Video (5.x-0.1) - en to sv translation catalogue (183 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Author
sv: Författare

en: Last Updated
sv: Senast uppdaterad

en: Download
sv: Ladda ned

en: register
sv: registrera

en: Image
sv: Bild

en: View
sv: Visa

en: This will display the number of times this has been played.
sv: Detta kommer att visa antal gånger som detta har spelats.

en: This will display the number of times this has been downloaded.
sv: Detta kommer att visa antal gånger som detta har laddats ner.

en: This will display a download link if the node allows it.
sv: Detta kommer att visa en länk för nedladdning om noden tillåter det.

en: File Size
sv: Filstorlek

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: Upload
sv: Ladda upp

en: 1 hour | @count hours
sv[0]: 1 timme
sv[1]: @count timmar

en: 1 day | @count days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: @count dagar

en: Link to Macromedia Flash Player Download Page
sv: Länk till nedladdningssida för Macromedia Flash Players

en: Download latest Flash Player
sv: Ladda ned senaste Flash Player

en: Your browser is not able to display this multimedia content.
sv: Din webbläsare kan inte visa detta multimediainnehållet.

en: Link to Flash player download
sv: Länk till nedladdningssida för Flash Player

en: Download the latest Flash player
sv: Ladda ned senaste Flash Player

en: Link to youtube.com
sv: Länk till youtube.com

en: Link to video.google.com
sv: Länk till video.google.com

en: Link to Macromedia Shockwave Player Download Page
sv: Länk till nedladdningssida för Macromedia Shockwave Player

en: Download latest Shockwave Player
sv: Ladda ned senaste Shockwave Player

en: Link to QuickTime Download Page
sv: Länk till nedladdningssida för QuickTime

en: Download latest Quicktime Player
sv: Ladda ned senaste Quicktime Player

en: Link to Real
sv: Länk till Real

en: Download latest Realmedia Player
sv: Ladda ned senaste Realmedia Player

en: Link to Windows Update
sv: Länk till Windows Update

en: Download latest Windows Media Player
sv: Ladda ned senaste Windows Media Player

en: Link to java.com
sv: Länk till java.com

en: Download Java
sv: Ladda ned Java

en: Problems viewing videos?
sv: Problem att visa videor?

en: download
sv: ladda ned

en: login
sv: logga in

en: Display download link
sv: Visa hämtningslänk

en: Default width
sv: Standardbredd

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: access control
sv: åtkomstkontroll

en: Hours
sv: Timmar

en: Seconds
sv: Sekunder

en: or
sv: eller

en: Video bitrate
sv: Bitfrekvens för video

en: Audio bitrate
sv: Bitfrekvens för ljud

en: Minutes
sv: Minuter

en: file name
sv: filnamn

en: videos
sv: videor

en: Playtime
sv: Speltid

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities!
sv: Använd helst obearbetade textersättningar för att undvika problem med HTML-kod!

en: Replace with
sv: Ersätt med

en: 1 year | @count years
sv[0]: 1 år
sv[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
sv[0]: 1 vecka
sv[1]: @count veckor

en: 1 min | @count min
sv[0]: 1 min
sv[1]: @count minuter

en: 1 sec | @count sec
sv[0]: 1 sekund
sv[1]: @count sekunder

en: administer video
sv: administrera video

en: Upload video file
sv: Ladda upp videofil

en: 1 download | @count downloads
sv[0]: 1 nedladdning
sv[1]: @count nedladdningar

en: Video: Play count
sv: Video: Uppspelningsräknare

en: Video: Download count
sv: Video: Hämtningsräknare

en: Video: Length
sv: Video: Speltid

en: This will display the play length of the video.
sv: Växla visningen av speltiden för en video

en: Video: Download link
sv: Video: Hämtningslänk

en: Video: Play link
sv: Video: Uppspelningslänk

en: Video: Width (x)
sv: Video: Bredd (x)

en: Video: Height (y)
sv: Video: Höjd (y)

en: Video: Thumbnail
sv: Video: Miniatyrbild

en: This will display the thumbnail image for the video.
sv: Växla visningen av speltiden för en video

en: Recent video activity
sv: Senaste videoaktivitet

en: Preview / Play
sv: Förhandsvisa / Spela upp

en: Play
sv: Spela upp

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="%video">Video page</a>.
sv: För mer information kan du läsa handboken för konfiguration och anpassning på <a href="%video">videosidan</a>.

en: Allows video nodes.
sv: Tillåter videonoder.

en: Allows you to insert videos as nodes.
sv: Tillåter att du infogar videor som noder.

en: videos feed
sv: innehållsflöde för videor

en: Latest videos on
sv: Senaste videor på

en: Display download menu tab
sv: Visa flik för hämtningsmeny

en: Toggle display of "download" link (below the node content in most themes).
sv: Växla visning av "hämta"-länk (under nodinnehållet i de flesta teman)

en: Display playtime
sv: Visa speltid

en: Toggle the display of the playtime for a video.
sv: Växla visningen av speltiden för en video

en: Display filesize
sv: Visa filstorlek

en: Toggle the display of the filesize for a video.
sv: Växla visningen av filstorleken för en video

en: Statistics counters
sv: Statistikräknare

en: Count play hits
sv: Räkna uppspelningar

en: Counts a hit everytime someone views the play page.
sv: Räknar varje gång någon visar uppspelningssidan. Besök denna sida för att tillåta användare att visa räknaren:

en: Count downloads
sv: Räkna hämtningar

en: Counts a hit everytime someone downloads a video.
sv: Räknar varje gång någon hämtar en video. Besök denna sida för att tillåta användare att visa räknaren:

en: Flash settings
sv: Inställningar för Flash

en: Filename of Flash loader
sv: Filnamn för Flash-inläsare

en: Ogg Theora settings
sv: Inställningar för Ogg Theora

en: login to your account
sv: logga in till ditt konto

en: create a new account
sv: skapa ett nytt konto

en: Latest videos
sv: Senaste videor

en: Top videos
sv: Toppvideor

en: Most played videos
sv: Mest spelade videor

en: Most downloaded
sv: Mest hämtade

en: Random video
sv: Slumpmässig video

en: There are no files to download for this video.
sv: Det finns inga filer att hämta ner för denna video.

en: You do not have permission to download videos.
sv: Du har inte behörighet att hämta ner videor.

en: 1 play | @count plays
sv[0]: 1 uppspelning
sv[1]: @count uppspelningar

en: create video
sv: skapa video

en: access video
sv: åtkomst till video

en: play video
sv: spela upp video

en: download video
sv: ladda ned video

en: view play counter
sv: visa uppspelningsräknare

en: view download counter
sv: visa nedladdningsräknare

en: edit own video
sv: redigera egen video

en: Link to DivX Download Page
sv: Länk till nedladdningssida för DivX

en: Download latest DivX Web Player
sv: Ladda ned senaste DivX Web Player

en: Customfields
sv: Anpassade fält

en: Custom display fields
sv: Anpassade visningsfält

en: Creates custom fields. Fields only show up if you give them a name.
sv: Skapar anpassade fält. Fält visas endast om du ger dem ett namn.

en: Custom field group title
sv: Titel för anpassad fältgrupp

en: Title of the group of all custom fields.
sv: Titel för gruppen av alla anpassade fält.

en: Custom field 1 title
sv: Titel för anpassat fält 1

en: Custom field 2 title
sv: Titel för anpassat fält 2

en: Custom field 3 title
sv: Titel för anpassat fält 3

en: Custom field 4 title
sv: Titel för anpassat fält 4

en: Custom field 5 title
sv: Titel för anpassat fält 5

en: Custom field 6 title
sv: Titel för anpassat fält 6

en: Start group initially collapsed
sv: Börja med gruppen som hopfälld inledningsvis

en: Should the custom fields group be initially collapsed when creating and editing video nodes?
sv: Skall anpassade fältgruppen initialt vara hopfälld när videosidor skapas eller redigeras?

en: insert custom fields
sv: infoga anpassade fält

en: Incorrect parameters
sv: Felaktiga parametrar

en: executing:
sv: kör:

en: %videofile (the video file to thumbnail)
sv: %videofile (videofilen att göra miniatyrbild från)

en: %thumbfile (a newly created temporary file to overwrite with the thumbnail)
sv: %thumbfile (en nyligen skapad temporär fil att skriva över med miniatyrbilden)

en: %seek (seconds to seek into video before extracting image).
sv: %seek (sekunder att spola till i videon innan bild extraheras).

en: Video converter options
sv: Alternativ för videokonverterare

en: %videofile (the video file to convert)
sv: %videofile (videofilen att konvertera)

en: %convertfile (a newly created file to store the converted file)
sv: %convertfile (en nyligen skapad fil för att lagra den konverterade filen)

en: %size (video resolution of the converted file)
sv: %size (videoupplösning för den konverterade filen)

en: For further informations refer to the !ffmpegdoc
sv: För ytterligare information, referera till !ffmpegdoc

en: Official FFMpeg documentation.
sv: Officiell dokumentation för FFMpeg.

en: Failed to thumbnail video
sv: Misslyckades med att göra miniatyrbild för video

en: Successfully thumbnailed video
sv: Miniatyrbild för video skapades

en: Video image
sv: Videobild

en: Image thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Enable multiple file download in video module.
sv: Inaktiverar endast hämtning av flera filer för denna video.

en: Multidownload
sv: Ladda ned flera samtidigt

en: download other formats
sv: ladda ned andra format

en: Multi-file download options
sv: Alternativ för nedladdning av flera filer samtidigt

en: Allows a list of files to be shown on the download page. The list is usually gotten from a specified folder. This ability is useful for providing different sizes and video types for download.
sv: Tillåter en lista över filer som ska visas på nedladdningssidan. Listan tas fram från en angiven mapp. Den här funktionen är användbar för att tillhandahålla olika storlekar och videotyper för nedladdning.

en: Allow Multi-file Downloads
sv: Tillåt nedladdning av flera filer samtidigt

en: File extensions to show
sv: Filändelser att visa

en: The extensions of files to list from the multi-file download folder on the download page. Extensions should be comma seperated with no spaces, for example (mov,wmv,rm).
sv: Filändelserna att lista från hämtningsmappen för flera filer på hämtningssidan. Filändelser ska separeras med kommatecken och utan blanksteg, t.ex. (mov,wmv,rm).

en: Multiple files in download tab
sv: Flera filer i nedladdningsflik

en: These options allow you to have multiple files shown on the download page. This is useful for allowing users to download different file sizes and video formats.
sv: Dessa alternativ tillåter att du visar flera filer på nedladdningssidan. Det här är användbart för att tillåta användare att hämta olika filstorlekar och videoformat.

en: More information.
sv: Mer information.

en: Disable multi-file downloads
sv: Inaktivera nedladdning av flera filer samtidigt

en: Disables multi-file downloads for this video only.
sv: Inaktiverar endast nedladdning av flera filer samtidigt för denna video.

en: Multi-file download folder
sv: Hämtningsmapp för nedladdning av flera filer samtidigt

en: Enter the folder containing your videos. It must be relative from the drupal directory. If the absolute path is "C:\inetpub\drupal\videos\projectfolder\" or "/usr/htdocs/drupal/videos/projectfolder/" then enter something like "videos/projectfolder/".
sv: Ange mappen som innehåller dina videor. Den måste vara relativ från drupals katalog. Om den absoluta sökvägen är "C:\inetpub\drupal\videor\projektmapp\" eller "/usr/htdocs/drupal/videor/projektmapp/" ska du ange "videos/projektmapp/".

en: Show files in "play" folder
sv: Visa filer i mapp "spela upp"

en: Display videos in the same directory as the "play" video. If folder above is entered this will be in addition.
sv: Visa videor i samma katalog som videon "spela upp". Om mappen ovan har angetts kommer denna vara som tillägg.

en: Please disable multi-file downloads if you are not going to use the feature.
sv: Om du inte valde alternativet för nedladdning av flera filer samtidigt måste du inaktivera funktionen.

en: Download directory does not exist. Make sure it has a trailing forward slash "/".
sv: Nedladdningskatalogen finns inte. Försäkra dig om att den slutar med ett snedstreck "/".

en: QuickTime Homepage
sv: QuickTimes webbplats

en: Windows Media Homepage
sv: Windows Medias webbplats

en: Real Media Homepage
sv: Real Medias webbplats

en: AVI Information at wikipedia.org
sv: Information om AVI på wikipedia.org

en: ZIP Information at wikipedia.org
sv: Information om ZIP på wikipedia.org

en: Divx Homepage
sv: Divx webbplats

en: Macromedia Flash Homepage
sv: Macromedia Flash webbplats

en: File Link
sv: Fillänk

en: File Type
sv: Filtyp

en: Downloading
sv: Laddar ned

en: create multi-file downloads
sv: skapa nedladdning av flera filer samtidigt

en: Optional Metadata
sv: Ytterligare metadata

en: Video Bitrate
sv: Bitfrekvens för video

en: Video bitrate in kbits/sec.
sv: Bitfrekvens för video i kbit/s.

en: Audio Bitrate
sv: Bitfrekvens för ljud

en: Audio bitrate in kbits/sec.
sv: Bitfrekvens för ljud i kbit/s.

en: Audio Sampling Rate
sv: Samplingsfrekvens för ljud

en: Integer value of audio sampling rate in Hz.
sv: Heltalsvärde för ljudets samplingsfrekvens i Hz.

en: Audio Channels
sv: Ljudkanaler

en: Video Metadata
sv: Metadata för video

en: kbits/sec
sv: kbit/s

en: insert optional metadata
sv: infoga valfritt metadata

en: insert object params
sv: infoga objektparametrar

en: Google Video support
sv: Stöd för Google Video

en: file size
sv: filstorlek

en: Sending video... please wait.
sv: Skickar video... vänta.

en: YouTube.com support
sv: Stöd för YouTube.com
