Views (5.x-1.7) - en to fr translation catalogue (256 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: Statut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Value
fr: Valeur

en: Author
fr: Auteur

en: Replies
fr: Réponses

en: Last Post
fr: Dernière contribution

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: more
fr: plus

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Étiquette

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Top
fr: Haut

en: As Link
fr: En tant que Lien

en: Without Link
fr: Sans lien

en: Views
fr: Vues

en: Access
fr: Accès

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Teaser
fr: Accroche

en: never
fr: jamais

en: read more
fr: lire la suite

en: Created
fr: Créé

en: Are you sure you want to delete %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title ?

en: Block
fr: Bloc

en: Bottom
fr: Bas

en: Header
fr: En-tête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Comment
fr: Commentaire

en: Fields
fr: Champs

en: Contains
fr: Contient

en: Overridden
fr: Supplanté

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: Up
fr: Haut

en: Sortable
fr: Classable

en: Basic Information
fr: Information de base

en: Recent posts
fr: Dernières contributions

en: Basic
fr: Basique

en: Exists
fr: Présent

en: The views module creates customized views of node lists. You may need to activate the Views UI module to get to the user administration pages.
fr: Le module views crée des vues personnalisées de listes de noeuds. Vous pouvez activer le module Views UI pour accéder aux pages d'administration.

en: <All>
fr: <Tous>

en: As Short Date
fr: Comme une date courte

en: As Medium Date
fr: Comme une date moyenne

en: As Long Date
fr: Comme une date longue

en: As Custom Date
fr: Comme une date personnalisée

en: As Time Ago
fr: Comme "temps dans le passé"

en: Granularity: minute
fr: Granularité : minute

en: Granularity: hour
fr: Granularité : heure

en: Granularity: day
fr: Granularité : jour

en: Granularity: month
fr: Granularité : mois

en: Granularity: year
fr: Granularité : année

en: Is All Of
fr: Est tout

en: Is One Of
fr: Est un de

en: Is None Of
fr: N'est pas

en: Is Equal To
fr: Est égal à

en: Is Not Equal To
fr: N'est pas égal à

en: Is Greater Than
fr: Est supérieur à

en: Is Greater Than Or Equals
fr: Est supérieur ou égal à

en: Is Less Than Or Equals
fr: Est inférieur ou égal à

en: Is Less Than
fr: Est inférieur à

en: List View
fr: Vue au Format Liste

en: Table View
fr: Vue au Format Tableau

en: Teaser List
fr: Liste de Résumés

en: Full Nodes
fr: Les nœuds complets

en: Contains Any Word
fr: Contient n'importe quel mot

en: Contains All Words
fr: Contient tous les mots

en: Starts With
fr: Commence par

en: Ends With
fr: Fini par

en: Does Not Contain
fr: Ne contient pas

en: Save and edit
fr: Enregistrer et éditer

en: @filter must have a value!
fr: @filter doit avoir une valeur !

en: The "Value" can either be a date in the format: CCYY-MM-DD HH:MM:SS or the word "now" to use the current time. You may enter a positive or negative number in the "Option" field that will represent the amount of seconds that will be added or substracted to the time; this is most useful when combined with "now". If you have the jscalendar module from jstools installed, you can use a popup date picker here.
fr: La "Valeur" peut soit être une date au format : CCAA-MM-JJ HH:MM:SS, soit le mot "now" pour spécifier l'instant présent. Vous pouvez saisir un nombre positif ou négatif dan le champ "Options", représentant le nombre de secondes qui sera ajouté ou retranché au temps saisi ; ceci est particulièrement utile quand on l'utilise avec "now". Si le module Jscalendar de Jstools est installé, vous pouvez choisir une date depuis la fenêtre de sélection des dates qui s'affiche à cet endroit.

en: access all views
fr: accéder à toutes les vues

en: Views RSS: RSS feed
fr: Vue RSS : fil RSS

en: RSS: RSS Feed Selector
fr: RSS: sélecteur de flux RSS

en: This argument specifies a specific RSS feed selector; it will only select RSS feeds, unlike the built-in selector which can select pluggable feeds. You may enter the title the feed will advertise in the title field here, and the description of the feed in the option field here.
fr: Ce champ définit un sélecteur de fils RSS spécifique ; il permet de sélectionner uniquement les flux RSS, à la différence du sélecteur par défaut qui peut activer des flux pluggables. Vous pouvez saisir le titre du fil dans le champs ci-après, et la description du fil dans le champ option également ci-après.

en: Theme wizard
fr: Assistant de Theme

en: <p>The views theming wizard generates code that you can use in your phptemplate theme to help you customize the output of a view. Simply select a theme and it will generate code for your template.php as well as template files for the individual views.</p><p>At this time this code assumes your view is a <b>list type view</b>! It may not generate effective code for other types of views. Future versions of this program will be smarter, and give more options, but this wizard is still a huge start.</p>
fr: <p>L'assistant de thèmes de Views fabrique du code que vous pouvez utiiser dans le phptemplate de votre theme pour vous aider à personaliser le rendu d'une vue. Sélectionnez simplement un theme et il va générer le code à mettre dans votre template.php ainsi que dans les fichiers modèles pour chauqe vue. <p><p>A ce point, le code suppose que votre vue est <b>du type liste</b> ! Il se peut que le code généré ne s'applique par à d'autres types de vues. Les versions ultérieures de ce probramme seront plus puissantes et fourniront plus d'options, mais cet assistant est un bon point d'entrée. </p>

en: Select a view
fr: Sélectionner une vue

en: Select Theme Type
fr: Sélectionner un type de thème

en: List Theme Fields
fr: Afficher les champs du Theme

en: This is a list of all the theme functions you can use to override individual field displays
fr: Voici la liste de toutes les fonctions du thème que vous pouvez utiliser pour remplacer l'affichage par défaut de certains champs

en: This is a basic theme function
fr: Voici une fonction de base du thème.

en: Generate Theme
fr: Génerer le theme

en: This code goes in your template.php file
fr: Ce code doit être placé dans votre fichier template.php

en: This code goes in a file named views-list-@s.tpl.php
fr: Ce code doit être placé dans votre fichier nommé views-list-@s.tpl.php

en: This code goes in a file named views-list-@s.css
fr: Ce code doit être placé dans un fichier nommé views-list-@s.tpl.css

en: Simple List
fr: Liste simple

en: Grouped List
fr: Liste groupée

en: Nested Tree
fr: Arborescence emboitée

en: Select the field on which to group
fr: Sélectionner le champ de regroupement

en: Select the field to use as the ID for each row (usually nid)
fr: Sélectionner le champ à utiliser en tant que ID pour chaque ligne (généralement nid)

en: Select the field that refers to the parent node by the ID field
fr: Sectionner le champ se référant au nœud parent par le champs ID

en: You may import a view by cut-and-pasting the results of an export view. If the import is successful you will be taken to the Add View page with all of the settings of the imported view..
fr: Il est possible d'importer une vue par un  simple couper-coller du résultat de l'export d'une vue. Si l'import est exécuté avec succès, la page Ajouter une Vue s'affichera avec tous les paramètres de la vue importée..

en: This screen shows all of the views that are currently defined in your system. The default views are provided by Views and other modules and are automatically available. If a customized view of the same name exists, it will be used in place of a default view.
fr: Cette page montre toutes les vues qui sont actuellement définies dans votre système. Les vues par défaut sont fournies par Views et d'autres modules et sont directement disponibles. Si une vue personnalisée a le même nom qu'une vue par défaut, elle sera utilisée en priorité.

en: Please see !s or the views documentation on drupal.org for help here.
fr: Pour obtenir de l'aide, consulter !s ou la documentation du module Views sur drupal.org

en: the views help page
fr: page d'aide du module Views

en: You may cut & paste this view into an import function on another system. The view will only work if all modules required by the view are installed on the target location.
fr: Vous pouvez couper/coller cette vue dans une application d'import sur un autre system. La vue ne pourra fonctionner que si tous les modules requis par la vue sont installés sur le serveur cible.

en: <p>A view retrieves some number of nodes from the database and displays them in a variety of formats.</p>
fr: <p>Une vue récupère un certain nombre de nœuds dans la base de données et les affiche dans différents formats.</p>

en: <h3>View Types</h3>
        <dl>
          <dt><em>List View</em></dt><dd>A List View provides the data for each node retrieved in the form of an unordered list. Each item in the Fields section will be displayed; the Title will be displayed as a label. The order the items appear in the Fields list is the order the items will appear in the output. Leaving the title blank will cause the field to appear with no label (which is desirable in lists that just display titles, for example).</dd>
          <dt><em>Table View</em></dt><dd>A Table View provides the data for each node as one row of a table. The Fields selected in the Fields list will be displayed in the order they are listed. The title column will be shown in the header. If you set the field to 'sortable' then the header will be click-sortable; be careful here as click-sorts will be processed after built-in sort criteria, and built-in sort criteria can easily make click-sorts invalid. If using click-sorts, choose a field to be the default sort; otherwise the first field presented will be the default sort.</dd>
          <dt><em>Teaser List</em></dt><dd>A Teaser List will simply present the teaser of each node retrieved.</dd>
          <dt><em>Full Nodes</em></dt><dd>This will show the full content of each node retrieved.</dd>
          <dt><em>Random Teaser</em></dt><dd>This will show a single random teaser.</dd>
          <dt><em>Random Node</em></dt><dd>This will show a single random node's full view.</dd>
        </dl>
fr: <h3>Types de vues/h3> 
      <dl> 
        <dt><em>Liste</em></dt><dd>Une Vue par liste fournit les informations sur chaque nœud  récupéré sous forme d'une liste non ordonnée. Tous les éléments de la section Champs seront visualisés ; le Titre sera visualisé comme une étiquette. L'ordre d'apparition des éléments est celui de la liste des Champs. Si le titre est laissé vide, le champ sera visualisé sans étiquette (ce qui peut être désirable  dans une liste avec uniquement les titres, par exemple.</dd> 
       <dt><em>Tableau </em></dt><dd>Une Vue en Tableau fournit les informations sur chaque nœud récupéré sur une seule ligne d'un tableau. Les champs sélectionnés dans la liste des Champs seront visualisés dans l'ordre de la liste. Le nom de la colonne se trouve dans l'entête.  Si vous définissez le champ comme 'triable' alors il est possible de cliquer sur le titre pour trier selon ce critère ; attention à ce point, car le tri par clic est exécuté après le tri selon les critères par défaut, et les critères de tri par défaut peuvent facilement rendre les tris par clic invalides. Si vous utilisez le tri par clic, choisissez un champ par défaut pour le tri ; sinon  le premier champ dans la liste sera le champ de tri par défaut. </dd> 
      <dt><em> Liste d'Accroches </em></dt><dd>Une Liste d'Accroches se compose tout simplement des accroches de tous les nœuds récupérés. </dd> 
      <dt><em> Nœuds Entiers </em></dt><dd> Montrer tout le contenu de chaque nœud récupéré. </dd>
     <dt><em> Accroche au hasard </em></dt><dd> Montrer une seule accroche sélectionnée au hasard. </dd> 
      <dt><em>Nœud au hasard</em></dt><dd>Montrer tout le contenu d'un nœud choisi au hasard. </dd> 
     </dl>

en: <h3>Fields</h3>
fr: <h3>Champs</h3>

en: <p>When using List or Table view, it is necessary to choose which fields will be displayed to the user.</p><dl>
fr: <p>Quand les vues Liste ou Table sont utilisées, il est nécessaire de choisir quels champs seront affichés à l'utilisateur.</p><dl>

en: <h3>Filters</h3>
fr: <h3>Filtres</h3>

en: <p>Views may be filtered to restrict the view on a number of criteria.</p><dl>
fr: <p>Les vues peuvent être filtrées afin de restreindre la vue sur un nombre de critères.</p><dl>

en: <h3>Sorting Critera</h3>
fr: <h3>Critères de tri</h3>

en: <p>The result set may be sorted on any of the following criteria.</p><dl>
fr: <p>L'ensemble des résultats peut être trié sur l'un des critères suivants.</p><dl>

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
fr: Les vues sont des listes personnalisées de contenus présents sur votre système. Elles sont hautement configurables et vous donnent le contrôle sur la présentation des listes de contenus.

en: Tools
fr: Outils

en: Edit view
fr: Modifier la vue

en: Override
fr: Supplanter

en: Clone
fr: Cloner

en: Administer views
fr: Administrer les vues

en: No Page View
fr: Cette vue n'a pas d'affichage de type page

en: Provides
fr: Fournit

en: Existing Views
fr: Vues existantes

en: <p>No views have currently been defined.</p>
fr: <p>Aucune vue n'a été définie actuellement.</p>

en: Default view
fr: Vue par défaut

en: Default Views
fr: Vues par défaut

en: Clear views cache
fr: Vider le cache de views

en: Import View Code
fr: Importer le code de la vue

en: Cut and paste the results of an Export View here.
fr: Couper et coller les résultats d'une exportation de vue ici.

en: Add a View
fr: Ajouter une vue

en: You don't seem to have the following requirements:
fr: Vous semblez ne pas répondre aux pré-requis suivants :

en: Unable to get a view out of that.
fr: Impossible d'avoir une vue à partir de cela.

en: Edit view %n
fr: Éditer la vue %n

en: Return Page Not Found
fr: Renvoyer Page non trouvée

en: Display All Values
fr: Afficher toutes les valeurs

en: Summary, unsorted
fr: Sommaire, non trié

en: Summary, sorted ascending
fr: Sommaire, classement ascendant

en: Summary, sorted descending
fr: Sommaire, classement descendant

en: Summary, sorted as view
fr: Sommaire, trié comme vue

en: Use Empty Text
fr: Utiliser le texte vide

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Add Filter
fr: Ajouter un filtre

en: Add Criteria
fr: Ajouter un critère

en: Add Argument
fr: Ajouter un argument

en: Add Field
fr: Ajouter un champ

en: Expose Filter
fr: Exposer le filtre

en: View Type
fr: Type de vue

en: How the nodes should be displayed to the user.
fr: Comment les noeuds doivent être affichés à l'utilisateur.

en: Nodes per Page
fr: Nœuds par page

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
fr: Texte à montrer en haut de la vue. Ceci peut contenir des explications, des liens ou tout ce que vous désirez. Optionnel.

en: Empty Text
fr: Texte vide

en: Text to display if a view returns no nodes. Optional.
fr: Texte à afficher si une vue ne renvoie aucun nœud. Facultatif.

en: Provide Menu
fr: Fournit une entrée de menu

en: Provide Menu as Tab
fr: Fournit une entrée de menu en onglet

en: Tab Weight
fr: Poids de l'onglet

en: If this is a menu tab, select the weight; lower numbers will be further to the left.
fr: Si c'est une entrée de menu par onglet, ceci permet d'en configurer le poids ; plus le poids est petit, plus l'onglet est positionné vers la gauche.

en: Menu Title
fr: Titre de menu

en: Enter the title to use for the menu entry or tab. If blank, the page title will be used.
fr: Saisir le titre à utiliser pour le menu ou l'onglet. S'il est laissé vide, le titre de la page sera utilisé.

en: Default Menu Tab
fr: Menu par onglet par défaut

en: Make Default Menu Tab
fr: Définir comme menu par onglet par défaut

en: Parent Menu Item Type
fr: Type de l'élément de menu parent

en: Tab
fr: Onglet

en: Normal menu item
fr: Élément de menu normal

en: Already exists (don't create)
fr: Existe déjà (ne pas créer)

en: Parent Menu Item Title
fr: Titre de l'élément de menu parent

en: Use Page Header
fr: Utiliser l'entête de page

en: Use Page Footer
fr: Utiliser le pied de page

en: Empty text
fr: Texte de page vide

en: Text to display if a view results in no nodes. Optional.
fr: Texte à afficher si une vue ne donne aucun nœud résultat. Optionnel.

en: Expose
fr: Exposer

en: Delete this item.
fr: Supprimer cet élément.

en: Move this item up.
fr: Déplacer cet élément vers le haut.

en: Down
fr: Bas

en: Move this item down.
fr: Déplacer cet élément vers le bas.

en: Move this item to the top.
fr: Déplacer cet élément tout en haut.

en: Move this item to the bottom.
fr: Déplacer cet élément tout en bas.

en: Handler
fr: Gestionnaire

en: Default Sort
fr: Tri par défaut

en: Argument Type
fr: Type de l'argument

en: Wildcard
fr: Joker

en: Operator
fr: Opérateur

en: Filters
fr: Filtres

en: Optional
fr: Facultatif

en: Force Single
fr: Forcer unique

en: Exposed Filters
fr: Filtres exposés

en: Order
fr: Ordre

en: Add criteria
fr: Ajouter des critères

en: Sort Criteria
fr: Critère de tri

en: This view currently has no %s defined.
fr: Cette vue n'a pour l'instant pas de %s défini.

en: Ops
fr: Op.

en: View name is required.
fr: Le nom de la vue est requis.

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fr: Le nom de la vue ne peut contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas (_).

en: View name already in use.
fr: Le nom de la vue est déjà utilisé.

en: Nodes per page cannot be 0 if using the pager.
fr: Le nombre de nœuds par page ne peut être à 0 lors de l'utilisation de la pagination.

en: View successfully saved.
fr: La vue a correctement été sauvegardée.

en: View successfully added.
fr: La vue a correctement été ajoutée.

en: You can only set on Default Sort on one field.
fr: Vous pouvez régler le tri par défaut sur seulement un champ.

en: View '%vid' not found.
fr: La vue '%vid' est introuvable.

en: administer views
fr: administrer les vues

en: Views module installed tables successfully.
fr: Le module Views a correctement installé les tables.

en: The installation of views module was unsuccessful.
fr: L'installation du module Views a échoué.

en: The Views UI module allows you to create and edit views.
fr: Le module Views UI vous permet de créer et d'éditer des vues.

en: Book: Parent Node
fr: Livre : Nœud parent

en: This allows you to filter books based on parent node.
fr: Ceci vous permet de filtrer les livres selon le nœud parent.

en: Book: Weight
fr: Livre : Poids

en: Book: Parent Title
fr: Livre : Titre du parent

en: Display the title of the parent node
fr: Afficher le titre du nœud parent

en: Sort by the title of the parent node
fr: Classer par titre du nœud parent

en: Book: Parent Node ID
fr: Livre : ID du nœud parent

en: Comment: Subject
fr: Commentaire : Sujet

en: Equals
fr: Egale

en: Comment: Comment Count
fr: Commentaire : Nombre de commentaires

en: Comment: Last Comment Date
fr: Commentaire : Date du dernier commentaire

en: Comment: Last Changed
fr: Commentaire : Dernière modification

en: @num new
fr: @num nouveaux

en: Recent comments
fr: Commentaires récents

en: Node: Title
fr: Nœud : Titre

en: Display the title of the node.
fr: Affiche le titre du nœud.

en: Node: ID
fr: Nœud : identifiant (ID)

en: Display the NID of a node.
fr: Affiche le NID d'un nœud.

en: Node: Created Time
fr: Nœud : Date de création

en: Node: Type
fr: Noeud : type de contenu

en: Node: Body
fr: Nœud : Corps

en: Node: Edit link
fr: Nœud : lien d'édition

en: Random
fr: Au hasard

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Recent hits
fr: Accès récents

en: Taxonomy: Term
fr: Taxonomie : Terme

en: Uncategorized
fr: Non catégorisé

en: Plain
fr: Brut

en: Sort by file name
fr: Trier par nom de fichier

en: Sort by file size.
fr: Trier par taille de fichier.

en: Sort by mime type.
fr: Trier par type MIME.

en: User: Author Picture
fr: Utilisateur : portrait de l'utilisateur

en: Currently Logged In User
fr: L'utilisateur actuellement connecté

en: Convert
fr: Convertir

en: Apply
fr: Appliquer

en: Delete view
fr: Supprimer la vue

en: Broken handler @table.@field
fr: Gestionnaire brisé @table.@field

en: Skipping broken view @view
fr: Vue brisée @view sautée

en: Ajax callback for view loading.
fr: Procédure de rappel (callback) AJAX pour le chargement de la vue.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
fr: Le convertisseur tente au mieux de convertir une vue Views 1 vers Views 2. Cette conversion n'est pas fiable et vous devrez très probablement ajuster votre vue pour la faire correspondre exactement. Vous pouvez importer les vues Views 1 par le biais de l'onglet habituel Importer.

en: Changes cannot be made to a locked view.
fr: Aucun changement ne peut être effectué dans une vue verrouillée.

en: Convert stored Views 1 views.
fr: Convertir les vues Views 1 enregistrées.

en: Convert view
fr: Convertir la vue

en: Create customized lists and queries from your database.
fr: Créez des listes et requêtes personnalisées à partir de votre base de données.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fr: Interface d'administration des vues. Sans ce module, vous ne pouvez pas créer ou modifier de vues.
