Views (5.x-1.6) - en to da translation catalogue (476 entries)

en: Title
da: Titel

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Value
da: Værdi

en: Author
da: Forfatter

en: Replies
da: Svar

en: Last Post
da: Seneste svar

en: List
da: Vis

en: Actions
da: Handlinger

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: more
da: mere

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Edit
da: Redigér

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Name
da: Navn

en: Import
da: Importér

en: Export
da: Eksportér

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: As Link
da: Som link

en: Without Link
da: Uden link

en: Access
da: Adgang

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: never
da: aldrig

en: read more
da: læs mere

en: Created
da: Oprettet

en: Are you sure you want to delete %title?
da: Ønsker du at slette %title?

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Bottom
da: Bund

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Comment
da: Kommentar

en: Fields
da: Felter

en: Contains
da: Indeholder

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: %time ago
da: %time siden

en: Up
da: Op

en: Sortable
da: Kan sorteres

en: Basic Information
da: Grundlæggende information

en: Recent posts
da: Seneste indlæg

en: Exists
da: Eksisterer

en: The views module creates customized views of node lists. You may need to activate the Views UI module to get to the user administration pages.
da: Views-modulet opretter tilpassede oversigter af indholdselementer. Du skal aktivere Views UI-modulet for at se administrationssiderne.

en: <All>
da: <Alle>

en: As Short Date
da: Som kort dato

en: As Medium Date
da: Som medium dato

en: As Long Date
da: Som lang dato

en: As Custom Date
da: Som tilpasset dato

en: As Time Ago
da: Som forløbet tid

en: Granularity: minute
da: Kornethed: Minut

en: Granularity: hour
da: Kornethed: Time

en: Granularity: day
da: Kornethed: Dag

en: Granularity: month
da: Kornethed: Måned

en: Granularity: year
da: Kornethed: År

en: Is All Of
da: Er alle

en: Is One Of
da: Er en af

en: Is None Of
da: Er ingen af

en: Is Equal To
da: Er lig med

en: Is Not Equal To
da: Er ikke lig med

en: Is Greater Than
da: Er større end

en: Is Greater Than Or Equals
da: Er større end eller lig med

en: Is Less Than Or Equals
da: Er mindre end eller lig med

en: Is Less Than
da: Er mindre end

en: List View
da: Listevisning

en: Table View
da: Tabelvisning

en: Teaser List
da: Smagsprøveliste

en: Full Nodes
da: Komplette indholdselementer

en: Contains Any Word
da: Indholder nogle ord

en: Contains All Words
da: Indholder alle ord

en: Starts With
da: Starter med

en: Ends With
da: Slutter med

en: Does Not Contain
da: Indeholder ikke

en: Save and edit
da: Gem og rediger

en: @filter must have a value!
da: @filter skal have en værdi!

en: The "Value" can either be a date in the format: CCYY-MM-DD HH:MM:SS or the word "now" to use the current time. You may enter a positive or negative number in the "Option" field that will represent the amount of seconds that will be added or substracted to the time; this is most useful when combined with "now". If you have the jscalendar module from jstools installed, you can use a popup date picker here.
da: Værdien kan enten være en dato i formatet CCYY-MM-DD HH:MM:SS eller ordet "nu" for at bruge den aktuelle tid. Du kan indtaste et positivt eller negativt tal i feltet "Valg", som angiver det antal sekunder, som lægges til eller trækkes fra tidspunktet; det er mest nyttigt når det kombineres med "nu". Hvis du har jscalendar fra jstools installeret kan du bruge en popup-kalender til at vælge datoen.

en: access all views
da: tilgå alle oversigter

en: RSS: RSS Feed Selector
da: RSS: RSS Feed vælger

en: This argument specifies a specific RSS feed selector; it will only select RSS feeds, unlike the built-in selector which can select pluggable feeds. You may enter the title the feed will advertise in the title field here, and the description of the feed in the option field here.
da: Dette argument angiver en specifik RSS feed-vælger; det vil kun vælge RSS feeds, i modsætning til den indbyggede vælger, der kan vælge pluggable feeds. Du kan indsætte titlen, som vises i titelfeltet, og en beskrivelse af feedet i det valgfrie felt.

en: Theme wizard
da: Theme-guide

en: <p>The views theming wizard generates code that you can use in your phptemplate theme to help you customize the output of a view. Simply select a theme and it will generate code for your template.php as well as template files for the individual views.</p><p>At this time this code assumes your view is a <b>list type view</b>! It may not generate effective code for other types of views. Future versions of this program will be smarter, and give more options, but this wizard is still a huge start.</p>
da: <p>Views tema-guiden genererer kode som du kan bruge i dit phptemplate tema til at tilpasse outputtet fra et view. Vælg et tema og den vil generere kode til din template.php såvel som skabelonfiler til de individuelle views.</p><p>I øjeblikket går koden ud fra at dit view er en <strong>liste</strong>! Den vil muligvis ikke generere effektiv kode til andre typer af views. Fremtidige versioner af programmet vil være klogere og give flere valgmuligheder, men denne guide er stadig en god hjælp.</p>

en: Select a view
da: Vælg et view

en: Select Theme Type
da: Vælge tematype

en: List Theme Fields
da: Vis temafelter

en: This is a list of all the theme functions you can use to override individual field displays
da: Dette er en liste over theme-funktioner som du kan bruge til at tilsidesætte individuelle feltvisninger

en: This is a basic theme function
da: Dette er en grundlæggende theme-funktion

en: Generate Theme
da: Opret tema

en: This code goes in your template.php file
da: Denne kode placeres i din template.php fil

en: This code goes in a file named views-list-@s.tpl.php
da: Denne kode placeres i filen views-list-@s.tpl.php

en: This code goes in a file named views-list-@s.css
da: Denne kode placeres i filen views-list-@s.css

en: Simple List
da: Simpel liste

en: Grouped List
da: Grupperet liste

en: Nested Tree
da: Indlejret træ

en: Select the field on which to group
da: Vælg feltet, som du vil gruppere efter

en: Select the field to use as the ID for each row (usually nid)
da: Vælg feltet som skal bruges som ID for hver rækker (som regel nid)

en: Select the field that refers to the parent node by the ID field
da: Vælg feltet som henviser til den overordnede node gennem ID-feltet

en: You may import a view by cut-and-pasting the results of an export view. If the import is successful you will be taken to the Add View page with all of the settings of the imported view..
da: Du kan importere en oversigt ved at klippe-klistre en eksporteret oversigt. Hvis importen lykkes føres du til tilføj oversigt-siden med den importerede oversigts indstillinger.

en: This screen shows all of the views that are currently defined in your system. The default views are provided by Views and other modules and are automatically available. If a customized view of the same name exists, it will be used in place of a default view.
da: Denne side viser alle de oversigter der er defineret i dit system. Standardoversigterne stilles til rådighed af oversigtsmodulet og er automatisk tilgængelige. Hvis en tilpasset oversigt hedder det samme som en standardoversigt vil den blive brugt i stedet for standardoversigten.

en: Please see !s or the views documentation on drupal.org for help here.
da: Se venligst !s eller views-dokumentationen på drupal.org for hjælp her.

en: the views help page
da: oversigtshjælpen

en: You may cut & paste this view into an import function on another system. The view will only work if all modules required by the view are installed on the target location.
da: Du kan klippe og klistre denne oversigt ind i importfunktionen på et andet system. Oversigten virker kun hvis alle de påkrævede moduler er installeret på det andet system.

en: <p>A view retrieves some number of nodes from the database and displays them in a variety of formats.</p>
da: <p>En oversigt henter et antal indholdselementer fra databasen og viser dem i forskellige formater.</p>

en: <h3>View Types</h3>
        <dl>
          <dt><em>List View</em></dt><dd>A List View provides the data for each node retrieved in the form of an unordered list. Each item in the Fields section will be displayed; the Title will be displayed as a label. The order the items appear in the Fields list is the order the items will appear in the output. Leaving the title blank will cause the field to appear with no label (which is desirable in lists that just display titles, for example).</dd>
          <dt><em>Table View</em></dt><dd>A Table View provides the data for each node as one row of a table. The Fields selected in the Fields list will be displayed in the order they are listed. The title column will be shown in the header. If you set the field to 'sortable' then the header will be click-sortable; be careful here as click-sorts will be processed after built-in sort criteria, and built-in sort criteria can easily make click-sorts invalid. If using click-sorts, choose a field to be the default sort; otherwise the first field presented will be the default sort.</dd>
          <dt><em>Teaser List</em></dt><dd>A Teaser List will simply present the teaser of each node retrieved.</dd>
          <dt><em>Full Nodes</em></dt><dd>This will show the full content of each node retrieved.</dd>
          <dt><em>Random Teaser</em></dt><dd>This will show a single random teaser.</dd>
          <dt><em>Random Node</em></dt><dd>This will show a single random node's full view.</dd>
        </dl>
da: <h3>Oversigtstyper</h3>
    <dl>
      <dt><em>Listevisning</em></dt><dd>Listevisning viser data for hvert indholdselement i en uordnet liste. Hver element i feltsektionen vises; titlen vises som en etiket. Rækkefølgen af elementer i feltlisten  bestemmer rækkefølgen af felter i uddata. Lad titlen være tom for at vise feltet uden etiket (det kan være nyttigt i lister der kun viser titler).</dd>
      <dt><em>Tabelvisning</em></dt><dd>Viser date for hvert indlæg som en række i en tabel. Felterne fra feltlisten vises i den rækkefølge som de optræder her. Titlen vises i sidehovedet. Hvis du vælger at et felt kan sorteres kan der klikkes på tabeloverskriften for at sortere indholdet. Vær opmærksom på at denne form for sortering sker efter den sortering, der er indbygget i visningen og dermed kan give uventede resultater. Hvis du bruger sortering skal du vælge et felt der som standard skal sorteres efter, ellers sorteres der automatisk efter det første felt.</dd>
      <dt><em>Smagsprøveliste</em></dt><dd>Viser en smagsprøve for hvert indlæg, der hentes.</dd>
      <dt><em>Fulde indlæg</em></dt><dd>Viser det fulde indhold af de indlæg, der hentes.</dd>
      <dt><em>Tilfældig smagsprøve</em></dt><dd>Viser en enkelt tilfældig smagsprøve.</dd>
      <dt><em>Tilfældigt indholdselement</em></dt><dd>Viser et enkelt tilfældigt indholdselement i fuld visning.</dd>
    </dl>

en: <h3>Fields</h3>
da: <h3>Felter</h3>

en: <p>When using List or Table view, it is necessary to choose which fields will be displayed to the user.</p><dl>
da: <p>Når du bruger liste- eller tablevisning, er det nødvendigt at vælge hvilke felter, der vises til brugeren.</p><dl>

en: <h3>Arguments</h3>
da: <h3>Parametre</h3>

en: <p>Arguments can be passed to the View through the URL, in order to create views that are configurable by the user. This is very useful to create views for taxonomy, or to sort by user. When using arguments, substitution is performed on the title. %1 will represent argument 1, %2 will represent argument 2. Each argument has a title field; this title is used if providing a summary view (which can matter because the argument is missing which could result in confusing phrases such as 'view for')</p><dl>
da: <p>Parametre kan gives til visningen via URLen for at oprette oversigter, der kan tilpasses af brugeren. Det er nyttigt hvis du vil lave visninger for taksonomier eller til sortering af brugeren. Når du bruger parametre laves der erstatning i titlen. %1 repræsenterer den første parameter, %2 repræsenterer den anden parameter osv. Hver parameter har en titel, som bruges når der laves en resumevisning (det kan have betydning, idet manglende parametre kan resultere i forvirrende tekst som 'visning for').</p><dl>

en: <h3>Filters</h3>
da: <h3>Filtre</h3>

en: <p>Views may be filtered to restrict the view on a number of criteria.</p><dl>
da: <p>Oversigter kan filtreres på et antal kriterier.</p><dl>

en: <h3>Sorting Critera</h3>
da: <h3>Sorteringskriterier</h3>

en: <p>The result set may be sorted on any of the following criteria.</p><dl>
da: <p>Resultatet kan sorteres efter ethvert af de følgende kriterier.</p><dl>

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
da: Views er tilpassede lister af indhold i dit system; de er særdeles konfigurerbare og giver dig kontrol over hvordan lister over indhold præsenteres.

en: Tools
da: Værktøjer

en: Edit view
da: Rediger oversigt

en: Override
da: Tilsidesæt

en: Clone
da: Klon

en: Administer views
da: Administrer oversigter

en: No Page View
da: Ingen sidevisning

en: Provides
da: Tilbyder

en: Existing Views
da: Eksisterende views

en: <p>No views have currently been defined.</p>
da: <p>Ingen oversigter defineret.</p>

en: <p>Below are system default views; if you edit one of these, a view will be created that will override any system use of the view.</p>
da: <p>Herunder er systemets standardoversigter. Hvis du redigerer en af dem, oprettes en oversigt som tilsidesætter standardoversigten.</p>

en: Default view
da: Standardoversigt

en: Default Views
da: Standard views

en: <p>Occasionally, something or other can cause the Views cache to contain stale data; this is particularly true after module updates and sometimes true after taxonomy and profile updates. If you are having problems with Views creating malformed queries, the first thing you should always do is clear the Views cache to see if that is the problem.</p>
da: <p>Af og til kan noget få views-cachen til at indeholde forældede data; det sker især efter opgradering af moduler og nogen gange efter taksonomi- eller profil-opdateringer. Hvis du har problemer med forkerte forespørgsler i Views, er den første ting du bør gøre at tømme Views cache, for at se om det er det, der forårsager problemet.</p>

en: Clear views cache
da: Tøm oversigtscache

en: Import View Code
da: importer oversigtskode

en: Cut and paste the results of an Export View here.
da: Klip og klistr resultatet af en eksport her.

en: Add a View
da: Tilføj oversigt

en: You don't seem to have the following requirements:
da: Du mangler følgende forudsætninger:

en: Unable to get a view out of that.
da: Kan ikke oprette en oversigt på basis af det indtastede.

en: Edit view %n
da: Rediger oversigt %n

en: Return Page Not Found
da: Retuner 'side ikke fundet'

en: Display All Values
da: Vis alle værdier

en: Summary, unsorted
da: Resume, ikke sorteret

en: Summary, sorted ascending
da: Resume, sorteret stigende

en: Summary, sorted descending
da: Resumet, sorteret faldende

en: Summary, sorted as view
da: Resume, sorteret som oversigt

en: Use Empty Text
da: Brug tom tekst

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Add Filter
da: Tilføj filter

en: Add Criteria
da: Tilføj kriterie

en: Add Argument
da: Tilføj parameter

en: Add Field
da: Tilføj felt

en: Expose Filter
da: Eksponer filter

en: You have modified this view; changes will not be recorded until you Save the form.
da: Du har ændret denne oversigt. Ændringer bliver ikke gemt før du klikker på 'Gem'.

en: The unique identifier of the view; it is only important for overridden views and views that modules or themes will need to use. Only alphanumeric and _ allowed here
da: Unik identifikation af oversigten. Er kun vigtig for oversigter, der erstatter automatiske oversigter og oversigter, som bruges af moduler eller temaer. Kun alfanumeriske tegn og _ er tilladt.

en: Only the checked roles will be able to see this view in any form; if no roles are checked, access will not be restricted.
da: Kun de markerede roller kan se denne visning. Adgangsbegrænsningen træder ikke i kraft hvis ingen roller er markeret.

en: A description of the view for the admin list.
da: En beskrivelse af visningen til administrationslisten.

en: Provide Page View
da: Tilbyd sidevisning

en: If checked this view will be provided as a page. If not checked, the fields in this group will be ignored.
da: Marker denne for at tilbyde visningen som en side. Ellers ignoreres felterne i denne gruppe.

en: Enter the URL to use for this view in the form of 'dir/dir'. Do not begin or end the URL with a /. Example: 'view/tracker'. This is required if providing a page view. You can also add $arg as a placeholder for arguments passed in the URL, for example 'user/$arg/tracker' or 'node/$arg/related'. Note that any arguments listed here will be required, even if they are listed as optional below. You do not need to list arguments at the end of the path. Do not try to use URLs such as taxonomy/term/$arg.
da: Indtast den URL, som skal bruges til dette view, på formen 'dir/dir'. URLen må ikke begynde eller ende med /. Eksempel: 'view/tracker'. Dette er obligatorisk hvis du tilbyder en sidevisning. Du kan også tilføje $arg som pladsholder for argumenter i URLen, f.eks. 'user/$arg/tracker' eller 'node/$arg/related'. Bemærk at argumenter som angives her vil være obligatoriske, selv om de er markeret som valgfri nedenfor. Du behøver ikke at angive argumenterne i slutningen af stien. Forsøg ikke at bruge URLer som 'taxonomy/term/$arg'.

en: View Type
da: Oversigtstype

en: How the nodes should be displayed to the user.
da: Hvordan indholdet skal vises til brugeren.

en: The title that be shown at the top of the view. May be blank. This title ignores arguments; if you want your title to take arguments into account, use the "title" field in the arguments section.
da: Titlen, der vises i toppen af oversigten. Kan være tom. Denne titel ignorerer argumenter. Hvis du ønsker at titlen skal tage højde for argumenter, skal du bruge titel-feltet i argument-sektionen.

en: Use Pager
da: Brug flere sider

en: If checked this query may be multiple pages. If not checked this query will be one page.
da: Marker denne hvis forespørgslen skal deles i flere sider. Ellers vises den på én side.

en: Breadcrumb trail should not include "Home"
da: Brødkrummesti bør ikke indeholde "Hjem"

en: If checked the breadcrumb trail for this page will discard "Home". Usually you will not set this, but this is used for the Front Page View, where it IS Home and should not leave a trail to itself.
da: Marker denne hvis brødkrummestien for siden ikke skal indeholde "Hjem". Normalt skal denne ikke markeres, men den bruges til forsidevisning, da forsiden ikke skal henvise til sig selv.

en: Nodes per Page
da: Indholdelementer pr. side

en: The number of nodes to display per page. If 0, all nodes will be displayed. If not using a pager, this will be the maximum number of nodes in the list.
da: Antal indholdselementer, der vises pr. side. Hvis antallet sættes til 0, vises ingen indlæg. Hvis visningen ikke er delt over flere sider vil dette være det maksimale antal indholdselementer på listen.

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
da: Teksten der vises i toppen af visningen. Kan indeholde en forklaring eller henvisninger. Valgfri.

en: Text to display at the bottom of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
da: Teksten der vises i bunden af oversigten. Kan indeholde en forklaring eller henvisninger. Valgfri.

en: Empty Text
da: Tom tekst

en: Text to display if a view returns no nodes. Optional.
da: Tekst som vises hvis en oversigt er tom. Valgfri.

en: Provide Menu
da: Tilbyd menu

en: If checked this view be given a menu entry in the Drupal menu system. If not checked the data in this group will be ignored.
da: Marker for at oprette et menupunkt i Drupals menusystem. Ellers ignoreres data i denne gruppe.

en: Provide Menu as Tab
da: Tilbyd menu som faneblad

en: If checked this view's menu entry will be provided as a tab rather than in the main menu system.
da: Marker for at tilbyde visningens menupunkt som et faneblad i stedet for som et punkt i hovedmenuen.

en: Tab Weight
da: Fanebladsvægt

en: If this is a menu tab, select the weight; lower numbers will be further to the left.
da: Vælg en vægt hvis dette er et menufaneblad; lavere tal vises længere mod venstre.

en: Menu Title
da: Menutitel

en: Enter the title to use for the menu entry or tab. If blank, the page title will be used.
da: Indtast menupunktets eller fanebladets titel. Lad titlen være tom for at bruge sidens titel.

en: Default Menu Tab
da: Standard menu-fane

en: Make Default Menu Tab
da: Lav standard menufaneblad

en: If checked this view's menu entry will be provided as a tab, and will be the default tab for that URL path. For example, if the URL is 'tracker/all' and it is set as the default menu tab, it will be put into the menu as 'tracker' and 'tracker/all' will be the default tab. The following settings allow you to customize the parent item, for example 'tracker'. For tabs to work properly, one tab in the group must be set as the default.
da: Marker for at tilbyde visningens menupunkt som et faneblad. Fanebladet vil være standard for denne URL. F.eks. hvis URLen er 'tracker/alle' og den markeres som standard fanebladet, bliver den oprettet i menuen som 'tracker' og 'tracker/alle' vil være standard fanebladet. For at faneblade skal fungere korrekt skal ét faneblad i gruppen være valgt som standard.

en: Parent Menu Item Type
da: Overordnet menupunkts type

en: Tab
da: Fane

en: Normal menu item
da: Normalt menupunkt

en: Already exists (don't create)
da: Eksisterer allerede (opret ikke)

en: Select type of parent item to use for this default menu tab. You can either specify the parent should be a tab (the default), a normal menu item, or to use the menu item that already exists at the specified URL. For example, if the URL for the default tab is 'tracker/all', then 'tracker' would already have to be a valid menu item to use this final choice.
da: Vælg typen af overordnet menupunkt som skal bruges for denne standard menufane. Du kan enten angive at det overordnede punkt skal være en fane (standard), et normalt menupunkt eller at bruge et eksisterende menupunkt på den angivne URL. Hvis URLen for standardfanen er 'tracker/all', skal 'tracker' være et gyldigt menupunkt for at kunne bruge den sidste valgmulighed.

en: If the parent menu item is a tab, select the weight; lower numbers will be further to the left.
da: Vælg en vægt hvis dette er et menufaneblad; lavere tal vises længere mod venstre.

en: Parent Menu Item Title
da: Overordnet menupunkts titel

en: If the Parent Menu Item is being defined by this view (if you set the %type_field to either %tab or %menu), you can specify its title here.  If blank, the menu title will be used if that is defined, or the page title if not.
da: Hvis det overordnede menupunkt defineres af dette view (hvis du sætter %type_field til enten %tab eller %menu), kan du angive dets titel her. Hvis feltet er tomt bruges menutitlen hvis den er defineret og sidetitlen hvis den ikke er defineret.

en: Provide Block
da: Tilbyd blok

en: If checked this view will be provided as a block. If checked title may not be blank.
da: Marker for at tilbyde denne visning som en blok. I så fald må titlen ikke være tom.

en: The title that will be shown at the top of the block. May be blank.
da: Titlen der vises i toppen af blokken. Kan være tom.

en: Nodes per Block
da: Elementer pr. blok

en: If using a block, the maximum number of items to display in the block. Pagers are not used in blocks.
da: Maksimalt antal elementer, der vises i en blok. Sidedeling bruges ikke i blokke.

en: [More] Link?
da: [Mere] henvisning?

en: If using a view as both a page and a block, display a more link in the block that links to the view URL?
da: Vis en henivisning fra blokken til visningen hvis visningen bruges både som side og som blok?

en: Use Page Header
da: Brug sidehoved

en: If checked, use the Page Header for block view instead. If so, you should leave the Block Header blank.
da: Marker for at bruge sidehovedet til blokvisning i stedet. I så fald skal du lade blokhovedet være tomt.

en: Use Page Footer
da: Brug sidefod

en: If checked, use the page footer for block view instead. If so, you should leave the block footer blank.
da: Marker for at bruge sidefoden til blokvisning i stedet. I så fald skal du lade blokfoden være tom.

en: Empty text
da: Tom tekst

en: Use Page empty
da: Brug "Tom side"

en: If checked, use the Page Empty Text for block view instead. If so, you should leave the block empty text blank.
da: Marker for at bruge tom side tekst til blokvisning i stedet. I så fald skal du lade blok tom tekst være tomt.

en: Text to display if a view results in no nodes. Optional.
da: Tekst som vises hvis oversigten er tom. Valgfri.

en: Argument Handling Code
da: Kode til håndtering af argument

en: Argument Code
da: Argument kode

en: Advanced Usage Only: PHP code that returns a custom array of arguments for the view. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters.
da: Kun avanceret brug: PHP kode som returnerer en tilpasset liste af argumenter til oversigten. Skal ikke indeholde &lt;?php ?&gt; skilletegn.

en: For more information, please see the <a href="!arg">Argument Handling Code documentation</a> in the Drupal handbook.
da: Se venligst afsnittet om <a href="!arg">kode til håndtering af argumenter</a> i håndbogen for yderligere information.

en: Expose
da: Blotlæg

en: Delete this item.
da: Slet elementet

en: Move this item up.
da: Flyt elementet op

en: Down
da: Ned

en: Move this item down.
da: Flyt elementet ned

en: Move this item to the top.
da: Flyt elementet til toppen

en: Move this item to the bottom.
da: Flyt elementet til bunden

en: Handler
da: Håndtering

en: Option
da: Valgmulighed

en: Default Sort
da: Standardsortering

en: Fields are only meaningful with List view and Table View; they allow you to choose which fields are presented and in what order.
da: Felter giver kun mening sammen med liste- og tabelvisning. De lader dig vælge hvilke felter der skal vises og i hvilken rækkefølge.

en: Argument Type
da: Parametertype

en: Wildcard
da: Joker

en: Wildcard Sub
da: Joker-udskiftning

en: Arguments are parsed directly from the URL. They are not necessary to any given view, but allow flexibility.
da: Parametre tolkes direkte fra URLen. De er ikke påkrævede, men tillader større fleksibilitet.

en: Arguments
da: Parametre

en: Operator
da: Operand

en: Filters allow you to select a subset of all the nodes to display. All Filters are ANDed together.
da: Filtre lader dig udvælge en delmængde af indholdselementerne til visning. Alle filtre kombineres med AND.

en: Filters
da: Filtre

en: Optional
da: Valgfrit

en: Filter settings Default
da: Standard filterindstillinger

en: Force Single
da: Gennemtving enkelt

en: Lock Operator
da: Lås operand

en: Exposed filters will be presented to the viewer. If not set required, then filters will include a "&lt;None&gt;" Value if possible. If set default, filters will default as set here, otherwise filter settings will be ignored. If Lock Operator is set, no operator will be made available to the user.
da: Blotlagt filtre vises til brugerne. Hvis de ikke er sat som obligatoriske vil filtrene indeholde en "&lt;None&gt;"-værdi hvis muligt. Hvis de er sat som standard vil standardværdien være den som vælges her, ellers ignoreres filterindstillingerne. Hvis "Lås operator" er valgt vises operatoren ikke til brugeren.

en: Exposed Filters
da: Blotlagte filtre

en: Order
da: Rækkefølge

en: Add criteria
da: Tilføj kriterie

en: Sort Criteria
da: Kriterie

en: This view currently has no %s defined.
da: Der er ikke defineret %s for denne oversigt.

en: Ops
da: Operationer

en: Another user has modified this view, unable to save. You can get this error by using the Back button to re-edit a view after saving one; if you do this, be sure to Reload before making any changes!
da: En anden bruger har ændret denne oversigt. Oversigten kan ikke gemmes. Det kan skyldes at du har brugt tilbage-knappen for at redigere en oversigt. Gør du det, skal du huske at opfriske siden før du foretager ændringer.

en: View name is required.
da: Navn på oversigt påkrævet.

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
da: Oversigtens navn kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: View name already in use.
da: En anden oversigt har allerede det valgte navn.

en: Nodes per page cannot be 0 if using the pager.
da: Indholdselementer pr. side kan ikke være 0 hvis du bruger sideinddeling.

en: If being used as a block, Nodes Per Block must be positive.
da: Hvis oversigten bruges som en blok, skal indlæg pr. blok være positiv.

en: View successfully saved.
da: Oversigt gemt.

en: View successfully added.
da: Oversigt tilføjet.

en: List and Table types require at least one field.
da: Liste- og tabel-typer kræver mindst et felt.

en: You can only set on Default Sort on one field.
da: Du kan kun vælge standardsortering på ét felt.

en: View '%vid' not found.
da: Kan ikke finde oversigten '%vid'.

en: administer views
da: administrer oversigter

en: Views module installed tables successfully.
da: Views-modulets tabeller er blevet installeret med success.

en: The installation of views module was unsuccessful.
da: Views-modulet er blevet installeret med succes.

en: The views module creates customized views of node lists.
da: Oversigtsmodulet laver tilpassede visninger af indholdslister.

en: RSS plugin for the views feed selector argument.
da: RSS-udvidelsesmodul til views-feed vlagargumentet.

en: Views Theme Wizard
da: Views tema-guide

en: The views theme wizard helps create stub theming for views.
da: Views theme-guiden hjælper til at oprette theme-stumper til oversigter.

en: The Views UI module allows you to create and edit views.
da: Views UI-modulet lader dig oprette og redigere oversigter.

en: Book: Parent Node
da: Book: Overordnet indholdselement

en: This allows you to filter books based on parent node.
da: Dette lader dig filtrere bøger baseret på den overordnede node.

en: Book: Weight
da: Bog: Vægt

en: This will sort the view by book weight, if that is applicable.
da: Sorterer oversigten efter bogvægt, hvis det er relevant.

en: Book: Parent Title
da: Bog: Titel på overordnet side

en: Display the title of the parent node
da: Vis titlen på det overordnede indholdselement

en: Sort by the title of the parent node
da: Sorter efter titlen på det overordnede indholdselement

en: Book: Parent Node ID
da: Bog: ID på overordnet indholdselement

en: Comment: Subject
da: Kommentar: Emne

en: With updated mark
da: Med markering af opdatering

en: Comment: Comment
da: Kommentar: Kommentar

en: Display the content of a comment.
da: Vis indholdet af en kommentar.

en: Comment: Comment ID
da: Kommentar: Kommentar ID

en: Display the CID of a comment.
da: Vis kommentarens CID.

en: Comment: Created Time
da: Kommentar: Oprettelsestidspunkt

en: Display the post time of the comment.
da: Vis hvornår kommentaren blev oprettet.

en: Comment: Author Name
da: Kommentar: Forfatter navn

en: This will display the author of the node.
da: Viser navnet på indlæggets forfatter.

en: Comment: Add link
da: Kommentar: "Tilføj"-link

en: Display a link to add a comment to the node. Enter the text of this link into the option field; if blank the default "Comment" will be used.
da: Vis et link til at tilføje en kommentar til indholdselementet. Indtast linkets tekst i valg-feltet. Hvis feltet er tomt bruges standardteksten "Kommentar" i stedet.

en: Comment: Pending approval
da: Kommentar: Afventer godkendelse

en: Equals
da: Lig med

en: Sort by the created time of comments.
da: Sorter efter oprettelsestidspunkt.

en: Comment: Last Comment Time
da: Kommentar: Tid for seneste kommentar

en: This will display the last comment time.
da: Viser tiden for den seneste kommentar

en: Comment: Last Comment Author
da: Kommentar: Seneste kommentarforfatter

en: This will display the name of the last user to comment on the post.
da: Viser navnet på den bruger der senest har kommenteret indlægget.

en: Comment: Count
da: Kommentar: Antal

en: With New Count
da: Med optælling af nye

en: This will display the comment count.
da: Viser antallet af kommentarer

en: Comment: Last Changed Time
da: Kommentar: Sidst ændret

en: This will display the time of the last comment or node edit.
da: Viser tidspunktet for hvornår kommentaren eller indholdselementet sidst blev redigeret.

en: Comment: Comment Count
da: Kommentar: Antal kommentarer

en: This filter allows you to filter by the amount of comments.
da: Filtrer efter antallet af kommentarer.

en: This filter allows nodes to be filtered by the timestamp for the last comment or node edit.
da: Dette filter tillader noder at blive filtreret ud fra den seneste kommentar- eller redigerings-timestamp.

en: Comment: Last Comment Date
da: Kommentar: Dato for eneste kommentar

en: This will allow you to sort by the date of the most recent comment on a node.
da: Lader dig sortere efter datoen for den seneste kommentar til et indlæg.

en: This filter allows you to sort by the number of comments.
da: Dette filter giver dig mulighed for at sortere efter antallet af kommentarer.

en: Comment: Last Changed
da: Kommentar: Sidst ændret

en: Sort based on the most recent comment or edit for the node.
da: Sortér efter den seneste kommentar eller opdatering af indholdselementet.

en: @num new
da: @num nye

en: Display recent comments block
da: Vis blok med seneste kommentarer

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: Node: Title
da: Indlæg: Titel

en: Display the title of the node.
da: Vis indlæggets titel.

en: Node: ID
da: Indholdselement: ID

en: Display the NID of a node.
da: Vis indholdselementets NID.

en: Node: Created Time
da: Indlæg: Oprettet

en: Display the post time of the node.
da: Vis hvornår indlægget blev oprettet.

en: The option field may be used to specify the custom date format as it's required by the date() function or if "as time ago" has been chosen to customize the granularity of the time interval.
da: Brug valg-feltet til at angive et tilpasset datoformat som krævet af date()-funktionen, eller til at vælge tidsintervallets granularitet hvis "som forløbet tid" er valgt.

en: Node: Updated Time
da: Indlæg: Opdateret

en: Display the last time the node was updated.
da: Vis hvornår indlægget sidst blev opdateret.

en: Node: Type
da: Indlæg: Type

en: The Node Type field will display the type of a node (for example, 'blog entry', 'forum post', 'story', etc)
da: Indholdstypefeltet viser et indlægs type (f.eks. 'blogindlæg', 'artikel', 'side' osv.)

en: Node: Link to node
da: Indholdselement: Link til indholdselement

en: This will create a link to the node; fill the option field with the text for the link. If you want titles that link to the node, use Node: Title instead.
da: Opretter et link til indholdselementet. Indtast linkteksten i valg-feltet. Hvis du ønsker titler som linker til indholdselementet skal du bruge Indholdselementtitel i stedet.

en: Node: Body
da: Indholdselement: Indhold

en: Full Text
da: Fuld tekst

en: Display the Main Content.
da: Vis brødteksten.

en: Node: View link
da: Indholdselement: "Vis"-link

en: Display a link to view the node. Enter the text of this link into the option field; if blank the default "View" will be used.
da: Viser et link til indholdselementet. Indtast linkteksten i valg-feltet. Hvis feltet er tomt bruges standardteksten "Vis" i stedet.

en: Node: Edit link
da: Indholdselement: "Rediger"-link

en: Return To View
da: Tilbage til oversigt

en: Return to Node
da: Tilbage til indholdselement

en: Display a link to edit the node. Enter the text of this link into the option field; if blank the default "Edit" will be used.
da: Vis et link til at redigere indholdselementet. Indtast linkteksten i valg-feltet. Hvis feltet er tomt bruges standardteksten "Redigér" i stedet.

en: Node: Delete link
da: Indholdselement: "Slet"-link

en: Return To The Frontpage
da: Tilbage til forsiden

en: Display a link to delete the node. Enter the text of this link into the option field; if blank the default "Delete" will be used.
da: Vis et link til at slette indholdselementet. Indtast linkteksten i valg-feltet. Hvis feltet er tomt bruges standardteksten "Slet" i stedet.

en: Sort by the database ID of the node.
da: Sorter efter indholdselementets database ID.

en: Sort by the submission date of the node.
da: Sorter efter indlæggets oprettelsesdato.

en: Sort by the last update date of the node.
da: Sorter efter indlæggets sidste opdateringsdato.

en: Node: Sticky
da: Indlæg: Klæbrigt

en: Sort by whether or not the node is sticky. Choose descending to put sticky nodes at the top.
da: Sorter efter hvorvidt indlægget er klæbrigt. Vælg faldende for at vise klæbrige indlæg øverst.

en: Sort by the node title, alphabetically
da: Sorter alfabetisk efter titel

en: Sort by the node type, alphabetically
da: Sorter alfabetisk efter indholdstype

en: Random
da: Tilfældig

en: By choosing random, nodes will be ordered completely randomly. This is a good way to choose X random nodes from a group of nodes.
da: Vælg tilfældig for at sortere indholdselementerne i fuldstændig tilfældig rækkefølge. Dette er en god måde at vælge X tilfældige indholdselementer fra en gruppe af indholdselementer.

en: Node: Published
da: Indlæg: Udgivet

en: Filter by whether or not the node is published. This is recommended for most Views!
da: Filtrer efter hvorvidt indlægget er udgivet. Anbefales til de fleste oversigter.

en: Node: Front Page
da: Indlæg: Forside

en: Filter by whether or not the node has been promoted to Front Page.
da: Filtrer efter hvorvidt indlægget er forfremmet til forsiden.

en: Filter by whether or not the node is set sticky.
da: Filtrer efter hvorvidt indlægget er klæbrigt.

en: Node: Moderated
da: Indholdselement: Modereret

en: Filter by whether or not the node is moderated.
da: Filtrer efter hvorvidt indholdselementet er modereret.

en: Include or exclude nodes of the selected types.
da: Inkluder eller ekskluder indlæg af de valgte typer.

en: Node: Author is Anonymous
da: Indlæg: Bruger er anonym

en: This allows you to filter by whether or not the node author is anonymous.
da: Filtrer efter hvorvidt forfatteren er anonym.

en: Node: Author is Current User
da: Indlæg: Forfatter er nuværende bruger

en: This allows you to filter by whether or not the node was authored by the logged in user of the view.
da: Filtrer efter hvorvidt indlægget er skrevet af den bruger, der ser oversigten.

en: Node: Current User Authored or Commented
da: Indlæg: Skrevet eller kommenteret af aktive bruger

en: This allows you to filter by whether or not the logged in user authored or commented on the node.
da: Filtrer efter hvorvidt den nuværende bruger har skrevet indlægget eller kommenteret det.

en: Node: Distinct
da: Indlæg: Forskellige

en: This filter ensures that each node may only be listed once, even if it matches multiple criteria. Use this if multiple taxonomy matches return duplicated nodes.
da: Sikrer at et indlæg kun medtages i oversigten én gang selvom det opfylder flere kriterier. Benyttes hvis taksonomier returnerer duplikater.

en: This filter allows nodes to be filtered by their title.
da: Filtrerer indholdselementer efter deres titel.

en: This filter allows nodes to be filtered by their creation date.
da: Med dette filter kan indholdselementer filtreres efter deres oprettelsesdato.

en: This filter allows nodes to be filtered by the time they were updated.
da: Med dette filter kan indholdselementer filtreres efter deres opdateringstidspunkt.

en: This filter allows nodes to be filtered by their body.
da: Med dette filter kan indholdselementer filtreres efter deres brødtekst.

en: Node: Has New Content
da: Indlæg: Nyt indhold

en: Including this filter will reduce the node set to nodes that have been updated or have new content since the user last read the node, as well as unread nodes.
da: Viser kun indlæg der er blevet opdateret eller har fået tilføjet indhold siden brugeren sidst læste indlægget samt ulæste indlæg.

en: The node type argument allows users to filter a view by specifying the type of node.
da: Indholdstype parametren lader brugerne filtrere en oversigt ved at vælge en indholdstype.

en: The argument will filter by the node title. For this argument, set the option to the number of characters, using 0 for full term; use 1 for an A/B/C style glossary.
da: Filtrer efter indlæggets titel. Angiv antallet af tegn, der skal søges på, eller 0 for hele ordet. Brug 1 for en A/B/C oversigt.

en: Node: Posted Year
da: Indholdselement: Oprettet år

en: This argument allows users to filter by what year the node was posted, in the form of CCYY.
da: Lader brugerne filtrere efter hvilket ord indlægget blev oprettet, på formen CCYY.

en: Node: Posted Month
da: Indholdselement: Oprettet måned

en: Months are specified by the numbers 1-12. Since this argument does not specify a year, it is recommended that it usually follow a 'Year' argument.
da: Måneder angives med tallene 1-12. Siden denne parameter ikke angiver et årstal, anbefales det at bruge parametren 'År'.

en: Node: Posted Week
da: Indholdselement: Oprettet uge

en: This allows the user to filter a view by the week number from 1-52. It is recommended this argument follow a 'Year' argument.
da: Lader brugeren filtrere et view efter ugenummer fra 1-52. Det anbefales at dette argument kommer efter et 'År'-argument.

en: Node: Posted Month + Year
da: Indholdselement: Oprettet måned + år

en: This argument combines Month and Year into a single argument, specified in the form CCYYMM.
da: Denne parameter kombinere måned og år i en enkelt parameter angivet på formen CCYYMM.

en: Node: Posted Full Date
da: Indholdselement: Komplet oprettelsesdato

en: This argument is a complete date in the form of CCYYMMDD.
da: Denne parameter er en komplet dato på forment CCYYMMDD.

en: This argument is a single Node ID.
da: Parametren er en enkelt indlægs-ID.

en: Node: Feed Selector
da: Indholdselement: Feed-vælger

en: This argument allows pluggable "feed" selectors. If using views_rss module, "feed" will turn the view into an RSS feed. Other modules may provide their own feeds. You may enter the title the feed will advertise in the title field here. If the feed type offers a description, enter the description of the feed in the option field here.
da: Dette argument tillader modulære "feed"-vælgere. Hvis du bruger views_rss-modulet vil "feed" omdanne viewet til et RSS feed. Andre module kan tilbyde deres egne feeds. Du kan indtaste feedet titel i titelfeltet her. Hvis feed-typen tilbyder en beskrivelse kan du indtaste beskrivelsen af feedet i valg-feltet her.

en: The basic front page view.
da: Standard forsideoversigt.

en: Untitled
da: Uden titel

en: Profile: @field-name
da: Profil: @field-name

en: This will display all options of the profile field %field-name.
da: Viser alle valgmuligheder fra profilfeltet %field-name.

en: Display the date of the %field-name field.
da: Vis datoen på %field-name-feltet.

en: Checkbox based profile field help
da: Afkrydsningsfelt-baseret hjælp til profilfelt

en: Other types based profile field help
da: Andre typer-baseret hjælp til profilfelt

en: This allows you to sort by vocabulary terms
da: Sorter efter ord fra ordforråd

en: This allows you to sort by selection options
da: Sorter efter valg

en: This allows you to sort by date
da: Sorter efter dato

en: This allows you to sort yes/no
da: Sorter efter ja/nej

en: Taxonomy based profile field help
da: Taksonomi-baseret hjælp til profilfelt

en: Selection based profile field help
da: Valg-baseret hjælp til profilfelt

en: Search: Index
da: Søgning: Indeks

en: Node: Total Hits
da: Indholdselement: Samlet antal hits

en: This will display the number of times a node has been read.
da: Viser hvor mange gange indholdselementet er blevet læst.

en: Node: Recent Hits
da: Indholdselement: Seneste hits

en: This will display the number of times a node has been read recently.
da: Viser hvor mange gange indholdselementet er blevet læst for nylig.

en: Node: Last Hit Time
da: Indholdselement: Seneste hit

en: Display the time the node was last read.
da: Vis hvornår indholdselementet sidst blev læst.

en: This allows you to sort by the number of times a node has been read.
da: Lader dig sortere efter hvor mange gange et indholdselement er blevet vist.

en: This allows you to sort by the number of times a node has been read recently.
da: Lader dig sortere efter antallet af gange et indholdselement er blevet vist for nyligt.

en: This allows you to sort by the time a node was last read.
da: Lader dig sortere efter hvornår et indholdselement senest blev vist.

en: Nodes sorted by recent page-views
da: Indholdselementer sorteret efter nylig visninger

en: Recent popular content
da: Seneste populære indhold

en: Recent hits
da: Seneste besøg

en: Nodes sorted by total page-views
da: Indholdselementer sorteret efter samlet antal visninger

en: All-time popular content
da: Populært gennem tiden

en: Reads
da: Visninger

en: Taxonomy: Terms for @voc-name
da: Taksonomi: Termer for @voc-name

en: This will display all taxonomy terms associated with the node that are members of %voc-name. Note that this causes one extra query per row displayed, and might have a minor performance impact.
da: Viser alle taksonomiord knyttet til et indholdselement, som er medlemmer af %voc-name. Bemærk at dette resulterer i en ekstra forespørgsel pr. vist række og kan have en lille indflydelse på ydelsen.

en: Only terms associated with %voc-name will appear in the select box for this filter. When filtering by taxonomy term you may specify the 'depth' as an option. Please see the taxonomy help for more information.
da: Kun ord knyttet til %voc-name optræder i udvalgslisten for dette filter. Når du filterer efter taksonomiord kan du angive 'dybden' som en valgmulighed. Se venligst taksonomi-hjælpen for yderligere information.

en: Taxonomy: Term
da: Taksonomi: Ord

en: This will display one of the taxonomy terms associated with the node; if taxonomy terms were used to filter or sort, it will be the one that triggered the sort or filter.
da: Viser et af taksonomiordene knyttet til indholdselementet. Hvis taksonomiord blev brugt til at filtrere eller sortere vil det være dét ord som udløste sorteringen eller filtreringen.

en: Taxonomy: Term Description
da: Taksonomi: Ordbeskrivelse

en: This will display the description associated with a taxonomy term.
da: Viser beskrivelsen knyttet til et taksonomiord.

en: Taxonomy: Term Name
da: Taksonomi: Ord

en: This will sort nodes by taxonomy weight and name, as defined in the category administration.
da: Sorterer indlæg efter taksonomivægt og navn, som angivet under kategorier.

en: Taxonomy: Vocabulary Name
da: Taksonomi: Ordforrådets navn

en: This will filter a view to only nodes that contain a term in the associated vocabulary.
da: Filtrerer en oversigt så kun indlæg der indeholder et ord i det tilknyttede ordforråd vises.

en: Taxonomy: Term ID
da: Taksonomi: Term ID

en: The argument will filter by a taxonomy term ID. For this argument, set the option to the depth to search. See taxonomy for more information.
da: Filtrerer efter taksonomiord-ID. Angiv hvor dyb søgningen skal være. Se taksonomi for yderligere information.

en: The argument will filter by a taxonomy term name. For this argument, set the option to the number of characters, using 0 for full term; use 1 for an A/B/C style glossary.
da: Filtrerer efter et taksonomiord. Angiv antallet af tegn, der skal søges på, eller 0 for hele ordet. Brug 1 for en A/B/C oversigt.

en: Taxonomy: Vocabulary ID
da: Taksonomi: Ordforråd ID

en: The argument will filter to nodes with terms in a vocabulary.
da: Argumentet filtrerer indholdselementer med ord i et ordforråd.

en: The taxonomy view with a depth of 0.
da: Taksonomioversigt med dybde 0.

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Uncatgorized
da: Ikke kategoriseret

en: File: Id
da: Fil: ID

en: File Id which represents the file.
da: Fil ID som repræsenterer filen.

en: Sort by File Id
da: Sorter efter fil ID

en: File: Has file downloads
da: Fil: Har filer til download

en: Filter whether the node has files for download
da: Filtrér hvorvidt indholdselementet har filer til download

en: File: Listed in file downloads
da: Fil: Vist under downloads

en: Filter whether the file is listed in downloads
da: Filtrer efter hvorvidt filen vises eller ej

en: File: All files
da: File: Alle filer

en: All files
da: Alle filer

en: Listed files
da: Viste filer

en: File names with links
da: Filnavne med links

en: File names without links
da: Filnavne uden links

en: File descriptions with links
da: Filbeskrivelser med links

en: File descriptions without links
da: Filbeskrivelser uden links

en: Display all attached files in one field.
da: Vis alle vedhæftede filer i ét felt.

en: File: Name
da: Fil: Navn

en: Plain
da: Enkel

en: With download link
da: Med download-link

en: Display file name
da: Vis filnavn

en: File: Path
da: Fil: Sti

en: Display Path to File.
da: Vis sti til fil.

en: File: Size
da: Fil: Størrelse

en: Display the size of the associated file.
da: Vis størrelsen af den vedhæftede fil.

en: This filter allows nodes to be filtered by mime type.
da: Filtere indholdselementer efter mime type.

en: File: Filename
da: File: Filnavn

en: This filter allows nodes to be filtered by the name of attached files.
da: Filtrer indholdselementer efter navnet på vedhæftede filer.

en: This filter allows nodes to be filtered by file size.
da: Filtere indholdselementer efter filstørrelse.

en: File: Sort by Filename
da: Fil: Sorter efter filnavn

en: Sort by file name
da: Sorter efter filnavn

en: File: File size
da: Fil: Filstørrelse

en: Sort by file size.
da: Sorter efter filstørrelse.

en: Sort by mime type.
da: Sorter efter mime type.

en: Node: Author Name
da: Indlæg: Forfatter

en: User: Author Picture
da: Bruger: Billede

en: Display the user picture of the author.
da: Vis billede af forfatteren.

en: This allows you to sort alphabetically by author.
da: Lader dig sortere alfabetisk efter forfatter.

en: This allows you to filter by a particular user. You might not find this useful if you have a lot of users.
da: Lader dig filtrere efter en bestemt bruger. Er sikkert ikke nyttigt hvis du har mange brugere.

en: Node: Authors in role %role-name
da: Indholdselement: Forfatter har rollen %role-name

en: Only users in role %role-name will appear in the select box for this filter.
da: Kun brugere med rollen %role-name vises i valglisten for dette filter.

en: Role: Author Role
da: Rolle: Forfatterrolle

en: Include the node only if the author is a member of the selected role.
da: Vis kun indlægget hvis forfatteren har den valgte rolle.

en: User: UID is Author
da: Bruger: UID er forfatter

en: The User ID argument allows users to filter to nodes authored by the specified user ID.
da: Bruger-ID parametren lader brugerne filtrere indlæg efter en bestemt bruger-ID.

en: User: UID Authored or Commented
da: Bruger: UID er forfatter eller har kommenteret

en: The User ID argument allows users to filter a to nodes authored or commented on the specified user ID.
da: Bruger-ID parametren lader brugerne filtrere indlæg der er skrevet eller kommenteret af den angivne bruger-ID.

en: User: Username is Author
da: Bruger: Brugernavn er forfatter

en: The Username argument allows users to file to a nodes authored by the specified username.
da: Brugernavn-argumentet lader brugerne filtrere indholdselementer efter et specifikt brugernavn.

en: Shows all new activity on system.
da: Viser al aktivitet i systemet.

en: recent posts for %1
da: seneste indlæg for %1

en: Currently Logged In User
da: Brugeren der er logget ind
