din check er clearet, og leveringen forsinkes derfor tilsvarende.

en: Order !order_id does not exist.
da: Ordre !order_id eksisterer ikke.

en: Check has already been received.
da: Checken er allerede modtaget.

en: Any notes about the check, like type or check number.
da: Evt. anmærkninger om chekcen, så som type eller nr.

en: Expected clear date
da: Forventet clearet dato

en: Receive check
da: Modtage check

en: Use the form to enter the check into the payments system and set the expected clear date.
da: Brug formularen til indskrivning af checks i betalingssystemet og angivelse af forventet indløsningsdato

en: Order balance:
da: Ordre udestående:

en: The amount must be a number.
da: Beløbet skal være et tal.

en: Check received, expected clear date of @date.
da: Check modtaget, forventet indløsningsdato den @date.

en: Provides the check/money order, COD, and 'other' payment methods.
da: Muliggør check/postanvisning, COD, og 'andre' betalingsmetoder.

en: Review order
da: Gennemgå ordre

en: Review payment
da: Gennemse betaling

en: Submit order
da: Send ordre

en: PayPal payment complete
da: PayPal betaling gennemført

en: PayPal payment cancelled
da: PayPal betaling annulleret

en: Process credit card payments using Website Payments Pro.
da: Behandl kreditkortsbetaling ved brug af Website Payments Pro.

en: PayPal - pay without sharing your financial information.
da: PayPal - betal uden at dele økonomisk information.

en: <b>Includes:</b>
da: <b>Inkluderer:</b>

en: PayPal Website Payments Standard
da: PayPal Website Standard Betalinger

en: Redirect users to submit payments through PayPal.
da: Omdiriger brugere til at sende betalinger gennem PayPal.

en: Complete orders through PayPal Express Checkout.
da: Færdiggør ordre via PayPal Express Checkout.

en: Transactions can only be processed in one of the listed currencies.
da: Transactioner kan kun behandles i en valuta, der fremgår af listen.

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
da: Tilmeld dig og benyt en Sandbox konto til testbrug.

en: These settings are specifically for the alternate checkout system offered by Express Checkout.<br>To enable this on your site, you must enable the corresponding cart pane in the <em>Cart settings</em> menu.
da: Disse indstillinger er specifikt for det alternative checkout-system udbudt af Express Checkout.<br>For at muliggøre dette på dit websted, skal du aktivere det tilsvarende indkøbskurv-felt i <em> indkøbskurv-indstillinger</em> menu.

en: Require Express Checkout users to use a PayPal confirmed shipping address.
da: Kræver at Express Checkout brugere benytter en PayPal bekræftet leveringsadresse.

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
da: Aktiver forsendelseformular på Gennemse ordre siden.

en: Enable the company name box on the Review payment page.
da: Aktiver firmanavneboks på Gennemse ordre siden.

en: Enable the contact phone number box on the Review payment page.
da: Aktiver kontakt telefonnr. boks på Gennemse ordre siden.

en: Enable the comment text box on the Review payment page.
da: Aktiver kommentar tekstboks på Gennemse ordre siden.

en: API credentials
da: API forudsætninger

en: !link for information on obtaining credentials.  You need to acquire an API Signature.  If you have already requested API credentials, you can review your settings under the API Access section of your PayPal profile.
da: !link for information om opnåelse af brugeroplysninger. Du er nødt til at erhverve en API Signature. Hvis du allerede har anmodet om API brugeroplysninger, kan du gennemgå dine indstillinger under API Access sektionen på din PayPal profil.

en: API username
da: API brugernavn

en: API password
da: API kodeord

en: PayPal Website Payments Pro requires curl for PHP.  Please talk to your system administrator to get this.
da: PayPal Website Payments Pro kræver curl for PHP. Kontakt din systemadministrator for at få dette.

en: <b>@type failed.</b><br /><b>@severity:</b> @error
da: <b>@type mislykkedes.</b><br /><b>@severity:</b> @error

en: <b>Address:</b> @avscode
da: <b>Adresse:</b> @avscode

en: <b>CVV2:</b> @cvvmatch
da: <b>kontrolcifre2:</b> @cvvmatch

en: <b>@type</b><br /><b>Success: </b>@amount @currency
da: <b>@type</b><br /><b>Succes: </b>@amount @currency

en: PayPal transaction ID: @transactionid
da: PayPal transaktions ID: @transactionid

en: Transaction ID:<br>@txn_id
da: Transaktions ID:<br>@txn_id

en: PayPal e-mail address
da: PayPal e-mail-adresse

en: The e-mail address you use for the PayPal account you want to receive payments.
da: Den e-mail adresse du bruger til PayPal kontoen, når du ønsker at modtage betalinger.

en: PayPal login page language
da: PayPal loginside sprog

en: Payment action
da: Betalingshandling

en: "Complete sale" will authorize and capture the funds at the time the payment is processed.<br>"Authorization" will only reserve funds on the card to be captured later through your PayPal account.
da: "Færdiggør salget" vil godkende og trække pengene på det tidspunkt betalingen er gennemført.<br>"Godkendelse" vil kun reservere pengene fra kortet, således at de senere kan trækkes igennem din PayPal konto.

en: Complete sale
da: Færdiggør salget

en: Provide PayPal WPS specific text for the submit button on the order review page.
da: Giv PayPal WPS special tekst til send-knappen på ordre oversigtssiden.

en: PayPal cart submission method
da: PayPal indkøbskurv sende metode

en: You must use a single line item on your site if you have any fees or discounts besides shipping and tax.
da: Du skal bruge en enkelt line post på din hjemmeside hvis du har gebyrer eller rabatter udover levering og skat.

en: Submit the whole order as a single line item.
da: Send hele ordren som en enkelt linje post.

en: Submit an itemized order showing each product and description.
da: Send en specificeret ordre, der viser hvert produkt og beskrivelse.

en: Shipping address prompt in PayPal
da: Leveringsadresse påmindelse i PayPal

en: Do not show shipping address prompt at PayPal.
da: Vis ikke leveringssadresse prompten på PayPal.

en: Prompt customer to include a shipping address.
da: Mind kunden om at inkludere en modtageradresse.

en: Require customer to provide a shipping address.
da: Anmod kunden om at oplyse en modtageradresse.

en: Submit address information to PayPal to override PayPal stored addresses.
da: Send adresse informationer til PayPal for at tilsidesætte den adresse, som PayPal har gemt.

en: Works best with the first option above.
da: Virker bedst med den første af ovennævnte muligheder.

en: Sent address selection
da: Send adresse valg

en: Send billing address to PayPal.
da: Send fakturaadresse til PayPal.

en: Send shipping address to PayPal.
da: Send leveringsadresse til PayPal.

en: Show debug info in the logs for Instant Payment Notifications.
da: Vis fejlretnings-info i logsene for Instant Payment Notifications.

en: For Express Checkout, you need to <a href="!cp_link">enable the cart pane</a> and <a href="!wpp_link">configure the Website Payments Pro settings</a>.
da: For Express Checkout, har du brug for at <a href="!cp_link">aktivere indkøbskurvfeltet</a> og <a href="!wpp_link">konfigurere Website Payments Pro indstillingerne</a>.

en: Receiving IPN at URL for order @order_id. <pre>@debug</pre>
da: Modtager IPN på URL for ordren @order_id. <pre>@debug</pre>

en: IPN attempted with invalid order ID.
da: IPN forsøgt med ugyldigt ordre ID.

en: IPN attempted for non-existent order.
da: IPN forsøgt for en ikke-eksisterende ordre.

en: IPN failed with HTTP error.
da: IPN mislykkedes med HTTP fejl.

en: IPN transaction verified.
da: IPN transaktion godkendt.

en: IPN transaction ID has been processed before.
da: IPN transaktion ID er behandlet tidligere.

en: PayPal has cancelled the reversal and returned !amount !currency to your account.
da: PayPal har annulleret tilbageførslen og returneret !beløb !valuta til din konto.

en: PayPal transaction ID: @txn_id
da: PayPal transaktions ID: @txn_id

en: Payment of !amount !currency submitted through PayPal.
da: Betaling af !amount !currency indsendes via PayPal.

en: PayPal IPN reported a payment of !amount !currency.
da: PayPal IPN rapporterede om en betaling på !amount !currency.

en: You have denied the customer's payment.
da: Du har afvist at modtage kundens betaling.

en: The authorization has failed and cannot be captured.
da: Autorisationen mislykkedes og kan ikke gennemføres.

en: The customer's attempted payment from a bank account failed.
da: Kundens forsøg på bankoverførsel mislykkedes.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
da: Betalingen afventer ved PayPal: @reason

en: PayPal has reversed a payment!
da: PayPal har tilbageført en betaling!

en: Payment has been reversed by PayPal: @reason
da: Betalingen er blevet tilbageført af PayPal: @reason

en: The authorization has been voided.
da: Autorisationen er annulleret.

en: IPN transaction failed verification.
da: IPN transaktion blev ikke godkendt

en: An IPN transaction failed verification for this order.
da: En IPN transaktion kunne ikke verificeres for denne ordre.

en: Your PayPal.com payment was cancelled. Please feel free to continue shopping or contact us for assistance.
da: Din PayPal.com betaling er blevet slettet. Du er velkommen til at fortsætte med shopping eller kontakte os for at få hjælp.

en: An error has occurred in your PayPal payment. Please review your cart and try again.
da: Der opstod en fejl i din PayPal betaling. Gennemgå venligst din indkøbskurv, og prøv igen.

en: Your order is almost complete!  Please fill in the following details and click 'Continue checkout' to finalize the purchase.
da: Din ordre er næsten færdig! Udfyld venligst nedenstående oplysninger og klik på 'Fortsæt checkout' for at afslutte købet.

en: Your order is not complete until you click the 'Submit order' button below. Your PayPal account will be charged for the amount shown above once your order is placed. You will receive confirmation once your payment is complete.
da: Din ordre er først gennemført, når du trykker på 'Send ordre' knappen nedenfor. Beløbet vist ovenfor vil blive hævet på din PayPal konto, så snart din ordre er modtaget. Du modtager bekræftelse, så snart betalingen er gennemført.

en: Error message from PayPal:<br>@message
da: Fejlmeddelelse fra PayPal:<br>@message

en: PayPal Express Checkout requires curl for PHP.  Please talk to your system administrator to get this.
da: PayPal Express Checkout kræver curl for PHP. Kontakt din systemadministrator for at få dette.

en: Checkout with PayPal.
da: Checkout med PayPal.

en: Calculate shipping
da: Beregn forsendelsesomkostninger

en: Click to refresh shipping options
da: Klik her for at opdatere leveringsmuligheder

en: Leave blank if shipping to a residence.
da: Udfyldes ikke, hvis der leveres til en privatadresse.

en: Order comments
da: Kommentarer til ordre

en: Special instructions or notes regarding your order.
da: Specielle instruktioner eller bemærkninger vedrørende din ordre.

en: Continue checkout
da: Fortsæt til kassen

en: You must calculate and select a shipping option.
da: Beregn og vælg en leveringsform.

en: Error calculating shipping
da: Der opstod en fejl ved beregningen af leveringsomkostningerne.

en: Order @order_id at @store
da: Ordre @order_id ved @store

en: All the address information matched.
da: Alle adressedetaljer er godkendt.

en: None of the address information matched; transaction declined.
da: Ingen adressedetaljer stemmer overens; transaktionen er afslået.

en: Part of the address information matched.
da: Der er uoverensstemmelser i nogle af adressedetaljerne.

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
da: Sælgeren har ikke oplyst AVS information. Ikke behandlet.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
da: Adressen er ikke verificeret, eller selskabet fik ikke noget svar. Servicen er ikke til rådighed.

en: No AVS response was obtained.
da: Intet AVS svar modtaget.

en: Address matched; postal code did not
da: Adresse godkendt; postkode stemmer ikke

en: Nothing matched; transaction declined
da: Intet stemmer; transaktion nægtet.

en: Address and postal code matched
da: Adresse og postkode stemmer overens.

en: Not allowed for MOTO transactions; transaction declined
da: Ikke tilladt til MOTO transaktioner; transaktion afslået.

en: Global unavailable
da: Global ude af drift.

en: International unavailable
da: International ude af drift.

en: Postal code matched; address did not
da: Postkoden stemmer; adressen stemmer ikke

en: Retry for validation
da: Prøv igen for bekræftelse.

en: Service not supported
da: Service ikke understøttet

en: An unknown error occurred.
da: En ukendt fejl opstod.

en: Matched
da: Stemmer overens

en: No match
da: Ingen overensstemmelse

en: The merchant has not implemented CVV2 code handling.
da: Sælger har ikke implementeret CVV2 kode håndtering.

en: Merchant has indicated that CVV2 is not present on card.
da: Sælger har indikeret, at CVV2 ikke findes på dette kort.

en: Service not available
da: Service ikke til rådighed.

en: Unkown error
da: Ukendt fejl

en: Not processed
da: Ikke videresendt

en: Customer did not include a confirmed shipping address per your address settings.
da: Kunden har ikke oplyst en bekræftet leveringadresse fra dine adresser.

en: Waiting on you to capture the funds per your authorization settings.
da: Afventer din modtagelse af pengene i henhold til autorisationsopsætningen.

en: eCheck has not yet cleared.
da: eCheck er endnu ikke indløst.

en: You must manually accept or deny this international payment from your Account Overview.
da: Du skal manuelt acceptere eller afvise denne internationale betaling fra din Konto Oversigt.

en: You must manually accept or deny a payment of this currency from your Account Overview.
da: Du skal manuelt acceptere eller afvise en betaing i denne valuta fra din Konto Oversigt.

en: Your e-mail address is not yet registered or confirmed.
da: Din e-mail-adresse er ikke registreret eller ikke bekræftet.

en: You must upgrade your account to Business or Premier status to receive credit card payments.
da: Du skal opgradere din konto til Business eller Premier status for at modtage kreditkort betalinger.

en: You must verify your account before you can accept this payment.
da: Du skal verificere din konto før du kan acceptere denne betaling.

en: Reason unknown; contact PayPal Customer Service for more information.
da: Årsag ukendt; kontakt PayPal Kunde Servie for yderligere information.

en: The customer has initiated a chargeback.
da: Kunden har igangsat en tilbageførsel.

en: The customer triggered a money-back guarantee.
da: Kunden har igangsat en pengene-tilbage garanti

en: The customer filed a complaint about the transaction.
da: Kunden har klaget over transaktionen.

en: You gave the customer a refund.
da: Du gav kunden en godtgørelse.

en: administer paypal
da: administrer paypal

en: PayPal pending
da: PayPal afventer

en: Integrates various PayPal payment services and IPN feedback.
da: Integrerer forskellige PayPal betalingsservices og IPN tilbagemelding.

en: Recurring fees
da: Tilbagevendende betaling

en: View the recurring fees on your orders.
da: Vis de tilbagevendende betalinger på dine ordre.

en: Charge recurring fee @fee?
da: Opkræv tilbagevendende betaling @fee?

en: Edit recurring fee @fee
da: Redigér tilbagevendende betaling @fee

en: Delete recurring fee @fee?
da: Slet tilbagevendende betaling @fee?

en: There are no payment methods configured for orders with recurring fees!
da: Der er ingen betalingsmetoder konfigureret til ordrer med tilbagevendende gebyrer!

en: Process the recurring fees associated with products on this order.
da: Behandle de tilbagevendende betalinger forbundet med varer i denne ordre.

en: This action will not be available after any fees are successfully processed.<br /><b>Important:</b> You must verify that the credit card information is correct before processing the fees!
da: Denne handling vil ikke være tilgængelig efter eventuelle betalinger er behandlet.<br /><b>Vigtigt:</b> Du skal bekræfte, at kreditkort-oplysningerne er korrekte, før behandlingen af betalingerne!

en: The recurring fee for product @model failed.
da: Tilbagevendende betaling for vare @model mislykkedes.

en: One or more recurring fees failed to process as indicated in the admin comments.
da: Behandlingen af en eller flere tilbagevendende betalinger mislykkedes, som angivet i administratorens kommentare.

en: !successes recurring fees processed successfully; !fails failed.
da: !successes behandling af tilbagevendende betaling lykkedes; !fails mislykkedes.

en: Your order cannot be completed, because we could not process your recurring payment. Please review your payment details and contact us to complete your order if the problem persists.
da: Din ordre kan ikke fuldføres, fordi vi ikke kunne behandle din tilbagevendende betaling. Gennemgå venligst dine betalingsoplysninger og kontakt os for at fuldføre din ordre, hvis problemet fortsætter.

en: Your order has been submitted, but we may need to contact you to ensure your recurring fee is setup properly. Thank you for your understanding.
da: Din ordre er blevet forelagt, men vi kan få brug for at kontakte dig for at sikre at opsætningen for din tilbagevendende betaling er korrekt. Tak for din forståelse.

en: Recurring fee
da: Tilbagevendende betaling

en: You can only use the credit card payment method with the uc_recurring handler.
da: Du kan kun bruge kreditkort-betalingsmetoden med uc_recurring handler.

en: Recurring fee <a href="!url">!fee</a> added to order.
da: Tilbagevendende betaling <a href="!url">!fee</a> tilføjet til ordre.

en: charge
da: Hæv fra konto

en: Recurring payment expires
da: Tilbagevendende betaling udløber

en: Payment is charged successfully
da: Betalingen er gennemført succesfuldt

en: Payment charge fails
da: Betalings-opkrævning mislykkes

en: Select the applicable product model/SKU for this fee.
da: Vælg den gældende produktmodel/SKU for denne betaling.

en: Recurring fee amount
da: Tilbagevendende betalingsbeløb

en: Charge this amount each billing period.<br />The product price is still charged at checkout.
da: Træk dette beløb hver faktureringsperiode. <br /> Vareprisen opkræves stadig ved checkout.

en: Initial charge
da: Start betaling

en: Specify the time to wait to start charging the recurring fee after checkout. Remember the product price will be charged at the time of checkout.
da: Angiv den tid der skal ventes, før der trækkes tilbagevendende betaling efter Checkout. Husk produktets pris vil blive opkrævet på tidspunktet for Checkout.

en: Regular interval
da: Regelmæssigt interval

en: Specify the length of the billing period for this fee.
da: Angiv længden af faktureringsperioden for denne betaling.

en: Number of billing periods
da: Antal faktureringsperioder

en: Specify how many times the recurring fee will be charged.
da: Angiv hvor mange gange den tilbagevendende betaling vil blive opkrævet.

en: Only positive whole number values are accepted for the number of billing periods.
da: Kun positive hele tal accepteres som antallet af faktureringsperioder.

en: this product
da: denne vare

en: product @model
da: vare @model

en: !num times
da: !num gange

en: When @product is purchased, add a fee for !amount charged first after !initial and every !regular after that !intervals.
da: Når @product er købt, tilføj et gebyr på !amount der først trækkes efter !initial og hver !regular efter at !intervals.

en: Recurring fee handler
da: Tilbagevendende betaling håndteringen

en: Select a module to process recurring fees on your site.
da: Vælg et modul til at behandle tilbagevendende betalinger på din hjemmeside.

en: Valid payment methods for orders with recurring fees
da: Gyldige betalingsmetoder for ordrer med tilbagevendende gebyrer

en: Only selected payment methods will be available for customers purchasing products with recurring fees.<br/>It is up to you to make sure your chosen handler is compatible with the payment methods you select.<br />For example, the uc_recurring handler is only compatible with the Credit Card payment method.
da: Kun udvalgte betalingsmetoder vil være tilgængelige for kunder, der køber produkter med tilbagevendende gebyrer. <br/> Det er op til dig at sørge for, at din valgte håndtering er kompatibel med de betalingsmetoder, du vælger. <br /> For eksempel er uc_recurring håndtering kun kompatibel med Kreditkort betalingsmetoden.

en: Attempt to process recurring fees during checkout.
da: Forsøg på at behandle tilbagevendende gebyrer under checkout.

en: If not selected, you must have an alternate way of processing fees.<br />With the default handler, this is only possible in credit card debug mode.
da: Hvis der ikke er valgt, skal du have en alternativ måde at behandle gebyrer. <br /> Med standard håndtering, er det kun muligt i kreditkort fejlretningstilstand.

en: Action to take if a recurring fee fails to process during checkout
da: Gør dette, hvis et tilbagevendende gebyr ikke behandles under checkout

en: Regardless of your selection, an admin comment will report the failure.<br/><strong>Note:</strong> Even if you select the first option, checkout will complete if another payment has already been captured.
da: Uanset dit valg, vil en administrator kommentar rapportere om fejlen.<br/> <strong> Note: </ strong> Selv hvis du vælger den første mulighed, vil checkout fuldføres, hvis en anden betaling allerede er blevet gemt.

en: Return a failed message and do not complete checkout.
da: Returner en mislykket besked og fuldfør ikke Checkout.

en: Return a failed message but complete checkout.
da: Returner en mislykket besked, men fuldfør checkout.

en: Show no message and complete checkout.
da: Hvis ikke nogen besked og fuldfør checkout.

en: Next charge
da: Næste opkrævning

en: Are you sure you want to cancel your recurring fee?
da: Er du sikker på at du vil annullere din tilbagevendende betaling?

en: The recurring fee has been cancelled.
da: Den tilbagevendende gebyr er annulleret.

en: Back to the full list.
da: Tilbage til den komplette liste.

en: Fee ID
da: Gebyr ID

en: Are you sure you want to charge the customer !amount at this time?
da: Er du sikker på at du vil opkræve kunden ! Beløb på dette tidspunkt?

en: Recurring fee @fee charged successfully.
da: Tilbagevendende gebyr @fee trukket.

en: Attempt to charge recurring fee @fee failed.
da: Forsøg på at opkræve tilbagevendende gebyr @fee mislykkedes.

en: Charge this amount each billing period.
da: Træk dette beløb hver faktureringsperiode.

en: Remaining billing periods
da: Resterende faktureringsperioder

en: Specify how many more times to charge the fee.
da: Angiv hvor mange flere gange gebyret skal opkræves.

en: Modify the length of the billing period for this fee. Changing this value will reset the timer for the next charge. You can also charge the fee manually to collect payment ahead of time and reset the interval.
da: Ændre længden af faktureringsperioden for dette gebyr. Ændring af denne værdi vil nulstille timeren for næste opkrævning. Du kan også opkræve gebyret manuelt, for at indsamle betaling forud for tid og nulstille intervallet.

en: Reset the next charge timer upon form submission using the specified interval.
da: Nulstil timeren for næste opkrævning, ved blanket indsendelse med det angivne interval.

en: The changes to the fee have been saved.
da: Ændringerne til gebyret er blevet gemt.

en: Recurring fee @fee deleted.
da: Tilbagevendende gebyr @fee slettet.

en: The handler for processing recurring fees cannot be found.
da: Behandleren af tilbagevendende gebyrer kan ikke findes.

en: Recurring payments failed to process due to invalid credit card gateway.
da: Behandlingen af tilbagevendende betalinger mislykkedes på grund af ugyldig kreditkort-gateway.

en: Recurring fee payment.
da: Tilbagevendende gebyr betaling.

en: !amount recurring fee collected for @model. (ID: <a href="!url">!fee</a>)
da: !amount tilbagevendende gebyr opkræves for @model. (ID: <a href="!url">!fee</a>)

en: Error: Recurring fee <a href="!url">!fee</a> for product @model failed.
da: Fejl: Tilbagevendende gebyr <a href="!url">!fee</a> for vare @model mislykkedes.

en: Failed to capture recurring fee of !amount for product @model on order !order_id.
da: Det lykkedes ikke at gemme tilbagevendende gebyr på !amount for vare @model på ordre !order_id.

en: order !order_id
da: ordre !order_id

en: administer recurring fees
da: administrere tilbagevendende gebyrer

en: Assign recurring fees to products and manage them.
da: Tildel tilbagevendende gebyrer til varer og håndter dem.

en: Flat rate
da: Fast rate

en: Edit flat rate method
da: Rediger fast rate metoden

en: Delete flat rate method
da: Slet fast rate metoden

en: Flat shipping rates
da: Fast fragt rate

en: Override the default shipping rate per product for each flat rate shipping method here. Enter -1 to revert to the default value.
da: Tilsidesæt her, standard fragt raten pr produkt for hver forsendelsesmetode med fast rate. Indsæt -1 for at vende tilbage til standardværdien.

en: Default rate: %price
da: Standard rate: %price

en: Fetch a shipping quote
da: Indhent et fragt tilbud

en: Shipping quote via @method
da: Fragt tilbud via @method

en: Base rate
da: Basisrate

en: Default product rate
da: Standard vare-rate

en: Add a new flat rate shipping method.
da: Tilføj en ny fragtmetode med fast rate

en: Shipping method title
da: Fragtmetode titel

en: The name shown to distinguish it from other flatrate methods.
da: Navnet vist for at skelne det fra andre fastrate metoder.

en: Line item label
da: Linjepost etiket

en: The name shown to the customer when they choose a shipping method at checkout.
da: Navnet der vises til kunden, når de vælger en forsendelsesmetode ved kassen.

en: The starting price for shipping costs.
da: Startpris for forsendelsesomkostninger.

en: Default product shipping rate
da: Standard vare-fragtrate

en: The base rate must be a numeric amount.
da: Basisraten skal være en numerisk værdi.

en: The product rate must be a numeric amount.
da: Vareraten skal være en numerisk værdi.

en: Do you want to delete this shipping method?
da: Vil du slette denne fragtmetode?

en: This will remove the shipping method, workflow-ng configuration, and the
          product-specific overrides (if applicable). This action can not be undone.
da: Dette vil fjerne fragtmetoden, workflow-ng konfiguration og produkt-specifikke tilsidesættelser (hvis relevant). Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Flat rate per product
da: Fast rate per vare

en: Shipping rate
da: Fragtrate

en: Flat rate per order
da: Fast rate per ordre

en: Flatrate
da: Fast rate

en: Assigns a flat shipping rate to products.
da: Tildeler en fast fragtrate til varer.

en: Shipping quote settings
da: Fragttilbuds-indstillinger

en: Configure the shipping quote settings.
da: Konfigurer fragttilbuds-indstillingerne.

en: View general shipping quote settings.
da: Vis de generelle fragttilbuds-indstillinger.

en: Quote methods
da: Tilbudsmetoder

en: Shipping settings
da: Leveringsindstillinger

en: Default product pickup address
da: Standard vareafhentningsadresse

en: When delivering products to customers, the original
     location of the product must be known in order to accurately quote the shipping
     cost and set up a delivery. This form provides the default location for products,
     either individually or an entire manufacturer's line. If a product's individual
     pickup address is blank, &Uuml;bercart looks for the manufacturer's. If that is
     also blank, it uses the store's default pickup address, which can be set <a href="!here">here</a>.
da: Ved levering af varer til kunderne, skal den oprindelige placering af varen være kendt, for præcist at kunne anføre fragtomkostninger og etablere en leveringstid. Denne skabelon giver standardplaceringen for varer, enten enkeltvis eller en hel producents linje. Hvis et produkts individuelle afhentningsadresse er tomt, kigger Übercart efter fabrikantens. Hvis det også står tomt, bruger det forretningens standard afhentningsadresse, som kan indstilles <A href="!here">her</A>.

en: Default product shipping type
da: Standard vare-fragttype

en: Getting shipping quote via !method
da: Få fragttilbud via !method

en: Quote method
da: Tilbudsmetode

en: Order has a product of a particular shipping type
da: Ordren har en vare af en særlig fragttype

en: Order: Product
da: Ordre: Vare

en: Order has a shipping quote from a particular method
da: Ordren har et fragttilbud fra en bestemt metode

en: Order: Shipping Quote
da: Ordre: Fragttilbud

en: Shipping quote method
da: Fragttilbudsmetode

en: Shipping quotes
da: Fragttilbud

en: Calculate shipping cost
da: Beregn forsendelses omkostninger

en: Extra information necessary to ship.
da: Ekstra information påkrævet før fragt.

en: Shipping quote
da: Fragttilbud

en: Get a shipping quote for the order from a quoting module.
da: Få et fragttilbud for ordren fra et fragtmodul.

en: Small package
da: Lille pakke

en: Quote settings
da: Tilbudsindstillinger

en: Quote errors are submitted to watchdog.
da: Tilbudsfejl er sendt til watchdog.

en: Quote errors are not submitted to watchdog.
da: Tilbudsfejl er ikke sendt til watchdog.

en: Debugging information is displayed to administrators when quotes are generated.
da: Fejlretningsoplysninger vises til administratorerne, når tilbud dannes.

en: Debugging information is not displayed to administrators when quotes are generated.
da: Fejlretningsoplysninger vises ikke til administratorerne, når tilbud dannes.

en: The default store shipping address is:<br />!address
da: Butikkens standard-fragtadresse er:<br />!address

en: @method is enabled.
da: @method er aktiveret.

en: Shipping types
da: Fragttyper

en: Log errors during checkout to watchdog
da: Log-fejl under checkout til watchdog

en: Display debug information to administrators.
da: Vis fejlretningsinformation til administratorer.

en: Prevent the customer from completing an order if a shipping quote is not selected.
da: Forhindre kunden i at fuldføre en orden, hvis et fragttilbud ikke er valgt.

en: Shipping quote pane description
da: Forsendelsestilbud - beskrivelse

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
da: Fragttilbud dannes automatisk når du indtaster din adresse, og kan opdateres manuelt med knappen nedenfor.

en: Shipping quote error message
da: Fragttilbud fejlmeddelelse

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call in to complete your order.
da: Der var problemer med at få et fragttilbud. Kontroller levering- og vareoplysninger om produktet, og prøv igen. 
    Hvis dette ikke løser problemet, kan du ringe ind for at fuldføre din ordre.

en: Default pickup address
da: Standard afhentningsadresse

en: When delivering products to customers, the original
     location of the product must be known in order to accurately quote the shipping
     cost and set up a delivery. This form provides the default location for products
     across the entire store. If a product's individual pickup address is blank,
     &Uuml;bercart looks for the manufacturer's. If that is also blank, it uses the
     store's default pickup address.
da: Under levering af varer til kunder, skal den oprindelige placering af produktet være kendt for præcist at kunne anføre fragtomkostningerne og etablere en levering. Denne skabelon giver standardplaceringen for varer tværs af hele forretningen. Hvis et produkt individuelle afhentningsadresse er blankt, kigger Übercart efter fabrikantens. Hvis det også står tomt, bruger det forretningens standard afhentningsadresse.

en: Type ordering
da: Type bestilling

en: Determines which shipping methods are quoted at checkout when products of different shipping types are ordered. Lighter weights are chosen first.
da: Afgør, hvilke fragtmetoder der anføres ved kassen, når varer med forskellige fragttyper bestilles. Lettere vægt er valgt først.

en: <br />The %list methods are compatible with any shipping type.
da: <br> %list metoderne er kompatible med enhver fragttype.

en: Default order fulfillment type for products
da: Standard ordre-gennemførelsestype for varer

en: At least one shipping quote method must be enabled.
da: Mindst én fragttilbudsmetode skal være aktiveret

en: Calculate
da: Beregn

en: Receiving quotes:
da: Modtagelse af tilbud:

en: Estimated shipping cost:
da: Estimerede fragtomkostninger:

en: Click to calculate shipping
da: Klik for at udregne fragt

en: There were problems getting a shipping quote. Please verify the delivery address and product information and try again.
    If this does not resolve the issue, please call @phone to complete your order.
da: Der var problemer med at få en fragtpris. Kontroller leveringsadresse og oplysninger om varen, og prøv igen. 
    Hvis dette ikke løser problemet, kan du ringe @phone for at fuldføre din ordre.

en: You must select a shipping option before continuing.
da: Du skal vælge en fragtmulighed, før du fortsætter.

en: Invalid option selected. Recalculate shipping quotes to continue.
da: Ugyldig mulighed valgt. Genberegn fragtomkostninger for at fortsætte.

en: Get shipping quotes
da: Få fragttilbud

en: Apply to order
da: Tilføj til ordre

en: configure quotes
da: konfigurer tilbud

en: Shipping Quotes
da: Fragttilbud

en: Retrieve and display quotes for shipping products.
da: Hent og vis tilbud for varer der skal fragtes.

en: Tracking numbers
da: Trackingnumre

en: Display tracking numbers of shipped packages.
da: Vis trackingnumre for sendte pakker.

en: Shipping Label
da: Fragtetiket

en: Organize products into packages.
     Package numbers in multiple shipping types are of the first shipping type they appear in. All
     packages are given a unique ID when they are saved. Choose the default package "Sep." to
     automatically create a package for each of the selected quantity of products in that row.
da: Organiser varer i pakker. 
    Pakkenumre i flere fragttyper, er af første shipping type de vises i. Alle 
    pakker, er tildelt et unikt ID, når de er gemt. Vælg standardpakken "Sep." til 
    automatisk at oprette en pakke til hver af de valgte mængder af produkter i denne række.

en: Make packages
da: Lav pakker

en: Create one package
da: Opret en pakke

en: Packages should have at least one product in them.
da: Pakker skal minimum indeholde én vare.

en: Package %id:
da: Pakke %id:

en: Contents:
da: Indhold:

en: Package type:
da: Pakketype:

en: Dimensions:
da: Mål:

en: Insured value:
da: Forsikrede værdi:

en: Tracking number:
da: Trackingnummer:

en: Label:
da: Etiket:

en: Pickup Address:
da: Afhentningsadresse:

en: Delivery Address:
da: Leveringsadresse:

en: Schedule:
da: Tidsplan:

en: Ship date:
da: Forsendelsesdato:

en: Expected delivery:
da: Forventet levering:

en: Shipment Details:
da: Forsendelsesdetaljer:

en: Carrier:
da: Fragtselskab:

en: Tracking Number:
da: Trackingnummer:

en: Services:
da: Servicer:

en: Cost:
da: Omkostninger:

en: Package @id
da: Pakke @id

en: E.g.: Box, pallet, tube, treasure chest, cocoon, etc.
da: Fx: Kasse, palet, rør, skattekiste, puppe osv.

en: Physical dimensions of the packaged product.
da: Fysiske dimensioner af den emballerede vare.

en: Units of measurement
da: Måleenheder

en: Centimeters
da: Centimeter

en: Millimeters
da: Millimeter

en: Declared value
da: Opgivet værdi

en: Shipment data
da: Forsendelsesdata

en: Carrier
da: Fragtselskab

en: Shipment options
da: Forsendelsesmuligheder

en: Short notes about the shipment, e.g. residential, overnight, etc.
da: Korte notater om forsendelsen, f.eks beboelse, overnatning osv.

en: Expected delivery
da: Forventet levering

en: Shipping cost
da: Forsendelsesomkostninger

en: Save shipment
da: Gem forsendelse

en: Package @id has been deleted.
da: Pakke @id er blevet slettet.

en: Origin address
da: Oprindelig adresse

en: Saved Addresses
da: Gemte adresser

en: Destination Address
da: Destinationsadresse

en: fulfill orders
da: Udfør ordre

en: Gets products ready for physical shipment.
da: Gør varer klar til fysisk forsendelse.

en: UPS shipment
da: UPS forsendelse

en: UPS product description
da: UPS varebeskrivelse

en: Dimensions are required for custom packaging.
da: Dimensioner er nødvendige for brugerdefineret emballage.

en: Shipping quote from UPS
da: Fragttilbud fra UPS

en: Small packages
da: Små pakker

en: Information needed to access UPS Online Tools has been entered.
da: Oplysninger, der er nødvendige for at få adgang til UPS Online Tools er blevet indtastet.

en: More information is needed to access UPS Online Tools. Please enter it <a href="!url">here</a>.
da: Der er brug for flere oplysninger for at få adgang til UPS Online Tools. Indtast det <a href="!url">her</a>.

en: The 6-character string identifying your UPS account as a shipper.
da: 6-tegnstrengen identificerer din UPS-konto som en afsender.

en: UPS.com user ID
da: UPS.com bruger ID

en: Quotes and shipments requested in Testing mode will not be picked up or charged to your account.
da: Tilbud og anmodet forsendelser i "Testing mode" vil hverken blive registreret eller trukket på din konto.

en: UPS services
da: UPS ydelser

en: Select the UPS services that are available to customers.
da: Vælg de UPS-tjenester, der er tilgængelige for kunder.

en: UPS Customer classification
da: UPS Kunde klassificering

en: Wholesale
da: Engroshandel

en: Occasional
da: Periodisk

en: Retail
da: Detailhandel

en: The kind of customer you are to UPS. For daily pickups the default is wholesale; for customer counter pickups the default is retail; for other pickups the default is occasional.
da: Den type kunde du er til UPS. Til daglig afhentning er standarden engroshandel; for kunder modsat afhentning er standarden detailhandel; for andre afhentninger er standarden periodisk.

en: Negotiated rates
da: Aftalte rater

en: Is your UPS account receiving negotiated rates on shipments?
da: Modtager din UPS konto aftalte rater for forsendelse?

en: Assume UPS shipping quotes will be delivered to
da: Antag at UPS forsendelsestilbud vil blive leveret til

en: Business locations
da: Forretningslokation

en: Residential locations (extra fees)
da: Beboelseslokationer (ekstra gebyrer)

en: Markup type
da: Opskrivningstype

en: Multiplier (×)
da: Multiplikator (×)

en: Shipping rate markup
da: Forsendelsesrate opskrivning

en: Markup shipping rate quote by currency amount, percentage, or multiplier.
da: Opskriv forsendelsesrate-tilbudet af valutabeløb, procent eller multiplikator.

en: Product packages
da: Varepakker

en: Each in its own package
da: Hver i sin egen pakke

en: All in one
da: Alt i én

en: Indicate whether each product is quoted as shipping separately or all in one package.
da: Angiv, om hvert enkelt produkt er anført som separat forsendelse eller alle i én pakke.

en: System of measurement
da: Målesystem

en: British
da: Engelsk

en: Choose the standard system of measurement for your country.
da: Vælg standardsystemet for måling, for dit land.

en: Password field is required.
da: Adgangskoden er obligatorisk.

en: Package !id
da: Pakke !id

en: Physical dimensions of the package.
da: Fysiske dimensioner af pakken.

en: UPS service
da: UPS-tjeneste

en: Review shipment
da: Gennemgå forsendelse

en: What? That's not an order id. You can't create a shipment without an order.
da: Hvad? Det er ikke et ordre id. Du kan ikke oprette en forsendelse uden en ordre.

en: Total Charges
da: Total træk fra konto

en: Negotiated Rates
da: Aftalte rater

en: Request Pickup
da: Anmod om afhentning

en: Ship from:
da: Send fra:

en: (@severity error @code) @description
da: (@severity fejl @code) @description

en: Could not open a file to save the label image.
da: Kunne ikke åbne en fil for at gemme etiketbilledet.

en: Could not find or create the directory "ups_labels" in the file system path.
da: Kunne ikke finde eller oprette mappen "ups_labels" i fil-systemstien.

en: Void shipment @ship_number and tracking numbers @track_list
da: Ugyldiggør forsendelse @ship_number og trackingnumre @track_list

en: Integration of UPS Rates and Services Selection and Shipping Online Tools with Drupal. See www.ups.com for details.
da: Integration af UPS-priser og servicevalg og Shipping Online Tools med Drupal. Se www.ups.com for detaljer.

en: USPS product description
da: USPS varebeskrivelse

en: Shipping quote from USPS
da: Fragttilbud fra USPS

en: Shipping quote from USPS Intl.
da: Fragttilbud fra USPS intl.

en: Is in domestic US areas (US, AS, GU, PR, VI)
da: Er i amerikanske indenrigs områder (US, AS, GU, PR, VI)

en: Is not in domestic US areas (US, AS, GU, PR, VI)
da: Er ikke i amerikanske indenrigs områder (US, AS, GU, PR, VI)

en: U.S. Postal Service
da: U. S. Postal Service

en: USPS user ID
da: USPS bruger-ID

en: To acquire or locate your user ID, refer to the <a href="!url">USPS documentation</a>.
da: For at erhverve eller finde dit bruger-ID, henvis til <a href="!url">USPS dokumentation</A>.

en: USPS services
da: USPS ydelser

en: Select the USPS services that are available to customers. Be sure to include the services that the Postal Service agrees are available to you.
da: Vælg de USPS-ydelser, der er tilgængelige for kunderne. Sørg for at inkludere de ydelser, som Postal Service er enig i, er tilgængelige for dig.

en: USPS international services
da: USPS internationale ydelser

en: Markup shipping rate quote by dollar amount, percentage, or multiplier.
da: Opskriv forsendelsesrate-tilbudet af dollarbeløb, procent eller multiplikator.

en: Flat rate box
da: Fast rate kasse

en: Flat rate envelope
da: Fast rate kuvert

en: Rectangular
da: Rektangulær

en: Non-rectangular
da: Ikke-rektangulær

en: U.S.P.S. First-Class Flat
da: U.S.P.S. First-Class Flat (Store kuverter)

en: U.S.P.S. First-Class Parcel
da: U.S.P.S. First-Class Parcel (Pakke-ofte større ting)

en: U.S.P.S. Priority Mail
da: U.S.P.S. Priority Mail (Pakker og kuverter sendes ved fast rate, og ikke pr. vægt)

en: U.S.P.S. Express Mail PO to PO
da: U.S.P.S. Express Mail PO til PO

en: U.S.P.S. Express Mail PO to Addressee
da: U.S.P.S. Express Mail PO to Adresse

en: U.S.P.S. First-Class Postcard Stamped
da: U.S.P.S. First-Class Postcard stemplet

en: U.S.P.S. Express Mail Flat-Rate Envelope
da: U.S.P.S. Express Mail Fast rate kuvert

en: U.S.P.S. Priority Mail Flat-Rate Envelope
da: U.S.P.S. Priority Mail Fast rate kuvert

en: U.S.P.S. Priority Mail Flat-Rate Box
da: U.S.P.S. Priority Mail Fast rate kasse

en: Global Express Guaranteed Non-Document Rectangular
da: Global Express Guaranteed ikke-dokument rektangulær

en: Global Express Guaranteed Non-Document Non-Rectangular
da: Global Express Guaranteed ikke-dokument ikke-rektangulær

en: Priority Mail International Flat Rate Envelope
da: Priority Mail International fast rate kuvert

en: Priority Mail International Flat Rate Box
da: Priority Mail International fast rate kasse

en: Express Mail International (EMS) Flat Rate Envelope
da: Express Mail International (EMS) fast rate kuvert

en: Integration of USPS Rate Calculator and Mail Service Standards Web Tools with Ubercart.
da: Integration af USPS Rate Calculator og Mail Service Standards webværktøjer med Ubercart.

en: Weight quote
da: Vægt-tilbud

en: Shipping rate by weight
da: Fragtpris efter vægt

en: Shipping cost per !unit
da: Fragtpris per !unit

en: The amount per weight unit to add to the shipping cost for an item.<br />Example: to add $5 per pound, put 5 in here.
da: Det beløb pr. vægtenhed der skal tilføjes til forsendelsesomkostningerne for en vare. <br /> Eksempel: For at tilføje $ 5 per pund, sættes 5 ind her.

en: Shipping quote via product weight
da: Fragttilbud efter varens vægt

en: Weight rate per product
da: Vægt-rate pr. vare

en: The starting price of weight based shipping costs.
da: Startprisen på vægtbaseret forsendelsesomkostninger.

en: Default cost adjustment per !unit
da: Standard omkostningsjustering pr. !unit

en: Assigns a shipping rate to products based on weight.
da: Tildeler en forsendelses rate til varer baseret på vægt.

en: Add attributes to this product using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
da: Tilføj attributter til denne vare ved at bruge <a href="!url"> tilføj attributter skabelon </ a>. Du kan derefter justere indstillingerne for disse attributter på denne side og gå videre til at konfigurere deres valgmuligheder i <em> Options </ em> fanen.

en: Add attributes to the product class using the <a href="!url">add attributes form</a>. You may then adjust the settings for these attributes on this page and go on to configure their options in the <em>Options</em> tab.
da: Tilføj attributter til varegruppen ved at bruge <a href="!url"> tilføj attribut-skabelon</a>. Du kan derefter justere indstillingerne for disse attributter på denne side og gå videre til at konfigurere deres valgmuligheder i <em> Options </em> fanen.

en: Select the attributes you want to add and submit the form.
da: Vælg de attributter du vil tilføje og indsend formularen.

en: Use the checkboxes to enable options for attributes and the radio buttons to specify defaults for the enabled options. Use the other fields to override the default settings for each option. Attributes with no enabled options will be displayed as text fields.
da: Brug afkrydsningsfelterne til at aktivere valgmuligheder for attributter og radioknapperne for at angive standarder for de aktiverede valgmuligheder. Brug de andre områder til at tilsidesætte standardindstillingerne for hver valgmulighed. Attributter uden aktiverede valgmuligheder vil blive vist som tekstfelter.

en: Enter an alternate SKU to be used when the specified set of options are chosen and the product is added to the cart. <b>Warning:</b> Adding or removing attributes from this product will reset all the SKUs on this page to the default product SKU.
da: Indtast en alternativ SKU der skal bruges, når det angivne sæt af muligheder er valgt, og produktet er føjet til indkøbskurven. <b> Advarsel: </b> Tilføje eller fjerne attributter fra denne vare vil nulstille alle SKU'er på denne side til standardvare SKU.

en: Manage attributes
da: Administrer attributter

en: Create and edit attributes and options.
da: Opret og redigér attributter og valgmuligheder.

en: Add an attribute
da: Tilføj en attribut

en: Configure the attribute settings
da: Konfigurer attributindstillingerne

en: Add an option
da: Tilføj en valgmulighed

en: Edit option
da: Redigér en valgmulighed

en: Delete option
da: Slet valgmulighed

en: Adjustments
da: Justeringer

en: Option price format
da: Valgmulighed prisformat

en: Display price adjustment
da: Vis prisjustering

en: Display total price
da: Vis samlede pris

en: Formats the price in the attribute selection form when the customer adds a product to their cart. The total price will only be displayed on products with only one price affecting attribute.
da: Formaterer prisen i attribut-udvælgelsesformularen, når kunden tilføjer en vare til indkøbskurven. Den samlede pris vil kun blive vist på varer med kun én pris der påvirker attributten.

en: Number of options
da: Antal valgmuligheder

en: Display type
da: Display-type

en: No product attributes have been added yet.
da: Ingen vareattributter er blevet tilføjet endnu.

en: Edit attribute: %name
da: Redigér attribut: %name

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
da: Dette navn vises til kunder på vare tilføj til indkøbskurv-formularer.

en: <b>Optional.</b> Enter the help text that will display beneath the attribute on product add to cart forms.
da: <b>Valgfrit.</b> Indtast hjælpeteksten, som vises under attributtet på vare tilføj til indkøbskurv-formularer.

en: Make this attribute required, forcing the customer to choose an option.
da: Gør denne attribut påkrævet, så det tvinger kunden til at vælge en indstilling.

en: Selecting this for an attribute will disregard any default option you specify.<br />May be overridden at the product level.
da: Valg af dette for en attribut vil ignorere enhver standard-indstilling, du angiver.<br /> Kan tilsidesættes på vareniveauet.

en: This specifies how the options for this attribute will be presented.<br />May be overridden at the product level.
da: Dette angiver, hvorledes de valgmuligheder for denne attribut vil blive præsenteret.<br />Kan tilsidesættes på vareniveauet.

en: Multiple attributes on an add to cart form are sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
da: Flere attributter på en Tilføjtil indkøbskurvformular er sorteret efter denne værdi, og derefter efter deres navn.<br />Kan tilsidesættes på vareniveauet.

en: There is no attribute with that ID.
da: Der findes ingen attributter med det ID.

en: Product attribute deleted.
da: Vareattribut slettet.

en: Options for %name
da: Valgmuligheder for %name

en: Default cost
da: Standardomkostning

en: No options for this attribute have been added yet.
da: Ingen valgmuligheder for denne attribut er blevet tilføjet endnu.

en: Edit option: %name
da: Redigér valgmulighed: %name

en: Options will be listed sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
da: Valgmuligheder vil blive opført, sorteret efter denne værdi, og derefter deres navn.<br />Kan tilsidesættes på vareniveauet.

en: Default adjustments
da: Standardjusteringer

en: Enter a positive or negative value for each adjustment applied when this option is selected.<br />Any of these may be overriden at the product level.
da: Indtast en positiv eller negativ værdi for hver enkelt justering der er anvendt, når denne indstilling er valgt.<br />Enhver af disse kan tilsidesættes på vareniveauet.

en: This must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
da: Dette skal være i et gyldigt talformat. Ingen kommaer og kun én decimal.

en: There is no option with that ID.
da: Der findes ingen valgmuligheder med det ID.

en: Are you sure you want to delete the option %name?
da: Er du sikker på at du vil slette valgmuligheden %name?

en: Hold Ctrl + click to select multiple attributes.
da: Hold Ctrl + klik for at vælge flere attributter.

en: No attributes left to add.
da: Der er ikke flere attributter der kan tilføjes.

en: Add attributes
da: Tilføj attributter

en: You must first <a href="!url">add attributes to this !type</a>.
da: Du skal først <a href="!url">tilføje attributter til denne !type</a>.

en: This attribute does not have any options.
da: Denne attribut har ingen valgmuligheder.

en: All attributes with enabled options must specify an enabled option as default.
da: Alle attributter med aktiverede valgmuligheder skal angive en aktiveret valgmulighed som standard.

en: The !type options have been saved.
da: Disse !type valgmuligheder er blevet gemt.

en: Default product SKU: @sku
da: Standard vare-SKU: @sku

en: This product does not have any attributes.
da: Denne vare har ingen attributter.

en: Product adjustments have been saved.
da: Varejusteringer er blevet gemt.

en: (To be determined by customer.)
da: (Skal bestemmes af kunden.)

en: Option ID
da: Valgmulighed ID

en: Please select
da: Vælg venligst

en: Select box
da: Afkrydsningsfelt

en: Radio buttons
da: Radioknapper

en: There is @count product with this attribute. | There are @count products with this attribute.
da[0]: Der er @count vare med denne attribut.
da[1]: Der er @count varer med denne attribut.

en: @count attribute has been removed. | @count attributes have been removed.
da[0]: @count attributten er blevet fjernet.
da[1]: @count attributter er blevet fjernet.

en: @count attribute has been added. | @count attributes have been added.
da[0]: @count attributten er blevet tilføjet.
da[1]: @count attributter er blevet tilføjet.

en: Allow the customer to choose attributes for a product at checkout.
da: Gøre det muligt for kunden at vælge attributter for en vare ved checkout.

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
da: Ordrebekræftelse fremsendes til nedenstående e-mail-adresse.

en: <b>E-mail address:</b> @email (<a href="!url">edit</a>)
da: <b>E-mail-adresse:</b> @email (<a href="!url">redigér</a>)

en: Enter a valid email address for this order or <a href="!url">click here</a> to login with an existing account and return to checkout.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse for denne ordre, eller <a href="!url">klik her</a> for at logge ind med en eksisterende konto og gå tilbage til kassen.

en: Confirm e-mail address
da: Bekræft e-mail-adresse

en: Confirm password
da: Bekræft adgangskode

en: Passwords must match to proceed.
da: Adgangskoden skal være skrevet ens i de to felter, før du kan fortsætte.

en: New account details
da: Nye kontooplysninger

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
da: <b>Valgfrit.</b> Nye kunder kan selv vælge brugernavn og adgangskode.<br />Lad felterne stå tomme for at få dem dannet automatisk.

en: The e-mail address did not match.
da: E-mail-adresserne var ikke ens.

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
da: Der findes allerede en konto med denne e-mail-adresse. De indtastede detaljer for den nye konto ignoreres.

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
da: Brugernavnet %name er optaget. Vælg venligst et andet navn eller lad feltet stå tomt for at bruge din e-mail-adresse som brugernavn.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
da: Du har ikke indtastet adgangskoden ens i de to felter. Prøv venligst igen.

en: Require e-mail validation for anonymous customers.
da: Kræver e-mail validering for anonyme kunder.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account name.
da: Tillad anonyme brugere at vælge et nyt brugernavn.

en: Allow anonymous customers to specify a new user account password.
da: Tillad anonyme kunder at angive en ny brugerkonto-adgangskode.

en: New account details help message
da: Hjælpetekst til nye kontooplysninger

en: Enter the help message displayed in the new account details fieldset when shown.
da: Indtast den hjælpetekst, der skal vises i feltgruppen for nye kontooplysninger.

en: Enter your delivery address and information here.
da: Indtast din leveringsadresse og -information her.

en: My delivery information is the same as my billing information.
da: Min leveringsadresse er den samme som faktureringsadressen.

en: Enter your billing address and information here.
da: Indtast din faktureringsadresse mv. her.

en: My billing information is the same as my delivery information.
da: Min faktureringsadresse er den samme som leveringsadressen.

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
da: Brug dette område til at indstaste specielle instruktioner eller spørgsmål til din ordre.

en: Order has a product of a particular class
da: Ordren indeholder en vare af en bestemt gruppe

en: Customer completes checkout
da: Kunden gennemfører checkout

en: Product class
da: Varegruppe

en: Cart settings
da: Indstillinger for indkøbskurv

en: Configure the cart settings.
da: Konfigurér indstillinger for indkøbskurv.

en: View the cart settings.
da: Vis indstillinger for indkøbskurv.

en: Edit the cart settings.
da: Redigér indstillinger for indkøbskurv.

en: Edit the basic cart settings.
da: Redigér basisindstillingerne for indkøbskurv.

en: Cart panes
da: Indkøbskurvfelt

en: Edit the pane settings for the cart view page.
da: Redigér feltindstillingerne for se indkøbskurv-siden.

en: Cart block
da: Indkøbskurvblok

en: Edit the settings for the shopping cart block.
da: Redigér indstillingerne for indkøbskurvsblokken.

en: Checkout settings
da: Indstillinger for checkout

en: Configure the checkout settings.
da: Konfigurer checkout-indstillinger.

en: View the checkout settings.
da: Vis checkout-indstillinger.

en: Edit the basic checkout settings.
da: Redigér basale checkout-indstillinger.

en: Checkout panes
da: Checkoutfelter

en: Edit the pane settings for the checkout page.
da: Redigér feltindstillingerne for checkout-siden.

en: Checkout messages
da: Checkout-beskeder

en: Edit the messages for the checkout completion page.
da: Ret beskederne for ordre gennemført-siden.

en: Address fields
da: Adressefelter

en: Edit the address field settings.
da: Redigér indstillinger for adressefelter.

en: View/modify the contents of your shopping cart or proceed to checkout.
da: Vis/redigér indholdet af din indkøbskurv eller fortsæt til kassen.

en: Purchase the items in your shopping cart.
da: Køb varerne i din indkøbskurv.

en: Review an order before final submission.
da: Gennemse en ordre inden endelig afgivelse.

en: Display information upon completion of an order.
da: Vis information ved fuldførelse af en ordre.

en: Hide block if cart is empty.
da: Skjul blokken, hvis indkøbskurven er tom.

en: Display the shopping cart icon in the block title.
da: Vis indkøbskurv-ikon i blok-titlen.

en: Cart name
da: Indkøbskurvnavn

en: This name will be displayed when using the default block title.<br />Leaving this blank defaults to the translatable name "Shopping Cart."
da: Dette navn vil blive vist, når du anvender standard blok titel.<br />Efterlades dette tomt bruges standarden "Shopping Cart."

en: Make the shopping cart block collapsible by clicking the name or arrow.
da: Gør indkøbskurvblokken sammenklappelig ved at klikke på navnet eller pilen.

en: Display the shopping cart block collapsed by default.
da: Vis indkøbskurven sammenfoldet som standard.

en: Display small help text in the shopping cart block.
da: Vis en lille hjælpetekst i indkøbskurv-blokken.

en: Cart help text
da: Hjælpetekst for indkøbskurv

en: Displayed if the above box is checked.
da: Vist hvis ovenstående boks er afkrydset.

en: Click title to display cart contents.
da: Klik på titlen for at vise kurv indhold

en: Expand cart block.
da: Udvid indkøbskurvblok.

en: There are no products in your shopping cart.
da: Der er ingen varer i din indkøbskurv.

en: Display information on products in a customer's cart.
da: Vis oplysninger om varer i en kundes indkøbskurv.

en: Your order is not complete. Please review the details of your order and click !submit if all the information is correct.  You may use the Back button to make changes to your order if necessary.
da: Din ordre er ikke komplet. Du bedes gennemgå detaljerne i din bestilling og klik !submit hvis alle oplysninger er korrekte. Du kan bruge Tilbage-knappen for at foretage ændringer til din ordre, hvis det er nødvendigt.

en: Your order is complete! Your order number is [order-id].
da: Din ordre er gennemført! Dit ordrenummer er [order-id].

en: Thank you for shopping at [store-name]. While logged in, you may continue shopping or <a href="[order-url]">click here</a> to view your current order status and order history.
da: Tak fordi du handlede hos [forretnings-navn]. Hvis du er logget ind kan du fortsætte med at handle eller <a href="[order-url]"> Klik her </a> for at få vist din aktuelle ordrestatus og ordrehistorik.

en: Thank you for shopping at [store-name]. Your current order has been attached to the account we found matching your e-mail address.
da: Tak fordi du handlede hos [store-name]. Din nuværende ordre er blevet tilføjet den konto der matchede din e-mail-adresse.

en: <a href="[site-url]/user">Click here</a> to login and view your current order status and order history. Remember to login when you make your next purchase for a faster checkout experience!
da: <a href="[site-url]/user"> Klik her</a> for at logge ind og se din aktuelle ordrestatus og ordrehistorik. Husk at logge ind, når du foretager dit næste køb for at komme hurtigere til kassen!

en: Thank you for shopping at [store-name]. A new account has been created for you here that you may use to view your current order status.
da: Tak fordi du handler hos [forretnings-navn]. En ny konto er oprettet til dig som du kan bruge for at se din aktuelle ordrestatus.

en: <p><a href="[site-url]/user">Click here</a> to login to your new account using the following information:
da: <p><a href="[site-url]/user">Klik her</a> for at logge ind på din nye konto ved hjælp af følgende oplysninger:

en: <p><strong>Username:</strong> !new_username<br /><strong>Password:</strong> !new_password
da: <p><strong>Brugernavn:</strong> !new_username<br /><strong>Adgangskode:</strong> !new_password

en: <a href="[site-url]">Return to the front page.</a>
da: <a href="[site-url]">Tilbage til forsiden.</a>

en: Cart contents
da: Indhold af indkøbskurv

en: Customer information
da: Kundeoplysninger

en: Get the necessary information to create a customer on the site.
da: Få den nødvendige information til at oprette en kunde på siden.

en: Delivery information
da: Leveringsoplysninger

en: Get the information for where the order needs to ship.
da: Få oplysningerne om, hvor ordren skal leveres til.

en: Get basic information needed to collect payment.
da: Få grundlæggende oplysninger, der er nødvendige for at indsamle betaling.

en: Allow a customer to put comments on an order.
da: Tillad en kunde at knytte kommentarer til en ordre.

en: Add item URL redirect is:<br />!url
da: Tilføj emne URL omdiriger er:<br />!url

en: Minimum order subtotal is !min.
da: Minimum for den totale ordre er !min.

en: Anonymous cart duration is !duration.
da: Anonym indkøbskurv udløber efter !duration.

en: Authenticated cart duration is !duration.
da: Indlogget indkøbskurv udløber efter !duration.

en: Continue shopping !type is:<br />!link
da: Forsæt med at handle !type er:<br />!link

en: button
da: knap

en: Continue shopping
da: Forsæt med at handle

en: Default cart breadcrumb is:<br />!link
da: Standard indkøbskurv-breadcrumb er:<br />!link

en: !title is !enabled.
da: !title er !enabled.

en: Cart panes (in display order)
da: Indkøbskurv-felter (vist i rækkefølge)

en: Help text is shown in block:
da: Hjælpetekst er vist i blok:

en: Help text is not shown in block.
da: Hjælpetekst er ikke vist i blok.

en: Cart block is !option when empty.
da: Indkøbskurvblok er !option når den er tom.

en: shown
da: Vist

en: Cart block is !option by default.
da: Indkøbskurvblokken er !option som standard

en: expanded
da: udvidet

en: Drupal handles all the block settings forms automatically.
da: Drupal håndterer alle blokindstillinger automatisk.

en: <a href="!url">Click here</a> to goto the shopping cart block configuration page.
da: "<a href="!url">Klik her</a> for at gå til konfigurationssiden for indkøbskurvblokken."

en: General cart settings
da: Generelle indstillinger for indkøbskurv

en: Add to cart redirect
da: Tilføj til indkøbskurv omdiriger

en: Enter the Drupal page to redirect to when a customer adds an item to their cart.<br />Enter &lt;none&gt; for no redirect.
da: Indtast den Drupal-side der skal omdirigeres til når en kunde tilføjer en vare til indkøbskurven.<br />Indtast &lt;none&gt; for ingen omdiregering.

en: Minimum order subtotal
da: Mindste subtotal for bestilling

en: Optionally specify a minimum allowed subtotal for a cart to proceed to checkout.
da: Du kan vælge at angive en mindste subtotal på en indkøbskurv for at fortsætte til kassen.

en: Anonymous cart duration
da: Anonym indkøbskurv-varighed

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have not</strong> logged in.
da: Indstil tidsperioden for hvor lang tid varer forbliver i indkøbskurven for kunder, der <strong>ikke </strong> er logget ind.

en: Minute(s)
da: Minut(ter)

en: Hour(s)
da: Time(r)

en: Authenticated cart duration
da: Indlogget indkøbskurv-varighed

en: Set the length of time products remain in the cart for customers who <strong>have</strong> logged in.
da: Indstil tidsperiode for hvor lang til varer forbliver i indkøbskurven for kunder der <strong>er</strong> logget ind.

en: Continue shopping link
da: Forsæt med at handle link

en: Display the continue shopping link as
da: Vis forsæt med at handle link som

en: A text link
da: Et tekstlink

en: A button link
da: Et knaplink

en: Continue shopping link URL
da: Forsæt med at handle link URL

en: Enter the Drupal page for the link to continue shopping from the cart view page.<br />Enter &lt;none&gt; for no link to appear.
da: Indtast den Drupal-side der skal omdirigeres til fra indkøbskurven for at forsætte med at handle..<br />Indtast &lt;none&gt; for ingen omdiregering

en: Continue shopping link text
da: Forsæt med at handle link tekst

en: Enter the text for the continue shopping link.
da: Indtast teksten for forsæt med at handle linket.

en: Cart breadcrumb
da: Indkøbskurv-breadcrumb

en: Default cart breadcrumb URL
da: Standard indkøbskurv breadcrumb URL

en: Enter the Drupal page linked to in the default breadcrumb on the cart view page.
da: Indtast Drupal-siden som der skal linkes til i standard breadcrumb på indkøbskurvsiden.

en: Default cart breadcrumb text
da: Standard indkøbskurv breadcrumb tekst

en: Enter the text for the default breadcrumb on the cart page.
da: Indtast teksten for standard-breadcrumb på indkøbskurvsiden.

en: Minimum order subtotal should be a non-negative number.
da: Minimum ordre subtotal skal være et positivt tal.

en: Checkout is !status.
da: Checkout er !status.

en: Anonymous checkout is !status.
da: Anonym checkout er !status.

en: Review order button on checkout page says %text.
da: Gennemse ordre-knap på checkoutsiden hedder %text

en: Submit order button on review page says %text.
da: Gennemfør ordre knap på gennemse-siden hedder %text

en: Shipping fields are !option.
da: Leveringsfelter er !option.

en: hidden when applicable
da: skjult når anvendelig

en: always shown
da: vis altid

en: Checkout panes are !option.
da: Checkoutfelter er !option.

en: collapsed with next buttons
da: sammenklappet med næste-knapper

en: expanded by default
da: udvidet som standard

en: Collapsible panes will !text when their next buttons are clicked.
da: Sammenklaplige felter vil !text når der trykkes på deres næste-knap.

en: collapse
da: klap sammen

en: not collapse
da: klap ikke sammen

en: Next buttons on checkout panes say %text.
da: Næste-knapper på checkoutfelterne hedder %text.

en: New customers !option.
da: Nye kunder !option.

en: receive an e-mail with their account details
da: modtag en e-mail med deres kontooplysninger

en: will only see their details in their initial order e-mail.
da: vil kun se deres oplysninger i deres ordre e-mail.

en: New customer account status will be !status.
da: Ny kunde-kontostatus vil være !status.

en: Checkout completion page !text.
da: Checkout-gennemførelsesside !text.

en: will be the default page.
da: vil være standardsiden.

en: has been set to !url
da: er blevet sat til !url

en: Checkout panes (in display order)
da: Checkoutfelter (i visningsorden)

en: Checkout instructions are
da: Checkout-instruktioner er

en: Review instructions are
da: Gennemse-instruktioner er

en: Completion message is
da: Gennemførelses besked er

en: Completion text for logged in users is
da: Gennemførelses-tekst for brugere der er logget ind er

en: Completion text for not logged in users is
da: Gennemførelses-tekst for brugere der ikke er logget ind er

en: Completion text for totally new users is
da: Gennemførelses-tekst for helt nye kunder er

en: Continue shopping text is
da: Forsæt med at handle tekst er

en: !title not set.
da: !title ikke indstillet.

en: !title set.
da: !title indstillet.

en: !field is !status.
da: !field er !status.

en: General checkout settings
da: Gennerelle checkoutindstillinger

en: Enable checkout (disable to only use third party checkout service like PayPal Express Checkout).
da: Aktiver checkout (deaktiver hvis der kun skal bruges tredjeparts checkoutydelse som PayPal Express Checkout).

en: Enable anonymous checkout (users can checkout without logging in).
da: Aktiver anonym checkout (kunder kan gennemføre bestilling uden at logge ind).

en: Review order button text
da: Gennemse ordreknap-tekst

en: Change the text on the review order button at the bottom of the checkout screen.
da: Skift tekst på "gennemse ordre" knappen i bunden af checkout-siden.

en: Submit order button text
da: Indsend ordre knaptekst

en: Change the text on the submit order button at the bottom of the review screen.
da: Skift tekst på "Indsend ordre" knappen i bunden af gennemse-siden.

en: Hide shipping information when possible for carts with no shippable items.
da: Gem forsendelsesopslysninger hvis muligt for indkøbskurve med varer der ikke kan sendes.

en: Display a cancel button on the checkout form.
da: Vis en annuller-knap på checkout-skabelonen.

en: Disable multiple checkout review form submissions with Javascript.
da: Deaktiver multiple checkout-gennemgangsformularer med Javascript.

en: Checkout pane display options
da: Visningsmuligheder for checkoutfelt

en: Use collapsing checkout panes with next buttons during checkout.
da: Benyt sammenklappede checkoutfelter med næste-knapper ved checkout.

en: Collapse a pane when its next button is clicked.
da: Sammenklap et felt når der klikkes på dets næste-knap.

en: Next pane button text
da: Næste felt knaptekst

en: Change the text on the checkout pane buttons to expand the next pane.
da: Ændre teksten på checkoutfelt-knapperne for at udvide det næste felt.

en: Checkout completion settings
da: Checkoutgennemførelses-indstillinger.

en: Send new customers a separate e-mail with their account details.
da: Tilsend nye kunder en separat e-mail med deres kontooplysninger.

en: Login users when new customer accounts are created at checkout.
da: Login brugere, når nye kundekonti oprettes ved checkout.

en: New customer accounts will be set to active.
da: Nye kundekonti bliver markeret aktive.

en: Uncheck to create new accounts but make them blocked.
da: Fjen markering for at oprette nye konti men lad dem være blokeret.

en: Alternate checkout completion page
da: Altenativ side for fuldførelse af checkout.

en: Leave blank to use the default completion page (recommended).
da: Lad feltet stå tomt for at bruge standardsiden til fuldførelse (anbefales).

en: !pane settings
da: !pane indstillinger

en: Checkout instructions
da: Instruktioner for checkout

en: Provide instructions for customers at the top of the checkout screen.
da: Vis instruktioner til kunder i toppen af checkoutsiden.

en: Checkout completion message header
da: Checkoutgennemførelse beskedoverskrift

en: Header for message displayed after a user checks out. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
da: Overskrift på besked vist efter kunden checker ud. <a href="!url">ordre og  globale  tegn</a>.

en: Checkout completion message body
da: Checkoutgennemførelse besked-brødtekst

en: In the following three boxes, you may use the special tokens !new_username for the username of a newly created account and !new_password for that account's password.
da: I de følgende tre kasser, kan du bruge det særlige tegn !new_username for brugernavnet for en nyoprettet konto og !new_password for den kontos adgangskode.

en: Checkout completion for logged-in users
da: Checkoutgennemførelse for kunder der er logget ind

en: Message displayed upon checkout for a user who has logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
da: Besked som vises til kunder der er logget ind ved checkout<a href="!url">Bruger ordre og globale tegn</a>.

en: Checkout completion for existing users
da: Checkoutgennemførelse for eksisterende kunder

en: Message displayed upon checkout for a user who has an account but wasn't logged in. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
da: Besked som vises til kunder der har en konto men ikke er logget ind ved checkout. <a href="!url">Bruger ordre og globale tegn</a>.

en: Checkout completion for new users
da: Checkoutgennemførelse for nye kunder

en: Message displayed upon checkout for a new user whose account was just created. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
da: Besked som vises ved checkout til nye kunder som netop har oprettet en konto. <a href="!url">Bruger ordre og globale tegn</a>.

en: Continue shopping message
da: Forsæt med at handle besked

en: Message displayed upon checkout to direct customers to another part of your site. <a href="!url">Uses order and global tokens</a>.
da: Besked som vises ved checkout for at dirigere kunder til andre steder på din hjemmeside.<a href="!url">Bruger ordre og globale tegn</a>.

en: Update cart
da: Opdatér kurv

en: Your cart has been updated.
da: Din indkøbskurv er blevet opdateret.

en: The minimum order subtotal for checkout is !min.
da: Minimum ordre subtotal for checkout er !min.

en: You must login before you can proceed to checkout.
da: Du skal logge ind før du kan fortsætte til checkout.

en: If you do not have an account, you can <a href="!url">click here</a> to create one.
da: Hvis du ikke har en konto kan du <a href="!url">klikke her</a> for at oprette en.

en: Customer cancelled this order from the checkout form.
da: Kunden har annulleret denne ordre fra checkout skabelonen.

en: We're sorry.  An error occurred while processing your order that prevents us from completing it at this time. Please contact us and we will resolve the issue as soon as possible.
da: Vi beklager. Der opstod en fejl under behandlingen af din ordre, der forhindrer os i at fuldføre den på nuværende tidspunkt. Kontakt os venligst og vi vil løse problemet så hurtigt som muligt.

en: An empty order made it to checkout! Cart order ID: @cart_order
da: En tom order nåede frem til checkout. Indkøbskurvordre-ID: @cart_order

en: @title is not a product. Unable to add to cart.
da: @title er ikke et produkt. Kan ikke tilføje til kurven.

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
da: Dette produkt kan desværre ikke købes på nuværende tidspunkt.

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href="!url">your shopping cart</a>.
da: <strong>@product-title</strong> tilføjet til <a href="!url">din indkøbskurv</a>.

en: @count Item | @count Items
da[0]: @count Vare
da[1]: @count Varer

en: REQUIRED. Controls the shopping cart for an Ubercart e-commerce site.
da: PÅKRÆVET. Kontrollerer indkøbskurven for et Ubercart websted med e-handel.

en: Cart links settings
da: Indkøbskurvlink-indstillinger

en: Configure and craft special product add to cart links.
da: Konfigurer og lav "specialvare-tilføj-til-indkøbskurv links".

en: Cart links clicks
da: Indkøbskurvlinks klik

en: Track clicks through cart links.
da: Spor klik igennem

en: Creating cart links
da: Opretter indkøbskurvlinks

en: Learn how to create cart links for your products.
da: Lær hvordan du opretter indkøbskurvlinks til dine varer.

en: Cart link product action: @cart_link
da: Indkøbskurvlink vare handling: @cart_link

en: <a href="!url">View the help page</a> to learn how to create cart links.
da: <a href="!url">Se hjælpesiden</a> for at lære, hvordan du opretter indkøbskurvlinks.

en: Display the cart link product action when you add a product to your cart.
da: Vis indkøbskurvlink varehandling, når du tilføjer en vare til din indkøbskurv.

en: Track clicks through cart links that specify tracking IDs.
da: Spor klik igennem indkøbskurvlink der specificerer tracking ID.

en: Cart links messages
da: Indkøbskurvlink besked

en: Enter in messages available to the cart links API for display through a link. Separate messages with a line break.<br />Messages should have a numeric key and text value. Example: 1337|Message text.
da: Indtast i beskeder til rådighed for indkøbskurvlink API til at blive vist igennem et link. Separate meddelelser med et linjeskift. <br /> Beskeder bør have en numerisk nøgle-og tekst værdi. Eksempel: 1337|meddelelsestekst.

en: Allow cart links to empty customer carts.
da: Tillad indkøbskurvlinks at tømme kunders indkøbskurve.

en: Cart links restrictions
da: Indkøbskurvlinks restriktioner

en: To restrict what cart links may be used on your site, enter valid cart links in this textbox.  Separate links with a line break. Leave blank to permit any cart link.
da: For at begrænse hvilke indkøbskurvlinks der kan bruges på din hjemmeside, skal du indtaste gyldige indkøbskurvlinks i denne tekstbox. Separate links med et linjeskift. Efterlad blank for at muliggøre eventuelle indkøbskurvlinks.

en: Invalid link redirect page
da: Ugyldigt link omdirigeringsside

en: Enter the URL to redirect to when an invalid cart link is used.
da: Angiv den URL, der omdirigerers til, når et ugyldigt indkøbskurvlink anvendes.

en: Last click
da: Seneste klik

en: No cart links have been tracked yet.
da: Der er ikke sporet nogen indkøbskurvlinks.

en: The cart link should be /cart/add/cart_link_content.
da: Indkøbskurvlinket skulle være /cart/add/cart_link_content.

en: Chain together as many actions as you want with dashes.
da: Sammenkæd lige så mange handlinger, du vil med tankestreger.

en: Do not put any spaces or use dashes in any action arguments.
da: Brug ikke mellemrum eller bindestreger i nogen handlingsargumenter.

en: Use the table below to learn about actions and their arguments.
da: Brug nedenstående tabel til at lære mere om handlingerne og deres argumenter.

en: Arguments come directly after their action letters.
da: Argumenter kommer direkte efter deres handlings indlæg.

en: Specify the redirection by adding ?destination=url where url is the page to go to.
da: Specificer omdirigering ved at tilføje ?destination=url hvor url er den side for der skal dirigeres til.

en: Sets the ID of the cart link.
da: Indstiller ID'et for indkøbskurvlinket

en: A custom text ID for the link.
da: En brugerdefineret tekst ID for linket .

en: Empties the customer's cart.
da: Tømmer kundens indkøbskurv.

en: Displays a preset message to the customer.
da: Viser en forudindstillet besked til kunden.

en: A message ID.
da: Et besked-ID.

en: Adds a product to the cart.
da: Tilføjer en vare til indkøbskurven.

en: A product string using the rules below...
da: En varestreng der anvender reglerne nedenfor ...

en: You must at least specify a node ID immediately after the 'p'.
da: Du skal mindst angive et node ID umiddelbart efter 'p'.

en: Add additional specifications separated by underscores.
da: Tilføj yderligere specifikationer adskilt af understregningstegn.

en: Specify the quantity with q followed by the number to add.
da: Angiv mængden med q efterfulgt af antallet der skal tilføjes.

en: Specify attributes/options using a#o#, replacing # with the ID of the attribute and option.
da: Specificer attributter/valgmuligheder ved hjælp af # o #, erstat dog # med ID for attributten og indstillingerne.

en: Turn off the add to cart message with m0.
da: Sluk Tilføj til indkøbskurv-beskeden med m0.

en: There is currently no user interface for creating cart links, but this section includes some basic instructions.<br />Cart links are simple to form using a few actions and arguments with the following rules:
da: Der er i øjeblikket ingen brugergrænseflade til at skabe indkøbskurvlinks, men denne del indeholder grundlæggende instruktioner. <br />Indkøbskurvlinks er enkle at danne, ved at bruge få handlinger og argumenter med følgende regler:

en: <b>Example:</b> /cart/add/e-p1_q5-imonday_special?destination=cart<br /><br />This example will empty the cart, add 5 of product 1 to the cart, track clicks with the ID "monday_special", and redirect the user to the cart. To use this on your site, simply create an HTML link to the URL you create:
da: <b> Eksempel: </b> / cart/add/e-p1_q5-imonday_special? 
    destination=indkøbskurv<br /><br />Dette eksempel vil tømme indkøbskurven, tilføje 5 af vare 1 til indkøbskurven, spore klik med ID "monday_special", og omdirigere brugeren til indkøbskurven. For at bruge dette på din hjemmeside, skal du blot oprette et HTML-link til den URL, du opretter:

en: Link text.
da: Link tekst.

en: administer cart links
da: Administrer indkøbskurvlinks

en: view cart links report
da: se indkøbskurvlinks rapport

en: Cart Links
da: Indkøbskurvlinks

en: Create specialized links to purchase products from other nodes.
da: Opret specialiserede links til at købe varer fra andre noder.

en: Catalog settings
da: Katalogindstillinger

en: Configure the catalog settings.
da: Konfigurér katalogindstillingerne.

en: Find orphaned products
da: Find produkter uden for kategori

en: Find products that have not been categorized.
da: Find produkter der ikke er kategoriseret.

en: Move products
da: Flyt varer

en: Term image
da: Kategoribillede

en: The image will not be resized. Consider installing <a href="@url">Image cache</a>.
da: Billedet vil ikke blive skaleret. Overvej at installere <a href="@url">Image cache</a>.

en: Remove category image: !image
da: Fjern kategoribillede: !image

en: A description of the term. Displayed to customers at the top of catalog pages.
da: En beskrivelse af begrebet. Vises til kunderne i toppen af katalogsider.

en: Catalog path settings
da: Indstillinger for katalogsti

en: Pattern for catalog pages
da: Mønster for katalogsider

en: catalog/[catpath-raw]
da: katalog/[catpath-raw]

en: Bulk generate aliases for catalog pages that are not aliased
da: Massegenerér aliaser til katalogsider, der ikke har alias

en: Generate aliases for all existing catalog pages which do not already have aliases. Note: Bulk Update may not complete on large or slow sites. See the README.txt for more information.
da: Generér aliaser til alle eksisterende katalogsider, som ikke allerede har aliaser. Bemærk: Masseopdatering kan måske ikke gennemføres på meget store eller langsomme sites. Se README.txt for yderligere information.

en: catalog pages
da: katalogsider

en: Catalog vocabulary
da: Katalogets ordforråd

en: Vocabulary !name has been identified as the !uber catalog.
da: Ordliste !name er blevet identificeret som !uber kataloget.

en:  Products are listed by assigning a category from the <a href="!cat_url">Product Catalog</a> vocabulary to them.
da:  Produkter oplistes ved at tildele dem en kategori fra <a href="!cat_url">Produktkatalog</a>-ordforrådet.

en: Find orphaned products here.
da: Find produkter uden kategori her.

en: Add terms for the products to inhabit.
da: Tilføj begreber som produkterne kan benytte.

en: Unlisted products
da: Uoplistede produkter

en: No vocabulary has been recognized as the Ubercart catalog. Choose one on <a href="!admin_catalog">this page</a> or click <a href="!admin_vocab">here</a> to create one first.
da: Ingen ordliste er blevet genkendt som Ubercart kataloget. Vælg en på <a href="!admin_catalog">denne side</a> eller klik <a href="!admin_vocab">her</ a> for at oprette en først.

en: The catalog vocabulary id is !vid.
da: Katalogets ordliste- id er !vid.

en: The base URL pointing to the catalog is !url.
da: URL-adressen der peger mod kataloget er !url.

en: The catalog breadcrumb will be shown.
da: Katalog-breadcrumb vil blive vist.

en: The catalog breadcrumb will not be shown.
da: Katalog-breadcrumb vil ikke blive vist.

en: The number of nodes in a category will be shown in the catalog breadcrumb.
da: Antallet af noder i en kategori vil blive vist i katalog-breadcrumb.

en: The number of nodes in a category will not be shown in the catalog breadcrumb.
da: Antallet af noder i en kategori vil ikke blive vist i katalog-breadcrumb.

en: Products grid settings
da: Varermatrix-indstillinger

en: The catalog will be displayed on a grid.
da: Kataloget vil blive vist i et matrix.

en: The catalog will be displayed on a table list.
da: Kataloget vil blive vist i en tabelliste.

en: Every cell on the grid will display the Product Title.
da: Hver celle i matrixen vil vise varetitlen.

en: Cells on the grid will not display Product Titles.
da: Celler i matrixen vil ikke vise varetitler.

en: Every cell on the grid will display the Product SKU.
da: Hver celle i matrixen vil vise varens SKU.

en: Cells on the grid will not display Product SKU.
da: Celler i matrixen vil ikke vise vare-SKU.

en: Every cell on the grid will display the Product Selling Price.
da: Hver celle i matrixen vil vise varens salgspris.

en: Cells on the grid will not display Product Selling Prices.
da: Celler i matrixen vil ikke vise varens salgspris.

en: Every cell on the grid will display the Add to Cart button.
da: Hver celle i matrixen vil vise "Tilføj-til-indkøbskurv" knappen.

en: Cells on the grid will not display Add to Cart buttons.
da: Celler i matrixen vil ikke vise "Tilføj-til-indkøbskurv" knappen.

en: Every cell on the grid will display Product Attibutes.
da: Hver celle i matrixen vil vise vare-attributter.

en: Cells on the grid will not display Product Attibutes.
da: Celler i matrixen vil ikke vise vare-attributter.

en: Catalog block settings
da: Katalogblok-indstillinger

en: The number of nodes in a category will be shown in the catalog block.
da: Antallet af noder i en kategori vil blive vist i katalogblokken.

en: The number of nodes in a category will not be shown in the catalog block.
da: Antallet af noder i en kategori vil ikke blive vist i katalogblokken.

en: Subcategories with no products to display will be shown on category pages.
da: Underkategorier med ingen varer at vise, vil blive vist på kategori-siderne.

en: Subcategories with no products to display will not be shown on category pages.
da: Underkategorier med ingen varer at vise, vil ikke blive vist på kategori-siderne.

en: Categories in the catalog block will always be expanded.
da: Kategorier i katalogblokken vil altid blive udfoldet.

en: Categories in the catalog block will be expanded only when selected.
da: Kategorier i katalogblokken vil kun blive udfoldet, når de er valgt.

en: Vocabulary %name is set as the product catalog.
da: Ordlisten %name er indstillet som varekataloget.

en: View the catalog here.
da: Se kataloget her.

en: New category
da: Ny kategori

en: More...
da: Mere...

en: No products are available in this category.
da: Der er desværre ingen produkter i denne kategori.

en: Catalog top level
da: Katalogets øverste niveau

en: The taxonomy vocabulary that will be considered the product catalog.
da: Taksonomi-ordlisten, der vil blive betragtet som varekatalog.

en: Display the catalog breadcrumb
da: Vis katalog-brødkrummen

en: Display node counts in the catalog breadcrumb
da: Vis node-antallet i katalog-breadcrumb

en: Display subcategories in the catalog view
da: Vis underkategorier i katalogets visning

en: Number of columns in the grid of categories
da: Antallet af kolonner i matrixen af kategorier

en: Block title links to top level catalog page
da: Blok titel-links til katalogsidens øverste niveau

en: If selected, the block title is a link, otherwise plain text.
da: Hvis valgt, er bloktitlen et link, ellers almindelig tekst.

en: Always expand categories in the catalog block
da: Udfold altid kategorierne i katalogblokken

en: Display node counts in the catalog block
da: Vis node-antallet i katalogblokken

en: Catalog products list
da: Katalog vareliste

en: Product nodes per page
da: Vare-noder pr. side

en: Determines how many products will be listed on every catalog category. Notice that if you are using grid display it must be multiple of the grid width value, otherwise the last row will not match.
da: Bestemmer, hvor mange varer der vil blive vist på hver katalog-kategori. Bemærk, at hvis du bruger matrix-display skal det være flere af matrixens bredde værdi, ellers vil den sidste række ikke matche.

en: Products grid display
da: Varers matrix-visning

en: Display products in grid
da: Vis varer i matrix

en: Select it if you want the products to be displayed on a grid instead of a list table.
da: Vælg den, hvis du ønsker, at varerne skal vises i et matrix i stedet for en liste-tabel.

en: Width of grid
da: Bredde af matrix

en: Display product title
da: Vis vare-titel

en: Display product model (SKU)
da: Vis varemodel (SKU)

en: Display product sell price
da: Vis vare-salgspris

en: Display product add To cart
da: Vis vare tilføj til kurv

en: Display attributes
da: Vis attributter

en: Allows displaying attributes when "Add to cart button" is selected.
da: Giver mulighed for at vise attributter når "Tilføj til indkøbskurv-knappen" er valgt.

en: Orphaned products are products that you have created but
         not yet assigned to a category in your product catalog. All such
         products will appear as links below that you can follow to edit
         the product listings to assign them to categories.
da: "Forældreløse" varer er varer, som du har oprettet, men 
    endnu ikke henført til en kategori i dit varekatalog. Alle sådanne 
    varer vil blive vist som links nedenfor, som du kan følge for at redigere 
    varens katalogisering for at henføre dem til kategorier.

en: All products are currently listed in the catalog.
da: Alle varer er i øjeblikket anført i kataloget.

en: Bulk generation of terms completed, @count alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
da[0]: Massegenerering af begreber er gennemført. @count alias dannet.
da[1]: Massegenerering af begreber er gennemført. @count aliases dannet.

en: There is @count product not listed in the catalog. | There are @count products not listed in the catalog.
da[0]: Der er @count produkt, som ikke er oplistet i kataloget.
da[1]: Der er @count produkter, som ikke er oplistet i kataloget.

en: Subcategories will be displayed in @count column. | Subcategories will be displayed in @count columns.
da[0]: Underkategorier vil blive vist i @count kolonne.
da[1]: Underkategorier vil blive vist i @count kolonner.

en: The grid will be displayed in @count column. | The grid will be displayed in @count columns.
da[0]: Matrixen vil blive vist i @count kolonne.
da[1]: Matrixen vil blive vist i @count kolonner.

en: Hold Ctrl while clicking to select multiple categories.
da: Hold Ctrl-tasten nede for at vælge flere kategorier.

en: Display a hierarchical product catalog page and block.
da: Vis en hierarkisk inddelt produktkatalogside og -blok.

en: View file downloads
da: Vis fil-downloads

en: View all file download features on products.
da: Vis alle fil-downloads egenskaber på varer.

en: Edit the notification settings for purchased file downloads.
da: Rediger meddelelsesindstillingerne for købte fil-downloads.

en: View your purchased files.
da: Se dine købte filer.

en: File downloads
da: Fil-downloads

en: Select a file to remove as a download. Hold Ctrl to select or unselect multiple files.
da: Vælg en fil til at fjerne som et download. Hold Ctrl for at vælge eller fravælge flere filer.

en: Select a file to add as a download. Hold Ctrl to select or unselect multiple files.
da: Vælg en fil som skal tilføjes som et download. Hold Ctrl for at vælge eller fravælge flere filer.

en: Click here to view your file downloads.
da: Klik her for at se dine fil-downloads.

en: User can now download files in the directory %dir.
da: Brugeren kan nu downloade filer i mappen %dir.

en: User can now download the file %file.
da: Brugeren kan nu downloade filen %file.

en: File Downloads
da: Fil-downloads

en: The file downloads directory is not valid or set. Set a valid directory in the <a href="!url">product feature settings</a> under the file download settings fieldset.
da: Fil-downloadsmappen er ikke gyldig eller indstillet korrekt. Angiv en gyldig mappe i <a href="!url">vareegenskabs-indstillinger </a> under fil-downloadsindstillingerne.

en: The file downloads directory has been set and is working.
da: Fil-downloadsmappen er indstillet og virker.

en: The list of file download links (if any) associated with an order
da: Listen over fil-download links (hvis nogen) forbundet med en ordre

en: File Downloads for Order [order-id]
da: Fil-downloads for ordren [order-id]

en: Your order [order-link] at [store-name] included file download(s). You may access them with the following link(s):
    
    [file-downloads]
    
    After downloading these files these links will have expired. If you need to download the files again, you can login at [site-login] and visit the "My Account" section of the site.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
da: Din ordre [order-link] hos [store-name] inkluderede fil download(s). Du kan få adgang til dem med følgende link
    (s):
    [file-downloads]
    Når du har downloadet disse filer, vil disse links vil være udløbet. Hvis du har brug for at hente filerne igen, kan du logge ind på [site-login] og besøge "Min konto" på hjemmesiden.
    
    Tak igen,
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: This is the model/SKU that will need to be purchased to obtain the file download.
da: Dette er den model/SKU, der skal købes for at skaffe fil-downloadet.

en: A description of the download associated with the product.
da: En beskrivelse af downloadet forbundet med varen.

en: Check if this product model/SKU file download is also associated with a shippable product.
da: Kontroller, om denne vares model/SKU fil-download også er forbundet med en vare der er leveringsklar.

en: <strong>SKU:</strong> Any<br/>
da: <strong>SKU:</strong> Nogle<br/>

en: <strong>Directory:</strong> !dir<br/>
da: <strong>Mappe:</strong> !dir<br/>

en: <strong>File:</strong> !file<br/>
da: <strong>Fil:</strong> !file<br/>

en: <strong>Shippable:</strong> Yes
da: <strong>Leveringsklar:</strong> Ja

en: <strong>Shippable:</strong> No
da: <strong>Leveringsklar:</strong> Nej

en: Where in the order status the user will be given the file download. Be aware that if payments are processed automatically, this happens before anonymous customers have an account created. This order status should not be reached before the user account exists.
da: Hvor i ordrestatussen, vil brugeren få fil-downloadet. Vær opmærksom på, at hvis betalinger behandles automatisk, sker dette før anonyme kunder har oprettet en konto. Denne ordrestatus bør ikke opnåes før brugerkontoen eksisterer.

en: Files path
da: Fil-sti

en: The absolute path (or relative to Drupal root) where files used for file downloads are located. For security reasons, it is reccommended to choose a path outside the web root.
da: Den absolutte sti (eller i forhold til Drupal root), hvor filer brugt til fil-downloads befinder sig. Af sikkerhedsmæssige årsager anbefales det at vælge en sti uden for web root.

en: Download limits
da: Download-grænser

en: Leave any of these fields empty or unchanged to not enforce a limit with them.
da: Efterlade nogen af disse felter tomme eller uændret for ikke at håndhæve en grænse med dem.

en: The number of times a file can be downloaded.
da: Det antal gange en fil kan downloades

en: IP addresses
da: IP adresser

en: The number of unique IP addresses from which a user can download a file.
da: Antallet af unikke IP-adresser, hvorfra brugeren kan downloade en fil.

en: How long after a product has been purchased until its file download expires.
da: Hvor lang tid efter en vare er blevet købt indtil dens fil-download udløber.

en: The defaults should cover most use cases.  Do not change these unless you know what you are doing.
da: Standarderne bør dække de fleste brug-tilfælde. Ændre ikke  disse, medmindre du ved hvad du gør.

en: Files mask
da: Filers maske

en: The regular expression used for masking files in files directory.
da: Det regulære udtryk, der anvendes til maskering af filer i fil-stien.

en: Allowed reverse proxy addresses
da: Tilladt modsat proxy-adresser

en: Add allowed reverse proxy addresses for the file download system to check for (one per line), otherwise @var will be used as the origin address.
da: Tilføj tilladt modsat proxy-adresser for fil-downloadsystemet at tjekke (en per linje), ellers vil @var blive brugt som den oprindelige adresse.

en: %dir is not a valid file or directory
da: %dir er ikke en gyldig fil eller mappe

en: File downloads can be attached to any Ubercart product as a product feature. For security reasons the <a href="!download_url">file downloads directory</a> is separated from the Drupal <a href="!file_url">file system</a>. Here are the list of files (and their associated Ubercart products) that can be used for file downloads.
da: Fil-downloads kan knyttes til enhver Ubercart-vare som en vareegenskab. Af sikkerhedsmæssige grunde er <a href="!download_url">fil-downloadsmappen</a> adskilt fra Drupal <a href="!file_url">filsystemet</a>. Her er listen over filer (og deres associerede Ubercart-varer), der kan bruges til fil-downloads.

en: Delete file(s)
da: Slet fil(er)

en: File options
da: Indstillinger for filen

en: Perform action
da: Udfør handling

en: Delete selected directories and their sub directories
da: Slet valgte mapper og deres undermapper

en: Delete the following file(s)?
da: Slet følgende file(r)?

en: Deleting a file will remove all its associated file downloads and product features. Removing a directory will remove any files it contains and their associated file downloads and product features.
da: Sletningen af en fil, vil fjerne alle dens tilhørende fil-downloads og vareegenskaber. Fjernelse af en mappe vil fjerne alle filer den indeholder og deres tilhørende fil-downloads og vareegenskaber.

en: The directory to upload the file to. The default directory is the root of the file downloads directory.
da: Mappen som filen skal uploades til. Standardmappen er roden til fil-downloads mappen.

en: The maximum file size that can be uploaded is %size bytes. You will need to use a different method to upload the file to the directory (e.g. FTP, SSH) if your file exceeds this size.
da: Den maksimale filstørrelse, der kan uploades er %size bytes. Du skal bruge en anden metode til at uploade filen til mappen (f.eks FTP, SSH), hvis din fil overskrider denne størrelse.

en: An error occurred while uploading the file
da: Der opstod en fejl under overførslen af filen.

en: The select file(s) have been deleted.
da: Den/De valgte fil(er) er blevet slettet.

en: The %file has been uploaded to %dir
da: Filen %file er blevet overført til %dir

en: An error occurred while copying the file to %dir
da: Der opstod en fejl under kopiering af filen til %dir

en: Can not move file to %dir
da: Kan ikke flytte fil til %dir

en: Send email to customer with file download link(s).
da: Send en email til kunden med fil-downloadlink(s).

en: Message subject
da: Beskedemne

en: The message the user receives after purchasing products with file downloads (<a href="!token_url">uses order, uc_file, and global tokens</a>)
da: Meddelelsen brugeren modtager efter at have købt varer med fil-downloads (<a href="!token_url"> bruger ordre, uc_file og globale tegn</a>)

en: expires on @date
da: udløber den @date

en: No downloads found
da: Ingen downloads fundet

en: Please contact the site administrator if this message has been received in error.
da: Kontakt venligst hjemmesidens administrator, hvis denne meddelelse er modtaget ved en fejl.

en: The user %username
da: Brugeren %username

en: The IP address %ip
da: IP adressen %ip

en: You have attempted to download an incorrect file URL too many times.
da: Du har forsøgt at downloade en forkert fil URL for mange gange.

en: %username has been temporarily banned from file downloads.
da: %username er midlertidigt blevet udelukket fra fil-downloads.

en: The following URL is not a valid download link.
da: Følgende URL er ikke et gyldigt download-link.

en: %username has been denied a file download by downloading it from too many IP addresses.
da: %username er blevet nægtet et fil-download ved at downloade det fra for mange IP-adresser.

en: You have downloaded this file from too many different locations.
da: Du har downloadet denne fil fra for mange forskellige steder.

en: %username has been denied a file download by downloading it too many times.
da: %username er blevet nægtet et fil-download ved at downloade det for mange gange.

en: You have downloaded this file too many times.
da: Du har downloadet denne fil for mange gange.

en: %username has been denied an expired file download.
da: %username er blevet nægtet et udløbet fil-download.

en: This file download has expired.
da: Dette fil-download er udløbet.

en: %username has started download of the file %filename.
da: %username har påbegyndt download af filen %filename.

en: The file %filename could not be found. Please contact the site administrator.
da: Filen %filename kunne ikke findes. Kontakt venligt hjemmesidens administrator.

en: %username failed to download the file %filename.
da: %username undlod(fejlede) at downloade filen %filename.

en: download file
da: download fil

en: view all downloads
da: vis alle downloads

en: Allows products to be associated with downloadable files.
da: Tillader produkter at være forbundet med hentbare filer.

en: No category
da: Ingen kategori

en: Google Analytics for Ubercart
da: Google Analytics til Ubercart

en: Adds e-commerce tracking for UberCart to the Google Analytics module.
da: Tilføjer e-handelssporing for UberCart, til Google Analytics modulet.

en: Export products
da: Eksportér produkter

en: Import products
da: Importér produkter

en: Importer settings
da: Importér indstillinger

en: Configure the importer settings.
da: Konfigurer importør-indstillingerne.

en: Do not save the new item.
da: Gem ikke det nye element.

en: Overwrite the existing item.
da: Overskriv det eksisterende element.

en: Save the new item as a separate entity,
da: Gem det nye element som en separat enhed.

en: How should similarly named vocabularies be handled during import?
da: Hvordan skal ens navngivede ordlister håndteres under import?

en: How should similarly named categories be handled during import?
da: Hvordan skal ens navngivede kategorier håndteres under import?

en: How should similarly named classes be handled during import?
da: Hvordan skal ens navngivede klasser håndteres under import?

en: How should similarly named attributes be handled during import?
da: Hvordan skal ens navngivede attributter håndteres under import?

en: How should similarly identified products be handled during import?
da: Hvordan skal ens klassificerede varer håndteres under import?

en: The "author" of imported products. Leave blank for %anonymous.
da: "Ophavsmanden" af importerede varer. Lad være blank blank for %anonymous.

en: Hold "Ctrl" to select multiple items.
da: Hold "Ctrl" nede for at vælge flere elementer.

en: Import XML File
da: Importér XML-fil

en: Directory containing XML files
da: Mappe der indeholder XML-filer

en: File uploaded successfully.
da: Fil uploadet

en: Error: File failed to upload.
da: Fejl: Upload af fil mislykkedes.

en: Imported product from XML.
da: Produkt importeret fra XML.

en: export
da: eksportér

en: Importer
da: Importér

en: Provides an interface to import and export XML representations of the store's contents.
da: Giver en interface til import og eksport af XML-repræsentationer af forretningens indhold.

en: Configure the notification settings.
da: Konfigurer meddelelsesindstillingerne.

en: View the notification settings.
da: Vis meddelelsesindstillingerne.

en: Edit the notification settings.
da: Rediger meddelelsesindstillingerne.

en: Edit the general notification settings.
da: Rediger de generelle meddelelsesindstillinger.

en: Edit the checkout notification settings.
da: Rediger checkoutmeddelelsesindstillingerne.

en: Order update
da: Ordreopdatering

en: Edit the order update notification settings.
da: Rediger ordreopdateringsmeddelelsens indstillinger.

en: Send e-mail notification on update.
da: Send e-mail meddelelse ang. opdateringer.

en: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Your order number [order-link] at [store-name] has been updated.
    
    Order status: [order-status]
    
    Order comment:
    [order-last-comment]
    
    Browse to the following page to login to your account and view your order details:
    [site-login]
    
    
    Thanks again,
    
    [store-name]
    [site-slogan]
da: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Dit ordrenummer [order-link] hos [store-name] er blevet opdateret.
    
    Ordrestatus: [order-status]
    
    Ordrekommentar:
    [order-last-comment]
    
    Gå til den følgende side for at logge ind på din konto og se dine ordreoplysninger:
    [site-login]
    
    
    Endnu engang tak,
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Store help page is !page.
da: Butikken hjælpeside er !page.

en: set to !link
da: sat til !link

en: Checkout notifications
da: Checkout-meddelelse

en: Customer checkout notifications are !status.
da: Kunde checkout-meddelelser er !status.

en: Customer e-mail template: !template
da: Kunde e-mail-skabelon: !template

en: Admin checkout notifications are !status.
da: Admin checkout-meddelelser er !status.

en: Admin e-mail template: !template
da: Admin e-mail-skabelon: !template

en: Admin e-mails are sent to:
da: Admin e-mails er sendt til:

en: <b>Warning:</b> your current settings are incomplete.
da: <b>Advarsel:</b> dine nuværende indstillinger er ufuldstændige.

en: Click to review your current settings.
da: Klik for at gennemgå dine nuværende indstillinger.

en: Order update notifications
da: Ordreopdateringsmeddelser

en: Order update notifications are !status.
da: Ordreopdateringsmeddelser er !status.

en: Store help page
da: Forretningens "hjælp side"

en: The Drupal page for the store help link.
da: Drupal siden for forretningens "hjælp"-link.

en: Customer checkout notification
da: Kunde checkout-meddelelse

en: Send order confirmation e-mails to customers after checkout.
da: Send e-mails med ordrebekræftelse, til kunder efter Checkout.

en: Your Order at [store-name]
da: Din ordre hos [store-name]

en: Select the invoice template to use for the e-mail.
da: Vælg den fakturaskabelon der skal bruges i e-mailen.

en: Custom template (if selected above)
da: Brugerdefineret skabelon (hvis valgt ovenfor)

en: Uses order and global tokens.
da: Bruger ordre og globale tegn.

en: Admin checkout notification
da: Admin checkout-meddelelse

en: Send new order notifications to the e-mail addresses specified below.
da: Send beskeder om nye ordrer til nedenstående e-mail-adresse.

en: New Order at [store-name]
da: Ny ordre hos [store-name]

en: Notification recipients
da: Meddelelsemodtager

en: E-mail recipients for admin order notifications, one per line.
da: E-mail-modtagere af admin-ordremeddelelse, én pr. linje.

en: Send order update e-mails to customers when specified.
da: Send e-mails med ordreopdatering til kunder, når specificeret.

en: Order #[order-id] Update
da: Ordre #[order-id] opdatering

en: Checkout message sent to @email.
da: Checkout-meddelelse sendt til @email.

en: Checkout e-mail notification to @email failed.
da: Checkout e-mail-meddelelse til @email mislykkedes.

en: Order update e-mail notifications are currently disabled.
da: Ordreopdaterings e-mail-meddelelser er i øjeblikket deaktiveret.

en: Customer notified of order update.
da: Kunden er informeret om ordreopdatering.

en: Email notification to @email failed.
da: Email-meddelelse til @email mislykkedes.

en: configure notifications
da: konfigurer meddelelser

en: Send checkout and order email notifications to customers and administrators.
da: Send checkout-og ordre-e-mail-meddelelser til kunder og administratorer.

en: Modify 'Ship to' information
da: Ændre "send til" oplysninger

en: Modify 'Bill to' information
da: Ændre "send regning til" oplysninger

en: Select from address book.
da: Vælg fra adressebog.

en: Copy shipping information.
da: Kopier forsendelsesoplysning.

en: Customer number:
da: Kundenummer:

en: Primary e-mail:
da: Primær e-mail:

en: Modify 'Customer info'
da: Redigér "Kundeoplysninger"

en: Customer number
da: Kundenummer

en: Primary e-mail
da: Primær e-mail

en: Search for an existing customer.
da: Søg efter en eksisterende kunde.

en: Create a new customer.
da: Opret en ny kunde.

en: Loading product information... (<em>If nothing happens, make sure you have Javascript enabled.</em>)
da: Henter produkt information... (<em>Hvis der ikke sker noget, skal du kontrollere om Javascript er aktiveret.</em>)

en: Add product
da: Tilføj vare

en: Add blank line
da: Tilføj blank linje

en: Add line item
da: Tilføj varelinje

en: Select a type
da: Vælg en type

en: Modify 'line items'
da: Ændre "varelinjer"

en: Remove line item.
da: Fjern varelinje

en: Remove this line item?
da: Fjern denne varelinje?

en: Add a line item
da: Tilføj en varelinje

en: Line item removed.
da: Varelinje fjernet.

en: Order created.
da: Ordre oprettet.

en: Add an admin comment
da: Tilføj en admin-kommentar

en: Admin comments are only seen by store administrators.
da: Admin-kommentarer ses kun af forretningsadministratorer.

en: No admin comments have been entered for this order.
da: Der er ikke opført nogen admin-kommentar for denne ordre.

en: Add an order comment
da: Tilføj en ordrekommentar

en: Order comments are used primarily to communicate with the customer.
da: Ordrekommentarer er primært anvendt til at kommunikere med kunden.

en: Order updated.
da: Ordre opdateret.

en: This order contains no products.
da: Denne ordre indeholder ingen varer.

en: Notified
da: Informeret

en: This order has no admin comments associated with it.
da: Der er ingen admin-kommentarer tilknyttet denne ordre.

en: Order status gets updated
da: Ordrestatus bliver opdateret

en: Updated order
da: Opdateret ordre

en: Check the order status
da: Kontroller ordrestatussen

en: Check the order total
da: Kontroller ordretotalen

en: Check an order's shipping postal code
da: Kontroller en ordres forsendelses-postnummer

en: Returns TRUE if the shipping postal code is in the specified area.
da: Returnerer TRUE, hvis forsendelses-postnummeret er i det bestemte område.

en: Order: Shipping address
da: Ordre: Leveringsadresse

en: Check an order's shipping @zone
da: Kontroller en ordres fragt @zone

en: Returns TRUE if the shipping @zone is in the specified list.
da: Returnerer TRUE, hvis fragt @zone er i den angivne liste.

en: Check an order's shipping country
da: Kontroller en ordres leveringsland

en: Returns TRUE if the shipping country is in the specified list.
da: Returnerer SAND hvis leveringslandet er i den angivne liste.

en: Check an order's billing postal code
da: Kontroller en ordres faktureringspostnummer

en: Returns TRUE if the billing postal code is in the specified area.
da: Returnerer SAND hvis faktureringspostnummeret er i det angivne område.

en: Order: Billing address
da: Ordre: Faktureringsadresse

en: Check an order's billing @zone
da: Kontroller en ordres fakturerings @zone

en: Returns TRUE if the billing @zone is in the specified list.
da: Returnerer TRUE, hvis fakturerings @zone er i den angivne liste.

en: Check an order's billing country
da: Kontrollér en ordres faktureringsland

en: Returns TRUE if the billing country is in the specified list.
da: Returnerer SAND hvis faktureringslandet er i den angivne liste.

en: Check an order's products
da: Kontroller en ordres varer

en: Returns TRUE if the order has any, all, or only the products in the list.
da: Returnerer SAND hvis ordren har nogle, alle eller kun varerne fra listen.

en: Check an order's number of products
da: Kontroller antallet af varer i en ordre

en: Determines if the order has the specified number of products, possibly of a certain type.
da: Bestemmer om ordren har det angivne antal produkter, eventuelt af en bestemt type.

en: Check an order's total weight
da: Kontroller en ordres totalvægt

en: Determines if the order has the specified weight, possibly counting only a certain type of product.
da: Bestemmer om ordren har den angivne vægt, muligvis tælles kun en bestemt type vare.

en: Check if an order can be shipped
da: Kontroller om en ordre kan leveres

en: Returns TRUE if the order has any shippable products.
da: Returnere SAND hvis ordren har en vare der kan leveres.

en: Update the order status
da: Opdater ordrestatussen

en: Add a comment to the order
da: Tilføj en kommentar til ordren

en: Order total value
da: Ordrens samlede værdi

en: Specify a value to compare the order total against.
da: Angiv en værdi til at sammenligne ordretotalen imod.

en: Total is less than specified value.
da: Total er mindre end den angivende værdi.

en: Total is less than or equal to specified value.
da: Total er mindre eller lig med den angivende værdi.

en: Total is equal to specified value.
da: Total er lig med den angivende værdi.

en: Total is greater than or equal to specified value.
da: Total er større end eller lig med den angivende værdi.

en: Total is greater than specified value.
da: Total er større end den angivende værdi.

en: Order total comparison type
da: Ordretotal sammenligningstype

en: Specify a postal code or postal code pattern. Use "*" as a wild card to specify a range of postal codes.<br /><b>Example:</b> In the US, 402* represents all areas from 40200 to 40299.
da: Angiv et postnummer eller postnummer-mønster. Brug "*" som et wild card til at angive et interval af postnumre.<br /><b> Eksempel:</b> I USA, repræsenterer 402 * alle områder fra 40200 til 40299.

en: Require selected products
da: Kræver udvalgte varer

en: Order has any of these products.
da: Ordre har nogle af disse varer.

en: Order has all of these products.
da: Ordre har alle disse varer.

en: Forbid other products
da: Forbyd andre produkter

en: Order may have other products.
da: Ordre kan indeholde andre produkter.

en: Order has only these products.
da: Ordre indeholder kun disse varer.

en: <All products>
da: <ALL products>

en: Selecting "<All products>" will override any other selections and returns the total number of products in the order.
da: Vælges "<Alle products>" tilsidesættes alle andre valg, og returnerer det samlede antal af varer i ordren.

en: Product count value
da: Vareantals-værdi

en: Specify a value to compare the product count against.
da: Angiv en værdi til at sammenligne vareantallet imod.

en: Product count comparison type
da: Vareantal sammenligningstype

en: Unit of measurement
da: Måleenhed

en: Product weight value
da: Vare-vægtværdi

en: Specify a value to compare the product weight against.
da: Angiv en værdi til at sammenligne varevægten imod.

en: Select an order comment type
da: Vælg en ordrekommentar-type

en: Enter this as an admin comment.
da: Indtast dette som en adminkommentar.

en: Enter this as a customer order comment.
da: Indtast dette som en kundeordrekommentar.

en: Enter this as a customer order comment with a notified icon.
da: Indtast dette som en kundeordrekommentar med et informeret ikon.

en: Enter the comment message. Uses <a href="!url">order and global tokens</a>.
da: Indtast kommentarbeskeden. Bruger <a href="!url">ordresymboler og globale symboler</a>.

en: Order settings
da: Ordreindstillinger

en: Configure the order settings.
da: Konfigurer ordreindstillingerne

en: View the order settings.
da: Vis ordreindstillingerne.

en: Edit the order settings.
da: Redigér ordreindstillingerne.

en: Edit the basic order settings.
da: Redigér de generelle ordreindstillinger.

en: Order workflow
da: Ordre workflow

en: Modify and configure order states and statuses.
da: Redigér og konfigurér ordrens tilstande og status.

en: Order panes
da: Ordrefelter

en: Edit the pane settings for order pages.
da: Redigér feltindstillingerne for ordresiderne.

en: Create an order status
da: Opret en ordrestatus

en: Create a custom order status for your store.
da: Opret en ordrestatus for din din forretning.

en: View and process orders.
da: Vis og behandl ordrer.

en: View orders
da: Vis ordrer

en: View and process the orders received through your website.
da: Se og behandl de ordre du har modtaget, via din hjemmeside.

en: Create order
da: Opret ordre

en: Create an empty new order.
da: Opret en ny, tom ordre.

en: Search orders
da: Søg ordrer

en: Search existing orders.
da: Søg eksisterende ordrer.

en: Select address
da: Vælg adresse

en: Select customer
da: Vælg kunde

en: View your order history.
da: Vis sin ordrehistorik.

en: View order @order_id.
da: Vis ordre @order_id.

en: View invoice
da: Vis faktura

en: View order @order_id invoice.
da: Vis ordre @order_id faktura.

en: Create an order for a customer.
da: Opret en ordre for en kunde.

en: View order
da: Vis ordre

en: Product select
da: Vælg produkt

en: Printable invoice
da: Faktura til udskrift

en: Mail invoice
da: Send faktura

en: Delete order @order_id?
da: Slet ordre @order_id?

en: Delete order @order_id.
da: Slet ordre @order_id.

en: Standard delivery
da: Standardlevering

en: <i>No comments left.</i>
da: <em>Ingen kommentarer tilbage.</em>

en: <i>No comment found.</i>
da: <em>Ingen kommentarer fundet.</em>

en: New username associated with an order if applicable.
da: Nyt brugernavn i forbindelse med en ordre, hvis det er relevant.

en: New password associated with an order if applicable.
da: Nyt password i forbindelse med en ordre, hvis det er relevant.

en: The order ID.
da: Ordre ID.

en: The user ID of the order.
da: Ordrens bruger-ID.

en: The URL to the order
da: Ordrens URL

en: A link to the order using the order ID.
da: Et link til ordren ved hjælp af ordre-ID.

en: The URL to the admin view page using the order ID.
da: URL'en til adminens side ved hjælp af ordre-ID.

en: A link to the order admin view page using the order ID.
da: Et link til ordren admin-side ved hjælp af ordre-ID.

en: The subtotal of products on an order.
da: Subtotalen af varer i en ordre.

en: The order total.
da: Ordretotalen.

en: The primary e-mail address of the order.
da: Ordrens primære e-mail-adresse.

en: The order shipping address.
da: Ordrens leveringsadresse.

en: The phone number for the shipping address.
da: Leveringsadressens telefonnr.

en: The order billing address.
da: Ordrens faktureringsadresse.

en: The phone number for the billing address.
da: Faktureringsadressens telefonnr.

en: The title of the first shipping line item.
da: Titlen på den først afsendte varelinje.

en: The first name associated with the order.
da: Fornavnet tilknyttet ordren.

en: The last name associated with the order.
da: Efternavnet tilknyttet ordren.

en: Comments left by the customer.
da: Kommentarer anbragt af kunden.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).
da: Seneste ordrekommentar anbragt af en administrator (tæller ikke for ordreadmin-kommentarer).

en: The current order status.
da: Den aktuelle ordrestatus.

en: The date and time when the order was created.
da: Dato og tidspunkt, hvor ordren blev oprettet .

en: The date and time when the order was last modified.
da: Dato og tidspunkt, for hvornår ordren sidst blev ændret.

en: Click here to view your order history.
da: Klik her for at se din ordrehistorie.

en: The products table on the order view screen.
da: Varertabellen på vis ordre skærmen

en: The products table on the customer order screen.
da: Varertabellen på kundeordre skærmen.

en: The products table on the order edit screen.
da: Varertabellen på vis rediger ordre skærmen.

en: The order comments table on the order view screen.
da: Ordrekommentartabellen på vis ordre skærmen.

en: The admin comments table on the order view screen.
da: Adminkommentartabellen på vis ordre skærmen.

en: Ship to
da: Send til

en: Manage the order's shipping address and contact information.
da: Administrer ordrens leveringsadresse og kontaktoplysninger.

en: Bill to
da: Send regning til

en: Manage the order's billing address and contact information.
da: Administrer ordrens faktureringsadresse og kontaktoplysninger.

en: Customer info
da: Kundeoplysninger

en: Manage the information for the customer's user account.
da: Administrer oplysningerne til kundens brugerkonto.

en: Manage the products an order contains.
da: Administrer varerne en ordre indeholder.

en: Line items
da: Varelinjer

en: View and modify an order's line items.
da: Vis og ændr en ordres varelinjer.

en: View the order comments, used for communicating with customers.
da: Vis ordrekommentarer, der anvendes til at kommunikere med kunder.

en: Admin comments
da: Admin-kommentarer

en: View the admin comments, used for administrative notes and instructions.
da: Vis admin-kommentarerne, der anvendes til administrative meddelelser  og instruktioner.

en: Update order
da: Opdater ordre

en: Update an order's status or add comments to an order.
da: Opdater en ordres status eller tilføj kommentarer til en ordre.

en: In checkout
da: I checkout

en: Post checkout
da: Send checkout

en: Empty line
da: Tom linje

en: Displaying !number orders at a time on the order admin overview.
da: Viser !number ordre ad gangen på ordreadmin-oversigten.

en: Order logging is !status.
da: Order loggen er !status.

en: Addresses on order view pages are !status.
da: Adresser på ordreoversigtssider er !status.

en: capitalized
da: kapitaliseret

en: displayed as entered
da: vises som indtastet

en: You are !status the uBrowser to add products to orders.
da: Du er !status uBrowser til at tilføje varer til ordrer.

en: not using
da: bruger ikke

en: Order invoice template: !template
da: Ordre-fakturaskabelon: !template

en: The following order statuses have been defined:
da: Følgende ordrestusser er defineret:

en: Order panes on !screen screen
da: Ordrefelter på !screen skærmen

en: Admin settings
da: Admin indstillinger

en: Number of orders on overview screen
da: Antal ordre på oversigtsskærmen

en: Enable order logging
da: Aktiver ordrelogning

en: Capitalize address on order screens
da: Fremhæv adresse på ordreskærme

en: Use the uBrowser product select on order edit screens
da: Brug uBrowser produktvælger på ordreredigeringsskærme

en: Customer settings
da: Indstillinger for kunder

en: Allow customers to view order invoices from their accounts.
da: Tillad kunder at se ordre-fakturaer fra deres konto.

en: On-site invoice template
da: Sitets fakturaskabelon

en: Select the invoice template to use when invoices are viewed on the site.<br />This is separate from the template used to e-mail invoices to customers.
da: Vælg den faktura skabelon der skal bruges, når fakturaerne vises på hjemmesiden. <br /> Dette er adskilt fra den skabelon, der anvendes til e-mail-fakturaer til kunder.

en: Order states
da: Ordrestand

en: Order statuses
da: Ordrestatusser

en: Create new status
da: Opret ny status

en: Order status %status removed.
da: Ordrestatus %status fjernet.

en: Order workflow information saved.
da: Ordre-workflowoplysninger gemt.

en: Default order status
da: Standard ordrestatus

en: Use this button to create a custom order status:
da: Brug denne knap til at oprette en tilpasset status:

en: Order status ID
da: Ordrestatus ID

en: Must be a unique ID with no spaces.
da: Skal være et unikt ID uden mellemrum.

en: The order status title displayed to users.
da: Ordrestatustitlen vist til brugerne.

en: Order state
da: Ordrestatus

en: Set which order state this status is for.
da: Angiv hvilken ordrestand denne status er for.

en: You have entered an invalid status ID.
da: Du har indtastet et ugyldigt status-ID.

en: This ID is already in use.  Please specify a unique ID.
da: Dette ID er allerede i brug. Specificer venligst et unikt ID.

en: Custom order status created.
da: Tilpasset ordrestatus oprettet.

en: User: none
da: Bruger: ingen

en: User: !name
da: Bruger: !name

en: Active orders
da: Aktive ordrer

en: All orders
da: Alle ordrer

en: View by status
da: Vis efter status

en: Order created by the administration.
da: Ordre oprettet af administrationen.

en: New order customer
da: Ny ordre kunde

en: Use the buttons above to have these fields filled in or just submit the form with the fields blank to create a blank order.
da: Anvend knapperne ovenfor til at udfylde disse felter eller gem formularen med blanke felter for at oprette en tom ordre.

en: Search for customers based on any of the following fields.  Use * as a wildcard to match any character.<br/>For example, searching by last name for 's*' will return all customers whose last name starts with an s.<br/>(<em>Leave a field empty to ignore it in the search.</em>)
da: Søg efter kunder baseret på et af følgende felter. Brug * som et wildcard for at matche ethvert bogstav eller tegn.<br/> F.eks. søgning efter efternavn med 's *' findes alle de kunder, hvis efternavn begynder med S.<br/>(<em> Efterlad et felt tomt for at ignorere det i søgningen.</em>)

en: Billing first name
da: Fornavn (fakturerings)

en: Billing last name
da: Efternavn (fakturering)

en: Billing company
da: Firma (fakturering)

en: Shipping first name
da: Fornavn (levering)

en: Shipping last name
da: Efternavn (levering)

en: Shipping company
da: Firma (levering)

en: Search using date range.
da: Søg ved brug af datointerval.

en: Specify dates to the right if checked.
da: Angiv datoer til højre, hvis kontrolleret.

en: Click to open a window with a printable invoice.
da: Klik for at åbne et vindue med en printbar faktura.

en: Order changes saved.
da: Ordreændringer gemt.

en: Remove this product.
da: Fjern dette produkt.

en: Remove product from order?
da: Fjern vare fra ordre?

en: No products found.
da: Ingen varer fundet.

en: Select a product
da: Vælg en vare

en: Search by name or model/SKU (* is the wildcard)
da: Søg via navn eller model/SKU (* er wildcard)

en: Add to order
da: Tilføj til ordre

en: Recipient e-mail address
da: Modtagers e-mail-adresse

en: Your Order Invoice
da: Din faktura

en: E-mail failed.
da: E-mail mislykkedes.

en: Invoice e-mailed to @email.
da: Faktura e-mailet til @email.

en: It is not possible to delete order @id.
da: Det er ikke muligt at slette ordren @id.

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
da: Er du sikker på at du vil slette ordre @order_id?

en: Order @order_id completely removed from the database.
da: Ordre @order_id er fuldstændigt fjernet fra databasen.

en: You must select a customer before address<br>information is available.<br>
da: Du skal vælge en kunde, før adresse<br>oplysninger er tilgængelige. <br>

en: No addresses found for customer.
da: Ingen adresse fundet for kunde.

en: Select an address
da: Vælg en adresse

en: Search returned the following:
da: Søgningen gav følgende:

en: An account already exists for that e-mail.
da: Der findes allerede en konto med denne e-mail-adresse.

en: Use this account now?
da: Brug denne konto nu?

en: User !uid - !mail
da: Bruger !uid - !mail

en: Account details sent to e-mail provided.<br><br><strong>Username:</strong> !username<br><strong>Password:</strong> !password
da: Kontooplysninger sendt til den givede e-mail. <br><br><strong>Brugernavn:</strong> !username<br><strong>Password:</strong> !password

en: Search for a customer based on these fields.
da: Søg efter en kunde baseret på disse felter.

en: Use * as a wildcard to match any character.
da: Brug * som et wildcard istedet for bogstaver og tegn.

en: Leave a field empty to ignore it in the search.
da: Efterlad et felt tomt for at ignorere det i søgningen.

en: Select a customer
da: Vælg en kunde

en: Enter an e-mail address for the new customer.
da: Indtast en e-mail-adresse for den nye kunde.

en: E-mail customer account details.
da: Send kontoinformationer til kunden.

en: Line Item Title
da: Varelinje-tittel

en: Display title of the line item.
da: Vis titlen på varelinjen

en: Line Item Amount
da: Varelinje-beløb

en: Amount of the line item without a currency sign.
da: Beløbet for varelinjen, uden valutaangivelse.

en: Amount must be numeric.
da: Beløber skal være numerisk.

en: Line item added to order.
da: Varelinje tilføjet til ordre.

en: Order @order_id deleted by user @uid.
da: Ordre @order_id slettet af bruger @uid.

en: @key changed from %old to %new.
da: @key ændret fra %old til %new.

en: Custom template
da: Tilpasset skabelon

en: Edit order @order_id.
da: Redigér ordre @order_id.

en: view all orders
da: vis alle ordrer

en: create orders
da: opret ordrer

en: edit orders
da: redigér ordrer

en: delete orders
da: slet ordrer

en: delete any order
da: slet alle ordrer

en: administer order workflow
da: administrer ordrearbejdsgang

en: REQUIRED. Receive and manage orders through your website.
da: KRÆVET. Modtag og håndter ordrer via din hjemmeside.

en: Order number:
da: Ordrenummer:

en: Customer:
da: Kunde:

en: Products:
da: Produkter:

en: Order comments:
da: Kommentare til ordre:

en: Thanks for your order, [order-first-name]!
da: Tak for din ordre, [order-first-name]!

en: An account has been created for you with the following details:
da: En konto er oprettet til dig med følgende oplysninger:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Want to manage your order online?
da: Vil du håndtere din ordre online?

en: If you need to check the status of your order, please visit our home page at [store-link] and click on "My account" in the menu or login with the following link:
da: Hvis du har brug for at kontrollere status for din ordre, kan du besøge vores hjemmeside på [Store-link] og klik på "Min konto" i menuen eller logge på med følgende link:

en: Purchasing Information:
da: Købsinformation:

en: E-mail Address:
da: E-mail-adresse:

en: Billing Address:
da: Faktureringsadresse:

en: Billing Phone:
da: Tlf.nr. (fakturering):

en: Shipping Phone:
da: Tlf.nr. (levering):

en: Order Grand Total:
da: Ordre total:

en: Payment Method:
da: Betalings metode:

en: Order Summary:
da: Ordre resumé:

en: Shipping Details:
da: Leveringsoplysninger:

en: Products Subtotal:
da: Varer total:

en: Total for this Order:
da: Total for denne ordre:

en: Products on order:
da: Varer på ordre:

en: Where can I get help with reviewing my order?
da: Hvor kan jeg få hjælp med at gennemgå min ordre?

en: To learn more about managing your orders on [store-link], please visit our <a href="[store-help-url]">help page</a>.
da: For at lære mere om at håndtere dine ordre hos [store-link], besøg da vores <a href="[store-help-url]">hjælp side</a>.

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
da: Bemærk: Denne e-mail er en automatisk meddelelse. Undlad venligst at besvare denne besked.

en: Thanks again for shopping with us.
da: Tak fordi du handlede med os.

en: List all published product nodes.
da: Angiv alle offentliggjorte vare-noder.

en: Administer products, classes, and more.
da: Administrér varer, klasser mv.

en: View products
da: Vis varer

en: Build and view a list of product nodes.
da: Opbyg og vis en liste af produkter.

en: Manage classes
da: Administrér klasser

en: Create and edit product node types.
da: Opret og redigér vare-nodetyper.

en: Configure product settings.
da: Konfigurér vareindstillinger.

en: Product fields
da: Varefelter

en: Product features
da: Vareegenskaber

en: Imagecache default settings
da: Standardindstillinger for Imagecache

en: Create products for sale in an online store.
da: Opret varer til salg i en online butik.

en: This node displays the representation of a product for sale on the website. It includes all the unique information that can be attributed to a specific model number.
da: Denne node repræsenterer en vare til salg på websitet. Den indeholder al den unikke information, der kan tillægges et bestemt varenummer.

en: Name of the product.
da: Produktets navn.

en: Enter the product description used for product teasers and pages.
da: Indtast varebeskrivelsen til varens resume og side.

en: Product SKU/model.
da: Produktets SKU/model.

en: The listed MSRP.
da: Den viste vejledende udsalgspris.

en: Your store's cost.
da: Din butik's kostpris

en: Product and its derivatives are shippable.
da: Varen er et fysisk produkt, der kan sendes.

en: Package quantity
da: Pakkestørrelse

en: For a package containing only this product, how many are in it?
da: I en pakke der indeholder dette produkt, hvor mange er der i?

en: Default quantity to add to cart
da: Standardantal der tilføjes til kurven

en: Leave blank or zero to disable the quantity field in the add to cart form.
da: Lad være tom eller nul for at deaktivere mængdefeltet i "tilføj til indkøbskurv"- formen.

en: List position
da: Angiv position

en: Specify a value to set this product's position in product lists.<br />Products in the same position will be sorted alphabetically.
da: Angiv en værdi til at bestemme denne vares placering i varelister.<br />Varer med samme værdi vil blive sorteret alfabetisk.

en: Price must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
da: Prisen skal være i amerikansk nummerformat. Kun punktum som decimalseparator er tilladt.

en: Weight must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
da: Vægt skal være i et gyldigt talformat. Ingen kommaer og kun en decimal.

en: Quantities should be numeric.
da: Mængder skal være angivet i tal.

en: Adding negative items to the cart doesn't make sense, so don't make it easy.
da: Du kan ikke lægge et negativt antal varer i indkøbskurven.

en: Lists a group of products in an abbreviated format.
da: Angiver en gruppe af varer i et forkortet format.

en: This product has options that need to be selected before purchase. Please select them in the form below.
da: Denne vare har valgmuligheder der skal vælges før køb. Vælg venligst i nedenstående form.

en: The product's model number.
da: Varens varenummer.

en: The product's list price.
da: Varens listepris.

en: The product's cost.
da: Varens kostpris.

en: The product's sell price.
da: Produktets salgspris.

en: The unit of measurement for the product's weight.
da: Måleenheden for varens vægt.

en: The numerical value of the product's weight.
da: Den numeriske værdi af produktets vægt.

en: The product's formatted weight.
da: Produktets formatterede vægt.

en: The unit of measurement for the product's length, width, and height.
da: Måleenheden for varens længde, bredde og højde.

en: The numerical value of the product's length.
da: Den numeriske værdi af produktets længde.

en: The product's formatted length.
da: Produktets formaterede længde.

en: The numerical value of the product's width.
da: Den numeriske værdi af produktets bredde.

en: The product's formatted width.
da: Produktets formatterede bredde.

en: The numerical value of the product's height.
da: Den numeriske værdi af produktets højde.

en: The product's formatted height.
da: Produktets formatterede højde

en: Model number
da: Modelnummer

en: Product: List price
da: Vare: Listepris

en: Manufacturer's suggested price
da: Producentens vejl. pris

en: Product: Cost
da: Produkt: Kostpris

en: Amount to buy the unit
da: Beløb for at købe enheden

en: Product: Sell price
da: Produkt: Salgspris

en: Amount to sell the unit
da: Beløb for at sælge enheden

en: Product: Weight
da: Produkt: V

en: Physical weight
da: Fysisk v

en: Form to put the product in the customer's cart.
da: Form til at putte varen i kundens indkøbskurv.

en: Product: Buy it now button
da: Vare: Køb det nu knap

en: A button to add a product to the cart without quantity or attribute fields.
da: En knap til at tilføje en vare til indkøbskurven, uden mængde eller attributfelter.

en: Product: List Order
da: Produkt: Sorteringsr

en: Product: Is a product
da: Produkt: Er et produkt

en: Filter the node based on whether or not it is derived from content type Product.
da: Filtrer knuden, baseret på hvorvidt det er afledt af indhold type produkt eller ej.

en: This filter allows nodes to be filtered by their model number.
da: Dette filter tillader knuder, at blive filtreret efter deres modelnummer.

en: Product: List Price
da: Produkt: Listepris

en: Filter the node based on whether or not it matches list price criteria.
da: Filtrer knuden baseret på, hvorvidt den passer til listepris-kriteriet eller ej.

en: Filter the node based on whether or not it matches cost criteria.
da: Filtrer knuden baseret på, hvorvidt den passer til omkostnings-kriteriet eller ej.

en: Product: Sell Price
da: Produkt: Salgspris

en: Filter the node based on whether or not it matches sell price criteria.
da: Filtrer knuden baseret på, hvorvidt den passer til salgspris-kriteriet eller ej.

en: Filter the node based on whether or not it matches weight criteria.
da: Filtrer knuden baseret på, hvorvidt den passer til vægt-kriteriet eller ej.

en: To automatically configure core image support, <a href="!url">enable</a> the <a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>, <a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK Image field</a>, and <a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a> modules. This action is not required.
da: For automatisk at konfigurere "core image support", <a href="!url">aktiver</a>, <a href="http://drupal.org/project/cck">Content</a>, <a href="http://drupal.org/project/imagefield">CCK billed felt</a>, og <a href="http://drupal.org/project/imagecache">Imagecache</a> moduler. Denne handling er ikke nødvendig.

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
da: Understøttelse for varebilleder er automatisk blevet konfigureret af Ubercart.

en: <a href="!url">Click here</a> to automatically configure the following items for core image support:
da: <a href="!url">Klik her</a> for automatisk at konfigurere grundlæggende billedunderstøttelse for de følgende enheder:

en: The Image field has not been created for CCK.
da: Billed-feltet er ikke blevet oprettet for CCK.

en: The Image field has not been attached to Product nodes.
da: Billed-feltet er ikke blevet vedhæftet til vare-knuder.

en: The expected Imagecache presets ("!presets") have not been created.
da: Den forventede imagecache forudindstillinger( "!presets") er ikke blevet oprettet.

en: The Imagecache presets do not contain actions to perform on images. Images may be displayed in their original formats.
da: Imagecache forudindstillingerne indeholder ikke handlinger til at udføre på billeder. Billeder kan måske blive vist i deres oprindelige formater.

en: (This action is not required and should not be taken if you do not need images or have implemented your own image support.)
da: (Denne handling er ikke påkrævet og skal ikke udføres, hvis du ikke har brug for billeder, eller hvis du har implementeret din egen billedunderstøttelse.)

en: Use the uBrowser to select as many products as you like and move them to the product container. When you are finished adding products, click the List button to reload the page showing the selected products. This effect is not cumulative and will not add products onto an existing list.
da: Brug uBrowser til at vælge så mange varer som du har lyst til, og flytte dem til vare-beholderen. Når du er færdig med at tilføje varer, skal du klikke på knappen Liste for at reloade siden, der viser de valgte varer. Denne effekt er ikke kumulativ, og vil ikke tilføje varer på en eksisterende liste.

en: Display vocabulary
da: Vis ordforr

en: products
da: produkter

en: Selected products:
da: Valgte produkter:

en: Use the uBrowser above to select products.
da: Brug uBrowser ovenfor, for at vælge varer.

en: Create list
da: Opret liste

en: Reset list
da: Nulstil liste

en: Teaser and catalog pages = %text
da: Teaser og katalogsider = %text

en: Product view pages = %text
da: Produktvisningssider = %text

en: <em>Add to Cart</em> submit button text:
da: <em>Tilføj til indkøbskurv</em> fremlæg knaptekst:

en: Showing !number products per page.
da: Viser !number produkter pr. side.

en: The <em>Add to Cart</em> form is !status in product teasers.
da: <em>Tilføj til indkøbskurv</em> skemaet er !status i vare-teasers.

en: The Quantity field in the <em>Add to Cart</em> form is !status.
da: Mængde feltet i <em>Tilføj til indkøbskurv</em> skabelonen er !status.

en: Display price
da: Vis pris

en: Cost (seen only by 'administer products' permission)
da: Kostpris (kan kun ses af brugere med tilladelsen 'administrér produkter')

en: Displayed product fields: !list
da: Viste vare-felter: !list

en: The following features are enabled: !list
da: Følgende features er aktiverede: !list

en: No product features enabled.
da: Ingen produktkarakteristikker aktiveret.

en: Products per page
da: Produkter pr. side

en: The number of products per page in a list.
da: Antallet af varer pr. side i en liste.

en: Display an optional quantity field in the <em>Add to Cart</em> form.
da: Vis et valgfrit mængde-felt i <em>Tilføj til indkøbskurv</ em> fskabelonen.

en: Enable <em>Add to cart</em> forms in product node teasers.
da: Aktiver<em>Tilføj til indkøbskurv</em> skabeloner i vare-knude teasers.

en: <em>Add to cart</em> button text
da: <em>Tilføj til indkøbskurv</em> knaptekst

en: Use the textboxes to adjust the text of the submit button for <em>Add to Cart</em> forms in various places on the site.
da: Brug tekstboksene til at justere teksten til knappen Send for <em>Tilføj til indkøbskurv</ em> skabeloner, forskellige steder på hjemmesiden.

en: Teaser forms
da: Teaser-formularer

en: For the form displayed on teasers and catalog pages.
da: For den skabelon, der vises på teasere og katalogsider.

en: Product view
da: Produktvisning

en: For the form displayed on the product view page.
da: Til formularen der vises på produktsiden.

en: Product field
da: Produktfelt

en: Class ID
da: Klasse ID

en: No product classes have been defined yet.
da: Ingen varekategorier er blevet fastlagt endnu.

en: Add a class
da: Tilføj en klasse

en: The machine-readable name of this content type. This text will be used for constructing the URL of the <em>create content</em> page for this content type. This name may consist only of lowercase letters, numbers, and underscores. Dashes are not allowed. Underscores will be converted into dashes when constructing the URL of the <em>create content</em> page. This name must be unique to this content type.
da: Det maskinlæsbare navn på denne indholdstype. Denne tekst benyttes til opbygning af URLen på <em>opret indhold</ em>-siden for denne indholdstype. Navnet må kun bestå af små bogstaver, tal og understregninger. Bindestreger er ikke tilladt. Understregninger konverteres til bindestreger ved opbygningen af URLen på <em>opret indhold</ em>-siden. Navnet skal være unikt for denne indholdstype.

en: This text describes the content type created for this product class to administrators.
da: Denne tekst beskriver indholdstypen, oprettet til denne varekategori til administratorer.

en: Be very sure you want to delete the %type product class. It will become a standard node type.
da: Vær helt sikker på at du vil slette %type varekategorien. Det vil blive en standard indholdstype.

en: Product class %type deleted.
da: Produktklasse %type slettet.

en: SKU: @sku
da: Varenummer: @sku

en: You have entered an invalid quantity.
da: Du har indtastet en ugyldig mængde.

en: List Price: !price
da: Listepris: !price

en: Cost: !price
da: Kostpris: !price

en: Price: !price
da: Pris: !price

en: Weight: !weight
da: Vægt: !weight

en: Dimensions: !length × !width × !height
da: Mål: !length × !width × !height

en: No product features found.
da: Ingen produktkarakteristikker fundet.

en: The following product features are enabled
da: De følgende vareegenskaber er aktiveret

en: !feature settings
da: Indstillinger for !feature

en: The product feature has been deleted.
da: Produktkarakteristikken er blevet slettet.

en: Are you sure you wish to delete this %feature?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne %feature?

en: That product feature doesn't exist.
da: Den vareegenskab eksiterer ikke.

en: Error: Attempted to add a non-existent product feature type.
da: Fejl: Forsøgte at tilføje en ikke-eksisterende vareegenskabstype.

en: Error: No form data was returned for that operation.
da: Fejl: Ingen skabelon-data blev returneret til denne handling.

en: No features found for this product.
da: Ingen egenskaber fundet for denne vare.

en: Add a new feature
da: Tilføj en ny funktion

en: Save feature
da: Gem egenskab

en: The product feature has been added.
da: Vareegenskaben blev tilføjet.

en: The product feature has been updated.
da: Vareegenskaben blev opdateret.

en: There is @count node of this type. | There are @count nodes of this type.
da[0]: Der er @count node af denne type.
da[1]: Der er @count noder af denne type.

en: administer product classes
da: administrér produktklasser

en: administer product features
da: administrér vareegenskaber

en: Added the following node types to the Catalog vocabulary: %list
da: Tilføjede de følgende nodetyper til katalog-ordforrådet: %list

en: REQUIRED. A module to represent items in an online store. Imagecache and CCK Image field recommended.
da: PÅKRÆVET. Et modul som repræsenterer enheder i online-butikken. Imagecache og CCK Image field anbefales.

en: Product kit
da: Varesæt

en: This node represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
da: Denne node repræsenterer to eller flere varer, der er blevet opført sammen. Dette giver en logisk og praktisk gruppering af varer til kunden.

en: How are product kits handled by the cart?
da: Hvordan behandles varesæt af indkøbskurven?

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. Do not list component products.
da: Som en enhed. Kunder må kun ændre på, hvor mange sæt de køber. List ikke del-varer.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. List component products.
da: Som en enhed. Kunder må kun ændre på, hvor mange sæt de køber. List del-varer.

en: As individual products. Customers may add or remove kit components at will.
da: Som særskilte varer. Kunder må tilføje og fjerne enkelte dele i sætet efter behag.

en: Name of the product kit
da: Navnet på produktpakken

en: Explain these whatchamacallits.
da: Forklar disse dingenoter.

en: Product Information
da: Produktinformation

en: How is this product kit handled by the cart?
da: Hvordan behandles dette varesæt af indkøbskurven?

en: Ordering
da: Bestilling

en: Enter a negative value to lower the item price by that amount. Enter a postive value to set the item price to that amount. This discount is applied to each %product in the kit.
da: Indtast en negativ værdi for at sænke stykprisen med dette beløb. Indtast en postiv værdi for at indstille stykprisen til dette beløb. Denne rabat gælder for hvert %product i sættet.

en: Click to add to cart.
da: Klik for at tilføje til kurven.

en: Product kits do not have an image field. You may add the existing <em>field_image_cache</em> at the <a href="!url">Add field page</a>.
da: Varesæt har ikke noget billed-felt. Du kan tilføje den eksisterende <em>field_image_cache</em> ved <a href="!url">ilføj felt-side</a>.

en: Product Kit
da: Varesæt

en: This node module represents two or more products that have been listed together. This presents a logical and convenient grouping of items to the customer.
da: Dette node-modul repræsenterer to eller flere varer der er opført sammen. Dette giver en logisk og praktisk gruppering af varer til kunden.

en: Repeater settings
da: Indstillinger for gentagelse

en: Export to other sites
da: Eksport

en: Slave sites
da: Slave-sites

en: Master sites
da: Master-sites

en: In each field enter the host name and path to the Drupal installation of the sites that interact with this site. Do not include a trailing slash. E.g.: www.othersite.com<br />copy.yoursite.net/store<br />etc.
da: I hvert felt indtastes værtsnavnet og sti til Drupal installationen af de hjemmesider, der arbejder sammen med denne hjemmeside. Må ikke indeholde en skråstreg. F.eks: www.othersite.com<br />copy.yoursite.net/store<br />etc.

en: These sites will receive catalog changes from this site. They must recognize this site as a master (see below).
da: Disse hjemmesider opnår katalog-ændringer fra denne hjemmeside. De skal anerkende denne hjemmeside som master (se nedenfor).

en: These sites send catalog changes to this site.
da: Disse hjemmesider sender katalog-ændringer til denne hjemmeside.

en: administer catalog repeater
da: administr

en: Repeater
da: Gentager

en: Allows a multisite setup to share changes to the catalog.
da: Tillader en opdelt opsætningen til at udveksle oplysninger om ændringer til kataloget.

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
da: <b>Anvendte ordrestatusser:</b> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
da: Følgende er samlede ordrer, varer, salg, og gennemsnittet for hver af butikkens kunder. At klikke på overskrift-linksene vil skifte en faldende eller stigende rækkefølge for denne kolonne. Klikker du på en kundes navn, vil du blive henvist til en detaljeret liste over de ordrer, som kunden har foretaget. Klikker du på en kundes brugernavn vil du blive henvist til deres konto-side.

en: The table lists each product listed in the store, its amount sold, how many times it has been viewed, revenue it has produced, and gross profit it has generated. If you do not see the number of views you must enable the Statistics module on the <a href="!url">module administration page</a>.
da: Tabellen viser hver af varerne i butikken, mængden af solgte enheder, hvor mange gange varen er blevet set, indtægter den har produceret, og bruttoavance den har genereret. Hvis du ikke kan se antal visninger, skal du aktivere Statistik modulet på <a href="!url"> modul-administrationssiden</a>.

en: Expand the fieldset below to customize the date range of this report, and the statuses of orders displayed.
da: Udvid fieldset nedenfor for at tilpasse datointervalet af denne rapport, og status for de viste ordre.

en: These are the sales for the last two days, average sales for the month, and the projected sales for the rest of the month. Further down the list you will see other sales statistics.
da: Dette er salget fra de sidste to dage, gennemsnitssalget for måneden, og det forventede salg for resten af måneden. Længere nede på listen, kan du se andre salgsstatistikker.

en: Expand the fieldset below to customize the date range of this report, the statuses of orders displayed, and product display options.
da: Udvid fieldsetet nedenfor for at indstille datointervallet for denne rapport, status for viste ordrer, og produkt fremvisningsindstillinger.

en: This is the monthly break down of sales for the year @year. Clicking on each link will take you to a list of orders during that month.
da: Dette er den månedlige opdeling af salget for år @year. Hvis du klikker på hvert link henvises du til en liste over ordrer i løbet af denne måned.

en: View the report settings.
da: Vis rapportindstillingerne.

en: Customer reports
da: Kunderapporter

en: View reports for store customers
da: Se rapporter for butikskunder

en: View product reports
da: Vis produktrapporter

en: Product report
da: Produktrapport

en: View reports for store products
da: Se rapporter for butiksprodukter

en: Custom product report
da: Tilpasset produktrapport

en: View a customized product report
da: Se en tilpasset produktrapport

en: Sales reports
da: Salgsrapporter

en: View reports for store sales
da: Se rapporter for butikssalg

en: View summary of all store sales
da: Se oversigt for alle butikssalg

en: View store sales for a particular year
da: Se butikssalg for et bestemt år

en: Custom sales summary
da: Tilpasset salgsoversigt

en: View a customized sales summary
da: Vis en tilpasset salgsoversigt

en: No customers found
da: Ingen kunder fundet

en: Export to CSV file.
da: Eksport

en: Show paged records
da: Vis sideinddelte poster

en: Show all records
da: Vis alle poster

en: Make sure %setting_name is set to %state in the <a href="!url">access log settings page</a> to enable views column.
da: Kontrollér at %setting_name er sat til %state under <a href="!url">indstillinger for tilgangslog</a> for at aktivere views-kolonner.

en: Customize sales report parameters
da: Tilpas salgsrapport parametre

en: Adjust these values and update the report to build your custom product report. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
da: Juster disse værdier og opdater rapporten for at opbygge din brugerdefinerede produktrapport. Når først den er indsendt, kan rapporten bogmærkes, således at den nemt kan findes i fremtiden.

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
da: Kun ordrer med udvalgte statusser vil blive medtaget i rapporten.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
da: Hold Ctrl + klik for at vælge flere statusser.

en: You must select at least one order status.
da: Du skal minimum vælge en ordrestatus.

en: Month-to-date, @month
da: Måned til dato, @month

en: Customers total
da: Kudnetotaler

en: New customers today
da: Nye kunder i dag

en: Online customers
da: Kunder online

en: Total orders by status
da: Total ordrestatus

en: Adjust these values and update the report to build your custom sales summary. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
da: Juster disse værdier og opdater rapporten for at opbygge din brugerdefinerede salgsoversigt. Når først den er indsendt, kan rapporten bogmærkes, således at den nemt kan findes i fremtiden.

en: Results breakdown
da: Udspecificerede resultater

en: Large daily reports may take a long time to display.
da: Store daglige rapporter kan tage lang tid at vise.

en: Show a detailed list of products ordered.
da: Vis en detaljeret liste over bestilte produkter.

en: Paged table size
da: Størrelse af sideinddelt tabel

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
da: Det maksimale antal rækker, der vises på en side for en rapporttabel.

en: Reported statuses
da: Rapporterede statusser

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
da: Kun ordrer med udvalgte statusser vil indgå i rapporterne.

en: view reports
da: vis rapporter

en: View reports about your store's sales, customers, and products.
da: Se rapporter angående salget i din butik, kunder og produkter.

en: &Uuml;bercart grants certain roles to customers when they purchase products with a role assignment feature. These can be permanent or temporary roles. Here you can view and edit when temporary roles are set to expire.
da: Übercart giver visse roller til kunderne, når de køber varer med en tilknyttet rolle-feature. Disse kan være permanente eller midlertidige roller. Her kan du se og redigere, hvornår midlertidige roller er sat til at udløbe.

en: Role expiration
da: Rolleudløb

en: Edit and view role expirations set by Ubercart
da: Redigér og se rolle-ophør fastlagt af Ubercart

en: Role assignment
da: Rolletildeling

en: Edit the notification settings for roles granted by Ubercart.
da: Rediger indberetningsindstillingerne for roller givet af Ubercart.

en: Delete role expiration
da: Slet rolleudl

en: Delete a specified role expiration
da: Slet en bestemt rolleophør

en: Role expirations
da: Rolleudl

en: Below you can add or remove time to the expiration dates of the following roles.
da: Nedenfor kan du tilføje eller fjerne tid til udløbsdatoerne for følgende roller.

en: There are no pending expirations for roles this user.
da: Der er ingen ventende udløb af roller for denne bruger.

en: The expiration length must be a positive integer
da: Udløbets længde skal være et positivt heltal

en: The new expiration date, %date, has already occurred.
da: Den nye udløbsdato, %date, er allerede indtruffet.

en: Customer user role %role renewed.
da: Kunde brugerrolle %role fornyet.

en: Customer granted user role %role.
da: Kunde tildelt brugerrollen %role.

en: There are no product role(s) that can be assigned upon product purchase. Set product roles in the <a href="!url">product feature settings</a> under the role assignment settings fieldset.
da: Der er ingen roller som kan tildeles ved køb. Sæt roller i <a href="!url">indstillingen for produktkarakteristikken</a> under feltsættet for rolletildeling.

en: The role(s) %roles are set to be used with the Role Assignment product feature.
da: Rollerne %roles er sat til at blive anvendt med produktkarakteristikken rolletildeling.

en: The role expiration date in long format
da: Rolle udløbsdatoen i lang format

en: The role expiration date in medium format
da: Rolle udløbsdatoen i mellem format

en: The role expiration date in short format
da: Rolle udløbsdatoen i kort format

en: The associated role name
da: Det tilknyttede rollenavn

en: [store-name]: [role-name] role granted
da: [store-name]: [role-name] rolle tildelt

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you now have a new role, [role-name].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
da: [order-first-name] [order-last-name],
    
    Tak for din ordre ([order-link]) hos [store-name]. Du har nu fået rollen [role-name].
    
    Tak,
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expired
da: [store-name]: [role-name] rolle udl

en: The role, [role-name], you acquired by purchasing a product at our store has expired. Any special access or privileges that came with it are now gone. You can purchase it again by going to [store-link]
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
da: Rollen [role-name], som du blev tildelt ved at købe et produkt, er udløbet. Eventuelle særlige tilladelser eller privilegier er ligeledes udløbet. Du kan købe rollen igen hos [store-link]
    
    Endnu engang mange tak, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role renewed
da: [store-name]: [role-name] rolle fornyet

en: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    Thanks to your order, [order-link], at [store-name] you have renewed the role, [role-name]. It is now set to expire on [role-expiration-short].
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
da: [order-first-name] [order-last-name], 
    
    På grund af dit køb, [order-link], hos [store-name] har du fornyet din rolle, [role-name]. Udløbsdatoen er nu sat til [role-expiration-short].
    
    Endnu engang tak, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: [store-name]: [role-name] role expiration notice
da: [store-name]: Besked om udløb af rollen [role-name]

en: This message is to remind you that the role, [role-name], you acquired by making a purchase at our store will expire at [role-expiration-short]. You may visit [store-link] to renew this role before it expires.
    
    Thanks again, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]
da: Denne besked er en påmindelse om at din rolle, [role-name], som du købte i vores webshop, udløber den [role-expiration-short]. Du kan besøge [store-link] for at forny rolle inden udløb.
    
    Endnu engang tak, 
    
    [store-name]
    [site-slogan]

en: Expiring roles
da: Roller som udløber

en: This role will expire on !date
da: Denne rolle vil udløbe d.  !date

en: Invalid user id or role id
da: Ugyldigt bruger-ID eller rolle-ID

en: The expiration of role_name role for the user user_name has been deleted.
da: Udløbet af role_name rolle for brugeren user_name er blevet slettet.

en: No expirations set to occur
da: Ingen udløb er sat til at indtræffe

en: This is the model/SKU of the product that will grant the role.
da: Dette er den model/SKU af produktet, som vil bevilge rollen.

en: This is the role the customer will receive after purchasing the product.
da: Det er den rolle, som kunden får efter købet af produktet.

en: Time until expiration
da: Tid til udl

en: This will set how long the specified role will last until it expires.
da: Dette vil indstille, hvor længe den angivne rolle vil vare indtil den udløber.

en: Check if this product model/SKU that uses role assignment is associated with a shippable product.
da: Kontroller, om denne vare model/SKU der bruger rolle opgave er forbundet med en varer der kan sendes.

en: Multiply by quantity
da: Gang med mængde

en: Check if the role duration should be multiplied by the quantity purchased.
da: Kontroller, om rollevarigheden skal ganges med den købte mængde.

en: The amount of time must be a positive integer.
da: Beløbet skal være et positivt tal.

en: You must have a role to assign. You may need to <a href="!role_url">create a new role</a> or perhaps <a href="!feature_url">set role assignment defaults</a>.
da: Du skal have en rolle at tildele. Du skal muligvis <a href="!role_url">oprette en ny rolle</a> eller <a href="!feature_url">indstille rolleopgave defaultsne</a>.

en: The combination of model/SKU and role already exists for this product.
da: Kombinationen af model/SKU og rolle eksistere allerede for denne vare.

en: <strong>Role:</strong> !role_name<br/>
da: <strong>Rolle:</strong> !role_name<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> never<br/>
da: <strong>Udløb:</strong> aldrig<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> !qty day(s)<br/>
da: <strong>Udløb:</strong> !qty dag/dage<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> !qty week(s)<br/>
da: <strong>Udløb:</strong> !qty uge/uger<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> !qty month(s)<br/>
da: <strong>Udløb:</strong> !qty måned/måneder<br/>

en: <strong>Expiration:</strong> !qty year(s)<br/>
da: <strong>Udløb:</strong> !qty år<br/>

en: <strong>Shippable:</strong> Yes<br/>
da: <strong>Leveringsklar:</strong> Ja<br/>

en: <strong>Shippable:</strong> No<br/>
da: <strong>Leveringsklar:</strong> Nej<br/>

en: <strong>Multiply by Quantity:</strong> Yes
da: <strong>Gang med mængde:</strong> Ja

en: <strong>Multiply by Quantity:</strong> No
da: <strong>Gang med mængde:</strong> Nej

en: Where in the order status that the role will be granted. Be aware that if payments are processed automatically, this happens before anonymous customers have an account created. This order status should not be reached before the user account exists.
da: Hvor i ordrestatusen, at den rolle vil blive tildelt. Vær opmærksom på, at hvis betalingerne behandles automatisk,  sker dette før anonyme kunder har oprettet en konto. Denne ordrestatus bør ikke være tilgængelig før brugerkontoen eksisterer.

en: Default expiration
da: Standardudløb

en: The default amount of time a granted Ubercart role will last until it expires.
da: Den standard for hvor lang tid en tildelt Ubercart-rolle vil vare indtil den udløber.

en: Default role
da: Standardrolle

en: The default role Ubercart grants on specified products.
da: Den standardrolle Ubercart tildeler på bestemte varer.

en: Product roles
da: Produktroller

en: These are roles that Ubercart can grant to customers who purchase specified products. If there are no choices here, you will need to <a href="!url">create new roles</a>.
da: Disse er roller som Ubercart kan tildele til kunder der køber bestemte varer. Hvis her ingen valgmuligheder er, skal du <a href="!url">oprette nye roller</a>.

en: Expiration display
da: Visning af udløb

en: Show expirations on user page
da: Vis udløb på brugerside

en: If users have any role expirations they will be displayed on their account page.
da: Hvis brugere har rolleudløb, vil de blive vist på deres brugerside.

en: The message, with its accompanying title, and the header displayed above all role expirations. In the <strong>Title</strong> & <strong>Message</strong> fields "!role_name" and "!date" will translate to the corresponding Drupal role name and role expiration date.
da: Beskeden, overskriften og sidehovedet som vises over udløb af alle roller. I felterne <strong>Overskrift</strong> og <strong>Besked</strong> oversættes "!role_name" og "!date" automatisk til de passende Drupal-roller og udløbsdatoer.

en: Granted message
da: Besked ved tildeling

en: Send email after customer receives new role
da: Send e-mail efter kunden har modtaget en ny rolle

en: The message the user receives when granted a new role (<a href="!url">uses order, uc_roles, and global tokens</a>).
da: Den meddelelse, som brugeren modtager, når denne tildeles en ny rolle (<a href="!url">bruger ordre, uc_roles, og globale tegn</a>).

en: Expiration message
da: Besked ved udl

en: Send email after customer loses role
da: Send e-mail efter kunde mister rolle

en: The message the user receives when a role expires (<a href="!url">uses order, uc_roles, and global tokens</a>).
da: Den meddelelse, som brugeren modtager, når en rolle udløber (<a href="!url">bruger ordre, uc_roles, og globale tegn</a>).

en: Renewal message
da: Besked ved fornyelse

en: Send email after customer renews existing role
da: Send e-mail efter kunden forlænger eksisterende rolle

en: The message the user receives when a role is renewed (<a href="!url">uses order, uc_roles, and global tokens</a>).
da: Den meddelelse, som brugeren modtager, når en rolle er fornyet (<a href="!url">bruger ordre, uc_roles, og globale tegn</a>).

en: Expiration reminder message
da: Besked ved p

en: Time before reminder
da: Tid før påmindelse

en: The amount of time before a role expiration takes place that a customer is notified of its expiration.
da: Tidsperioden for hvornår kunden får besked om en rolles udløb.

en: The message the user receives reminding them of the role expiration (<a href="!url">uses order, uc_roles, and global tokens</a>).
da: Den meddelelse, som brugeren modtager og minder om det forestående rolleudløb (<a href="!url">bruger ordre, uc_roles, og globale tegn</a>).

en: view all role expirations
da: vis alle rolleudløb

en: Assign permanent or expirable roles based on product purchases.
da: Tildel permanente eller ophørte roller, baseret på varerkøb.

en: Decrement stock upon order submission
da: Formindsk lager ved ordre indsendelse

en: Decrement stock of products in order
da: Formindsk lager af varer i ordre

en: Decrement stock of products on the order with tracking activated.
da: Formindsk lager af varer på ordren med tracking aktiveret.

en: The stock level for %model_name has been decreased to !qty.
da: Lagerbeholdningen for %model_name er blevet reduceret til !qty.

en: To keep track of stock for a particular product SKU, make sure it is marked as active and enter a stock value. When the stock level drops below the threshold value, you can be notified based on your stock settings.
da: At holde styr på lagerbeholdningen for en bestemt vare SKU, sørg for at den er markeret som aktiv og indtast en lagerværdi. Når lagerbeholdningen falder til under grænseværdien, kan du få besked baseret på din lager indstillinger.

en: This is the list of product SKUs that are currently active. Stock levels below their threshold have highlighted rows. Toggle the checkbox below to alter which stock levels are shown.
da: Dette er listen over vare SKU'er, der i øjeblikket er aktive. Lagerbeholdninger under deres grænseværdi har fremhævede rækker. Slå afkrydsningsfeltet nedenfor til eller fra, for at ændre på hvilke lagerbeholdninger der er vist.

en: Stock reports
da: Lagerrapporter

en: View reports for product stock.
da: Se rapporter for varelager.

en: View the stock settings.
da: Vis indstillinger for lager.

en: The current stock level
da: Den aktuelle lagerbeholdning

en: The model or SKU of the stock level
da: Modellen eller SKU'en for lagerbeholdningen

en: The threshold or warning limit of the stock level
da: Grænseværdien eller advarselsgrænsen for lagerbeholdningen

en: [store-name]: Stock threshold limit reached
da: [store-name]: Lagerbeholdningens grænseværdi er nået

en: This message has been sent to let you know that the stock level for the model [stock-model] has reached [stock-level]. There may not be enough units in stock to fulfill order #[order-link].
da: Denne meddelelse er blevet sendt for at lade dig vide, at lagerbeholdningen for modellen [stock-model] er nået [stock-level]. Der er muligvis ikke nok enheder på lager til at opfylde bestilling #[order-link].

en: Stock settings saved.
da: Indstillinger for lager gemt.

en: Export to CSV file
da: Eksport

en: Only show SKUs that are below their threshold.
da: Vis kun SKU'er der er under deres grænseværdi.

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
da: Send e-mail-meddelelse, når lagerbeholdningen når sin grænseværdi

en: The list of comma seperated email addresses that will receive the notification.
da: Listen over kommaseparerede e-mail-adresser, som vil modtage meddelelsen.

en: The message the user receives when the stock level reaches its threshold value (uses <a href="!token-help-page">global, order, and stock tokens</a>).
da: Den meddelelse, som brugeren modtager, når lagerbeholdningen når grænseværdi (bruger <a href="!token-help-page">globale, ordre, og lagertegn</a>).

en: Stock: SKU
da: Lager: SKU

en: Stock: Active
da: Lager: Aktive

en: Whether or not the stock level is currently being tracked
da: Hvorvidt lagerbeholdningen øjeblikket spores eller ej.

en: Stock: Stock Level
da: Lager: Beholdning

en: Stock: Threshold
da: Lager: Gr

en: Filter the node based on stock SKU.
da: Filtrer noden baseret på lager SKU.

en: Filter the node based on stock level.
da: Filtrér noden baseret på lagerbeholdning.

en: Filter the node based on threshold level.
da: Filtrér noden baseret på grænseværdi.

en: Filter the data based on whether or not stock tracking is active for the SKU.
da: Filtrér dataen baseret på hvorhvidt sporingen af lageret er aktive for SKU'en.

en: Filter the node based on whether it stock level is below the threshold for the SKU.
da: Filtrér noden baseret på hvorhvidt lagerbholdningen er under grænseværdien for SKU'en.

en: Manage stock levels of your ubercart products
da: Administrer lagerbeholdninger af dine ubercart varer

en: Store administration
da: Butiksadministration

en: Administer store settings, products, orders, and more.
da: Administrere butiksindstillinger, varer, ordrer og mere.

en: View and modify customer information and orders.
da: Vis og redigér kundeoplysninger og ordrer.

en: View customers
da: Vis kunder

en: Search customers
da: Søg kunder

en: Search through your customer list.
da: Søg via din kundeliste.

en: Browse various store reports.
da: Browse forskellige butiksrapporter.

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
da: Tilpas indstillinger for Ubercart.

en: Links to get help!
da: Links til at få hjælp!

en: Using tokens
da: Bruger symboler

en: Understand what tokens are and how to use them.
da: Forstå, hvad tokens(tegn) er, og hvordan man bruger dem.

en: Country settings
da: Lande indstillinger

en: Configure country specific settings.
da: Tilpas landespecifikke indstillinger.

en: View the country settings.
da: Vis lande indstillinger

en: Edit the country settings.
da: Ret lande indstillinger

en: Import countries
da: Import

en: Import and manage countries.
da: Import

en: Country formats
da: Landeformater

en: Edit the country specific format settings.
da: Redigér de landespecifikke formatindstillinger.

en: Store settings
da: Butiksindstillinger

en: Configure the main store settings.
da: Tilpas de overordnede butiksindstillinger.

en: View the store settings.
da: Vis butiksindstillingerne.

en: Edit the store settings.
da: Redigér butiksindstillinger.

en: Edit the contact settings.
da: Redigér kontaktindstillinger.

en: Edit the display settings.
da: Redigér visningsindstillinger.

en: Format settings
da: Indstillinger for formater

en: Edit the format settings.
da: Redigér formatindstillinger.

en: Reporting settings
da: Indstillinger for rappottering

en: Report version information to Ubercart.org.
da: Rapporter version oplysninger til Ubercart.org.

en: User initials
da: Brugerinitialer

en: Assign initials to user accounts.
da: Tildel initialer til brugerkonti.

en: Table display settings
da: Indstillinger for tabelvisning

en: Configure the display of tables in your store.
da: Indstil visning af tabeller i din butik.

en: Customer orders
da: Kundeordrer

en: View a list of orders placed by this customer.
da: Se en liste over ordrer fra denne kunde.

en: Disable a country
da: Deaktiv

en: Disable a country from use.
da: Deaktiv

en: Enable a country
da: Aktiv

en: Enable a disabled country.
da: Aktiv

en: Remove a country
da: Fjern et land

en: Remove an installed country.
da: Fjern et installeret land.

en: Update a country
da: Opdatér et land

en: Update an installed country.
da: Opdatér et installeret land

en: Our store
da: Vores butik

en: A link to the site login page.
da: Et link til sitets login-side.

en: The URL for the site logo.
da: URL til sitets logo.

en: The Ubercart store name.
da: Ubercart-butikkens navn.

en: The Ubercart store URL.
da: Ubercart-butikkens URL.

en: A link to the Ubercart store using the store name.
da: Et link til Ubercart-butikken, ved brug af forretningens navn.

en: The Ubercart store owner.
da: Ubercart-butikkens ejer.

en: The Ubercart store e-mail address.
da: Butikkens e-mail-adresse.

en: The Ubercart store phone number.
da: Ubercart-butikkens telefonnummer.

en: The Ubercart store mailing address.
da: Ubercart-butikkens e-mail-adresse.

en: The URL to the store help page.
da: URLen til butikkens hjælpeside

en: Reporting to Ubercart.org happens once a week during a normal cron run and is logged in your site's watchdog. Reporting lets Ubercart.org calculate the total number of Ubercart installations and aggregate version information for use in development. Your site's data is never shared with anyone, and aggregate statistics displayed through Ubercart.org will be in the form of anonymous group statistics. Reporting will also allow Ubercart.org to report security notices back to your site if needed.
da: Rapportering til Ubercart.org sker en gang om ugen i løbet af en normal "cron run" og er logget ind på dit websteds watchdog. Rapportering lader Ubercart.org beregne det samlede antal Ubercart installeringer og samlede versionoplysninger til brug for udvikling. Dit websteds data deles aldrig  med nogen, og samlede statistikker der vises gennem Ubercart.org vil fremtræde i form af anonyme gruppestatistikker. Rapportering vil også give Ubercart.org mulighed for at rapportere sikkerhedsbekendtgørelser tilbage til dit websted, hvis det er nødvendigt.

en: Store links
da: Butikslinks

en: Status messages:
da: Statusmeddelelser:

en: - Show links -
da: - Vis links -

en: - Hide links -
da: - Skjul links -

en: You must enable the order module to track customers.
da: Du skal aktivere ordremodulet for at kunne spore kunder.

en: The following users on your site have placed orders:
da: Følgende brugere på dit websted har afgivet ordrer:

en: View customer's order.
da: Vis kundens ordre.

en: Billing name
da: Betalingsnavn

en: Shipping name
da: Forsendelsesnavn

en: No orders found.
da: Ingen ordrer fundet.

en: View order !order_id.
da: Vis ordren !order_id.

en: Edit order !order_id.
da: Redigér ordre !order_id.

en: Create an order for this customer.
da: Opret en ordre for denne kunde.

en: !totals_orders orders shown match that account with !totals_items items purchased and !totals_total spent:
da: !totals_orders ordre vist, matcher antallet !totals_items vare(r) købt og !totals_total brugt:

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports.
da: Forskellige rapporter, der genereres af Ubercart-moduler kan findes her. Klik på linkene nedenfor for at se rapporterne.

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports. To view core Ubercart statistics enable the <strong>Reports</strong> module on the <a href="!url">module administration page</a>
da: Forskellige rapporter, der genereres af Ubercart moduler kan findes her. Klik på linkene nedenfor for at se rapporterne. For at se vigtige Ubercart-statistikker, aktiver da <strong>Rapporter</strong> modul på <a href="!url">moduladministrationssiden</a>

en: Use the following links to find documentation and support:
da: Brug nedenstående links for at finde dokumentation og support:

en: Ubercart User's Guide
da: Ubercart Brugervejledning

en: Support Forums
da: Support Forummer

en: Drupal Handbook
da: Drupal Håndbog

en: Tokens are bracketed phrases you can use in certain text fields and boxes as placeholders for some other text. Tokens represent things like store variables, links to certain pages, order information, etc.  Tokens are used by including the token listed below in a text field that uses them.  The description for the textfields will alert you to which groups of tokens listed below may be used.
da: Pladsholdere er koder som du kan anvende i visse felter for at angive en variabel tekst. Pladsholdere repræsenterer fx forretningsnavne, links, ordreinformation, mm. Pladsholdere anvendes ved at placere koden nedenfor i et felt som kan fortolke denne. I beskrivelsen under felterne er forklaret hvilke kategorier af pladsholdere som kan anvendes.

en: !country version !version is !status.
da: !country version !version er !status.

en: Imported countries
da: Importerede lande

en: Country specific formats
da: Landespecifikke formater

en: Tweak the address formatting for a specific country.
da: Juster adresseformatering for et bestemt land.

en: To import new country data, select it in the list and click the import button. If you are using a custom or contributed import file, it must be placed in the Ubercart folder uc_store/countries.
da: For at importere nye data angående landet, skal du vælge det på listen og klikke på knappen "Importer". Hvis du bruger en brugerdefineret eller givet import-fil, skal den placeres i Ubercart mappen uc_store/countries.

en: -None available-
da: -Ingen tilgængelige-

en: Country file @file imported.
da: Landefil @file importeret.

en: Country file @file had no install function.
da: Land-filen @file havde ingen installeringsfunktion.

en: !country disabled.
da: !country deaktiveret.

en: !country is already disabled.
da: !country er allerede deaktiveret.

en: Attempted to disable an invalid country.
da: Forsøgte at deaktivere et ugyldigt land.

en: @country enabled.
da: @country aktiveret.

en: @country is already enabled.
da: @country er allerede aktiveret.

en: Attempted to enable an invalid country.
da: Forsøgte at aktivere et ugyldigt land.

en: Warning: @count orders were found with addresses in @country. Removing it now will cause errors to show on those order pages. You might consider simply disabling @country instead.
da: Advarsel: @count ordre blev fundet med adresser i @country. Ved at fjerne det nu, vil det medføre at fejl vises på disse ordresider. Du bør overveje at deaktivere @country istedet for.

en: Are you sure you want to remove @country from the system?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne @country fra systemet?

en: Attempted to remove an invalid country.
da: Forsøgte at fjerne et ugyldig land.

en: !country removed.
da: !country fjernet.

en: Attempted to update an invalid country.
da: Forsøgte at opdatere et ugyldigt land.

en: You cannot update to a previous version.
da: Du kan ikke opdatere til en tidligere version.

en: Country update complete.
da: Landeopdatering fuldført.

en: Address variables instructions
da: Forklaring til adresse variable

en: Customer's first name
da: Kundens fornavn

en: Customer's last name
da: Kundens efternavn

en: First street address field
da: Første adressefelt

en: Second street address field
da: Andet adressefelt

en: City name
da: Bynavn

en: Full name of the zone
da: Zonens fulde navn

en: Abbreviation of the zone
da: Zonens forkortelse

en: Name of the country
da: Landets navn

en: 2 digit country abbreviation
da: Landeforkortelse, 2 tegn

en: 3 digit country abbreviation
da: Landeforkortelse, 3 tegn

en: The following variables should be used in configuring addresses for the countries you ship to:
da: Følgende variable bør anvendes til at konfigurere adresser for de lande, du sender til:

en: *Adding _if to any country variable will make it only display for addresses<br>whose country is different than the default store country.
da: *Tilføjes _if til hvilket som helst land-variabel, vil gøre at det kun viser adresser<br>for de lande der er anderledes end standard-landet.

en: Address format
da: Adresseformat

en: Uses the variables mentioned in the instructions to format an address for this country.
da: Anvender de variable, der er nævnt i vejledningen, til at formatere en adresse for dette land.

en: Country settings saved.
da: Lande indstillinger gemt

en: Name and contact information
da: Navn og kontaktinformation

en: Store name is %name.
da: Butikkens navn er %name.

en: Store owner is %owner.
da: Butikkens ejer er %owner.

en: Store e-mail is %email.
da: Butikkens e-mail er %email.

en: Store phone number is !phone.
da: Butikken telefonnummer er !phone.

en: Store fax number is !fax.
da: Butikkens faxnummer er !fax.

en: Store address is:<p>!address
da: Butikkens adresse er:<p>!address

en: Dashboard with collapsed submenu links
da: Panel med sammenklappede undermenu links

en: Dashboard with expanded submenu links
da: Panel med udfoldet undermenu links

en: Dashboard with no submenu links
da: Panel uden undermenu links

en: Normal Drupal submenu listing
da: Normal Drupal undermenu oversigt

en: Store admin page display type:<br>!type
da: Sidevisningstype for butiks admin :<br>!type

en: Customer !type address used in lists.
da: Kunde !type adresse brugt i oversigt.

en: billing
da: fakturering

en: Footer using !type message.
da: Sidefoden bruger !type meddelelse.

en: specified
da: angivet

en: Default currency: !code
da: Standardvaluta: !code

en: Currency format: !value
da: Valutaformat: !value

en: Weight format: !value
da: V

en: Date format: !value
da: Datoformat: !value

en: Version information is being reported to Ubercart.org.
da: Versionsinformation rapporteres til Ubercart.org.

en: Your site is not reporting to Ubercart.org.
da: Dit site rapporterer ikke til Ubercart.org.

en: Store name
da: Butiksnavn

en: Store owner
da: Butiksejer

en: Include the store name in the from line of store e-mails.
da: Medtag forretningens navn i "fra-linjen", i forretnings e-mails.

en: May not be available on all server configurations. Turn off if this causes problems.
da: Muligvis ikke tilgængelige på alle server-konfigurationer. Sluk hvis dette skaber problemer.

en: Display type for the main store admininstration page
da: Vis type til den vigtigste forretnings-admininstrationsside

en: Some options are better suited for different themes, so feel free to try them all out!
da: Nogle muligheder er bedre egnet til forskellige temaer, så du er velkommen til at prøve dem alle ud!

en: Select the address to be used on customer lists and summaries.
da: Vælg den adresse, der skal bruges på kundeoversigter og resuméer.

en: Also applies to notification e-mails.
da: Bruges også til meddelelses e-mails.

en: Primary customer address
da: Primær kundeadresse

en: Randomly select a message from the list below.
da: Vælg tilfældigt en besked fra oversigten nedenfor.

en: Footer message for store pages
da: Fodnotebesked til butikssider

en: <a href="!url">Powered by Ubercart</a>
da: <a href="!url">Drevet af Ubercart</a>

en: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> provided by Ubercart.
da: <a href="!url">Drupal e-commerce</a> leveret af Ubercart.

en: Supported by Ubercart, an <a href="!url">open source e-commerce suite</a>.
da: Understøttet af Ubercart, en <a href="!url">open source e-commerce suite</a>.

en: Powered by Ubercart, the <a href="!url">free shopping cart software</a>.
da: Drevet af Ubercart, det <a href="!url">gratis indkøbskurv-software</a>.

en: (Do not display a message in the footer.)
da: (Vis ikke en meddelelse i fodnoten.)

en: Currency format
da: Valutaformat

en: While not used directly in formatting, the currency code is used by other modules as the primary currency for your site.  Enter here your three character <a href="!url">ISO 4217</a> currency code.
da: Selvom det ikke anvendes direkte i formateringen, bruges valutakoden af andre moduler, som den primære valuta for din hjemmeside. Indtast her din tre-tegn lange<a href="!url"> ISO 4217</a> valutakode.

en: Current format
da: Aktuelle format

en: Currency Sign
da: Valutategn

en: Display currency sign after amount.
da: Vis valutasymbol efter beløb.

en: Thousands Marker
da: Tusindmark

en: Decimal Marker
da: Decimalmark

en: Number of decimal places
da: Antal decimaler

en: Weight format
da: Vægtformat

en: Supply a format string for each unit. !value represents the weight value.
da: Levere en formatstreng for hver enhed. !value repræsenterer vægt-værdien.

en: Default unit of measurement
da: Standard måleenhed

en: @unit format string
da: @unit format

en: Length format
da: Længdeformat

en: Supply a format string using !link syntax.
da: Angiv en formatstreng ved brug af !link syntax.

en: Default format string
da: Standardformat

en: Street address 1
da: Adresse 1

en: Street address 2
da: Adresse 2

en: Enter the name of the user whose initials you want to adjust.
da: Indtast navnet på den bruger, hvis initialer, du ønsker at justere.

en: Initials
da: Initialer

en: Enter initials or leave blank to erase current initials.
da: Indtast initialer eller lad feltet stå tomt for at slette de nuværende initialer.

en: Initials for !username deleted.
da: Initialer for !username slettet.

en: Initials for !username set to !initials.
da: Initialer for !username indstillet til !initials.

en: Report version information to Ubercart.org as shown below.
da: Rapporter versionoplysninger til Ubercart.org som vist nedenfor.

en: Report preview
da: Gennemse rapport

en: The following tables are used to display various parts of your store to your administrators and customers. Click on a table id to configure the display of that table.
da: De følgende tabeller er anvendt til at vise forskellige dele af din webshop til dine administratorer og kunder. Klik på et tabel-id for at indstille visningen af denne tabel.

en: The field title %field is being accessed incorrectly.
da: Der er opnået adgang til felttitlen %field forkert.

en: Not applicable
da: ikke relevant

en: No countries found.
da: Ingen lande fundet.

en: 01 - January
da: 01 - Januar

en: 02 - February
da: 02 - Februar

en: 03 - March
da: 03 - Marts

en: 05 - May
da: 05 - Maj

en: 06 - June
da: 06 - Juni

en: 07 - July
da: 07 - Juli

en: 10 - October
da: 10 - Oktober

en: No overview found.
da: Ingen oversigt fundet.

en: No settings found.
da: Ingen indstillinger fundet.

en: You must enter a negative number.
da: Du skal indtaste et negativt tal.

en: You must enter a positive number.
da: Du skal indtaste et positivt tal.

en: Source string contains an invalid character (!char)
da: Source-strengen indeholder et ugyldigt tegn (!char)

en: No encryption key was found.
da: Ingen krypteringsnøgle blev fundet.

en: Ubercart cannot find a necessary encryption key.  Refer to the store admin <a href="!url">dashboard</a> to isolate which one.
da: Ubercart kan ikke finde en nødvendig krypteringsnøgle. Henvis til butikken admin <a href="!url">dashboard</a> for at isolere hvilken en der er brug for.

en: Encryption failed. !messages
da: Kryptering mislykkedes. !messages

en: Could not find JS file %path.
da: Kunne ikke finde JS-filen %path.

en: Reported the following version info to Ubercart.org:
da: Indberettet følgende versionoplysning til Ubercart.org:

en: encryption
da: kryptering

en: view customers
da: vis kunder

en: view store reports
da: vis butiksrapporter

en: REQUIRED. Setup the store settings and manage your Ubercart site.
da: PÅKRÆVET. Opsæt butiksindstillinger og administrer dit Ubercart-websted.

en: Calculate @name
da: Beregn @name

en: Line Item
da: Varelinje

en: Charge a tax
da: Opkræv en afgift

en: Apply a subtotal excluding taxes
da: Anvend en subtotal eksklusive afgifter

en: Subtotal excluding taxes
da: Subtotal eksklusive afgifter

en: Apply @tax
da: Anvend @tax

en: Add tax rates through this page and then use <a href="!url">Workflow-ng</a> to add conditions to the taxes that limit which orders they are applied to. Especially important are the geographic area conditions for the delivery address.  Use the conditions link to jump to a particular tax rate Workflow-ng configuration page.
da: Tilføj afgiftssatser gennem denne side og brug derefter <a href="!url">Workflow-ng</a> for at tilføje betingelser til de afgifter, der begrænser hvilke ordrer, de anvendes til. Specielt vigtigt er betingelserne for det geografiske område, for leveringsadressen. Brug betingelses-linket for at springe til en bestemt afgiftsats Workflow-ng konfigurationsside.

en: Tax rates and settings
da: Afgiftssatser og indstillinger

en: Edit tax rule
da: Rediger afgiftsregel

en: Delete tax rule
da: Slet afgiftsregel

en: Changed %title to %amount.
da: Ændrede %title til %amount.

en: Removed %title.
da: Fjernede %title.

en: Added %amount for %title.
da: Tilføjet %amount til %title.

en: Taxed product types
da: Afgiftsbelagte produkttyper

en: Taxed line items
da: Afgiftsbelagte varelinjer

en: conditions
da: betingelse

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
da: Afgiftsprocenten som procent eller decimal. Eksempler: 6%, .06

en: Apply taxes to specific product types.
da: Tilføj afgifter til bestemte varetyper.

en: Adds the checked line item types to the total before applying this tax.
da: Tilføjer de markerede varelinjetyper, til totalen før denne afgift pålægges.

en: Lighter taxes are applied to an order first. This value is unimportant if there are no taxes on tax line items.
da: Mindre afgifter pålægges til en ordre først. Denne værdi er uden betydning, hvis der ikke er afgifter på afgifts-varelinjer.

en: %name settings have been saved.
da: %name-indstillinger er blevet gemt.

en: Copy of @rule
da: Kopi af @rule

en: Delete !rule?
da: Slet !rule?

en: Tax rule deleted.
da: Afgiftsregel slettet.

en: configure taxes
da: indstil afgifter

en: Is in postal code area @code
da: Er i postnummer området @code

en: Is in @zone
da: Er i @zone

en: Is in @country
da: Er i @country

en: Define tax rates for customers' geographic locations and products sold.
da: Definer afgiftssatser for kundernes geografiske beliggenheder og produkter, der sælges.
