Views (5.x-1.7) - en to ro translation catalogue (423 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Şterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Value
ro: Valoare

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Replies
ro: Replici

en: Last Post
ro: Ultima postare

en: List
ro: Lista

en: Actions
ro: Acţiuni

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Description
ro: Descriere

en: more
ro: mai multe

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Edit
ro: Modifică

en: None
ro: Nimic

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Name
ro: Nume

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Save
ro: Salvare

en: Default
ro: Implicit

en: Top
ro: Sus

en: As Link
ro: Ca şi legătură

en: Without Link
ro: Fără legătură

en: Views
ro: Vizualizări

en: Access
ro: Acces

en: Add
ro: Adăugare

en: View
ro: Afişează

en: Menu
ro: Meniu

en: never
ro: niciodată

en: read more
ro: citiţi mai departe

en: Created
ro: Creat

en: Are you sure you want to delete %title?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi %title?

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Comment
ro: Comentariu

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Contains
ro: Conţine

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: %time ago
ro: %time în urmă

en: Up
ro: Sus

en: Sortable
ro: Sortabil

en: Basic Information
ro: Informaţii de bază

en: Recent posts
ro: Articole recente

en: Basic
ro: Simplu

en: Exists
ro: Există

en: The views module creates customized views of node lists. You may need to activate the Views UI module to get to the user administration pages.
ro: Modulul Views crează vizualizări personalizate ale listelor nod. Poate fi necesar ca să activaţi modulul Views UI pentru a putea administra paginile utilizatorilor.

en: <All>
ro: <Toate>

en: As Short Date
ro: Ca dată scurtă

en: As Medium Date
ro: Ca dată medie

en: As Long Date
ro: Ca dată lungă

en: As Custom Date
ro: Ca şi dată personalizată

en: As Time Ago
ro: Ca timp în urmă

en: Granularity: minute
ro: Granularitate: minut

en: Granularity: hour
ro: Granularitate: oră

en: Granularity: day
ro: Granularitate: zi

en: Granularity: month
ro: Granularitate: luna

en: Granularity: year
ro: Granularitate: an

en: Is All Of
ro: Este tot din

en: Is One Of
ro: Este unul din

en: Is None Of
ro: Nu este niciunul din

en: Is Equal To
ro: Este egal cu

en: Is Not Equal To
ro: Nu este egal cu

en: Is Greater Than
ro: Este mai mare decât

en: Is Greater Than Or Equals
ro: Este mai mare sau egal cu

en: Is Less Than Or Equals
ro: Este mai mic sau egal cu

en: Is Less Than
ro: Este mai mic decât

en: List View
ro: Vizualizare tip listă

en: Table View
ro: Vizualizare de tip tabel

en: Teaser List
ro: Listă tip teaser

en: Full Nodes
ro: Noduri pline

en: Contains Any Word
ro: Conţine orice cuvânt

en: Contains All Words
ro: Conţine toate cuvintele

en: Starts With
ro: Începe cu

en: Ends With
ro: Se termină cu

en: Does Not Contain
ro: Nu conţine

en: Save and edit
ro: Salvează şi editează

en: @filter must have a value!
ro: @filter trebuie să aibă o valoare!

en: access all views
ro: accesează toate vizualizările

en: RSS: RSS Feed Selector
ro: RSS: Selecţia de flux RSS

en: Theme wizard
ro: Asistentul de temă

en: <p>The views theming wizard generates code that you can use in your phptemplate theme to help you customize the output of a view. Simply select a theme and it will generate code for your template.php as well as template files for the individual views.</p><p>At this time this code assumes your view is a <b>list type view</b>! It may not generate effective code for other types of views. Future versions of this program will be smarter, and give more options, but this wizard is still a huge start.</p>
ro: <p>Asistentul de creare a temelor de vizualizare generează un cod ce poate fi folosit în şablonul php, pentru a putea personaliza rezultatul unei vizualizări. Selectaţi o temă iar acesta va genera atât codul pentru şablonul php cât şi fişierele şablon pentru modul de vizualizare individuală.</p><p>În acest moment codul presupune că vizualizarea este în <b>modul de tip listă</b>! Este posibil să nu genereze un cod eficient pentru alte tipuri de vizualizări. Versiunile viitoare a acestui program vor fi mai intuitive şi vor oferi mai multe opţiuni, însă şi acest asistent este un pas important.</p>

en: Select a view
ro: Selectează o vizualizare

en: Select Theme Type
ro: Selectează tipul temei

en: List Theme Fields
ro: Enumeră câmpurile temelor

en: This is a list of all the theme functions you can use to override individual field displays
ro: Aceasta este o listă a tuturor funcţiilor temei ce pot fi folosite pentru a suprascrie modul de afişare al câmpurilor individuale.

en: This is a basic theme function
ro: Aceasta este o funcţie de bază a temei

en: Generate Theme
ro: Generează temă

en: This code goes in your template.php file
ro: Codul merge în fişierul template.php

en: This code goes in a file named views-list-@s.tpl.php
ro: Codul merge într-un fişier numit views-list-@s.tpl.php

en: This code goes in a file named views-list-@s.css
ro: Codul merge într-un fişier numit views-list-@s.css

en: Simple List
ro: Listă simplă

en: Grouped List
ro: Listă grupată

en: Nested Tree
ro: Copac imbricat

en: Select the field on which to group
ro: Selectează câmpul pe care să grupeze

en: Select the field to use as the ID for each row (usually nid)
ro: Selectează câmpul care va fi folosit drept identificator pentru fiecare rând ( de obicei nid )

en: Select the field that refers to the parent node by the ID field
ro: Selectează câmpul care se referă la nodul părinte prin câmpul identificator

en: the views help page
ro: pagina de ajutor a vizualizărilor

en: You may cut & paste this view into an import function on another system. The view will only work if all modules required by the view are installed on the target location.
ro: Puteţi tăia şi lipi această vizualizare într-o funcţie de import pe alt sistem. Vizualizarea va funcţiona doar dacă toate modulele cerute de vizualizare sunt instalate pe ţintă.

en: <h3>Arguments</h3>
ro: <h3>Argumente</h3>

en: <h3>Filters</h3>
ro: <h3>Filtre</h3>

en: <h3>Sorting Critera</h3>
ro: <h3>Criteriu de sortare</h3>

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
ro: vizualizările sunt liste personalizare a conţinutului din sistem; acestea sunt foarte flexibile si oferă controlul asupra prezentării conţinutului listelor de conţinut.

en: Tools
ro: Instrumente

en: Edit view
ro: Editează vizualizarea

en: Override
ro: Înlocuieşte

en: Clone
ro: Clonare

en: Administer views
ro: Administrează vizualizările

en: No Page View
ro: Fără vizualizare de tip pagină

en: Provides
ro: Furnizează

en: Existing Views
ro: View-uri existente

en: <p>No views have currently been defined.</p>
ro: <p>Momentan nu au fost definite vizualizări.</p>

en: <p>Below are system default views; if you edit one of these, a view will be created that will override any system use of the view.</p>
ro: <p>Mai jos sunt vizualizările implicite ale sistemului; dacă editaţi una dintre acestea, o vizualizare va fi creată ce va înlocui orice alte utilizări ale vizualizării de către sistem.</p>

en: Default view
ro: Vizualizare implicită

en: Default Views
ro: Vizualizări implicite

en: Clear views cache
ro: Goleşte memoria cache a vizualizărilor

en: Import View Code
ro: Import cod vizualizare

en: Cut and paste the results of an Export View here.
ro: Copiază şi lipeşte aici rezultatele unui export de vizualizare.

en: Add a View
ro: Adaugă o Vizualizare

en: You don't seem to have the following requirements:
ro: Se pare că nu aveţi următoarele cerinţe:

en: Unable to get a view out of that.
ro: Nu se poate obţine o vizualizare din asta.

en: Edit view %n
ro: Editează vizualizarea %n

en: Return Page Not Found
ro: Returnează Pagina nu a fost găsită

en: Display All Values
ro: Afişează toate valorile

en: Summary, unsorted
ro: Rezumat, nesortat

en: Summary, sorted ascending
ro: Sumar, sortat crescător

en: Summary, sorted descending
ro: Sumar, sortat descrescător

en: Summary, sorted as view
ro: Rezumat, sortat ca vizualizare

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Add Filter
ro: Adaugă Filtru

en: Add Criteria
ro: Adaugă Criteriu

en: Add Argument
ro: Adaugă Argument

en: Add Field
ro: Adaugă câmp

en: Expose Filter
ro: Expune filtrul

en: You have modified this view; changes will not be recorded until you Save the form.
ro: Aţi modificat această vizualizare; modificările nu vor fi salvate pana când nu salvaţi formularul.

en: The unique identifier of the view; it is only important for overridden views and views that modules or themes will need to use. Only alphanumeric and _ allowed here
ro: Identificatorul unic al vizualizării; este important numai pentru vizualizările suprascrise şi pentru vizualizările pe care modulele sau temele le vor folosi. Doar caractere alfanumerice şi _ sunt permise aici.

en: Only the checked roles will be able to see this view in any form; if no roles are checked, access will not be restricted.
ro: Doar rolurile bifate vor putea vedea această vizualizare în orice formă; dacă nu sunt bifate roluri, accesul nu va fi restricţionat.

en: A description of the view for the admin list.
ro: O descriere a vizualizării pentru lista din panoul de administrare.

en: Provide Page View
ro: Furnizează vizualizarea de tip pagină

en: If checked this view will be provided as a page. If not checked, the fields in this group will be ignored.
ro: Dacă această vizualizare este bifată, va fi furnizată o pagină. Dacă nu, câmpurile din acest grup vor fi ignorate.

en: View Type
ro: Tipul vizualizării

en: How the nodes should be displayed to the user.
ro: Cum să fie afişate nodurile utilizatorului.

en: Use Pager
ro: Folosire Paginaţie

en: If checked this query may be multiple pages. If not checked this query will be one page.
ro: Dacă este bifată această opţiune, conţinutul va putea fi împărţit în mai multe pagini. Dacă nu, tot conţinutul va fi afişat într-o singură pagină.

en: Nodes per Page
ro: Noduri per pagină

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
ro: Text ce trebuie afişat în vârful vizualizării. Poate conţine o explicaţie sau o legătura spre orice doriţi. Opţional.

en: Text to display at the bottom of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
ro: Text ce trebuie afişat la baza vizualizării. Poate conţine o explicaţie sau o legătura spre orice doriţi. Opţional.

en: Empty Text
ro: Text vizualizare goală

en: Text to display if a view returns no nodes. Optional.
ro: Text ce trebuie afişat daca dintr-o vizualizare nu se întoarce niciun nod. Opţional.

en: If checked this view be given a menu entry in the Drupal menu system. If not checked the data in this group will be ignored.
ro: Dacă această opţiune este bifată această vizualizare va apărea în sistemul de meniuri Drupal. Dacă nu este bifată datele din acest grup vor fi ignorate.

en: Provide Menu as Tab
ro: Furnizează meniul ca un tab

en: If checked this view's menu entry will be provided as a tab rather than in the main menu system.
ro: Dacă intrarea vizualizării în meniu este bifată, se va furniza un tab în loc de intrare în sistemul meniului principal.

en: Tab Weight
ro: Greutatea tabului

en: If this is a menu tab, select the weight; lower numbers will be further to the left.
ro: Dacă acesta este un tab de meniu, selectaţi greutatea; numerele  mai mici vor fi afişate mai spre stânga.

en: Menu Title
ro: Titlul meniului

en: Enter the title to use for the menu entry or tab. If blank, the page title will be used.
ro: Introduceţi titlul ce va fi folosit pentru înregistrările sau taburile din meniu. Dacă este gol se va folosi titlul paginii.

en: Make Default Menu Tab
ro: Setează ca tab implicit în meniu

en: If checked this view's menu entry will be provided as a tab, and will be the default tab for that URL path. For example, if the URL is 'tracker/all' and it is set as the default menu tab, it will be put into the menu as 'tracker' and 'tracker/all' will be the default tab. The following settings allow you to customize the parent item, for example 'tracker'. For tabs to work properly, one tab in the group must be set as the default.
ro: Dacă este bifată această opţiune intrarea în meniu a acestei vizualizări va fi furnizată ca un tab, şi va fi tabul implicit pentru acea cale URL. De exemplu, dacă URL-ul este 'tracker/toate' şi este setat ca tab implicit, va fi pus în meniu ca 'tracker' şi 'tracker/toate' va fi tabul implicit. Următoarele setări permit personalizarea elementului părinte, de exemplu 'tracker'. Pentru ca taburile să funcţioneze corect, un tab din grup trebuie setat ca fiind cel implicit.

en: Parent Menu Item Type
ro: Tipul elementului de meniu părinte

en: Normal menu item
ro: Element de meniu normal

en: Already exists (don't create)
ro: Deja existent (nu creaţi)

en: If the parent menu item is a tab, select the weight; lower numbers will be further to the left.
ro: Dacă meniul părinte este un tab, selectaţi greutatea; numerele mai  mici vor fi afişate mai spre stânga.

en: Parent Menu Item Title
ro: Titlul elementului de meniu părinte

en: If the Parent Menu Item is being defined by this view (if you set the %type_field to either %tab or %menu), you can specify its title here.  If blank, the menu title will be used if that is defined, or the page title if not.
ro: Dacă elementul meniului părinte este definit de această vizualizare( dacă setezi %tipul-câmpului în oricare dintre %tab sau %meniu) puteţi specifica titlul aici. Dacă este gol, va fi folosit titlul meniului dacă este definit, în caz contrar titlul paginii.

en: If checked this view will be provided as a block. If checked title may not be blank.
ro: Dacă această opţiune este bifată această vizualizare este furnizată ca un bloc. În acest caz titlul nu poate fi gol.

en: The title that will be shown at the top of the block. May be blank.
ro: Titlul ce va fi afişat în varful blocurilor. Poate fi gol.

en: Nodes per Block
ro: Noduri per bloc

en: If using a block, the maximum number of items to display in the block. Pagers are not used in blocks.
ro: Dacă utilizaţi un bloc, numărul maxim de elemente afişate în acesta. În blocuri nu se foloseşte paginaţia.

en: [More] Link?
ro: Legătură [Mai multe]?

en: If using a view as both a page and a block, display a more link in the block that links to the view URL?
ro: Dacă folosiţi o vizualizare atât ca pagină cât şi ca bloc, se afişează legătura de mai multe către URL vizualizare?

en: If checked, use the Page Header for block view instead. If so, you should leave the Block Header blank.
ro: Dacă este bifată opţiunea, se foloseşte antetul paginii pentru vizualizare bloc. Dacă este aşa, antetul blocului ar trebui lăsat gol.

en: Use Page Footer
ro: Foloseşte subsolul paginii

en: If checked, use the page footer for block view instead. If so, you should leave the block footer blank.
ro: Dacă este bifată opţiunea, se foloseşte subsolul paginii pentru vizualizare bloc. Dacă este aşa, subsolul blocului ar trebui lăsat gol.

en: Empty text
ro: Text lipsă conţinut

en: Use Page empty
ro: Folosire pagină pentru lipsă conţinut

en: Text to display if a view results in no nodes. Optional.
ro: Textul care va fi afişat dacă o vizualizare nu returnează niciun nod. Este opţional.

en: Argument Handling Code
ro: Cod gestionare argumente

en: Argument Code
ro: Codul argumentului

en: Advanced Usage Only: PHP code that returns a custom array of arguments for the view. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters.
ro: Doar utilizare avansată: cod PHP ce returnează o matrice personalizată de argumente pentru vizualizarea respectivă. Nu includeţi limitatorii &lt;?php şі ?&gt; .

en: Expose
ro: Expune

en: Delete this item.
ro: Şterge acest element.

en: Move this item up.
ro: Mută acest element sus.

en: Down
ro: Jos

en: Move this item down.
ro: Mută acest element jos.

en: Move this item to the top.
ro: Mută acest element în vârf.

en: Move this item to the bottom.
ro: Mută acest element la bază.

en: Handler
ro: Operator

en: Option
ro: Opţiune

en: Default Sort
ro: Sortare implicită

en: Fields are only meaningful with List view and Table View; they allow you to choose which fields are presented and in what order.
ro: Câmpurile au sens doar cu modul de vizualizare listă sau tabel; acestea permit alegerea câmpurilor care vor fi prezentate şi în ce ordine.

en: Argument Type
ro: Tipul argumentului

en: Wildcard
ro: Metacaracter

en: Arguments are parsed directly from the URL. They are not necessary to any given view, but allow flexibility.
ro: Argumentele sunt procesate direct din URL. Ele nu sunt necesare pentru vizualizări, însă oferă o creştere a flexibilităţii.

en: Arguments
ro: Argumente

en: Filters
ro: Filtre

en: Optional
ro: Opţional

en: Filter settings Default
ro: Setări implicite filtru

en: Force Single
ro: Forţare unic

en: Exposed Filters
ro: Filtre expuse

en: Order
ro: Comandă

en: Add criteria
ro: Adaugă criteriu

en: Sort Criteria
ro: Criterii de sortare

en: This view currently has no %s defined.
ro: Această vizualizare nu are definit %s.

en: Another user has modified this view, unable to save. You can get this error by using the Back button to re-edit a view after saving one; if you do this, be sure to Reload before making any changes!
ro: Alt utilizator a modificat această vizualizare, nu se poate salva. Se poate obţine această eroare dacă se foloseşte butonul de Înapoi pentru a re-edita o vizualizare după salvare; dacă se face astfel, trebuie reîncărcată pagina înainte de a face modificări!

en: View name is required.
ro: Numele vizualizării este obligatoriu

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ro: Numele vizualizarii trebuie să conţină doar caractere alfanumerice sau liniuţă de subliniere.

en: View name already in use.
ro: Numele vizualizării este deja folosit.

en: Nodes per page cannot be 0 if using the pager.
ro: Nodurile per pagină nu pot fi 0 dacă folosiţi paginaţia.

en: If being used as a block, Nodes Per Block must be positive.
ro: Dacă va fi utilizat ca un bloc, numărul de noduri per bloc trebuie să fie pozitiv.

en: View successfully saved.
ro: Vizualizarea a fost salvată cu succes.

en: View successfully added.
ro: Vizualizarea a fost adăugată cu succes.

en: List and Table types require at least one field.
ro: Tipurile listă şi tabel necesită minim un câmp.

en: You can only set on Default Sort on one field.
ro: Sortarea implicită poate fi setată numai pentru un singur câmp.

en: View '%vid' not found.
ro: Vizualizarea '%vid' nu a fost găsită.

en: administer views
ro: administrare vizualizări

en: The installation of views module was unsuccessful.
ro: Instalarea modulului de vizualizări nu a funcţionat.

en: Views UI
ro: UI Vizualizări

en: Book: Parent Node
ro: Carte: Nodul părinte

en: This allows you to filter books based on parent node.
ro: Această setare permite filtrarea cărţilor în funcţie de nodul părinte.

en: Book: Weight
ro: Carte: Greutate

en: This will sort the view by book weight, if that is applicable.
ro: Acest câmp va sorta cărţile după greutate, dacă este aplicabil.

en: Book: Parent Title
ro: Carte: Titlu părinte

en: Display the title of the parent node
ro: Afişează titlul nodului părinte.

en: Sort by the title of the parent node
ro: Sortează după titlul nodului părinte

en: Book: Parent Node ID
ro: Carte: Identificatorul nodului părinte

en: Comment: Subject
ro: Comentariu: Subiect

en: With updated mark
ro: Cu marcare ca actualizat

en: Comment: Comment
ro: Comentariu: Comentariu

en: Display the content of a comment.
ro: Afişează conţinutul unui comentariu.

en: Comment: Comment ID
ro: Comentariu: Identificatorul comentariului

en: Display the CID of a comment.
ro: Afişează CID-ul unui comentariu.

en: Comment: Created Time
ro: Comentariu: Timp creare

en: Display the post time of the comment.
ro: Afişează când a fost postat comentariul.

en: Comment: Author Name
ro: Comentariu: Numele autorului

en: This will display the author of the node.
ro: Acesta va afişa autorul nodului.

en: Comment: Add link
ro: Comentariu: Adaugă legătură

en: Comment: Pending approval
ro: Comentariu: Aprobare în aşteptare

en: Equals
ro: Egal

en: Sort by the created time of comments.
ro: Sortare după data creării comentariilor.

en: Comment: Last Comment Time
ro: Comentariu: Data ultimului comentariu

en: This will display the last comment time.
ro: Acesta va afişa ora ultimului comentariu.

en: Comment: Last Comment Author
ro: Comentariu: Autorul ultimului comentariu

en: This will display the name of the last user to comment on the post.
ro: Acesta va afişa numele ultimului utilizator ce a comentat la această postare.

en: Comment: Count
ro: Comentariu: Număr

en: With New Count
ro: Cu o nouă contorizare

en: This will display the comment count.
ro: Acesta va afişa numărul de comentarii.

en: Comment: Last Changed Time
ro: Comentariu: Ora ultimei modificări

en: This will display the time of the last comment or node edit.
ro: Acesta va afişa ora ultimei editări asupra unui comentariu sau nod.

en: Comment: Comment Count
ro: Comentariu: Număr comentarii

en: This filter allows you to filter by the amount of comments.
ro: Acest filtru permite filtrarea nodurilor după numărul de comentarii.

en: This filter allows nodes to be filtered by the timestamp for the last comment or node edit.
ro: Acest filtru permite filtrarea nodurilor după marcajul de timp al ultimului comentariu sau a ultimei editări a unui nod.

en: Comment: Last Comment Date
ro: Comentariu: Data ultimului comentariu

en: This will allow you to sort by the date of the most recent comment on a node.
ro: Acesta permite sortarea după data celui mai recent comentariu la un nod.

en: This filter allows you to sort by the number of comments.
ro: Acest filtru permite sortarea nodurilor după numărul comentariilor.

en: Comment: Last Changed
ro: Comentariu: Ultima modificare

en: @num new
ro: @num noi

en: Display recent comments block
ro: Afişează un bloc cu cele mai recente comentarii

en: Recent comments
ro: Comentarii recente

en: Node: Title
ro: Nod: Titlu

en: Display the title of the node.
ro: Afişează titlul nodului.

en: Node: ID
ro: Nod: Identificator

en: Node: Created Time
ro: Nod: Ora la care a fost creat

en: Display the post time of the node.
ro: Afişează ora la care a fost postat nodul.

en: Node: Updated Time
ro: Nod: Ora actualizării

en: Display the last time the node was updated.
ro: Afişează data ultimei actualizări a nodului.

en: Node: Type
ro: Nod: Tip

en: The Node Type field will display the type of a node (for example, 'blog entry', 'forum post', 'story', etc)
ro: Câmpul tipului nodului va afişa tipul unui nod (de exemplu, 'articol blog','postare în forum','poveste', etc)

en: Node: Link to node
ro: Nod: Legătura la nod

en: Node: Body
ro: Nod: Corp

en: Full Text
ro: Textul întreg

en: Display the Main Content.
ro: Afişează conţinutul pricipal.

en: Node: View link
ro: Nod: Legătură vizualizare

en: Node: Edit link
ro: Nod: Legătură editare

en: Return To View
ro: Întoarce la vizualizare

en: Return to Node
ro: Întoarce la nod

en: Node: Delete link
ro: Nod: Legătură ştergere

en: Return To The Frontpage
ro: Întoarce la prima pagină

en: Sort by the database ID of the node.
ro: Sortează după identificatorul din baza de date a nodului.

en: Sort by the submission date of the node.
ro: Sortează după data de postare a nodului

en: Sort by the last update date of the node.
ro: Sortează după ultima actualizare a nodului.

en: Node: Sticky
ro: Nod: Lipicios

en: Sort by the node title, alphabetically
ro: Sortează alfabetic după titlul nodului

en: Sort by the node type, alphabetically
ro: Sortează alfabetic după tipul nodului

en: Random
ro: Aleator

en: By choosing random, nodes will be ordered completely randomly. This is a good way to choose X random nodes from a group of nodes.
ro: Prin alegerea aleatorie, nodurile vor fi ordonate complet aleatoriu. Este o metodă bună de a alege X noduri dintr-un grup de noduri.

en: Node: Published
ro: Nod: Publicat

en: Filter by whether or not the node is published. This is recommended for most Views!
ro: Filtrează dacă nodul este sau nu publicat. Acesta este recomandat pentru majoritatea vizualizărilor!

en: Node: Front Page
ro: Nod: Prima pagină

en: Node: Moderated
ro: Nod: Moderat

en: Filter by whether or not the node is moderated.
ro: Filtrează dacă  nodul este sau nu moderat.

en: Include or exclude nodes of the selected types.
ro: Include sau exclude nodurile de tipurile selectate.

en: Node: Author is Anonymous
ro: Nod: Autorul este anonim

en: This allows you to filter by whether or not the node author is anonymous.
ro: Acesta permite filtrarea după tipul autorului nodului, anonim sau nu.

en: Node: Author is Current User
ro: Nod: Autorul este utilizatorul actual

en: This allows you to filter by whether or not the node was authored by the logged in user of the view.
ro: Acesta permite filtrarea după utilizatorii autentificaţi ai vizualizării curente, dacă sunt sau nu autorii nodului.

en: Node: Current User Authored or Commented
ro: Nod: Utilizatorul actual fie este autor fie a comentat

en: This allows you to filter by whether or not the logged in user authored or commented on the node.
ro: Acesta permite filtrarea după acţiune, dacă utilizatorul autentificat a comentat sau a creat nodul.

en: Node: Distinct
ro: Nod: Distinct

en: This filter ensures that each node may only be listed once, even if it matches multiple criteria. Use this if multiple taxonomy matches return duplicated nodes.
ro: Filtrul se asigură ca fiecare nod să fie afişat doar o singură dată, chiar dacă se potrivesc mai multe criterii. Folosiţi acest filtru dacă potrivirile multiple de taxonomii returnează noduri duplicate.

en: This filter allows nodes to be filtered by their title.
ro: Acest filtru permite filtrarea nodurilor după titlul lor.

en: Node: Has New Content
ro: Nod: Are conţinut nou

en: Including this filter will reduce the node set to nodes that have been updated or have new content since the user last read the node, as well as unread nodes.
ro: Incluzând acest filtru se vor reduce setul de noduri la cele ce au fost actualizate sau au avut conţinut nou de când ultimul utilizator a citit nodul, dar şi nodurile necitite.

en: The node type argument allows users to filter a view by specifying the type of node.
ro: Argumentul tipului de nod permite utilizatorilor să filtreze o vizualizare prin specificarea unui tip de nod.

en: The argument will filter by the node title. For this argument, set the option to the number of characters, using 0 for full term; use 1 for an A/B/C style glossary.
ro: Acest argument va filtra după titlul nodului. Pentru acest argument, setati opţiunea numarului de caractere,folosind 0 pentru termenii compleţi; folositi 1 pentru stilul de glosar A/B/C.

en: Node: Posted Year
ro: Nod: Anul postării

en: This argument allows users to filter by what year the node was posted, in the form of CCYY.
ro: Acest argument permite utilizatorilor să sorteze după anul postării nodului, în forma CCYY.

en: Node: Posted Month
ro: Nod: Luna postării

en: Months are specified by the numbers 1-12. Since this argument does not specify a year, it is recommended that it usually follow a 'Year' argument.
ro: Lunile sunt specificate de numerele 1-12. Având în vedere că acest argument nu specifică un an, se recomandă utilizarea argumentului An după.

en: Node: Posted Week
ro: Nod: Săptămâna postării

en: This allows the user to filter a view by the week number from 1-52. It is recommended this argument follow a 'Year' argument.
ro: Acasta permite utilizatorului să filtreze o vizualizare după săptămână număr de la 1-52. Este recomandat ca acest argument să fie urmat de un argument 'An'.

en: Node: Posted Month + Year
ro: Nod: Luna + Anul postării

en: This argument combines Month and Year into a single argument, specified in the form CCYYMM.
ro: Acest argument combină luna şi anul într-un singur agument, specificat în forma CCYYMM.

en: Node: Posted Full Date
ro: Nod: Data completă a postării

en: This argument is a complete date in the form of CCYYMMDD.
ro: Acest argument este o dată completă în forma CCYYMMDD.

en: Node: Feed Selector
ro: Nod: Selector de flux

en: The basic front page view.
ro: Vizualizarea de bază a paginii principale.

en: Untitled
ro: Nedenumit

en: Profile: @field-name
ro: Profil: @field-name

en: This will display all options of the profile field %field-name.
ro: Aceasta va afişa toate opţiunile campului profil %field-name.

en: Display the date of the %field-name field.
ro: Afişează data câmpului %field-name.

en: Checkbox based profile field help
ro: Ajutor pentru câmpurile profilului sub formă de casete de selecţie

en: Other types based profile field help
ro: Ajutor pentru câmpurile profilului de alte forme

en: This allows you to sort by vocabulary terms
ro: Acesta permite sortarea dupa termenii vocabularului

en: This allows you to sort by selection options
ro: Acesta permite sortarea după opţiunile de selecţie.

en: This allows you to sort by date
ro: Acesta permite sortarea după dată.

en: This allows you to sort yes/no
ro: Acesta permite sortarea da/nu

en: Taxonomy based profile field help
ro: Ajutor pentru Câmp profil bazat pe taxonomie.

en: Selection based profile field help
ro: Ajutor pentru Câmp profil bazat pe selecție.

en: Search: Index
ro: Căutare: Index

en: Node: Total Hits
ro: Nod: Totalul afişărilor

en: This will display the number of times a node has been read.
ro: Acesta va afişa numărul de citiri al nodului.

en: Node: Recent Hits
ro: Nod: Afişări recente

en: This will display the number of times a node has been read recently.
ro: Acesta va afişa numărul de citiri recente al nodului.

en: Node: Last Hit Time
ro: Nod: Timpul ultimei afişări

en: Display the time the node was last read.
ro: Afişează ora la care a fost citit ultima oară nodul.

en: This allows you to sort by the number of times a node has been read.
ro: Acesta permite sortarea după numarul de citiri ale unui nod.

en: This allows you to sort by the number of times a node has been read recently.
ro: Acesta permite sortarea după numarul de citiri recente ale unui nod.

en: This allows you to sort by the time a node was last read.
ro: Acesta permite sortarea după ora la care a fost citit ultima oară un nod.

en: Nodes sorted by recent page-views
ro: Noduri sortate după vizualizările recente.

en: Recent popular content
ro: Conţinut popular recent

en: Recent hits
ro: Vizite recente

en: Nodes sorted by total page-views
ro: Noduri sortate după total vizualizări

en: All-time popular content
ro: Cel mai popular conținut

en: Reads
ro: Citeşte

en: Taxonomy: Terms for @voc-name
ro: Taxonomie: Termeni pentru @voc-name

en: This will display all taxonomy terms associated with the node that are members of %voc-name. Note that this causes one extra query per row displayed, and might have a minor performance impact.
ro: Acesta va afişa toţi termenii taxonomici asociaţi nodului ce sunt membri %voc-name. Aceasta va cauza o interograre în plus pentru fiecare rând afişat, şi poate avea un impact minor asupra performanţelor.

en: Only terms associated with %voc-name will appear in the select box for this filter. When filtering by taxonomy term you may specify the 'depth' as an option. Please see the taxonomy help for more information.
ro: Doar termenii asociaţi cu %voc-nume vor apărea în căsuţa de selecţie pentru acest filtru. Când se filtrează după termeni taxonomici se poate specifica adâncimea ca şi opţiune. Pentru mai multe informaţii, vedeţi ajutorul pentru taxonomie.

en: Taxonomy: Term
ro: Taxonomie: Termen

en: This will display one of the taxonomy terms associated with the node; if taxonomy terms were used to filter or sort, it will be the one that triggered the sort or filter.
ro: Acesta va afişa unul din termenii taxonomici asociaţi cu nodul; dacă termenii taxonomici erau folosiţi pentru sortare sau filtrare, va fi acela care a declanşat sortarea sau filtrul.

en: Taxonomy: Term Description
ro: Taxonomie: Descrierea termenului

en: This will display the description associated with a taxonomy term.
ro: Acesta va afişa descrierea asociată cu termenul taxonomic.

en: Taxonomy: Term Name
ro: Taxonomie: Numele termenului

en: This will sort nodes by taxonomy weight and name, as defined in the category administration.
ro: Acesta va sorta nodurile după greutatea taxonomiei şi nume, aşa cum este definit la administrarea categoriei.

en: Taxonomy: Vocabulary Name
ro: Taxonomie: Numele vocabularului

en: This will filter a view to only nodes that contain a term in the associated vocabulary.
ro: Acesta va filtra o vizualizare doar la nodurile ce conţin un termen din vocabularul asociat.

en: Taxonomy: Term ID
ro: Taxonomie: ID termen

en: The argument will filter by a taxonomy term name. For this argument, set the option to the number of characters, using 0 for full term; use 1 for an A/B/C style glossary.
ro: Acest argument va filtra după numele unui termen taxonomic. Pentru acest argument, setaţi opţiunea numărului de caractere, folosind 0 pentru termenii compleţi; folosiţi 1 pentru stilul de glosar A/B/C.

en: Taxonomy: Vocabulary ID
ro: Taxonomie: ID vocabular

en: The argument will filter to nodes with terms in a vocabulary.
ro: Acest argument va filtra la noduri cu termenii intr-un vocabular.

en: The taxonomy view with a depth of 0.
ro: Vizualizarea taxonomică cu o adâncime de 0.

en: Uncategorized
ro: Necategorisit

en: Uncatgorized
ro: Necategorisit

en: File: Id
ro: Fişier: ID

en: File Id which represents the file.
ro: ID unic ce reprezintă fişierul.

en: Sort by File Id
ro: Sortează după ID fişier

en: File: Has file downloads
ro: Fişier: Are descărcări de fişiere

en: File: Listed in file downloads
ro: Fişier: Enumerate în descărcările de fişiere

en: Filter whether the file is listed in downloads
ro: Filtrează dacă fişierul apare sau nu în lista de descărcări

en: File: All files
ro: Fişier: Toate fişierele

en: All files
ro: Toate fişierele

en: Listed files
ro: Fişiere enumerate

en: File names with links
ro: Numele fişierelor cu legături

en: File names without links
ro: Numele fişierelor fără legături

en: Display all attached files in one field.
ro: Afişează toate fişierele ataşate într-un singur câmp.

en: File: Name
ro: Fişier: Nume

en: Plain
ro: Simplu

en: With download link
ro: Cu legătură de descărcare

en: Display file name
ro: Afişează numele fişierului

en: File: Path
ro: Fişier: Cale

en: Display Path to File.
ro: Afişează calea către fişier.

en: File: Size
ro: Fişier: Dimensiune

en: Display the size of the associated file.
ro: Afişează dimensiunea fişierului asociat.

en: File: Mime type
ro: Fişier: Tip MIME

en: This filter allows nodes to be filtered by mime type.
ro: Acest filtru permite filtrarea nodurilor după tipul MIME.

en: File: Filename
ro: Fişier: Numele fişierului

en: This filter allows nodes to be filtered by the name of attached files.
ro: Acest filtru permite filtrarea nodurilor după numele fişierelor ataşate.

en: This filter allows nodes to be filtered by file size.
ro: Acest filtru permite filtrarea nodurilor după dimensiune fişiere.

en: File: Sort by Filename
ro: Fişier: Sortează după numele fişierului

en: Sort by file name
ro: Sortează după numele fişierului

en: File: File size
ro: Fişier: Dimensiunile fişierului

en: Sort by file size.
ro: Sortează după dimensiunile fişierelor.

en: Node: Author Name
ro: Nod: Numele autorului

en: User: Author Picture
ro: Utilizator: Imaginea autorului

en: Display the user picture of the author.
ro: Afişează imaginea de utilizator a autorului.

en: This allows you to sort alphabetically by author.
ro: Acesta permite sortarea alfabetică după autor.

en: This allows you to filter by a particular user. You might not find this useful if you have a lot of users.
ro: Acesta permite filtrarea dupa un anume utilizator. Este posibil să nu găsiţi această funcţie folositoare dacă aveţi mulţi utilizatori.

en: Node: Authors in role %role-name
ro: Nod: autorii în rolul %role-name

en: Only users in role %role-name will appear in the select box for this filter.
ro: Doar utilizatorii cu rolul %role-name vor apărea în căsuţă de selecţie pentru acest filtru.

en: Role: Author Role
ro: Rol: Rolul autorului

en: Include the node only if the author is a member of the selected role.
ro: Include nodurile doar dacă autorul este membru al rolului selectat.

en: User: UID is Author
ro: Utilizator: UID este autor

en: The User ID argument allows users to filter to nodes authored by the specified user ID.
ro: Argumentul ID utilizator permite filtrarea după nodurile create de identificatorul specificat.

en: User: UID Authored or Commented
ro: Utilizator: UID creat sau comentat

en: The User ID argument allows users to filter a to nodes authored or commented on the specified user ID.
ro: Argumentul ID-ului de utilizator permite filtrarea nodurilor create de el sau comentate de utilizatorul specificat.

en: User: Username is Author
ro: Utilizator: Numele de utilizator este autorul

en: The Username argument allows users to file to a nodes authored by the specified username.
ro: Argumentul numelui de utilizator permite utilizatorilor să filtreze nodurile care au ca autor numele de utilizator specificat.

en: Shows all new activity on system.
ro: Arată toate activităţile noi ale sistemului

en: recent posts for %1
ro: postări recente pentru %1

en: Currently Logged In User
ro: Utilizator Autentificat

en: Convert
ro: Convertire

en: Apply
ro: Aplicare
