Views (5.x-1.7) - en to sv translation catalogue (495 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Value
sv: Värde

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Replies
sv: Svar

en: Last Post
sv: Nyaste inlägg

en: List
sv: Lista

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: more
sv: mer

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Edit
sv: Redigera

en: None
sv: Ingen

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Name
sv: Namn

en: Import
sv: Importera

en: Export
sv: Exportera

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Top
sv: Överst

en: As Link
sv: Som länk

en: Without Link
sv: Utan länk

en: Access
sv: Åtkomst

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Menu
sv: Meny

en: Teaser
sv: Förhandstitt

en: never
sv: aldrig

en: read more
sv: läs mer

en: Created
sv: Skapad

en: Are you sure you want to delete %title?
sv: Är du säker på att du vill radera %title?

en: Page
sv: Sida

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Comment
sv: Kommentar

en: Fields
sv: Fält

en: Contains
sv: Innehåller

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: %time ago
sv: %time sedan

en: Up
sv: Upp

en: Sortable
sv: Sorteringsbar

en: Basic Information
sv: Grundläggande information

en: Recent posts
sv: Nya inlägg

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Exists
sv: Existerar

en: The views module creates customized views of node lists. You may need to activate the Views UI module to get to the user administration pages.
sv: Modulen Views skapar anpassade vyer av listor över noder. Du kan behöva aktivera modulen Views UI för att använda Views administrationssidor.

en: <All>
sv: <Alla>

en: As Short Date
sv: Som kort datum

en: As Medium Date
sv: Som mellanlångt datum

en: As Long Date
sv: Som långt datum

en: As Custom Date
sv: Som anpassat datum

en: As Time Ago
sv: Som tid sedan

en: Granularity: minute
sv: Noggrannhet: minut

en: Granularity: hour
sv: Noggrannhet: timme

en: Granularity: day
sv: Noggrannhet: dag

en: Granularity: month
sv: Noggrannhet: månad

en: Granularity: year
sv: Noggrannhet: år

en: Is All Of
sv: Är alla

en: Is One Of
sv: Är en av

en: Is None Of
sv: Är ingen av

en: Is Equal To
sv: Är lika med

en: Is Not Equal To
sv: Är inte lika med

en: Is Greater Than
sv: Är större än

en: Is Greater Than Or Equals
sv: Är större än eller lika med

en: Is Less Than Or Equals
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is Less Than
sv: Är mindre än

en: List View
sv: Listvy

en: Table View
sv: Tabellvy

en: Teaser List
sv: Sammanfattningslista

en: Full Nodes
sv: Fullständiga noder

en: Contains Any Word
sv: Innehåller något av orden

en: Contains All Words
sv: Innehåller alla ord

en: Starts With
sv: Börjar med

en: Ends With
sv: Slutar med

en: Does Not Contain
sv: Innehåller inte

en: Save and edit
sv: Spara och redigera

en: @filter must have a value!
sv: @filter måste ha ett värde!

en: The "Value" can either be a date in the format: CCYY-MM-DD HH:MM:SS or the word "now" to use the current time. You may enter a positive or negative number in the "Option" field that will represent the amount of seconds that will be added or substracted to the time; this is most useful when combined with "now". If you have the jscalendar module from jstools installed, you can use a popup date picker here.
sv: Värdet "Value" kan antingen vara ett datum med formatet: CCYY-MM-DD HH:MM:SS eller ordet "now" för att använda aktuell tid. Du kan ange ett positivt eller negativt tal i "Option"-fältet för att justera tiden fram eller tillbaka i sekunder; detta kan vara användbart tillsammans med "now". Om du har jscalendar-modulen från jstools installerad kan du använda en popup för att välja datum här.

en: access all views
sv: åtkomst till alla vyer

en: RSS: RSS Feed Selector
sv: RSS: RSS väljare

en: This argument specifies a specific RSS feed selector; it will only select RSS feeds, unlike the built-in selector which can select pluggable feeds. You may enter the title the feed will advertise in the title field here, and the description of the feed in the option field here.
sv: Detta argument specifierar en särskild RSS-matare, den kommer bara att välja RSS-matningar till skillnad från den inbyggda RSS-väljaren som kan välja pluggade matningar. Du kan ange titel i titelfältet här och beskrivning i option/tillvalsfältet här.

en: Theme wizard
sv: Tema-hjälp

en: <p>The views theming wizard generates code that you can use in your phptemplate theme to help you customize the output of a view. Simply select a theme and it will generate code for your template.php as well as template files for the individual views.</p><p>At this time this code assumes your view is a <b>list type view</b>! It may not generate effective code for other types of views. Future versions of this program will be smarter, and give more options, but this wizard is still a huge start.</p>
sv: <p>Tema-hjälpen för Views skapar en kod som kan användas i temat för phpmallen för att enklare anpassa hur resultatet i Views ska se ut. Välj ett tema och koden skapas, den kan användas till både template.php och andra mallfiler där vyerna visas.</p><p>För tillfället antar koden att vyn är av <b>listvy</b>! Det skapar kanske inte någon effektiv kod för andra typer av vyer. Framtida versioner av detta program kommer att vara smartare ochha fler valmöjligheter, men denna hjälp är ändå ett stort steg i rätt riktning.

en: Select a view
sv: Välj en vy

en: Select Theme Type
sv: Välj tematyp

en: List Theme Fields
sv: Lista temafält

en: This is a list of all the theme functions you can use to override individual field displays
sv: Detta är en lista över alla temafunktioner som du kan använda istället för individuella fältvisningar.

en: This is a basic theme function
sv: Detta är en grundläggande temafunktion.

en: Generate Theme
sv: Skapa tema

en: This code goes in your template.php file
sv: Denna kod ska in i din template.php fil

en: This code goes in a file named views-list-@s.tpl.php
sv: Denna kod ska in i en fil som heter views-list-@s.tpl.php

en: This code goes in a file named views-list-@s.css
sv: Denna kod ska in i en fil som heter views-list-@s.css

en: Simple List
sv: Enkel lista

en: Grouped List
sv: Grupperad lista

en: Nested Tree
sv: Nästlat träd

en: Select the field on which to group
sv: Välj vilket fält som ska ingå i gruppen

en: Select the field to use as the ID for each row (usually nid)
sv: Välj vilket fölt som ska användas som ID för varje rad (vanligtvis nid)

en: Select the field that refers to the parent node by the ID field
sv: Välj vilket fält som refererar till föräldranoden genom ID-fältet

en: You may import a view by cut-and-pasting the results of an export view. If the import is successful you will be taken to the Add View page with all of the settings of the imported view..
sv: Du kan importera en vy genom att klippa och klistra resultat från en exportvy. Om det går bra att mportera kommer du att tas till sidan Lägg till vy med alla inställningar från den importerade vyn.

en: This screen shows all of the views that are currently defined in your system. The default views are provided by Views and other modules and are automatically available. If a customized view of the same name exists, it will be used in place of a default view.
sv: Här visas alla vyer som definieras i ditt system för närvarande. Standardvyerna tillhandahålls av Vy-modulen och andra moduler är tillgängliga automatiskt.

en: Please see !s or the views documentation on drupal.org for help here.
sv: Gå till !s eller dokumentationen för vyer/views på drupal.org för att få hjälp.

en: the views help page
sv: hjälpsida för vyer

en: You may cut & paste this view into an import function on another system. The view will only work if all modules required by the view are installed on the target location.
sv: Du kan klippa och klistra denna vy till en importfunktion på ett annat system. Vyn fungerar bara om alla moduler som krävs av vyn är installerade på målplatsen.

en: <p>A view retrieves some number of nodes from the database and displays them in a variety of formats.</p>
sv: <p>En vy/view hämtar ett antal noder från en databas och visar dem i ett antal olika format.</p>

en: <h3>View Types</h3>
        <dl>
          <dt><em>List View</em></dt><dd>A List View provides the data for each node retrieved in the form of an unordered list. Each item in the Fields section will be displayed; the Title will be displayed as a label. The order the items appear in the Fields list is the order the items will appear in the output. Leaving the title blank will cause the field to appear with no label (which is desirable in lists that just display titles, for example).</dd>
          <dt><em>Table View</em></dt><dd>A Table View provides the data for each node as one row of a table. The Fields selected in the Fields list will be displayed in the order they are listed. The title column will be shown in the header. If you set the field to 'sortable' then the header will be click-sortable; be careful here as click-sorts will be processed after built-in sort criteria, and built-in sort criteria can easily make click-sorts invalid. If using click-sorts, choose a field to be the default sort; otherwise the first field presented will be the default sort.</dd>
          <dt><em>Teaser List</em></dt><dd>A Teaser List will simply present the teaser of each node retrieved.</dd>
          <dt><em>Full Nodes</em></dt><dd>This will show the full content of each node retrieved.</dd>
          <dt><em>Random Teaser</em></dt><dd>This will show a single random teaser.</dd>
          <dt><em>Random Node</em></dt><dd>This will show a single random node's full view.</dd>
        </dl>
sv: <h3>Typer av vyer</h3>
        <dl>
          <dt><em>Listvy</em></dt><dd>En Listvy visar nodens innehåll i form av en punktlista. Varje innehållsfält i Fältsektionen visas. Titel visas som etikett. Den ordning delarna visas är den ordning de kommer att visas på sidan till slut. Om du lämnar titeln tom kommer inte fältet att ha någon etikett (vilket är önskvärt i listor som bara visar titeln till exempel).</dd>
          <dt><em>Tabellvy</em></dt><dd>Tabellvyn visar nodens innehåll som en rad i en tabell. Fälten i fältlistan visas i den ordning de är listade. Titelkolumnen visas i tabellrubriken. Om fältet är satt att sortera blir rubriken för tabellraden klickbar och innehållet kan sorteras därefter. Observera att inbyggda sorteringskriterier går före klickbara sorteringsval vilket gör att klickbara sorteringsalternativ kan vara meningslösa. Vid klickbara sorteringsalternativ väljs en som standard om inte första fältet ska vara standard förstås.</dd>
          <dt><em>Smakprovslista</em></dt><dd>Smakpovslistan visar ett smakprov av varje nod.</dd>
          <dt><em>Fullständig nod</em></dt><dd>Visar hela innehållet i noderna.</dd>
          <dt><em>Slumpmässigt smakprov</em></dt><dd>Visar slumpmässigt enstaka smakprov.</dd>
          <dt><em>Slumpmässig nod</em></dt><dd>Visar hela innehållet i en slumpvis vald nod.</dd>
        </dl>

en: <h3>Fields</h3>
sv: <h3>Fält</h3>

en: <p>When using List or Table view, it is necessary to choose which fields will be displayed to the user.</p><dl>
sv: <p>När list- eller tabellvy används måste man välja vilka fält som ska visas för användaren.</p><dl>

en: <h3>Arguments</h3>
sv: <h3>Argument</h3>

en: <p>Arguments can be passed to the View through the URL, in order to create views that are configurable by the user. This is very useful to create views for taxonomy, or to sort by user. When using arguments, substitution is performed on the title. %1 will represent argument 1, %2 will represent argument 2. Each argument has a title field; this title is used if providing a summary view (which can matter because the argument is missing which could result in confusing phrases such as 'view for')</p><dl>
sv: <p>Argument kan skickas till Vyer genom URL om du vill skapa vyer som är konfigurerbara för användaren. Detta är väldigt användbart när vyer för taxonomi skapas eller om du vill kunna sortera på användare. När argument används ersättaren på titeln. %1 representerar argument 1, %2 representerar argument 2. Varje argument har ett titelfält som används till översiktsvyn (detta kan ha betydelse eftersom argumentet saknas vilket kan resultera i förvirrande fraser som 'vy för')</p><dl>

en: <h3>Filters</h3>
sv: <h3>Filter</h3>

en: <p>Views may be filtered to restrict the view on a number of criteria.</p><dl>
sv: <p>Vyer kan filtreras för att begränsa vyn utifrån ett antal kriterier.</p><dl>

en: <h3>Sorting Critera</h3>
sv: <h3>Sorteringskriterium</h3>

en: <p>The result set may be sorted on any of the following criteria.</p><dl>
sv: <p>Resultatet kan sorteras utifrån något av följande kriterier.</p><dl>

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
sv: Vyer är anpassade listor av innehåll i ditt system. De är mycket anpassningsbara och ger dig kontroll över hur listor av innehåll presenteras.

en: Tools
sv: Verktyg

en: Edit view
sv: Ändra vy

en: Override
sv: Åsidosätt

en: Clone
sv: Klona

en: Administer views
sv: Administrera vyer

en: No Page View
sv: Ingen sidovy

en: Provides
sv: Tillhandahåller

en: Existing Views
sv: Befintliga vyer

en: <p>No views have currently been defined.</p>
sv: <p>Inga vyer definierade.</p>

en: <p>Below are system default views; if you edit one of these, a view will be created that will override any system use of the view.</p>
sv: <p>Du hittar systemvyerna nedan; om du ändrar någon av dessa kommer en ny skapas som överskuggar systemvyerna.</p>

en: Default view
sv: Förvald vy

en: Default Views
sv: Förvalda vyer

en: <p>Occasionally, something or other can cause the Views cache to contain stale data; this is particularly true after module updates and sometimes true after taxonomy and profile updates. If you are having problems with Views creating malformed queries, the first thing you should always do is clear the Views cache to see if that is the problem.</p>
sv: <p>Ibland kan kan ett eller annat göra att cachen för Vyer innehåller unken data, särskilt efter uppdateringar av moduler men också efter uppdateringar av taxonomi eller profiler. Om du har problem med att Vyer skapar felaktiga frågor är det första du ska göra alltid att rensa cachen för Vyer för att se om det är där problemet ligger.</p>

en: Clear views cache
sv: Rensa cachen för vyer

en: Import View Code
sv: Importera kod

en: Cut and paste the results of an Export View here.
sv: Klipp och klistra in resultatet från en exportera vy.

en: Add a View
sv: Lägg till en vy

en: You don't seem to have the following requirements:
sv: Du verkar inte uppfylla följande krav:

en: Unable to get a view out of that.
sv: Klarar inte av att skapa en Vy utifrån detta.

en: Edit view %n
sv: Ändra vy %n

en: Return Page Not Found
sv: Retursida kan inte hittas

en: Display All Values
sv: Visa alla värden

en: Summary, unsorted
sv: Sammanfattning, osorterad

en: Summary, sorted ascending
sv: Sammanfattning, stigande sortering

en: Summary, sorted descending
sv: Sammanfattning, fallande sortering

en: Summary, sorted as view
sv: Sammanfattning, sorterad som vy

en: Use Empty Text
sv: Använd tom text

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Add Filter
sv: Lägg till filter

en: Add Criteria
sv: Lägg till kriterium

en: Add Argument
sv: Lägg till argument

en: Add Field
sv: Lägg till fält

en: Expose Filter
sv: Visa filter

en: You have modified this view; changes will not be recorded until you Save the form.
sv: Du har modifierat denna vy, ändringar sparas inte förrän du sparar formuläret.

en: The unique identifier of the view; it is only important for overridden views and views that modules or themes will need to use. Only alphanumeric and _ allowed here
sv: Unik identifikation för vyn, det är bara viktigt för överskuggade vyer och vyer som moduler eller teman behöver använda. Endast alfanumeriska tecken och _ är tillåtet här

en: Only the checked roles will be able to see this view in any form; if no roles are checked, access will not be restricted.
sv: Bara markerade roller kommer att kunna se denna vy i någon form, om inga roller markeras kommer vyn inte ha några begränsningar för vilka som kan se den.

en: A description of the view for the admin list.
sv: Beskrivning av vyn för adminlistan.

en: Provide Page View
sv: Visa som sidvy

en: If checked this view will be provided as a page. If not checked, the fields in this group will be ignored.
sv: Om detta är valt kommer vyn att visas som sida, annars kommer fälten i denna grupp att ignoreras.

en: Enter the URL to use for this view in the form of 'dir/dir'. Do not begin or end the URL with a /. Example: 'view/tracker'. This is required if providing a page view. You can also add $arg as a placeholder for arguments passed in the URL, for example 'user/$arg/tracker' or 'node/$arg/related'. Note that any arguments listed here will be required, even if they are listed as optional below. You do not need to list arguments at the end of the path. Do not try to use URLs such as taxonomy/term/$arg.
sv: Ange URL:en som skall användas för denna vy i form av "dir/dir". Inled eller avsluta inte URL:en med ett /. Exempel: "vy/sparare". Detta är nödvändigt om man tillhandahåller en sidvy. Du kan också lägga till $arg som platshållare för argument som skickas med i URL:en, till exempel "anvandare/ $arg/sparare" eller "nod/$arg/relaterade". Observera att argument som anges här kommer att krävas, även om de är listade som valfria nedan. Du behöver inte lista argument i slutet av sökvägen. Försök inte att använda URL:er såsom taxonomi/term/$arg.

en: View Type
sv: Typ av vy

en: How the nodes should be displayed to the user.
sv: Hur noderna ska visas för användaren.

en: The title that be shown at the top of the view. May be blank. This title ignores arguments; if you want your title to take arguments into account, use the "title" field in the arguments section.
sv: Titeln som visas överst i vyn, kan vara tom. Titeln struntar i argument, om du vill använda argument i titeln använder du "title"-fältet i argumentsektionen.

en: Use Pager
sv: Använd sidindelning

en: If checked this query may be multiple pages. If not checked this query will be one page.
sv: Denna fråga kan visas på flera sidor om iklickad, annars visas den bara på en sida.

en: Breadcrumb trail should not include "Home"
sv: Sökvägsspårning ska inte inkludera "Home"

en: If checked the breadcrumb trail for this page will discard "Home". Usually you will not set this, but this is used for the Front Page View, where it IS Home and should not leave a trail to itself.
sv: Sökvägsspårning för denna sida hoppar över "Home" om rutan klickas i. I vanliga fall behöver detta inte ställas in men kan användas för framsidevyn som är HOME eller HEM och inte behöver spåras tillbaka till sig själv.

en: Nodes per Page
sv: Noder per sida

en: The number of nodes to display per page. If 0, all nodes will be displayed. If not using a pager, this will be the maximum number of nodes in the list.
sv: Antal noder som ska visas per sida. Om 0 kommer alla noder visas. Om sidindelningen inte används kommer detta att vara maximalt antal noder i listan.

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
sv: Text att visa överst i vyn. Får innehålla en förklaring, länk eller vad som helst. Valfritt.

en: Text to display at the bottom of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
sv: Text som visas nederst i vyn, kan innehålla en förklaring eller vad du nu vill. Valfritt.

en: Empty Text
sv: Tom text

en: Text to display if a view returns no nodes. Optional.
sv: Text som visas om en vy inte innehåller några noder. Valfritt.

en: Provide Menu
sv: Lägg till meny

en: If checked this view be given a menu entry in the Drupal menu system. If not checked the data in this group will be ignored.
sv: Om valt kommer vyn att få ett menyval i Drupals menysystem, annars kommer data i denna grupp att ignoreras.

en: Provide Menu as Tab
sv: Lägg till meny som tabb

en: If checked this view's menu entry will be provided as a tab rather than in the main menu system.
sv: Om valt kommer denna vys menyinställning att visas som en tabb istället för det vanliga menysystemet.

en: Tab Weight
sv: Tabb-viktning

en: If this is a menu tab, select the weight; lower numbers will be further to the left.
sv: Om detta är en menytabb kan du välja vikt, lägre siffror kommer att visas längre till vänster.

en: Menu Title
sv: Menytitel

en: Enter the title to use for the menu entry or tab. If blank, the page title will be used.
sv: Skriv titel för menyn eller tabben. Om tom kommer sidtiteln användas.

en: Default Menu Tab
sv: Standardmenytabb

en: Make Default Menu Tab
sv: Skapa standardmeny tabb

en: If checked this view's menu entry will be provided as a tab, and will be the default tab for that URL path. For example, if the URL is 'tracker/all' and it is set as the default menu tab, it will be put into the menu as 'tracker' and 'tracker/all' will be the default tab. The following settings allow you to customize the parent item, for example 'tracker'. For tabs to work properly, one tab in the group must be set as the default.
sv: Om valt kommer denna vys menyinställning att visas som tabb och kommer att vara standardtabb för den sökvägen. Om sökvägen t.ex. är 'tracker/all' kommer den att visas i menyn som 'tracker' och 'tracker/all' kommer att vara standardtabben. Följande inställningar tillåter dig att anpassa föräldraämnet, t.ex. 'tracker'. För att tabbar ska fungera ordentligt måste en tabb i gruppen sättas som standard/default.

en: Parent Menu Item Type
sv: Förälder för menypost-typ

en: Tab
sv: Tabb

en: Normal menu item
sv: Vanligt menyval

en: Already exists (don't create)
sv: Finns redan (skapa inte)

en: Select type of parent item to use for this default menu tab. You can either specify the parent should be a tab (the default), a normal menu item, or to use the menu item that already exists at the specified URL. For example, if the URL for the default tab is 'tracker/all', then 'tracker' would already have to be a valid menu item to use this final choice.
sv: Välj typ av förälder-post att använda för denna standardmenytabb. Du kan antingen ange föräldern (bör vara en tabb och standard), en normal menypost eller använda en menypost som redan finns på angiven URL. Till exempel: Om URLen för standardtabben är 'tracker/all' måste 'tracker' redan finnas som en godkänd menypost för att detta slutliga val ska kunna göras.

en: If the parent menu item is a tab, select the weight; lower numbers will be further to the left.
sv: Om föräldramenyposten är en tabb väljer du vikt, ju lägre desto längre åt vänster.

en: Parent Menu Item Title
sv: Titel för föräldramenypost

en: If the Parent Menu Item is being defined by this view (if you set the %type_field to either %tab or %menu), you can specify its title here.  If blank, the menu title will be used if that is defined, or the page title if not.
sv: Om föräldramenyposten är definierad av denna vy (om du sätter %type_field till antingen %tab eller %menu) kan du specifiera titeln här. Om tom kommer menytiteln att användas om den är definierad eller sidtiteln i sista hand.

en: Provide Block
sv: Skapa block

en: If checked this view will be provided as a block. If checked title may not be blank.
sv: Om markerad kommer vyn även att skapa ett block. I så fall kan inte titeln lämnas tom.

en: The title that will be shown at the top of the block. May be blank.
sv: Den titel som ska visas överst i blocket, kan lämnas tom.

en: Nodes per Block
sv: Noder per block

en: If using a block, the maximum number of items to display in the block. Pagers are not used in blocks.
sv: Om du använder ett block anges max antal poster som ska visas i blocket. Sidindelningar används inte av block.

en: [More] Link?
sv: [Mer] länk?

en: If using a view as both a page and a block, display a more link in the block that links to the view URL?
sv: Om du använder en vy både som sida och block kanske du vill visa en mer-länk i blocket som länkar till vyns URL?

en: Use Page Header
sv: Använd sidrubrik

en: If checked, use the Page Header for block view instead. If so, you should leave the Block Header blank.
sv: Om valt används sidrubriken för blockvyn istället. I så fall lämnas blockrubriken tom.

en: Use Page Footer
sv: Använd sidfot

en: If checked, use the page footer for block view instead. If so, you should leave the block footer blank.
sv: Om valt används sidfot för blockvyn istället. Då lämnas blocksidfoten tom.

en: Empty text
sv: Text för tomt fält

en: Use Page empty
sv: Använs sida tom

en: If checked, use the Page Empty Text for block view instead. If so, you should leave the block empty text blank.
sv: Om valt används text för sidan tom för blockvyn istället. Då lämnas detta fält tomt i blocket.

en: Text to display if a view results in no nodes. Optional.
sv: Text som visas om en vy inte innehåller några noder. Valfritt.

en: Argument Handling Code
sv: Kod för hantering av argument

en: Argument Code
sv: Argumentkod

en: Advanced Usage Only: PHP code that returns a custom array of arguments for the view. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters.
sv: Endast avancerade användare: PHP-kod som returnerar en valfri lista med argument för vyn. Får inte innehålla &lt;?php ?&gt;.

en: For more information, please see the <a href="!arg">Argument Handling Code documentation</a> in the Drupal handbook.
sv: För mer information kan du gå till <a href="!arg">Dokumentation över argumentkodning</a> i Drupal handbook.

en: Expose
sv: Exponera

en: Delete this item.
sv: Radera denna

en: Move this item up.
sv: Flytta upp

en: Down
sv: Ned

en: Move this item down.
sv: Flytta ner

en: Move this item to the top.
sv: Flytta överst

en: Move this item to the bottom.
sv: Flytta underst

en: Handler
sv: Hanterare

en: Option
sv: Val

en: Default Sort
sv: Standardsortering

en: Fields are only meaningful with List view and Table View; they allow you to choose which fields are presented and in what order.
sv: Fält är bara meningsfulla tillsammans med listvy och tabellvy, de tillåter dig att välja vilka fält som presenteras och i vilken ordning.

en: Argument Type
sv: Argumenttyp

en: Wildcard
sv: Jokertecken

en: Wildcard Sub
sv: Jokertecken sub

en: Arguments are parsed directly from the URL. They are not necessary to any given view, but allow flexibility.
sv: Argument skickas direkt från URLen. De krävs inte för någon vy men bidrar till flexibiliteten.

en: Arguments
sv: Argument

en: Filters allow you to select a subset of all the nodes to display. All Filters are ANDed together.
sv: Filter gör det möjligt att välja en undergrupp bland noderna som ska visas. Alla filter binds samman med AND.

en: Filters
sv: Filtrering

en: Optional
sv: Valfritt

en: Filter settings Default
sv: Standardinställningar för filter.

en: Force Single
sv: Tvinga enstaka

en: Lock Operator
sv: Lås operatör

en: Exposed filters will be presented to the viewer. If not set required, then filters will include a "&lt;None&gt;" Value if possible. If set default, filters will default as set here, otherwise filter settings will be ignored. If Lock Operator is set, no operator will be made available to the user.
sv: Exponerade filter visas för läsaren. Om inte satt som obligatorisk kommer filter att innehålla ett "&lt;None&gt;" värde om möjligt. Om satt som standard innebär inställningarna här standardinställningar för filter, annars ignoreras filterinställningarna. Om Lås operatör är inställt kommer ingen operatör att vara tillgänglig för användaren.

en: Exposed Filters
sv: Exponerade filter

en: Order
sv: Ordning

en: Add criteria
sv: Lägg till kriterium

en: Sort Criteria
sv: Sortera kriterium

en: This view currently has no %s defined.
sv: Denna vy har inga %s definierade.

en: Ops
sv: Alt

en: Another user has modified this view, unable to save. You can get this error by using the Back button to re-edit a view after saving one; if you do this, be sure to Reload before making any changes!
sv: En annan användare har modifierat denna vy, kan inte sparas. Du kan få detta fel om du använder Tillbaka-knappen för att redigera en vy när dy nyss sparat den. Om du gjort detta kan du ladda om sidan innan du gör nya ändringar.

en: View name is required.
sv: Du måste ge vyn ett namn.

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
sv: Namnet på vyn får enbart bestå av vara alfanumeriskt tecken eller understreck.

en: View name already in use.
sv: Namnet används redan.

en: Nodes per page cannot be 0 if using the pager.
sv: Om du använder sidindelning måste du välja ett annat värde än 0.

en: If being used as a block, Nodes Per Block must be positive.
sv: Antal noder per block måste vara positivt om du använder vyn som block.

en: View successfully saved.
sv: Det gick bra att spara vyn!

en: View successfully added.
sv: Det gick bra att lägga till vyn!

en: List and Table types require at least one field.
sv: List- och tabelltyper kräver minst ett fält.

en: You can only set on Default Sort on one field.
sv: Du kan bara sätta standardsortering på ett fält.

en: View '%vid' not found.
sv: Vyn '%vid' kunde inte hittas.

en: administer views
sv: administrera vyer

en: Views module installed tables successfully.
sv: Vy(Views)-modulen lyckades installera tabeller utan problem!

en: The installation of views module was unsuccessful.
sv: Installationen av Vy(Views)-modulen lyckades inte.

en: The views module creates customized views of node lists.
sv: Modulen Views skapar anpassade vyer av nodlistor.

en: RSS plugin for the views feed selector argument.
sv: Insticksprogram för RSS för vyargument för innehållsflöde.

en: Views Theme Wizard
sv: Views temaguide

en: The views theme wizard helps create stub theming for views.
sv: Views temaguide hjälper dig skapa underliggande teman för vyer.

en: The Views UI module allows you to create and edit views.
sv: Modulen Views UI låter dig skapa och redigera vyer.

en: Book: Parent Node
sv: Bok: föräldranod

en: This allows you to filter books based on parent node.
sv: Tillåter dig att filtrera böcker baserat på föräldranoder.

en: Book: Weight
sv: Bok: vikt

en: This will sort the view by book weight, if that is applicable.
sv: Sorterar vyn på bokvikt om möjligt.

en: Book: Parent Title
sv: Bok: föräldratitel

en: Display the title of the parent node
sv: Visa titeln på föräldranoden.

en: Sort by the title of the parent node
sv: sortera på titeln på föräldranoden.

en: Book: Parent Node ID
sv: Bok: föräldranodID

en: Comment: Subject
sv: Kommentar: ämne

en: With updated mark
sv: Med markering för uppdaterade

en: Comment: Comment
sv: Kommentar: kommentar

en: Display the content of a comment.
sv: Visa innehållet i en kommentar.

en: Comment: Comment ID
sv: Kommentar: kommentarID

en: Display the CID of a comment.
sv: Visa CID för kommentar.

en: Comment: Created Time
sv: Kommentar: skapad tid

en: Display the post time of the comment.
sv: Visa när kommentaren postades.

en: Comment: Author Name
sv: Kommentar: författare

en: This will display the author of the node.
sv: Visa nodens författare

en: Comment: Add link
sv: Kommentar: lägg till länk

en: Display a link to add a comment to the node. Enter the text of this link into the option field; if blank the default "Comment" will be used.
sv: Visa en länk för att lägga till en kommentar till noden. Skriv texten till länken i alternativ-fältet; om det lämnas tomt kommer standard "Kommentar" användas.

en: Comment: Pending approval
sv: Kommentar: väntar godkännande

en: Equals
sv: Är lika med

en: Sort by the created time of comments.
sv: Sortera på skapad tid.

en: Comment: Last Comment Time
sv: Kommentar: senaste kommentar tid

en: This will display the last comment time.
sv: Visar tiden för nyaste kommentar.

en: Comment: Last Comment Author
sv: Kommentar: senaste författare

en: This will display the name of the last user to comment on the post.
sv: Visar namnet på författaren till senaste kommentaren.

en: Comment: Count
sv: Kommentar: antal

en: With New Count
sv: Med antal nya

en: This will display the comment count.
sv: Visar antal kommentarer.

en: Comment: Last Changed Time
sv: Kommentar: senast ändrad tid

en: This will display the time of the last comment or node edit.
sv: Visar tiden för senaste kommentar eller nodändring.

en: Comment: Comment Count
sv: Kommentar: antal kommentarer

en: This filter allows you to filter by the amount of comments.
sv: Filtrerar på antal kommentarer.

en: This filter allows nodes to be filtered by the timestamp for the last comment or node edit.
sv: Filtret tillåter att noder filtreras på timestamp för senaste kommentar eller nodändring.

en: Comment: Last Comment Date
sv: Kommentar: datum för nyaste kommentar

en: This will allow you to sort by the date of the most recent comment on a node.
sv: Tillåter dig att sortera på datum för senaste kommentar på en nod.

en: This filter allows you to sort by the number of comments.
sv: Filtret tillåter dig att sortera på antal kommentarer.

en: Comment: Last Changed
sv: Kommentar: senast ändrad

en: Sort based on the most recent comment or edit for the node.
sv: Sortera på nyaste kommentar eller ändring för noden.

en: @num new
sv: @num nya

en: Display recent comments block
sv: Visa nya kommentar-block

en: Recent comments
sv: Senaste kommentarer

en: Node: Title
sv: Nod: titel

en: Display the title of the node.
sv: Visa nodens titel.

en: Node: ID
sv: Nod: ID

en: Display the NID of a node.
sv: Visa nodens NID.

en: Node: Created Time
sv: Nod: skapad tid

en: Display the post time of the node.
sv: Visa när noden skapades.

en: The option field may be used to specify the custom date format as it's required by the date() function or if "as time ago" has been chosen to customize the granularity of the time interval.
sv: Alternativfältet kan användas för att ange datumformat när det krävs av funktionen date() eller om "som tid sedan" valts för att ställa in noggrannheten i tidsintervall.

en: Node: Updated Time
sv: Nod: uppdaterad tid

en: Display the last time the node was updated.
sv: Visa när noden uppdaterades senast.

en: Node: Type
sv: Nod: typ

en: The Node Type field will display the type of a node (for example, 'blog entry', 'forum post', 'story', etc)
sv: Visar nodtypen (t.ex. 'blogg', 'foruminlägg' o.s.v.).

en: Node: Link to node
sv: Nod: läk till nod

en: This will create a link to the node; fill the option field with the text for the link. If you want titles that link to the node, use Node: Title instead.
sv: Skapar en länk till noden, fyll i alternativfältet med texten till länken. Vill du att titlar ska länka till noden använder du Nod:titel istället.

en: Node: Body
sv: Nod: brödtext

en: Full Text
sv: Fulltext

en: Display the Main Content.
sv: Visa huvudinnehållet

en: Node: View link
sv: Nod: visa länk

en: Display a link to view the node. Enter the text of this link into the option field; if blank the default "View" will be used.
sv: Visa länk till noden. Skriv länktext i alternativfältet, om tomt kommer "Visa" att användas.

en: Node: Edit link
sv: Nod: redigera länk

en: Return To View
sv: Åter till vy

en: Return to Node
sv: Åter till nod

en: Display a link to edit the node. Enter the text of this link into the option field; if blank the default "Edit" will be used.
sv: Visa en länk för att redigera nod. Skriv länktexten i alternativfältet, om tomt kommer "Redigera" att användas.

en: Node: Delete link
sv: Nod: radera länk

en: Return To The Frontpage
sv: Åter till startsidan

en: Display a link to delete the node. Enter the text of this link into the option field; if blank the default "Delete" will be used.
sv: Visar en länk för att radera en nod. Skriv länktexten i alternativfältet, om tomt kommer "Radera" att användas.

en: Sort by the database ID of the node.
sv: Sortera på nodens ID.

en: Sort by the submission date of the node.
sv: Sortera på datum när noden skapades.

en: Sort by the last update date of the node.
sv: Sortera på datum för senaste uppdatering av noden.

en: Node: Sticky
sv: Nod: sticky

en: Sort by whether or not the node is sticky. Choose descending to put sticky nodes at the top.
sv: Avgör om noden är sticky eller ej. Välj minskande för att sätta sticky-noder överst.

en: Sort by the node title, alphabetically
sv: Sortera nodtitel alfabetiskt

en: Sort by the node type, alphabetically
sv: Sortera nodtyp alfabetiskt

en: Random
sv: Slumpvis

en: By choosing random, nodes will be ordered completely randomly. This is a good way to choose X random nodes from a group of nodes.
sv: Genom att välja slumppvis kommer noder att sorteras slumpvis. Detta kan användas för att välja ett antal slumpvisa noder ur en grupp noder.

en: Node: Published
sv: Nod: publicerad

en: Filter by whether or not the node is published. This is recommended for most Views!
sv: Visar om noden är publicerad. Rekommenderas för de flesta vyer!

en: Node: Front Page
sv: Nod: startsida

en: Filter by whether or not the node has been promoted to Front Page.
sv: Filtrera på huruvida noden visas på startsidan eller ej.

en: Filter by whether or not the node is set sticky.
sv: Visar om noden är 'sticky'

en: Node: Moderated
sv: Nod: modererad

en: Filter by whether or not the node is moderated.
sv: Visar om noden är modererad.

en: Include or exclude nodes of the selected types.
sv: Inkludera eller exkludera noder av valda typer.

en: Node: Author is Anonymous
sv: Nod: anonym författare

en: This allows you to filter by whether or not the node author is anonymous.
sv: Filtrerar om författaren är anonym.

en: Node: Author is Current User
sv: Nod: författare än aktuell användare

en: This allows you to filter by whether or not the node was authored by the logged in user of the view.
sv: Visar om noden författats av inloggade användaren av vyn.

en: Node: Current User Authored or Commented
sv: Nod: aktuell användare författare eller kommenterat

en: This allows you to filter by whether or not the logged in user authored or commented on the node.
sv: Visar om inloggad användare skrivit eller kommenterat noden.

en: Node: Distinct
sv: Nod: rensning

en: This filter ensures that each node may only be listed once, even if it matches multiple criteria. Use this if multiple taxonomy matches return duplicated nodes.
sv: Filtret garanterar att varje nod bara listas en gång även om det passar flera kriterier. Används till exempel om taxonomi returnerar noder flera gånger.

en: This filter allows nodes to be filtered by their title.
sv: Filtrerar noder på titel.

en: This filter allows nodes to be filtered by their creation date.
sv: Filtrerar noder på datum.

en: This filter allows nodes to be filtered by the time they were updated.
sv: Filtrerar noder på när de uppdaterades.

en: This filter allows nodes to be filtered by their body.
sv: Filtrerar på brödtext.

en: Node: Has New Content
sv: Nod: har nytt innehåll

en: Including this filter will reduce the node set to nodes that have been updated or have new content since the user last read the node, as well as unread nodes.
sv: Filter som bara visar noder som uppdaterats eller är nya för användaren.

en: The node type argument allows users to filter a view by specifying the type of node.
sv: Argumentet för nodtyp gör att man kan filtrera vyn genom att ange nodens typ.

en: The argument will filter by the node title. For this argument, set the option to the number of characters, using 0 for full term; use 1 for an A/B/C style glossary.
sv: Argumentet filtrerar på nodtitel. Ange antal tecken, använd 0 för full term, använd 1 för A/B/C-stil

en: Node: Posted Year
sv: Nod: skickad år

en: This argument allows users to filter by what year the node was posted, in the form of CCYY.
sv: Filtrerar på årtal.

en: Node: Posted Month
sv: Nod: skickad månad

en: Months are specified by the numbers 1-12. Since this argument does not specify a year, it is recommended that it usually follow a 'Year' argument.
sv: Filtrerar på månad 1-12, bör följas av ett år-argument.

en: Node: Posted Week
sv: Nod: skickad vecka

en: This allows the user to filter a view by the week number from 1-52. It is recommended this argument follow a 'Year' argument.
sv: Filtrerar på vecka 1-52, bör följas av ett år-argument.

en: Node: Posted Month + Year
sv: Nod: skickad månad + år

en: This argument combines Month and Year into a single argument, specified in the form CCYYMM.
sv: Kombinerar månad och år i ett argument i formen ÅÅÅÅMM

en: Node: Posted Full Date
sv: Nod: skickad fullt datum

en: This argument is a complete date in the form of CCYYMMDD.
sv: Argumentet skickar komplett datum i formen ÅÅÅÅMMDD

en: This argument is a single Node ID.
sv: Argumentet är ett enstaka nodID.

en: Node: Feed Selector
sv: Nod: välja nyhetsflöde

en: This argument allows pluggable "feed" selectors. If using views_rss module, "feed" will turn the view into an RSS feed. Other modules may provide their own feeds. You may enter the title the feed will advertise in the title field here. If the feed type offers a description, enter the description of the feed in the option field here.
sv: Tillåter pluggbara "feed"/flödes val.

en: The basic front page view.
sv: Den grundläggande vyn för startsida.

en: Untitled
sv: Titellös

en: Profile: @field-name
sv: Profil: @field-name

en: This will display all options of the profile field %field-name.
sv: Visar alla alternativ för profilfältet %field-name.

en: Display the date of the %field-name field.
sv: Visa datum för %field-name fältet

en: Checkbox based profile field help
sv: Hjälp att skapa profilfält baserat på klickrutor.

en: Other types based profile field help
sv: Hjälp att skapa profilfält baserat på andra typer.

en: This allows you to sort by vocabulary terms
sv: Tillåter dig att sortera på vokabulärtermer.

en: This allows you to sort by selection options
sv: Tillåter dig att sortera på valda alternativ

en: This allows you to sort by date
sv: Tillåter dig att sortera på datum

en: This allows you to sort yes/no
sv: Tillåter dig att sortera på ja/nej

en: Taxonomy based profile field help
sv: Hjälp för taxonomibaserat profilfält

en: Selection based profile field help
sv: Hjälp för alternativbaserat profilfält

en: Search: Index
sv: Sök: index

en: Node: Total Hits
sv: Nod: Totalt antal visningar

en: This will display the number of times a node has been read.
sv: Visar hur många gånger noden visats.

en: Node: Recent Hits
sv: Nod: senaste visningar

en: This will display the number of times a node has been read recently.
sv: Visar hur många gånger noden nyligen visats.

en: Node: Last Hit Time
sv: Nod: tid för senaste visning

en: Display the time the node was last read.
sv: Visar när noden senast visats.

en: This allows you to sort by the number of times a node has been read.
sv: Sortera på antal gånger noden lästs.

en: This allows you to sort by the number of times a node has been read recently.
sv: Sortera på antal gånger noden nyligen lästs.

en: This allows you to sort by the time a node was last read.
sv: Sortera på när noden lästs.

en: Nodes sorted by recent page-views
sv: Noder sorterade på senaste sid-vyerna

en: Recent popular content
sv: Populärt innehåll just nu

en: Recent hits
sv: Senaste träffar

en: Nodes sorted by total page-views
sv: Noder sorterade på totalt antal sidvisningar

en: All-time popular content
sv: Populärast genom tiderna

en: Reads
sv: Visningar

en: Taxonomy: Terms for @voc-name
sv: Taxonomi: Termer för @voc-name

en: This will display all taxonomy terms associated with the node that are members of %voc-name. Note that this causes one extra query per row displayed, and might have a minor performance impact.
sv: Visar alla taxonomitermer associerade med nod som är medlem av @voc-name. OBS: detta gör att en extra fråga per rad visas vilket kan påverka sitens prestanda.

en: Only terms associated with %voc-name will appear in the select box for this filter. When filtering by taxonomy term you may specify the 'depth' as an option. Please see the taxonomy help for more information.
sv: Bara termer associerade med @voc-name visas i alternativrutan för filtret. Du kan bara välja 'djup' när du filtrerar på taxonomiterm. Läs hjälpen för mer info.

en: Taxonomy: Term
sv: Taxonomi: term

en: This will display one of the taxonomy terms associated with the node; if taxonomy terms were used to filter or sort, it will be the one that triggered the sort or filter.
sv: Visar en taxonomiterm för noden, vid flera termer visas den som triggade igång sorteringen eller filtret.

en: Taxonomy: Term Description
sv: Taxonomi: termbeskrivning

en: This will display the description associated with a taxonomy term.
sv: Visar beskrivningen för taxonomitermen.

en: Taxonomy: Term Name
sv: Taxonomi: termnamn

en: This will sort nodes by taxonomy weight and name, as defined in the category administration.
sv: Sorterar på taxonomivikt och -namn utifrån definitionen på kategori-administrationssidan.

en: Taxonomy: Vocabulary Name
sv: Taxonomi: vokabulärnamn

en: This will filter a view to only nodes that contain a term in the associated vocabulary.
sv: Filterar vyn så att bara noder som innerhåller en term i vokabulären visas.

en: Taxonomy: Term ID
sv: Taxonomi: termID

en: The argument will filter by a taxonomy term ID. For this argument, set the option to the depth to search. See taxonomy for more information.
sv: Filtrerar på termID, sätt alternativ för vilket djup sökningen ska ske. Se taxonomi för mer info.

en: The argument will filter by a taxonomy term name. For this argument, set the option to the number of characters, using 0 for full term; use 1 for an A/B/C style glossary.
sv: Filtrera på namn på taxonomiterm, ange antal tecken. Använd 0 för full term och 1 för A/B/C-stil.

en: Taxonomy: Vocabulary ID
sv: Taxonomi: vokabulärID

en: The argument will filter to nodes with terms in a vocabulary.
sv: Filtrera på noder med termer i en vokabulär.

en: The taxonomy view with a depth of 0.
sv: Taxonomivyn med ett djup på 0.

en: Uncategorized
sv: Ej kategoriserad

en: Uncatgorized
sv: Okategoriserad

en: File: Id
sv: Fil: id

en: File Id which represents the file.
sv: FilID som representerar filen.

en: Sort by File Id
sv: Sortera på fältid

en: File: Has file downloads
sv: Fil: har filnedladdningar

en: Filter whether the node has files for download
sv: Filtrerar om noden har filer för nedladdning.

en: File: Listed in file downloads
sv: Fil: listad i filnedladdningar

en: Filter whether the file is listed in downloads
sv: Filtrerar om filen är listad bland nedladdningar.

en: File: All files
sv: Fil: alla filer

en: All files
sv: Alla filer

en: Listed files
sv: Listade filer

en: File names with links
sv: Filnamn med länkar

en: File names without links
sv: Filnamn utan länkar

en: File descriptions with links
sv: Filbeskrivningar med länkar

en: File descriptions without links
sv: Filbeskrivning utan länkar

en: Display all attached files in one field.
sv: Visa alla bifogade filer i ett fält.

en: File: Name
sv: Fil: namn

en: Plain
sv: Enkel

en: With download link
sv: Med nerladdningslänk

en: Display file name
sv: Visa filnamn

en: File: Path
sv: Fil: sökväg

en: Display Path to File.
sv: Visa sökväg till fil

en: File: Size
sv: Fil: storlek

en: Display the size of the associated file.
sv: Visa filens storlek.

en: File: Mime type
sv: Fil: mime-typ

en: This filter allows nodes to be filtered by mime type.
sv: Filtrerar noder på mime-typ.

en: File: Filename
sv: Fil: filnamn

en: This filter allows nodes to be filtered by the name of attached files.
sv: Filtrerar noder på namnet på bifogade filer.

en: This filter allows nodes to be filtered by file size.
sv: Filtrerar noder på filstorlek.

en: File: Sort by Filename
sv: Fil: sortera på filnamn

en: Sort by file name
sv: Soretra på filnamn

en: File: File size
sv: Fil: filstorlek

en: Sort by file size.
sv: Sortera på filstorlek

en: Sort by mime type.
sv: Sortera på mimetyp

en: Node: Author Name
sv: Nod: författarnamn

en: User: Author Picture
sv: Användare: författarbild

en: Display the user picture of the author.
sv: Visa användarbilden för författaren.

en: This allows you to sort alphabetically by author.
sv: Sortera författare alfabetiskt.

en: This allows you to filter by a particular user. You might not find this useful if you have a lot of users.
sv: Filtrera på speciell användare. Inte särskilt användbart om du har många användare.

en: Node: Authors in role %role-name
sv: Nod: författare med rollen %role-name

en: Only users in role %role-name will appear in the select box for this filter.
sv: Bara användare med rollen %role-name visas i alternativrutan för detta filter.

en: Role: Author Role
sv: Roll: författarroll

en: Include the node only if the author is a member of the selected role.
sv: Lägger bara till noden om författaren har vald roll.

en: User: UID is Author
sv: Användare: UID är författare

en: The User ID argument allows users to filter to nodes authored by the specified user ID.
sv: Sortera på speciella användar ID.

en: User: UID Authored or Commented
sv: Användare: UID skrivit eller kommenterat

en: The User ID argument allows users to filter a to nodes authored or commented on the specified user ID.
sv: UID-argumentet gör det möjligt att filtrera på noder författade eller kommenterade av speciella medlemmar.

en: User: Username is Author
sv: Användare: användarnamn är författare

en: views_handler_arg_username
sv: vyer_handler_arg_användarnamn

en: The Username argument allows users to file to a nodes authored by the specified username.
sv: Argumentet för användarnamn låter användare skicka in till en nod författad av det angivna användarnamnet.

en: Shows all new activity on system.
sv: Visa all ny aktivitet i systemet.

en: recent posts for %1
sv: nya inlägg från %1

en: Currently Logged In User
sv: Inloggad för tillfället

en: Convert
sv: Konvertera

en: Apply
sv: Verkställ

en: Delete view
sv: Ta bort vy

en: Broken handler @table.@field
sv: Trasig hanterare @table.@field

en: Skipping broken view @view
sv: Hoppar över trasig vy @view

en: Ajax callback for view loading.
sv: Återanrop via Ajax för laddning av vyer.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
sv: Konverteraren kommer göra ett så bra försök som möjligt att försök konvertera vyer av typen Views 1 till Views 2. Denna konverteringen är inte tillförlitlig. Du kommer mycket troligtvis att behöva göra justeringar i din vy för att få den att passa. Du kan importera vyer i Views 1 genom den vanliga importfliken.

en: Changes cannot be made to a locked view.
sv: Ändringar kan inte göras till en låst vy.

en: Convert stored Views 1 views.
sv: Konvertera lagrade vyer av typen Views 1.

en: Convert view
sv: Konvertera vy

en: Create customized lists and queries from your database.
sv: Skapa anpassade listor och frågor från din databas.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
sv: Administrativt gränssnitt till modulen Views. Utan denna modul kan du inte skapa eller redigera dina vyer.

en: Import a View
sv: Importera en vy

en: User: E-mail
sv: Användare: E-post

en: Display the user's email address. Beware that this should only be shown to administrators in a normal Drupal installation. Further, no attempt is made to obfuscate the email address.
sv: Visa användarens e-postadress. Observera att detta enbart bör visas för administratörer i en vanlig installation av Drupal. Dessutom görs inga försök att dölja e-postadressen.
