Views (5.x-1.7) - en to nl translation catalogue (453 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Value
nl: Waarde

en: Author
nl: Auteur

en: Replies
nl: Antwoorden

en: Last Post
nl: Laatste bericht

en: List
nl: Lijst

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Omschrijving

en: more
nl: meer

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Edit
nl: Bewerken

en: None
nl: Geen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Name
nl: Naam

en: Import
nl: Importeren

en: Export
nl: Exporteren

en: Field
nl: Veld

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Top
nl: Bovenaan

en: As Link
nl: Als link

en: Without Link
nl: Zonder link

en: Access
nl: Toegang

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: never
nl: nooit

en: read more
nl: lees verder

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Are you sure you want to delete %title?
nl: Weet u zeker dat u %title wilt verwijderen?

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Comment
nl: Reactie

en: Fields
nl: Velden

en: Contains
nl: Bevat

en: Overridden
nl: Overschreven

en: Normal
nl: Normaal

en: %time ago
nl: %time geleden

en: Up
nl: Omhoog

en: Sortable
nl: Sorteerbaar

en: Basic Information
nl: Basis informatie

en: Recent posts
nl: Recente berichten

en: Basic
nl: Basis

en: Exists
nl: Bestaat

en: The views module creates customized views of node lists. You may need to activate the Views UI module to get to the user administration pages.
nl: De Views-module maakt lijsten van nodes op maat. U moet de Views UI-module ook activeren om toegang te hebben tot de beheerpagina's van de views.

en: <All>
nl: -Allemaal-

en: As Short Date
nl: Als korte datum

en: As Medium Date
nl: Als middenlange datum

en: As Long Date
nl: Als lange datum

en: As Custom Date
nl: Als datum op maat

en: As Time Ago
nl: Als tijd geleden

en: Granularity: minute
nl: Detail: minuut

en: Granularity: hour
nl: Detail: uur

en: Granularity: day
nl: Detail: dag

en: Granularity: month
nl: Detail: maand

en: Granularity: year
nl: Detail: jaar

en: Is All Of
nl: Al deze

en: Is One Of
nl: Is een van

en: Is None Of
nl: Is geen van

en: Is Equal To
nl: Is gelijk aan

en: Is Not Equal To
nl: Is niet gelijk aan

en: Is Greater Than
nl: Is groter dan

en: Is Greater Than Or Equals
nl: Is groter of gelijk aan

en: Is Less Than Or Equals
nl: Is kleiner dan of gelijk aan

en: Is Less Than
nl: Is kleiner dan

en: List View
nl: Lijst-View

en: Table View
nl: Tabel-View

en: Teaser List
nl: Teaser weergave

en: Full Nodes
nl: Volledige nodes

en: Contains Any Word
nl: Bevat gelijk welk woord

en: Contains All Words
nl: Bevat alle woorden

en: Starts With
nl: Start met

en: Ends With
nl: Eindigt met

en: Does Not Contain
nl: Bevat niet

en: Save and edit
nl: Opslaan en bewerken

en: @filter must have a value!
nl: @filter moet een waarde hebben.

en: The "Value" can either be a date in the format: CCYY-MM-DD HH:MM:SS or the word "now" to use the current time. You may enter a positive or negative number in the "Option" field that will represent the amount of seconds that will be added or substracted to the time; this is most useful when combined with "now". If you have the jscalendar module from jstools installed, you can use a popup date picker here.
nl: De 'Waarde' kan ofwel een datum zijn in het formaat: CCYY-MM-DD HH:MM:SS, of het woord 'now' om de huidige tijd te gebruiken. U kan een positief of negatief getal invoeren in het veld 'Optie' dat het aantal seconden weergeeft die worden toegevoegd of afgetrokken van de tijd, wat nuttig is om te combineren met 'now'. Als de JScalendar-module (onderdeel van van JStools-module) is geïnstalleerd, kan hier de pop-up-datumkiezer worden gebruikt.

en: access all views
nl: toegang tot alle Views

en: This argument specifies a specific RSS feed selector; it will only select RSS feeds, unlike the built-in selector which can select pluggable feeds. You may enter the title the feed will advertise in the title field here, and the description of the feed in the option field here.
nl: Dit argument specifieert een specifieke RSS feed selector; het zal alleen RSS feeds selecteren. U kan hier de titel opgeven die de feed in het titel-veld zal gebruiken en de beschrijving van de feed in het optieveld.

en: Theme wizard
nl: Theme Wizard

en: <p>The views theming wizard generates code that you can use in your phptemplate theme to help you customize the output of a view. Simply select a theme and it will generate code for your template.php as well as template files for the individual views.</p><p>At this time this code assumes your view is a <b>list type view</b>! It may not generate effective code for other types of views. Future versions of this program will be smarter, and give more options, but this wizard is still a huge start.</p>
nl: <p>De Views Theming Wizard genereert code die u kan gebruiken in de PHPtemplate thema voor het helpen aanpassen van de output van een View. Selecteer eenvoudigweg het thema en het zal de code genereren voor het template.php bestand en voor de template bestanden van de individuele Views.</p><p>Op dit moment gaat de code ervan uit dat de View van het soort<b>lijst view</b>is! Het genereert mogelijk geen goede code voor andere soorten Views. Toekomstige versie zullen mogelijk meer functies bevatten.</p>

en: Select a view
nl: Kies een View

en: Select Theme Type
nl: Kies een soort theme

en: List Theme Fields
nl: Bekijk velden van het theme

en: This is a list of all the theme functions you can use to override individual field displays
nl: Dit is een lijst van alle theme functies die gebruikt kunnen worden om de weergav van individuele velden aan te passen

en: This is a basic theme function
nl: Bekijk de eenvoudige theme functies

en: Generate Theme
nl: Maak theme aan

en: This code goes in your template.php file
nl: Deze code moet in het template.php-bestand geplaatst worden.

en: This code goes in a file named views-list-@s.tpl.php
nl: Deze code moet in een file met de naam views-list-@s.tpl.php geplaatst worden.

en: This code goes in a file named views-list-@s.css
nl: Deze code moet in een file met de naam views-list-@s.css geplaatst worden

en: Simple List
nl: Eenvoudige lijst

en: Grouped List
nl: Gegroepeerde lijst

en: Nested Tree
nl: Geneste boom

en: Select the field on which to group
nl: Kies het veld waarop gegroepeerd moet worden

en: Select the field to use as the ID for each row (usually nid)
nl: Kies het veld dat gebruikt moet worden als ID voor elke rij (gewoonlijk nid).

en: Select the field that refers to the parent node by the ID field
nl: Kies het veld dat verwijst naar de bovenliggende node op basis van het ID van het veld

en: You may import a view by cut-and-pasting the results of an export view. If the import is successful you will be taken to the Add View page with all of the settings of the imported view..
nl: U kan een View importeren door de code van een export hier te plakken. Als de import gelukt is, wordt u doorgestuurd naar de pagina Views Toevoegen met alle opties van het geïmporteerd view reeds ingevuld.

en: This screen shows all of the views that are currently defined in your system. The default views are provided by Views and other modules and are automatically available. If a customized view of the same name exists, it will be used in place of a default view.
nl: Dit scherm toont alle views die reeds in de website werden aangemaakt. De standaard views werden voorzien door de Views module en andere modules en zijn automatisch beschikbaar. Als er een maatwerk view bestaat met dezelfde naam zal dat eerder worden gebruikt.

en: Please see !s or the views documentation on drupal.org for help here.
nl: Ga naar !s of de views documentatie op de drupal.org site voor meer informatie hierover.

en: the views help page
nl: de Views-helppagina

en: You may cut & paste this view into an import function on another system. The view will only work if all modules required by the view are installed on the target location.
nl: U mag deze code knippen en plakken in de import functie van een andere site. Deze View zal alleen werken als alle modules die ervoor vereist zijn ook geïnstalleerd zijn op de andere site.

en: <p>A view retrieves some number of nodes from the database and displays them in a variety of formats.</p>
nl: <p>Een View haalt inhoud op uit de database en toont die in verschillende formaten.</p>

en: <h3>View Types</h3>
        <dl>
          <dt><em>List View</em></dt><dd>A List View provides the data for each node retrieved in the form of an unordered list. Each item in the Fields section will be displayed; the Title will be displayed as a label. The order the items appear in the Fields list is the order the items will appear in the output. Leaving the title blank will cause the field to appear with no label (which is desirable in lists that just display titles, for example).</dd>
          <dt><em>Table View</em></dt><dd>A Table View provides the data for each node as one row of a table. The Fields selected in the Fields list will be displayed in the order they are listed. The title column will be shown in the header. If you set the field to 'sortable' then the header will be click-sortable; be careful here as click-sorts will be processed after built-in sort criteria, and built-in sort criteria can easily make click-sorts invalid. If using click-sorts, choose a field to be the default sort; otherwise the first field presented will be the default sort.</dd>
          <dt><em>Teaser List</em></dt><dd>A Teaser List will simply present the teaser of each node retrieved.</dd>
          <dt><em>Full Nodes</em></dt><dd>This will show the full content of each node retrieved.</dd>
          <dt><em>Random Teaser</em></dt><dd>This will show a single random teaser.</dd>
          <dt><em>Random Node</em></dt><dd>This will show a single random node's full view.</dd>
        </dl>
nl: <h3>Soorten views</h3>
        <dl>
          <dt><em>Lijst View</em></dt><dd>Een lijst view geeft de opgehaalde data per node weer als een ongenummerde lijst.</dd>
          <dt><em>Tabel View</em></dt><dd>Een tabel view geeft op opgehaalde data per node weer als rijen in een tabel.</dd>
          <dt><em>Teaser Lijst</em></dt><dd>Een teaser lijst zal de teaser van elke opgehaalde node weergeven.</dd>
          <dt><em>Volledige Nodes</em></dt><dd>Dit zal de volledige content van elke opgehaalde node weergeven.</dd>
          <dt><em>Willekeurige Teaser</em></dt><dd>Dit zal een willekeurige teaser weergeven.</dd>
          <dt><em>Willekeurige Node</em></dt><dd>Dit zal de volledige inhoud van een willekeurige node weergeven.</dd>
        </dl>

en: <h3>Fields</h3>
nl: <h3>Velden</h3>

en: <p>When using List or Table view, it is necessary to choose which fields will be displayed to the user.</p><dl>
nl: <p>Bij het gebruiken van een lijst of tabel view is het noodzakelijk om te kiezen welke velden aan de bezoeker zullen worden getoond</p><dl>

en: <h3>Arguments</h3>
nl: <h3>Argumenten</h3>

en: <p>Arguments can be passed to the View through the URL, in order to create views that are configurable by the user. This is very useful to create views for taxonomy, or to sort by user. When using arguments, substitution is performed on the title. %1 will represent argument 1, %2 will represent argument 2. Each argument has a title field; this title is used if providing a summary view (which can matter because the argument is missing which could result in confusing phrases such as 'view for')</p><dl>
nl: <p>De argumenten kunnen via de URL aan de view worden doorgegeven om zo views te maken die door de bezoeker kunnen worden geconfigureerd. Dit is bijvoorbeeld nuttig om views per taxonomy term te maken of om te sorteren per gebruiker. bij het gebruiken van argumenten is ook vervanging van de titel voorzien. %1 zal argument 1 representeren, %2 argument 2. Elk argument heeft een titel veld; deze titel wordt gebruikt als samenvatting van de view.</p><dl>

en: <p>Views may be filtered to restrict the view on a number of criteria.</p><dl>
nl: <p>Views kunnen gefilterd worden door de view te beperken op basis van enkele criteria</p><dl>

en: <h3>Sorting Critera</h3>
nl: <h3>Sortering</h3>

en: <p>The result set may be sorted on any of the following criteria.</p><dl>
nl: <p>De resulterende lijst kan gesorteerd worden op basis van een van volgende criteria</p><dl>

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
nl: Views zijn op maat gemaakte lijsten van content op de website; ze zijn configureerbaar en geven controle over hoe de lijst van inhoud wordt weergegeven.

en: Edit view
nl: View bewerken

en: Override
nl: Overschrijven

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Administer views
nl: Views beheren

en: No Page View
nl: Geen pagina-View

en: Provides
nl: Voorziet

en: Existing Views
nl: Bestaande Views

en: <p>No views have currently been defined.</p>
nl: <p>Er zijn momenteel geen Views beschikbaar.</p>

en: <p>Below are system default views; if you edit one of these, a view will be created that will override any system use of the view.</p>
nl: <p>Hieronder staan de standaard views van het systeem; als deze worden aangepast, wordt er een nieuwe view gemaakt die prioriteit zal krijgen over het gebruik van de systeem view.</p>

en: Default view
nl: Standaard View

en: Default Views
nl: Standaard views

en: <p>Occasionally, something or other can cause the Views cache to contain stale data; this is particularly true after module updates and sometimes true after taxonomy and profile updates. If you are having problems with Views creating malformed queries, the first thing you should always do is clear the Views cache to see if that is the problem.</p>
nl: <p>Soms kan de cache van de Views module fouten geven; dit is vaak het geval na updates van de module of aanpassingen aan de taxonomieën of profielen. Als er zich problemen voordoen met de selectie van nodes voor de views, probeer dan steeds eerst deze cache leeg te maken om te zien of dat het probleem oplost.</p>

en: Clear views cache
nl: Wis cache van views

en: Import View Code
nl: Importeerd code van een view

en: Cut and paste the results of an Export View here.
nl: Knip en plak de resultaten van een view export hier.

en: Add a View
nl: Een view toevoegen

en: You don't seem to have the following requirements:
nl: U lijkt niet te beschikken over deze vereisten:

en: Unable to get a view out of that.
nl: Op basis hiervan kan geen view gemaakt worden.

en: Edit view %n
nl: Bewerk view %n

en: Return Page Not Found
nl: Geef 'Pagina niet gevonden' weer

en: Display All Values
nl: Toon alle waarden

en: Summary, unsorted
nl: Samenvatting, niet gesorteerd

en: Summary, sorted ascending
nl: Samenvatting, oplopend gesorteerd

en: Summary, sorted descending
nl: Samenvatting, aflopend gesorteerd

en: Summary, sorted as view
nl: Samenvatting, gesorteerd zoals de view

en: Use Empty Text
nl: Gebruik lege tekst

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Descending
nl: Aflopend

en: Add Filter
nl: Filter toevoegen

en: Add Criteria
nl: Voeg criterium toe

en: Add Argument
nl: Voeg argument toe

en: Add Field
nl: Veld toevoegen

en: Expose Filter
nl: Maak filter toegankelijk voor gebruikers

en: You have modified this view; changes will not be recorded until you Save the form.
nl: Deze view werd aangepast; de aanpassing worden niet doorgevoerd zolang er niet op 'Opslaan' werd geklikt.

en: The unique identifier of the view; it is only important for overridden views and views that modules or themes will need to use. Only alphanumeric and _ allowed here
nl: De unieke identificatie van een view; dit is alleen belangrijk voor het vervangen van standaard views, en views die door modules of themes gebruikt worden. Alleen cijfers, letters en underscores zijn toegelaten.

en: Only the checked roles will be able to see this view in any form; if no roles are checked, access will not be restricted.
nl: Alleen de aangevinkte rollen zullen de view volledig kunnen zien; als er geen rollen aangevinkt zijn, wordt de toegang tot de view niet beperkt.

en: A description of the view for the admin list.
nl: Een beschrijving van de view voor in de administrator lijst.

en: Provide Page View
nl: Voorzie een pagina weergave van de view

en: If checked this view will be provided as a page. If not checked, the fields in this group will be ignored.
nl: Indien angevinkt zal deze view als een pagina worden weergegeven. Indien niet aangevinkt, worden de velden in deze group genegeerd.

en: Enter the URL to use for this view in the form of 'dir/dir'. Do not begin or end the URL with a /. Example: 'view/tracker'. This is required if providing a page view. You can also add $arg as a placeholder for arguments passed in the URL, for example 'user/$arg/tracker' or 'node/$arg/related'. Note that any arguments listed here will be required, even if they are listed as optional below. You do not need to list arguments at the end of the path. Do not try to use URLs such as taxonomy/term/$arg.
nl: Vul hier de URL van deze view in, in de vorm van 'dir/dir'. Zorg ervoor dat deze niet begint of eindigt met een /. Bijvoorbeeld: 'documentatie/drupal'. Dit is vereist om de pagina te kunnen bekijken. U kunt ook een $arg als plaatshouder voor argumenten in de URL plaatsen, bijvoorbeeld 'user/$arg/tracker' of 'node/$arg/related'. 
    Let op dat alle gespecificeerde argumenten vereist zijn, zelf als ze als optioneel worden weergegeven. U mag geen argumenten gebruiken aan het eind van een pad. Gebruik dus geen url als taxonomy/term/$arg.

en: View Type
nl: Soort view

en: How the nodes should be displayed to the user.
nl: Hoe nodes worden weergegeven aan de gebruiker.

en: The title that be shown at the top of the view. May be blank. This title ignores arguments; if you want your title to take arguments into account, use the "title" field in the arguments section.
nl: De titel die boven de View wordt weergegeven. Kan leeg gelaten worden. Deze titel negeert argumenten; als u wil dat de titel argumenten gebruikt, gebruik dan het veld 'titel' in het onderdeel 'argumenten'.

en: Use Pager
nl: Gebruik pager

en: If checked this query may be multiple pages. If not checked this query will be one page.
nl: Indie aangevinkt zal de view uit meerdere pagina's kunnen bestaan.

en: Breadcrumb trail should not include "Home"
nl: Broodkruimel mag niet "Home" bevatten

en: If checked the breadcrumb trail for this page will discard "Home". Usually you will not set this, but this is used for the Front Page View, where it IS Home and should not leave a trail to itself.
nl: Indien aangevinkt zal uit het broodkruimelpad van deze pagina de 'Home' worden weggelaten. Gewoonlijk zal u dit niet gebruiken, maar het wordt gebruikt voor de Frontpage View, waar geen broodkruimelpad nodig is.

en: Nodes per Page
nl: Aantal nodes per pagina

en: The number of nodes to display per page. If 0, all nodes will be displayed. If not using a pager, this will be the maximum number of nodes in the list.
nl: Het aantal weer te geven nodes per pagina. Indien 0, zullen alle nodes worden weergegeven. Indien er geen pager wordt gebruikt, is dit het maximaal aantal nodes in de lijst.

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
nl: De tekst die bovenaan de view wordt weergegeven. Optioneel.

en: Text to display at the bottom of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
nl: De tekst die onderaan de view moet worden weergegeven. Optioneel.

en: Empty Text
nl: Lege tekst

en: Text to display if a view returns no nodes. Optional.
nl: De tekst die wordt weergegeven als de view geen nodes bevat. Optioneel.

en: Provide Menu
nl: Voorzie menu

en: If checked this view be given a menu entry in the Drupal menu system. If not checked the data in this group will be ignored.
nl: Indien aangevinkt zal deze view worden toegevoegd als menu-item. Indien niet aangevinkt, worden de gegevens uit deze groep genegeerd.

en: Provide Menu as Tab
nl: Voorzie menu als tab

en: If checked this view's menu entry will be provided as a tab rather than in the main menu system.
nl: Indien aangevinkt wordt het menu-item van deze view weergegeven als een tab i.p.v. in het hoofdmenu.

en: Tab Weight
nl: Gewicht van de tab

en: If this is a menu tab, select the weight; lower numbers will be further to the left.
nl: Indien het een menu-tab betreft, geef het gewicht op; hoe lager het cijfer, hoe meer link het menu-item zal staan.

en: Menu Title
nl: Menu titel

en: Enter the title to use for the menu entry or tab. If blank, the page title will be used.
nl: Geef de titel op die voor het menu-item of de tab moet worden gebruikt. Indien leeg, zal de titel van de pagina worden gebruikt.

en: Default Menu Tab
nl: Standaard menu-tab

en: Make Default Menu Tab
nl: Maak de standaard menu tab

en: Parent Menu Item Type
nl: Bovenliggend menu-item type

en: Normal menu item
nl: Normaal menu-item

en: Already exists (don't create)
nl: Bestaat al (niet aanmaken)

en: If the parent menu item is a tab, select the weight; lower numbers will be further to the left.
nl: Als het bovenliggend menu item een tabblad is, selecteer het gewicht; lagere nummers komen meer naar links te staan.

en: Parent Menu Item Title
nl: Titel van bovenliggend menu-item

en: If the Parent Menu Item is being defined by this view (if you set the %type_field to either %tab or %menu), you can specify its title here.  If blank, the menu title will be used if that is defined, or the page title if not.
nl: U kunt hier de titel van het bovenliggend menu-item invoeren, als het bovenliggend menu-item door deze view wordt gedefinieerd (als het %type_field wordt gezet op %tab of %menu). Als het veld leeg is, wordt de menu-titel gebruikt (indien gedefinieerd), of anders de page title.

en: Provide Block
nl: Voorzie blok

en: If checked this view will be provided as a block. If checked title may not be blank.
nl: Indien aangevinkt zal de view als een blok beschikbaar zijn. In dat geval mag de titel niet leeg zijn.

en: The title that will be shown at the top of the block. May be blank.
nl: De titel die wordt weergegeven bovenaan het blok. Mag leeg zijn.

en: Nodes per Block
nl: Aantal nodes per blok

en: If using a block, the maximum number of items to display in the block. Pagers are not used in blocks.
nl: Indien er een blok wordt gemaakt, is dit het maximaal aantal items in het blok. Paginering wordt in blokken niet gebruikt.

en: [More] Link?
nl: [Meer] link?

en: If using a view as both a page and a block, display a more link in the block that links to the view URL?
nl: Indien er zowel een pagina als een blok van de view worden gemaakt, moet er dan onderaan het blok een 'lees meer' link verschijnen die linkt naar de pagina view?

en: Use Page Header
nl: Gebruik hoofding van de pagina

en: If checked, use the Page Header for block view instead. If so, you should leave the Block Header blank.
nl: Indien aangevinkt, gebruik dan de pagina hoofding voor het blok. Laat in dat geval de blok hoofding leeg.

en: Use Page Footer
nl: Gebruik voet van de pagina

en: If checked, use the page footer for block view instead. If so, you should leave the block footer blank.
nl: Indien aangevinkt, gebruik dan de footer van de pagina voor het block. Laat in dat geval de blok footer leeg.

en: Empty text
nl: Lege tekst

en: Use Page empty
nl: Gebruik lege tekst van de pagina

en: If checked, use the Page Empty Text for block view instead. If so, you should leave the block empty text blank.
nl: Indien aangevinkt, gebruik dan de tekst voor een lege pagina ook voor het blok. Laat in dat geval de lege blok tekst leeg.

en: Text to display if a view results in no nodes. Optional.
nl: De tekst die moet worden weergegeven als de view geen nodes bevat. Optioneel.

en: Argument Handling Code
nl: Code voor het behandelen van argumenten

en: Argument Code
nl: Code voor argumenten

en: Advanced Usage Only: PHP code that returns a custom array of arguments for the view. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters.
nl: Alleen voor gevorderde gebruikers: PHP code die een eigen array van argumenten voor de view weergeeft. Mag niet de &lt;?php ?&gt;  tags bevatten.

en: For more information, please see the <a href="!arg">Argument Handling Code documentation</a> in the Drupal handbook.
nl: Meer informatie is te vinden in de <a href="!arg">Argument Handling Code documentation</a> in het Drupal handboek.

en: Expose
nl: Geef weer voor bezoekers

en: Delete this item.
nl: Verwijder dit item.

en: Move this item up.
nl: Verhuis dit onderdeel naar omhoog.

en: Down
nl: Omlaag

en: Move this item down.
nl: Verhuis dit item omlaag.

en: Move this item to the top.
nl: Verhuis dit item naar helemaal bovenaan.

en: Move this item to the bottom.
nl: Verplaats dit item helemaal naar beneden.

en: Option
nl: Optie

en: Default Sort
nl: Standaard sortering

en: Argument Type
nl: Argument-type

en: Wildcard
nl: Joker

en: Arguments
nl: Argumenten

en: Optional
nl: Optioneel

en: Exposed Filters
nl: Getoonde filters

en: Order
nl: Volgorde

en: Add criteria
nl: Criteria toevoegen

en: Sort Criteria
nl: Sorteercriteria

en: Another user has modified this view, unable to save. You can get this error by using the Back button to re-edit a view after saving one; if you do this, be sure to Reload before making any changes!
nl: Opslaan niet mogelijk, Deze view is door een andere gebruiker gewijzigd. Deze fout is mogelijk ontstaan door het gebruik van de "Terug" knop, nadat u een view heeft opgeslagen. Waneer u hiervan gebruik wil maken dient u de pagina te "Vernieuwen" voordat u wijzigingen aanbrengt.

en: View name is required.
nl: View-naam is verplicht.

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
nl: Naam van de View mag letters, cijfers of onderstrepingstekens bevatten.

en: View name already in use.
nl: Naam van de view is reeds in gebruik.

en: Nodes per page cannot be 0 if using the pager.
nl: Indien de pager wordt gebruikt, kan het aantal nodes per pagina niet 0 zijn.

en: If being used as a block, Nodes Per Block must be positive.
nl: Indien het gebruikt wordt als blok, dient Nodes Per Blok positief te zijn.

en: View successfully saved.
nl: View succesvol opgeslagen.

en: View successfully added.
nl: View succesvol toegevoegd.

en: List and Table types require at least one field.
nl: Lijst- en Tabeltypes hebben tenminste een veld nodig.

en: You can only set on Default Sort on one field.
nl: U kunt maar voor één veld de standaardsortering instellen.

en: View '%vid' not found.
nl: View '%vid' niet gevonden.

en: administer views
nl: Views beheren

en: Views module installed tables successfully.
nl: De tabs werden succesvol geïnstalleerd door de Views module.

en: The installation of views module was unsuccessful.
nl: De installatie van de Views module is niet gelukt.

en: The views module creates customized views of node lists.
nl: De Views module maakt lijsten van nodes op maat.

en: RSS plugin for the views feed selector argument.
nl: RSS plugin voor het views feed selector argument.

en: The views theme wizard helps create stub theming for views.
nl: De views theme wizard helpt bij het aanmaken van themes voor views.

en: The Views UI module allows you to create and edit views.
nl: De views UI modules laat toe om views te maken en te bewerken.

en: Book: Parent Node
nl: Boek: bovenliggende node

en: This allows you to filter books based on parent node.
nl: Dit laat toe om boeken te filteren op basis van bovenliggende node.

en: Book: Weight
nl: Boek: gewicht

en: This will sort the view by book weight, if that is applicable.
nl: Dit zal de view sorteren op basis van gewicht van het boek, indien van toepassing.

en: Book: Parent Title
nl: Boek: titel bovenliggende node

en: Display the title of the parent node
nl: Toon de titel van de bovenliggende node

en: Sort by the title of the parent node
nl: Sorteer op titel van de bovenliggende node

en: Book: Parent Node ID
nl: Boek: ID van bovenliggende node

en: Comment: Subject
nl: Commentaar: onderwerp

en: With updated mark
nl: Gemarkeerd als geactualiseerd

en: Comment: Comment
nl: Commentaar: commentaar

en: Display the content of a comment.
nl: Toon de inhoud van een commentaar.

en: Comment: Comment ID
nl: Commentaar: ID van de commentaar

en: Display the CID of a comment.
nl: Toon de CID van een commentaar

en: Comment: Created Time
nl: Commentaar: datum van aanmaak

en: Display the post time of the comment.
nl: Toon de datum van aanmaak van een commentaar.

en: Comment: Author Name
nl: Commentaar: naam van de auteur

en: This will display the author of the node.
nl: Dit zal de auteur van de node weergeven

en: Comment: Add link
nl: Reacties: link toevoegen

en: Comment: Pending approval
nl: Commentaar: wacht op goekeuring

en: Equals
nl: Is gelijk aan

en: Sort by the created time of comments.
nl: Sorteer op datum van creatie van de commentaar.

en: Comment: Last Comment Time
nl: Commentaar: datum van laatste commentaar

en: This will display the last comment time.
nl: Dit toont de tijd van de laatste commentaar.

en: Comment: Last Comment Author
nl: Commentaar: auteur laatste commentaar

en: This will display the name of the last user to comment on the post.
nl: Dit toont de naam van de auteur van de laatste commentaar.

en: Comment: Count
nl: Commentaar: aantal

en: With New Count
nl: Met nieuw aantal

en: This will display the comment count.
nl: Dit toont het aantal commentaren.

en: Comment: Last Changed Time
nl: Commentaar: datum laatste aanpassing

en: This will display the time of the last comment or node edit.
nl: Dit toont het uur van de laatste aanpassing aan de commentaar of node.

en: Comment: Comment Count
nl: Commentaar: aantal commentaren

en: This filter allows you to filter by the amount of comments.
nl: Dit filter laat toe te filteren op het aantal commentaren.

en: This filter allows nodes to be filtered by the timestamp for the last comment or node edit.
nl: Deze filter laat toe nodes te filteren op basis van de tijd van de laatste aanpassing aan een commentaar of node.

en: Comment: Last Comment Date
nl: Commentaar: datum van de laatste commentaar

en: This will allow you to sort by the date of the most recent comment on a node.
nl: Dit laat toe om te sorteren op de datum van de meest recente commentaar op een node.

en: This filter allows you to sort by the number of comments.
nl: Deze filter laat toe om te sorteren op basis van het aantal commentaren.

en: Comment: Last Changed
nl: Commentaar: laatste aanpassing

en: Sort based on the most recent comment or edit for the node.
nl: Sorteer op basis van de meest recente commentaar of aanpassing aan de node.

en: @num new
nl: @num nieuw

en: Display recent comments block
nl: Toon een blok met de laatste commentaren

en: Recent comments
nl: Recente reacties

en: Node: Title
nl: Node: titel

en: Display the title of the node.
nl: Toon de titel van de node.

en: Display the NID of a node.
nl: Toon de NID van de node.

en: Node: Created Time
nl: Node: tijd van creatie

en: Display the post time of the node.
nl: Toon tijd van creatie van de node.

en: The option field may be used to specify the custom date format as it's required by the date() function or if "as time ago" has been chosen to customize the granularity of the time interval.
nl: Het optie veld mag gebruikt worden om een specifiek datum-formaat op te geven dat vereist is door de date() functie of als "as time ago" gekozen werd voor de granulariteit van het tijdsinterval.

en: Node: Updated Time
nl: Node: tijd van update

en: Display the last time the node was updated.
nl: Toon de laatste tijd waarop de node werd geactualiseerd.

en: Node: Type
nl: Node: type

en: The Node Type field will display the type of a node (for example, 'blog entry', 'forum post', 'story', etc)
nl: Het node type vedl toont het soort node (bijvoorbeeld 'blog', 'forum post', 'verhaal", ...)

en: Node: Link to node
nl: Node: link naar de node

en: This will create a link to the node; fill the option field with the text for the link. If you want titles that link to the node, use Node: Title instead.
nl: Hiermee zal een link naar de node worden gemaakt. Vul de tekst voor de link in het optie-veld in. Als u titels wilt die naar de node linken, gebruik dan Node: titel.

en: Node: Body
nl: Node: inhoud

en: Full Text
nl: Volledige tekst

en: Display the Main Content.
nl: Toon de hoofd-content.

en: Node: View link
nl: Node: bekijk link

en: Display a link to view the node. Enter the text of this link into the option field; if blank the default "View" will be used.
nl: Toon een link om de node te bekijken. Vul de tekst van de link in in het optie veld; indien leeg zal standaard "Bekijk" worden gebruikt.

en: Node: Edit link
nl: Node: bewerk link

en: Return To View
nl: Ga terug naar de view

en: Return to Node
nl: Ga terug naar de node

en: Display a link to edit the node. Enter the text of this link into the option field; if blank the default "Edit" will be used.
nl: Toon een link om de node te bewerken. Vul de tekst van de link in in het optie veld; indien leeg zal standaard "Bewerken" gebruikt worden.

en: Node: Delete link
nl: Node: verwijderen link

en: Return To The Frontpage
nl: Ga terug naar de voorpagina

en: Display a link to delete the node. Enter the text of this link into the option field; if blank the default "Delete" will be used.
nl: Toon een link om de node te verwijderen. Vul de tekst van deze link in in het optie veld; indien leeg, zal standaard "Verwijderen" gebruikt worden.

en: Sort by the database ID of the node.
nl: Sorteer op basis van het ID van de node in de databank.

en: Sort by the submission date of the node.
nl: Sorteer op basis van de datum waarop de node werd ingestuurd.

en: Sort by the last update date of the node.
nl: Sorteer op basis van de datum waarop de node het laatste werd aangepast.

en: Node: Sticky
nl: Node: vastgeplakt bovenaan de lijst

en: Sort by whether or not the node is sticky. Choose descending to put sticky nodes at the top.
nl: Sorteer op basis van het al dan niet vastgeplakt zijn van de node bovenaan een lijst. Kies aflopend om de vastgeplakte node bovenaan te laten verschijnen.

en: Sort by the node title, alphabetically
nl: Sorteer op basis van titel van de node, alfabetisch.

en: Sort by the node type, alphabetically
nl: Sorteer op basis van soort node, alfabetisch

en: Random
nl: Willekeurig

en: By choosing random, nodes will be ordered completely randomly. This is a good way to choose X random nodes from a group of nodes.
nl: Door willekeuring te kiezen, zullen de nodes volledig willekeuring worden gesorteerd. Dit is een goede optie om een X aantal willekeurige nodes uit een groep te tonen.

en: Node: Published
nl: Node: gepubliceerd

en: Filter by whether or not the node is published. This is recommended for most Views!
nl: Filter op basis van het al dan niet gepubliceerd zijn van een node. Dit is aangeraden voor de meeste views.

en: Node: Front Page
nl: Node: voorpagina

en: Filter by whether or not the node has been promoted to Front Page.
nl: Filter op basis van het al dan niet weergeven van de node op de voorpagina van de site.

en: Filter by whether or not the node is set sticky.
nl: Filter op basis van het al dan niet vastgeplakt zijn van de node bovenaan lijsten.

en: Node: Moderated
nl: Node: in moderatie

en: Filter by whether or not the node is moderated.
nl: Filter op basis van het al dan niet in moderatie zijn van de node.

en: Include or exclude nodes of the selected types.
nl: Sluit nodes van bepaalde types in of uit.

en: Node: Author is Anonymous
nl: Node: auteur is anoniem

en: This allows you to filter by whether or not the node author is anonymous.
nl: Dit laat toe om te filteren of de auteur van de node al dan niet anoniem is.

en: Node: Author is Current User
nl: Node: auteur is de huidige gebruiker

en: This allows you to filter by whether or not the node was authored by the logged in user of the view.
nl: Dit laat toe om te filteren of de auteur van de node al dan niet de ingelogde gebruiker is die de view bekijkt.

en: Node: Current User Authored or Commented
nl: Node: huidige gebruiker heeft de node aangemaakt of commentaar gegeven

en: This allows you to filter by whether or not the logged in user authored or commented on the node.
nl: Dit laat toe om te filteren of de huidige ingelogde gebruiker de node gemaakt heeft of er commentaar op heeft gegeven.

en: Node: Distinct
nl: Node: apart

en: This filter ensures that each node may only be listed once, even if it matches multiple criteria. Use this if multiple taxonomy matches return duplicated nodes.
nl: Deze filter zorgt ervoor dat een node maar één keer voor komt is de lijst ook al beantwoordt hij aan verschillende criteria.

en: This filter allows nodes to be filtered by their title.
nl: Deze filter laat toe om nodes te filteren op basis van hun titel.

en: This filter allows nodes to be filtered by their creation date.
nl: Deze filter laat toe om nodes te filteren op basis van datum van aanmaak

en: This filter allows nodes to be filtered by the time they were updated.
nl: Deze filter laat toe om nodes te filteren op basis van de tijd waarop ze werden geactualiseerd.

en: This filter allows nodes to be filtered by their body.
nl: Deze filter laat toe om nodes te filteren op basis van hun inhoud.

en: Node: Has New Content
nl: Node: heef nieuwe inhoud

en: Including this filter will reduce the node set to nodes that have been updated or have new content since the user last read the node, as well as unread nodes.
nl: Deze filter toont alleen node die sinds het laatste bezoek van de gebruiker nieuwe inhoud bevatten of nieuw werden aangemaakt.

en: The node type argument allows users to filter a view by specifying the type of node.
nl: Het node type argument laat gebruikers toe om de view te filteren op basis van het soort node.

en: The argument will filter by the node title. For this argument, set the option to the number of characters, using 0 for full term; use 1 for an A/B/C style glossary.
nl: Dit argument zal filteren op basis van de node titel. Zet de optie voor het aantal tekens, voor deze term, gebruik 0 voor de volledige term, gebruik 1 voor een A/B/C stijl van woordenlijst.

en: Node: Posted Year
nl: Node: jaar van publicatie

en: This argument allows users to filter by what year the node was posted, in the form of CCYY.
nl: Dit argument laat gebruikers toe te filteren op basis van het jaar waarin de node werd gepubliceerd.

en: Node: Posted Month
nl: Node: maand van publicatie

en: Months are specified by the numbers 1-12. Since this argument does not specify a year, it is recommended that it usually follow a 'Year' argument.
nl: Maanden worden gespecifieerd door nummers 1 tot 12. Omdat dit argument geen jaar bevat, is het aangeraden dat het volgt op een 'Jaar' argument.

en: Node: Posted Week
nl: Node: week van publicatie

en: This allows the user to filter a view by the week number from 1-52. It is recommended this argument follow a 'Year' argument.
nl: Dit laat gebruikers toe om de view te filteren op basis van week-nummer van 1 tot 51. Het is aangeraden om dit argument te laten volgen door een argument 'Jaar'.

en: Node: Posted Month + Year
nl: Node: maand en jaar van publicatie

en: This argument combines Month and Year into a single argument, specified in the form CCYYMM.
nl: Dit argument combineert jaar en maand in een argument.

en: Node: Posted Full Date
nl: Node: volledig datum van publicatie

en: This argument is a complete date in the form of CCYYMMDD.
nl: Dit argument bevat de volledige datum.

en: This argument is a single Node ID.
nl: Dit argument is een node ID.

en: Node: Feed Selector
nl: Node: feed selector

en: This argument allows pluggable "feed" selectors. If using views_rss module, "feed" will turn the view into an RSS feed. Other modules may provide their own feeds. You may enter the title the feed will advertise in the title field here. If the feed type offers a description, enter the description of the feed in the option field here.
nl: Dit argument laat inplugbare feed-selector toe. Als de Views_RSS-module wordt gebruik, zal feed de View weergeven als een RSS-feed. Andere modules kunnen hun eigen feeds voorzien. U kan de titel opgeven in het titelveld. Als dit soort feeds een beschrijving bevat, kan die in het optieveld worden ingevoerd.

en: The basic front page view.
nl: Eenvoudige voorpagina view.

en: Untitled
nl: Zonder titel

en: Profile: @field-name
nl: Profiel: @field-naam

en: This will display all options of the profile field %field-name.
nl: Dit zal alle opties van het profiel-veld %field weergeven.

en: Display the date of the %field-name field.
nl: Toon de datum van het veld %field.

en: Checkbox based profile field help
nl: Help voor een profiel-veld op basis van een checkbox

en: Other types based profile field help
nl: Help voor andere soorten profiel-velden

en: This allows you to sort by vocabulary terms
nl: Diit laat toe om te sorteren op basis van termen in woordenlijsten.

en: This allows you to sort by selection options
nl: Dit laat toe om te sorteren op basis van selectie opties

en: This allows you to sort by date
nl: Dit laat toe om te sorteren op basis van datum

en: This allows you to sort yes/no
nl: Dit laat toe om te sorteren op basis van ja/neen

en: Taxonomy based profile field help
nl: Help voor proefiel-velden op basis van taxonomie

en: Selection based profile field help
nl: Help voor profiel-velden op basis van een selectie

en: Search: Index
nl: Zoek: Index

en: Node: Total Hits
nl: Node: totaal aantal hits

en: This will display the number of times a node has been read.
nl: Dit toont het aantal keer dat een node werd bekeken.

en: Node: Recent Hits
nl: Node: rcentes hits

en: This will display the number of times a node has been read recently.
nl: Dit toont het aantal keer dat een node recent werd gelezen.

en: Node: Last Hit Time
nl: Node: datum laatste gelezen

en: Display the time the node was last read.
nl: Toont de tijd dat de node het laatste werd gelezen.

en: This allows you to sort by the number of times a node has been read.
nl: Dit laat toe om te sorteren op basis van het aantal keer dat de node werd gelezen.

en: This allows you to sort by the number of times a node has been read recently.
nl: Dit laat toe om te sorteren op basis van het aantal keer dat de node recent werd gelezen.

en: This allows you to sort by the time a node was last read.
nl: Dit laat toe om te sorteren op de tijd dat de node het laatste werd gelezen.

en: Nodes sorted by recent page-views
nl: Nodes gesorteerd op basis van recente page-views

en: Recent popular content
nl: Recente populaire inhoud

en: Recent hits
nl: Recente hits

en: Nodes sorted by total page-views
nl: Nodes gesorteerd op basis van het totaal aantal page-views

en: All-time popular content
nl: Meest populaire inhoud

en: Reads
nl: Aantal keer gelezen

en: Taxonomy: Terms for @voc-name
nl: Taxonomie: termen voor @voc-naam

en: This will display all taxonomy terms associated with the node that are members of %voc-name. Note that this causes one extra query per row displayed, and might have a minor performance impact.
nl: Dit zal alle taxonomie-termen tonen die gelinkt zijn met de node en onderdeel zijn van de woordenlijst %voc-name. Opgelet, hiervoor wordt per rij een extra query gemaakt wat een negatieve invloed kan hebben op de snelheid van de website.

en: Only terms associated with %voc-name will appear in the select box for this filter. When filtering by taxonomy term you may specify the 'depth' as an option. Please see the taxonomy help for more information.
nl: Alleen termen uit de woordenlijst %voc-name zullen verschijnen in de select box voor deze filter. Wanneer er op taxonomie term wordt gefilterd kan optioneel de 'diepte' worden meegegeven. Meer informatie daarover is te vinden in de taxonomie help informatie.

en: Taxonomy: Term
nl: Taxonomie: term

en: This will display one of the taxonomy terms associated with the node; if taxonomy terms were used to filter or sort, it will be the one that triggered the sort or filter.
nl: Dit zal een van de taxonomie termen die aan de node gelinkt zijn tonen; als taxonomie termen werden gebruikt om te filteren of te sorteren, als het die term zijn die verschijnt.

en: Taxonomy: Term Description
nl: Taxonomie: beschrijving van term

en: This will display the description associated with a taxonomy term.
nl: Dit toont de beschrijving van de gerelateerde taxonomie.

en: Taxonomy: Term Name
nl: Taxonomie: naam van de term

en: This will sort nodes by taxonomy weight and name, as defined in the category administration.
nl: Dit zal de nodes sorteren op taxonomie gewicht en naam, zoals ingesteld in het beheer van de categorieën.

en: Taxonomy: Vocabulary Name
nl: Taxonomie: naam woordenlijst

en: This will filter a view to only nodes that contain a term in the associated vocabulary.
nl: Dit zal de view filteren op nodes die een term bevatten in de gerelateerde woordenlijst.

en: Taxonomy: Term ID
nl: Taxonomie: term ID

en: The argument will filter by a taxonomy term ID. For this argument, set the option to the depth to search. See taxonomy for more information.
nl: Het argument zal filteren op basis van taxonomy term ID. Zet voor dit argument de optie op de diepte van de zoekopdracht. Zie taxonomie voor meer informatie.

en: The argument will filter by a taxonomy term name. For this argument, set the option to the number of characters, using 0 for full term; use 1 for an A/B/C style glossary.
nl: Het argument zal filteren op basis van een taxonomie term naam. Zet voor dit argument de optie op het aantal karakters, gebruik 0 voor de volledige term; gebruik 1 voor een A/B/C stijl woordenlijst.

en: Taxonomy: Vocabulary ID
nl: Taxonomie: woordenlijsten ID

en: The argument will filter to nodes with terms in a vocabulary.
nl: Dit argument filtert nodes met termen in een woordenlijsten.

en: The taxonomy view with a depth of 0.
nl: De taxonomie view met een diepte van 0.

en: Uncategorized
nl: Zonder categorie

en: Uncatgorized
nl: Zonder categorie

en: Filter whether the node has files for download
nl: Filter of de node downloadbare bestanden heeft.

en: File: All files
nl: Bestand: alle bestanden

en: All files
nl: Alle bestanden

en: File names with links
nl: Bestandsnamen met links

en: File names without links
nl: Bestandsnamen zonder link

en: File descriptions with links
nl: Bestandsbeschrijvingen met links

en: File descriptions without links
nl: Bestandsbeschrijvingen zonder links

en: Display all attached files in one field.
nl: Toon alle bijbehorende bestanden in één veld.

en: File: Name
nl: Bestand: Naam

en: Plain
nl: Plat

en: With download link
nl: Met download-link

en: Display file name
nl: Bestandsnaam weergeven

en: File: Path
nl: Bestand: pad

en: Display Path to File.
nl: Pad naar bestand weergeven.

en: File: Size
nl: Bestand: grootte

en: Display the size of the associated file.
nl: Toon de grootte van het bijbehorende bestand

en: File: Mime type
nl: Bestand: Mime type

en: This filter allows nodes to be filtered by mime type.
nl: Dit filter geeft de mogelijkheid nodes te filteren op Mime type

en: File: Filename
nl: Bestand: bestandsnaam

en: This filter allows nodes to be filtered by the name of attached files.
nl: Dit filter geeft de mogelijkheid nodes te filteren op de namen van bijlagebestanden

en: This filter allows nodes to be filtered by file size.
nl: Dit filter geeft de mogelijkheid nodes te filteren op bestandsgrootte

en: File: Sort by Filename
nl: Bestand: Sorteer op bestandsnaam

en: Sort by file name
nl: Sorteer op bestandsnaam

en: File: File size
nl: Bestand: bestandsgrootte

en: Sort by file size.
nl: Sorteer op bestandsgrootte

en: Sort by mime type.
nl: Sorteer op Mime type

en: Node: Author Name
nl: Node: auteursnaam

en: User: Author Picture
nl: Node: auteursafbeelding

en: Display the user picture of the author.
nl: Toon de gebruikersafbeelding van de auteur

en: This allows you to sort alphabetically by author.
nl: Dit geeft de mogelijkheid alfabetisch te sorteren op auteursnaam.

en: This allows you to filter by a particular user. You might not find this useful if you have a lot of users.
nl: Dit geeft de mogelijkheid te filteren op een specifieke gebruiker. Dit is mogelijk niet goed bruikbaar bij grote hoeveelheden gebruikers.

en: Node: Authors in role %role-name
nl: Node: Auteurs met de rol %role-name

en: Role: Author Role
nl: Rol: rol van de auteur

en: Convert
nl: Converteer

en: Apply
nl: Toepassen

en: Delete view
nl: View verwijderen

en: Broken handler @table.@field
nl: Kapotte handler @table.@field

en: Skipping broken view @view
nl: Kapotte view @view aan het overslaan

en: Ajax callback for view loading.
nl: AJAX-callback voor het laden van views.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
nl: De convertor zal proberen om een Views 1 view om te zetten naar Views 2. Deze conversie is niet betrouwbaar; waarschijnlijk zal de view nog aangepast moeten worden om exact hetzelfde te zijn. Views 1 views kunnen via de normale Importeer tab geïmporteerd worden.

en: Changes cannot be made to a locked view.
nl: Een vergrendelde View kan niet worden gewijzigd.

en: Convert stored Views 1 views.
nl: Converteer opgeslagen Views 1 views.

en: Convert view
nl: View omzetten

en: Create customized lists and queries from your database.
nl: Creëer aangepaste lijsten en queries van de database.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
nl: Administratie-interface voor Views. Zonder deze module kunt u geen views aanmaken of wijzigen.

en: Import a View
nl: Een view importeren

en: User: E-mail
nl: Gebruiker: E-mail

en: Display the user's email address. Beware that this should only be shown to administrators in a normal Drupal installation. Further, no attempt is made to obfuscate the email address.
nl: E-mailadres van de gebruiker weergeven. Let op dat deze gegevens alleen getoond moeten worden aan beheerders in een normale Drupal installatie.  Pogingen om het e-mailadres te misbruiken worden zo voorkomen.
