Views (5.x-1.6) - en to it translation catalogue (438 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Replies
it: Risposte

en: Last Post
it: Ultimo Post

en: List
it: Elenco

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: more
it: leggi tutto

en: Enable
it: Attiva

en: Disable
it: Disattiva

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Yes
it: Si

en: Edit
it: Modifica

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: Questa azione è irreversibile.

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Top
it: In cima

en: As Link
it: Come Link

en: Without Link
it: Senza Link

en: Views
it: Viste

en: Access
it: Accesso

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Teaser
it: Anteprima

en: never
it: mai

en: read more
it: leggi tutto

en: Created
it: Creato

en: Are you sure you want to delete %title?
it: Si vuole davvero eliminare %title?

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Bottom
it: In fondo

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Comment
it: Commento

en: Fields
it: Campi

en: Contains
it: Contiene

en: Overridden
it: Modificato rispetto al valore predefinito

en: Normal
it: Normale

en: %time ago
it: %time fa

en: Up
it: Su

en: Sortable
it: Ordinabile

en: Basic Information
it: Informazioni di Base

en: Recent posts
it: Contenuti recenti

en: Exists
it: Esiste

en: The views module creates customized views of node lists. You may need to activate the Views UI module to get to the user administration pages.
it: Il modulo 'Views' permette di creare degli elenchi personalizzati di nodi tramite viste. Bisogna attivare il modulo 'Views UI' per poter utilizzare la parte di amministrazione delle viste.

en: <All>
it: <Tutti>

en: As Short Date
it: Come Data Breve

en: As Medium Date
it: Come Data Media

en: As Long Date
it: Come data estesa

en: As Custom Date
it: Come Data Personalizzata

en: As Time Ago
it: Come Tempo Trascorso

en: Granularity: minute
it: Granularità: minuto

en: Granularity: hour
it: Granularità: ora

en: Granularity: day
it: Granularità: giorno

en: Granularity: month
it: Granularità: mese

en: Granularity: year
it: Granularità: anno

en: Is All Of
it: Comprende tutto tra

en: Is One Of
it: È uno tra

en: Is None Of
it: Non è nessuno di

en: Is Equal To
it: È uguale a

en: Is Not Equal To
it: È diverso da

en: Is Greater Than
it: È maggiore di

en: Is Greater Than Or Equals
it: È maggiore o uguale a

en: Is Less Than Or Equals
it: È minore o uguale a

en: Is Less Than
it: È minore di

en: List View
it: Vista a Elenco

en: Table View
it: Vista a Tabella

en: Teaser List
it: Elenco Anteprime

en: Full Nodes
it: Nodi Completi

en: Contains Any Word
it: Contiene una delle parole

en: Contains All Words
it: Contiene Tutte le Parole

en: Starts With
it: Inizia con

en: Ends With
it: Termina Con

en: Does Not Contain
it: Non Contiene

en: Save and edit
it: Salva e modifica

en: @filter must have a value!
it: @filter deve avere un valore!

en: The "Value" can either be a date in the format: CCYY-MM-DD HH:MM:SS or the word "now" to use the current time. You may enter a positive or negative number in the "Option" field that will represent the amount of seconds that will be added or substracted to the time; this is most useful when combined with "now". If you have the jscalendar module from jstools installed, you can use a popup date picker here.
it: Il  "Valore" può essere o una data nel formato CCYY-MM-DD HH:MM:SS o la parola "now" per utilizzare l'istante corrente. Puoi specificare anche un numero positivo o negativo nel campo "Opzione" che rappresenterà la quantità di secondi che saranno aggiunti o sottratti a quesl tempo; ciò è particolarmente utile in combinazione con "now". Se hai installato il modulo jscalendar dei jstools, puoi utilizzare qui il selettore popup di date.

en: access all views
it: accede a tutte le viste

en: Views RSS: RSS feed
it: Vista RSS: Feed RSS

en: RSS: RSS Feed Selector
it: RSS: Selettore di Fonte RSS

en: This argument specifies a specific RSS feed selector; it will only select RSS feeds, unlike the built-in selector which can select pluggable feeds. You may enter the title the feed will advertise in the title field here, and the description of the feed in the option field here.
it: Questo argomento permette di specificare un selettore di Feed Rss; esso selezionerà soltanto i Feed Rss, al contrario del selettore integrato che può selezionare feeds modulari. Puoi specificare il titolo del feed nel campo titolo e la descrizione del feed nel campo opzione.

en: Theme wizard
it: Processo Guidato Creazione Tema

en: <p>The views theming wizard generates code that you can use in your phptemplate theme to help you customize the output of a view. Simply select a theme and it will generate code for your template.php as well as template files for the individual views.</p><p>At this time this code assumes your view is a <b>list type view</b>! It may not generate effective code for other types of views. Future versions of this program will be smarter, and give more options, but this wizard is still a huge start.</p>
it: <p>Il supporto alla temizzazione di Views fornisce codice che puoi usare nei tuoi temi phptemplate per personalizzare l'aspetto di una vista. Seleziona un tema e la procedura genererà il codice per il file template.php assieme ai template per le singole viste.</p> <p>Al momento il codice assume che le viste siano di <strong>tipo lista</strong>! Potrebbe pertanto non essere generato codice utilizzabile da altri tipi di vista. Le versioni future saranno più intelligenti e forniranno più opzioni, tuttavia questa procedura è già un ottimo inizio.</p>

en: Select a view
it: Seleziona una vista

en: Select Theme Type
it: Seleziona tipo di tema

en: List Theme Fields
it: Lista Campi Tema

en: This is a list of all the theme functions you can use to override individual field displays
it: Questa è una lista di tutte le funzioni del tema che puoi utilizzare per sovrascrivere variabili individuali legate al tema stesso

en: This is a basic theme function
it: Questa è una funzione tema base

en: Generate Theme
it: Genera Tema

en: This code goes in your template.php file
it: Il codice deve essere inserito nel file template.php

en: This code goes in a file named views-list-@s.tpl.php
it: Il codice deve essere inserito in un file chiamato views-list-@s.tpl.php

en: This code goes in a file named views-list-@s.css
it: Il codice deve essere inserito in un file chiamato views-list-@s.css

en: Simple List
it: Lista Semplice

en: Grouped List
it: Lista Raggruppata

en: Nested Tree
it: Lista ad Albero

en: Select the field on which to group
it: Selezionare il campo su cui effettuare il raggruppamento

en: Select the field to use as the ID for each row (usually nid)
it: Selezionare il campo da usare come identificativo di ogni riga (solitamente NID)

en: Select the field that refers to the parent node by the ID field
it: Seleziona il campo che fa riferimento al nodo genitore attraverso il campo ID

en: You may import a view by cut-and-pasting the results of an export view. If the import is successful you will be taken to the Add View page with all of the settings of the imported view..
it: Puoi importare una vista copiando e incollando il risultato dell'esportazione di una vista. Se l'importazione ha successo, sarai rediretto alla pagina di configurazione di una nuova vista con tutte le impostazioni importate.

en: This screen shows all of the views that are currently defined in your system. The default views are provided by Views and other modules and are automatically available. If a customized view of the same name exists, it will be used in place of a default view.
it: Questa schermata mostra tutte le "views" attualmente definite. Le "views" predefinite sono fornite dal modulo "Views" o da altri moduli installati e sono disponibili automaticamente. Se esiste una "view" presonalizzata con lo stesso nome, questa sarà utilizzata al posto della corrispondente "view" predefinita.

en: Please see !s or the views documentation on drupal.org for help here.
it: Per informazioni vedere !s o la documentazione del modulo 'Views' su drupal.org

en: the views help page
it: la pagina di aiuto del modulo "views"

en: You may cut & paste this view into an import function on another system. The view will only work if all modules required by the view are installed on the target location.
it: Puoi fare 'copia-incolla' di questa vista nella funzione di importazione in un altro sistema. La vista funzionerà solo se tutti i moduli richiesti sono installati sul sistema di destinazione.

en: <p>A view retrieves some number of nodes from the database and displays them in a variety of formats.</p>
it: <p>Una vista permette di recuperare dei contenuti dal database e di visualizzarli in diversi formati.</p>

en: <h3>View Types</h3>
        <dl>
          <dt><em>List View</em></dt><dd>A List View provides the data for each node retrieved in the form of an unordered list. Each item in the Fields section will be displayed; the Title will be displayed as a label. The order the items appear in the Fields list is the order the items will appear in the output. Leaving the title blank will cause the field to appear with no label (which is desirable in lists that just display titles, for example).</dd>
          <dt><em>Table View</em></dt><dd>A Table View provides the data for each node as one row of a table. The Fields selected in the Fields list will be displayed in the order they are listed. The title column will be shown in the header. If you set the field to 'sortable' then the header will be click-sortable; be careful here as click-sorts will be processed after built-in sort criteria, and built-in sort criteria can easily make click-sorts invalid. If using click-sorts, choose a field to be the default sort; otherwise the first field presented will be the default sort.</dd>
          <dt><em>Teaser List</em></dt><dd>A Teaser List will simply present the teaser of each node retrieved.</dd>
          <dt><em>Full Nodes</em></dt><dd>This will show the full content of each node retrieved.</dd>
          <dt><em>Random Teaser</em></dt><dd>This will show a single random teaser.</dd>
          <dt><em>Random Node</em></dt><dd>This will show a single random node's full view.</dd>
        </dl>
it: 3>Tipi di "Views"</h3> <dl> <dt><em>List View</em></dt><dd>Una "List View" fornisce i dati dei nodi nella forma di una elenco non ordinato. Ogni voce dell'elenco sarà mostrata nella sezione "Field"; il campo "Title" sarà mostrato come "label". L'ordine delle voci nell'elenco dei campi "Fields" corrisponderà all'ordine delle voci che verrà visualizzato. Omettendo il campo "Title", questo non sarà mostrato (ciò può essere utile negli elenchi di titoli, per esempio).</dd> <dt><em>Table View</em></dt><dd>Una "Table View" fornisce i dati dei nodi nella forma di una riga di una tabella. I campi selezionati in "fields" saranno mostrati nello stesso ordine in cui sono elencati. Il titolo della colonna sarà mostrato nella testata della tabella. Selezionando 'sortable', i nodi saranno ordinabili cliccando sulla testata della colonna; be careful here as click-sorts will be processed after built-in sort criteria, and built-in sort criteria can easily make click-sorts invalid. Utilizzando 'sortable' seleziona un campo per l'ordinamento predefinito, altrimenti verrà utilizzato il primo campo presente.</dd> <dt><em>Teaser List</em></dt><dd>A "Teaser List" will simply present the teaser of each node retrieved.</dd> <dt><em>Full Nodes</em></dt><dd>Mostra l'intero contenuto di tutti i nodi.</dd> <dt><em>Random Teaser</em></dt><dd>Mostra un campo "teaser" a caso.</dd> <dt><em>Random Node</em></dt><dd>Mostra tutti i campi di un nodo a caso.</dd> </dl>

en: <h3>Fields</h3>
it: <h3>Campi</h3>

en: <p>When using List or Table view, it is necessary to choose which fields will be displayed to the user.</p><dl>
it: <p>Quando si utilizza un Elenco listato, o un elenco A Tabella, è necessario scegliere i campi da visualizzare all'utente.</p><dl>

en: <h3>Arguments</h3>
it: <h3>Argomenti</h3>

en: <p>Arguments can be passed to the View through the URL, in order to create views that are configurable by the user. This is very useful to create views for taxonomy, or to sort by user. When using arguments, substitution is performed on the title. %1 will represent argument 1, %2 will represent argument 2. Each argument has a title field; this title is used if providing a summary view (which can matter because the argument is missing which could result in confusing phrases such as 'view for')</p><dl>
it: <p>Per poter creare viste configurabili dall'utente è possibile passare i parametri alla Vista attraverso l'URL. Questo è molto utile per creare viste per la tassonomia o per ordinare in base all'utente. Utilizzando i parametri la sostituzione viene effettuata sul titolo. %1 rappresenterà il parametro 1, %2 rappresenterà il parametro 2. Ogni parametro possiede un campo titolo che viene usato se si fornisce una vista di riepilogo (che può essere importante perché l'argomento non esiste e potrebbe causare confusione in frasi come "vista per")</p><dl>

en: <h3>Filters</h3>
it: <h3>Filtri</h3>

en: <p>Views may be filtered to restrict the view on a number of criteria.</p><dl>
it: <p>Le viste possono essere filtrate per restringere i risultati prodotti in base a criteri di scelta.</p><dl>

en: <h3>Sorting Critera</h3>
it: <h3>Criteri di ordinamento</h3>

en: <p>The result set may be sorted on any of the following criteria.</p><dl>
it: <p>I risultati di una vista possono essere ordinati con i seguenti criteri.</p><dl>

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
it: Le viste sono elenchi personalizzati dei contenuti presenti nel sito; questi elenchi possono essere configurati ed è possibile controllare come le liste di contenuti sono presentante.

en: Tools
it: Strumenti

en: Edit view
it: Modifica vista

en: Override
it: Sovrascrivi

en: Clone
it: Clona

en: Administer views
it: Amministra viste

en: Provides
it: Fornisce

en: Existing Views
it: Viste Esistenti

en: <p>No views have currently been defined.</p>
it: <p>Nessuna vista è attualmente presente.</p>

en: <p>Below are system default views; if you edit one of these, a view will be created that will override any system use of the view.</p>
it: <p>Qui sotto trovi le viste di sistema; se decidi di modificarne una ne verrà creata una nuova che sarà usata dal sistema al posto dell'originale.</p>

en: Default view
it: Vista predefinita

en: Default Views
it: Viste predefinite

en: Clear views cache
it: Pulisci la cache delle viste

en: Import View Code
it: Importa il Codice dell Vista

en: Cut and paste the results of an Export View here.
it: Taglia e incolla il risultato di una Esportazione di una Vista qui.

en: Add a View
it: Aggiungi una Vista

en: You don't seem to have the following requirements:
it: Non sembra tu abbia i seguenti requisiti:

en: Unable to get a view out of that.
it: Non è possibile ottenere una vista.

en: Edit view %n
it: Modifica la vista %n

en: Return Page Not Found
it: Visualizza "Pagina non trovata"

en: Display All Values
it: Mostra Tutti i Valori

en: Summary, unsorted
it: Sommario, non ordinato

en: Summary, sorted ascending
it: Sommario, ordinato in modo crescente

en: Summary, sorted descending
it: Sommario, ordinato in modo decrescente

en: Summary, sorted as view
it: Sommario, ordinato come una vista

en: Use Empty Text
it: Utilizza il Testo Vuoto

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Add Filter
it: Aggiungi Filtro

en: Add Criteria
it: Aggiungi Criterio

en: Add Argument
it: Aggiungi Argomento

en: Add Field
it: Aggiungi Campo

en: Expose Filter
it: Esponi Filtro

en: You have modified this view; changes will not be recorded until you Save the form.
it: La vista è stata modificata. I cambiamenti avranno effetto solo facendo click su Salva.

en: The unique identifier of the view; it is only important for overridden views and views that modules or themes will need to use. Only alphanumeric and _ allowed here
it: L'identificatore univoco della vista; è importante solo per sovrascrivere le viste che i moduli o i temi dovranno usare. Sono permessi solo caratteri alfanumerici e _

en: Only the checked roles will be able to see this view in any form; if no roles are checked, access will not be restricted.
it: Solo i ruoli selezionati potranno visualizzare la vista; se nessun ruolo è selezionato, l'accesso sarà permesso a tutti.

en: A description of the view for the admin list.
it: Descrizione della vista, per l'elenco nella parte amministrazione.

en: Provide Page View
it: Crea una vista Pagina

en: If checked this view will be provided as a page. If not checked, the fields in this group will be ignored.
it: Se selezionato, questa vista verrà creata come pagina. In caso contrario i dati di questa sezione non verranno considerati.

en: Enter the URL to use for this view in the form of 'dir/dir'. Do not begin or end the URL with a /. Example: 'view/tracker'. This is required if providing a page view. You can also add $arg as a placeholder for arguments passed in the URL, for example 'user/$arg/tracker' or 'node/$arg/related'. Note that any arguments listed here will be required, even if they are listed as optional below. You do not need to list arguments at the end of the path. Do not try to use URLs such as taxonomy/term/$arg.
it: Inserire l'URL da associare a questa vista nella forma "dir/dir". Non inserire "/" come carattere iniziale o finale dell'URL. Esempio: 'view/tracker'. Questa informazione è necessaria per creare una vista sotto forma di pagina. Puoi utilizzare $arg per gestire URL con argomenti, per esempio 'user/$arg/tracker' oppure 'node/$arg/related'. Ogni argomento indicato sarà obbligatorio, anche se specificato sotto come opzionale. Non è possibile specificare argomenti alla fine dell'URL. Non specificare, per esempio, URL nella forma 'taxonomy/term/$arg'.

en: View Type
it: Tipo di Vista

en: How the nodes should be displayed to the user.
it: Come dovrebbero essere mostrati i nodi all'utente.

en: The title that be shown at the top of the view. May be blank. This title ignores arguments; if you want your title to take arguments into account, use the "title" field in the arguments section.
it: Titolo che verrà mostrato in cima alla vista. Può essere lasciato vuoto. Questo titolo non usa argomenti; se vuoi utilizzare argomenti come titolo devi utilizzare il campo "titolo" nella sezione argomenti.

en: Use Pager
it: Utilizza Paginatore

en: If checked this query may be multiple pages. If not checked this query will be one page.
it: Se selezionato la query potrebbe essere mostrata su più pagine, altrimenti verrà mostrata su una sola pagina.

en: Nodes per Page
it: Nodi per pagina

en: The number of nodes to display per page. If 0, all nodes will be displayed. If not using a pager, this will be the maximum number of nodes in the list.
it: Indica il numero massimo di contenuti da visualizzare all'interno di ogni pagina. Se 0 (zero) verranno visualizzati tutti i contenuti. Se non viene utilizzata la paginazione, indica il numero massimo di contenuti visualizzabili.

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
it: Testo da visualizzare in cima alla vista. Può contenere maggiori informazioni, links o altro a tua discrezione. Questo campo è opzionale.

en: Text to display at the bottom of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
it: Testo da mostrare in fondo alla vista. Può contenere spiegazioni, link o altre informazioni. Questo campo è opzionale.

en: Empty Text
it: Testo vuoto

en: Text to display if a view returns no nodes. Optional.
it: Testo da mostrare se la vista non restitusce nessun contenuto. Questo campo è opzionale.

en: Provide Menu
it: Fornisci Menù

en: Provide Menu as Tab
it: Fornisci il Menù come Tab

en: If checked this view's menu entry will be provided as a tab rather than in the main menu system.
it: Se selezionato, la voce del menu della vista sarà visualizzata in una scheda invece che nel sistema del menu principale.

en: Tab Weight
it: Peso del Tab

en: Menu Title
it: Titolo del Menù

en: Enter the title to use for the menu entry or tab. If blank, the page title will be used.
it: Inserire il titolo da utilizzare nella voce del menu o nella scheda. Se assente sarà utilizzato il titolo della pagina.

en: Make Default Menu Tab
it: Rendi il Tab Menù come Predefinito

en: Tab
it: Scheda

en: Normal menu item
it: Voce del menu (Normal menu item)

en: Already exists (don't create)
it: Già presente (non creare)

en: Parent Menu Item Title
it: Titolo elemento del menu padre

en: Provide Block
it: Fornisci Blocco

en: If checked this view will be provided as a block. If checked title may not be blank.
it: Se selezionato questa vista sarà visualizzata come un blocco. Il titolo non dovrebbe essere lasciato vuoto.

en: The title that will be shown at the top of the block. May be blank.
it: Il titolo da mostrare in cima al blocco. Può essere lasciato vuoto.

en: Nodes per Block
it: Nodi per Blocco

en: If using a block, the maximum number of items to display in the block. Pagers are not used in blocks.
it: Se usi un blocco indica il numero massimo di elementi da mostrare. I blocchi non usano il paginatore.

en: [More] Link?
it: Mostra il collegamento [Più Info]?

en: If using a view as both a page and a block, display a more link in the block that links to the view URL?
it: Se si usa una vista sia come pagina che come blocco, visualizzare un collegamento nel blocco che punta all'URL della pagina?

en: Use Page Header
it: Utilizza Intestazione di Pagina

en: Use Page Footer
it: Utilizza Piè di Pagina

en: Empty text
it: Testo vuoto

en: Use Page empty
it: Utilizza Pagina vuota

en: Argument Handling Code
it: Codice di gestione dell'Argomento

en: Argument Code
it: Codice dell'Argomento

en: Expose
it: Esponi

en: Delete this item.
it: Elimina questo elemento.

en: Move this item up.
it: Sposta l'elemento verso l'alto.

en: Down
it: Giù

en: Move this item down.
it: Sposta l'elemento verso il basso.

en: Move this item to the top.
it: Sposta l'elemento in cima alla lista.

en: Move this item to the bottom.
it: Sposta l'elemento in fondo alla lista.

en: Handler
it: Manipolatore

en: Option
it: Opzione

en: Default Sort
it: Ordinamento Predefinito

en: Argument Type
it: Tipo dell'Argomento

en: Wildcard
it: Caratteri jolly

en: Wildcard Sub
it: Caratteri Jolly Sub

en: Arguments
it: Parametri

en: Operator
it: Operatore

en: Filters
it: Filtri

en: Optional
it: Opzionale

en: Filter settings Default
it: Impostazioni Predefinite per il Filtro

en: Force Single
it: Forza Unicità

en: Lock Operator
it: Blocca operatore

en: Exposed Filters
it: Filtri visualizzati all'utente

en: Order
it: Ordinamento

en: Add criteria
it: Aggiungi Criterio

en: Sort Criteria
it: Criteri di Ordinamento

en: This view currently has no %s defined.
it: Questa vista non ha al momento %s definiti.

en: Another user has modified this view, unable to save. You can get this error by using the Back button to re-edit a view after saving one; if you do this, be sure to Reload before making any changes!
it: Un altro utente ha modificato questa vista, non è quindi possibile salvarla. Questo errore potrebbe essere causato dall'uso del tasto "Indietro" del tuo browser per ri-modificare una vista già salvata; in questo caso assicurati di aggiornare la pagina prima di effettuare altre modifiche.

en: View name is required.
it: Il nome della vista è obbligatorio.

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
it: Il nome della vista deve contenere caratteri alfabetici o il simbolo "_"

en: View name already in use.
it: Il nome della vista è già in uso.

en: Nodes per page cannot be 0 if using the pager.
it: Nodi per pagina non può essere 0 se si utilizza il paginatore

en: If being used as a block, Nodes Per Block must be positive.
it: Se si utilizza come blocco, Nodi per Blocco deve essere un numero positivo

en: View successfully saved.
it: Vista salvata correttamente.

en: View successfully added.
it: La vista è stata aggiunta.

en: List and Table types require at least one field.
it: Viste di tipo Lista e Tabella richiedono almeno un campo.

en: You can only set on Default Sort on one field.
it: Puoi solo un Ordinamento Predefinto su un singolo campo.

en: View '%vid' not found.
it: Vista '%vid' non trovata.

en: administer views
it: gestione viste

en: Views module installed tables successfully.
it: Installazione delle tabelle del modulo 'views' eseguita correttamente.

en: The installation of views module was unsuccessful.
it: Errore nell'installazione del modulo 'Views'.

en: The views module creates customized views of node lists.
it: Il modulo 'views' crea delle viste personalizzate di liste di nodi.

en: Views RSS
it: Viste RSS

en: RSS plugin for the views feed selector argument.
it: Plugin RSS per l'argomento del selettore di fonte delle viste.

en: Views Theme Wizard
it: Wizard per i Temi dell Viste

en: The views theme wizard helps create stub theming for views.
it: Il wizard per la selezione del tema per le viste aiuta a creare pezzi di codice per i temi delle viste.

en: The Views UI module allows you to create and edit views.
it: Il modulo 'views ui' ti permette di creare e modificare le viste.

en: Book: Parent Node
it: Libro: Nodo Genitore

en: This allows you to filter books based on parent node.
it: Questo permette di filtrare i libri basandoti sul nodo genitore.

en: Book: Weight
it: Libro: Peso

en: This will sort the view by book weight, if that is applicable.
it: Questo ordinerà la vista per peso del nodo all'interno del libro, se ciò è applicabile.

en: Book: Parent Title
it: Libro: Titolo del Genitore

en: Display the title of the parent node
it: Mostra il titolo del nodo genitore

en: Sort by the title of the parent node
it: Ordina per titolo del nodo padre

en: Book: Parent Node ID
it: Libro: ID del nodo padre

en: Comment: Subject
it: Commento: oggetto

en: With updated mark
it: Con marcatore di aggiornamento

en: Comment: Comment
it: Commento: Commento

en: Display the content of a comment.
it: Mostra il contenuto di un commento.

en: Comment: Comment ID
it: Commento: ID del Commento

en: Display the CID of a comment.
it: Mostra il CID di un commento.

en: Comment: Created Time
it: Commento: Data di Creazione

en: Display the post time of the comment.
it: Mostra la data di sottomissione del commento.

en: Comment: Author Name
it: Commento: Nome dell'Autore

en: This will display the author of the node.
it: Questo mostrerà l'autore del nodo.

en: Comment: Pending approval
it: Commento: Coda di Approvazione

en: Equals
it: Uguale

en: Sort by the created time of comments.
it: Ordina per data di creazione dei commenti.

en: Comment: Last Comment Time
it: Commento: Ultima Data di un Commento

en: This will display the last comment time.
it: Questo mostrerà l'ultima data di un commento.

en: Comment: Last Comment Author
it: Commento: Ultimo Autore di un Commento

en: This will display the name of the last user to comment on the post.
it: Questo mostrerà il nome dell'ultimo utente che ha commentato il contenuto.

en: Comment: Count
it: Commento: Conteggio

en: With New Count
it: Con Nuovo Conteggio

en: This will display the comment count.
it: Questo mostrerà il conteggio dei commenti.

en: Comment: Last Changed Time
it: Commento: data dell'ultima modifica

en: This will display the time of the last comment or node edit.
it: Questo mostrerà la data dell' ultimo commento o modifica del nodo.

en: Comment: Comment Count
it: Commento: Conteggio dei Commenti

en: This filter allows you to filter by the amount of comments.
it: Questo filtro ti permette di filtrare per quantità di commenti.

en: This filter allows nodes to be filtered by the timestamp for the last comment or node edit.
it: Questo filtro permette di filtrare i nodi per la data dell'ultimo commento o dell'ultima modifica del nodo.

en: Comment: Last Comment Date
it: Commento: Data dell'Ultimo Commento

en: This will allow you to sort by the date of the most recent comment on a node.
it: Questo ti permette di ordinare per data del commento più recente su un nodo.

en: This filter allows you to sort by the number of comments.
it: Questo filtro ti permette di ordinare per numero di commenti.

en: Comment: Last Changed
it: Commento: ultima modifica

en: Sort based on the most recent comment or edit for the node.
it: Ordinamento basato sul commento più recente o modifica per il nodo.

en: @num new
it: @num nuovi

en: Display recent comments block
it: Mostra il blocco commenti recenti

en: Recent comments
it: Commenti recenti

en: Node: Title
it: Nodo: Titolo

en: Display the title of the node.
it: Mostra il titolo del nodo.

en: Node: ID
it: Nodo: ID

en: Display the NID of a node.
it: Mostra il NID di un nodo.

en: Node: Created Time
it: Nodo: Data di Creazione

en: Display the post time of the node.
it: Mostra la data di sottomissione del nodo.

en: The option field may be used to specify the custom date format as it's required by the date() function or if "as time ago" has been chosen to customize the granularity of the time interval.
it: Il campo opzione può essere utilizzato per specificare il formato personalizzato della data come è richiesto dalla funzione date() o se

en: Node: Updated Time
it: Nodo: Data di Aggiornamento

en: Display the last time the node was updated.
it: Mostra la data di ultima modifica del nodo.

en: Node: Type
it: Nodo: Tipo

en: The Node Type field will display the type of a node (for example, 'blog entry', 'forum post', 'story', etc)
it: Il campo Tipo di Nodo mostrerà il tipo del nodo (ad esempio, 'articolo del blog', 'post del forum', 'storia', ecc.)

en: Node: Link to node
it: Nodo: Collegamento al nodo

en: This will create a link to the node; fill the option field with the text for the link. If you want titles that link to the node, use Node: Title instead.
it: Questo creerà un collegamento al nodo; specifica nel campo opzione iltesto per il collegamento. Se vuoi che i titoli colleghino al nodo, invece utilizza Nodo: Titolo.

en: Node: Body
it: Nodo: Corpo

en: Display the Main Content.
it: Mostra il Contenuto Principale.

en: Node: View link
it: Nodo: Collegamento alla Vista

en: Node: Edit link
it: Nodo: Modifica il Collegamento

en: Return To View
it: Ritorna alla Vista

en: Return to Node
it: Ritorna al Nodo

en: Node: Delete link
it: Nodo: Elimina Collegamento

en: Display a link to delete the node. Enter the text of this link into the option field; if blank the default "Delete" will be used.
it: Visualizza un link per eliminare il nodo. Introdurre il testo di questo link nel campo opzione; se vuoto sarà usato il valore predefinito "Elimina".

en: Sort by the database ID of the node.
it: Ordina per l'ID della base datri del nodo.

en: Sort by the submission date of the node.
it: Ordina per data di sottomissione del nodo.

en: Sort by the last update date of the node.
it: Ordina per la data di utlimo aggiornamento del nodo.

en: Node: Sticky
it: Nodo: Appiccicoso

en: Sort by whether or not the node is sticky. Choose descending to put sticky nodes at the top.
it: Ordina su se il nodo è appiccicoso o meno. Scegli discendente per porre i nodi  appiccicosi in alto.

en: Sort by the node title, alphabetically
it: Ordina alfabeticamente per titolo del nodo

en: Sort by the node type, alphabetically
it: Ordina alfabeticamente per tipo del nodo

en: Random
it: Casuale

en: By choosing random, nodes will be ordered completely randomly. This is a good way to choose X random nodes from a group of nodes.
it: Scegliendo casuale, i nodi saranno ordinati in modo totalemnte casuale. Questo è un buon modo per scegliere X nodi a caso tra un gruppo di nodi.

en: Node: Published
it: Nodo: Pubblicato

en: Filter by whether or not the node is published. This is recommended for most Views!
it: Filtra su se un nodo è pubblicato o meno. Questo è raccomandato per la maggior parte delle Viste!

en: Node: Front Page
it: Nodo: Pagina Iniziale

en: Filter by whether or not the node has been promoted to Front Page.
it: Filtra su se un nodo è stato promosso nell Pagina Iniziale o meno.

en: Filter by whether or not the node is set sticky.
it: Filtra su se un nodo è stato impostato come appiccicoso o meno.

en: Node: Moderated
it: Nodo: Moderato

en: Filter by whether or not the node is moderated.
it: Filtra su se un nodo è stato moderato o meno.

en: Include or exclude nodes of the selected types.
it: Include o esclude i nodi dei tipi selezionati.

en: Node: Author is Anonymous
it: Nodo: l'Autore è Anonimo

en: This allows you to filter by whether or not the node author is anonymous.
it: Questo ti permette di filtrare su se l'autore di un nodo è anonimo o meno.

en: Node: Author is Current User
it: Nodo: l'Autore è l'Utente Corrente

en: Node: Current User Authored or Commented
it: Node: l'Utente Corrente e l'Autore o Ha Commentato

en: This allows you to filter by whether or not the logged in user authored or commented on the node.
it: Questo permette di filtrare i nodi se l'utente autenticato è l'autore del nodo o ha commentato il nodo.

en: Node: Distinct
it: Nodo: Distinti

en: This filter ensures that each node may only be listed once, even if it matches multiple criteria. Use this if multiple taxonomy matches return duplicated nodes.
it: Questo filtro assicura che ogni nodo sia elencato una sola volta, anche se esso soddisfa più criteri. Utilizza questo se vari confronti sulle categorie ritornano nodi duplicati.

en: This filter allows nodes to be filtered by their title.
it: Questo filtro permette di filtrare i nodi per titolo.

en: This filter allows nodes to be filtered by their creation date.
it: Questo filtro permette ai nodi di essere filtrati per data di creazione.

en: This filter allows nodes to be filtered by the time they were updated.
it: Questo filtro permette di filtrare i nodi per data di aggiornamento.

en: This filter allows nodes to be filtered by their body.
it: Questo filtro permette di filtrare i nodi per corpo.

en: Node: Has New Content
it: Nodo: Ha un Nuovo Contenuto

en: The node type argument allows users to filter a view by specifying the type of node.
it: L'argomento tipo di nodo permette all'utente di filtrare i nodi specificando il tipo dei nodi.

en: The argument will filter by the node title. For this argument, set the option to the number of characters, using 0 for full term; use 1 for an A/B/C style glossary.
it: L'argomento filtrerà i nodi per titolo. Per questo argomento imposta l'opzione per il numero di caratteri, specificando 0 per il termine completo; usa 1 per lo stile del glossario A/B/C.

en: Node: Posted Year
it: Nodo: Anno di Inserimento

en: This argument allows users to filter by what year the node was posted, in the form of CCYY.
it: Questo argomento permette agli utenti di filtrare i nodi per l'anno di sottomissione nella forma CCYY.

en: Node: Posted Month
it: Nodo: Mese di Inserimento

en: Months are specified by the numbers 1-12. Since this argument does not specify a year, it is recommended that it usually follow a 'Year' argument.
it: I mesi sono specificati dai numeri compresi nell'intervallo 1-12. Poichè questo argomento non specifica l'anno è raccomandato che di solito sia seguito da un argomento di tipo 'Anno'.

en: Node: Posted Week
it: Nodo: Settimana di Inserimento

en: Node: Posted Month + Year
it: Nodo: Mese + Anno di Inserimento

en: Node: Posted Full Date
it: Nodo: Data Completa di Inserimento

en: This argument is a single Node ID.
it: Questo argomento è un singolo ID di Nodo.

en: Node: Feed Selector
it: Nodo: Selettore Fonte

en: The basic front page view.
it: La vista di base per la pagina iniziale.

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Profile: @field-name
it: Profilo: @field-name

en: Display the date of the %field-name field.
it: Mostra la data del campo %field-name.

en: Checkbox based profile field help
it: Casella basata su un campo di aiuto del profilo.

en: Other types based profile field help
it: Altri tipi basati su un campo di aiuto del profilo.

en: This allows you to sort by vocabulary terms
it: Questo ti permette di ordinare per termine di un vocabolario.

en: This allows you to sort by selection options
it: Questo ti permette di ordinare per le opzioni di selezione

en: This allows you to sort by date
it: Questo ti permette di ordinare per data

en: This allows you to sort yes/no
it: Questo ti permette di ordinare per Si/No

en: Taxonomy based profile field help
it: Categoria basata su campo di aiuto del profilo

en: Selection based profile field help
it: Selezione basata su campo di aiuto del profilo

en: Search: Index
it: Ricerca: Indice

en: Node: Total Hits
it: Nodo: Visite Totali

en: This will display the number of times a node has been read.
it: Questo mostrerà il numero di volte che un nodo è stato letto.

en: Node: Recent Hits
it: Nodo: Visite Recenti

en: This will display the number of times a node has been read recently.
it: Questo mostrerà il numero di volte che un nodo è stato letto recentemente.

en: Node: Last Hit Time
it: Nodo: Istante di Ultima Visita

en: Display the time the node was last read.
it: Mostra la data dell'ultima lettura del nodo.

en: This allows you to sort by the number of times a node has been read.
it: Questo ti permette di ordinare per numero di volte che il nodo è stato letto.

en: This allows you to sort by the number of times a node has been read recently.
it: Questo ti permette di ordinare per numero di volte che il nodo è stato letto recentemente.

en: This allows you to sort by the time a node was last read.
it: Questo permette di ordinare per data dell'ultima lettura del nodo.

en: Nodes sorted by recent page-views
it: Nodi ordinati per visite recenti alla pagina.

en: Recent popular content
it: Contenuti più popolari recenti

en: Recent hits
it: Visite recenti

en: Nodes sorted by total page-views
it: Nodi ordinati per numero totali di visita alla pagina

en: All-time popular content
it: Contenuti più popolari di sempre

en: Reads
it: Letture

en: Taxonomy: Terms for @voc-name
it: Categorie: Termini per @voc-name

en: Taxonomy: Term
it: Tassonomia: Termine

en: Taxonomy: Term Description
it: Categorie: Descrizione del Termine

en: This will display the description associated with a taxonomy term.
it: Questo mostrerà la descrizione associata ad un termina ci una categoria.

en: Taxonomy: Term Name
it: Categorie: Nome del Termine

en: This will sort nodes by taxonomy weight and name, as defined in the category administration.
it: Questo ordinera i nodi a seconda del peso e del nome  della taxonomy, come specificato nella sezione  admin della categoria

en: Taxonomy: Vocabulary Name
it: Categorie: Nome del Vocabolario

en: This will filter a view to only nodes that contain a term in the associated vocabulary.
it: Questo filtro permettere di visualizzare solo i nodi associati ai termini di un vocabolario.

en: Taxonomy: Term ID
it: Categorie: ID del Termine

en: Taxonomy: Vocabulary ID
it: Categorie: ID del Vocabolario

en: Uncategorized
it: Non categorizzato

en: Uncatgorized
it: Non categorizzato

en: File Id which represents the file.
it: ID del File che rappresenta il file.

en: Sort by File Id
it: Ordina per ID del File

en: File: Has file downloads
it: File: Possiede file per il download

en: Filter whether the node has files for download
it: Filtra se il nodo ha file per il download

en: File: Listed in file downloads
it: File: Elencato nei download

en: Filter whether the file is listed in downloads
it: Filtra se il file è elencato nei download

en: File: All files
it: File: Tutti i file

en: All files
it: Tutti i file

en: Listed files
it: File elencati

en: File names with links
it: Nome dei file con collegamenti

en: File names without links
it: Nome dei file senza collegamenti

en: File descriptions with links
it: Descrizione del file con collegamento

en: File descriptions without links
it: Descrizione del file senza collegamento.

en: Display all attached files in one field.
it: Mostra tutti gli allegati in un unico campo.

en: File: Name
it: File: Nome

en: Plain
it: Semplice

en: With download link
it: Con collegamento di download

en: Display file name
it: Mostra nome del file.

en: File: Path
it: File: Percorso

en: Display Path to File.
it: Mostra il Persorso del File.

en: File: Size
it: File: Dimensione

en: Display the size of the associated file.
it: Mostra la dimensione del file associato.

en: File: Mime type
it: File: Tipo MIME

en: This filter allows nodes to be filtered by mime type.
it: Questo filtro permette di filtrare i nodi per tipo mime.

en: File: Filename
it: File: Nome del file

en: This filter allows nodes to be filtered by the name of attached files.
it: Questo filtro permette di filtrare i nodi per nome di file allegato.

en: This filter allows nodes to be filtered by file size.
it: Questo filtro permette di filtrare i nodi per dimensione del file.

en: File: Sort by Filename
it: File: Ordina per Nome del File

en: Sort by file name
it: Orina per nome del file

en: File: File size
it: File: Dimensione del File

en: Sort by file size.
it: Ordina per dimensione del file.

en: Sort by mime type.
it: Ordina per tipo mime.

en: Node: Author Name
it: Nodo: Nome dell'Autore

en: User: Author Picture
it: User: Ritratto dell'Autore

en: Display the user picture of the author.
it: Mostra il ritratto utente dell'autore.

en: This allows you to sort alphabetically by author.
it: Questo permette di ordinare alfabeticamente per autore.

en: This allows you to filter by a particular user. You might not find this useful if you have a lot of users.
it: Questo permette di filtrare per un particolare utente. Tu potresti trovare ciò inutile se hai molti utenti.

en: Node: Authors in role %role-name
it: Nodo: gli Autori appartengono al ruolo %role-name

en: Only users in role %role-name will appear in the select box for this filter.
it: Solo gli utente appartenenti al ruolo %role-name appariranno nel riquadro di selezione per questo filtro.

en: Role: Author Role
it: Ruolo: Ruolo dell'Autore

en: Include the node only if the author is a member of the selected role.
it: Include il nodo solo se l'autore è membro del ruolo selezionato.

en: User: UID is Author
it: Utente: UID è l'Autore

en: The User ID argument allows users to filter to nodes authored by the specified user ID.
it: L'argomento ID dell'Utente permette permette agli utenti di filtrare i nodi il cui autore ha l'ID utente specificato.

en: User: UID Authored or Commented
it: Utente: UID è l'Autore o ha Commentato

en: The User ID argument allows users to filter a to nodes authored or commented on the specified user ID.
it: L'argomento ID dell'Utente permette permette agli utenti di filtrare i nodi il cui autore o chi ha commentato ha l'ID utente specificato.

en: User: Username is Author
it: Utente: il Nome utente è l'Autore

en: The Username argument allows users to file to a nodes authored by the specified username.
it: L'aromento Nome utente prmette di filtrare i nodi il cui autore ha il Nome utente specificato.

en: Shows all new activity on system.
it: Mostra tutte le attività sul sistema.

en: recent posts for %1
it: post recenti per %1

en: Currently Logged In User
it: Utente corrente autenticato
